Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 2 hodiny 36 min zpět

Jan Faltejsek vzpomíná na své první vítězství ve Velké. Orphee mě vezla jak špinavé prádlo

27. Září 2022 - 9:23

Letos je tomu 10 let, kdy poprvé ve Velké pardubické zvítězila Orphee des Blins. Je jedinou klisnou, která ve Velké pardubické dokázala zvítězit třikrát za sebou. Při svém prvním triumfu v roce 2012 francouzská rodačka překvapila nejednoho dostihového fanouška i odborníka. Bookmakeři ji nabízeli v kurzu 50:1. Přesto druhou říjnovou neděli zvítězila „o parník“ a její žokej Jan Faltejsek slavil už v cílové rovině. Přitom nabídka na angažmá ve Velké pardubické v sedle Orphee přišla téměř na poslední chvíli. Pro Jana Faltejska to bylo jedno z pěti doposud získaných vítězství v legendárním dostihu.


Orphee des Blins v roce 2012 jezdil Dušan Andrés, pro Velkou pardubickou si ale vybral jiného koně, kterému podle svých slov věřil více. Váhal jsi dlouho, jestli tuhle nabídku přijmout?
Neváhal, protože tehdy stále ještě jako “elév” jsem jinou nabídku neměl. A pro Grega jsem už tehdy jezdil rád.

Bylo to vítězství prakticky start – cíl. Orphee vepředu a pak dlouho nic. Vzpomeneš si ještě co se ti tenkrát honilo hlavou?
No vezla mě jak “špinavé prádlo”. Na té měkčí půdě, co tehdy byla, jsem jen čekal, kdy jí dojdou síly a já budu za pitomce.

Orphee des Blins byla vynikají skokankou. Vypekla tě někdy nad skoky?
Ona? V žádném případě! U ní to bylo jen o tom ukazovat směr, zbytek si řešila sama.

V roce 2012 to bylo vaše první společné vítězství, pak se ještě dvakrát opakovalo. V roce 2013 bylo stejně přesvědčivé jako to první… Byly ty další dva ročníky pro tebe v něčem jiné?
Poprvé jsem byl úplně oněmělý. Obhajoba je vždy těžká, takže ten tlak je samozřejmě větší. Mám v tomto štěstí, že se s tím umím vypořádat.

V roce 2014 se podařilo odstartovat až na druhý pokus – stejně jako před 50 lety při vítězství Koroka a před 40 lety při vítězství Sagara. Jak hodně tohle může nebo nemůže ovlivnit dostih?
Je to pořád o tom vydržet s nervy. Jezdec musí mít neustále přehled o situaci, neztrácet hlavu a poradit si i v těchto napjatých situacích…

Po vítězství ve Velké pardubické v roce 2014 Orphee des Blins odešla do důchodu. Bylo to pro tebe smutné loučení?
Měli jsme tenkrát štěstí, že se nám podařilo odrazit nástup Al Jaze. O tom, že půjde Orphee des Blins nejspíš do důchodu, jsem věděl, ale člověk to musí brát profesionálně. Věk se nedá zastavit a odejit na vrcholu, to je to nejlepší, co se může povést.Musíme zmínit i rok 2012 a start v Cheltenhamu. Tam jsi ji zadržel. Byla to pro ni cenná zkušenost?
Jí to bylo jedno. Spíš to byla zkušenost pro nás jako realizační tým. Zkusilo se a nevyšlo to. Dost tehdy napršelo, jiný rytmus dostihu, prostě ji to ten den nesedlo. Ono to je i stejné jako když zahraniční koně přijedou do Pardubic. Hned se srovnat s místními podmínkami umí jen málokdo. To samé platí o nás, když běháme venku.

Po hatrricku s Orphee des Blins pak v dalších letech přišla ještě vítězství se Charme Lookem a Tzigane du Berlais. Dokázal bys tyhle tři koně nějak porovnat?
Orphee byla výjimečná, proto dokázala to vítězství opakovat. A taky se dokázala vypořádat se zraněními, na rozdíl od Charme Looka a Tzigana. Na těch se projevilo, že Velká je opravdu neskutečně těžký dostih. Ono těch maratonců, co Velkou pardubickou dokážou dobře dávat, rok od roku moc není.

Nepřehlédněte: Pavel Hlavatý prodal dvouletka na on-line dražbě, stáj zaplnily nové naděje

V letošním ročníku Velké pardubické budeš bohužel chybět. Ale zase se můžeš na dostih podívat trochu s odstupem – koho vidíš jako favorita či případného černého koně?
Je těžké říct, takhle po přihláškách. Záleží, kdo tam opravdu po startkách zbyde. Ale myslím, že jestli bude běhat Brunch Royale, tak Pepča Bartoš dá po nedělním Grand Premiu i Velkou pardubickou.

Orphee des Blins je francouzská rodačka, narodila se 10. května 2002. Hnědka reprezentovala barvy stáje DS Pegas majitele Jiřího Trávníčka. Pod jejími úspěchy je podepsán především trenér Grzegorz Wroblewski. Je první a doposud jedinou klisnou, která ve Velké pardubické dosáhla na čistý hattrick – tři vítězství v řadě. Debutovala v roce 2008, o rok později se poprvé objevila na českých drahách. Uvedla se šestým místem v Ceně Labe pod žokejem Jaroslavem Myškou. Podle statistik startovala v sedmadvaceti překážkových dostizích, dvanáctkrát zvítězila. Od června 2013 až do svého odchodu do důchodu v říjnu 2014 zůstala neporažena. V jejím sedle postupně vystřídali Jaroslav Myška, Libor Šimůnek, Dušan Andrés a Jan Faltejsek, se kterým dosáhla největších úspěchů. V roce 2013 se stala Koněm roku.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku
foto poskytl Dostihový spolek

L'Estran přepsal historii. S Josefem Bartošem počtvrté vyhrál Gran Premio

25. Září 2022 - 19:33

L'Estran (Linda's Lad) to dokázal. Devítiletý valach ze stáje Josefa Aichnera, připravovaný Josefem Váňou mladším, v neděli v Meranu vyhrál jako první kůň v historii po čtvrté v řadě největší italský překážkový dostih, čtvrt miliónem eur dotované Gran Premio Merano (Gd1, 5000 m). Stejně jako v předchozích triumfech i tentokrát mu k zápisu do historie pomohly talent a zkušenosti žokeje Josefa Bartoše.


Neměl to na těžké dráze jednoduché. Ve First Of All (No Risk At All) Jiřího Charváta mu roste zdatný konkurent, který jej v cílové rovince docela potrápil, ale ač je L'Estran o tři roky starší, letos má, zdá se, životní formu. Díky ní dokázal odrazit nápor talentovaného Tůmova svěřence, do jehož sedla za zraněného Jana Faltejska nastoupil Felix de Giles a tučným šekem za vítězství se posunul do čela žebříčku nejbohatších českých koní.

Cestu ke čtvrtému vítězství (záznam dostihu) mu usnadnili i stájoví kolegové. V úvodu se o tempo staral Il Superstite (One Cool Cat), posléze převzal taktovku Gangster de Coddes (Secret Singer), od něhož v závěru převzal vedení samotný L'Estran. V oblouku před cílovou rovinou vypadal velmi dobře zmíněný First of All a zdálo se, že právě on by mohl  L'Estranovu cestu za historickým úspěchem ohrozit, ale v cílové rovině dokázal vítěz předešlých tří ročníků jeho útok odrazit a o 2 1/4 déílky zvítězil. Gangster de Coddes, který ztrácel dalších 1 1/4 délky, završil český raz-tři doběh, za peníze ještě došel šestý Notti Magiche. Il Superstite byl zadržen, Piton des Neiges padl.

Charvátovy talenty z vlastního chovu

Hořkosladkou příchuť měl dvoudenní mítink pro stáj Jiřího Charváta. Ta včera kvůli fatálnímu zranění přišla o skvělého Roncala (Amaron), slibnou budoucnost v překážkových dostizích však stejný den naznačil vlastní odchovanec Red Coral (Blue Coral). Dnes na něj navázal další skvělý tříletek z Charvátova vlastního chovu NEW FRIEND (Rosensturm). Syn bývalým prezidentem Jockey Clubu taktéž odchované Nostalgie (Tribal Instinct) letos velmi lehce vyhrál dva pardubické bumpery a poté lehce ovládl i červencové proutěnky v Meranu. Dnes udělal další velký krok suverénním čtrnáctidélkovým vítězstvím v Gran Criterium d'Autunno (pp Gd1, 3300m, 66.000 €, záznam) a s čistým štítem je velkou nadějí do budoucna.Hodně slibným koněm se ukazuje i čtyřletý německý rodák Dionis (Harzand), kterého Charvát koupil nedávno od Lokotransu, a který při své premiéře v modrožlutých barvách dokázal s Felixem de Giles obsadit druhé místo v prestižních proutěnkách pro čtyřleté Premio Corsa Siepi dei 4 anni (Gd1, 3500 m, 66.000 €, záznam). Šest délek za ním skončil na třetím místě jeho dřívější stájový kolega Pallatium (Cima De Triomphe) Lokotransu, čtvrtý  finišoval Orientaliste (Masked Marvel) Scuderie Aichner.    

