Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 14 min 53 sek zpět

Odešel jezdec a trenér František Grassl

17. Prosinec 2017 - 9:03

Včera odpoledne ve věku 79 let zemřel bývalý překážkový jezdec a trenér František Grassl, jehož jméno se dlouhá léta úspěšně objevovalo v českém turfu. Měl také velmi blízko k triumfu ve Velké pardubické, ale štěstí se k němu obrátilo zády. V roce 1975 se zúčastnil Velké v sedle vraníka Flanga připravovaného trenérem Kantkem. V cílové rovině, kdy již nemohl prohrát, je bohužel srazil bez jezdce pobíhající motešický Bledax.


František Grassl se objevil na startu Velké pardubické poprvé v roce 1970, kdy projel cílem v sedle sedmileté polokrevné klisny Pyšné (Div) stáje PÚ Netolice na devátém místě mezi třinácti dokončivšími účastníky. Jeho nejlepší výsledek ve Velké pardubické se zrodil o tři roky později, kdy dovedl do cíle již zmíněného Flanga (Salon) na čtvrtém místě. Tento rok také skončil druhý v Memoriálu kapitána Poplera s klisnou Čutkou (Astyanax). S naším nejslavnějším překážkovým dostihem se rozloučil jezdecky v roce 1980. František Grassl byl také  dlouhá léta představitelem známé dostihové stáje a chovu Státního statku Nové Město pod Smrkem. S trenérskou kariérou se rozloučil koncem minulého století. (mze)


Snímek z knihy Sto ročníků Velké pardubické steeplechase autora Miloše Svobody vydané v roce 1990 zachycuje situaci ve Velké pardubické v roce 1975, kdy Františka Grassla a Flanga sráží Bledax. Autor uvedl, je tento jediný existující snímek události zachytil pohotový divák na tribuně
 

Tomáš Lukášek opět bodoval v Kataru (video)

16. Prosinec 2017 - 18:08

Žokej Tomáš Lukášek dnes docílil na závodišti v Doha svého letošního již devátého vítězství. Už jen jedno prvenství ho tak dělí od vyrovnání výsledku z celé loňské katarské sezóny. Tentokrát se mu dařilo v dostihu class 3 na 1400 metrů, kde přivedl k více než délkovému vítězství Notalota (Sir Prancealot) trenéra Kobeissiho. 

Tomáš Lukášek se tímto vítězstvím vrátil na třetí místo v šampionátu jezdců. Václav Janáček dnes startoval jednou a získal páté místo. (mze)


Deváté letošní vítězství ž. Tomáše Lukáška v Kataru: 

Polský chov posílil otec italského derby vítěze Ramonti

16. Prosinec 2017 - 14:14

Mimořádně zajímavou posilu získal před blížící se připouštěcí sezónou polský hřebčín Moszna, který si od Godolphinu pronajal druhého nejlepšího mílaře Evropy sezóny 2007, pětinásobného Gr.1 vítěze RAMONTI (Martino Alonso), otce vítěze letošního italského derby Mac Mahona a plemeníka, kterému letos jen těsně unikl titul šampióna plemeníků v Itálii. V Polsku bude připouštět za 1.500 €.


Patnáctiletý Ramonti absolvoval během své kariéry 20 startů, 12 z nich proměnil ve vítězství, 5x doběhl na druhém místě, 1x na třetím a 1x na pátém, pouze v jediném startu se neumístil. Jako tříletý vyhrál italské 2000 Guineas Premio Parioli (Gr.2), v Derby Italiano (Gr.1), které už bylo za jeho distančním optimem, skončil druhý, když o hlavu podlehl De Sica. V italském tréninku strávil i následující sezónu, během které mj. vyhrál Premio Vittorio di Capua (Gr.1, 1600 m), Premio Emilio Turati (Gr.2, 1600 m) či Premio Ribot (Gr.2, 1600 m) a sezónu zakončil třetím místem v mezinárodní Hong Kong Mile (Gr.1, 1600 m) na závodišti Sha Tin v Hongkongu. 
 

Ramonti poráží Excellent Arta a Duke of Marmalade v Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) v Ascotu

Poté byl angažován stájí Godolphin a přesunut do tréninku k Saeedu bin Suroorovi do Anglie. Přesun Ramontimu prospěl, následující sezóna byla nejlepší v jeho kariéře a s hodnocením 123 liber ve World Thoroughbred Racehorse Rankings byl druhým nejlépe hodnoceným koněm v Evropě na distancích distanci kolem míle za tehdy nejlepším koněm světa Mandurem. Po druhém místě v Lockinge Stakes (Gr.1, 1600 m), hlavu za Red Evie, postupně ovládl Queen Anne Stakes (Gr.1, 1600 m, záznam), Sussex Stakes (Gr.1, 1600 m, záznam) a Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1, 1600 m, záznam). Nestačil jen na Darjinu, za kterou finišoval druhý (ale před George Washington, Linngari či Archipenko) v Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1, 1600 m). Sezónu opět zakončil v Hongkongu, kde se ale tentokrát postavil na start vrcholu celého mezinárodního mítinku Hong Kong Cupu (Gr.1, 2000 m, záznam), který pod Frankie Dettorim o půl délky před favorizovaným multišampiónem Viva Pataca vyhrál. S dostihovou kariérou se rozloučil následující sezónu v Ascotu pátým místem v Summer Mile Stakes (Gr.2). Celkem na dráze vydělal 1,951.852 liber.
 

