Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 16 min 48 sek zpět

Tomáš Janda vydražil ve Francii dvouletku za 16 tisíc €

26. Duben 2017 - 22:48

Na dnešní Breeze-Up dražbě společnosti Osarus ve Francii nakupoval i bloodstock agent Tomáš Janda. Ten za 16.000 € vydražil lot 51, dvouletou klisnu Alhamra Po Cat Junior (Storm Cat) z jednou v Německu umístěné Monsunovy dcery Zambia.

Matka nové Jandovy akvizice je polosestrou vítěze Badener Meile (Gr.3) a pozdějšího polského plemeníka Zarewitsche (Night Shift).

Na dražbě byl nabídnut i Shamalganův syn Kapchagay (lot 70), který však nového majitele nenašel. Celkem bylo na breeze-up dražbě prodáno 33 z 60 nabídnutých dvouletků za průměrnou cenu 18.567 € (loni 18.204€). (miv)

S trenérem Törökem o Francii a sledovaných tříletých svěřencích

26. Duben 2017 - 20:29

Trenér Dalibor Török zažil včera v dostihovém sportu nový zážitek triumfem Monsieur Bachira ve steeplechase v Nancy.  Vítězství pro něho znamenalo nejen první trenérský úspěch na překážkách, ale také již druhé letošní vítězství na francouzské dráze. Požádali jsme ho proto o komentář ke včerejšímu dostihu a také zmíníme zástupce klasického ročníku DS Pegas, z nichž dva zahájili sezónu rovněž ve Francii.


Jaké jste měl včera pocity při sledování Monsieur Bachira v překážkovém dostihu?
Bylo to pro mne hodně adrenalinové. Překážky jsou pro mne novým odvětvím dostihového sportu a prožíval jsem tedy intenzivně celou dobu trvání dostihu. Hodně mi bušilo srdce a sledoval jsem napjatě každý skok. Musím říci, že jak Monsieru Bachir, tak Thomas Beaurain, podali excelentní výkon a jejich vítězství bylo pro mne velký zážitkem a velkou radostí.

Předpokládám, že potom, jak se Monsieur Bachir v Nancy výborně ukázal, budete s ním na francouzských závodištích pokračovat...
Ano, jak s ním, tak i s dalšími koňmi, bychom chtěli dále pokračovat ve startech ve Francii. Zatím jezdíme na menší závodiště, v Paříži je samozřejmě větší konkurence. Třeba se také jednou s koňmi do Paříže dostaneme, ale to je v tuto chvíli hudba budoucnosti. Pro mne je důležité zdraví koní, jejich pohoda a dobré výkony.

Před několika dny startovali ve Francii také tříletí Felix a Noble Clifs. Jste spokojený s jejich letošními prvními starty?
Felix přišel v dostihu koncem a tím mě potěšil. Z Noble Clifse jsem byl nejprve zklamaný, ale vydržel na čele dostihu 1400 metrů a to určitě nebylo špatné. Navíc oba samozřejmě startovali proti rozběhaným koním. Takže nakonec to byl, myslím, pro Noble Clifse dobrý přípravný dostih pro Velkou jarní cenu. Ale počítáme s ním i na delší distance, takže Velká jarní by měla být takovým odrazovým můstkem do derby.

Uvidíme ve Velké jarní ceně ještě jiného vašeho svěřence?
Ano, měl by tam startovat i Gold Evasive. Jeho poslední dostih nebyl optimální, naháněl se tam s jedním ze soupeřů a pak mu to v závěru chybělo. Takže pro Velkou jarní cenu bude potřeba jiná taktika.

Chystáte se v nejbližší době s některým z koní do Francie?
Casper je přihlášený na 3. května do steeplechase v Nancy, kde by ho měl jezdit Jan Faltejsek. Po Prvomájové steeplechase bychom tedy měli hned odjíždět do Francie. A zřejmě také budou brzy ve Francii startovat Icar a Felix.

