Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 10 min 27 sek zpět

V Katalogu ročků přibyly 4 nové nabídky včetně ročka s cenovkou 300 tisíc korun

20. Říjen 2017 - 8:34

Ještě nedávno byl nejdražším ročkem v nabídce Katalogu ročků, službě společnosti Blacktypepedigree, s.r.o. pro české chovatele, syn Mikhaila Glinky Bolthorn, nabízený za 250.000 korun. Ten už svého nového majitele našel, nyní se v nabídce objevil roček s cenovkou ještě o 50 tisíc korun vyšší.


Vedle cenovky má i velmi sebevědomé jméno - Rambo, ale pokud se podíváte na jeho vizitku, sebevědomí mu nechybí oprávněně. Odchovanec Ing. Miroslava Ševčíka je synem Stormy Jaila (Stormy Atlantic) a klisny Renaissance (High Extreme) a je tudíž pravým bratrem vynikajícího Renny Stormy, šampióna dvouletých hřebců, který v péči Jiřího Michala vyhrál ve Francii dostih o 30.000 € a poté dokonce i o 52.000 € a po prodeji do Německa dokázal vyhrát na trávě, písku i ve Svatém Mořici na sněhu. Nejúspěšnější český odchovanec posledních let pochází z rodiny, kterou založila skvělá Redakta (Dakota), dosud jediný blacktype vítěz českého chovu.

Další hřebec, kterého v Katalogu ročků nabízí Miroslav Ševčík, by se měl realizovat především v překážkovém provozu. Chico de Chilli, nabízený za 75.000 Kč, je synem Koně roku Age of Japa, který po skvělé kariéře na rovinách pokračoval ve stejném duchu i na překážkách a zvítězil mj. v Gd1 proutěnkách Gran Corsa Siepi d'Italia, matka Chilli vyhrávala na rovinách i na překážkách.

Miroslav Ševčík nabízí prostřednictvím Katalogu ročků na prodej i dvě klisny, přičemž u obou je hlavním tahákem velmi blízká příbuznost k jednomu z nejlepších překážkářů českého chovu, i v zahraničí velmi úspěšnému Demon Magicovi (Jape). Jak Diana Jape, tak i Doména, jsou obě dcerami Age of Japa (Jape), a jejich matky, pravé sestry  Divoká Kočka a Divoká Domina, jsou dcerami vynikající matky Divé Báry (Sectori), matky zmíněného Demon Magica. V rodině najdeme navíc hodně ranosti, což dokládají jak zimní královny Divoká Šárka a Divoká Orlice, tak i samotný Demon Magic, který jako dvouletý zvítězil v pardubickém zimním favoritu. (miv).

   
 

Kalendárium - 20. říjen

20. Říjen 2017 - 7:24

Už je to 5 let, co se 20. října 2012 na závodišti v Ascotu v Champion Stakes rozloučil s dostihovou kariérou famózní Frankel (Galileo). Odchovanec Juddmonte Farms, připravovaný legendárním Henry Cecilem, tehdy, ač neměl rád měkkou půdu a lehce zaváhal na startu, jistě porazil francouzského Cirrus des Aigles a získal 14. vítězství.


Před nabitou tribunou se pak loučil jako zřejmě nejlepší kůň, kterého většina z nás měla možnost zažít, což, alespoň v britském kontextu, potvrdilo i hodnocení handicaperů. Frankel, pojmenovaný po další z nezapomenutelných legend světového turfu, americkém trenéru Bobby Frankelovi, dodnes držícím rekord v počtu vyhraných Gr.1 dostihů během jediné sezóny, odešel z dráhy neporažen, přičemž vyhrál 10 Gr.1 dostihů - od Dewhurst Stakes ve dvou letech, přes 2000 Guineas, St James's Palace Stakes či Queen Elizabeth II Stakes ve třech až po Queen Anne Stakes, Juddmonte International a zmíněné Champion Stakes ve čtyřech letech. (miv)
   

Furous třetí v Deauville (+ video)

19. Říjen 2017 - 21:22

Třetí dotované umístění své kariéry dnes v Deauville získal tříletý valach Furous (Oasis Dream) stáje All 4 Blondes, který pod Anthony Crastuse finišoval na třetím místě, 3/4 délky od druhé Dolianovy v Prix du Port de Fecamp (3, 1500 m, 22.000 €, záznam). Za toto umístění získal svěřenec Jürgena Albrechta 3.300 €.

 

Deauville: 80.000 € posila stáje Joly

19. Říjen 2017 - 21:00

Třetí den říjnové dražby ročků společnosti Arqana v Deauville byl svědkem zatím největší aktivity českých kupců i nejdražšího českého nákupu dosavadního průběhu čtyřdenní dražby. Zasloužil se o něj bloodstock agent Christian Richner, který až do dnešního dne vydražil jediného koně - lot 104 z úvodního dne, který dopoledne dne následujícího získal pro slovenského majitele. Dnes získal tři ročky, za které jejich noví majitelé zaplatili celkem 117 tisíc eur.


Nejdražším z nich byl lot 517, za 80.000 € vydražený hřebec z třetího ročníku letos s prvními tříletými skvěle debutujícího Nathaniela (Galileo), otce aktuálně nejlépe hodnoceného koně Evropy, vítězky Prix de l'Arc de Triomphe Enable. V Anglii narozený, ale k zisku francouzských majitelských prémií kvalifikovaný hřebec, je synem vítězky Flower Bowl (Anabaa), matky 6 vítězů ze 6 startovavších potomků včetně listed umístěného Face Surface (Turtle Bowl). Bába Lady Vettori (Vettori), sama Gr.3 vítězka, je matkou vítěze Prix du Jockey-Club (Gr.1) a Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a někdejšího Shamalganova soupeře Lope de Vegy a dalších tří blacktype vítězů včetně nedávno při Arc mítinku nešťastně třetí v Prix de l'Opera (Gr.1) Lady Frankel.


Jiří Odcházel se Sally Ann Grassick oslavuje novou akvizici své stáje

Do ČR směřuje i další z Richnerových nákupů lot 534, za 18.000 € vydražený syn vítěze Criterium International (Gr.1) French Fifteen (Turtle Bowl) z nestartovavší Haridiyna (Verglas) polosestry vítěze Gr.3 Curragh Cupu Hartani (Shirocco). 

