Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 4 min 36 sek zpět

Třetí mostecké odpoledne obsahuje dva dostihy druhé kategorie. V jednom z nich vstoupí do sezóny Sapienti

25. Květen 2019 - 11:26

V neděli ve 13:30 hod. bude odstartovaný první dostih už třetího letošního dostihového dne na závodišti v Mostě. Tentokrát se tu neodběhne žádný dostih první kategorie, ale dva dostihy jsou určeny pro druhou kategorii koní. Hlavní zkouškou je Květnová cena hejtmana Ústeckého kraje, kde poměří síly osm koní. Více než polovina z nich se už objevila na startu velkého dostihu. Sezónu v ní začne loňský čtyřnásobný vítěz stáje Candy & Aqua Sapienti (Egerton), který se také může pochlubit druhým místem z Ceny prezidenta republiky.


Sapienti loni dokázal v Mostě vyhrát dva dostihy a vypadá jako ideální kandidát na vítězství. Budeme ale také velmi zvědavi na tuzemskou premiéru pětiletého bělouše Opinion Makera (Zoffany), který jako dvouletý dokázal vyhrát Listed v Itálii, a poslední dvě sezóny až do loňského května startoval na francouzských drahách. Na dráhu se tedy bude vracet po roční pauze a nově pod vedením zkušené trenérky Ivany Pejškové. Jeho výhodou je také nižší hmotnost v dostihu, například Sapienti mu bude poskytovat výhodu čtyř kilogramů. Počítat je také nutné s letos již druhým Valentino Dancerem (Planteur) a spolehlivým Urbi et Orbi (Observatory), který s železnou pravidelností získává pro svého majitele dotace. A bylo tomu tak i v jedničkových zkouškách. Překvapit může Waste No Time (Egerton), jež letos vstoupil do sezóny solidním třetím místem v dostihu třetí kategorie. Také Arlington (Fly to the Stars) umí zaběhnout dobře. Minule tu sice byl poslední, ale jen dvě délky za vítězkou. Nejslabšími články sestavy jsou začátečník Naex (Excelebration) a Abondance (Zanzibari).

O půl hodiny dříve se odběhne druhý dostih druhé kategorie, mílová Cena rodinného stříbra Ústeckého kraje o 90.000 Kč. Minimálně pět koní má velmi dobrou šanci usilovat o vítězství. Z této vyrovnané skupiny nese nejnižší hmotnost vítězka z Karlových Varů Rolaliza (Suteki Shinsukekun), v jejímž sedle bude opět žokej Jan Verner. Let Fire (Planteur) už letos dokázal zvítězit a pak propadl v Memoriálu Jaroslava Maška. Z boje o vítězství ho nelze ale vyřazovat, stejně jako ještě o kilogram více nesoucího Finiose (Midshsips), letos umístěného v Itáli i ve Velké Chuchli. Dobrou formou disponuje také letos již dvakrát druhý, byť o kategorii níže, Thailand (Lord of England). Kissi Sturm (Rosensturm) ještě ve své kariéře nezklamal. Trojice Orssio (Orpen), Speed Machine (Naaqoos) a Valmont Ohne (Look Honey) zdánlivě vyhlíží jako méně ambicozní v dostihu, ale nelze ji v handicapovém dostihu přehlížet.

Kromě dostihů poníků organizovaného Pony ligou (start v 15:20 hod.) jsou na programu také dva testy třetí kategorie. V Květnové mostecké míli o 60.000 Kč je dotřetice ve startovní listině osm jmen, z nichž tři budou mít dostihovou premiéru. Jedním z nich je také první potomek klisny Merlyp (Fairlipy), který se dostane na dráhu. Připomeňme, že tato rovněž svěřenkyně Filipa Neuberga způsobila na hipodromu před sedmi lety šok svým vítězstvím v Oaks. Z již startujících koní by měli nejspíše zasáhnout do boje o medailová místa Storm de Nuit (Vespone) a bělouš As De Treffles (Silver Frost) a Overdoseova dcera La Vida.

Zajímavá společnost si dala dostaveníčko v druhém trojkovém testu, Ceně společnosti Autodrom Most na 2200 metrů. Účastnice slovenské Ceny trojročných kobýl Falcon Baby (Sir Percy) byla naposledy v boji o vítězství a na předních místech v dostihu by se také měla objevit její vrstevnice Moon Shot (Rajsaman). Oběma klisnám ale může zatopit s letošní výbornou formou prezentovanou druhým místem na zdejší dráze a třetím v Lipsku Quest Royal (Glavalcour).

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázkové kurzy Tipsportu na dostihový den v Mostě 

První kvalifikace bude mít na startu tři nejlepší z loňské Velké. Tzigane du Berlais zahájí sezónu stejně jako loni

24. Květen 2019 - 11:51

Zítřejší druhý dostihový den na závodišti v Pardubicích nabídne především první kvalifikační dostih, Velkou cenu města Pardubic - XXVII. ročník - I. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase na 5800 metrů o 400.000 Kč. Dostih je dobře obsazený a zajímavý také tím, že v něm nechybí první tři nejúspěšnější v cíli loňské Velké pardubické, Tzigane du Berlais, Hegnus a Stretton. A na startu bude i další vítěz Velké, Ribelino. Začátek prvního z devíti dostihů je ve 14 hodin.


Svěřenec trenéra Pavla Tůmy Tzigane du Berlais (Poliglote) loni také zahajoval sezónu účastí v prvním kvalifikačním dostihu, ale tehdy byl Janem Faltejskem zadržený a do dostihového dění se vrátil až v poslední čtvrté kvalifikaci, kde byl o délku druhý za Ange Guardianem (Banyumanik). Hegnus (Magnus) naopak loni startoval poprvé až ve druhé kvalifikaci, kde se na druhém místě také díval na záda suverénního Ange Guardiana. Stretton (House Rules) má oproti nim výhodu již absolvovaného startu v sezóně, a i jeho přemožitelem tehdy v Ceně města Pardubic - Úvodní Cross Country Koroka byl zmíněný hvězdný zástupce Stáje Anděl strážný. Ange Guardian ho odkázal na druhé místoza sebe o čtyři a půl délky. Loni Stretton stál poprvé na startu v prvním kvalifikačním dostihu. Ve zmíněné "Ceně Koroka" se také objevil na startu vítěz Velké ze sezóny 2015 Ribelino (Truth or Dare), ale dostih platně nedokončil pro omyl jezdce v kurzu dostihu, což postihlo i dalšího zítřejšího účastníka první kvalifikace, bělouše Ter Milla (Mill Pond).

Čtyři koně měl trenér Josef Váňa starší před rokem na startu prvního kvalifikačního dostihu, ale zítra pošle do dostihu jen jednoho koně. Bude jím ten, který se kvůli horečce nakonec na start loňské Velké pardubické nedostal. Theophila (Elusive City) povede Josef Bartoš, který ho vedl při jeho zatím posledním vystoupení na dráze, kterým bylo druhé místo za No Time To Lose (Authorized) ve třetí kvalifikaci v polovině srpna loňského roku. Nováčkem na českých drahách je svěřenec trenéra Pavla Vítka a nová posila stáje Quartis - Zámecký vrch, sedmiletý polokrevný Chicname de Cotte (Nickname), který byl do dostihu dohlášený. Naposledy startoval v polovině února ve Fontainebleau v krosu na 4600 metrů, kde byl pátý Bridgeur (Vendangeur) s Jaroslavem Myškou. Chicname de Cotte skončil o místo a dvě a půl délky před ním. Hnědák je dosud vítězem dvou dostihů a loni v únoru obsadil v Listed na 6200 metrů v Pau patřící do seriálu Crystal Cupu vzdálené čtvrté místo. Nováčkem v kvalifikaci je třetí z Ceny Labe Player (Moonjaz) letos rozběhaný šestým místem v Úvodní cross country Koroka. Nejstarším koněm v poli je dvanáctiletý Eldorado (Noroit), který loni překvapil třetí příčkou ve třetí kvalifikaci. Dosud mimo nejlepší společnost startoval Dulcar de Sivola (Assessor), který loni bojoval s Turdusem (Montbard) o vítěztsví v závěrečném pardubickém hlavním dostihu sezóny,.Ceně města Pardubic a o půl délky mu podlehnul.


Magnetem prvního kvalifikačního dostihu na letošní 129. ročník Velké pardubické je účast tří nejlepších z loňského ročníku dostihu. Vítězná dvojice Tzigane du Berlais a žokej Jan Faltejsek jsou favority dostihu 

Druhým vrcholem odpoledne bude Cena Služeb města Pardubic, krosová zkouška na 3300 metrů o 120.000 Kč. Sezónu v něm zahájí vítěz Poplerova memoriálu Tiara Man (Muhtathir). V jeho sedle bude letos poprvé v Česku startující Sertash Ferhanov, který ho také vedl při jeho zatím největším úspěchu v kariéře. Mezi jeho oponenty bude například vítěz Ceny Jany Kašpara Apple´s Kamikaze (Agnes Kamikaze), který se letos při prvním startu do cíle nedostal, dále druhý z Ceny Vltavy Marcus Aurelius (Stormy River), letos již v Pardubicích vítězný Imphal (Golden Tirol) a také vítěz letošního prvního hlavního dostihu ve Wroclawi Starbuck (Tiger Cafe).

Velmi zajímavým dostihem je také kros pro čtyřleté, Cena za podpory společnosti YVENTECH s.r.o. na 3200 metrů o 60.000 Kč. Ve dvanáctihlavém poli najdeme například vítěze Zlaté spomy tříletých Saula (Champs Elysees), který se nedávno dobře rozběhal třetím mistem v Memoriálu Vlastimila Smolíka v Mostě. Překážkový talent ale také už ukázal Mahe King (Adlerflug). Ten dokázal vyhrát dostih přes proutěné překážky loni v dubnu v Miláně a po roce se vrátil do dostihu letos na prvního máje v Lysé nad Labem, kde suverénně zvítězil. Laverno (Egwerton) loni vyhrál dokonce dva dostihy přes proutěné překážky. Zatím jednu překážkovou zkušenost (proměněnou ve třetí místo) má pátý z Ceny prezidenta republiky Mount Q (Mount Nelson).

Hodinový přímý přenos z dostihového dne odvysílá Česká televize na programu ČT sport od 18. hodin.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová


Sázková nabídka Tipsportu na vítěze první kvalifikace. Sázkové kurzy na další dostihy najdete zde

  

Cape Freedom podal velmi dobrý výkon a Jaromír Šafář ho výborně odjel, říká o Velké květnové ceně trenér Šavujev

21. Květen 2019 - 11:25

Jubilejní 70. ročník Velké květnové ceny patřil v cílové rovině k velmi pohledným dostihům. Z početné skupiny koní usilujících o vítězství měl nejsilnější závěr zástupce Russian Racing Syndicate Cape Freedom (Cape Cross), kterého vedl žokej Jaromír Šafář. Mimochodem letos již vítězný ve čtyřech velkých zkouškách v Chuchli a v Bratislavě. S trenérem Arslangirejem Šavujevem jsme si povídali nejen o Velké květnové ceně a Cape Freedomovi. V centru pozornosti je také jeho tříletý ročník, jehož zástupci měřili síly s vrstevníky v největších zkouškách včetně klasické Velké jarní ceny.


Cape Freedom zaběhl velmi dobře už ve Velké dubnové ceně, kde byl druhý. Počítal jste s tím, že by ve Velké květnové ceně, která byla nakonec velmi krásným a napínavým dostihem, mohl bojovat o vítězství?
Přiznám se, že ani ne. Obával jsem se toho, že 1600 metrů je pro něho krátká trať. Jeho optimum je mezi 1800 až 2000 metry. Ale podal velmi dobrý výkon a Jaromír Šafář ho výborně odjel. Velká květnová byl opravdu krásný dostih. Říkali to i lidé na závodišti, kteří mi gratulovali, že už dlouho neviděli tak napínavý dostih.

Je Cape Freedom po dostihu v pořádku? A kam ho budete dále směřovat?
Ano, musím to zaklepat, je v pořádku. V podstatě máme tři možnosti, kde by teď mohl běhat. Mohl by startovat ve Francii, ale má tři vítězství a asi by na něho čekal těžký dostih. Dále je tu Bratislava, ale mám obavy, jak by se vypořádal ze zdejšími zatáčkami a cílovou rovinou. Takže asi nejspíše připadá v úvahu další start u nás a pak někdy později v sezóně s ním zkusit  Francii. Zřejmě tedy jeho nejbližším dostihem bude mílový dostih v rámci derby-mítinku.

Máte ve stáji také zajímavý tříletý ročník. Většinu jeho zástupců jsme viděli startovat předminule ve Velké Chuchli. Ve Velké jarní ceně byl Torque Power třetí a Politicum pátý. Další dva vaši koně startovali také v Memoriálu JUDr. Frankenbergera, kde nakonec lépe dopadl čtvrtý Outback River, zatímco favorizovaný Blitzkrieg neuspěl. Jak jste byl s nimi spokojený?
S koňmi, co startovali ve Velké jarní ceně, jsem spokojený byl. Ale zklamal mě Blitzkrieg. Má třídu a je vytrvalý, ale bohužel je hůře ovladatelný a hodně neklidný. Ještě to s ním samozřejmě zkusíme, dohlašoval jsem ho do Starohájského kritéria na bratislavské Turf Gala.

