Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 4 min 4 sek zpět

Cacophonus nejlepším dvojnásobným mílařem. Podzimní 3.500 gns akvizice nese dividendy

4 hodiny 29 min zpět

Hlavním dostihem druhého letošního mítinku na malebné karlovarské dráze byla Cena Karlovarského kraje - 92. Karlovarská dvojnásobná míle (hdcp I.k., 4+, 3200 m, 135.000 Kč), vedle Ceny prezidenta nejdelší jedničkový rovinový dostih českého kalendáře. V něm využil druhého nejnižšího zatížení pětiletý CACOPHONOUS (Cacique), který svůj třetí český start proměnil ve druhé vítězství a své trenérce Martině Havelkové, která byla zároveň v jeho sedle, přinesl první jedničkové vítězství.


Druhé místo za reprezentantem stáje Pure Nutrition obsadil pátý z loňského Saint Leger Dalandi (Alandi), třetí doběhl Barabash (Intense Focus), který dostih ve vlažném tempu odvodil a až čtvrté místo zbylo na favorizovaného Dominiqua (Motivator).
Vítězný Cacophonous byl zakoupen za 3.500 gns na podzimní dražbě koní v tréninku v Newmarketu, odkud odcházel s aktuálním ratingem 68 liber.

Martina Havelková ale nebyla jedinou trenérkou, které se dnes dařilo. Helena Vocásková, se sedmi triumfy v čele průběžného šampionátu trenérů, dnes přidala další dvě čárky. Nejprve v Ceně Hipodromu Holoubek (hdcp IV.k., 3+, 2400 m, 40.000 Kč), kde vítězný FRANCIMOR (Free Eagle) stáje 3 hearts s Beysimem Ferhanovem v sedle nepotěšil handipery čtrnáctidélkovou demolicí soupeřů, a poté i v druhém vrcholu dne 17. Letní ceně klisen skupiny Maentiva (II.k., 3+ kl., 2000 m, 100.000 Kč) v níž TULARKA (Toronado) Statku Blata Český ráj, sledující v dostihu vedoucí Maveranu (Grand Presidium), aby přes ní v cílové rovině přešla a jistě o 1 délku získala čtvrté vítězství z posledních pěti startů. Favorizovaná vítězka poslední dvou ročníku Saša (Makfi) letos stačila jen na čtvrté místo.

Úspěchem trenérky skončila i úvodní Cena společnosti Karel Holoubek Trade Group a.s. (hdcp III.k., 3+, 1400 m, 60.000 Kč), ve které se stylem start-cíl prosadil někdejší italský listed vítěz OPINION MAKER (Zoffany) z péče trenérky Pejškové, ovšem větší událostí bylo premiérové vítězství tříletého SPENCERA (Finjaan) s Lucií Fialovou v Ceně společnosti Tipsport (III.k., 3, 1600 m, 60.000 Kč), které bylo též prvním vítězstvím Ingrid Janáčkové Koplíkové v roli trenéra.

Po dva týdny starém těsném druhém místě se tentokrát v Ceně prezidenta ČSCHPMDK (hdcp II.k., 3+, 1600 m, 90.000 Kč) již naplno prosadil tříletý PRINCE OF HAVANA (Havana Gold), loni za 12.000 € na breeze-upu zakoupený valach z lotu Václava Luky mladšího, v sedle s Pavlínou Filipovou v barvách Andrease Lichtenberka .

Stáj Evy Nieslaníkové sice odešla poražená z hlavního dostihu, ale z Varů neodjela s prázdnou díky čtyřleté, jako roček za 6.500 € zakoupené ryzky VIVIANN (French Fifteen), která pod Jiřím Palíkem získala v Ceně společnosti Jan Becher Karlovarské Becherovka (hdcp III.k., 3+, 2000 m, 60.000 Kč) druhé kariérní vítězství.

Závěr dne patřil šestileté NOMBEKO (Linngari) stáje Jerevan, která po tuhém boji o krátkou hlavu před Lysyanargent získala v Ceně společnosti Vladimír Marek s.r.o. (hdcp IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč) druhý životní triumf. (miv)  

Při první kvalifikaci úřadoval loňský vítěz Velké pardubické Theophilos

4. Červenec 2020 - 22:04

Osmičku dostihů nabídl první ze tří červencových mítinků na Pardubickém závodišti. Vrcholem byla úvodní kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. V této Ceně města Pardubice - EURO EQUUS úřadoval vítěz loňského ročníku legendárního dostihu Theophilos. K cestě za vítězstvím jej ale hodně potrápil Hegnus.


Na startu první kvalifikace se sešla silná konkurence. Mezi čtrnáctkou startujících byli dva vítězové Velké pardubické Theophilos a také Ribelino, který se vítězem Velké pardubické stal v roce 2015 po diskvalifikaci Nikase. Proti nim nastoupil například vítěz loňské první kvalifikace Hegnus, nebo třeba vítěz Gran Premio Merano Mazhilis. Právě Mazhilis se společně s Theophilem ujali poměrně po startu vedení dostihu. „Šel jsem dopředu dřív, než jsem chtěl. Theophilos byl ale klidný, zvládal to. V závěru jsme ale měli co dělat, abychom Hegnuse porazili,“ komentoval průběh dostihu žokej Josef Bartoš. Další ze svěřenců trenéra Josefa Váni Mazhilis nedokázal v cílové rovině udržet tempo se soupeři a začal ztrácet. Dokončil na šestém místě. „Pro kvalifikace máme ještě v zásobě Ange Guardiana, který byl vloni při kvalifikacích úspěšný. No Time To Lose se dnes proběhl v jiném dostihu, ale do kvalifikace se také chystá. A pak máme ve stáji ještě jedno překvapení, o kterém teď ale nebudu mluvit,“ naznačil trenér Váňa návštěvníkům Pardubického závodiště. „Kvalifikace jsou čtyři, tak si je pěkně rozdělíme. Nebudou přeci startovat proti sobě,“ vtipkoval trenér.

Theophilos bojoval s Hegnusem, kterého vedl žokej Marek Stromský, do poslední chvíle. Za nimi se umístili Player (ž. Marcel Novák), Dulcar De Sivola (Josef Borč) a Mahony (ž. Jordan Duchene). Kromě vítěze loňské Ceny Labe Lodgian Whistle, který nedokončil po pádu jezdce Jaroslava Myšky na Irské lavici, proběhli okolo cílové podkovy všichni účastníci kvalifikačního dostihu. Do říjnové 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou má po dnešním mítinku splněnou kvalifikaci dvanáct koní.Předzkouškou Zlatého poháru, který se poběží za tři týdny, byla Cena Tipsportu. V klasické steeplechase na 3900 metrů zvítězil devítiletý Aztek vedený žokejem Martinem Liškou. „Trošku jsme čekali, že všechno bude jinak. Ale kůň šel v klidu. Hrozně vysoko skákal, nějak zvláštně to respektoval. Nicméně to dobře dopadlo. Rozeskákal se, vzal si to k srdci a začal konečně závodit. A pak už to bylo jednoduchý,“ radoval se z vítězství Martin Liška.

V dostihu se vůbec poprvé na českých drahách představilo několik nových koní. Byl jím například Sansiro, který běhal v Itálii. S žokejem Josefem Bartošem dostih dokončili na druhém místě. Za ním doběhla Meny Bay připravovaná a odježděná svým slovenským trenérem Jaroslavem Brečkou, a to i přes potíže těsně před startem dostihu, kdy musel Brečka řešit potíže s výstrojí. Za nimi finišovala favorizovaná Slivka, v jejímž sedle zraněného Jana Odložila nahradil žokej Marek Stromský. Pátý se umístil Dangerous Gleam s žokejem Lukášem Matuským. Zbývající dva účastníci – Skins Rock a Starkhov – dostih nedokončili.

Ceně časopisu Jezdectví, která byla určená specialistům na krátké crossy, se představil i vítěz Velké pardubické z roku 2017 No Time To Lose se svým jezdcem, žokejem Janem Kratochvílem. Od začátku dostihu se držel na zadních pozicích šestičlenného startovního pole, dopředu vyrazil až po překonání poslední překážky v kurzu dostihu. K vítězství by ale potřeboval o několik málo metrů delší cílovou rovinu. Šestiletá bělka Dallina, připravovaná trenérem trojnásobné vítězky Velké pardubické Orphee des Blins Gregem Wroblewskim, dokázala útok velkopardubického šampiona odrazit. Do cíle ji vítězně přivedl žokej Sertash Ferhanov. Pro Dallinu to byl první start v crossové disciplíně. Třetí místo bral Chrystal Cross s žokejem Jaroslavem Myškou, čtvrté Tiara Man s žokejem Josefem Bartošem a páté Starbuck s žokejem Janem Faltejskem.

Janu Faltejskovi se dařilo v úvodu dostihového mítinku. Nejprve v sedle Sabiona zvítězil ve steeplechase dostihu, v Ceně společnosti Falcon security, s.r.o. a hned poté v crossu pro čtyřleté, v Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic a.s. Podařilo se mu to v sedle favorizovaného Tech Jury.

V trojkovém Poháru BICZ holding 2020 vítězství v patnáctičlenné konkurenci vybojovala ryzka Apas Rocka, která v Pardubicích zažila odloženou premiéru. Před dvěma týdny byla kvůli deštivému počasí škrtnuta ze startovní listiny. Vedená žokejem Markem Stromským porazila dalšího z favoritů Stringa (ž. Lukáš Matuský), Forever Dry (ž. Jan Kratochvíl), Saint Joseph (ž. Jan Faltejsek) a Kaiserwalzera (ž. Jaroslav Brečka). V dostihu věnovanému památce žokeje Kamila Kuchovského, který by v minulých dnech oslavil 80. narozeniny, lehce zvítězil Del Rey vedený Pavlem Složilem ml. V dalším čtyřkovém dostihu, v Ceně za podpory společnosti RH Výztuže s.r.o. prvenství vybojoval Tase of Rock s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle.

Dostihový spolek PardubiceZariyannka, Opasan, Narkoni LP a Polish King dohlášeni do Českého derby. Zůstává 35 uchazečů

2. Červenec 2020 - 16:58

Dnes byli do Českého derby, které se letos uskuteční v netradičním termínu 6. září, dohlášeni čtyři koně. Vedle vítěze karlovarského trialu slovenského Opasana (French Navy), o jehož plánované dohlášce jsme Vás již informovali, byli dohlášeni též srbský rodák a pátý z Velké jarní Markoni LP (Glavalcour), sedmý ze stejného dostihu Polish King (Camelot) a především Zariyannka (First Defence), která navzdory minimální dostihové zkušenosti nestačila ve Velké jarní jen na šampióna Rate (Reliable Man).

