Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 6 min 48 sek zpět

Před 32 lety vyhrál první český odchovanec blacktype dostih

11 hodin 4 min zpět

Osmnáctý srpen hraje v historii českého, respektive československého chovu zcela výjimečnou roli. V tento den v roce 1985 se prvnímu a dosud jedinému koni českého chovu podařilo zvítězit v dostihu, který měl mezinárodní statut blacktype dostihu. Oním vítězem, respektive vítězkou, byla tehdy čtyřletá hnědka z chovu Hřebčína Napajedla Redakta (Dakota), která 18.9.1985 zvítězila v Grosser Preis von Hessen, listed handicapu na 2100 metrů o 70.000 marek ve Frankfurtu.


Dnes už v Evropě téměř nevidíme handicapy, které by měly statut blacktype dostihu, a Grosser Preis von Hessen už řadu let chybí v seznamu německých stakes dostihů, to však nijak nezmenšuje význam tehdejšího Redaktina triumfu. Ten navíc nebyl jediným. Ač klisna nevyhrála žádný další blacktype dostih, ještě před triumfem ve Frankfurtu doběhla třetí v dalším listed jedničkovém handicapu Grosser Karstadt-Preis v Hamburgu a v polovině záři obsadila druhé místo v Grosser Preis der International Harvester, ceně na 3000 metrů, která též nesla klasifikaci listed.

Ač tyto úspěchy napajedelské odchovankyně bývají často opomíjeny a bohužel bylo v různých médiích uváděno, že žádný kůň českého chovu v blacktype dostihu neuspěl, zvítězila česká odchovankyně Redakta v blacktype dostihu řadu let před tím, že se to podařilo kterékoliv z importovaných hvězd, trénovaných v České republice či Československu.

Nutno však na tomto místě dodat, že Redakta těchto úspěchů dosáhla v době, kdy byla trénována v Německu. Po dvou sezónách v přípravě jedné z trenérských legend Jaroslava Maška ve Velké Chuchli, během nichž mj. vyhrála Cenu zimní královny, Jarní cenu klisen, Memoriál Ing. Bohumila Tichoty (Oaks) i Saint Leger, ji Napajedla pronajala do Německu Tomáši Mittelsteinerovi, který ji umístil do tréninku k vynikajícímu Heinzi Jentzschovi. U něj jako pětiletá absolvovala od března do října 11 startů, 4x zvítězila, jednou doběhla druhá a třetí, vydělala 103.900 DM a byla nejlepší starší klisnou v Německu. Nejvyšší GAG, který získala, dosáhl hodnoty 98 kg, což je mimochodem jen o půl kilogramu méně než nejvyšší známka, kterou v Německu získal Darsalam.

Při svém největším německém úspěchu, vítězství v Grosser Preis von Hessen, klisna porazila i dva hřebce, kteří později u nás působili v chovu.  Třetí tehdy skončil vítěz Grosser Preis von Dortmund (Gr.3) Aquarico (Surumu), který byl počátkem 90. let importován na Slovensko, páté místo obsadil v Polsku narozený Saraganův syn Epsom, který ještě v polských službách vyhrál Velkou cenu československého turfu, v Německu zvítězil v Union-Klub-Pokal, listed handicapu na 3200 metrů a později byl plemeníkem v Albertovci. Ve výše zmíněné Grosser Karstadt-Preis zase Redakta porazila pozdějšího plemeníka JZD Březůvky Feuersturma (Lightning), v Grosser Preis der International Harvester za ní vedle Epsoma skončil i El Arco (Caracol), později působící v ZD Letohrad.

Zatímco Redakta byla výjimkou, polských odchovanců jako Epsom, kterým se tehdy dařilo sbírat dotace v blacktype dostizích, bylo víc. V 70. letech dokonce Pawiment (Mehari) zvítězil v Grosser Preis von Europa (Gr.1) a Gran Premio del Jockey Club Italiano (Gr.1). Na počátku 90. let si v Německu velmi dobře vedl například Dakotův syn Dongo, který v Německu vyhrál 5 dostihů včetně listed Mülheimer Frühjahrs-Steher-Preis a Milka Steher-Cup a doběhl třetí v Gr.3 Oleander-Rennen. Dongo je zajímavý i z pohledu našeho chovu neboť jeho matka Danila byla dcerou zdejšího šampióna plemeníků Norberta, za kterým bába Donga Dacja (Dorpat) přijela v roce 1979 do Napajedel na připuštění.

Ale vraťme se k Redaktě. Ta se po úspěšné sezóně v Německu vrátila do Napajedel březí po německém šampiónu dvouletých Esclavo (Viceregal). S ním přivedla na svět klisnu Redakci, která doběhla třetí v Ceně Hřebčína Napajedla i v Memoriálu ing. Bohumila Tichoty (Oaks). Ovšem nejúspěšnějším z potomků Redakty byl v roce 1992 narozený Regulus (Lincoln), Kůň roku a vítěz Českého derby, které ovládl stylem zadrženě 15.

Rodina založené Redaktou je nadále aktivní, nyní především zásluhou Redaktiny vnučky, v chovu Miroslava Ševčíka  působící Renaissance (High Extreme - Redmona Dara Monarch), která je vedle svých dcer Renessie (Stormy Jail) v Napajedlích a Renée (Rainbows for Life) v chovu Tomáše Duchoně jednou ze 4 klisen rodiny Redakty, připouštěné v loňském roce. Asi není třeba dodávat, že Renaissance je matkou šampióna dvouletých Renny Storma (Stormy Jail), jehož výhra ve francouzském handicapu o 52.000 € je zřejme největším úspěchem českého odchovance v rovinových dostizích v zemích Pattern systému od triumfu Redakty. Čtvrtou klisnou z Redaktiny rodiny působící v chovu je Regatta (Rainbows for Life - Reálka, Najoom) v chovu společnosti Kompresory Kopřiva s.r.o.

Před 32 lety se tedy zrodilo první a zatím jediné blacktype vítězství koně českého chovu. Ač jej vítěz nedosáhl v době, kdy byl trénován v ČR, nemělo by se na něj zapomínat. (miv)   

      

 

Rodina Venillie se díky Orlingu dále rozrůstá

17. Srpen 2017 - 18:37

Excelentní výkon čtyřleté odchovankyně společnosti Orling Venillie (Rosensturm), který předvedla v Memoriálu Josefa Dolejšího, v němž porazila Aldara, Aldzarba, Sir Suna či Tamarind Cova, opět přilákal pozornost k rodině, která v našem chovu působí již více jak 100 let.


Rodina Fieldmistress, či někdy uváděná jako rodina její dcery Valencie (Wallenstein), dnes existuje především díky někdejší šampiónce steeplerů a druhé z Velké pardubické Vinny (Rookery Hill). Právě tu před 18 lety přivezl Orling do Napajedel s cílem postavit na ní chov. Ačkoliv Vinny odcházela do chovu po velmi náročné a dlouhé kariéře, víra a trpělivost v jejím případě vedly k úspěchům, které naposledy předvedla právě Venillia, pravnučka Vinny.

Také všechna tři letošní hříbata Orlingu pocházejí z matek z této rodiny. Je mezi nimi i pravá sestra Venillie, 22. března narozená hnědka Vangellisa (Rosensturm - Vinnah, Look Honey), dále bělka Virgillia (Rosensturm - Vernaria, Scyris), která spatřila světlo světa 31. března a hnědka Vinny Marry (Maryidi - Security Risk), která se narodila 28.3. Také letos Orling využíval služeb těchto dvou plemeníků. Vera Cruz (House Rules) a Macaone (Look Honey) byly partnerkami Rosensturma, Vespehar (Security Risk) a Christera (In Camera) navštívily Mariydiho.

