Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 2 min 57 sek zpět

Zimní královnou je ve dvou startech neporažená Fraga. Dokázala ukončit vítěznou sérii Barthesy

5 hodin 3 min zpět

Karlovarské závodiště se rozloučilo s letošní sezónou mj. důležitým testem dvouletých klisen, 38. Cenou zimní královny DS Pegas (2l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Ve třech startech neporaženou dosavadní leaderku ročníku a velkou favoritku dostihu Barthesu (Alhebayeb) v ní dokázala přemoci klisna, která zatím měla na svém kontě vítězný debut z druhé poloviny července. Reprezentantku stáje Leram FRAGU (Holy Roman Emperor) připravovanou trenérem Václavem Lukou, který si připsal v letošní sezóně už desáté velké vítězství, jezdil druhý jezdec šampionátu Jan Verner.


Desetinová favoritka, mj. vítězka dosavadních Ceny Masise a Simsonovy ceny Barthesa, zavedla pole do cílové roviny a cválala vstříc vítězství, ale po distanci na ní zaútočila Fraga, která nakonec o délku a čtvrt. Jen půl délky za Barthesou doběhla zástupkyně stáje sponzora dostihu Sterli (Intello). Vítězka z Mostu a stájová kolegyně Barthesy Francesca Bella (Kingston Hill) již byla za třemi nejlepšími v cíli s několikadélkovým odstupem a tabuli doplnila čtvrtá z Ceny Masise Maverana (Grand Presidium). Nejlepší v cíli ze tří českých odchovankyň byla na šestém místě Finiga (Mikhail Glinka). Žokej Jan Verner dnes slaví double a dosud nasbíraných 28 vítězství znamená jeho druhou nejúspěšnější sezónu. Trenér Luka se radoval z 23. triumfu v aktuální sezóně. 

Vítězka Ceny zimní královny byla zakoupena jako roček za 14.000 euro na Tattersalls Ireland September Yearling Sale bloodstock agentem Tomášem Jandou. Její otec Holy Roman Emperor (Danehill) je mj. vítězem dvou dostihů grupy 1, Grand Criterium a Phoenix Stakes. Matka Dame Lucy (Refuse to Bend) zvítězila ve dvou dostizích a Fraga je jejím druhým potomkem. Její o rok starší polobratr Will Be King (Charm Spirit) je dosud nezvítězivší a více se mu dařilo jako dvouletému, kdy zaznamenal čtyři ze svých dosavadních pěti umístění na tabuli. Z rodiny také pochází vícenásobný šampion a vítěz tří dostihů grupy 1 Halling (Diesis).

Závěrečný mítink karlovarské sezóny otevřela Cena EBF (2l.,  II. kat., 1400 m, 60.000 Kč) určená nejmladšímu dostihovému ročníku. Při třetím startu se v něm poprvé vítězně prosadila polosestra dvou jedničkových koní, Astorie (Silver Frost) a Korfua (Blue Coral) KATHY AMES (Intello), kterou vedl při svém jubilejním 20. vítězství v letošní sezóně Jan Verner. Svěřenkyně Pavla Tůmy a zástupkyně stáje a chovu JUDr. Jiřího Charváta s lehkostí zvítězila o půldruhé délky před Rabbit Breath (Bated Breath) a zlepšenou Sylvianou (Zanzibari).

Nejstarším a nejvíce zatíženým účastníkem Ceny primátorky města Karlovy Vary (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) byl trenérem Jaroslavem Jelenem připravovaný desetiletý TROP (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article). Dokázal zahambit jedenáct tříletých až šestiletých soupeřů, když vedoucí jezdec šampionátu Adam Florian jej dovedl k vítězství před Like a Trinity (Makfi), která nosila o 11 kg méne. Favorizovaný Penseur (Intello) prohrál o hlavu boj s Rolalizou (Suteki Shinsukekun) o třetí peníze. Trop si tak dnes v Karlových Varech připsal sedmé vítězství při 49. startu v kariéře a přinesl první letošní triumf 25 let existující Stáji Pěčín - Jelen.

Utkání supervytrvalců, Cena šlechtitelů společnosti SELGEN (3+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč), mělo zajímavé rozuzlení. V závěru dostihu totiž usiloval o vítězství nejen vítěz ze Slušovic a desetinový favorit dostihu Epauled (Epaulette), ale také teprve podruhé startující polosestra jedničkové vítězky Diredawy (Access to Java) DARALARA (Durante Alighieri - Dedarina, Zaha). Klisnu, kterou pro Stáj Luka Ing. Václava Luky st. připravuje Eva Záhorová, dokázala favorita o hlavu porazit. Třetí místo o pět délek zpět získala prověřená vytrvalkyně Kopretina (Tempeltänzer). V sedle vítězky byla ž. Pavlína Filipová, která zvítězila letos posedmé a přesně tolik vítězů letos připravila trenérka Záhorová.

Po více než dvou letech se vrátil na karlovarské závodiště pro další triumf třetí ze Slovenského derby RES JUDICATA (Jukebox Jury) a jeho úspěch v 32. Ceně Jockey Clubu ČR  (3+, II. kat., 2000 m, 100.000 Kč) znamenal dnešní double pro trenéra Tůmu a stáj Dr. Charvát. Bělouš, kterého vedl Jiří Chaloupka, dominoval s nejvyšší vahou v poli 60 kg o délku před naopak nejméně zatíženou a teprve podruhé startující tříletou That´s My Girl (Jukebox Jury) a slovenským Kilwordem (Thousand Words).

Žokej Jan Verner stahuje náskok vedoucího jezdce žokeje Adama Floriana a dokladem toho byl jeho dnešní hattrick. Třetí vítězství během posledního karlovarského mítinku si připsal v Ceně Jaromíra Maruny Elektro servis (3+, handicap V. kat., 2000 m, 25.000 Kč), kde  desetiletého matadora LATRIBa (Tribal Instinct - Lady Turada, Jurado) přivedl ke třetímu vítězství v kariéře a pokaždé byl při jeho triumfu v jeho sedle. Zástupce stáje Střední školy dostihového sportu a jezdectví a svěřenec treníérky Sýkorové o krk porazil Arignyho (Bretigny) a Destiny Star (Egerton), jejíž jezdkyně neměla v cílové rovině nohy ve třmenech.Posledním letošním dostihem na Hipodromu Holoubek byla překážková Cena statku Chyše (4+, steeple, IV. kat., 3700 m, 60.000 Kč), ve které se sešli tři zkušení překážkáři a tři začátečníci či méně často na překážkách se prezentující koně. K těm patřil také svěřenec trenérky Záhorové ARLINGTON (Fly to the Stars - Aiguebelle, Lord of Man), kterého při jeho premiéře na skocích dovedl ž. Jaroslav Myška k prvensví o dvě a půl délky před pardubickými dostihy prověřenou Yarou (Yeats). Další koně byli již v cíli o mnoho délek zpět, třetí peníze získala na překážky se vracející Gold Havanah (Havana Gold).

Michaela Zemanová 

Dvouleté klisny čeká vrchol. Udrží si v něm Barthesa své čisté konto?

21. Září 2019 - 17:31

Vrcholem nedělního karlovarského mítinku je nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny v českém kalendáři 38. Cena zimní královny DS Pegas (L, 2 kl., 1600 m). O dotaci 550 tisíc korun vyrazí bojovat 10 klisen, z nichž polovina má na svém kontě vítězství. Jednoznačný prim mezi nimi hraje v dosavadních třech startech neporažená Barthesa (Alhebayeb) ze Statku Blata Český ráj, která ke svému čtvrtému startu nastoupí jako desetinová favoritka.  

 
Svěřenkyně Heleny Vocáskové s rodokmenem plným ranosti sice o své první vítězství počátkem června v Chuchli musela bojovat, ale následující Simsonovu cenu i Cenu Masise vyhrála výrokem velmi lehce. V sedle bude mít opět svého stáleho partnerka ž. Tomáše Lukáška.

Dosavadní výsledky a výkony ji jednoznačně pasují do role favoritky, na dráhu však přicházejí další dvouleté klisny, které začínaly později a mezi nimiž by se mohla objevit silná soupeřka. Asi nejblíže k tomuto postu má zástupkyně černočervených barev Leramu Fraga (Holy Roman Emperor), zakoupená jako ročka v Irsku za 14.000 €, která svůj debut na konci července v Karlových Varech proměnila ve vítězství a působila tehdy hodně dobrým dojmem. Do sedla Václavem Lukou trénované hnědky po skvělém dvouletkovi a nyní již úspěšně prověřeném plemeníkovi Holy Roman Emperor (Danehill) se znovu vyhoupne ž. Jan Verner.

Za touto dvojicí se zdá být odstup, nicméně u dvouletých klisen se snadno můžeme dočkat překvapení. Hezký souboj svedly v Mostě v dostihu na 1400 metrů Francesca Bella (Kingston Hill), druhý kůň rodiny Dufkových a trenérky Vocáskové na startu, s reprezentantkou a odchovankyní DARu Finigou (Mikhail Glinka), v němž se o 3/4 délky prosadila prvně zmíněná Francesca Bella. Oběma by teoreticky dalších 200 metrů navíc mohlo prospět a Finiga jistě míří výše než za pozicí nejlepší české odchovankyně v dostihu. 

Sponzor dostihu DS Pegas vysílá ryzku Sterli, za 24.000 € ve Francii zakoupenou dceru tamního derby vítěze Intella (Galileo), která po pátém místě v debutu, který vyhrála výše zmíněná Fraga, získala druhé místo v mílové trojce v Chuchli, kde v cílové rovince ukázala slušný progres. 

Dvě vítězky vysílá na start trenér Karel Germič, jehož Miluška ex Meggle (I Was Framed) vyhrála první dostih Fitmin Cupu, ale po druhém místě v Simsonově ceně zklamala šestým místem v Ceně Masise a Ambra (Stormy River), který zmíněný dostih odvodila, aby v něm skončila o příčku před Miluškou.      

Kurzy na vítězství v 38. Ceně zimní královny DS Pegas. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde


Cena zimní královny

Vrchol sezóny dvouletých klisen přibyl v českém, nebo tehdy ještě československém dostihovém kalendáři v roce 1982 ve Velké Chuchli. Od roku 1999 se běhala v Mostě, ročník 2012 hostily Slušovice a od té doby je domovem karlovarské závodiště. Z dosavadních 36 vítězek se jen třem klisnám (1983 - Redakta, 1987 - Arva a 1989 - Carotida) podařilo proměnit se ze zimních ve skutečné královny, tj. být na čele hodnocení tříletých klisen.     

V posledních 10 ročnících se jej v průměru zúčastnilo 9 klisen (nejvíce v roce 2009 - 13 a nejméně v roce 2011 - 4 klisny). 
 

Vítězky posledních 10 ročníků Ceny zimní královny 

rok vítěz stáj jezdec trenér 2018 DARK ABSOLU Rabbit Trhový Štěpánov Murzabayev B. Petrlík A. 2017 LOVE CONNECTION TAHLO Šefraný Chaloupka J. Germič K. 2016 dostih anulován       2015 SKARA Stáj Charvátová Línek J. Tůma P. 2014 ZAMIRA  Rabbit Trhový Štěpánov Lukášek T. Petrlík A. 2013 MISS KRUK Valentin Bukhtoyarov Murzabayev B. Šavujev A. 2012 PURPLE ROSE www.piruch.cz Šafář J. Piruch J. 2011 WHITE ANGEL Stanislav Chudáček Rája J. Vocásková H. 2010 RABBIT MOTIVATOR Rabbit Trhový Štěpánov Koplík Radek Blecha J. 2009 LINDA Agrolipt ČR Luka V. ml. Janáček V.


Z rámcových dostihů má hodně zajímavé obsazení dvojková Cena Jockey Clubu ČR (II.k., 3+, 2000 m, 100.000 Kč), na jejímž startu se střetne hned několik bývalých hvězd jako slovenský Kůň roku 2014 Kilword (Thousand Words), vítěz pjatigorského St. Legeru (RUS Gd1) a předloni ve Velké ceně českého turfu úspěšný Eskerkhan (Elnadim) či předloňský vítěz Karpatské ceny a loni třetí ve Slovenském derby Res Judicata (Jukebox Jury).   


Souvisejicí článek:
Jak často se ze zimních královen stávají královny skutečné aneb v jakých stopách půjde Dark Absolu?V Badenu bude nabídnut první potomek šampiónky Ley Percy. V katalogu tamní dražby jsou i praví sourozenci Najinské či Urana

20. Září 2019 - 10:15

Německá dražební společnost BBAG zveřejnila katalog na říjnovou mixed dražbu Sales & Racing Festival, která proběhne ve dnech 18. a 19. října. Dražba, z níž pochází mj. i vítěz letošního Českého derby Pacific Hill (Nathaniel), nabízí v katalogu celkem 432 koní, mezi nimiž hrají prim ročci, kterých je v katalogu 265. Nabídnuto bude i 7 hříbat, 16 dvouletků a 43 tříletých koní a také více jak 4 desítky chovných klisen.