Další druhé místo pro Jiřího Charváta a trenéra Tůmu získal v úvodním krosu Premio Trachtenmode Runggaldier (3500 m, 8.000 €, záznam) Saint Joseph (Kheleyf) s am. Terezou Polesnou. (miv)

Záznam celého mítinku (Gran Premio byl 7. poslední dostih)


 

Vert Liberte silným závěrem. Skvěle obsazenou Velkou cenu českého turfu vyhrál zástupce stáje Pegas

24. Září 2022 - 20:49

Jeden z nejlépe obsazených ročníků v celé 44 leté historii CPI Hotel Velké ceny českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč) byl vrcholem sobotního mítinku v Chuchle Areně Praha. V poli deseti koní se skvělým finišem blízko vnější bariéry jednoznačně prosadil čtyřletý svěřenec Dalibora Töröka VERT LIBERTE (Muhaarar) z dostihové stáje Pegas, který pod Petrem Foretem navázal na lehký srpnový triumf ve dvojce v Karlových Varech.


Už dlouho se v nejvýznamnějším meziročníkovém testu na distanci 2400 metrů nesešla tak kvalitní konkurence. Na atraktivitě dodal poli i fakt, že řada koní se spolu střetla poprvé, pro některé byl start v dostihu chuchelskou premiérou a pro favorizovaného Aigle Vaillanta (Wings of Eagles) dokonce premiérou před českým publikem. Janem Vernerem vedený hřebec, který v dubnu skvělým způsobem vyhrál Classe 1 dostih v Lyonu a poté skončil čtvrtý v listed v Longchamp, dobře odskočil, ale z prvního místa jej rychle vytlačil z vnějšího boxu odskakující Mo My Dream (Martillo). Tito dva nasadili velmi svižné tempo, které nepolevilo ani poté, co si na začátku protilehlé roviny pořadí vyměnili. Pole se tak značně roztáhlo, na jeho konci ještě se ztrátou poněkud nervózně cválal vítěz Zlatého poháru Rex of Thunder.
V lahovickém oblouku se rozdíl mezi prvním a posledním výrazně zmenšil, Aigle Vaillant ale dál držel první místo a do cílové roviny točil jako první s dvoudélkovým náskokem. Čtyřista metrů před cílem se pole roztáhlo po celé šířce dráhy a značně vyrovnalo. To už však plně rozbalil svůj finiš Petrem Foretem vedený VERT LIBERTE a poslední metry tak mohly dát vzpomenout na hodně podobné letošní derby. Vedoucího koně Lokotransu zvenčí skvělou koncovkou porazil zástupce DS Pegas a pěkným finišem si pro druhé peníze, stejně jako v derby, přišel Stronger Together (Buratino). Ve strhujícím závěru přešla přes Aigle Vaillanta ještě třetí Wellunca (Egerton), pátý finišoval Brilliant Star (Sea The Stars). 

Vert Liberte, zakoupený na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana v Deauville za 32.000 €, pochází z druhého ročníku excelentního sprintera Muhaarara (Oasis Dream), vítěze British Champion Sprint Stakes (Gr.1) či July Cupu (Gr.1), který se po 6 sezónách na anglickém Nunnery Stud přemístil do francouzského Haras des Faunes. Matka Rose Et Noire, dcera sprintera Dansili (Danehill), vyhrála ve třech letech ve Francii dostih na 2200 metrů. V chovu dala i s Vert Liberte 4 vítěze, kteří vesměs uměli "dokola" a to i po raném a rychlém Iffraaj. Zřejmě i díky matce Royal Highness, dceři vytrvalého Monsuna, která též uměla i klasických 2400 metrů.  Poté, co přestal být součástí zrušeného Poháru žokejů, ztratil 86. Arqana Gerschův memoriál (I.k., 2, 1400 m) tři čtvrtiny z loňské dotace, což se projevilo i na méně početném startovním poli. Do dostihu o 150 tisíc vyrazilo 7 koní, z nichž nejrychleji reagovala dvojice Rabbit Zoustar (Zoustar) a Hidden Colony (Sioux Nation), která nasadila velmi svižné tempo. Šanci na triumf jim však vzala svěřenkyně Václava Luky SALT MIX (Gutaifan), kterou Václav Janáček držel na čtvrtém místě, sto metrů před cílem ji posunul na úroveň vedoucího Hidden Colony, od něhož vzápětí klisna snadno odešla a získala lehké 3 1/2 délkové vítězství. Za Hidden Colony a Rabbit Zoustar obsadil čtvrté místo Black Dark (Smooth Daddy).

Nyní ve dvou startech neporažená Salt Mix, zakoupená pro stáj BoKaBau s.r.o. loni na dražbě společnosti Goffs za 12.000 €, je dcerou Gutaifana, jehož otec Dark Angel (Acclamation) je mezi otci dvouletých pojmem.  Zatímco otcovská část pedigree nabízí ranost, matka Tender Surprise, dcera vytrvalého Doyena (Sadler's Wells), běhala proutěnky, na kterých získala tři vítězství. Klisna je polosestra vítěze Mill Reef Stakes (Gr.2) Toocoolforschool (Showcasing) a před Salt Mix měla na dráze dva potomky, z nichž jeden zvítězil.   

Úspěšná sezóna Josefa Sallera

Program svátečního dne odstartovali dvouletí v Ceně Chuchle Areny Praha (III.k., 1200 m), v níž zkušenosti z předešlých dvou startů úspěšně zúročil favorizovaný RABBIT KANTHAROS (Kantharos), který pod Jiřím Chaloupkou lehce stylem start-cíl opanoval čtyřčlenné pole. Svěřence Allan Petrlíka, který je polobratrem listed umístěného Baytown Warrior (First Samurai), stáj koupila na květnovém breeze-upu v Irsku za 4.000 €.

Že bude letošní boj o titul šampióna ještě napínavý ukázala cílová rovina Cena Derby Clubu  Prague (IV.k., 1400 m), v níž o triumf bojovali tři nejlepší jezdci průběžného pořadí. Nejprve převzala vedení South Captiva (Holy Roman Emperor) s vedoucí Jiřinou  Andrésovou, po ní se na čelo dostala Milanem Zatloukalem vedená Dontellyourmother (Biraaj), poslední slovo však měl po bariéře útočící FRAM (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light), kterého k druhému kariérnímu vítězství dovedla Vendula Korečková. Ta se tím přiblížila Jiřině Andrésové na rozdíl jediného vítězství.  

Nepřehlédněte: Dufkovi v prodejce v Laroche koupili dvouletou Rise Above. Připravovat ji bude Ingrid Janáčková Koplíková v Chantilly

Svou dosud výrazně nejúspěšnější sezónu okořenila stáj The Sons of Sharpour Josefa Sallera mladšího osmým sezónním vítězstvím, o které se trochu nečekaně postaral tříletý svěřenec Konstantina Kobzareva CAUCASIAN (Holy Roman Emperor), který s Lukášem Charvátem takřka stylem start-cíl vyhrál dvojkový handicap Cena společnosti Tipsport na 1600 metrů a v závěrečné Ceně vážnice (hdcp V.k., 1600 m) přidal deváté vítězství sezóny LAUNCH ZONE (Zoffany) z lotu Michala Kalčíka, vedený Lucií Fialovou. 

Skvělou formu má letos i šestiletá ultravytrvalá BLONDIE (Mount Nelson) trenérky Ilíkové, která na nepřerušenou sérii 4 vítězství navázala v trojkovém handicapu Cena společnosti Pro-doma na 2600 metrů pátým úspěchem v řadě. V sedle ryzky DS Joki byla žákyně Petra Zedková.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová
 

Z Irska přicházejí do Česka další čtyři ročci. Za všemi nákupy stojí Tomáš Janda

23. Září 2022 - 17:04

Na dvoudenní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, na níž Tomáš Janda koupil pro české stáje 4 ročky, ve čtvrtek bezprostředně navázala její druhá část, tzv. Part II, nabízející roční koně v nižších cenových kategoriích než předchozí dražba. Průměrná cena na této jednodenní dražbě dosáhla hodnoty 10.495 €, což je o 9% více než v loňském roce. Medián stoupl dokonce o 12% za osm tisíc eur, prodáno bylo 91 (81%) ze 112 nabídnutých plnokrevníků.

 
Čtyři z nich zakoupil pro české majitele Tomáš Janda. Nejdražším byla za 4.500 € zakoupená hnědka (lot 525) z druhého ročníku vítěze Superlative Stakes (Gr.2) a druhého ze St. James's Palace Stakes (Gr.1) Gustava Klimta (Galileo). Její matka Pinewoods Lily (Indian Ridge) se na dráze jen jednou umístila, v chovu však dala již 5 vítězů z 9 startujících potomků včetně Gr.3 umístěné Dainty Dandy (Dandy Man).

Za 3.500 € Tomáš získal ryzáka (lot 541) po vítězi Irish Champion Stakes (Gr.1) Decorated Knight (Galileo), prvního potomka jednou ve třech letech vítězné Shoofly (Azamour) z vynikající rodiny založené klisnou Korveya (Riverman).

Nepřehlédněte: Tipsport vidí jako favorita Velké obhájce vítězství Talenta. Irskému zástupci příliš nevěří

Do Česka putuje také další potomek Dubawiho syna Postponed, hřebce, s nímž v KIng George bojoval Eagle Top (Pivotal). Za 2.500 € zakoupený hnědák (lot 559) je druhým potomkem nestartovavší Anzac (Shamardal), dcery americké Gr.3 vítězky Sea Chanter (War Chant). 