Jsme teprve na začátku sezóny a už máte dvě vítězství ve Francii a jedno v dostihu první kategorie. Určitě u vás panuje spokojenost...
Ano, spokojený  jsem, ale hlavně bych chtěl poděkovat panu inženýru Trávníčkovi. Naše výsledky v dostizích jsou odrazem toho, jaké nám vytváří výborné pracovní podmínky a také jak dobře funguje celý náš pracovní tým. (mze)

Karlovarské zahájení s Dnem evropské šlechty a adepty klasických dostihů

26. Duben 2017 - 16:56

Sobotní dopoledne a brzké odpoledne bude patřit závodišti v Karlových Varech, které vstupuje již tradičně do sezóny Dnem evropské šlechty, v jehož  rámci se od 10 hodin uskuteční sedm rovinových dostihů. Podrobnosti k dostihovému dni nám za pořadatele sdělil pan Ivan Janatka. Hlavním dostihem mítinku je měření tříletých koní Jarní cena Fredricks & von der Horst na trati 2000 metrů. Proti šesti již rozběhaným soupeřům nastupuje letos poprvé působivý vítěz Pražského zimního favorita Black Canyon, ke kterému nám řekl pár slov jeho trenér Dalibor Török.


Sobotní dostihový den bude prvním ze sedmi dostihových mítinků, které letos uspořádá společnost Hipodrom Holoubek s.r.o. na dráze ve Dvorech. "Dostihový den šlechty bude letos u nás již podeváté a mám radost, že jsou dostihy dobře obsazeny," říká pan Ivan Janatka, bez kterého si nelze dostihy v Karlových Varech představit. "Chtěl bych poděkovat sponzorovi a organizátorovi přes evropskou šlechtu panu Von Kalkertovi a už teď se těším, že příští rok uspořádáme jubilejní desátý ročník. Mám také radost z toho, že se našich dostihů opět zúčastní Vašek Janáček. A návštěvníky čeká také zajímavý doprovodný program." Diváci budou mít mj. možnost shlédnout populární dostih šlechticů s dřevěnými koňmi, přehlídku klobouků a dostih poníků. "Vstupné na dostihy je zdarma a závodiště bude otevřeno pro návštěvníky od půl desáté," doplňuje důležitou informaci zástupce pořadatele Ivan Janatka.

Hlavním dostihem karlovarského mítinku bude první předzkouška derby, Jarní cena Fredricks & von der Horst - Frühjarspreis Fredricks & von der Horst II. kategorie na 2000 m o 100.000 Kč. Význam zkoušky podtrhuje hlavně její předloňský ročník, kdy v dostihu startovali také dva pozdější klasičtí vítězové. Touch of Genius tehdy skončil třetí a Sanok o místo za ním. Vítězný Aldzarb také patří ke koním špičkové výkonnosti.

Letos čítá startovní pole hlavního dostihu sedm koní. K sezónnímu debutu vysílá stáj Pegas neporaženého Black Canyona (Manduro). Působivého dvanáctidélkového vítěze Pražského zimního favorita povede stájová jednička ž. Petr Foret. "Black Canyon přezimoval velmi dobře, v práci ale není tak daleko jako Polyanta," říká trenér Dalibor Török. "Měl by to být vytrvalec a náš kůň do derby, takže jsme s ním nechtěli jít cestou Velké jarní ceny nebo startů ve Francii. Na začátek jsme mu tedy zvolili cestu startu v dostihu druhé kategorie, kam se vešel, a pak by zřejmě měl běžet Velkou červnovou cenu. Ale samozřejmě je důležité, jak se ukáže v sobotu, od toho se bude vše odvíjet."
 

Všichni soupeři Black Canyona již mají start v nohách. Nejvíce z nich upoutal svěřenec Grega Wroblewskiho Nagano Gold (Sixties Icon), který první dubnovou neděli o více než tři délky porazil Silver Balla. A impozantní vítězství tohoto zástupce stáje Valentina Bukhtoyarova ve výborném čase v neděli v Chuchli je další dobrou vizitkou pro Nagano Golda. 