"Rosensturma jsme si pronajali od pana Šedivého, aby nám neodešel jinam a to hlavně kvůli V rodině, ale Vespehar si nakonec vybrala Mariydiho. Oba dva hřebci, Rosensturm i Maryidi, se dobře hodí na naše klisny z V rodiny. Venillia to potvrzuje a doufám, že budou následovat další, kteří jsou v tréninku u Martiny Růžičkové nebo ve "školce" u Pavlíny a Karla Bielíka nebo ještě u nás pod matkami," říká Ing. Kateřina Dušková a stručně vysvětluje systém, který má nemalý podíl na úspěších tamních odchovanců. "Je to jednoduché - příprava matky na březost, březost klisny a porod, odchov do odstavu ve stájích Orling a intrenzivní výživa pohybového aparátu našimi přípravky Gelapony a Mineralpony, pak pobyt ve "školce" u Bieliků a zase výživa pohybového aparátu, a pak přechod k trenérce Martině Růžičkové a dále Gelapony a Mineralpony a obětavá láska ke koním, která nás všechny spojuje. "

Díky němu tak z chovu Orlingu a z rodiny Vinny vzešel mnohanásobný ořekážkový vítěz Vernar (Gd2, Gd3 vítěz), pětinásobná vítězka Vespehar, vítězka JCK Vinnah a nyní její dcera Venillia.  K systému patří i režim využití chovných klisen. Možná jste si všimli, že ve výčtu letos připouštěných klisen chybí Venilliina matka Vinnah, ale nechybí jen ona. V Orlingu plánovitě připouští každou klisnu obrok a využívají tzv. "post-barren" efekt. “Předně chci, aby hříbata byla silnější,” vypočítává chovatelka, která tak v praxi využívá v odborné literatuře několikrát potvrzený efekt, podle něhož jsou hříbata klisen, která v předešlém roce neměla hříbata, úspěšnější. “Také chci, aby si i klisny odpočinuly a hlavně - nemáme vlastního plemeníka a nechci vozit na připuštění klisny s hříbaty nebo je odvážet na ohřebení u hřebce.”

Na Vinnah tak přijde řada příští rok. To už bude v chovu i její dcera Venillia, u jejíchž potomků bude Vinny už ve IV. generaci rodokmenu. (miv) Uhynul trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán

17. Srpen 2017 - 8:38

Dnes ráno, ve věku 29 let, poklidně skonala jedna z nejvýraznějších postav českého překážkového sportu, trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán (Agadir). Odchovanec Státního statku Znojmo, v jehož barvách v úvodu své kariéry běhal, prožil svá nejlepší léta pod stájí Dr. Václava Bruny, trénovaný Lenkou Horákovou. Vítěz 4 rovinových a 16 překážkových dostihů dokázal vedle Pardubic uspět i v Cheltenhamu, kde v roce 1997 doběhl druhý ve Sporting Index Chase. 


Celkem absolvoval Peruán 20 startů na rovinách a 38 na překážkách, vedle zmíněných 20 vítězství se 20x umístil (včetně druhého místa ve Velké pardubické 2001, kde jej po kontroverzním závěru porazil Chalco) a vydělal 7,025.587 Kč. Po skončení dostihové kariéry v roce 2003 mu majitel dopřál důchod v tréninkové centrále v Zámrsku, kde dnes ráno poklidně opustil tento svět. (miv) 

Stovka stakes vítězů z dcer Machiavellianových synů

16. Srpen 2017 - 14:40

Tříletá ryzka Sea of Grace v sobotu v Haydocku vyhrála listed Dick Hern Fillies Stakes, po loňském triumfu ve Flame of Tara Stakes svůj druhý blacktype dostih. Druhá z Poule d’ Essai des Pouliches (Gr.1) je dosud nejúspěšnějším potomkem Galileova polobratra Born To Sea, nicméně při pohledu na její rodokmen bychom neměli opomenout ani mateřskou část včetně jejího mateřského otce, Machiavellianova syna Vettoriho.


Evropský šampión dvouletých Machiavellian byl bezesporu nejúspěšnějším z Mr Prospectorových synů působících v Evropě, velmi dobře si vedl i jako otec plemeníků. Přesto dnes můžeme konstatovat, že jeho úspěchy v roli otce i úspěchy jeho synů byly ještě překonány výsledky jeho dcer, díky kterým se Machiavellian stal i mimořádně úspěšným mateřským otcem. Otec matek takových hvězd jakými jsou ShamardalVictoire PisaScintillationVerxinaGoldreamDark AngelZoffany či tuto neděli v Prix Jacques le Marois skvěle bojujícího Al Wukair už nemá moc co dokazovat. Otázka, která se nabízí, zní jinak - jsou jeho synové též úspěšnými otci matek?

Tabulka za tisíc slov, a tak se podívejme, kteří Machiavellianovi synové už v rolích otců matek skórovali v blacktype dostizích. Jak ukazuje tabulka, je takových synů je již 8 a společně jejich dcery daly k dnešnímu dni 103 blacktype vítězů. To je ale pro srovnání stále ještě méně, než kolik blacktype vítězů přivedly na svět dcery samotného Machiavelliana, který je otcem matek 117 vítězů blacktype dostihů.

Nejúspěšnějším z jeho synů v roli mateřského otce je vítěz Poule d’Essai des Poulains Vettori, otec matky v úvodu zmíněné Sea of Grace či v úterý v Prix de Lieurey úspěšné Lady Frankel. Čilý pendler, který působil ve Francii, Austrálii i Brazílii, je mateřským otcem 37 blacktype vítězů, včetně 5 úspěšných v Gr.1 dostizích. Tři z nich se narodili v Brazílii, kde spatřila světlo světa třetina blacktype vítězů z jeho dcer. V Evropě se narodil jen jediný Gr.1 vítěz, který však není nikdo menší než dvojnásobný francouzský klasický vítěz a jeden z předních mladých plemeníků Lope de Vega. K úspěchu v roli otce matek jej předurčuje i pedigree, které je postaveno na spojení dvou výjimečných mateřských otců Machiavelliana a Sir Ivora.

V patách Vettorimu kráčí Street Cry. Vítěz Dubai World Cupu debutoval v chovu v roce 2003, 6 let po Vetorrim, a je nepochybné, že v počtu stakes vítězů svého soka překoná. Otec tak výjmečných klisen, jakými jsou ZenyattaWinx je mateřským otcem jediného Gr.1 vítěze - v Brazílii úspěšného Daniel Boone, jehož matka, v USA narozená Bia Don’t Cry, byla do Brazílie Importována. V Kanadě si výborně vede jeho sedmiletý vnuk Are You Kidding Me, pětinásobný Gr.2 vítěz, v Evropě se nejvíce dařilo vítězce Gr.2 Rockfel Stakes Lucidě, která je, stejně jako Lope de Vega, dcerou Shamardala. Její rodokmen rozhodně stojí za zmínku, neboť Street Cry je pravým bratrem Shamardalovy matky Helsinki, a tak je Lucida, stejně jako Lope de Vega, prochována na Machiavelliana, ale ona zároveň i na vítězku Irish Oaks Helen Street.

Machiavellianovi synové, otcové matek blacktype vítězů plemeník, nar.do chovuBT vítězů VETTORI, 1992 1997 37 STREET CRY, 1998 2003 31 MEDICEAN, 1997 2002 15 TITUS LIVIUS, 1993 1999 9 ALMUTAWAKEL, 1995 2001 5 KAHAL, 1994 2001 4 BEST OF THE BESTS, 1997 2003 1 DON MICHELETTO, 1993 1999 1


Nedávný triumf Shakeela v Gr.1 Grand Prix de Paris ukázal potenciál dalšího z Machiavellianových synů v roli mateřského otce - Mediceana. Vítěz Eclipse Stakes, respektive jeho dcery, má až nyní na dráze vyšší počet startujících, a tak mu v posledních sezónách přibývají úspěšní vnukové jako loňský vítěz Gr.2 Union-Rennen Boscaccio či předloňská vítězka UAE Oaks Local Time.

Ostatní najdete v tabulce a tak jen zmiňme anglického listed vítěze a čtvrtého z francouzského derby Don Micheletta. Ten působí v indickém chovu, kde dal jen 2 blacktype vítěze, oba však vyhráli dostihy v Indii klasifikované jako Gr.1. Podobně si vedou v chovu i jeho dcery, ze kterých vzešel zatím jen jediný stakes vítěz, respektive vítězka. Tou je klisna Royal Conquest, která na dráze v Chennai vyhrála nejen South India Derby, ale též tamní 1000 Guineas, Oaks a Saint Leger.

Chennai je v rámci indického turfu trochu provinční dráha, krev Machiaveliana i jeho synů však patří celosvětově k nejvýznamnějším zdrojům dostihového talentu. A to i v rolích mateřských otců.

Miloslav Vlček
Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com


 

Srpnová kvalifikace nabízí souboj velkých jmen

16. Srpen 2017 - 13:51

Třetí srpnová sobota to je v posledních letech tradiční termín pro třetí kvalifikační dostih na Velkou pardubickou a v letošním roce to platí také. Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice na tradiční distanci 5800 metrů sice není tak početně obeslána jako v minulém roce, ale kvalita rozhodně nechybí.


