Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 1 hodina 36 min zpět

O České derby se po dnešním škrtání uchází 20 koní. Jockey Club zveřejnil i eliminační handicap

13. Červen 2024 - 12:40

Dvacet koní zůstalo po dnešním škrtání na přihláškách do 104. Westminster Českého derby. Škrtnuto bylo 11 koní včetně vítěze Memoriálu prof. Michala a čtvrtého z VJC Showpower (Showcasing), nikdo nový dohlášen nebyl. Mezi zájemci zůstává i jediný potenciální zahraniční účastník polský Naughty Peter (Tai Chi) ze stáje sponzora dostihu, kterému, stejně jako dalším dvěma uchazečům bez českého handicapu stanovili handicapeři tzv. Eliminační handicap.


Letos ve dvou startech neporažený Naughty Peter by se díky 72 kg měl na startovní listinu pohodlně dostat, stejně jako další dva koně, kteří handicap nemají - Black Gangster (City Light), jeden z trojice koní Statku Blata Český ráj, a jeho tréninkový kolega Sun Project (Kendargent), jehož handicapeři ohodnotili 78,5 kilogramy. Sun Project od posledního škrtání změnil stáj - místo Statku Blata Český ráj, u které by při překročení počtu tří koní došlo k eliminaci čtvrtého, je nyní registrován ve zcela nových barvách DuKaKu Racing.

Nepřehlédněte: Queen of Beaufay, Rex of Thunder, Ignacius & spol. Dubawiho linii se v Česku daří

Maximální počet startujících při Českém derby je 16 koní a posledním, kdo se podle handicapu ještě na startovní listinu vejde, je Zirconne (Spanish Moon) ze stáje Václava Vocetky. Týmem, který bude čekat na případné škrtání některého ze zájemců, je Rabbit Trhový Štěpánov, jehož Maxmilián (Eagle Top) by mohl být prvním pod čarou. Pokud se na start nedostane, bude tento ročník bez účasti koně českého chovu, byť polský Naughty Peter z chovu svého majitele stáje Westminster Racehorses se v Česku narodil. 

Přihlášení koně a jejich handicapy (kurzívou jsou uvedeny eliminační handicapy)

  kůň stáj trenér hdcp 1 SAN SEBASTIAN(FR), 3 h. Lokotrans Urbánek Luboš 80,5 2 GABON(IRE), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 78,5   SUN PROJECT(FR), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 78,5 4 KING WARRIOR(IRE), 3 h. Petra Čapková Janáčková Koplíková Ingrid 77 5 ESKADRA ZERO(IRE), 3 k. Rustikal HC s.r.o. Luka Václav, Ing. 75   FINE ANYWAY(FR), 3 k. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 75 7 CHEEKY BOY(FR), 3 h. Drag Consulting Demo Michal 74   PIRLO(GER), 3 h. Dr. Charvát Tůma Pavel 74 9 QUEEN`S WILLIAM(GER), 3 h. EXCELENT-K s.r.o. Liberec Brož Jiří 73,5 10 BLACK GANGSTER(FR), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 73 11 PROMETHEUS(FR), 3 h. DS Pegas Török Dalibor 72   NAUGHTY PETER, 3 h. Westminster Race Horses (POL) Jodlowski Maciej 72 13 WITCH IN PINK(GER), 3 k. Lokotrans Urbánek Luboš 71,5 14 NIAMEY(GER), 3 k. Bergman`s Horses Korečková Vendula 71 15 SAMBANY(GER), 3 h. AGA-Vlachovice Holčák Radek 70,5 16 ZIRCONNE(FR), 3 h. Václav Vocetka Nováková Jana, Ing. 70 17 MAXMILIÁN, 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 69 18 NORRIDOR(POL), 3 h. Helena Blažková Blažková Helena 66,5 19 ROMARIO(IRE), 3 h. Hana Veselá Seménka Zdeněk 63,5   ELSA LUCIA(IRE), 3 k. Hana Veselá Seménka Zdeněk  Queen of Beaufay, Rex of Thunder, Ignacius & spol. Dubawiho linii se v Česku daří

13. Červen 2024 - 7:06

Letošní mítink Turf-Gala zcela jasně opanovali koně z českých a moravských stájí, jimž se podařilo vyhrát všech pět jedničkových dostihů silně obsazeného mítinku. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl anglický plemeník Dubawi (Dubai Millennium), děd trojice z pěti bratislavských vítězů nejvyšší kategorie. Jiný Dubawiho vnuk, respektive vnučka, vyhrála minulý víkend i první dostih dvouletých a pokud se ohlédneme za významnými dostihy poslední sezón, zjistíme, že krev šejkova úspěšného plemeníka se u nás prosazuje stále častěji.

 
Dubawi versus Galileo

Dubawi měl dlouho pozici evropské dvojky za nedostižných Galileem, zdatně mu však konkuroval. Poté, co Galileo odešel, se sice na chvilinku zdálo, že se chopí vlády, ale nyní se o trůn přetahuje s nejlepším Galileovým synem Frankelem, který má většinu času navrch. Na českých drahách to ale donedávna vypadalo zcela jinak, protože zatímco Galileových potomků se u nás objevilo opravdu hodně, vzpomene si někdo z vás na potomka Dubawiho, který by běhal v barvách některé z tuzemských stájí?

U Galilea si vzpomeneme snadno, protože jej u nás reprezentovala celá řada koní a to včetně opravdu velkých hvězd. Můžeme mezi ně zařadit i současného krabčického plemeníka a Gr.2 vítěze Mikhaila Glinku, byť ten většinu kariéry strávil v zahraničí a z nemnoha startů, které absolvoval jako v Česku registrovaný kůň, se na tuzemské dráze odehrál jen jediný. Více "českými" potomky Galilea byli Kůň roku a dvojnásobný derby vítěz Touch of Genius, vítěz Slovenského derby Timekeeper, italská listed vítězka Leo Gali, premiant Leram Middle či Velké ceny Prahy Tamarind Cove či současný "vládce Lysé" Aeneas. Možná Vás to číslo překvapí, ale napočítal jsem celkem 33 Galileových potomků, kteří jako v Česku registrovaní koně absolvovali alespoň jeden start.

Naopak Dubawiho potomky jsme u nás takřka neviděli. Prvním a zatím jediným jeho potomkem startujícím v barvách české stáje byl ryzák Gloushek narozený v roce 2008 a tudíž náležící k Dubawiho druhému ročníku. Glouska získala Stáj A3 J Family patřící rodině Pospíšilových, kteří na začátku druhé dekády tohoto století patřili k velmi aktivním osobám v našem turfu. S Gloushkem tehdy na ostrovech koupili i jeho matku Green Song (Green Tune), jednu z prvních chovných klisen v Česku se statusem blacktype koně, a možná si je pamatujete z pardubické dražby, kde s výhledem na budoucí posílení svého stáda získali i nejdražšího koně tamních dražeb klisnu Siran, vydraženou za 620 tisíc korun. Nicméně Pospíšilovi se po pár sezónách z českého turfu vytratili. Jejich Gloushek však rozhodně nebyl špatným koněm, vyhrál 6 rovinových dostihů včetně mostecké dvojky a obsadil druhé místo za Dux Scholarem v skvěle obsazené Bratislavské míli (L) v roce 2012. 

Druhá generace stahuje skóre

V první generaci tak Galileův vliv na český turf mnohonásobně převýšil vliv Dubawiho a dlouho to tak vypadalo i o generaci dál. O čtyři roky staršího Galilea reprezentovala na našich drahách celá řada skvělých vnuků a vnuček od Nagano Golda (Sixties Icon), přes Polyantu (Soldier of Fortune), Hessoesse (Cima de Triomphe), Heaven Forfend (Frankel), Royal Righta (Frankel), Porcinellu (Intello), Jardin Micheleta (Kingfisher), Pacific Hilla s Angkor Watem (oba po Nathaniel), New Approachových potomků Aldara nebo Beauty Approach, Taffily (Red Rocks), Father Frosta a Lady Westminster (oba po Rip Van Winkle), Albatrose (Ruler Of The World) či Magic Merlina (Ulysses) až po Glinkovu dceru Slivku. To Dubawi měl i z objektivních důvodů nástup pomalejší, poslední tři sezóny se však svému sokovi v našem turfu už skoro vyrovnal a letos, i díky skvělým výsledkům na Turf-Gala, Galilea překonal.

Jedním z prvních velkých úspěchů Dubawiho vnuků a vnuček reprezentujících české stáje byl triumf Mon Cheri ve Slovenském derby před šesti lety. O tři roky později získaly české stáje díky Dubawiho vnukům a vnučkám dokonce dvě vítězství v derby a to zásluhou jednoho plemeníka - francouzského Zaraka. Toho jako partnera pro svou vlastní odchovankyní Pikardii (Sholokhov) vybral Jiří Trávníček a toto spojení mu dalo prvního derby vítěze - skvělou Queen of Beaufay. Stáj Lokotrans v Deauville koupila po Zarakovi v roce 2020 za 14.000 € ročka, z něhož se vyklubal vítěz Swiss Derby Hello Hola Hay. Dobré jméno dělali Zarakovi i pátá z derby Zaracampa či v jedničkách umístěná Hidden Girl.

Zatímco Zarak dnes patří mezi elitu francouzských plemeníků, Makfi byl plemeníkem střední třídy, který byl v deseti letech prodán do Japonska. Jeho potomkům se ale u nás dařilo, neboť vedle Mon Cheriho jej zde skvěle reprezentovala vynikající Saša. Makfi je navíc otcem plemeníka Make Believe, jehož syn Sopran Leger letos v únoru vyhrál pro Scuderii Aichner Gd3 steeplechase v Pise.  

V Evropě outsiderem, v Česku hvězdou

Velkou díru do světa však v Česku se svými udělal plemeník, který patřil mezi Dubawiho syny v chovu k outsiderům. Vítězi Derby Italiano Worthaddovi vyběhlo jen šest desítek potomků, žádný z nich nevyhrál blacktype dostih a když hřebec jako 13 letý předčasně ve Francii uhynul, připouštěl tehdy za pouhých 2.800 €. V Česku však jeho potomci září. Vyběhli mu zde jen čtyři v tuzemském tréninku, každý z nich si ale minimálně dvakrát vyhrál a společně získali 20 vítězství, z toho 16 v dostizích nejvyšší kategorie!

Plně se jeho síla ukázala právě na Turf-Gala, kde oba jeho jedničkoví synové obhájili svá loňská vítězství - Ignacius Reilly v Ceně Scottish Rifla a Worth Choice v Ceně Ministerstva podohospodarstva a rozvoju vidieka. Vedle nich v Česku velmi solidně běhal i dvojkový vítěz Suprtupl a dvě vítězství, byť ve steeplechase nejnižší kategorie, má na svém kontě i Jacobellis.