Jak tedy letos vidíte vaše šance na dobrý výsledek v Českém derby?
V tuto chvíli to nevidím moc růžově. Blitzkrieg má problémy, o kterých jsem se zmínil, a Outback River a Corston nejsou ještě zcela vyspělými koňmi. Potřebovali by na dozrání tak tři až čtyři měsíce. Do derby ale bohužel zbývá málo času a nechci na koně tlačit, můžou se „zničit“. Pokusíme se ale dostat koně na start v derby.


Napínavý doběh 70. Velké květnové ceny Renomia. Všech devět startujících se vešlo v cíli do pouhé čtyři a čtvrt délky

O tomto víkendu tedy budete mít jen jednoho koně na startu?
Ano, do Mostu nejedeme a tak jediným naším koněm v dostihu bude Blitzkrieg v Bratislavě.

Už se také rozjela sezóna v Meranu, ale nevidím běhat vašeho Mobilizationa, který vyhrál v listopadu siepi v Trevisu a v březnu tam byl druhý.
Mobilization se nám bohužel zranil v boxe, poranil si šlachu a majitel nechtěl čekat delší čas, než se bude moci vrátit na dráhu. Je prodaný a je u pana Bodláka. V tuto chvíli tedy nemám koně do překážek, ale kdyby se zase v budoucnu některý z koní ukázal jako šikovný do pro tuto disciplinu, tak se tomu nebráním.

Máte také ve stáji řadu kvalitních starších koní, které ještě letos nestartovali, jako třeba loňský vítěz Velké dubnové ceny Aldzarb, hrdina Velké ceny turfu a Ceny prezidenta ze sezóny 2017 Eskerkhan či v Meydanu loni běhající El Loco. Kdy bychom je asi mohli vidět na dráze?
Všichni tito koně by měli vyběhnout v podzimní části sezóny. 

Kromě odchodu Mobilizationa ještě proběhly nějaké další změny u vás ve stáji? Máte třeba nějakého nového koně oproti době, kdy jsme si povídali v Předsezónním rozhovoru?
Z Irska přišla dvouletá klisna po Camacho. Mohli jsme mít mnohem více mladých koní, například po plemenících Camelot a Australia, ale bohužel jsme neměli volné boxy a majitelé je proto poslali do Ruska. Mrzí mě to, ale nemohl jsem je tehdy přijmout do tréninku.

Máme za sebou necelé dva měsíce sezóny. Vaši svěřenci vyhráli tři dostihy včetně jedničkového testu a umístili se v klasických či jiných významných dostizích. Jste tedy s dosavadní sezónou spokojený?
Spokojený jsem, něco jsme povyhrávali včetně Velké dubnové ceny a máme také několik umístění ve velkých zkouškách. A hlavně naši koně jsou zdraví, což je moc důležité, protože další velké dostihy mají před sebou.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková

Související článek:
Ve strhujícím závěru Velké květnové ceny se prosadil Cape Freedom. Poprvé triumfoval mezi špičkovými koňmi

 

Ve strhujícím závěru Velké květnové ceny se prosadil Cape Freedom. Poprvé triumfoval mezi špičkovými koňmi

19. Květen 2019 - 18:22

Ve většině dnešních dostihů ve Velké Chuchli se bojovalo o vítězství až k cílovému sloupku. Výjimkou nebyl ani hlavní dostih, Velká květnová cena, kde se prvních pět koní v cíli vešlo do délky a čtvrt. První vítězství v dostihu nejvyšší kategorie v něm získal svěřenec Arslangireje Šavujeva a zástupce Russian Racing Syndicate, čtyřletý CAPE FREEDOM (Cape Cross). Pod vedením ž. Šafáře potvrdil dobrou formu, kterou ukázal už před šesti týdny druhým místem ve Velké dubnové ceně. Jezdecky se dnes nejvíce dařilo Davidu Liškovi a Adamu Florianovi, kteří získali double.


Velmi pěknou podívanou přinesl hlavní chod programu, 70. Velká květnová cena Renomia (4+, I. kat., 1600 m, 150.000 Kč) s devíti účastníky na startu. Mírným favoritem dostihu byl Zock (Rock of Gibraltar), ale jen o málo vyšší kurzy měli Cape Freedom a jeden ze dvou zástupců stáje Pegas na startu Noble Cliffs (Canford Cliffs). Jako první se chopil úlohy vodiče  Mormill (Authorized), ale ještě před lahovickým obloukem ho na čele vystřídal Noble Cliffs. Na opačném konci pole se nacházel jeho stájový kolega Sagar a také druhý z Velké květnové ceny Cape Freedom. V cílové rovině nepolevoval Noble Cliffs v tempu a okolo odistance se dostal do těsného vedení obdivuhodný Tropical Bond (Forever Bond). Stěžejním momentem ale bylo nasměrování CAPE FREEDOMa žokejem Šafářem do mezery mezi Noble Cliffse a Zocka a jeho velká akcelerace. Hnědý hřebec nakonec dominoval o krk před Noble Cliffsem, za nímž třetí místo o půl délky zpět získal Tropical Bond. A minimální rozestupy byly k vidění i půl délky za ním, kde usilovali o čtvrté místo Sagar a Lexceed (Exceed And Excel). O nos v něm uspěl klasický vítěz. Trenér Šavujev slaví v aktuální sezóně třetí vítězství a žokej Šafář zvítězil letos již sedmkrát a patří do top pět mezi jezdci. 

Cape Freedom byl zakoupený jako roček na Goffs Sportsman Sale za 38.000  euro. Při 12. startu v kariéře získal třetí vítězství a první v nejvyšší kategorii. Dosud patřily k jeho nejlepším výsledkům druhá místa ve Velké dubnové ceně a Ceně města Karlovy Vary a pátá místa ze Saint Legeru a EJC Lokotrans Middle. Jeho otcem je sprinter a výborný plemeník Cape Cross (Green Desert), a matkou Lyric Piece (Dutch Art). Ta vyhrála jeden dostih v Riponu na distanci 2000 metrů a Cape Freedom je jejím prvním počinem v chovu.     

V úvodním dostihu, Ceně Sharpoura (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč), potvrdila oprávněnost největších preferencí v poli 62 kg zatížená zástupkyně stáje Pure Nutrition DEREQUINTA (Requinto), v jejímž sedle byla její stálá jezdkyně a trenérka Martina Havelková. Ta se radovala z letošního prvního trenérského vítězství, ale už z pátého mezi jezdci. Druhá příčka v dostihu patřila zlepšenému Palladiovi (Stormy Jail) a v souboji dvou klisen o třetí peníze byla o hlavu úspěšnější Gansemblunchen (Elusive Pimpernel).

Úlohu favoritky dostihu dokázala naplnit o půl hodiny později také klisna startující v barvách stáje Přikryl s.r.o.  WLASTINA (Makfi), která v sedle s Adamem Florianem vyzrála na sedmihlavé pole soupeřů poslední dubnovou neděli a povedlo se jí to i dnes v Ceně Chardoney Tcheque (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde nesla o čtyři kilogramy více a zvítězila o půldruhé délky. Tempo v dostihu dlouho udával Trinis (Bully Pulpit), ale nakonec se musel smířit se třetím místem, když ho předstihla nejen vítězka připravovaná Filipem Neubergem, ale i poctivý Valmont (Forever Bond). Wlastina při šestém startu v kariéře zvítězila už potřetí a zůstává letos neporažena. Adam Florian se osmým prvenstvím dostal v šampionátu na druhé místo za Jana Vernera. V průběhu odpoledne ale se nakonec ještě dostal na pozici vedoucího jezdce.

Krásný souboj o vítězství viděli diváci v Ceně Kurýrní služby Messenger (3+,  handicap IV. kat.,1400 m, 40.000 Kč). Dostih odvodil desetiletý Lafranco (House Rules) s žákem Lukášem Charvátem, na kterého po distanci zaútočili dva spolufavorité dostihu. Z nich o nos uspěli MIREČEK (Bully Pulpit - Mambo Lady, Anabaa Blue) a David Liška, kteří tak v rozmezí tří týdnů získali pro trenéra Petra Jirku a Stáj MON-GOL - Svinčice další vítězství, byť jen o nos před Lafrancem. A o další nos zpět byl v dramatickém závěru třetí nedávný vítěz z Mostu Green Way (Bully Pulpit).

V Ceně Pojistných řešení Renomia (3l., IV. kat., 2100 m, 40.000 Kč) se pěkným závěrem poprvé v životě prosadila do Oaks přihlášená VIVIANN (French Fifteen), která triumfovala o dvě délky před nejbližším z 15 vrstevníků. Zástupkyni stáje MUDr. Eva Nieslaniková vedl pošesté v aktuální sezóně vítězný Jan Rája. Druhá příčka patřila preferovanému Lewis Galovi (Bully Pulpit) a třetí místo získal loňský účastník Gerschova memoriálu Rustikal (Born To Sea), který zahajoval sezónu. Trenér Miroslav Nieslanik už od počátku sezóny patří mezi nejúspěšnější trenéry a aktuálně je na druhém místě v šampionátu se šesti vítězstvími.

Velkou radost udělala v Ceně Fondu ohrožených dětí (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) svému trenérovi, chovateli a majiteli v jedné osobě MUDr. Václavu Hulínskému IMATRA (Next Desert - Indira, Glenstal), která se při pátém startu v kariéře poprvé vítězně prosadila, přičemž oba své předchozí letošní starty proměnila v umístění. Čtyřletá klisna v závěru vybojovala pěkný duel s Alhamrou (Cat Junior), kterou o nos porazila. Třetí peníze bral mnohem více zatížený Street Singer (Stimulation). Vendula Korečková zvítězila letos už popáté a stejně jako loni soutěží s Martinou Havelkovou o pozici nejúspěšnější jezdkyně.

Velmi zajímavým dostihem byl test tříletých na vytrvalecké trati, Cena Klokánku Hostivice (3l., III. kat., 2400 m, 60.000 Kč), kde se o vítězství také bojovalo až k cílovému sloupku. Do Českého derby a Saint Legeru přihlášený BEL ELYSEES (Champs Elysees) o krk porazil vítěze svého debutu Be Mana (Manduro). Blízko jim byl i další kůň figurující na přihláškách do vytrvaleckých klasických dostihů, Corston (Camelot). Žák Liška si připsal dnes double a celkem má již osm vítězství v aktuální sezóně.

Slunečné odpoledne na pražském závodišti zakončila Cena Restaurace Velká Chuchle (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), která přinesla v závěru poměrně snadné vítězství pro zástupkyni stáje Falun - Horová, svěřenkyni trenérky Horové WANIKORO (Egerton - Werena, Falun), která donesla Adama Floriana k hattricku během víkendu a posunula ho tak do čela šampionátu jezdců na rovině. Dvě délky za vítězkou získala nejlepší výsledek své kariéry Vinny Agnes (Darsalam), která dokázala o krátkou hlavu pokořit favorizovanou Westernerku (Westerner).Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová


V hlavním slušovickém dostihu se vrátil úspěšně na dráhu Prince Orpen. Sedm dostihů ovládli koně českého chovu

18. Květen 2019 - 21:01

Zahájení dostihové sezóny na závodišti ve Slušovicích bylo ve znamení triumfů zástupců českého chovu, kteří zvítězili v sedmi z devíti odběhnutých dostihů. Importovaný kůň se ale prosadil v hlavním dostihu, dvojkovém sprintu Ceně Valašska. V něm se odehrál úspěšný comeback vítěze EJC Leram Sprint Prince Orpena, kterého vrátil na dráhu trenér Petr Kantek a odjela ho výborně Martina Havelková. Double se dnes povedlo Michalu Hroudovi a ž. Marcelu Novákovi. 


V hlavním dostihu mítinku, Ceně Valašska s podporou Města Vizovice a společnosti VALI REAL, s.r.o., VNU - Nova s.r.o., Coleman S.I., a.s., CAR OK STK, s.r.o.  POOL Covers CZ, s.r.o. a František Ševců (3+, II. kat., 1000 m, 90.000 Kč) bylo také několik koní známých z velkých sprintérských dostihů. Jedním z nich byl bývalý zástupce stáje Joly a svěřenec Heleny Blažkové Prince Orpen, který naposledy startoval v září v sezóně 2017. V únoru se přestěhoval do tréninkového střediska MVDr. Petra Kantka a ten ho nyní poprvé vyslal na start za svou vlastní stáj. Martina Havelková poslala osmiletého hnědáka krátce po startu do čela a už se přes ně nikdo nedostal. Slovenský host Praan (Sepoy) se se svým trenérem v sedle Jaroslavem Línkem snažil, ale PRINCE ORPEN (Orpen) nesl o tři kg méně a už si čtvrté životní vítězství nenechal vzít. Třetí příčka patřila spolehlivé matadorce Yordaně (Egertyon) a tabulový doběh doplnili Celine My Heart (Dick Turpin) a Easyrider (Dream Ahead). Trenér Kantek připravil v aktuální sezóně třetího vítězného svěřence a Martina Havelková si připsala dnes čtvrté vítězství.

Úvod dostihového mítinku obstarala Cena Ministerstva zemědělství České republiky (4+, prout. přek. IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč). V dostihu bylo více překážkových začátečníků a jeden z nich slavil triumf. O vítězství v závěru dostihu totiž bojoval nejen vítěz Listed z Merana v sezóně 2015 Signum (Arch), ale také podruhé na překážkách startující svěřenkyně trenéra Nováka SÁI FÉI (Tiger Cafe - Samara Morgan, Look Honey), která pod taktovkou ž. Marcela Nováka dokázala o necelé tři délky zkušeného soupeře porazit, přitom nesla o kilogram více. Třetí Trenta (Camill) dorazila do cíle téměř 10 délek za vítězkou. Poprvé se z vítězství letos radoval trenér Antonín Novák a DS Malá Morávka.
 