 
Z dostihu bylo naopak škrtnuto 11 koní včetně vykastrovaného zimního favorita Albartose (Ruler of the World), který již absolvoval překážkový debut, účastnice německé Jarní ceny klisen Achird (Archipenko) či vítězky Karpatské ceny Franceska Belly (Kingston Hill. O modrou stuihu se nadále uchází 35 koní. (miv) 

100. České Derby
R Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 35 / 47 ABSOLUTIC, 3 Candy & Aqua 58,0 Neuberg Filip ARMITAGO(FR), 3 MPL Racing CZ 58,0 Piruch Jozef AVIGNON, 3 Michaela-Hruboš 58,0 Váňa Tomáš BRIGNOGAN PLAGES(FR), 3 Dara Racing 56,5 Musialová Michaela COTE JARDIN(FR), 3 Cajdašrot 58,0 Chaloupka Jiří ELSID(FR), 3 Cardboard 58,0 Seménka Zdeněk FRAGA(IRE), 3 Leram 56,5 Luka Václav, Ing. FRANCIMOR(IRE), 3 3 hearts 58,0 Vocásková Helena GIORGIONE(GB), 3 Jasna 58,0 Váňa st. Josef JOGANVILLE(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav KENSHIBU(IRE), 3 Pure Nutrition 58,0 Havelková Martina LEGAL RIGHTS(GER), 3 Gestüt Ebbesloh (DE) 58,0 Wöhler Andreas MAGIC BARON(FR), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš MARKONI LP(SRB), 3 Lastin Put LP 58,0 Luka Václav, Ing. MONJOUET, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan NIGEL(FR), 3 DS Pegas 58,0 Olehla Čestmír, MVDr. OPASAN(IRE), 3 BORMANN (SVK) 58,0 Chodúr Jozef PLANTEUR`S WHISKEY(FR), 3 Dara Racing 58,0 Musialová Michaela POLISH KING(IRE), 3 Wieslaw Jakub Kartus 58,0 Wroblewski Grzegorz RATE(FR), 3 DS Pegas 58,0 Olehla Čestmír, MVDr. RENASI, 3 Stáj Mikon 58,0 Holčák Radek RUSEL(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav SECRET PASSION(GB), 3 DS GAUDIUM 56,5 Vocásková Helena SHAMALANN(FR), 3 Scuderia Aichner SRL 58,0 Váňa ml. Josef SILVER TRIGGER(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej SPARTICO(GER), 3 Jakáb (SVK) 58,0 Kubovičová Zuzana, Ing. SUPRTUPL(IRE), 3 Englicovi a Kulhánkovi 58,0 Myšková Štěpánka SWINGING THOMAS(GER), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel TORRERO(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej TROOP COMMANDER(IRE), 3 Meridian 58,0 Holčák František VINDICATOR(FR), 3 Meridian 58,0 Koplík Zdeno VIVIENNE WELLS(FR), 3 UTRIN - GER 56,5 Nedorostek Bohumil ZARIYANNKA(IRE), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ 56,5 Koplík Zdeno ZAUKHAN(GB), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej ZOHEYR(IRE), 3 AGA-Vlachovice 58,0 Holčák Radek
Pardubická sobota s trojicí vítězů Velké pardubické

1. Červenec 2020 - 13:34

Zahájení pardubické sezóny před dvěma týdny komplikovalo počasí, kvůli němuž se nakonec odběhl pouze jediný kros, ovšem tuto sobotu je na programu hned šestice krosů včetně Ceny města Pardubic – EURO EQUUS – I. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (I. kat., 5800 m). Na jejím startu bude dvojice koní, která figuruje na listině vítězů Velké pardubické, a další vítěz našeho nejslavnějšího dostihu se představí v rámcovém programu.


V dramatickém závěru poslední edice Velké pardubické se prosadil Theophilos. Svěřenec Josefa Váni, který reprezentuje nejpočetnější český syndikát Dostihový klub iSport-Váňa, také loňskou sezónu zahájil v první kvalifikaci. Tehdy se ale trápil v hlubokých oranicích a za Havlovým skokem byl zadržen. Jeho forma šla ovšem postupně nahoru. V srpnu totiž jasně ovládl Cenu Peruána a v září se do Velké pardubické kvalifikoval druhým místem. V říjnovém vrcholu pak předvedl vůbec nejlepší výkon, když po velkém boji porazil nyní absentující dvojici Stretton - Chicname de Cotte. Do jeho sedla se znovu vyhoupne žokej Josef Bartoš, který vyhrál už více než 700 překážkových dostihů.

Josef Váňa pošle na start také Mazhilise (Kratochvíl), jehož největším úspěchem je čtyři roky starý úspěch z italského překážkového vrcholu, tedy Gran Premia Merana. V loňské sezóně byl každopádně úspěšně přesměrován do pardubických krosů. V zářijové kvalifikaci skončil za Theophilem třetí a ve Velké pardubické vybojoval čtvrtou příčku.

Největším soupeřem „váňovců“ by měl být Hegnus (Stromský). Svěřenec Radka Holčáka předloni nestačil ve Velké pardubické pouze na Tzigana du Berlais, jemuž ale porážku vrátil právě v loňské úvodní kvalifikaci. Při zářijové rozcvičce na Velkou pardubickou ovšem chyboval na Velkém vodním příkopu, kvůli čemuž prohrál s Playerem. Samotnou Velkou pardubickou nakonec kvůli zdravotním problémům vynechal.

Za trojicí favoritů následuje široký druhý sled. Do něj bezesporu patří Lodgian Whistle (Myška), jehož sice čeká teprve třetí krosový start, ale už se zapsal na listinu vítězů Ceny Labe. Dobře si vedl v rámcovém programu loňské Velké pardubické také Casper (Orain), když v Ceně Vltavy nestačil pouze na Evžena. Za ním vybojoval překvapivé třetí místo Direct Lagrange (Čmiel). Ten je svěřencem Radka Holčáka, jehož trojlístek na startovní listině doplňuje Bugsie Malone (Matuský). Pětinásobný vítěz z Anglie a šestý kůň z loňského Gran Premia Merana se v Pardubicích představí vůbec poprvé.

Kromě dvojice trenéra Josefa Váni bude na startu dalších pět účastníků loňské Velké pardubické. Už zmíněného Playera (Novák) v ní potkala smůla, protože nespadl na překážce, nýbrž při točení za Hadím příkopem. Předloňský vítěz Ceny Labe Mahony (Duchene) upadl na Taxisu, kde skončil také Ribelino (Odložil), který se po diskvalifikaci Nikase stal vítězem Velké pardubické 2015. Do cíle se naopak dostali osmý Vandual (Ferhanov) a devátý Dulcar de Sivola (Borč).

Marcus Aurelius
(Faltejsek) má na kontě dvě stříbra z Ceny Vltavy, ale v deseti letech do kvalifikace míří poprvé. Ještě větším překvapením by byl úspěch Decoruse (Liška), který oba loňské starty nedokončil a poslední vítězství získal před devíti lety ve dvouletým koním vyhrazené Ceně Masise.

Zajímavá jména i v rámcových dostizích

Status první kategorie má rovněž Cena TIPSPORTU (3900 m), která je klasickou steeplechase a předzkouškou Zlatého poháru. Na jejím startu bude několik stálic a také několik koní, kteří se v Česku představí poprvé. Mezi zavedená jména patří dvojice Gr.1 vítězů z Itálie, tedy populární Aztek (Liška) a slovenská Meny Bay (Brečka), a vítěz Zlatého poháru Dangerous Gleam (Matuský). Naopak neznámou jsou pro české publikum z Francie importovaní Starkhov (Duchene) a Skins Rock (Faltejsek) i v Itálii startující svěřenec Josefa Váni mladšího Sansiro (Bartoš). Mimo obě kategorie stojí Slivka (Odložil), která v pěti letech patří k nastupující generaci. Před týdnem byla v Meranu krátce po startu zadržena zřejmě kvůli nedorozumění, ovšem o tři týdny dříve tam kvalitně vstoupila do sezóny.

Opomenout nelze ani Cenu časopisu Jezdectví (3300 m). V ní se totiž specialistům na krátké krosy, z nichž je potřeba vypíchnout vítěze posledních dvou ročníků Poplerova memoriálu Tiara Mana (Bartoš), postaví vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose (Kratochvíl). Svěřenec Josefa Váni kvůli zdravotním problémům loni absolvoval jediný start, když v srpnové kvalifikaci nestačil pouze na tréninkového druha Ange Guardiana. Na podobně krátké distanci nestartoval čtyři roky. (jf)

Dostihový spolek Pardubice

Ascot nepřekonal, přesto to byl třetí nejlepší výkon českého koně v historii. Nagano Goldův sobotní výsledek v historickém kontextu hodnocení Racing Postu

30. Červen 2020 - 9:57

Několik vykřičených hlasivek po sobě zanechal fantastický nedělní boj Nagano Golda (Sixties Icon) o vítězství v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud. Jako lev bojující hřebec Syndikátu V3J skončil sice o krk druhý, jeho výkon však patří k těm nejlepším, jakého kdy v ČR trénovaný kůň dosáhl. Alespoň pokud jako bernou minci vezmeme hodnocení handicaperů vlivného Racing Postu.  


Z jejich pohledu sice nebyl francouzský výkon tak kvalitní, jako ten, který předvedl před rokem v Hardwicke Stakes (Gr.2) na Royal Ascotu, přesto získaných 117 liber je třetím nejlepším výkonem, jaký Racing Post u koně trénovaného v České republice dosud zaznamenal. Přesněji současně třetím, protože stejně ohodnotil i jedenáctidélkovou demolici soupeřů Lenkou Horákovou trénovaného Apollo Stara (Devil River Peeak) v Grosser Preis des Landeshauptstadt Düsseldorf (Gr.3) před 12 lety. Výše než Nagano Gold se v historii dostal jen jediný kůň - legendární Darsalam (Desert King), když před 15 lety lehce o 5 délek vyhrál Gr.1 Rheinland-Pokal v Kolíně nad Rýnem. Tehdy za sebou nechal i anglického Bandari (Alhaarth), který v předchozím startu vyhrál dostih, za který Nagano Gold získal svou nejvyšší známku - Hardwicke Stakes. 