Svou stále zřetelnější stopu však v našem turfu zanechává i dosud nejúspěšnější Dubawiho syn v chovu - vítěz 2000 Guineas (Gr.1) či Lockinge Stakes (Gr.1) Night of Thunder. Hřebec, za jehož služby irský Kildangan Stud žádá 100 tisíc eur, je otcem vynikajícího Rex of Thundera, který se s Vert Liberte přetahuje o pozici nejlepšího tuzemského vytrvalce. Vliv Night of Thundera se ale neomezuje jen na tuzemský dostihový provoz. Jeho letos ve Střelicích debutující syn Night Tornado je prvním zástupcem Dubawiho linie v českém chovu.

Když jsme v úvodu srovnávali vliv Dubawiho s Galileem, je třeba podotknout, že na úspěších Dubawiho krve se významnou měrou podílí právě jeho někdejší sok. Galileo je mateřským otcem Night of Thundera, ale též třeba Saši. Sadler's Wellsovy synové a vnukové hrají v rodokmenech úspěšných koní z Dubawiho linie velmi významnou roli všude na světě. U nás vedle již zmíněných koní s Galileovým vlivem můžeme jmenovat třeba Mon Cheri (z matky po Hurricane Run po Montjeu), Zaracampou (z matky po Montjeu) či Queen of Beaufay (z matky po Sholokhov).

Největší investice do chovné klisny

Spektrum Dubawiho synů s úspěšnými potomky v českém tréninku je však mnohem širší, než by se zdálo z předchozích řádků. Vítěze Premio Vittorio di Capua (Gr.1) Red Dubawiho u nás velmi dobře reprezentuje vítězka Velké podzimní ceny (I.k.) Crush on Me, předčasně uhynulý premiant Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) Poet's Voice se mohl těšit z vítězky Gd1 proutěnek v Meranu Flower of Love či druhého z Velké mostecké steeplechase Giorgione, dva dvojkové vítěze včetně v jedničkách umístěné Niamhtree má začínající New Bay, který už dnes připouští za 75.000 €  a zapomenout bychom neměli ani na vítěze Deutsches Derby Waldparka, jehož syn Ideal Man v barvách Hany Veselé vyhrál handicap ve Francii.

S tím, jak přicházejí další a další Dubawiho synové do chovu, se spektrum Dubawiho vnuků a vnuček v českém tréninku dále rozšiřuje. První letošní dostih dvouletých se stal kořistí Lady, dcery vítěze Joel Stakes (Gr.2) Time Test, též otce čtyřnásobné vítězky Sarah Lady a na svůj první start čeká i několik potomků vítěze King George hnědáka Postponed.

Dubawiho krev hraje roli nejen v přímé linii - například solidní Tommy Lee Horn je synem jeho dcery stejně jako Zaukhan a další. Jednu z největších investic do chovné klisny realizovanou českým chovatelem byl před 6 lety nákup Dubawiho dcery Kapitale, polosestry vítěze německého derby Kamsina, za níž Jiří Trávníček zaplatil 150 tisíc eur. 

To vše ukazuje, že ač samotný Dubawi jako ote neměl na český turf téměř žádný vliv, jeho vnuci a vnučky nyní získávají stále významnější postavení pro tuto krev. Uvidíme, nakolik k tomuto vzestupu přispěje i první zástupce této linie mezi českými plemeníky.

Miloslav Vlček

Ziskem téměř 6 miliónů za předminulý víkend čeští koně zahraničními výhrami atakují loňský rekordní rok

11. Červen 2024 - 6:35

První červnový víkend přinesl českým stájím na zahraničních drahách nebývalé žně. Díky excelentnímu výkonu Ponntose, koncertu českých koní na dotačně posilněném Turf-Gala i pokračujícím úspěchům na mítinku v Meranu s několika Graded dostihy vydělali v Česku připravovaní koně během dvou dnů 5,821.125 Kč. Celkový zisk ze zahraničních startů tak překročil hranici 30 miliónů korun a už jen těsně zaostává za loňským, v tomto ohledu nejúspěšnějším rokem v české dostihové historii.

 
Ke včerejšímu dni absolvovali čeští koně na zahraničních drahách 671 startů, z nichž 86 proměnili ve vítězství a v dalších 294 se umístili. Většina zahraničních startů tak znamenala dotované umístění. Za ně a všechna vítězství letos čeští koně získali 31,996.125 Kč, což je o pouhých 74 tisíc korun méně než za stejné období loňského roku. Loňská sezóna však byla nejúspěšnějším rokem z pohledu zahraničních zisků v celé historii českého turfu, když během ní tuzemští koně v zahraničí vydělali 76,9 miliónu korun. Letošní rok má jedno specifikum. O více jak desetinu všech zisků se zasloužil jediný kůň - sprinter Ponntos, který vydělal 3,63 miliónu korun. (miv)   

Sázkový obrat za první dva měsíce sezóny meziročně vzrostl, na závodištích se však sázelo méně

10. Červen 2024 - 17:02

Sázky na české dostihy provozované partnerem Jockey Clubu ČR společností Tipsport letos rostou. A to i v porovnání s loňskou sezónou, které přinesla zatím rekordní obrat od doby, kdy Tipsport uzavřel s JC smlouvu a stal se oficiálním provozovatelem sázek na tuzemské dostihy, zajišťující i obsluhu sázek chtivých diváků na závodištích.


Podle dat poskytnutých Tipsportem bylo za období od začátku sezóny do Velké červnové ceny včetně, tedy za prvních 14 dostihových dnů, na české cvalové dostihy vsazeno 23,785.361 Kč, zatímco v loňském roce za stejnou dobu dosáhl obrat o necelý milión korun méně - 22,828.730 Kč. Obrat vzrostl i přes výpadek streamu při dostihovém dnu v Lysé nad Labem, který s velkou pravděpodobností náběr snížil o stovky tisíc korun.

Nepřehlédněte: Ve věku 25 let uhynul Sholokhov. Plemeník, o jehož služby měli velký zájem i čeští chovatelé

Zatímco však celkový obrat stoupl, přímo na závodištích bylo vsazeno méně peněz. V loňském roce bylo u pokladen na českých závodištích vsazeno 9,901.030 Kč, letos jen 9,656.949 Kč, tedy o čtvrt miliónu korun méně. Vesměs však za tímto poklesem stojí objektivní důvody především v podobě počasí. Dobře to ilustruje letošní propršená Velká červnová cena, během níž bylo na závodišti vsazeno podprůměrných 630.211 Kč, zatímco před rokem činil náběr přímo v Chuchli 1,109.678 Kč.

Dostihovým sázkám se daří růst i v letošní náročné konkurenci, kterou reprezentuje nejen již proběhlé mistrovství světa v hokeji, ale také blížící se fotbalové Euro a Olympijské hry v Paříži.   

Miloslav Vlček

V Mostě se dařilo rodině Nieslaniků. Manoamano vyhrál Cenu Jezdectví, stáj získala double

8. Červen 2024 - 20:19

Sobotní mostecké odpoledne s osmi položkami na dostihovém programu vyšlo nejlépe stáji MUDr. Evy Nieslanikové, trenéru Miroslavu Nieslanikovi a jezdkyni Sabině Mokrošové. Tým z Tušimic si domů veze nejen triumf v hlavním dostihu Ceně Jezdectví společnosti Tipsport, ale slavil úspěch i v druhém nejvýznamnějším dostihu odpoledne, dvojkovém handicapu Ceně Dostihového spolku Pardubice. Poprvé se v letošní sezóně do hry zapojili také dvouletí koně.

 
42. ročník Ceny Jezdectví společnosti Tipsport (I.k., 1400 m, 150.000 Kč) byl jednoznačnou záležitostí osmiletého MANOAMANO (Alexandros). Valach, který počátkem dubna v Mostě vyhrál trojku na 1400 metrů a o tři týdny na stejné dráze lehce opanoval i dvojkové klání na 1000 metrů, převzal hned po startu iniciativu a e evidentní chutí vodil dostih. Před obloukem měl náskok půldruhé délky, který sice soupeři před zatočením do cílové roviny zkrátili, ale Sabinou Mokrošovou vedený hnědák v cílové rovině odolal náporu soupeřů a připsal si třetí vítězství v řadě. Druhé místo mohutným finišem z konce pole získal Creator (Dawn Approach), pro kterého přišel cíl příliš brzo, byť náskok Manoamana zkrátil na pouhý krk. Třetí finišoval Matello (Intello) a čtvrtý Live (Outstrip). Pro Manoamana to sice bylo první jedničkové a celkově čtvrté vítězství kariéry, už při minulém triumfu však jeho konto překročilo miliónovou hranici.O půl hodiny dříve získal čtvrté vítězství jeho kariéry i jeho o rok mladší stájový kolega DONN CLIFS (Canford Cliffs), jehož v Ceně Dostihového spolku Pardubice (hdcp II.k., 1600 m) nezastavila ani nejvyšší váha v poli a jistě o 3/4 délky vyhrál před Yasánkem (Dux Scholar).

Premiéra dvouletých 

Mostecký mítink hostil i první dostih dvouletých letošní sezóny Cenu EBF (III.k., 1200 m), na jehož start se však po škrtu dvou koní postavili jen tři zástupci nejmladšího ročníku. Proti přesile svěřenců Heleny Vocáskové vyrazila Limariova dcera Fantazia, který první polovinu dostihu odvodila, pak přes ní přešla favorizovaná Walderra (Waldgeist), kterou však v cílové rovince zdolala její Lenkou Neprašovou vedená tréninkové družka LADA (Time Test), nosící o 3 kg méně, a jistě zvítězila. Vítězka byla jako ročka zakoupena v Irsku za 4.000 €.

Také Lence Neprašové se podařil double, když po boji o nos dovedla vítězně do cíle Červnové míle Petra Scherera (hdcp IV.k., 1600 m) čtyřletého valacha ze stáje Václava Luky BARRANDIENA (Havana Gold), který absolvoval svůj teprve čtvrtý start.

Nepřehlédněte: Stáj Lokotrans posílila stáj a rozšiřuje svou působnost i do Španělska

Ženám v sedle se vůbec dařilo. Taťána Mášová vyhrála se čtyřletým dosud nezvítězivším napajedelským odchovancem AMIGEM (Amico Fritz - Anjou, Sholokhov) s nejnižší vahou v poli Cenu Hitrádia North Music (hdcp III.k., 2200 m) a Lucie Fialová dovedla vítězně do cíle dalšího českého odchovance klisnu KAZI (Zazou - Kobi, Toylsome) z chovu Martiny Topinkové, která velmi lehce opanovala Cenu představenstva společnosti Hipodrom Most a.s. (hdcp V.k., 1400 m).