Ramonti s Frankie Dettorim vítězí v Hong Kong Cupu (Gr.1) 

Chovnou kariéru zahájil v roce 2009 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, ale hned následující rok jej godolphinský tým přesunul do Itálie na tamní Allevamento di Besnate, kde působil (nejprve s poplatkem 5.000 €, letos o tisícovku sníženým) dosud. Z Itálie odchází po své tamní nejúspěšnější sezóně, během které bojoval o titul šampióna plemeníků. Nakonec skončil druhý za Mujahidem, kterému v Itálii běhalo o 38 potomků více. Ramonti měl v Itálii letos 50 startujících, z nichž 26 (52%) zvítězilo. Jedničkou mezi nimi byl Mac Mahon, vítěz Derby Italiano (Gr.2, 2200 m), Premio Emanuele Filiberto (L, 2000 m), druhý v Premio Roma (Gr.2) a třetí v Premio Federico Tesio (Gr.2).  Vedle něj si skvěle vedla i Lady Ramon, vítězka Premio Nogara (L), která skončila druhá v italských 1000 Guineas Premio Regina Elena (Gr.3). Mac Mahon je sice nejúspěšnějším potomkem Ramontiho podle vyhraných dostihů i zisku na dráze, vyšší rating než on však má Montiridge, narozený z Ramontiho jediné sezóny v Irsku. Sedminásobný vítěz vyhrál v Anglii tři mílové listed dostihy, na stejné distanci však získal i druhá místa v Joel Stakes (Gr.2) či Sandown Mile (Gr.2). Mimo této trojice zvítězili v blacktype dostizích ještě další 4 Ramontiho potomci a s touto bilancí nemá nová posila SK Moszna ve středoevropském regionu konkurenta. Skvělé koně najdeme i mezi těmi jeho potomky, kterým vítězství v blacktype dostihu uniklo jen o vlásek. K takovým patří dvakrát v listed druhý Ancient King, který v roce 2013 finišoval na třetím místě v Derby Italiano. (miv)

Inzerce

 
NABÍDKA PRO ČESKÉ CHOVATELE

SK Moszna nabízí Ramontiho i českým chovatelům. Vedle základního připouštěcího poplatku 1.500 € nabízí klisnám, které zvítězili v dostizích I.kategorie a vyšších (týká se i překážkových dostihů) slevu ve výší 50% připouštěcího poplatku. Zároveň nabízí i slevy množstevní - pro druhou, třetí či čtvrtou klisnu stejného majitele taktéž 50% z připouštěcího poplatku.  

Ceník dalších služeb:
1. ustájení: 
 a) 30 PLN / den při 30 dnech a méně
 b) 750 PLN / měsíc
 c) 35 PLN  / den při 30 dnech a méně pro březí klisnu s hříbětem
 d/ 900 PLN / měsíc pro březí klisnu s hříbětem
2. asistence při porodu: 120 PLN
3. asistence při připouštění: 200 PLN
4. ultrazvukové vyšetření:: 80 PLN

Kontakt:
Stadnina Koni Moszna Sp. z o.o.
Ul.Wiejska 30 ; 47-370 Zielina (POLAND) Mobil tel.: 602 222 014;
795 130 321 Email: md@moszna.plwww.moszna.pl
Prezentace Ramontiho

SK Moszna nabízí českým chovatelům i své dva další plemeníky:

RHODESIAN WINNER (GER)
Snurge - Rhodesia, Solo DancerDesetinásobný vítěz, 1. Coppa D'Oro di Milano

Prověřený otec úspěšných překážkových koní mj. ISUZU (1. Wielka Partynicka, pp) 

STAR POKER (IRE)
Footstepsinthesand - Samphire Red, Sri Pekan  Sprinter se skvělou kariérou na polských drahách, v Moszne bude působit pouze v roce 2018.

Vítěz 7 dostihů mj.: Nagroda Rzecznej (L), Nagroda Syreny (L), Nagroda Mosznej (L)Stadnina koni Moszna má ze všech polských hřebčínů nejužší vztah k českému turfu. Z Moszny v roce 1984 přijel do Prahy na Československé derby JUROR, kterému se podařilo ovládnout první ročník naší modré stuhy, který byl po letech izolace otevřený zahraniční konkurenci. V Moszne se narodili tak významní koně jako trojnásobný vítěz Velké pardubické TIUMEN, dvojnásobná Oaks vítězka DETERMINACJA, šampión proutěnkář a posléze úspěšný plemeník MAGNUS, patnáctinásobný vítěz na překážkách IRAKLION či ze stejné rodiny pocházející italský listed vítěz IRYKLON.    

 

Potěšila nás všechna vítězství, říká Ladislav Vocásek ml.

