Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 12 min 16 sek zpět

V Mimoni počtvrté vládla Golden Irene

23. Září 2018 - 18:17

Posledním letošním dostihům v Mimoni dominoval výsledek zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov Golden Irene, která tu dokázala počtvrté zvítězit v hlavním dostihu. V Ceně firmy MAESTOSO LUNA snadno zvítězila za asistence žáka Davida Lišky před dvěma tréninkovými kolegy. První letošní vítězství si připsal v hlavní překážkové zkoušce, Ceně firmy KM - Prona, hrdina loňské čtvrté kvalifikace Power Zar s Patrickem Boekhoutem v sedle. Jeho trenér Josef Váňa ale dnes přišel o vedení v překážkovém šampionátu, protože trenérka Vocásková dosáhla double a dostala se o tak o jedno vítězství do čela.


Pro druhé letošní vítězství si na zdejší závodiště přijel pětiletý reprezentant stáje TARPON Line - Stašková WIMBLEDON (Ryan - Wenke, Topanoora). Trenérka Ing. Eva Stašková posadila do sedla tmavého hnědáka jeho častého jezdce ž. Radka Koplíka a společně tato dvojice v Ceně města Mimoně (3+, handicap V. kat., 2900 m, 20.000 Kč) docílila dalšího snadného vítězství. Wimbledon dominoval o osm délek před College Successem (Miesque´s Son) a Rabbit Win (Rabbit Van Winkle). 

Svěřenkyně trenéra Hurta ČAMILLA (Camill - Čaba, Blueridge Dancer) hájící barvy stáje Pepa z lesa malé dráhy zbožňuje a potvdila to letos na mimoňské dráze už podruhé. Pod vedením Michala Hroudy zvítězila v Ceně firmy Roko (3+, IV. kat., 1400 m, 30.000 Kč) o více než délku před jedenáctiletou málo zatíženou Goldy (Look Honey). Třetím místem si odbyl dostihový křest Motivator Over (Rol´Over Beethoven).

Rovinovým vrcholem mítinku, a zároveň posledním rovinovým dostihem letošní sezóny v Mimoni, byla Cena firmy MAESTOSO LUNA (3+, handicap III. kat., 2400 m, 45.000 Kč), kde původně mělo startovat šest svěřenců trenéra Allana Petrlíka. Tři z nich - Landaron (Egerton), Mikrop Nice (Durante Alighieri) a Mujahid Brave (Pouvoir Absolu) ale nakonec nestartovali. Čtvrté letošní vítězství v hlavním rovinovém dostihu na zdejší dráze a neporaženost v posledních čtyřech startech si zajistila pod vedením žáka Davida Lišky lehce o pět délek GOLDEN IRENE (Look Honey - Golden Sound, Lujain). Druhou příčku získal o 12 kilogramů méně nesoucí Shahnour Aznavour (Azamour) a poslední do cíle dorazila o tři délky za ním bělka Rabbit Percy (Sir Percy). David Liška tak navýšil svůj náskok na Beysima Ferhanova v šampionátu na pět vítězství a k titulu žokeje mu zbývají už jen tři čárky. Trenér Petrlík si připsal 18. vítězství v sezóně.

V prvním překážkovém chodu odpoledne, Ceně firmy OMA CZ a.s. (4+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč) se prosadila spolehlivá skokanka ALEGORIA (Pop Rock - Allegoria. Big Shuffle) z lotu trenérky Heleny Vocáskové. Sertash Ferhanov dovedl tuto reprezentantku stáje Stanislav Chudáček k druhému letošnímu vítězství o jeden a čtvrt délky před Jitřenkou (Four Star General) s Marcelem Novákem. Třetí příčku si připsal Vinnero (Rosensturm). Sertash Ferhanov vyrovnal počet vítěztsví vedoucího Marcela Nováka, proti kterému má ale menší počet druhých míst. Trenérka Helena Vocásková se 11. prvenstvím svého svěřence na překážkách na půl hodiny dostala do vedení překážkového šampionátu trenérů.Josef Váňa se totiž vzápětí vrátil na trůn úspěchem v hlavním překážkovém dostihu mítinku, Ceně firmy KM - Prona (4+, steeplechase, handicap IIII. kat.,3600 m,  80.000 Kč). POWER ZAR (Desert Prince ) se při pátém letošním startu konečně dokázal vítězně prosadit a potěšil nejen trenéra Josefa Váňu, ale i stáj Scuderia Tania - Váňa. Mladý jezdec Patrick Boekhout provedl okolo cílového mezníku devítiletého hnědáka s tří a půl délkovým náskokem na zlepšeného Tamase (Royal Court). Třináctiletý matador, mj. třetí z Velké pardubické v sezóně 2015,  Universe of Gracie (Pentire) měl již na třetím místě na vítěze manko více než 12 délek. Sorgenio (Egerton) skončil čtvrtý a Aucun Soucis (Antartique) poslední pátý. Tarant (Bachelor Duke) byl Marcelem Novákem zadržený a letošní trojnásobná vítězka Cherries (Look Honey bohužel měla pád.

Cena Vinařství & Penzion DWOŘÁČEK
 (4+, prout. překážky,3100 m, 30.000 Kč) přinesla jeden zajímavý koňský návrat na dráhu. GEJZIR (Generous) v minulosti dokázal vyhrát pro DS Pegas tři velké dostihy, ale naposledy startoval loni v květnu. Dnes se vrátil na dráhu pod vedením Vladimíra Vinklárka a pro stáj Vinklárek - Dešná hned uměl zvítězit. Pod taktovkou ž. Marcela Nováka dominoval o necelou délku před na překážkách debutujícím Imanem (Roulette). Třetí Elen (Falco) ztrácela už na vítěze téměř dvacet délek.

Souboj o první pozici na postu trenéra překážkových koní zvrátila ve svůj prospěch Helena Vocásková v závěrečném dostihu, Ceně Hotelu VALAŠKA (3l., prout. překážky, 2800 m, 30.000 Kč). Mladá jezdkyně Dana Bořánková stejně jako na rovině v Netolicích v srpnu, tak i tentokrát na proutěných překážkách usedla na teprve potřetí startjící ANIS HELLISIO (Pop Rock - Anis Etoile, Hellisio) a opět z toho bylo vítězství. Pro stáj TOP CENTRUM CZ s.r.o. o více než čtyři a půl délky za sebou zanechali Maripossu (Durante Alighieri). Bronzový Biarritz (Fast and Furious), který dnes startoval vůbec poprvé, byl vzdálený vítězce více než 20 délek.

Michaela Zemanová

Vítězem EJC podle očekávání podruhé Murzabayev

22. Září 2018 - 20:33

Šestadvacetiletý kazašský rodák Bauyrzhan Murzabayev se stal dnes odpoledne prvním jezdcem v krátké historii Evropského poháru žokejů, který ho dokázal vyhrát podruhé. Ze čtyř startů vytěžil dvě vítězství (v EJC Lokotrans Middle a v EJC Long Baltro) a ve zbývajících dvou jízdách byl druhý a třetí. Celkovým výsledkem 30 bodů porazil druhého Francouze Jeana Bernarda Eyquema o 12 bodů! O třetím místě nejstaršího účastníka soutěže Andrease Helfenbeina rozhodl jeho lepší výsledek z EJC Leram Million, protože s Václavem Janáčkem nasbírali shodně po 17 bodech.


Všichni zmínění jezdci dokázali vyhrát. Totéž se povedlo také Borjovi Fayosovi a Jaroslavu Línkovi, přesto ale páté místo získal dnes nevítězný Per-Anders Graberg, který si ale započítal cenné body za jedno druhé místo, jedno třetí a dvě čtvrtá umístění.

Bauyrzhan Murzabayev druhým rokem působí v Německu a daří se mu. Patří se 30 vítězstvími do první desítky jezdců v šampionátu (aktuálně mu patří sedmá příčka). Dokázal také během dvou sezón vyhrát u našich severních sousedů pět blacktype dostihů. Přesto je pravidelně k vidění v zemích Střední Evropy. Letos má mj. na svém kontě dvě klasická vítězství na Slovensku a jedno v Maďarsku. U nás před konáním EJC zaznamenal vítězství v Lázeňské míli se Zockem. (mze) 

Fotografie: Monika Vodičková, další její snímky si můžete prohlédnout zde

Celkové pořadí 4. ročníku Evropského poháru žokejů:
 1. B. Murzabayev (Kazachstán) - 30 bodů (docílil 2 vít.)
 2. J. B. Eyquem (Francie) - 18 bodů (1 vít.)
 3. A. Helfenbein (Německo) - 17 bodů (1 vít.)
 4. V. Janáček (Česko) - 17 bodů (1 vít.)
 5. P. Graberg (Švédsko) - 14 bodů
 6. B. Fayos (Španělsko) -  14 bodů (1 vít.)
 7. J. Línek (Slovensko) - 12 bodů (1 vít.)
 8. K. Kapodistrias (Kypr) - 10 bodů
 9. P. Dimitsanis (Řecko) - 8 bodů
10. W. Panov (Rusko) - 7 bodů
11. F. N. Bughenaim (Katar) - 4 body
12. T. Lukášek (Česko) - 4 body
13. T. O´Shea (Irsko) - 2 body
14. E. Pedroza (Panama) - 2 body
15. R. Sousa Ferreira (Portugalsko) - 2 body
16. B. Doyle (Velká Británie)  - 0 bodů


 

"Millionovým vítězem" Troizilet, Gordon Lord Byron až pátý

22. Září 2018 - 20:30

Čtvrtý ročník Evropského poháru žokejů můžeme nazvat "dnem bošovického střediska". Ing. Václav Luka totiž přebíral čestnou cenu za vítězství třikrát a pokaždé se jednalo o velký dostih. Stalo se tak i hlavním chodu, EJC Leram Million, kde dominoval Troizilet s ž. Eyquemem. Koňská osobnost mítinku,  šampion sprinter Gordon Lord Byron, skončil až pátý. Dalším vítězem stáje Leram byl suverénní Wireless v EJC Lokotrans Middle a úspěchy Bošovic završila Rousse v EJC Baltro Long. Oba vedl vítěz EJC Murzabayev. Mnoho nechybělo a trenér Luka měl i čvrtého vítěze. Pardon My French ale těsně podlehl v Gerschově memoriálu King Archiemu trenéra Tůmy a stáje Dr. Charváta, kterého výborně odjel Jaroslav Línek.


Na start vrcholného dostihu mítinku, EJC Leram Million (Gd-3, 3+, 1400 m, 2,600.000 Kč), nastoupila kompletní šestnáctka koní a tak o strkanice nebyla po startu a rovněž v lahovickém oblouku nouze. Nejvíce sledovaná hvězda mítinku Gordon Lord Byron (Byron) musela obíhat soupeře vnější stopou, ale už v oblouku byla v kontaktu se špicí dostihu. V cílové rovině se desetiletý matador vedený irským žokejem Tadghem O´Sheou dostal do čela dostihu, ale své znažení nedotáhl do vítězného konce. Ve vnější stopě ukazoval táhlý dlouhý finiš TROIZILET (Wooton Bassett), v jehož sedle byl Francouz Jean Bernard Eyquem. Ten dokázal čtyřletému tmavému hnědákovi "zařídit" podobný průběh dostihu jako při jeho slavném dubnovém vítězství v Grand Handicapu v Longchamp a na pražské dráze z toho bylo impozantní jedno a půldélkové vítězství před výtečně jdoucím Noble Cliffsem (Canfford Cliffs), který ukázal stejně skvělou formu jako před rokem při vítězství ve Velké ceně Prahy. Dnes byl v jeho sedle Andreas Helfenbein. Jen o krátkou hlavu zpět doběhl německý Julio (Exceed And Excel)  s Bauyrzhanem Murzabayevem v sedle. Délku za nimi protnul cíl druhý svěřenec trenéra Luky Borsakov (Dylan Thomas), který odkázal Gordona Lord Byrona o nos na páté místo. A jen krk za nimi byl šestý Mr Right (Echo Of Light) s Václavem Janáčkem.

Úvod chuchelského galaprogramu obstarali bývalí špičkoví jezdci a nynější trenéři, kteří se utkali v Ceně společnosti Trade Fides (4+, III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). V dostihu nedala svým kolegům sebemenší naději na úspěch Martina Růžičková, která krátce po startu poslala do čela zástupce stáje FVE - Relay JK Levín TROPICAL BONDa (Forever Bond - Tropical Tern, Arctic Tern) a s tímto svěřencem trenéra Michala Kalčíka suverénně zvítězila o čtyři délky před Alfa Wolfem s Janem Demelem a favorizovaným Iraklinem (Footstepinthesand) vedeným Ivanem Kubem. Tropical Bond se prosadil letos vítězně už popáté a přinesl svému trenéru už 14. vítězství v sezóně. 


Vítězství Wirellese a ž. Murzabayeva v EJC Lokotrans Middle před Black Canyonem

Vysokým favoritem prvního ze čtyř vrcholů dostihového dne, EJC Pemat Trading – 82. Gerschův memoriál  (Listed, 2l., 1400 m, 600.000 Kč), byla nová akvizice stáje Leram, letošní trojnásobný vítěz Pardon My French (Kodiac), který si při posledních startech v domovině držel rating 44. Bayurzhan Murzabayev poslal nového svěřence Ing. Václava Luky po startu do čela a držel si mírnou převahu na osmičlenným koňským pelotonem. V polovině roviny ale na něho začal nekompromisně dotírat svěřenec Pavla Tůmy KING ARCHIE (Archipenko), dosud pouze druhý v malém dostihu v Karlových Varech před měsícem. Jaroslav Línek načasovaným útokem přiměl ryzáka v majetku JUDr. Jiřího Charváta ke zrychlení na posledních sto metrech a to mu vyneslo vítězství o krk před favoritem dostihu. O dvě a půl délky zpět skončil Pacific Hill (Nathaniel) se Švédem Graberg. Tabulové pořadí doplnili Great Gunnar (Aussie Rules) s Eddiem Pedrozou a bílý Politicum (Lethal Force), kterého vedl ž. Panov.  

Na EJC Durolane handicap (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) bude mít hezké vzpomínky poprvé v Česku startující dvojnásobný španělský šampion, 35letý Borja Fayos, který hned svůj první dostih na českém závodišti proměnil ve snadné vítězství. O tempo v dostihu se staral Finios (Midships) před Rapet (Camacho) a Dodybudem (Soviet Star), ale 200 metrů před cílem šel nezadržitelně dopředu favorizovaný svěřenec trenérky Ing. Havlíčkové VALMONT OHNE (Look Honey - Vadeona, Security Risk), který pod Fayosovým vedením o dvě délky dominoval před Finiosem s Francouzem Eyquemem, za nímž o délku zaostal Dodybud s poprvé se představujícím Kypřanem Kapodistriasem. Vítězný kůň reprezentuje stáj Rabbit Trhový Štěpánov.