Hodnocení, která naleznete v tabulce, jsou jako všechny ratingy hodnocení subjektivní, ale rozhodně nikoliv nezajímavá. A možná ještě podstatnější než pořadí českých koní je jejich počet - 49 výkonů s hodnocením 107 liber a více ukazuje, jak ohromný skok, alespoň z pohledu sportovních výkonů nejlepších koní, český turf za posledních 16 let udělal. (miv) 


Nejlépe hodnocené výkony koní v českém tréninku podle Racing Post ratingů

rating kůň dostih umístění 121 Darsalam Rheinland-Pokal (Gr.1) 1. 120 Nagano Gold Hardwicke Stakes (Gr.2) 2. 117 Nagano Gold Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) 2. 117 Apollo Star GP der Landeshauptstadt Dusseldorf (Gr.3) 1. 116 Darsalam Betty Barclay-Rennen (Gr.3) 1. 116 Meandre Preis von Europa (Gr.1) 1. 116 Meandre Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) 10. 116 Shamalgan Prix Eugene Adam (Gr.2) 2. 116 Shamalgan Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) 3. 116 Subway Dancer Champion Stakes (Gr.1) 3. 116 Darsalam St Leger Stakes (Gr.1) 6. 115 Subway Dancer Prix du Conseil de Paris (Gr.2) 1. 115 Dux Scholar Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 2. 115 Dux Scholar Prix de la Foret (Gr.1) 4. 113 Subway Dancer Prix Dollar (Gr.2) 2. 113 Meandre Grosser Preis von Baden (Gr.1) 3. 112 Shamalgan Oettingen-Rennen (Gr.2) 1. 112 Mikhail Glinka Preis der Sparkassen-Finanzgruppe (Gr.3) 1. 112 Meandre Grosser Preis von Berlin (Gr.1) 3. 111 Darsalam Preis von Europa (Gr.1) 3. 111 Subway Dancer Grand Prix du Marseille (L) 3. 111 Trip To Rhodos Prix du Cadran (Gr.1) 4. 110 Trip To Rhodos Prix Kergorlay (Gr.2) 3. 109 Nagano Gold Grand Prix de Deauville (Gr.2) 3. 109 Nagano Gold Prix Hubert Baguenault de Puchesse (L) 1. 109 Subway Dancer Grand Prix de Vichy (Gr.3) 3. 109 Nagano Gold Prix Lord Seymour (L) 1. 109 Trip To Rhodos Prix de Barbeville (Gr.3) 3. 109 Subway Dancer Prix Gontaut-Biron (Gr.3) Diskv. 108 Wireless Prix de Montretout (L) 1. 108 Autor St Leger Italiano (Gr.3) 1. 108 Wireless Prix Jacques de Bremond (L) 2. 108 Wireless Prix de Montretout (L) 2. 108 Wireless Prix Quincey Barriere (Gr.3) 2. 108 Wireless Prix Jacques Laffitte (L) 2. 108 Trip To Rhodos Prix du Carrousel (L) 2. 108 Wireless Prix Bertrand du Breuil (Gr.3) 3. 108 Wireless Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 4. 108 Shamalgan Premio Vittorio di Capua (Gr.1) 5. 108 Shamalgan Premio Vittorio di Capua (Gr.1) 5. 108 Trip To Rhodos Prix du Cadran (Gr.1) 6. 107 Donn Halling St Leger Italiano (Gr.3) 1. 107 Nagano Gold Grand Prix de Deauville (Gr.2) 4. 107 Wireless Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 5. 107 Trip To Rhodos Prix Gladiateur (Gr.3) 5. 107 Shamalgan Prix Dollar (Gr.2) 6. 107 Shamalgan Prix Dollar (Gr.2) 6. 107 Donn Halling Grand Prix de Deauville (Gr.2) 7. 107 Trip To Rhodos Prix Kergorlay (Gr.2) 8.  

Skvělou formu stáje Pegas korunoval Rate. Ve Velké jarní potvrdil pozici lídra ročníku

28. Červen 2020 - 18:54

Vrcholem předprázdninového dostihového dění byl dnešní mítink ve Velké Chuchli, který nabídl dva výborně obsazené mílové dostihy včetně druhého klasického dostihu sezóny 99. Velké jarní ceně (L, 3 hř+kl., 1600 m, 600.000 Kč). V ní potvrdil dosavadní dominanci tříletému ročníku hnědák RATE (Reliable Man), který po Richest Veinovi a Sagarovi získal stáji Jiřího Trávníčka třetí vítězství v tomto klasickém dostihu.


Cesta za ním ale byla dnes pro Rata trochu složitější než dříve a zkomplikovaly mu ji hlavně klisny, účastnice Jarní ceny klisen, které využily prodloužené pauzy a stanuly na startu obou klasik. Rate vyskočil z prvního boxu na čelo, ale záhy přes něj přešla vítězka Jarní ceny klisen Eternity (Power) s Jaromírem Šafářem, ke které se brzo přidal druhý zástupce Lokotransu Magic Baron (Dabirsim) vedený Tomášem Lukáškem. Ti nasadili velmi ostré tempo, kterému později Magic Baron podlehl, Eternity ale na čele velmi dlouho vzdorovala nástupu Ratea, dnes o stupínek méně přesvědčivému než v minulých startech. I tak ale stačil na to, aby statečnou zástupkyni slabšího pohlaví zdolal, nicméně záhy se objevila další. Stejně jako minule i dnes z konce pole zaútočila Zariyannka (First Defence), která středem pole opět ukázala vynikající finiš, náskok vedoucího Ratea stále zkracovala, ale ohrozit jej nedokázala a doběhla a půldruhé délky druhá. Třetí místo uhájila Eternity, čtvrtým byl v ČR debutující Zoheyer (Born to Sea) a páté místo získal Markoni LP (Glavalcour).
Čas vítěze, v jehož sedle byl žokej Milan Zatloukal, 1:35,53 je novým rekordem dostihu i chuchelské dráhy.    

Rate, zakoupený Tomášem Jandou jako roček za 47.000 € na říjnové dražbě v Deauville, je synem vítěze francouzského derby Reliable Mana (Dalakhani), otce 11 blacktype vítězů včetně německého zimního favorita Erasma, který aktuálně pendluje mezi Francií a Novým Zélandem. Matka Ragazza Mio (Generous), umístěná ve dvou listed dostizích, je matkou 5 vítězů, mezi nimiž vyniká třetí z Prix de Minerve (Gr.3) Gosh (Peintre Celebre). Bába Via Saleria (Arazi) je matkou dvou grupových vítězů včetně vítězky Epsom Handicapu (Gr.1) Perfect Hedge (Unfuwain).  


Stoprocentní bilance Dostihové stáje Pegas

Výborně obsazený byl i druhý vrchol Velká květnová cena (I.k., 4+, 1600 m, 150.000 Kč), jehož favoritem byl po skvělém výkonu z Velké dubnové spolehlivý Torque Power (Toronado), který se jen v jediném z dosavadních 11 startů nevešel mezi 4 nejlepší v cíli. Dostih odstartoval Mormill (Authorized), ale ještě před obloukem od něj převzal vedení šampión sprinter Mr Right (Echo of Light), poprvé startující na distanci delší než 1400 metrů, zatímco favorizovaný Torque Power šel pod Martinem Laubem tradičně na konci pole. V cílové rovině jej Laube vytáhl ven, ale místo jeho obvyklého finiše předvedl favorit matný výkon a doběhl předposlední. Naopak na začatku cílové roviny nastoupil středem pole BLACK CANYON (Manduro), vedený Milanem Zatloukatel, záhy přešel do čela a vzdaloval se soupeřům až na konečné 4 délky. Druhým místem potvrdil skvělou stájovou formu Sagar (Excelebration), třetí Mr Right podlehl Sagarovi až na cílové pásce o krk. Čtvrté peníze získal při své české premiéře Raging Storm (Galileo).

Vítěz, který byl jako roček zakoupen v Deauville za 29.000 €, získal stáji Pegas již osmé vítězství, jímž překonal hranici 1,6 miliónu zisku, dnes vyběhl rekordní čas 1:35,75. Ten však jako rekord vydržel jen pár minut. Black Canyon synem plemeníka Mandura (Monsun), který včera podlehl ve věku 18 let srdečnímu kolapsu.  Maximální bilanci DR Pegas a trenéra Olehly, který do Chuchle přivezl 4 koně, zkompletovala ve dvojkovém handicapu Cena společnosti Loko Trans (3+, 2200 m, 90.000 Kč) poprvé vítězná Oaks naděje STERLI (Intello), zakoupená jako ročka v Deauville za 24.000 €. V jejím sedle byl Michal Hrouda.Víkendový hattrick napajedelských odchovanců i stáje Rabbit Trhový Štěpánov


Nedělní program v Chuchli odstartoval prvním dostihem Fitmin Cupu 2020 Cenou výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), v níž výhodu startu v nohách přetavila ve start-cíl vítězství AGNESKA (Stormy Jail - Agnes Seice, Strategic Prince) ze stáje Martina Bláhy, kterou vedl David Liška. Výborně se v dostihu, kde většinu pole tvořily klisny, uvedli první dva čeští potomci Shamalgana, kteří, respektive které, obsadily druhé a třetí, přičemž Orlene nebyla daleko od vítězství.Agneska, první potomek druhé z Jarní ceny klisen Agnes Seice (Strategic Prince), nebyla jediným vítězem napajedelského chovu tohoto víkendu. O den dříve ve Slušovicích se nejpve šestiletý LANDARON (Egerton - La Rainba, Rainbows for Life) se Simonou Laubeovou prosadil v Ceně obce Hošťálková (hdcp IV., 2900 m, 30.000 Kč) a poté sedmiletý SACAMIRO (Camill - Sara, Dara Monarch) z péče trenérky Kateřiny Ilíkové lehce ovládl steeplechase Cenu přátel dr. Antonína Černockého (stch IV.k., 3600 m, 50.000 Kč). Výše zmíněný napajedelský odchovanec Landaron také odstartoval jiný víkendový hattrick - stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Druhou jeho část zajistila ve Slušovicích vlastní odchovankyně Rabbitu tříletá VADETABETTY (The Bogberry - Vadeta, Saddex) s Tomášem Lukáškem v Ceně města Slušovice (III.k., 3, 2200 m, 45.000 Kč) a završila pětiletá RABBIT BATED (Bated Breath) o den později v Chuchli, kde ji v cestě za vítězstvím v Ceně Hitradia City (hdcp III.k., 1200 m, 60.000 Kč) nezastavila ani nejvyšší váha v poli.Dařilo se i dalším českým odchovancům. Svůj první životní triumf získal v chuchelské Ceně Office Depot (hdcp V.k., 3+, 1600 m, 20.000 Kč) tříletý NIGHT SKY (Mikhail Glinka), syn šampiónky Najinské (Areion) z chovu Centra Darhorse, ve slušovické Ceně Dostihy Slušovice, z.s. (IV.k., 1100 m, 30.000 Kč) se prosadil už dvanáctiletý svěřenec Jana Demeleho SHARP BROOK (Varadar - Sharmona, Dara Monarch) z vlastního chovu stáje Latén a také devítiletá HEURE (Scyris - Honora, Sebastian), která v závěrečné Ceně města Vsetína (hdcp V., 2400 m, 20.000 Kč) zkompletovala slušovický double trenérky Ilíkové.Ale vraťmě se do Chuchle, kde sice trenéru Koplíkovi unikl klasický triumf, ale vítězství se dočkal i v roli majitele, když jeho svěřenec pětiletý ROYAL TOWN (Wootton Bassett), reprezentující Stáj bratrů Koplíků, jistě vyhrál Cenu magazínu Forbes (III.k., 1800 m, 60.000 Kč).