16. Prosinec 2017 - 9:05

Tréninkové středisko Němčice rodiny Vocáskových patří již několik sezón k nejúspěšnějším v tuzemsku. Letošní dostihová sezóna byla pro něho velmi dobrá nejen v rovinovém odvětví, kde se stala Helena Vocásková třetím nejúspěšnějším trenérem podle vítězství, ale velmi se jejím svěřencům dařilo také na překážkách.

Přerušila totiž dlouholetou hegemonii Josefa Váni v překážkovém šampionátu a stala se tak se 16 triumfy šampionkou mezi trenéry koní na překážkách. Se zástupcem tréninkového střediska Němčice Ladislavem Vocáskem ml. jsme se krátce poohlédli za úspěšnou dostihovou sezónou.

Po vydařené loňské sezóně docílilo vaše rodinné tréninkové středisko na počet vítězství druhého nejlepšího výsledku v rámci jedné sezóny. Dařilo se vám také v šampionátech v obou dostihových disciplinách. Jak moc jste se sezónou spokojení?
Spokojení jsme, sezóna proběhla dobře. Našim koním se vyhýbala větší zranění a v překážkových dostizích jsme nezaznamenali pády, za což jsme také moc rádi. Podařilo se nám zvítězit celkem 31x a kromě toho jsme ještě dosáhli 33 druhých míst.


Vítězka slovenské Ceny zimní královny Dylanka (foto: Petr Nowicki) 

Povedlo se vám také po 25 letech přerušit nadvládu trenéra Josefa Váni v překážkovém šampionátu. Co za tím vedle vaší práce nejvíce stojí?
Určitě je to i skutečnost, že se nám někteří koně handicapem nevešli do rovinových dostihů a tak jsme je museli zaskákat a absolvovat s nimi překážkové dostihy. Měli jsme tedy letos více koní pro překážky.

Co vám v sezóně udělalo největší radost? Čeho si nejvíce ceníte?
Radost nám udělala například klisna Dylanka, která dokázala vyhrát Cenu zimní královny v Bratislavě.  Jsme také šťastní z toho, že Mary Yeats dokázala po zranění a návratu na dráhu absolvovat celou sezónu ve zdraví. Potěšila nás ale všechna vítězství a jsme za ně opravdu rádi.

Zakončil někdo z vašich koní kariéru anebo odešel do chovu?
Prodali jsme Apas Rocku a Sosona. A do chovu jsme letos žádnou novou klisnu nezařadili.


Tři překážkové dostihy pokaždé vítězné absolvoval v letošní sezóně Barateus. Jeho vítězná série, která započala již 29. května 2016, tedy čítá již sedm prvenství ((foto pro Hipodrom Most Jiří Kurzweil)

Kolik koní by asi mělo být v Němčicích v tréninku pro příští rok? A kolik z nich bude příšlušníků nejmladšího dostihového ročníku?
Pro příští sezónu by se počet koní v tréninku u nás neměl nijak výrazně změnit a budeme tedy na sezónu připravovat přibližně stejný počet jako na tu letošní. Dvouletků bychom měli mít příští rok šestnáct.

Co bude vaším cílem příští rok, čeho byste rádi dosáhli?
Je pro nás velmi důležité, aby koně byli zdraví a dosahovali co nejlepších výsledků. Ještě bychom ale rádi poděkovali za dlouholetou spolupráci rodině Řehounkových, kteří stojí za stájí Zeas Staré Hradiště. A děkujeme za výbornou spolupráci také dalším majitelům -  Stanislavu Chudáčkovi, Haně Horčičkové, Jiřímu Charvátovi a Ladislavu Špačkovi. (mze)


Další výbornou dvouletou klisnou v přípravě trenérky Vocáskové byla v letošní sezóně druhá z Pražského zimního favorita Siciliana vlastního chovu rodiny Vocáskových (foto: Petr Nowicki)

Václav Janáček také již vítězný v Kataru (video)

15. Prosinec 2017 - 18:23

Dnes se odehrál v Kataru další mítink a kromě Tomáše Lukáška se tu objevili v akci také Václav Janáček a am. Jindřich Fabris. Multišampion Janáček se sem přesunul ze Španělska a dokázal zvítězit hned při svém třetím startu na závodišti Doha. Jindřich Fabris skončil v dostihu Fegentri na čtvrtém místě. Tomáš Lukášek dnes získal tři druhá místa.


Václav Janáček započal své působení v Kataru včera dvěma starty bez umístění. Dnes startoval rovněž dvakrát a podařilo se mu triumfovat o hlavu v dostihu pro arabské plnokrevníky s bílým valachem AJS Wathanan, který zvítězil poprvé.

Vítězství ž. Václava Janáčka v Kataru:


Úvod dostihového dne obstaral dostih Fegentri mužů na 1600 metrů, kterého se zúčastnili zástupci pěti zemí. Z těsného vítězství se radoval Švéd Elliot Ohgren před Francouzem Thomasem Guineheuxem. Jindřich Fabris projel cílem v sedle tříleté klisny Astrolabe (Born To Sea) s odstupem na čtvrtém místě.