V Ceně společnosti Pila Surý s.r.o. Hošťálkova (4+, III. kat., 3200 m, 45.000 Kč) se z trojice koní usilujících o vítězství trochu překvapivě o délku prosadil dosud nevítězný LENDAR (Suteki Shinsukekn - Lenka Top, Daliapour), který tak přinesl své stáji KELLY ve čtvrtém roce její existence první vítězství. Sedmiletý hnědý valach za sebou zanechal preferovaného Kerabushe (Rock of Gibraltar) a po roce se na dráhu vracející úspěšnou překážkářku Flower Of Love (Poet´s Voice), která naposledy byla druhá Gd-1 Gran Premio Siepi d´Italia. Mezi nimi byl v cíli rozdíl pouze hlavy. Vítěze trénuje Zdeno Koplík, který má letos tři vítězství.

Roli favorita Ceny Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín (3+, III. kat., 1800 m, 45.000 Kč) proměnil ve druhé letošní vítězství zástupce stáje Vocetka MIKE OF JAPE (Age of Jape - Mainly Monroe, Dr Devious), který navíc nesl v dostihu i příznivou hmotnost 52 kg. Do Polského derby přihlášený svěřenec trenérky Ing. Novákové pod taktovkou Michala Hroudy o více než délku za sebou zanechal Thailanda (Lord Of England) a třetí Nelissu (Egerton).Trenérka  se dnes ještě radovala z úspěchu Hádése ve steeplechase ve švédském Blommerödu a pokračuje tak v letošní  výborné sezóně.

V Ceně Zlínského kraje (4+, steeple IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč)  se odehrál úspěšný comeback zástupce stáje Vasury Kolesa KUBALIho (Approve), kterého trénuje Radek Holčák. Kubali dokázal před dvěma roky  vyhrát v Meranu, ale loni se objevil na dráze jen jednou, a to v září. Dnes Kubali triumfoval s ž. Markem Stromským o dvě délky před Udine de Champfeau (Antartique) a Sacamirem (Camill).

Dalším potomkem plemeníka Age of Japea (Jape), který dnes ve Slušovicích zvítězil, byla podruhé startující DIANA JAPE (z Divoká Kočka, Ray of Light). Klisna zaujala už při svém dostihovém křtu před měsícem v Lysé nad Labem, kde ji porazil jen Be Man (Manduro). Dnes ji v Ceně společnosti Štec SVT s.r.o. (3l., IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) vedl první jezdec tréninkového střediska Němčice Michal Hrouda a klisna dokázala zvítězit o třičtvrtě délky před Reine d´Argent (Kendargent) a svou příbuznou Doménou (Age of Jape). Dianu Jape vlastní nová Stáj Cejnarová Prasek, která se tak dočkala vítězství hned při druhém startu. Michal Hrouda už letos zvítězil posedmé a útočí tak na vedení v šampionátu jezdců na rovině. Trenérka Helena Vocásková má na čele rovinového šampionátu sedm vítězství.

O tom, že se dají i v 11 letech vyhrávat sprinty a porážet i o osm let mladší soupeře, přesvědčil v Ceně společnosti Tomáš Goláň, daňová kancelář, s.r.o. (3+, IV. kat., 1100 m, 30.000 Kč) zástupce Stáje Latén a svěřenec trenéra Jana Demeleho SHARP BROOK (Varadar - Sharmona, Dara Monarch), který za asistence ž. Jiřího Palíka zabojoval a o dvě délky za sebou zanechal slovenskou bělku Fayafi (Style Vendome) a Pana Darcyho (Footstepinthesand). V dostihu také debutoval Sharp Brookův příbuzný Sharp Jailer (Stormy Jail), ale skončil předposlední. Má ale dobrý vzor, protože Sharp Brook se při 56. životním startu prosadil už posedmé.

V posledním překážkovém dostihu mítinku, Ceně Uhelných skladů Nový Hrozenkov (5+, steeple  V. kat., 3800 m, 30.000 Kč) se o tempo dlouho staral Beslan (Le Havre), ale nakonec ho o jeho první vítězství připravila ostřílená svěřenkyně trenéra Jozefa Pirucha PRINCESS RYANA (Ryan - Pelagie For Life, Rainbows For Life), která udělala radost stáji MPL Racing už celkem šestým prvenstvím a druhým na překážkách. Klisna pod vedením dnes podruhé úspěšného Marcela Nováka zvítězila i s nejvyšší hmotností 72,5 kg o více než délku. Třetí příčka připadla Ferinovi (Ryan).V závěrečné položce slušovického dostihového programu, Ceně města Vsetína (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč), potěšila svůj realizační tým, trenéra MVDr. Hálu a stáj R. Maag - Hála, prvním vítězstvím v životě AIRUSCHKA (Stormy Jail - Auenwunder, Seattle Dancer). Klisna, která ze svých pěti dosavadních startů byla nejlépe v cíli čtvrtá, využila nízké hmotnosti 50,5 kg a pod vedením Michaely Musialové zvítězila o téměř pět délek před  Sabatonem (Ray of Light) a Savage (Beccari), které od sebe dělila v cíli jen hlava.

Michaela Zemanová

Záznam dostihového dne ve Slušovicích

Nedělní Chuchle nabídne především Velkou květnovou cenu. Silnou dvojici koní do ní vyšle DS Pegas

17. Květen 2019 - 9:57

V neděli od 14 hodin se bude konat na pražském závodišti další zajímavý dostihový den. V centru pozornosti tentokrát budou čtyřletí a starší koně, kteří změří síly v jubilejním 70. ročníku tradičního mílového testu, Velké květnové ceně Renomia. První dva dostihy jsou navíc pojmenovány po velkých koňských osobnostech dostihu z poslední doby, čtyřnásobném hrdinovi Chardonney Tcheque (One Cool Cat) a trojnásobném vítězi Sharpourovi (Desert Sun).


Ve Velké květnové ceně nebude na startu žádný z posledních vítězů. Z loňského ročníku ale nechybí o půl délky za Ideal Approachem (Bushranger), který utvořil nový rekord dostihu, druhý Master Of Gold, třetí Zock a čtvrtý Lexceed. Jako první šanci ale vidíme spíše Noble Cliffse (Canford Cliffs), který na mílové trati zaznamenal obě svá vítězství včetně úspěchu ve Velké ceně Prahy před dvěma roky. Hřebce povede jednička DS Pegas Petr Foret, zatímco do sedla jeho stájového kolegy, klasického vítěze Sagara (Excelebration), který naposledy startoval loni v září, se vyhoupne Adam Florian. V překvapivém doběhu Memoriálu Jaroslava Maška patřilo Noble Cliffsovi čtvrté místo s dvoukilovým přídavkem oproti většině soupeřů. Zmíněný dostih vyhrál překvapivě Bridport (High Chaparral), který bude moci svou třídu potvrdit i při konfrontaci se zmíněnými zástupci bíločervených barev. Do pořadí dostihu by mohl významně promluvit také Zock (Rock of Gibraltar), který se při svém jediném letošním startu popasoval se soupeři v Chantilly a doběhl na sedmém místě blízko tabule.

Další účastník Velké květnové Cape Freedom (Cape Cross) podal velmi dobrý výkon ve Velké dubnové ceně, kde zaostal necelé dvě délky za vítězným Black Canyonem (Manduro). Otázkou ale je, jestli míle není pro něho krátká. Naopak trojnásobný vítěz Gomba handicapu Master of Gold (Gold Away) se v posledních třech sezónách prosazuje spíše na sprintérských tratích. Zdánlivě nenápadně vyhlíží zbývající trojice účastníků Lexceed (Exceed and Excel), Mormill (Authorized) a Tropical Bond (Forever Bond). Prvně jmenovaný kůň ale umí občas výborně zaběhnout v nejlepší společnosti (i když nejvíce se mu daří v Mostě). Mormill mile překvapil třetím místem ve Velké dubnové ceně a na prvního máje ještě doběhl druhý v Mnichově. Loňský šestninásobný vítěz v nižších kategoriích Tropical Bond letos nejen svůj realizační tým překvapuje výbornými výkony mezi špičkovými koňmi. V jeho sedle bude čtyřnásobný vítěz Velké květnové ceny Jiří Chaloupka.


Sázkovým favoritem Tipsportu pro 70. Velkou květnovou cenu Renomia je Noble Cliffs s žokejem Petrem Foretem

V programu mítinku najdeme také dva dostihy třetí kategorie. Cena Chardonney Tcheque na 1200 metrů o 60.000 Kč má  ve startovní listině osm koní. Dvojice koní přijede z tréninkového střediska Levín a nejsou bez šance. Chica Querida (Frozen Power) získala naposledy ve stejně proponovaném dostihu druhé místo a tentokrát by mohla ukončit dvouleté čekání svých majitelů na další vítězství. Další sveřenec trenéra Kalčíka Stormico (Stormy Jail) také není bez šancí, ale jeho tréninková kolegyně nese o 5,5 kilogramů méně. Druhou největší hmotnost v poli má Irando (Sharpour), který loni a předloni v květnu dokázal vyhrát sprintérský dostih o kategorii níže. V poli ale také bude už letos vítězná Wlastina (Makfi) a nedávno třetí ve dvojkovém testu Trinis (Bully Pulpit).

Druhý test třetí kategorie je určený tříletkům. V Ceně Klokánku Hostivice na 2400 metrů o 60.000 Kč by se mělo poměřit deset koní. Dojem udělal před měsícem vítězstvím při svém dostihovém křestu Be Man (Manduro), kterého znovu pojede ž. Jan Verner. Po ne příliš úspěšném startu v bratislavské Cene trojročných kobýl se vrací do nižší kategorie loni vítězná Colombina (Planteur). Do Saint Legeru přihlášený Zafiro (Safety Wire) udělal loni radost druhým místem v Pražském zimním favoritovi a před třemi týdny doběhl v pozici první šance dostihu až třetí. Zkušenost s velkými dostihy má z loňska Bell Elysees (Champs Elysees), který začal sezónu nenápadným pátým místem v dostihu, který ovládl Blitzkrieg (Sea The Moon), posléze devátý ve Velké jarní ceně. Zajímavým koněm je také Dula (Dunaden). Ta se loni zúčastnila Ceny zimní královny u nás i na Slovensku a letošní sezónu zahájila čtvrtým místem přes proutěné překážky v Lysé nad Labem. Vytrvaleckého dostihu se také zúčastní tři poslední koně z karlovarské zkoušky na derby, Jarní ceny, Corston (Camelot), Anjellico (Egerton) a Goldenton (Egwerton).

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Nowicki a Andrea Zavadilová


Sázkové kurzy Tipsportu na vítěze Velké květnové ceny. Sázkovou nabídku na další pražské dostihy najdete zde

V sobotu zahájí sezónu také závodiště Slušovice. Bohatý program vyvrcholí měřením sil sprinterů

16. Květen 2019 - 15:31

Třetí květnovou sobotu se otevřou poprvé letos pro návštěvníky dostihů brány závodiště ve Slušovicích. Pořadatel Dostihy Slušovice, z.s. připravuje dráhu a areál pro konání devíti dostihů, z nichž první bude odstartovaný ve 14 hodin. Tři ze skoušek jsou překážkové a své místo v programu také budou mít poníci a nejmladší jezdci. Hlavní slovo ve Slušovicích dostali sprinteři, kteří vybojují zajímavě obsazený dostih druhé kategorie na 1000 metrů.


V Ceně Valašska s podporou Města Vizovice a společnosti VALI REAL, s.r.o., VNU - Nova s.r.o., Coleman S.I., a.s., CAR OK STK, s.r.o.  POOL Covers CZ, s.r.o. a František Ševců o 90.000 Kč změří síly osm tříletých a starších koní. Benjaminkem pole je tříletá Nátura (Sharpour), která je oproti starším soupeřům váhově zvýhodněna a může se pochlubit velmi dobrou formou - letos už byla na tratích 1400 metrů dvakrát druhá. Mezi jejími soupeři je několik jmen též známých z dostihů první kategorie. Více sezón patřil ke sprintérské špičce Sign of the Zodiac (Clodovil), který nese jen 55,5 kg, výborným druhým místem v Gomba handicapu vstoupila letos do sezóny Celine My Heart (Dick Turpin) a po více než roce a půl se vrátí na dráhu mj. vítěz EJC Leram Sprint Prince Orpen (Orpen), kterého poprvé vyšle na start MVDr. Petr Kantek. Osmiletý hnědák naposledy startoval v září 2017.

O "třetí" vítězství v aktuální sezóně se pokusí Alexandr (Approve), který ale bohužel o svůj triumf v Lysé nad Labem od zeleného stolu pro nižší nesenou hmotnost, než jakou stanovila propozice dostihu, přišel. Ze Slovenska na dostih přijede svěřenec trenéra Jaroslava Línka Praan (Sepoy), kterého trenér v roli jezdce přivedl letos v Bratislavě k vítězství a druhému místu na tratích 1200 metrů. Easyrider (Dream Ahead) se vrací na dráhu, kde loni zaznamenal svůj nejlepší výsledek v českém tréninku. Loni tu v červenci na trati 1160 metrů bojoval o vítězství s Nyani Tombou a prohrál jen o krk. Nejstarší účastnicí hlavního dostihu je devítiletá Yordana (Egerton), která jen výjimečně končí v dostihu pod vedením své stálé jezdkyně Zuzany Vokálkové mimo dotovaná místa.