Jezdci se dnes prosadili pouze dva. David Liška pomohl tříleté RANEVSKAYA (Taj Mahal) trenérky Havelkové vyčlenit se z kategorie nezvítězivších v Ceně Dostihového klubu (III.k., 2200 m) a am. Matyáš Luka s valachem GAJDOU (Sir Percy) v přípravě svého otce jistě vyhrál Cenu Hipodromu Most (hdcp IV.k., 2200 m).

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová 
 


Stáj Lokotrans posílila stáj a rozšiřuje svou působnost i do Španělska

8. Červen 2024 - 10:04

Dva nové koně získala v posledních týdnech stáj Lokotrans pana Karla Jalového. Oba jsou potomky jednoho z nejdražších evropských plemeníků, v Coolmoru působícího Wootton Bassetta (Iffraaj), jehož krev u nás úspěšně propagoval vítěz Leram Million Troizilet. Zatímco hřebec směřuje do Španělska, kde bude připravován trenérem Arizkorretou, klisna zamířila do centrály v Újezdu u Boskovic.

 
Hřebec, privátně prodaný na květnové dražbě v Deauville za 30.000 € (lot 31), je třetím potomkem nestartovavší Along The Beach (War Front), pravé sestry hřebce Lost Treasure, který získal druhé místo v listed Waterford Testimonial Stakes (L) a třetí v Gr.3 Mercury Stakes (Gr.3). Matka, které je vnučkou excelentní Urban Sea (Miswaki), je též polosestrou vítězky Rockfel Stakes (Gr.2) Just Wonderful (Dansili), umístěné ve dvou Gr.1 dostizích.

Nepřehlédněte: Nic se pod koberec nezametá, není však ani naším zájmem věc skandalizovat, říká Jiří Charvát na téma dvou dopingových nálezů

Ve čtvrtek po čtvrtém místě v prodejní Prix de Bellechasse (3, 2000 m, 23.000 €) byla  v Longchamp za 22.555 € zakoupena další nová posila Lokotransu klisna La Tour du Bois. Francouzská rodačka má za sebou 9 startů ve dvou a třech letech, z nichž vytěžila jedno vítězství v handicapu na 1800 metrů v Croise-Laroche letos v dubnu a 4 umístění, za což získala 16.100 € a rating 30 kg. Klisna, která byla kupována především s výhledem na budoucí chovnou kariéru,  je dcerou dvakrát umístěné La Tour Rouge (Monsun), matky 3 vítězů včetně premiantky Prix Belle de Nuit (Gr.3) Control Tower (Youmzain), umístěné v řadě blacktype dostihů a čtvrté v Gr.1 Grosser Preis von Bayern.

Miloslav Vlček
  

Handicapy po posledních předzkouškách. Kdo se dostane do Českého derby?

5. Červen 2024 - 8:06

O víkendu se odběhly zřejmě poslední dva dostihy, které mohly promluvit do výše handicapů. rozhodujících při případném vylučování při tvorbě startovní listiny 104. Westminster Českého derby. Jak vítězka Velké červnové ceny Fine Anyway (Galiway), tak i ve Starohájském kritériu úspěšná Eskadra Zero (Phoenix of Spain) dostaly od handicaperů shodně 75 kilogramů a místo na startovní listině modré stuhy mají zajištěné. Handicapu nadále vládně vítěz Velké jarní ceny San Sebastian (The Grey Gatsby).

 
Pořadí podle handicapů je dáno, nicméně i letos zůstává na přihláškách několik koní, kteří ještě český handicap nezískali. Najdeme mezi nimi i dosud nestartovavší Elsu Lucii (Make Believe), hlášenou (stejně jako níže zmíněný Rabbit Blue Bresil) do mostecké Ceny Dostihového klubu (III.k., 2200 m), která by však musela zvítězit velmi přesvědčivě, aby měla šanci se ještě na poslední chvíli do derby dostat. Zbývá pět koní, kteří většinu startů absolvovali v zahraničí (vyjma dvakrát v ČR startovavšího Rabbit Blue Bresil) a polský Naughty Peter (Tai Chi). Ten sice v Polsku neběhá proti elitě, ale oba letošní starty velmi přesvědčivě vyhrál - ve Sluzewieci 12.5. o 12 délek a ve Wroclawi 30.5 o 6 délek. V Polsku je aktuálně hodnocen 73 kilogramy, díky nimž se s dalšími dvěma tříletky dělí o osmé místo v ročníku. Stejně jako on i ostatní budou čekat na stanovení eliminačního handicapu našimi handicapery. Určitým vodítkem však mohou být jejich francouzské handicapy, byť dosažené před jejich posledními starty v ČR. Black Gangster (City Light) před pátým místem ve Velké jarní ceně měl francouzský rating 35 kg, třetí ze stejného dostihu Sun Project (Kendargent) byl tamtéž hodnocen 34 kg, osmý z VJC Welcome Charly (Zelzal) měl ve Francii dokonce 37 kg a Tented Camp (Shalaa) 29,5 kg.
    
Nepřehlédněte: Biriatou a Gabon byli pozitivně testováni na zakázané látky. Nálezy řeší Pořádková komise a orgány Závodiska Bratislava

Na přihláškách zůstává 5 koní stáje Statek Blata Český ráj, pokud by všechny oznámila jako startující a došlo k eliminaci, budou po koních kteří dosud nestartovali a těch, kteří v běžném a minulém roce nezískali žádnou cenu, vylučováni nejprve právě koně majitele, kteří mají na startovní listině více jak tři koně.

Do konečné podoby startovní listiny by mohla promluvit i včerejší zpráva Jockey Clubu o dvou pozitivních nálezech antidopingové kontroly u svěřenců Ingrid Janáčkové Koplíkové, která má na přihláškách 7 svěřenců. Pozitivní nálezy se u nás dosud omezovaly vesměs na rezidua po léčení či kontaminované krmivo a nevedly ke ztrátě licence. Jak to bylo v těchto případech a jaké z nich vyplynou důsledky bude záležet na rozhodnutí Pořádkové komise Jockey Clubu či disciplinárního orgánu Závodiska Bratislava. (miv)

Koně hlášení do 104. Westminster Českého derby a jejich handicapy

  kůň stáj trenér hdcp 1 SAN SEBASTIAN(FR), 3 h. Lokotrans Urbánek Luboš 80,5 2 GABON(IRE), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 78,5 3 SHOWPOWER(GB), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 78 4 KING WARRIOR(IRE), 3 h. Petra Čapková Janáčková Koplíková Ingrid 77 5 ESKADRA ZERO(IRE), 3 k. Rustikal HC s.r.o. Luka Václav, Ing. 75   FINE ANYWAY(FR), 3 k. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid 75 7 CHEEKY BOY(FR), 3 h. Drag Consulting Demo Michal 74   PIRLO(GER), 3 h. Dr. Charvát Tůma Pavel 74 9 QUEEN`S WILLIAM(GER), 3 h. EXCELENT-K s.r.o. Liberec Brož Jiří 73,5 10 PROMETHEUS(FR), 3 h. DS Pegas Török Dalibor 72 11 ASTURIAS(FR), 3 k. Bunty Team Luka Václav, Ing. 71,5   WITCH IN PINK(GER), 3 k. Lokotrans Urbánek Luboš 71,5 12 NIAMEY(GER), 3 k. Bergman`s Horses Korečková Vendula 71 13 SAMBANY(GER), 3 h. AGA-Vlachovice Holčák Radek 70,5 14 ZIRCONNE(FR), 3 h. Václav Vocetka Nováková Jana, Ing. 70 15 MAXMILIÁN, 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 69 16 CORSAIR(FR), 3 h. Dr. Charvát Váňa Tomáš 66,5   NORRIDOR(POL), 3 h. Helena Blažková Blažková Helena 66,5 18 RABBIT CRYSTAL(IRE), 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 64 19 ROMARIO(IRE), 3 h. Hana Veselá Seménka Zdeněk 63,5   WILD SHEEP(IRE), 3 k. AGA-Vlachovice Holčák Radek 63,5 21 RABBIT IDAHO(IRE), 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 63 22 RABBIT PILLAR(IRE), 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 60,5 23 RABBIT SADDEX(IRE), 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan 59,5    bez handicapu         BLACK GANGSTER(FR), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid     NAUGHTY PETER, 3 h. Westminster Race Horses (POL) Jodlowski Maciej     RABBIT BLUE BRESIL(IRE), 3 h. Rabbit Trhový Štěpánov Petrlík Allan     SUN PROJECT(FR), 3 h. Statek Blata Český ráj Janáčková Koplíková Ingrid     TENTED CAMP(GB), 3 k. Pure Nutrition Havelková Martina     WELCOME CHARLY(FR), 3 h. Jana Fialová Janáčková Koplíková Ingrid     ELSA LUCIA(IRE), 3 k. Hana Veselá Seménka Zdeněk neběhala

Biriatou a Gabon byli pozitivně testováni na zakázané látky. Nálezy řeší Pořádková komise a orgány Závodiska Bratislava

4. Červen 2024 - 19:49

Jockey Club ČR dnes na svých internetových stránkách oznámil dva pozitivní nálezy antidopingové kontroly. Obě se týkají koní připravovaných trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou. První je nález zakázané látky u Biriatou v dostihu č. 10103 dne 7.4.2024 v Praze. Ten byl prokázán jak vzorkem A ze dne 29.4.2024, tak i kontrolním vzorkem B ze dne 30.5.2024. Podklady byly již předány k řešení Pořádkové komisi.

 
Druhý pozitivní nález antidopingové kontroly zaznamenalo Závodisko Bratislava u koně Gabon po vítězství ve slovenské Velké jarní ceně. Jak uvádí JC, tuto  skutečnost oznámilo Závodisko, š.p. dne 4.6.2024 na základě výsledku vzorku A (GER). Jeho řešení je v rukou disciplinárních orgánů Závodiska. (miv)

Ponntos stoupá stále výš. V Chantilly lehce vyhrál Gr.2 a překročil hranici 10 miliónů korun zisku

2. Červen 2024 - 16:01

Ponntos zraje jak víno. Už jsme to letos psali několikrát, ale hřebec ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové nás neustále přesvědčuje, že dokáže být ještě lepší. Už dávno není "jen" tou rychlou střelou, která soupeřům na startu uteče a na distanci čelí nátlaku soupeřů, ale špičkovým sprinterem, který, když je potřeba, dokáže znovu zabrat a ukázat soupeřům, kolik třídy v něm je. V neděli to ukázal i na scéně Gr.2 dostihu v Chantilly při nejvýznamnějším dostihovém dni malebného závodiště, které hostilo i francouzské derby.