Dostih Fegentri mužů s účastí Jindřicha Fabrise:

Tomáš Lukášek dnes z šesti startů obsadil tři druhá místa a je aktuálně na 4. místě v šampionátu, když na počet 8 vítězství se dostal také Eduardo Pedroza, který má ale o jedno druhé místo více. První tři vítězství si dnes v Kataru připsal Theo Bachelot. (mze) 

Kalendárium - 15. prosinec

15. Prosinec 2017 - 16:34

Před 13 lety, 15. prosince 2004, ve věku 24 let uhynul plemeník Harlow (Caro). Vítěz Gr.3 Prix du Palais Royal bělouš Harlow působil v českém chovu od roku 1990 poté, co byl ve Francii, kde též krátce připouštěl, zakoupen tehdejším St. st. Svinčice.


Jeho nejúspěšnějším potomkem na českých drahách byl Velton, druhý ve Svatováclavské ceně (Gd2) či třetí ve Velké ceně Prahy (Gd3), později zařazený do plnokrevného chovu. Z dalších potomků, jejichž doménou byly vesměs sprinterské tratě, jmenujme Monte Welshe, La Scalu, Thálii či vítěze Gomba handicapu Talwera. (miv)

 

V Deauville nejlépe čtvrtá Blessed Kiss

15. Prosinec 2017 - 15:50

Z pěti koní v českém tréninku, kteří dnes startovali na mítinku v Deauville, si nejlépe vedla dvouletá Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) Yerbola Baizharkinova, připravovaná Igorem Endaltsevem, která s Jerome Moutardem v sedle skončila čtvrtá v Prix de la Hauquerie (maiden, 2 kl., 1900 m AW, 27.000 €).


Trojice svěřeneců Václava Luky obsadila osmá místa v prodejních dostizích: Nine Ou Four v Prix de la Bourdonniere (Class G, 4+, 1300 m AW, 15.000 €), Oratory Davis (Oratorio) v Prix de Bonnerie (Class G, 4+, 1900 m AW, 15.000 €) a Comblot (Rajsaman) v Prix de Brehal (3, 1900 m AW, 20.000 €), druhý dnes startující dvouletek Igora Endaltseva Rue de Lille (Zanztibari) skončila druhém oddělení Prix de la Hauquerie (maiden, 2 kl., 1900 m AW, 27.000 €) dvanáctá. (miv)  


Jockey Club hodlá podpořit domácí chov

15. Prosinec 2017 - 11:16

Vážení chovatelé, majitelé a další příznivci chovu anglického plnokrevníka,
Jockey Clubu ČR se rozhodl finančně podpořit Katalog plemeníků společnosti Blacktypepedigree. Podpora českého chovu musí patřit k nejdůležitějším prioritám Jockey Clubu ČR nejen v nadcházejícím roce 2018 a proto připravujeme různé způsoby podpory českých chovatelů.


Nejdůležitější součástí celé mozaiky je fungující katalog plemeníků obsahující základní penzum informací, které by chovatelé měli mít k dispozici. Na něj bude navazovat marketingová podpora formou reklamní informační kampaně ve spolupráci s výše zmíněnou firmou, jež bude prezentována na webových stránkách www.dostihy.fitmin.cz s provazbou na webové stránky dostihy.cz.

Cílem chovu v České republice musí být chovatelský výsledek, který jedině opakováním může vytvořit i zahraniční poptávku po našich odchovancích. Je třeba si uvědomit, že bez koní tuzemského chovu by náš dostihový sport pomalu přestával fungovat v takovém rozsahu, v jakém funguje v dnešní době. Varováním nám může být vývoj dostihového provozu v některých okolních státech, kde chov anglického plnokrevníka de facto přestal existovat.

Katalog hřebců, reklamní informační kampaň a fungující webové stránky považuji za základ, který by měl být chovatelům ze strany dostihové autority poskytnut.


Ing. Martina Krejčí, Ph. D.
generální sekretář Jockey Clubu ČR


Donuts Reyor vítězem Quinté+ handicapu o 55.000 € (video)

14. Prosinec 2017 - 13:57

Dvě vítězství v Quinté handicapech s dotací nad 50 tisíc eur v jedné sezóně - to je bilance, jakou se ode dneška může chlubit čtyřletý bělouš stáje www.trdelnik.com DONUTS REYOR (Cat Junior), který dnes skvělým finišem vyhrál Prix du Pays d'Oughe (hdcp Class D, 4+, 1900 m AW, 55.000 €).


Svěřenec trenéra Václava Luky, v jehož sedle byl Maxime Guyon, odskakoval do dostihu až z boxu č. 16, i tak v něm sázející viděli třetí favorita (7,9:1). Brzo po startu se po bariéře posunul ke středu pole, v cílové rovince ukázal svůj drtivý finiš, který mu vynesl zisk 25.850 € vítězné dotace plus majitelskou prémii. 
 