Na Slovensko putuje Richnerem za 19.000 €  zakoupený bělouš (lot 465), který posílí stáj vítěze Starohájského kritéria Connora KT Obal. Hřebec je synem Brametotova otce Rajsamana (Linamix), matka Canzonetta (Kahyasi), čtyřnásobná vítězka, je matkou 3 vítězů z 5 startovavších potomků. 

K dvěma úterním nákupům dnes přidal další Tomáš Janda, který za 23.000 € získal lot 348, bělouše po vítězi Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) Tin Horse (Sakhee) z dvojnásobné vítězky Shamardanse (Shamardal), matky listed vítěze Speedo Boy (Vision d'Etat).


Tomášem Jandou zakoupený roček je polobratrem listed vítěze Speedo Boy   

Miloslav Vlček
foto Arqana a Christian Richner

      

Kalendárium - 19. říjen

19. Říjen 2017 - 10:42

Před 27 lety, 19. října roku 1990, se v Newmarketu odběhl nejvýznamnější anglický dostih dvouletých Three Chimneys Dewhurst Stakes (Gr.1). Favoritem dostihu byl v kurzu 4:5 nabízený Mujtahid, dostih ale skončil překvapivým triumfem pohledného ryzáka Generouse (Caerleon), který odskakoval v kurzu 50:1.


Svěřence Paula Colea, který hájil barvy Fahda Salmana, tím odstartoval svůh atack na nejvyšší patra evropského turfu, který v následující sezóně korunoval triumfem v Epsom Derby, který následně potvrdil i v Irish Derby a dokázal konkurovat i starším svou sadmidélkovou demolicí starších vytrvalců v King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes. Následující start v Arc mu sice nevyšel, ale ani osmé místo ve francouzském vrcholu, kterým uzavřel dostihovou kariéru, jej nepřipravilo o pozici nejlépe hodnoceného evropského tříletka v International Classifications. Chovné působení zahájil na Abdullahově Banstead Manor Stud, posléze se přesunul do Japonska, jako pendlující plemeník připouštěl i na Novém Zálandu, aby se později vrátil do Anglie, kde do roku 2009 působil už spíše jako překážkový plemeník. Navzdory této skutečnosti nelze jednoznačně říci, že by byl neúspěšným plemeníkem. Dal Gr.1 vítězky Catellu a Mystic Lips, další dcera Bahr vyhrála Ribblesdale Stakes (Gr.2), dostih stejné kategorie získali i Blueprint, Courteous, Philamor, Lisieux Rose, Radevore ři Teapot Row. 

Na našich drahách jej úspěšně zastupovali například vítěz Velké ceny českého turfu Teassio a úspěšný překážkář Gejzír, ještě lepší reklamu mu ale dělal na Slovensku trénovaný, ale též u nás několikrát vítězný Ryan, nejbohatší kůň historie tamního turfu, který byl v roce 2012 zařazen do napajedelského chovu, kde se i díky symbolickému korunovému připouštěcímu poplatku stal nejžádanějším plemeníkem. Nyní v Maďarsku stojící Ryan ale nebyl jediným synem Generouse v českém chovu, před lety taktéž v Napajedlích působil Capri, grupový vítěz z Anglie, pronajatý slovenským Hřebčínem Kobylany. (miv)


 

Deauville: Noble Cliffs mimo dotovaná místa

18. Říjen 2017 - 14:55

Druhý nejlépe hodnocený tříletek v českém tréninku, vítěz Velké ceny Prahy Noble Cliffs (Canford Cliffs) z DS Pegas, se 4 týdny po svém nejcenějším vítězství vypravil změřit síly s francouzskou konkurencí do Deauville, kde se postavil 10 soupeřům v Prix de Saint-Isidro (Class 1, 3, 1600 m, 35.000 €).


Svěřenec Dalibora Töröka, kterého sázející pasovali do role největšíhou outsidera, se pod vedením Petra Foreta ujal hned po startu vedení a celé pole zavedl do cílové rovinky, kde chvíli odolával náporu soupeřů, ale nakonec se propadl na sedmou příčku. 

Lépe si vedl tříletý Kool Brother (Soldier Hollow) ze Stall All 4 Blondes, který s Alexis Achard doběhl pátý v Prix du Haut Bois (maiden, 3, 2500 m, 25.000 €) a vydělal 1.250 €. (miv)
 

Kalendárium - 18. říjen

18. Říjen 2017 - 11:18

18. října 1998 se šestým místem v Českomoravské ceně Pragis holding rozloučil s bohatou a úspěšnou dostihovou kariérou dvojnásobný šampión mílař České republiky a jedna z výrazných postav českého turfu 90. let ryzák Gay Devil (Forzando).


Cesta Gay Devila do českého turfu začala 29. listopadu v Newmarketu, kde jej pro stáj Semper Fidelis JUDr. Fidelise Schlée vybrali trenér Roman Vítěk společně s bloodstock agentem Lukem Lillingstonem. Za 8.500 gns se ryzák, který měl v té době na svém kontě jedno třetí místo z 5 startů pod trenérem Richardem Hannonem, stěhoval do Lysé nad Labem k Františku Vítkovi.

V novém působišti a nových barvách se uvedl velmi dobřě - 24. dubna 1994 ve Velké Chuchli vyhrál dvojkovou Cenu Rambo Dancer na 2228 metrů.  Následovalo druhé místo ve Velké jarní ceně za Cerestem a poté se postavil na start Českého derby, které tehdy sponzoroval Večerník Praha, deník vlastněný Fidelisem Schlée. Ač jeho šance přiletěl z Angli podpožit žokej Harrison, hřebec, který do dostihu odskakoval jako favorit s kurzem 40:10 u totalizátoru, finišoval na desátém místě. Poté sice doběhl druhý v Derby Revanši na 2400 metrů a zúčastnil se i Saint Legeru (devátý), ale začínalo být patrné, že delší distance nebudou jeho optimem a od následující sezóny běhal především mílové dostihy. Na nich našel svou parketu a za své výkony byl dvakrát v letech 1996 a 1997 oceněn titulem Nejlepší mílař. Za všechny úspěchy jmenujme dvě vítězství ve Velké ceně Prahy a Velké květnové ceně či triumfy v Českomoravské ceně nebo Velké dubnové. Během českého tréninku vyhrál 14 z 38 startů, v dalších 14 získal dotovaná umístění a vydělal 1,583.220 Kč.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do chovu, nejprve u Vítězslava Vandy v Březůvkách, později působil mj. i v Dymokurech v tehdy velkoryse pojatém dostihově-chovatelském centru Christiana Richnera. V chovu se výrazněji neprosadil, dal několik vícenásobných vítězů jako byli Ales, Lálá, Portage, Winky Tinky či pětinásobný vítěz Marath, později solidní překážkář a dvojnásobný účastník Velké pardubické, který se v roce 2009 vydal do Cheltenhamu na Glenfarclas Cross Country Chase, ve které skončil devátý. (miv)

