Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 11 min 53 sek zpět

Jak by mohla vypadat v budoucnu Velká Chuchle?

21. Červen 2018 - 12:44

(Tisková zpráva) Rodina Vítkových odhalila plány na proměnu závodiště ve Velké Chuchli v moderní jezdecký areál mezinárodního standardu. Ambiciózní projekt si klade za cíl navrátit závodiště mezi evropskou elitu, povýšit kvalitu dostihů na špičkovou mezinárodní úroveň, rozšířit sportovní nabídku o nové jezdecké disciplíny a celkově zvýšit komfort jezdců i všech návštěvníků areálu.

Plány počítají s renovací hlavní divácké tribuny, výstavbou stájí i jezdeckých hal či nových sportovních povrchů. Realizace projektu si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, vlastníci ji budou financovat z vlastních zdrojů.

Velká Chuchle je přes 110 let centrem českého dostihového sportu a zaslouží si, aby se jí vrátila někdejší prestiž. Je to úžasné místo v dosahu centra Prahy s báječnou dopravní dostupností, doslova vybízí k rozšíření tradice dostihů o nové populární disciplíny jako parkur nebo drezura a celou řadu dalších společenských událostí. Podporu takového projektu považuji za zcela mimořádnou příležitost, prospěšnou všem Pražanům a návštěvníkům metropole,“ říká Marie Vítková.

Současný stav závodiště ukazuje, že zásadní obnovu potřebuje téměř vše. Povaha areálu, jeho logistika i budovy již dlouho nevyhovují potřebám moderního provozu. Na celkovém stavu dostihového závodiště se podepsaly povodně v letech 2002 a 2013 a následná nedostatečná sanace postižených míst i absence výraznějších investic v uplynulých desetiletích.


Vize - možná podoba areálu

Kromě zásadní renovace zastaralé tribuny potřebuje i dostihová dráha jinou péči, a to včetně digitálně řízeného zavlažovacího systému. Nutné jsou parkovací kapacity, infrastruktura pro koně či moderní ubytovací zařízení pro účastníky dostihů a personál pečující o koně,“ říká Martin Pecka, ředitel Dostihového závodiště Velká Chuchle.

Cílem modernizace je výrazné rozšíření působnosti areálu, který kvalitou dostihů i dalších jezdeckých soutěží umožní účast předních zahraničních jezdců a koní, poskytne zázemí pro pořádání společenských akcí a v neposlední řadě rozšíří prostor pro intenzivnější práci s dětmi a mládeží. Právě děti a junioři naleznou v Chuchli profesionální zázemí a podporu pro rozvoj v jezdeckých sportech. „Naší ambicí je vytvořit z Velké Chuchle centrum českého jezdeckého sportu s mezinárodním přesahem, ale i místo, které bude rozvíjet komunitní život a stane se přirozenou volbou pro trávení volného času. Nahrává tomu jak výhodná poloha nedaleko Prahy, tak rozlehlost i plánovaná nová podoba areálu,“ uvádí Martin Pecka. Návštěvníci jistě ocení příjemnou parkovou úpravu celého areálu, širokou nabídku gastronomie a rozšíření atrakcí pro rodiny s dětmi.

Od začátku roku se v Chuchli uskutečnily investice již za více než šest milionů korun, a to jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách. Návštěvníci si již mohli všimnout kompletně zrekonstruované restaurace a sázkové haly, v zázemí pro koně byla vybudována kruhová písková jízdárna či mycí boxy.


Vize - možná podoba stájí

Momentálně probíhá přípravná fáze celého projektu. „Máme konkrétní představu o budoucnosti areálu, a zároveň pro nás budou velmi důležité i názory a podněty odborné veřejnosti a příslušných organizací. Úspěšná revitalizace celého areálu a jeho faktická záchrana bude záležet právě na vzájemné spolupráci a podpoře všech zainteresovaných stran,“ dodává Martin Pecka.

Projekt budoucí podoby závodiště připravuje se svým týmem zkušený architekt profesor Petr Hrůša. „Při projekci, výběru materiálů a stavbě budeme brát v potaz řadu kritérií, mezi něž zcela jistě patří nízká ekologická zátěž, včetně šetrného zacházení s vodou. Estetická koncepce odpovídá poloze areálu, který tvoří na 500 000 metrů čtverečních zeleně nedaleko centra hlavního města. Zároveň je zásadní vysoká funkčnost, která je nutná pro každodenní provoz,“ říká Petr Hrůša. Nový areál bude plně respektovat trendy v oblasti energetické šetrnosti i ohleduplný přístup k životnímu prostředí, které jej v každém svém aspektu zasadí do souladu s přírodou.

Blížícím se vrcholem dostihové sezony bude v neděli 24. června již 98. ročník Českého derby, nejvýznamnějšího klasického rovinového dostihu v České republice. Generálním partnerem derby se stala realitní skupina CPI Property Group.

Cvalové dostihy se v Chuchli konají od roku 1906 a za éry první republiky se těšily velké přízni veřejnosti a jejich navštěvování bylo i společenskou událostí. Velká Chuchle je nejvytíženějším závodištěm v České republice, v roce 2017 se zde uskutečnilo 124 z 299 rovinových dostihů (41,5 %), které se v Česku konaly. Návštěvnost dostihových odpolední platícími diváky v letošním roce stoupla v průměru o 15 procent. 


České derby: Jak to vidí trenéři (2. část)

20. Červen 2018 - 20:38

Včera jsme vyzpovídali sedm trenérů majících koně na startovní listině 98. CPI PG Českého derby a dnes vám předkládáme vyjádření dalších šesti na téma derby, vlastních ambicí i soupeřů. Je mezi nimi také trenér stáje Lokotrans Luboš Urbánek, jenž jako jediný bude mít na startu dva koně. Teoreticky ale tato skutečnost může potkat ještě trenéra Tůmu, a to v případě, že se škrtnutím některého z koní dostane na start jeho náhradník Be Master, jenž ovládl mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera.  Ludvík Haris (Black Bard – stáj DAR, ž. Jan Rája):
Black Bard je na tom dobře. S jeho letošními výkony jsem spokojený.  V Memoriálu Michala byl druhý a ve Velké jarní ceně čtvrtý – tam měl smůlu v tom, že tam byli na mílové trati lepší koně. Podal ale dobrý výkon. Pro Velkou červnovou bylo naším úkolem dostat ho po mílových tratích do klidu a to se povedlo. Věřím, že trať 2400 metrů zvládne dobře a prokáže na ni svou třídu. Startovní číslo deset není nejlepší a přáli bychom si měkčí půdu. Zatím byla v Praze spíše tvrdá a to nemá rád. Budu spokojený, pokud bude Black Bard v cíli na dotovaném místě.
V derby se sejde vyrovnané pole soupeřů. Z nich se mi líbí Mon Cheri a Darkolva. Bude hodně záležet na tempu, v jakém se bude derby odvíjet a na vyspělosti žokejů, jak si s tím poradí. A samozřejmě je vždy derby také o štěstí.  

Radek Holčák (King Heart – stáj Monte Negro, ž. Jaroslav Línek)
: S dosavadními výsledky King Hearta jsem spokojený. Od dvou let běhá vyšší standard a na dráze ještě nezklamal. Kůň je to excelentní, ale bohužel má i horkou hlavu, která mu brání fyzický potenciál více rozvinout. Pak by byl ještě někde jinde. Z tohoto důvodu není cesta do Českého derby s ním příjemná, protože polovinu jeho potenciálu mu odčerpává horká hlava. Starám se tedy více o jeho psychiku, než o trénink. V neděli to tedy bude hodně záležet na tom, jak se King Heart vyspí. Je chtivý a měli jsme na vše málo času. Pokud bude dobře naložený, tak i derby dopadne dobře.  Samozřejmě, že se na derby chystáme a chceme, aby v něm udělal King Heart co nejlepší výsledek. Je to asi lepší kůň než Cheeky Chappie, ale ten byl úplně v pohodě. Derby chceme vyhrát, nejedeme se jen zúčastnit. Když ale vhledem ke zmiňovanému problému doběhne King Heart do středu pole, tak to ještě půjde. Když bude v dalším sledu, budu zklamaný. Každopádně budeme muset s ním pracovat dále, aby se usadil a vyklidnil. Tedy, abychom z něho dostali jeho potenciál. Když se to podaří, věřím, že King Heart udělá spoustu radosti.
Z letošního tříletého ročníku nikdo nevyčnívá. Žádný ze soupeřů neprokázal extratřídu, je to vyrovnané. Jeví se mi, že byly podceněny dvě předzkoušky derby, a to mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera a bratislavské Starohájské kritérium. To byly hodně kvalitní dostihy i podle časů. A rychle se běhalo letos všude, i v Praze. 

Pavel Tůma (Res Judicata – stáj Dr. Charvát, žák David Liška): Jsem moc rád, že se nám podařilo dostat dalšího koně na start Českého derby. Res Judicata běhá dobře, jedinou jeho nevýhodou je, že je to malý koník. V paddocku budeme mít tedy nejmenšího koně a bude na něm sedět nejvyšší jezdec. Původně ho měl jezdit jiný jezdec, ale ten se nakonec rozhodl pro jiného koně a tak jsme angažovali mladého Davida Lišku. Myslím, že tak dobrého koně, jako je Res Judicata, jsem v derby ještě neměl. Nicméně, že bych vyhrál derby dvakrát po sobě, to se asi nestane, to umí jen pan Holčák a pan Váňa… Res Judicata je zdravý a vypadá dobře. Ve Velké červnové ceně mě nezklamal, zaběhl tam dobře, a navíc nosil o 1,5 kilogramu více než soupeři. 2400 metrů určitě ucválá. Byl bych moc rád, kdyby nevyhořel v derby jako jeho mamka…  Na derby se už teď moc těším.


Německý Poldi´s Liebling (vlevo) při vítězství loni v listopadu v Krefeldu v grupě 3 pod vedením Bauyrzhana Murzabayeva (foto: European News Agency)

Luboš Urbánek (Mon Cheri – stáj Lokotrans, ž. Jiří Chaloupka, a Oriental Glory - stáj Lokotrans, ž. Jiří Palík):  
Oba naši koně jsou v pořádku a odpracovali, co jsme chtěli. Oriental Glory se dostal do derby nestandardní cestou, doslova za pět minut dvanáct. Ve Velké červnové ceně se Danieli Muscuttovi s ním nepovedlo předvést dobrý výsledek. Nevím, proč tomu tak bylo. Využili jsme tedy možnosti dohlásit Oriental Gloryho do otevřeného Červnového poháru. Jsem rád, že se mu povedlo předvedeným výkonem dostat se na startovní listinu derby. Už od jeho dvou let si myslím, že je to kůň pro derby. Mon Cheri je také dobrý kůň a ve Velké jarní ceně mě překvapil svou bojovností. V práci se tak neprojevuje, je spíše línější. Jsem tedy spokojený s oběma a byl bych rád, aby se oba umístili na dotovaných místech a udělali radost panu majiteli. Věřím v co nejlepší výsledek a teď už to bude na klucích. Oba koně dobře znají. A samozřejmě to bude také i o štěstí. 

Josef Váňa (Forever Dry – stáj Statek Blata Český ráj, ž. Jaromír Šafář): Do derby jdeme s koněm, který nemá takové kvality jako Touch Of Genius, Poderoso či Ready For Life. Forever Dry navíc stále roste. Myslím, že by mohl dozrát do Saint Legeru. Dnes (v úterý – poz. red.) šel poslední práci a je v pořádku. Vůbec bych se nezlobil, kdyby do neděle na dráhu napršelo. Co se týče jeho výsledku v derby, tak bych byl rád za umístění do pátého místa.
Letošní tříletý ročník je velmi vyrovnaný. Netroufnu si označit favorita derby. Myslím, že kvalitní předzkouškou byl dostih v Bratislavě. Ready For Life kdysi vyhrála Cenu Arvy na Turf Gala a pak následně i České derby. Myslím si, že zahraniční koně vůbec nemusí být v derby vepředu. Velkou červnovou vyhrál Saul, a derby je o 200 metrů ještě dále. Bude to také záležet na štěstí na průběh dostihu, pole je hodně početné.

Andreas Wöhler (Poldi´s Liebling – Stall Audenhove, ž. Eddy Hardouin): Poldi´s Liebling ještě letos nestartoval proto, že potřeboval více času a neměli jsme moc alternativ ke startu před derby. Ambice s ním máme vysoké, každé derby je moc důležité. Naše soupeře samozřejmě osobně neznám, ale náš žokej nám o nich podal  informace.

Michaela Zemanová

Související článek:
České derby: jak to vidí trenéři (1. část)

České derby: jak to vidí trenéři (1. část)

19. Červen 2018 - 17:46

Pouze pět dní zbývá do startu tolik očekávaného vrcholu sezóny, 98. CPI PG Českého derby. Na startu dostihu dotovaného 2,5 milionem korun budou stát dvě statečné klisny a čtrnáct hřebců. Mezinárodní punc dodají dostihu také dva koně trénovaní v zahraničí – německý vítěz grupy 3 Poldi´s Liebling (Tai Chi) trenéra Andrease Wöhlera a  Dragon (Planteur) patřící Ing. Jiřímu Trávníčkovi, kterého připravuje od letošního roku Francouz Yannic Fouin. Loni startovali v derby čtyři žokejové se zahraniční licencí a letos jich bude dokonce šest. 