Durante Alighieri vstoupí do šesté sezóny

14. Prosinec 2017 - 12:45

/PR/ Až v únoru příštího roku začne nová připouštěcí sezóna, bude pro historicky prvního Galileova syna ve středoevropském chovu DURANTE ALIGHIERI  již šestou sezónou. Během předchozích pěti získal solidní renomé, podepřené nejen neutuchající úspěchy jeho rodičů a prarodičů, ale nyní i výsledky prvního tříletého ročníku na dostihové dráze.
GALILEO A JEHO SYNOVÉ V CHOVU


Durante Alighieri přišel do českého chovu jako první syn nejúspěšnějšího plemeníka současnosti Galilea, plemeníka, který je nejen otcem již více než 260 blacktype vítězů, čímž se dostal na druhé místo historických tabulek za Danehilla, ale jež je také již otcem 11 plemeníků, kteří dokázali dát v chovu Gr.1 vítěze. Mezi oněmi 11 syny najdeme nejen hvězdy typu Frankela či New Approache, ale také třeba hřebce Yazamaan, který vyhrál jen maiden a novices v Anglii, přesto byl schopen dát Gr.1 vítěze. Celkem již 16 synů Galilea dokázalo dát blacktype vítěze a vedle Yazamaana mezi nimi najdeme i hřebce Singe the Turf, který též na dráze nepatřil k hvězdám a přesto v chovu uspěl. Synové Galilea dosud dali 203 blacktype vítězů (z toho 125 grupových vítězů) plus dalších 176 koní, kteří se ve stakes dostizích umístili. 


Galileo dal celkem 30 blacktype vítězů včetně 5 Gr.1 vítězů s matkami s krví Darshaana, z toho 20 přímo s dcerami Darshaana, tedy ze stejného spojení z jakého pochází Durante Alighieri. K nejúspěšnějším Galileovým potomků ze spojení s krví Darshaana patří vítěz Irish Derby a druhý z Epsom Derby Treasure Beach. 


JEDNA Z NEJŽÁDANĚJŠÍCH RODIN SOUČASNOSTI

Nejúspěšnější plemeníky dělá nejen vynikající otec, ale v nemenší míře i výborná rodina. Durante Alighieri má v tomto směru opravdu hodně co nabídnout a rodinu, z níž náleží, lze bez rozpaků označit za nejlepší mezi českými plemeníky (viz Katalog plemeníků). Durante Alighieri bába Souk (Ahonoora) založila rodinu, která v posledních sezónách pravidelně produkuje grupové vítěze a díky tomu je o koně z této rodiny i vysoký zájem na světových dražbách (viz rámeček). Jen v letošním roce z rodiny Souk excelovali Rekindling (1. Melbourne Cup, Gr.1, Curragh Cup, Gr.2, Ballysax Stakes, Gr.3), Somehow (1. Dalia Stakes, Gr.2, Snow Fairy Fillies Stakes, Gr.3, 2. Tattersalls Gold Cup, Gr.1) či Haggle (1. Prix Fille De l'Air, Gr.3, Prix Maurice Zilber, L, 3. Prix Corrida, Gr.2), blacktype umístění letos získali ještě Astronomy's Choice, Pinzolo, Materialistic a Julio. Přidáme-li k těmto výsledkům triumf Chicquity v Irish Oaks (Gr.1), vítězství Pongee v Lancashire Oaks (Gr.2) a druhé místo v Yorkshire Oaks (Gr.1), úspěchy šampiónky Anglie a Irska Alexandrovy, vítězky Epsom Oaks (Gr.1), Irish Oaks (Gr.1) či Yorkshire Oaks (Gr.1), v Prix Kergorlay (Gr.2) úspěšného Alex My Boy nebo druhého z Irish Derby (Gr.1Golden Sword v předchozích letech, nelze se divit zájmu o tuto aktuálně velmi živou a úspěšnou rodinu. 

Rodina Durante Alighieri patří k nejžádanějším rodinám
na světových dražbách  
       V PRVNÍM ROČNÍKU 57% VÍTĚZŮ

V letošním roce se na dráze ukázal první tříletý ročník potomků Durante Alighieri a rozhodně si nevedl špatně. Vyběhlo mu z něj 8 potomků (polokrevný Terazini jen na překážkách) a každý dokázal svému majiteli vydělat na dotacích peníze - tj. každý se umístil. Ze 7 potomků úvodního ročníku, kteří startovali na rovinách, 4 zvítězili a dva (Fanega Star a Monte Gelato) se navíc umístili v dostizích I. kategorie. Mezi jeho letošními dvouletky se ukazoval nejlépe vítěz Simsonovy ceny Golden Alighieri, dvakrát vítězný a jednou umístění ze 3 startů.


V druhém ročníku má Durante Alighieri mj. vítěze Simsonovy ceny Golden Alighieri

V ŠESTÉ SEZÓNĚ V CHOTOUNI

V nadcházející připuštěcí sezóně bude Durante Alighieri opět připouštět na stanici v Chotouni (viz Katalog plemeníků). Jeho připouštěcí poplatek bude činit 12.000 Kč za březí klisnu a za tuto cenu nabízí jeden z nejlákavějších poměrů "cena : výkon" v českém chovu. /PR/

Kalendárium - 13. prosinec

13. Prosinec 2017 - 10:13

Před 17 lety, 13. prosince 2000, získal žokej Filip Minařík 100. vítězství a stal se tak prvním českým žokejem v historii, který dosáhl v průběhu jednoho roku této hranice v počtu vítězství. Jubilejní vítězství získal na závodišti v Dortmundu v dostihu na 1700 metrù pro tříleté nezvítězivší koně.