 

JC ČR zveřejnil data z domácího chovu - Fact Book 2016

18. Říjen 2017 - 9:59

Stejně jako v loňském roce i letos vydal Jockey Club ČR, respektive jeho sekce Plemenné knihy, Statistiky A 1/1 chovu v ČR 2016, neboli českou Fact Book, kterou sestavil Bc. Ondřej Plachý. Ta obsahuje celou řadu dat z chovu anglického plnokrevníka u nás, ale také několik dat o využití českých odchovanců na dostihových drahách v České republice.


K těm náleží třeba statistika kolik koní českého chovu se dostane ve třech letech na dráhu, kterou najdete na straně 14. Podle ní z 251 koní domácího chovu narozených v roce 2013 se jich ve třech letech na dráze ukázalo 141, tedy jen 56%. Z 175 českých odchovanců, narozených v roce následujícím, tedy 2014, se loni ve dvou letech na dráze představilo 56, tedy 32%. 

Ve Statistikách najdete data o počtech připouštěných klisen v letech 2013 - 2016, počtu zde působících plemeníků, narozených hříbat, ale také informace o dovozech a vývozech plnokrevných koní a další zajímavé statistiky. (miv)
  

Sedm dostihů ukončí pardubickou dostihovou sezonu

18. Říjen 2017 - 8:14

Mnozí ještě máme v paměti dramatický finiš 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, ale čas kvapí dál, a tak mu máme desátý, závěrečný den letošní dostihové sezóny. Zbývá odběhnout sedm klání, dvě přes proutěné překážky a pět krosů. Od roku 2004 je hlavním bodem dostihového loučení Závěrečná steeplechase na 4200 metrů, která bude v letošním roce odběhnuta jako Cena města Pardubic.


Startovní pole je nepočetné, nabízí jen pět účastníků, ale kvalita rozhodně nechybí. Můžeme začít od startovního čísla jedna, Waikita před dvěma týdny doběhla třetí v Ceně Vltavy. Poslední čtyři starty absolvovala na distancích přes čtyři kilometry a maximum bylo 4500 metrů, a tak sobotní dostih je pro ni vzdálenostně ideální. Mnohokrát jsme psali o tom, že Talent, svěřenec trenérky Kabelkové ukazuje svůj dostihový talent. Z třinácti překážkových startů vyhrál čtyři. Letos jsme o něm tolik neslyšeli, v Pardubicích se představil jen jednou, v Úvodní cross country obsadil druhé místo, nestačil jen na Wild Dangera. V červnu vyhrál v Meranu a odmlčel se. Nyní se na dráhu vrací a měl by patřit k protagonistům, vždyť v loňské edici skončil na druhém místě.
Role favorita by měla připadnout zkušenému Templářovi. Dvakrát dokončil Velkou pardubickou, ale letos jeho pouť skončila na Velkém Taxisově příkopu, kde padl. Loni vyhrál Templář i jeden z kvalifikačních dostihů, navíc může navázat na svého polobratra Ter Milla, který Závěrečnou steeplechase vyhrál před dvěma roky. V sedle bude mít velezkušeného Josefa Bartoše, a to jsou body navíc. Na startu Ceny Vltavy byl před dvěma týdny také Quatiki, ale dostih nedokončil, a tak se pokusí o reparát. V září Quatiki vyhrál v Pardubicích dostih na 4500 metrů, a tak by neměl mít s distancí problémy. V rámcovém programu v den Velké se měl představit i Buonarotti, ale v přípravě se zranil, a tak se může postavit na start až nyní. V červnu vyhrál menší dostih na 4400 metrů a v srpnu finišoval čtvrtý v Ceně Peruána na 5200 metrů.

Druhým vrcholem posledního dne je Cena No Time To Lose – vítěze letošní Velké pardubické. Na distanci 4000 metrů změří síly sedm koní, kteří se pokusí napravit své poslední nezdary. Ze startující sedmičky pouze Eliáš dokončil poslední start, a to na pátém místě v jednom z dostihů den před Velkou pardubickou. Půltucet své poslední starty nezvládl a okolo cílového mezníku se jim nepodařilo proběhnout. Aucun Soucis sice splnil podmínky na start ve Velké pardubické, ale nakonec realizační tým zvolil jiný start, který byl neúspěšný. V den Velké pardubické skončily ambice Tymiana velmi brzy. V minulosti solidních výsledků dosahoval také Turdus.

Ceně Dopravního festivalu 2017 se představí desetiletý Mileryt, který v srpnu splnil podmínky pro start ve Velké pardubické, ale nakonec se ve vrcholu sezóny nepředstavil. Zkušenosti s prestižními dostihy má také Moula a ambicí do příštích let by měl být osmiletý Teds Island, který v českém tréninku zatím absolvoval dva starty.

Závěr sezóny bude zajímavý také z pohledu celostátního trenérského šampionátu, kde zatím mnohonásobný šampión Josef Váňa prohrává o jedno druhé místo s Helenou Vocáskovou. Mezi jezdci má Marcel Novák náskok šesti triumfů na Sertaše Ferhanova, kterého při pardubickém loučení v sedle bohužel neuvidíme, a tak je Novák velmi blízko premiérovému šampiónskému titulu.