Druhým potomkem své nestartovavší je i za 2.000 € zakoupený ryzák (lot 518) po Dragon Pulse (Kyllachy), otci vítězky Ceny Nory Jeane Comming Pulse. Nicméně matka Paradisia (Casamento) je polosestrou úspěšného valacha Silver Line (Dark Angel), třetí v Norfolk Stakes (Gr.2). (miv)

Tipsport vidí jako favorita Velké obhájce vítězství Talenta. Irskému zástupci příliš nevěří

22. Září 2022 - 14:15

Bezprostředně po zveřejnění přihlášek na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou publikovala sázková kancelář Tipsport kurzy na vítěze tohoto nejpopulárnějšího českého dostihu. Jako favorita vidí obhájce loňského vítězství Talenta (Egerton), jehož šance ocenila kurzem 5,5:1. Za ním je trojice Mr Spex (Tai Chi), No Time To Lose (Authorized) a Player (Moonjaz), která má kurz 6,5:1. Potenciální irský účastník Young Dev (Fracas) by podle bookmakera Tipsportu neměl nejlepší české koně ohrozit. Nabízí jej v kurzu 25:1.


Celkem 6 koní je nabízeno v kurzech nižších než 10:1, outsiderem je Dulcar de Sivola (Assessor), který má kurz 80:1. (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

 
Nepřehlédněte: Do Velké pardubické přihlášeno 17 koní. Zájem má irský Young Dev, naopak chybí Theophilos či Evžen


Do Velké pardubické přihlášeno 17 koní. Zájem má irský Young Dev, naopak chybí Theophilos či Evžen

22. Září 2022 - 13:38

Ve čtvrtek 22. září byly zveřejněny přihlášky na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na listině je 17 jmen včetně zahraničních hostů. Nechybí obhájce loňského vítězství Talent, naopak schází jméno vítěze z roku 2019 Theophilose, který se zranil. Z dvaadvaceti koní kvalifikovaných na pardubickém závodišti je přihlášeno 14, zbývající trojici tvoří koně z Irska a z dostihové stáje Scuderia Aichner.


Týden před uzavřením startovních listin začíná mít 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou konkrétnější podobu. Nejvíce svých svěřenců přihlásil trenér Stanislav Popelka, který by rád na startu letošního ročníku Velké pardubické viděl vítěze poslední kvalifikace Imphala v doprovodu Lombarginiho a také dvanáctiletého Strettona, který je druhým nejstarším adeptem na start ve 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Čtveřici koní posílají otec a syn Váňové. Ten starší chce uspět s vítězem z roku 2017 a nejstarším v poli, třináctiletým No Time To Lose a nováčkem ve Velké pardubické Dusigroszem. Váňa mladší je trenérem obou koní stáje Scuderia Aichner, jejíž koně běhají prioritně na italských drahách. Jde o devítiletého Brunch Royal a také sedmiletou Santa Klaru, která je zároveň jedinou klisnou na seznamu přihlášených.

132. VELKÁ PARDUBICKÁ SE SLAVIA POJIŠŤOVNOU
Stcc L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 17 ARGANO, 8 Marek Šimák 70,0 Liška Martin BRUNCH ROYAL(FR), 9 Scuderia Aichner SRL 70,0 Váňa ml. Josef DULCAR DE SIVOLA(FR), 9 DiJana Dobšice 70,0 Jirčáková Vendula DUSIGROSZ(FR), 9 Joly 70,0 Váňa st. Josef CHICNAME DE COTTE(FR), 10 Quartis-Zámecký Vrch 70,0 Vítek Pavel IMPHAL(POL), 9 Quartis-Zámecký Vrch 70,0 Popelka Stanislav KAISERWALZER(GER), 9 DS Millennium (SVK) 70,0 Brečka Jaroslav LOMBARGINI(GER)*, 11 EŽ Praha a.s. 70,0 Popelka Stanislav MR SPEX(GER), 8 Lokotrans 70,0 Urbánek Luboš NO TIME TO LOSE(GB), 13 Paragan Horseboxes s.r.o. 70,0 Váňa st. Josef PLAYER, 10 Nýznerov 70,0 Kvapilová Lenka SACAMIRO, 9 Jezdecký oddíl Beňov 70,0 Petříková Eva, Ing. SANTA KLARA(IRE), 7 Scuderia Aichner SRL 68,0 Váňa ml. Josef STAR(GER), 11 MPL Racing (SVK) 70,0 Brečka Jaroslav STRETTON, 12 Nýznerov 70,0 Popelka Stanislav TALENT, 11 DS Kabelkovi 70,0 Kabelková Hana YOUNG DEV(IRE), 8 Liam Mulryan (IRE) 70,0 Hogan Denis


Z Irska má zájem o účast v našem nejtěžším a nejstarším překážkovém dostihu trenér Denis Hogan s Young Dev. Osmiletý bělouš letos zvítězil nad kratšími proutkami v Punchestownu, že ale má vytrvalost ukázal při absolvování téměř 6900 metrů dlouhého dostihu v Uttoxeteru.

Ze Slovenska přijedou dva svěřenci trenéra Jaroslava Brečky – mimochodem vítěze Velké pardubické před 30 lety. Kaiserwalzer a Star jsou ale v Pardubicích jako na domácí dráze. Uzávěrka startovních listin a slavnostní losování startovních čísel se uskuteční v Praze v pátek 30. září 2022.

Nepřehlédněte: Syn Holy Roman Emperora, dcery Gleneaglese a Phoenix of Spain. Další české nákupy v Irsku

V Ceně Labe se objevuje jméno Night Moon trenéra Pavla Tůmy. Šestiletý ryzák stáje Dr. Charvát byl až do nepovedené závěrečné kvalifikace na letošní Velkou pardubickou neporažen. Na přihláškách do Ceny Vltavy zase figuruje dvojice koní, kteří mají podmínky pro start 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou splněné. Přesto jejich trenéři zvolili jiný dostih. Jedná se o Aenease trenéra Josefa Váni staršího a loňského účastníka Velké pardubické, slovenského Paris Eiffela trenéra Jána Cagáně. V krátkém krosu – Poplerově memoriálu zase zaujme jméno vracejícího se Lodgian Whistle.

Tisková zpráva Dostihového spolku
 

Syn Holy Roman Emperora, dcery Gleneaglese a Phoenix of Spain. Další české nákupy v Irsku

22. Září 2022 - 6:34

Druhým a závěrečným dnem včera pokračovala irská dražba ročků Tattersalls Ireland September Yearling Sale. Z pohledu pořadatele se druhý den nevydařil tak, jako den předešlý, neboť po předchozím 5% nárůstu průměrné ceny, klesl průměr v druhém dni o plných 14%. Za celou dražbu tak průměrná cena zaznamenala meziroční 5% pokles. Prodalo se však vysokých 90% (413) ze 458 nabídnutých ročků a medián stoupl o 11% na rovných 26 tisíc eur.

 
Stejně jako úvodního dne i toho závěrečného se aktivně zúčastnil bloodstock agent Tomáš Janda, který pro české stáje vydražil tři ročky - jednoho hřebce a dvě klisny. Nejdražším z Jandových nákupů byl za 22.000 € zakoupený lot 399, syn u nás dobře známého Holy Roman Emperora (Danehill) a Gr.2 umístěné Dream Play (In The Wings). Té dosud vyběhlo 7 potomků, 3 z nich zvítězili, přičemž syn Corsen (Cape Cross) získal dvě umístění v listed. Její na dráze pouze umístěná dcera La Tour Rouge (Monsun) je matkou vítězky Prix Belle de Nuit (Gr.3) Control Tower (Youmzain).

Nepřehlédněte: Začala irská dražba ročků. Tomáš Janda první den získal jednoho hřebce po Al Wukair

Potomkem jiného coolmorského plemeníka úspěšného mílaře Gleneaglese (Galileo) je další z Jandových nákupů hnědka (lot 430) z dvojnásobné francouzské vítězky Firstclass (Lawman). Polosestra dvou blacktype koní má na dráze zatím jediného potomka.

Za 6.000 € vydražil Janda ještě klisnu (lot 445) z prvního ročníku vítěze Irish 2000 Guineas Phoenix of Spain (Lope de Vega) z nestartovavší George Hyde (Yeats). Sadler's Wellsově vnučce zatím vyběhl jediný potomek hřebec Teofilo Star (Teofilo), vítěz dvou dostihů. (miv)

Začala irská dražba ročků. Tomáš Janda první den získal jednoho hřebce po Al Wukair

21. Září 2022 - 6:08

Včera začala v Irsku tamní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, jedna z nejvýznamnějších dražeb ročků pro náš turf, do kterého z ní přišli například aktuálně nejúspěšnější sprinter regionu Ponntos (Power), loňský vítěz Českého derby Hazarder (Harzand) nebo třetí z nedělní Ceny zimní královny Niamhtree (New Bay). Úvodní den bylo vydraženo 202 z 230 (88%) nabídnutých ročků za průměrnou cenu 31.861 €, o 5% vyšší než před rokem.

 
Jedním z ročků, kteří první den našli nové majitele, je lot 172, hnědák po hřebci Al Wukair (Dream Ahead), kterého za 8.000 € vydražil pro českého majitele bloodstock agent Tomáš Janda. Počátkem května narozený irský rodák (viz video) je synem dvojnásobné vítězky Sapfo (Peintre Celebre), matky 5 vítězů ze 7 startujících potomků včetně listed vítězky a Gr.2 umístěné Sweet Charity (Myboycharlie).  