V hlavním slušovickém dostihu se vrátí na dráhu po půldruhém roce a za nového realizačního týmu Prince Orpen. V minulosti pod vedením trenérky Blažkové dokázal mj. zvítězit v Leram EJC Sprint a v Severočeské ceně. Nový svěřenec trenéra Kantka je v tuto chvíli u sázkové společnosti Tipsport společně se Sigh of Zodiacem druhým favoritem dostihu (4,75:1), favoritem je Praan (3,75:1)

Dobře jsou obsazeny také dvě zkoušky třetí kategorie, které patří k šesti dostihům, v nichž poběží 11 nebo 12 koní. Cena společnosti Pila Surý s.r.o. Hošťálková na 3200 metrů o 45.000 Kč je určena ultravytrvalcům. Výhody nižší hmotnosti by mohla využít reprezentantka Stáje Březová Flower Love (Poet´s Voice), která se poslední dvě sezóny úspěšně věnovala překážkových dostihům a jejím posledním startem bylo loni v červnu druhé místo za Champ de Bataillem v Gd-1 Gran Corsa Siepi d´ Italia. Do dostihového dění se zapojí letos poprvé také loňská čtyřnásobná vítězka Golden Irene (Look Honey) a trať dostihu by měla být šitá na míru loňské vítězce tří dlouhých dostihů Orphantě (Pop Rock). Zajímavým hostem ze Slovenska je svěřenec trenéra Ročáka Daring Vision (Sinndar) loni dvakrát triumfující na ultravytrvaleckých tratích. A jako vítěz svého jediného letošního startu přijede do Slušovic Kerabush (Rock of Gibraltar). S žokejem Janem Rájou proměnil dostih na 3000 metrů koncem dubna v Karlových Varech ve snadné vítězství.

O půl hodiny později se postaví na start tucet koní v Ceně Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín na 1800 metrů o 45.000 Kč. Sledovaným koněm v poli určitě bude jeden ze dvou tříletků na startu Mike of Jape (Age of Jape), který  obsadil čtvrté místo v prvním testu na derby, karlovarské Jarní ceně a nedávno byl přihlášený do Polského derby. S Michalem Hroudou v sedle ponese mezi účastníky nejnižší hmotnost 52 kg. Druhý tříletek v poli, podruhé startující Nyce Boy (Jukebox Jury), má o kilogram více. Do boje o vítězství by mohl zasáhnout letos již v Praze vítězný Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), Thailand (Lord of England) či rovněž velmi spolehlivý My Charlie Man (Myboycharlie). Při svém comebacku se velmi dobře ukázala Lusinda (Havana Gold), která si po diskvalifikaci Alexandra připsala během prvnomájové Lysé nad Labem při teprve druhém životním startu vítězství. A zvědavi budeme  také na nováčka na tuzemských drahách čtyřletého Treasure Rock (Treasure Beach), dosud třikrát startujícího na ostrovech bez umístění.

Po skončení dostihového odpoledne bude od 19:00 na závodišti vystupovat skupina Fleret, přičemž vstupenky na dostihový den platí zároveň i na koncert a  také na after party se skupinou ROCKSOAR. Za příznivého počasí vyplní přestávku mezi dostihy a koncertem v 18:20 hromadný seskok dvanácti parašutistů s následným průletem letadla nad dostihovou dráhou.

Michaela Zemanová

Sázkové kurzy společnosti Tipsport na dostihy ve SlušovicíchAmazing Gangster a Kristiano dohlášeni do Českého derby, Manoamano škrtnut

16. Květen 2019 - 12:19

Vítěz Memoriálu dr. Frankenbergera Kristiano (Moonjaz) a druhý z Velké jarní ceny Amazing Gangster (Tai Chi) byli dnes dohlášeni do Českého derby. O rovinový vrchol klasické sezóny se po škrtu dalších 7 koní, mezi kterými je i zklamavší favorit Velké jarní ceny Manoamano (Alexandros) uchází 30 tříletků včetně dvou klisen. Kristiano je pravým bratrem Krasavy, která byla též do derby dohlášeno (ovšem až v posledním termínu) a získala v něm druhé místo.

 
Vítěz Memoriálu prof. Václava Michala Amazing Gangster byl dohlašován i do Velké jarní ceny, v níž v závěru nestačil chytit vedoucího Ignacia Reilly a skončil druhý. Z derby vedle Manoamana škrtnuti též Barney Bash, Colombina, Filip, Ideal Man, Lady Roseburg a Marchand.

Do Oaks nebyly k dnešnímu dni dohlášeny žádné klisny, šrtnuto jich však 8 - Avant Tout, Celgerta, Devoir de Rever, Febrianne, Haveyoueverseen, Kiba, Ladarona a Touche Finale

Ani škrtnutí však neznamená konec možnosti se zmíněných dostihů zúčastnit. Podle před letošní sezónou schálené změny Dostihového řádu lze do dostihů s dlouhodobými přihláškami nově dohlásit i koně, který byl v některém z předešlých termínů škrtnut. (miv)

Do Prix de l'Arc de Triomphe přihlášeno 81 koní. Nechybí mezi nimi ani Nagano Gold

15. Květen 2019 - 12:30

Dnes v půl jedenácté byla uzávěrka přihlášek na letošní Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m, 3+, 5,000.000 €), nejlépe dotovaný dostih v Evropě, který se poběží 6. října na závodišti v Longchamp. Mezi 81 přihlášenými plnokrevníky je i loňský šampión českých vytrvalců, letošní vítěz Prix Lord Seymour (L) a před 11 dny třetí v Gr.3 Prix d'Hedouville pětiletý Nagano Gold (Sixties Icon) Syndikátu V3J, ténovaný Václavem Lukou mladším.  


Na přihláškách nechybí první dva z loňského ročníku Enable (Nathaniel) a Sea of Class (Sea The Stars), přičemž prvně jmenovaná bude útočit na historický třetí úspěch v řadě. Nejvíce koní přihlásil Aidan O'Brien, který je podepsán pod přihláškami 17 koní (a jednoho posílá i syn Joseph), domácí Andre Fabre nahlásil 12 koní, John Gosden 7. 


Tři české účasti v Prix de l'Arc de Triomphe

Pokud Nagano Gold svou cestu dovede až k říjnovému startu, stane se čtvrtým koněm v českém tréninku, kterému se to podařilo. Jako první se na start nejlépe dotovaného evropského dostihu postavil v roce 2009 tehdy čtyřletý Tullamore (Theatrical) stáje YOKO, který s Václavem Janáčkem v sedle doběhl na 16. místě z 19 startujících. V ročníku, který ovládl skvělý Sea The Stars (Cape Cross), mimo jiné startoval i pozdější plemeník v Napajedlích The Bogberry (Hawk Wing), který doběhl dvě místa před Tullamore.

O tři roky později startoval v Arc současný krabčický plemeník Mikhail Glinka (Galileo), kterého na start poslal trenér Šavujev. Tehdy zvítězila outsiderka Solemia (Poliglote) a Mikhail Glinka, do jehož sedla byl angažován Mirco Demuro, skončil čtrnáctý. Dvě místa před ním doběhl o rok dříve šestý Meandre (Slickly), tehdy však ještě připravovaný Andre Fabrem pro stáj rodiny Rothschildů. Následující ročník však již hájil v Prix de l'Arc de Triomphe "české" barvy. Pod taktovkou trenéra Šavujeva, veden do dresu Ramzana Kadyrova oblečeného Umberta Rispoli, skončil na desátém místě. Své první vítězství v Arc tehdy získala Treve (Motivator).  

Je to hodně sebevědomé zvíře, říká trenér Luka o klasickém vítězi Ignaciovi Reilly

13. Květen 2019 - 17:22

Sobotní 98. Velká jarní cena Pražské plynárenské poukázala na dvě zajímavé skutečnosti. A sice, že se dá klasický dostih vyhrát při druhém životním startu a také bez toho, aniž by kůň předtím poznal tuzemskou dráhu. Trenér Luka už vlastně počtvrté uvedl v praxi věc, která se mu povedla už loni v případě tuzemské Jarní ceny klisen a obou jarních klasických dostihů na Slovensku. S šéfem tréninkového střediska Luka racing Václavem Lukou ml. jsme si povídali nejen na toto téma.


Do Velké jarní ceny, a také do druhé předzkoušky derby, Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, jste poslal po dvou koních. Jsou všichni po dostizích v pořádku?
Ano, naštěstí jsou.

Tři  jarní klasické dostihy jste loni vyhrál s Lady Westminster, Beau Massagotem a Wild Love. Tedy s koňmi, které jsme předtím ve Střední Evropě neviděli startovat. S Ignaciem Reilly se vám povedlo úspěšně v tomto konceptu pokračovat a vlastně tak zbořit dogma o tom, že by kůň měl jít na start klasického dostihu nejlépe jako účastník jeho předzkoušky.
Jsem moc rád, že se Ignaciovi povedlo zvítězit, startoval navíc teprve podruhé v životě. Často se  setkávám s názorem, že kůň do klasik by měl běhat už jako dvouletý a vyzkoušet si nejprve nějakou předzkoušku. Já si to ale nemyslím. Ke koni je potřeba přistupovat jako k individualitě a co může být dobré pro jednoho, nemusí být pro druhého. Trenér je tu od toho, aby rozpoznal a zvážil, co bude pro koně nejlepší. Loni se nám povedl klasický úspěch s Lady Westminster, která startovala poprvé v sezóně, a Ignacius Reilly zase uspěl ve Velké jarní ceně jako dostihový začátečník. Jde to, a jsem za to hrozně rád. Je to o trenérské práci. Je důležité znát co nejlépe koně a vědět, co si s ním mohu dovolit a co mu bude svědčit.  Ale je to také projevem plné důvěry majitele, který trenérovi věří jako odborníkovi a nechává to na něm.

Předpokládám, že už jste viděl oba hlavní sobotní dostihy ze záznamu. Letošní Velká jarní cena byla zajímavá i tím, že první tři místa v ní obsadili koně, kteří vbíhali do cílové roviny na úplném konci pole.  Jaký na vás udělal klasický dostih, který se také odbýval do poloviny dostihu v pomalejším tempu, dojem?
To, že v dostihu uspěli koně, kteří byli dlouho vzadu, svědčí o tom, že mají více třídy, než jejich soupeři. My jsme dostih s Great Gunnarem nechtěli vodit, ale bohužel měl nízké startovní číslo dvě, rychlou startovní reakci a Tomáš Lukášek je zvyklý ze zahraničí rychle odstartovat, takže začal dostih vodit. Udělal si pěkný dostih pro sebe, a za normálních okolností by v tomto pomalejším tempu měli koně na špici být takto dobře i v cíli. Ale jak jsem již zmínil, roli v tomto případě sehrála třída, která byla rozhodující více, než dobrá pozice v dostihu. Ignacius Reilly se ještě asi 300 metrů před cílem na moment ocitl v kolizi, do které ho dostal kůň, který vybočil ze své stopy, ale i potom šel dál výborně.

Vzpomněla jsem si, že jste mi o Ignaciovi Reillym v Předsezónním rozhovoru říkal, že je to velmi zajímavý kůň přihlášený do klasik a zaujala mě i další informace, že při svém debutu v Chantilly v polovině března prořehtal skoro celý dostih. Jako tomu bylo teď v Chuchli?
Když jsme měli v Bošovicích Den otevřených dveří, tak jsem návštěvníkům říkal, že bude dobrý a že od něho máme očekávání. A v sobotu to bylo tak, že řehtal v paddocku a také ve startovních boxech, až se tomu jezdci smáli. Ale v dostihu se už nijak nahlas neprojevoval a utíkal.


Velká radost žáka Davida Lišky v cíli Velké jarní ceny z jeho druhého klasického vítězství ve spolupráci s trenérem Lukou a stájí Syndikát V3J 

Jaký je vlastně klasický vítěz povahově?
Když k nám přišel tak byl bázlivý, až moc. Pracovali jsme na tom, aby získal důvěru v člověka a to se podařilo.  A to přineslo samozřejmě změnu v jeho chování. Začal být trochu až drzý, teď už s tím ale přibrzdil. Nicméně je to velmi sebevědomé zvíře. Tím, že jsme s ním chtěli stihnout jarní klasický dostih, musel hodně makat a za poslední měsíc se dostal do perfektní kondice. Celkově ho ale musím pochválit,  nyní je to naprosto bezproblémový kůň.

Výborný výkon podal také Ramssio v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, kde doběhl třetí, necelých půl délky za vítězem. Jste s ním také spokojený?
Ano, jsem. Za favorita dostihu jsem považoval Nathanielova syna Pacific Hilla a bylo otázkou, jak se do této společnosti náš trojkový vítěz zařadí. Ramssio ale na mne udělal v dostihu velký dojem. Memoriál Frankenbergera se odehrával ve velmi pomalém tempu. Seděl okolo šesté až osmé pozice a i tak bojoval v cílové rovině o vítězství. Podal výborný výkon, hodně v závěru zabral.

Jaké jsou tedy plány s Ignaciem Reillym a Ramssiem?
Oba směřují do derby. Ramssio byl do něho koncem dubna dohlášený a Ignacius v něm byl hlášený už od počátku. Do derby máme dvě možné cesty – buď napřímo bez dalšího startu do derby,  a nebo přes Velkou červnovou cenu. To by se ale týkalo spíše asi „Ignáce“, u kterého nemáme v dostihu otestovanou vytrvalost. Vše udělám podle koní a musím se rozhodnout v následujících 14 dnech.