Dostihový spolek Pardubice


Uvidíme, jak se zařadí v grupě 2, říká o Capferretovi Jaroslav Myška

18. Říjen 2017 - 7:24

Ojedinělého úspěchu dosáhl žokej Jaroslav Myška v nedělní 3. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni. Potřetí za sebou totiž zvítězil v této významné steeplechase o milion korun. Pětiletého polokrevného vraníka Capferreta stáje Meridian dovedl do cíle s ještě větším náskokem, než před tím Fafintadenienta a Anakinga. V rozhovoru s Jaroslavem Myškou jsme rozebrali nejen nedělní dostihy, ale došlo také na zhodnocení sezóny a novinky z tréninkového střediska Valy.Slyšela jsem názor, že letošní ročník Velké národní steeplechase byl lépe obsazený než ty dva předchozí. Souhlasíte s tímto tvrzením?
Já bych tak úplně neřekl, že to byl kvalitativně nejlepší ročník dostihu. Nejpodstatnější skutečností podle mého názoru je to, že Pepa Bartoš s Dangerous Gleamem udělal výborné tempo a tím pádem to byl pěkný a poctivý dostih. Nemůžu tedy říci, že by v předchozích dvou ročnících byla horší sorta koní, ale bylo evidentní, že Capferret více vyčníval svou kvalitou nad ostatními koňmi.

Mohl byste zhodnotit Capferretovy dostihy z pohledu celého letošního roku? A kam bude směřovaný dále?
Capferret v rámci Francie vylítl postupně nahoru a dostal se na úroveň kvalitních koní. Šel pokaždé o stupínek výše a nepotkal se v dostihu s koněm, který by nějak účastníky dostihu výrazně převyšoval. Svými výsledky už teď musí ve steeplechase jen do grupových dostihů a je samozřejmě otázkou, jak se v nich dokáže zařadit. Hodně by nám o tom měl napovědět start 26. listopadu v dostihu grupy dvě v Auteuil.


Čestné ceny za vítězství ve 3. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni převzali nejen majitelé stáje Meridian manželé Poledníkovi a trenérka Štěpánka Myšková, ale také Jakub Myška, který zastoupil svého otce (foto: Petr Nowicki)

Ve velkém dostihu byla v neděli k vidění také tříletá Johanka. Ta po druhém místě za Venillií mezi dobrými staršími klisnami v červnové Ceně Nory Jeane získala druhé místo i v obdobně proponovaném Memoriálu Harryho Petrlíka, kde nestačila jen na další výbornou klisnu Dally Hit. Byli jste s ní také spokojení?
Johanka  měla v dostihu hezký projev,  je to poctivá klisna. Máme ale na ni trochu „pifku“ kvůli tomu, že se nedá vést v cílové rovině rovně. Martině Havelkové se totiž tlačila k levé straně. Budeme jí asi muset dát napříště stínidla. U Johanky je také trochu otazník ohledně optimální distance. Běhala 2000, 1800 i 1600 metrů, a zkusili bychom s ní ještě i 1400 metrů, ale takový dostih už pro ni není. Spíše asi tedy ještě pojede na dostih na 2000 metrů do Mostu.

Sezóna se již kvapem blíží ke svému závěru a myslím, že již můžeme bilancovat. Jste s letošní sezónou spokojený?
Myslím, že můžeme být spokojení. Máme dvanáct vítězství včetně čtyř ve velkých dostizích. Zkoušeli jsme dostihy ve Francii a sbírali tu zkušenosti, přičemž se nám povedlo i několik pěkných výsledků, které se jiným tréninkovým střediskům nepovedly. Jen bychom potřebovali ke Capferretovi koně, aby do Francie necestoval sám…

S podzimem nastává často ve stájích generační výměna. Někteří koně zakončují kariéru a také přichází do stáje mladá krev. Bude tomu tak i u vás?
Ano, čekáme několik mladých koní, takže po dvou letech budeme mít příští rok ve stáji dvouleté koně. Manželé Poledníkovi už k nám poslali jednoho ročka svého chovu a také by měl přijít koník z Anglie. Jak jsem již avizoval v rozhovorech pro televizi, tak Mirax zakončil kariéru a bude se věnovat rekreačnímu ježdění se svou majitelkou. Ta si ale chce pořídit dalšího koně do stáje a měl by to být nejspíše roček. Jinak stav koní a majitelů je u nás stabilní a jsme tomu tak rádi. Chtěl bych ale ještě také poděkovat za celou sezónu našemu týmu, manželce Štěpánce, Ladislavu Kociánovi a Barboře Novotné. A moc nám také pomáhá Alžběta Marášková. A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat majitelům koní za důvěru a rovněž všem lidem, kteří nám fandí. Vážíme si jejich podpory.

Michaela Zemanová     


Čtyřnásobný vítěz v péči manželů Myškových Capferret (foto: Petr Nowicki)

Deauville: Tomáš Janda vydražil první den dva ročky

18. Říjen 2017 - 7:09

Včera začala dražba ročků společnosti Arqana v Deauville, tradiční zdroj ročků pro český turf, který dal našemu turfu celou řadu šampiónů a jedničkových vítězů. Úvodní den se činil především bloodstock agent Tomáš Janda, který vydražil dva ročky za celkem 47.000 €.


Prvním Jandovým nákupen byl za 17.000 € získaný lot 108 (na odkazu najdete vedle pedigree i video ročka), v USA narozený syn vítěze Breeders' Cup Classic a jediného přemožitele legendární Zenyatty hřebce Blame (Arch), první potomek trojnásobné vítězky a listed umístěné ve Francii Summer Moon (Elusive City).

Za 30.000 € vydražil Janda lot 158, syna prověřeného plemeníka Teofila (Galileo) a klisny Bella Ida (Hernando), dvojnásobné vítězky ve Francii, umístěné v listed a matky dvou vítězů ze tří startovavších potomků.


Jiří Trávníček na dražbě v Deauville, foto Arqana

Úvodní den bylo prodáno celkem 166 z 210 nabídnutých ročků za průměrnou cenu 73.943 €, o 5% vyšší než v loňském roce. Také medián vzrostl o 5% na 58.500 € a dokonce třikrát byla překonána nejvyšší cena dražby. Premiantem prvního dne byl za 500.000 € vydražený lot 147, dcera letos velmi slibně s prvními dvouletky debutujícího Dabirsima (Hat Trick). (miv)


Veakalto získal poslední peníze v 52.000 € handicapu (+ video)

17. Říjen 2017 - 14:08

Další útok stáje Leram a trenéra Luky na francouzské bohatě dotované handicapy se dnes odehrál na all-weather dráze v Deauville, kde pětiletý Veakalto (Slickly), mající v sedle Maxime Guyona, stanul na startu 52.000 € dotované Prix des Equidays (hdcp Class D, 1900 m, 4+).  