Z pohledu našeho turfu je bezprecedentně nejzajímavějším koněm dražebního katalogu lot 392, roční v Irsku narozená a dosud nepojmenovaná klisna po skvělém mílaři Canford Cliffs (Tagula), první potomek šampiónky tříletých klisen v Čechách i na Slovensku Ley Percy (Sir Percy). Odchovankyni Zdeňka Kavky, respektive jeho společnosti GKZ s.r.o., nabízí v roli agenta německý hřebčín Graditz. Bývalá svěřenkyně Václava Luky mladšího vyhrála na dráze 5 dostihů včetně trojice klasických zkoušek (Jarná cena kobýl, Slovenské Oaks a Austrian Oaks) a po ukončení dostihové kariéry ji od stáje Ekols Skalica ČR získal pan Kavka. Z prvního připuštění u vítěze Epsom Derby Ruler of The World (Galileo) Ley Percy zmetala, následně byla partnerkou Canford Cliffse a z tohoto spojení se narodila zmíněná klisna.

Dcera Ley Percy však není jediným ročkem z matky, kterou bychom neznali i z českého turfu. Francouzský Haras d'Annebault nabízí pod číslem 314 hřebce Senator Hilla, syna plemeníka Scissor Kick (Redoute's Choice), jehož matkou je v českém chovu dlouhá léta působící Sonka (Desert Prince), polosestra šampióna tříletých hřebců v Itálii, vítěze Derby Italiano (Gr.1) a druhého v Irish Derby (Gr.1) Gentlewave (Monsun). Sonku a několik dalších klisen z dráhy zakoupili v roce 2005 na Horses in Training Sale společně Harald Seehuber s Hřebčínem Napajedla. Sonka, posléze působící v chovu pana Seehubera respektive jeho Stall Amor, dala v chovu 4 vítěze včetně vítěze 7 dostihů a v jedničkách umístěného Sheik Yerbouti (Look Honey).

Z českých drah známe i klisnu Königin Arte (Artan), která nejprve jako německá zástupkyně v tréninku Martina Rölkeho vyhrála Jarní cenu klisen, později se v péči Josefa Váni úspěšně běhala překážkové dostihy. Matka vítězky 4 překážkových dostihů v Pardubicích a Kolesách Koenigin Mum (Samum) je v katalogu zastoupena roční dcerou Königin Arturia (lot 144), jejímž otcem je německý zimní favorit Tai Chi (High Chaparral), otec Amazing Gangstera či Poldi's Lieblinga.

V katalogu dále najdete například lot 165, polosestru dvouletého vítěze ve slušovickém debutu Roncala (Amaron) klisnu po Jukebox Jury (Montjeu), pravého bratra účastníka letošního Českého derby Urana hřebce Utamaro (Reliable Man) (lot 248) či hřebce Night Runner (lot 398) , který je pravým bratrem šampiónky dvouletých i tříletých klisen Najinské (Areion), dnes matky v chovném stádě Centra Darhorse. (miv)

   
   
    

Hvězdou pátého ročníku Evropského poháru žokejů bude Christophe Soumillon. V Praze stráví celý víkend

18. Září 2019 - 14:57

Pátý ročník Evropského poháru žokejů už téměř klepe na dveře a dnes na tiskové konferenci pořádané v hotelu Mamaison Hotel Riverside Prague pořadatelé odtajnili několik novinek v souvislosti s touto mega akcí, která se bude konat v Praze v sobotu 28. září. Tou nejzásadnější je účast 38letého jezdce  světové extratřídy Christophe Soumillona. Žokeje jeho formátu, tedy vítěze většiny velkých světových dostihů včetně 110 zkoušek grupy 1, i přes účast několika velkých hvězd v minulých ročnících EJC, Velká Chuchle ještě neviděla.Do Prahy přijede „dostihový Messi“

S radostí můžu oznámit, že přijede dostihový Messi, Christophe Soumillon. Je to obrovský úspěch pro Evropský pohár žokejů, že se podařilo takového žokeje zajistit,“ řekl na úvod za pořadatele EJC Tomáš Machovský. "Myšlenka oslovit Christophe Soumillona mě napadla po úspěšném startu Nagano Golda v Ascotu," přibližuje situaci s angažováním hvězdného žokeje Václav Luka ml. "Prišel jsem za ním v Deauville, popsal jsem mu, o jakou akci se jedná a co to pro jezdce obnáší, a on reagoval velmi pozitivně a řekl, že k nám přijede, protože rád pomáhá malým dostihovým zemím. Už máme od něho podklady k zařízení letenky a tak doufám, že vše dobře dopadne. Ale stejně tomu, že se nám podařilo Christophe Soumillona angažovat, budu věřit, až ho uvidím v Praze..."  Soumillon by měl přiletět do Prahy v pátek vpodvečer, v sobotu před dostihy, a taktéž v neděli dopoledne. bude mít "volno". Po dostizích se zúčastní after party, v neděli odpoledne si prohlédne Prahu a poté odletí. 

Co se týče kompletního seznamu 12 až 13 jezdců, tak ten bude znám nejzpoději v ponděli v poledne tak, aby mohli majitelé a trenéři koní vybírat jezdce pro své koně do dostihů. "Určitě nepřijede vedoucí jezdec španělského šampionátu Ricardo Sousa, který přišel o licenci. Před rokem totéž postihlo Filipa Minaříka, který ze stejného důvodu nakonec nemohl na Evropském poháru žokejů jezdit." 

Český rekordman v počtu vyhraných dostihů by si ale vše mohl vynahradit letos a měl by se tak stejně jako Václav Janáček a David Liška zúčastnit letošního ročníku. Loňský šampion Liška je sice toho času zraněný, ale jak sám na tiskové konferenci uvedl, doufá, že se vrátí do dostihového sedla právě při Evropském poháru žokejů. "V tuto chvíli jsem jeden a půl týdne po operaci zápěstí a chtěl by se vrátit do dostihů při EJC. Cítím se dobře, naštěstí ani váha mi nejde nahoru, čehož jsem se trochu obával."

Christophe Soumillona a Davida Lišku spojuje brzká zajímavá změna působiště. V průběhu října totiž oba odletí na zahraniční angažmá. Desetinásobný šampion Francie a vítěz cca 3500 dostihů Soumillon bude jezdit v Japonsku, zatímco mladý český jezdec zamíří do Dubaje. "Okolo poloviny října odletím do Dubaje a ve stáji šejka Rashida bych měl být nejen pracovním jezdcem, ale také jezdit dostihy. Ale bude potřeba, abych odjezdil i 55 kilogramů," prozradil Liška.

Leram Million opět nejbohatším rovinovým dostihem sezóny, novinkami jsou „druhá šance" a "divoká karta“

Hlavním dostihem nejbohatšího rovinového mítinku ve Střední Evropě zůstává EJC Leram Million o 2,6 mil. korun, který je zároveň nejštědřeji dotovaným rovinovým dostihem v českém turfu. „Další tři dostihy budou dotovány po tři čtvrtě milionu korun. Jen máme trochu obavy z počasí, protože se Evropský pohár bude konat dosud v nejpozdnějším termínu,“ svěřuje Tomáš Machovský. „Chystáme několik novinek pro diváky. Protože se stávalo, že na slavnostní vyhlášení výsledků EJC již nezůstávalo moc diváků a ceremoniál probíhal před poloprázdnými tribunami, tak bychom chtěli uspořádat slosování nevýherních sázkových tiketů, které by byly vhazovány do sběrného boxu a po skončení dne by proběhlo slosování o ceny.“ Změnu dozná autogramiáda jezdců, která bude probíhat po malých skupinkách s lepším zázemím pro tuto příležitost. Podrobnosti pořadatel zveřejní příští týden.

Další zajímavou novinkou je to, někteří jezdci dostanou tzv. divokou kartu a budou se moci zúčastnit dostihu s účastníky Evropského poháru žokejů, přičemž samozřejmě pojedou mimo soutěž o pořadí v Evropském poháru žokejů. V rámci odpoledne se znovu uskuteční dostih osobností – trenérů. Hvězda EJC Christophe Soumillon během odpoledne pokřtí knihu "Dostihové sny Václava Luky: z jihočeské vesnice až před královnu", která mapuje prvních deset let existence tréninkového střediska v Bošovicích. Kniha má 228 stran a bude se prodávat za 299 Kč. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Nowicki


 

Famous Valley je lepší, než byla loni, říká o rekordmance její majitel Stanislav Chudáček

18. Září 2019 - 7:03

Mezi devíti letošními triumfy zástupců stáje Stanislav Chudáček je třetina v dostizích nejvyšší kategorie, a svědčí tak o další výborné sezóně této stáje existující od roku 2008. Nejčerstvějším úspěchem je suverénní vítězství Famous Valley ve 13. ročníku Zlatém poháru EŽ Praha, a. s. a prodloužení rekordní výherní série pětileté klisny, která drtí soupeře na překážkách i na rovinách. S majitelem Ing. Stanislavem Chudáčkem jsme si povídali ale také o jeho dalších koních.


Famous Valley je čím dále lepší. Svědčí o tom i její letošní dvě vítězství v dostizích nejvyšší kategorie. Vnímáte to také tak?
Když jsem klisnu jako roční kupoval od německého chovatele žijícího v Anglii, tak mi říkal, ať jí dopřejeme čas, protože pochází z rodiny, kde jsou pozdnější koně. A s Famous Valley to tak je. Vyzrává a myslím, že v pěti letech je lepší, než byla loni.

Zlatý pohár Elektrizace železnic byl  dobře obsazený. Jak vysoko jste pomýšlel před dostihem?
Samozřejmě, že jsme chtěli vyhrát, ale měl jsem trochu obavy ze zlepšení Slivky, kterou jsem považoval za největšího soupeře. Nemyslel jsem si, že by Famous Valley mohla vyhrát s tak velkým náskokem.

Je rekordmanka po dostihu v pořádku? A uvidíme jí ještě letos na dráze?
Naštěstí je po dostihu v pořádku. Nyní má týden odpočinku a pak se rozhodneme, jestli už letos nebude běhat, anebo zda-li jí budeme hledat nějaký dostih.

Jaká je Famous Valley povahově?
Je to velice klidné zvíře. Jak při cestování, tak i při tréninku, kde ji mohou jezdit děti. V dostihu se nikam nehrne, a když se blíží jeho konec, sama zapne. Pavel Složil ji jezdil poprvé v dostihu v Maďarsku a říkal nám, že se mu zdála v průběhu dostihu až flegmatická, ale pak v závěru sama zrychlila a bez problému vyhrála.


Famous Valley a jezdec Pavel Složil suverénně o 15 délek vítězí ve 13. Zlatém poháru EŽ Praha, a. s. 

Zmínil jste dostih v Budapešti v polovině srpna. Famous Valley tak poprvé startovala mimo české území. Znamená to, že by mohla běhat v zahraničí častěji?
Bylo to spíše asi výjimečně. U nás tehdy neměla vhodný dostih a bylo potřeba, aby před Zlatým pohárem takzvaně upustila páru a proběhla se v dostihu.

Velkou radost vám také letos dělá Kristiano, který vyhrál na jaře Memoriál Dr. Frankenbergera a bojoval o vítězství ve Slovenském derby. Kam budou nyní směřovat jeho kroky?
Bohužel Kristiano začal přes léto zase růst a rozkulhal se. Není to nic zásadního, ale dopřejeme mu čas a do tréninku se vrátí po Novém roce. Je to poměrně veliký kůň a myslím, že bude příští rok ještě lepší.

Převahu ve vaší stáji mají čtyřletí a starší koně. Plánujete posílení a omlazení stáje?
Příští rok by za moji stáj teoreticky mohli běhat dva dvouletí koně českého chovu. Jedná se o prvního potomka klisny Krasavy, a to Krasomila po plemeníkovi Youmzain, který je mým odchovancem, a tím druhým bude pravá sestra Kristiana a Krasavy, ryzka Kanada, jejímž chovatelem je pan Vocásek.  A Krasava má ještě dceru, která se narodila letos po připuštění plemeníkem Nayef (Gulch) stojícím v Anglii. Byl bych rád, kdyby se rodina Kristine, která sama o sobě ukázala na dráze vysokou třídu a mají ji i její potomci, u nás více rozšířila.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Počty startů českých koní klesají. Každý čtvrtý se už dnes odehraje za hranicemi naší republiky

17. Září 2019 - 15:19

Český turf prochází v posledních letech výraznou proměnou. Tou není jen zmenšující se domácí provoz a klesající základna, ale především přesun nemalé části aktivit v ČR trénovaných koní na zahraniční dráhy. Za hranicemi naší republiky se už dnes realizuje podstatná část startů koní trénovaných v České republice, zatímco počty startů na našich drahách setrvale klesají. 