Co důležitého vás v nejbližší době čeká?
Už ve středu je to start Fort Templiera v Maisons – Laffitte. Je to náš nejlepší tříletý, je přihlášený do grupy 1 Grand Prix de Paris v Longchamp.  A pak také chystáme výpravu na Turf – Gala, kde by měl startovat mj. Wireless. A budeme startovat s více koňmi ve Francii, ale pravidelné francouzské starty patří k naší rutině.

Vaše středisko má celoroční provoz a blíží se tedy už do poloviny pátého měsíce sezóny. Předpokládám, že jste s ní zatím hodně spokojený.
Jsem opravdu spokojený. Naši koně vyhrál Listed, umístili se v grupových dostizích, vyhráli klasický dostih i několik provozních dostihů, a to nelze být nespokojený. Koně vypadají dobře a vše u nás ve středisku šlape, jak má.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková

Související článek:
Ignacius Reilly se stal klasickým vítězem, Kristano ukázal ambice směrem k derby. Oba museli bojovat


Notti Magiche získal start - cíl první úspěch v Graded 1. V dostihu o 65.000 euro ho vedl Jiří Kousek

12. Květen 2019 - 17:46

Ve vrcholu posledního jarního překážkového mítinku v Miláně, Premio Grande Steeple Chase Di Milano (Gd-1, 5+, steeple, 5000 m, 65.000 euro) měli svěřenci trenérů Váňových nejen početní převahu. Start - cíl ho totiž dokázal o více než 4 délky vyhrát vítěz posledních tří dostihů Notti Magiche (Montjeu), kterého vedl pro Scuderia Aichner SRL Jiří Kousek.


Josef Bartoš držel jeho stájového kolegu Il Superstite (One Cool Cat) po celý dostih za ním a v posledních fázích dostihu se snažil přejít do vedení, ale Notti Magiche jeho útok snadno odrazil. Třetí příčka patřila lepšímu ze dvou domácích koní, Faverovu Mezajymu (Makfi). Almost Human (Le Havre) s Jan Kratochvílem skončil čtvrtý a Nando (Hernando) a Jan Faltejsek získali alespoň dotaci za páté místo. Dosud největším úspěchem devítiletého Notti Magiche bylo vítězství v Gd-3 Gran Corsa Siepi di Pisa loni v lednu.

Mítink ale nezačal pro české barvy nejlépe. V Premio Paolo Solaroli Di Briona (5+, steeple, 3000 m, 4.000 euro, záznam) byl totiž bohužel diskvalifikovaný ze 4. místa favorizovaný Le Moulleau (Silver Frost) s Michalem Mikšovským v sedle. V dostihu se o 15 délek prosadil druhý favorit Mentore (Doyen) s jezdcem Chieregatim.

Roli favorita ale úspěšně zvládnul hned v následující Premio Martesana (5+, siepi, 3600 m, 16.500 euro, záznam)
Accelerator (Voix du Nord), který pod vedením Josefa Bartoše vyhrál po taktice start - cíl a zůstavá neporažený ve dvou letošních startech. O půldruhé délky za ním získal druhé místo Jan Faltejsek v sedle domácího Youmshine (Youmzain). Tréninkový kolega Acceleratora Sargas (Shirocco) se s Janem Kratochvílem dlouho držel na druhé pozici, ale v rychlém závěru dostihu odpadl na poslední páté místo s velkou ztrátou na nejlepší.

Do prvního ze tří vrcholů odpoledne, Premio Corsa Siepi Dei 4 anni (Gd-2, 4l., siepi, 3600 m, 50.050 euro, záznam), nasadil trenér Josef Váňa ml. Aixoise (Orpen), kterého zakoupil Josef Aichner za 18.599 euro po jeho snadném vítězství v březnu na proutěných překážkách ve Fontainebleau. Josef Bartoš poslal v poslední čtvrtině dostihu tmavého hnědáka do vedení a dostih pro ně vypadal dobře, ale ještě před zatočením do cílové roviny se Aixois propadl a Josef Bartoš ho nedlouho poté zastavil. Z nečekaného vítězství se radoval Jan Kratochvíl v sedle outsidera Let Go It Papa (Frozen Power), se kterým o více než dvě délky porazil dalšího Faverova svěřence Pazzesca (Mastercraftsman).

Více radosti udělal teprve podruhé startující Lord Dragon (Dragon Dancer) v Premio Giulio Berlingieri (Gd-2, 3l., siepi, 3000 m, 44.000 euro, záznam) mezi tříletými proutěnkáři. Josef Bartoš ho v cílové rovině přiměl k pěknému finiši, díky kterému se dostal přes dva soupeře a získal druhé místo, čtyři délky za suverénním vítězem Sky Constellation (Blu Constellation) trenéra Raffaele Romana, který byl rovněž v jeho sedle. 

Michaela Zemanová

Dvouletí za 90.000, 80.000 a 50.000 € pro české stáje. Breeze-up dražba v Deauville přilákala velké hráče

11. Květen 2019 - 21:05

Celkem jen 4 dvouleté, ale za úhrnou částku 232.000 €, tj. téměř 6 miliónů korun, dnes nakoupili čeští majitelé na Breeze-Up dražbě společnosti Arqana v Deauville. Nejvíce se činila stáj Lokotrans Karla Jalového, která získala dva hřebce, za které dohromady zaplatila 140 tisíc eur. Další dva koně koupil Christian Richner, jednoho pro stáj Jasna Miroslava Nesládka a druhého pro nový majitelský subjekt.


Nejdražším českým nákupem byl za 90.000 € angažovaný francouzský odchovanec Magic Baron (lot 44) syn vítěze Prix Morny (Gr.1) hřebce Dabirsim (Hat Trick) a Gr.3 umístěné American Nizzy (American Post), mj. matky vítěze Prix de Fontainebleau (Gr.3), umístěného i v Gr.1 společnosti Woottona (Wootton Bassett). Magic Baron, jehož cval si můžete prohlédnout zde, byl nabízen již na říjnové dražbě ročků, ale odešel neprodán po nejvyšší nabídce 160.000 €.  Druhou akvizicí Lokotransu je za 50.000 € získaný lot 100, v Anglii narozený a dosud nepojmenovaný syn výborného Shamardala (Giant's Causeway), otce Subway Dancera či Zazoua, a vítězky Sunley Empress Stakes (L) klisny Jira (Medicean) z rodiny výborné Time Charter.  I tento hřebec (odkaz na cval před dražbou) již prošel dražbou - za 60.000 gns byl vydražen na Tattersalls October Yearling Sale (Book 1).

Novou posilou stáje Jasna a trenérského úseku Josefa Váni je prostřednictvím Christiana Richnera zakoupený lot 38, v Anglii narozený a zatím nepojmenovaný (viz cval) syn Gr.1 vítěze a nyní i úspěšného plemeníka Poet's Voice (Dubawi), první potomek dvojnásobné vítězky Al Jamal (Authorized), polosestry vítězky Bayakoa Stakes (Gr.3) She's A Julie (Elusive Quality). Bábou hřebce, do něhož stáj investovala 80.000 €, je dvojnásobná vítězka Kydd Gloves, dcera legendárního Dubai Millennium (Seeking The Gold), otce Dubawiho, a nová akvizice stáje Jasna je tak unikátně  3x3 prochována na tohoto přečasně uhynulého šampióna.


Stáj Jasna bude reprezentoval tento syn Poet's Voice, zakoupený za 80.000 €. Foto Arqana

Christian Richner získal za 12.000 € též lot 78, který nakupoval pro zcela nového majitele v českém turfu. Ten vstoupí do dění synem plemeníka Havana Gold (Teofilo), jehož dcera Gold Memory před týdnem zvítězila v Jarní ceny klisen. Hřebec (viz cval) je třetím potomkem 5x umístěné Echo of Footsteps (Authorized), zatím bez startovavších potomků.

Celkem bylo na dnešní dražbě nabídnuto 145 dvouletků, z nichž 114 (78,62%) našlo nové majitele. Průměrná cena lehounce poklesla na 129.798 € z loňských 130.673 €, medián klesl z 80 na 75 tisíc eur. Nejdražším koněm dražby byl za 1,1 miliónu eur vydražený lot 21, v USA narozený hřebec z prvního ročníku vítěze trojkoruny American Pharoah (Pioneerof The Nile) a nestartovavší Tare Green (Giant's Causeway), kterého pro M.V. Magniera vydražila Broadhurst Agency. (miv) 


Ignacius Reilly se stal klasickým vítězem, Kristiano ukázal ambice směrem k derby. Oba museli bojovat

11. Květen 2019 - 20:07

Velmi dramatický náboj měly oba vrcholy mítinku ve Velké Chuchli určené tříletým koním. Jak v klasické Velké jarní ceně, tak v předzkoušce derby Memoriálu JUDr. Frankenbergera bojovali tři koně o vítězství až k cílovému sloupku. Druhým klasickým vítězem sezóny se stal podruhé v životě startující Ignacius Reilly, který za asistence Davida Lišky zvítězil pro stáj Syndikát V3J a trenéra Luku. V memoriálu se zase nečekaně prosadil český odchovanec Kristiano trenérky Vocáskové ze stáje Stanislav Chudáček vedený Beysimem Ferhanovem.


Ve druhém klasickém dostihu sezóny, 98. Velké jarní ceně Pražské plynárenské (3l. kl. + hř., Listed, 1600 m, 600.000 Kč) se nedařilo favoritům, kteří skončili na posledních dvou místech. V případě zimního favorita King Archieho to bylo způsobeno zdravotním problémem. Dostih se odehrával v pomalejším tempu, které udával Great Gunnar (Aussie Rules). Na konci jedenáctihlavého pole usadil Radek Koplík vítěze předzkoušky Amazing Gangstera (Tai Chi), který ukázněně čekal na cílovou rovinu. Jen kousek před ním cválali Torque Power (Toronado) a Ignacius Reilly, jejichž velké chvíle také teprve měly přijít. V cílové rovině se totiž dočkali diváci nádherného souboje o vítězství, do kterého se zapojili tři koně, kteří vbíhali do cílové roviny na posledních místech. O půl délky se prosadil  teprve podruhé startující (a poprvé ve Střední Evropě) IGNACIUS REILLY (Worthadd), s nímž slavil úspěch trenér Václav Luka, stáj Syndikát V3J a žák David Liška. Pěkný finiš předvedl vnější stranou dráhy také Amazing Gangster, a do souboje o vítězství se rovněž zapojil Torque Power, který v cílové rovině šetřil metry po bariéře. Oba koně od sebe v cíli dělil jen nos, který měl "delší" prvně jmenovaný. Při první startu ve Střední Evropě dosáhl na čtvrté místo Calorific (Aussie Rules) a pořadí na tabuli doplnili Politicum (Lethal Force) a lepší z českých odchovanců Big Ben (Mikhail Glinka), kteří skončili v současném doběhu.  Čas dostihu 1:40,98 je za posledních šest let nejpomalejším (podepsaly se na něm první dvě čtyřstovky - 27,99 a 25,48), pomaleji běžel v sezóně jiný vítěz trenéra Luky, Talar. Trenér Václav Luka se zapsal do listiny vítězů Velké jarní ceny potřetí a celkově má na svém kontě už 11 klasických úspěchů. David Liška vyhrál při svém mládí druhou klasiku - poprvé to bylo ve stejném dresu v Saint Leger s Nagano Goldem. 

Jeden ze tří představitelů stáje Syndikát V3J Ing. Václav Luka starší si Ignaciuse Reilly vybral jako odstávče na prosincové dražbě hříbat v Newmarketu za 3.000 guineí. Měl tak šťastný úsudek stejně jako o dva roky dříve v případě Nagano Golda, který stál jen o 500 guineí více. Bělouš je synem vítěze Italského derby, plemeníka Worthadd (Dubawi). Matka In The Pink (Indian Ridge) nezvítězila, a mezi jejími šesti startujícími potomky je vedle Ignaciuse Reillyho vítězem také Pink Coat (Alhaarth), který vyhrál tři dostihy přes proutěné překážky.

S napětím byl také očekávaný výsledek druhé předzkoušky derby, 33. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (3l., I. kat., 2200 m, 150.000 Kč), který až do loňského roku byl spjatý dlouhodobě s mosteckým hipodromem. Výborný výkon v dostihu podal třetí z Gerschova memoriálu Pacific Hill (Nathaniel), který dostihu pod vedením Jiřího Palíka dlouhou dobu kraloval, a až v závěru se bránil útoku dvou vrstevníků. Nakonec ho o krk porazil kůň s kurzem 16:1 na vítězství KRISTIANO (Moonjaz - Kristine, Kris Kin), v jehož sedle slavil výborný návrat do tréninkové centrály Vocáskových Beysim Ferhanov, který krátce působil u trenéra Petrlíka. Jen o krátkou hlavu za druhým Pacific Hillem dosáhl cíle jako třetí Ramssio (), který předvedl vnější stranou dráhy táhlý dlouhý finiš. Čtvrtý místo získal překvapivě lepší v dostihu ze dvou svěřenců trenéra Šavujeva Outback River (Australia). Poslední dotované místo získal největší outsider dostihu, klisna Lady Roseburg (Authorized). Trenérka Vocáskovou slaví v aktuální sezóně šesté rovinové vítězství a to znamená její vedoucí post na čele trenérů na rovině.  Odchovanec Františka Vocáska Kristiano dosáhl při pátém startu prvního vítězství a bude očekáváno jeho dohlášení do Českého derby. Jeho sestra Krasava v něm byla před třemi roky druhá. 