Guyon Lukova svěřence usadil ve středu pole na bariéře, v cílové rovince se mu dlouho nechtěl rozejít, nicméně v závěru získal alespoň sedmé místo, poslední dotovanou pozici, která stáji Leram vynesla 1.040 €.Úvodní Prix du Parquet (Class E), prodejky na 1600 metrů o 23.000 €, se zúčastnil Phu Hai (Elusive City) s Mickaelem Barzalonou v sedle, který v poli 12 koní obsadil 11. místo poté, co Barzalona v cílové rovince položil ruce, když Phu Hai nereagoval na jeho pobídky.

S trenérem Daliborem Törökem nejen o vítězi Ceny zimního favorita Sagarovi

17. Říjen 2017 - 12:37

Sobotní mostecký mítink přinesl také odpověď na otázku, který z koní "usedne" na trůn mezi plnokrevníky ročníku 2015. Za suverénní vítězství v 79. DS Pegas Ceně zimního favorita byl postavený do čela handicapu dvouletých koní reprezentant DS Pegas Sagar. Ten tak nyní se 75 kg kraluje svým vrstevníkům. U trenéra Dalibora Töröka, kterého jsme zastihli při cestě do Francie, jsme se o Sagara pochopitelně více zajímali. A také jsme se dozvěděli, zda ještě plánuje nějaké zahraniční starty a o kolik dvouletých koní by měl pro příští rok se svým týmem v tréninkovém středisku Zhoři starat. 

 Sagar vyhrál pod vedením ž. Petra Foreta největší dostih dvouletých koní po taktice start - cíl a s převahou tří délek na druhého Forrest Gumpa. Dostih vám tedy vyšel podle očekávání? A je po něm Sagar v pořádku?
Ano, v dostihu nám vyšlo vše na výbornou, Petr výborně odhadl tempo a odjel koně. Sagar je po dostihu v pořádku, ale teď už si samozřejmě zaslouží odpočinek po sezóně.

Můžeme již hovořit o tom, jaké by asi měl mít Sagar distanční optimum?
To se naplno ukáže až příští rok, nicméně teď v Mostě zvládnul 1600 metrů bez problémů a doufám, že zvládne ještě o něco více.

Zdařilý start absolvoval minulý týden v Lyonu váš další dvouletý svěřenec Dragon. Jak ho hodnotíte ve srovnání se Sagarem?
Oba dva to jsou dobří koně, ale každý je jiný. Sagar je ranějším koněm a také rychlejším. Dragon je velký koník, myslím, že to nejlepší má teprve před sebou.


Sagar utíká šesti soupeřům v cílové rovině 79. DS Pegas Ceny zimního favorita

A jaký je vítěz Ceny zimního favorita povahově?
Sagar je hřebec a je to energický kůň. Jako temperamentního koně ho musíme zabavit, aby neměl čas něco vymýšlet. Potřebuje tedy mít pořád nějaký program.

V neděli jste se také zúčastnili Velké národní steeplechase. Caspera, který udělal radost už několika pěknými výsledky ve Francii a byl druhý ve Stříbrné trofeji, sázející ohodnotili jako pátou šanci, ale hnědák nakonec skončil v dostihu až předposlední…
Casper je polokrevník a je línější. To už jsme si ověřili na dostizích ve Francii, kde ho dokonce jednou žokej kvůli tomu zadržel. Dostih ho musí bavit. Posledních 1200 metrů neakceptoval rychlejší tempo, neměl se takzvaně kde přefouknout. Je ale po dostihu v pořádku a udělal nám letos ve Francii dost radosti, takže z jednoho nepovedeného startu nic neděláme. A věřím, že nás příští rok zase potěší pěknými výsledky.


Vítězové nejdůležitějšího dostihu dvouletých - Sagar a žokej Petr Foret

Zastihla jsem vás na cestě do Francie. Zítra bude pod vedením Petra Foreta startovat v Deauville vítěz Velké ceny Prahy Noble Cliffs. Zajímalo by mne tedy ještě, jestli s některými koňmi budete pokračovat v zahraničních startech i během zimy?
Několik zahraničních startů ještě plánujeme  - s Black Canyonem, Dragonem a zřejmě i Noble Cliffsem. Ale během listopadu ukončíme letošní dostihovou sezónu. Čeká nás také hodně práce s mladými koňmi. Dvouletých bychom měli mít pro příští rok okolo deseti. Z toho je devět odchovanců pana Trávníčka, jednu kobylku jsme už koupili a ještě se zřejmě na dražbě nějaký roček koupí.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth, další jeho snímky si můžete prohlédnout zde
   

Kalendárium - 17. říjen

17. Říjen 2017 - 9:16

Sedmnáctý říjen roku 2006 byl velmi smutným dnem nejen pro irský National Stud, ale pro celý chov plnokrevníka. Ten den ve věku 21 let uhynul na následky srdeční zástavy jeden z nejlepších tehdejších plemeníků Indian Ridge (Ahonoora). 


O jeho schopnostech produkovat koně nejvyšší třídy hovoří nejen počet 84 blacktype vítězů, kteří tvoří plných 9% ze všech Indian Ridgeových potomků dostihového věku, ale i poplatek 75.000 €, za který ve své poslední sezóně připouštěl. Takové ocenění si vydobyl skvělými výsledky v chovu - když v roce 1990 začínal připouštět v chovu Campbell Stud v Anglii, měl jako vítěz King’s Stand Stakes (Gr.2) a dvou Gr.3 dostihů připouštěcí poplatek pouhých 5.000 Ł. 

Hřebec, který byl vedle německého Monsuna nejlepším evropským plemeníkem nenáležejícím k některé z vládnoucích linií, dal v chovu mj. vítězku Breeders’ Cup Mile, Irish 1000 Guineas a Prix du Moulin de Longchamp (vše Gr.1) Ridgewood Pearl, v Breeders’ Cup Mile triumfoval i Domedriver. Do chovu byla zařazena celá řada jeho synů a ač mnozí si nevedli špatně, jako například otec čtyřnásobného vítěze Irish St Leger a užitečného překážkového plemeníka Vinnie Roe hřebec Definite Article, ale třeba i Compton Place, Namid nebo Domedriver, stát se nástupcem Indian Ridge v roli zachránce linie Djebel se nepodařilo žádnému z nich. 