Žádné překvapení se nekonalo ani v následují vytrvalecké EJC Ceně společnosti Vesiba (3+,  III.kat., 2400 m, 60.000 Kč), kde potvrdil roli favorita svěřenec trenéra Ludvíka Harise SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbows For Life). Pod vedením nejstaršího účastníka EJC, 51letého Němce Andrease Helfenbeina, dlouhým táhlým finišem odrazil na posledních 50 metrech nápor dobře běžícího Markose (Durante Alighieri) s Konstantinem Kapodistriasem a dominoval o délku a půl. Více než pět délek ztrácel v cíli na vítěze Waste No Time (Egerton), kterého vedl katarský žokej Bughenaim. Pro svého majitele, stáj Candy & Aqua, vyhrál Sapienti už počtvrté za sebou (dvakrát v Mostě a dvakrát v Praze). Jednou z největších koňských hvězd mítinku byl svěřenec trenéra Ing. Václava Luky Wireless, který se v EJC Lokotrans Middle (Listed, 3+, 1800 m, 600.000 Kč) vůbec poprvé představil českému publiku. Před startem dostihu ryzák stáje Leram brnkal svému realizačnímu týmu na nervy nechutí vstoupit do boxů, ale nakonec se přemluvit nechal a odskočil do dostihu. Všechny své soupeře si nechal před sebou. Čelo dostihu společně ovládali Ideal Approach (Bushranger) a George Boole (Art Connoisseur). V cílové rovině vyvedl Bauyrzhan Murzabayev WIRELESSe (Kantucky Dynamite) do vyšší stopy, míjel jednoho soupeře za druhým a dvě stě metrů před cílem už byl první. Nakonec dominoval o necelé tři délky před Black Canyonem (Manduro) s ž. Janáčkem,  za nímž o půldruhé délky zaostal nejlepší z trojice zástupců stáje Lokotrans v dostihu Ideal Approach s ž. Lukáškem. Za ním doběhl do cíle stájový kolega Sir Sun (Power) vedený Jaroslavem Línkem a poslední tabulové místo zbylo na Cape Freedoma (Cape Cross) s Irem O´Sheou.

Z vytrvaleckého měření sil v EJC Baltro Long – 40. Velká cena českého turfu (Listed, 3+, 2400 m, 600.000 Kč) byl škrtnutý Ventaron, ale i tak nepřišlo tréninkové středisko Bošovice vedené trenérem Lukou o možnost uspět v dostihu. Vyslalo totiž do něho tříletou Rousse, letošní vítězku čtyř dostihů ve Francii a nedávno jen o kousek prohrající boj o Slovenské Oaks s Dylankou. Také v tomto vytrvaleckém klání došlo ke strkanici (v oblouku u učiliště), který zapříčinil tempo udávající slovenský Mr Zuru (Famous Name). V cílové rovině se pak odpoutaly od soupeřů dvě tříleté klisny, které spolu svedly oku lahodící souboj o vítězství. Bílá ROUSSE (Lope de Vega) patřící stáji Hana Veselá, dokázala pod vedením Bauyrzhana Murzabayeva o hlavu porazit dvojnásobnou klasickou vítězkou Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) vedenou Wladimirem Panovem. Třetím místem mile překvapila další zástupkyně klasického ročníku Kihnu (Campanologist) s Řekem Dimitsanisem, jež sice zaostala za svými vrstevnicemi o pět délek, ale dokázala porazit Always on Sunday (Sunday Break), v jehož sedle byl Anders Graberg, o tři délky. Pátá příčka patřila Bonysovi (Intense Focus) s Václavem Janáčkem v sedle. 


Krásný souboj dvou tříletých klisen v EJC Baltro Long - 40. Velké ceně českého turfu dopadl nakonec lépe pro Rousse a ž. Murzabayeva než Blessed Kiss, v jejímž sedle byl ž. Panov

Soutěž jezdců 15 národností o pohár a finanční prémie ukončila EJC Cena společnosti Falcon Security (3+, IV. kat.,1800 m, 40.000 Kč). Velkou radost domácímu publiku udělal Václav Janáček, i když ho jeho čtyřnohý partner LUSK (High Estreme) ho potrápil před startem i po skončení dostihu. Český multišampion zvolil v jeho sedle netradiční taktiku, kdy ho poslal v cílové rovině do stopy až téměř u divácké bariéry a slavil s ní úspěch. Dva roky nevítězný Lusk dominoval pro stáj  Falun - Horová  a svou trenérku Ing. Olivu Horovou o více než délku před La Velocitou (Ifraaj) se Švédem Grabergem a Stuhnou, kterou vedl Španěl Borja Fayos.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková, další její snímky si můžete prohlédnout zde

S
ouvisející článek:
Vítězem EJC podle očekávání podruhé Murzabayev

 

Zítra čeká pražské závodiště mimořádný mezinárodní svátek

21. Září 2018 - 13:17

Opravdu výjimečný dostihový den se chystá zítra Ve Velké Chuchli se startem prvního dostihu v 13:30 hod. Šance vidět v akci tři vítěze blacktype dostihů včetně šampion-sprintera Gordon Lord Byrona a špičkové žokeje patnácti národností se nebude hned tak opakovat. Evropský pohár žokejů zahrnuje sedm dostihů a určitě i tři dostihy nižších kategorií obsazené špičkovými jezdci přinesou skvělou podívanou. Dostihový den zahájí Cena společnosti Trade Fides, kde se utká sedm trenérů. V sedle budou i dvě ženy - naposledy před čtyřmi lety startující Martina Růžičková a vítězka klasického dostihu Ilona Hronová, která pověsila svou úspěšnou jezdeckou kariéru na hřebík před šesti lety.


Velmi šancového koně povede další výborný bývalý žokej Ivan Kub, jenž usedne do sedla vítěze hlavního dostihu minulého chuchelské neděle, Iraklina (Footstepinthesand). Naději má také Martina Růžičková v sedle výborného tempaře a letošního čtyřnásobného vítěze Tropical Bonda (Forever Bond). Výsledkově spolehlivým koněm je také Galis (Suteki Shinkusekun), kterého povede jeho trenér Ludvík Haris. V dostihu se rovněž objeví v akci Luboš Urbánek, Jan Demele a Ladislav Hanousek, takže o atraktivní úvod galaprogramu EJC je postaráno.

Druhým dostihem v pořadí je významná zkouška dvouletého ročníku, Listed EJC Pemat Trading - 82. Gerschův memoriál o 600.000 Kč. Dostihová veřejnost si bude moci poprvé prohlédnout atraktivní akvizici majitele Milana Kříže Pardon My French (Kodiac), který už má na svém kontě tři vítězstí z francouzského tréninku a ve společnosti Listed doběhl šestý. Hřebec je jedním ze tří svěřenců Ing. Václav Luky v dostihu - vedle již vítězného Great Gunnar (Aussie Rules) a maďarského rodáka Államfö (Latin Lover), který má na svém kontě i páté místo z Vichy. V dostihu není žádný z účastníků Ceny Masise, všichni koně s výjimkou favorita tedy absoluvují dostih nejvyšší kategorie poprvé. Určitě není radno nikoho z devíti startujících koní podceňovat.  

Sedmičku účastníků bude mít mílová zkouška III. kategorie EJC Durolane Handicap o 60.000 Kč. Nejvíce zatíženým koněm v poli je čtvrtý ze slovenské Velké jarní ceny Finios (Midships), který bude mít  v sedle Francouze Eyquema a bude poskytovat hmotnostní výhodu všem svým soupeřům. Je mezi nimi napříkad Dodybud (Soviet Star), který byl minule druhý s vysokou hmotností, dále Valmont Ohne (Look Honey) či jedničková vítězka Rapet (Camacho), které se ale v poslední době nedaří. Bohužel jen šest startujících bude v EJC Ceně společnosti Vesiba na 2400 metrů. I tady má dobře nazbrojeno trenér Haris - jeho svěřenec Sapienti (Egerton) bude pod vedením Andrease Helfenbeina usilovat o čtvrté vítězství v řadě za sebou. Na jeho případné zaváhání bude čekat například šestá z Oaks Queentera (Champs Elysees) či Waste no Time (Egerton). 


Pražské publikum se může těšit zítra i na první zdejší představení výborného zástupce stáje Leram Wirelesse, který úspěšně brázdí francouzskou blacktype scénu

V 15:45 hod (přenost na ČT Sport začíná v 15:20 hod.) bude odstartovaný EJC Lokotrans Middle, Listed na 1800 metrů o 600.000 Kč. Magnetem dostihu je první středoevropské vystoupení skvělého Wirelesse (Kentucky Dynamite), vítěze Listed a devětkrát umístěného v blacktype společnosti. Bauyrzhan Murzabayev má v jeho sedle výtečnou příležitost k vítězství. Trojici koní posílá do dostihu trenér Urbánek a stáj Lokotrans - mj. bratislavského specialistu Ideal Approache (Bushranger) a v posledních dvou startech neporaženého Sir Suna (Power). Obohacením startovního pole je účast německého Doinya (Hallinga) a po roce uvidí české publikum znovu Black Canyona (Manduro).

Důležitým časem je půl pátá, kdy bude odstartován nejatraktivnější dostih mítinku, EJC Leram Million na 1400 metrů o 2,6 mil. Kč, čímž se dostih stává nejlépe dotovaným ve Střední Evropě a dotací 100.000 euro může směle konkurovat dostihům Gr. 3 ve Francii. I to je samozřejmě důvod, proč sem přijedou tři výborní koně ze Západní Evropy. Kariéry irského šampiona Gordona Lorda Byrona  (Byron) a německých grupových vítězů Julia (Exceed And Exceel) a Shining Emeralda (Clodovil) už jsme vám přinesli včera a určitě všichni patří do okruhu nejšancovějších koní v dostihu. Ze 13 zástupců českých stájí vypají jako jejich nejvážnější soupeři loni v dostihu druhý Troizilet (Wootton Bassett), který se letos může pochlubit úspěchem v Grand Handicapu v Longchamp, dále  letošní vítěz tří dostihů Mr Right (Echo of Light) a hrdina Svatováclavské ceny Henrythearoplane (Henrythenavigator).

Vysokou favoritkou EJC Baltro Long - 40. Velké ceny českého turfu bude dvojnásobná klasická vítězka Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), kterou stejně jako v Českém derby povede Wladimir Panov. Klisna má společně se svými vrstevnicemi Rousse (Lope de Vega) a Kihnu (Campanologist) výhodu pětikilogramové úlevy oproti zbývajícím šesti koním. Stáj Leram vysílá do dostihu francouzskými starty ostříleného Ventarona (Le Havre), bude tu také předloňský vítěz dostihu Always on Sunday (Sunday Break) či černý kůň dostihu, slovenský Mr Zuru (Fmous Name), jenž na sebe hlasitě upozornil těsným druhým místem v bratislavské Cene turfu. 

Sérii dostihů spadajících pod Evropský pohár žokejů zakončí krátce před 18. hodinou EJC Cena společnosti Falcon Security na 1800 metrů. Ve dvanáctihlavém poli není jasný favorit. K šancovým koním by měli patřit minulá vítězka La Velocita (Ifraaj), v jejímž sedle má slušnou naději na úspěch Švéd Graberg, spolehlivý Lusk (High Extreme) s Václavem Janáčkem, Matysek (Bushranger) a nižší hmotnost nesoucí tříletá Aeracura (Rip Van Winkle). 

Michaela Zemanová


Další články k Evropskému poháru žokejů:
Letošní ročník EJC je výjimečný, shodují se pořadatelé
Vizitky aktérů EJC 2018 - od Pedrozy po Kapodistriase 
Vizitky "Gordona" a dalších zahraničních koní v EJC
Mojí největší šancí je Henrythearoplane, říká Lukášek k účasti v EJC
Murzabayev je podle Tipsportu desetinovým favoritem EJC

 

Vizitky "Gordona" a dalších zahraničních koní v EJC

20. Září 2018 - 13:29

Pět zajímavých a vesměs vynikajících koní registrovaných zahraničními dostihovými autoritami se zúčastní letošního ročníku Evropského poháru žokejů. Největší hvězdou mezi nimi pochopitelně je desetiletý svěřenec trenéra Toma Hogana, šampion a vítěz tří dostihů grupa 1 Gordon Lord Byron. S výborným renomé ale přijedou do Prahy také němečtí grupoví vítězové Shining Emerald (viz foto Dr. Fuchse) a Julio. Z Německa přicestuje rovněž Doinyo, a stejně jako málo zkušený slovenský Mr Zuru, může sehrát ve svém dostihu důležitou roli.


DOINYO (Halling), 7letý tm. hnědák valach, trenér: Christian Zschache, stáj: Ch. Zschache (Německo)
kariéra: 27 startů, 6 vítězství, zisk 63.000 euro (cca 1,6 mil. Kč), aktuální GAG 78 (nejvíce v kariéře 79)

Doinyo se v sobotu pod vedením Wladimira Panowa zúčastní EJC Lokotrans Middle. Startuje od dvou let, má šest vítězství na tratích od 1600 do 2000 m. Jeho poslední vítězství se odehrálo loni v polovině června v Drážďanech, kde pod vedením Reného Piechuleka dominoval v handicapu kat. C na 1900 metrů o 22.500 euro, přičemž nosil jednu z nejnižších hmotností v dostihu 54 kg. Pro zajímavost v tomto dostihu skončil na předposledním místě nyní již v barvách Lokotransu startující Lagoas (Shamardal), který byl v sedle s Eddiem Pedrozou favoritem dostihu (a tato dvojice bude v sobotu znovu Doinyovi soupeřem). V blacktype společnosti byl Doinyo k vidění jen jednou a to v tradiční drážďanské listopadové Listed Grosser Dresdner Herbstpreis. Předloni v ní na podzim doběhl sedmý. Tehdy finišovala  na druhé příčce svěřenkyně trenérky Pejškové Dally Hit (Ad Valorem).
Letos startoval Doinyo pětkrát se čtyřmi umístěními na tabuli. Třikrát doběhl do cíle na druhém místě. Také tomu tak bylo při jeho posledním vystoupení na dráze 30. srpna v Baden - Badenu v handicapu kat. B Tattersalls Winners Cup na 1800 m o 22.500 euro, kde prohrál o délku se stejně zatíženým Northern Rock (Santiago). Doinya tehdy vedl Filip Minařík.

JULIO (Exceed and Excel), 3letý hnědák, trenér: Mario Hofer, stáj: Eckhard Sauren (Německo)
kariéra: 9 startů, 3 vítězství, zisk 187.200 euro (cca 4,9 mil. Kč), aktuální GAG 93 (to je nejvíce v jeho kariéře)
Julio už od počátku své kariéry patří do špičky ročníku. Loni doběhl třetí ve dvou dostizích grupy 3. Nejprve v Zukunftsrennen na 1400 metrů o 55.000 euro, kde skončil šest délek za vítězem, a o měsíc později se mu dařilo také ve Francii. Na závodišti  Saint - Cloud v Prix Thomas Bryon s A. Pietschem v sedle ztrácel v cíli sedm délek na vítězného Sacred Life (Siyouni) a Theo Bachelota. Mimoto vyhrál jako dvouletý dva dostihy na 1300 a 1400 metrů.
Letos zahájil Julio kariéru sedmou příčku v německé Velké jarní, tedy v Gr. 2 Mehl - Mulhens - Rennen. Za vítězným outsiderem Ancient Spirit (Invincible Spirit) s Filipem Minaříkem tehdy zaostal  o 10 délek. Do nejlepší společnosti se Julio vrátil posledního června v Hamburgu a v Gr. 3 Hamburger Flieger Preis dokázal pod taktovkou Alexandera Pietsche o hlavu dominovat. Následným (a zatím posledním) startem Julia byla tradiční Goldene Peitsche, tedy grupa 2 na 1200 metrů o 70.000 euro v Baden - Badenu. Tady se Juliovi vůbec nedařilo, proběhl totiž okolo cílového mezníku totiž poslední dvanáctý, když mezi ním a vítěznou Raven´s Lady (Raven´s Pass) bylo v cíli přibližně 10 délek. Jeho vítězná vzdálenost je 1200 až 1400 metrů.