 
Po předešlém triumfu v Prix de Saint-Georges (Gr.3) v Longchamp nastupoval svěřenec Miroslava Nieslanika na start Prix du Gros-Chene (Gr.2, 3+, 1000 m, 130.000 €) jako první favorit. Do jeho sedla se znovu vyhoupl Mickael Barzalona a i průběh dostihu byl jako přes kopírák. Ponntos se opět po startu dostal do čela a s náskokem jedné délky vodil. Třista metrů před cílem na něj přišli soupeři, ale poté, co těsně před distancí jej Barzalona pobídl bičem, Ponntos znovu zrychlil, přičemž na toto zrychlení nikdo ze soupeřů nedokázal adekvátně reagovat. Ponntos tak do cíle dorazil s náskokem 2 1/2 délky a na těžké dráze dokázal zaběhnout čas 0:57.72.

Již páté blacktype vítězství, ale první kategorie Gr.2, přineslo stáji zisk 74.100 €, díky němuž se Ponntosovo konto přehouplo přes hranici 10 miliónů korun na 10,071.470 Kč a v žebříčku nejbohatších českých koní přeskočil Nagano Golda, Al Bustana, Sixteen, Darsalama i Notti Magiche. Stal se tak již devátým koněm v historii našeho turfu, který překonal tuto bájnou hranici, přičemž po Subway Dancerovi (Shamardal) teprve druhým, jemuž se to podařilo v rovinových dostizích. (miv)Hlavní derby předzkouška pro Fine Anyway s Lukáškem. "Byla to nejslabší červnová z posledních ročníků," krotí další ambice jezdec

1. Červen 2024 - 20:31

Šest klisen dokázalo dosud uspět v hlavní předzkoušce naší modré stuhy Velké červnové ceně, ale jen jediná z nich posléze zvítězila i v Českém derby. Byla jí famózní Nora Jeane (Reprimand), které se to podařilo před 27 lety v roce 1997. Dnes viděla Chuchle Arena Praha sedmou vítězku derby trialu, kterou se stala reprezentantka úspěšných barev Statku Blata Český ráj FINE ANYWAY (Galiway). Dokáže jít ve stopách slavné Nory a pomůže stáji manželů Dufkových obhájit loňský triumf s Abhou?


72. CPIPG Velká červnová cena (I.k., 3, 2210 m, 150.000 Kč) přilákala na start 12 tříletků, toužícím po místě ve startovacím boxu pro České derby, z první dvacítky nejlépe hodnocených koní v handicapu ale na startu byli jen dva - Zabyak a  Maxmilián. Nicméně čtyři koně ze startovního pole nastupovali bez tuzemského handicapu a byli to právě dva z nich, kteří do dostihu nastupovali jako největší favorité. Po čtvrtém místě z Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera se do role první šance propracoval polobratr předloňské derby vítězky Prometheus (Ectot) s Petrem Foretem, jen s o chloupek vyšším kurzem odskakovala devátá z Jarní ceny klisen Fine Anyway (Galiway) s Tomášem Lukáškem, pro kterou hovořila měkká dráha.

Po startu se taktovky chopil poprvé v Chuchli startující Queen's William (Sea The Moon) s Tomášem Romanem, za kterým cválala Wild Sheep (Nathaniel) se Sofií Kvízovou, na třetím usadil Lukášek Fine Anyway, zatímco Prometheus se trochu trápil v zadní části pole. Queen's William postupně zvyšoval náskok a v lahovickém oblouku už na něj pole ztrácelo čtyři délky. V cílové rovině se vydal vedoucího koně stíhat Prometheus, zvenčí se ke Queen's Williams připojila FINE ANYWAY , která nakonec měla nejvíce sil a zvítězila o dvě délky před Queen's William, třetí Prometheus, který většinu distance šel sám, ztrácel další 1 3/4 délky. Čtvrtý doběhl Sambany (Highland Reel) a tabuli uzavřel Zirconne (Spanish Moon).

"Víme z práce, že má ráda měkko, takže jsme si před dnešním startem docela věřili. Dostih jsme měli perfektní, seděli jsme dobře na pozici, v rovině jsem si udělal místo, klisna akcelerovala, šla až do konce," komentoval průběh dostihu Lukášek. Ohledně klisniných derby ambicí byl ale opatrný. "Nemyslím si, že je nejlepším koněm ve stáji do derby, ale naprší a všechno může být jinak. Myslím si, že nejlepší koně teď neběhali, chyběl San Sebastian, King Warrior má velmi dobrou třídu, stejně tak vítěz Frankenbergera. Z posledních několika ročníků si myslím, že tohle byla nejslabší červnová," uzavřel žokej.   

Suverénní Ciotola

Chuchle byla též svědkem prvního srovnávacího testu tříletých klisen proti starším. 20. ročník Conseq Ceny Nory Jeane (I.k., 1610 m) dopadl pro klasický ročník skvěle, když si dvě tříleté klisny rozdělily první dvě příčky. Naprosto suverénní vítězství předvedla stájová i tréninková kolegyně Fine Anyway ryzka CIOTOLA (Buratino), kterou Tomáš Lukášek poslal hned po startu do čela před obhájkyní předloňského vítězství Comming Pulse (Dragon Pulse), ta jej udržela na distanci, kde se soupeřkám začala vzdalovat a pomyslnou cílovou pásku pak protrhla s náskokem 8 délek před Dantawi (Camacho) a Comming Pulse. Oba jedničkové dostihy tak skončili úspěchy týmu Statku Blata Český ráj, Ingrid Janáčkové Koplíkové a Tomáše Lukáška.

Čtyři vítězství tuzemských odchovanců

V úvodu programu se dařilo koním domácího chovu. V Ceně Audevard (hdcp III.k., 3+, 1200 m) využil nízkého zatížení sedmiletý FORTE (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light) s Taťánou Mášovou, valach z chovu Marie Pešlové v barvách Stáje Pěčín, který si připsal čtvrtý triumf své kariéry.

Forte vyhrál o 3 1/4 délky, trojnásobný náskok před soupeři dokázala v žákovské Ceně CPI rezidence (IV.k., 1400 m) na své soupeře získat předloňská vítězka Pražského zimního favorita LOWE WOLE (Amaron - Love Connection, Amico Fritz) s žk. Michaelou Molkovou. Svěřenkyně Karla Germiče reprezentuje chov i stáj Rostislava Šefraného.

V druhé části chuchelského odpoledne pak další vítězství pro český chov přidal šestiletý CHASMAR (Mariydi - Chasinta, Jazz Dancer) z chovu Vladimíra Přehnila, který v barvách Stáje Cabrio pro trenéra Pišla o krk vyhrál žákovský Memoriál MUDr. Marion Noskové (hdcp V.k., 1800 m) s ž. Hanou Minaříkovou a následně uspěl i šestiletý NEW MOON (Shamalgan - Novelette, Alhaarth) z chovu SV Vondra s.r.o., který však uspěl v Ceně Torque Powera (IV.k., 1800 m) v rámci Conseq seriálu v konkurenci jen domácích odchovanců. V sedle dalšího vítěze z lotu trenérky Jany Manové byla Lucie Fialová, která dnes dovedla vítězně do cíle i dosud nezvítězivší tříletou GOLD SCATTERED (Shamalgan) v Ceně www.voltemourka.cz (IV.k., 1610 m) a už je tři vítězství jí chybí k titulu žokeje.

Tečku za sobotním odpolednem udělal RAINIER (Olympic Glory) Zdeno Koplíka, který s Radkem Koplíkem jistě opanoval závěrečný handicap Cenu společnosti Tipsport (III.k., 1610 m). (miv)

Nagano Gold, L'Estran, Swinging Thomas či Ley Percy aneb český odkaz Epsom derby 2006

31. Květen 2024 - 6:55

Zatímco Česko může vedle hokejového titulu slavit i nového nejbohatšího koně své historie, dostihová Anglie se chystá na sobotní Epsom derby, nejvýznamnější dostih tamního kalendáře. Ač to na první pohled nemusí být patrné, obě dostihové události mají mezi sebou silné pouto. Pouto, která znovu potvrzuje letitý Tesiův výrok o významu anglické modré stuhy pro vývoj plemene anglického plnokrevníka.

 
Mám rád Epsom derby. Přiznám se, a snad mi to našinci prominou, že se na něj těším dokonce víc i než na derby naše. Má to jeden hlavní důvod. Zatímco příběh Českého derby doběhem svým způsobem končí, u Epsom derby je to, alespoň z mého pohledu, naopak. Jeho doběhem začíná příběh o tom, jak se vítěz, ale nejen vítěz, prosadí v chovu či o tom, jak úspěch syna nastartuje chovnou kariéru jeho otce. Epsom derby zkrátka nabízí to, co našemu stále více chybí - vliv na chov, na možnost sledovat další vývoj úspěšné krve, zakládání dynastií či rodin, zkrátka to, co alespoň mne na dostizích přtahuje nejvíc.

Samozřejmě zdaleka ne každý ročník anglického derby zrodí plemeníka, který výrazně ovlivní chov a to jak jeho samotným triumfem, či úspěchem jeho potomka. Nicméně každý rok se rodí více či méně oprávněná naděje, že se tak stane a to z něj jistě nejen v mých očích dělá mimořádný zážitek. Častěji se tyto naděje nenaplní, ale i z tohoto pohledu "nepovedený" ročník může ovlivnit dostihové dění třeba jen lokálně. Z pohledu našeho turfu byl mimořádně zajímavým ročník 2006, ač z něj žádný velký plemeník nevzešel.

Globálně průměrný, z českého pohledu mimořádný

Z těch ročníků, které jsem byť pouze skrze TV měl možnost vidět, patří k těm, na které vzpomínám nejméně rád a když si před každým ročníkem pouštím některé ročníky, tento většinou vynechám. Důvod je prostý - fatální zranění mého tehdejšího favorita Horatia Nelsona (Danehill) v cílové rovině, svěřence Aidana O'Briena, který s Kierenem Fallonem odskakoval v kurzu 11:2 jako druhá šance dostihu. Ale věnujme se veselejším věcem a především tomu, jak účastníci tehdejšího ročníku ovlivnili náš turf. A myslím, že vás míra vlivu tohoto ročníku na naše dostihové dění velmi překvapí.