Vítěz Pražského zimního favorita Black Canyon zahájí v sobotu v Karlových Varech svou tříletou sezónu (foto: Eva Kopečná) 

Zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Mujahida Brave (Pouvois Absolu) 9. dubna v Praze porazil na 2200 metrů další kůň trenéra Wroblewskiho Kerabush, ale zdá se, že forma rabbitovské stáje jde stále nahoru. Vítězstvím vstoupil ve stejný den do sezóny Fighting Lips (Mamool), který jako jediný zatím absolvoval dostih na derby-trati. Zbývající trojice účastníků Jarní ceny Fredricks & von der Horst debutovala o Velikonočním pondělí v Lysé nad Labem. Jednalo se rovněž o dva potomky Galilea v tréninku Josefa Váni. O délku byl v cíli dříve Flames of Horeb před Aeneasem, oba ale nestačili na Bettysutekiho, který zvítězil o 5 délek. Dostih byl ale kratší o 300 metrů a je možné, že jim karlovarské závodiště a delší dráha bude více vyhovovat. Poslední ve zmíněném dostihu v Lysé byla Miss Mamool (Mamool), kterou také uvidíme na startu hlavního dostihu.

Dostihové dopoledne zahájí krátce po 10. hodině mílová Cena města Karlovy Vary - Preiss Stadt Karlsbad. Je určena tříletým koním a přestože se jí zúčastní jen šest startujících, jedná se o velmi zajímavá společnost. Většina z koní totiž figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Jsou to jednou startující Corcovadin syn Conan (Bully Pulpit), klisna Wave Of Gracie (Rocky of Gracie) a také svěřenec Allana Petrlíka Morgan (Durante Alighieri). Toho čeká opravný start, protože minule ztratil v dostihu jezdce. Debutovat bude Lorien (Jukebox Jury), která je přihlášena do Slovenského Oaks.

Hned v následující ORDER OF INNOCENCE - ORDER OF INNOCENCE Rennen na 1600 metrů o 60.000 Kč se po více než roce a půl vrátí do dostihového dění klasický vítěz Aldar (New Approach) a  čtyři koně uvidí čeští turmané poprvé. Jedná se mj. o čtyřletou klisnu Miss Remeya (Youmzain), která startovala loni v Německu a z Ruska dovezeného Skyline Runner (Zoffany). Bělouše Facts and Figures (Galileo) stáje Lokotrans ještě nikdy nestartoval, ale byl v tréninku Rogera Variana. V desetihlavém poli také je Lexceed (Exceed And Excel) s Václavem Janáčkem, který dosud startoval pouze ve Francii a  v Německu. 

Velký zájem byl o start ve vytrvaleckém Stollbert - dostih Architektů - Stollbert Architektenrennen o 60.000 Kč. Dva koně museli být uvedeni pod čarou. K šancovým koním patří v Mimoni o vítězství bojující Quest Royal (Glavalcour), po pauze se vracející Perchta (Frozen Power), Snezenka (Yeats), účastnice Ceny prezidenta Čáryrejka (Ray of Light) nebo loňský dvojnásobný vítěz Fabryan (Ryan).

Michaela Zemanová

Termínová listina závodiště Karlovy Vary:
18.6. - 89. Karlovarská dvojnásobná míle
2.7. - Dostihový den MFF Karlovy Vary (5. Pohár Josefa Váni, Letní cena klisen)
23.7. - 72. Oaks holdingu Rabbit CZ, Lázeňská míle
6.8. - Cena města Karlovy Vary, 8. Velká cena BBAG
13.8. - Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp, Cena společnosti Charvát Group
28.9. - 36. Cena zimní královny, Cena Jockey Clubu ČR

Dostihový spolek - s novou vizí do nové sezóny

26. Duben 2017 - 14:07

Moderní závodiště, vyšší komfort pro návštěvníky i novinky v dostihovém provozu. Taková bude sezona 2017 na pardubickém dostihovém závodišti. Dostihový spolek a.s. do ní vstupuje s novou vizí a celou řadou nápadů. Zlepšovat chce nejen zázemí pro diváky, ale také servis pro dostihové stáje. Velkou novinkou pro ně je snížení startovného. 