Pro připomenutí nabídneme dva výsledky:
Velká pardubická 2016 - 1. Charme Look, 2. Ange Guardian, 3. Zarif. Všichni tři se představí v sobotu odpoledne na dráze.
První kvalifikace na Velkou pardubickou 2017 - 1. Zarif, 2. No Time To Lose, 3. Reaper. Ani z této trojice žádný z protagonistů nechybí.
Navíc najdeme na startovní listině Nikase, Taranta či Templáře.

Všichni jmenovaní patří k hvězdám tuzemských dlouhých krosů. Charme Look se vrací na dostihovou dráhu téměř po třech měsících. Květnovou první kvalifikaci nedokončil, a tak tentokrát by si měl spravit chuť, navíc v sedle bude mít světoběžníka Jana Faltejska, kterým s ním loni na podzim vyhrál Velkou.

Ange Guardian nedokončil v červenci Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem, navíc se nepříjemně zranil žokej Jan Kratochvíl. Tentokrát bude v sedle reprezentanta stáje Anděl strážný Josef Váňa mladší, který se letos poprvé představí v pardubickém krosu. Zatím startoval především v Itálii a Francii. Na Apeninském poloostrově s převahou vede jezdecký šampionát. Ange Guardian je jediným devítiletým koněm na startu kvalifikace, právě devítiletí vyhráli čtyři poslední ročníky dostihu.

K Zarifovi není třeba moc dodávat, dvě vyhrané kvalifikace a tři účasti ve vrcholu sezóny proměnil ve druhé, třetí a šesté místo. V sedle bude jediný tuzemský překážkový šestistovkař Josef Bartoš.

Od červencové Lysé nad Labem se poprvé objeví v sedle Jan Kratochvíl a jeho parťákem bude No Time To Lose. Loni v den Velké vyhrál Cenu Vltavy a v květnu podlehl pouze Zarifovi, tréninkovému kolegovi. Reaper už je také zkušený, navíc koně z tréninku manželů Myškových ukazují velmi dobrou formu. V sedle Nikase střídá Marka Stromského Lukáš Matuský, a tak uvidíme, jak bude nová spolupráce fungovat. Polokrevný Templář je spolehlivým koněm, letos sice bude debutovat, ale Marcel Novák ho zná, a tak by mezi nejlepšími neměl chybět.

Pro někoho je překvapením nominace Taranta do vytrvaleckého krosu, ale trenér Grzegorz Wroblewski si myslí, že by mu dlouhé dostihy neměly dělat problémy. Stejnou cestou šla před pěti lety Orphee des Blins.

Startovní listinu doplňuje půltucet ve složení Aucun Soucis, Broker, Makléř, Mileryt, Sixtyseven a Stretton. Úspěch někoho z těchto koní by byl velkým překvapením. Prvně jmenovaný zamířil do Česka začátkem července z Francie, ale tam velkých výsledků nedosahoval, ve své kariéře zatím nevyhrál. Sixtyseven se sice v květnu kvalifikoval, ale nepřesvědčivým výkonem. Stretton letos již běhal třikrát, dvakrát skončil druhý a jednou čtvrtý, ale v nižších kategoriích. V sedle bude Švéd Niklas Lovén, který pardubickou dráhu dobře zná.

Pozornost si zasluhuje také Cena Peruána na 5200 metrů, druhý vrchol sobotního programu. I v tomto klání se představují koně s vysokými ambicemi ve Velké pardubické. Letos na startu najdeme trojici Kasim, Ter Mill a Wild Danger, která již kvalifikaci splnila, a navíc figuruje i na přihláškách do vrcholu sezóny. Na konci června vyhrál dostih na stejné distanci Tzigane du Berlais, pomalu připravovaný pro Velkou pardubickou. Poslední dva starty v zahraničí absolvoval Vicody, i on může zamíchat pořadím mezi nejlepšími.

Dostihový spolek Pardubice

První bod druhé poloviny pardubické dostihové sezóny startuje v sobotu ve 13 hodin, na programu je sedm klání a startovní listiny obsahují jména celkem 72 koní.

Celeste poslední mezi klisnami v meranské Listed

15. Srpen 2017 - 19:01

Druhým vrcholem dnešního odpoledne v Meranu byla rovinová zkouška Listed pro tříleté a starší klisny, kam byly přihlášeny také dvě naše tříleté klisny, Luxia (Midships) a Celeste (Ryan). Reprezentantka stáje DAR ale byla z dostihu škrtnuta. Celeste s žokejem Martinem Laubem v sedle skončila poslední s velkým mankem na nejlepší.


Na start Premio EBF Terme di Merano (3+ kl., 2200 m, 42.900 euro) nastoupilo po škrtnutí Luxie a domácí Zattery (Rail Link) osm klisen. Svěřenkyně trenéra Bodláka Celeste pod taktovkou Martina Laubeho dobře odstartovala a držela se na druhé až třetí pozici. V cílové rovině se pole vyrovnalo a klisna svým konkurentkám nestačila. V cíli byla poslední osmá, přibližně 15 délek za vítězkou. Tou se podle očekávání stala německá Fosun (Soldier Hollow) s Martinem Seidlem, která o třičtvrtě délky za sebou zanechala další Němku Distain (Champs Elysees). Třetí byla domácí Sunset Key (Tamayuz). (mze) 

Al Bustan se prosadil v Listed v Meranu (+ video)

15. Srpen 2017 - 18:29

Třináct českých překážkářů se dnes prezentovalo v Meranu a většina z nich potěšila výbornými výkony. Čeští koně totiž zvítězili ve všech třech překážkových dostizích (včetně jednoho současného vítězství s italským koněm vedeným Josefem Bartošem). Ve vrcholu mítinku, Listed Premio Creme Anglaise, se prosadil silným závěrem svěřenec trenéra Stanislava Popeplky Al Bustan stáje Lokotrans, který pod vedením ž. Jana Faltejska dokázal porazit obhájce vítězství Mazhilise a dalšího svěřence Josefa Váni Broughtona.


Úvodní Premio Royal Mougins (5+, siepi, 3300 m, 24.000 euro, záznam dostihu) přinesla současné vítězství českých jezdců. Jak Chiaromonte (Domedriver) trenéra Franka vedený Josefem Bartošem, tak Notti Magiche (Montjeu) pilotovaný Josefem Váňou ml., totiž bojoval o vítězství jako lev a nakonec se diváci dočkali "mrtvoly". Tři délky za nimi doběhl další český reprezentant, svěřenec trenéra Ševčíka Čáriray (Ray of Light) s ž. Lukášem Matuským. Na pátém a zároveň posledním místě byl klasifikovaný druhý svěřenec Josefa Váni v dostihu Tahini (Medicean), kterého vedl ž. Jiří Kousek. 

Premio Alpha Two (4l., siepi, 3300 m, 26.400 euro, záznam dostihu) snad ani nemohl vyhrát nikdo jiný, než bývalý jezdec dvojnásobného vítěze Gran Premio Merano Alpha Two, Josef Váňa ml. Ten v dostihu vedl talentovaného a ve dvou black-type umístěného Treizor du Pilori (Axxos) patřícího Scuderia Aichner SRL. Josef Váňa poslal desetinnového favorita do vedení asi po čtvrtině dostihu a bylo rozhodnuto. Po poslední překážce sice na něho Raffaele Romano v sedle svého Zaniniho (Poseidon Adventure) zaútočil, ale česká dvojice jejich nápor odrazila a Josef Váňa ml. si připsal o délku a půl v Meranu double. Další kůň z přípravy Josefa Váni Accelerator (Voix du Nord) s Jiřím Kouskem v sedle doběhl čtvrtý s větší ztrátou na vítězného stájového kolegu.