Sourozenci Roncala, Apollona, Well Prepared či chovná klisna z rodiny skvělé Arvy. BBAG zveřejnila katalog říjnové dražby

Na dražbě bylo první den prodáno i několik sourozenců v Česku úspěšných koní. Polobratra skvělého Petardy (Free Eagle) hřebce po Acclamation (Royal Applause) (lot 123) vydražil Sagam Bagariola za 37.000 €, polosestra výše zmíněné Niamhtree bělka (lot 25) po Dark Angel (Acclamation) stála Meadowview Stables dokonce 42 tisíc eur. Polosestra vítěze slovenského Zlatého poháru Carlo Biraghi (Galileo) hnědka (lot 14) po Highland Reel (Galileo) našla nového majitele za 13.000 €. (miv) 

Sourozenci Roncala, Apollona, Well Prepared či chovná klisna z rodiny skvělé Arvy. BBAG zveřejnila katalog říjnové dražby

20. Září 2022 - 6:32

Německá dražební společnost BBAG zveřejnila katalog na svou poslední letošní dražbu, která proběhne ve dnech 14. a 15. října. Nabízí celkem 393 koní, mezi nimiž jsou zastoupeni nejen ročci, ale také koně v tréninku či chovné klisny. Řada z nich má své úspěšné sourozence na českých drahách, najdeme mezi nimi i chovnou klisnu z rodiny famózní napajedelské rodačky Arvy, poslední vítězky československé  trojkoruny.

 
Jedním z nejzajímavějších je lot 57, pod kterým bude nabídnut loni v únoru narozený hnědák po Silverwave (Silver Frost). Syn francouzské vítězky Riviere Diamant (Oratorio), umístěné i v dostihu přes proutěné překážky, je polobratrem skvělého překážkáře ze stáje Dr. Charváta Roncala (Amaron).

Z nabídky ročků Hřebčín Karlshof zaujme lot 78 ryzák American Dream (The Grey Gatsby), první potomek v italských listed umístěné Abiony (Jukebox Jury), pravnučky vítězky Československého derby 1988 a tehdejšího Koně roku Arvy (Scottish Rifle). V katalogu najdete jako lot 198 i její bábu dvanáctiletou Ars nova (Soldier Hollow), nabízenou březí po Amaron (Shamardal).

Nepřehlédněte: Bude mít Česko svou první jezdeckou šampiónku? Kurzy Tipsportu to vidí nadějně

Z ročků bude prodáván také pravý bratr (lot 84) třetího ze slovenské Velké jarní ceny Apollona (Soldier Hollow), polosestra vítěze Prvomájové steeplechase Forever Dry (Jukebox Jury) ryzka Fabulous (Areion) (lot 97) či posestra Abrams Creeka (Adlerflug) hnědka Analytics (Brametot) (lot 130).

Sourozence v Česku úspěšných koní najdeme i mezi nabízenými chovnými klisnami. Jednou z nich je pětiletá nestartovavší Warita (Reliable Man) (lot 193), která je polosestrou nejen německé šampiónky dvouletých klisen Well Spoken (Soldier Hollow), ale i letošního vítěze Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera Well Prepared (Protectionist). (miv)   

Bude mít Česko svou první jezdeckou šampiónku? Kurzy Tipsportu to vidí nadějně

19. Září 2022 - 17:45

Po víkendu, v němž Jiřina Andrésová získala pět vítězství a posunula se do čela průběžného pořadí honorovaného šampionátu profesionálních jezdců Lázně Poděbrady Cupu, vypsala sázková kancelář Tipsport kurzy na to, kdo se letos stane šampiónem. Podle nich mají největší šance obě ženy v čele pořadí, tedy zmíněná Jiřina Andrésová a Vendula Korečková, jejichž šance bookmaker ohodnotil shodným kurzem 2,5:1.

 
Jezdkyně mají stejný kurz navzdory faktu, že po víkendu má Jiřina Andrésová na svém kontě 21 vítězství a nad svou soupeřkou náskok 2 triumfů. Bez šancí není podle Tipsportu ani Milan Zatloukal, třetí v průběžném pořadí, ztrácející na úspěšné jezdkyně tři, respektive jedno vítězství. Jeho kurz na to, že se stane šampiónem, je 3:1.

Nepřehlédněte: Lokotrans i český chov nadále na výsluní. V zimní královně to potvrdila Willemine

Další jezdci už mají šanci výrazně nižší, což odpovídá i jejich na nejlepší v průběžném pořadí šampionátu. Petr Foret, který v Česku letos získal zatím 15 vítězství, má kurz 12:1, dvanáctkrát úspěšná Martina Havelková 33:1 a David Liška 35:1. (miv)

Kurzy Tipsportu na šampióna rovinových jezdců
 
foto Andrea Zavadilová

Lokotrans i český chov nadále na výsluní. V zimní královně to potvrdila Willemine

18. Září 2022 - 17:57

Letošní sezóna přinesla nečekaně silnou vlnu úspěchů koní tuzemského chovu a skvělou formu v ní od počátku ukazují koně stáje Lokotrans v péči Luboše Urbánka. Oba trendy se spojily ve 41. Ceně zimní královny DS Pegas (L, 1600 m) a výsledkem bylo přesvědčivé vítězství napajedelské rodačky ve službách růžovobílých barev WILLEMINE (Pouvoir Absolu - Waka Laura, Windsor Knot), která pod Martinem Laubem jistě o půldruhé délky zdolala srpnovou karlovarskou vítězku Shining Sky (Pedro The Great).


Vítězná Willemine potvrdila naše předpoklady z předešlého premiérového startu, po němž jsme uvedli, že "si zaslouží pozornost, předvedla pěkný prostorný cval, který by mohl být příslibem do budoucna." V Karlových Varech jím dnes poskočila na čelo dvouletých klisen, ač v dostihu byla vedle Komtesy (No Risk At All) jedinou nezvítězivší účastnicí a také jednou z nejméně dostihově zkušených klisen.

Do boje o 550 tisíc korun vyrazilo sedm klisen, z nichž tři vyslala Helena Vocásková. Její svěřenkyně Riwetta (Decorated Knight) a Niamhtree (New Bay) se také po startu chopily taktovky, ale brzo převzala první pozici favorizovaná Niamhtree s Vendulou Korečkovou. Favoritka zavedla pole do cílové roviny, kde nastoupila blízko čela cválající Willemine. Necelých 500 metrů před cílem se středem dráhy dostala na úroveň Niamhtree, poté přešla do vedení a v závěru odolala útočící Shining Sky a jistě zvítězila. Za druhou Shining Sky finišovala na třetím místě Niamhtree, čtvrtá doběhla Riwetta, která při svém mosteckém vítězství dnešní vítězku porazila.

Willemine je již druhou zimní královnou po pozdním ultravytrvalci Pouvoir Absolu (Sadler's Wells). Napajedelský hřebec letos prožívá svou nejúspěšnější sezónu, neboť vedle Willemine jej skvěle reprezentuje i vítězka Oaks Vignette. Matka Waka Laura (Windsor Knot) vyhrála pět jedničkových sprintů a v chovu již dala dvojkového vítěze Wakai Go (Stormy Jail).  Jiřina Andrésová stále na vítězné vlně

Vedle zimní královny byla nejmladšímu ročníku vyhrazená i úvodní Cena EBF stallions (III.k., 1400 m), ve které se takřka stylem start-cíl prosadil tmavý hnědák ze stáje Kamila Vocetky MES AILES, syn vítěze Epsom derby Wings of Eagles (Pour Moi), odježděný Petrem Foretem. Stejně jako včerejší slušovický vítěz z lotu trenérky Jany Novákové French Surfer byl i Mes Ailes zakoupen jako odstávče na prosincové dražbě v Deauville, kde stál 5 tisíc eur.

Stále napínavější je vývoj letošního šampionátu jezdců. Sobotním slušovickým hattrickem se k čelu průběžného pořadí Lázně Poděbrady Cupu posunula Jiřina Andrésová posunula, mající stejný počet vítězství jako Vendula Korečková, na níž však ztrácela na počet druhých míst. Dnes se Andrésová ujala vedení poté, co v sedle nízko zatížené pětileté MEANNAH (Majestic Missile - Merbela, Bully Pulpit) stáje Kelso Stables v přípravě spolumajitele a spoluchovatele Ladislava Nagy vyhrála handicapovou Cenu města Karlovy Vary (III.k., 1000 m) a vedení upevnila dalším triumfem v závěrečném handicapu Ceně společnosti Tipsport (V.k., 2000 m) s taktéž výhodně zatíženou dosud nezvítězivší JELLY DESBOIS (Martinborough) ze stáje Přikryl s.r.io., svěřenkyní trenérky Jany Manové.

Z nejvážnějších soupeřů kontroval jen Milan Zatloukal, který dovedl čtyřletého ODSONNE (Wootton Bassett) ze stáje Petra Janečka k start-cíl vítězství v druhém nejvýznamnějším dostihu dne 35. Ceně Jockey Clubu (II.k., 2000), v níž ve slovenské Ceně turfu (II.k.) úspěšný svěřenec Štěpánky Myškové lehce o 3 3/4 délky zdolal třetí z Ceny trojročných kobýl Like Magic (Al Wukair).