Vítězství Gordon Lord Byrona a Williama Buicka v Gr. 1. Prix Jean Prat v sezóně 2012

GORDON LORD BYRON (Byron), 10letý hnědák valach, trenér Tom Hogan, majitelé: Dr. Cyrus Poonawalla a Morgan Calahan (Irsko) 
kariéra: 90 startů, 16 vítězství, zisk 1,8 mil. liber (cca 54 mil. Kč), aktuální rating 110 (nejvíce v kariéře 118)

Koňská hvězda mítinku EJC také patří indickému podnikateli Dr. Cyrusovi Poonawallymu, který je podle žebříčku Forbes 170. nejbohatším člověkem naší planety a má své podnikatelské aktivity také v naší zemi. Kolem Gordona Lorda Byrona je silný příběh, který by vystačil na scénář bezesporu úspěšného filmu. Jen "v kostce" - byl zakoupený dcerou Morgana Calahana Jessicou jako roček za 2.000 euro s tím, že bude prodán se ziskem jako dvouletý. Hřebeček ale neměl dobrý rodokmen a v době krize ho nikdo nekoupil. Při prvním startu 5. července na závodišti v Roscommonu se pokusil přeskočit bariéru a zlomil si přitom pánev. Majitel Morgan Calahan a trenér Tom Hogan ale udělali vše proto, aby se Gordon Lord Byron uzdravil. Po roce byl schopný se vrátit na dostihy, a i když tehdy doběhl daleko poslední. To ale nebylo vůbec důležité, protože později jim důvěru mnohokrát splatil.
Rozebírat podrobně jeho kariéru by znamenalo zaplnit mnoho papíru, a proto se omezíme jen na základní fakta. Gordon Lord Byron prožívá již devátou sezónu na dráze. Praha bude 27. závodištěm, které navštíví a Česká republika již osmou zemí, v níž bude startovat (po Irsku, Anglii, Francii, Hongkongu, Spojených arabských emirátech, Kataru a Austrálii). Koňský světoběžník se z Gordona Lord Byrona stal poté, co si podíl na něm Dr. Poonawalla zakoupil pro to, aby mohl financovat jeho starty po celém světě. Mezi 16 jeho vítězstvími je sedm úspěchů v grupových dostizích včetně tří dostihů grupy 1 - Qatar Prix de La Foret, Sprint Cup a George Ryder Stakes. 
Letos má Gordon Lord Byron na svém kontě osm startů a v každém z nich se umístil. Prvním bylo čtvrté místo v katarském Doha 23. února a tím posledním druhá příčka v Navanu v dostihu na 1200 metrů, kterého se zúčastnili pouze tři koně. Gordonovi chyběla na vítěze v cíli jen krátká hlava.
  
MR ZURU (Famous Name), 4letý hnědák, trenér: Jaroslav Brečka, stáj: DS Millennium (Slovensko)
kariéra: 5 startů, 0 vítězství, zisk 239.730 Kč (po přepočtu)
Kariéra Mr. Zurua není dlouhá. Jako dvouletý se coby svěřenec trenéra Kovácse objevil jen v září v kvalifikačním dostihu a oficiální dostih poté již neabsolvoval. O rok později se měřil se soupeři jen do poloviny sezóny. Po dvou umístěních v nižší kategorii ho realizační tým vyslal na start předzkoušky derby Alagi-díj, kde s Jiřím Palíkem skonřil na šesté příčce. Poté byl opět s žokejem Palíkem v sedle nasměrován na start 95. Magyar Derby, kde překvapil třetím místem, dvě a půl délky za vítězem. To byl ale poslední start Mr Zuru za stáj Lords of Horses a maďarského trenéra. Do světa dostihů se vrátil až po více než roce. Jeho nový trenér Jaroslav Brečka ho výborně připravil pro Cenu turfu v polovině srpna v Bratislavě, kde ho jezdil ž. Petr Foret. Spolešně podali výborný výkon, když jen o hlavu zaostali za vítězným Portorikosem (Intense Focus).

SHINING EMERALD (Clodovil), 7letý bělouš valach, trenér: Andreas Wöhler, stáj: UNIA Racing (Německo)
kariéra: 30 startů, 9 vítězství, zisk 209.265 euro (cca 5,4 mil. Kč), aktuální GAG 88,5 (nejvíce v kariéře 95,5)
Majitel stáje UNIA Racing, dubajský magnát Jaber Abdullah, měl první dvě sezóny bělouše v tréninku v Irsku u trenéra Deegana. Už jako dvouletý dokázal Shining Emerald vyhrát Listed Blenheim Stakes o tři délky a sezónu následně ukončil třetí příčkou v Gr. Killavullan Stakes na 1400 metrů. Tříletou kariéru ukončil Shining Emerald už v červenci. V grupových dostizích se mu nedařilo, ale při třech startech ve společnosti Listed se pokaždé umístil. Mj i v trialu na 2000 Guineí, kde skončil druhý. Do klasického dostihu už ale poté nepokračoval. Od čtyř let je v tréninku Andrease Wöhlera a patří k nejlepším německým sprinterům. Jeho top sezónami byly roky 2015 a 2016, kdy vyhrál čtyři blacktype dostihy včetně Gr. 2 Goldene Peitsche a dokonce dvakrát Silberne Peitsche mající statut grupy 3.
Loni se Shining Emerald zapojil do dostihového dění až ve druhé polovině sezóny vítěztsvím v dostihu kat. E v Bad Doberanu na 1300 m. Poté následovalo čtvrté místo v Goldene Peitsche, nos od třetí příčky a necelé dvě délky za triumfujícím Sonem Cesiem (Zafeen) francouzského trenéra Chappeta. A v posledním startu loni v dostihu Listed doběhl poslední.
V aktuální sezóně má bělouš na svém kontě pět startů se dvěma umístěními. Mezi grupovými koňmi se mu už tolik nedaří, ale dvakrát se umístil v Listed včetně posledního startu. 9. září v Düsseldorfer Fliegerpreis na 1400 metrů. V ní skončil na čtvrté příčce, čtyři a čtvrt délky za Clear Water (Hard Spun) trénovaným v Anglii. Vítězná distance Shining Emeralda má rozpětí od 1200 do 1400 metrů, úspěchů na 1200 metrů je ovšem drtivá většina.

Michaela Zemanová Letošní ročník EJC je výjimečný, shodují se nejen pořadatelé

19. Září 2018 - 16:11

Dnes dopoledne se uskutečnila v Clarion Hotel na Praze 1 tisková konference ke 4. ročníku Evropského poháru žokejů, který se odehraje na pražském závodišti už tuto sobotu. V jejím průběhu zazněly nejen zajímavé informace k samotnému mítinku a k zúčastněným jezdcům, ale také proběhlo losování startovních čísel a jezdců do dostihů (v případě čtyř největších dostihů byla odtajněna volba trenérů). "Velké haló" v sále vyvolalo vylosování nejvyšších startovních čísel pro tři zahraniční účastníky v EJC Leram Million, ale jako jeden ze tří novinářů sedících nejblíže losování mohu potvrdit, že i tak málo pravděpodobné věci se klidně mohou stát.


Tiskovou konferencí provázeli jako moderátoři Barbora Černošková a Martin Cáp. Ten na úvod upozornil na mimořádnost letošního ročníku European Jockey´s Cupu: "Je výjimečný nejen účastí jezdců 15 národností, ale i tím, že se podařilo získat také špičkové koně ze Západní Evropy. V Leram Million bude na startu trojice grupových vítězů. Gordon Lord Byron bude vůbec prvním dostihovým koněm, který přiletí na letiště do Prahy a zúčastní se tu dostihů."
K tomu dodal otec myšlenky vzniku Evropského poháru žokejů Ing. Václav Luka toto: "Tak kvalitní koně tu ještě nebyli. Snažil jsem se také podpořit obsazení dostihů na přihláškách. Přihlásili jsme do dostihů hodně dobré koně a doufám, že nějaké to vítězství získáme, i když samozřejmě jsou to dostihy a není nic jisté." Milan Baraník za pořadatele k tomu podotknul, že zajistit 15 jezdců různých národností na jeden dostihový den nebylo nic jednoduchého. "Ale podařilo se nám to, i když se samozřejmě konají dostihy i jinde v Evropě. Většina oslovených jezdců velmi stála o účast a snažili se nám maximálně vyjít vstříct."

A na koho se zástupci pořadatele nejvíce z jezdců těší? "Já se těším nejvíce na tři jezdce," prozrazuje Ing. Luka. "Na Eduarda Pedrozu, který už sice má svá léta, ale je to stylový jezdec a zvládá dostihy na blacktype úrovni ve Francii, když tam jezdí koně trenéra Wöhlera. Ukazuje tam, že jezdí na evropské úrovni. Dále jsem zvědavý na světoběžníka Britta Doyla a také na Portugalce Ricarda Ferreira, což je hodně dravý jezdec a určitě se bude chtít ukázat. Bude to zajímavé porovnání, vyhrál už i ve Francii. Ostatní jezdci samozřejmě mají své kvality, čeká nás zajímavé srovnání a máme se opravdu na co těšit."  Milan Baraník preferuje zástupce IrskaTadh O´Shea. " A já se těším na Graberga a Řeka Dimitsanise," svěřuje další z pořadatelů významné akceTomáš Machovský. "K němu se váže i vzpomínka na to, jak mu loni nedorazil do Prahy kufr a tak jsme mu narychlo kupovali vybavení v Chuhli u pana Hauzra a pro ponožky jsme jeli do centra Prahy. Tak doufám, že letos doletí i se zavazadlem..." Na Švéda Graberga se také těší moderátorka České Televize Barbora Černošková.

Co se týče největší koňské hvězdy mítinku, destiletého Gordon Lord Byrona, tak ten by měl přistát mezi 18:30 až 19:00 hod. v pátek na ruzyňském letišti. "V Ruzyni si dlouho nevěděli s přistáním koně v letadle rady, nabízeli nám jiná zahraniční letiště, ale nakonec jsme se domluvili," prozradil Milan Baraník. Dalšími dvěma zahraničními účastníky v EJC Leram Million jsou  dva němečtí koně. Sedmiletý bělouš Shining Emerald (Clodovil) trenéra Wöhlera a tříletý Julio (Exceed And Excel) v tréninku Mario Hofera. Oba jsou grupovými vítězi. "Trenér Hofer přijede do Prahy, stejně jako  spolumajitel koně Eckhard Sauren. Menší podíl má na hřebci brankář FC Kolín nad Rýnem Timo Horn, ale ten se do Prahy dostavit nemůže," řekl Martin Cáp.

Součástí galaprogramu na pražském závodišti  bude bohatý doprovodný program. Patří mezi něj i dostih trenérů, kterého se ale bohužel nebude moci ze zdravotních důvodů zúčastnit Josef Váňa. "Pan Váňa je dnes na vyšetření CT, má problém s klouby. Já také nepojedu, bohužel se nepodařilo za 14 dní vystavit moji jezdeckou licenci, takže místo mne pojede Honza Demele," prozradil Václav Luka. "Na programu je také dostih poníků ve spolupráci s Ponyligou," doplňuje další informace Tomáš Machovský," chceme tak podpořit mladé jezdce, pro které určitě bude zážitkem, že jim čestné ceny bude předávat Filip Minařík. Také bude v průběhu dne několik autogramiád jezdců. Seznam, kdy bude možno jednotlivé jezdce zastihnout, uveřejníme na našich stránkách. Budeme mít také hodně atrakcí pro děti, jako maskota Kubíka, velblouda, trampolínu, kolotoč a vtrulník. Takže je tu hodně programu i pro ty, co dostihy tolik nezajímají." 

Michaela Zemanová
 
  

Pro milovníky dostihů, kteří se nemohou osobně zúčastnit, chystá Česká televize tříhodinový přenos z mítinku EJC, který začíná v 15:20 hod na ČT Sport. 

Areál závodiště pro veřejnost bude otevřený od 11:30 hodin.

Odměny pro jezdce: vítězný jezdec v celkovém pořadí obdrží 4.000 euro, druhý v pořadí 3.000 euro, 4. umístěný 2.000 euro, a 5. a 6. umístěný po 500 eurech. 

Bodovací klíč:
1. místo: 10 bodů
2. místo: 6 bodů
3. místo: 4 body
4. místo: 2 body
5. místo: 1 bod
V případě rovnosti bodů v celkovém pořadí rozhoduje pořadí v hlavním dostihu, EJC Leram Million

web pořadatele EJC: zde


 

V Chuchli triumf Iraklina a úspěšný den českého chovu

16. Září 2018 - 19:56

Během dnešního dne se na závodišti ve Velké Chuchli dařilo koním českého chovu, kteří dokázali v šesti z celkem osmi dostihů být v cíli první. Výjimkou byl ale hlavní dostih, Zářijový handicap, kde pod vedením ž. Jana Ráji dominoval svěřenec trenéra Filipa Neuberga Iraklin v majetku JUDr. Karin Luftmanové a porazil tak vysokou hmotnost nesoucí Benidiction. Trenér Haris nacházející se v Meranu ale měl určitě radost ze zprávy o úspěchu dvouletého Big Bena v dalším dostihu Fitmin Cupu. Jediným dvojnásobným vítězem mítinku dne se stal trenér Tomáš Váňa. 


Ve vrcholu dnešního mítinku, Zářijovém handicapu (3+, handicap II. kat., 1200 m, 90.000 Kč) nebyla o pěknou a strhující podívanou nouze. V dobře obsazeném dostihu bylo jedenáct vyrovnaných koní a tempa dostihu se chopila Like a Trinity (Makfi). Favorizovaná a hmotností 65,5 kg zatížená Benidiction (Zebedee) cválala okolo středu pole. V cílové rovině šla nejprve do vedení Anitschka (Arcano) a po ní převzal štafetu IRAKLIN (Foostepinthesand). Zrychlení vzápětí předvedla také Benidiction. Iraklin pod vedením ž. Jana Ráji ale ještě přidal a nakonec zvítězil o délku a čtvrt před vítězkou Ceny Jezdectví. Pěkný závěr ukázala rovněž Manolla (Tiger Cafe), která odsunula o krk Anitschku na čtvrté místo. Poslední peníze získal nejméně zatížený kůň v poli Trinis (Bully Pulpit). Iraklin Stáje Karin - Neuberg letos zvítězil podruhé  a znovu na pražské dráze v dostihu druhé kategorie. Trenér Filip Neuberg přebíral čestnou cenu za vítězství svého svěřence letos potřetí a radost měl také žokej Jan Rája, který si připsal 14. prvenství do šampionátu.     

Třetí zářijové dostihové odpoledne ve Velké Chuchli otevřela Cena společnosti TMM (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde dokázala potvrdit roli favoritky svěřenkyně trenéra Tomáše Váni SENSE OF DESTINY (Foxwedge - Stubborn Love, New Approach). Ta za asistence ž. Venduly Korečkové zařídila první vítězství pro druhý rok existující stáj DB Logistic. Hnědka dominovala o dvě a třičtrvtě délky před Cawokem (Tagula) a Anjellicem (Egerton), jenž byl k vidění v cíli dostihu poprvé. Žokej Vendula Korečková si tak připsala již 18. vítězství a bojuje o třetí místo v šampionátu. 