Překážkový program v Meranu gradoval přezkouškou na Gran Premio Merano, Premio Creme Anglaise - Memorial Gilberto Giottoli (5+, steeplechase, 3800 m, 30.000 euro). Do dostihu nakonec nastoupilo osm zástupců českých stájí a pouze jeden italský kůň, protože byl před startem škrtnutý Recently Acquired (Beat Hollow), kterého měl jezdit Josef Bartoš. Nedlouho po startu dostihu přešel do čela Jiřím Kouskem vedený Broughton (Teofilo), kterého asi v polovině dostihu vystřídal na špici All About Cossio (Cossio). Obhájce vítězství Mazhilis (Country Reel) cválal po většinu dostihu na druhém místě, zatímco vítěz švédské Velké národní Al Bustan (Medecis) vyčkával ve středu pole a Delight My Fire (Way of Light)  ještě za ním. V poslední třetině dostihu se znovu dostal do vedení Broughton sledovaný Mazhilisem. V posledním oblouku také ale zrychloval Al Bustan vedený pro stáj Lokotrans Janem Faltejskem. Po překonání poslední překážky usilovali o vítězství oba svěřenci Josefa Váni Mazhilis a Broughton, ale nakonec ukázal nejlepší finiš Al Bustan, který si při prvním startu na italské dráze dokázal připsat hned black-type vítězství s dvou a půl délkovým náskokem. Souboj o druhé místo skončil mezi Broughtonem a Mazhilisem nerozhodně. Ani cíloví kamera nerozluštila, který z koní Váňových byl v cíli dříve. Čtvrté místo patrilo Sztormovi (Enjoy Plan) a doběh na tabuli uzavřela Delight My Fire. (mze) 
Subway Dancer zřejmě třetí v Gr.3, porazil Almanzora (+ video)

15. Srpen 2017 - 16:06

podrobnosti za okamžik

 

S trenérem Karlem Germičem nejen o úspěchu v Ceně Masise

14. Srpen 2017 - 21:09

Na včerejší dostihový den v Karlových Varech určitě budou dlouho vzpomínat trenér Karel Germič a majitel Rostislav Šefraný, kteří prostřednictvím dvouleté ryzky Love Connection a žokeje Jiřího Chaloupky dosáhli prvního vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. Stalo se tak v tradiční Ceně Masise, která je prvním velkým dostihem dvouletých koní. S trenérem Germičem působícím v Lysé nad Labem jsme si ale povídali nejen o včerejším vítězství. Dozvíte se také, jak na aukci v Baden-Badenu klisnu před třičtvrtě rokem vybíral, také o dalších plánech nejen s jedničkovou vítězkou.


Nejprve se vás zeptám, jak vysoko jste pomýšleli před Cenou Masise?
Přiznám se, že jsme pomýšleli na vítězství. Při svých předchozích dvou startech, kdy byla Love Connection pokaždé druhá, nešla úplně naplno. V těchto dostizích byla tvrdá dráha a také jsme měnili jezdce, takže šla takzvaně na pohodu. Minulý týden jsme ale od čtvrtka sledovali počasí v Karlových Varech, a když jsme zjistili, že prší, byli jsme rádi a mysleli jsme si, že by na měkké dráze měla bojovat o vítězství.

Vaše vítězství se zrodilo po taktice stat-cíl. Bylo to plánované?
Při zkoumání startovní listiny jsme si říkali, že v dostihu asi nebude žádný „fírák“ a tak jsme byli domluveni s žokejem, že může jít od startu na čele. Jirka Love Connection dobře odjezdil a vyšlo to.

Love Connection jste kupoval loni v říjnu pro pana Šefraného. Jak vlastně došlo k výběru a zakoupení klisny?
Už před aukcí jsem si podle katalogu sestavil TOP 5 ročků  a Love Connection byla mezi nimi. Byla to jediná klisna v mém výběru. Hřebce nám vykoupili, ale klisnu se nám podařilo za dobrou cenu koupit. Hlavně mě samozřejmě zaujala svým rodokmenem, pochází z výborné rodiny. Navíc máme slabost pro ryzáky. A když jsem jí viděl poprvé, hned jsem si také všiml jejích uší, byla takové hodně ušatá… Sám jsem byl ale překvapený, že se nám ji podařilo získat jen za 3.500 euro. Zřejmě se na tom podepsalo to, že je po začínajícím plemeníkovi. Kdyby byla po prověřeném hřebci, byla by určitě klisna z takové dobré rodiny mnohem dražší.


Love Connection odchází od soupeřů v cílové rovině Ceny Masise - Poháru Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o.

Je Love Connection po dostihu v pořádku?
Vypadá dobře, dneska už házela ve výběhu hrby. Má flegmatickou povahu a není ještě úplně hotovým dostihovým koněm. Jakmile jsme přijeli domů, tak hned běžela ke žlabu a chtěla žrát. Před Cenou Masise jsme jí přidali práci, ale to jí nikterak na její chutí k jídlu neubralo.

Jaké jsou vaše další plány s vítězkou Ceny Masise?
Už by měla startovat jen v Ceně zimní královny. Jedeme vlastně stále podle plánu, který jsme si stanovili na jaře. Přidali jsme do něho navíc jen start u nás doma na závodišti v Lysé nad Labem. Dvouletí koně se pořád vyvíjejí, takže to bylo pro seznámení a zažití dostihů. Namísto toho, aby šla Love Connection galup v lese, odběhla doma dostih.

Do Karlových Varů jste také vezli bělouše Pale Martiniho, který na zdejší dráze třikrát zvítězil a jednou byl druhý. Tentokrát  ale skončil na konci pole. Co se přihodilo?
Jindřich Fabris mi po dostihu říkal, že se mu zdálo už v oblouku, že to není ono. Na měkké dráze se takzvaně utopil. Sice se ještě v cílové rovině snažil, ale nakonec se přes něho soupeři dostali. Po dostihu byl Pale Martini hodně zadýchaný a unavený. Dráhu mu tedy zřejmě nesedla.


Love Connection snadno vítězí pod vedením ž. Jiřího Chaloupky v hlavním karlovarském dostihu

Co se u vás změnilo od předjaří? Přišli do stáje nějací noví koně?
Naopak máme koní méně, než na jaře. Ze zdravotních důvodů ukončila kariéru tříletá Myranelle a také skončil o rok starší Ombretarius z důvodu nedostatečné výkonnosti. Přiznám se, že jsme rezignovali na pětkové koně. Loni se do pětkových handicapů pustili importovaní koně a letos s nimi běhají i koně čtyřkoví, takže koně nejslabší výkonnosti nemohou uspět ani ve své páté kategorii. Řekli jsme si tedy, že raději ať odejdou zdraví a dělají radost jinde.
Na podzim by ale měli přijít do naší stáje mladí koně. Měli bychom zase jet koupit ročka na druhou baden-badenskou aukci a také se do naší stáje vrátí „Ačka“. Uteklo to rychle a dcera Aromaticy a Stormy Jaila jménem Abbey Road je už roční. S ní by se měl vrátit mezi majitele pan Kubiš.

Jsme už za půlkou sezóny. Panuje u vás s ní spokojenost?
Zpočátku to vypadalo katastroficky, protože jsme měli tři koně dobré a tři koně pětkové. Dosáhli jsme s nimi tří vítězství a čtyř druhých míst, ale také máme hodně doběhů mimo dotovaná místa. Po včerejšku, kdy se při minimu dostihových koní podařilo dosáhnout vítězství v první kategorii musím říci, že máme skvělou sezónu. A také chci moc poděkovat celému našemu týmu, bez kterého by to nešlo.
Na závěr bych ještě rád zmínil, že mě moc mrzí, že pro majitele vítěze včerejšího hlavního dostihu nebyl připravený jako čestná cena pohár.  Pan Šefraný už si toho v turfu prožil hodně včetně několika smutných událostí a teď nemá na památku velkého vítězství ani malý pohár. Dostal sice láhev Becherovky, ale to není dostihová trofej. Nemůže si ji vystavit a chlubit se s ní mezi přáteli. Je to škoda, protože jedničkový dostih se nevyhrává každý den…

Michaela Zemanová

Fotografie: Monika Vodičková, další její snímky z dostihových dní si můžete prohlédnout zde

S
ouvisející článek: Love Connection suverénní vítězkou Ceny MasiseÚterní Merano se dvěma Listed a mnoha českými koňmi

14. Srpen 2017 - 11:53

Dostihový program v Meranu bude zítra pokračovat důležitým mítinkem, který bude vrcholit dvěma zkouškami Listed. Jednou z nich je předzkouška Gran Premio Merano, Premio Creme Anglaise. V desetihlavém poli bude osm zástupců českých stájí včetně obhájce vítězství Mazhilise, kterého po bezmála dvou letech povede Josef Váňa ml. Na programu ale také je Listed pro tříleté a starší klisny na trati 2200 metrů, kde bude náš turf zastoupený pátou z Oaks Luxií a třetí z Ceny Pat´s Music a Ceny Arvy Celeste.


