Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 8 min 27 sek zpět

Stáj Leram přišla o jednu ze svých opor. Uhynul loňský trojnásobný francouzský vítěz Comblot

2 hodiny 12 min zpět

Tři sezóny jeho majitel Milan Kříž trpělivě čekal, až dokáže prodat co, co v něm on i trenér tušili. Loni se dočkal. Tehdy již šestiletý COMBLOT (Rajsaman) na konci srpna získal první francouzské vítězství pro bošovický tým, další přidal o měsíc později a své úspěšné tažení francouzskými dostihy završil na konci října hattrickem. Radost z trojice vítězství talentovaného koně ale netrvala příliš dlouho - o pár týdnů později úspěšný reprezentant černočervených barev stáje Leram uhynul.

 
"Pro nás je to jedna z největších záhad," říká Comblotův trenér Václav Luka, v jehož péči Comblot získal zmíněná tří vítězství a vydělal přes milión korun. "Týden měl horečky, bojoval s nimi, ale pak jsme ráno přišli do stáje a byl mrtev. Muselo to být hodně rychlé, box neměl nijak rozhrabaný. Pitvu jsme nedělali, ale podle veterinářova vyjádření to na 90% byla vnitřní sepce. Za deset let se mi nic podobného nestalo."

Pro celý bošovický tým to bylo nečekané a velmi smutné loučení, zvláště po náročné sezóně, během které se s horečkami potýkala řada koní tamního střediska. "Skoro celý rok jsme s tím valčili, Markoni LP kvůli tomu musel vynechat derby a dva měsíce poté, co jsem myslel, že už je všechno za námi, onemocněl Comblot," dodává trenér, který předpokládá, že si nákazu přivezli z nějakého startu v zahraničí.

Na podzim věřil, že už je vše za ním a že i Comblot si už všechnu smůlu, která jej provázela v předešlých sezónách, vybral. "Čekal jsem na něj dva roky. Co mohl, to na sebe nabalil - několikrát si poranil kopyto, zavalil se v boxe, bolela jej záda," vypočítává zranění, kterými si Complot prošel. Trojice krásných vítězství dala na předešlé útrapy zapomenout, ale bohužel byla nakonec jen krátkou epizodou v životě talentovaného koně. (miv)  


Do chovu odchází Benidiction. Talentovaná sprinterka, která zvítězila v Anglii, Francii, Česku a na Slovensku

17. Leden 2021 - 14:39

Český chov se může těšit na další výraznou posilu. Jednou u nejzajímavějším klisen, které loni ukončily dostihovou kariéru a byly nyní zařazeny do chovu, bezesporu je sedmiletá ryzka BENIDICTION (Zebedee). Sprinterka, která poslední dvě sezóny hájila barvy stáje DAR, se do povědomí českých turfmanů zapsala především zásluhou vítězství v Ceně Jezdectví (I.k), slovenské Prípravné ceně (I.k.) a několika umístění v Itálii, na svém kontě však má i vítězné starty v Anglii a ve Francii.

 
Benidiction zahájila dostihovou kariéru v Anglii, kde jako dvouletá absolvovala plných 9 startů a další dva ještě přidala v listopadu a prosinci poté, co byla prodána do Francie. Na britských ostrovech bylo jejím největším úspěchem vítězství v Class 6 dostihu pro dvouleté na 1200 metrů v Yearmouthu, v němž soupeřům nadělila pět délek. V zemi galského kohouta pak jako tříletá vyhrála dva dostihy ze sedmi startů a v dalších dvou se umístila, přičemž její tamní ŕating dosáhl velmi solidní úrovně 39,5 kg. To je pro srovnání o půl kilogramu více, než kolik za první letošní vítězství održel Troizilet. Ani francouzský majitel ji rozhodně nešetřil - zmíněných 7 startů zvládla Benidiction absolvovat od 6. ledna do konce dubna, kdy ji po druhém místě v prodejce za 17.225 € získala společnost Acton s.r.o., majitel stáje DAR.

Ve službách vínovo-oranžových barev klisna debutovala pátým místem v mezinárodní Ceně Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Gd3) v rámci Turf-Gala v Bratislavě. Na konci srpna pak v Mostě vyhrála dvojku na 1400 metrů a na konci září, při svém již dvanáctém startu v sezóně, získala další dvojkové vítězství v Chuchli. 

Nepřehlédněte: Zazou bude opět připouštět za 26.000 korun, nejdražším hřebcem v Krabčicích zůstává Mikhail Glinka

V následujících třech sezónách, kdy dostihy v Česku a na Slovensku prokládala starty v Itálii, získala tři vítězství včetně výše zmíněných jedničkových klání. Celkeme za svou bohatou kariéru absolvovala 50 startů, získala 9 vítězství a vydělala po přepočtu téměř 1,9 miliónu korun.

Benidiction je dcerou plemeníka Zebedee (Invincible Spirit), špičkového dvouletého sprintera, který nikdy neběžel dostih delší než 100 metrů a po 7 startech ve dvou letech odešel do chovu. Vítěz 6 ze 7 startů, který vyhrál mj. i Flying Childers Stakes (Gr.2), začal v chovu skvěledíky hřebci Ivawood, dvouletému vítězi July Stakes (Gr.2) a Richmond Stakes (Gr.2), jehož pro svůj chov získal mocný Coolmore Stud. Zabedeeova slibně rozjetá kariéra ale bohužel skončila předčasným skonem v 11 letech. Matka Elizabelle (Westerner) se jednou umístila jako dvouletá, v chovu dala 4 vítěze z 5 startujících potomků. Klisna je polosestrou vítěze Vintage Stakes (Gr.2) ve dvou letech hřebce Orizaba (Orpen).

Kdo bude klisniným prvním partnerem zatím nebylo rozhodnuto. "Připařovací plán ještě nemáme zcela hotový, u Benidiction se budeme rozhodovat mezi Zazou a Dux Scholarem," uvedl pro naše stránky šéf krabčického chovu Ladislav Pohanka. (miv)
   

 

Zazou bude opět připouštět za 26.000 korun, nejdražším hřebcem v Krabčicích zůstává Mikhail Glinka

15. Leden 2021 - 7:02

Nejžádanější čeští plemeníci loňské sezóny poplatky nemění. Poté, co držitel loňského lídra Eagle Topa (Pivotal) Hřebčín Střelice oznámil, že jeho připouštěcí poplatek zůstavá na stejné úrovní jako loni, potvrdilo i Centrum Darhorse, že ani loňská dvojka a předloňská jednička českých plemeníků dle zájmu chovatelů ZAZOU (Shamardal) nezměnila cenovku. Stejně jako v předešlých dvou letech bude i letos připouštět za 26.000 Kč, což je shodou okolností stejná suma, jakou po chovatelích žádá za Eagle Topa i střelický hřebčín.

 
Ani u dalších krabčických hřebců nedošlo k pohybu cen. Nejdražším z krabčického kvarteta zůstává hnědák MIKHAIL GLINKA (Galileo), který bude i příští rok připouštět za 30.000 Kč, splatných tradičně za březí klisnu z 1. říjnu. Glinka v loňském roce rozšířil počet svých jedničkových vítězů díky úspěchu Bolthorna ve slovenském Zlatém poháru. V ČR narozený kůň slovenského chovatele Karola Szabo sice neobhájil vítězství v anketě o nejlepšího koně slovenského chovu, ale skončil druhý za steeplerem Vandualem a byl tak nejlepším rovinovým koněm slovenského chovu uplynulé sezóny. Výbornou reklamu mu ve Švýcarsku dělal tamní trojnásobný vítěz Alacon.

Dvojkou z pohledu připouštěcího poplatku je již zmíněný ZAZOU (Shamardal), který se loni výborně uvedl se svým prvním ročnkem tříletých, ve kterém měl jedničkovou vítězku Faliraki, které se, stejně jako polskému Don Zou, podařilo umístit se i v klasickém dostihu.

Nepřehlédněte: Slovenským Koněm roku Opasan, z českých koní uspěly Devoir Rien, Barthesa a Raviella 

O 4 tisíce lacinější je do čtvrté sezóny mířící mílař DUX SCHOLAR (Oasis Dream), který bude připouštět za 22.000 Kč. Světoběžník, reprezentující skvělou krev slavné Juddmonte Farms před pár dny zemřelého Khalida Abdullaha, bude mít letos na dráze první ročník dvouletých.

Nejlacinější hřebcem v krabičké nabídce zůstává devatenáctiletý MAJESTIC MISSILE (Royal Applause), prověřený otec rychlých koní, jemuž u nás udělal skvělé jméno trojnásobný šampión sprinterů Mikesh. Majestic bude, stejně jako loni, připouštět za 18.000 Kč. (miv)    
   

Slovenským Koněm roku Opasan, z českých koní uspěly Devoir Rien, Barthesa a Raviella

14. Leden 2021 - 13:12

Zatímco v předešlých letech se vyhlášení nejlepších koní slovenské sezóny tradičně odehrávalo na Galavečerech slovenského turfu, kvůli koronaviru ustoupilo Závodisko Bratislava od tradiční formy a vítěze vyhlásilo pouze prostřednictvím svých internetových stránek. Navzdory skutečnosti, že se loni na tamních drahách ani jednou neukázal, byl s obrovským náskokem a 86,81% hlasů zvolen Koněm roku vítěz Českého derby Opasan (French Navy) z lotu trenéra Jozefa Chodúra. Ten pak zvítězil v anketě o Trenéra roku.

 
Druhé místo v hlasování o Koně roku obsadil třetí z Velké pardubické Vandual (Rainbows for Life) se sedmi hlasy a třetí skončil Derby vítěz Troop Commander (War Command) stáje Meridian. Dostal sice jen jediný hlas, ale jeho úspěch ve slovenské modré stuze dopomohl Zdenko Šmidovi k zisku titulu Jezdec roku, v němž o pouhé 3 hlasy porazil Jaroslava Línka.

Výsledky hlasování o nejlepší koně slovenské sezóny 2020

Tři tituly, všechny zásluhou klisen, získaly české stáje. Suverénní vítězkou hlasování o Nejlepší dvouletou klisnu se stala ve dvou startech neporažená zimní královna Devoir Rien (Olympic Glory) trenéra Tůmy, reprezentující stáj i chov Jiřího Charváta, mezi tříletými klisnami bodovala vítězka Oaks Barthesa (Alhebayeb) Statku Blata Český ráj připravovaná Helenou Vocáskovou a Nejlepším proutěnkářem byla zvolena vítězka Proutěnek šampiónů Raviella (Pop Rock) trenérky Evy Záhorové ze stáje DS Dolní Moravice.