Loňského dvouletého šampiona na Slovensku King Hearta (Nathaniel) povede Slovák Jaroslav Línek, zatímco dalšího velkokarlovického koně Darkolvu (Dark Angel), Jimmy Quinn. Ten se ve Velké Chuchli objevil už dvakrát – naposledy předloni v rámci Evropského poháru žokejů. Carmellu (Campanologist) provede dostihem opět Jack Mitchell. V sedle zástupce českého chovu Top One (Mikhail Glinka) bude jeho partner z Velké červnové, Polák Mazur. Pro Wladimira Panowa bude jízda v sedle klisny Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) znamenat už třetí účast v Českém derby. Předtím jednou vedl koně německého trenéra a jednou jezdil pro Arslangireje Šavujeva. Vůbec poprvé se ale v Chuchli objeví Francouz Eddy Hardouin, který povede německého hosta Poldi´s Lieblinga.

Trenérů účastníků derby jsme se zeptali, jak na tom jejich svěřenci před vrcholem sezóny jsou, s jakým výsledkem v dostihu by byli spokojení a zajímal nás také jejich názor na soupeře. Dnes vám předkládáme první polovinu dotázaných trenérů.

Igor Endaltsev (Blessed  Kiss – stáj Baizhasrkinov Yerbol, ž. Wladimir Panow): Budu mít koně poprvé v derby a těším se na to. Klisna je v pořádku a máme dobrého žokeje z Německa. Při posledním startu v Longchamp bohužel bylo všechno proti nám. Do Paříže jsme jeli dlouho, nepovedl se průběh dostihu, a navíc ještě měla Blessed Kiss říji, takže tenhle dostih nám neřekl vůbec nic.
Co se týče derby, tak budu spokojený, když budeme mít dobrý dostih a klisna ukáže, co skutečně umí. V derby jsou dobří koně a potřebujeme mít s nimi porovnání.

František Holčák (Darkolva – stáj Joly, ž. Jimmy Quinn): Darkolva podával v předchozích třech dostizích velmi slušné výkony. Vypadá dobře, a myslím, že by mu to mohlo v derby pasovat. Podle práce by měl 2400 metrů zvládnout. Pan majitel si pozval zahraničního jezdce, tak snad vše klapne. Startovní číslo pět je pro nás dobré, většinou jsme měli vyšší čísla, tak teď máme příznivější startovní pozici.
Ze startovního pole podle mého názoru nikdo výrazně nevyčnívá a myslím si, že je tento ročník celkově slabší. Na startu  dostihu budou koně, kteří by tam nemuseli být, ale je pochopitelné, že koně v derby chce mít každý.


Doběh největší tuzemské předzkoušky, Velké červnové ceny. Vítězí Saul před  ruhou Carmellou a pátým Res Judicatou. Mimo záběr jsou třetí Top One a čtvrtý Forever Dry (foto: Andrea Zavadilová)

Zdeno Koplík (Thisisthekey – stáj LOKOTRANS Slovakia CZ, ž. Ingrid Janáčková Koplíková): Vítězství v bratislavském Starém Háji bylo hezké a očekávání směrem k derby máme, ale to mají samozřejmě všichni. Startovní číslo pro našeho koně nebylo nějak důležité, ale spíše jsem zvědavý, jak si poradí v dostihu s pražskou dráhou, protože běhal pravidelně v Bratislavě. Loni už v Chuchli ale jednou startoval a zná ji i z tréninku. Zdravý je, s vytrvalostí by určitě neměl mít problém. Měl by zvládnout i delší tratě. Jdeme se tedy zúčastnit, a byli bychom rádi za umístění na dotovaném místě. Ve startovním poli vyčnívají německý Poldi´s Liebling a Mon Cheri.

Arslangirej Šavujev (Cape Freedom – stáj Russian Racing Syndicate, ž. Tomáš Lukášek): Cape Freedom je v pořádku. Není to ale ještě úplně hotový kůň, takže s ním pracujeme opatrně, netlačíme na něho. S jeho šestým místem ve Velké červnové jsem byl spokojený, naběhal metry navíc a byl blízko nejlepším. S Tomášem Lukáškem jsme se domluvili už před měsícem. Nechtěli jsme zahraničního jezdce, ale raději toho, kdo dobře zná pražskou dráhu. A Tomáš navíc jezdí dobře i v zahraničí.
Letošní derby mi připadá hodně zajímavé, je tam asi sedm nebo osm koní, kteří mají šance na vítězství.  Luboš Urbánek má dva dobré koně, z Francie přijede Dragon a z Německa grupový vítěz. Líbí se mi také kůň od Zdeno Koplíka. Zdá se, že je to dobrý ročník. U našeho koně mám trochu obavy z vysokého startovního čísla, aby se nestal karambol. Cape Freedom je menší drobnější koník, nějaký incident ho rozhodí a pak už to nebude ono. Jdeme ale do derby s dosažením co nejlepšího výsledku.

Dalibor Török (Carmella – stáj DS Pegas, ž. Jack Mitchell): Carmella absolvovala Velkou červnovou cenu, abychom měli srovnání s hřebci, a zaběhla v ní velmi dobře. Na jaře byla ještě taková kulatější, Jarní cena klisen neměla být vrcholem její sezóny, směřovali jsme vše k vytrvaleckým dostihům. Bude ji jezdit Jack Mitchell, který jí dobře zná z obou předchozích startů. Jsem rád, že už je zpátky v sedle Péťa Foret, který pojede Dragona. Toho mohl jezdit původně Alexis Badel, ale nebyl nakonec k dispozici a Petrovou velkou výhodou je znalost chuchelské dráhy. Dragona jsem viděl nedávno ve Francii a vypadal velice dobře.
Derby je hodně zvláštní dostih a startují v něm i koně, kteří uspěli v jarních klasických dostizích a od té doby nestartovali. Nejsou tedy prověřeni na vytrvalecké trati a to, že kůň chodí na míli koncem, ještě nemusí znamenat, že je vytrvalý. Velkou roli v derby samozřejmě hraje štěstí. Pokud je v pořádku německý Poldi´s Liebling trenéra Wöhlera, tak by měl v derby uspět, ale ještě letos nestartoval. Naše česká scéna mi přijde zcela otevřená a myslím, že pět až sedm koní má šanci v něm uspět. Kromě německého koně jsou to Dragon, Mon Cheri, Darkolva, Saul…. Carmella je v pořádku a jsem na ni moc zvědavý. Budu spokojený za dotované umístění.

Ladislav Vocásek (mluvčí trenérky Heleny Vocáskové, kůň Saul – stáj Hana Horčičková, Beysim Ferhanov):
Saul je na tom podle tréninku dobře a je zdravý. Teď už jen musíme doufat, aby se do neděle nepřihodila nějaká smůla a nezavalil se třeba v boxe. Beysim Ferhanov ho dobře zná, a i když je to mladý jezdec a nemá tolik zkušeností s velkými dostihy, má naši důvěru. Snažili jsme se ho posazovat na co nejvíce koní včetně těch dobrých, aby získal co nejvíce zkušeností. Velká červnová cena se mu povedla. Nemáme ale tolik srovnání se soupeři. Dlouho totiž u nás byla zima, ještě koncem března mrzlo a nedalo se tedy trénovat. Museli jsme proto  kvůli tomu změnit plány a proto ve Velké jarní ceně Saul nestartoval. 
Co se týče největších soupeřů, tak k nim řadím německého koně a také Koplíkova Thisthiskey, který zvítězil v bratislavském Starohájském kritériu. Pokud bude Saul  v cíli derby do čtvrtého místa, a vydělá si tak na startovné,  budeme spokojeni. 

Greg Wroblewski (Top One – TVD a.s., ž. Szczepan Mazur):
  Ve Velké červnové měl Top One optimální formu a očekával jsem v dostihu jeho dobrý výsledek. Proto jsem ho do velkého dostihu dal, i když mohl běžet jednodušší dostih třetí kategorie. Zaběhl dobře a udělal radost. To bylo před třemi týdny, ale já doufám, že mu forma vydrží. Top One je ale složitý kůň v tom smyslu, že je líný a nechce se mu moc pracovat. Takže v tréninku nevidíme, jak je na tom fyzicky. A také v dostihu ho musel žokej mocně pobízet.
Derby je velká loterie. Loni nám to pokazil žokej a před dvěma roky jsem měl Sanoka, který do derby nemohl nastoupit kvůli zranění a pak vyhrál Saint Leger. Top One nepatří k favoritům dostihu, podle sázkového kurzu spíše k outsiderům, ale to je naše výhoda a věřím, že zaběhne solidně. Co se týče soupeřů, tak německého koně a Dragona nemám zatím nastudované. Pro nás je tedy největším soupeřem Saul, který nás porazil a měl by to být kůň dobrý na tuto distanci. S ním máme praktickou zkušenost a srovnání, s většinou ostatních soupeřů ne. 

Michaela Zemanová

Derby: Čísla rozlosována, na Darkolvu přiletí Jimmy Quinn

18. Červen 2018 - 15:23

Jockey Club ČR zveřejnil konečnou verzi startovní listiny 98. Českého derby, do kterého míří 16 koní a 2 podčárníci. S jedničkou nastoupí Res Judicata, německý Poldi's Liegling, do jehož sedla trenér angažoval Francouze Eddy Hardouina, občasného partnera bošovických koní ve Francii, má číslo 9. Na Darkolvu pozvala stáj Joly Jimmy Quinna, účastníka předloňského Jockey's Cupu, který před 5 lety získal s Lysyanem stejného majitele třetí místo ve Velké jarní ceně.


Sponzorem letošního derby bude CPI PG, společnost nových vlastníků chuchelského areálu.

98. CPI PG ČESKÉ DERBY
R - cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 500 000 Kč 1 RES JUDICATA(FR), 3 žk. David Liška 58,0 Dr. Charvát 2 MON CHERI(FR), 3 ž. Jiří Chaloupka 58,0 Lokotrans 3 THISISTHEKEY(FR), 3 ž. Ingrid Janáčková Koplíková 58,0 LOKOTRANS Slovakia CZ 4 GOLDEN ALIGHIERI, 3 ž. Jan Verner 58,0 Rabbit Trhový Štěpánov 5 DARKOLVA(IRE), 3 ž. Jimmy Quinn 58,0 Joly 6 DRAGON(FR), 3 j ž. Petr Foret 58,0 Haras de Beaufay 7 TOP ONE, 3 ž. Szczepan Mazur 58,0 TVD a.s. 8 CARMELLA(FR), 3 j ž. Jack Mitchell 56,5 DS Pegas 9 POLDI`S LIEBLING(GER), 3 Eddy Hardouin 58,0 Stall Audenhove (GER) 10 BLACK BARD(IRE), 3 b ž. Jan Rája 58,0 DAR 11 SAUL(GB), 3 Beysim Ferhanov 58,0 Hana Horčičková 12 BLESSED KISS(FR), 3 ž. Wladimir Panov 56,5 Baizhasrkinov Yerbol 13 FOREVER DRY(GER), 3 ž. Jaromír Šafář 58,0 Statek Blata Český ráj 14 ORIENTAL GLORY(GER), 3 ž. Jiří Palík 58,0 Lokotrans 15 KING HEART(GER), 3 j ž. Jaroslav Línek 58,0 Monte Negro 16 CAPE FREEDOM(IRE), 3 ž. Tomáš Lukášek 58,0 Russian Racing Syndicate *17 MOUNT Q(GB), 3 ž. Martin Laube 58,0 Meridian *18 BE MASTER(FR), 3 58,0 Dr. Charvát

   * pod čarou
 

V 98. Českém derby zůstalo všech 18 koní

18. Červen 2018 - 10:31

Předběžná verze startovní listiny 98. Českého derby čítá všech 18 koní, kteří figurovali na přihláškách minulý týden. Derby bude mít silnou zahraniční účast v podobě německého Gr.3 vítěze Poldi's Liebling (Tai Chi), z Francie cestuje Dragon (Planteur) z tamní stáje Jiřího Trávníčka. Thisistkekey (Authorized), Poldi's Liebling, Darkolva (Dark Angel) a podčárník Be Master (Masterstroke) zatím nemají určené jezdce, na Carmellu přijede ž. Jack Mitchell, který se Sagarem vyhrál Velkou jarní cenu.

 

98. České derby
R - cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 500 000 Kč BE MASTER(FR), 3 58,0 Dr. Charvát BLACK BARD(IRE), 3 b ž. Jan Rája 58,0 DAR BLESSED KISS(FR), 3 ž. Wladimir Panov 56,5 Baizhasrkinov Yerbol CAPE FREEDOM(IRE), 3 ž. Tomáš Lukášek 58,0 Russian Racing Syndicate CARMELLA(FR), 3 j ž. Jack Mitchell 56,5 DS Pegas DARKOLVA(IRE), 3 58,0 Joly DRAGON(FR), 3 j ž. Petr Foret 58,0 Haras de Beaufay FOREVER DRY(GER), 3 ž. Jaromír Šafář 58,0 Statek Blata Český ráj GOLDEN ALIGHIERI, 3 ž. Jan Verner 58,0 Rabbit Trhový Štěpánov KING HEART(GER), 3 j ž. Jaroslav Línek 58,0 Monte Negro MON CHERI(FR), 3 ž. Jiří Chaloupka 58,0 Lokotrans MOUNT Q(GB), 3 ž. Martin Laube 58,0 Meridian ORIENTAL GLORY(GER), 3 ž. Jiří Palík 58,0 Lokotrans POLDI`S LIEBLING(GER), 3 58,0 Stall Audenhove (GER) RES JUDICATA(FR), 3 ž. Jiří Palík 58,0 Dr. Charvát SAUL(GB), 3 Beysim Ferhanov 58,0 Hana Horčičková THISISTHEKEY(FR), 3 58,0 LOKOTRANS Slovakia CZ TOP ONE, 3 ž. Szczepan Mazur 58,0 TVD a.s.