Souboj v cílové rovině o vítězství v hlavním dostihu

Další dostih celosezónního seriálu Fitmin Cupu pro dvouleté české odchovance, Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) byl poznamenaný nervozitou více koní na startu. Třináctihlavé pole koní pak bylo v lahovickém oblouku roztaženo do mnoha délek. O tempo se podstatnou část dostihu starala sestra včerejší vítězky ze Slušovic Giselle (Stormy Jail) Gilienne, která nakonec skončila na čtvrtém místě. V poslední fázi cílové roviny usilovali o vítězství tři koně, nakonec těsně stihl silným finišem naplnit úlohu favorita BIG BEN (Mikhail Glinka - Brittany, Mujahid) stáje Gold & Turf, kterého připravuje trenér Haris. Hřebec za podpory ž. Milana Zatloulala o krátkou hlavu porazil debutujícího Well Absolut (Pouvoir Absolu). Dvě délky za nimi skončila třetí Fantastic Last (Rol´over Beethoven). Trenér Tomáš Váňa dosáhl už 14. vítězství v české rovinové sezóně.

Velké překvapení se zrodilo v Ceně Kurýrní služby Messenger (3+, handicap VI. kat., 1400 m, 20.000 Kč), kde si dokázal připsat první životní vítězství letos dosud výsledkově nevýrazný APOPHIS (Nowogródek - Amarantha, Beccari) stáje Jitřenka rodiny Hulínských, která byla poprvé zaregistrována v letošní sezóně a toto je její první vítězství. Svěřenec trenéra Tomáše Váni, který se tak dostal na třetí místo v šampionátu, dominoval o třičtvrtě délky před rovněž zlepšeným Aidem (Golden Tirol). A dobrý výkon podala také tříletá Dark Alighieri (Durante Alighieri), která nesla nejvyšší hmotnost v poli 63,5 kg a útokem podél bariéry získala třetí peníze. Apophise dovedla vítězně do cíle ž. Kateřina Hlubučková, pro kterou  znamenal tento triumf nejen osmý zásah do černého v sezóně, ale také posun do první desítky v žebříčku jezdců na rovině. 


Slavnostní dekorování vítězů Zářijového handicapu

Dobrá společnost se sešla na startu Ceny Suspro (3+,  III.kat., 1400 m, 60.000 Kč). Favoritem byl po srpnovém velmi dobrém výkonu v Mostě Let Fire (Planteur), který se po otevření dvířek boxů objevil na čele dostihu, ale zanedlouho se přes něho přehnal další tříletek v poli KISSI BOY (Bully Pulpit - Kissi Missi, Areion), v jehož sedle poprvé nebyl jeho chovatel žokej Jakub Pavlíček, který dnes jezdil v Ebreichsdorfu. Trenér Ing. Míček angažoval do jeho sedla Adama Floriana a ten diktoval tempo, které Kissi Boyovi vyhovovalo. Ve druhé polovině cílové roviny ještě zrychlil a dominoval o tři a půl délky před Let Firem. V boji o třetí dotované místo uspěl Tiggy Blue (Blue Coral) o nos před Alexandrem (Approve). Adam Florian je s 18 vítězstvími na třetí příčce v šampionátu.

Podruhé se vyhoupl do sedla matadora LAFRANCA (House Rules - Letní Duha, Rainbows For Life) stáje Team připravovaného trenérkou Alenou Škráškovou amatér Lukáš Charvát. Před dvěma týdny s ním skončil na pražské dráze těsně třetí, ale dnes si v Ceně Komerční banky (3+, handicap IV. kat.,1200 m, 40.000 Kč) už vzít vítězství  nenechal. Lafranco dominoval o více než délku před spolehlivým Lakarem (Tribal Instinct) a klisnou Katryen (Ryan). Trenérka Škrášková slaví letos druhé vítězství, stejně jako Lukáš Charvát.Dalším z koní, kteří se dnes na pražské dráze zbavili označení nezvítězivší, byl svěrenec trenérky Miroslavy Maršíčkové GOOD SIGN (Manduro). Tento odchovanec Valentina Bukhtoyarova hájí barvy stáje Jamax a v Ceně Vážnice (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) zvítězil za asistence žáka Davida Lišky lehce o tři délky před znovu druhou Dernierou (Canfford Cliffs) a Cool Whiskey (One Cool Cat). David Liška tak navýšil počet letošních vítězství už na 25 a titulu žokeje se přiblížil na čtyři vítězství.

K včerejším dvěma prvenstvím ze Slušovic přidala další vítězství Martina Havelková na závěr dnešního pražského mítinku. Pod jejím vedením měla totiž v klubku bojujících koní nejlepší závěr v Ceně Paddocku (3+, handicap V. kat., 2400 m, 20.000 Kč) reprezentantka stáje Lokotrans Slovakia CZ RIVERSIDE (Fairlypi - Redmona, Dara Monrach),která dokázala vyhrát téměř po třech letech. Bělka za sebou o třičtvrtě délky zanechala dva tréninkové kolegy Artoria (Tiger Cafe) a Marker Suna (Mamool).

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Pestré slušovické dostihy a hattrick Františka Holčáka

15. Září 2018 - 17:54

Výjimečný dostihový den se dnes odehrál ve Slušovicích. V jeho průběhu totiž byly k vidění všechny dostihové disciplíny - kromě rovin a překážkových dostihů to byly také dva klusácké dostihy a dostih poníků. Velmi se dařilo svěřencům trenéra Františka Holčáka, kteří vyhráli třikrát. Martina Havelková docílila jezdeckého double. Trenér Radim Bodlák připravil vítěze dvou překážkových dostihů. Jedním z nich byla výtečná Celeste, která dominovala v dostihu přes proutěné překážky letos už potřetí. Ze dvou triumfů se také radovali majitelé stájí K - K Metal a.s. a U krále Matyáše, UH.


V prvním cvalovém dostihu odpoledne, Ceně města Slušovice (2l., III. kat., 1600 m, 45.000 Kč) se prosadil jediný importovaný kůň v sedmihlavém poli, kterým byl svěřenec trenérky Heleny Vocáskové FILIP (Intello) mající dosud na svém kontě dva starty se dvěma umístěními. Dlouho se staral o tempo Fantastic Dessert (Next Desert), na kterého tlačil ještě před závěrečnou zatáčkou právě zástupce stáje Dr. Charváta Filip. Tmavý hnědák po chvíli převzal pod taktovkou ž. Venduly Korečkové vedení a snadno dominoval o sedm délek před zlepšenou Natali (Four Star General). Necelé tři délky se za ní odehrával souboj o třetí místo, které se nakonec stalo o krk majetkem Heli Jape (Age of Jape). Trenérka Vocásková zaznamenala už 31. vítězství do rovinového šampionátu a Vendula Korečková se 17. vítězstvím bojuje s Adamem Florianem o třetí příčku mezi jezdci.

V následující Ceně města Vsetína (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) se dokázal prosadit nejmladší kůň v poli. Zástupkyně nové stáje Valentine Racing GISELLE (Stromy Jail - Golondrina, Security Risk) se při čtvrtém životním vystoupení postarala o první vítězství nejen pro sebe, ale také pro svého majitele, a to dokonce po taktice start - cíl před sedmihlavým koňským pelotonem. O dvě délky zpět doběhla Drama (Bully Pulpit) a třetí A Dee Joe (Johannesburg). Trenér Jan Demele zaznamenal druhé letošní vítězství a to ve spolupráci s ž. Martinou Havelkovou. Dobrou formu prezentovanou před dvěma týdny třetím místem ve Velké netolické potvrdil ve Společné ceně firem okresu Vsetín a týdeníku Jalovec (5+, steeplechase III. kat., 4200 m, 80.000 Kč) zástupce stáje K-K Metal a.s. pana inženýra Kochana DELIFO (Fly to the Stars - Delinka, Mill Pond), kterého dlouho vedl ž. Marek Stromský na konci pole. Tempo se zrychlilo půl kola před cílem, kdy se dostal do čela Lombarghini (Enjoy Plan) a také Delifo. O pár chvil později z boje v cílové rovině vyšel vítězně svěřenec Františka Holčáka Delifo, jenž odkázal Lombarghiniho o půldruhé délky za sebe. Třetí doběhl Gilbert (Tiger Cafe) a pořadí na tabuli doplnili La Sorbona (Security risk) a v posledním kole ztrácející Brezilos (Blue Bresil).

Stejný tým, pouze s jiným jezdcem, uspěl i v následujícím sprintérském dostihu, Ceně hotelu Vyhlídka Luhačovice (3+,  IV.kat., 1160 m, 30.000 Kč). Žokej Zuzana Vokálková poslala tříletou DAPU (Bully Pulpit - Dánská princezna, House Rules) po startu hned do čela a ve svižném tempu kralovaly šesti soupeřům až do cíle. Odchovankyně inženýra Kochana při svém prvním vítězství o délku porazila rovněž velmi dobře běžící Wlastinu (Makfi), která se trochu opozdila na startu, a třetí Pardonii (Bully Pulpit), jež nesla nejvyšší zátež v poli 64 kilogramy. Trenér František Holčák připravil letos celkově již 14. vítěze a Zuzana Vokálková přijímala gratulace za vítězství letos poosmé. 

V Ceně Zlínského kraje (3+, III. kat., 2200 m, 45.000 Kč), kde mohli podle průběhu dostihu reálně bojovat o vítězství jen tři koně, se dlouho držel na čele nejstarší kůň v poli Onegin (Orpen). V cílové rovině na něho zaútočili další dva soupeři, kteří se mu drželi po celý dostih blízko, a na Onegina nakonec zbylo až třetí místo. Pro první životní vítězství si na slušovickou dráhu přijel svěřenec trenéra Zdeňka Mimry GLAVALINO (Glavalcour) stáje Success CZ, který navázal na své velmi dobré výsledky z Mostu a pod taktovkou letos podruhé vítězného am. Jidnřicha Fabrise zvítězil o necelou délku před Wave of Gracie (Rocky of Gracie). Za třetím Oneginem doběhli s velkými rozestupy debutující tříletý Nevado (Fly to the Stars) a metry navíc v průběhu vytrvalecké zkoušky naběhající Merella (Blue Canari).

Úspěšný den Františka Holčáka byl korunován v dostihu nazvaném Vzpomínka na pana Josefa Šnajdárka (4+., steeplechase IV. kat., 3800 m, 50.000 Kč), kam vyslal zástupce stáje AGA - Vlachovice, čtyřletého KING´S SHILLINGa (Bellamy Road). Čtyřletý valach pod vedením Adama Čmiela ukázal při druhém startu na překážkách talent a dominoval o tři délky před letos poprvé startující La Millou (Mill Pond) a Dukem (Needham´s Fort). František Holčák dnes předstihl v šampionátu překážkových trenérů Stanislava Popelku a dostal se na čtvrté místo.

Start Ceny společnosti Stec SVT s.r.o. (3+, handicap V. kat., 2400 m, 15.000 Kč) se musel opakovat kvůli zranění žákyně Laubeové ve startovacích boxech a došlo tak ke zpoždění zbývajícího dostihového programu. Opakovaného startu se nezúčastnila nejen Fartmida (Midships), ale i Airuschka (Stormy Jail), jejíž jezdkyně Michaela Musialová se také na startu zranila. Dostih delší dobu vodila Portatile (Tiger Cafe), ale v nejlepší formě se ukázala zkušená HEURE (Scyris - Honora, Sebastian). Trenér Vladimír Derych klisnu svěřil ž. Martině Havelkové a ta ji dovedla při jejím 50. životním startu vítězně do cíle o necelé tři délky před mocně dotahující Galeonou (Stormy Jail), která cválala po většinu dostihu na konci pole. O krátkou hlavu zpět skončila Portatile. Martina Havelková dosáhla double a dostala se celkovým počtem 14 vítězství na pátou příčku v šampionátu před Jana Ráju.  

Roli desetinové favoritky bez problémů splnila výborná CELESTE (Ryan - Call Me Xella, Rainbows For Life) v Ceně společnosti D Plast, a.s. (4+, prout. překážky III. kat., 3600 m, 80.000 Kč) a získala tak pro svou majitelku, Mgr. Irenu Uhlířovou, už třetí letošní vítězství v dostihu přes proutěné překážky. Sertash Ferhanov vedl klisnu více než polovinu dostihu vzadu pole, ale půl kola před cílem ji posunul dopředu a v posledním oblouku už byla Celeste na čele. V cílové rovině ještě finišovala Princess Ryana (Ryan), ale před poslední překážkou prudce vybočila a Patrick Boekhout tento její manévr nemohl ustát. Na druhé místě, 11 délek za vítězkou tak nakonec proběhl cílem Rock´n Robin (Robin des Pres). Třetí Kools Brother (Soldier Hollow) už ztrácel na vítězku 20 délek. Jako poslední se dostal do cíle čtvrtý Sacamiro (Camill). Sertash Ferhanov stáhl náskok vedoucího muže překážkového šampionátu Marcela Nováka na jedno vítězství. Trenér Radim Bodlák připravil vítěze již 9. dostihu v aktuální sezóně a o půl hodiny později ještě jednoho.Stáj U Krále Matyáše, UH a trenér Bodlák totiž byli úspěšní i v posledním dostihu odpoledne, Ceně Řeznictví a uzenářství Černocký (3l., prout. překážky IV. kat., 3300 m, 50.000 Kč). Půl kola před cílem přebrala aktivitu od vítězky z Mimoně Sochi (Tiger Cafe) Play Rocka (Pop Rock), ale finišem v cílové rovině jí o vítězství připravila letos debutující COSMIC MAGIC (Kamsin), která pod taktovkou mladé jezdkyně Veroniky Řezáčové dominovala při třetím životním startu o dvě a půl délky. Třetí místo získal Rampík (Maryidi).

Michaela Zemanová
Záznam dostihového dne zde

Zářijový handicap a dostih Fitmin Cupu v neděli v Praze

14. Září 2018 - 21:51

Šest dní před konáním dalšího ročníku Evropského poháru žokejů proběhne v neděli od 14 hodin ve Velké Chuchli program složený z provozních dostihů. Hlavním bodem odpoledne bude Zářijový handicap, kde se utká 11 tříletých a starších sprinterů na čele s nejvíce zatíženou Benidiction, mj. vítězkou Ceny Jezdectví z Mostu. Dva dostihy jsou vyhrazeny nejmladším dostihovým koním. Jeden z nich, Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme, patří do celoročního seriálu Fitmin pro české odchovance a je zároveň nejpočetněji obsazeným dostihem v rámci odpoledne. 


Na startu Zářijového handicapu na 1200 metrů o 90.000 Kč bude jedenáct koní. Nejvyšší hmotnost v poli 65,5 kg ponese jedničková vítězka Benidiction (Zebedee), která letos nesestoupila z tabule. Tak vysokou hmotnost ale nikdy nenesla a tak budeme zvědavi, jak se s ní pod vedením ž. Milana Zatloukala vyrovná. Více jak 60 kilogramy jsou v dostihu zatíženi ještě další tři koně - vítězka dostihu třetí kategorie v červnu Celine My Heart (Dick Turpin), spíše na mílových tratích angažovaný Orssio (Orpen) a také Anitschka (Arcano), které se dařilo více v první polovině sezóny. Druhým svěřencem trenéra Jaroslava Drlíka v dostihu bude vedle Orssia Sheik Yerbouti (Look Honey), jenž se po roce vrátí na trať, na které loni dvakrát triumfoval.

Tříletý ročník bude zastupovaty v dostihu Rabbit Bated (Bated Breath), která podává střídavé výkony a bude jí také zkrácena trať. V červnu dosáhl na pražské dráze pěkného vítěztsví v dostihu o 200 metrů delším Iraklin (Footstepinthesand), kterému se daří i na německých závodištích. Spolehlivost je také předností Stormica (Stormy Jail), který si ale své jediné letošní vítězství připsal na mílové trati. Na dobré výkony z první části sezóny by mohla také navázat Manolla (Tiger Cafe), které se poslední dva starty ve Francii a Bratislavě nevydařily. Nejnižší hmotnost v poli nese Trinis (Bully Pulpit). Ten může v sedle se zkušenou ž. Havelkovou z této výhody hodně vytěžit, ostatně v Mostě koncem srpna zaběhl při podobných podmínkách dobře. U Like a Trinity (Makfi) je těžké najít v poslední době výkon, který by dával naději směrem k dobrému nedělnímu výsledku.