Opasan byl vedle titulu Koně roku byl také zvolen Nejlepším tříletým hřebcem a Nejlepším vytrvalcem, zkrátka nepřišla ani Zoriana (Jukebox Jury), která k dosavadním titulům včetně dvou pro Koně roku přidala další - Nejlepší starší klisna 2020. Dvakrát bodoval Ryony (Zoffany), který byl zvolen Nejlepším mílařem a Nejlepším starším koněm, a také Vandual (Rainbows for Life), který vedle titulu Nejlepší steepler vyhrál i v hlasování o Nejlepšího koně slovenského chovu, ve kterém zdolal vítěze z roku 2019 Bolthorna (Mikhail Glinka). (miv) 


Zariyannka do Saudské Arábie? Vítězka Oaks byla přihlášena půlmiliónového dostihu při Saudi Cupu

13. Leden 2021 - 12:39

Dvoudenní mítink v Rijádu, kde v druhé polovině února vyvrcholí druhým ročníkem nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu o 20 miliónů dolarů, bude mít možná i českou účast. Do The Saudi International Handicapu, dostihu na 2100 metrů na trávě o půl miliónu amerických dolarů, byla přihlášeno i vítězka loňských Oaks Zariyannka (First Defence) ze stáje Loktrans Slovakia. Do dostihu, který se poběží den před Saudi Cupem, je společně se svěřenkyní Zdeno Koplíka přihlášena téměř stovka zájemců z 9 zemí světa

 
Většinu zájemců tvoří domácí koně, vedle nich ale pořadatelé obdrželi přihlášky od koní Norska, Kataru, Bahrajnu, Švédska, Itálie, Španělska, Řecka a České republiky. (miv)

Hřebčín Napajedla hlásí první letošní hříbě. Stejně jako loni i letos je porodila šampiónka Dally Hit

12. Leden 2021 - 17:32

V pondělí v noci, přesně ve 21.05, se v Hřebčíně Napajedla narodilo první letošní hříbě. Stejně jako v loňském roce i letos má tu čest být matkou prvního napajedelského hříběte šampiónka mílařů a starších koní sezóny 2016 a především Kůň roku hnědka DALLY HIT (Ad Valorem). Otcem ryzky, která se narodila čtyři dny před termínem, je taktéž v Napajedlích působící Pouvoir Absolu (Sadler's Wells).

 
Dally Hit, kterou Hřebčín Napajedla získal po úspěšné kariéře v péči trenérky Ivany Pejškové a barvách stáje Hippolit Star, přivedla na svět už třetího potomka a pokaždé to byla klisna. V roce 2019 se jí narodila tmavá hnědka Dally Top, jejímž otcem je bohužel již uhynulý Stormy Jail (Stormy Atlantic) a loni kobylka po nejstarším napajedelském hřebci Egertonovi (Groom Dancer). (miv)

 

Nepřehlédněte: Nagano Gold i další dostanou přidáno. France-Galop chce částečně kompenzovat loňské snížení cenNagano Gold i další dostanou přidáno. France-Galop chce částečně kompenzovat loňské snížení cen

12. Leden 2021 - 15:22

Když loni v červnu bojoval Nagano Gold (Sixties Icon) o vítězství v Grand Prix de Saint Cloud, bojoval nejn o zisk Gr.1 dostihu, ale též o vítěznou prémii ve výši 173 tisíc eur. Nakonec těsně podlehl Way to Paris (Champs Elysees) a získal "jen" 54.864 €. To sice pohodlně stačilo na první místo v žebříčku nejvyšších loňských výdělků českých rovinových koní, ale pokud by nedošlo k redukci cen vyvolané koronavirem, získal by za stejné druhé místo o 36.576 € více. Zmíněný rozdíl mu, respektive Syndikátu V3J, ale zřejmě bude částečně kompenzován. 

 
Vyplývá to alespoň ze včerejšího komuniké, které vydala francouzská řídící dostihová autorita France-Galop. Ta připomíná, že vedení France-Galop na konci loňského srpna rozhodlo o tom, že pokud společnost dosáhne na konci roku kladného hospodářského výsledku, bude použit na alespoň částečné vyrovnání snížených dotací. Ty postihly velkou část francouzských dostihů, konaných po 11. květnu, nedotkly se jen dostihů s cenou 19.000 € a nižší v pařížském okruhu, zatímco u venkovních závodišť byla tato hranice stanovena na 15.000 €.

Jak France-Galop uvádí, rozdělit by se mělo nejméně 8 miliónů eur, konečná suma bude záviset na nejnovějších odhadech příjmů PMU a France-Galop za prosinec. Dodatečné bonusy se budou vyplácet pro všechny dostihy ve stejném poměru a začít by se s nimi mělo po roční uzávěrce, plánované na 12. ledna. France-Galop nečeká nijak lehký úkol - operace se bude týkat více než 3200 dostihů a protože nezahrnuje jen ceny pro majitele, ale také z nich vyplývající odměny pro trenéry a žokeje či majitelské a chovatelské prémie, mělo by být upraveno více jak 2 milióny účetních záznamů. 

Řada z nich se týká i v Česku registrovaných stájí, které od zmíněného 11. května (přesněji od června, kdy se francouzské dostihy otevřely i zahraničním účastníkům) do konce roku ve Francii vydělali po přepočtu 7,3 miliónu korun. Vedle zmíněného Nagano Goldova druhého místa i například posledního českého vítězství loňského roku, kterého dosáhl Sternkranz v Quinté+ proutěnkách v Cagnes-sur-Mer. Ty byly loni dotovány částkou 100 tisíc eur, letos se běžely o 80 tisíc. (miv)
    


Skvělá tečka české ekipy za působením v Cagnes. Sternkranz třetí v Gr.3 vrcholu celého mítinku, Capivari třetí v listed proutěnkách

10. Leden 2021 - 14:56

V Cagnes-sur-Mer dnes, opět na hluboké půdě, vyvrcholil zimní překážkový mítink a také šestitýdenní pobyt žokeje Bartoše, trenéra Josefa Váni mladšího a jeho svěřenců ze Scuderie Aichner na francouzské Riviéře. Závěrečný mítink, který nabídl první grupový dostih francouzského překážkového kalendáře a také tři listed zkoušky, byl svědkem zatím nejlepších výsledků, jakých čeští zástupci při letošním mítinku dosáhli.


Do vrcholu celého zimního mítinku Grand Prix de la Ville de Nice - Bernard Secly (stch Gr.3, 5+, 4600 m, 100.000 €, záznam) nasedlal Josef Váňa hned dva své svěřence - sedmiletého Piton des Neiges (Buck's Boum), kterému se naposledy podařilo získat druhé místo v listed a sázející jej pasovali do role jednoho z outsiderů s kurzem 27:1, a pak Sternkranze (Kamsin), který po vítězství ze 30. prosince odskakoval jako pátá šance v kurzu 11:1. Zatímco James Reveley v sedle Piton des Neiges volil ofenzivnější taktiku a držel se kolem pátého místa, Josefem Bartošem vedený Sternkranz cválal na konci pole. Vše se změnilo na čtvrté překážce před cílem, na níž Piton des Neiges chyboval, začal se propadat a po dalším skoku byl zadržen. Naopak Sternkranz se začal posouvat dopředu, do cílové roviny vbíhal s malou ztrátou na vedoucího koně pátý, ale pak skvělým finišem vybojoval třetí místo, pouhé 1 3/4 délky za vítězným Berjou (Holy Roman Emperor), který splnil roli favorita. Za třetí místo vydělal Sternkranz 13.000 €  

Skvěle si vedl i bělouš Capivari (Yeats), který sice do Grande Course de Haise de Cagnes (L, 5+, 4300 m, 52.000 €, záznam) odskakoval jako největší outsider s kurzem 26:1, ale při zatáčení do cílové roviny mu Josef Bartoš našel nejkratší cestu, na chvilku se dokonce ocitl na čele, ale ač nenašel odpověď na závěrečný nástup sedmileté Tenerife (No Risk At All), uhájil skvělé druhé místo, 2 1/2 délky za vítězkou. Druhé místo bylo dotováno částkou 12.480 €.

Jediným, kdo dnes v Cagnes-sur-Mer nedosáhl na dotované místo, byl šestiletý Starman (Manduro), který s Josefem Bartošem v sedle  sice v handicapových proutěnkách Prix Romantisme - Marcel Maschio (6+, 4000 m, 30.000 €, záznam) zavedl pole do cílové roviny, ale tam došly síly a propadl se na šesté místo. (miv)


Nejdražším plemeníkem světa zůstává Galileo. Evropští plemeníci posílili své pozice

8. Leden 2021 - 15:07

Už jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku nové připouštěcí sezóny na severní polokouli. Po téměř všech jejích koutech jsou připraveni plemeníci, aby se chopili úkolu dát základ nové generaci plnokrevníků, novým tisícovkám nadějí chovatelů a majitelů na úspěch a slávu, novým příležitostem k radosti z možnosti sledovat, jak nová hříbata rostou, vyvíjejí se a mění v dostihové atlety. Není to však laciná záležitost, zvláště pokud si za otce své naděje vyberete některou z hvězd mezi plemeníky. Následující řádky přinášejí desítku těch nejdražších.

 
Stejně jako před rokem jejich žebříček zveřejnil server Thoroughbred Racing Commentary, z jehož dat jsme při psaní článku vycházeli. Na první pohled k velkým změnám nedošlo. Od skonu Deep Impacta (Sunday Silence) se pořadí prvních dvou nemění, nicméně na dalších místech došlo k řadě změn. Z loňské desítky nejdražších se v TOP 10 udržela jen polovina hřebců a nových 5 plemeníků naopak mezi nejldražší desítku postoupilo. Podívejme se na ně blíže.

1. GALILEO (IRE), nar. 1998, Sadler's Wells - Urban Sea (Miswaki)
Coolmore Stud, Irsko, poplatek: private

Irskému velikánovi Galileovi je již 23 let, ale stále je v plné síle (loni připustit 120 klisen) a nebylo by překvapením, kdyby i v tomto ohledu kráčel ve šlépějích svého otce Sadler's Wellse, který připouštěl ještě ve 27 letech. Galileo loni opět vévodil šampionátu anglických a irských plemeníků, už po dvanácté v řadě, stál i v čele celoevropského šampionátu plemeníků. Ani to není žádná novinka, poprvé se mu ale podařilo získat i celoevropský titul šampióna otců matek. Loni překonal letitý Danehillův rekord v počtu Gr.1 vítězů, kterých má již 89, znovu vévodil epsomským klasikách díky Serpentine a Love, další skvělou měla železná Magical, Circus Maximus vyhrál Queen Anne Stakes (Gr.1) na Royal Ascotu, skvělou tečku udělal Mogul triumfem v Hong Kong Vase.