Velmi zajímavý dostihový den zahájila krátce po 13. hodině Cena Tüchler (3l., IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) určená nezvítězivším tříletým. Po odpadnutí leadera ovládl čelo dostihu Vévoda (Egerton), který nejprve v oblouku obíhal soupeře vnější stranou pole a v cílové rovině v předjíždění soupeřů neustával, ale nakonec vítězství docílil kůň, který při svém debutu před dvěma týdny upoutal dlouhým táhlým finišem, kterým získal třetí místo. Polobratr užitečného šestinásobného vítěze Galise (Suteki Shinsukekun) GALIOS (Bully Pulpit - Ghalapade, Galileo) se podobným způsobem pod vedením ž. Jaromíra Šafáře prosadil o půl délky před Vévodou. Třetí příčku získal favorizovaný Nachtswaermer (Clodovil), který oběma přemožitelům poskytoval menší hmotnostní výhodu. Žokej Šafář má již šest vítězství na českých drahách, zatímco trenér Haris si připsal druhý triumf.

Pěkným dostihem také byla Cena Unicredit Bank (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), kde se o vítězství na posledních 200 metrech přetahovalo šest koní. Chvíli to vypadalo na úspěch druhou nejvyšší hmotností 63 kg zatížené Rabbit Bated (Bated Breath), nebo sázkové favoritky Falcon Baby (Sir Percy), ale nakonec uspěl ještě na začátku cílové roviny poslední CAWOK (Tagula), který při sedmém životní startu získal pro svého trenéra Michala Tajmra a stáj Strojírna Litvínov první vítězství. Předposlední z Memoriálu profesora Michala využil k úspěchu nízké hmotnosti 52,5 kg a pod taktovkou vedoucího muže šampionátu jezdců Jana Vernera dominoval o třičtvrtě délky před letos již vítěznou Dernierou (Canford Cliffs) a Falcon Baby. Prvních šest koní v cíle od sebe dělily necelé dvě délky. 

Mezi dvojnásobné vítěze v letošní sezóně se zařadil v Ceně Pražské plynárenské servis distribuce (3+,  handicap II. kat.,1200 m, 90.000 Kč) svěřenec trenérky Kateřiny Berthier MOLLYS BEST (Elusive City). A stejně jako před dvěma týdny, tak i tentokrát docílil na pražské dráze suverénního vítězství, když nejbližšího ze soupeřů, Manollu (Tiger Cafe) za sebou zanechal o čtyři a půl délky. Více než délku za klisnou doběhl Trinis (Bully Pulpit). Letos neporažený Mollys Best zvítězil ve velmi dobře obsazeném dostihu, ve kterém byli také klasický vítěz Speed Machine (Naaqoos), favorizovaná Celine My Heart (Dick Turpin) či ještě nedávný elitní sprinter Sign of The Zodiac (Clodovil). Způsob, jakým zvítězil pod vedením své stálé jezdkyně ž. Pavlíny Filipové, vzbuzuje naději pro největší tuzemské sprintérské zkoušky. Mollys Best vyhrál pod vedením trenérky Berthier od loňského srpna už počtvrté.

Tréninkové středisko Němčice rodiny Vocáskových klade na menežování koní do dostihu velký důraz a v posledních sezónách ukázalo na dráze větší počet koní neporažených ve více startech za sebou. Osmého vítězství v nepřetržité řadě se dnes povedlo docílit zástupkyni střediska hájící barvy stáje Stanislav Chudáček FAMOUS VALLEY (Famous Name), která v této sérii má také pět vítězství na proutěných překážkách. Klisna při sezónním vstupu při postupném zlepšování se v dostihu ovládla velmi snadno o sedm délek Cenu Pražské plynárenské distribuce (4+, III. kat., 2800 m, 60.000 Kč) před dvojicí koní bojujících o druhé místo. Nakonec v něm uspěl Orbi et Orbi (Observatory) před Dajukou (Jukebox Jury), loni úspěšně startující ve významených siepi pro čtyřleté koně v Meranu. Tandem jezdec Michal Hrouda - trenérka Helena Vocásková zaznamenal v aktuální sezóně společné čtvrté vítězství.

Na poslední tři dostihy se počasí na závodišti velmi zhoršilo a nad Chuchlí se prohnala silná bouřka, která způsobila i výpadek internetové sítě. Mezi mladými jezdci v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) se při jubilejním desátém startu prosadila (už potřetí v kariéře) žákyně Anna Hůlová, která vedla svěřenkyni trenéra Vladislava Fedorowicze MAINE D´ANGE (Motivator). Druhý skončil o šest kilogramů více zatížený Anhor (Kamsin) se žákyní Simonou Laubeovou a třetí spolehlivá Candle in the Wind (Look Honey) vedená žákyní Marynou Karmanovych.

V Ceně dostihových sázek Tipsportu (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) udržel neporaženost ve dvou startech na českých drahách svěřenec trenéra Tomáše Váni SEA THE NIGHT (Born to Sea) stáje Epona pana Rosenfelda. Žokejka Vendula Korečková s ním dominovala před Last Opera Song  (Air Chief Marshal) a spolehlivou Eowyn (Bretigny).

V závěrečné Ceně Arny (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) se prosadil i přes nejvyšší hmotnost v poli zástupce DC Zámrsk MUDr. Bruna  VOSSOLIE (Next Desert) s manželkou trenéra Dušana Andrése Jiřinou v sedle, který na nejbližší místa za ním odsunul Matyska (Bushranger) a Singapore Spice )Sandwaki).

Michaela Zemanová

Záznam České televize z dostihového dne

 

Do 129. Velké pardubické přihlášeno jen 23 koní. Zájem stájí o přihlášky v prvním termínu klesl o 40%

9. Květen 2019 - 17:42

Nejnižší počet přihlášených za dlouhou řádku let registroval dnes Jockey Club ČR při první uzávěrce přihlášek do 129. Velké pardubické, která je plánována na 13. října. Zatímco v loňském roce bylo ke stejnému termínu přihlášeno 38 koní, letos jich je jen 23. Mezi přihlášenými jsou 3 vítězové z posledních 4 ročníků (Tzigane du Berlais, No Time To Lose a Ribelino) a 4 zahraniční uchazeči z Anglie, Francie a Slovenska. Nejvíce koní, celkem 5, přihlásil podle očekávání trenér Josef Váňa.

 
Z Francie do Pardubic plánuje cestu svěřenec Emmanuela Clayeuxe Urgent de Gregaine (Truth Or Dare), který skončil v roce 2017 druhý za No Time To Lose (Authorized) a letos se velmi dobře prezentoval v Cheltehamu, kde skončil třetí v cross-country za Tiger Roll. Dva koně přihlásil David Pipe, který do Pardubic zvažuje poslat jedenáctiletého valacha Rathlin Rose (Bonbon Rose), vítěze 6 steeplechase, který v březnu v Ascotu vyhrál handicap na 3 míle, a o rok mladšího Van Gogh du Granit (Saddler Maker), vítěze 7 steeplechase, který ve zmíněném dostihu v Ascotu skončil za Rathlin Rose druhý. (miv)    

40801 129.VELKÁ PARDUBICKÁ STEEPLECHASE CROSS COUNTRY
Stcc L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 23 / 23 ANGE GUARDIAN(GER), 11 Stáj Anděl strážný 70,0 Váňa st. Josef BRIDGEUR(FR), 8 VaZi 70,0 Myšková Štěpánka DELIGHT MY FIRE(FR), 9 DS Pod Buchlovem 68,0 Bodlák Radim DULCAR DE SIVOLA(FR), 6 DiJana Dobšice 70,0 Kovář Stanislav HEGNUS, 11 Ševců 70,0 Holčák Radek CHICNAME DE COTTE(FR), 7 Quartis-Zámecký Vrch 70,0 Vítek Pavel KROCOLEON(FR), 9 EŽ Praha a.s. 70,0 Poles Pavel MAHONY, 7 Quartis-Zámecký Vrch 70,0 Popelka Stanislav MAZHILIS(FR), 10 Köi Dent 70,0 Váňa st. Josef NO TIME TO LOSE(GB), 10 DS Paragan 70,0 Váňa st. Josef PARETO, 12 EŽ Praha a.s. 70,0 Poles Pavel RATHLIN ROSE(IRE), 11 Fergus Wilson 70,0 Pipe David RIBELINO(FR), 11 Lokotrans 70,0 Urbánek Luboš STRETTON, 9 Nýznerov 70,0 Popelka Stanislav SZTORM(POL), 10 Nýznerov 70,0 Wroblewski Grzegorz TEMPLÁŘ, 12 www.trdelnik.com-Luka 70,0 Novák Antonín THEOPHILOS(FR), 9 Dostihový klub iSport-Váňa 70,0 Váňa st. Josef TIEP DE L`EST(FR), 7 Lokotrans Slovakia 70,0 Cagáň Ján, Ing. TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8 Dr. Charvát 70,0 Tůma Pavel URGENT DE GREGAINE(FR), 11 Rasquier Arnaud 70,0 Clayeux Emmanuel VANDUAL(SVK), 11 Vadual CZ 70,0 Kabelková Hana VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10 Fergus Wilson 70,0 Pipe David ZARIF(IRE), 12 Köi Dent 70,0 Váňa st. Josef


Velká jarní cena, předzkouška derby a účast devíti šampionů. To jsou lákadla sobotního mítinku v Praze

9. Květen 2019 - 16:16

Lahůdkový program je připraven na tuto sobotu na pražském závodišti. Celkem 97 koní by se mělo postavit na start v některém z devíti dostihů (první z nich bude odstartovaný už ve 13. hodin), ve kterých budou nejvíce sledováni zástupci klasického ročníku. Těm jsou totiž určeny oba hlavní dostihy. Kromě druhého klasického testu sezóny, 98. Velké jarní ceny, to totiž bude i z mosteckého závodiště přeasunutý Memoriál Dr. Frankenbergera, který je po nedávné karlovarské Jarní ceně druhým testem na České derby, které se poběží už za šest týdnů.


Na start Listed 98. Velké jarní ceny Pražské plynárenské o 600.000 Kč se krátce před třičtvrtě na čtyři postaví 11 hřebců a jména to jsou opravdu zajímavá. Jediným dohlášeným koněm na startu je překvapivý vítěz Memoriálu profesora Michala Amazing Gangster (Tai Chi), v jehož sedle bude znovu Radek Koplík. Ostatně na startu klasického dostihu nechybí žádný z prvních šesti koní ze zmíněné předzkoušky. Při úsilí o vítězství jen o krk předzkoušku prohrál Mamoamano (Alexandros), jež ale nesl o kilogram a půl více než vítěz, a pro řadu odborníků je, i podle svého projevu a výborné stájové formy, favoritem Velké jarní ceny. Promluvit do jejího pořadí ale mohou také umístění od  třetího místa v předzkoušce, tedy Great Gunnar (Aussie Rules), bílý Torque Power (Toronado), loňský působivý vítěz dostihu Fitmin Cupu Well Absolut (Pouvoir Absolu) či Big Ben (Mikhail Glinka). Ti sice měli na vítěze v cíli ztrátu čtyř délek, ale vzájemně je mezi sebou dělilo jen něco okolo jedné délky. Některým z nich by mohl prospět nárůst trati o 200 metrů.

Dalších pět neméně zajímavých koní buď v dostihu letos debutuje anebo se prezentovalo jinde, než v tradiční předzkoušce  Velké jarní ceny. Z nich bude nejpreferovanějším Nejlepší dvouletý hřebec loňské sezóny King Archie (Archipenko), který pod ž. Václavem Janáčkem zahájí sezónu. Teprve při druhém životním startu se pokusí v klasice uspět Ignacius Reilly (Worthadd), který si odbyl debut v polovině března šestým místem v Chantilly, přičemž na vítěze ztrácel v cíli mílového dostihu něco málo přes deset délek. Vzpomeňme ale třeba výsledky jiných svěřenců trenéra Luky - Lady Westminster (Rip Van Winkle), Beau Massagota (Panis) a Wild Love (Planteur), kteří se loni stali klasickým vítězi u nás a na Slovensku při svých prvních startech ve Střední Evropě.  Zajímavým koněm je také Calorific (Aussie Rules). Svěřenec Radka Holčáka loni šestkrát startoval v Irsku a jeho nejlepší výsledek, druhé místo třičtvrtě délky za vítězem, se odehrál v Naasu na trati 1600 metrů. František Holčák zase vyšle do dostihu Bluegrass Boye (Siyouni), který loni skončil druhý v anketě Nejlepší dvouletý hřebec na Slovensku. Letos se rozběhal vzdálenějším pátým místem v 1700 metrů dlouhé Ceně trojročných žrebcov. Jedinými dvěma trenéry, kteří budou mít ve startovním poli dva koně, budou Ing. Václav Luka (Great Gunnar a Ignacius Reilly) a Arslangirej Šavujev. Ruský kouzelník vyšle do dostihu kromě Torque Power o vítězství s pozdější klasickou vítězkou Gold Memory během prvního chuchelského mítinku bojujícího Politicum (Lethal Force). V jeho sedle bude Ricardo Sousa, který se loni zúčastnil za Portugalsko Evropského poháru žokejů.