 
Nechme však promluvit čísla. Na začátku tohoto tisíciletí v sezóně 2000 bylo podle dat Jockey clubu ČR na našich drahách realizováno celkem 5698 startů koní registrovaných v České republice. V průběhu první dekády se suma startů českých koní u nás držela nad hranicí 5000, v roce 2012 klesla na 4777 a od té doby setrvale klesá až na loňských 3809 startů. Pokles se zcela jistě nezastaví ani letos, když k dnešnímu dni registrujeme zatím jen 2744 startů českých koní na tuzemských drahách a do konce sezóny zbývá již jen 12 dostihových dnů.   Naopak startů českých koní v zahraničí za tu dobu výrazně přibylo - z 210 v roce 2000 až na 1350 v loňské sezóně. Odráží se v nich nejen rostoucí úroveň části čtyřnohé populace, ale i zájem o dostihy s vyšší dotací než jaká je k mání na tuzemských drahách. A v neposlední řadě i zájem zahraničních majitelů o služby českých trenérů, kteří pak starty svých svěřenců logicky směřují především do majitelovy domoviny. 
Nicméně zdá se však, že i zde již český turf narazil na své limity, protože loňský rok přinesl pokles z doposud nejúspěšnějšího roku 2017, kdy bylo v cizině realizováno 1438 startů a z dosavadního průběhu letošní sezóny, během níž čeští koně absolvovali v cizině 895 startů, se dá usuzovat, že i letos bude pokles pokračovat.Přesun koní na zahraniční dráhy sice částečně vyvažuje vysoký úbytek startů na domácích drahách, ale jen částečně. Pohled na třetí graf ukazuje, že i celkový počet startů našich koní zahrnujících starty domácí i zahraniční klesá. Pokles to není zatím až tak dramatický, minimálně v porovnání s poklesem na domácích drahách, ale už loni se přiblížil hranici 5000 startů a s velkou pravděpodobností letos klesne pod ní. K dnešnímu dni čeští koně absolvovali 3612 startů.

  
Na závěr se ještě podívejme jak velký podíl mají zahraniční starty na sumě startů českých koní. Jistě nebude pro nikoho překvapením, že tento podíl roste, ale překvapením může být, že už přesahuje čtvrtinový podíl - každý čtvrtý start českého koně se už odehraje na drahách mimo Českou republiku.Zda je to dobře nebo špatně, na to mohou existovat různé pohledy. Pozitivní rozhodně je nejen konkurenceschopnost části koní měřená úspěchy na velkých francouzských drahách či v italských překážkách, ale také schopnost trenérů a stájí s méně konkurenceschopnými koňmi hledat příležitosti například na francouzských provincích či třeba v severských zemích. Akční rádius našich stájí se na poslední dvě dekády radikálně rozšířil a ač k němu nepochybně přispěl vstup naší země do EU a s tím i odstranění řady překážek, je i dokladem schopností našich lidí vyhledávat příležitosti a nebát se hledat nové destinace. Pohled na domácí provoz sice moc optimismu nevzbuzuje, možná si však v záplavě zpráv o rušení mítinků málo uvědomujeme, že vedle žokejů a stájového personálu se ve světě neztrácí ani čeští trenéři, mající své základny v České republice. A to je pro budoucnost českého turfu jistě povzbudivá zpráva.

Miloslav Vlček
 

Skvělá Famous Valley opět trhala rekordy! Pokořila traťový rekord hlavního dostihu a vyhrála po jedenácté v řadě

15. Září 2019 - 20:41

Diváci ve Velké Chuchli byli dnes svědky dalšího vítězství rekordmanky stáje Ing. Stanislava Chudáčka FAMOUS VALLEY (Famous Name), která v hlavním dostihu odpoledne, 13. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. (4+, prout. přek., I. kat., 4200 m, 360.000 Kč) nejenže triumfovala o 15 délek v novém rekordu dostihu 4:56,25, ale svůj rekord v počtu vítězství v řadě za sebou navýšila na jedenáct prvenství! Svěřenkyně trenérky Vocáskové si připsala své druhé vítězství v jedničkovém dostihu pod vedením Pavla Složila ml., který zaznamenal svůj třetí úspěch v dostihu nejvyšší kategorie.


O většinu tempa v dostihu, do kterého nakonec odskočila v roli favoritky letošní čtyřnásobná vítězka Slivka (Mikhail Glinka), se staral nováček v barvách DS Pegas Polo Rouge (Croco Rouge), který poslední tři starty na menší dráze ve Francii vyhrál. Pod vedením Jakuba Spáčila nejprve utíkal soupeřům o mnoho délek, ale kolo před cílem už bylo šestihlavé pole kompaktní. Jak Slivka, tak druhá favoritka Famous Valley, nejprve cválaly ve druhé části pole, ale ve druhém kole se posouvaly dopředu a před posledním obloukem už byly na prvních dvou místech. V lahovickém oblouku začala Famous Valley své největší papírové soupeřce utíkat a cílová rovina se stala jejím velkým sólem. Jedenácté vítězství v období od 3. září 2017 si klisna zajistila patnáctidélkovou převahou před Slivkou. S podobným rozdílem dorazil do cíle třetí Mister Westminster (Hurricane Run) a daleko zpět byl čtvrtý Polo Rouge (Rainbows For Life) a poslední pátý dorazil do cíle Sixtyseven (Rainbows For Life). Montjeu Third (Pop Rock) cválající nejprve na druhém místě byl ž. Novákem zadržený.

V prvním dnešním dostihu na pražském závodišti, Ceně společnosti Signalbau, a. s. (3+., handicap  III. kat., 1000 m, 60.000 Kč), si dalo dostaveníčko deset sprinterů. Roli favoritky potvrdila zástupkyně Stáje Arenzo COOL BABY (Intense Focus), která si pod vedením podruhé v kariéře vítězné am. Michaely Kacerové připsala druhé letošní prvenství a při sedmém startu v aktuální sezóně tak ani jednou nebyla v cíli bez dotace. Vítězku od distance "tlačili" další soupeři a nejblíže se k ní, na vzdálenost krku, přiblížil tříletý, a o téměř devět kilogramů méně zatížený, Whiskey Jungle (Bungle Inthejungle). Letošní dvojnásobná vítězka Gilienne (Stormy Jail) obsadila třetí příčku. 

Po třetím místě v Ceně Masise byl favoritem dostihu EBF pro nezvítězivší koně, Ceny společnosti Českomoravská železniční opravna, s. r. o. (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), Torrero (Rock of Gibraltar), ale ten se nakonec musel spokojit se čtvrtý místem, když ještě před distancí bylo vidět, že nebude usilovat o vítězství. Mnohem lépe si v tomto směru počínal druhý favorit dostihu Albatros (Ruler of the World), ale dokázala ho ještě odsunout na druhou příčku ANIELA (Anjaal) stáje Westminster Race Horses, kterou vedl ž. Jan Verner a o půl délky triumfovala. Před Torrera se ještě dostal stájový kolega vítězky Marios  (Starspangledbanner). Aneila stála na aukci ročků 8.000 euro a pochází z prvního ročníku potomstva plemeníka Anjaala (Bahamian Bounty), vítěze grupy 2 July Stakes. Trenér Václav Luka dnes dosáhl double a v tuzemském rovinovém šampionátu má 13. prvenství.


Takhle skáče rekordmanka Famous Valley, která si vítězstvím ve 13. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. připsala sedmou výhru na překážkách a první v dostihu nejvyšší kategorie

Ceně společnosti Chládek & Tintěra Pardubice, a. s. (4+, prout. přek., IV. kat.,3300 m, 60.000 Kč) se dostali nejvýše dva koně, kteří změnili oproti loňské sezóně tréninková střediska a vybíhali na dráhu letos poprvé. Snadného třídélkového vítězství dosáhl z přípravy trenéra Václava Soukupa GIBB'S BEACH (Galileo) stáje Jasna pana Nesládka. Sedmiletý hnědák měl po překonání poslední překážky nejlepší finiš a dokázal za asistence ž. Jaroslava Myšky porazit favority dostihu. Na druhé místo se dostal na překážkách debutující Lusk (High Extreme), kterého trénuje Jana Junková a dokázal na třetí místo odsunout Lord Of Lighninga (Monsun), jenž měl za sebou již jednu překážkovou zkušenost. Favoritem dostihu byl ale vítěz derby Gontchar (Champs Elysees), který skončil při své překážkové premiéře na šestém místě.

Velký dnes měla na pražském závodišti Stáj Arenzo, která zaznamenala double prostřednictvím poprvé vítězné JENNY WALKER (Born To Sea) a ž. Venduly Korečkové. Svěřenkyně trenéra Michala Tajmra se dostala v Ceně společnosti Sudop Praha, a. s. (3+, handicap V. kat., 1400 m, 20.000 Kč) do vedení po distanci a zanechala o tři délky za sebou dlouho vedoucí Bouřku (Mir Sada), jež nosila mamutí hmotnost 65,5 kg. Jen o krk za ní obsadil třetí místo Kárl (Fly to the Stars). Vendula Korečková získala během víkendu druhé vítězství a dostala se v šampionátu na druhá místa na pátou příčku před Martinu Havelkovou.

Vysokou favoritkou Ceny společnosti KK – provoz a opravy lokomotiv, s. r. o. ( 3+, III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) byla účastnice Českého derby a Oaks TULARKA (Toronado), které v důležitých testech ročníku 2016 vždy něco na elitu chybělo. V nižší kategorii ale klisna vedená Beysimem Ferhanovem nezaváhala. Dostala se do vedení 400 metrů před cílem a v cíli měla převahu pěti délek na Popocatepetla (Bully Pulpit). Na třetí místo se dostal potřetí startující zlepšený Helison (Elusive City). Tularka zvítězila pro stáj Statek Blata Český ráj v rozmezí čtyř týdnů podruhé. Trenérka Helena Vocásková nyní vede šampionátů trenérů na rovině s 23 triumfy. 

Ceně společnosti Sudop Brno, spol. s r. o. (3+, handicap II. kat., 2400 m, 90.000 Kč) obsadili první tři místa v dostihu koně s nejnižšími hmotnostmi. Své velmi dobré letošní výsledky naplno dokumentovala svěřenkyně a odchovankyně trenérky Horové WANIKORO (Egerton - Weerena, Falun), která si pod vedením dnes podruhé triumfujícího ž. Jana Vernera připsala v aktuální sezóně podruhé prvenství. O dvě délky zpět skončil shodnou hmotností 52,5 kg zatížený Glavalino (Glavalcour) a třetí příčku získal ještě o dva kilogramy méně nesoucí Naex (Excelebration). Žokej Jan Verner se dostal v šampionátu na druhé místo před zraněného Davida Lišku.Závěrečná položka programu, Cena společnosti AŽD Praha, s. r. o. (3+, handicap IV., kat., 2400 m, 40.000 Kč), skončila velkým úspěchem trenéra Martina Pišla a stáje Rozkovec, protože v cíli patřili jejich reprezentantům první dvě místa. Na vítězství z Mostu navázala dvojice LA SARENNE (Rajsaman) - Lucie Fialová, které o půl délky porazily staršího kolegu Marker Suna (Mamool). Favorizovaný Sisi Pop (Pop Rock) za Marker Sunem zaostal jen o nos. Lucie Fialová tak zvítězila letos podruhé a trenér Pišl potřetí, čímž vyrovnal svou dosud nejlepší loňskou sezónu.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Slušovické publikum vidělo současný doběh v hlavním překážkovém dostihu. O vítězství se podělili Imphal a Oratory Davis

14. Září 2019 - 19:48

Předposlední den sezóny na závodišti ve Slušovicích přinesl zajímavé momenty, ale také bohužel zranění vítěze jednoho z hlavních dostihů Michala Mikšovského, kdy musel být dokonce Dostihovou komisí zastavený dostih. Jezdec předtím podal výborný výkon v hlavním překážkovém dostihu, Ceně společnosti D plast (4+ , steeple III. kat., 3200 m, 90.000 Kč), kde se stal společně s Marcelem Novákem, který jezdil IMPHALA (Golden Tirol),  jedním ze dvou současných vítězů dostihu v sedle poprvé na překážkách triumfujícího ORATORY DAVISE (Oratorio)


V průběhu hlavního překážkového dostihu se podíleli na vedení pátý z Červnové cross country Válečníka Imphal s Marcelem Novákem v sedle a Rocknrobin (Robin des Pins), kterého vedl Adam Čmiel. Blízko nich cválal Oratory Davis (Oratorio), kterého letos vysílá do dostihů Pavel Poles. Závěrečnou část dostihu měl ve své režii zástupce stáje Quartis - Zámecký Vrch a svěřenec trenéra Popelky IMPHAL (Golden Tirol), ale musel čelit velkému náporu barvy stáje Luka-Sobotka hájícího Oratory Davise, kterého jezdil amatér Michal Mikšovský. Nakonec ani cílová kamera nedokázala jejich snažení rozhodnout a oba se stali současnými vítězi dostihu. Rocknrobin doběhl o tři a půl délky za nimi. Čtvrtá Moravanka (Tiger Cafe) a pátý Flicker (Scyris) již byli za vítězi o dvacet a více délek zpět.