Dostihové závodiště v Pardubicích svůj provoz zahájilo už v lednu, ta pravá dostihová sezona ale odstartuje v tradičním termín 8. května. Dostihový spolek a.s. se v ní chce prezentovat novým brandem a především ambiciózními plány posunout závodiště na evropskou úroveň. „Rád bych, aby se nám letos opět podařilo ukázat, že špičkové dostihy a prestižní závody na pardubické závodiště patří. A že smysl, proč nás podporuje město Pardubice a Pardubický kraj, je jednoznačný. A také že důvěra, kterou v nás mají majitelé koní, trenéři i jezdci, je oprávněná,“ vyjmenovává očekávání letošní sezony předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek. Město Pardubice skutečně své rodinné stříbro v podobě dostihů opatruje a primátor města Martin Charvát se netají, že se na letošní sezonu těší. „Těším se na skvělou atmosféru, která ovládne každý dostihový den. A čím je blíže k Velké pardubické, je stále intenzivnější. Těším se na brilantní výkony koní i předvedený jezdecký um.

Patron sezony

Dostihová sezona bude mít poprvé v historii i svého patrona. Už několik let je především s Velkou pardubickou spjat populární lanškrounský kněz Zbigniew Czendlik, který vždy na počátku velkopardubického mítinku všem požehná. Nyní jej Dostihový spolek a.s. oslovil s žádostí, aby se stal patronem letošní sezony. „Velmi si toho vážím, že mě pardubické závodiště oslovilo. Jsem tu rád, mám tu své vazby a přátelé. Snad budu přínosem,“ komentoval své působení Zbigniew Czendlik.

Dostihový provoz

Dostihový spolek a.s. letos pořádá stejně jako v předchozích letech deset dostihových mítinků ve víceméně tradičních termínech. Změnou letošní sezony je pořádá Letního dostihového dne, jehož vrcholem by měl být Pohár Josefa Váni. Mítink se uskuteční v polovině prázdnin na přání nejen dostihových fanoušků, ale také majitelů a trenérů. „V dostihovém provozu jsme vyšli vstříc také s výší startovného. Tzv. OSK snižujeme na 4 procenta, Velká pardubická a některé další dostihy samozřejmě zůstávají na svých nižších procentech jako v minulosti. Upraven je také systém přihlášek do Velké pardubické. Doposud platilo, že první termíny přihlášek byl v květnu za poplatek deset tisíc korun a s každým dalším termínem přihlášky se částka zvyšovala až na sto tisíc korun jen dva týdny před Velkou pardubickou. A to pak každý přemýšlí, jestli má vůbec koně dohlašovat. Proto jsme se už vloni rozhodli, že dodatečná přihláška bude pouze jedna v září a to za mnohem nižší poplatek 30 tisíc korun,“ řekl místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba s tím, že závodiště si od toho slibuje i vyšší zájem koní ze zahraničí. Dostihový spolek a.s. v rámci přilákání zahraniční konkurence do Pardubic začal aktivně jednat nejen s Crystal Cupem, kam Velká pardubická patří, ale i se zahraničními stájemi. Zatím svou účast přislíbili koně z Irska, Francie a Švédska.

Pozornost Dostihový spolek a.s. věnuje i zázemí pro jezdce a koně. Bude třeba pokračovat v rekonstrukcích stájí. A také ještě více zvyšovat bezpečnost koní při dostizích. „Už vloni jsme propagovali využívání kamaší, letos chceme jít ještě dál. Vstoupili jsme do jednání s irskou firmou Easyfix, která vyrábí odolné a především bezpečné překážky pro dostihy steeplechase a proutěnkářů. Jednu bychom měli mít na ukázku už při Zahajovacím dostihovém dnu,“ dodal Martin Korba.

Sezona 2017

První velkou sportovní akci má pardubické závodiště už za sebou. Dubnová Jarní všestrannost byla ve znamení rekordu v počtu účastníků. Další velké sportovní akce ale ještě čekají. Těmi největšími budou hned tři různá Mistrovství České republiky, a to ve všestrannosti, ve spřežení a také v sedlových soutěžích haflingů. Pro diváky mezinárodní výstavy Koně v akci, která bude třídenní, je připravován program s podtitulem „svatba“. A pokud plány vyjdou, bude výstava završena opravdovou svatbou u Taxisu. Kalendář akcí je ale nabitý i dalšími akcemi a aktivitami, a to jak sportovními, tak i kulturními či společenskými.