Druhý z Memoriálu profesora Václava Michala Manoamano je sázkovým favoritem Tipsportu pro druhý klasický dostih sezóny, 98. Velkou jarní cenu Pražské plynárenské 

33. Memoriál JUDr. Otakara Frankergera vybojuje ještě o jednoho tříletka více, na startu bychom tedy měli vidět rovný tucet koní. Mezi nimi je pět koní, kteříse již ukázali v nejlepší společnosti. Zástupce v prvním klasickém dostihu úspěšného střediska Němčice Filip (Intello) se již umístil do třetího místa ve třech dostizích nejvyšší kategorie. Letošní rok zahájil třetí příčkou ve slovenské Ceně trojročných žrebcov.  Od vítěze byl vzdálený 10 délek. Jeho tréninkovým kolegou je Kristiano (Moonjaz), jenž si odbyl loni svůj křest šestým místem v Ceně Masise. A stejného výsledku docílil i v Pražském zimním favoritovi. Letos zahájil sezónu  druhým místem za dalším účastníkem Velké jarní ceny Ramssiem (Whipper) kterému při nižší nesené hmotnosti podlehl o půl délky. Naopak Pacific Hill (Nathaniel) stáje Monte Negro letos vyběhne poprvé. Loni zaujal třetí příčkou v Gerschově memoriálu. Dalším koněm prezentujícím se mezi špičkovými vrstevníky je bělouš Uran (Reliable Man), sedmý z Ceny trojročných žrebcov. Lady Roseburg (Authorized) se loni zapsala do povědomí diváků druhým místem ve slovenské Ceně zimní královny. Zklamala ale v Ceně trojročných kobýl až desátým místem. 

Působivým pětidélkovým vítězstvím vstoupil před třemi týdny do sezóny svěřenec trenéra Šavujeva Blitzkrieg (Sea The Moon), kterého znovu povede Jaromír Šafář. Jeho tréninkovým kolegou je podruhé startující Outback River (Australia), kterého také povede úřadující španělský šampion Riocardo Sousa. Dvakrát letos startoval Kings Rock (Joshua Tree). V obou startech v dostizích třetí kategorie se umístil. Zatím jen jednu dostihovou zkušenost má Benjamin (Teofilo), o ambicích jeho týmu svědčí účast v nedávné karlovarské Jarní ceně na 2000 metrů. Tam skončil sedmý, více jak 13 délek za dominujícím Angkor Watem. Na startu Memoriálu Dr. Frankenbergera jsou také tři klisny. O Lady Roseburg jsme již psali, ale podle sázkové kanceláře Tipsport by měla být v cíli z nich nejlepší polosestra Touch of Genia Touch of Australia (Australia), dosud  s jednou dostihovou zkušeností proměněnou ve slušné čtvrté místo ve trojkové společnosti v Lysé nad Labem. Do dostihů se po zranění vrací žokej Petr Foret a uvidíme ho v sedle dosud pouze ve Francii startující Touche Finale (Planteur). Ta letos absolvovala tři dostihy na tratích 1800 až 2000 metrů mimo placená místa.

Zajímavý je také dvojkový handicap Cena Pražské plynárenské servis distribuce na 1200 metrů o 90.000 Kč. Do dostihů druhé kategorie v posledních startech sestoupil Sign of the Zodiac (Clodovil), je ale pochopitelné, že nese nejvyšší hmotnost v devítihlavém poli 61,5 kg. Jen o půl kilogramu méně jsou zatížení letošní vítěz a druhý z Mostu Wobull Se Now (Bully Pulpit) a Celine My Heart (Dick Turpin), která udělala svému týmu radost hlavně druhým místem v Gomba handicapu, kde podlehla vítěznému Master of Goldovi (Gold Away) jen o krk. Výborné výsledky, vítězství a druhé místo, má letos na svém kontě Cool Baby (Intense Focus) a zvítězit v aktuální sezóně už také ldokázal Molly´s Best (Elusive City). I přes poslední páté místo z 22. dubna nelze přehlížet matadora Sheika Yerboutiho (Look Honey). Zlepšení minule předvedl Speed Machine (Naaqoos), který nese příznivou hmotnost a bude ho jezdit Jiří Palík. 

Dostihový den bude přímo nabitý vekými jezdeckými jmény. Zúčastní se to ho totiž devět držitelů šampionských titulů. Jedničkou mezi nimi je vícenásobný šampion ve třech zemích Václav Janáček, více titulů také mají na svém kontě Jaromír Šafář, Jan Rája a slovenští šampioni Jaroslav Línek a Zdenko Šmida. Sestavu šampionů dokreslují Tomáš Lukášek, Jiří Palík, David Liška a loňský nejúspěšnější jezdec ve Španělsku Ricardo Sousa.  

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Kurzové sázky Tipsportu na dostihy v Praze

 

Králem vrcholu premiérového pardubického dne Ange Guardian

8. Květen 2019 - 21:33

Sváteční mítink otevřel pardubickou dostihovou sezonu. Králem prvního vrcholu premiérového dne se stal Ange Guardian, když lehce zvítězil v Ceně města Pardubice – Úvodní cross country Koroka. Ta se v Pardubicích běhá už od roku 1963. Druhým dostihem I. kategorie byla předzkouška na Zlatý pohár.


Do dostihu pro pětileté a starší koně na distanci 4 500 metrů odstartovalo dvanáctičlenné pole plné zajímavých jmen. Bylo v něm několik účastníků Velké pardubické včetně jejího vítěze z roku 2015 Ribelina a v jejich sedle jezdci pěti národností. Horkým favoritem byl vloni dvojnásobný vítěz kvalifikací na Velkou pardubickou Ange Guardian (Stáj Anděl strážný). Trenér Josef Váňa st. do jeho sedla – stejně jako v loňském ročníku Velké pardubické – angažoval žokeje Jiřího Kouska. „Už ho znám, jedu ho potřetí. Dá se říct, že oproti minulému roku je to hodně zklidněný a zmoudřelý kůň. Choval se v dostihu velice krásně, je to super skokan. A i tato distanc do pěti kilometrů je pro něj optimální. S dobrou prací se s ním určitě bude dát mířit do Velké pardubické,“ tvrdil po dostihu Jiří Kousek. A že by s Ange Guardinem chtěli do Velké, to potvrdil i trenér. „Rádi bychom s ním šli do druhé kvalifikace, pokud bude vše v pořádku. Do první máme jiné koně, proto jsme s Ange Guardianem zvolili cestu přes dnešní úvodní cross country, aby se mohl profouknout. Že ji vyhraje, to jsem nemyslel. Spíš jsem si myslel, že to na něj bude krátké,“ přiznal Josef Váňa.
Nepříliš často vídaným verdiktem bylo pořadí dalších koní. Současně totiž cílem proběhli Stretton, bronzový z loňské Velké pardubické, a vítěz Ceny Labe Mahony. První z nich měl v sedle švédského jezdce, žokeje Niklase Lovéna, druhý žokeje Marka Stromského. Tabuli doplnili koně v pořadí Evžen (ž. Jaroslav Myška) a Sinndarka (ž. Jan Faltejsek). Ribelino a Terr Mill, resp. jejich jezdci Jan Odložil a žokej Andrew Glassonbury nedodrželi kurz dostihu a do cíle se nepodívali.

Druhým vrcholem dne byla steeplechase I. kategorie na 3900 metrů – Cena Dostihového klubu. Ta je předzkouškou největší klasické steeplechase Zlatého poháru. V roli obhájce do dostihu nastupoval Mustamir, roli favorita ale úplně nenaplnil. Předstihl ho vloni druhý a tentokrát vítězný Lamum vedený jezdcem z britských ostrovů. Žokej Andrew Glassonbury si tak trochu spravil chuť z nepovedeného předchozího dostihu. Opět se dařilo Niklasi Lovénovi, který v sedle Dangerous Gleam doběhl druhý před Mustamirem vedeným žokejem Markem Stromským. Za nimi doběhli Peintre Elusif (ž. Jan Faltejsek) a Yara (ž. Martin Liška).

Úplně prvním vítězem pardubické sezony se stala čtyřletá Dylanka v péči rodiny Vocáskových. S Jakubem Spáčilem ukořistili první místo v Ceně proutěnkářů na 3200 metrů. Ve výborně obsazeném dostihu opět „bodoval“ Niklas Lovén, který tu bral první ze tří druhých míst v rámci dostihového dne. Tady to bylo v sedle sedmiletého tmavého hnědáka jménem Rakisz. Následovali Mount Q (ž. Jaroslav Myška), Hessoesse (ž. Marek Stromský) a Shent (ž. Jan Faltejsek).

V Ceně memoranda pardubických sportovních klubů Dostihový spolek – HC Dynamo – BK Pardubice na 4300 metrů potvrdila roli favoritky Waikita připravovaná trenérkou Veronikou Lempocherovou, ke které Waikita v letošní sezoně přešla od trenéra Čestmíra Olehly. V nejobsazenějším dostihu dne spolu s žokejem Lukášem Matuským zvítězili před dalším z favoritů Mazhilisem (ž. Jiří Kousek), Libertinem (Jan Odložil), Moulou (Jakub Spáčil) a Avec Charme (am. Michal Mikšovský).

V „trojkové“ Ceně podporované společností PROVET na 4400 metrů zvítězil v dramatické koncovce Lombargini s Janem Odložilem před koňmi v pořadí Apas Rocka (ž. Marcel Novák), Father Paulo (Rostislav Benš), Valtz (ž. Lukáš Matuský) a Turoni (ž. Marek Stromský).

V dostihu o 900 metrů kratším, v Ceně firmy Petr Novotný – výroba a prodej originálního pardubického perníku, prvenství vybojoval Imphal s žokejem Markem Stromským. Poražený z tohoto souboje vyšel Amadeon s Jakubem Spáčilem. O třetí až pátou příčku se podělili Caline de Juilley (ž. Niklas Lovén), Mister Westminster (Patrick Boekhout) a Čmelák (Jan Odložil).

Tečku za premiérovým dostihovým dnem udělala Cena Dostihového spolku a.s., handicap na 3350 metrů. Z jedenácti startujících se do cíle podívala jen šestice koní. Nejúspěšnějším byl Torgon (ž. Martin Liška), za ním dokončili Nick (ž. Lukáš Matuský), Sixtyseven (ž. Niklas Lovén), Sigiriya (Jan Derych), Canton (Michal Kubík) a Thirteen Diamonds (am. František Plšek).

Dostihový spolek a.s.

Tipsport ve Velké jarní favorizuje Manoamana. Amazing Gangster má proti němu dvojnásobný kurz

8. Květen 2019 - 8:41

Bookmakeři Tipsportu nevěří, že se Amazing Gangsterovi (Tai Chi) v nedělní Velké jarní ceně podaří zopakovat triumf z trialu, v němž ofenzivním stylem o krk uhájil vítězství před Manoamanem (Alexandros). O dvě stě metrů delší distance a vyrovnaná zátěž (v trialu měl Amazing Grace dvoukilogramovou výhodu) by podle nich měly obrátit pořadí v cíli, ba dokonce Amazing Gangstera nepovažují ani za druhého favorita.

 
Tím je loňský šampión dvouletých a Václavem Janáčkem v sedle posílený King Archie (Archipenko), který letos ještě nestartoval a klasický dostih bude jeho sezónním debutem. I tak je vypsán v kurzu 3,7:1, jen o dvě desetiny vyšším, než jaký má favorizovaný Manoamano, v jehož sedle bude opět Jan Rája. Amazing Gangster, kterého Greg Wroblewski opět nasedlá Radku Koplíkovi, je aktuálně nabízen v kurzu 7,5:1, stejně jako Ignacius Reilly (Worthadd) s Davidem Liškou. Ten má za sebou jediný start a v něm solidní šesté místo mezi debutanty v Chantilly, kde naznačil slibný potenciál. (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze Velké jarní ceny (kliknutím se dostanete na kompletní sázkovou nabídku)

Podle tréninku se jeví, že by mohla být Gold Memory i na delší tratě, říká Ladislav Vocásek mladší

6. Květen 2019 - 17:02

První klasickou vítězkou letošní sezóny se stala včera po 16. hodině na mosteckém hipodromu reprezentantka bílozelených barev dostihové stáje GAUDIUM Gold Memory vedená mladým jezdcem Michalem Hroudou, který je od letošní sezóny jezdeckou jedničkou tréninkového střediska Němčice. Jednalo se o šesté klasické vítězství pro trenérku Helenu Vocáskovou a tréninkové středisko její rodiny. Mluvčího střediska Němčice Ladislava Vocáska mladšího jsme požádali o bližší informace k včerejšímu dostihu a jeho vítězce.


Nejprve by mne zajímalo, jestli jste před dostihem věřili, že by Gold Memory mohla porazit spolufavoritky dostihu Astorii a Near to be Rich?
Gold Memory jsme v klasickém dostihu věřili. Ukázala se v obou dostizích jako dobrá klisna a ukazovala se nám dobře i v tréninku.

Jakou jste vlastně měli taktiku do dostihu? A povedlo se ji naplnit tak, jak jste si představovali?
Taktika pro Jarní cenu klisen byla taková, že měla Gold Memory dobře odskočit a jezdec ji měl usadit někde okolo druhého místa. To Michal Hrouda splnil a vše nám tak v dostihu vyšlo.

Je klisna po dostihu v pořádku a spatřujete u ní také vytrvalecké schopnosti? Pokud ano, míříte s ní do Oaks?
Gold Memory je po dostihu v pořádku. Podle tréninku se jeví, že by mohla být i na delší tratě. Plán je tedy takový, že při derby - mítinku půjde přípravný dostih na 2200 metrů pro klisny a podle něho se pak uvidí, zda-li bude pokračovat do Oaks.