 

Wireless třetí v Gr.3 Prix Bertrand du Breuil

17. Červen 2018 - 14:27

Výborně si vedl sedmiletý ryzák stáje Leram WIRELESS (Kentucky Dynamite) při dnešním Oaks dni v Chantilly, kde startoval proti šesti soupeřům v Prix Bertrand du Breuil Longines (Gr.3, 4+, 1600 m, 80.000 €), ve které jej vedl Theo Bachelot. V dostihu se držel v druhé části pole, do cílové rovinky točil předposlední, ale pak zvenčí předvedl nádherný finiš, kterým vybojoval třetí místo. 


Za třetí místo v Prix Bertrand du Breuil Longines (záznam dostihu) získal 12.000 € plus majitelskou prémii. Vítězství si odnáší čtyřletá Hunaina (Tamayuz) s Mickaelem Barzalonou. (miv)

Vrcholy letního Brna svědčily Stormicovi a Cherries

16. Červen 2018 - 18:47

Brněnské závodišti si dnes připomnělo 20. výročí od konání prvních dostihů. V hlavní rovině, Letní moravské míli – Ceně dostihové stáje QUARTIS – ZÁMECKÝ VRCH, se po boji prosadily zásluhou Stormica a am. Fabrise nápadné oranžovočerné barvy stáje FVE - Relay JK Levín. Vícenásobný klusácký šampion Michal Kalčík se tak letos řadí mezi nejúspěšnější cvalové trenéry. Letní brněnskou steeplechase firmy CHARVÁT GROUP s.r.o. téměř stylem start-cíl ovládla dvojice Cherries (tr. Žalud) a ž. Novák, jenž vyhrál dnes dvakrát. Double se povedlo také trenéru Radku Holčákovi, ž. Vokálkové a stáji Ing. Kochana. V šesti z osmi dostihů uspěli čeští odchovanci.


Do hlavního rovinového chodu, Letní moravské míle – Ceny dostihové stáje QUARTIS – ZÁMECKÝ VRCH (3+, handicap III.kat., 1600 m, 45.000 Kč) přijela obhajovat vítězství z jarní edice dostihu Step Star (High Extreme) s ž. Korečkovou, tentokrát byla ale zatížena téměř deseti kilogramy navíc. Nicméně Step Star přešla po startu do vedení a nasadila pěti soupeřům svižné tempo. Pomaleji do dostihu vstoupil Stormico, ale po polovině dostihu se začal přibližovat k čelu a v posledním oblouku již byl vedle leaderky. V cílové rovině pak STORMICO (Stormy Jail - Sorah, House Rules) pod vedením am. Jindřicha Fabrise zabojoval a o krk porazil Valmont Ohneho (Look Honey) a třetí byla Step Star. Pořadí na tabuli doplnili jediný tříletý účastník Dapa (Bully Pulpit) a Yordana (Egerton). Trenéru Kalčíkovi a stáji FVE - Relay JK Levín se daří na jaře opravdu výborně. Vítězstvím v hlavním rovinovém dostihu v Brně pro ně znamená už deváté (pro trenéra Kalčíka), resp. desáté (pro stáj), v aktuální sezóně. Jindřich Fabris tímto úspěchem protrhl nevítěznou letošní smůlu.

 
Dobře obsazený také byl překážkový vrchol dne, Letní brněnská steeplechase firmy CHARVÁT GROUP s.r.o. (5+, steeplechase III. kat., 4100 m, 80.000 Kč). Na startu měli převahu osmiletí a starší steepleři, ale úspěch slavilo mládí představované šestiletou svěřenkyní trenéra Radka Žaluda CHERRIES (Look Honey - Charnela, Rainbows For Life), jenž za asistence šampiona a znovu vedoucího jezdce šampionátu Marcela Nováka diktovala v první půlce dostihu vlažnější tempo - pouze s výjimkou krátké pasáže, kdy byl na čele Torgon (Fly to the Stars). V cílové rovině si ale už reprezentantka barev Quartis - Zámecký vrch vzít vítězství nenechala a udržela tak neporaženost ve třech startech. Torgon probehl cílem o délku a čtvrt zpět, jen krk před rovněž šestiletým Gilbertem (Tiger Cafe). Další peníze brali matador Tripolis (Varadar) a šestiletí Lambrozini (Sholokhov), kteří výsledkovou listinu zároveň uzavřeli. Zbývající tři koně byli v průběhu dostihu zadrženi.

Favoritkou úvodního dostihu, Ceny Václav Kubík s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 30.000 Kč), byl jeden ze dvou tříletých zástupců na startu klisna Gold Havanah, která před třemi týdny zvítězila s třídélkovou převahou na pražské dráze. Ani na brněnském závodišti klisna nezaváhala. Měla sice nevýhodné startovní číslo v dostihu, ale po pětině trati ji poslal Beysim Ferhanov do čela a společně nastolili rychlé tempo v dostihu. V cílové rovině předvedl pěkný finiš dlouho vzadu pole cválající Chuan Che (Jazz Dancer), ale GOLD HAVANAH (Havana Gold) stáje Stanislava Chudáčka a renérky Vocáskové si další vítězství nenechala vzít a dominovala o délku a čtvrt před ním. Třetí říčka patřila Ultimě (Two-Twenty-Two).

Dalším koněm, který dokázal vyzrát nad staršími soupeři, byl svěřenec Radka Holčáka a zástupce stáje K-K Metal a.s. RONALDO KING (Stormy Jail - Renaissance, High Extreme). Nejnižší hmotností v poli zatížený účastník lépe vytočil poslední oblouk Ceny společnosti MIKROP ČEBÍN  (3+, IV. kat., 1900 m, 30.000 Kč) než dlouho vedoucí Rabbit Focus (Intense Focus) a nakonec porazil o téměř deset kilogramů těžšího favorita o délku a čtvrt. V sedle vítěze byla jeho stálá jezdkyně Zuzana Vokálková.

Velkým  favoritem prvního překážkového chodu mítinku, Ceny společnosti AGA Vlachovice (4l.,steeplechase V. kat., 3400 m, 30.000 Kč) byl při minulém mítinku snadno na zdejší dráze triumfující  GIOMÁR (Tiger Cafe - Gabka, Canon) a ten svého trenéra Radima Bodláka a DS Jabloňová alej znovu nezklamal. Pod vedením ž. Marcela Nováka zvítězil start-cíl snadno o šest délek před přibližujícím se polokrevným Terazinim (Durante Alighieri). Jeho stájová kolegyně Marianka (Calming Influence) ztrácela na třetím místě již mnoho délek.

Stáj K-K Metal, a.s., trenér Radek Holčák a ž. Zuzana Vokálková slavili úspěch i v Ceně stáje Meridian (4+,  IV.kat., 3200 m, 30.000 Kč). V supervytrvaleckém dostihu se spolehli na výborného mladého překážkáře STUKEa (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), kterého si majitel stáje Ing. Kochan odchoval a který se už třikrát umístil v grupových dostizích v Itálii. V dnešním dostihu zvítězil Stuke po taktice start - cíl před dvojicí koní, kteří mu byli po celý dostih na blízku. Druhý doběhl o půldruhé délky zpět Almany (Ray Of Ligt) a třetí Letegerto (Egerton).

Čtyři roky už nevyhrál zkušený překážkář stáje Conseq GLOVER (Varadar - Glorietta, Arcane), ale dnes potěšil nejen svého majitele a trenéra Antonína Nováka vítězstvím v Ceně Guillerma (5+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč).  Jeden ze dvou nejstarších účastníků dostihu dokázal o dvě délky porazit Rock´n Robina (Robin des Pins) a druhého "stařešinu" dostihu, Rabbit King´s Besta (King´s Best). Vítěz z Mostu Rabbit Librettist (Librettist) měl v dostihu pád.Vydařené odpoledne na brněnské dráze uzavřela Cena Autodopravy VLČEK a pořadatele TJ BRNO DVORSKA (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč). Za zraněného Sertashe Ferhanova po pádu z Rabbita Librettista zaskočil v sedle RABBIT PERCY (Sir Percy) Nikola Petrlík, který nakonec pro svého otce Allana a stáj Rabbit Trhový Štěpánov dokázal získat po útoku před cílovou rovinou snadné více než třídélkové prvenství. Druhé místo patřilo klisně Miss Reemeya (Youmzain) a honorář za třetí místo brala Galeona (Stormy Jail).

Michaela Zemanová

Po loňském druhém místě se Raviella ve dvojnásobné míli dočkala vítězství

15. Červen 2018 - 14:50

Vrcholem druhého letošního mítinku v Karlových Varech, na jehož pět dostihů dnes příjimala sázky francouzská PMU, byla 90. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje, jedničkové klání na 3200 metrů, v němž 6 koní bojovalo o 135 tisíc korun celkové dotace. Po loňském druhém místě se tentokrát dočkala vítězství pětiletá hnědka stáje DS Dolní Moravice RAVIELLA, vedená žokejkou Martinou Havelkovou.


Taktovky dostihu se chopila silně potící Tafilly (Red Rocks), kterou zhruba v polovině dostihu vystřídala Vědma (Look Honey). Ta také zavedla pole do cílové rovinky, kde na ní nejprve zaútočil Amadeon (Amadeus Wolf), který na chvíli převazl vedení, ale více sil měla ze třetí pozice útočící RAVIELLA (Pop Rock - Rabbit Dream, Dream Well), která odčinila loňskou porážku od Soliniho a navzdory druhé nejvyšší váze v poli 58 kg zvítězila. Druhý Amadeon na vítězku ztrácel 3/7 délky, stejná vzdálenost jej dělila od třetí Vědmy, čtvrté peníze získala Tafilly. Vítězka, kterou připravuje Eva Záhorová, je odchovankyní Hřebčína Napajedla, její matka Rabbit Dream, vítězka dvou dostihů na 1200 (ve dvou letech) a 1300 metrů, je též matkou dvojkového vítěze Rivertona (Egerton).  Úvod dnešního PMU mítinku obstarala Cena společnosti Maentiva s.r.o. (hdcp III.k., 3+, 1200 m, 60.000 Kč), do které nejlépe odstartoval Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar), ale záhy od něj taktovku převzal Pale Martini (Kandahar Run), který zavedl pole na distanci, kde však, nepříliš účelně podporován, podlehl náporu zvenčí jdoucích HYACINTA (Slickly - High Reservation, Indian Danehill) stáje Team s Kateřinou Hlubočkovou a Tapaja (Sabiango). Devítiletý Hyacint, odchovanec Jiřího Trávníčka, vyhrál jako dvouletý Gerschův memoriál a o půl roku později i Memoriál prof. Michala. Dnešní vítězství bylo šestým triumfem kariéry, prvním od října 2015.

Druhé vítězství v řadě získal v Ceně INSIA Karlovy Vary s.r.o. (hdcp IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) čtyřletý WINGET (Sharpour - Winged Horse, Iceman), jehož triumf byl zároveň třetím letošním vítězstvím potomka předčasně uhynulého Sharpoura. Odchovance Josefa Pšurného, hájícího barvy stáje Filip, vedla Pavlína Filipová, jedna z 8 jezdkyň v dostihu s 10 účastníky a připravuje jej Kateřina Berthier. Druhý skončil Twinky (Bully Pulpit) a třetí Ganseblumchen (Elusive Pimpernel).

Naopak poprvé ve své kariéře dnes ve Varech uspěl čtyřletý valach stáje Roman MODEWARRE (Fastnet Rock), který s Jiřím Chaloupkou v sedle jistě před Nadějí (Bretigny) vyhrál Cenu společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka (hdcp IV.k., 3+, 2000 m, 40.000 Kč). Svěřence Václava Chaloupky koupil před rokem na červencové dražbě v Deauville Chris Richner za 6.500 € poté, co Modewarre v předešlých dvou startech, navzdory elitnímu rodokmenu, nic nepředvedl. Modewarre je polobraterm Gr.2 vítězky Fantastic Love, jeho matka Moon Flower (Sadler's Wells) je polosestrou vítěze Breeders' Cup Mile Last Tycoona a její roční dcera byla v Keenelandu prodána za 475 tisíc dolarů.

Slavnou matku, ovšem jen v rámci našeho dostihového prostoru, má i vítěz následujícího dostihu Ceny společnosti Karlovarská korunní s.r.o. (hdcp V.k., 3+, 2000 m, 25.000 Kč), ve které využil nízké váhy 52,5 kg čtyřletý valach ECOLOGI LOLEK (Silver Whistle - Ecologically Right, Entrepreneur) ke svému prvnímu vítězství. Odchovanec Petra Nieslaníka, reprezentující stáj Evy Nieslaníkové a připravovaný Miroslavem Nieslaníkem v cílové rovince útokem po bariéře zdolal šestiletého Vapetina (Arcane) syna Vegas Las (Look Honey) i dostih vodící Savage (Beccari). Matka vítěze Ecologically Right, v roce 2004 koupená stájí Dagi na Tattersalls Horse in Training Sale za 32.000 gns, vyhrála s obrovskou převahou Jarní cenu klisen a poté stejně suverénně i Cenu Pat's Music a Cenu Whisky na Slovensku. V chovu se jí ale daří podstatně méně - úspěch Lolka je teprve druhým vítězstvím jejího potomka po vítězství Epoletty (Tribal Instinct) v dostihu IV. kategorie ve Slušovicích před 3 lety.  

