Aby nám to slušelo na St. Legeru…

Tak a je to tady! Již tuto neděli se budou na závodišti v Praze – Velké Chuchli konat první dostihy po červnových povodních. Je to určitě příležitost jak oslavit, že se dostihový život vrací tam, kde ještě nedávno byla velká voda. A protože se jedná o poslední klasický dostih sezóny, mohli bychom si dát záležet na dres codu. Na začátek jen informace, jak přísní jsou módní policisté na dostizích v Anglii. Řekněme si upřímně, že u nás by se asi nestačili divit.


Pravidla oblékání pro Royal Ascot v posledních letech značně přitvrdila: zákaz vlasových ozdob (tzv. fascinátorů), nosit se mají pořádné klobouky se základnou o průměru alespoň 10 centimetrů. Dámám jsou zakázány šaty bez ramínek nebo s ramínky užšími než 2,5 cm a šaty příliš krátké - mají sahat nejvýš těsně nad kolena. Pánové mají na sebe vzít žaket, k němu vestičku a vázanku (nikoli kravatu) a doporučen je i cylindr. Na dodržování pravidel dohlíží u vchodu na závodiště módní policie. Organizátoři se rozhodli pravidla oblékání zpřísnit v rámci zachování tradice a patřičné společenské úrovně, neboť se dostihů pravidelně účastní i královna Alžběta II.


Přece jenom víme, že Britové jsou dosti upjatí a někdy zachází až do krajností. Ovšem co se týče úcty, ke svému království jsou velkými vlastenci, a tak i pravidla dres codu na dostizích berou dosti vážně.Naše dostihy nedosahují takové výše a málokdy se jich účastní vyšší šarže naší společnosti, proto si můžeme dovolit být o něco uvolněnější a ne tolik striktní, co se týká oblečení. I přesto bych byla ráda, kdyby ženy v neděli oblékly šaty, nasadily vlasové ozdoby nebo klobouky a pánové dodrželi společenské kalhoty a košile.  Svou účastí vyjadřujeme, že nám dostihový svět není lhostejný, a proč mu tedy nevzdat hold tím, že se vhodně oblékneme.


Jana Krejčová