Vítězem se tehdy stal SIR PERCY (Mark of Esteem), posléze zařazený do chovu Kirsten Rausing na Lanwades Stud, kde působí dodnes. Poplatek 7.000 Ł ukazuje, že v anglickém chovu patří k plemeníkům středního kalibru, který si nevede zle, dosud dal 26 blacktype vítězů, ale k elitě tamních hřebců má daleko. Na našich drahách však měl hned několik velmi úspěšných koní. Skvělou reklamu mu zde dělala trojnásobná klasická vítězka Ley Percy, dva klasické dostihy vyhrála Falcon Baby, jedničkové triumfy na rovině i proutěnkách získala Giannina, výborně si vedl i zimní favorit a vítěz Velké červnové Sirius Shine, v klasice se umístila i Rabbit Percy. Sir Percymu u nás běhalo poměrně dost potomků a nemalou zásluhu na to měl bloodstock agent Tomáš Janda, který hřebce vyhodnotil jako plemeníka s dobrým poměrem cena:výkon navíc s žádanými vytrvaleckými dispozicemi.


K úspěšným propagátorů, Sir Percyho patřil i zimní favorit a vítěz Velké červnové ceny Sirius Shine

Druhý tehdy skončil 66:1 outsider DRAGON DANCER (Sadler's Wells), který působí v National Hunt chovu a aktuální držitel anglický Nunstainton Stud za jeho služby žádá 1.500 Ł. Nepatří k výjimečným plemeníkům a do našeho turfu přišel jen jediný jeho potomek. Oním potomkem však je úspěšný reprezentant překážkové megastáje Josefa Aichnera Lord Dragon, který ve žluto-černých barvách vyhrál dva listed překážkové dostihy v Itálii a loni na sklonku roku se mu podařilo zvítězil v Prix Katko, steeplechase o 110.000 € v Cagnes-sur-Mer.

Hřebcem, který ze všech účastníků Epsom derby 2006 dostal v chovu největší šanci, byl třetí v cíli DYLAN THOMAS. Coolmore v něm svégho času hledal Danehillova nástupce, ale šestinásobný Gr.1 vítěz, který posléze zvítězil v i v Prix de l'Arc de Triomphe, vysoká očekávání nenaplnil a z původních 50 tisíc eur klesl jeho připouštěcí poplatek až na 4 tisíce. Na našich drahách se ale jeho potomci neztratili, naopak. Vzpomeňme například vítězky Oaks Amgu River a Dylanku, sériové italské vítěze Big Mago a No Pasaran či dalšího vynikající překážkáře Swinging Thomase.

Další v pořadí Hala Bek (Halling), který skončil v australském chovu, ani ve Španělsku zakotvivší Visindar (Sinndar) u nás žádné potomky neměli a nemohl je mít ani Best Alibi (KIng's Best), který byl vykastrován a skončil na proutěnkách. Zato sedmý v cíli SIXTIES ICON (Galileo), pozdější vítěz St. Leger, po sobě v našem turfu zanechal stopu zcela mimořádnou. Zasloužil se o ní trojnásobný Kůň roku a jeden z nejlepších plnokrevníků naší historie Nagano Gold, dvojnásobný listed umístěný, umístění v Gr.1 i na Royal Ascotu. Vedle něj si výborně vedla i vítězka Svatováclavské ceny Sweeticon.


Nagano Gold poráží ve Wielke Wraszawske dalšího současného českého plemeníka Night Tornada. Foto Tor Sluzewiec

Dokonce ještě výraznější stopu u nás zanechal LINDA'S LAD. Sadler's Wellsův syn, který s Frankie Dettorim v sedle patřil s kurzem 9:1 do okruhu favoritů, odešel po skončení dostihové kariéry na francouzský Haras de Grandcamp, později přesídlil do Anglie, kde stál ve třech různých hřebčínech. Pro nás se však podstatnější jeho působení ve francouzském překážkovém chovu, z něhož vzešly dvě mimořádné individuality - čtyřnásobný vítěz Gran Premia a nejbohatší kůlň české historie L'Estran, a vítěz vrcholu sezóny v Cagnes-sur-Mer, posléze pátý v největší kontinentální steeplechase Grand steeple-chase de Paris (Gd1) Suroit.   

V chovu překážkových koní skončil i desátý PAPAL BULL (Montjeu), který měl sice na našich drahách jen jediného potomka, tím však byl trojnásobný překážkový vítěz Ho My God, třetí z pardubické Stříbrné trofeje (NL).

Papal Bull uzavírá seznam účastníků Epsom derby 2006, kteří působili nebo dosud působí v chovu a jejichž potomek či potomci se dostali do českého tréninku. I tak se u nás ukázali potomci celkem šesti jeho účastníků a každý zde měl koně s jedničkovou výkonností, což při vesměs nijak vysokém počtu jejich potomků je velmi působivá bilance. Až tedy budete v sobotu sledovat letošní Epsom derby, nesoustřeďte se jen na vítěze. Možná bude mezi poraženými nějaký budoucí plemeník, s jehož potomky se v budoucnu budete setkávat na našich drahách či dokonce možná budou šířit slávu českého turfu v zahraničí.

Miloslav Vlček

Bude to česko-slovenský souboj? Spolufavority slovenského megadostihu jsou Rex of Thunder a Opasan

29. Květen 2024 - 17:41

Letošní mítink Turf Gala slibuje mimořádnou podívanou a to především ve svém vrcholu, 40. Velké ceně Slovenska Raiffeisen Bank International (Gd3), který přilákal hned 6 vítězů derby. Pokud mne paměť neklame, bude to v historii poprvé, co se v jenom dostihu střetne tolik premiantů středoevropských modrých stuh, což z dostihu dělá opravdu mimořádnou událost. Předchozí triumf v derby však nemusí být zárukou úspěchu, alespoň kurzy Tipsportu jako favorita, respektive spolufavorita vidí koně, který do zmíněné šestice nepatří.

 
Když Tipsport kurzy vypsal, byli favority slovenský Opasan (French Navy) a český Rex of Thunder (Night of Thunder), nabízení shodně v kurzu 3,25:1. Oba hřebci jsou nadále lídry sázkové nabídky, oba mají stejný kurz, jen se o chloupek posunul výš na 3,5:1. Jako třetí šanci vidí polského derby vítěze Jolly Jumpera (Free Eagle) a čtvrtou naší derby vítězku Abhu (Zelzal). (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze Velké ceny Slovenska


Dvacet let Masiniho vlády skončilo. Nejbohatším koněm české historie už je L'Estran

27. Květen 2024 - 7:40

Nedělní vítězství jedenáctiletého hnědáka Scuderie Aichner L'ESTRANA (Linda's Lad) v Grande Steeplechase d'Europa (Gd1) v Meranu přepsalo historické tabulky. Ziskem 27.625 €, což je podle letošního přepočtového kurzu 690.625 Kč, se svěřenec Josefa Váni mladšího dostal na čelo žebříčku nejbohatších v Česku připravovaných koní historie. Z trůnu sesadil polského rodáka ve službách Wrbna Racing Masiniho (Dixieland), který se na čelo vyhoupl už před dvaceti lety.


Pátého dubna letošního roku uběhlo už 15 let od vítězství tehdy desetiletého Masiniho (Dixieland) v Jarné ceně Petržalky. Stáj Wrbna Racing reprezentující hřebec za ně získal 1.500 €, podle tehdejšího přepočtu 45.000 Kč a ustavil tím až do tohoto víkendu platný rekord v zisku koně v českém tréninku. Bývalý svěřenec Čestmíra Olehly za svých 40 startů, z nichž 14 proměnil ve vítězství a v dalších 19 se umístil, získal po přepočtu 13,603.246 Kč. Až do této neděle to byl rekord, který překonal až L'Estran. Masini však nadále drží i pomyslný rekord za největší jednotlivou výhru - za triumf v meranském Gran Premiu v roce 2004 získal 176 tisíc eur, což při tehdejším přepočtu bylo 5,808.000 korun. 

Prostým vydělením těchto dvou čísel dostaneme výsledek 33, který ukazuje ošidnost tohoto žebříčku, danou měnící se silou české koruny. V době Masiniho vítězství byla podstatně slabší než nyní, což Masinimu při přepočtu na české koruny dává nemalou výhodu. Oba koně vydělali drtivou většinu svého zisku v italských překážkách a tudíž v eurech a pokud bychom brali za bernou minci zisky v evropské měně, L'Estran už Masiniho překonal dávno. Cestu L'Estrana do pozice nejbohatšího koně české historie lemovaly čtyři úspěchy v meranském Gran Premiu, sice dotačně slabšími než v době Masiniho úspěchu, ale přesto velmi lukrativními. Navíc L'Estran běhal s výjimkou dvou startů ve Francii pouze v Itálii, kde jen 3x startoval mimo kategorii listed či graded. Díky své spolehlivost a vysokému procentu vítězství mu tak k obsazení titulu stačil poloviční počet startů v porovnání s Masinim. Celkem vyběhl 20x, z toho 11x zvítězil a 6x se umístil.

Nepřehlédněte: Hlavní mostecký dostih pro Napajeva, mítink ovládla trenérka Jana Manová

L'Estranovi je sice již 11 let, nedělním výkonem však ukázal, že ještě zdaleka nepatří do starého železa, a tak má šanci svůj rekord ještě vylepšit. I bez toho však zřejmě jeho rekord chvilku vydrží, byť ve spodní části níže uvedené tabulky najdeme dvě jména, která by jeho pozici mohla ohrozit. V neděli poraženému First of All (No Risk At All) je o tři roky méně, loni měl brilantní formu a ač jej nyní L'Estran porazil, disponuje mimořádnou třídou a nedělní start byl jeho letošní debutem.