Zatímco v přímé linii jeho vliv slábne, dcery Indian Ridge jsou v chovu skutečným pokladem. Dosud daly 14 Gr.1 vítězů včetně skvělého mílaře, trojnásobného Gr.1 vítěze a někdejšího Frankelova stínu Excelebration (Exceed and Excel), vítězky Oaks Dancing Rain (Danehill Dancer), výborného sprintera Kingsgate Native (Mujadil), vítězky Irish 1000 Guineas Halfway to Heaven (Pivotal) nebo v Sussex Stakes úspěšného Reel Buddy (Mr Greeley). Celkem jsou matkami 91 blacktype vítězů, ale zda dosáhnou trociferného počtu je otázkou, když těm nejmladším z posledního ročníku je již 10 let. V posledních sezónách mnohem častěji vídáme Indian Ridge v rodokmenech významných vítězů ve třetí generaci - na pozici otce báby. Příkladem budiž nedávná vítězka Fillies Mile (Gr.1), v 1000 Guineas i v Oaks druhá Rhododendron (Galileo) či její pravá sestra dvouletá Magical (Galileo), vítězka Debutante Stakes (Gr.2) a druhá v Moyglare Stud Stakes (Gr.1). Indian Ridge už ale můžeme nalézt i ve IV. generaci jako otce prabáby - viz čtyřnásobný Gr.1 vítěz a vítěz anglických i irských 2000 Guineas v letošní sezóně Churchill (Galileo).V našem chovu zahájil v roce 2007 chovnou kariéru jeden z nejúspěšnějších Indian Ridgeových synů na dráze, Gr.1 vítěz Relaxed Gesture, ale záhy se ukázalo, že hřebec má problémy s plodností a zůstal po něj jediný potomek - trojnásobná vítězky Lailah, nyní působící v napajedelském chovu. Od letošní sezóny je krev Indian Ridge v našem chovu zastoupena šestnáctiletým Sleeping Indian, který do stanice Skržice přišel již jako prověřený plemeník, který v předešlých působištích v Anglii dal 12 blacktype potomků, z nichž 4 v blacktype dostizích zvítězili, vesměs na krátkých distancích. Že by to mohl být právě on, kdo krev kdysi tak úspěšného plemeníka bude 11 let po jeho skonu v našem chovu šířit ukazují výsledky z letošní připouštěcí sezóny, ve které byl s 25 partnerkami pátým nejžádanějším plemeníkem. (miv)

 

Uvažujeme o obhajobě vítězství v Českomoravské ceně, říká trenérka Pejšková

16. Říjen 2017 - 19:57

Včerejší dostihový den v Praze přinesl úspěch třem desetinovým favoritům. Kromě Capferreta a dvouletého Saula se dokázala výborně zhostit svého úkolu také reprezentantka stáje Hippolit Star - Pejšková Dally Hit. Svěřenkyně Ing. Pejškové tak zvítězila v Memoriálu Harryho Petrlíka podruhé. V rozhovoru s trenérkou jsme zajímali také o to, zda ještě Koně roku 2016 uvidíme na dráze.  Dally Hit byla včera velkým favoritem. V  EJC Lokotrans Middle a ve Velké ceně Prahy zaběhla výborně a tak  bylo její vítězství v Memoriálu Harryho Petrlíka takřka povinné. Asi jiný výsledek než vítězství by bylo pro veřejnost překvapením. Vnímala jste to taky tak?

Dally Hit měla letos zjara velmi těžké dostihy. Jednak byla zatížená váhovými penalitami za loňská vítězství, ale také narazila na předloňského klasického vítěze Aldara, který se vrátil ve velkém stylu a většinou byl proti Dally váhově zvýhodněný. Dva dostihy neměla dobrý průběh a i tak se vždy umístila. Dally Hit se přesto v létě dostala do výborné kondice, srovnatelné s loňskými výsledky, kdy započala vítěznou sérii. Z toho jsem taky vycházela při posuzování jejích šancí v nedělním Memoriálu Harryho Petrlíka. Můžeme sice mluvit o povinném vítězství, ale já to tak nikdy neberu. Zvláště na podzim se totiž může forma, a to zejména u klisen, změnit ze dne na den. A také šance ostatních klisen bylo možné posuzovat jen teoreticky na základě papírové formy. Jedinou jistotou tedy pro mne bylo to, že bude mít vzhledem k malému počtu startujících klisen klidný průběh dostihu.


Dally Hit vítězí pod vedením žokeje Jana Ráji podruhé v Memoriálu Harryho Petrlíka (foto: Petr Nowicki)

Průběh dostihu vám tedy vyšel podle očekávání?
Ano, žokej Rája splnil ordre a provedl Dally Hit dostihem, jak měl. Vyhnul se všem kolizím, které ji pronásledovaly v průběhu celé sezóny, a jistě zvítězil.

Čeká Dally Hit ještě letos nějaký dostih?
Lehké vítězství bez větší námahy přineslo fakt, že je Dally v naprostém pořádku. Uvedu často používanou větu - jako kdyby ani neběhala...  Jestli se tedy bude Dally Hit cítit takhle dobře i nadále, uvažujeme ještě o obhajobě loňského vítězství v Českomoravské ceně.

A je již rozhodnuto ohledně příští sezóny? Uvidíme Dally Hit na dráze i v roce 2018?
O dalších plánech se rozhodne majitel až po sezóně. (mze)


A ještě jednou Kůň roku 2016 Dally Hit (foto: Petr Nowicki)

Tříletý Orssio získal v Clairefontaine třetí peníze (+ video)

16. Říjen 2017 - 14:31

Při své třetí účasti na francouzských drahách získal Orssio stáje Hrubý poprvé dotované místo. V dostihu na 1400 metrů v Clairefontaine byla v jeho sedle, stejně jako včera v Comblotově, Coralie Pacaut. Hnědák pod jejím vedením proběhl cílem na třetí příčce, cca délku za vítězem.


Prix Equures - Alimentation et Litiere - Prix de la Mare a Touques (3l., 1400 m, 20.000 euro, záznam dostihu) rozeběhl ve velkém stylu druhý favorit Zeyzoun (Excelebration), který v oblouku utíkal sedmihlavému koňskému pelotonu vedenému svěřencem Ing. Václava Luky Orssiem (Orpen) o dvacet délek. Zeyzoun  v cílové rovině slábnul, a Orssio se k němu přibližoval, ale i tak ještě zvítězil o půl délky. Orssia odsunul krátce před cílem o třičtvrtě délky na třetí místo favorizovaný High Dream (Zanzibari). 