Vedle hlavního dostihu uspěla ž. Martina Havelková i v rámcovém Dostihu města Karlovy Vary ke 100. výročí samostatného státu (III.k., 3+, 1600 m, 60.000 Kč), v němž v sedle MORMILLA (Authorized) ze stáje Dr. Lischka zaútočila v cílové rovině na vedoucího Tropical Bonda (Forever Bond), 100 metrů před cílem se dostala na jeho úroveň a do cíle na něj nastřádala jednu délku.

Tečku za dnešním úspěšným mítinkem, během něhož obrat PMU sázek poprvé v historii těchto sázek u nás překonal hranici jednoho miliónu eur, udělalo start-cíl vítězství SANTINA (Bushranger) ze Strojírny Litvínov v Ceně Ihipodrom Holoubek (IV.k., 3+, 3000 m, 40.000 Kč), v jehož sedle podal výborný výkon žokej Jan Verner. (miv)
 

O České derby se uchází 18 koní, Saul a Top One dohlášeni

14. Červen 2018 - 15:12

Dnešní poslední uzávěrka přihlášek na letošní již 98. České derby potvrdila již dříve avizované plány týmů kolem Saula (Champs Elysees) a Top One (Mikhail Glinka) dohlásit prvního a třetího z Velké červnové do derby. Škrtnuto bylo 10 koní, mezi nimiž nenajdeme žádné překvapení a z těch, majících dostatečný rating, aby se jich netýkala eliminace, byl škrtnut pouze německý Wetrov (Evasive).


Ve hře zůstává 18 koní, mezi nimiž jsou i dva zahraniční zástupci - německý Poldi's Liebling (Tai Chi) a ve Francii trénovaný Dragon (Planteur) z tamní stáje Jiřího Trávníčka, kteří s eliminačním handicapem ve výši 90,5 kg a 76,5 kg nebudou mít problém se dostat na startovní listinu. Pokud nebude někdo škrtnut při startce, eliminace se bude týkat Mount Q (Mount Nelson) a Be Mastera (Masterstroke). (miv) 

S trenérem Gregem Wroblewskim o úspěšné překážkové neděli a plánech

13. Červen 2018 - 13:26

Velmi úspěšný překážkový den prožil se svými svěřenci v neděli Greg Wroblewski. V Meranu docílil velmi snadného vítězství pětiletý zástupce stáje Vocetka Santo Cerro a doslova bombou jsou výsledky z polské Wroclawi. Všichni tři trenérovi koně tam totiž byli v cíli první. Zvláštní zmínku si zaslouží devítiletý zástupce Nýznerov Sztorm, který za asistence Marcela Nováka ovládl pátý díl celoročního evropského seriálu Crystal Cupu. Letošní sezóna je tedy pro trenéra úspěšná, na rozdíl od té loňské, hlavně v překážkové disciplině. Zmíníme ale i tříletého Top One, kterého by měl úspěšný trenér vyslat příští neděli na start Českého derby.  


Čtyři překážková vítězství na dvou zahraničních frontách a nedávné těsné třetí místo Top One v předkouzšce derby Velké červnové ceně, s tím musí být u vás velká spokojenost.
Ano, jsem spokojený. A to i vzhledem k tomu, že jsou šance realizovat úkoly, které jsem si dal. Tedy uspět v Českém derby, Velké pardubické a také v Gran Premiu Merano. Co se týče derby, tak tenhle cíl mi se ještě nedávno nejevil jako moc reálný. Na rozdíl od loňské sezóny mám totiž ve stáji převahu překážkových koní. A to i s přihlédnutím k tomu, že u mých trenérských kolegů nakoupili majitelé dobré koně. Ale po Velké červnové se zdá, že jsem na dobré cestě. Top One ještě v zimě vypadal spíše jako kůň do překážek, ale teď ukázal mnohem více. Navíc si ho pan majitel sám odchoval, což je cenné. Běžet derby je pro koně jednou v životě a já věřím, že Top One v něm šance má.

A s kým pomýšlíte pro Gran Premio Merano?
Santo Cerro v neděli v Meranu vyhrál s převahou dostih. V minulosti tu už vyhrál dostih grupy 1 a věřím, že je na dobré cestě ke Gran Premiu. Na zdejší dráze neuspěl jen dvakrát ve svých začátcích – jednou z něho měl jezdec obavy a raději ho zadržel, a podruhé zase jezdec spletl kurs. Také jsme ho zkoušeli ve Francii. Při svém prvním startu, což bylo v Auteuil, mu to ale nesedlo. Santo Cerro je výborný skokan, ale nemá takovou rovinovou třídu a v Auteuil se cválá hodně rychle. Pak se ale ještě do Francie letos vrátil. Ve Fontainebleau a v Compiegne byl druhý a poté jel znovu do Auteuil, kde si počínal dobře a byl třetí. Takže myslím, že mám koně pro cíl uspět v Gran Premio Merano.


Žokej Marcel Novák zdraví zaplněné třibuny přihlížejícího jeho vítěztsví se Sztormem v Crystal Cupu (foto agataw.pl)

A jaké plány jsou s vítězem Crystal Cupu Sztormem? Jeho vítězství v neděli ve Wroclawi bylo imponující a porazil také úspěšné koně z loňského ročníku dostihu.
Sztorm je univerzální překážkový kůň. Mohl by být směřován do Gran Premia, ale majitel má rád Pardubice a viděl by ho rád na startu Velké pardubické. Nejsem proti, zkusíme to. Sztorm má tedy zatím poněkud netradiční cestu do Velké pardubické a uvidíme, jak se nám dále s ním povede.

Loni jste v polovině sezóny změnil působiště a nyní asi třičtvrtě roku připravujete koně v Mimoni. Na vašich výsledcích je vidět, že tato změna neměla na koně negativní vliv.
Ano. Říká se, že změny tréninkového prostředí nejsou dobré, že nějakou dobu trvá, než si lidé a koně na nové prostředí zvyknou a adaptují se. Vše jsme ale zvládli dobře, koně podávají v dostizích velmi dobré výsledky a tak nevylučuji, že Mimoň zůstane mou poslední adresou. Samozřejmě je důležitá ekonomická stránka věci a jsem tu spokojený. A chci, aby majitelé měli radost ze svých koní a ti jim vydělali peníze. Jsou před námi proto další velké úkoly a děláme vše pro to, aby se je podařilo naplnit. 

Ještě bych se vás ráda zeptala na dalšího vítěze z Wroclawi, kterým je Green Rocks. Pod vedením Sertashe Ferhanova už vyhrál čtyři dostihy včetně Listed v Mannheimu a teď nejčerstvěji Nagrodu Masiniego s osmidélkovou převahou. Jaké s ním máte další plány?
Green Rocks je kůň výborné výkonnosti, ale bohužel, podobně jako to má u některých výborných koní také kamarád Pepa Váňa, i s častými zdravotními problémy. U Green Rockse se člověk musí modlit, aby to nebyl jeho poslední dostih a mohl pracovat dál. Dneska ho bude veterinář kontrolovat a já doufám, že je po Wroclawi v pořádku. Mohl by to totiž být do budoucna kůň pro velkou pardubickou.

S jeho majitelem Enricem Borronim se znáte už dlouho?
Ano, trénoval jsem deset let v Itálii, tak ho znám už z této doby. Dcera pana Boroniho Anna je veterinářkou, kontrolovala nám koně. Provádí také akupunkturu. Green Rocks byl pozdní kůň, muselo se na něho počkat, ale nyní je to vynikající překážkář.


Snímek ze slavnostního ceremoniálu po Crystal Cupu (foto: agataw.pl) 

Počet koní je u vás stále okolo 24? 
Ano, máme tu teď 23 koní. Snažím se u překážkových koní dělat selekci. Pokud nemá kůň potřebnou výkonnost, včas to majiteli řeknu, aby zbytečně za něho neplatil a nebyl zklamaný. Koní bych mohl více, ale stále je tu personální problém. A kvalita personálu má velký vliv na výsledky koní. Majitel může koupit dobrého koně a trenér dobře dělat svou práci, ale pokud nebude k dispozici dobrý personál, tak výsledky takové nebudou. A teď je moc velký zájem o pracovní jezdce, kteří jsou přetahováni do jiných středisek. Ale s tím nic neuděláme, bohužel. 

V neděli měl v Chuchli debutovat váš jediný dvouletek Amazing Gangster. Nakonec se ale dostihu nezúčastnil. Má nějaký zdravotní problém?
Škrtali jsme ho z obavy z tvrdé dráhy. Kupoval jsem ho loni na aukci v Baden-Badenu pro polského majitele. Vypadá úžasně, těším se na něho na dráze.

A poslední otázka – co vás čeká v nejbližší době?
Tento víkend budeme mít klidnější. Pouze pojede do Merana Bukhari. On je velmi univerzálním koněm, může běhat jak roviny, tak překážky. Bude startovat v prodejním dostihu. Pokud by se prodal, tak ho majitel nebude tolik postrádat, není to kůň nejvyšší třídy. Ale příští víkend nás čeká derby a důležité Merano. Na to se moc těším.

Michaela ZemanováČervnový pohár s příchutí Coffoly, Oriental Glory blízko druhý

10. Červen 2018 - 21:55

Poslední hlavní dostih na chuchelské dráze před Českým derby, 15. Červnový pohár, opanovala svěřenkyně trenéra Luky Coffola, jenž tak pod taktovkou žáka Davida Lišky zůstala letos neporažená. Dobrým výkonem také upoutal tříletý zástupce stáje Lokotrans Oriental Glory, který bojoval o vstupenku do derby a doběhl jen o půl délky za čtyřletou klisnou. Za zaznamenání také stojí úspěch Celine My Heart s mamutí hmotností 66,5 kilogramy a dvě vítězství trenéra MVDr. Petra Kantka a stáje LOKOTRANS Slovakia CZ.


Hlavním chodem dnes byl 15. Červnový pohár (3+, II. kat., 1800 m, 100.000 Kč), kde tříletého zástupce stáje Lokotrans Oriental Glory (Soldier Hollow) prověřilo pět starších soupeřů, mezi kterými chyběl Gontchar. Krátce po startu poslal vedoucí jezdec rovinového šampionátu David Liška do čela favoritku COFFOLU (So You Think) a o jejím druhém letošním vítězství a neporaženosti v sezóně bylo vlastně rozhodnuto. Sledovaný  Oriental Glory byl dlouho vzadu pole a v cílové rovině předvedl vnějším okrajem pole pěkný finiš, který ho vynesl na druhé místo. Svěřenkyně trenéra Luky a reprezentantka PMA Racing Syndicate Coffola tak zvítězila pouze o půl délky. Její vítězství sledoval s odstupem čtyř délek Sheik Yerbouti (Look Honey). Tabulový doběhl doplnili spolu bojující čtvrtý Trop (Bully Puplit) a Urbi et Orbi (Observatory). Trenér Václav Luka dnes slaví už 14. vítězství v letošní sezóně a David Liška 19. triumf.

Bez Amazing Gangstera a jednou již třetí Viviann se musela obejít další zkouška nejmladšího ročníku, Cena společnosti Turf Praha (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). V dostihu udala poctivé tempo Strassburg (Tertullian), které se držela Falcon Baby, zatímco zbývající tři účastníci cválali s velkými  odstupy za nimi. Na distanci přešla do čela v úvodním dostihu dvouletých druhá FALCON BABY (Sir Percy) a pod Beysimem Ferhanovem snadno o osm délek pro stáj 3 hearts zvítězila. Jménem k zapamatování je maďarský rodák Államfö (Latin Lover), jenž při svém dnešním debutu ztratil na startu, ale na posledních 200 metrech předvedl silnou koncovku a odsunul Strassburg o více než tři délky na třetí místo.


Snímek ze slavnostního ceremoniálu k vyhlašování vítězů 15. Červnového poháru

Ceně Autodopravy František Vlk (3+, handicap V. kat., 1400 m, 20.000 Kč) se větší část dostihu staral o tempo svěřenec Jiřího Brože SORAHHO (Scyris - Sorah, House Rules), kterého sice v oblouku vystřídala Raylene (Blue Coral), ale šestiletý hnědák stáje Ladies Racing i přes nejvyšší hmotnost 62 kilogramy udeřil v cílové rovině znovu a pod vedením am. Zuzany Míčové dominoval o třičtvrtě déllky před tříletou Makarskou Podacou (Stormy Jail). Za ní jen o hlavu dosáhla cíle Alhamra (Junior Cat). Favorizovaný Lysyanargent (Kendargent) zaváhal na startu a skončil až čtvrtý.Svěřenkyně trenérky Syslové CELINE MY HEART (Dick Turpin) už několikrát ukázala, že má vysokou výkonnost, ale zároveň udělala svému realizačnímu týmu a stáji Jezdecké potřeby Ostrava hodně starostí se zdravotními indispozicemi. Dnes ale podala v Memoriálu Miloslava Nového (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) famózní výkon. Pod vedením jezdce Adama Floriana se dostala asi 200 metrů po startu do čela, a i když nesla nálož 66,5 kilogramů, až do cíle se jí všech devět soupeřů dívalo jen na záda. Své druhé vítězství získala o dvě a půl délky před tříletou Cunami (Mikhail Glinka). O půl délky zpět získal třetí místo Fulmine Luna (Holy Roman Emperor). 