Vítěznou tečku za českým víkendovým děním udělal v chuchelské Ceně Tipsportu (III.k., 3, 2400 m, 60.000 Kč) do derby hlášený RUSEL (Pedro The Great), zakoupený jako hříbě v Deauville za pouhé 2.000 €, reprezentující stáj dr. Nieslaníkové, v jehož sedle byl Jan Rája. (miv)  
 
Záznam mítinku z České televize

Fantastický Nagano Gold bojoval o Gr.1 vítězství. V Grand Prix de Saint-Cloud skončil těsně druhý

28. Červen 2020 - 16:09

Další fantastický výsledek dnes získal úřadující Kůň roku NAGANO GOLD (Sixties Icon) Syndikátu V3J. Svěřenec trenéra Václava Luky mladšího v Grand Prix de Saint Cloud, Gr.1 dostihu na 2400 metrů, dlouho bojoval pod Christophe Soumillonem o vítězství, nakonec skončil o krk druhý za favorizovaným Way to Paris (Champs Elysees), kterého vedl Pierre-Charles Boudot.

 
Českému zástupci, kterého si člen Syndikátu Václav Luka starší vybral už jako odstávče, francouzští sázející příliš nevěřili a v poli 5 koní měl druhý nejvyšší kurz. Navzdory malému poli se Gr. 1 dostih neodehrával v tradičním francouzském duchu, ale Ziyad (Rock of Gibraltar) udal solidní tempo. Za ním se usadil Nagano Gold, brzo však přes něj přešel anglický Old Persian (Dubawi) a v tomto pořadí koně došli až do cílové rovinky. Tam Soumillon protáhl Nagano Golda podél bariéry a dlouho bojoval se Ziyadem, ale když se mu podařilo se přes něj dostat, přišel zvenčí útok ze zadu jdoucího Way to Paris, který o krk zvítězil.

Pro Nagano Golda je to vedle druhého místa v Hardwicke Stakes (Gr.2) při loňském Royal Ascotu další excelentní úspěch a již deváté dotované umístění v blacktype dostihu. Za dnešní druhé místo mu náleží dotace 54.864 €. (miv)

Technický výsledek dostihu se záznamem (nutná bezplatná registrace)
     

Gd1 Gran Corsa Siepi skončila raz dva doběhem českých koní. Piton des Neiges uhájil triumf před silně finišujícím Stuke

27. Červen 2020 - 19:10

Vrchol úvodního dne dvoudenního mítinku v Meranu Premio 12 Corsa Siepi (Gd1, 5+, 4000 m, 60.000 €) skončil úspěchem českých zástupců PITON DES NEIGES (Buck's Boum) a Stuke (Jukebox Jury), kteří si rozdělili první dvě místa a francouzského Candide (Turtle Bowl) odkázali na třetí místo. Úspěch v Česku trénovaných koní mohl být ještě výraznější kdyby na pozdějšího vítěze útočící Beau Saonois (Saonois) neměl na poslední překážce pád.    

 
Zpočátku se ale dostih pro české zástupce nevyvíjel nejlépe, když po pár set metrech začala ztrácet Slivka (Mikhail Glinka) a záhy byla zdražena. Na čele se usadil Piton des Neiges s Josefem Bartošem, kterému sekundoval stájový kolega Beau Saonois (Saonois) vedený Janem Kratochvílem. Třetí cválal francouzský Candide trenéra Macaireho, čtvrté místo si držel Stuke (Jukebox Jury). Pořadí se prakticky nezměnilo až do závěrečné fáze. V ní se zdálo, že Stukemu ubývá sil - Lukáš Matuský jej mocně pobízel v době, kdy ostatní ještě měli položené ruce - ale konec ukázal, jak mylný to byl dojem. Nástup Beau Saonois na vedoucího Piton des Neiges skončil záhy - pádem na poslední překážce, ale když se zdálo, že o start-cíl vítězství Piton des Neiges je rozhodnuto, přišel skvělý nástup oživlého Stuke, který s každým cvalovým skokem zkracoval náskok vedoucího koně. Cíl však přišel dříve a Piton des Neiges, svěřenec Josefa Váni mladšího ze stáje Scuderia Aichner, uhájil vítězství o hlavu. Třetí skončil Candide a čtvrtý německý zástupce Leierspielerin (Eden Rock) trenéra Pavla Vovčenka, s Janem Faltejskem v sedle.

Také druhý graded dostih dne steeplechase Premio Ezio Vanoni (Gd2, 4+, 3800 m, 40.000 €) se stal kořistí českého zástupce zásluhou skvěle jdoucího FIRST OF ALL (No Risk At All) ze stáje Dr. Charváta, kterého pro trenéra Pavla Tůmu odjel Jan Faltejsek a který soupeřům utekl o 7 délek. Český hattrick pak doplnil v prodejní Premio Avelengo (pp, 4+, 3000 m, 12.000 €, záznam) jedenáctidélkovou demolicí soupeřů nejvýše zatížený CHICAGO (Montjeu) ze Scuderia Aichner s Josefem Bartošem v sedle, Albe Back (Archipenko) skončil třetí. Ani z rovin neodjíždějí čeští koně s prázdnou díky druhému místu Hidden Flame (Barathea) stáje DAR v Premio Troppo Forte (4+, 1600 m, 4.000 €, záznam)

P.S. Záznamy dostihů fungují jen na některých prohlížečích, kvalitnější aktuálně nejsou k dispozici

Záznam celého dne (hlavní dostih začíná v čase 3:10:54):

Půjde Eternity ve stopách Sparty nebo Ratea potrápí velkokarlovické duo? Čeká nás velmi zajímavá Velká jarní cena

27. Červen 2020 - 16:53

Velmi zajímavou a atraktivní podívanou slibuje druhý klasický dostih letošní sezóny 99. Velká jarní cena (L, 3 hř+kl., 1600 m, 600.000 Kč). Koronavir změnil tradiční termíny, a tak na českých drahách zatím suverénní Rate (Reliable Man) bude tentokrát čelit novým soupeřům včetně vítězky Jarní ceny klisen Eternity (Power), která díky dvoutýdennímu odstupu prvních klasik zkusí získat double, kterým se naposledy mohla pochlubit všelibická ryzka Sparta (Ivory Tower) před 41 lety.

V Jarní ceně klisen jí k úspěchu pomohl skvělý odhad tempa Bauyrzhana Murzabayeva, jejího zítřejšího partnera ž. Jaromíra Šafáře čeká hodně nezáviděná role jeho výborný výkon napodobit.

Velká jarní bude též českou premiérou dvou nových posil velkokarlovické centrály, ze které vzešla už dlouhá řádka vítězů tohoto dostihu. Zaloužil se o ně především František Holčák, zítra se zdá, že papírově šancovějšího koně bude sedlat jeho syn Radek. Zoheyr (Born To Sea), kterého povede Jiří Palík, přišel z Irska s nadějným druhým místem v posledním startu a ratingem 92 liber. Lišák František sice vyšle koně s ratingem o 11 liber nižším, nicméně dostihově zkušejší Troop Commander (War Command), jemuž bude při české premiéře sekundovat Zdenko Šmída, má na svém kontě jedno vítězství a ani jeho nelze podcěňovat.

Vedle Eternity využily většího odstupu "jarních" klasik i Fraga (Holy Roman Emperor) s Davidem Liškou, která navzdory nepříznivému průběhu skončila v Jarní ceně klisen druhá, proměna životní debutu ve čtvrté místo v klasickém dostihu vyvolává u Zariannky (First Defence) otázku, kde může ležet strop její třídy. Svěřenkyni Zdeno Koplíka opět pojede Radek Koplík.

Vysoko sahají ambice týmu Shamalanna (Canford Cliffs), který by v neděli pod Martinem Laubem měl potvrdit oprávněnost přihlášky do italského derby. Překvapit může srbský rodák Markoni LP (Glavalcour), který po úspěších ve své domovině debutoval v Čechách třetí ve trojce, ale ukázal velmi pěkný závěr z konce pole. V sedle bude mít Petra Foreta. Stabilně se v nejlepší společnosti umisťuje Joganville (Rajsaman), kterému by měly více sedět delší tratě, ale opět pod Janem Rájou by mohl bodovat i nyní.

Kurzy na vítěze Velké jarní ceny. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde


Vedle klasického dostihu nabídne chuchelský mítink i velmi dobře obsazenou Velkou květnovou cenu (I.k., 4+, 1600, 150.000 Kč) a také první dostih Fitmin Cupu 2020. (miv)

Kurzy na vítěze Velké květnové ceny


Související článek:

       

Dráha je připravená, diváky doma čeká výrazně kvalitnější stream. Slušovice se chystají na letošní premiéru

25. Červen 2020 - 19:58

O více jak měsíc a půl později, než bylo původně plánováno, začne letos sezóna ve Slušovicích. Tamní závodiště, které bylo kvůli koronaviru nuceno zrušit dva květnové mítinky, otevře své brány tuto sobotu, na kterou tamní pořadatelé připravili program čítající 9 dostihů, z toho šest rovinových, dvě steeplechase a jeden dostih přes proutěné překážky.