Karlovarský bumper Cena Galerie umění Karlovy Vary (IV.k., 3000 m) velmi lehce ovládl horký favorit DABING (Leading Light) stáje 3 hearts, který pod Adamem Čmielem završil čistý hattrick, vítězství z předešlého startu zopakovala i sedmiletá svěřenkyně Karla Héče BETTSUT (Suteki Shinsukekun - Betty Chois, Choisir), která s Martinou Havelkovou jistě zvítězila v Ceně šlechtitelů společnosti Selgen (hdcp II.k., 1600 m). (miv) 
 

Slušovický hattrick vynesl Jiřinu Andrésovou na čelo šampionátu žokejů. Dělí se o ně s Vendulou Korečkovou

17. Září 2022 - 18:08

Šance, že by se letos poprvé v tuzemské historii stala šampiónem profesionálních jezdců žena, se po sobotním mítinku ve Slušovicích zdvojnásobila. K Vendule Korečkové, dosud vládnoucí Lázně Poděbrady Cupu, se  slušovickým hattrickem připojila Jiřina Andrésová a tak šampionátu nyní vládnou už dvě ženy. Obě dosud získaly 19 vítězství, zatímco nejlepší z mužů Milan Zatloukal má na svém kontě 17 prvních míst a čtvrtý Petr Foret ještě o tři vítězství méně.


Cestu k šanci na získání titulu otevřela Jiřina Andrésová ve třetím dostihu Ceně hejtmana Zlíánského kraje (III.k., 1600 m) pro dvouleté v sedle hnědáka stáje Vocetka FRENCH SURFER (French Fifteen). Jako odstávče za 1000 € zakoupený svěřenec Jany Novákové využil zkušenosti z předešlého startu a o krk porazil debutujícího Paris od Tai Chi (Tai Chi). Hned v následujícím handicapu Ceně společnosti D Plast (III.k., 1800 m) uspěla v sedle pětiletého FLY AMICA (Amico Fritz) Jozefa Pirucha, s nímž už ve Slušovicích triumfovala v červnu a i třetí vítězství mohlo vzbuzovat pocit déja vu, protože s JUVANOU (Amadeus Wolf), kterou dovedla k vítězství v Ceně společnosti Tipsport (III.k., 1100 m), také vyhrála během červnového mítinku.

Čtvrtý rovinový dostih dne Cenu místní organizace SPD (hdcp IV.k., 2200 m), v němž šanci na čtvrté vítězství zmařilo škrtnutí jejího Azdara (Authorized), lehce ovládla poprvé vítězná RABBIT RULER (Ruler of the World) s Jaromírem Šafářem v barvách Rabbitu Trhový Štěpánov a přípravě Jana Havlíčka.

Velkým překvapením skončil hlavní chod překážkového programu Cena senátora Ing. Tomáše Holáně - 3. dostih seriálu (stch cc III.k., 4200 m), v němž uspěl největší outsider v poli čtyřletý dosud nezvítězivší hnědák dostihové stáje Ponytrans CENNÝ POKLAD (Age of Jape - Cenná Panenka, Laroche) trenérky Petříkové s Adamem Čmielem. Age of Jape byl blízko vítězství i v druhém krosu dne Vzpomínce na MVDR. Hrbáčka a MVDr. Černockého, ale syn Medi Jape nakonec v cílové rovině o krk podlehl zkušenějšímu LETEGERTOVI (Egerton - Letní Bouře, House Rules) stáje Tippler Group s.r.o. v sedle s žokejem Marcelem Novákem, kterého připravuje Pavel PolesSoučástí programu byly i dvoje proutěnky. Úvodní Cenu společnosti Jezdecké potřeby Mon Cheval s.r.o. (III.k., 3600 m) vyhrála čtyřletá QUENTY (Chardonney Tcheque - Queen Barbara, Traditionally) z lotu dnes dvakrát úspěšného trenéra Pirucha, která pro stáj Syndikát 2020 v květnu na tamní dráze vyhrála rovinu na 2200 metrů a po červnovém překážkovém debutu proměnila druhý start na proutěnkách v první vítězství. V sedle vítězky byl Ján Mach.

Těsně o krátkou hlavu poraženou Kurierku (Farhh) vedla am. Tereza Polesná, která si vše vynahradila hned v následujících proutěnkách pro tříleté Ceně společnosti Průmyslové podlahy Plaček, s.r.o. a společnosti Pila Surý, s.r.o. (IV.k., 3400 m) s favorizovaným WOODEN INDIAN (Hunter's Light), vítězem červnových slušovických proutěnek a nyní ve dvou startech neporaženým. Valach, před rokem prodaný v Deauville za pouhých tisíc eur, běhá v barvách stáje Sendy Kovy Ostrava a trénuje jej Pavel Tůma. (miv)

Trávníčkův Haras de Beaufay nabídne na říjnové dražbě 8 ročků. Polovina z nich je z vlastního chovu

13. Září 2022 - 6:50

Po srpnové elitní dražbě společnosti Arqana, na níž se francouzskému hřebčínu Haras de Beaufay Jiří Trávníčka podařilo privátně za 290 tisíc eur prodat ročka z chovu jednoho ze svých klientů, zatímco vlastní odchovankyně odešla po nabídce 65 tisíc eur neprodána, se Beaufay chystá vstoupit i na říjnovou dražbu ročků, na kterou přichystala dokonce osm ročků. Opět nabídne jak své vlastní odchovance, tak i ročky svých klientů. 

 
Vlastní chov zastupuje polovina z ročků, které bude Beaufay na dražbě prezentovat, na českých drahách jsme ale z matek nabízených ročků viděli jen dvě. Jednou z nich byla ryzka Hermiona (Kitten's Joy), před 5 lety zakoupená jako ročka prostřednictvím Tomáše Jandy za 80.000 €, která část své kariéry absolvovala v péči Dalibora Töröka, nicméně při svém jediném českém startu v EJC Leram Million, ke doběhla osmá, startovala jako svěřenkyně francouzského Fabrice Chapeta. V Deauville nabídne Trávníček k prodeji jejího prvního potomka (lot 316), v Irsku narozeného hřebce po Zoffany (Dansili).

Druhou z českých drah známou klisnou je Sibyla (Invincible Spirit), ve dvou startech neumístěná hnědka, zakoupená Tomáše Jandou jako ročka v Newmarketu za 31 tisíc gns, která jeden ze svých startů absolvovala na karlovarské dráze. V Deauville bude nabídnut její třetí potomek (lot 462), klisna po coolmorském Churchillovi (Galileo).

Trávníčkův chov reprezentuje také lot 83, pod kterým bude předveden francouzský rodák po tamním derby vítězi New Bay (Dubawi). Matku Redcold (Nayef), dvojnásobnou francouzskou vítězku a polosestru listed vítěze Esteve (Mastercraftsman), Trávníček zakoupil předloni v prosinci na Tattersalls December Mares Sale za 55.000 gns.

Jako poslední z vlastních odchovanců Haras de Beaufay bude nabídnuta dcera (lot 633) vynikající Kapitale (Dubawi), Gr.3 vítězky a Gr.1 umístěné polosestry německého derby vítěze Kamsina (Samum), kterou Trávníček získal před 4 lety za 150 tisíc eur. Otcem nabízené ročky je populární Cloth of Stars (Sea The Stars).

Nepřehlédněte: Polosestra šampióna Renny Storma či klisna z rodiny sprinterky Kolymbie. V Katalogu ročků jsou nové nabídky na prodej

Mezi ročky klientů Haras de Beufay je také jako lot 165 uvedený hřebec po Dabirsim (Hat Trick) z nestartovavší Weepeety (War Command), kterého jako odstávče koupil Miroslav Kantek spolu se svým francouzským partnerem. Díky úspěchům polosestry jeho matky klisny La Parisienne (Zarak), která o víkendu finišovala třetí v Prix Vermeille (Gr.1) a předtím dokonce druhá v Prix de Diane (Gr.1), očekávají majitelé při prodeji solidní profit. (miv)  

Odešel Juventus. Populární postava Velké pardubické, která trávila důchod jako zámecký pán

12. Září 2022 - 10:21

Smutnou zprávu vydalo poslední vydání Věstníku ČT. V rubrice "úhyn - utracení" se mezi 18 jmény plnokrevníků, s nimiž se již nepotkáme nejen na dostihové dráze, ale už ani "v civilu", krčí jméno, jehož nositel v první dekádě tohoto století uváděl do varu pardubické diváky, kde pravidelně se ctí a úspěchy bojoval o vítězství v nejpopulárnějším dostihu Česka. Jmenoval se Juventus.


První roky nového století byly dobou, kdy polští odchovanci hráli v českém turfu mimořádnou roli. Vyhrávali velké rovinové dostihy, jejich síla však byla ještě více znát v překážkových dostizích. Patřil k nim i Juventus, narozený v polské Jaroszowce Antriebově (Tuny) dceři Juliettě po Sadler's Wellsovu synovi Royal Court.

V péči polských dam

Do Česka přišel po třech sezónách v Polsku, kde se solidně etabloval v tamních vytrvaleckých zkouškách. Prvním krůčkům se učil u Doroty Kałuby, v průběhu druhé sezóny převzala jeho přípravu další dáma Małgorzata Łojek. V rodné zemi odběhl 21 rovinových dostihů, 4 z nich vyhrál, v 10 dalších se umístil a vydělal 25.240 zlotých. Své tamní působení ukončil druhým místem v Nagrodě Sac-a-Parier na 3200 metrů, tamní verzi naší Ceny prezidenta, které bylo vrcholem jeho rovinové kariéry. 

V roce 2004 jej stáj Czajtanya přestěhovala do Česka k Josefu Váňovi s cílem uspět v překážkových dostizích. Ač se během přípravy zdálo, že si bujný hřebec s překážkami moc rozumět nebude, první start v červnové steeplechase v Netolicích proměnil ve velmi lehké devítidélkové vítězství. V sedle tehdy měl svého trenéra Josefa Váňu staršího, který zřejmě netušil, že se právě setkal s koněm, který bude v následujících sezónách patřit k oporám jeho stáje a nadějím na úspěch v opěvované Velké pardubické. Následující Juventusovy kroky však příliš optimismu nevyzařovaly...