Tón mílové Ceny Kurýrní služby Messenger (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) dlouho udávala Iwnianka (Tempelwächter) před Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven). V polovině cílové roviny se pole vyrovnalo a z klubka bojujících koní začala unikat FIOMI (Midships - Fione, Rainbows For Life) a trenér MVDr. Petr Kantek se zanedlouho poté mohl radovat ze třetího vítězství v aktuální sezóně a ž. Martina Havelková z pátého triumfu. Druhé místo brala poztivá Iwnianka, která za sebou o hlavu udržela Singapore Spice (Sandwaki). Favorizovaný Lombardino (Bully Pulpit) doběhl sedmý.

V Ceně Emont Bohemia (3l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) pro tříleté získal své první vítězství svěřenec trenéra Šavujeva MOBILIZATION (Declaration of War), který pod taktovkou ž. Radka Koplíka odvodil podstatnou část dostihu a v cílové rovině s jistotou zvítězil o více než délku před Tadourem (Sharpour). O hlavu zpět doběhl na třetím místě Popocatepetl (Bully Pulpit). Favorizovaná Aeracura (Rup Van Winkle) dnes stačila pouze na páté místo. Stáj Russian Racing Syndicate získala letos třetí prvenství, zatímco ruský kouzelník Arslangirej Šavujev již sedmé.

Nečekanou zápletku měla Cena sázek Betino (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč). Tempo v dostihu až do cílové roviny udával v jednom startu neporažený Mateesek (Next Desert), ale na začátku cílové roviny vybočil, Adam Florian z něho spadl a hnědák přitom hodně omezil zrychlujícího favorita Barabashe (Intense Focus). Ten ještě poté ukázal pěknou koncovku, ale na více než druhé místo už to nestačilo. Z vítězství a dnešníh double se radovali trenér Kantek a stáj LOKOTRANS Slovakia CZ. V sedle WHITE GHOST (Torlus - Witoma, Dunbeath), jenž získala své  šesté vítězství i s nejvyšší váhou 63,5 kg, byl ž. Jiří Chaloupka. Třetí příčka patřila méně zatíženému Marker Sanovi (Mamool).

Z úspěchu v závěrečné Ceně Fotosoutěže Canon 2018 (3+, handicap V. kat., 2400 m, 20.000 Kč) se radovala trenérka Ing. Ivana Pejšková a stáj Hippolit Star - Pejšková představovaná panem Potůčkem. Jejich matador HONEY BUNNY (Look Hiney - Hollywood Palace, Shernazar) totiž ukázal, že se i ve 12 letech dá v rovinovém dostihu vítězit a pod vedením talentované žákyně Simony Laubeové si připsal své osmé vítězství o více než dvě délky před svěřenci Martina Pišla Artoriem (Tiger Cafe) a La Sarenne (Rajsaman).Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznamy dostihů zde

Crystal Cup snadno pro Sztorma a Marcela Nováka

10. Červen 2018 - 19:21

Velký překážkový den měl dnes trenér Greg Wroblewski. Nejenže jeho Santo Cerro uspěl v dostihu v Meranu, ale ve Wroclawi jeho svěřenci vyhráli dokonce dva dostihy včetně Crystal Cupu o 172.000 zlotých. Devítiletý reprezentant stáje Nýznerov Karla Zatloukala Sztorm za asistence žokeje Marcela Nováka potvrdil, že mu zdejší závodiště svědčí a připsal si tu už páté, a samozřejmě nejcennější, vítězství. Obhájce loňského prvenství Reki doběhl šestý a Delight My Fire se bohužel do cíle nedostala. Šance Izynky skončily ještě před startem.


Vrchol mítinku, pátý díl letošního seriálu Crystal Cupu (6+, steeplechase, 5500 m, 172.000 zl) se bohužel odehrál bez Izynky (Look Honey) a domácí Tirany, které ztratily jezdce při zkušebním absolvování vodního příkopu. Lídry větší části dostihu byli v Polsku trénovaní Netto a také obhájce loňského vítězství Reki s Jaroslavem Myškou v sedle. V poslední čtvrtině dostihu se ale na čelo propracovaliSztorm (Enjoy Plan) s Marcelem Novákem a Pareto (Rainbows For Life), v jehož sedle nahradil Marka Stromského Sertash Ferhanov. V cílové rovině se pak od Pareta odpoutal reprezentant stáje Nýznerov Sztorm (Enjoy Plan), který dominoval o osm délek. Z dalších českých koní doběhl na sedmém místě Celadon (Sin Kiang) s Janem Odložilem a jako poslední osmý se dostal do cíle Valtz (Tiger Cafe) a Michal Mikšovský. Delight My Fire (Way of Light) v průběhu dostihu cválala za středem pole, zrychlení Sztorma neakceptovala a poté z ní Niklas Lovén spadl. 

Podstatnou část úvodní Nagrody 20.000 zl (4+, prout, překážky, 3800 m, 20.000 zl) odvodila domácí bělka Dallina (Ruten) s Rostislavem Benšem, ale její kralování skončilo v poslední zatáčce, kdy se přes ni přehnali Newman (Nowogródek) trenérky Wroblewské a Mystical Wind (Montjeu) s Niklasem Lovénem, kterého připravuje Greg Wroblewski. Diváci viděli v cílové rovině dramatický souboj, který přinesl o hlavu vítězství zástupce stáje majitele Stevena Johnstonea Mystical Winda. V sedle druhého Newmana byl Marek Stromský. Až dvacet délek za nimi dorazil do cíle Le Grand (Grand Presidium) s Marcelem Novákem a pátý byl Remus (Satin Store) vedený Janem Machem. V dostihu měli pád Perfect Storm (Suestado) a Jakub Spáčil.

I druhý překážkový dostih, Nagrodu Masiniego (5+, steeplechase, 4000 m, 20.000 zl), ovládl svěřenec Grega Wroblewského. Čtvrté vítězství v řadě za sebou získal po aktivním průběhu na čele dostihu výborný Green Rocks (Red Rocks) stáje Enrico Borroni, v jehož sedle byl stálý jezdec Sertash Ferhanov. Druhé místo patřilo s osmidélkovým odstupem Tamasovi (Royal Court) a Marcellu Novákovi. Na poslední pátém příčce proběhl cílem Pat´s Gold (Gold Away) s Janem Odložilem. Machiavelli (Day Dreamer) a Marek Stromský dostih nedokončili pro pád.

Tříletá svěřenkyně trenéra Olehly Chaldera (Sharpour) absolvovala pod taktovkou Jakuba Spáčila dnes ve Wroclawi svůj druhý životní start a nepočínala si špatně. V Nagrodě Millitaria (3l., III. kat., 2600 m, 16.000 zl) obsadila totiž třetí místo, šest délek za vítězem.. Registanina dcera Relandi (Alandi) v polském tréninku uzavřela tabulový doběh.

MVDr. Olehla musel být ale ještě spokojenější po následujícím překážkovém dostihu, Nagrodě 20.000 zl (4l., steeplechase, 3800 m, 20.000 zl). Potřetí vyslal na start reprezentanta stáje Labedž - Olehla, Illdowhaticana (Country Club). V jeho sedle vystřídal z prvního dostihu zraněného ž.Timmonse Jan Odložil.  A v cíli měli společně dvoudélkový náskok na rovněž dobře jdoucího Idola (Nowogródek) s Marcelem Novákem. I další dvě místa obsadili naši zástupci - třetí Kopra  (Sorbie Towr) se Sertashem Ferhanovem a čtvrté Lakoon (Rendezvous) a Jan Mach. (mze)Crystal Cup (6+, steeplechase, 5500 m, 172.000 zl)
Celadon (Sin Kiang) a Jan Odložil
Delight My Fire (Way of Light) s Niklasem Lovénem
Izynka (Look Honey) s Jakubem Spáčilem
Sztorm (Enjoy Plan) s Marcelem Novákem
Valtz (Tiger Cafe) a Michal Mikšovský
Pareto (Rainbows For Life) a Marek Stromský

Zlatý pohár - Cena předsedy Poslanecké sněmovny pro Mustamira

9. Červen 2018 - 23:29

Na start 25. ročníku Zlatého poháru – Ceny předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se postavilo osm koní, včetně vítěze letošní květnové předzkoušky dostihu. A právě Mustamir byl tím, kdo si pro jubilejní Zlatý pohár doběhl. Jistě o tři a čtvrt délky porazil podceňovaného Lamuna a favorita Tahiniho. Mustamira trénuje František Holčák. Ten do sedla znovu angažoval žokeje Marka Stromského, který s Mustamirem absolvoval předchozí čtyři starty.

Společně zvítězili v letošní i loňské předzkoušce a ve Zlatém poháru v roce 2017 dokončili na čtvrtém místě. Tentokrát se během dostihu drželi ve středu startovního pole a za vítězstvím „vyrazili“ za posledním skokem. Předstihli Lamuma s žokejem Josefem Bartošem, který po dlouhou dobu udával tempo. Třetí dokončil favorit dostihu Tahini v sedle s žokejem Janem Kratochvílem. Čtvrtého Azteka vedl žokej Jiří Kousek, který měl letos teoretickou šanci stát se rekordmanem Zlatého poháru. Připsal by si totiž čtvrté vítězství v tomto dostihu, prozatím se o pomyslnou první příčku dělí s dalším trojnásobným vítězem, žokejem Dušanem Andrésem. Pátý dokončil Krocoleon (ž. Marcel Novák), za ním Aspire (Rostislav Benš) a Nikan (Jakub Kocman). Peintre Elusif byl žokejem Janem Faltejskem zadržen.

Vítězný tým převzal zlaté poháry z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Vondráčka. „Musím přiznat, že se ve mně ve společnosti milovníků dostihového sportu probouzí soutěžní duch. Vyměnit aspoň na chvíli prostředí politiky za atmosféru dostihů je každopádně osvěžující.“

V krosech se pozornost ubírala především k Ceně města Pardubic, kterou ovládli svěřenci Josefa Váni. Zvítězil v ní jedenáctiletý Wild Danger (ž. Jiří Kousek) před osmiletým A Pigalle (ž. Jan Kratochvíl), který je přihlášen a také již v Miláně kvalifikován do 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. „A Pigalle by měl směřovat do kvalifikace a pak do Velké. Wild Dangera zřejmě necháme na kratších tratích,“ prozradil své plány od budoucna Josef Váňa. Třetí doběhl Turdus (ž. Jan Faltejsek), čtvrtý Quatiki (ž. Marek Stromský) a tabuli doplnil Marcus Aurelius (ž. Josef Bartoš). Dokončili ještě Nick, Modřín a Tymian.

Nejobsazenějším dostihem dne byly úvodní proutěné překážky – Cena proutěnkářů. Po škrtnutí Baltic Dancera a Chrisaly do dostihu odskočilo třináct koní. Roli favoritky splnila Celeste (Sertash Ferhanov). Podle tipařů ji měl „šlapat na paty“ Silver Prince (ž. Jan Faltejsek), který také nakonec bral druhé místo před Hayley (Jan Odložil), Guillotine Shave (ž. Josef Bartoš) a Sonyattou (ž. Marcel Novák).Ceně Dostihového spolku pro čtyřleté koně na 3400 metrů lehce zvítězila ryzka Apas Rocka s žokejem Marcelem Novákem. V letošní premiéře před čtrnácti dny byla kvůli ztrátě třmenu zadržena, tentokrát s přehledem porazila své soupeře. Druhý doběhl Čmelák (Jan Odložil) před Bela Bonitou (ž. Josef Bartoš), Mintakou (ž. Marek Stromský) a Sigiriyou (ž. Jiří Kousek). Dostih ještě dokončil Intrikář s Veronikou Řezáčovou.

Ceně Univerzity Pardubice došlo na souboj. Na startovní listině se objevila například vítězka Ceny Labe Modena (ž. Jan Faltejsek), která patřila k spolufavoritům dostihu. Do cílové roviny točila ještě po boku pozdějšího vítěze Smajlíka (Ján Mach), nakonec ji ale předstihli ještě Shegerton (ž. Marek Stromský) a Vernois (ž. Jan Kratochvíl). Pro Smajlíka to bylo druhé vítězství v kariéře, toho prvního dosáhl před měsícem v pardubické Ceně mladých jezdců. Pátý finišoval Lipo (Jan Derych).Dramatický finiš nabídla také Cena společnosti Explosia. Pro téměř jisté vítězství si běžel Stigris (ž. Marek Stromský), v závěru mu ale došly síly a v posledních metrech dostihu ho překonal Taj Mahal (Jakub Spáčil), před Stigrise „strčil“ nos ještě Sorgenio (Ján Mach). Čtvrtý dokončil Chystal Cross (ž. Jaroslav Myška) před Imphalem (ž. Jan Kratochvíl).Předposledním dostihem dne byla Cena basketbalového klubu Pardubice – BEKSA vypsaná pro klisny. Prosadila se v ní nejmladší z účastnic, čtyřletá Rozina (ž. Jan Kratochvíl) a do kariéry si zapsala své první životní vítězství. Druhé místo patří Dunátě (Adam Čmiel), třetí Sinndarce (ž. Josef Bartoš), čtvrté Charmene (ž. Jan Faltejsek) a páté Džidžali (Sertash Ferhanov).