 
Příprava na první mítink byla podle hlavního organizátora slušovických dostihů Zdeňka Karlacha hodně složitá. "Tráva nám rostla před očima, ale zároveň tady deset dní pršelo a nedalo se na dráhu vjet," vysvětluje Karlach. Nakonec po dvou mimořádně teplých dnech bez srážek se dráhu podařilo ve středu večer zmulčovat a Karlach věří, že s jejím stavem budou účastníci spokojeni. "V rámci možností je dobrá, jsou tu drobné nedostatky, ale dráha je posekaná a skoky připraveny," dodává. Příprava prvního dne byla tentokrát výrazně složitější než dříve, protože se závodiště tentokrát muselo obejít bez pomoci města, jehož zaměstnanci byli nuceni řešit naléhavější úkoly. "Bez obětavé pomoci spousty dobrovolníků, vesměs lidí od koní, by se to nedalo zvládnout," konstatuje Karlach. "Rád bych jim všem za to poděkoval."

Během teplých dnů dráhy stihla i vyschnout, nicméně podle předpovědi má zítra opět vydatně pršet. "To už by nám nemělo tolik vadit, jen aby to neklouzalo. Pokud bude dráha rozbitá, další dostihy jsou až za dva měsíce, do té doby bychom ji stihli dát do pořádku," říká Karlach, který zatím stav dráhy vzhledem k očekávanému dešti neměřil.

Novinkou, která potěší hlavně ty, co budou slušovické dostihy sledovat u monitorů, je položení optických kabelů, které umožní výrazně zkvalitnit stream z dostihů. "Budeme mít i kameru v padocku, titulky, dresy, Petr Městka bude dělat rozhovory. Cílem je se přiblížit úrovni vysílání České televize," klade si Karlach vysoký cíl.

Vzhledem k omezení maximálního počtu účastníků na 1000 lidí i kvůli zamezení ztrát z nezaplaceného vstupného budou mít všichni účastníci slušovických dostihů s výjimkou jezdců identifikační pásky (blíže viz stránky slušovického závodiště). Z případného naplnění kapacity ale Karlach strach nemá. "Vzhledem k předešlým letním návštěvám si myslím, že to proběhne v klidu a kapacita bude stačit."

Sobotní program nabídne dva rovinové dostihy III. kategorie pro tříleté koně - Cenu Zlínského kraje na 1600 metrů a Cenu města Slušovice na 2200 metrů. Lépe obsazený je vytrvalecký dostih, v němž se mj. představí do Českého derby hlášení Armitage (Kalatos) a Elsid (Sidestep) a svůj životní debut zde absolvuje jako hříbě zakoupený Dumon Roclay (Lucayan), jehož matka je polosestrou My Old Husbanda, Dumnonie či Dominiqua. V mílovém startuje mj. i první vítězka letošní sezóny a účastnice Jarní ceny klisen Secret Passion (Havana Gold).

Mítink začíná ve 14.00, pokladny budou otevřeny již od 12.00 hodin. (miv)

 

Subway Dancer vstoupil do sezóny. V La Coupe doběhl čtvrtý

25. Červen 2020 - 10:11

Dvoukilometrová Gr.3 La Coupe byla dnes v Longchamp svědkem sezónního debutu českého Koně roku 2018, osmiletého valacha stáje Bonanza Subway Dancera (Shamardal). V poli 6 koní, do kterého odskakoval jako druhý největší outsider a též jediný letos debutující kůň, obsadil svěřenec Zdeno Koplíka čtvrté místo a získal 5.600 €. V jeho sedle byl opět žokej Radek Koplík.

 
Ten zvolil defenzivní taktiku, při které Subway Dancer uzavíral pole, které vodil, místy s více než desetidélkovým náskokem, outsider Diamond Vendome (Style Vendome), zatímco favorizovaný anglický host, loňský vítěz Dante Stakes Telecaster (New Approach), se s Christophe Soumillonem v sedle držel na třetím místě. Na začátku cílové roviny Subway Dancer zaútočil, postupně zdolal odpadající Nisreen (Raven's Pass) a Diamond Vendome (Style Vendome), blížil se i třetímu Mr Satchmo (Mr Sidney), od něhož jej v cíli dělil již jen krátký krk. Suverénním vítězem se stal horký favorit Telecaster, který soupeřům otekl o 4 délky, druhá skončila Romanciere (Dansili), za kterou též zela více než čtyřdélková mezera.

Technický výsledek dostihu

Červnový handicap vybojovala Storm de Nuit. Její trenér Zdeněk Seménka získal double

21. Červen 2020 - 19:25

Třetím dostihovým dnem dnes pokračovala letošní sezóna na závodišti ve Velké Chuchli. Jeho vrcholem byl vyrovnaný dvojkový Červnový handicap (3+, 1800 m, 90.000 Kč), do kterého odskočilo 13 koní, z nichž měla v cíli nejvíce sil čtyřletá hnědka STORM DE NUIT (Vespone), kterou pro stáj Cardboard a trenéra Zdeňka Seménku vedl žokej Adam Florian.


Ten s klisnou, kterou Christia Richner získal jako ročku ve Francii za pouhých 1.500 €, nijak nespěchal. Zatímco na čele se pokoušel o trhák Orssio (Orpen), který s Petrem Foretem rychle odskočil soupeřům a ještě před obloukem měl náskok téměř 8 délek, Storm de Nuit se držela v zadní části pole a v oblouku byla dokonce poslední. V cílové rovině se ale pole roztáhlo po celé šíři dráhy, Adam Florian nemusel hledat pro Storm de Nuit cestu a ta táhlým finišem přešla do čela, o které sice málem přišla bočením na distanci, ale přesto dokázala udržet vedení o krátkou hlavu před nízko zatíženou Boruvkou (Casamento). Třetí doběhla Celine My Heart (Dick Turpin) a čtvrtá Let Fire (Planteur). Orssio podlehl svému odvážnému pojetí a skončil se ztrátou poslední.

Vítěznou Storm de Nuit připravuje trenér Zdeněk Seménka, který dnes dosáhl double a uspěl i jako chovatel. V Ceně kurýrní služby Messenger (hdcp IV.k., 1200 m, 40.000 Kč) nezastavila jeho pětiletého odchovance a svěřence COLTYNA (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod) ani druhá nejvyšší váha v poli a pod amatérkou Sabinou Mokrošovou získal druhé letošní vítězství.  

Coltyn dnes ale nebyl jediným českým odchovancem, kterému se podařilo vyhrál. Cena Renomia (IV.k., 3, 1800 m, 40.000 Kč) se stala vítězným kariérním debutem valacha JAN MESSI (Mariydi - Josselin, Muhtathir), polobratra Derby vítěze Josepha z chovu Charvát Group s.r.o., který v barvách stáje Kam+Kam Opava a přípravě Zdeňka Moravce.
Další český vítěz skvělé matky Royal Interlude a druhý triumf Red Dynamite

Rámcový program otevřel první chuchelský dostih pro dvouleté Cena prvních nadějí (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), který se stal jednoznačnou záležitostí hnědáka KMOTRA (Epaulette) s Beysimem Ferhanovem, pátého potomka klisny Royal Interlude (King's Theatre), který byl koupen pro českou stáj, a která si jmény jako Kristine, White Angel, Lady Bach a Cheminée udělala v našem turfu mimořádné jméno. Kmotra, reprezentujícícho stáj Statek Blata Český ráj a úsek trenérky Vocáskové, koupil Tomáš Janda jako ročka za 7.200 €.

Dařilo se i bošovickým zástupcům. V Ceně 108 Agency (IV.k., 3, 1400 m, 40.000 Kč) se při desátém startu dočkala prvního životního vítězství 25.000 € akvizice stáje Leram MEQUINENZA (Starspangledbanner), v jejímž sedle premiérového vítězství dosáhla i žákyně Agáta Čermáková a dokonce 1-2-3 doběh získali koně z Bošovic, připravovaní Václavem Lukou mladším, v Ceně CK Martin Tour (III.k., 3, 1600 m, 60.000 Kč). Silně obsazenou trojku s řadou klasických adeptů na startu získala po boji s Prince of Havanou (Havana Gold) ryzka stáje Westminster Race Horses RED DYNAMITE (Medicean), která ani ve druhém životním startu nenašla přemožitele. Odchovankyně Lady Legard, kterou Tomáš Janda získal za 5.000 gns na Tattersalls October Yearling Sale, je pravou sestrou v italských listed umístěné Evy Kant, další její pravý bratr Turn Tide vydělal více jak čtvrt miliónu liber v Hongkongu. Klisna není hlášená do žádného klasického dostihu, ale jak uvedl v přenosu trenér Luka, mimochodem sedlající v dostihu 5 koní, uvažuje o startu ve slovenské Jarní ceně klisen. V sedle vítězky byl žokej David Liška. 

Úspěchem rodinného týmu Vernerových skončila Cena Tipsportu (hdcp V.k., 2400 m, 20.000 Kč), v níž se na svěřenci svého bratra Vladimíra šestiletém AIDO (Golden Tirol), polobratrovi jedničkového proutěnkáře Adiutanta (Montbard), prosadil ž. Jan Verner v barvách své půlroční dcery Victorie V a tečku za dnešním mítinkem udělal třídélkový triumf pětiletého CACOPHONOUSE (Cacique), za 3.500 gns zakoupeného na podzim v Newmarketu, v Ceně Centra přívěsů, s.r.o. (III.k., 2800 m, 60.000 Kč), v sedle se svou trenérkou Martinou Havelkovou a barvách Pure Nutrition. (miv)
       

Propršená dostihová premiéra pardubické sezóny

20. Červen 2020 - 22:12

Letošní premiéru překážkových dostihů poznamenalo počasí. Vydatný déšť si vynutil změnu programu, když se cross country kvůli podmáčené oranici proměnily v klasické dostihy. Půlkulatý ročník tradiční Úvodní cross country Koroka se tak netradičně běžel jen „po trávě“.