Hned na úvod dostihového dne budou mít hlavní slovo dvouletí v Ceně společnosti TMM na 1200 metrů o 60.000 Kč. V dostihu mají převahu dosud nestartovavší koně, ale najde se mezi nimi pár výjimek. Nejvážnější kandidátkou na vítězství bude Sense of Destiny (Foxwedge), jež ve dvojkové Cene Muscatita před dvěma měsíci obsadila při debutu třetí místo. Přibližně ve stejné době si odbyl na závodišti v Praze premiéru Cawok (Tagula), ten ale na pátém místě s odstupem uzavřel výsledkovou listinu. Svěřenec trenéra Bartoše Anjellico (Egerton), tedy vnuk skvělé Arganty (Monsun), si měl odbýt premiéru před týdnem v Chuchli, ale do dostihu se vydal bez jezdce. V juniorské zkoušce se  může dobře ukázat někdo z debutujících koní. Denali (Nex Desert) pochází z rodiny "zimních královen", ostatně také její matka Divoká Orlice (Ray of Light) ji dokázala před před 11 lety vyhrát. Dalším zástupcem českého chovu je v Krabčicích narozený Falcaon (Mikhail Glinka), jehož o rok starší polobratr Finios (Midships) se dokázal mj. umístit ve slovenské Velké jarní ceně a byl rovněž raným dvouletkem. Úvodní ročník potomstva Age of Japea (Jape) představuje Crosscheck, zatímco další debutantka v poli, svěřenkyně Martiny Havelkové Derequinta (Requinto) se narodila v Irsku. 


Na startu hlavního chuchelského dostihu, Zářijového handicapu, bude také jedničková vítězka Benidiction v sedle s žokejem Milanem Zatloukalem (foto: Andrea Zavadilová)

Hned následujícím dostihem v programu je Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme na 1400 metrů o 60.000 Kč. Nejvíce koní vysílá do tohoto dostihu stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Jsou to podruhé startující polobratr třetího ze Saint Legeru Golden Devila (Pop Rock) Goldenton (Egerton), Fantastic Last (Rabbit Fantastic) a také syn výtečné Rabbit Zamindar (Zamindar) Zamindator (Egerton), zatímco už potřetí bude na startu Sarah Alighieri (Durante Alighieri). Debut si v dostihu odbude polosestra derby-vítěze Josepha (Lando) Josepha (Soldier Hollow) a také syn Leo Gali (Galileo) Lewis Gal (Bully Pulpit) stáje DAR. Trenér Ludvík Haris bude mít na startu také jednoho za favoritů Big Bena (Mikhail Glinka), jenž se ukázal dobře při svém debutu před dvěma týdny, kdy obsadil druhé místo. Dvakrát už startovala Cenná Naděje (Age of Jape). Jednu dostihovou zkušenost zatím má Gilienne (Stormy Jail), stejně jako Papaya Paya (Durante Alighieri). Debutovat v dostihu bude zástupce rodiny Yockera (Knesset) a Yokoma (Dara Monarch) Yahk (Moonjaz) a také Orleano (Egerton), jehož babičkou je výborná Oxalana (Lagunas). Dostihový křest si rovněž odbude První dáma (Age of Jape), které zasloužilá chovná klisna Puma (Sectori) dala život ve 23 letech. Dalším dostihovým začátečníkem na startu dostihu seriálu Fitmine je hnědák Well Absolut (Pouvoir Absolu).

Zajímavý je také čtvrté měření sil třetí kategorie, Cena Suspro na 1400 metrů o 60.000 Kč. Minule zaběhl velmi dobře tříletý svěřenec trenéra Šavujeva Let Fire (Planteur) a v jeho sedle bude znovu žokej Radek Koplík. Navázat na své vítězství na zdejší dráze z konce května může matador Echo Rules (Aussie Rules) a stabilně dobré výkony podává další tříletek v poli Kissi Boy (Bully Pulpit). V jeho sedle bude poprvé někdo jiný, než jeho chovatel žokej Jakub Pavlíček. Zvědavi budeme také na výkon dalšího tříletka v poli Lusindy (Havana Gold), jejíž kariéra čítá zatím jen jedno čtvrté místo z květnového Mostu. O kategorii níže bude startovat Alexandr (Approve), který by také nepřekvapil v boji o přední místa.

Michaela Zemanová


Sobota nabídne předposlední letošní dostihy ve Slušovicích

13. Září 2018 - 16:52

Program složený z devíti cvalových dostihů a dvou klusáckých (se startem v 11:05 h a 15:20 h) čeká na návštěvníky slušovického závodiště tuto sobotu. První z cvalových dostihů bude odstartovaný v pravé poledne. Rovinových dostihů je pět a dále se odběhnou dva dostihy přes proutěné překážky a dvě steeplechase. Nejsledovanějšími budou čtyři dostihy třetí kategorie, z nichž dvě zkoušky patří do překážkových disciplin a dvě jsou rovinové.


Ve 12 hodin dostanou svou příležitost k prezentaci dvouletí koně v Ceně města Slušovice na 1600 metrů o 45.000 Kč. Většinu ze sedmi adeptů dostihu jsme již na dráze viděli. Nejlepšími výsledky za startovního pole se může pochlubit zástupkyně prvního ročníku plemeníka Age of Jape (Jape) a svěřenkyně trenérky Škráškové Heli Jape, jež se při dvou startech na slušovické dráze nejhůře umístila jako třetí. Dvě umístění na tabuli má také již na svém kontě Filip (Intello). Ten startoval dvakrát v Karlových Varech. Další Age of Japeova dcera Coraly se při debutu na zdejší dráze představila pátým místem a samozřejmě může předvést progres. Zvědavi také budeme na prvního potomka vítězky dvou dostihů nejvyšší kategorie a umístěné v klasických dostizích Fantazii Mii (Ad Valorem), ryzáka Fantastic Desserta (Next Desert), jenž napoprvé uzavřel doběh dostihu druhé kategorie v Bratislavě. Poslední místo obsadila při své premiéře také Natali (Four Star General), ale druhý start může samozřejmě začínajícího dostihového koně posunout výše. Třetího potomka Age of Japea v poli, klisnu Galéru, čeká dnes dostihový křest, stejně jako dohlášenou Náturu (Sharpour).

Druhým rovinovým chodem třetí kategorie je Cena Zlínského kraje na 2200 metrů o 45.000 Kč. Na mostecké dráze se letos velmi dařilo Glavalinovi (Glavalcour), který se na ní v dostizích druhé kategorie třikrát umístil. Pokud naváže na tyto výkony, je vážným kandidátem na vítězství. V podobném dostihu minule Wave of Gracie (Rocky of Gracie) podlehla jen Kifaayovi a bude mít jednu z nejnižších hmotností v poli. Matador Sebastiano (Scurity Risk) běhá posledních pět let pouze na slušovické dráze a málokdy končí mimo medailová místa.Letos tu byl v každím ze tří startů nejhůře třetí.Do boje o vítězství patří rovněž spolehlivá Merella (Blue Canari), která také letos "neupadla" z dotovaného umístění. Letos tu byl v každém ze tří startů nejhůře třetí. Další osazenstvo dostihu tvoří letos teprve podruhé startující Onegin (Orpen), podruhé v kariéře se účastnící dostihu čtyřletý Schemiik (Zamindar) a o rok mladší Nevado (Fly to the Stars), který si odbude dostihovou premiéru.


Na startu jednoho z hlavních dostihů ve Slušovicích bude také svěřenec trenéra Mimry Glavalino, kterému se letos dařilo ve dvojkové společnosti v Mostě (foto: Andrea Zavadilová)

Z obou hlavních překážkových dostihů přijde dříve na řadu Společná cena firem okresu Vestín a týdeníku Jalovec, steeplechase na 4200 metrů o 80.000 Kč. Do dostihu byli dohlášeni nový svěřenec trenéra Kašného Brezilos (Blue Bresil) jehož česká premiéra skončila minulý týden pádem na Irské lavici, a Loretis (Ryan), která letos bez úspěchu startovala v Meranu i v Pardubicích. Nejstarším koněm v poli je jedenáctiletý Glover (Varadar), jenž letos vyhrál v Brně a umístil se v Mimoni. Zlepšený výkon podal v tradiční "Velké netolické" Delifo (Fly to the Stars), který skončil na třetím místě. A poslední starty se taky vydařili Gibertovi (Tiger Cafe) a Lombarginimu (Enjoy Plan), kteři si dokázali připsat první životní vítězství. La Sorbonna (Security Risk) letos teprve zahájí sezónu.

Zajímavé je také měření proutěnkářů, Cena společnosti D Plast, a.s. na 3600 metrů o 80.000 Kč. Favoritkou dostihu bude Celeste (Ryan), která předváděla vysokou třídu na rovinách a daří se jí i v překážkovém provozu, kde už dvakrát vyhrála a umístila se také v dostihu Graded 3 v Meranu. Vítězství v dostihu přes proutěné překážky také už zaznamenali Sacamiro (Camill) a Santander (So Long Slew). Překvapit může Princess Ryana (Ryan), která měla solidní rovinovou třídu. Heliostat (Heliostatic) startoval zatím na překážkách jen jednou a také může předvést výkonnostní posun. Rocknrobin (Robin des Pres) se překážkám věnuje už dlouho, ale dosud bez vítězství. Dalšími účastníky dostihu budou Kools Brother (Soldier Hollow) a potřetí v životě startující Zachary Mila (Durante Alighieri).

Michaela Zemanová
 
 

Gordon Lord Byron se chystá do Prahy

12. Září 2018 - 9:18

Největší koňskou hvězdou letošního European Jockey's Cupu bude irský sprinter GORDON LORD BYRON (Byron). Desetiletý valach absolvoval v sobotu v Navanu poslední start před plánovanou účastí na pražském mítinku a jak pro naše stránky uvedl jeho spolumajitel Dr. Cyrus Poonawalla, měl by se v Praze objevit. Otazník visel pouze nad transportem, plánovaný letecký byl těžkým oříškem, jak nám ale potvrdil majitel byl vyřešen i transport a nic již jeho účasti v Praze nebrání.

 
"Jsem moc rád, že jej v Praze uvidím," uvedl Cyrus Poonawalla, který sám už pražské závodiště několikrát navštívil a o start svého koně v nejbohatším českém rovinovém klání má velký zájem. Zatímco však majitel pražskou dráhu zná, pro Gordon Lord Byrona bude start v dostihu v regionu střední Evropy premiérou. Je ale ostříleným světoběžníkem, který startoval již v 7 zemích světa - od domovského Irska, přes Anglii, Francii, Hong-Kong, Dubaj, Austrálii až po letošní premiéru v Kataru. Že mu cestování a adaptabilita na nové prostředí nedělá problém dokumentuje i fakt, že již startoval na 26 závodištích.

Dosud absolvoval 90 startů, 16 z nich proměnil ve vítězství a v dalších 16 se umístil. Má vyděláno 1,878.176 liber, získal tři Gr.1 vítězství (Prix de la Foret ve Francii, Haydock Sprint Cup v Anglii a George Ryder Stakes v Austrálii) a celkem 10 blacktype vítězství.

Sobotní start Gordon Lord Byrona v Navanu:    Triumf v George Ryder Stakes (Gr.1) v Austrálii: 

Gordon Lord Byron se chystá do Prahy

12. Září 2018 - 9:18

Největší koňskou hvězdou letošního European Jockey's Cupu bude irský sprinter GORDON LORD BYRON (Byron). Desetiletý valach absolvoval v sobotu v Navanu poslední start před plánovanou účastí na pražském mítinku a jak pro naše stránky uvedl jeho spolumajitel Dr. Cyrus Poonawalla, měl by se v Praze objevit. Otazník visel pouze nad transportem, plánovaný letecký transport byl těžkým oříškem, jak nám ale potvrdil majitel byl vyřešen i transport a nic již jeho účasti v Praze nebrání.

 
"Jsem moc rád, že jej v Praze uvidím," uvedl Cyrus Poonawalla, který sám už pražské závodiště několikrát navštívil a o start svého koně v nejbohatším českém rovinovém klání má velký zájem. Zatímco však majitel pražskou dráhu zná, pro Gordon Lord Byrona bude start v dostihu v regionu střední Evropy premiérou. Jinak je však ostříleným světoběžníkem, který startoval již v 7 zemích světa - od domovského Irska, přes Anglii, Francii, Hong-Kong, Dubaj, Austrálii až po letošní premiéru v Kataru. Že mu cestování a adaptabilita na nové prostředí nedělá problém dokumentuje i fakt, že již startoval na 26 závodištích.

Dosud absolvoval 90 startů, 16 z nich proměnil ve vítězství a v dalších 16 se umístil. Má vyděláno 1,878.176 liber, získal tři Gr.1 vítězství (Prix de la Foret ve Francii, Haydock Sprint Cup v Anglii a George Ryder Stakes v Austrálii) a celkem 10 blacktype vítězství.

Sobotní start Gordon Lord Byrona v Navanu:    Triumf v George Ryder Stakes (Gr.1) v Austrálii: 

Vítězství s Company of Ringem bylo milým překvapením, říká Josef Bartoš

11. Září 2018 - 22:05

Žokej Josef Bartoš má za sebou úspěšný víkend. V sobotu dominoval v Pardubicích v sedle Starbucka trenéra Polese v krosu druhé kategorie, a s Vicodym stáje Lokotrans bojoval o vítězství ve čtvrté kvalifikaci. Nakonec z toho bylo těsné třetí místo. O den později pak nečekaně  s Company of Ringem trenéra Favera ukončil vítěznou sérii Al Bustana v dostihu Graded 3, Premio A.S.S.I. S Josefem Bartošem ml. jsme si povídali nejen o víkendových úspěších, ale probrali jsme také blížící se Gran Premio Merano a Velkou pardubickou.Vrchol italské překážkové sezóny bude na pořadu dříve, než Velká pardubická, tak bych se nejprve ráda věnovala italským dostihům. V sedle Company of Ringa jste dokázal porazit v předzkoušce na Gran Premio Al Bustana. Věřil jste před dostihem, že byste mohli usilovat o vítězství v tomto dostihu?
Ne, to jsem si nemyslel, bylo to milé překvapení pro všechny. Měli jsme s Company of Ringem štěstí, že se nám povedlo vytočit poslední zatáčku po bariéře, zatímco Al Bustan se tu zdržel, a už nás pak nechytil. Company of Ring ale šel dobře a byl v nejlepší formě, co jsem ho kdy jezdil.

Vidíte ho tedy jako šancového koně pro Gran Premio Merano?
U Company of Ringa bude bohužel asi problém s distancí 5000 metrů. Já si myslím, že jeho parketou jsou tratě 3500 až 4000 metrů. V Gran Premiu by měl startovat, ale pojede ho jiný jezdec. Domluvil jsem se s panem Faverem, že mne uvolní pro Santo Cerra trenéra Wroblewského. Ten sice nikdy neběžel tak dlouhý dostih, ale myslím si, že je to lepší kůň než Company of Ring.