Shamalgan míří na Haras de Grandcamp

13. Prosinec 2017 - 9:23

Včera za 135.000 € na dražbě v Deauville prodaný Shamalgan (Footstepsinthesand) nalezne nový domov ve francouzském Haras de Grandcamp v Normandii, patřící owner-breederovi Simonu Springerovi. Rozšíří kolekci tamních plemeníků, které vévodí letos skvěle s prvními dvouletky debutující Dabirsim (Hat Trick).


 

Amico Fritz bude připouštět za 25 tisíc, Napajedla připravila až miliónový bonus pro majitele jeho úspěšných potomků

12. Prosinec 2017 - 22:33

Posledním z trojice dosud oznámených nováčků v českém chovu, u něhož držitel oznámil výši připouštěcího poplatku pro nadcházející sezónu, je napajedelský AMICO FRITZ (Fasliyev), mající již za sebou 5 sezón v německém a francouzském chovu. Nejlepší starší sprinter Německa sezóny 2010 bude v Napajedlích připouštět za 25.000 Kč za březí klisnu, splatných k 1. říjnu 2018.


Vítězky dostihů I. kategorie a vyšší mohou využít slevy a získat připuštění za 17.500 Kč, vedle toho Hřebčín nabízí též slevy množstevní - 20.000 Kč za každou březí klisnu pokud majitel připustí tímto hřebcem v roce 2018 2 a více klisen, pokud připustí 4 a více klisen, poplatek klesá až na 15.000 Kč za každou březí klisnu.

Vedle toto Hřebčín Napajedla přichází s velkorysými bonusy pro majitele úspěšných potomků Amico Fritze. Rovných 100.000 Kč je připraveno pro majitele 1. vítěze, narozeného z připuštění v ČR, 200.000 Kč pro majitele 1. vítěze dostihu listed a výš (netýká se zmíněných dostihů ve Velké Británii, Irsku, Německu a Francii), narozeného z připuštění v ČR a pokud některý z potomků Amico Fritze, narozený ze zdejšího připuštění, vyhraje blacktype dostih v některé z výše zmíněných 4 zemí, může se jeho majitel prvního z nich těšit na bonus ve výši jednoho miliónu korun. (miv)

Související článek:
Amico Fritz do Hřebčína Napajedla


Z Deauville další dvě hříbata do ČR

12. Prosinec 2017 - 21:36

V Deauville dnes skončila Vente l'Elevage, dražba chovného materiálu a hříbat společnosti Arqana, která českému chovu přinesla smutnou zprávu v podobě prodeje třetího nejžádanějšího plemeníka uplynulé sezóny v našem chovu ryzáka Shamalgana (Footstepsinthesand).


Vedle prodeje Shamalgana ale bylo pro český turf naopak zakoupeno několik odstávčat. O většině z nich jsme Vás již informovali, doplňme ještě dvě, taktéž vydražené bloodstock agentem Christianem Richnerem, obě za 2.000 €.

Ryzák (lot 643) po vítězi Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1) Rio de la Plata (Rahy), je synem klisny Sepia (Dansili), matky tří vítězů včetně účastníka letošního Českého derby hřebce Eruption (Muhtathir).  V květnu narozený hřebec (lot 623) pochází z třetího ročníku vítěze Phoenix Stakes (Gr.1) Pedro The Great (Henrythenavigator). Jeho matka Ruse Bere (Until Sundown) vyhrála tři dostihy a Richnerova akvizice je jejím druhým potomkem.

Na dražbě bylo nabídnuto několik koní se zajímavými vazbami na náš turf. Za plných 160.000 € byla prostřednictvím Oceanic Bloodstock Inc zakoupena (lot 121) jednou ve Francii umístěná Oasis Lady (Oasis Dream), polosestra nejžádanějšího plemeníka letošní sezóny v českém chovu Mikhaila Glinky (Galileo). Podstatně menší zájem byl o matku vítěze Velké ceny Prahy Noble Cliffse chovnou klisnu Noble Ginger (Generous) (lot 291), která nebyla prodána po nabídce 14.000 €.

Celkem bylo na dražbě prodáno 690 z 871 nabízených koní. Průměrná cena výrazně vzrostla z loňských 37.154 € na 45.444 €, medián stoupl ze 16 na 19 tisíc eur. (miv)  

Související články:
Shamalgan prodán za 135.000 €
Chris Richner nakoupil v Deauville 5 odstávčat
Klisna z rodiny Durante Alighieri rekordmankou v Deauville

Rosensturm zdražuje na 18.000 korun

12. Prosinec 2017 - 13:19

V chovu Vítězslava Vandy působící patnáctiletý bělouš ROSENSTURM (Monsun), nejúspěšnější český plemeník v šampiónu hřebců podle výher v ČR, bude v příštím roce připouštět za 18.000 Kč za březí klisnu, v případě klisen s GH 70 kg a více, či klisen, které daly takto hodnoceného potomka, se poplatek snižuje na 12.000 Kč.