 
Trenéři kvůli změnám podmínek dostali možnost odhlášení koní z dostihu a někteří toho i využili. Do hlavního dostihu dne, Ceny města Pardubice – Úvodní cross country Koroka, tak nakonec odskočil jen kvartet koní. Dva z lotu trenéra Josefa Váni, a to Dusigrosz a Aeneas. Proti nim nastoupil Evžen trenérky Štěpánky Myškové, který ze svých šesti startů v kariéře dokázal pětkrát zvítězit. Naposledy v loňské Ceně Vltavy. Čtveřici doplňoval Lombargini připravovaný trenérem Stanislavem Popelkou. Tempo dostihu bylo opatrné, přesto závěr nabídl zajímavou koncovku. Aeneas s žokejem Janem Kratochvílem útočil na vnější straně cílové roviny na Dusigrosze s žokejem Josefem Bartošem, na vítězství to ale nestačilo. Třetí finišoval do původního crossu favorizovaný Evžen s žokejem Jaroslavem Myškou, čtvrtý Lombargini s žokejem Janem Faltejskem. A takové pořadí bylo vlastně i od startu až do cíle. „Dusigrosz si měl vyzkoušet cross, ale to nevadí. Je specialista na trávu a dneska využil svých zkušeností ze zahraničí,“ komentoval po doběhu výkon svého koně trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. „Věděl jsem, že na téhle půdě – pokud bude dobře skákat – může Dusigrosz Evžena porazit. Ale kdyby se běžel cross, byl by asi lepší Aeneas,“ doplnil trenér Josef Váňa. Deštivé podmínky a změny v programu hodnotil s nadhledem. „Sem tam se to může stát. Ale pořád lepší než beton,“ dodal s úsměvem Váňa.

Prvním vítězem letošní pardubické sezony se v Ceně Slavia pojišťovny a.s., dostihu přes proutěné překážky na 2800 metrů pro tříleté koně, stal Gatsby připravovaný trenérem Pavlem Tůmou. Ryzáka v jeho životní premiéře vedl žokej Jan Odložil. Za nimi doběhli Ida (Daniel Vyhnálek), Albatros (Dana Bořánková), Jacqueline (ž. Jan Faltejsek). Přibližně polovina startovního pole.

V druhých proutkách dne, v Ceně podporované společností PROVET, zvítězil favorizovaný pětiletý Saul s žokejem Josefem Bartošem v sedle. V šestnáctihlavém startovním poli se na tabuli probojovali ještě Silver Seam (ž. Jan Odložil), Chelmsford (ž. Jan Kratochvíl), Svenson (Daniel Vyhnálek) a Res Judicata (ž. Jan Faltejsek).

Cena za podpory společnosti ENIGOO
byla nakonec kvůli změnám kurzů jediným crossem dne. Do dostihu odskočilo patnáct koní, oranice už ale dělala problémy. Dostih nakonec s výrokem „jistě“ ovládl Big Mago vedený jezdkyní Veronikou Řezáčovou. Za nimi doběhli Motiv (ž. Jan Odložil), Vaxerton (Ján Mach), Vinnero (Josef Borč) a Tellur (ž. Marcel Novák). Desetiletý Big Mago naplno využil své dosavadní zkušenosti.Cena za podpory Premin
byla původně nejobsazenějším dostihem dne. Kvůli nepříznivému počasí nakonec z dvaceti koní se na start postavilo jen dvanáct. Po boji zvítězila Annie Reily s žokejem Rostislavem Benšem před Mustamirem (Adam Čmiel), Cayras Star (Josef Borč), Mizuri (Michal Maksa) a Taset of Rock (ž. Jaroslav Myška).

První z dvojice dostihů III. kategorie – Pohár BICZ holding 2020 – se běžel po vnější steeplechase dráze stejně jako předchozí dostih. Z devíti startujících dokončilo jen pět. Šestiletá bělka Dajuka patřila do trojlístku tipovaných koní na umístění a svůj potenciál také využila. V jejím sedle byl žokej Lukáš Matuský. Na měkké půdě na druhém místě finišoval Charismatic s Pavlem Složilem ml. před Alegorií vedenou amatérem Františkem Plškem, Saxo Sol s žokejem Janem Kratochvílem a pátým Kifaayou s Danielem Vyhnálkem.

Šestý dostih dne poznamenala řada škrtů. Do dostihu odstartovala jen polovina původního startovního pole. V Ceně společnosti CHARVÁT Group s.r.o. lehce zvítězil Imphal s žokejem Jaroslavem Myškou, když druhý East River měl problém na poslední překážce dostihu. Vedl jej žokej Jan Kratochvíl. „Měl jsem divoké ordre – že nechce skákat první, ale že na čtvrté pozici se mu už nechce taky, takže jsem si držel to druhé, třetí místo. Cítil jsem, že se tlačí dopředu a na to finále jsem si už věřil,“ popsal své účinkování v dostihu Jaroslav Myška. Třetí došel Sottovento (ž. Josef Bartoš), za ním Playmonka (Jakub Kocman) a daleko pátý Borderland (ž. Pavel Kašný).

Tečku úvodního dostihového dne pardubické sezony obstaral steeplechase dostih na 3500 metrů Cena Dostihového klubu, ve které zvítězila šestiletá klisna s krásným českým jménem Libuška vedená amatérem Františkem Plškem. Porazili favorizované Focolat Du Large (ž. Jan Faltejsek) a King Heart (ž. Marcel Novák). Čtvrtý dokončil Wotan (Adam Čmiel), pátý Personal Coach (ž. Marek Stromský).

Další dostihový den se v Pardubicích uskuteční 4. července, kdy je na programu první ze čtyř kvalifikací na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Dostihový spolek Pardubice
foto Bohumil Křižan

Sezóna se protáhne do 17. listopadu, uzavře ji Prvomájová steeplechase

19. Červen 2020 - 21:01

Letošní sezóna by se měla letos protáhnout až do poloviny. listopadu. Vyplývá to z dnes Jockey Clubem zveřejněné termínové listiny, podle níž proběhne poslední mítink koronavirem poznamené sezóny v úterý 17. listopadu. Ve státní svátek se v Lysé nad Labem uskuteční dostihový den, jehož hlavním dostihem bude vrchol tamní sezóny tradiční Prvomájová steeplechase, jejíž konání v řádném termínu letos znemožnila karanténní opatření. Celkem Jockey Club očekává v letošní sezóně 44 dostihových dnů, 5 z nich již proběhlo.

 


Vedle termínové listiny Jockey Club dnes zveřejnil i propozice na období od 18. července do 6. září, a též propozice dostihů s dlouhodobými přihláškami - Zimní královny, Velké ceny Prahy, Velké ceny českého turfu a Ceny zimního favorita. (miv)


Loňský derby vítěz Pacific Hill se letos na dráhu nevrátí. Byl vykastrován a vrátit by se mohl příští rok

17. Červen 2020 - 14:47

Čtyřletý ryzák PACIFIC HILL (Nathaniel), který loni pod žokejem Jiřím Palíkem zvítězil v Českém derby a získal stáji Monte Negro Jiřího Posáda čtvrté vítězství v české modré stuze, se letos na dráhu nevrátí. Nedávno byl vykastrován a podle slov svého trenéra Tomáše Váni jej nyní čeká místo intenzivního tréninku pobyt na pastvě. Zdravotní důvody jej už loni vyloučily z účasti v Saint Leger.

 
"Ta jeho noha není úplně dobrá a tak jej raději pošlu na pastvu a vrátí se až příští rok," uvedl pro naše stránky trenér, který přípravu loňského derby vítěze převzal od Radka Holčáka loni v létě poté, se Jiří Posád rozhodl ukončit spolupráci s Holčákovými. Byl hlášen do Saint Leger, ale kvůli zdravotním problémům byl z dostihu škrtnut a od derby se na dráze neukázal. "Potvrdilo se poškození pohybového aparátu," komentoval to tehdy trenér Váňa, který tak na první start Pacific Hilla ve své přípravě bude muset čekat déle než původně předpokládal. "Všecho zlé je k něčemu dobré, tak je dobře, že to přišlo letos, když je sezóna taková divoká," uzavíra Váňa. (miv) 

Úvodní Pardubice s diváky i nabitými dostihy

17. Červen 2020 - 11:51

Úvod dostihové sezóny patřil především rovinovým dostihům, když dosud se odběhla pouze dvojice steeplechase v Karlových Varech, ale v sobotu se naplno rozjede také překážková sezóna. Na programu je totiž zahajovací dostihový den v Pardubicích. Jedná se také o první letošní dostihový den, který se díky zlepšené epidemiologické situaci uskuteční s výraznější účastí diváků. Ti budou moct sledovat osmičku početně obsazených dostihů, když na startovních listinách figuruje celkem 111 koní.

 


Početně nejméně obsazený je vrchol programu, tedy Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country Koroka (Stcc, I. kat., 4500 m). Na její start se totiž postaví pouze osmička koní, ovšem loni dva z nich slavili jedničkové vítězství. V roli favorita pravděpodobně odskočí Evžen, který v loňské edici dostihu obsadil čtvrtou příčku. Tehdy ale byla konkurence ještě silnější a v pěti letech se poprvé utkal se staršími soupeři. Jinak během dva roky dlouhé překážkové kariéry nepoznal svěřenec Štěpánky Myškové porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické. Předloni suverénně ovládl Cenu ČASCH, tedy vrchol sezóny pro čtyřleté krosaře. Drama nepřipustil ani v loňské Ceně Vltavy, která se koná na stejném kurzu jako sobotní vrchol. V jeho sedle bude manžel trenérky Jaroslav Myška.

Kvalitní duo chystá na dostih trenér Josef Váňa. Aeneas (Kratochvíl) je stejně jako Evžen teprve šestiletý a patří k nastupující generaci. Loni lehce ovládl Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem, ale talent ukázal i v Pardubicích. V Ceně Vltavy obsadil čtvrté místo, když na Evžena ztrácel přes 8 délek. Dusigrosz (Bartoš) startuje především na francouzských a italských drahách. Loni skončil třetí v předzkoušce Gran Premia Merana, které pro pád nedokončil. Následně absolvoval krosovou premiéru, ale na Irské lavici ztratil jezdce. Třídu tedy nepochybně má, nicméně s pardubickými specifiky se teprve seznamuje.

Dvojici svěřenců bude mít na startu také trenér Stanislav Popelka. Lombargini dříve často padal, ovšem s žokejem Janem Faltejskem si rozumí, když společně skončili druzí v poslední edici Ceny Labe. Naopak vyhlášeným spolehlivcem je jeho tréninkový kolega Marcus Aurelius (Stromský). Ten loni mítink Velké pardubické vynechal, ovšem na kontě má dvě stříbra z Ceny Vltavy.

Mr Spex
(Odložil) na loňském mítinku Velké pardubické triumfoval v Memoriálu Jana Kašpara pro pětileté krosaře. Slovenský Kaiserwalzer (Brečka) se s minulou sezónou rovněž rozloučil vítězně, když uspěl v trojkovém handicapu. Slabší výsledky, ale v to silnější konkurenci, loni sbíral Dulcar de Sivola (Borč). Ten byl v šesti letech nejmladším účastníkem poslední Velké pardubické, kterou zvládnul se ctí, když jejím cílem procválal na devátém mstě.