Jak jste vlastně vybírali Gold Memory na aukci? Sehrálo při výběru nějakou roli její příbuzenství s Nejlepším dvouletým hřebcem sezóny 2014 Sirius Shinem?
Ne, byla to spíše náhodná koupě.


Slavnostní předávání čestných cen vítězům 71. Jarní ceny klisen členů Dostihového klubu

Jaká je vlastně klasická vítězka povahově? A jaká je v tréninku a také na ošetřování?
Gold Memory je hodná a bezproblémová klisna. Jejím stálým jezdcem v tréninku i na dostizích je Michal Hrouda.  Zná ji tedy dobře.

DS GAUDIUM existuje teprve druhým rokem. Můžete nám prozradit, kdo za ní stojí a zda se jedná o dlouholeté turfmany?
Stáj GAUDIUM patří manželům Cibrikovým z Hradce Králové. Pan Cibrik je dlouholetým parkurovým jezdcem. Dlouhá léta působil v jezdeckém oddíle v Košicích, kde reprezentoval Slovensko v parkurovém skákání. A nyní je aktivním jezdcem v naší stáji. Paní Cibriková je velkou milovnicí koní a hříbátek. Nyní vlastní tři dostihové koně.

Jak se vám celkově jeví tříletý ročník ve vašem středisku? Máte v něm i další naděje do důležitých zkoušek tříletého ročníku?
Z našeho tříletého ročníku by ještě mohli dělat radost Filip, Tularka, Kristiano a Falcon Baby. U ostatních tříletých se uvidí.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Související články:
Vítězkou Jarní ceny klisen se stala Gold Memory. Pro majitele i jezdce to byl první úspěch v nejvyšší kategorii
Fotogalerie z Jarní ceny klisen

Podle tréninku se jeví, že by mohla být Golden Memory i na delší tratě, říká Ladislav Vocásek mladší

6. Květen 2019 - 17:02

První klasickou vítězkou letošní sezóny se stala včera po 16. hodině na mosteckém hipodromu reprezentantka bílozelených barev dostihové stáje GAUDIUM Gold Memory vedená mladým jezdcem Michalem Hroudou, který je od letošní sezóny jezdeckou jedničkou tréninkového střediska Němčice. Jednalo se o šesté klasické vítězství pro trenérku Helenu Vocáskovou a tréninkové středisko její rodiny. Mluvčího střediska Němčice Ladislava Vocáska mladšího jsme požádali o bližší informace k včerejšímu dostihu a jeho vítězce.


Nejprve by mne zajímalo, jestli jste před dostihem věřili, že by Gold Memory mohla porazit spolufavoritky dostihu Astorii a Near to be Rich?
Gold Memory jsme v klasickém dostihu věřili. Ukázala se v obou dostizích jako dobrá klisna a ukazovala se nám dobře i v tréninku.

Jakou jste vlastně měli taktiku do dostihu? A povedlo se ji naplnit tak, jak jste si představovali?
Taktika pro Jarní cenu klisen byla taková, že měla Gold Memory dobře odskočit a jezdec ji měl usadit někde okolo druhého místa. To Michal Hrouda splnil a vše nám tak v dostihu vyšlo.

Je klisna po dostihu v pořádku a spatřujete u ní také vytrvalecké schopnosti? Pokud ano, míříte s ní do Oaks?
Gold Memory je po dostihu v pořádku. Podle tréninku se jeví, že by mohla být i na delší tratě. Plán je tedy takový, že při derby - mítinku půjde přípravný dostih na 2200 metrů pro klisny a podle něho se pak uvidí, zda-li bude pokračovat do Oaks.

Jak jste vlastně vybírali Gold Memory na aukci? Sehrálo při výběru nějakou roli její příbuzenství s Nejlepším dvouletým hřebcem sezóny 2014 Sirius Shinem?
Ne, byla to spíše náhodná koupě.


Slavnostní předávání čestných cen vítězům 71. Jarní ceny klisen členů Dostihového klubu

Jaká je vlastně klasická vítězka povahově? A jaká je v tréninku a také na ošetřování?
Gold Memory je hodná a bezproblémová klisna. Jejím stálým jezdcem v tréninku i na dostizích je Michal Hrouda.  Zná ji tedy dobře.

DS GAUDIUM existuje teprve druhým rokem. Můžete nám prozradit, kdo za ní stojí a zda se jedná o dlouholeté turfmany?
Stáj GAUDIUM patří manželům Cibrikovým z Hradce Králové. Pan Cibrik je dlouholetým parkurovým jezdcem. Dlouhá léta působil v jezdeckém oddíle v Košicích, kde reprezentoval Slovensko v parkurovém skákání. A nyní je aktivním jezdcem v naší stáji. Paní Cibriková je velkou milovnicí koní a hříbátek. Nyní vlastní tři dostihové koně.

Jak se vám celkově jeví tříletý ročník ve vašem středisku? Máte v něm i další naděje do důležitých zkoušek tříletého ročníku?
Z našeho tříletého ročníku by ještě mohli dělat radost Filip, Tularka, Kristiano a Falcon Baby. U ostatních tříletých se uvidí.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Související články:
Vítězkou Jarní ceny klisen se stala Gold Memory. Pro majitele i jezdce to byl první úspěch v nejvyšší kategorii
Fotogalerie z Jarní ceny klisen

Vítězkou Jarní ceny klisen se stala Gold Memory. Pro majitele i jezdce to byl první úspěch v nejvyšší kategorii

5. Květen 2019 - 20:23

Říká se, když se dva perou, třetí se směje. V případě prvního klasického dostihu sezóny to tak trochu platí, protože spolufavoritkami 71. Jarní ceny klisen byly vítězka předzkoušky Astoria a do dostihů se navracející Near to be Rich. V samotném dostihu ale uspěla svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové Gold Memory, která dominovala sedmi soupeřkám s převahou už od druhé čášti protilehlé roviny. V sedle vítězky byl Michal Hrouda a jejím majitelem je DS GAUDIUM, kteří získali první vítězství nejen v klasickém dostihu, ale vůbec v dostihu nejvyšší kategorie. Majitel dokonce při teprve sedmém startu svého koně v dostihu. Bez čtvrté z Memoriálu Rudolfa Deyla Strassburg (Tertullian) vyrazilo krátce po 16. hodině na start 71. Jarní ceny klisen (3l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč) osm klisen. Ve vedení se objevila po třičtvrtě roce se na dráhu vracející vítězka Ceny Masise, chtivá Near to be Rich (Planteur), kterou se snažil Daniel Vyhnálek usměrnit, ale nakonec ji nechal cválat s mírným náskokem před polem vedeným Gold Memory následovanou Astorií a Haveyoueverseen (Literato). Přibližně kilomer před cílem poslal Michal Hrouda do čela GOLD MEMORY (Havana Gold) a vpodstatě tak bylo o jejich klasickém vítězství rozhodnuto, protože až do cíle se už přes ně žádná ze sedmi soupeřek nedokázala dostat. Svěřenkyně pošesté v klasickém dostihu vítězné trenérky Heleny Vocáskové dosáhla cíle o dvě a čtvrt délky před spolufavoritkou Astorií (Silver Frost), za níž jen o třičtvrtě délky zaostalo milé překvapení dostihu Pray For Paris (Next Desert). Čtvrtým místem si trochu spravila chuť šampionka Dark Absolu (Pouvoir Absolu), které uteklo třetí místo jen o nos, a velmi dobře si počínala také další zástupkyně českého chovu Olinka (Alaska River), která dosáhla cíle jen třičtvrtě délky za Dark Absolu. Další tři klismy již doběhly s odstupem zpět, poslední placená místa získaly Haveyouverseen (Literato) a Boruvka (Casamento). Černý Petr zůstal spolufavoritce dostihu Near to be Rich. Vítězná Gold Memory dosáhla času 1:38,59, který je o 1,5 sekundy horší než rekord hipodromu na 1600 metrů. 

Gold Memory prošla dražebním ringem už ve věku ročka, ale na Tattersalls Ireland September Yearling Sale si ji za 30.000 euro vydražil zpět prodávající. Po dvouleté kariéře v Irsku, která čítala v přípravě trenéra Lyonse pět startů bez umístění, byla znovu nabídnuta na aukci. Loni v listopadu na Goffs Horses In Training Sale jí za 5.000 euro zakoupil bloodstock agent Tomáš Janda. Klisnin původ je pro tuzemského kupce určitě zajímavý i tím, že je polosestrou Nejlepšího dvouletého hřebce sezóny 2014 Sirius Shine (Sir Percy), mj. vítěze Ceny zimního favorita a třetího z Velké jarní ceny. Gold Memory je dcerou vítěze Gr. 1 Prix Jean Prat Gold Havana (Teofilo), jeho další dcera Rabbit Havana byla loni v Jarní ceně klisen druhá.

Druhý vrchol mítinku, 24. Memoriál Vlastimila Smolíka (4+, I. kat., 2400 m, 150.000 Kč), se sice odehrál jen ve čtyřech koních, ale přinesl v cílové rovině velmi zajímavý souboj všech účastníků o vítězství. Tempa v dostihu se chopil hvězdný matador Autor (Authorized), na něhož v cílové rovině zaútočili všichni tři soupeři. Nakonec si vítězství připsal nejméně čekaný kůň v poli, zástupce stáje EKOFARMA Rybár ORPHEUS (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), který měl nejsilnější finiš a pod vedením už po osmdesáté na mosteckém hipodromu triumfujícím žokejem Janem Rájou zvítězil o hlavu před favorizovaným Be Masterem (Masterstroke), za nímž o další hlavu zaostal Saul (Champs Elysees). Autor v závěru odpadl na poslední čtvrté místo, když sledoval souboj čtyřletých protivníků dvě délky zpět. Trenérka Eva Záhorová slaví druhé vítězství v jedničkovém dostihu. Orphan svým úspěchem připomenul matku Orphan, která před osmi roky, shodou okolností také za asistence Jana Ráji, získala na hipodromu jediné vítězství své kariéry, kterým byl úspěch v klasickém Oaks.


Vyrovnaný souboj o triumf v Memoriálu Vlastimila Smolíka

Druhý letošní dostihový den na hipodromu otevřela Cena amatérských dostihových jezdců (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Z prvního vítězství v sezóně se radoval tým trenér Ludvík Haris a stáj DAR zásluhou podruhého startujícího polobratra mj. třetího z Bratislavské míle Glousheka (Dubawi) GREEN WAYe (Bully Pulpit - Green Song, Green Tune). Ryzák byl při své premiéře před dvěma týdny poslední a dnes po aktivním průběhu dostihu za sebou v cíli udržel o krk Big Bobbyho (Big Bad Bob) s amatérkou Kuntovou, která čeká na své první vítězství, stejně jako am. Kacerová, která vedla třetího Popocatepetla (Bully Pulpit). Vítězná Tereza Grbavčicová si také letos připsala první triumf a celkově už 14. v kariéře. 

Ani o 4,5 kilogramy vyšší hmotnost než při svém impozantním desetidélkovém vítězstvím před dvěma týdny v Lysé nad Labem nezastavila v Ceně společnosti HIPODROM MOST (3+, IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) svěřence trenéra Brože a zástupce stáje Zámek Domoradice šestiletého NEVER NOWa (Kandahar Run) od dosažení double. Bělouš stejně jako v Lysé dominoval pod taktovkou žákyně Zuzany Míčové start - cíl o dvě délky před zlepšeným Panem Darcym (Footstepinthesand), který odsunul na třetí místo vítězku z Prahy a sázkovou favoritkou Gilienne (Stormy Jail). Trenér Brož získal už čtvrté letošní vítězství v sezóně a vyrovnal tak dosud svůj nejlepší výsledek v kariéře z loňského roku.

Statečně si počínal v Ceně Hospodářské komory ČR (4+,  II. kat., 2000 m, 90.000 Kč) 67 kilogramy zatížený Montjeu Third (Pop Rock), který odvodil celý dostih a až téměř na cílové pásce podlehl o půl délky o téměř 16 kilogramů méně zatížené LA PAIX (Montmartre), kterou vedla pro letos velmi úspěšné trenéra Miroslava Nieslanika a stáj MUDr. Evy Nieslanikové ž. Martina Havelková. Diváci viděli v závěru dostihu pěkný boj o dotace, protože všech pět koní se vešlo do rozmezí dvou délek. Třetí příčku získal Galis (Suteki Shinsukekun). La Paix zůstala neporažená v posledních třech startech a všechny tyto úspěchy se odehrály na mostecké dráze.

Dostihové odpoledne zakončil první překážkový dostih sezóny, Cena Aintree Racecourse (4+, steeple IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč). Po téměř dvou letech se vracel na dráhu Trezorův polobratr Taras (Montbard), který se také po většinu dostihu staral o tempo. Před poslední zatáčkou převzal vedení polobratr dalšího slavného překážkového koně Al Bustana (Medecis), rovněž se po pauze vracející Angostura (Air Chief Marshal). Nakonec ale z jeho snahy bylo pěkné druhé místo, protože po finiši se prosadil překážkový debutant KORFU (Blue Coral), který za asistence ž. Jana Faltejska vstoupil do sezóny pod vedením své nové trenérky Ing. Pavlíny Baštové vítězně. Zástupce stáje Dr. Charvát zvítězil o půldruhé délky před Angosturou, třetí Taras byl již devět délek zpět. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam dostihového dne v Mostě

Stránky