Velmi dobrou úroveň měl jeden ze tří rovinových chodů třetí kategorie, Cena společnosti Riverfront Gardens (3+, III. kat., 1100 m, 45.000 Kč), kde si dalo dostaveníčko osm sprinterů. Tón dostihu dlouho udával Facts and Figures (Galileo) před mosteckou rekordmankou na 1200 metrů Maydou. V cílové rovině se zdálo, že bělouš vedení udrží, ale ž. Vendula Korečková dokázala ještě reprezentantku stáje Riviera přimět ke zrychlení a o krk triumfovat. Třetí místo o dvě a půl délky zpět získala tříletá Strassburg (Tertullian). Tabulová místa doplnili vítězka posledních dvou startů na zdejší dráze Dapa (Bully Pulpit) a matador Sharp Brook (Varadar). Mayda získala pod vedením Tomáše Váni páté vítězství v kariéře. Trenér Váňa tak slaví 10. vítězství v sezóně a žokejka Vendula Korečková 1. vítězství. 

Ceně stáje Březová (2l., III. kat., 1600 m, 45.000 Kč) určené dostihovým juniorům proměnil svůj debut ve vítězství reprezentant stáje Pegas DARK SUN (Age of Jape - Dorotka, So Long Slew), kterého vedl vedoucí jezdec šampionátu Adam Florian. V klubku bojujících dvouletků první potomek dvojnásobné jedničkové vítězky a také dobré překážkářky Dorotky Dark Sun porazil o půldruhé délky zkušenějšího Armitaga (Kalatos), za nímž zaostal o stejnou vzdálenost Al Bustanův (Medecis) polobratr Averis, který také prodělal dostihový křest. Pro trenéra Olehlu, který prvním rokem působí ve Zhoři, to znamená deváté vítězství v sezóně, z toho čtvrté zapsané do rovinového šampionátu.

Cena spolku DOSTIHY SLUŠOVICE, z.s. (3+, III. kat., 2200 m, 45.000 Kč) ovládl po taktice start - cíl letos potřetí vítězný ALEXANDR (Approve), který nosil nejvyšší hmotnost v poli 63,5 kg a přesto dokázal udržet za sebou jedenáct soupeřů včetně První Dámy (Age of Jape), která měla na sobě o 8,5 kg méně a podlehla vítězi o půl délky. Standardně dobrý výkon podal třetí Urbi et Orbi (Observatory). Trenér Vladimír Vinklárek docílil letos už sedm vítězství a to znamená jeho nejúspěšnější sezónu od roku 2006. V Alexandrově sedle vyhrál letos podruhé Daniel Vyhnálek, který celkem letos zvítězil pošesté.

Po úvodní Ceně města Slušovice (3l., prout. přek., IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč) zůstává neporažený tříletý svěřenec trenéra Tůmy a zástupce stáje Dr. Charvála FIRST OF ALL (No Risk At All), který před pěti týdny na zdejší dráze vítězně debutoval a dnes zvítězil před Saint Tobiasem (Pop Rock) ještě větším rozdílem, o dvě a čtvrt délky. Třetí příčku si připsal překážkový debutant Celentano (Dabirsim). First of Alla vedl letos podvanácté triumfující žokej Faltejsek, zatímco trenér Pavel Tůma si připsal deváté vítězství svého svěřence na překážkách a dostal se v šampionátu na druhou příčku.

V Ceně společnosti Pool Cowers CZ, s.r.o. (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) bojovali o vítězství dva příbuzní svěřenci trenéry MVDr. Hály. Nejprve to vypadalo, že si vítězství připíše šestiletý Aiger (Tiger Cafe), ale nakonec měla silnější závěr jeho o dva roky mladší polosestra AIRUSCHKA (Stormy Jail - Auenwunder, Seattle Dancer), která ho porazila o nos, přičemž nesla o čtyři kilogramy méně. Třetí místo si připsal Sabaton (Ray of Light). Majitelem a chovatelem obou prvních koní v cíli je Reinhard Maag. V sedle vítězky byla Michaela Musialová, která letos projela vítězně cílem už podeváté.  

Solidně byla obsazena Cena společnosti WICKE CZ, s.r.o.  (3+, IV. kat., 1800 m, 30.000 Kč), kde si po dvou letech připsala další vítězství svěřenkyně stáje Filip DRAMA (Bully Pulpit - Dawning, Hennessy). Svěřenkyně trenérky Berthier měla v sedle ž. Martinu Havelkovou, která zaokrouhlila počet svých letošních prvenství na tucet a klisnu po aktivním průběhu dostihu dovedla do cílem s délkovým náskokem na Stinboxe (Jukebox Jury) a na zdejší dráze vždy dobře běžícího Valmonte Ohne (Look Honey). Trenérce Kateřině Berthier se letos daří, dnes ve Slušovicích zaznamenala už sedmou trefu do černého.

Cena Ing. Miroslava Ševčíka – vzpomínkový dostih (4+, steeple, IV. kat., 4200 m, 50.000 Kč) musela být opakována, protože krátce po startu dostihu zůstal ležet za překážkou zraněný amatér Michal Mikšovský. Dostihová komise po chvíli dostih zastavila a byl opakovaný za cca půl hodiny poté, co se sanitka vrátila zpět na závodiště. V opakovaném dostihu se podle očekávání prosadil zástupce DS Malá Morávka TRIPOLIS (Varadar - Telephoto, Orpen), který se pohyboval v přední části pole a pod vedením Jana Odložila triumfoval o krk před dotahující Playmonkou (Moonjaz). Třetí skončil váhu všem soupeřům rozdávající Lambrozini (Sholokhov). Trenér Antonín Novák připravil v aktuální sezóně vítěze čtvrtého dostihu. Jezdec Jan Odložil zaznamenal 48. vítězství v kariéře a přiblížil se tedy na dvě vítězství žokejskému titulu.

Desetinovým favoritem závěrečné Ceny valašských podnikatelů  (3+, IV. kat., 2900 m, 30.000 Kč) byl vítěz tří dostihů Graded v Meranu STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House Rules) a své příznivce nezklamal, i když v závěru bojoval o vítězství se třemi soupeři. Jen o nos zpět skončila druhá Vědma (Look Honey) a o krátkou hlavu zpět byl třetí matador Toxic (Kornado). Stuke vyhrál pro stáj K-K Metal a.s. a trenéra Radka Holčáka čtvrtý dostih v řadě za sebou a je neporažený již téměř rok. V jeho sedle zaokrouhlila počet letošních vítězství na deset Zuzana Vokálková.

Michaela Zemanová

Záznam první části slušovického odpoledneZáznam druhé části slušovického odpoledne:

Klepe na dveře českého turfu krize? Po Lysé a Mimoni ruší z finančních důvodů dostihový den i Kolesa

13. Září 2019 - 17:29

Jak dnes publikovaly stránky řídícího orgánu českého turfu Jockey Clubu ČR podal další pořadatel žádost o zrušení dostihového dne z finančních důvodů. Zmíněným pořadatelem je organizátor dostihových dnů v Kolesách a zrušeným dnem (zrušení bylo již Prezidiem Jockey Clubu České republiky 13. září schváleno), je neděle 29. září.


Poté, co byly zrušeny dva dostihové dny v Mimoni (první z důvodu neuhrazení závazků pořadatele z minulého roku, druhý na jeho vlastní žádost) a o zrušení dostihové dne požádalo i závodiště v Lysé nad Labem, je to letos již čtvrtý mítink zrušený z finančních důvodů. (miv)

Související články:
Mimoň ruší dostihový den 21. září. Z finančních důvodů
Dostihový den 12. května v Mimoni zrušen. Pořadatel neuhradil závazky z loňské sezóny

Lysá ruší dostihový den 24. srpna, Z technických a finančních důvodů   

Tipsport již vypsal předběžné kurzy na Velkou pardubickou. Favority jsou Hegnus a Tzigane du Berlais

12. Září 2019 - 13:13

Do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou sice zbývá ještě měsíc, sázková společnost Tipsport ale již zveřejnila předběžné neboli ante-post kurzy na tento vrchol české překážkové sezóny. O titul předběžného favorita nejbohatšího českého dostihu se v nich přetahují první dva z loňského ročníku Tzigane du Berlais (Poliglote) a Hegnus (Magnus), kteří mají shodný kurz 4:1.  


Těsně za nimi je s kurzem 4,5:1 francouzský Urgent de Gregaine (Truth Or Dare), který sahal po vítězství v předloňském ročníku, ale nakonec jej skvělým finišem překonal No Time To Lose (Authorized), kterého mimochodem v sázkové nabídce na letošní ročník nenajdete. Následuje v kurzu 6:1 nabízený vítěz poslední kvalifikace Talent (Egerton) před vítězem druhé a třetí kvalifkace Ange Guardianem (Banyumanik). (miv)
   
Aktuální sázková nabídka Tipspotu na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou Po víkendu už je to fajn sezóna, říká Hana Kabelková. Během dvou dnů její svěřenci uspěli ve vrcholech v Pardubicích i ve Wroclawi

11. Září 2019 - 17:14

Až do druhého zářijového víkendu musela trenérka Hana Kabelková čekat na vítězství v aktuální sezóně, pak ale přišly pro tréninkové středisko Vápenný Podol velké úspěchy. Nejprve Talent s ž. Marcelem Novákem při svém prvním letošním startu dokázal kralovat sedmi soupeřům v posledním kvalifikačním dostihu na Velkou pardubickou a o den po dramatickém boji zvítězil Reki s Pavlem Složilem v největším polském překážkovém dostihu, Velké wroclawské. Nejen tyto úspěchy jsme v následujícím rozhovoru s trenérkou Kabelkovou probraly.


O víkendu vám startovalo pět koní na třech závodištích. Kromě obou vítězů se všichni tři další koně, tedy Taras a Lad In v Pardubicích, a dvouletá Wellunca v Praze, umístili. Jsou po dostihu v pořádku?
Jsem moc ráda, že zůstali všichni zdraví.

Jaké byly vaše ambice před víkendem, jak vysoko jste se svými svěřenci pomýšlela?
U Lad Ina jsem si myslela, že by mohl i vyhrát, a u Tarase, že by to mohlo být nejhůře třetí místo, ale tohle nám nevyšlo. S Talentem jsem po tak velké pauze neměla žádná očekávání, co se týče vítězství nebo umístění. Naším cílem bylo kvalifikovat ho do Velké pardubické, a aby zůstal po dostihu zdravý. Talent měl letos jiný režim, než v předchozích letech, i když napracováno měl hodně a byl na tom před dostihem dobře. Ale obávala jsem se toho, že po tak velké dostihové přestávce bude hodně na dostih natěšený, což se také ukázalo. U Rekiho jsem předpokládala, že by měl být ve Velké wroclawské do třetího místa. Už minule byl v trialu třetí a ještě se po dostihu takzvaně zvednul. Byl ve formě. Dvouletá Wellunca debutovala a v tréninku se ukazovala dobře, slibujeme si od ní dobré výsledky i do budoucna.

Vyhrát dva hlavní dostihy na dvou závodištích dva dny po sobě, to není moc obvyklé. Předpokládám, že to budete řadit k největším úspěchům své trenérské kariéry, i když už to bylo v pořadí vaše deváté a desáté vítězství ve velkém dostihu.
Určitě si moc cením Trezorových výsledků v kvalifikačních dostizích a Charccariho vítězství a druhého místa v grupě 1 v Meranu, ale vyhrát dva velké dostihy takhle po sobě, to mi udělalo opravdu velkou radost a bylo to výjimečné.  Samozřejmě, že při nás stálo štěstí, bez toho to nejde.

Určitě jste už viděla dostihy svých svěřenců i ze záznamu. Můžete zhodnotit jejich výkony v dostihu?
Talent podal super výkon, dostih si udělal podle sebe. Marcel říkal, že hodně tahal, byl na dostih natěšený. Průběh dostihu měl ale klidný. Samozřejmě, že nevím, co s ním udělá 1000 metrů ve Velké pardubické navíc, známe to dobře s Trezorem…  Ohledně Rekiho a jeho vítězství ve Velké wroclawské musím moc poděkovat jezdci Pavlu Složilovi.  Reki je poněkud línější a bylo vidět, že konec dostihu vypouští, ale jezdec to nevzdal a dokázal ho povzbudit.  Reki jestě zabojoval a strhnul vítězství na svou stranu. Majitelka paní Hradilová mi pak napsala, že přesně kvůli tomu má dostihy ráda.  U Tarase mě upozornil Pepča Bartoš, že hůře skákal a Lad Inovi to nějak nejde, letos se stále hledá. Ale pěkný výkon předvedla Wellunca, s níž mě Daniel Vyhnálek poslechl na slovo a klisna nám udělala velkou radost.


Vítězství Registanina syna Rekiho stáje Wrbna Racing a jezdce Pavla Složila ve Velké wroclawské 

Určitě nejen mne bude zajímat, kam dále budete směřovat své svěřence. U Talenta je cesta jasná, ale u těch ostatních?
U Tarase jsme se bavili s panem majitelem, že by mohl startovat v dostihu při Velké pardubické, ale ještě není rozhodnuto, ve kterém. S Lad Inem asi budeme čekat až na poslední pardubické dostihy. Reki, myslím, asi není koněm pro Pardubice a tak jeho další start je zatím otevřenou záležitostí.  Welluncu jsme dohlašovali do Ceny zimní královny, tak bych ji tam moc ráda viděla.