Comblot druhý v Chantilly (+ video)

16. Říjen 2017 - 9:47

Včerejšího dostihového dnu v Chantilly se zúčastnili také dva svěřenci trenéra Luky. Poprvé za bošovické tréninkové středisko startující Amadeus Sprint neuspěl, ale radost udělal reprezentant stáje Leram Comblot, který obsadil pod vedením Coralie Pacaut druhé místo v dostihu na 1900 metrů.


Tříletý Comblot (Rajsaman) se poměřil s patnácti soupeři v handicapové Prix du Nord (3l., 1900 m, 28.000 euro, záznam dostihu). Po aktivním průběhu dostihu doběhl na druhém místě, tři a půl délky za úspěšným favoritem Azurem (Myboycharlie) vedeným Christophe Soumillonem.  O půl hodiny dříve se po více než roce vrátil do dostihového dění zástupce stáje Autolakeren Aps, pětiletý Amadeus Sprint (Amadeus Wolf), který loni běhal ve Švédsku. V prodejní Prix de la Vielle Route (4+, kat. E, 1000 m, 19.000 euro, záznam dostihu) osmi soupeřům nestačil a doběhl na konci pole, přibližně deset délek za snadno triumfujícím Never Compromise (Astronomer Royal) s Antoine Hamelinem. V sedle českého reprezentanta byl Eddy Hardouin. (mze)

Vyšla nová kniha o Velké pardubické

15. Říjen 2017 - 21:44

Před pár dny vyšla nová kniha o našem nejslavnějším dostihu Velké pradubické. Autorem knihy "Dostih s Taxisovým příkopem" s podtitulem "Proměny Velké pardubické" je Miloslav Nehyba, který knihu představuje i čtenářům Fitmin & TURF Magazínu.


"Kniha Dostih s Taxisovým příkopem je průřezem historií Velké pardubické steeplechase, ale není kronikou všech odběhnutých ročníků. Obsahuje téměř 400 fotografií, z nichž je patrné, jak se měnilo závodiště, překážky, tribuny, diváci, funkcionáři a především koně a jezdci. Představuje koňské i lidské účastníky, kteří se výrazně zapsali do historie dostihu, ale také ty méně úspěšné, přesto však něčím zajímavé. Zmiňuje se i o těch, kteří většinou zůstávají mimo pozornost diváků a médií, ale Velkou pardubickou a dostihy vůbec by bez nich nebylo možné pořádat."

Ukázky z knihy:

     

Knihu lze objednat na odkazech Kosmasu či Knih Dobrovský.
 

Egertonova polosestra matkou německého zimního favorita

15. Říjen 2017 - 21:24

Výborná rodina, ke které náleží napajedelský plemeník Egerton (Groom Dancer), dnes slavila v Kolíně nad Rýnem další úspěch zásluhou dvouletého Erasmuse, který suverénně vyhrál nejvýznamnější německý dostih dvouletých, Preis der Winterfavoriten (Gr.3, 2, 1600 m, 155.000 €, záznam).


Erasmus, který konkurenci v dostihu, jehož vítěz je favoritem Derby příští sezóny, deklasoval rozdílem 8 délek, je synem klisny Enory (Noverre), polosestry napajedelského Egertona, která před 7 lety zvítězila v Preis der Diana - německém Oaks (Gr.1). Erasmus, jehož otcem je vítěz Prix du Jockey Club (Gr.1) Reliable Man (Dalakhani), je již osmým blacktype koněm z rodiny založené Egertonovou matkou Enricou (Niniski). (miv)

 

Myška završil s Capferretem ve Velké národní hattrick

15. Říjen 2017 - 18:53

Vrcholem předposledního dostihového dne v Conseq Parku byla milionová 3. Agrofert Velká národní steeplechase o Pohár Josefa Váni, kde snadno splnil roli desetinového favorita zástupce stáje Meridian Capferret s Jaroslavem Myškou v sedle. Ten tak již vyhrál dostih potřetí a trenérka Myšková podruhé. Roli velké favoritky také potvrdila Dally Hit v 15. Memoriálu Harryho Petrlíka s ž. Rájou v sedle. Mezi talentovanými juniory ve 2. Pražském zimním favoritovi se prosadil stylem start - cíl Black Bard vedený Petrem Foretem. Jan Rája dnes dosáhl hattricku a vede nyní šampionát jezdců na rovině o jedno prvenství před Jaromírem Šafářem.


Výborné obsazení měl třetí ročník  Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (4+, Listed, 4500 m, 1,000.000 Kč). Velikým favoritem dostihu byl vítěz Listed z Auteuil Capferret (Day Flight). Zásluhou švédského Hightowera (Songline) a polské Isuzu (Rhodesian Winner) měla Velká národní steeplechase mezinárodní obsazení. Zahraniční hosté ale nakonec nehráli v dostihu podstatnou roli a švédský kůň byl dokonce jediným z desetihlavého pole, který se nedostal do cíle 4500 metrů dlouhé steeplechase se 13 překážkami. Tempa dostihu se hned po startu ujal vítěz Zlatého poháru Dangerous Gleam (Generous) s Josefem Bartošem v sedle, kterého sledoval Capferret ze druhé pozice. V posledním oblouku se za Capferreta dostal nejmadší  kůň v poli, teprve čtyřletá Deauveline (Bernebeau). Poslední překážku už skákal Capferret vedle Dangerous Gleama a ještě před zatočením do cílové roviny už vedl. Cíle dosáhl snadno o šest délek před Dangerous Gleamem. Před Deauveline se ještě dostal podceňovaný Peintre Elusif (Elusive City). Překvapením bylo také páté místo Čáriraye (Ray Of Light). Trenérka Myšková letos dosáhla 12. vítězství a její manžel Jaroslav si připsal sedmé vítězství do překážkového šampionátu.