Zajímavá jména i v rámcových dostizích

Zbytek programu sice tvoří „pouze“ dostihy třetí a čtvrté kategorie, ale také v nich najdeme řadu velkých jmen. V prvním překážkovém dostihu pro tříleté, kterým je Cena Slavia pojišťovny a.s. (PP, IV. kat., 2800 m), se totiž představí Albatros (Bořánková). Svěřenec Heleny Vocáskové sice loni vyhrál Cenu zimního favorita, tedy vrchol sezóny pro dvouleté koně, přesto byl během zimy vykastrován a před klasickými dostihy dává přednost překážkám.

Také mezi staršími proutěnkáři v Ceně podporovaná společností PROVET (PP, IV. kat., 3400 m) najdeme několik koní s jedničkovou výkoností na rovině. Vítěz Velké červnové ceny Saul (Bartoš) už jedničkový úspěch zapsal i na překážkách, když předloni zvítězil ve Zlaté sponě tříletých. Svenson (Vyhnálek) loni skončil druhý v St Legeru, polobratr Subway Dancera Silver Seam (Odložil) vyhrál Rakouské derby a Res Judicata (Faltejsek) předloni obsadil třetí příčku ve Slovenském derby.

Ve výčtu hvězd úvodní pardubického mítinku nemůže chybět ani dvojice účastníků Ceny za podpory PREMIN (Stcc, IV. kat., 4300 m). V nejpočetněji obsazeném dostihu dne, na jehož startu bude rovných dvacet koní, se totiž po vynechané loňské sezóně vrátí na dráhu Izynka (Matuský). Svěřenkyně Čestmíra Olehly předloni ovládla Úvodní cross country Koroka a také je dvojnásobnou vítězkou z mítinku Velké pardubické. Asi ještě vyšší třídu ukázal Františkem Holčákem připravovaný Mustamir (Čmiel). Předloňský vítěz Zlatého poháru nestartoval od května a pardubický kros si vyzkouší poprvé.

Specialistům na krátké krosy je vyhrazený Pohár BICZ holding 2020 (Stcc, III. kat., 4400 m). Už několik let patří k elitním rychlíkům Starbuck (Novák), když loni získal další dvojkové vítězství. V jedenácti letech je ovšem svěřenec Pavla Polese minimálně o tři roky starší než každý z desítky jeho vyzyvatelů. Z nich mezi zvučná jména patří Kifaaya (Kubík), který šel sice v posledních letech s formou dolů, ale před třemi roky vyhrál Gran Corsa siepi di Merano (Gr.1) a prosadil se i v krátkém pardubickém krosu.

Zmínku si zaslouží minimálně ještě kvalitnější z dvojice vyrovnaných handicapů Cena společnosti CHARVÁT Group s.r.o. (Stcc, III. kat., 4400 m). Do ní s nejvyššími váhami nastoupí v Ceně Labe třetí Sottovento (Bartoš) a v handicapu při Velké pardubické vítězný Saint Joseph (Faltejsek). Nahoru může jít dvojice nejmladších koní v poli, tedy pětiletý vítěz Ceny ČASCH Shent (Odložil) a šestiletý East River (Kratochvíl), který loni skočil druhý v Memoriálu Jana Kašpara. (jf)

Tisková zpráva Dostihového spolku


Skvělá zpráva z Pardubic. Zahajovací den bude i s diváky, dorazit jich mohou 2 tisíce, sektory se ruší!

16. Červen 2020 - 13:30

V sobotu odstartuje v Pardubicích tamní sezóna. Její zahájení bylo odloženo o šest týdnů, a to kvůli epidemiologické situaci v České republice a následnými opatřeními přijatými Vládou ČR, Ministerstvem zdravotnictví ČR a hygieniky. Teď se už fanoušci překážkových dostihů dočkali, premiérový mítink sezony totiž bude i za účasti diváků.

 
Nejaktuálnější informace z Pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření z úterý 16. června hovoří o tom, že dostihový mítink v sobotu 20. června může být výraznějších omezení pro návštěvníky. Při sobotních dostizích nebude nutné uzavírat sektory pro návštěvníky, jak bylo dosud nutné. V praxi to znamená, že bude umožněn volnější pohyb diváků, kterých může dorazit na dva tisíce. Zbývající kapacitu 500 osob si Dostihový spolek rezervuje pro přímé účastníky dostihového provozu a obchodní partnery, bez kterých by nebylo pořádání dostihového mítinku možné.

Je to pro nás velmi čerstvá, ale dobrá zpráva. Doposud platilo, že musíme mít vymezené stavebně oddělené sektory s vlastním vstupem pro maximálně 500 osob a že se návštěvníci nesmí mezi sektory pohybovat. To se dnešním dnem mění,“ uvedl ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller. Samozřejmě je však nutné dodržovat stále platná hygienická opatření (rozestupy, roušky v krytých prostorech, dezinfekce rukou apod.)

Pro diváky tak jsou k dispozici otevřené prostory areálu Pardubického závodiště a také krytá tribuna A, která byla původně plánována jako jeden ze sektorů. V online prodeji na webových stránkách www.zavodistepardubice.cz v sekci VSTUPENKY jsou vstupenky na tribunu A s tím, že jejich majitelé si mohou vybrat mezi tribunou a otevřeným prostorem. Vstupenky do celého areálu se budou prodávat na pokladnách Pardubického závodiště v den konání Zahajovacího dostihového dne.

Vstupné do celého areálu (včetně tribuny A) je jednotné, a to 120 Kč za osobu. Děti do 150 cm a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/TP mají vstup zdarma; mládež do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 60 let mají nárok na slevu.

První dostih startuje ve 13:00 hod., areál Pardubického závodiště bude otevřen v 11:30 hod.

zdroj: tisková zprávaV Itálii se dnes dařilo. V Meranu získal překážkový double tým stáje Aichner, stáj DAR veze z rovin dvě druhá místa

14. Červen 2020 - 18:58

Na dvou frontách dnes bojovali čeští zástupci v Itálii, byť do Milána se vypravil jen jediný kůň. Většina směřovala tradičně do Merana a tamních překážek, nad kterými se dnes hodně dařilo týmu stáje Josefa Aichnera, trenéra Josefa Váni mladšího a žokeje Josefa Bartoše, kteří získali dvě vítězství. S prázdnou neodjížděli z Itálie ani rovinoví koně stáje DAR, kteří získali dvě druhá místa - v Meranu a v Miláně.

 
O první část překážkového double Scuderie Aichner se zasloužil BROUGHTON (Teofilo), který po druhém místě před dvěma týdny dnes jako desetinový favorit ovládl v úvodu ostudně vlažným tempem odběhnutou Premio Giulio Coccia (cross-country, 5+, 4100, 12.000 €, záznam). Josef Bartoš jej v dostihu držel ve středu pole, v závěru se posunul blíž čelu, na začátku cílové roviny nastoupil na vedoucího domácího Amaranthuse a v cílové rovině od něj odešel na vzdálenost 5 1/2 délky. Čest českého turfu úspěšně hájili i třetí All About Cossio (Cossio) s Marcelem Novákem a čtvrtý Fly Filo Fly (Kingsfort) s Janem Kratochvílem.

Druhé vítězství úspěšného týmu se zrodilo v předposledním dostihu dne proutěnkách Premio Glorenza (pp., 4+, 3300 m, 15.000 €, záznam), ve kterých si letos debutující sedmiletý NOBLE HOUSE (Lando) hlídal čelo z druhého místa, nejprve za domácím Chaparral Prince (High Chaparral), poté za stájovým kolegou Treizor du Pilori (Axxos), aby v závěru přešel do čela a o krk uhájil vítězství před po bariéře útočícím Mensch (Silver Frost). Treizor du Pilori s Janem Kratochvílem skončili třetí.

Bodovali ale i další. V úvodní Premio Cermes (záznam), proutěnkách pro tříleté na 3000 metrů o 22 tisíc eur nestačil z čela jdoucí Singapor Rose (Cockney Rebel) stáje Aichner s Bartošem v sedle na závěr domácího Airsive (Elusive City) ale získal druhé peníze a stejný tým stál i za třetím místem Minuita (Dream Well) v proutěnkách pro čtyřleté Premio Lagundo (3000 m, 13.200 €, záznam).

Pozadu nezůstali ani rovinoví koně, kteří sice na vítězství nedosáhli, ale trojice zástupců stáje DAR získala dvě druhá místa. V Miláně v prodejní Premio Gerno (3+, 1400 m, 7.700 €, záznam) bojovala Benediction (Zebedee) na přímé dráze o vítězství, ale nakonec o půl délky podlehla dříve na Slovensku trénovanému Season Missile, synovi krabčického Majestic Missile.

Velmi dobře si vedl i vlastní odchovanec Darhorse pětiletý Finios (Midships - Finity Run, Hurricane Run), který dva týdny po vítězství získal v Meranu finišem druhé místo v Premio Castel Rametz (4+, 1600 m, 7.000 €, záznam), 3 1/4 délky za domácím Ragnerem. Slibně v cílové rovině nastoupil i druhý svěřenec Ludvíka Harise Hidden Flame (Barathea), ale v závěru se propadl na šesté místo. (miv)

 

Jarní cenu klisen suverénně ovládla Eternity s "Dettorim z Kazachstánu" v sedle

12. Červen 2020 - 17:40

První klasický dostih sezóny, 72. Jarní cena klisen byl, vrcholem pátečního mítinku na mosteckém závodišti, který též hostil první vytrvaleckou jedničku pro starší koně Memoriál Vlastimila Smolíka. Mítink se opět musel odehrát před velmi omezenou diváckou obcí, což byla rozhodně škoda, protože oba jedničkové dostihy nabídly nádherný sport, v němž skvěle odjetí vítězové vyběhli vynikající časy.