Talentův partner z kvalifikace Marcel Novák má do Velké pardubické koně z vlastního tréninkového střediska.  Jezdce na Talenta ještě hledáte?
Ano, řešíme to od včerejška s manželem velmi intenzivně, ale zatím nikoho nemáme. Zkušení a hodně posazovaní jezdci už mají angažmá.

Dívala jsem se na vaše statistiky v letošní sezóně a téměř všechny starty vašich koní skončily honorovaným výsledkem. Jste s letošní sezónou spokojená?
Kdybyste se mě zeptala před víkendem, tak bych asi řekla, že ne, protože jsme zatím byli bez vítězství, ale na druhou stranu naši koně byli prakticky pořád v dostizích za peníze, takže sezóna nebyla žádná tragedie. Po víkendu už je to fajn sezóna, a hlavně i s přihlédnutím k tomu, že jsou koně v pořádku.

Michaela Zemanová
Fotografie: Kateřina Filipi a agataw.pl
Je to ideální dostihový kůň, není moc takových, říká trenér Luka o klasickém vítězi Ramssiovi

10. Září 2019 - 16:20

Uplynulo pouhých osm dní od vítězství Sweeticon ve Svatováclavské ceně a bošovické tréninkové středisko vedené Václavem Lukou může slavit další velký triumf. Ramssio s žokejem Janem Vernerem dominoval v 74. J&T banka Saint Legeru imponujícím způsobem. Zástupce stáje Hrubý Ramssio a poslední klasický dostih letošní tuzemské sezóny jsou hlavními tématy našeho rozhovoru, trenér Luka nám ale prozradil i jednu aktualitu týkající se blížícího se  Evropského poháru žokejů.


Ramssio vyhrál Saint Leger podobným stylem, jako předloni Nagano Gold. Už několikrát ukázal jak moc je dobrým vytrvalcem, ale tentokrát to dokumentoval na plné čáře. Předpokládám, že jste jeli do Chuchle v neděli na klasický dostih s velkými ambicemi…
Přiznám se, že jsem mu věřil hodně, a to více než Wirelessovi. Myslel jsem si, že tu není lepšího tříletého vytrvalce a to se potvrdilo. Ramssio podal výborný výkon, bylo to oku lahodící ho sledovat, má parádní závěr. Je radost takového koně trénovat. Oproti Naganovi je vyklidněný, nemá neduhy z mládí. Je ale těžko tyto dva ročníky Saint Legeru mezi sebou porovnávat, tempo v tomto dostihu bylo jiné, než když běžel Nagano Gold.  Že je Ramssio výborný vytrvalec, ukázal už v Memoriálu Dr. Frankenbergera, kde přišel silným závěrem. České derby byl falešný dostih, a kdyby bylo poctivé tempo, věřím, že by byl v cíli ještě lépe. Ale Ramssio umí dobře zaběhnout i z pomalého tempa.

Už jste naznačil, že je Ramssio pohodář, byl takový vždycky?
Když k nám přišel, tak byl trochu svéhlavý. Jeho otec Whipper dává problematické koně. Takový byl u nás Talar a problémový byl i Settler´s Son, kterého trénoval Jiří Michal. Ramssio měl zpočátku tendenci se s jezdcem převracet, ale pak nějak přepnul do pohodového módu a i bez kastrace se zklidnil. Je to pohodový kůň, hodný i při ježdění. Prostě ideální dostihový kůň, takových moc není.

Vaše spolupráce s Ramssiovým majitelem inženýrem Hrubým netrvá moc dlouho. Jak vlastně vznikla?
Započala v druhé polovině sezóny 2017, kdy k nám přišel Orssio, se kterým měl pan majitel zájem běhat ve Francii. A dalším koněm byl Warspite. Oba ale od nás odešli z důvodu nedostatečné výkonnosti pro dostihy ve Francii. Ramssio vlastně vystřídal odcházejícího Warspitea, je tedy třetím koněm připravovaným u nás pro pana Hrubého.

Ramssio s ž. Vernerem snadno vítězí v 74. St. Legeru Poslední klasičtí vítězové sezóny


Ve stejný den, kdy Ramssio ovládl Saint Leger, jeho vrstevník Torque Power porazil elitu starších mílařů ve Velké ceně Prahy. Považujete letošní tříletý ročník za kvalitní?
Ano, je to hodně silný ročník a myslím, že Torque Power, Ignacius Reilly a Ramssio jsou nadprůměrní koně na Listed úrovni. U Torque Powera jsem si myslel, že by mohl Velkou cenu Prahy vyhrát, Wireless už mládnout nebude, pro mne byl Torque favoritem. Co se týče Ignacia Reillyho, tak ten se bude vracet na střední tratě, kde by měl ukázat svou sílu.

Během uplynulého víkendu jste poslal koně ještě na dvě zahraniční závodiště, do Varšavy a do Budapešti. Jak jste byl s nimi spokojený?
Államfö v Budapešti na druhém místě porazil favoritku dostihu. Jaro Línek mi říkal, že si vítěze nechal trochu utéct, byla měkčí půda. Ale i tak Államfö podal pěkný výkon, byl tu už podruhé druhý ve velkém dostihu a to je pro jeho maďarského majitele moc dobré.  Měl by tu ještě startovat v maďarském Saint Legeru.
A co se týče Polska, kde jsme měli dvě pátá místa, tak tam to byl průšvih, vůbec se mi to nelíbilo. Roussie měla moc pomalý dostih. Ona může i vodit, ale jezdec ji nechal v poli a byla jen pátá. A dvouletá Mequinenza měla více cválat, prvních čtyři sta metrů v dostihu obracela hlavu.

Co vás čeká v nejbližší době, kam budete směřovat klasického vítěze Ramssia a další špičkové koně?
Samozřejmě je tím hlavním teď nejblíže Evropský pohár žokejů, kam bychom chtěli vyslat co nejvíce koní. Ramssio je hlášený do slovenského Saint Legeru, ale spíše ho budeme také směřovat sem. A to i s přihlédnutím k tomu, že pracuji intenzivně na tom, aby k nám přijel žokej světové extratřídy, jehož jméno bude odtajněno příští týden. Taková hvězda tu ještě nebyla. Doufám, že vše klapne, přijede a já budu moci odejít do důchodu (smích). Takže bych byl samozřejmě rád, aby obsazení dostihů Evropského poháru žokejů bylo co nejlepší. A co mi také dělá radost je to, že už je v tisku kniha věnující se deseti rokům existence tréninkového střediska Bošovice, kterou bychom chtěli na Evropském poháru žokejů pokřtít. Letošní sezónu si moc užívám,  je zase pro nás jiná. Nemáme sice tolik vítězství ve Francii, protože nemáme pro ni tolik vhodných koní jako v minulých letech, ale i tak je pro nás hodně úspěšná. Dosáhli jsme blacktype vítězství ve Francii a osmi velkých vítězství ve středoevropském turfu včetně klasických. Já si vždycky před sezónou říkám, že už nemůže být lepší, než ta předchozí, ale zatím je vždycky zase lepší.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková


Pořádková komise pozastavila do konce roku činnost Dostihové komise z Mostu, závodiště dostalo výstrahu

10. Září 2019 - 12:01

Jak dnes informovaly stránky Jockey Clubu, Pořádková komise projednala podnět Jockey Clubu na "prošetření postupu práce dostihové komise, pořadatele a dalších složek podílejících se na organizaci a zajišťování chodu dostihového dne" který se uskutečnil 31. srpna a během něhož došlo ke zranění dvou jezdců a pozastavila činnost všech členů tehdejší Dostihové komise a pořadateli udělila výstrahu..

 
Pořádková komise podle tiskové zprávy JC "na základě podnětů Jockey Clubu ČR a žokeje Marcela Nováka projednala postup dostihové komise řídící dostihový den 31. srpna 2019 a pracovníků pořadatele při problematických dostizích Cena Darsalama a Velká mostecká steeplechase. Jako největší problém v činnosti dostihové komise Pořádková komise shledala skutečnost, že ani jeden z dostihů nebyl zastaven, i když hrozilo reálné nebezpečí zranění nejen aktivním účastníkům dostihu – v případě Ceny Darsalama vedle zraněného Petra Foreta i záchranářům, kteří ho ošetřovali, v případě Velké mostecké pak především zraněnému žokeji Marcelu Novákovi ležícímu v kurzu dostihu. Dostihová komise se v obou případech snažila situaci řešit (v případě Ceny Darsalama pokynem startérovi, aby upozornil jezdce na nebezpečí za cílem, při Velké mostecké zase okamžitým vysláním sanitky na místo pádu – ta se však kvůli probíhajícímu dostihu na místo nemohla dostat bez nebezpečí kolize se startujícími koňmi. V obou případech tak bylo s ohledem na bezpečnost všech aktérů na místě dostih zastavit. Pořádková komise proto všem členům dostihové komise (předsedovi Ing. Jiřímu Holíkovi a členům Ing. Soně Froňkové, Ph.D. a Milanu Čechovi) až do konce letošní sezóny pozastavila možnost výkonu funkce předsedy, resp. člena dostihové komise.

Ve vztahu k pořadateli dostihového dne Hipodromu Most Pořádková komise konstatovala především nedostatky v komunikaci s dostihovou komisí a s pracovníky záchranné služby (např. instruktáž před zahájením dostihového dne) a udělila mu proto sankci výstrahu. Oficiální zápis z jednání Pořádkové komise v této záležitosti bude zveřejněn v pátek 13. září 2019 ve Věstníku českého turfu, který je pravidelně k dispozici na webových stránkách Jockey Clubu ČR."

Jak dále uvádí tisková zpráva, "budou navrženy úpravy Dostihového řádu, tak aby byl zpřesněn postup dostihové komise při obdobných nepředvídatelných událostech (např. povinnost zastavit dostih v případě jezdce či koně ležícího v kurzu dostihu). S využitím zkušeností zástupců našeho největšího překážkového závodiště v Pardubicích MVDr. Jiřího Jandy a Kateřiny Mandysové budou ve spolupráci s členy Lékařské komise JC ČR MUDr. Tomášem Brožem a MUDr. Václavem Hulínským připraveny Zásady zdravotního, veterinárního a technického zajištění dostihového provozu, které by měly být zárukou bezpečnosti dostihového provozu pro jezdce i koně na všech tuzemských závodištích."

Související články:
Mostecký mítink bude řešit Pořádková komise
Sweeticon, Portorikos a Peintre Elusif zvítězili v mosteckých vrcholech. Mítink bohužel nepatřil k vydařeným

Posledním klasickým vítězem se stal po sólu v cílové rovině Ramssio. Torque Power porazil špičku starších mílařů

8. Září 2019 - 17:48

Velmi snadného triumfu v 74. J&T banka St. Leger (3l. kl. + hř., Listed, 2800 m, 600.000 Kč) dosáhl svěřenec trenéra Václava Luky RAMSSIO (na snímku Moniky Vodičkové z jarní části sezóny), který dosud nejvíce upoutal čtvrtým místem v Českém derby. Majitel František Hrubý tak slaví po deseti letech další úspěch v dostihu nejvyšší kategorie a celkem třetí v klasickém dostihu. Trenér Luka zaokrouhlil počet svých klasických vítězů na tucet. Žokej Jan Verner zastoupivší zraněného ž. Davida Lišku si připsal šestý klasický úspěch.


Na startu posledního klasického dostihu sezóny stanulo devět koní včetné jediné odvážné klisny, vítězky "Ceny Hřebčína Napajedla" Ile Jones (Zambezi Sun). Leaderem podstatné části dostihu byl Dalandi (Alandi), který vodil dostih až do cílové roviny s několikadékovým náskokem na druhého Angkor Wata (Nathaniel). Jan Verner posunul favorita Ramssia před lahovickým obloukem na třetí místo a cílová rovina se stala jeho velkým sólem, když okolo cílového mezníku proběhl s desetidélkovým náskokem na Svensona (Blame), který se při čtvrtém životním startu poprvé měřil s elitou ročníku. Ile Jones odsunula Angkor Wata na čtvrté místo a tabulový doběh doplnil dlouho vodící Dalandi. Ramssio dosáhl výborného času 2:56,77, kterým jen o půl sekundy zaostal za rekordem dostihu i pražské dráhy, který utvořila před 14 lety Ready For Life.

Za 4.000 euro Bloodstock agentem Richnerem zakoupený Ramssio
 je synem plemeníka Whippera (Miesque's Son), který vyhrál tři dostihy grupy 1. Jako dvouletý ovládl Prix Morny, ve třech letech přidal další Gr.1 triumf v Prix Maurice Le Marois a ve čtyřech letech zvítězil v Prix Maurice de Gheest. Ovlivnil český turf skrze vítěze Českého derby a dvou dostihů Graded 1 na italských překážkách Roches Crossem, dalším klasickým vítězem Talarem i Settler's Sonem, který v Chantilly vyhrál pod vedením trenéra Michala Listed na 3000 metrů. Ramssiova matka Rampoldina neběhala a v chovu zatím dala 6 startovavších potomků, z nichž 5 zvítězilo. 