Naposledy měl oficálně stanovený připouštěcí poplatek v roce 2007, kdy připouštěl za 150.000 €. Od té doby je veden jako "private" a připouští především klisny svého držitele a spolupracujících chovatelů. Neoficiální odhady o ceně za připuštění oscilují kolem částky 600.000 €, tj. zhruba půl miliónu liber.

Inzerce


2. DUBAWI (IRE), nar. 2002, Dubai Millennium - Zomaradah (Deploy)
Dalham Hall Stud, Velká Británie, poplatek: 250.000 liber

Ačkoliv většina plemeníků kvůli dopadům pandemie na trh s nejrychlejší krví vstoupí do nové sezóny se sníženým poplatkem, evropské a podruhé v řadě i světové dvojce se poplatek nesnížil. Nejúspěšnější plemeník z portfolia šejka Mohammeda bude znovu připouštět za čtvrt miliónu liber, což je dnes nejvyšší oficiálně stanovený poplatek za plemenného hřebce na světě. Blíží se hranici 200 blacktype vítězů, ke které mu chybí 7 potomků a pokud se nestane nic mimořádného, měl by ji letos překonat. Zatím každý devátý jeho potomek dostihového věku grupový nebo listed dostih vyhrál a při početnosti jeho ročníků a rostoucí kvalitě partnerek (loni dostal i řadu elitních Galileových dcer z Coolmoru) by podíl neměl klesat. 

3. FRANKEL (GB), nar. 2008, Galileo - Kind (Danehill)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 175.000 liber

Ještě loni figuroval na čtvrtém místě, ale poté, co původně třetí War Front zlevnil z 250 tisíc dolarů (191 tisíc liber) na 150 tisíc a vypadl z první desítky, posunul se Frankel na medailovou pozici. V roce 2013 začínal s připouštěcím poplatkem 125 tisíc liber, který byl po pěti letech zvýšen na 175 tisíc a udržel si jej i v atmosféře plošného snižování jejich výše. Je to dáno skutečností, že na dráze neporažený šampión si v chovu vede výborně a po pěti letech s potomky na dráze už má 60 blacktype vítězů. Procentem blacktype vítězů i grupových vítězů z počtu startujících překonává i Galilea a Dubawiho, jak jsme však nedávno uvedli, těží i z podstatně kvalitnější kolekce partnerek, než měli v úvodu své chovné kariéry jak Galileo, tak i Dubawi.  

4. INTO MISCHIEF (USA), nar. 2005, Harlan's Holiday - Leslie's Lady (Tricky Creek)
Spendthrift Farm, USA, poplatek: 225.000 US$ (162.000 liber)

Nováčkem v první desítce je šestnáctiletý Into Mischief, kterého první desítky katapultovala mimořádně úspěšná sezóna, ve které měl nejen vítěze Kentucky Derby a Breeders' Cup Classic Authentica, ale i v Acorn Stakes (Gr.1) či Test Stakes (Gr.1) úspěšnou Gamine. Příběh vítěze CashCall Futurity (Gr.1), který vyběhl jen šestkát, je klasickou americkou pohádkou, jak "chudý proletář" vlastní pílí ke jmění přišel. Ještě v roce 2012 platili chovatelé za jeho služby jen 7.500 dolarů a o 4 roky později, kdy připustil matky Authentica i Gamine, stál ještě jen 45 tisíc. Jeho cena však stále roste, předloni se poprvé stal šampiónem, loni opět, stejně tak roste zájem chovatelů, což z něj udělalo nejdražšího plemeníka v Severní Americe.

5. KINGMAN (GB), nar. 2011, Invincible Spirit - Zenda (Zamindar)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 150.000 liber

Nejmladším hřebcem z úvodní Top5 je Frankelův kolega Kingman. Špičkový mílař, jehož popularita rapidně stoupla už po prvních výsledcích jeho dvouletého ročníku, díky kterým hřebec předloni připustil 235 klisen a loni 179. Hřebec s drtivou akcelerací, kterou je schopen předávat i svým potomkům, měl v prvním ročníku vítěze francouzské Velké jarní Persian Kinga či sprintera Calyxe, kterého pro svůj chov angažoval Coolmore, loni byl jeho největší hvězdou Palace Pier.
Ještě loni byl na osmém místě, posun o tři příčky výše není ale důsledkem zvýšení jeho připouštěcího poplatku, nýbrž poklesu cen jeho tehdejších přemožitelů - amerických hřebců Medaglia d'Oro (El Prado), Quality Road (Elusive Quality) a Tapit (Pulpit), kteří v roce 2020 připouštěli shodně za 200 tisíc dolarů, ale jejich ceny šly dolů.

6. TAPIT (USA), nar. 2001, Pulpit - Tap Your Heels (Unbridled)
Gainesway Farm, USA, poplatek: 185.000 dolarů (133.000 liber)

Tapitův poplatek klesl o 15 tisíc dolarů, a tak zatímco loni se dělil o páté místo se dvěma dalšími americkými hřebci, letos je šestý. Před třemi lety však stál dokonce 300 tisíc dolarů. Trojnásobný šampión amerických plemeníků loni skončil druhý za Into Mischief, měl na dráze 14 stakes vítězů a celkem už jeho potomci vydělali 164 miliónů dolarů. Jeho vliv se posouvá do dalších generací a nahoru stoupají jeho synové včetně Constitution, otce hvězdy tříletého ročníku loňské sezóny Tiz The Law.

Nepřehlédněte: Zimní královna Fraga ukončila dostihovou kariéru. Nyní je nabízena do chovu

7. SEA THE STARS (IRE), nar. 2006, Cape Cross - Urban Sea (Miswaki)
Giltown Stud, Irsko, poplatek: 150.000 € (131.000 liber)

Nově se do elitní desítky dostal Galileův polobratr Sea The Stars, nicméně ani u něj se poplatek meziročně nezměnil. Prověřený člen ostrovní elity skončil v roce 2019 v šampionátu druhý za Galileem, jeho největší hvězdou posledních let je ultravytrvalec Stradivarius

8.-9. CURLIN (USA), nar. 2004, Smart Strike - Sheriff's Deputy (Deputy Minister)
Hill 'n' Dale Farm, USA, poplatek: 175.000 $ (126.000 liber)

Dalším nováčkem v TOP10 je americký ryzák Curlin, který se TOP10 také dostal hlavně kvůli poklesům cen svých konkurentů. K elitním americkým plemeníkům patří Smart Strikův syn už několik let, v roce 2016 jeho připouštěcí poplatek poprvé dosáhl šestimístné sumy a v loňském roce vystoupal na 175 tisíc dolarů, za které bude připouštět i letos. Amerického Koně roku a svého času i nejbohatšího tamního plnokrevníka reprezentovalo loni na dráze 8 grupových vítězů.

8.-9. UNCLE MO (USA), nar. 2008, Indian Charlie - Playa Maya (Arch) 
Ashford Stud, USA, poplatek: 175.000 $ (126.000 liber)

Poprvé se nejdražší desítky dostal ashfordský Uncle Mo, vítěz Breeders' Cup Juvenile (Gr.1), který se hned s prvním ročníkem blýskl díky vítězi Kentucky Derby Nyquist. Po jeho úspěchu stoupl v roce 2017 poplatek za služby Uncle Mo na 150 tisíc dolarů, a ač následující tři roky stál "jen" 125 tisíc, loňská skvělá sezóna, v níž mu po amerických drahách běhalo 14 grupových vítězů, znovu otočila vývoj jeho poplatku směrem vzhůru. Pomáhá mu i skvělý start jeho synů v chovu.

10. SIYOUNI (FR), nar. 2008, Pivotal - Sichilla (Danehill)
Haras de Bonneval, Francie, poplatek: 140.000 € (125.000 liber)

Ještě před pár lety by se zdálo nemyslitelné, aby se do desítky nejdražších plemeníků na světě dostal hřebce stojící ve Francii. Zvláště uvědomíme-li si, že před pouhými devíti lety byl tamním nejdražším hřebcem Elusive City připouštějící za 15 tisíc eur. Siyouni se ale loni dostal na druhé místo za Galilea v evropském šampionátu, jeho syn Sottsass vyhrál Arc a již stojí v Coolmoru, zatímco Ballydoyle opečovává dalšího potenciálního plemeníka dvouletého St Mark's Basilica, vítěze Dewhurst Stakes. Ve třinácti letech už má 23 grupových a 20 listed vítězů, 6 jeho potomků vyhrálo Gr.1 dostih, a tak meziroční skok ze 100 na 140 tisíc eur ani nepřekvapil. (miv)


 

Prvním letošním českým vítězem je Night Moon. V Pise korunoval skvělý den dvojice Tůma - Faltejsek a stáje Jiřího Charváta

7. Leden 2021 - 15:15

Dnes začala na závodišti v Pise italská překážková sezóna a začala samozřejmě za účasti českých koní a jezdců. Z trojice prvních překážkových dostihů letošního roku získali čeští koně dva - oba zásluhou svěřenců Pavla Tůmy ze stáje Jiřího Charváta, v jejichž sedle byl žokej Jan Faltejsek.

 
Vyhráli symbolicky hned první překážkový dostih sezóny Premio Mon Ravel (stch, 5+, 3500 m, 13.200 €), ve kterém Charvátův vlastní odchovanec NIGHT MOON (Moonjaz - Nostalgia, Jape) po tuhém boji o nos zdolal domácího First Daum (Anzillero). Dlouhých 11 délek zpět docválal pro třetí peníze Váňův Prince d'Orage (Tirnawako) s Josefem Bartošem, 3 1/2 délky před svou stájovou družkou Santa Klarou (So You Think) s Janem Kratochvílem.

Další vítězství přidal v Premio Belbuk (pp, 5+, 3500 m, 11.000 €, záznam) suverénní DOMINIQUE (Motivator), který do svého teprve druhého startu v italských proutěnkách odskakoval jako desetinový favorit a důvěru sázejících potvrdil sedmidélkovým triumfem. Za ním se pak poskládala dvojice svěřenců Josefa Váni mladšího Beau Saonois (Saonois) s Janem Kratochvílem a Grand Sud (Da Lord Da Sud) s Josefem Bartošem, které od sebe dělil jen krk, a český doběh završil čtvrtý Peintre Elusif (Elusive City) s Pavlem Kašným.