Každý začátek je ...

Po vítězném překážkovém debutu totiž přišly starty v Lysé, Kolesách a Pardubicích, z nichž ani jeden nedokončil. Pak následovalo třetí místo v trojkovém pardubickém krosu před Belovodskem, při Velké obsadil s Radkem Havelkou druhé místo v Ceně ČASCH a sezónu zakončil v Chuchli, kde ve Steeplechase Velká cena umělců sice nestačil na Duceho (Enjoy Plan), ale druhým místem před Juniuszem (Who Knows) potvrdil, že z něj roste slibný kůň.

Sezóna 2005 už toho byla jasným důkazem, byť do ní Juventus vstoupil až počátkem července, Otevřel ji dvojicí vítězství ve Světlé Hoře a Kolesách, po nichž se vydal do světa. V polovině srpna skončil druhý v Premio Chivas Regal v Meranu, následovalo další druhé místo ve velké steeplechase o 39 tisíc eur v belgickém Waregemu a poté znovu druhé místo v Meranu. Tečkou za úspěšnou sezónou, v níž ho jezdil výlučně Josef Bartoš, bylo druhé místo za Cieszymirem (Enjoy Plan) v Ceně Labe.

Nepřehlédněte: Vítězný návrat Josefa Bartoše. Sternkranz suverénně obhájil vítězství ve Zlatém poháru EŽ Praha

Cena Labe je tradiční přípravkou pro start ve Velké pardubické, a i Juventusovy kroky směřovaly nadcházející rok právě tímto směrem. Sezónu 2006, od které už nosil barvy stáje Javor pana Rudolfa Javoříka, odstartoval suverénním vítězstvím v Trevisu, v květnové kvalifikaci skončil čtvrtý a po třetím místě v Vittelu v polovině prázdnin už jeho kroky mířily rovnou do Pardubic. Doprovázela je ale jezdecká změna - Bartoše, který při Velké usedl do sedla veterána Decent Fellowa (Esclavo), vystřídal sám Josef Váňa starší. Premiéra dopadla skvěle - Juventus finišoval druhý, když nestačil pouze na zmíněného tréninkového druha Decent Fellowa.


Taxis. Vpředu skáče Decent Fellow, za ním je vidět Juventusova hlava. Foto Zenon Kisza  

První kůň, který přenesl Váňu juiora přes Taxis

Následující rok Juventus vyhrál svůj první a jediný dostih v Meranu, ale cílem byla opět Velká pardubická, před níž i tentokrát čekala Juventuse jezdecká rošáda. Bartoše opět vystřídal Josef Váňa, ale nikoliv starší, nýbrž jeho syn, tehdy šestnáctiletý mladík, pro něhož to byl premiérový start v nejtěžším dostihu tuzemského kalendáře. Nedopadl zle - společně skončili na velmi solidním pátém místě. 

Další rok se však taktovky chopil opět Váňa starší, který s Juventusem vyhrál srpnovou kvalifikaci. "Všechno to proběhlo k mé spokojenosti. Věřím, že si to ve Velké s mladými rozdám v rovnocenné partii," konstatoval tehdy Váňa a v říjnu byl svým výrazně mladším kolegům opravdu rovnocenným soupeřem. Cílem jako první tehdy proběhl nešťastný Amant Gris (House Rules), vzápětí diskvalifikovaný pro neobjetí točného bodu, a tak čtvrtý v cíli Juventus postoupil na medailovou pozici. Výborná forma vedla tým k odvážnému rozhodnutí zkusit populární listopadovou cross-country v Cheltenhamu, tu však Juventus po ztrátě žokeje Josefa Bartoše nedokončil.

O rok později Velkou vynechal a v sezóně 2010, kterou zahájil v květnu po desetiměsíční pauze, se na její start postavil naposledy. Už to ale nebyl Juventus ve své top formě a s Janem Korpasem doběhl desátý. Následovala roční pauza, deváté místo v Compiegne a poté pád na krosu v Římě, kterým 22. ledna 2011 svou kariéru ukončil.

Život na zámku

První léta v penzi trávil poblíž Aše, její většinu až do svých posledních dnů si ale žil jako zámecký pán. Nejprve v areálu Zámku Stránov, poté na pastvinách Zámku Lobeč. "Byl to strašně hodný kůň," vzpomíná na něj Zuzka Kubínová, jedna z řady dívek, které na "zámeckém pánovi" Juventusovi  jezdily. "Trochu se mu motaly nohy, říkali jsme, jak vůbec mohl běhat dostihy, ale byl to miliónový učitel. Sice nikoliv klasický školní kůň, vše si na něm člověk musel vydřít a nedal nic zadarmo, ale pak nabídl krásnou odměnu."

Poslední roky s postupujícím věkem se ale vyjížďky stávaly stále vzácnější. "Trápily jej flegmony a koliky," vysvětluje Zuzka. "Zvláště, když se měnilo počasí." Chodil však nadále na procházky alespoň na ruce. Spokojenou penzi trávil až do dne, kdy se jeho čas naplnil a statečné srdce přestalo v jeho 23 letech tlouct. Zanechal po sobě vzpomínku nejen jako skvělý bojovník na dostihové dráze, ale i jako charakterní hobby kůň, jak dokládají slovy Zuzky Kubínové: "Byl to zlatý kůň.


"Zámecký pán" Juventus na procházce se svým majitelem

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza a Adriana Šmídlová

Vítězný návrat Josefa Bartoše. Sternkranz suverénně obhájil vítězství ve Zlatém poháru EŽ Praha

11. Září 2022 - 20:42

Jediným dostihovým dnem, jehož vrcholem je překážkový dostih, pokračoval v Chuchle Areně Praha podzimní program. Zmíněným kláním byl již 16. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha a.s., nejlépe dotovaných proutěnek v zemi s dotací 360 tisíc korun. Na 4200 metrů dlouhou trať se sice vydalo jen pět koně, byli však mezi nimi vítězové posledních dvou ročníků Sternkranz (Kamsin) a Capivari (Yeats), dvojnásobný Gd1 vítěz Stuke (Jukebox Jury) či Rate (Reliable Man), který po úspěšné rovinové kariéře letos přešel na překážky. 


Chtivý Rate se po startu dostal do čela a diktoval tempo, které se Jaroslav Myška v jeho sedle snažil korigovat. Za ním cválala dvojice Scuderie Aichner Sternkranz a Capivari, sledovaná Stukem a Dumon Roclay. Naděje, že by Rate mohl své ostřílené soupeře udolat, zvadla v lahovickém oblouku, kde Rate začal slábnout a Sternkranz, který se na dráze objevil po pětiměsíční pauze, rychle zlikvidoval ztrátu, kterou něj měl a v cílové rovině pak pod Josefem Bartošem, který se do sedla vrátil po tříměsíční absenci způsobené zraněním, suverénně stylem zadrženě daleko zvítězil. Capivari korunoval stájový raz-dva doběh, pro třetí peníze si došel rekonvalescent Stuke, Rate se propadl až na čtvrtou příčku.   
"Jsem mile překvapen, v jaké formě se představili," komentoval výkon svých svěřenců pro stream Jockey Clubu trenér Josef Váňa mladší. "Sternkranz zraje jak víno, čím starší, tím lepší a myslím, že se máme na co těšit při letošním mítinku v Cagnes-sur-Mer. Doufejme, že bude zdravý a předvede podobné výsledky, jaké předváděl předloni."
Náplastí za neúspěch Rata z Pegasu byl výkon jeho stájového druha TCHEQUE KING (Montmartre) v Ceně společnosti AŽD Praha s.r.o. (pp, IV.k., 3300 m), kterou druhý z loňského derby vyhrál zadrženě o 17 délek.


Double pro Rainbows for Lifovy dcery

Mítink odstartovalo lehké vítězství podruhé startujícího ryzáka HIDDEN COLONY (Sioux Nation) s Petrem Foretem v dvouletým vyhrazené Ceně společnosti KK - provoz a opravy Lok. s.r.o. (III.k., 1200 m) před druhou šancí Rabbit Kantharosem (Kantharos). Vítězný ryzák ze stáje Josef Sallera, připravovaný Konstantinem Kobzarevem, je polobratrem taktéž u nás dříve běhající Corstona (Camelot), vítěze 4 dostihů, letos umístěného v Gomba handicapu.

S blížícím se koncem sezóny zostřuje také boj o Lázně Poděbrady Cup, honorovaný šampionát profesionálních jezdců. Další krok k historickému úspěchu udělala v druhém dostihu dne Ceně společnosti Subterra, a.s. (hdcp II.k,, 1200 m) žebříčku vévodící Vendula Korečková, která triumfem s sedle dosud nezvítězivšího pětiletého CREATORA (Dawn Approach) stáje MANEKO získala 19. vítězství a znovu zvýšila svůj náskok na tří prvenství.