Dostihem jako řemen byla 72. Jarní cena klisen (L, 3 kl., 1600 m, 550.000 Kč), v níž po startu nasadil velmi svižné tempo žokej Murzabayev v sedle Eternity, naopak spolufavoritka Fraga (Holy Roman Emperor) na startu lehce zaváhala ("vypadl mi třmen," uvedl ž. Liška v přenosu) a zhruba 4 délky ztratila při svém životním (!) debutu Zariyanka (First Defence). Zatím však Eternity těžila z dobře odhadnutého tempa, zavedla pole do cílové rovinky, kde se jí sice vydala stíhat Fraga, ale náskok ETERNITY (Power) už dokázala jen snížit na konečných 3 1/2 délky. Třetí, další délku zpět, finišovala Achird (Archipenko) a čtvrté peníze získala navzdory kariérnímu debutu i ztrátě na startu Zariyanka, v jejímž sedle za zraněnou Ingrid Koplíkovou zaskočil její strýc Radek. Vítězka vyběhla vynikající čas 1:37,92, o 7 desetin vteřiny zaostávající za mosteckým rekordem. Připravuje ji Luboš Urbánek, který v přenosu neváhal ocenit skvělý výkon žokejem Murzabayeva a tituloval jej Dettorim z Kazachstánu.

Za 11.000 € jako ročka zakoupená Eternity, dohlášená před víkendem do Velké jarní ceny, je šestým klasickým vítězem pro stáj Lokotrans a druhou vítězkou Jarní ceny klisen po Brittany úspěšné před devíti lety. Jejím otcem je vítěz irských 2000 Guineas (Gr.1) a National Stakes (Gr.1) Power (Oasis Dream), též otec jednoho z předchozích klasických vítězů Lokotransu Sir Suna. Někdejší plemeník Coolmoru, dnes stojící v australském Oaklands Stud, je otcem 11 blacktype vítězů.
Matka Edmee (Green Tune) získala na dráze dvě vítězství a 5 umístění a před Eternity dala úspěšnou Emeritu (Areion), která už v době koupě Etetrnity měla na svém kontě dvě čtvrtá místa v listed dostizích dvouletých, k nimž loni přidala i triumf v Gr.3 Preis der Stadtsparkasse Düsseldorf. Bába Estelle (Emarati) dala 4 vítěze a je bábou Gd3 proutěnkáře Batavira, prabába Eversince (Foolish Pleasure) přivedla na svět německého a italského šampiona Caitana (Niniski).    Portorikos v novém rekordu mostecké dráhy

Nečekaný průběh měl druhý jedničkový dostih dnešního programu Memoriál Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m, 150.000 Kč). Po startu velmi dobře obsazené zkoušky šel ostře do čela minule při své české premiéře zklamavší Gr.3 vítěz Kronprinz (Lord of England) a nasadil velmi ostré tempo. To nakonec vyústilo v nový rekord mostecké dráhy 2:28,47, svěřenci Pavla Tůmy ale k vylepšení českého renomé nepomohlo. V cílové rovině, do které točil hlava-hlava s Darkolvou (Dark Angel) se začal propadat, naopak Darkolva vypadal výborně a sahal po vítězství. Pak však přišel zvenčí útok PORTORIKOSE (Intense Focus), s přehledem odjetého žokejem Lukáškem, který po ideálním průběhu na 4-5. pozici v cílové rovině zabral a po boji odsunul Darkolvu o půl délky na druhé místo. Třetí peníze získal Royal Gino (It's Gino), čtvrtý finišoval Boomboom Kiss (Kentucky Dynamite). Kronprinz skončil osmý, v ČR debutující favorit Wise Rules (New Approach) se v polovině dostihu začal propadat a došel do cíle daleko poslední a po dostihu jej čekalo vyšetření veterinářem.    


V rámcových dostizích zaujala Loop Love, Manolla prvním letošním dvojnásobným vítězem

Mostecký úvodu dnes papatřil barvám spolumajitele tamního areálu Jiřího Charváta a trenéru Pavlu Tůmovi jejichž do Velké jarní ceny hlášený RONCAL (Amaron), zakoupený jako odstávče v Deauville za 10.000 €, využil nízké váhy a pod ž. Janem Vernerem vyhrál téměř start-cíl úvodní Cenu společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 2000 m, 60.000 Kč) Prvním letošním dvojnásobným vítězem a též dvakrát úspěšným českým odchovanec se díky jistému délkovému triumfu v Ceně Sweeticon (hdcp II.k., 3+, 1200 m, 90.000 Kč) stala sedmiletá hnědka MANOLLA (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham) z chovu Jaroslava Kunčara, která si připsala již šestý životní triumf. V sedle svěřenkyně Zdeno Koplíka, reprezentující stáj Dagmar Dostálové, byla stejně jako minule ž. Ingrid Janáčková Koplíková, pro níž slibně rozjeté odpoledne bohužel skončilo pádem z Hofengirl za cílem Červnové mostecké míle (III.k., 3+, 1600 m, 60.000 Kč) po němž musela být převezena do nemocnice k vyšetření. Dostih jistě ovládl sedmiletý FACTS AND FIGURES (Galileo) z MS Racing, který zaznamenal první vítězství od listopadu 2017 a v jehož sedle byl dnes 2x úspěšný žokej Murzabayev.

Velmi pohledný výkon podala dnes také osmiletá klisna z lotu Jiřího Brože LOOP LOVE (Manduro), původně hájící barvy Lokotransu, která lehkým pětidélkovým triumfem v Ceně Jockey Clubu (hdcp IV.k., 3+, 2400 m, 40.000 Kč) získala první vítězství v péči současného trenéra a barvách Zámku Domoradice.

Stejně jako minulý mítink i dnes bodovali také čeští odchovanci - vedle Manolly se v předposledním chodu dne Ceně Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) jistě prosadila Stáj JB reprezentující napajedelská odchovakyně DREAM OF LOVE (Egerton - Rabbit Dream, Dream Well), připravovaná Lenkou Horákovou a odježděná ž. Martinou Havelkovou.Tečku za dnešním dostihovým dnem udělala tříletá polosestra úspěšné Tularky (Toronado) RABBIT MAKE (Make Believe) z Rabbitu Trhový Štěpánov, v jejímž sedle v závěrečné Ceně společnosti Hipodrom Most (hdcp V.k., 3+, 1400 m, 20.000 Kč) zkompletoval double žokej Tomáš Lukášek. (miv)   

Vocáskovi versus Luka nebo někdo jiný? V Mostě zítra první klasika, přijede i Murzabayev

11. Červen 2020 - 15:28

Netradičně v pátek a ve svém zatím též nepříliš tradičním novém domově v Mostě se zítra uskuteční první klasický dostih letošní sezóny 72. Jarní cena klisen (L, 3kl., 1600 m). O 550 tisíc celkové dotace se utká 11 klisen, z nichž 5 změřilo své síly v hlavní předzkoušce dostihu Memoriálu Rudolfa Deyla před necelými 4 týdny. V trialu však chyběla loňská šampiónka dvouletých klisen Fraga (Holy Roman Emperor), která navzdory absenci startu v nohách nastoupí zítra jako jedna z favoritek.

 
Svěřenkyně trenéra Václava Luky, který ji zítra nasedlá žokeji Davidu Liškovi, nebude jedinou letošní debutantkou v poli. Vedle ní absolvuje dokonce kariérní debut i hnědka Zariyannka (First Defence), zakoupená na únorové dražbě v Deauville, která bude mít v sedle Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou. 

Pohled na vítězky trialu a první klasiky ale napovídá, že debutantky (míněno samozřejmě sezónní), si nevedou v Jarní ceně klisen špatně - vyhrály polovinu z posledních 10 ročníků (uvedeny tučně) a rozhodně si vedly lépe než vítězky trialu. Z těch se v posledních 10 letech nepodařilo vyhrát Jarní cenu klisen ani jediné, byť polovina z nich obsadila v JCK druhé místo

Vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla a jejich výsledek v JCK a umístění vítězek JCK v hlavním trialu

  vítězka Mem. R.Deyla umístění
v JCK vítězka JCK umístění
v Mem. R.D. 2019 Astoria 2. Gold Memory 2. 2018 Rapet 8. Lady Westminter - 2017 Polyanta 2. Fashion Queen - 2016 Sedmikraska 2. Partyday - 2015 Cassie 5. Dumnonia - 2014 Francie 2. Najinska 2. 2013 Literalia - Nidara 2. 2012 Iceni Girl 2. French Quebec - 2011 Dorotka 7. Brittany 5. 2010 Mikrop Fong 6. Vinnah -


Statistiky tak mluví spíše ve prospěch Fragy než přesvědčivé vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla Barthesy (Alhebayeb, v sedle ž. Lukášek), kterou navíc už Fraga loni v Ceně zimní královny o 1 1/4 délky porazila. Vedoucí žena průběžného šampiónátu trenérů Helena Vocásková má ale v rukávu vedle Barthesy ještě jeden trumf - tmavou hnědku Secret Passion (Havana Gold), která svůj první český start proměnila v suverénní desetidélkové vítězství. Klisna stáje DS Gaudium, v jejímž sedle bude tentokrát žokej Petr Foret, navíc svůj český debut absolvovala v Mostě a tak má s tamními specifiky už svou zkušenost. Její otec Havana Gold (Teofilo) je též otcem loňské vítězky Gold Memory, která hájila stejné barvy a též byla připravovaná Helenou Vocáskovou. Bude zítra Déjà vu?

Nepřehlédněte: Pohár žokejů letos nebude. Pevně věříme, že v roce 2021 opět proběhne, uvedla dnes Chuchle Arena Praha

Podceňovat nelze ani druhou a třetí z Memoriálu Rudolfa Deyla Eternity (Power), na kterou z Německa dorazí úřadující šampión tamních žokeju Bauyrzhan Murzabayev, a Rabbit Breath (Bated Breath), v jejímž sedle vystřídá Michala Hroudu ž. Zdenko Šmida. 

Hned tři klisny posílá na start trenér Nieslanik, nejšancovější z nich se zdá být čtvrtá z trialu Achird (Archipenko, v sedle ž. Rája), která se minule dlouho rozcházela, ale v závěru předvedla slušný progres.


Kurzy na vítězství v Jarní ceně klisen. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde


Vedle klasického dostihu nabídne mostecké závodiště i první letošní vytrvaleckou zkoušku pro starší koně Memoriál Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m, 150.000 Kč), v němž se o reparát za nepovedenou Velkou dubnovou cenu pokusí grupový vítěz Kronprinz (Lord of England, v sedle ž. Verner), jemuž se mj. postaví v Čechách debutující Wise Rules (Dawn Approach), podzimní 67.000 gns akvizice stáje Meridian, který si z ostrovů přivezl rating 86 liber a žokej Palík jej pojede pro trenéra Radka Holčáka, jehož stáj ukázala minulý víkend výbornou formu. (miv)

Související článek:
Stránky