Nechybělo mnoho, aby zástupci žlutomodrých barev odjížděli z Pisy s hattrickem. V proutěnkách pro čtyřleté Premio Narni (3200 m, 13.200 €, záznam) podal stejně jako při tamním překážkovém debutu v polovině prosince nadějný výkon Swinging Thomas (Dylan Thomas), který mocně stahoval náskok domácí LADY MINX (Planteur), v cíli mu účastníkovi loňského derby chyběla k vítězství ještě délka a skončil opět druhý. Třetí peníze získal South Africa (Maxios) s Josefem Bartošem. (miv)

Profil plemeníka - POUVOIR ABSOLU

7. Leden 2021 - 10:16

Dalším hřebcem, na jehož výsledky v chovu se ještě před začátkem připouštěcí sezóny blíže podíváme, je napajedelský POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells). Dnes již šestnáctiletý plemeník excelentního rodokmenu a blacktype výkonnosti sice letos vstoupí do své deváté připouštěcí sezóny, na rovinách mu dosud vyběhlo jen 19 potomků. Následující řádky by vám měly napovědět, zda si nezasloužil větší příležitost.

 
Trojnásobný listed vítěz, umístěný v Gr.1 na 4000 metrů

V Anglii narozený odchovanec Dayton Investments Ltd. nebyl zrovna raným koněm. Jako dvouletý neběhal, ve třech letech debutoval až začátkem července třetím místem v dostihu o 22.000 € na 2400 metrů v Clairefontaine a na konci srpna stejný dostih kategorie F v Clairefontaine vyhrál. Poté přešel na větší závodiště, na konci sezóny se ukázal v listed společnosti, kde doběhl pátý.

Následující rok se již už pravidelně účastnil blacktype dostihů, jeden listed dostih vyhrál a též doběhl druhý v Gr.2 Grand Prix de Deauville na 2400 metrů, čtvrtý v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) a pátý v Prix Royal Oak (Gr.1, 3100 m). Celkem za svou kariéru získal 3 listed vítězství (vše na tratích 2400 metrů), jednou v listed doběhl druhý (na distanci 2800 metrů) a vedle již zmíněné Grand Prix de Deauville se umístil i v Gr.2 Grand Prix de Chantilly na 2400 metrů. V sedmi letech, již v péči Josefa Váni, si vyzkoušel i překážky, ze tří startů v proutěnkách vytěžil jedno vítězství v dostihu o 12.000 € v Římě.

Skvělý rodokmen nemoderního střihu

Pouvoir Absolu ukázal blacktype třídu, bohužel pro něj ale v dostizích, které se dnes cení spíše u překážkových plemeníků. Vytrvalecké vlohy a s nimi spojené tendence k pozdnosti dostal do vínku zřejmě z obou stran rodokmenu. Jeho otec Sadler's Wells, dvanáctinásobný šampióna plemeníků Anglie a Irska, sice vyhrál i Irish 2000 Guineas na míli, ale většina jeho úspěchů se odehrála na tratích od 2000 do 2400 metrů a mezi jeho 294 blacktype vítězi převládají vytrvalci v čele s elitními plemeníky Montjeuem a Galileem. Montjeu byl skvělým zdrojem vytrvalosti, stejně se chovají i jeho synové, dnes bohužel nejvíce cenění v překážkovém chovu. Galileo je svým způsobem unikát. Ač sám měl nejraději 1 1/2 míle a jeho matka Urban Sea vyhrála Prix de l'Arc de Triomphe, v chovu prokázal schopnost dávat i špičkové dvouletky a elitní mílaře. Bezpochyby má mimořádný talent, ale stejně tak nelze opomenout promyšlený přístup chovatelů, kteří k němu po úvodních zkušenostech posílají klisny s dostatkem rychlosti a ranosti v rodokmenu. Jsou to především dcery, vnučky a dnes už i pravnučky Danehilla, ale také třeba dcery Pivotala či klisny s vlivem Storm Cata v pedigree.

Matka Pine Chip (Nureyev) se na dráze ukázala jen jednou - jako tříletá v mílovém dostihu Class B, v němž obsadila třetí místo. V chovu dala 5 vítězů, z nichž se vedle Pouvoir Absolu prosadil na blacktype scéně i její syn Perfect Murder (Desert King), který získal třetí místo v listed v Clairefontaine. O další zápisy do listin blacktype dostihů se zasloužila její dcera Pleine Nuit (Machiavellian), dvojnásobná vítězka ve Francii, která v chovu v Jižní Africe dala dva listed vítěze včetně valacha Night Trip (Trippi), který doběhl druhý v Gr.1 Mercury Sprint. 

Excelentní matkou byla bába Peintre Bleue (Alydar), sama Gr.2 vítězka v USA a listed vítězka z Francie, jejímž zlatým hřebem v chovu byla produkce nejlépe hodnoceného tříletého koně Evropy 1997, vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev), pravého bratra matky Pouvoir Absolu. Vedle něj dala ještě další dva grupové vítěze včetně premiantky Prix de Pomone (Gr.2) Peinture Rare (Sadler's Wells), 3/4 sestry Pouvoir Absolu, jednu listed vítězku a dva potomky, kteří se blacktype dostizích alespoň umístili.


Pouvoir Absolu na snímku Magdy Hamříkové

Je všeobecně známé, že Sadler's Wells a Nureyev, otec a mateřský otec Pouvoir Absolu, jsou velmi blízkými příbuznými. Oba jsou syny Northern Dancera a Nureyevova matka Special (Forli), je bábou Sadler's Wellse. Chovatelé proto spojení krví těchto dvou velikánů používají relativně často, ovšem v té nejintenzivnější podobě, z jaké pochází Pouvoir Absolu, je najdeme už jen 2x, přičemž v jednom případě jde o pravou sestru Pouvoir Absolu, francouzskou vítězku Poulkovo.

V současnosti je spojení krve těchto dvou hřebců, byť ve vzdálenějších generacích jednou z oblíbených technik, kterou v evropském chovu zprostředkovává především spojení Galilea či jeho synů s dcerami Nureyevova vnuka Pivotala (Polar Falcon). Tady je ale nutno podotknout, že Pivotal se v chovu projevuje výrazně jinak než Peintre Celebre a jako sprinter vnáší více ranosti a rychlosti do produkce Galilea a jeho synů. Výsledkem takového spojení jsou pak esa jako dvojnásobný vítěz Champion Stakes (Gr.1) Cracksman (Frankel), famózní čtyřnásobná Gr.1 vítězka Magical (Galileo) či dvojnásobná klasická vítězka Hermosa (Galileo).

Nadějný hřebec trpící nízkou podporou

Uspět dnes v českém chovu je pro jakéhokoliv plemenného hřebce mimořádně obtížné. Silná konkurence a kontinuálně klesající počet připouštěných klisen je pro každého plemeníka smrtící mix. Pokud je dnes u nás plemeník schopen dát jedničkového vítěze, je to při vědomí skutečnosti, že na jedné straně klesá počet jedničkových dostihů i českých odchovanců, kteří se o jejich zisk mohou pokusit, zatímco roste kvalita importovaných koní, malý zázrak. Považoval jsem za nutné toto sdělit hned na úvod a měl bych to asi opakovat u profilu každého plemeníka, jemuž se na těchto stránkách věnujeme. Aby bylo jasno - cílem není slovně zlepšovat dané statistiky, ale zasadit je do stále náročnějšího prostředí. 

Ale věnujme se již konkrétně Pouvoir Absolu. Je nepochybně smutné, že hřebec jeho rodokmenu a kariéry, působící navíc v chovu s největší tradicí u nás, má ve svých pěti úvodních ročnících jen 19 potomků, kteří se představili na dostihové dráze v rovinových dostizích. Píši pěti ročnících, ale vlastně bych měl psát o čtyřech, protože z ročníku 2018, který loni dosáhl věku dvou let, se na dráze zatím nikdo neukázal.

To výrazně limituje možnost hodnotit hřebcovy chovné kvality, což je svým způsobem ztráta i pro celý český chov. Pokud bychom byli schopni jej rychleji ohodnotit, mohli bychom si ušetřit pár promarněných sezón v případě, že by se hřebec neukázal jako solidní plemeník nebo naopak bychom mohli lépe využít talentu, který ukázal. Obávám se, že tento letitý problém českého chovu, který se jako červená niť táhne domácím chovem už několik desetiletí, se podepsal na Pouvoir Absolu a napajedelský hřebec v tom rozhodně není ze současné sestavy českých plemeníků sám. 

Minulá dvě hodnocení jsme vždy končili konstatováním, že následující sezóna by měla významně pomoci v odhadu hřebcovy chovné hodnoty. Předminule to bylo díky zimní královně Dark Absolu, která pak ve třech letech sice znovu ukázala vysokou třídu, doběhla mj. čtvrtá v Jarní ceně klisen, ale vedle toho jí limitovaly psychické problémy. Sezónu 2019 Pouvoir Absolu ukončil jako otec tří nejlépe hodnocených dvouletých hřebců domácího chovu v Klasifikaci - Absolutica, Averise a Avignona. Averis se loni na dráze neukázal, Absolutic získal páté místo ve trojce, ale po sedmém ve Velké červnové už neběhal. Prapor držel jen Avignon, ale držel jej statečně. Třikrát se umístil ve dvojkách, dvakrát ve trojkách a sezónu zakončil krásným třetím místem v Saint Leger. V nedávno zveřejněné Klasifikaci je nejlépe hodnoceným tříletkem českého chovu.