Letos někdejší vítěz slovenské Velké jarní ceny a Starohájského derby připouštěl za 15.000 Kč, snížený poplatek činil 8.000. Důvod nárůstu připouštěcího poplatku se jmenuje Venillia - Rosensturmova dcera letos patřila k nejvýraznějším koňským osobnostem sezóny a její triumf v EJC Lokotrans Middle (L) je největším úspěchem Rosensturmovy produkce. (miv) 
 

Shamalgan prodán za 135.000 €

12. Prosinec 2017 - 11:47

Letos v chovu Hřebčína Střelice působící ryzák SHAMALGAN (Footstepsinthesand), dvojnásobný Kůň roku České republiky a Gr.1 vítěz v Itálii, byl dnes na dražbě chovného materiálu Vente d'Elevage společnosti Arqana v Deauville prodán za 135.000 €. Hřebce, který měl letos na dráze první dvouleté narozené z jeho předešlého působení ve Francii a mezi nimi i blacktype umístěného Anima Rock, získala Ecurie Normandie.

Kalendárium - 12. prosinec

12. Prosinec 2017 - 8:20

Před 6 lety, 12. prosince 2011, byl byl ve věku 25 let pro opakované zdravotní problémy utracen bělouš Mill Pond (Mill Reef), šampión otců dvouletých v roce 1997 a úspěšný otec celé řady rovinových i překážkových koní.


Bratr úspěšných francouzských překážkových plemeníků Garde Royale a Royal Charter zvítězil jako tříletý v Prix Yong Lo v Saint Cloud, ale větším úspěchem bylo páté místo v Epsom derby. Jako čtyřletý vyhrál Prix du Grand Casino na 2800 metrů ve Vichy a především doběhl třetí v Gr.3 Coppa d'Ora a čtvrtý v Gr.2 Prix Vicomtese Vigier a Prix Carrousel (L).

Poté byl zařazen do chovu ve Francii, odkud byl na léta 1993-1994 pronajat do Hřebèína Napajedla. Do Napajedel se vrátil v roce 2003 a zùstal tam až do sezóny 2011, před kterou se přestěhoval do Hřebčince Tlumačov. Mill Pondovi se dařilo především během prvního období u nás, kdy se nejen stal šampiónem otců dvouletých, ale též skončil druhý v celkovém šampionátu v roce 2008. Velkou zásluhu na tom měl dvouletý šampión a druhý z Českého derby Vernius, do stejného ročníku patří i vítěz Zlatého poháru Chamill nebo vítěz Stříbrného poháru Slušovic Celník. Velmi dobře se jeho potomkùm vedlo i na překážkách, o čemž nejlépe svědèí třetí místo Kedona ve Velké pardubické, vítězství Sorba ve Velké ceně města Pardubic, triumf Varcase v Ceně Vltavy či později úspěchy Valldemosa, vítěze dvou kvalifikací a třetího z Velké v roce 2011, který je Mill Pondovým nejúspěšnějším potomkem narozeným po Mill Pondově opětovném návratu do českého chovu. (miv)


Christian Richner nakoupil v Deauville 5 odstávčat

12. Prosinec 2017 - 6:56

Třetí den Vente d'Elevage, dražby chovných klisen, hříbat, ale i plemeníků společnosti Arqana v Deauville, bylo prostřednictvím bloodstock agenta Christiana Richnera zakoupena pro český turf pětice odstávčat v cenách od 2.000 do 10.000 €.


Nejdražším z Richnerových nákupů byl lot 616, za 10.000 € vydražený v Německu narozený, ale ve Francii asimilovaný hřebec z prvního ročníku vítěze Premio Vittorio di Capua (Gr.1) Amarona (Shamardal), druhý potomek vítězky a 4x umístěné Riviere Diamant (Oratorio), polosestry vítězky Hoppegartener Steherpreis (L) Bebe Cherie (Youmzain). 

Dvě ze zakoupených hříbat jsou potomci vítěze Prix Ganay (Gr.1) Planteura (Danehill Dancer), který má letos na dráze první ročník dvouletých. 3.000 € stál lot 533, první potomek nestartovavší Lbregy (Elusive City), jejíž matka je pravou sestrou listed vítěze a Gr.1 umístěné Nordican Inch (Inchinor), o 500 € lacinější byla dcera (lot 748) dvojnásobné listed vítězky v Německu a ve Francii Croisiere (Capote), matky tří vítězů včetně listed umístěné Corail (Lope de Vega).

Za 3.000 € získal Richner lot 614, dceru vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1) Powera (Oasis Dream) a francouzské vítězky Rio Amable (Dylan Thomas), matky jedné vítězky.

Nejlacinějším, ale nikoliv nejméně zajímavým z Richnerových nákupů byl za 2.000 € získaný lot 753, hřebec z druhého ročníku vítěze klasické Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) Lucayana (Turle Bowl). Matkou Richnerovy akvizice je čtyřnásobná vítězka Danse du Soir (Nombre Premier), třikrát třetí v listed a matka dvou vítězů ze 4 startovavších potomků. Danse du Soir je dcerou úspěšné matky Dentelle (Apeldoorn) a tím i polosestrou My Old Husbanda, Dumnonie a Dominiqua.