Ještě o dvě příčky nad First of All je Ponntos (Power), který sice jen těžko dokáže udržet současnou skvělou formu tak dlouho jako jeho překážkoví soupeři, zatím však zraje jak víno. Jeho tým si vyzkoušel starty v  Dubaji, která českému Koni roku mimořádně sedla a vzhledem k výši tamních dotací jej může případný velký úspěch na tamní dráze posunout výrazně výš v žebříčku našich nejbohatších koní. A totéž by udělal i úspěch v některém z evropských sprinterských vrcholů, pokud prokáže růst své formy i proti nejlepším evropským sprinterům. (miv)   

Nejbohatší koně v českém tréninku

jméno nar. stáj* st. vít. zisk** L'ESTRAN (FR) 2013 Scuderia Aichner 20 11  14 254 448 Kč MASINI (POL) 1999 Wrbna Racing 40 14 13 603 246 Kč DECENT FELLOW (GER) 1995 Dr. Charvát 56 11 11 919 312 Kč ROYAL MOUGINS (GB) 2002 Dr. Charvát 47 21 11 794 565 Kč SUBWAY DANCER (IRE) 2012 Bonanza 44 4 11 151 320 Kč ALPHA TWO (POL) 2007 Stall Evi – Váňa 27 11 10 706 280 Kč REGISTANA (GER) 1996 Wrbna Racing 33 21 10 444 608 Kč KOLORADO (POL) 2000 Wrbna Racing 33 20 10 067 102 Kč NOTTI MAGICHE (FR) 2010 Scuderia Aichner 44 16 8 546 660 Kč DARSALAM (IRE) 2001 Stáj Turan 18 10 9 173 350 Kč SIXTEEN (FR) 2000 Jaroslav Bouček Buc-Film 61 10 9 133 731 Kč AL BUSTAN (IRE) 2010 Lokotrans 43 13 8 389 268 Kč NAGANO GOLD (GB) 2014 Syndikát V3J 31 7 8 303 380 Kč PONNTOS (IRE) 2018 MUDr. Eva Nieslaniková 36 8 8 218 970 Kč TRIP TO RHODOS (FR) 2009 Dr. Charvát 32 11 7 840 560 Kč FIRST OF ALL (FR) 2016 Dr. Charvát 20 13 7 553 056 Kč TIUMEN (POL) 2001 Köi Dent 33 7 7 309 215 Kč

* u několika koní z uvedené tabulky došlo ke změně majitele/stáje, uvedená je stáj, v jejíž barvách kůň získal největší část zisku   
** zisk zahrnuje pouze ten, kterého kůň dosáhl v českém tréninku   


Hlavní mostecký dostih pro Napajeva, mítink ovládla trenérka Jana Manová

26. Květen 2024 - 21:20

Jedničkový handicap Cena první dámy ČR na 2200 metrů byl hlavní položkou třetího mítinku letošní sezóny na mosteckém závodišti. V něm se prvního jedničkového triumfu, a to na úkor favorizované obhájkyně loňského vítězství Totally Gold (Dark Angel), dočkal v Česku v Krabčicích narozený vlastní odchovanec Winfrieda Pütze NAPAJEV (Kallisto - Natalis, Law Society), jehož trenérka Helena Voršilková nasedlala Jiřině Andrésové. Skvělý výsledek českého odchovance, umocněný novým traťovým rekordem, však zastínil koncert Jany Manové.


Trenérka, která po několika letech úzké spolupráce v roce 2022 oficiálně převzala od Filipa Neuberga tréninkovou centrálu na Pavlině dvoře, dosáhla minulý víkend v Chuchli, kam přijela se třemi koňmi, svého prvního hattricku. Výbornou formu potvrdila včera v Pardubicích Jasmine for Joy (Best Solution) druhým místem v Pardubicích a dokonale ji korunovaly dnešní výsledky stáje v Mostě. Kvartet vítězství Jany Manové a hattrick Milana Zatloukala

Spanilou jízdu severočeským závodištěm otevřela hned v úvodní Májové míli (III.k., 3, 1600 m) pro nezvítězivší, v níž se stylem start-cíl prosadil valach stáje SV Vondra s.r.o. TRIP TO DEAUVILLE (Zelzal), vedený Milanem Zatloukalem. Ve třetím dostihu dnešního programu, Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 3+, 1200 m)  přišel druhý zásah týmu z Pavlina Dvora prostřednictvím čtyřleté NIGHT SHINE (Eagle Top - Novelette, Alhaarth) stáje Pavel Hanuš-Land Trans, která dobře načasovaným finišem podél bariéry s Jiřinou Andrésovou v sedle těsně porazila od startu tempo diktujícího Rabbit Garswood (Garswood).

O třetí plný zásah se postarala šestiletá BLUE QUEEN (Arrigo) ze Stall Carlsberg, která po dvou vítězstvích v Drážďanech získala v Ceně Hitrádia North Music (hdcp IV.k., 4+, 1800 m) první triumf na českém území. V jejím sedle byl Milan Zatloukal, který dovedl vítězně do cíle i čtvrtého dnes startujícího koně trenérky Manové čtyřletého SIRIUS RED (Intello), který opět pro stáj bratrů Vondrových (kteří mimochodem jsou i chovateli Night Shine) vyhrál Cenu DTS Vrbenský,a.s. (III.k., 3+, 2000 m).Double Miroslava Nieslanika

Dobrou formu ukazuje i centrála rodiny Nieslaniků, která v Mostě dosáhla na double. Osmiletý MANOAMANO (Alexandros) navázal ve dvojkové Ceně Hipodromu Most (1000 m) na vítězství z minulého mosteckého mítinku a pod Sabinou Mokrošovou lehce o 2 1/4 délky před Shershabem (Shalaa) zaknihoval třetí vítězství své kariéry, při kterém navíc vylepšil český rekord na 1000 metrů časem 0:57,05. Následně dosud nezvítězivší tříletý ZARDONIC (Dragon Pulse) využil v Ceně představenstva společnosti Hipodrom Most a.s. (hdcp V.k., 3+, 2200 m) nízkého zatížení a pod taktéž dosud "nezvítězivší" a letos první sezónu jezdící Ludmilou Karlíkovou po tuhém boji o nos zvítězil.

Čekání na první letošní úspěch v Mostě ukončila také Lucie Fialová, jejíž MATERANA (Fast Company) stáje Leram silným finišem zvenčí pod nízkou vahou vyhrála Cenu Dostihového klubu (hdcp III.k., 3+, 1400 m) a získala druhé vítězství v řadě.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová 

Bezchybná kvalifikace dala vstupenku do Velké pardubické všem jejím účastníkům

25. Květen 2024 - 20:59

Cena města Pardubic, která se běžela jako první kvalifikační dostih na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, přinesla vítězství 8letému hnědému valachovi Godfreymu, když po boji porazil stejně starého Chelmsforda. Zatímco prvního jmenovaného vedl Daniel Vyhnálek, druhého dostihem provedl žokej Jan Kratochvíl. Hned v prvním testu si vstupenku do letošního ročníku zajistilo všech patnáct startujících. Připojili se k loňskému vítězi Velké pardubické Sacamirovi, který má právo startu jako obhájce vítězství automaticky.


Zatímco loni se z vítězství v první kvalifikaci radoval Chelmsford a druhé místo bral Godfrey, letos si osmiletí valaši pořadí prohodili. O výsledku ale musela rozhodovat cílová fotografie. Vítězství nakonec pro sebe ukořistil Godfrey, syn výborné klisny Partoutatou, která to na Pardubickém závodišti před lety také výborně uměla.

Do 5800 metrů dlouhého dostihu nastupoval s kurzem 4,25:1 jako největší favorit Chelmsford. Za ním se s odstupem seřadili se stejným kurzem 8,5:1 Godfrey, Argano a Sexy Lord. Právě tento ryzák udával pod vedením svého staronového žokeje Jaroslava Myšky tempo. Za něj se zařadil chtivý Korfu s Janem Faltejskem a Chelmsford s Kratochvílem. Žokej Myška zvolil přiměřené tempo, v němž žádný z koní neudělal výraznou minelu. Na konci pole se držel Argano se svým trenérem Martinem Liškou v sedle, podobnou taktiku voli i narychlo angažovaný žokej Ondřej Velek na Starovi. Ti se ale v průběhu dostihu posouvali dopředu a zadní místa přenechali Imphalovi s Janem Odložilem, ale také bez chuti jdoucímu Mr Spexovi s Thomasem Beaurainem, pro kterého to byla pardubická kvalifikační premiéra.Z oranice zavedl koně na travnatý ovál Lombargini (ž. James Best), pozici si lepšil Argano, ožil i dlouho vedoucí Sexy Lord. Do cíle ale zavedl pole koní Star a vypadalo to na velké sólo tohoto 13letého bělouše. Jako čtvrtý skákal poslední proutěnku Godfrey, který pouze pod rukama Daniela Vyhnálka přeřadil na vyšší rychlostní stupeň stejně jako u bariéry jdoucí Chelmsford. Godfrey nakonec o krátkou hlavu zvítězil, druhý skončil Chelmsford, třetí místo patří Starovi, čtvrté Sexy Lordovi a pětici nejlepších uzavřeli 20letá Lenka Neprašová na valachovi Her Himovi.

Šli jsme se kvalifikovat. Hlavní cíl je Velké pardubická, to si dobře uvědomujeme. Snad jsme si loni smůlu na Taxisu vybrali. Nyní půjde Godfrey ještě jeden přípravný dostih. Zda to bude znovu kvalifikace, to se ještě budeme rozhodovat,“ řekl majitel vítězného koně Jiří Trávníček.Vítězný návrat New Frienda

V Ceně služeb města Pardubic se vítězně po loňské vynechané sezoně způsobené zraněním vrátil český odchovanec New Friend, kterého vítězně dovedl do cíle žokej Jan Faltejsek. Cena společnosti Matrix patřila Dumon Roclayovi, kterého dovedl vítězně do cíle Marcel Novák mladší. Druhá skončila Ironika s Vyhnálkem a třetí Medi Jape s Dominikou Baranovou.

Překvapení se zrodilo v Ceně společnosti Explosia. Sázkového favorita George of Beaumonta porazil v Pardubicích poprvé jdoucí Dalibor, kterého pro žokeje Jaroslava Myšku nasedlala jeho žena Štěpánka. Za Daliborem skončil druhý zmiňovaný George of Beaumont a třetí pak Averton s Thomasem žokejem Beaurainem.

V Poháru BICZ holding se projevila zkušenost žokeje Josefa Bartoše. Mezi finišujícími koňmi provlékl šestiletého ryzáka Nordstranda a vyhrál. Za ním skončil Kmotr s Ondřejem Velkem a pak slovenský zástupce Fort Ryan s Pavlem Složilem.

Cena společnosti Tipsport se běhá v kurzu Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Tento test dostihových sprinterů ovládl Hibernian, který pod žokejem Marcelem Novákem nastoupil ostrým závěrem a vedoucího Mr Zuru (ž. Pavel Složil ml.) odsunul na druhé místo. Třetí příčka patří Boule De Neige s Josefem Bartošem.

Doběh raz-dva zajistili pro trenéra Stanislava Popelku Angor Wat a Jocobelis. Prvně jmenovaného odjezdil ve valachově premiérovém krosu žokej Jan Odložil. Jacobelise vedla Dominika Baranová. Jedinou rovinu dostihového mítinku, která se jela jako Cena společnosti RMF invest, ovládl favorit Sunset. S žokejem Petrem Foretem tak obhájili pardubické vítězství z dubna.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.
foto Andrea Zavadilová


Rabbit Trhový Štěpánov nakupoval v Irsku. Z tamního breeze-upu veze pět dvouletých

25. Květen 2024 - 9:20

Včera proběhla ve Fairyhouse v Irsku jednodenní Tattersalls Ireland Breeze-Up Sale. Dražba, nabízející připravené dvouleté, které si zájemci mohli prohlédnout i při zkušebních cvalech, nabídla celkem 245 dvouletků, z nichž si nové majitele našlo 220 z nich, tedy plných 90%. Díky vyššímu podílu prodaných koní (loni 83% z 239 nabídnutých) vzrostly tržba o 12% a lehounce se zvýšila i průměrná cena na 43.634 €, zatímco medián o 7% klesl na 28.000 €.