Potomci Pouvoir Absolu a jejich výsledky na rovinách

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (Kč) Dark Absolu k 2016 Rabbit Dark Angel Dark Angel 13 3 6 428 500 Mujahid Brave h 2014 Rabbit Mujahid Mujahid 19 2 15 198 260 Avignon h 2017 Aurora Stormy Jail 10 1 9 154 350 Monjouet k 2017 Rabbit Montjeu Montjeu 8 3 1 59 500 Averis v 2017 Avera Monsun 4 0 4 53 050 Well Absolu h 2016 Well Knit Robellino 9 1 4 51 300 Absolutic h 2017 Anjou Sholokhov 6 1 0 33 000 Fantastic Icon (HUN) h 2017 Fashion Icon Van Nistelrooy 2 1 1 23 520 Rock'n Roll Fever (HUN) k 2014 Rainfire Rainbow Quest 7 0 3 22 973 Valentine Lady k 2016 Vaxalta Exaltation 6 1 2 17 000 Savoir Absolu v 2014 Sapora Rainbows for Life 7 0 4 14 180 Lady Literata k 2017 Literalia Literato 4 0 2 10 800 Ábránd (HUN) h 2016 Álomarcú lány Bin Shaddad 4 0 1 4 700 Myranelle k 2014 Myranga Rainbows for Life 3 0 1 4 200 Callawi k 2015 Call Me Xela Rainbows for Life 3 0 1 3 780 Kesergö k 2017 Kespark Kendor 4 0 0 0 Ketty Fenomen k 2016 Ketty Sharp Sharp End 3 0 0 0 Latina Lady k 2017 La Rainba Rainbows for Life 5 0 0 0 Lovely Dream k 2016 Lailah Relaxed Gesture 2 0 0 0


Dva potomci jedničkové třídy z 19 startujících potomků není špatný výsledek a říká nám asi to podstatné - Pouvoir Absolu je schopen dát koně takové třídy, navíc k tomu nepotřeboval ani extrémně třídové matky. A jak již loni naznačil triem výše zmíněných dvouletků je schopen dát dobrého i solidně raného koně nejen s matkami jako je dcera extrémně raného Dark Angela (Acclamation) Rabbit Dark Angel, matka Dark Absolu.

Výsledky potomků Pouvoir Absolu na rovině podle jednotlivých ročníků

ročník st.pot. vítězů I. um. zisk 2014 4 1 2 23 239.613 Kč 2015 1 0 0 1 3.780 Kč 2016 6 3 5 12 501.500 Kč 2017 8 4 6 17 334.220 Kč celkem 19 8 13 53 1,079.113 Kč

zdroj: Katalog-plemeníků s podporou ČSCHPMDK

Ale přesto bych pro Pouvoir Absolu doporučoval spíše klisny rychlejší a ranější než naopak. Možná i proto, že ačkoliv ročník 2017 sice ukázal ve dvou letech dobrou třídu, z pětice zaregistrovaných dvouletků ročníku 2018, kteří byli uvedeni na tréninkových listinách, se na dráze neukázal nikdo.

Sadler's Wellsova krev, a to zvláště u hřebců Pouvoir Absoluova typu, je dnes hojně využívána v překážkovém chovu. Sám Pouvoir Absolu si též jedny proutěnky vyhrál a na překážkách mu podle statistik Katalogu plemeníků vyběhlo 6 potomků a polovina z nich zvítězila. Nejúspěšnějším z nich je nyní pětiletý slovenský odchovanec Del Rey, vítěz tří pardubických krosů.

Pokud bychom to shnuli, dojdeme k nejednoznačnému závěru. Hodnotit hřebce na základě 19 potomků je obtížné, přesto si myslím, že si hřebec důvěru zaslouží. (miv)


Novým trenérem Pegasu by se mohl stát devětašedesátiletý Francouz Yann Porzier. Trenér překážkového Koně roku Marly River, též ale zbavený licence kvůli dopingu

6. Leden 2021 - 9:22

Pokud Jockey Club vyhoví žádosti majitele DS Pegas Jiřího Trávníčka, umožní zkoušku z Dostihového řádu prostřednictvím tlumočníka a následně mu udělí licenci, mohl by být novým trenérem Pegasu devětašedesátiletý francouzský trenér Yann-Marie Porzier. Našim stránkám to potvrdily nezávislé zdroje z Čech i Francie, na oficiální vyjádření majitele stáje zatím stále čekáme. Porzier, bývalý amatérský jezdec, se na konci 70. let stal úspěšným trenérem, jehož kariéra ale byla později poznamenána několika dopingovými skandály.

 
K nejúspěšnějším Porzierovým svěřencům patřila hvězda francouzských překážek konce 80. let Marly River, ve třech letech nejlepší francouzský proutěnkář, který byl o rok později vyhlášen překážkovým Koněm roku. V polovině 90. let mu byla pozastavena licence a přesunul se na čas do Maroku. Po návratu se mu mj. i díky skvělé klisně Maia Eria a dalším podařil úspěšný comeback. V roce 2005 byl kvůli podezření z dopingu zatčen a vyšetřován, v roce 2015 održel zákaz činnosti na 6 měsíců kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly u jeho svěřence Ande d'Amour po vítězství Quinté+ Prix d'Enghien. (miv)

Nepřehlédněte: Spory Jockey Clubu s Dostihovým spolkem kvůli Tipsportu, žádost o výjimku pro zahraničního trenéra DS Pegas i budoucnost majitelských prémií. Přečtěte si o čem jednala Rada Jockey Clubu


Nagano Gold na čele Klasifikace 2020. Známku z roku 2019 neudržel, prvenství ale ano

5. Leden 2021 - 16:00

Stejně jako v roce 2019 byl i v loňské sezóně nejlepším koněm v českém tréninku hnědák Syndikátu V3J NAGANO GOLD (Sixties Icon). Zatímco předloni mu čeští handicapeři za nejlepší výkon, který předvedl v Hardwicke Stakes v Acotu přidělili rating 118 (hdcp 97,5 kg), letos dvakrát předvedl výkon na úrovni 115 (97,5 kg). Navzdory své zatím nejslabší sezóně držel druhé místo Subway Dancer (Shamardal) stáje Bonanza, jehož nejvyšší rating ale klesl ze 113 na 101 liber.

 
Třetím koněm v pořadí podle ratingu za nejlepší výkon je stájový druh Nagano Golda ze Syndikátu V3J Ignacius Reilly (Worthadd) s ratingem 97, následovaný Boomboom Kiss (Kentucky Dynamite) Lokotransu, který v Prix Hubert Baguenault de Puchesse vyběhl známku 96. Třetí svěřenec Václava Luky v Top 5 Mowaeva (Evasive) získal 94 liber, Politicum (Lethal Force) 90 a Cacophonous (Cacique) 89, stejně jako Raging Storm (Galileo).

Klasifikace 2020 - roviny

Trenér Luka má ve stáji i nejlepšího dvouletka, alespoň podle loňských výkonů. Handicapeři jako nejlepší výkon dvouletého koně v českém tréninku ocenili druhé místo Azova (Invincible Spirit) ze stáje Viktora Timoshenka v Classe 2 dostihu v Chantilly. Získal za ně 83 liber, o 10 liber více než Bobik (Dabirsim) Jiřího Michala za páté místo v dostihu o 22.000 € v Longchamp.

Klasifikace - dvouletí

Nejhodnotnějším výkonem překážkového koně byla podle handicaperů L'Estranova (Linda's Lad) obhajoba vítězství v Gran Premiu v Meranu, za které valach Scuderie Aichner získal o 2 kilogramy více než vítěz Velké pardubické Hegnus (Magnus) a druhý z Gran Premia Northerly Wind (Saint Des Saints). (miv)

Klasifikace - překážky

České stáje v loňském roce přišly o 24 miliónů korun. Zvýšil se jen zisk překážkářů v zahraničí

4. Leden 2021 - 18:08

Loňská sezóna přinesla kvůli koronaviru mnohé trable a také spoustu finančních ztrát. Ty se nevyhnuly ani českým stájím, které v porovnání s předešlým rokem přicházely o peníze takřka na každém kroku. Ve srovnání s jejich příjmy (penalizačními) v roce 2019 získaly v ČR registrované stáje loni o necelých 24 miliónů méně. Podepsaly se na tom jak nižší dotace doma, tak i nižší výhry českých stájí v zahraničí a malou měrou k tomu přispěla i vyšší úspěšnost zahraničních stájí na českých drahách.

 
Právě stav na domácích drahách přispěl ke snížení největší měrou. Na dotacích a prémiích bylo sice podle statistik Jopckey Clubu vyplaceno 32.245.650 Kč, ale 3,028.450 Kč z nich získaly stáje registrované v zahraničí. Velkou měrou se na tom podílely skvělé výsledky Opasana (French Navy) slovenské stáje Bormann, který ve třech českých startech včetně Českého derby nenašel přemožitele. V roce 2019 byla na českých drahách rozděleno 45,459.050 korun, ze kterých zahraniční stáje ukously jen 2,88 miliónu.

Velký propad nastal i u zahraničních zisků rovinových koní, na jejichž celkovou výši působila celá řada faktorů. Kvůli jarní uzávěrce i následnému omezování startů zahraničních koní ze strany některých zemí absolvovali rovinoví koně v cizině jen 415 startů, zatímco o rok dříve jich bylo 628. Oblíbená destinace českých stájí Francie přistoupila ke snížení cen většiny dostihů, další propad způsobila situace na Slovensku. Kvůli krzi tamního turfu uspořádalo Závodisko Bratislava jen 40% původně plánovaných mítinků a přistoupila k radikálnímu snížení cen, které u nejvýznamnějších zkoušek dosáhlo úrovně 60%. 

Meziroční srovnání penalizačních příjmů v ČR registrovaných stájí v letech 2019 a 2020

  2019 2020 rozdíl zisky z českých drah 42 576 750 Kč 29 217 200 Kč -13 359 550 Kč zisky ze zahranicí - roviny 22 809 909 Kč 9 973 035 Kč -12 836 874 Kč zisky ze zahraničí - překážky 36 794 081 Kč 39 010 197 Kč 2 216 116 Kč celkem 102 180 740 Kč 78 200 432 Kč -23 980 308 Kč

Pozn.: Údaje jsou uváděny v penalizačních cenách, nezahrnují případné majitelské prémie v zahraničí, ale ani srážky z výher našich stájí v zahraničí 

I překážkoví koně absolvovali loni méně startů než o rok dříve, ale pokles to byl výrazně menší než u rovinových koní - z 570 na 545 startů. Navzdory tomu jejich zisky ale stouply a to nijak symbolicky - o zhruba 2 a čtvrt miliónu korun. Pomohla k tomu nejen vyšší úspěšnost českých koní, ale také skutečnost, že Itálie, ze které většina výher českých překážkových koní pocházela, nepřistoupila ke snižování dotací. (miv)Profil plemeníka - ZAZOU

3. Leden 2021 - 19:55

Shamardalův syn Zazou patří od samého počátku svého působení v našem chovu k najžádanějším plemeníkům. V pěti sezónách byl dvakrát plemeníkem s nejvyšším počtem připuštěných klisen, ve zbylých třech letech skončil na druhém místě. Ve stejném období byl také hřebcem, který v souhrnu připustil nejvíce klisen zahraničních majitelů ze všech plemeníků v našem chovu. Velkou část jeho potomků tak na našich drahách nespatříme, což je pro hřebce rozhodně škoda, neboť mu to v domácím žebříčku ubírá body. Na následujících řádcích zjistíte, jak jeho potomkům dařilo nejen u nás, ale i v zahraničí.