Na zítřejší mítink do Merana míří 15 koní od trenérů Radima Bodláka, Ludvíka Harise, Pavla Polese, Stanislava Popelky, Aleny Skráškové, Ing. Miroslava Ševčíka, Josefa Váni a Grega Wroblewského. Až na dvě tříleté klisny se všichni koně objeví v některém ze tří překážkových dostihů mítinku. Velké zastoupení budou mít české stáje a trenéři v hlavním překážkovém dostihu, Premio Creme Anglaise - Memorial Gilberto na 3800 metrů o 30.000 euro. Pouze dva z deseti účastníků jsou domácí koně. Josef Váňa sem vyšle kromě Mazhilise (Country Reel), který tu loni započal svou cestu k úspěchu v Gran Premiu, také květnového víteze Gr. 1 Grande Steeple Chase di Milano Brougtona (Teofilo), kterého bude jezdit ž. Jiří Kousek. Dvojici koní bude mít na startu také Grzegorz Wroblewski. Budou to nedávno druhý v Gr. 1 Grande Steeple Chase d´Europa Sztorm (Enjoy Plan) - opět s Markem Stromským v sedle - a také bělka Ralianka (Martaline). Tu bude povede Dirk Fuhrmann.

Stanislav Popelka angažoval pro hrdinu Švédské velké národní Al Bustana (Medecis) ž. Jana Faltejska. Na italské dráhy se po třech měsících vrací populární Delight My Fire (Way of Light), kterou po téměř dvou letech provede dostihem ž. Lukáš Matuský. All About Cossio (Cossio) měl poslední dva dostihy v Meranu pád a tentokrát bude v jeho sedle Pavel Peprna. Vůbec první dostih absolvuje v Itálii svěřenec trenérky Škráškové Segal (Jape), v jehož sedle bude Jan Derych.

O půl hodiny později se postaví na start Premio EBF Terme di Merano na 2200 metrů o 42.900 euro desítka tříletých a starších klisen. Tříleté klisny ponesou oproti starším soupeřkám o 4,5 kilogramy méně. Jednou z nich je reprezentantka stáje DAR, pátá z Oaks Luxia (Midships) v sedle s Pierantoniem Convertinem. Druhou českou účastnicí bude zástupkyně stáje U krále Matyáše, UH  Celeste (Ryan). Realizační tým s ní šel převážně slovenskou cestou a klisna se zařadila mezi špičkové klisny na Slovensku. Českému publiku se ukázala pouze v Ceně Wago, kde doběhla čtvrtá se ztrátou přibližně čtyř délek na vítěznou Hessoesse a tři délky zaostala za druhou Luxií. Celeste povede v Itálii žokej Martin Laube.

Mezi soupeřkami českých tříletých klisen je například výborná německá Fosun (Soldier Hollow), která se při posledních třech startech v dostizích Listed ve své domovině umístila na druhé příčce. Z Německa přijede i čtvrtá z baden-badenské Listed v květnu Distain (Champs Elysees) a také Gazelle (Galileo) trenéra Schiergena. Z domácích klisen se v červnu umístila na třetí příčce v Listed Premio Paolo Mezzanotte Zattera (Rail Link) trenéra Gaspariniho. (mze)


 

Další tři ročci v Katalogu ročků

13. Srpen 2017 - 23:27

Nabídka Katalogu ročků, služby společnosti Blacktypepedigree s.r.o. pro české chovatele a majitele dostihových koní, se rozšířila o další tři ročky, které nabízí Syndikát Junelevap. Je mezi nimi i potomek Age of Japa (Jape), třetí roček po tomto plemeníkovi v Katalogu.


Právě z prvního ročníku trojkorunového vítěze pocházející hřebec Ree Unique je z nováčků nejdražší - nabízející za něj požaduje 200.000 korun. Sebevědomá cena je dána nejen populárním otcem, který špičkovou třídu ukázal jak na rovinách, tak i v překážkovém provozu, ale také výsledky matky Rytiny (Arcane), která dosud dala 4 vítězů, kteří všichni vydělali přes 100 tisíc korun. Nejlepším z nich je Tribal Instinctova dcera Ryana, sedminásobná vítězka na překážkách, mj. dvakrát druhá v Poplerově memoriálu.

Za 80.000 Kč nabízí syndikát klisnu Weneku, dceru úspěšného vytrvalce Brusca (Rock of Gibraltar) a jedničkové vítězky Wenke (Topanoora). Matka dosud dala 4 vítěze, její bába Well Proved je mj. prabábou letošního vítěze Deutsches Derby Windstosse a jistě není bez zajímavosti, že rodina pochází ze střední Evropy a směřuje k nejslavnějšímu koni, který zde byl kdy odchován - legendární Kincsem.

Výbornou rodinou se může pochlubit i ryzka Sy Ju Ree (Sharpour), která je na prodej za 50.000 korun. Rodina Sidney, ze které klisna pochází, je historicky nejúspěšnější rodinou v českém chovu, praprabábou Sy Ju Ree je Kůň roku Sparta (Ivory Tower), prabába Slavia vyhrála Cenu Hřebčína Napajedla a doběhla druhá v Oaks. (miv)

 

Reki vítězem trialu na Velkou wroclawskou (+ video)

13. Srpen 2017 - 19:44

Poněkud méně koní v českém tréninku, než jsme byli v poslední době zvyklí, se dnes odpoledne zúčastnilo důležitého mítinku ve Wroclawi, jehož vrcholem byla hlavní zkouška na zářijový vrchol zdejší překážkové sezóny, Velkou wroclawskou. V dramatickém souboji čtyř koní o vítězství se prosadil v Polsku připravovaný reprezentant stáje Wrbna Racing Reki s Niklasem Lovénem v sedle. Do Česka dnes putuje pouze jedno vítězství zásluhou Mashy a am. Michala Mikšovského. 


Úvodní Nagroda 18.000 zl (3l., proutěné překážky, 2800 m, 18.000 zl, záznam dostihu) byla měřením šesti domácích tříletků se svěřencem trenéra Bodláka Araayem (Arcano). Na překážkách debutujícího zástupce stáje U krále Matyáše, UH vedl ž. Marcel Novák po většinu dostihu na pátém místě v roztaženém poli a stejné místo obsadil hnědák i v cíli. Na suverénní vítězku Dallinu (Ruten) ztrácel Araayo v cíli více než 30 délek. Z pěti českých jezdců byl v dostihu nejúspější Dušan Andrés, který v sedle Rubinera (Golden Tirol) trénovaného R. Swiatekem pro stáj Vasury Kolesa projel cílem na třetím místě.

Čtveřice koní v českém tréninku startovala v Nagrodě 14.000 zl (4+, proutěné překážky, 3800 m, 14.000 zl, záznam dostihu) a hrála v ní podstatnou úlohu. Nejprve vodil dostih nový svěřenec MVDr. Olehly Taurito (Tiger Cafe) s Lukášem Matuským v sedle, ale bohužel kolo před cílem je potkal pád. V posledním oblouku se tlačila do čela další svěřenkyně trenéra Olehly Masha (Security Risk) DS Dvorce, která také zavedla pole do cílové roviny. Po absolvování poslední překážky na ni ještě útočil Le Grand (Grand Presidium) s ž. Novákem, ale teprve potřetí startující a dosud nevítězná Masha už si prvenství nedala vzít a vyhrála o dvě délky. Surin (Belenus) trenéra Polese skončil poslední sedmý.

Nagroda 18.000 zl (4l., steeplechase, 3800 m, 18.000 zl, záznam dostihu) byla problematickým dostihem, když z pěti startujících se dostali do cíle jen dva koně. Mezi těmi, kteří dostih nedokončili, byli svěřenci trenéra Hrudky Dark Vader (October) s Janem Odložilem a Madam Percy (Sir Percy) s Lukášem Matuským. Snadným čtyřdélkovým vítězem dostihu se stala klisna trenérky Wroblewské Galerianka (Royal Court) podporovaná Niklasem Lovénem před Turonim (Turgeon) trenéra Polese s Pavlem Složilem v sedle.