 
Na dražbě nakupovali i čeští zájemci. Dva koně vydražil bloodstock agent Tomáš Janda, oba však pro stáj Westminster Race Horses, která je hodlá umístit k polské trenérce Marleně Stanislawské, a tudíž se s nimi pravděpodobně na našich drahách nepotkáme. Naopak zcela jistě bychom na nich měli vidět pět nových posil, které si v Irsku vyhlédla a vydražila stáj Rabbit Trhový Štěpánov pan Zdeňka Jandejska. Ta získala svou svou tréninkovou centrálu v Pičíně čtyři hřebce a jednu klisnu v cenách od pěti do devíti tisíc eur.


Nejdražším z nových nadějí bílo-zelených barev je za 9.000 € získaný hnědák (lot 39) po Inns Of Court (Invincible Spirit) z vítězky jednoho dostihu ve Francii klisny Anything Goes (Nayef). Dcera vítězky Irish Oaks (Gr.1) Wininy (Alzao) dosud dala 4 startující potomky, z nichž 2 zvítězili.

Skvělým rodokmenem se může pochlubit za 8.000 € získaná ryzka (lot 18). Klisna je dcerou vítěze Eclipse Stakes (Gr.1) Ghaiyyatha (Dubawi), připouštějícího v Irsku za 25.000 €, a vítězky ve dvou letech a pravé sestry Gr.1 vítěze a plemeníka Toylsome (Cadeaux Genereux) klisny What A Treasure. V chovu dosud dala 4 vítěze ze 7 startujících a to včetně dvou listed vítězů Western Australia (Australia) a Hoarding (Elusive Quality).   

Nepřehlédněte: Takový dostih tu ještě nebyl. Ve Velké ceně Slovenska změří síly šest vítězů derby

Ta 7.000 € zakoupený hnědák (lot 67) po Bungle Inthejungle (Exceed And Excel) je prvním potomkem nestartovavší Clearwing (Anjaal), dcery vynikající matky Refined (Statoblest), která sama dala dva blacktype vítěze a její dcery jsou zodpovědné za dalších 12 koní se statusem blacktype koně.

Prvním potomkem nestartovavší matky je i za 6.000 € získaný hnědák (lot 42) po Dandy Man (Mozart). Matka Aunt Anny (Exceed And Excel) je dcerou listed umístěné Simonetty (Lil's Boy), matky 3 vítězů.

Nejlacinějším z nových posil Rabbitu je za 5.000 € vydražený syn (lot 13) u nás dobře známého a populárního Footstepsinthesand (Giant's Causeway) z dvakrát umístěné Virginia Celeste (Galileo), matky jednoho vítěze ze dvou startujících potomků.

Miloslav Vlček
foto Tattersalls 

Takový dostih tu ještě nebyl. Ve Velké ceně Slovenska změří síly šest vítězů derby

24. Květen 2024 - 15:48

Letošní již 40. Velká cena Slovenska Raiffeisen Bank International (Gd3) už nyní aspiruje na titul středoevropský dostih roku. V neděli 2. června se v ní podle dnes uzavřené startovní listiny utká 14 špičkových vytrvalců (další tři jsou pod čarou) v sestavě, jakou tento dostih pro čtyřleté a starší koně na distanci 2400 ve své historii ještě nenabídl. O celkovou dotaci 32.000 € se utká nejen šest derby vítězů, ale i další esa středoevropského turfu.

 
Nejmladšími z "derby sestavy" jsou loňští vítězové Abha (Zelzal), která uspěla v Českém derby a letos debutující Jardin Michelet (Kingfisher), který si zklamání z české modré stuhy vynahradil ve Slovenském derby. Pro hnědáka stáje Cardboard bude Velká cena Slovenska nejen sezónním debutem, poprvé se též představí v péči Evy Záhorové. O rok dříve ve Slovenském derby uspěl další z letošních uchazečů o Velkou cenu Slovenska Gasparini (Eagle Top), zatímco stejně starý Hello Hola Hay (Zarak) vyhrál Swiss derby a Jolly Jumper (Free Eagle) uspěl v polském derby. Nejstarším z derby vítězů je sedmiletý Opasan (French Navy), největší hvězda slovenského turfu posledních tří sezón, který v roce 2020 uspěl v Českém derby.

Nepřehlédněte: Duce, bývalá hvězda stáje Wrbna a Gd1 vítěz, odcválal na nebeské pastviny

Opasan už má na svém kontě i blacktype vítězství, není však jediným uchazečem se statusem blacktype koně na startovní listině. Díky druhému místu v loňské Wielke warszawske jej má i polský Jolly Jumper. A blízko k jeho dosažení byl i Rex of Thunder (Night of Thunder), který sice v Českém derby skončil "jen" čtvrtý a ve Slovenském o příčku lépe, dnes je však jedním z nejlepších vytrvalců na česko-slovenské scéně a nepochybně též velmi vážným uchazečem o úspěch ve vrcholu mítinku Turf Gala. Velmi dobrým koněm je i maďarský Agreement (Lord of England) z rodiny skvělé Arvy (Scottish Rifle). Tento německý rodák předloni zvítězil v Magyar St. Leger (Gd2) a loni mj,. skončil druhý v Kincsem díj (Gd1), kde porazil i You Just Rocka (Hawkbill) a další úspěšné koně. O kvalitně startovního pole hovoří i fakt, že pod čarou, navíc až jako druhého "podčárníka", najdeme úspěšného Brilliant Star (Sea The Stars), který v předloňské edici skončil čtvrtý. (miv)

6. dostihy 17:00 (10501) - 40. Veľká cena Slovenska Raiffeisen Bank International
rovina Gd-3 kat., cena, 4ročné a staršie kone, 2400 m, 32 000 EUR 1 VADIRUM (GB), 5 Djordje Perović 58.0 HJ (AUT) 2 AGREEMENT (GER), 5 Stanislav Georgjev 58.0 Intergaj II. (HUN) 3 REX OF THUNDER (GB), 6 dž. Michal Demo 58.0 Drag Consulting (CZE) 4 OPASAN (IRE), 7 dž. David Liška 58.0 BORMANN 5 JARDIN MICHELET (FR), 4 dž. Adam Florian 58.0 Cardboard (CZE) 6 ORRY (GER), 5 dž. Jaroslav Línek 58.0 Meridian SK 7 ABHA (FR), 4 dž. Tomáš Lukášek 56.5 Jana Dufková (CZE) 8 MARANELLO ROSSO (FR), 4 Perrine Cheyer 58.0 Lokotrans Slovakia 9 GASPARINI (CZE), 5 dž. Jiří Palík 58.0 TIPPLER Group s.r.o. (CZE) 10 CAPE CROWN (IRE), 6 Ferdinand Kráner 58.0 BORMANN 11 PALMERA (GER), 8 dž. Monir Madihi 56.5 Kovometal 12 HELLO HOLA HAY (FR), 5 dž. Martin Laube 58.0 Lokotrans (CZE) 13 JOLLY JUMPER (IRE), 5 dž. Martin Srnec 58.0 Camerun (POL) 14 ROYAL CATATUMBO (IRE), 4 dž. Radek Koplík 58.0 Vimar 15 VAZIRPOUR (GB), 4 dž. Milan Zatloukal 58.0 SV Vondra s.r.o. (CZE) 16 BRILLIANT STAR (GER), 6 dž. Ján Havlík 58.0 Lokotrans (CZE) 17 MAXIM (GER), 5 dž. Martina Havelková 58.0 Wieslaw Jakub Kartus (CZE) Dohlásené kone: AGREEMENT (GER), HELLO HOLA HAY (FR), MAXIM (GER)
Škrty: ABELLA (IRE), AIGLE VAILLANT (FR), AMERICAN FLY (GER), BELLARY (IRE), BERKSHIRE REBEL (IRE), CARLO BIRAGHI (IRE), DILLON (FR), GOLDIS (GB), LE DESTRIER (IRE), MESETÁR (HUN), NORTON (GER), SCAR ROCKS (GB), VERT LIBERTE (IRE), YOU JUST ROCK (GB)
Pod čiarou: BRILLIANT STAR (GER), MAXIM (GER), VAZIRPOUR (GB)

zdroj: Závodisko Bratislava     

Duce, bývalá hvězda stáje Wrbna a Gd1 vítěz, odcválal na nebeské pastviny

23. Květen 2024 - 13:52

Dnes dopoledne, ve věku 25 let, byl kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu uspán ryzák Duce (Enjoy Plan), polský rodák, připravovaný Čestmírem Olehlou, náležící do zlaté éry nejúspěšnější tuzemské stáje první dekády tohoto století Wrbna Racing. Poslední léta trávil na penzi v obci Korkyně nedaleko Prahy spolu s dalšími bývalými hvězdami žlutomodrých barev, kde mu do konce července 2019, kdy byla uspána, dělala společnost i velká dáma překážkového sportu Registana.

 
Duce nejen že patřil k oporám stáje Wrbna v jejím nejúspěšnějším období, ale byl po boku dalších es Wrbny jako byli Masini (Dixieland), Kolorado (Enjoy Plan) či Diatelot (Who Knows) i skvělým propagátorem polského chovu. Duce byl odchovancem Staniny koni Stubno a první sezónu strávil v Polsku. Vyběhl třikrát, po druhém místě v debutu vyhrál dostih II. kategorie, kde 8 délek za ním finišoval na pátém místě pozdější kolega Masini, a své polské tažení zakončil druhým místem v tamním dostihu I. kategorie, odpovídajícím naší dvojce.

Poté byl získán stájí Wrbna Racing a přestěhoval se do Světlé Hory. Trenér Olehla mu jako český debut naordinoval Stříbrný pohár města Slušovic (CH), Duce však odmítl vstoupit do startovacích boxů a neodstartoval ani do následující Velké jarní ceny. Na dráze se znovu ukázal až počátkem listopadu v Ceně prezidenta republiky v Pardubicích, které dostih převzaly od povodní postižené Chuchle a kde finišoval na druhém místě za Gloriettou.

Nepřehlédněte: Willemine má bratra. Waka Laura ve Francii porodila nohatého hřebečka

Od následující sezóny se již plně věnoval překážkovým dostihům. Po čtvrtém místě v proutěnkách v Pardubicích vyhrál trojkovou steeplechase ve Slušovicích a v jedničkové Červnové ceně Skanska DS a.s. na pardubické dráze nestačil jen na tréninkového kolegu Masiniho. Následovala dvě dvojková vítězství ve Světlé Hoře a Mostě a na konci srpna se poprvé představil v Meranu. V proutěnkách na 3500 metrů o 26.400 € si s Dušanem Andrésem vedl slibně a skončil druhý. Příslibem do budoucna pak bylo i pěkné vítězství v Ceně Paramo (L) v Pardubicích, kterým sezónu uzavřel.