Kdo je podle vás favoritem Gran Premia? A vlastně jaké by mělo podle vašich informací pravděpodobně být složení startovního pole?
Favoritem je určitě Al Bustan a také přijedou z Francie dva koně trenéra Macairea, kteří sem jedou vyhrát. Měl by to být Defit d´Estruval, který tu loni vyhrál dva velké dostihy a letos byl druhý za Al Bustanem v Grande Steeple-chase d´Europa. Druhým koněm je Le Costaud, který zvítězil v Grande Steeple-chase d´Europa před dvěma roky. Samozřejmě tu také budou koně od pana Váni. Největší italskou nadějí by měl být svěřenec Raffaele Romana Quick Davier, se kterým před třemi týdny vyhrál Dominik Pastuszka dostih Listed.


Vítězství Company of Ringa a ž. Bartoše v Gd-3 Premio A.S.S.I. před Al Bustanem a ž. Faltejskem (foto: www.hurdleandchase.it)

Druhým velmi dobrým koněm, kterého jste v Meranu v neděli jezdil, byl tříletý Imperial Red. Společně jste byli druzí ve druhém vrcholu mítinku, Graded 3 Premio Ettore Tagliabue. Startoval na překážkách teprve počtvrté v životě. Je to podle vás kůň, který by to mohl dotáhnout do velkých dostihů i mezi staršími koňmi?
Imperial Red je jedním ze dvou současných nejlepších koní u pana Favera, společně s Company of Ringem. Myslím tedy, že je to do budoucna naděje stáje do velkých dostihů pro starší překážkáře.

Po jaru to ještě nevypadalo, že byste mohl být ve hře o post italského šampiona na překážkách, ale nyní jste už jen o dvě vítězství za vedoucím Josefem Váňou ml. Je to nyní váš cíl, vyhrát počtvrté zdejší šampionát?
Pepa Váňa teď spíše sbírá na italských překážkách umístění, takže se mi povedlo k němu přiblížit. Určitě bych rád šampionát vyhrál, i když se jedná jen o dobrý pocit, není to spojeno s nějakou odměnou. Mým cílem tedy spíše je vyhrát Gran Premio Merano, což by bylo pro mne poprvé. Ale samozřejmě, že pokud to bude aktuální, budu o vítězství v šampionátu bojovat.

Opusťme nyní italský turf a přenesme  se do sobotních Pardubic, kde se vám povedlo pěkné vítězství se Starbuckem stáje EŽ Praha a.s. Ten zatím velký dostih nevyhrál, myslíte ale, že v něm má naději uspět?
Ze Starbucka jsem měl v sobotu moc dobrý pocit, choval se jako profesionál. Dostal jsem nabídku na jeho ježdění v Memoriálu kapitána Poplera a myslím, že by mu tento dostih měl sedět. Memoriál Poplera je můj oblíbený dostih, vyhrál jsem ho už pětkrát.

Je známé, že pro letošní rok nebudete ve Velké pardubické v sedle Zarifa, kterého jste jezdil v posledních třech ročnících. Váš nový kůň pro Velkou Vicody podal podle mého názoru v kvalifikaci velmi dobrý výkon…
To ano, utíkal dobře a ukázal, že má třídu. Jeho jarní starty bych nepočítal, po tvrdu mu to tak nejde. Na měkčí dráze mám z něho dobrý pocit. Samozřejmě, že není vyzkoušený na trati 6900 metrů. To může být jeho minus, ale jak si s ní poradí, se dozvíme až v dostihu. A samozřejmě bude záležet i na průběhu dostihu a na štěstí.


Josef Bartoš v sedle zástupce stáje EŽ Praha a.s. Starbucka zvítězil v sobotu v krosu druhé kategorie v Pardubicích (foto: Andrea Zavadilová) 

Jak tedy vidíte letošní ročník Velké pardubické? Mohl by v něm také uspět někdo z koní, kteří budou startovat v dostihu poprvé?
Určitě je pro me favoritem No Time To Lose a další šancí je dvojnásobný vítěz kvalifikačních dostihů Ange Guardian. Ještě bych upozornil na velmi silného soupeře v poli a to Theophila, kterého jsem si i vyzkoušel a je výborný silný kůň do Velké. Ten v ní bude startovat poprvé.  A ve výborné formě se také ukázal nyní Hegnus.

Mluvili jsme o tom, koho povedete ve Velké pardubické a také v „Poplerovi“.  Máte už domluvené angažmá pro nějaký další větší dostih při Velké?
V Ceně Laty Brandisové pro klisny bych měl vést Sinndarku, se kterou jsme zvítězili v Ceně Registany. A ještě se ukáže, jestli bude startovat Lamum v klasické steeplechase, Stříbrné trofeji, a Marcus Aurelius v Ceně Vltavy.  Při pardubickém mítinku se ještě moc těším do sedla čtyřletého Mr. Spexe, který je svým jménem a exteriérem velmi oblíbený jak u mě, tak u manželky a mých dětí.

Měli bychom vás vidět ještě letos na jiné zahraniční dráze než v Itálii?
V sobotu se budou konat pěkné dostihy ve švédském Strömsholmu, kde bych měl jezdit dva koně.

Otázka na závěr – jak jste doposud spokojený s letošní sezónou a co je ještě vaším přáním?
Se sezónou celkem spokojený jsem, nějaká vítězství se povedla a dařilo se mi dobře v létě. Moc bych si ale přál, aby měl trenér Favero ve stáji lepší starší koně. Někteří majitelé dali koně do tréninku k Raffaelu Romanovi, takže doba, kdy měl Paolo Favero ve stáji okolo 80 koní, je už pryč. Nyní má jen 37 koní v přípravě a je to na výsledcích v dostizích znát. Navíc v poslední době nakupoval levnější koně, takže kvalita koní v jeho stáji šla dolů.

Michaela Zemanová

Zlatý pohár Amadeonovi, hattrick střediska Němčice

9. Září 2018 - 21:07

Dostihové odpoledne v Chuchli bylo ve znamení úspěchů tréninkového střediska Němčice. Trenérka Vocásková si totiž vítězstvím na rovině upevnila již tak suverénní pozici v čele šampionátu, a v žebříčku překážkových trenérů "dvěma trefami" vyrovnala na počet vítězství vedoucího Josefa Váňu a prohrává tak s ním již jen o druhá místa. Mezi jejími třemi dnešními vítěznými svěřenci byl také Amadeon, který si pod vedením Sertashe Ferhanova zajistil úspěchem ve 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. první překážkové vítězství nejvyšší kategorie. Ferhanov dnes zvítězil dvakrát, stejně jako Jan Rája.


Pouhých pět koní na startu hlavního dostihu, 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. (4+., prout. překážky I. kat., 4200 m, 360.000 Kč) zřejmě bylo příčinou toho, že se více než polovina dostihu odbývala v pomalém tempu. Toho se chopil Dangerous Gleam (Generous) před Sixtysevenem (Rainbows For Life), třetí cválal Lamum (Samum) před favorizovaným Amadeonem a pole uzavíral Sundara (Galileo). Tempo se zrychlilo až ke konci předposlední roviny, kdy se drali dopředu Amadeon a s velkou chutí běžící Sundara. Oba koně také zavedli pole do cílové roviny, kde se k nim už nikdo z dalších tří soupeřů nedokázal přibližit. Amadeon dosáhl třetího vítězství v řadě za sebou o necelé dvě délky před Sundarou. Třetí Lamum už ztrácel na vítězného zástupce stáje Stanislav Chudáček v cíli více než 15 délek. O tři a půl délky za ním dorazil do cíle čtvrtý Sixtyseven. S odstupem 13 délek za ním doběhl poslední při svém návratu na dráhu po 11 měsících Dangerous Gleam. Svěřenec trenérky Vocáskové AMADEON (Amadeus Wolf) docílil svého již devátého vítězství. V jeho sedle byla překážková jednička němčického tréninkového střediska Sertash Ferhanov, který se jedenáctým vítězstvím v sezóně dostal na druhé místo v šampionátu jezdců před Jana Odložila.  

Druhý mítink podzimní sezóny na pražském závodišti otevřela Cena společnosti Tipa Telekom Plus, a. s. (3+, handicap III. kat., 1000 m, 60.000 Kč), kde dokázala splnit roli favoritky svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové ARCHIPENKA (Archipenko) reprezentující stáj 3 hearts. Na čtyřletou klisnu vedenou Adamem Florianem ještě dotírala pěkně finišující a o 2,5 kg více zatížená Kostiya (Dark Angel), ale nakonec se o třičtvrtě délky musela spokojit se druhým místem. O délku a čtvrt zpět doběhl do cíle na třetím místě spolehlivý Monte Christo (Tiger Cafe). Letos potřetí startující Archipenka dokázala zaběhnout kilometrovou trať ve velmi rychlém tempu 0:58,42, čímž zaostala jen 32 setin sekundy za rekordním výkonem reprezentantky stáje Joly Anitschky z letošního května. Trenérka Vocásková si tak připsala do rovinového šampionátu už 30. vítězství a talentovaný jezdec Florian 17. prvenství, čímž mu patří třetí příčka mezi jezdci.

V Ceně společnosti SUDOP Brno, spol. s. r. o. – Cena EBF (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) byla na startu polovina koní, kteří debutovali a tak o nestandardní situace nebyla nouze. Anjellico (Egerton) se vydal do dostihu bez své jezdkyně a sledovaný Angkor Vat (Nathaniel) se zbavil své jezdkyně zase po dostihu. Tempa dostihu se chopil favorizovaný polobratr druhé z Českého derby Krasavy Kristian, přes kterého se ale v oblouku přehnal Blitzkrieg (Sea The Moon). V cílové rovině se nejprve zdálo, že se kromě Kristiana (Moonjaz) do boje o vítězství zapojí už jen nejdražší kůň v poli Angkor Vat, ale nakonec měli navrch dva koně běžící u vnější bariéry. Při debutu dokázal zůstat neporažený svěřenec Ing. Václava Luky GREAT GUNNAR ( Ausie Rules) stáje Westminster Race Horses, který dominoval o délku před bělkou Astorií (Silver Frost). Na třetím místě nakonec zůstal podél bariéry cválající Angkor Wat. První tři koně v cíli dnes startovali poprvé. V sedle vítěze byl žák David Liška, který vede nyní šampionát s 24 prvenstvími a do zisku žokejského titulu mu už zbývá jen pět "čárek".


Snímek ze slavnostního předávání čestných cen vítězům 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s.

Favorit se prosadil také v prvním překážkovém chodu odpoledne, Ceně společnosti Signalbau, a. s. (4+, prout. překážky IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč). V pomalém tempu nejprve šéfoval jeden ze dvou zástupců stáje EŽ Praha a.s. Skyline Runner (Zoffany), kterého při prvním probíháním cílem vystřídal stájový kolega Charismatic (Pop Rock). Půl kola před cílem se viditelně zrychlilo tempo a v posledním oblouku se už drala do vedení favorizovaná FAMOUS VALLEY (Famous Name). Pod vedením Sertashe Ferhanova pak o pár chvil později zvítězila pro stáj Ing. Stanislava Chudáčka už popáté za sebou, tentokrát o pět délek před Charismaticem. Třetí Skyline Runner ztrácel na vítězku už 14 délek. Finále (Midships) bohužel měla pád na předposlení překážce.

Dramatický náboj v cílové rovině nechyběl handicapové Ceně společnosti Českomoravská železniční opravna, spol. s r. o. (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč), kde se prvních devět koní z celkem 13 startujících vešlo v cíli do rozmezí pouhých dvou délek. Roli favoritky dostihu nakonec dokázala o krátkou hlavu potvrdit v souboji tříletých klisen LA VELOCITA (Iffraaj) patřící DS Mlékojedy a trénovaná Josefem Bartošem st. Druhé místo získala překvapivě Nelissa (Egerton), která byla v cíli o hlavu před Victorií Reginou (Four Star General). V sedle vítězky byl žokej Jan Rája, který se  ozdobil 12. vítězstvím v sezóně.

Dobré výsledky během letního období korunovala vítězstvím v Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r. o. (3+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) svěřenkyně pošesté vítězného trenéra Miroslava Nieslanika IWNIANKA (Tempelwächter), která v cíli za sebou zanechala o půl délky rovněž výsledkově spolehlivého Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), Jen o krk zpět skončil třetí Galis (Suteki Shinsukekun), jenž minule obsadil druhé místo v jedničkové Velké ceně BBAG. Favorizovaný Lucian (Literato) skončil až šestý. Jan Rája tak dnes nejen docílil nejen druhého vítěztsví, ale také se posunul na pátou příčku v šampionátu. 

Cena společnosti KK – Provoz a Opravy Lokomotiv, s. r. o.
(3+, handicap V. kat.,1800 m, 20.000 Kč) byla určená žákovským a mladým jezdcům a jejím favoritem byl Ladar (Midships) s vedoucím jezdcem rovinového šampionátu Davidem Liškou. Bělouš se také v lahovickém oblouku posunul do čela a zavedl třináctihlavé pole soupeřů do cílové roviny. Podél bariéry ale už příliš nezrychloval, naopak boj o vítězství se odehrával ve druhé polovině dráhy, kde se snažila uspět trojice koní. Už před třemi měsíci se osvědčila dvojice LABOND (Forever Bond - Jady Turada, Jurado) - Anna Hůlová, kteří zvítězili právě na zdejší dráze. A povedlo se jim na toto vítězství výborně navázat. Sedmiletý zástupce SŠ dostihového sportu a svěřenec Ing. Marcely Sýkorové totiž zvítězil o půl délky před zlepšenou Touchy Feely (Midships) s Davidem Dygrýnem a třetím Lysyanargentem (Kendargent), jehož vedla žákyně Alena Plimlová. Pro Annu Hůlovou znamenal dnešní dostih teprve čtvrtý start a už druhé prvenství.

K největšímu překvapení během dne došlo v posledním dostihu mítinku, Ceně společnosti SUDOP Praha, a. s. (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč). Z trojice koní usilujících o první příčku totiž neměla překvapivě nejvíce sil favoritka, vítězka z Mostu  La Paix (Montmartre), ale o 12,5 kilogramy méně zatížená svěřenkyně trenéra Martina Pišla LA SARENNE (Rajsaman), která pro stáj Rozkovec získala při 10. startu první vítězství. Michaela Musialová ji dovedla k vítězství o krk. Za druhou La Paix zaostala jen o nos třetí Eowyn (Bretigny). O tempo se dlouho starající Ladaron (Egerton) skončil čtvrtý. Trenér Pišl slaví třetí triumf v sezóně, zatímco jezdkyně Musialová pátý včetně jednoho vítězného zásahu v Drážďanech.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Vítězem čtvrté kvalifikace je opět Ange Guardian

8. Září 2018 - 23:24

Druhá zářijová sobota patřila poslední ze čtyř kvalifikací na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Startovní pole čítalo sice jen deset koní, o jejich kvalitě ale nemohlo být pochyb. Potvrdila to dramatická koncovka a především souboj o druhé a třetí místo, kde musela rozhodnout až cílová kamera. Už podruhé v letošních kvalifikacích zvítězil Ange Guardian, druhé kvalifikační vítězství si připsal Jiří Kousek a tři vítězství ze čtyř získal trenér Josef Váňa.