Druhý vrchol odpoledne, kterým byla 45. Velká cena Prahy CK Martin Tour ( 3+, Listed, 1600 m, 600.000 Kč) byl velmi dobře obsazený. Kromě vítězů posledních dvou ročníků Saši (Makfi) a Noble Cliffse (Canford Cliffse) byl na startu velký favorit dostihu Wireless (Kentucky Dynamite) nebo talentovaný tříletý mílař Torque Power, který minule potvrdil svou třídu druhým místem ve Francii. Na čele dostihu byly vidět nedlouho po startu růžovobílé barvy stáje Lokotrans hájené Ideal Approachem (Bushranger) a Red Persianem (Haatef). Na opačném konci pole cválali v poklidu Wireless a Torque Power. Bílého zástupce stáje a chovu Valentina Bukhtoyarova začal posunovat Radek Koplík v lahovickém oblouku pomalu dopředu. V cílové rovině pak jeden ze dvou tříletých koní v dostihu TORQUE POWER (Toronado) dlouhým táhlým finišem zvítězil o tři čtvrtě délky před dotahujícím Sagarem (Excelebration). Dobrý výkon podal také třetí Father Frost (Rip Van Winkle), který o nos porazil čtvrtého Wirelesse a o hlavu pátou Sašu. Radek Koplík dosáhl dnes double a letos už pátého vítězství ve velkém dostihu. Spokojený samozřejmě bude i trenérský kouzelník Arslangirej Šavujev. Ze šesti letošních vítězství jeho svěřenců se dva odehrály ve významném dostihu. 

Hned na úvod chuchelského programu viděli diváci jeden ze dvou nejvíce obsazených dostihů mítinku, kterým byla zkouška seriálu Fitmin Cupu pro české odchovance, Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Diváci si přišli na své, když na distanci usilovalo o vítězství sedm koní a nakonec se na závěrečných metrech zúžil souboj na dva z nich. Oba se narodili v Hřebčíně Napajedla a jsou syny plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler's Wells). Hned při debutu si dokázal pod vedením vedoucího jezdce šampionáru na rovině ž. Adama Floriana připsat vítězství svěřenec trenéra Harise a reprezentant stáje Candy & Aqua ABSOLUTIC, který je čtvrtým potomkem třetí z Jarní ceny klisen Anjou (Sholokhov) a vnukem výborné Arganty. Jen o nos odešel poražený Avignon, zatímco favorizovaná Darkelton Lady (Egerton) je pozorovala s odstupem tří délek. 


Favoritce, kterou byla při svém comebacku vítězka z počátku dubna Darina (Exciting Life), se nedařilo ani v Ceně Unicredit Bank (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Dostih rozhodl pro sebe převzetím vedoucí pozice 400 metrů před cílem žokejem Radkem Koplíkem podporovaný zástupce stáje Václav Slovák PENSEUR (Intello), který se tak ve čtyřech letech vyčlenil z kategorie nezvítězivší. Druhou Dernieru (Canfford Cliffs) porazil o dvě délky. Třetí místo získal leader dostihu Wicker Stone (Whipper). Bratři Koplíkovi jsou často k vidění v zahraničí a trenér Zdeno si připsal na domácí dráze pátý triumf svého svěřence, zatímco pro žokeje Radka úspěch s Penseurem znamenal čtvrtý triumf v Česku v aktuální sezóně.

Mnoho nechybělo, a Radek Koplík zvítězil hned v následujícím handicapu, Ceně SUSPRO (3+, handicap II. kat.,1800 m, 90.000 Kč), kde odvodil většinu dostihu s jedním ze dvou nejvíce zatížených koní v poli, Bee Chicem (Elusive City). O výhru ho těsně před cílem připravili dva koně. Dva týdny po vítězství v Meranu si připsal další triumf zástupce stáje ALPEJ GALIS (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo), kterého vedl zkušený žokej Jiří Chaloupka a na druhé místo společně odsunuli o tři čtvrtě délky rovněž velmi dobře běžící outsiderku Boruvku (Casamento). Bee Chic zůstal třetí. Trenér Haris má velmi úspěšný konec léta, dnes docílil double (a velmi se mu také dařilo v Meranu) a do šampionátu trenérů na rovině si připsal páté prvenství.

Pěkný výkon v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) předvedla žákyně Alena Plimlová v sedle zástupkyně stáj Swiss Fans - Fedorowicz MAINE D'ANGE (Motivator), se kterou na začátku cílové roviny byla na konci čtrnáctihlavého pole a poté poblíž divácké bariéry míjela jednoho soupeře za druhým. Při svém třetím vítězství v nedlouhé kariéře zvítězila mladá jezdkyně v sedle svěřenkyně velezkušeného trenéra Fedorowicze od  dvě délky před Marker Sunem (Mamool) s Lucií Fialovou a Luciferem (Tiger Cafe), kterého vedla Lucie Podráská. 

Ani v deseti letech neztrácí nic ze své výkonnosti zástupce stáje DC Zámrsk MUDr. Bruna  NOBLE FOX (Generous), který v letošní sezóně dokázal vyhrát už podruhé. Tentokrát kraloval soupeřům v Ceně J&T jatky (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč), kde za asistence ž. Jiřiny Andrésové po aktivním způsobu průběhu udržel vítězství o tři čtvrtě délky před dotahujícím zástupcem tříletého ročníku Orleanem (Egerton). Favorizovaný Mostar (Age of Jape) měl ztrátu na třetím místě na vítěze více než pět délek. Vítěze připravuje Dušan Andrés připisující si v aktuální sezóně čtvrtý triumf, zatímco jeho manželka Jiřina zvítězila letos šestkrát a patří mezi deset nejúspěšnějších jezdců v rovinové sezóně.

V Ceně hledáme rodiče (3+, handicap IV., kat., 1200 m, 40.000 Kč) uspěli dva koně s nejnižšími hmotnostmi v poli. Sérii šesti pátých míst v sezóně pod taktovkou ž. Kateřiny Hlubučkové protrhla BOUŘKA (Mir Sada - Bouře, Perugino), kterou k druhému letošnímu vítězství nachystal pro stáj LOKOTRANS Slovakia CZ trenér Kantek. Osmiletá klisna o necelou délku porazil Ibara (Look Honey), a blízko byl i třetí Monte Christo (Tiger Cafe), který ale nosil mamutí zátěž 66,5 kg.
 
Vedoucí jezdec rovinového šampionátu Adam Florian se stal prvním jezdcem mítinku, který si šel pro čestné ceny za vítězství v dostihu a také poslední. V Ceně Kurýrní služby Messenger (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) provedl totiž na první pozici vítězně cílem desetiletého VALMONTa (Forever Bond - Victoria Caesaris, Blushing Flame), který pro stáj Challenger Horse a trenéra Duchoně vybojoval vítězný duel nad zlepšením Alfazivem (Evasive). Oba koně za sebou o více než délku nechali favorizovaného Opinion Makera (Zoffany).

Michaela Zemanová

Talent je zpět, návrat na dráhu proměnil v kvalifikační vítězství

7. Září 2019 - 23:37

Jediný zářijový mítink na pardubickém závodišti nabídl devítku dostihů. Vrcholem byla závěrečná kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do ní odstartovalo devět koní, z nichž šest mělo poslední šanci zajistit si vstupenku do říjnového vrcholu české překážkové sezony. Po téměř roce a půl se na dráhu vracel osmiletý ryzák Talent, který letošní premiérový start v sezoně proměnil ve vítězství.


Hvězdou startovní listiny kvalifikačního dostihu byl vítěz loňského ročníku Velké pardubické Tzigane du Berlais. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy se z počátku střídal na předních pozicích s Mazhilisem, pod žokejem Janem Faltejskem ale nakonec dostih dokončil až na pátém místě. Pozornost na sebe strhl Talent trenérky Hany Kabelkové, který naposledy startoval vloni v květnu, kdy zvítězil v kvalifikaci. Tentokrát udolal dvojici koní trenéra Josefa Váni Theophila (ž. Josef Bartoš) a Mazhilis (ž. Jan Kratochvíl). V jeho sedle byl žokej Marcel Novák, pro kterého to bylo druhé vítězství dne.

Byl to těžký dostih, tahal jsem se s ním. Ale mám radost. Mám radost z celého dne. Dařilo se i s naším Playerem. Je to hodně dobrý pocit po dění minulý týden v Mostě,“ řekl vítězný žokej Marcel Novák. Za prvním triem dokončili vítězové Velké pardubické 2015 Ribelino a 2018 Tzigane du Berlais, za nimi ještě Krocoleon a Duclar de Sivola.

Talent do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou ještě přihlášený není. Pokud se realizační tým rozhodne osmiletého ryzáka dohlásit, má možnost tak udělat 26. září. Platí to také pro trojici koní Eldorado, Ter Mill a Player, kteří mají podmínky kvalifikace splněné z minulých dostihových dnů.

Vítězný žokej Marcel Novák s největší pravděpodobností ale v sedle Talenta ve Velké pardubické nebude. Plánuje v legendárním dostihu zkusit štěstí s Playerem, se kterým tentokrát zvítězil v Ceně Irakliona za podpory Crystal Glamour a porazil tak i favorizovaného Hegnuse. „Pokud bude Player v pořádku, dohlásíme ho do Velké pardubické,“ potvrdil Novák.Nadějně vidí start ve Velké pardubické i tým druhého v pořadí tohoto dostihu Hegnuse. Nesl nejvyšší váhu (73 kilogramů). „Chyboval na Velké vodě, to mu ubralo sílu. Ale má dobrý konec. Velké pardubické se s ním nebojím,“ řekl hned po dostihu žokej Marek Stromský. Tuzemskou premiéru absolvoval třetí Direct Lagrange (Adam Čmiel). Čtvrtý finišoval Taras (ž. Josef Bartoš) před Leo Fantastico (ž. Jan Faltejsek).

Jan Faltejsek byl vůbec nejúspěšnějším jezdcem dne. V sedle Tech Jury zvítězil hned v úvodním dostihu přes proutěné překážky tříletých na 3200 metrů – v Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. a hned vzápětí v nově vypsaném dostihu – v proutkách I. kategorie na 3400 metrů. V dostihu 140. Bad Harzburger Galopprenwoche za podpory Nadace pro rozvoj města zvítězil v sedle Cheminée, pro kterou to bylo čtvrté vítězství v řadě. Potřetí Faltejsek zvítězil v závěrečné Ceně Orling v sedle Korfu.

V Benefičním dostihu Kapky naděje zvítězil Charismatic s Pavlem Složilem ml., v Ceně společnosti SEKO AEROSPACE Sottovento (ž. Josef Bartoš) a v crossu Cena deníku Právo se zadařilo Tiara Manovi (ž. Sertash Ferhanov).

Cena společnosti AUTO IN s.r.o. byla poznamenaná diskvalifikací tří koní pro nedodržení kurzu dostihu. Po úpravách výsledkové listiny patří prvenství čtyřletému hnědákovi Nevado, pro kterého to bylo první vítězství v kariéře. V jeho sedle byl am. Michal Mikšovský.

Dostihový spolek Pardubice, foto Kateřina Filipi


V posledních letech byli v Pardubicích koně příliš upozaděni, ale hodlám to změnit, říká nový ředitel Dostihového spolku

7. Září 2019 - 8:13

Od začátku měsíce září má Dostihový spolek a.s. nového ředitele. Stal se jím Jaroslav Müller - člověk, který v „koňském světě“ není úplně neznámý. Celý svůj profesní život se věnuje chovu a výcviku koní. Má zkušenosti s řízením společnosti i s pořadatelskou činností v oboru. Z Mnětic na Pardubicku teď míří na dostihové Pardubické závodiště.

 
Pane řediteli, co Vás vedlo k rozhodnutí přihlásit se do výběrového řízení na pozici ředitele Dostihového spolku?
Důvodů, které ovlivnily mé rozhodování, bylo několik. V první řadě to byl můj vřelý vztah k místu, které jsem se svým otcem navštěvoval již jako malý kluk. Dostihové závodiště jsem vždy vnímal jako místo, kde se v daném čase a prostoru setkávala odborná veřejnost zastoupená chovateli koní, jejich majiteli, trenéry a jezdci s velkou a zasvěcenou diváckou kulisou, která byla vždy nedílnou součástí těchto akcí. V posledních letech cítím v tomto směru jistou míru stagnace a možná i rezignace. To byl zřejmě ten pravý důvod mojí účasti ve výběrovém řízení. Nerad a málokdy používám slovo „koňák“, ale v tomto případě musím konstatovat, že i ve mně ho kus je a z tohoto titulu cítím jistou míru povinnosti pokusit se a napomoci pozvednout úroveň dostihového závodiště opět na místo, kam dlouhodobě a historicky patří.