 
Shamalganovi nadělil 11 délek, v nejbohatším dostihu světa doběhl na tabuli

Zazou má za sebou dlouhou, úspěšnou a také velmi pestrou dostihovou kariéru. Zahájil ji v Německu jako svěřenec trenéra Mario Hofera, v jehož péči v první polovině července jako dvouletý debutoval třetím místem mezi nezvítězivšími na 1200 metrů. O měsíc později již vyhrál v Kolíně nad Rýnem dražební dostih na 1300 metrů a počátkem září finišoval čtvrtý v Zukunfts-Rennen (Gr.3) na 1400 metrů v Baden-Badenu. V dostihu se střetl s tehdejším svěřencem trenéra Šavujeva a pozdějším dvojnásobným Koněm roku v ČR Shamalganem, který na Zazou tehdy ztrácel 11 délek. Následně vyhrál bohatě 200.000 euro dotovaný Ferdinand Leisten-Memorial (dostih BBAG). Sezónu zakončil třetím místem v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud, kde doběhl 3/4 délky za svým současným kolegou v týmu plemeníků Darhorse Mikhailem Glinkou.

Tříletou sezónu zahájil lehkým třídélkovým vítězstvím v Dr. Busch Memorialu (Gr.3) na 1700 metrů v Krefeldu, poté se vypravil do Francie na klasickou Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m), kde mu Shamalgan vrátil předchozí porážku a Zazou skončil šestý. Následný triumf v Union-Rennen (Gr.2, 2200 m), německé obdobě naší Velké červnové ceny, z něj udělal favorita Deutsches Derby (Gr.1, 2400 m), ale ač byl ze všech německých koní na jeho startu nejlepší, musel se o 1 1/4 délky sklonit před anglickým hostem - barvy Godolphinu reprezentujícím Buzzwordem. Poté doběhl třetí za dvojicí starších koní vedenou Campanologistem v Gr.1 Rheinland Pokal na 2400 metrů. Na hluboké půdě v Longchamp se mu nedařilo a v Prix Dollar doběhl v poli poražených, sezónu zakončil čtvrtým místem v Premio Roma (Gr.1, 2000 m) v Římě.


Foto Šárka Votavová

Jako čtyřletý absolvoval 6 startů (během sezóny změnil trenéra a přešel k Waldemaru Hickstovi), zvítězil v Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m) a především Premio Roma (Gr.1, 2000 m), sezónu zakončil třetím místem v Hongkongu v mezinárodním Cathay Pacific Hong Kong Cup (Gr.1, 2000 m). Následující rok byl po vítězství v Chantilly počátkem března zakoupen Ramzanem Kadyrovem, v jehož barvách na konci měsíce startoval v nejbohatším dostihu světa Dubai World Cupu (Gr.1, 2000 m), v němž obsadil pátou příčku. Ve stáji Ramzana Kadyrova se Zazou stal světoběžníkem a po Dubaji směřoval do Singapuru, kde finišoval čtvrtý v mezinárodním Singapore Airlines International Cupu (Gr.1, 2000). Následovalo třetí místo v Grosser Dallmayer-Preis - Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, 2000 m), v němž porazil německého derby vítěze Waldpark a sezónu ukončil v Turecku, kde podlehl jen godolphinskému Hunter's Light v mezinárodní Anatolia Trophy na dva kilometry.

V šesti letech byl jeho největším úspěchem triumf v Grosser Preis der Landeshauptstadt (Gr.3, 1700 m) a čtvrté místo v Hessen Pokal (Gr.3, 2000 m). Získávat grupová umístění dokázal i ve věku sedmi let, kdy mj. doběhl třetí v Preis de Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m). Na sklonku kariéru se, už jako rekonvalescent, objevil ve stáji trenéra Šavujeva, který jej po 10 měsíční pauze vyslal do Lázeňské míle, kterou hřebec jistě vyhrál a kariéru následně ukončil těsným třetím místem ve Velké ceně Prahy. Celkem získal 9 vítězství, z toho 5 v grupových dostizích včetně jednoho Gr.1 vítězství, v dalších 14 grupových dostizích se umístil. 

Syn hvězdy minulé sezóny a polobratr Gr.2 klisny  

Zazou má co nabídnout i co se týká rodokmenu. Jeho otcem je jeden z nejúspěšnějších evropských plemeníků posledních let, šampión dvouletých v Anglii a posléze vítěz Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Shamardal (Giant's Causeway). Plemeník šejkova irského Kildangan Stud, který loni předčasně ve věku 18 let uhynul, dal dosud 151 blacktype vítězů, kteří tvoří téměř 12% všech jeho startujících potomků.

Související: Darley posiluje svou sestavu Shamardalových synů. Vedle Pinatuba odchází do chovu i Earthlight

Výborně si vede i jako otec plemeníků a to především zásluhou vynikajícího Lope de Vegy, dnes jednoho z nejdražších plemeníků v Evropě. Je však mj. i otcem hřebce French Navy, jehož syn Opasan loni vládl tříletému ročníku ve střední Evropě. Přesto možná to nejlepší teprve přijde. Jen v chovu šejka Mohammeda zahájí letos druhou sezónu v chovu hnědák Blue Point, jediný kůň který dokázal vyhrát všechny tři Gr.1 sprinty na Royal Ascotu a letos jej mj. doplnil i Shamardalův nejtřídovější syn Pinatubo.


Zazouův otec Shamardal. Foto Darley

Zazouova matka Zaza Top (Lomitas), čtyřnásobná vítězka, zvítězila v Grosser Hoppegartener Stutenpreis (L, 2000 m) a doběhla druhá v Premio Dormello (Gr.3, 1600 m) a Schwarzgold-Rennen (L, 1600 m). Po krátkém působení v německém chovu, během kterého přivedla na svět Zazoua, byla exportována k protinožcům a z tamního působení si nejlépe vede její dcera Za Za Gabor (O'Reilly), druhá v listed a třetí v Gr.2 dostizích na Novém Zélandu. Bába Zorina, vítězka ve dvou letech v Irsku, dala 6 vítězů ze 7 startujících, vedle Zaza Top též Zolanga (Acatenango), který doběhl druhý v Premio Emanuele Filiberto (L) a také vítěze populární Grosser Preis von St. Moritz Zatoof (Batshoof). Prabába Nadia Nerina (Northern Dancer), mj. matka Gr.3 umístěné Nadiny, je pravou sestrou šampióna dvouletých hřebců v Irsku a posléze úspěšného plemeníka v Austrálii hřebce Danzatore.

Čtyři sezóny v chovu, dvakrát v čele nejžádanějších plemeníků

Mix skvělé kariéry a výborného rodokmenu způsobily, že v dosavadních 5 sezónách byl buď nejžádanějším nebo druhým nejžádanějším plemeníkem v našem chovu. Výrazně mu k tomu pomohl zájem zahraničních chovatelů, kteří v jeho případě tvoří velmi pestrou společnost zahrnující nejen polské či německé chovatele, ale zájem vzbudil třeba i ve Skandinávii. Z tohoto důvodu je možné, že níže uvedený seznam jeho startovavších potomků nemusí být kompletní. Pečlivě jsme sice hledali ve všech možných databázích jeho potomky a následně jejich kariéry, nemůžeme ale vyloučit, že nám nějaký neunikl. 

Seznam potomků Zazou a jejich výsledky v rovinových dostizích

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (v Kč) Falikari 2017 k French Quebec Excellent Art 5 2 3 308 000 Don Zou (POL) 2017 h Dona Zira Don Corleone 11 2 7 215 400 Jazou 2018 k Just Call Me Capri 3 1 2 143 256 Miss Zou (POL) 2017 k Masterpiece Elnadim 12 2 8 121 650 Ishii Maki (POL) 2017 h Isola Bene Auenadler 11 1 4 92 160 Zimbardo 2018 h Zielona Herbatka Azamour 3 1 1 66 720 La Fantazia 2018 k Leo Gali Galileo 3 1 2 47 500 Force One 2018 k Footsie Footstepsinthesand 4 1 2 39 200 Tau Tou 2017 k Tamdana Dancing Fred 4 1 2 35 200 Streif 2017 v Siran Dashing Blade 4 1 1 33 000 Born to Fly (POL) 2017 k Badawah Singspiel 5 1 1 32 700 Na konci duhy 2017 k Nidara Kallisto 8 0 4 22 400 Anzoa 2017 k Anwilka Dashing Blade 5 1 1 14 000 Ferara (SVK) 2017 k Fiordiligi Dynaformer 3 0 3 11 475 Doreen Dream (POL) 2017 k Doreen Jape 5 0 2 11 250 Little Jane 2017 k Lady Jane Briliant 8 0 3 9 400 Jesienka 2017 k Jelka Oratorio 8 0 2 9 000 Cara Mia 2018 k Camely One Cool Cat 3 0 2 8 415 Impela (POL) 2017 k Implikacja Royal Court 4 0 1 4 200 Britany Go 2018 k Brittany Mujahid 4 0 1 2 250 Vortimer 2017 h Volturi Sabiango 3 0 1 2 250 Madam Zazou 2017 k Mambo Lady Anabaa Blue 2 0 1 2 100 Olivia 2017 k Ostung Indian Danehill 3 0 1 1 913 Braňanka 2017 k Black Starlight Authorized 2 0 0 0 Confuchias 2017 h Chaitanya October 1 0 0 0 Fazoul 2017 v Francais Belle Kheleyf 1 0 0 0 Kapitan Treville 2018 v Kardinale Belenus 3 0 0 0 Kazou (POL) 2018 h Kasetka Da Xian 2 0 0 0 Memou 2017 k Meridian's Hope Teofilo 1 0 0 0 Talulu 2018 k Taghana Big Shuffle 1 0 0 0 Tessy 2017 k Two Days Near Dancer 1 0 0 0 Venezia 2017 k Vatorine Vatori 3 0 0 0 Victoria Vary 2018 k Victory Jeane Victory Note 1 0 0 0


Díky početným ročníkům již hřebci vyběhlo 33 potomků - z toho 23 z prvního ročníku a 10 z druhého, jemuž byly loni dva roky. Přesto se hřebcovy statistiky nehodnotí snadno. Do loňské sezóny výrazně zasáhla pandemie koronaviru, která z českého programu původně plánovaných 55 dostihových dnů ukousla plných 19 mítinků a tím značně zredukovala šance řady koní na plnou ukázku svého talentu. Podmínky samozřejmě měli všichni plemeníci stejné, ale žádnému z nich nepoškodily celkové statistiky tolik jako právě Zazouovi, pro něhož to byla první a tudíž zatím jediná sezóna s tříletými potomky.