Stejně jako před čtrnácti dny patřil závěrečný dostih pardubického programu manželům Myškovým. Tentokrát lehce zvítězili s Albe Backem v Ceně hudebního festivalu Létofest. O sedm délek porazili Rideri Cross (Pavel Složil ml.), za ním na třetím místě dokončil Lord Jagmin (Jan Odložil). Čtvrtý finišoval Dodo Dancer (ž. Jan Kratochvíl) a pátý Canton (ž. Marcel Novák).

Dostihový spolek Pardubice


Červnový pohár s účastí Gontchara je zároveň poslední prověrkou na derby

8. Červen 2018 - 16:36

Dva týdny před Českým derby v nedělním pražském programu (začátek ve 14 hod.) sice chybí jedničkový test, ale i tak by měl hlavní chod, dvojkový 15. Červnový pohár na 1800 metrů o 100.000 Kč, přinést zajímavou podívanou. Do dostihu byl totiž dohlášený tříletek stáje Lokotrans Oriental Glory (Soldier Hollow), který skončil před týdnem ve Velké červnové ceně mimo dotovaná místa a v neděli se pokusí o zvýšení ratingu a tedy zajištění vstupenky do Českého derby. Jeho schopnosti mj. prověří předloňský derby-vítěz Gontchar a také výborná Coffola.


Tříletý Oriental  Glory a Gontchar (Champs Elysees) jsou oproti všem svým pěti soupeřům váhově zvýhodněni o čtyři, resp. dva kilogramy. Svěřenec trenéra Šavujeva celou loňskou sezónu vynechal a při comebacku obsadil druhé místo za Amadeonem v trojkovém dostihu na 2800 metrů. Před třemi týdny se zúčastnil grupy 2 v Hoppegartenu, kde skončil dvanáctý, a tréninkový kolega Eskerkhan, o dvě místa před ním. V nedělním dostihu by se ale Gontchar již mohl prosadit naplno. Největším soupeřem by mu kromě Oriental Gloryho měla být kvalitní klisna Coffola (So You Think), jenž  vstoupila do letošního roku suverénním vítězstvím ve dvojkovém dostihu. V jejím sedle bude vedoucí jezdec šampionátu, žák David Liška.

Velmi spolehlivým koněm je svěřenec trenéra Drlíka Sheik Yerbouti (Look Honey), letos dvakrát druhý v dostizích druhé kategorie s hmotnostmi nad 60 kilogramů. Univerzálním koněm je Urbi et Orbi (Observatory), jenž má letos na svém kontě cenné druhé místo v dobře obsazeném dvojkovém dostihu na 2400 metrů. Na tratích 1700 až 1800 metrů dokázal vyhrát už čtyřikrát. Po měsíci se vrací do sedla ž. Jiřina Andrésová, jenž povede Alexandra (Approve) ze své domovské stáje, který za poslední dvě sezóny chyběl na dotovaném umístění jen jednou. Nejstarším koněm v poli je devítiletý Trop (Bully Pulpit), vítěz trojkového testu na mílové trati.


Účast Gontchara je ozdobou nedělního hlavního dostihu ve Velké Chuchli, 15. Červnového poháru. V sedle vítěze Českého derby a druhého ze Saint Legeru bude poprvé žokej Radek Koplík (foto: Petr Nowicki)  

Zajímavý je také handicap III. kategorie na 1400 metrů, Memoriál Miloslava Nového. Loňská účastnice Svatováclavské ceny a třetí z Memoriálu Jaroslava Maška Celine My Heart (Dick Turpin) ponese ale zátěž 66,5 kilogramy a to už se zdá být hodně. 65 kilogramy má předepsáno dle propozice letošní dvojnásobný vítěz Monte Christo (Tiger Cafe) a posledním koněm s hmotností nad 60 kilogramů bude jeho stájový kolega Stormico (Stormy Jail). Zvědavi budeme na výkon jediného tříletka v poli, deváté z Jarní ceny klisen Cunami (Mihkail Glinka), jenž se poprvé poměří se staršími soupeři. Její hmotnost je 59,5 kilogramy. Spolehlivé výkony podává Katchaba (Smart Strike).

Úvodním dostihem bude třetí letošní dostih v Praze pro dvouleté koně, Cena společnosti Turf Praha třetí kategorie na 1200 metrů. Tři koně již mají dostihovou zkušenost - a všichni tři se umístili ve vůbec prvním letošním dostihu pro juniory - Ceně prvních nadějí. Svěřenkyně trenérky Vocáskové Falcon Baby (Sir Percy) doběhla v tomto klání jen půl délky za vítězným Lauerdalem (Desert Guest), třetí za ní byla Viviann (French Fifteen)  a doběh na tabuli uzavřela Strassburg (Tertullian). Poměr sil v nedělním dostihu ale může být zcela jiný a není vyloučen "narušitel" z řad debutantů. Velmi dobře totiž vypadal loni při svém zakoupení za 9.500 euro na aukci Amazing Gangster (Thai Chi), jehož polosestra dokázala vyhrát Listed v Německu. Částku 5.500 guineí stála svou majitelku bělka Dula (Dunaden). V lednu narozený černý hnědák Államfö (Latin Lover) se narodil v Maďarsku a do Bošovic do tréninku si ho umístil jeho chovatel. Zajímavého koně dohlásil do dostihu trenér Tajmr. Jeho Cawok (Tagula) stál výrazně vyšší částku - 22.000 euro. Je úvodním hříbětem vítězky ve dvou letech pocházející z dobré americké rodiny.

Michaela Zemnaová


 

Jubilejní Zlatý pohár přilákal zajímavou společnost

7. Červen 2018 - 15:58

Třetí dostihový den sezóny na pardubickém závodišti není pozornost upřena na pardubickou specialitu, krosové dostihy, ale na klasickou steeplechase – tedy disciplínu, která se v Česku rozšířila díky pardubickým pořadatelům v polovině devadesátých let minulého století. V letošním roce se Zlatý pohár poběží po pětadvacáté, opět pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.


Osm koní na startu je zhruba průměr, jaký byl k vidění v předchozích letech a kvalita účastníkům rozhodně nechybí. Jako prvního musíme zmínit Mustamira, loni i letos vyhrál květnový test na Zlatý pohár. Loni se mu v červnovém vrcholu nedařilo, doběhl čtvrtý, ale trenér František Holčák říká, že u něj je to jen o zdraví. Pokud přijede do Pardubic v optimální formě a pohodě, budou mít soupeři hodně těžký úkol ho porazit. František Holčák by si tak připsal rekordní šesté vítězství v prestižním dostihu.

V květnu skončil na druhém místě Aztek, před několika lety elitní rovinový kůň a přechod na překážky se mu také podařil. Zatím se na skocích představil sedmkrát a čtyřikrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Jen loni v Karlových Varech ztratil jezdce, od té doby je jeho parťákem Jiří Kousek a společně se jim daří. Modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta bude hájit také Peintre Elusif. Sice zatím z 15 překážkových startů vyhrál jeden, ale jen dvakrát nedoběhl mezi pěticí nejlepších. V květnovém testu skončil třetí.

Mezi osmičkou startujících bude také jeden zahraniční účastník, a to polský Aspire. Loni měl stoprocentní úspěšnost při startech ve Wroclawi. Letos se představil v menším dostihu na mostecké dráze a skončil třetí. Pokud se bude chtít prosadit mezi českou špičkou, bude muset přidat. Josef Váňa posílá do dostihu desetiletého Tahiniho, který dlouhá léta startoval v Itálii, loni v červenci se vrátil na české dráhy a vyhrál Pohár Josefa Váni v Karlových Varech. Na podzim se prosadil ještě ve Zlatém poháru Elektrizace železnic na chuchelské dráze. Do druhého sledu patří Krocoleon, nejstarší účastník v poli, dvanáctiletý Nikan, a pětiletý benjamínek Lamum.

Z rámcového dění zaujme především Cena města Pardubice na 4500 metrů. Pozornost si zaslouží především osmiletý francouzský polokrevník A Pigalle. Figuruje na přihláškách do Velké pardubické, díky druhému místu na 5000 metrů v Itálii je i kvalifikován, ale jeho zkušenosti s pardubickou dráhou jsou nulové. V českém tréninku je již třetí sezónu, ale zatím se představil pouze ve Velké Chuchli a v Karlových Varech. Otázkou je, jak si bude tykat s pardubickými krosy.

Distance 4500 metrů je ideální pro zkušeného Wild Dangera. Loni vyhrál Úvodní cross country Koroka a letos podlehl pouze Izynce. Vítězství v letošním roce na pardubické dráze již oslavili Turdus a Nick. Jen do počtu by neměli být ani Marcus Aurelius, Tymian, Quatiki nebo nadějný Modřín.

Nejvíce koní, patnáct, se představí již v úvodních proutěných překážkách, také tento dostih zcela jistě nabídne zajímavou podívanou.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

14:00             Cena proutěnkářů
doprovodný program – dostih poníků
14:45             Cena Dostihového spolku a.s.
15:20             Cena Univerzity Pardubice
15:55             Cena společnosti EXPLOSIA a.s.
16:30             Cena města Pardubic
17:05             Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
17:40             Cena Basketbalového klubu Pardubice - BEKSA 
18:15             Cena hudebního festivalu LÉTOFEST


Dostihový spolek Pardubice

Otázka dne: Budou Saul a Top One dohlášeni do derby?

5. Červen 2018 - 9:35

První a třetí místo v hlavní předzkoušce Českého derby, Velké červnové ceně, obsadili Saul (Champs Elysees) a Top One (Mikhail Glinka), koně, kteří mezi přihlášenými do Českého derby nefigurují. Do 14. června však mají šanci - za 155.000 Kč koně do derby dohlásit. Necelé dva dny po dostihu jsme se zeptali trenérů Heleny Vocáskové a Grzegorze Wroblewského, zda této možnosti využití.

 
Jednoznačné vyjádření nám dala Helena Vocásková, aktuálně vládnoucí průběžnému šampionátu trenérů. "Kůň je po dostihu v pořádku, dohlašovat ho určitě budeme." Dodejme, že koně kromě nedělního výkonu doporučuje i rodokmen - jeho otec Champs Elysees (Danehill) už jednoho vítěze Českého derby dal (Gontchar), matka je dcerou vítěze Epsom derby a Irish Derby Generouse (Caerleon) a její pravá sestra Catella byla německou šampiónkou, úspěšnou především na distanci 2400 metrů.

Pravděpodobná se zdá i účast Top One, ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. "Já bych jako trenér byl moc rád, kdyby Top One v derby startoval," uvedl pro naše stránky trenér Grzegorz Wroblewski. "Stále se zlepšuje, 200 metrů navíc mu jen pomůže, a kůň je jen jednou tříletý a jen jednou má šanci běžet derby. Majitel o dohlášce uvažuje, jsme domluveni, že mu do konce týdne zavolám, jak kůň vypadá a zda je v pořádku a definitivně se rozhodne. Po dostihu je v cajku a myslím, že je veliká šance, že derby běhat bude. Jsem domluven i s žokejem Mazurem a trenérem u kterého v Polsku působí, že by na derby mohl přijet."
Nechybělo však mnoho, aby Top One ani nemohl uvažovat o startu v derby. "V zimě vůbec nevypadal, že by z něj něco mohlo být, proto jsme jej do derby nehlásili. Dokonce jsem uvažoval o tom, že jej vykastruji a přejde na překážky, pak ale první start vyhrál a plány na kastraci se oddálily. Ve Varech neměl dobrý dostih, žokej asi plně neporozumněl tomu, co jsem chtěl, ale nyní ukázal, co v něm je. Věřím, že by to v derby mohlo být dobré," doplňuje Wroblewski. (miv)  

Do derby zatím nepřihlášený Saul ovládl Velkou červnovou

3. Červen 2018 - 21:27

Tři týdny před Českým derby změřilo síly 14 koní v 66. Velké červnové ceně. V napínavém závěru, kdy prvních pět koní od sebe v cíli dělilo jen jeden a čtvrt délky, se prosadila podle sázkových kurzů sedmá šance - svěřenec trenérky Heleny Vocáskové Saul. Tohoto zástupce stáje Hana Horčičková dovedl letos zářící Beysim Ferhanov k délkovému vítězství před čtyřmi soupeři. Nejblíže mu z nich byla jediná klisna v poli Carmella. Pouze tři favorité dnes dokázali během mítinku naplnit svou úlohu. Byla mezi nimi také svěřenkyně Tomáše Váni Saša, jenž pod vedením ž. Korečkové zvítězila v 15. Ceně Nory Jeane. Oba vítězové hlavních dostihů tak zůstali v aktuální sezóně neporažení.