Charita

Letošní rok se bude soustředit také na charitativní projekty. Už při prvních dostizích se představí všechny subjekty, se kterými chce Dostihový spolek a.s. spolupracovat. Podpoří tak například nadaci Lejly Abbasové a její projekty v Keni, nebo projekt keňské nemocnice ITIBO, ve které je aktivní dlouholetý zdravotník pardubického závodiště Aleš Bárta. Dostihový spolek a.s. propojil své aktivity také se Speciální školou Svítání či handicapovanými atlety Atletika Bez Bariér. Pro každý z těchto projektů bude v rámci sezony vyhrazen samostatný dostihový den, v případě školy Svítání dokonce jeden prázdninový samostatný den se Sportiádou školy Svítání.

Nový brand a zázemí pro návštěvníky

Nejviditelnější změnou je nové logo Dostihového spolku a.s. Je to vlastně v historii poprvé, kdy má pořadatel pardubických dostihů svou vlastní značku. Spolu s logem se mění také prostředí závodiště, kde vzniká i nová fan zóna. S tím souvisí rekonstrukce vnitřního televizního okruhu a také nové a moderní LED obrazovky, které lépe divákům přiblíží nejen dostihy samotné, ale i dění na závodišti. Místa k sezení budou posílena o nové mobilní tribuny, připravuje se projekt dlážděného parkoviště. „Připravili jsme také zpestření pro dětské návštěvníky. Na dětském stanovišti si děti budou moci vyzkoušet zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické a zaběhnout si tak Malou Velkou pardubickou. Pořídili jsme také nový herní prvek do dětského hřiště, a to i díky výtěžku z loňské dražby dětských obrázků. A do třetice jsme připravili tematický program pro děti z mateřských škol, který se bude konat každý čtvrtek na závodišti,“ doplnil ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba. Dobrou zprávou také je, že se oproti loňskému roku nijak nemění výše vstupného. Lístky na stání na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou lze dokonce v předprodeji koupit i za „akční ceny“.

Tisková zpráva Dostihového spolku

 

Blýská se Harbingerovi na lepší časy?

26. Duben 2017 - 11:11

Koupě Harbingera byla zřejmě největší japonskou akvizicí v tomto století. Shadai Farm jej v srpnu 2010 získala jen pár týdnů poté, co rozdílem třídy deklasoval konkurenci v King George, které vyhrál o 11 délek před Cape Blanco a v době, kdy byl oficiálně nejlépe hodnoceným koněm planety.

Dnes, o necelých 7 let později, má Harbinger v roli plemeníka k podobnému postavení hodně daleko a jeho úvodní dva ročníky tříletých byly zklamáním. Posledních pár dní ale naznačuje, že by se se třetím klasickým ročníkem mohlo Harbingerovi blýskat na lepší časy.Tuto neděli se v Tokiju běžely Gr.2 Sho Flora Stakes pro tříleté klisny, ve kterých zvítězila Harbingerova dcera Mozu Katchan a druhé místo obsadila další z jeho dcer Yamakatsu Grace. Bylo to nejen poprvé, co Harbingerovi potomci obsadili první dvě místa ve stakes dostihu, ale též poprvé, co jeho potomek uspěl v Gr.2 dostihu. Tento úspěch navíc přišel jen týden poté, co jiný Harbingerův tříletek Persian Knight, letos již úspěšný v Gr.3 Arlington Cupu, doběhl druhý v japonské obdobě 2000 Guineas Satsuki Sho a byl nejen prvním jeho potomkem umístěným v klasickém dostihu, ale i prvním, který se umístil v dostihu kategorie Gr.1. Během jednoho týdne tak Harbinger dokázal více, než za celou dosavadní kariéru plemeníka.