Otázka, která se nabízí… s čím na závodiště přicházíte, co je Vaše priorita?
Není veřejným tajemstvím, že Dostihový spolek prochází poměrně složitým obdobím. To znamená, že priority jsou dané. Čeká nás pokus o rychlou finanční a ekonomickou stabilizaci, reorganizaci v řízení, stanovení strategických cílů atd. Těch povinných a nutných priorit je celá řada. Ale abych Vám odpověděl na to, na co jste se mě skutečně ptala… Osobně cítím, že v posledních letech byli v Pardubicích koně příliš upozaděni, a to je skutečnost, kterou hodlám změnit. Chci se zaměřit na precizní pořadatelskou činnost, profesionalitu a odbornou úroveň, která je na ústupu. Chci zajistit účastníkům a návštěvníkům vyšší standardy v podobě poskytovaného zázemí a rozšířit možnosti Dostihového spolku pro další pořadatelské činnosti. Svou pozornost budu samozřejmě věnovat stávajícím a novým obchodním partnerům. A nechci opomenout ani propagaci a reprezentaci na tuzemském a zahraničním poli.

Jakým způsobem se chcete zaměřit na dostihový provoz? V dostihovém sportu koní ubývá, trenéři si občas stěžují i na nedostatek jezdců. Co s tím?
V obecné rovině si nemyslím, že by v dostihovém sportu koní zásadně ubývalo. Problém klesajících počtů koní v překážkových dostizích v České republice spočívá především v osobních preferencích majitelů a trenérů koní, kteří své svěřence prezentují raději v zahraničí. Jejich důvody jsou pádné a pochopitelné. Z hlediska peněžitých výher nejsme aktuálně schopni konkurovat renomovaným evropským hipodromům, na druhou stranu však disponujeme tradiční a dobře připravenou dostihovou dráhou, která zcela určitě má „našinci“ co nabídnout. Naše úloha spočívá ve vytvoření funkčního a smysluplného pořadatelského portfolia, které bude respektovat potřeby majitelů a trenérů na jedné straně, na straně druhé bude vytvářet atraktivní program pro diváky a návštěvníky.

Jak toho chcete dosáhnout?
Rozloha, vybavení a zázemí Pardubického závodiště umožňuje pořádání téměř všech dostihových disciplín i dalších hipologických akcí. Ze strany pořadatele zde v Pardubicích dlouhodobě postrádám příznivý přístup k účastníkům a aktérům, a rovněž mi zde schází jistá míra tolerance a velkorysosti. Je zapotřebí nastavit příznivé a únosné finanční podmínky pro účastníky dostihů a poskytnout jim odpovídající a komfortní zázemí tak, aby zkrátka měli chuť do Pardubic přijet.

Na Pardubickém závodišti se kromě dostihových dnů koná i celá řada dalších akcí, ať už pořádaných Dostihovým spolkem, tak i externími subjekty. Budete v tom pokračovat?
Záběr pořadatelské činnosti Dostihového spolku v té „koňařské“ sféře je poměrně široký. Prioritou jsou pro mě samozřejmě překážkové dostihy, ale na výsluní se postupně dostává všestrannost a mým cílem je vytvořit také prostor a podmínky pro parkurové a drezurní soutěže. Dostatek místa je tu i pro vozatajce a další sporty jako je např. pólo, parforsní hon a další. Vše je to otázka vlastních preferencí a schopnosti začlenit se do termínových listin jiných pořadatelských organizací. Areál Pardubického závodiště není pouze o koních a je tomu tak dobře. Během několika uplynulých let zde mnoho společností, spolků, firem a dalších subjektů nalezlo vhodné podmínky a prostory pro svou prezentaci nebo pořádání rozmanitých akcí. Některé z nich zde již zakořenily a nalezly své stálé místo v kalendáři pořádaných akcí. I v příštích letech se tedy můžeme těšit na „mimo koňské“ akce a užít si tak prostředí Pardubického závodiště z jiné perspektivy.

V Pardubicích se už dlouho mluví o novém kolbišti a o dalších investicích, které závodiště potřebuje…
Pokládáte mi dvě těžké otázky v jedné větě. Pokusím se být stručný. Dostihový spolek je společnost, která zajišťuje pořadatelskou činnost prováděnou na dostihovém závodišti, které je v majetku města Pardubic. Tento model nám do jisté míry značně komplikuje možnost přímé investice do jednotlivých projektů. Z jiného úhlu pohledu však nabízí prostřednictvím vlastníka nemovitostí daleko širší spektrum využití dostupných dotačních titulů. Ani mně se nevyhne otázka řešení nového jezdeckého kolbiště a opracoviště. Tuto problematiku budu řešit s ohledem na její akutní potřebu, ale zároveň budu brát v úvahu finanční možnosti, které se nám budou v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu nabízet. Chápu, že má odpověď není zatím zcela srozumitelná, nicméně se jedná o téma na samostatný článek. Co se týká ostatních investic do Pardubického závodiště, situace je velmi podobná. Celou problematiku je třeba nejprve analyzovat, definovat, vyčíslit a hledat potřebné finanční prostředky pro investice do majetku města Pardubic. To vše je potřeba řešit s ohledem na plynutí času a stavu nemovitostí, kterých se potřeby investic přímo dotýkají.

A co říct na závěr?
Nerad bych zakončil tento rozhovor s tím, že nás čeká jen spousta práce a problémů, se kterými se budeme muset lépe či hůře vypořádávat. Lidé chodí na Pardubické závodiště proto, aby zde strávili příjemné chvíle a stali se svědky spojení člověka a koně. Aby zde ucítili pot koní a alespoň na chvíli zvýšili hladinu adrenalinu. Mým úkolem je udělat vše pro to, aby tomu tak bylo. Vážím si podpory a zájmu ze strany města, kraje, státu a všech „skalních“ partnerů, kteří nás podporují i v nepříznivých dobách.

Závěrečná kvalifikace: Pro Tzigane du Berlais rozcvička, pro „váňovce“ poslední šance

5. Září 2019 - 9:11

V sobotu se v Pardubicích uskuteční poslední dostihový den před mítinkem Velké pardubické, jehož vrcholem je Cena města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m).Hvězdou devítičlenné sestavy je poslední vítěz Velké pardubické Tzigane du Berlais. Ten má samozřejmě start v říjnovém vrcholu jistý, ovšem šestice jeho soupeřů má poslední šanci ke splnění kvalifikačních podmínek.


Svěřenec Pavla Tůmy Tzigane du Berlais (Faltejsek) platil řadu let za velký talent pro pardubické krosy a loni jako sedmiletý hned svou premiérovu účast ve Velké pardubické proměnil ve vítězství. Jediný start v aktuální sezóně absolvoval v květnové kvalifikaci. V ní mu sice porážku z Velké pardubické vrátil Hegnus, přesto zanechal dobrý dojem. Poté, co se trochu trápil v hluboké oranici, totiž vbíhal na travnatý ovál až jako sedmý, ale nakonec svým tradičně silným závěrem vybojoval druhou příčku. Na startu zářijové kvalifikace byl také loni, kdy skončil druhý, takže jeho realizační tým volí osvědčený program.

Kvalitní duo chystá na závěrečnou kvalifikaci trenér Josef Váňa. Pro oba jeho svěřence ale platí, že pokud se mají postavit za pět týdnů na start Velké pardubické, musí sobotní dostih dokončit bez pádu a vybočení. Theophilos (Bartoš) byl totiž v květnové kvalifikaci zadržen. V dalších startech se ovšem ukázal ve výrazně lepším světle, když před měsícem ovládl dvojkovou Cenu Peruána. Mazhilise (Kratochvíl) čeká premiéra v pardubických kvalifikacích. O jeho třídě ale netřeba pochybovat. Vždyť před třemi lety ovládl největší italskou steeplechase Gran Premio Merano. Po několika rozpačitých startech se navíc minule dobře předvedl i v Pardubicích, když ho až po boji udolal talentovaný Evžen.

Jediným koněm na startu, který už získal vítězství v kvalifikaci na Velkou pardubickou, bude Talent (Novák). Svěřenec Hany Kabelkové svůj životní úspěch vybojoval loni v květnu, kdy za sebou nechal výborné trio svěřenců Josefa Váni ve složení Ange Guardian, No Time To Lose, Theophilos. Od té doby ale nestartoval, takže jeho forma je otazníkem. Do Velké pardubické zatím hlášený není, ale ještě konce září bude možnost dohlášek. Té v případě úspěchu může využít také Amadeon (Ferhanov). Tomu se loni dařilo na lehkých skocích, když zvítězil v proutěnkářském Zlatém poháru EŽ Praha. Letos se svěřenec Heleny Vocáskové zaměřil na krosy a jistý červnový triumf z dostihu II. kategorie napovídá, že ani tady nelze přehlížet.

Do Velké pardubické není přihlášený ani Valtz (Matuský), který se v posledních dvou startech utkal s Amadeonem. V květnu s ním prohrál až po boji, ale v červnu byl mezi nimi výraznější rozestup. Kvalifikaci nemá splněnou ani Krocoleon (Myška), který před měsícem nestačil pouze na Theophilose. Naopak do cíle už se v letošních kvalifikacích dostali vítěz Velké pardubické 2015 Ribelino (Glassonbury) a teprve šestiletý Dulcar de Sivola (Borč), ale ani jeden z nich se v nich nevešel mezi pětici nejlepších. Pokud se jim to tentokrát podaří, bude to úspěchem.

Novinkou v pardubickém programu je proutěnkářská 140. Bad Harzburger Galopprennwoche za podpory Nadace pro rozvoj města Pardubic (I. kat., 3400 m), která nabídne souboj generací. Nejvýraznějšími úspěchy se totiž ze sedmičlenného pole může pochlubit dvanáctiletý Čáriray (Odložil), který zvítězil ve dvou jedničkách na mítinku Velké pardubické. Forma svěřence Stanislava Popelky sice pravidelně graduje na podzim, nicméně navrch by měli mít čtyřletí Cheminée (Faltejsek) a Black Bard (Bartoš), kteří při posledních startech naznačili suverénními vítězstvími velký potenciál.

V Ceně Irakliona za podpory CRYSTAL GLAMOUR, a.s. (II. kat., 4500 m) bude obhajovat loňské vítězství Hegnus (Stromský). Svěřenec Radka Holčáka v jediném letošním startu zvítězil v květnové kvalifikaci a tentokrát se půjde především rozcvičit před Velkou pardubickou, v jejíž loňské edici skončil druhý. Největšími soupeři by mu měli být naposled v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové suverénní Aeneas (Kratochvíl) a v květnové kvalifikaci třetí Player (Novák). Ten se zúčastnil i srpnové kvalifikace, ale už na druhém skoku ztratil jezdce.

Specialisté na krátké cross country míří do Ceny DENÍKU PRÁVO (II. kat., 3300 m). Loňské vítězství bude obhajovat Starbuck (Novák), který v podobném dostihu triumfoval také v květnu, ale až čtvrtý skončil v Červnové cross country Válečníka. V ní zhruba kilometr po startu převzal vedení jiný reprezentant stáje EŽ Praha Medic (Složil ml.) a už před sebe nikoho nepustil. Třetí tehdy skončil Tiara Man (Ferhanov). Také on je v podobných dostizích dobře zavedeným jménem, když v květnu na Starbucka ztrácel jen krk a především je posledním vítězem Poplerova memoriálu. V něm třetí příčku obsadil Chrystal Cross (Myška), ale od té doby se na dráze neukázal.

Dostihový spolek Pardubice

Další nové posily do českých stájí. Tomáš Janda dnes vydražil syna vítěze Caufield Cupu za 42.000 €

4. Září 2019 - 18:38

I druhý a závěrečný den dražby ročků francouzské společnosti Osarus, který se konal dnes na závodišti Béquet v přímořském La Teste de Buch, přinesl další nákupy koní do českých stájí. Stejně jako úvodní den se do dražení zapojili oba v ČR působící bloodstock agenti Tomáš Janda a Christian Richner, přičemž stejně jako úvodní den prvně jmenovaný koupil tři ročky, druhý přidal, stejně jako včera, jednoho.

 
Včera Janda získal hřebce za 30 tisíc eur, dnes v boji o lot 197 musel nabídnout ještě o 12 tisíc eur více, aby vyhlídnutého ročka získal. V únoru ve Francii narozený hřebec je potomkem australského rodáka Elvstroema (Danehill), vítěze slavného Caufield Cupu (Gr.1), Victoria Derby (Gr.1) a dalších tří Gr.1 dostihů a dnes už i otce 12 blacktype vítězů včetně v Gr.1 Emirates Stakes úspěšného Hucklebucka. Matka Lovemedo (Zafeen) vyhrála od dvou do čtyř let 3 dostihy a doběhla mj. druhá v Prix La Sorellina (L). Jandou angažovaný ryzák je jejím prvním potomkem.

Již včera koupil Janda dceru plemeníka Literato (Kendor), dnes přidal další. Za 10.000 € získaná bělka MANORIE (lot 266) je dcerou vítězky Give Thanks Stakes (L) a Gr.2 umístěné Reform Act (Lemon Drop Kid), matky 4 vítězů ze 7 potomků dostihového věku.    