Generálka na České derby, 66. Velká červnová cena (3l., I kat., 2200 m, 135.000 Kč), neměla jednoznačného favorita a tak tři koně ve čtrnáctihlavém poli podle sázkových kurzů patřili do užšího okruhu šancových koní. A nejlepší z nich byl v cíli čtvrtý. Tempa se v dostihu chopil polobratr Dally Hit, Irish Hit (Most Improved), který na protilehlé rovině natáhl pole do dálky a cválal s několikadélkovým náskokem na druhého Valentino Dancera (Planteur). Okolo pátého místa vedl Beyisim Ferhanov do derby zatím nepřihlášeného Saula. V cílové rovině se pole vyrovnalo a okolo distance usilovalo o vítězství pět koní. Z nich měl nejvíce sil zástupce němčického tréninkového střediska SAUL (Champs Elysees) stáje Hany Horčičkové, který o délku triumfoval. Druhé místo patřilo jediné klisně v poli Carmelle (Campanologist), která předvedla dlouhý táhlý finiš a s minimálním rozdílem porazila další své tři soupeře. O nos za ní přišel do cíle nejlepší z českých odchovanců Top One (Mikhail Glinka), který rovněž zatím není do derby přihlášený. O krk bral čtvrté peníze nakonec nejúspěšnější z okruhu favoritů Forever Dry (Jukebox Jury), jenž jen o nos za sebou zanechal Res Judicatu (Jukebox Jury). Jako šestý a sedmý proběhli cílem další dva spolufavorité dostihu, Cape Freedom (Cape Cross) a Black Bard (Big Bad Bob). Velká červnová byla vlastně také potvrzením vedoucího postavení v šampionátu trenérky Vocáskové. Jezdec Beysim Ferhanov si přisal první velké vítězství v českém turfu. Letos nasbíral zatím deset výher a patří do první trojice nejúspěšnějších jezdců v rovinovém šampionátu.
Saul je potřetí za sebou neporažený (po vítězstvích ve třetí a čtvrté kategorii) a dosud startoval maximálně na míli. Na aukci stál jako roček 5.000 guineí. Jeho otec Champs Elysees (Danehill) je u nás známý i díky vítězi Českého derby Gontcharovi. Matka Saula Caesarea (Generous) 
je trojnásobnou vítězkou a její pravá sestra Catella se stala  šampiónkou starších klisen v Německu.

Druhým hlavním chodem odpoledne bylo měřění sil klisen v 15. Ceně Nory Jeane (3+ kl., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). O tempo se převážnou část dostihu starala stříbná z Jarní ceny klisen Rabbit Havana (Havana Gold) před svými vrstevnicemi Priscillou (Campanologist) a Kihnu (Campanologist), zatímco Stuhna (Kentucky Dynamite) a favoritka Saša se držely na konci kompaktního pole. Vendula Korečková pak v sedle SAŠI (Makfi) v cílové rovině zaútočila podél bariéry na Rabbit Havanu (Havana Gold) a hvězda stáje Lascar-Váňa  i s náloží 62 kilogramy udržela letošní neporazitelnost. Rabbit Havana doběhla o jeden a čtvrt délky druhá a Priscilla o podobnou vzdálenost třetí. Kihnu si připsala čtvrté peníze a poslední skončila Stuhna. Žokej Vendula Korečková a trenér Tomáš Váňa slaví šesté společné vítězství v sezóně.

Zajímavý dostihový program v Praze zahájil první díl celosezónního seriálu Fitmin Cupu pro české odchovance,  Cena výživových programů Fitmin (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Tři mladé koně vyslal do dostihu trenér Allan Petrlík a stáj a chovatel Rabbit Trhový Štěpánov a určitě měli ze svých koní radost. Start - cíl totiž dokázala zvítězit  MOTIVATOR LADY (Durante Alighieri - Rabbit Motivator, Motivator), kterou dovedla ž. Martina Havelková k dvoudélkovému prvenství nad stájovou kolegyní Dark Absolu (Pouvoir Absolu). Tři délky za touto bělkou docválal do cíle Temigin (Mikhail Glinka). Zajímavé je, že vítězka byla nejmladším koněm v šestihlavém poli (narodila se 22. května). Její matka dokázala vyhrát Cenu zimní královny a umístit se v klasických dostizích.


Slavnostní ceremoniál s vítězi 66. Velké červnové ceny

Favoritem Ceny 108 Agency (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) byl třetí z mosteckého rychlého sprintu v polovině května Wobull Se Now (Bully Pulpit). 62 kilogramy zatížený ryzák dlouho v dostihu udával tempo, ale tři sta metrů před cílem se k němu dostala letos již čtyřikrát umístěná zástupkyně stáje MUDr. Dagmar Dostálová MANOLLA (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham). Klisna po chvíli převzala vedení a o dvě délky zvítězila před rovněž finišujícím Monte Christem (Tiger Cafe). Na třetí místo se prosadil s pérovou váhou Hyacint (Slickly). Vítězný jezdec Radek Koplík triumfoval zvítězil počtvrté, zatímco trenér Zdeno Koplík protrhl nevítěznou smůlu.

Třetím dostihem v pořadí byl první díl mezinárodního utkání žáků Česko - Maďarsko a Slovensko, Cena Wago (3+, handicap IV. kat., dostih žáků, 1400 m, 40.000 Kč). O vzrušení se před dostihem postaral Lafranco (House Rules), který absolvoval kolo navíc, ale nakonec se dostihu zúčastnil. Po otevření dvířek boxů byl rychle na nohou a pod vedením žákyně Winterové vodil dostih. V polovině roviny se snažila dostat do vedení favorizovaná Bouřka (Mir Sada), ale Lafranco ještě přidal. Pěkný finiš měl ale také matador CHUAN CHE (Jazz Dancer - Charitma, Dara Monrach), který za úsilí žákyně Simony Laubové nakonec přinesl deváté letošní vítězství stáji FVE - Relay JK Levín a osmé trenéru Kalčíkovi.  Statečný Lafranco skončil o třičtvrtě délky zpět a se třetím místem se musela spokojit Bouřka.

Favoritem druhé části mezinárodního utkání žáků, Ceny Auto Jarov Kunratice (3+, handicap V. kat., dostih žáků,1800 m, 20.000 Kč) byl Lady´s Man (Midships) s vítězkou první části soutěže Simonou Laubeovou. Mladá jezdkyně poslala bělouše po startu do čela a držela se dobře i v cílové rovině. Na distanci se ale objevili vedle ní dva soupeři a nakonec se poměrně nečekaně ozdobila vítězstvím Anna Hůlová v sedle zástupce stáje Střední školy dostihového sportu a jezdectví LABONDa (Forever Bond - Lady Turada, Jurado), kterého trénuje Ing. Marcela Sýkorová. Délku a čtvrt zpět obsadil druhé místo Lady´s Man a třetí byl stájový kolega a starší polobratr vítěze Latrib (Tribal Insticnt). Vítězná žákyně Anna Hůlová absolvovala teprve třetí dostih v životě.

V posledním dostihu odpoledne, Ceně Fondu ohrožených dětí (3l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), se prosadil desetinový favorit CORLEONE (Camelot) trenéra Pavla Tůmy a stáje JUDr. Charváta. Hnědák se při svém čtvrtém životním startu poprvé naplno prosadil a o jeden a třičtvrtě délky za sebou zanechal Pampaliniho (Excelebration). Blízko jemu byl třetí Forward (Midships). V sedle vítěze byl letos popáté vítězný Adam Florian.

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová

 

Turf Gala podle českých not

3. Červen 2018 - 18:38

Jubilejní 40. ročník mítinku Turf-Gala přinesl výborně obsazené dostihy na velmi rychlé dráze, v nichž hráli prim koně trénovaní u nás. Z pětice jedničkových klání mítinku získali čeští koně čtyři, když jim unikla pouze Velké cena Slovenska, která patřila domácí hvězdě Zorianě.


Excelentní reparát za nepodařenou Jarnú cenu kobýl složila v Ceně Arvy (L, 3 kl., 1800 m, 13.000 €, záznam) SLIVKA (Mikhail Glinka - Sun of Gracie, Ivan Denisovich) stáje Antique Art UH. Svěřenkyně Radima Bodláka zahájila dostih v poklidu na bariéře ve středu pole, když taktovky se ujala favorizovaná Wild Love s žokejem Murzabayevem. Na začátku posledního oblouku byla Slivka s Jiřím Chaloupkou poslední, ale v jeho průběhu si na bariéře vylepšila pozici a v cílové rovince zaútočila středem na Wild Love (Planteur), kterou těsně před cílem chytila a zdolala o hlavu. Za dvojicí v ČR trénovaných klisen skončila se ztrátou 3 1/4 délky třetí rakouská Zambala (Wiesenpfad) a za ní nejlepší z domácích Jubileum (Steady As a Rock). Vítězka vyběhla nový rekord dostihu 1:50,4.

Slivka pochází z prvního ročníku Galileova syna Mikhaila Glinky, jemuž se podařil opravdu mimořádný start v chovu. Její matku Sun of Gracie koupil Christian Richner jako dvouletou nestartovavší na letní mixed dražbě v Saint-Cloud pro stáj BORS Břeclav za 5.000 €. Klisna vyběhla 5x na proutěnkách, dvoje vyhrála a vydělala 108 tisíc korun. Bába Shot of Redemption (Shirley Heights) se jednou jako tříletá umístila v USA, v chovu ale každý z 8 startovavších potomků zvítězil a její syn Lykios (Night Shift) uspěl v listed Prix Roland de Chambure v Longchamp.


Slivka (uprostřed) vítězí v Ceně Arvy

Svou středoevropskou premiéru proměnil v přesvědčivé vítězství v Ceně Scottish Rifla (L, 4+, 1800 m, 13.000 €, záznam) ostřílený borec z francouzských drah DONUTS REYOR (Cat Junior) stáje Lucky Service. Ve svižně rozběhnutém dostihu, v němž tempo udávali Aldzarb a Ideal Approach, se držel v zadní části pole, v cílové rovince pod žokejem Murzabayevem předvedl svůj pověstný finiš, kterým si rychle získal rozhodující náskok a výrokem velmi lehce 5 získal osmé životní triumf. Druhý skončil George Boole (Art Connoisseur) a třetí Ideal Approach (Bushranger), nejlepším z koní trénovaných mimo Českou republiku byla čtvrtá Mooreen (Calming Influence), reprezentující domácí stáj KMD Šamorín. I zde padl rekord - Donuts Reyorových 1:48,16 je novým traťovým rekordem bratislavského závodiště.  

Donuts Reyor, zakoupený v listopadu 2016 po vítězství v prodejce ve Fontainebleau za 27.000 €, je synem plemeníka Cat Junior (Storm Cat), kdysi ročka za půl miliónu dolarů, posléze Gr.3 vítěze a pětkrát Gr.2 umístěného, který v chovu nedal žádného potomka, který by zvítězil či se umístil ve stakes dostihu. Matka Elegante Lady (Verglas) neběhala, Donuts Reyor je jejím jediným startovavším potomkem.   V boji o místa na startovní listině Českého derby objevilo Starohájské kritérium (L, 3, 2000 m, 13.000 €, záznam) nové jméno.  Rostoucí formu v něm potvrdil svěřenec Zdeno Koplíka THISISTHEKEY (Authorized) ze stáje Lokotrans Slovakia CZ, naposledy pátý ve slovenské Velké jarní ceně, který s ž. Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou v cílové rovince slovenského derby trialu vypálil rybník bojující dvojici Darkolva (Dark Angel) - King Heart (Nathaniel), z nichž ten druhý dostih odvodil, ale v cílové rovince nejprve neodolal útoku Darkolvy a vzápětí oba dva zdolal Thisisthekey. Český doběh doplnil čtvrtý Mount Q (Mount Nelson). I Thisisthekey překonal rekord - 2:02,94 je novým rekordem bratislavské dráhy.

Za 10.000 € Christianem Richnerem na Vente d'Automne jako roček zakoupený Thisisthekey je synem vítěze Epsom Derby Authorized (Montjeu), který se v našem turfu již blýskl produkcí skvělého vytrvalce Autora či vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Derby adept je prvním potomkem vítězky ve třech letech v Longchamp Low Key (Johannesburg), dcery listed umístěné Diana My Love (Siberian Express).Další vítězství pro bošovickou centrálu zajistil v Ceně Ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR (Gd3, 3+, 1200 m, 29.000 €, záznam) tříletý BEAU MASSAGOT (Panis) z Bauyrzhanem Murzabayevem, který po triumfu v tamní Velké jarní ceně získal stáji Leram další velké slovenské vítězství, o 3/4 délky před Henrytheaeroplane (Henrythenavigator) a dalším českým zástupcem, v průběhu dostihu aktivním Mr Rightem (Echo Of Light). Šancový Ultimate Fight se o možnost bojovat o dotace připravil vybočením na konci oblouku před cílovou rovinou.

Beau Massagot je synem vítěze Prix Messidor (Gr.3) Panise (Miswaki), působícího v chovu již od roku 2002, ale bez výraznějších úspěchů. Samotný Beau Massagot je úzce 2x3 prochován na Panisova otce Miswaki, na Miswakiho otce Mr Prospectora je pak prochován 3x4x4. Praprabábou Beau Massagot je klisna Fenella (Thatch), jejíž syn Friedland (Nijinsky) působil v 90. letech minulého století v chovu Vítězslava Vandy.Po třech 1-2-3 dobězích pro koně v českém tréninku se v hlavním dostihu, Velké ceně Slovenska (Gd3, 4+, 2400 m, 30.000 €, záznam) dostalo i na domácí. V dostihu, který "odfíroval" Montjeu Third, nasadila na začátku posledního oblouku k trháku vítězka loňského Slovenského derby ZORIANA (Jukebox Jury) se Štěpánem Budovičem, rychle si vypracovala až pětidélkový náskok, který druhý favorit dostihu Oriental Sky (Tiger Hill) sice zkracoval, ale v cíli byla Zoriana o krk dříve. Třetí skončil Portorikos, nejlepším z českých zástupců byl čtvrtý Eskerkhan (Elnadim). 