Dražba končí dnes, kdy by měl být nabídnut k prodeji i současný plemeník Hřebčína Střelice, dvojnásobný Kůň roku České republiky a italský Gr.1 vítěz Shamalgan (Footstepsinthesand). (miv) 

   

Kalendárium - 11. prosinec

11. Prosinec 2017 - 8:16

Před 13 lety, 11. prosince 2004, uhynul ve věku neskutečných 33 let hnědák Northern Taste (Northern Dancer), odchovanec slavné kanadské Windfields Farm a posléze jeden z nejdůležitějších plemeníků historie japonského chovu.


Z chovu E. P. Talora pocházející Northern Taste byl svým chovatelem v roce 1972 nabídnut na dražbě ročků v Saratoze, kde padl do oka Teruyu Yoshidovi, který jej za 100.000 dolarů koupil pro svého otce, zakladatele mocné Shadai Farm Zenya Yoshidu. Ten jej poslal do tréninku do Francie, kde v péči Johna Cunningtona vyhrál 5 dostihů včetně Prix de la Forest, Prix Djebel, Prix Thomas Bryon či Prix Eclipse. Štěstí zkoušel i za lamanšským průlivem, v anglických 2000 Guineas skončil čtvrtý, v Epsom Derby obsadil pátou příčku.

Po skončení dostihové kariéry jej Zenya Yoshida zařadil mezi své plemeníky na Shadai Farm, kde z Northern Taste vyrostl nejvýznamnější plemeník japonského chovu té doby. Jedenáctkrát se stal šampiónem tamních plemeníků a vytvořil japonský rekord v počtu vítězů (1754), který překonal až Sunday Silence. I jemu pomohl k úspěchu, neboť Northern Taste se záhy ukázal i jako skvělý otec matek a Sunday Silence dal s jeho dcerami celkem 24 blacktype vítězů. V roce 1999 penziovaný Northern Taste byl sám otcem 44 blacktype vítězů včetně vítěze Autumn Tenno Sho Amber Shadai či premiantky Yushun Himba (Japonské Oaks) Dyna Carle.

Syn Northern Dancera byl jedním z nejslavnějších nositelů tvz. Rasmussenova faktoru - prochování na významnou chovnou klisnu v prvních 4 generacích. Jeho bábou byla slavná Lady Angela (Hyperion), matka Northern Dancerova otce Nearctica, na kterou byl Northern Taste 3x2 prochován. (miv)     


Klisna z rodiny Durante Alighieri rekordmankou v Deauville, dcera Sleeping Indiana prodána v Newmarketu za 105 tisíc gns

11. Prosinec 2017 - 7:21

Ač dražby chovných klisen vesměs nelákají české chovatele, právě probíhající dražba společnosti Arqana v Deauville i ta nedávno skončená dražba Tattersalls v Newmarketu přinesly řadu zajímavých informací i pro náš chov, respektive dostihový provoz.


V Deauville sice bloodstock agent Christian Richner vydražil úvodní den hned dvě chovné klisny, včetně za 100.000 € zakoupené Traintime (Rail Link) (lot 43), březí po vítězi Epsom Derby Camelotovi (Montjeu), ale ani jednu nekoupil pro českého klienta. Mimořádně zajímavá však byla premiantka dražby, rodinou Wertheimerů za rekordních 1,3 miliónu eur vydražená čtyřletá Haggle (Pivotal) (lot 174). Letošní vítězka Prix Fille de l'Air (Gr.3) či Prix Maurice Zilber (L) je vnučkou listed umístěné Souk (Ahonoora), jejíž rodině se v posledních letech mimořádně daří, což naposledy dokumentoval její vnuk Rekindling (High Chaparral) vítězstvím v Melbourne Cupu. Pro nás je zajímavé, že vnukem Souk je i v chovu Václava Luky působící Galileův syn Durante Alighieri.

V Newmarketu se v nabídce chovných klisen objevila dokonce dcera jednoho z plemeníků působících v našem chovu - Sleeping Indiana (Indian Ridge), který ve své druhé české sezóně bude stát v chovu MVDr. Jana Filly. Onou klisnou byla nestartovavší Lydia Becker (lot 1449), nabízená březí po Showcasing (Oasis Dream), která byla vydražena za úctyhodných 105.000 gns. Lydia Becker je pravou sestrou jednoho z nejúspěšnějších Sleeping Indianových potomků Crazy Horse, její matka vedle něj dala i vítěze Hungerford Stakes (Gr.2) Richarda Pankhursta (Raven's Pass).

V Newmarketu byla nabídnuta i dvanáctiletá vítězka Cecil Frail Stakes (L) Festoso (Diesis) (lot 1834). V Gr.2 umístěná polosestra vítěze Prix Jean Prat (Gr.1) Olden Times dala v chovu zatím dva vítěze, přičemž jedním z nich je vítěz Českého derby Touch of Genius (Galileo). Z anglického pohledu jsou však její dosavadní chovné výsledky spíše zklamáním a klisna byla prodána za 50.000 gns, což je mj. o 15 tisíc liber méně, než kolik byl letošní inzerovaný připouštěcí poplatek Dansiliho (Danehill), po němž je březí. (miv)  
   

Stránky