Třetí Jandovou akvizicí byl lot 275, za 5.000 € získaný syn plemeníka Anodina (Anabaa) ze 4x umístěné Rocky Mixa (Rock of Gibraltar), matky 3 vítězů. 

Christian Richner získal za 4.000 € lot 182, klisnu po Rajsamanovi (Linamix), otci francouzského derby-vítěze Brametota z Kyllachyho (Pivotal) dcery Kinlochrannoch, která vyhrála ve dvou letech jeden dostih na ostrovech a v chovu dala 2 vítěze ze 4 potomků dostihového věku. Hřebec je, stejně jako oba Jandovy nákupy, kvalifikovaný pro zisk francouzských majitelských prémií. (miv) 


Richnerem zakoupený syn plemeníka Rajsamana, foto Osarus 

Související článek:
Začala dvoudenní Osarus Sale. Tomáš Janda koupil 3 ročky za celkem 74 tisíc eur
 


Začala dvoudenní Osarus Sale. Tomáš Janda koupil 3 ročky za celkem 74 tisíc eur

3. Září 2019 - 19:29

Dnes začala na závodišti La Béquet dvoudenní dražba ročků společnosti Osarus. Velmi aktivním kupujícím úvodního dne byl bloodstock agent Tomáš Janda, který vybral a zakoupil tři ročky, s nimiž bychom se v budoucnu měli potkávat na našich drahách či alespoň v našich tréninkových centrálách.


Tomáš zakoupil hned první předvedený lot, kterým byla dosud nepojmenovaná ryzka francouzského původu, dcera u nás již díky Literalii známého plemeníka Literato (Kendor) a ostrovní vítězky Sakkara Star (Mozart), matky 3 vítězů ze 7 potomků dostihového věku, mezi nimiž však najdeme i mnohonásobného grupového vítěze Itsinthepost (American Post). Klisna byla vydražena za 16.000 €.

Za téměř dvojnásobnou cenu, přesně 30.000 €, Janda získal lot 10, ryzáka HOTCHWAYE po Scissor Kick (Redoute's Choice) a třikrát umístěné Serenissime (Fairbanks), matky dvou potomků dostihového věku, kterým se oběma podařilo zvítězit.

Posledním ročkem, kterého dnes Tomáš vydražil, byl v privátní koupi za 28.000 € získaný lot 28, hnědák francouzského původu STIGO. Otcem Jandovy akvizice je začínající plemeník Olympic Glory (Choisir), matka Sylvanes (Teofilo) získala dvě vítězství a Sligo je jejím prvním potomkem. (miv)


Stigo, foto Osarus

    

Bořiči mýtů: Opravdu Derby vyhrává nejšťastnější a Saint Leger nejlepší kůň?

3. Září 2019 - 18:14

Léta se v českém a dříve i v československém turfu traduje úsloví, že Derby vyhrává nejšťastnější kůň, zatímco Saint Leger nejlepší. Zakládá se však na pravdě? Jistě, každý z nás si nějaký případ, potvrzující tento mýtus, pamatuje. Nakonec byl jím i zatím poslední rok, kdy oba dostihy měli rozličné vítěze - sezóna 2017, v níž  se v derby štěstěna nečekaně usmála na Josepha, zatímco v Saint Leger se prosadila tehdy vycházející hvězda Nagano Gold. Je to ale pravidlo, nebo jen náhoda?

 
Pro zodpovězení otázky jsme sestavili listiny všech vítězů Českého (a Československého) derby a Saint Leger od roku 1946, kdy se Saint Leger běželo poprvé. A ač Generální handicap či dnes Klasifikace jsou subjektivním pohledem jednoho či dvou autorů, Jockey Clubem stanovených handicaperů, asi nenajdeme lepší měřítko jak určit, kdo byl v ročníku opravdu nejlepším koněm, a tak jsme jej použili i my. Následující tabulka ukazuje, jak si jednotliví vítězové vedli v posezónním hodnocení, respektive jaké místo obsadili v Generálním handicapu tříletých či nyní Klasifikaci tříletého ročníku.

Vítězové Českého derby a Saint Leger a jejich pořadí v hodnocení ročníku v Generálním handicapu či později v Klasifikaci

rok  vítěz Derby pořadí v GH vítěz St. Leger pořadí v GH 1946 Vandal 1 Ladycap 2 1947 Panoš 1 Panoš 1 1948 Liberál 3 Brat 1 1949 Bosna 1 Lán 2 1950 Svatava 1-2 Patron 1-2 1951 Pink Pearl nehodnocen Lian 1 1952 Hájek 2 Detvan 1 1953 Makar 2 Povážan 4 1954 Symbol 1 Symbol 1 1955 Masis 1 Masis 1 1956 Blyskač 1 Blyskač 1 1957 Korbel 1 Valon 2 1958 Válek 2 Havran 1 1959 Cent 2 Jasmín 1 1960 Cejlon 2 Cornet 1 1961 Corvetta 1 Buk 3 1962 Lyon 1 Lyon 1 1963 Nil 1 Siena 5 1964 Rih nehodnocen Moloděc 1 1965 Myjavan 1 Listr 2 1966 Corvet 4 Donald 1 1967 Silver 1 Vardar 2 1968 Sebestyén 1 Siesta 3 1969 Relief 1 Caravella 2 1970 Norbert nehodnocen Sigham 1 1971 Hviezdar 1 Continental 3 1972 Crapom 1 Victor 3 1973 Seal 3 Lira 1 1974 Elita 3 Lakmus 1 1975 Veronal 1 Cavalerie 2 1976 Sudan 1 Cobalt 3 1977 Bohatier 2 Kento 1 1978 Beller 3 Sapo 2 1979 Valdaj 1 Sarna 3 1980 Latina 1 Latina 1 1981 Nelson 2 Freda 1 1982 Cedros 1 Vlna 2 1983 Taran 2 Centurie 1 1984 Juror nehodnocen Redakta 2 1985 Trocadero 1 Strela 3 1986 Dynamit 1 Nikola 3 1987 Dox 2 Zana 4 1988 Arva 1 Arva 1 1989 Lancelot 2-3 Lancelot 2-3 1990 Gimt 1 Balú 4 1991 Lykeion 3 Rezon 1 1992 Barbakan 3 Law Soziri 1 1993 Manhattan Project 1 Faust 3 1994 Progression 1 Progression 1 1995 Regulus 1 Regulus 1 1996 Glowing 1 Glowing 1 1997 Nora Jeane 1-2 Librilla 9 1998 Temirkanov 1 Polynésia 8-10 1999 Ray of Light 1 Bohemian Lad 2 2000 Indurain 1 Ballet du Bolshoi 5-6 2001 Tribal Instinct 2 Tribal Instinct 2 2002 Poderoso 1 Poderoso 1 2003 Ohne Sorge 2 Radbec 6 2004 Darsalam 1 Darsalam 1 2005 Ready for Life 2 Ready for Life 2 2006 Laureat 4 Ryan 3 2007 Medeo 2 Savignon 6 2008 Tullamore 1 Urodos 2-3 2009 Age of Jape 1 Age of Jape 1 2010 Talgado 1 Taro 4-5 2011 Roches Cross 1 Katelbach 6-7 2012 Kadyny 2 Atack 1 2013 Mister Aviation 3-4 Always on Sunday 3-4 2014 Cheeky Chappie 2 Cheeky Chappie 2 2015 Touch of Genius 1-3 Sanok 4-5 2016 Gontchar 1 Grace of Gracie 6-8 2017 Joseph 14 Nagano Gold 1-2 2018 Blessed Kiss 5-7 Blessed Kiss 5-7

* tučně zvýrazněni vítězové obou dostihů

Jak vidno, vítězové Saint Legeru se na vrchol hodnocení ročníku dostali celkem 32x, a to včetně dvou případů (rok 1950 a 2017), kdy se o prvenství museli dělit ještě s jedním tříletkem. Ovšem zatímco v případě Nagano Golda byl oním druhým tříletkem sprinter Ultimate Fight, vítěz z roku 1950 Patron se o první místo v ročníku dělil s derby vítězkou Svatavou. Z oněch 32 ročníků, kdy vítěz Saint Legeru stanul v čele své generace, je ale 13 takových, kdy onen premiant vyhrál i Derby. To sice příliš neodporuje zmíněnému mýtu, protože "ten nejlepší může být i tím nejšťastnějším", nicméně není to případ, kdy by vítěz Saint Legeru překonal v hodnocení vítěze Derby.

Vítězové našeho derby se na vrchol hodnocení ročníku dostali 42x, tedy zhruba o třetinu častěji než premianti Saint Leger, a to včetně započtení tří vítězů (Svatava, Nora Jeane, Touch of Genius), kteří se o první místo museli dělit. Navíc mezi vítězi našeho derby jsou 4 zahraniční účastníci (1951 - Pink Pearl, 1964 - Rih, 1970 - Norbert a 1984 - Juror), kteří generálním handicapem zachyceni nebyli a kteří mohli počet derby vítězů v čele handicapu rozšířit. Minimálně Juror (Saragan), mohu-li soudit jen ty, které jsem měl čest na dráze spatřit, by si to zasloužil.


Vítěz Českoslvoenského derby 1984 Juror patří ke čtveřici vítězů, která by k boření mýtu mohla přispět, ale v českém handciapu zachycena nebyla. Foto Eduard Ziebiker

Z tohoto pohledu tak lze říct, že mýtus o vítězích Saint Leger neplatí. Vítězové derby stanuli na čele ročníku podstatně častěji než vítězové Saint Leger. Ke stejnému závěru dojdeme i pokud se na vítěze obou dostihů podíváme z pohledu průměrného umístění v ročníku. Vítězům Derby náleží v průměru 1,76. místo v pořadí nejlepších tříletých, zatímco vítězům Saint Legeru 2,37. místo v ročníku.     

Štastlivci, kterým to vyšlo a nešťastníci, co se "zahojili" v Saint Leger

Nicméně není v historii až tak málo případů, kdy Derby skutečně výjimečně sedlo koni, který už podobný výsledek nezopakoval či alespoň v derby porazil jinak třídovějšího soupeře a také je řada vítězů Saint Leger, pro které derby nebylo nejšťastnějším dostihem. Z té druhé kategorie Vás jistě napadne již v úvodu zmíněný Nagano Gold (Sixties Icon), mne ale jako první napadne jiný kůň - hvězda první poloviny 80. let Centurie (Lincoln). Dodnes famózní klisnu vidím cválat cílovou rovinou Derby s vlající rozmotanou bandáží za sebou, a pak její totální destrukci soupeřů v Saint Leger, který vyhrála v rekordním čase. A samozřejmě Lakmus (Wiesenklee), hvězda sezóny 1974, který se v Derby stal jednou z obětí hromadného pádu, ale svou nadvládu nad tříletým ročníkem ukázal mj. i v Saint Leger.


Jeden z těch, kteří se po derby už ze zdravotních důvodu na dráze neukázali - Medeo. Foto Zenon Kisza 

Myslím, že namalou roli na vzniku a hlavně životě zmíněného mýtu hrála skutečnost, že zvláště v 70. a 80. letech se řada Derby vítězů ani Saint Leger nedočkala. Chovu plnokrevníka u nás tehdy docela výrazně chyběla tvrdost a koně jako Sudan (Negresco), Nelson (Tuny) či třeba Cedros (Mehari) a řada dalších se Saint Legeru ani ve zdraví nedožili. Nakonec ale ani tento aspekt nevymizel. Vzpomeňme třeba na vítěze z roku 2007 Medea (Monsun), který se po vítězství v Českém derby již na dráze neukázal a ani letošního premianta Pacific Hilla (Nathaniel) letos na startu posledního klasického dostihu neuvidíme.

Pokles významu Saint Legeru

Z výše uvedené tabulky navíc lze vyčíst trend, který též jde proti směru zmíněného mýtu. Zatímco v prvních letech existence obou dostihů jejich vítězové vesmes obsazovali první a druhé místo, dnes je situace jiná. Už na přelomu tisíciletí postavení vítězů Saint Leger v hodnocení nejlepších tříletků pokleslo, nyní je tento trend ještě umocněn mj. i zahraničními starty soupeřů. Nicméně příklad posledních dvou ročníků ukazuje, že se to nemusí týkat jen posledního klasického dostihu. Zatímco až do roku 2017 neskončil nikdy Derby vítěz hůře jak na čtvrtém místě v hodnocení ročníku, Joseph se předloni, navzdory skvělému času, propadl až na 14. místo a loňská premiantka Blessed Kiss skončila společně se dvěma dalšími na pátém místě. 

Závěr: Mýtus zbořen!

Ač najdeme v historii řadu příkladů, kdy se vítězem Saint Leger stal nejlepším koněm ročníku, zatímco derby vítěz skončil v hodnocení až za ním, převaha Derby vítězů v handicapovém hodnocení je poměrně značná. Jistě i tuto neděli u chuchelského padocku při předvádění startujících v Saint Leger výrok zazní, podpořen neúčastí Derby vítěze Pacific Hilla, nicméně historie hovoří v neprospěch zažitého názoru.

Miloslav Vlček   


 

Stránky