Zoriana, zakoupená na říjnové mixed dražbě BBAG v Baden-Badenu jako ročka za 7.000 €, je dcerou vítěze Irish St Leger (Gr.1) a Preis von Europa (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu), před prodejem do National Hunt chovu v Irsku působícího v německém Etzeanu, kde jeho služeb využilo i několik českých klisen. Matka Zambuka (Zieten) je též matkou druhého z loňského Derby-Trialu (L) v Düsseldorfu Zirconic Star (Samum).   (miv)  

Hlavní dostih v Mimoni velmi snadno pro Golden Irene

2. Červen 2018 - 18:04

Po čtyřech týdnech znovu získala na dráze v Mimoni vítězství v hlavním dostihu na 2400 metrů, Ceně města Mimoně, zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov Golden Irene. Žokej Martina Havelková dovedla klisnu v pětihlavém poli k suverénímu osmidélkovému vítězství před Best Boxem. Impozantního triumfu docílil také tříletý Lianel v dostihu na 2000 metrů, kde porazil dobré starší soupeře. Vedoucí jezdec překážkového šampionátu Marcel Novák dnes získal v Mimoni double a vede žebříček se šesti prvenstvími. Dostihový den byl úspěšný pro koně českého chovu, kteří zvítězili v šesti dostizích.


V úvodní Ceně hotelu VALAŠKA (3+, handicap V. kat., 2400 m, 20.000 Kč) navázala na své devět dní staré vítězství v Praze svěřenkyně trenéra Kalčíka FURANO (Medicean). Pod vedením Antonine Subiase zužitkovala nejnižší hmotnost v poli a o krátkou hlavu porazila znovu v Mimoni druhého Lucifera (Tiger Cafe). Třetí Limonade (Street Rebel) také zopakovala svůj výsledek z květnového mimoňského dostihového dne. Trenér Kalčík si připsal sedmé vítězství v sezóně a dostal se tak na čtvrté místo v trenérském šampionátu.

Snadnou procházkou se pro LIANELa (Champs Elysees) stala Cena firmy MAESTOSO Luna (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 30.000 Kč). Svěřenec Heleny Vocáskové a zástupce stáj Top Centrum CZ s.r.o. byl jediným tříletým koněm v pětihlavém poli a s hmotností 63 kilogramy pod taktovkou Beysima Ferhanova o devět délek porazil Shahnour Aznavoura (Azamour), v jehož sedle byl Sertash Ferhanov a který nesl ještě o 1,5 kilogramu více. Třetí peníze patřily Wimbledonovi ( Ryan).

V Ceně firmy Oma CZ a.s. (3+, IV. kat., 1800 m, 30.000 Kč) potvrdila svěřenkyně trenéra Tomáše Hurta ČAMILLA (Camill - Čaba, Blueridge Dancer), že jí provinční závodiště sedí a pro stáj Pepa z lesa získala na zdejší dráze již své druhé vítězství a celkově čtvrté. Pod taktovkou žokeje Jana Vernera zvítězila snadno o pět délek před Rabbit Percy (Sir Percy) a matadorem Zairem (Rosensturm), který naposledy startoval loni v červnu na zdejší dráze, kdy vyhrál. 

Po problémech se startovacími boxy ukázal polobratr Line Honeye LOUIS LITT (Next Desert - Line Islands, Linamix) dnes v Ceně společnosti Transform a.s. (3l., IV. kat., 1800 m, 30.000 Kč), že utíkat umí a při svém debutu za asistence Adama Floriana o dvě délky dominoval nad Alabafastem (Fast And Furious). Třetí Fantasticman (Durante Alighieri) ztrácel již na vítěze sedm délek. Stáji Trocadero tak slaví záslouhou Louis Litta po sedmileté absenci v českém turfu hned vítězství. Hnědákovou trenérkou je Lenka Horáková.  

Hlavním dostihem mítinku byla Cena města Mimoně (4+, handicap III. kat., 2400 m, 45.000 Kč), do které nakonec nenastoupili Mikrop Nice a Shadow Moon. Výborný výkon v dostihu podala pod taktovkou ž. Martiny Havelkové zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov GOLDEN IRENE (Look Honey - Golden Sound, Lujain), jenž o osm délek za sebou i při nejvyšší hmotnosti v poli zanechala druhého Best Boxe (Two-Twenty-Two), který startoval letos poprvé. Na třetím místě byl klasifikovaný spolehlivy Roony (Rainbows For Life). O další tři délky zpět doběhla do cíle Wanikoro (Egerton). Pátý a zároveň poslední Apenin (Moonjaz) byl už daleko zpět. Vítězná svěřenkyně Allana Petrlíka Golden Irene zvítězila během posledních dvou sezón už popáté a svému trenérovi zajistila šesté vítězství v aktuální sezóně. 

V prvním překážkovém dostihu, Ceně firmy KM - Prona (4+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč) se po dvou letech dokázala vítězně prosadit svěřenkyně trenéra Kováře GOTSCHA (Look Honey - Gorizia, Dylan Thomas), jenž pod vedením Jana Derycha porazila o půldruhé délky více zatíženou Creolu Tiger (Tiger Cafe). Za bělkou o půl délky doběhla Armitage (Saddex). Vítězka patří stáji Kameňák s.r.o., která letos získala první vítězství, stejně jako trenér Kovář.

Mezi čtyřmi účastníky Ceny firmy ROKO (4+, steeplechase, handicap V. kat., 3600 m, 30.000 Kč) se po 13 měsících znovu prosadila na zdejší dráze SHEIKA ZUZA (Suteki Shinsukekun - Serena, Rainbows For Life) trenérky Lenky Kvapilové. Její partner Marcel Novák, který je na čele překážkového šampionátu, provedl cílem šestiletou klisnu o tři délky před Marconem (Enjoy Plan) a Sonodií (Moonjaz).

V Ceně firmy Virgo - hutní materiál (4l., prout. překážky V. kat., 3100 m, 30.000 Kč) potěšila prvním vítězstvím stáj VB-Váňa a trenéra Tomáše Váňu čtyřletá FIFINKA (Arcano), která absolvovala podruhé překážkový dostih. Pod vedením velezkušeného Jiřího Kouska zvítězila po výroku cílového rozhodčího "zadrženě daleko" před  překážkovým debutantem Limited Edition (Ray of Light) a High Silverem (Silver Whistle). Zbývající čtyři účastníci dostihu se do cíle nedostali, většinou byli zadrženi.

V závěrečné Ceně PIVOVAR SVIJANY, a.s. (3l., prout. překážky V. kat., 2800 m, 30.000 Kč) dokázala proměnit svůj překážkový debut hned ve vítězství zástupkyně stáje Kipling co.- Mimra SOCHI (Tiger Cafe - Santori, Vettori), kterou odchoval její trenér Zdeněk Mimra. Klisna dokázala s nejvyšší hmotností v poli o tři délky porazit loňskou účastnici Ceny zimní královny Play Rocku (Pop Rock) a Ravendaela (Next Desert). V sedle vítězky byl ž. Marcel Novák, který si připsal dnes double.

Michaela Zemanová

Nedělním magnetem Velká červnová cena se 14 kandidáty

2. Červen 2018 - 9:01

Rámcové dostihy nedělního pražského mítinku se začátkem ve 14 hodin jsou vesměs početně málo obsazeny, výjimkou je ale hlavní dostih, kterým je hlavní generálka na České derby, 66. Velká červnová cena na 2200 metrů o 135.000 Kč, kde by mělo změřit síly 14 tříletých koní včetně jedné klisny. Ve stejný den se koná také bratislavské Turf Gala a tak není divu, že jsou ve startovním poli čtyři jezdci působící v zahraničí. Kromě předzkoušky derby bude na programu také Cena Nory Jeane pro klisny a dostih pro dvouleté koně započítávaný do celosezónního seriálu Fitmin.


Jediným koněm umístěným na tabuli ve Velké jarní ceně, který se pokusí uspět i ve vytrvalecké 66. Velké červnové ceně, je Black Bard (Big Bad Bob), který loni jako dvouletý vyhrál Pražského zimního favorita konaného na trati 1800 metrů. Dvojici ambiciozních koní vyšle na start Arslangirej Šavujev. Cape Freedom (Cape Cross) je hodně preferovaným koněm pro derby a kromě dvou posledních vítězných dostihů tomu určitě napomohla i skutečnost, že dostih na 2400 metrů dokázal vyhrát velmi snadno o osm délek. Dobře prověřený na derby-trati je také jeho tréninkový kolega Azdar (Authorized), který na ní absolvoval všechny své tři letošní starty, z nichž dva poslední vyhrál. Byly to sice dostihy čtvrté kategorie, ale hřebec může jít nahoru. Další dvojicí v dostihu jsou zástupci stáje Starek Blata Český ráj, každého ale připravuje jiný trenér. Bělouš Forever Dry (Jukebox Jury) se umístil na třetím místě ve dvou mimopražských předzkouškách derby, tedy karlovarské Jarní ceně a mosteckém Memoriálu Dr. Frankenbergera. Do sedla Mandachala (Manduro), který od konce dubna nestartoval, byl angažovaný známý Francouz Jean - Baptiste Hamel. Mandachal se umístil ve zmíněné Jarní ceně na druhé místě, čtyři a půl délky za dominující Blessed Kiss.

Menší Res Judicata (Jukebox Jury) nebyl nikdy v kariéře horší než třetí a tak tomu bylo i při jeho startu před měsícem v Miláně na 2000 metrů, kde ztrácel na vítěze délku a čtvrt. Nadějí stáje Lokotrans je Oriental Glory (Soldier Hollow), letos při jediném startu čtvrtý v karlovarské předzkoušce. V jeho sedle bude ž. Daniel Muscutt, známý z loňska z Bratislavy. Bíločervené barvy DS Pegas budou mít ve Velké červnové Carmellu (Campanologist) s Jackem Mitchellem. Klisna byla mj. třetí v Jarní ceně klisen a trenér Török jí hodně věří. V posledních dvou startech je neporažený Saul (Champs Elysees), který ale musí potvrdit svou třídu mezi lepšími soupeři. Zástupce českého chovu Orpheus (Stormy Jail) překvapil sedmým místem ve Velké jarní ceně a po své matce Orphan by mohl zdědit vytrvalecké kvality. Irish Hit (Most Improved), Top One (Mikhail Glinka), Laverno (Egerton) a Valentino Dancer (Planteur) nepatří mezi okruh preferovaných koní, ale někdo z nich může překvapit.


Zástupce stáje Russian Syndicate Cape Freedom půjde na start Velké červnové ceny ověnčený impozantním osmidélkovým vítězství 13. května v Praze na trati 2400 metrů. V jeho sedle bude opět žokej Radk Koplík (foto: Andrea Zavadilová)

Pouze pětihlavé, ale nikoliv nezajímavé startovní pole, se bude prezentovat v 15. Ceně Nory Jeane na 1600 metrů o 100.000 Kč. Trojici tříletých klisen prověří 62 kilogramy zatížená hvězda stáje Lascar-Váňa Saša (Makfi), která porazila při svém jediném letošním startu dobré mílaře v Lysé nad Labem. Mezi jejími tříletými soupeřky toho nejvíce dokázala Rabbit Havana (Havana Gold), která při svém teprve druhém životním startu dokázala být druhá v Jarní ceně klisen. Priscilla (Campanologist) a Kihnu (Camponologist) k vidění vepředu v ročníkových zkouškách nebyly. Pole dostihu doplňuje čtyřletá Stuhna (Kentucky Dynamite), pod vedením trenérky Pejškové zatím třetí v karlovarském dostihu, který suverénně ovládl Hidden Flame.

Diváci ve Velké Chuchli také uvidí třetí letošní dostih dvouletých koní. Tento je započítávaný do seriálu Fitmin pro české odchovance. V Ceně výživových programů Fitmin na 1200 metrů o 60.000 Kč je sedm koní.  Stáj Rabbit Trhový Štěpánov bude dokonce zastoupena třemi juniory. Motivator Lady (Durante Alighieri) je třetím potomkem vítězky Ceny zimní královny a v klasických dostizích umístěné Rabbit Motivator (Motivator) a matka bělky Dark Absolu (Pouvoir Absolu) Rabbit Dark Angel (Dark Angel) se také dokázala umístit v klasickém dostihu. Před polovinou května narozená Sarah Alighieri (Durante Alighieri) vděčí za svůj život dvojnásobné vítězce na překážkách Rabbit Sarah (Dr Fong). Abbey Road (Stormy Jail) je prvním potomkem dvojnásobné vítězky Aromaticy (Beccaro), polosestry výborné Airfare (Fairlypi). Klisna Salus (Moonjaz) je úvodním potomkem v jedničkových překážkových dostizích umístěné Sisi Merble (Dark Marble), mj. třetí z Úvodní crosscountry Koroka. Odchovanec svého majitele Pana Pauzra Temigin (Mikhail Glinka) je dalším prvním hříbětem chovné klisny. Jeho matkou je dvojnásobná vítězka Texalita (Bully Pulpit).

Michaela Zemanová  
 

Stránky