Ta začala v roce 2011 a z úvodního Harbingerova ročníku japonská plemenná kniha registruje 146 potomků. Bohužel ve stakes dostihu z nich uspěl jen jediný z nich - Beruf, vítěz Gr.3 Keisei Hai, umístěný v dalších třech Gr.3 dostizích. Další pět jeho potomků (Tosen BasilLord FeliceRocaJazz Funk a Claudio) se ve stakes dostizích umístilo. I jen letmý pohled na jejich rodokmeny ukazuje, proč byl pro japonský chov vybrán právě Harbinger, hřebec 6x prochovaný na legendární Almahmoud. Každý z blacktype potomků úvodního ročníku je z matky z výrazným vlivem japonského multišampióna plemeníků Sunday Silence, jehož otec Halo je právě vnukem Almahmoud.

Druhý Harbingerův ročník čítal dokonce 165 potomků, a byli v něm tři blacktype vítězové - ProphetDreadnoughtus a Jealousy, plus další dva (Agnes Forte a Winkle Salute), ve stakes dostizích umístění. Opět každý z jeho ve stakes úspěšných potomků je z matky s vlivem Sunday Silence, nicméně vysoký podíl těchto koní mezi stakes potomky Harbingera by neměl být překvapením. Jak jsme uvedli před dvěma lety, právě pro klisny s krví Sunday Silence byl Harbinger angažován a v prvních třech třech ročnících 83% jeho potomků pocházelo z klisen s vlivem Sunday Silence v rodokmenu.

Třetí Harbingerův ročník již měl “jen” 112 registrovaných potomků (v roce 2015 počet jeho potomků klesl až na 86), ale zatím se zdá, že by mohlo jít o ročník nejúspěšnější. Ač stojíme teprve na prahu nové sezóny, dva Harbingerovi letos tříletí potomci již vyhráli grupové dostihy (výše zmínění Mozu Katchan a Persian Knight), Yamakatsu GraceDeirdre a Invicta se v blacktype dostizích umístili. Zlepšení oproti předešlým ročníkům a sezónách ukazují i statistiky. Zatímco dosud nejlepším umístěním Harbingera v celkovém šampionátu japonských plemeníků bylo loňské 12. místo, kdy dosáhl i nejvyššího Average Earnings Indexu (AEI) 1,32, letos je aktuálně na 11. místě s AEI 1,58. Ročník 2014 má už nyní vyděláno více jak polovinu toho, co dosud vydělal ročník 2012 a zatímco předchozí ročník dosáhl AEI ve výši 1,11, letošní tříletí mají aktuální výši AEI 1,84.

Pravda, aktuální statistiky jsou ovlivněné úspěchy posledního týdne, které se nemusejí opakovat, i tak jsou ale tyto výsledky povzbuzením. Dosud Harbinger jako plemeník notně zaostával za očekáváním a celkových 6 blacktype vítězů plus dalších 9 ve stakes umístěných potomků ve třech ročnících (ze 381 startovavších potomků) není nějak oslnivá bilance. Možná i pro něj platí, že hřebci z Danehillovy linie, schopní prostát jeden a půl míle, vesměs nebývají úspěšnými plemeníky. Nicméně poslední dny přinášejí naději, že by se přece jen mohl v Japonsku chytit a nemusel skončit jako řada jiných evropských hvězd, která se z Japonska vrátila do Evropy, aby zde působila v National Hunt chovu.

Miloslav Vlček
přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.comRainbows for Lifova pravnučka vyhrála listed ve Francii

26. Duben 2017 - 10:07

Krev někdejšího napajedelského plemeníka a mnohonásobného šampióna českých plemeníků Rainbows for Lifa (Lyphard) se stále objevuje v rodokmenech stakes vítězů. Naposledy se tak stalo včera v Maisons-Laffitte, kde čtyřletá Al Jazi (Canford Cliffs) vyhrála Prix Servanne (L, 1200 m, 3+).


Al Jazi je vnučkou jedné z nejúspěšnějších dcer Rainbows for Lifa narozené během jeho irského působení klisny Rainbows for All, vítězky Gr.3 Debutante Stakes a matky listed vítězky Rainbow Crossing (Cape Cross). Rainbow Crossing dale vedle Al Jazi i klisnu Rime a Rien (Amadeus Wolf), která doběhla druhá v listed Prix De La Vallee d'Auge (L) v Deauville. (miv)  
 

Merbela porodila kobylku po Majestic Missile

25. Duben 2017 - 19:12

Vítězka Svatováclavské ceny a jedna z nejúspěšnějších klisen českého chovu posledních let Merbela (Bully Pulpit) dnes přivedla na svět dalšího potomka - kobylku po Majestic Missile (Royal Applause), otci Mikeshe, běhajícího v barvách syndikátu, jehož dva členové jsou spolumajitelé Merbely.