Hlavní chod programu mítinku, Wroclawska Trial - Nagroda Portu Lotniczego Wroclaw (5+, steeplechase, 4200 m, 20.000 zl, záznam dostihu) absolvovalo osm koní a všichni z nich dokázali přejít kurs dostihu. Po překonání poslední překážky usilovala o vítězství čtveřice koní, ze kterých měl nejvíce sil červnový vítěz Crystal Cupu, Registanin syn Reki (Look Honey) , kterého Niklas Lovén dovedl k půldélkovému triumfu nad Nettem (Kornel). Blízko byla i nejúspěšnější zástupkyně českách stájí Ponsettia (Egerton), kterou dělilo od druhého místa půl délky. Starbuck (Tiger Cafe) s Marcelem Novájkem doběhl šestý, zatímco Nechius (Jape) s Michalem Mikšovským výsledkovou listinu uzavřel. 

Nagroda Habany 16.000 zl (5+, steeplechase, 3600 m, 16.000 zl, záznam dostihu) měla v šestihlavém poli dva koně v českém tréninku. O vítězství se snažil Cotton Eye Joe (Look Honey) s Lukášem Matuským, ale nakonec o délku a čtvrt dominovala domácí Ismina (Needham´s Fort), kterou vedl žokej Marcel Novák. Třetí Modřín (Egerton) vedený Martinem Liškou sledoval vítěze s patnáctidélkovým odstupem v cíli. (mze)

Love Connection suverénní vítězkou Ceny Masise

13. Srpen 2017 - 19:08

V centru pozornosti dnes na závodišti v Karlových Varech byli dvouletí koně. Sedm z nich změřilo síly v prvním jedničkovém testu, Ceně Masise - Poháru Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. Dostih opanovala po taktice start-cíl svěřenkyně trenéra Karla Germiče Love Connection, kterou vedl zkušený Jiří Chaloupka. Klisna dokázala snadno porazit preferovanější soupeře, druhou Priscillu a třetího Quintera. Mezi dobrými vytrvalci v Ceně společnosti Charvát Group s.r.o. ukončil dvouleté čekání na své další vítězství Fernando. V jeho sedle byl Jan Rája, který jako jediný z jezdců dnes dokázal zvítězit dvakrát.


Čtvrtým dostihem v pořadí byla dlouho očekávaná Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. (2l., I. kat., 1200 m, 135.000 Kč), tedy první dostih sezóny pro koně nejmladšího dostihového ročníku. Spolufavority dostihu byli dosud neporažený Quintero (Stormy Jail) a ve Francii debutující Priscilla (Campanologist), ale oba nedokázali najít recept na zdolání jedné ze svých soupeřek. Krátce po startu přešla do čela zástupkyně stájo TAHLO Šefraný, dosud dvakrát druhá LOVE CONNECTION (Amico Fritz) v sedle s žokejem Jiřím Chaloupkou. Na druhé místě cválala Priscilla a za ní Quintero. Málokdo by předpokládal, že tímto je dostih rozhodnutý a že pořadí na prvních třech místech zůstane i v cíli stejné. Svěřenkyně trenéra Karla Germiče Love Connection totiž vůbec nepolevovala v tempu a v cíli měla náskok více než délky na Priscillu. Quintero v cílové nešel úplně rovně a i když uniklé klisny na posledních metrech dotahoval, na třetím místě měl ztrátu na vítězku tři a a třičtvrtě délky. V boji o čtvrté peníze uspěla Dylanka (Dylan Thomas), která o krk porazila debutujícho Let Fire (Dylan Thomas). 

Žokej Jiří Chaloupka si tak připsal letošní páté prvenství a zároveň 71. úspěch v dostihu nejvyšší kategorie. Trenér Karel Germič se raduje z prvního vítězství svého svěřence v dostihu první kategorie, stejně jako majitel pan Šefraný, který loni na podzim zakoupil klisnu za 3.500 euro na aukci v Baden-Badenu. Vítězka Ceny Masise Love Connection pochází z velmi dobré německé rodiny. Její matka Lovana (Darshaan) je totiž polosestrou šampiona tříletých v Německu a plemeníka Lord of England (Dashing Blade), dalšího blacktype-vítěze Lorianga (Acatenango) a také Lonanga (Acatenango), který vyhrál v roce 1997 Slovenské derby. A kvality nacházíme i v další generaci rodokmenu vítězky Ceny Masise. Její prabába Liranga (Literat) je matkou dvou německých šampionů – Lirunga (Connaught) a Lagunase (Ile de Bourbon).

Dostihové odpoledne otevřela handicapová Cena společnosti Karlovarská Korunní (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) s maximálním počtem dvanácti koní na startu. Od začátku dostihu udávala svižné tempo tříletá Finále (Midships). Přibližně 250 metrů před cílem ale převzala vedení před týdnem na zdejší dráze třetí FUR COAT (Layman) a pod vedením žákyně Lucie Fialové si docválala pro snadné prvenství. Tři délky za ní doběhla Finále a třetí místo patřilo Herbeboisovi (Scyris). Zkušený trenér Vladislav Fedorowicz přebíral čestnou cenu pro vítěze letos podruhé. Talentovaná Lucie Fialová slaví letos (a také celkově) své třetí vítězství.

V Ceně EBF (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) převažovali debutující koně nad těmi s již dostihovou zkušeností a nakonec měli navrch i v cíli dostihu. Tempo dlouho udával San Cristobal (Calming Influence) a blízko jemu se držel také favorizovaný Kominik (Bog Bad Bob), tedy oba koně, kteří již jednou startovali. Kominik v cílové rovině zaútočil a dostal se do vedení. Podél bariéry ale také zrychloval další reprezentant stáje Dr. Charvát RES JUDICATA (Jukebox Jury), kterého nejprve vedla ž. Martina Havelková vzadu pole, ale takticky s ním zatočila podél bariéry do cílové roviny a dostala ho tak do kontaktu s čelem dostihu. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy nakonec dokázal o půl délky zvítězit před bojující trojicí koní. Z nich se prosadila na druhé místo Kihnu (Campanologist), která o krátkou hlavu porazila Kominika. Ten v cíli zachránil o nos třetí místo před dalším debutantem Lavernem (Egerton). 

Na obrátkách nabírá kariéra tříletého reprezentanta stáje Marcelewo POLISH PEARLa (Galileo). V Ceně Nadace města Karlovy Vary (3+, III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) totiž uspěl při měření sil s dobrými staršími soupeři. V cíli měl pod vedením ž. Jaromíra Šafáře náskok jeden a čtvrt délky na spolehlivou Dang Giu (Lawman) a nejvíce zatíženého Hasana (Yeats). Vítězný Polish Pearl tak zvítězil podruhé ze tří startů a pro trenéra Grega Wroblewského to znamenalo upevnění vedoucího místa v šampionátu trenéru na rovině s 13 prvenstvími. Martina Havelková zaznamenala deváté vítěztsví v aktuální sezóně.

Dva roky čekal na vítězství zástupce naší vytrvalecké špičky FERNANDO (Sabiango) patřící Dostihové stáji Sedrik a dočkal se v Ceně společnosti Charvát Group s.r.o. (3+, II. kat., 2400 m, 100.000 Kč). Nedlouho po startu se prodral do čela Roony (Rainbows For Life) a blízko němu cválal také derbysta Fighting Lips (Mamool) a preferovaný Fernando. V cílové rovině přešel svěřenec trenéra Harise Fernando do čela a dokázal o třičtvrtě délky vyhrát před dotahující Santa Padronou a tříletým Kerabushem (Rock of Gibraltar). Santa Padronu (Muhtathir) vedl žokej Petr Foret dlouho na konci pole a v cílové rovině ji zavedl do vysoké stopy, kde byla pevnější dráha. Klisna podala opět výborný výkon a zdá se, že zraje jako víno. Trenér Haris je s devíti vítězstvími na třetím místě mezi trenéry rovinových koní.

Přesně po roce se vrátila na karlovarské závodiště pro vítězství svěřenkyně Ing. Václava Chaloupky TANITSCHKA (Wiesenpfad), na kterou čekalo v Ceně společnosti Maentiva Galopp s.r.o. (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) jedenáct soupeřů. Mezi nimi i karlovarský specialista Pale Martini (Kandahar Run), který tu byl neporažený ve třech startech. A bělouš pod vedením am. Jindřicha Fabrise diktoval od startu tempo v dostihu před Stormicem (Stormy Jail). 250 metrů před cílem ale začal slábnout a vedení převzal Stormico. V dramatickém závěru dostihu na něho ještě dotírali dva koně. Z jeho levé strany to byla nejméně zatížená Tanitschka, která stejně jako před rokem dominovala pod vedením am. Terezy Grbavčicové. Třičtvrtě délky zpět uhájil druhé místo Stormico před stájovým kolegou Monte Christem (Tiger Cafe).