Cena města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou nabídla v prosluněném odpoledni atraktivní podívanou. Tempo dostihu už tradičně udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle, chyboval ale na posledním skoku a propadl se na sedmé místo. První kolem cílového mezníku proběhl desetiletý Ange Guardian, který si tak zopakoval vítězství v červnové kvalifikaci. Tehdy byl v jeho sedle žokej Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa tentokrát angažoval žokeje Jiřího Kouska. Ten pro změnu vyhrál už v úvodní kvalifikaci v květnu, tenkrát v sedle Talenta. Pro trenéra Josefa Váňu zářijové vítězství Ange Guardiana znamenalo čistý kvalifikační hatrrick. Ve třetí kvalifikaci v srpnu se totiž prosadil další z jeho svěřenců, vítěz loňské Velké pardubické No Time To Lose. Toto vítězství přineslo double i Janu Kratochvílovi.

Ange Guardiana jsem neznal, seděl jsem na něm poprvé. Viděl jsem nějaká videa, sledoval jsem ho. Měl jsem pokyn být vzadu, ale už na pátém skoku – na Irské lavici mi to výborně skočil a dostal se na čtvrté-páté místo, tam jsem ho musel trošku schovávat, aby tolik netahal. Nastoupil jsem asi trochu brzo. Kdybych ho znal, asi bych začal trochu později. Musel jsem ho trochu pobídnout. Asi by vyhrál lehčeji. Ale vyhrál. Je to dobrý koník,“ popsal průběh dostihu vítězný žokej Jiří Kousek, který o další případné spolupráci nechtěl spekulovat. „Uvidíme. Do Velké je ještě daleko, ještě pět týdnů,“ usmíval se Jiří Kousek.

O umístění na druhém a třetím místě v závěrečné kvalifikaci rozhodovala až cílová kamera. Doslova o centimetry se o pozice utkali nakonec druhý Tzigane du Berlais (ž. Jan Faltejsek) a Vicody (ž. Josef Bartoš). Za nimi doběhla jediná klisna ve startovním poli, osmiletá Delight My Firem s žokejem Niklasem Lovénem. Pátá příčka patří Buonarrotimu, kterého trenér Josef Váňa v minulých kvalifikacích škrtal kvůli pevné půdě. V jeho sedle byl žokej Marek Stromský. O příčku za ním skončil nejstarší kůň v poli, třináctiletý Nikas (ž. Martin Liška), za nimi už zmiňovaný Bridgeur a dále Vanduala a Val de Guye. Nick nedokončil.

Po skončení tuzemského kvalifikačního seriálu má podmínky pro start ve 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splněno třicet koní, dva z nich – Eldorado a Hegnus – zatím do říjnového překážkového dostihu přihlášeni nejsou. Jejich realizační týmy mají šanci je dohlásit 27. září.

Další double dne přidal ještě trenér Stanislav Popelka, jehož svěřenci zvítězili v Ceně SECURITAS ČR a hned v následující Ceně společnosti AUTO IN s.r.o. V prvním případě se o vítězství zasloužil Lord Jagmin v sedle s Janem Odložilem, když porazili Rideri Cross, Dunátu, Armitage a Woodyho. „Pod tabulí“ skončilo dalších šest koní, dva byli zadrženi.V klasické steeplechase Cena společnosti AUTO IN s.r.o. diváci viděli dramatický finiš, který lépe dopadl pro Snezenku s Patrickem Boekhoutem. Porazili Santose, Wotana, Garfielda a Polisch Pearla.

Dvěma dvojkovými krosy byl Benefiční dostih Kapky naděje a následná Cena deníku Právo. V prvním jmenovaném krátkém krosu s přehledem zvítězil devítiletý Starbuck, který si letos v Pardubicích už připsal jedno první a jedno třetí místo. Tentokrát s žokejem Josefem Bartošem zvítězili s náskokem čtyři a půl délky před nadějným Imphalem (ž. Jiří Kousek), Tiara Manem (Sertash Ferhanov), Chrystal Crossem (ž. Jaroslav Myška) a Lincolnem (ž. Martin Liška). Dokončil ještě Kubal.V krosu na 4 500 metrů, Ceně deníku Právo, si velmi dobře vedl Hegnus, v jehož sedle byl žokej Marek Stromský. Vloni zvítězil v závěrečné kvalifikaci i v Ceně Labe v den Velké pardubické, letos si už zaběhl pro kvalifikaci pro letošní ročník legendárního dostihu. Podle zákulisních informací by měl být do 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou dohlášen. Hegnus udával tempo dostihu, s výjimkou krátké pasáže, kdy ho na čele vystřídal nakonec druhý Turdus (ž. Jiří Kousek). Favorizovaná Izynka s žokejem Lukášem Matuským došli třetí před Modřínem (Pavel Složil ml.) a Decorusem (ž. Martin Liška).

V úvodních proutkách – Ceně podporované společností České dráhy odborníci očekávali vítězství svěřenců trenérky Vocáskové, překvapil ale Laverno s žokejem Marcelem Novákem trenérky Lenky Kvapilové před Saulem, Lianelem, Lesanou a Del Reyem.V handicapové Ceně společnosti SEKO AEROSPACE zvítězil sedmiletý Valtz s žokejem Janem Faltejskem, když porazili favorizovaného Stigrise (ž. Marek Stromský). Třetím místem se na stupně vítězů vrátila někdejší účastnice Velké pardubické Modena (ž. Niklas Lovén). Na tabuli se umístili ještě Shegerton (ž. Josef Bartoš) a Čerokéz (am. Michal Mikšovský).

Mezi čtyřletými dramatickou koncovkou rozhodl o vítězství pro sebe Nick s žokejem Thomasem Boyerem v sedle. V Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. s výrokem „tuhý boj“ porazili favorita Fly Filo Fly (ž. Josef Bartoš), za nimi dokončili Stealing A Win (ž. Martin Liška), Čmelák (Jan Odložil) a Engele (Pavel Složil). Do cíle došli ještě další tři startující.

Dostihový spolek Pardubice


Proutěnkářský Zlatý pohár vrcholem nedělních dostihů

8. Září 2018 - 9:41

Sezóna tuto neděli na pražském závodišti pokračuje osmi dostihy se začátkem ve 14. hodin. Bohužel malý zájem byl o účast ve vrcholu odpoledne, 12. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s. V dostihu o 360 tisíc korun přes proutěné překážky I. kategorie je pět uchazečů, z nichž dva byli dohlášeni. Minulý týden se konaly největší překážkové dostihy ve Wroclawi, dnes jsou Pardubice a v neděli významé dostihy v Meranu, takže to se samozřejmě na obsazení dostihu podepsalo. Nicméně i tak může přinést hlavní dostih ve Velké Chuchli pěknou podívanou.


Z loňských účastníků bude znovu na startu jen Dangerous Gleam (Generous), jenž loni skončil čtvrtý za Tahinim, Mustamirem a Aztekem. Nevýhodou svěřence trenéra Stanislava Popelky ale může být absence startu v aktuální sezóně. Jeden start má letos v nohách zástupce stáje Statek Blata Český ráj Sundara (Galileo), který se po roční dostihové přestávce vrátil do dostihového provozu druhým místem za Amadeonem (Amadeus Wolf) v dostihu třetí kategorie v polovině srpna na pardubické dráze. Amadeon bude také na startu dostihu a jako jediný z účastníků dosud v překážkovém dostihu nejvyšší kategorie absentoval. Z devíti absolvovaných dostihů přes překážky ale dokázal pět proměnit ve vítězství. Výsledky z letošní sezóny staví do pozice favorita Lamuma (Samum), jenž před dvěma týdny bojoval o vítězství ve Velké mostecké steeplechase a o dvě a čtvrt délky prohrál s Peintre Elusifem (Elusive City). A velmi dobrý výkon podal už předtím ve Zlatém poháru, v němž byl rovněž druhý za Mustamirem. Druhým dohlášeným do Zlatého poháru Elektrizace železnic je matador Sixtyseven (Rainbows For Life), naposledy pátý ve zmíněné Velké mostecké steeplechase.  

Jeden ze tří dostihů třetí kategorie je určený nejmladším dostihovým koním. V Ceně společnosti SUDOP Brno, spol. s. r. o. - Ceně EBF na 1400 metrů se utká 14 juniorů, vesměs bez dostihové zkušenosti. Nejzkušenějším koněm v poli je zástupce DS Pegas Nemo (Planteur), který již startoval dvakrát včetně Francie. Dostihový křest má již za sebou další šestice koní -  dcera Sweet Answer (Peintre Celebre) Swan Princess (Stormy Jail), Alysson (Tiger Cafe), Power Angel (Dark Angel), Manoamano (Alexandros), Rustikal (Born To Sea) a a také polobratr Krasavy (Pop Rock) Kristiano (Moonjaz), jenž debutoval šestým místem v Ceně Masise.


V hlavním nedělním dostihu, 12. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s., bude na startu také druhý z pardubického Zlatého poháru a Velké mostecké steeplechase Lamum stáje Lokotrans

Dalších sedm koní teprve bude zahajovat kariéru. Je mezi nimi také svěřenec trenérky Pavly Váňové Ankgor Wat (Nathaniel), o němž mluvil v předjaří její syn Josef pochvalně. Hřebce, který pochází z rodiny francouzského derby - vítěze Lope de Vegy, zakoupil Jiří Odcházel za 80.000 euro. Trenérka Martina Havelková poprvé vyšle do dostihu klisnu Hanaha Inthejungle (Bungle Inthejungle) a bošovické tréninkové středisko bude poprvé zastupovat Great Gunnar (Aussie Rules) stáje Westminster Race Horses. Zajímavý rodokmen má také český odchovanec Anjellico (Egerton) či polosestra Korfu (Blue Coral) Astoria (Silver Frost). Ivory Light (Leading Light) je polobratrem třetího ze slovenské Velké jarní ceny Irwin Forge (Fuisse). A známého sourozence má také svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva Blitzkrieg (Sea The Monn). Je jím Silver Ball (Rio de la Plata).

Dostihový den otevře Cena společnosti Tipa Telekom Plus, a.s. na 1000 metrů. Schopností tříletých Kostiye (Dark Angel), Easyridera (Dream Ahead), Cool Baby (intense Focus) a Taella (Mikhail Glinka ) prověří  mj. Archipenka (Archipenko) a více než 60 kilogramy zatížení Wobull se Now (Bully Pulpit), Irando (Sharpour) a Pale Martini (Kandahar Run). V handicapové Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r.o. na 1800 metrů o 60.000 Kč by měl být po druhém místě ve Velké ceně BBAG preferovaným koněm Galis (Suteki Shinsukekun), spolehlivými koňmi jsou také Iwnianka (Tempelwächter) či tříletá Mambo (Bully Pulpit). A nebezpečný může být i Lucian (Literato) s Davidem Liškou v sedle.

Michaela Zemanová


 

Nečekal jsem, že to Saša takhle soupeřům natře, říká Tomáš Váňa

6. Září 2018 - 15:38

Reprezentantka Stáje Lascar Saša byla jedinou klisnou v desetihlavém poli 40. Velké ceny Prahy CK Martin Tour. Podle kurzu 10:1 měla doběhnout okolo 7. místa a přesto dokázala v Listed dostihu pod vedením ž. Venduly Korečkové triumfovat. S jejím trenérem Tomášem Váňou, který tímto úspěchem načal třetí desítku vítězství ve velkých rovinových dostizích, jsme si ale povídali nejen o výborné klisně. Dozvěděli jsme se také novinky ze stáje a nejbližší plány.

 


Bylo vítězství Saši milým překvapením i pro vás? Nebo jste tak trochu s ním počítal?
Já jsem byl hlavně naštvaný z přechozího dostihu z Hoppegartenu, kde měla naprosto opačný průběh dostihu, než potřebovala. V tomhle dostihu se vlastně vůbec nevydala. Šla celý dostih na špici a na začátku cílové roviny se zastavila a žokej už ji pak nechal být. Někdy ordre dodržet nejde, už jen z toho důvodu, že všichni nemůžou sedět třetí nebo čtvrtí. Některý kůň je hůře ovladatelný a není prostě zbytí, než to odfírovat. To ale není případ Saši, ta taková není. Je v dostihu dobře jezditelná a kdo ten dostih v Hoppegartenu viděl, tak musí uznat, že to fírovala proti své vůli. Když zvolnila tempo, znovu ji tam jezdec poslal. To mě hodně naštvalo… Žádný z kluků, který ji před Vendy jezdil, si na Sašu v dostihu nestěžoval. Ba naopak.
Po dostihu to vypadalo, jakoby vůbec neběžela a tak jsme změnili plány. Původně jsme pro ni chtěli dostih pro klisny v Hannoveru, ale nakonec jsme ji dohlásili do Velké ceny Prahy. Věřil jsem, že v ní na tabuli bude, byla totiž ve stejné dobré formě jako před startem v Berlíně. Ale že bych si myslel, že to všem soupeřům takhle v cílové rovině natře, tak to vůbec ne.

Je Saša po dostihu v pořádku? A kam ji dále budete směřovat?
Ano, je v pořádku. Jejím dalším startem by měla být Cena Whisky v Bratislavě, kterou loni vyhrála. Chceme ještě využít toho, že je ve formě a při chuti. Ale samozřejmě nevíme, co bude za tři týdny, může se ochladit a bude přelínávat.


Velká radost ž. Korečkové po vítězství ve Velké ceně Prahy

Saša loni běhala i vytrvalecké dostihy. Letos startuje v dostizích od 1600 do 2000 metrů. Co je její „parádní trať“?
Nejkratší trat, co může běhat, je 1600 metrů, to je takový začátek. A strop je 2000 metrů. To jsou její optimální tratě.

Sice už je dávno doba, kdy klisny chodily do chovu po tříleté, nejpozději čtyřleté, sezóně, ale přesto se vás zeptám, jestli ještě uvidíme Sašu příští rok na dráze?
My sami chovat hříbata nechceme a pokud by se našel chovatel, co by měl o ni zájem a chtěl by ji nechat připustit kvalitním plemeníkem, tak bychom ji prodali. Ale jinak si myslím, že Saša klidně může ještě příští rok běhat.

Letos se také více věnujete překážkovým dostihům. Patříte do první desítky trenérů v této disciplině a Aztek dokázal vyhrát i v Německu. Jak vlastně došlo k tomu, že vaše svěřence vidíme letos častěji, a to úspěšně, na překážkách?
Celé se to vlastně odvíjí od toho, že k nám Jirka Kousek chodí jezdit jednou týdně Azteka. Tak jsme převedli některé koně, kteří nenaplňovali ambice na rovině, anebo koně, co slušně v tréninku skákali, do překážkových dostihů. Fifinku (vítězka posledních třech startů – pozn. red.) to vyloženě baví a Fabryan teď šel na překážkách také dobře. Jirka s nimi skáče v práci, a patří mu za to náš dík. Škoda jen, že nemůže být pokaždé v jejich sedle, je vázaný v Meranu. Ale navázali jsme spolupráci také s Janem Vernerem, který má jako jezdec na překážkách ještě úlevu.

Vaším nejlepším překážkovým koněm je zástupce stáje Dr. Charváta Aztek, který počátkem srpna s Janem Faltejskem v sedle vyhrál dostih přes proutěné překážky v Bad Harzburgu. Jaké jsou další plány s ním?
Aztek je v pořádku. V Německu měl dobrý dostih, nebyla tam tak velká konkurence. Pan majitel ho chce vyzkoušet v Meranu, kde by měl tuto neděli startovat s Jiřím Kouskem v přípravném dostihu na velké dostihy při Gran Premiu Meranu. Uvidíme, jak mu to tam půjde. Pokud by to nebylo ono, asi by pak startoval v Křišťálovém poháru, který loni vyhrál.