Merbela je matkou dvouletého Mateeseka (Next Desert) a roční Metlakatly (Alaska River). (miv)

Inzerce:

 

Na Turf-Gala 99 přihlášek, 55 od českých stájí

25. Duben 2017 - 15:48

Do pěti mezinárodních dostihů mítinku Turf-Gala, který se uskuteční 4. června v Bratislavě, došlo k dnešní uzávěrce celkem 99 přihlášek, z toho 55 od českých stájí. To je více než v loňském roce, kdy bylo přihlášeno 90 koní, z toho 50 z ČR.


Největší zájem z českých stájí je o Velkou cenu slovenska, do které bylo přihlášeno 19 koní, z nichž 13 je trénováno v České republice. Nechybí mezi nimi ani vítěz z roku 2015 Trip to Rhodos (Rail Link) či loňský vítěz Slovenského derby Timekeeper (Galileo). (miv)

10601 - 34. Veľká cena Slovenska (Přihl.: 19)
rovina Gd-3 kat., cena, 4ročné a staršie kone, 2400 m, 30 000 EUR ALWAYS ON SUNDAY (FR), 7 Monte Negro (CZE) 58.0 Holčák Radek AUTOR (IRE), 7 Meridian (CZE) 58.0 Koplík Zdeno CONTRIBUTOR (FR), 5 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno FANTASTIC LACY (FR), 4 Stajňa Patrik 58.0 Línek Jaroslav GOLDEN DEVIL (CZE), 4 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Juránek Petr INTISARI (IRE), 5 Monte Negro (CZE) 58.0 Holčák Radek MEDICI (USA), 4 MPL Racing 58.0 Hanáček Jaroslav ORIENTAL SKY (GER), 5 Stajňa Patrik 58.0 Línek Jaroslav PIECE OF MARMELADE (GB), 4 Agasi 58.0 Chodúr Jozef RHETT BUTLER (IRE), 6 Voja Ivanovic (HUN) 58.0 Maronka Gábor SOLAR ECLIPSE (GB), 6 TVD a.s. (CZE) 58.0 Wroblewski Grzegorz Witold SULMAN, 6 HONOR Racing 58.0 Ročák Michal TAMARIND COVE (IRE), 5 Statek Blata Český Ráj (CZE) 58.0 Váňa Josef TIMEKEEPER (IRE), 4 Statek Blata Český Ráj (CZE) 58.0 Váňa Josef TRIP TO RHODOS (FR), 8 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel URBAN JOY (IRE), 4 Lokotrans (CZE) 58.0 Urbánek Luboš VANETA (CZE), 4 Stáj Mikon (CZE) 56.5 Holčák Radek VICTORY BOWL (FR), 4 UTRIN (CZE) 58.0 Holčák František WILLIANN (CZE), 4 HARMONY (CZE) 56.5 Germič Karel Podmienečne prijatá: WILLIAN (CZE)

 