Zajímavý rovinový program na karlovarském závodišti uzavřela Cena společnosti Karel Holoubek Trade Group (3+, handicap V. kat., 1400 m, 25.000 Kč). Mezi dvanácti účastníky zkoušky se po aktivním průběhu dostihu prosadila jediná zástupkyně tříletého ročníku v dostihu, vlastní odchovankyně trenéra a majitele Jaroslava Kroutilíka TURENGO (Sharpour - Tamdana, Dancing Fred). Žokej Jan Rája tak v jejím sedle dnes dosáhl double. Dvě a půl délky zpět získal stříbrnou příčku 63,5 kilogramy zatížený Sorahho (Scyris). Stejným rozdílem zpět patřilo třetí místo naopak nejméně zatíženému koni v poli, Calistmenovi (Normen).

Michaela Zemanová

Prix Jacques le Marois: Ve strhujícím finiši těsně Al Wukair (+ video)

13. Srpen 2017 - 18:25

Strhující finiš měl vrchol dnešního mítinku v Deaville, ceněná mílová Prix Jacques le Marois (Gr.1, 3+, 1600 m, 700.000 €). Ač oko diváka vidělo v cíli prvního Inns of Court (), cílová fotografie vyzněla ve prospěch AL WUKAIRA (Dream Ahead).


Třetí z 2000 Guineas s Frankie Dettorim v sedle už se zdál poraženým koněm, a z dvojice godolphinských soupeřů měl překvapivě navrch Inns of Court (Invincible Spirit) před favorizovaným Thunder Snow (Helmet), v posledních metrech ale znovu zabojoval a těsně zvítězil. (miv)

Cena turfu pro George Boola, pět vítězství Zdenko Šmídy

13. Srpen 2017 - 18:08

Tříletý tmavý hnědák stáje AGA-Vlachovice GEORGE BOOLE (Art Connoisseur), vedený skvěle jezdícím a 5x vítězným ž. Zdenko Šmídou, se po boji s domácím Oriental Sky (Tiger Hill) prosadil v obnovené Ceně turfu (I.k., 3+, 2400 m, 7.000 €), která se po sedmi letech znovu vrátila do slovenského dostihového kalendáře.  


Ač se na start dostihu postavilo jen 5 koní, kvalita startovní listině vytrvalecké zkoušky rozhodně nechyběla. Vedle vítěze Slovenské Velké jarní a třetího z Českého derby George Boola budili respekt i vítěz Zlatého poháru Oriental Sky či druhý ze Slovenského derby Gaston (Youmzain). Po startu se ujal vedení Fantastic Lacy, stájový kolega Oriental Sky, pro kterého plnil roli vodiče. Vlažné tempo se zhruba 600 metrů před cílem zrychlilo a v oblouku nastoupil dosud druhý George Boole. Po bariéře jdoucí Oriental Sky sice v cílové rovince chvilku vypadal na vítěze, ale středem pole jdoucí George Boole, zvnějšku stíhaný Gastonem, měl nakonec nejvíce sil a po tuhém boji o hlavu před Oriental Sky zvítězil. Druhý Gaston ztrácel pouhý nos, za trojicí už byla 3 1/2 délková mezera. Vítěze, zakoupeného prostřednictvím Berta Kerra na letošní Tattersalls February Sale za 60.000 gns, trénuje František Holčák. 

George Boole je synem plemeníka Art Connoisseur (Lucky Story), sprintera, který ve dvou letech vyhrál Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m) a doběhl druhý v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a ve třech letech korunoval svou kariéru vítězstvím v Golden Jubilee Stakes (Gr.1, 1200 m). Od roku 2010 působil v chovu irského národního hřebčína, v prosinci 2014 byl na dražbě v Newmarketu prodán za 40.000 gns.
Matka Valbonne (Refuse to Bend) vyhrála jednou jako dvouletá na distanci 1400 metrů a George Boone je jedním ze dvou jejích startujících potomků, kterým se oběma podařilo zvítězit. Jeho polosestra Tanneron po rychlém Elnadim vyhrála jako tříletá handicap na 1500 metrů. Bába Beguigne (Green Dancer) dala 7 vítězů včetně 3 blacktype umístěných koní (včetně druhého z Gr.1 Phoenix Stakes Big Time), její matka La Papagena (Habitat), ač nestartovavší, dala v chovu 3 blacktype vítěze včetně evropského šampióna dvouletých i tříletých Grand Lodge (Chief's Crown).


Z rámcových dostihů vyberme především úvodní Cenu Nikodéma (IV.k., 2, 1200 m, 2.000 €) pro dvouleté debutanty, ve kterém se na úkor Overdosova syna Cirfandli (z Chiaraluna po Bully Pulpit) prosadila odchovankyně Ing. Miroslava Ševčíka MAKOVÁ PANENKA (Stormy Jail), dcera již uhynulé vítězky Oaks Mary Lou (Beccari). V sedle klisny, reprezentující stáj svého chovatele a připravované na Slovensku Jaroslavem Línkem, byl taktéž ž. Zdenko Šmída.

Trojnásobný klasický vítěz z roku 2014 a tehdejší slovenský Kůň roku KILWORD (Thousand Words) se letos, po dvou a půl roční pauze znovu objevil na dráze a po čtyřech startech dnes v Handicapu Master Copyho (II.k., 1400 m, 3+, 3.600 €) získal první vítězství po návratu na dostihový trávník. Poprvé od roku 2014 dnes vyhrála i taktéž v klasickém dostihu úspěšná, v ČR narozená FIORHEAD (Mujahid) stáje Vimar Dvorníky, která o hlavu před King of Marmalade (Duke of Marmalade) vyhrála Hendikep Rezona (III.k., 3+, 1800 m, 2.600 €). (miv)   

Everest Hill čtvrtý v Aurillac

13. Srpen 2017 - 18:01

V Aurillacu dnes s dvěma koňmi startoval trenér Zdeno Koplík. Lépe si vedl sedmiletý Everest Hill (Tiger Hill) stáje Byliny Kindl, který s Radkem Koplíkem v sedle doběhl čtvrtý v Prix Charles Jamme (Class G, 4+, 1800 m, 6.000 €) a vydělal 600 €.

Eruption (Muhtathir) Dagmar Dostálové skončil v Prix du Conseil Departemental (Class G, 4+, 2400 m, 9.000 €) šestý. (miv) 


Hoppegarten: Listed bylo na Anitschu příliš

13. Srpen 2017 - 16:15

Z trojice klisen v českém tréninku, které dnes startují v Hoppegartenu v tamních listed zkouškách, se jako první představila loňská vítězka Svatováclavské ceny Anitschka (Arcano) ve Westminster Fliegerpreis (L, 3+, 1200 m, 27.000 €, záznam).


Listed konkurence se ukázala ale pro klisnu stáje Joly přilíš velkým soustem. Odskočila z prvního boxu, ale už brzo musela být Danielem Porcu pobízena, aby udržela krok s ostatními, v závěru její jezdec ukončil snahu a klisna docválala do cíle poslední s velikou ztrátou. Vítězství si odnesla outsiderka (32.4:1) čtyřletá Princess Asta (Canford Cliffs) s Michaelem Cadeddu. druhá doběhla Westfalica (Areion), kterou vedl Filip Minařík. (miv) 

Merano 13.8.

13. Srpen 2017 - 10:19

Premio Carica Di Isbunschenskij (5+, steeplechase, 4100 m, 13.000 euro)

Woody v Kolesách opět na vítězné vlně

12. Srpen 2017 - 22:31

Zahájení letošní sezóny v Kolesách vyvrcholilo vzpomínkovým dostihem na známého překážkového jezdce Michala Köhla. Po devíti měsících se na zdejší dráze znovu dokázal prosadit svěřenec trenéra Jiřího Uhla Woody, který pod vedením žokeje Marcela Nováka zvítězil snadno o čtyři délky a předvedl tak v Memoriálu Michala Köhla svůj nejlepší výkon v letošní sezóně. V překážkové části programu se nejvíce dařilo  trenéru Radku Holčákovi, jehož svěřenci zvítězili dvakrát, a double zaznamenali také jezdci Adam Čmiel a Jan Odložil. Dostihový den v Kolesách byl rovněž ve znamení úspěchů koní českého chovu, kteří zvítězili v sedmi z devíti dostihů.