Nejúspěšnějším potomkem Zazou je zatím odchovakyně Jiřího Charváta Faliraki. Dcera výborné French Quebec (Excellent Art) jako dvouletá debutovala třetím místem ve Fitmin Cupu, loni svůj první start v dostihu IV. kategorie proměnila ve vítězství a následně jistě vyhrála i Cenu tříletých klisen (I.k.), což je bývalá Cena Hřebčína Napajedla. Stala se prvním jedničkovým vítězem českého chovu na rovinách a třídu následně potvrdila i třetím místem v Oaks (L). Sezónu pak uzavřela druhým místem za Welluncou (Egerton) v EJC Hrubymoving transport (L). Právě Wellunca ji předstihla i v handicapovém hodnocení, a tak Faliraki ukončila sezónu jako druhá nejlépe hodnocená tříletá klisna domácího chovu.

Druhým jedničkovým potomkem Zazou je polský Don Zou. Vůbec první Zazouův vítěz patřil k elitě již ve dvou letech, kdy doběhl třetí v Nagrodě Dakoty (L), čtvrtý v Nagrodě Mokotowska (L) a po sezóně byl nejlépe hodnoceným dvouletým hřebcem polského chovu. Letos nejprve obsadil třetí místo v trialu na polskou Velkou jarní, v níž pak finišoval pátý, v obou případech opět jako nejlepší domácí odchovanec. Po sedmém místě v Nagrodě Iwna (L), polské obdobě naší Velké červnové, se vrátil na kratší distance, opustil scénu jedničkových dostihů a sbíral peníze v polských dostizích II. až IV. kategorie.

V polských jedničkách se umístili ještě další dva polští odchovanci Ishii Maki, která doběhla čtvrtá v Nagrodě Kadyksa (I.k.) a pak v ČR narozený loni dvouletý Zimbardo, který finišoval třetí v Nagrodě Scyrisa (I.k.). U polských koní nelze přehlédnout jejich podstatně větší dostihovou aktivitu. Ač na výrazném rozdílu v počtu startů má svůj podíl i to, že polská sezóna narozdíl od naší proběhla prakticky ve stejném objemu, v jakém byla plánována před koronavirem, určitě na to nelze svést celý rozdíl.

Jak jsem uvedl již výše, na statistikách se podepsala výrazné snížení počtu dostihů u nás (a možná trochu i na Slovensku), a tak navzdory letnímu boomu Zazouových úspěchů, kdy měl každý víkend nějakého či nějaké vítěze, činí podíl vítězných potomků ma počtu startujících 36,4%. To je ale v našich podmínkách u mladých plemeníků s vysokým podílem potomků teprve začínajících svou kariéru solidní údaj, odrážející mj. i fakt, že 55% jeho startujících potomků absolvovalo maximálně tři starty.

I proto je zatím těžké hřebce hodnotit. Jednoznačným plusem je schopnost produkovat jedničkové koně, což je v domácím chovu čím dál těžší a loni byl vedle Egertona a Mikhaila Glinky jediným českým plemeníkem, jehož potomek rovinovou jedničku vyhrál. Slibně se ukazovali i jeho loňští dvouletí, na našich drahách navzdory okolnostem dokonce lépe než jejich předchůdci o rok dříve. Nadějného koně má i ve Švýcarsku, kde jeho dcera Jazou pěkně vyhrála mílový dostih pro dvouleté. Doufejme, že příští sezóna už proběhne strandardně a Zazou dostane příležitost plně ukázat, co dokáže. Začátek měl slibný a důvěru chovatelů si rozhodně zaslouží. (miv)


V Česku narozená Jazou vítězí v dostihu pro dvouleté na 1600 metrů o 9 tisíc švýcarských franků

 


Sternkranz s Bartošem udělali skvělou tečku za letošní sezónou. V Cagnes-sur-Mer vyhráli proutěnky o 80.000 €

30. Prosinec 2020 - 16:55

Dnes se v Cagnes-sur-Mer pro české koně uzavřela letošní sezóna. Skvělou tečku za jinak hodně neklidnou sezónou udělal svěřenec Josefa Váni mladšího STERNKRANZ (Kamsin), který po čtvrtém a pátém místě získal při svém třetím startu na tamní dráze první vítězství. Šestiletého tmavého hnědáka, hájícího barvy Scuderie Aichner, dovedl taktickou jízdou k přesvědčivému vítězství žokej Josef Bartoš.


Po předešlých výsledcích nebyly v očích tamních sázejících Sternkranzovy šance velké - do nejlépe dotovaného dostihu dne, Quinté+ handicapu Prix de la Picardie (pp, 4+, 4000 m, 80.000 €, záznam) nastupoval se čtvrtým nejvyšším kurzem 23:1. Josef Bartoš v jeho sedle opět zvolil vyčkávací taktiku - v poklidu nechal Sternkranze cválat na konci pole a pomalu zlepšovat začal až 4 skoky před cílem. Postupně se podél bariéry nejkratší cestou posunul k čelu, na poslední proutěnku už šel hlava-hlava s vedoucími koňmi a pak už jen stačila pobídka bičem, na kterou skvěle zareagoval a jistě o 2 1/2 délky zvítězil. Za první vítězství Váňova týmu na tomto mítnku inkasoval jeho majitel Josef Aichner 36.000 €.

Nepřehlédněte: Plemeníci, první pohled - CHARDONNEY TCHEQUE

Hůře si vedl Starman (Manduro), který byl zhruba ve dvou třetinách závěrečných proutěnek Prix de la Bourgogne (hdcp, 4+, 4000 m, 45.000 €) Josefem Bartošem zadržen. Úspěšný tým čeká další start na mítinku na francouzské Riviéře už na Nový rok. (miv)


Plemeníci, první pohled - CHARDONNEY TCHEQUE

30. Prosinec 2020 - 8:58

Zhruba za šest týdnů začne další připouštěcí sezóna. Abychom Vám usnadnili cestu k výběru toho nejvhodnějšího plemeníka, opět připravíme profily jednotlivých plemeníků, kteří již mají na dráze své potomky. Jako první přichází na řadu hnědák Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který v nadcházející sezóně bude připouštět v Hřebčíně Střelice. Jeho profil ale zatím nemůže přinést žádné hosnocení, je jen sumářem hřebcových dosavadních výsledků.

 
Chardonney Tcheque je jedním z rostoucího počtu hřebců v našem chovu, kteří sice kariéru, či alespoň její část, absolvovali ve službách české stáje a domácím tréninku, ale dokázali uspět i v blacktype dostizích. Storm Catův vnuk si k nám našel cestu z breeze-up dražby v Deauville, kde jej v květnu 2010 za 57.000 € koupil pro stáj Jiřího Charváta Christian Richner. Důvod, proč výběr padl právě na tohoto hřebce, byl jednoduchý - jeho o rok starší polobratr Shamalgan (Footstepsinthesand), který o den později doběhl třetí ve francouzské Velké jarní ceně.

Chardonney Tcheque sice na dráze nedosáhl takových úspěchů jako jeho polobratr, i tak si ale vedl velmi dobře. Trenér Tomáš Šatra jej na první start vyslal do Merana, kde Chardonney Tcheque lehce vyhrál mílový dostih o 13.200 €. Poté, co lehce vyhrál i Gerschův memoriál (NL) a po boji s Enricem (Sholokhov) i Cenu zimního favorita s přehledem získal titul Nejlepší dvouletý hřebec v České republice.

Nepřehlédněte: Raviella odchází do chovu. Prvním partnerem vítězky Karlovarské dvojnásobné míle bude Chardonney Tcheque

Chardonney Tcheque je synem plemeníka One Cool Cat (Storm Cat), evropského šampióna dvouletých, který v chovu se svými prvními dvouletky zazářil, aby ale záhy rychle zhasl poté, co první dvouletí přešli do další sezóny. Pamatuji se na jednu svou debatu s Tomášem Šatrou na konci hřebcovy sezóny právě na toto téma, kdy i zkušený trenér měl obavu, aby rychle vyspělý dvouletek dokázal udržet vysoko nasazenou laťku i v příští sezóně. Dokázal a nejen v té následující. Ač už jako dvouletek vypadal jako hodně hotový kůň, čas mu šel k duhu a v následujících sezónách patřil z ozdobám padocků českých závodišť. A nejen padocků a dokonce nejen těch českých. Po vítězství ve Velké jarní ceně (L) se neztratil ani v Premio d'Estate (L) v Miláně, kde v poli 11 koní obsadil čtvrté místo. Poté jej čekal povinný start v Českém derby, v němž sice ukázal, že distance 2400 metrů je za jeho optimem, přesto však dokázal získat čtvrté místo. Poté už nikdy nešel delší dostih než na 1800 metrů. Právě na této distanci pak v říjnu téhož roku dosáhl svého největšího úspěchu - vítězství v Premio Marchese Giuseppe Ippolito Fassati (L) v Miláně, kterým se stal blacktype vítězem.

Běhal ještě dalších 5 sezón, v nichž patřil k nejlepším mílařům na našich drahách. Jeho doménou se stala především Velká květnová cena (I.k.), kterou po úvodním druhém místě ve čtyřech letech následně 4x v řadě vyhrál. Uspěl ale i třeba i v Bratislavské míli (L), která mu pomohla k zisku titulu Nejlepšího mílaře na Slovensku, přičemž v Česku stejný titul získal dokonce dvakrát. Celkem za svou kariéru vyhrál 17 z 35 startů, 4x doběhl druhý a 3x třetí a vydělal bezmála 4 milióny korun.

Většina startů za peníze

V roce 2017 byl zařazen do chovu Hřebčína Napajedla, ve kterém působil ještě následující dvě sezóny. Pro sezónu 2020 se přesunul do teplokrevného chovu v Tlumačově s tím, že na další sezónu se vrátí do Napajedel. K tomu ale nedošlo - letos bude připuštět v Hřebčíně Střelice. V úvodní sezóně připustil 14 plnokrevných klisen, o rok později 9 a v roce 2019 10. Z úvodního ročníku mu letos vyběhl poměrně vysoký počet potomků - celkem 7, z toho 6 na našich drahách a jedna dcera v Maďarsku.