Trojnásobná vítězka na překážkách, reprezentantka stáje VB - Váňa Fifinka s žokejem Kouskem v sedle

Blíží se také Evropský pohár žokejů. Chystáte se tam s některým z vašich dalších výborných koní, jako například Maydou nebo Quinterem?
Mayda je sprinterka a ta zrovna teď nemá dobrý dostih. Necháme ji proto orazit, absolvovala pět těžkých dostihů po sobě. Pak se asi poohlédneme po nějakém sprintu v Německu a koncem října se nabízí Českomoravská cena v Mostě. A co se týče Quintera, tak jen měl zjara náročný program, je unavený a potřebuje si odpočinout. Prodělal kastraci a pojede ke svému majiteli.

Ještě bych chtěla zmínit vaši spolupráci s žokejkou Vendulou Korečkovou, která mj. už přinesla také čtyři vítězství se Sašou. Jak se vám s ní spolupracuje?
Moc dobře. Je jako já skromná a pracovitá, proto nám to spolu jde…. Na naše poměry je velmi slušný jezdec, a navíc zná dobře naše koně z práce. Poslechne, snaží se, je hodná a poctivá. Proto mne mrzí, když někteří majitelé chtějí, aby raději jezdil jejich koně v dostizích kluk. I proto jsem měl velikou radost, že se jí povedlo se Sašou vyhrát velký dostih a vypálit tak rybník ostatním.  

Co je nového u vás ve stáji? Máte nějaké nové koně v tréninku?
Ano, nedávno přicestoval z Velké Chuchle dvouletý Bently stáje CK Martin Tour. Pro stáj Orling připravujeme nově dvě klisny, tříletou Vinny Agnes a dvouletou Venuši. Máme už také ročního koně po plemeníkovi Charm Spirit, kterého nedávno zakoupil pan inženýr Odcházel. Hřebeček si už u nás zvyknul, je to trochu raubíř, ale šikovný. A měly by přijít do tréninku také tři klisničky z chovu Orlingu. Jedna z nich je pravou sestrou Venillie, jen je hnědé barvy.

A otázka na závěr. Vítězství máte hodně, podařilo se uspět i ve velkých dostizích, jste tedy s letošní sezónou spokojený?
Ano, jsem spokojený. Jaro jsme měli výborné, pak přišel v létě trochu výpadek, ale už se nám od konce prázdnin zase daří. A doufám, že se nám ještě podaří dobře rozjet i dvouleté koně. Nemám zájem lámat nějaké rekordy či bojovat o šampionát, prioritou jsou pro mne zdraví koně a spokojení majitelé.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Osarus: Další dva ročky pro Tomáše Jandu

6. Září 2018 - 8:41

Druhým dnem včera skončila dražba ročků společnosti Osarus. Zatímco úvodní den zaznamenal pokles většiny ekonomických ukazatelů, druhý den ceny i tržby výrazně stouply a s nimi i celkové statistické ukazatele dražby. Během ní bylo dohromady prodáno 213 (83%) z 258 nabídnutých ročků (loni 201 z 256) za celkových 4,504.500 €, o 13% více než v loňském roce. Meziročně stoupla i průměrná cena o 6% na 23.059 €, procentuelně stejně vzrostl i medián na 17.000 €.


Stejně jako v úvodu i včera nakupoval bloodstock agent Tomáš Janda, který v privátních koupích získal dva ročky. Za 4.000 € vydražil ryzáka (lot 252) po vítězi Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1) Outstrip (Exceed and Excel) z vítězky v Deauville Love and War (War Blade), matky jednoho vítěze ze 3 startovavších potomků a polosestry dvojnásobné Gr.3 vítězky La Boum (Monsun).

Druhým Jandovým nákupem byl za 3.000 € získaný lot 196, syn bělouše Rajsamana (Linamix) a šestinásobné vítězky Gianni River (Stormy River), jejíž první potomek dvouletá Change Your Mind (Rajsaman) na svůj debut zatím čeká. (miv)

Související článek:
Osarus: Tomáš Janda vydražil ročku po Excelebration 
 

Osarus: Tomáš Janda vydražil ročku po Excelebration

5. Září 2018 - 7:51

Včera proběhl první den z dvoudenní dražby ročků, pořadané společností Osarus ve Francii. Během úvodního dne našlo nové majitele 101 (80%) z nabídnutých 127 ročků. Celkové tržby meziročně klesly o 20% na 1,938.000 €, průměrná cena klesla o 6% na 20.280 €, medián zůstal na stejné hodnotě jako loni během úvodního dne - 16.000 €. První den nakupoval Tomáš Janda, který za 14.000 € získal ročku po Sagarově otci Excelebration (Exceed and Excel). 


Matkou Jandovy akvizice (lot 31) je na dráze nevýrazná Red Cavier (Dandy Man). Ročka po Excelebration je jejím druhým potomkem, první, dvouletek po Battle of Marengo, zatím čeká na úvodní start. Bába Flyamore (Sanglamore) vyhrála 3 dostihy v Dánsku a je matkou 5 vítězů, její dvě dcery dokázaly dát listed vítěze.

Úvodní den byli prodáni i dva sourozenci vítězů Slovenského derby. Zatímco o polosestru Rocky of Gracie (Marchand de Sable), klisnu (lot 39) po Tin Horse (Sakhee) moc velký zájem nebyl a klisna byla prodána v privátním prodeji za 2.000 €, pravá sestra letošního vítěze Mon Cheri, klisna (lot 61) po Makfi (Dubawi) z Skysweeper (Hurricane Run) byla čtvrtým nejdražším ročkem úvodního dne, když za ni  MAB Agency zaplatila 45.000 €. Dražba pokračuje dnes. (miv)   

Blessed Kiss vítězkou St. Legeru, Saša vládne mílařům

2. Září 2018 - 21:59

Výborné klisny ovládly první dostihový den podzimní sezóny na pražském závodišti. Nejprve se trochu překvapivě prosadila nad devíti výbornými hřebci a valachy ve 40. Velké ceně Prahy CK Martin Tour svěřenkyně Tomáše Váni Saša, v jejímž sedle si připsala ž. Vendula Korečková 10. vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. O 40 minut později pak derby-vítězka Blessed Kiss trenéra Endaltseva pod vedením ž. Janáčka získala druhé klasické vítězství před další klisnou Carmellou. V osmihlavém poli posledního klasického dostihu sezóny, 73. St. Leger (Listed, 3l. kl. + hř., 2800 m, 550.000 Kč) obě zástupkyně slabšího pohlaví, tedy vítězka derby Blessed Kiss a čtvrtá z derby a druhá z Oaks Carmella (Campanologist) převyšovaly svými výsledky šest hřebců a také v cíli měly nad nimi dost navrch. Zpočátku velmi pomalého tempa v dostihu se chopil ve startovacích boxech zlobící Valentino Dancer (Planteur), který zavedl pole až do cílové roviny. Tam přes něho nejprve přešla Carmella s ž. Petrem Foretem v sedle a vzápětí i zástupkyně stáje Baizhasrkinov Yerbol BLESSED KISS (Kentucky Dynamite). Hnědka se poté jen pod rukama ž. Václava Janáčka dostala přes stále svižně cválající Carmellu a dosáhla snadného čtyřdélkové vítězství. Čtyři délky za Carmellou mile překvapil třetím místem Barabash (Intense Focus), za kterým stejným rozdílem zaostal Be Master (Masterstroke). Pořadí na tabuli doplnil Cape Freedom (Cape Cross) a dotace se ještě dostaly na šestého Valentino Dancera a sedmého Orsona (Egerton). Igor Endaltsev tak slaví ve své krátké trenérské kariéře druhé klasické vítězství, zatímco pro multišampiona Václava Janáčka je to už 16. triumf v klasickém dostihu. 

Dvojnásobná klasická vítězka Blessed Kiss byla jako dvouletá zakoupena na aukci za 19.000 euro, o rok dříve ale odešla neprodána po nejvyšší nabídce 3.000 euro. Je dcerou  plemeníka Kentucky Dynamite (Kingmambo), vítěze Prix de la Jonchere (Gr.3, 1600 m), který je u nás známý také skrze svěřence trenéra Luky Wirelesse, který se dokázal prosadit ve francouzských blacktype dostizích. Klisninu budoucí chovnou hodnotu ještě zvyšuje mateřská strana rodokmenu, protože je polosestrou v Listed umístěné Blessed Silence (Siyouni).


Slavnostní dekorování vítězů klasického Saint Legeru

Určitě jedním z nejlépe obsazených dostihů letošní rovinové sezóny byl jubilejní 40. ročník Velké ceny Prahy CK Martin Tour (Listed, 3+, 1600 m, 550.000 Kč), který ve startovním poli čítal nejen elitu starších mílařů soustředěných na středoevropské dostihy, ale také dva zástupce tříletého ročníku včetně klasického vítěze Sagara (Excelebration). Toho doprovodil na start loňský hrdina dostihu Noble Cliffs (Canford Cliffs), jenž se po otevření dvířek startovacích boxů začal starat o tempo před novou akvizicí stáje Lokotrans Red Persianem (Hateef) a francouzskými dostihy ostříleným Borsakovem (Dylan Thomas). Sagar cválal ve druhé části pole, které uzavírala letošní trojnásobná vítězka Saša (Makfi). Cílová rovina potvrdila vyrovnanost tuzemských mílařů, ostatně o vítězství po její polovině usilovalo kvarteto koní. Dvě stě metrů před cílem poslala ž. Vendula Korečková  (letos už 16. vítězství) dopředu jedinou klisnu v poli SAŠU a přestože ještě přišel nápor Sagara, tak svěřenkyně trenéra Tomáše Váni udržela jeho snahu s jistotou o půl délky za sebou. Třičtvrtě délky za výtečnou reprezentantkou Stáje Lascar - Váňa rozhodl Father Frost (Rip Van Winkle) o krk o svém třetím místě před rovněž výborně běžícím Zockem (Rock of Gibraltar). Dvě délky za nimi doplnil doběh na tabuli Borsakov. Tomáš Váňa se stal jedinou osobností, která dokázala vyhrát Velkou cenu Prahy jako jezdec a trenér, přičemž úspěch Saši znamená jeho 13. vítězství do šampionátu rovinových trenérů.   

 Šesté vítězství své kariéry získala Saša v jubilejním ročníku Velké ceny Prahy CK Martin Tour. S  Vendulou Korečkovou společně zvítězily už počtvrté 

Podzimní část sezóny na pražském závodišti začala překvapením v úvodním dostihu, Ceně společnosti Loko Trans (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč). Ke dvěma favoritům dostihu patřil Lakar (Tribal Instinct) s ž. Václavem Janáčkem v sedle a ten také i s nejvyšší zátěží 63,5 kg v cílové rovině bojoval o vítězství, ale nečekaně narazil vnějškem dráhy na výborné běžícího tříletého svěřence Jiřího Chaloupky PALADDIA (Stormy Jail - Pelagie For Life, Rainbows For Life), který přešel do vedení už brzy po zatočení do cílové roviny. Vnuk výborné Polynésie (Lincoln) pod vedením žáka Davida Lišky dokázal při pátém startu získat pro svého majitele Görgl´s Farm první peníze, když za sebou o krk zanechal Lakara. Jen délku za vítězem doběhl další český odchovanec Lafranco (House Rules). David Liška si tak připsal už 23. vítězství v sezóně a trenér Jiří Chaloupka se letos raduje z prvního triumfu, stejně jako majitel koně pan Görgl.O vítězství se také bojovalo v následujícím sprintu, Ceně Auto Podbabská (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč), kde dokonce první tři koně v cíli od sebe dělilo jen čtvrt délky. Dostih nejprve rozeběhla Rakia (Nex Desert), ale v oblouku již tlačil na tempo nejvíce zatížený Dodybud (Soviet Star), který byl o něco málo později mezi trojlístkem koní usilujících o první peníze. Nakonec ale o krk dominoval pod vedením nejúspěšnější v tuzemsku působící jezdkyně Martiny Havelkové TWINKY (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article) před Dodybudem, za nímž jen o nos dosáhl cíle Valmont (Forever Bond). Svěřenec trenéra Jelena a zástupce stáje Pěčín - Jelen tak navázal na svůj předchozí triumf v Karlových Varech ve druhé polovině července. Martina Havelková načala tímto vítězstvím letošní druhou desítku.

Dvanáctka juniorů se utkala v dostihu započítávaném do seriálu pro dvouleté českého chovu, Ceně portálu Fitmin & TURF Magazín (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Třetinu ze startovního pole tvořili zástupci stáje Rabbit Trhový Štěpánov a právě jedna z jeho zástupkyň, DARK ABSOLU (Pouvoir Absolu - Rabbit Dark Angel, Dark Angel), dokázala pod vedením ž. Tomáše Lukáška dominovat po taktice start - cíl s osmidélkovou převahou. Před Avant Tout (Rajsaman), jež po celý dostih cválala za leaderkou, se koncovkou dostal debutující potomek dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid) Big Ben (Mikhail Glinka). Druhý trenér rovinového šampionátu Allan Petrlík si po včeřejším double v Netolicích tak připsal další vítězství svého svěřence. Žokej Tomáš Lukášek působící hlavně v zahraničí zaznamenal na domácí dráze první letošní vítězství.Roli favorita splnil ve vytrvalecké Ceně Varty (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč) jediný tříletek a zároveň nejvíce zatížený kůň v poli SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbow For Life). Při cestě ke třetímu vítězství v řadě ale našel rovnocenného soupeře. Zástupce stáje Candy & Aqua a svěřenec Ludvíka Harise přešel v cílové rovině do vedení, ale o vítězství usiloval rovněž vítěz z června na pražské dráze Mystic Golfer (Torlus) a společně předvedli divákům nádherný souboj o vítězství. Sapienti pod vedením ž. Milana Zatloukala nakonec o hlavu zvítězil.Třetí příčka patřila o tři délky zpět Markosovi (Durante Alighieiri). Ve Švýcarsku působící (také již šampion v této zemi) Milan Zatloukal získla čtvrté domácí vítězství a trenér Haris se 13. prvenstvím dostal na třetí příčku v šampionátu.Trenéru Jaroslavu Jelenovi se daří na výbornou a v chuchelském paddocku dnes přebíral cenu za vítězství ještě jednou, opět ve spolupráci s ž. Havelkovou. V Ceně Unicredit Bank (3+, handicap II. kat., 1800 m, 90.000 Kč) dosáhl už letošního třetího vítězství MORMILL (Authorized) stáje Dr. Lischka - Jelen, který dostihl v cílové rovině nastoupivšího Kissi Sturma (Rosensturm) a dosáhl cíle o jeden a půl délky dříve. O třetí peníze usilovali dva koně a nakonec o hlavu byl úspěšnější Vossolie (Next Desert) před Orssiem (Orpen). Jaroslav Jelen letos už docílil pátého vítězství a tím překonal svůj dosud nejlepší výsledek dosažený v jedné sezóně.

Zástupci letos velmi úspěšné stáje FVE - Relay JK Levín už byli dnes dvakrát druzí a poslední nadějí na změnu tohoto stavu byl tempař Tropical Bond (Forever Bond) v Ceně Irish Thoroughbred Marketing (3+., handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Hnědák pod vedením am. Lukáše Charváta absolvoval většinu dostihu v čelní linii, ale nakonec obdobně jako jeho stájoví kolegové našel přemožitele. Byla jím o 12 kilogramů méně nesoucí svěřenkyně trenérky Maršíčkové OCARA (Goodricke), která své stáji Jamax získala letošní druhé vítězství o necelé dvě délky před Tropical Bondem. Třetí místo získala minimální hmotnostní zatížení Annie Tiger (Tiger Cafe). Vítězku vedl žokej Jan Verner.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

 

Stránky