Hlavním bodem dostihového programu byl MEMORIÁL MICHALA KÖHLA (5+, crosscountry III. kat., 4000 m, 90.000 Kč) s pěti aktéry na startu. Svižné tempo od startu udával jeden ze dvou jedenáctiletých koní na startu Marl Bora (Boreal). Bohužel ale po polovině dostihu ho musel Dušan Andrés zadržet pro fatální zranění. Do čela se tak dostala další matadorka Lingarry (Balingarry). V posledním oblouku se ke klisně přidal WOODY (Tiger Cafe - Wild Thyme, Desert Prince), který tu loni na závěr sezóny dominoval v obdobně proponovaném dostihu a prosadil se i tentokrát. Marcel Novák ho dovedl k čtyřdélkovému vítězství před Sweet Red Wine (Eay of Light). Ten v závěru odkázal domácí Lingarry na třetí místo. Čtvrtý a zároveň poslední v cíli Quatiki (Saint des Saints) už ztrácel na vítězného reprezentanta stáje Iron Ladies Ostrava v cíli více než 11 délek. Trenér Jiří Uhl přebíral čestné ceny za vítězství v dostihu letos poprvé, zatímco Marcel Novák si upevnil 15. vítězstvím vedoucí pozici v žebříčku překážkových jezdců.

Jubilejní 20. sezónu v Kolesách odstartovala CENA SPOLEČNOSTI VVS VERMĚŘOVICE (4+, proutěné překážky, IV. kat., 3300 m, 50.000 Kč) a jeden z účastníků, klisna Bouřka (Mir Sada), se připravil o naděje už před startem neabsolvováním zkušebního skoku. V dostihu se objevovali na čele Modas (Moonjaz) a Osetin. V posledním oblouku přešla do čela Alegoria (Pop Rock), ale v cílové rovině udeřil poprvé pod trenérským vedením Radka Holčáka se prezentující OSETIN (Sabiango), který za podpory Adama Čmiela zvítězil hned při svém prvním startu v překážkovém dostihu. Reprezentant nové stáje v tuzemském turfu, SKY GROUP ČR, o třičtvrtě délky porazil Alegorii. Čtyři délky zpět doběhl na třetím místě nejstarší kůň v poli Modas (Moonjaz).

Dvojice trenér Radek Holčák a jezdec Adam Čmiel byla úspěšná také v následující zkoušce, CENĚ PŘÁTEL DOSTIHU KOLESA (3l., proutěné překážky, V. kat., 3000 m, 30.000 Kč). Stalo se tak prostřednictvím reprezentanta stáje a chovu společnosti K-K Metal a.s. tříletého STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), který přešel do vedení ve druhém kole dostihu a přestože se ho v cílové rovině snažila ohrozit Famous Valley (Famous Name), dominoval při své skokové premiéře o délku a půl. Třetí Monako (Tempelwächter) byla už o osm délek zpět.

Trenérka Helena Vocásková a její tým se po dvou druhých místech v rámci mítinku dočkala trefy do černého v prvním rovinovém chodu programu, CENĚ 1. ZEMĚDĚLSKÉ a.s. CHORUŠICE (3+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč). Její svěřenkyně PERCHTA (Frozen Power), která hájí barvy stáje 3 hearts, se posunula do vedení půl kola před cílem a už poté soupeřila jen s časem. U cílového mezníku měla náskok 6 délek na 62 kilogramy zatíženou Čamillu a třetí místo vybojovala při svém teprve třetím životním start čtyřletá Bicollora (Colorado Kid). Žokej Jan Rája se tímto vítězstvím posunul na druhé místo v šampionátu profesionálních jezdců.

Dramatickou koncovkou se vyznačovala CENA FIRMY JAROSLAVA JIRÁNĚ (3+, handicap V. kat., 2200 m, 15.000 Kč), ve které usilovala o první dotaci trojice koní. Dva z nich byli dosud nevítězní. Z tohoto označení se vymanil svěřenec trenéra Harise LUCIFER (Tiger Cafe - Livree, Alrayed) stáje Zdeněk Kavka, který pod taktovkou ž. Martina Laubeho o krk porazil Zlomka (Bully Pulpit). Letos už poosmé startující klisna Heure (Scyris) doběhla o hlavu zpět na třetí příčce. Žokej Martin Laube zvítězil letos už počtrnácté a z toho desetkrát v Česku.

Rovinový blok uzavřel hlavní rovinový dostih,  CENA SPOLEČNOSTI ACCOR s.r.o. (3+, handicap III. kat., 1600 m, 45.000 Kč). Dlouho se držel na první pozici matador Tulum (King´s Best následovaný rovněž rychlou Quaff (Big Shuffle), kteří natáhli pole do dálky. Na Tuluma zaútočili v cílové rovině další soupeři a na dvanáctiletého ryzáka nakonec zbyly až poslední peníze. Blízko vedoucím koním cválala také favoritka Nazma (Approve). Už se zdálo že tato další zástupkyně němčického tréninkového střediska zvítězí, ale ještě přišel útok o 12,5 kilogramy méně zatížené SÁBY (Bully Pulpit - Semiramis, Look Honey) a ta získala o nos své premiéřové vítězství, stejně jako její majitel DS - Kompresory - Kopřiva. Třetí místo ukořistil nečekaně Fabryan (Ryan), když dokázal porazit preferovanou Anshou (Sholokhov). V sedle vítězky byla ž. Kateřina Hlubučková a pro Sábina trenéra MVDr. Olehlu se jednalo o druhé vítězství v sezóně.

Více koní uslovalo o vítězství až do posledního centimetru také v překážkové CENĚ SPOLEČNOSTI ENERGOLAND (4l., steeplechase IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč). Leaderem dostihu byl do poslední překážky Vaxerton (Egerton), na kterého poté zaútočili dva soupeři. V lítém boji se o pouhý nos prosadila MORAVANKA (Tiger Cafe - Moravka, Glenstal) stáje DS Malá Morávka podporovaná Janem Odložilem před debutujícím Zatarem (Moonjaz). Vaxerton zaostal za nimi o hlavu třetí. Trenér Antonín Novák tak připravil letošního čtvrtého vítěze. 

CENA SPOLEČNOSTI STŘECHMONT s.r.o. (5+, crosscountry IV. kat., 3700 m, 50.000 Kč) se dlouho odehrávala ve velmi pomalém tempu. Bohužel vedoucí Laurie An (Tiger Cafe) a Norino (Jape) doplatili na začátku poslední třetiny dostihu na omyl svých jezdců v kurzu. V crosscountry tak dále pokračovalo jen kvarteto koní, mezi nimiž potvrdil pověst koleského specialisty svěřenec Martiny Růžičkové PURPLE HEART (Egerton - Pelagie For Life, Rainbows For Life). Pavel Složil mladší tohoto reprezentanta stáje Rudolfa Jelínka- Růžičková dovedl k dvoudélkovému vítězství nad Rideri Cross (Egerton). Až šest délek za nimi doběhla favoritka Creola Tiger (Tiger Cafe), která se o nos v cíli zachránila před dotahujícím Médiem (Magnus).    

Třetím koněm, jenž si dnes přijel do Koles pro premiérový triumf v kariéře, byl svěřenec trenéra Odložila LEDO (Dandoun - L´etoile, Varadar), který se popasoval se šesti soupeři v CENĚ STAVEBNÍHO PODNIKU PŘELOUČ (4+, crosscountry IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč). Za asistence Jana Odložila převzal v polovině dostihu vedení a ani v cílové rovině ho nikdo neohrozil. Délku a půl za ním doběhla Lebensart (Martillo) a stejným rozdílem zpět získal třetí místo Nana Angela (Soldier of Fortune). Vítězný jezdec Jan Odložil prožívá svou vůbec nejlepší sezónu. Se sedmi triumfy je nyní na druhé mástě v překážkovém šampionátu. 

Michaela Zemanová


Troizilet třetí v Deauville

12. Srpen 2017 - 18:25

Poté, co včera Captain Aragorn třetím místem a ziskem 3.150 € završil čtvrtou desítku miliónů korun zahraničních zisků v letošní sezóně, načal dnes další desítku tříletý Troizilet (Wootton Bassett), který s Theo Bachelotem skončil těsně třetí v Prix de Criqueville (Classe 2, 1300 m, 26.000 €) v Deauville.

Stáj Leram za jeho umístění inkasovala 3.900 €. (miv)

Stránky