Seznam startujících potomků Chardonney Tcheque

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (Kč) Allür (HUN) 2018 k Allonya Protektor 4 0 3 32 960 French Chardonnay (GER) 2018 h French Quebec Excellent Art 2 0 2 22 800 Tasmína 2018 k Tanita Blueridge Dancer 2 1 0 22 500 Argema 2018 k Aromatica Beccari 2 0 2 18 000 Angelic Beauty 2018 k Anjou Sholokhov 2 0 2 14 550 Quenty 2018 k Queen Barbara Traditionally 2 0 2 9 000 Alfonza 2018 k Aurora Stormy Jail 1 0 0 0


Tabulka ukazuje, jak si jeho potomci vedli. Mezi sedmi startujícími potomky má sice jen jedinéh vítěze, ale s výjimkou maďarské Allür, dcery třetí ze Slovenských Oaks 2006 Allonye (Protektor), žádný neabsolvoval více jak dva starty. Naopak poměrně působivým faktem je, že z celkových 15 startů jeho potomků jen 3 neskončily dotovaným umístěním. Hřebci zcela jistě pomohla i kvalitní sestava matek jeho startujících potomků. Jeho zatím jediná vítězka Tasmína je polosestrou vítěze slovenského St. Leger Taggertona (Egerton) a její matka Tanita (Blueridge Dancer) vyhrála slovenskou Jarní cenu klisen. O matce Allür byla již řeč a matkou French Chardonnay je blacktype umístěná French Quebec (Excellent Art), jejíž prvním potomkem je jedničková vítězka a třetí z Oaks Faliraki (Zazou). Výbornou třídu ukázala i matka Angelic Beauty jedničková vítězka Anjou (Sholokhov).  

Ani ranost hřebcových potomků by neměla být překvapením. Sám byl šampiónem dvouletých, jeho otec One Cool Cat dosahoval nejlepších výsledků ve dvou letech, děd Storm Cat je tradičním nositelem ranosti a praděd Storm Bird (Northern Dancer) byl šampiónem anglických i irských dvouletých hřebců. Spojení těchto genů s kvalitními matkami dalo základ výsledkům, které samozřejmě ještě neumožňují žádné hodnocení schopností Chardonney Tcheque jako plemeníka, ale vzbuzují naději. Zda ji potvrdí nebo zda půjde ve šlépějích svého otce, jehož úvodní ročník ve třech letech nepotvrdil to, co ve dvou letech naznačil, to uvidíme už příští sezónu.

Miloslav Vlček 


 

Raviella odchází do chovu. Prvním partnerem vítězky Karlovarské dvojnásobné míle bude Chardonney Tcheque

28. Prosinec 2020 - 21:10

Po šesti sezónách na dostihové dráze odchází do chovu jedna z nrjúspěšnějších klisen domácího chovu současnosti RAVIELLA (Pop Rock). Sedmiletá hnědka, která většinu své kariéry a všechny své úspěchy získala v barvách DS Dolní Moravice a péči trenérky Záhorové, odchází plnit mateřské povinnosti  jako vítězka 7 rovinových a 2 překážkových dostihů, která vydělala přes půl miliónu korun a před dvěma lety uspěla v jedničkové Karlovarské dvojnásobné míli.

 
Napajedelská odchovankyně zahájila svou kariéru ve stáji Jiřího Charváta a péči Pavla Tůmy. Po dvou neúspěšných startech ve dvou letech ale byla nabídnuta k prodeji a přešla k trenérce Evě Záhorové a současnému majiteli. "Je to dcera Pop Rocka, takže je pozdní, proto výsledky neukazovala hned," vzpomíná na začátky se svou klisnou trenérka Záhorové. Jinak má ale pro Raviellu jen slova chvály. "Je to hrozně hodný kůň, Paní klisna. Takových mít ve stáji víc by byla paráda," říká, ale připomíná, že se svými ultravytrvaleckými schopnostmi složitě hledala na našich drahách uplatnění. "Měla trochu smůlu, že to nebyla úplně jedničková klisna, i když si jedničku vyhrála a jako ultravytrvalec neměla u nás moc co běhat."

I proto pro ni trenérka hledala příležitost v zahraničí a Raviella se tak představila i divákům ve Varšavě, Wroclawi, Hoppegartenu, Lipsku i Drážďanech. Jejím největším úspěchem bylo již zmíněné vítězství v Karlovarské ceně na dvojnásobnou míli (I.k.) před dvěma lety, v níž o rok dříve skončila druhá a později v ní obsadila i třetí a páté místo. Vedle trojice dvojkových vítězství nesmíme zapomenout ani na čtvrté místo v klasické Nagrodě St. Leger v Polsku. Třikrát se v Hoppegartenu postavila na start listed dostihu, ale black-type umístění jí zústalo odepřeno.

Nepřehlédněte: Jak zabral, nikdo na něj neměl. Dvouletý Hazarder skvělým finišem ovládl dostih dvouletých v Pise

Už před loňskou sezónou trenérka avizovala, že po ní klisna odejde do chovu, nakonec zůstala na dráze i letos. Původní plány odvála protipandemická opatření a v polovině srpna se Raviella objevila v dostihu přes proutěné překážky v Bratislavě. "I když jsem jí slibovala, že nebude muset skákat," dodává trenérka, která však mohla být s překážkovými výsledky své svěřenkyně spokojena. Po jistém vítězství při své překážkové premiéře Raviella lehce vyhrála i Prútenky šampiónov, jen závěrečný start v Křišťálovém poháru se jí nevyvedl a po několika chybách byla zadržena.

Celkem za svou kariéru absolvovala 37 startů, 9x zvítězila, 12x se umístila a vydělala 529.510 Kč. Nyní ji čeká nová kariéra - v chovu. Jako prvního partnera jí majitelé vybrali někdejšího šampióna dvouletých hřebců a poté mílařského šampióna Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který se po letošním působení v teplokrevném chovu vrací v Hřebčíně Střelice do plnokrevného chovu. (miv)

     

Jak zabral, nikdo na něj neměl. Dvouletý Hazarder skvělým finišem ovládl dostih dvouletých v Pise

27. Prosinec 2020 - 17:03

Jiří Charvát má nadějného koně do příštího derby. Dvouletý HAZARDER (Harzand), zakoupený bloodstock agenturou Kerr & Co Ltd loni v září na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 22.000 €, dnes při svém druhém životním startu naprosto exceloval v Premio Polifemo Orsini (2, 2000 m, 13.200 €). V dostihu proti dvanácti dvouletkům velmi slušných rodokmenů pod žokejem Maniezzim nasadil v závěru výborný finiš, kterým lehce přešel přes 6 soupeřů a s přehledem o 1/2 délky zvítězil. Nadějného hřebce připravuje trenér Pavel Tůma.


V Pise startopval i pětiletý Eaglewings (So You Tjink) trenéra Nieslanika, který se dokonce postavil na start blacktype dostihu, ale listed Premio Piazza dei Miracoli (2200 m, 42.900 €) se ukázalo nad jeho síly a po vynechaném závěru skončil s velkou zrátou předposlední. (miv)

Smůla soupeřů pomohla Váňově dvojici k zatím největšímu úspěchu na mítinku v Cagnes-sur-Mer. V listed steeplechase jeho svěřenci získali druhé a čtvrté místo.

25. Prosinec 2020 - 15:44

První svátek vánoční pokračoval mítink na francouzské Riviéře v Cagnes-sur-Mer, kam se na několik týdnů přesunula i část tréninkové centrály Josefa Váni mladšího, reprezentující černožluté barvy Scuderie Aichner. Šestý mítink, který v prosinci črští zástuipci navštívili, přinesl zatím největší úspěchy včetně dvou umístění v listed steeplechase.

 
Že by ve vrcholu dne Prix Comté de Nice (stch L, 5+, 4200 m, 42.000 €, záznam) mohl jeden z dvojice Váňových svěřenců dosáhnout na dotace, naznačovala už startovní listina, z níž byl škrtnut domácí My Maj, a tak do dostihu s pěticí dotovaných míst vyrazilo 6 koní včetně české dvojice Piton des Neiges (Buck's Boum) a Prince d'Orage (Tirnawako). Ačkoliv oba odskakovali v suverénně nejvyšších kurzech, 49:1 nabízený Piton des Neiges, do jehož sedla se vyhoupl Josef Bartoš, se od začátku nedlouho po startu rozhodl diktoval tempo, naopak Prince d'Orage s Pauline Dominos se drželi na konci pole. Když se dostih dostával do zhodnující fáze, přešli přes Piton des Neineg domácí favorité - nejprve třetí šance dostihu Spiderman (Manduro) a pak desetinový favorit Berjou (Holy Roman Emperor)., Tři překážky před cílem ale Berjou vyhodil ze sedla svého jezdce a jako volný kůň bez jezdce hned vzápětí zkřížil dráhu Spidermanovi a vytlačil jej z kurzu. Chvilku vedoucí Piton des Neiges sice nedokázal odolat nástupu Rasanga (Astarabad), který mu utekl o 12 délek, ale bez problémů udržel druhé místo, 20 délek před Achour (Limnos). Prince d'Orage přišel se ztrátou dalších 30 délek čtvrtý, poslední, ale i tak bral 3.990 €, zatímco Piton des Neiges svému majiteli vybojoval 10.080 €.  

Velmi dobře si ve steeplechase pro čtyřleté Prix de Cap Benat (3800 m, 34.000 €, záznam) vedl Josefem Bartošem vedený Lord Dragon (Dragon Dancer), jehož šance sice francouzští sázející ocenili kurzem 28:1, druhým nejvyšším v sedmihlavém poli, ale v závěru přišel s hezkým závěrem, kterým se po předchozím čtvrtém místě posunul o příčku výše a skončil třetí, když ztrátu na druhou Russian Memory (Gemix) stáhnul na pouhých 3/4 délky. 

Jediným, komu se dnes nepodařilo dosáhnout na peníze, byl Starman (Manduro), kterého sice Josef Bartoš v prodejních proutěnkách Prix du Cap Roux (5+, 4000 m, 16.000 €) držel blízko čela na páté - šesté pozici, ale na hluboké půdě došly pětiletému valachovi síly a poté, co se propadl na místo daleko za dotovanými jej žokej v cílové rovině zadržel. (miv)


Stránky