Žokej Petr Foret včera na mosteckém hipodromu dovedl Sagara k triumfu v Ceně zimního favorita a uspěl i dnes v dostihu s podobným názvem, 2. Pražském zimní favoritovi (2l., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). V něm vedl reprezentanta stáje DAR BLACK BARDa (Big Bad Bob) a stejně jako včera v Mostě, tak i ve Velké Chuchli, dominoval způsobem start - cíl. Za svěřencem trenéra Ludvíka Harise Black Bardemdoběhly do cíle zástupkyně němčického tréninkového střediska, Siciliana (Pop Rock) a favoritka Dylanka (Dylan Thomas). Prvně jmenovaná klisna ztrácela na vítěze v cíli dvě délky a Dylanka již pět. Čtvrté místo patřilo teprve podruhé startujícímu Be Masterovi (Masterstroke) a pátou příčku obsadil bělouš Forever Dry (Jukebox Jury). Žokej Petr Foret má po víkendu 14 vítězství a to znamená posun na páté místo v rovinovém šampionátu. Ludvík Haris již několik týdnů kraluje šampionátu trenérů a nyní má náskok na druhého Grega Wroblewskiho sedm vítězství. Celkem už letos zaznamenal 22 prvenství.


Slavnostní ceremoniál po vrcholu dnešního odpoledne ve Velké Chuchli, 3. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (foto: Petr Nowicki)

Vysokou favoritkou 15. Memoriálu Harryho Petrlíka (3+ kl., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč) byla svěřenkyně trenérky Ing. Ivany Pejškové DALLY HIT (Ad Valorem) a ta své početné příznivce nezklamala. Jan Rája v jejím sedle nechal diktovat tempo tříletou Johanku (Pop Rock) za níž si držel pozici na bariéře. Čyři sta metrů před cílem se dostala skvělá Dally Hit do vedení a až do cíle jen navyšovala náskok na kvinteto soupeřek. O tři a půl délky porazila o téměř pět kilogramů méně nesoucí Johanku a na třetí místo se v závěru dostala Indian Lass (Indian Haven). Tabulový doběh uzavřely dlouho poslední Loop Love (Manduro) a Coffola (So You Think). Zkušená trenérka Pejšková dosáhla letos sedmého prvenství a zářil také Jan Rája, který nejenže dnes dosáhl hattricku, ale usadil se na čele šampionátu jezdců na rovině s náskokem jednoho vítězství na Jaromíra Šafáře.

Favoritem úvodního dostihu dnešního slunného odpoledne ve Velké Chuchli, Ceny Wago (3+, handicap IV. kat., 2600 m, 40.000 Kč), byl jedenáctiletý matador Honey Bunny (Look Honey). Ze středu pole se posunul na druhé místo v lahovickém obluku a po zatočení do cílové roviny převzal vedení, ale dvě stě metrů před cílem neodolal náporu dvou soupeřů. Z nich měl nejsilnější koncovku svěřenec trenéra Pišla MARKER SUN (Mamool), který se při svém devátém letošním startu poprvé prosadil na první místo, o třičtvrtě délky před Verunkou (Minds Music). Honey Bunny ztrácel v cíli na vítězného reprezentanta stáje Rozkovec jeden a půl délky. Žokejka Vendula Korečková zvítězila letos podeváté.


Vítězové 2. Pražského zimního favorita - rok po Black Canyonovi dovedl žokej Petr Foret vítězně do cíle Black Barda (foto: Petr Nowicki) 

Favoritovi se ale dařilo hned v následující Ceně Fondu ohrožených dětí (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Tím byl mezi šesti účastníky dostihu dvakrát do třetího místa umístěný SAUL (Champs Elysees) reprezentují barvy stáje Hana Horčičková. Žokej Jan Rája vedl hřebce blízko vedoucí La Velocity (Iffraaj) a v cílové rovině se posouval dopředu podél bariéry. Nakonec dominoval o dvě délky před Taellem (Mikhail Glinka). Solidní debut absolvoval Viconte (Zambezi Sun), jenž na třetím místě ztrácel na vítěze tři a čtvrt délky. Trenérka Helena Vocásková je se 14 prvenstvími na třetím místě trenérského šampionátu. 

V cílové rovině Ceně skiareálu Plešivec (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč) sice přešla do vedení Bouřka (Mir Sada), ale posledních dvě stě metrů dostihu bylo v režii nejtaršího účastníka v poli VALMONTa (Forever Bond - Victoria Caesaris, Blushing Flame), který porazil Bouřku o téměř tři délky. Třetí místo získal dlouho aktivně běžící Dobet (Bully Pulpit). Jan Rája tak dosáhl během odpoledne druhého vítěztsví a dotáhl se na Jaromíra Šafáře, zatímco trenér Tomáš Duchoň se radoval z druhého vítězství v aktuální sezóně.


Jedenácté vítězství Dally Hit a pokoření hranice 1,5 milionu korun zisku přišlo úspěchem v 15. Memoriálu Harryho Petrlíka pod vedením ž. Jana Ráji (foto: Petr Nowicki)

Favoritkou Ceny Velta Tea (3+., IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) byla Finále (Midships), ale nakonec zvítězil jiný zástupce tříletého ročníku. Větší část mílové zkoušky odvodil stájový kolega Finále Inwin Spirit (Invincible Spirit), ale posléze skončil v cíli dvouciferným výsledkem. V cílové rovině přešel do čela Dudlik (Pivotal), ale neodolal o dvě délky náporu poprvé v kariéře triumfujícího odchovance žokeje Jakuba Pavlíčka KISSI STURMa (Rosensturm), který stejně jako ve všech ostatních hnědákových dostizích byl v jeho sedle. Na třetí místě finišoval Monte Christo (Tiger Cafe), který za sebou zanechal o necelou délku favoritku dostihu.

Dramatickým závěrem se vyznačovala Cena 160 let Křišťálu Moser (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Jedenáctihlavému pelotonu dlouho šéfovala Fur Coat (Layman), ale v polovině cílové roviny byla vystřídána Singapore Spice (Sandwaki). Na posledních sto metrech se ale do boje o vítězství zapojil také Herbebois (Scyris) a zejména Surikata (Suestado), která  pod vedením ž. Jana Vernera o krk vybojovala své druhé letošní prvenství pro stáj BoKa Seniors. Třičtvrtě délky za Singapore Spice doběhl jeho tréninkový kolega Herbois. Žokej Jan Verner si zaknihoval 19. prvenství do šampionátu a trenérka Martina Růžičková byla v dekorovacím centru letos už počtrnácté.

Michaela Zemanová

Stránky