Nepřehlédněte: Shabana udržela čisté bratislavské konto. Ve Slovenském Oaks suverénně zvítězila před Whirl Wind Girl

Velmi úspěšné působení Rainbows for Lifa (Lyphard) v našem chovu připomněla dvě vítězství jeho vnuků. Sestup do nižší kategorie prospěl loňské vítězce Jarní ceny klisen SOLEMEENĚ (Shamalgan - Serena, Rainbows for Life), která po čtvrtém místě v Ceně Nory Jeane (I.k.) a druhém ve dvojkové Letní ceně dnes pod am. Matyášem Lukou těsně udržela první místo v trojkové Ceně společnosti Českomoravské železniční opravna, s.r.o. na 1800 metrů. Klisna běhá v barvách stáje BoKaBau s.r.o. a připravuje ji Václav Luka mladší.
Opačnou cestou jde VÉVODA (Egerton - Vltava, Rainbows for Life), vlastní odchovanec Václava Bruny, který loni vyhrál jednu čtyřku a jednu trojku, letos dosud přidal dvě trojky a dnes poprvé skóroval i v dvojkové společnosti. K triumfu v Ceně společnosti Sudop Brno s.r.o. (hdcp, 2400 m) jej dovedla Jiřina Andrésová, manželka trenéra Dušana Andrése.

Triumfem domácího odchovance skončila i Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. (hdcp IV.k., 2400 m), v níž pod Taťánou Mášovou vybojoval své první vítězství pětiletý bělouš DANCER OF DENALI (Rosensturm - Dancing Theatre, King's Theatre) ze stáje BoKa Seniors, první letošní vítěz trenéra Petra Kříže. Prvního vítězství kariéry dosáhl vedle Dancer of Denali také čtyřletý tmavý hnědák stáje Filip SUMMER CITY (Elusive City) z lotu Kateřiny Berthier, který s Milanem Zatloukalem ovládl závěrečnou Cenu společnosti Sudop Praha a.s. (hdcp V.k., 1400 m).

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová    

Nové posily z dražby v Deauville. Hana Juránková nakupovala pro Ingrid Koplíkovou a Jiřího Brože

9. Září 2022 - 21:18

V pátek večer skončil první ročník Vente de Yearlings de Septembre, dražby ročků společnosti Arqana v Deauville, která nahradila tzv. v2 dražbu, dříve bezprostředně navazující na elitní srpnovou dražbu. Během dvou dnů bylo prodáno 203 (74,09%) ročků z 274 nabídnutých za průměrnou cenu 19.236 eur a při mediánu 15 tisíc eur. Pět ročků vydražila Hana Juráková a tři z nich v nejbližší době posílí české stáje. 

 
Dva směřují k Ingrid Janáčkové Koplíkové. Za 24.000 eur zakoupený hřebec (lot 171) po vítězi Prix Morny (Gr.1) Dabirsim (Hat Trick) je třetím potomkem nezvítězivší klisny Zamarilla (High Chaparral), polosestry dvojnásobného Gr.1 vítěze Recoletose (Whipper), která již s Dabirsimem dala letošní vítězku ve Francii Zaster For All.

Druhou posilou týmu úspěšné trenérky je po dražbě privátně zakoupená klisna (lot 297) po vítězi Prix Ganay (Gr.1) Dariyanovi (Shamardal) z nezvítězivší Harmonique (King's Best), matky dvou vítězů včetně účastníka letošního Českého i Slovenského derby Charmbrucka (Charm Spirit).

Lot Jiřího Brože rozšíří za 3.000 eur zakoupená klisna (lot 290) po vítězi Prix La Rochette (Gr.3) Attendu (Acclamation), která je druhým potomkem francouzské vítězky Giraldy (Nathaniel). (miv)
 

Rodokmeny: IDEAL APPROACH - bratr australského plemeníka, v jehož rodokmenu se střídá rychlost s vytrvalostí

9. Září 2022 - 6:57

Vítězstvím ve Velké ceně Prahy desetiletý hnědák stáje Lokotrans IDEAL APPROACH (Bushranger) ukázal, že dokáže svou třídu, kterou předvádí už řadu sezón, dokáže prodat i v Chuchli. Vítěz deseti jedničkových dostihů, z nich osm vyhrál v Bratislavě, je dalším třídovým koněm z Danehillovy linie kombinované s krví Sadler's Wellse.


Jak známo, kombinace vytrvalého Sadler's Wellse (Northern Dancer) a sprintera Danehilla (Danzig) tvoří základ mnoha rodokmenů úspěšných koní současnosti zvláště v kombinaci Galileo x Danehill, což je nejúspěšnější nick posledních let. V rodokmen Ideal Approache, pocházejícího přímo z Danehillovy linie, sice nenajdeme Sadler's Wellsovu krev přímo v paternitní linii jeho matky Falen (Silver Hawk), je až otcem její báby Balaabel, přesto ona základní idea stojící za spojením těchto dvou hřebců, tedy kombinace rychlosti a vytrvalosti, tvoří páteř celého Ideal Approachova rodokmenu.

Střídaní rychlosti a vytrvalosti

Vezměme to pěkně odspoda. Pátá matka Manal, dcera legendárního Luthiera (Klairon), který uměl od míle do 2200 metrů, byla připuštěna mílařem Blushing Groomem (Red God). Z tohoto spojení narozenou Muhbubh připustili vytrvalým Sadler's Wellsem a výsledek této kombinace klisna Balaabel byla partnerkou sprintera Cadeaux Genenereux (Young Generation). Hnědku Marasem, která se narodila z tohoto spojení, nechal šejk Hamdan Al Maktoum připustit druhým z Irish derby a třetím z Epsom derby Silver Hawk (Roberto) a tato kombinace dala Ideal Approachovu matku Faleh. Jejími partnery byli opět vesměs rychlí hřebci a s jedním z nich Bushrangerem (Danetime) přivedla na svět Ideal Approache. Samotný Bushranger je 3x4 prochován na Danziga (Northern Dancer), klasický zdroj rychlosti, v rodokmenu Ideal Approache pak hraje nemalou roli 5x3 inbreeding na vítěze Epsom derby Roberta (Hail to Reason).    Danehillův vnuk Bushranger, na dráze hájící barvy majitelů Coolmoru, byl šampiónem dvouletých, když ve své první sezóně na dostihové dráze ovládl nejvýznamnější britský dostih dvouletých na krátké trati Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m) i francouzskou Prix Morny (Gr.1, 1200 m). Jako dvouletek absolvoval 7 startů, 4 proměnil ve vítězství, nicméně v následující sezóně už na tuto formu nenavázal a ze tří startů vytěžil jen jedno čtvrté místo v Greenlands Stakes (Gr.3, 1200 m) v Curragh. Od roku 2010 působil v chovu irského Tally Ho Stud, kde začal připouštět za 7.500 €. O pět let později už ale jeho poplatek byl třetinový a před sezónou 2016 se přestěhoval do Turecka. Dosud dal 13 blacktype vítězů.

Matka Faleh absolvovala pouhé tři starty, z nichž jeden proměnila ve vítězství. V chovu si ale vedla velmi dobře, když vedle Ideal Approache dala vítězku a chovnou klisnu Hope of an Angel (Intikhab) a především hřebce Dont Bother Me (Dark Angel), umístěného v několika grupových a listed dostizích v Irsku, který se posléze stal plemeníkem v Austrálii.

Bába Marasem vyběhla dokonce jen dvakrát a jednou vyhrála, přesto i ona dokázala dát blacktype koně. Její syn valach Magical Memory (Zebedee) vyhrál Duke of York Stakes (Gr.2) či Hackwood Stakes (Gr.3) a finišoval třetí v Haydock Park Sprint Stakes (Gr.1). Prabába Balaabel také neměla až tak dlouhou kariéru, vyběhla devětkrát, získala jedno vítězství ve třech letech a v chovu dala 7 vítězů. Tím nejlepším byla vítězka Rockwell Stakes (Gr.2) Sayedah (Darshaan), matka trojice blacktype koní. Dva blacktype potomky dala i její polosestra Alsharq (Machiavellian).

Španělský zimní favorit přišel z Francii

Ideal Approach byl jako roček nabídnut na výběrové Goffs Orby Yearling Sale, kde jej MAB Agency vydražila za 30.000 €. První starty absolvoval ve Francii, nicméně po vítězství v prodejce v Longchamp vyrazil i do Španělska, kde vyhrál Gran Criterium, tamní Cenu zimního favorita. Na konci března 2015, při svém druhém startu ve věku tří let, finišoval druhý v mílové prodejce ve Fontainebleau a pár hodin poté jej za nezveřejněnou sumu získala stáj Lokotrans. "Koníka mi vytipoval Zdeno Koplík s Tomášem Lukáškem. Sice nevyhrál, ale líbil se nám, tak jsem ho po telefonu se Zdenkem koupil," uvedl tehdy pro naše stránky majitel stáje Karel Jalový.

Tak začal český příběh koně, který už řadu let fascinuje svými výbornými a konzistentními výkony. Koně, na něhož platí ono okřídlené "zraje jako víno".

Miloslav Vlček

Předloňský vítěz Českého derby Opasan se zranil. Letos ho už na dráze neuvidíme

8. Září 2022 - 6:17

Slovensko se po zbytek sezóny bude muset obejít bez své největší hvězdy. Pětiletý hřebec stáje BORMANN hnědák Opasan (French Navy), který byl v předešlých dvou sezónách oceněn titulem Kůň roku, je zraněný a podle slov svého trenéra Jozefa Chodúra už se letos na dráze neobjeví. Trenér je však přesvědčen, že na začátku sezóny příští už bude v pořádku a připraven znovu prokazovat svoji mimořádnou třídu.

 
"Ani přesně nevíme, kdy se mu to stalo," říká Chodúr. "Po posledním startu, kdy na konci června doběhl třetí v listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse ve Vichy, dostal dal dva týdny pauzu, jako dostává normálně, a po ní začal kulhat na levou zadní. Vyšetření na klinice zjistilo, že má poškozený povrchový ohybač," vysvětluje trenér s tím, že sice neví, jak se mu to přesně stalo, ale podle veterináře není pravděpodobné, že by se mu to přihodilo samo od sebe, spíš to bude důsledek nějakého incidentu v dostihu. "Letos už běhat nebude, ale jsem přesvědčen, že v lednu už by mohl začít pracovat a příští sezónu stihne."