V následující dvou sezónách se už etabloval v tuzemské špičce. Jako čtyřletý vyhrál jedny proutěnky v Meranu, kde zároveň finišoval čtvrtý v Gd1 Corsa Siepi di Merano, vyhrál chuchelskou Velkou cenu umělců (I.k.) a v Ceně Paramo (L) finišoval druhý za Tycjanem.

Největšího úspěchu své kariéry dosáhl jako pětiletý triumfem v Gran Corsa Siepi di Milano (Gd1) a skvělou třídu potvrdil nejen dalším vítězstvím v Ceně Paramo (L), ale i druhým místem v pardubickém Zlatém poháru (L) po bratrovražedném souboji s Koloradem (Enjoy Plan), jemuž podlehl o pouhý krk. Jeho kariéra se uzavřela v polovině listopadu v Miláně, kde doběhl čtvrtý v Gd3 Premio Del Prato, do níž se již na dráze neukázal.

Za svou překážkovou kariéru absolvoval celkem 19 startů, 8 z nich proměnil ve vítězství a v 10 dalších se umístil, jen jediný překážkový dostih nedokončil a to byl zároveň jediný start, ve kterém se neumístil. O jeho schopnostech svědčí jak skutečnost, že byl schopen vyhrát na sedmi různých drahách (Slušovice, Světlá Hora, Most, Pardubice, Merano, Velká Chuchle a Miláno), tak i výdělek 3,315.645 Kč. 

Miloslav VlčekWillemine má bratra. Waka Laura ve Francii porodila nohatého hřebečka

22. Květen 2024 - 16:04

Pozdnější datum narození, ale exteriér slibující tento malý handicap snadno eliminovat. To nabízí další letošní zajímavé hříbě českého chovatele, ve středu v jednu hodinu ráno na francouzském Haras de Beaufay narozený hřebeček z bývalé elitní sprinterky Waka Laury (Windsor Knot). Otcem hřebečka je nyní v Hřebčíně Vlachovice působící Pouvoir Absolu (Sadler's Wells), s nímž Waka Laura již dala zimní královnu a klasicky umístěnou Willemine.


Chovatelem hříběte je pan Adam, v jehož barvách běhala a nyní i působí v chovu také výtečná Wellunca (Egerton). "V majetku jí ale máme tři a o hříbata se střídáme," vysvětluje trenérka a nyní i chovatelka Hana Kabelková.

Nepřehlédněte: Do výborně obsazené první kvalifikace míří dva vítězové Velké pardubické a čtyři z pětice nejlepších loňské Velké

Výběr letošního partnera připadl na Daniela Adama, který pro klisnu vybral velmi zajímavého plemeníka - v chovu debutujícího pětiletého Angel Bleu. Na Montfort et Preaux stojící Hřebec běhal od dvou do čtyř let, kdy z 18 startů vytěžil 7 vítězství a 6 umístění a vydělal 613.687 liber. Získal dvě Gr.1 umístění, obě jako dvouletý, kdy nejprve zvítězil v Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1, 1400 m) v Longchamp a následně i v Criterium International (Gr.1, 1600 m) v Saint-Cloud. Hřebec je synem vynikajícího Dark Angel (Acclamation), otce raných a rychlých koní, a Galileovy dcery Cercle De La Vie, pravé sestry Gr.1 véítězů Highland Reel a Idaho. Ve své úvodní sezóně připouští za 9.000 €. (miv)  

  

Do výborně obsazené první kvalifikace míří dva vítězové Velké pardubické a čtyři z pětice nejlepších loňské Velké

22. Květen 2024 - 7:43

V sobotu 25. května se znovu otevřou brány pardubického závodiště a pohled na startovní listiny rozhodně láká k návštěvě. Osmička dostihů je totiž kvalitně obsazena, přičemž vůbec nejpočetnější sestava se sejde na startu úvodní kvalifikace na Velkou pardubickou. V ní se navíc utká velká část české krosové špičky. Vždyť z pětice nejlepších z loňské Velké pardubické se tentokrát nepředstaví pouze vítězný Sacamiro.


Celkem se na start Ceny města Pardubic – I. kvalifikace na 134. Velkou Pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m) postaví patnáctka koní. Dvojici třináctiletých veteránů do dostihu chystá trenérka Hana Kabelková, každopádně Talent i Star (ž. Stromský) loni dokazovali, že do starého železa ještě nepatří. Na medailová umístění totiž dosáhli nejen v kvalifikacích, ale i v samotné Velké pardubické. V té si lépe vedl druhý Talent, který každou ze svých pěti účastí ve Velké pardubické proměnil v zisk dotovaného umístění, když postupně obsadil sedmé, čtvrté, první, druhé a znovu druhé místo. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne švédský žokej Niklas Lovén.

Někdejším vítězem Velké pardubické je rovněž předloni úspěšný Mr Spex. Smolná loňská sezóna ale pro svěřence Luboše Urbánka skončila pádem na Taxisu. Navíc jeho forma pravidelně graduje až na podzim. Nejen v jeho sedle, ale i na Pardubickém závodišti, se premiérově představí žokej Thomas Beaurain. O jeho kvalitách mimo jiné svědčí čtveřice umístění v Top 5 francouzského překážkového šampionátu.

V roli obhájce vítězství půjde na start Chelmsford (ž. Kratochvíl). Svěřenec Josefa Váni několik sezón platil za jeden z největších krosových talentů, nicméně loni ho přibrzdilo zranění, takže na dráhu se vrací po roční pauze. Loni tu s ním jen o jednu délku prohrál další ze zástupců nastupující generace Godfrey (Vyhnálek). Bohužel svěřenec Dalibora Töröka patří ke koním, kteří se ve Velké pardubické zapletli do hromadného pádu na Taxisu. Na něm skončili také šance Argana, který v loňské edici tohoto dostihu obsadil třetí příčku. V sedle se svým trenérem Martinem Liškou nicméně zazářil vítězstvím v závěrečné kvalifikaci.

Čtveřice koní už má vstup do sezóny za sebou. Nejvýše by z nich měl zamířit čtvrtý z Úvodní cross country Koroka Sexy Lord. Do sedla svěřence Martiny Růžičkové se vrací Jaroslav Myška, pod jehož vedením ještě v Pardubicích neprohrál, když loňskou sezónu zakončil suverénním triumfem v Ceně Labe. Kvalifikace si vyzkouší poprvé, což platí rovněž pro v Prvomájové steeplechase třetího Korfu (ž. Faltejsek) i loňského vítěze dvou největších polských steeplechase Her Hima, přičemž kvalifikační premiéru absolvuje rovněž jeho jezdkyně Lenka Neprašová.

Na domácí bratislavské dráze se rozběhal slovenský Royal Gino (ž. Kocman), tedy další z koní, kteří v loňské Velké pardubické skončili na Taxisu. O poznání lépe si tehdy vedl jeho krajan Kaizerwalzer (ž. Složil ml.). Svěřenec Jaroslava Brečky se totiž ve Velké pardubické nejen po dvou pádech konečně dostal do cíle, ale dokonce v ní obsadil pátou příčku. Ještě o příčku lépe skončil v překážkovém vrcholu Lombargini, který si velmi dobře porozuměl s anglickým žokejem Jamesem Bestem. Ten v únoru slavil životní úspěch, když v Sandownu získal premiérové vítězství v nejvyšší kategorii Gr.1.

Vedle Lombarginiho bude mít trenér Stanislav Popelka na startu také Imphala (ž. Odložil), jehož obě účasti ve Velké pardubické skončili pádem. Předloni ale zvítězil v závěrečné kvalifikaci a vstupy do sezóny mívá výborné. Vždyť od roku 2019 čtyřikrát v řadě zahájil sezónu vítězstvím a jeho sérii utnulo až loňské stříbro v Úvodní cross country Koroka. Předloni v jedné z kvalifikací zvítězil rovněž ostřílený Player (ž. Novák). Jeho loňská smůla vyvrcholila nedokončenou Velkou pardubickou, v níž přitom před čtyřmi lety doběhl druhý. To Dulcar De Sivola (Borč) se sice ve Velké pardubické nikdy nedostal přes sedmou příčku, ale podobně jako Talent jí už pětkrát v řadě dokončil.

Návrat New Frienda

Z rámcového programu stojí za pozornost především dvojice dostihů II. kategorie. Hned na úvod programu se odběhne Cena Služeb města Pardubic (3500 m), která je klasickou steeplechase, a tudíž slouží také jako předzkouška červnového Zlatého poháru. Právě ve Zlatém poháru absolvoval předloni svou českou překážkovou premiéru Perry Owens (ž. Kratochvíl) a vedl si více než dobře, když až po boji prohrál s výborným Aztekem. Poté svěřenec Heleny Vocáskové bezmála dva roky nestartoval, ale při nedávném comebacku se představil ve výborné formě. Tentokrát mu v cestě stojí především další rekonvalescent New Friend (ž. Faltejsek). Svěřenec Pavla Tůmy nejenže vyhrál všechny čtyři životní starty, ale ani v nich nebyl přinucen k boji. Suverénně vyhrál také největší italský dostih pro tříleté překážkáře. V Pardubicích ho nicméně čeká návrat po vynechané loňské sezóně. Zmínku zasluhuje také loni v největších polských proutěnkách překvapivě vítězný Dařbuján (ž. Odložil).

Specialistům na krátké krosy je určena Cena společnosti Tipsport (3400 m). Z osvědčených stálic míří na start pouze slovenský Mr Zuru (Složil ml.). Svěřenec Jaroslava Brečky vyniká nevídanou spolehlivostí, když se už patnáctkrát v řadě vešel na pomyslné stupně vítězů. Loni ho v pardubických „sprintech“ dokázal porazit pouze Quart De Garde, jehož zaváhání naplno využil v Červnové cross country Válečníka. Zástupcem nastupující generace je Precious Rock, který loni patřil ke špičce čtyřletých krosařů. Navíc letos už v sedle se svým trenérem Martinem Liškou absolvoval vítězný vstup do sezóny. Při předchozím pardubickém mítinku se představil rovněž Clondaw Hollow (ž. Kratochvíl), který při své české premiéře odskakoval v roli favorita. Tu nesplnil kvůli pádu, takže v sobotu se bude snažit o reparát.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku

První dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT 2 nebo na iVysílání České televize.

Stránky