Nepřehlédněte: Předchozí krize rozevřela nůžky mezi malými a velkými stájemi. Ta současná může menší stáje vyřadit z provozu, obává se trenér Mullins

Druhou hvězdu Chodúrova týmu čtyřletého Cape Crowna (Zoffany) čeká tuto neděli start v Kincsem díj (Gd1) v Budapešti. Vítěz slovenského Zlatého poháru, kterého v dostihu povede Radek Koplík, se v ní střetne se šesti soupeři, mezi nimž budou nejen první dva z loňského maďarského derby Shy Boy (Move Your Vision) a Eggi's Choice (Fascinating Rock), ale i v Srbsku trénovaný Temple Lock (Pivotal). Je však možné, že o startu ještě rozhodne počasí. "Minulý start absolvoval v Düsseldorfu, v den, kdy se tam běželo Oaks, ale dráha byla hrozně tvrdá, jak někde na provincii, to mě hodně zklamalo. Cape Crown nemá tvrdo rád, takže to ještě proberu s majitelem, ale je možné, že pokud nenaprší, škrtneme ho," uzavírá trenér. (miv)
 

Na Imphala pasuje Jarda Myška nejlíp, říká vítězný trenér Popelka

7. Září 2022 - 9:18

Rozhovorem s trenérem Stanislavem Popelkou se ještě vracíme k závěrečné kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Po divočejším průběhu dostihu se v ní prosadil Imphal, pro kterého trenér vybral žokeje Jaroslava Myšku. A nutno dodat, že tato trenérsko-jezdecká spolupráce fungovala i o den později v polské Wroclawi těsným druhým místem ve Velké wroclawské.

 
Dvě pátá místa od polosourozenců Yary a Yahka a poté trochu nešťastné "až" druhé místo, které po boji získal pro trenéra Stanislava Popelku valach Lianel v generálce na Memoriál kapitána Rudolfa Poplera. Pak už to bylo jen a jen lepší. Do cíle se ze startovního pole kvalifikačního dostihu dostala jen čtveřice koní – dva z nich právě z Popelkova lotu. Imphal zvítězil a Lombargini svou kvalifikační povinnost splnil třetím místem.

Jako by to byly dva dostihy. Na Popkovickém skoku a Malých zahrádkách přišly karamboly a pak to byl pohodový dostih jen mezi Váňovci a Popelkami. „Tentokrát při nás stálo štěstí a vyhnuly se nám karamboly. Naše koně mohli prodat, co v nich je," řekl po doběhu spokojený trenér Stanislav Popelka, který své svěřence připravuje v Hvozdu u Konice na Prostějovsku.

Věříte trochu na čísla?
Asi jsem se tím nikdy nezabýval a nepřemýšlel o tom.

Ptám se proto, že jste v sedmém dostihu nosili s Imphalem číslo sedm a třeba vám ty sedmičky přinesly štěstí. Jak jste viděl tento dostih?
Byl zvláštní, spousta koní zůstala mezi zahrádkami, byl tam problém s volnými koňmi, de facto jsme měli trochu i štěstí. Trochu jsem se lekl, že tam ti moje koně nejsou, že tam taky někde zůstali, neviděl jsem je. Když pak vyběhli, hodně jsem si oddechl. Pro Lombarginiho to byla poslední šance dostat se do Velké pardubické, když nám ve třetí kvalifikaci upadl.

Jak jste potom viděl šance svých koní proti ostříleným koním trenéra Váni?
Myslel jsem si, že Lombargini se svými zkušenostmi z pardubických kvalifikací bude mít větší šanci. Jeho závěr přišel možná trochu brzo. Už v oranici za Havlovým skokem se dostal na špici a pak na konci trošičku vadnul, protože to pro něj byl de facto první dostih, když nám v srpnové kvalifikaci upadl na desítce (Prodloužený Taxisův příkop). To běžel cca 600, 700 metrů a pak pro něj dostih skončil. Takže on skutečně dlouhou dobu neabsolvoval pořádný dostih, a to mu mohlo chybět. Určitě ho ale sobotní výkon posune s formou dál a nahoru.

Nepřehlédněte: Eagle Top je na 18. místě polského šampionátu. Polských plemeníků je před ním jen pět

Jak jste kalkuloval o výsledku, když jste viděl, že v dostihu zůstali jen vaše a Váňovi koně?
Viděl jsem, že Lombargini může míchat kartami, Imphal vypadal v pohodě a svěží. Dobře skákal, nikde nedělal chyby, nenabíhal víc metrů, než musel, takže jsem věřil, že můžeme bojovat.

Pojďme k vítězi. Dlouho říkáte, že Imphal není kůň na krátké tratě, že se Vám v tréninku ukazuje jako vytrvalec. Jeho první starty se však odehrávaly na překážkových sprintech.
Dnes potvrdil, že je to vytrvalec. Myslím, že tomu ani sám žokej Jarda Myška nevěřil. Po Imphalově loňském zranění jsme na rozběhnutí volili kratší lehčí dostihy s tím, že zkusíme poslední kvalifikaci, která bude takovou zkouškou. Když to nevyjde a výkon nebude takový, jaký by měl být, tak ho přihlásíme při mítinku Velké pardubické do Ceny Vltavy, nebo Ceny Labe. Po sobotním výkonu ale není o čem přemýšlet. Ukázal nám, že tuhle distanci prostojí a jestli zvládne ještě dalších 1100 metrů při Velké, to nám ukáže až samotný dostih. Nemůžeme věštit z křišťálové koule.

O Imphalovi se ví, že je to náladový kůň. Když nechce bojovat, nebude. Nezbavil se letošními dvěma vítězstvími a jedním druhým místem této nálepky?
Přesně tak. Bylo i v dostihu vidět, že si ho v sobotu klidně Jarda nechal cválat chvilkami i na posledním místě a on přesto neztratil chuť bojovat a tím finišem pak přišel. Dřív, když běžel v koních, tak na něj museli být rajťáci tvrdí, aby závodil, a stejně to moc nepomohlo. Imphal ztratil zájem o soutěžení. Ale s Jardou si velice dobře rozumí.

Do Velké pardubické můžete pustit čtyři koně - Stretton, Zataro, Imphal, Lomgargini. Postaví se na start všichni?
O tom bych nerad mluvil. Koně musí být zdraví. Uvidí se za týden, za dva. Pak o tom můžeme přemýšlet, stejně jako o tom, kdo koně pojede.

Pokud ale bude Imphal zdravý, zřejmě ho svěříte žokeji Myškovi?
Ano, pokud bude valach zdravý, zřejmě si Jarda vybere jeho. On si bude moct vybírat.

Můžete alespoň prozradit, s kolika koňmi do Velké pardubické počítáte?
Aspoň se dvěma bych tam chtěl být.

Jaká bude poslední příprava koní, které chcete směřovat do Velké?
Teď bude určitě odpočinek, všichni měli v sobotu přípravné dostihy a všichni si mákli, takže teď je čeká zasloužený klid. Před Velkou pardubickou to pak musíme nějak vyladit.

Tisková zpráva Dostihového spolku

První potomek Tafilly, někdejší jedničkové vítězky z lotu Zdena Koplíka, prodán v Newmarketu za 65 tisíc gns

7. Září 2022 - 6:13

Klisen, které v posledních letech odešly po absolvování dostihové kariéry z Česka do chovu v některé západoevropské zemi, není už nijak málo. Patří k nim i hnědka Tafilly (Red Rocks), dříve hájící barvy stáje Lokotrans Slovakia CZ a připravovaná Zdenem Koplíkem, která jako dvouletá vyhrála v Bratislavě Velkou cenu BBAG Baden-Baden (Listed) a později se umístila v Karlovarské dvojnásobné míli (I.k.) či tamní Velké ceně BBAG (I.k.).

 
Klisna odešla po skončení kariéry do chovu do Anglie. Tamní zájem o ni pramenil ani ne tak z výsledků na českých a slovenských drahách, jako především z úspěchů její matky Fleet of Light (Spectrum), která v chovu dokázala dát dvakrát v Gr.3 dostizích umístěného Dandy Man (Danetime) a také klisnu Folegandros Island (Red Rocks), pravou sestru Tafilly, jejíž syn Fox Champion (Kodiac) vyhrál německou Velkou jarní cenu Mehl-Mülhens Rennen (Gr.2).

Nepřehlédněte: První potomek Tafilly, někdejší jedničkové vítězky z lotu Zdena Koplíka, prodán v Newmarketu za 65 tisíc gns

V úterý byl na Somerville Yearling Sale nabídnut její první potomek, v Anglii narozený hnědák (lot 86) po úspěšném Showcasing (Oasis Dream), a vedl si velmi dobře, když byl vydražen agenturou Hamish Macauley Bloodstock za 65 tisíc gns, což byla 15. nejvyšší cena dražby. Pro Tafillyho syna to nebyla dražební premiéra, byl nabídnut už jako odstávče, kdy byl prodán za 37 tisíc guinejí.

Celkem bylo na newmarketské dražbě prodáno 255 (88%) z 290 nabídnutých ročků za průměrnou cenu 30.377 gns, o 42% vyšší než v loňském roce. Medián vzrostl dokonce o 60% na 26 tisíc gns. (miv) 

Stránky