10602 - 34. Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Přihl.: 20)
rovina Gd-3 kat., cena, 3ročné a staršie kone, 1200 m, 29 000 EUR BÁTHORY (HUN), 5 Stall Farádi (HUN) 60.5 Kovács Sándor BEROUYINE (FR), 3 Lokotrans (CZE) 55.5 Koplík Zdeno CULDAFF (IRE), 6 BC Horseracing (AUT) 60.5 Drozda František DRAGON HUNTER (GER), 4 Bor-Export Šumarstvo I. Serdar (HUN) 60.5 Maronka Gábor DU PYLA (FR), 4 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 60.5 Koplík Zdeno EFILY (FR), 4 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 59.0 Koplík Zdeno HAYLUCK (IRE), 3 Autoopravovňa Strnisko 55.5 Daniš Marian HELLO HOBBY (IRE), 6 Lokotrans (CZE) 60.5 Urbánek Luboš HENRYTHEAEROPLANE (USA), 5 Meridian (CZE) 60.5 Koplík Zdeno ILCHI (IRE), 4 Meridian (CZE) 60.5 Koplík Zdeno LEODERPROFI (GER), 10 Stall Junior Farm (GER) 60.5 Geisler Gerald MR MARBIN (IRE), 4 Szenttamási i. (HUN) 60.5 Szuna Szabolcs OPIUM BULLET (GB), 6 Roszival Racing (HUN) 60.5 Rosival Jozef PRESTIGE OF GRACIE (IRE), 5 BORS Břeclav a.s. (CZE) 60.5 Luka ml. Václav, Ing. PRETORIAN (GB), 5 Stall Žak d.o.o. Žiri (AUT) 60.5 Prunk Živa RISK MAJOR (FR), 4 GM Electronic (CZE) 60.5 Luka ml. Václav, Ing. ROBBEN ISLAND (USA), 4 MPL Racing 59.0 Hanáček Jaroslav ROCKFIELD LAST (IRE), 4 KT OBAL 59.0 Tomková Kristína SIGN OF THE ZODIAC (IRE), 7 Ray Racing (CZE) 60.5 Holčák František ULTIMATE FIGHT (FR), 3 Václav Slovák (CZE) 57.0 Koplík Zdeno

 

10603 - 33. Starohájske kritérium (Přihl.: 21)
rovina L kat., cena, 3ročné kone, 2000 m, 13 000 EUR CONNOR (FR), 3 KT OBAL 58.0 Tomek Tibor GASTON (FR), 3 MPL Racing 58.0 Hanáček Jaroslav GENTLEMAN JACK, 3 7 Horse 58.0 Línek Jaroslav GEORGE BOOLE (IRE), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák František CHILLI CHOCOLATE (FR), 3 Mostry Senica 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. IRWIN FORGE (FR), 3 UTRIN (CZE) 58.0 Holčák František KERABUSH (IRE), 3 MUDr. Eva Nieslaniková (CZE) 58.0 Wroblewski Grzegorz Witold KILLWORT (IRE), 3 Autoopravovňa Strnisko 58.0 Daniš Marian MAXIMUS MERIDIUS (FR), 3 Meridian (CZE) 58.0 Koplík Zdeno MIKROP NICE (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Juránek Petr ORMONDE OCTAVIUS (FR), 3 Stall Álmodó (HUN) 58.0 Maronka Gábor OROBLANCO (GER), 3 Stajňa Patrik 58.0 Línek Jaroslav RIVERTON (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Juránek Petr SILVER BALL (FR), 3 Valentin Bukhtoyarov (CZE) 58.0 Šavujev Arslangirej STREET SINGER (GB), 3 Byliny-Kindl (CZE) 58.0 Koplík Zdeno STUKE (GER*), 3 K-K Metal a.s. (CZE) 58.0 Holčák Radek SUHAIL (FR), 3 Meridian (CZE) 58.0 Koplík Zdeno TARAN (IRE), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno UNIQUE PILOT (GB), 3 Stajňa KORUNA 58.0 Hanáček Jaroslav WINTERBERG (GB), 3 MPL Racing 58.0 Hanáček Jaroslav WOTAN (GER), 3 Sky Group 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing.

 

10604 - 26. Cena Arvy (Přihl.: 20)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly, 1800 m, 13 000 EUR ASTORKA (IRE), 3 Lokotrans Slovakia 58.0 Cagáň Ján, Ing. BUBI PATA (GER), 3 UNGARO RACING II (HUN) 58.0 Rosival Jozef CELESTE (CZE), 3 U krále Matyáše, UH (CZE) 58.0 Bodlák Radim COFFOLA (IRE), 3 PMA Racing Syndicate (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. DAJUKA (CZE), 3 K-K Metal a.s. (CZE) 58.0 Holčák Radek FUTURIST FASHION (HUN), 3 Bábolna - SK 58.0 Hanáček Jaroslav ICEY LOOSEY (IRE), 3 MN-Racing.CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno KATARINA (CZE), 3 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel LIGHTBLACK (IRE), 3 Autoopravovňa Strnisko 58.0 Daniš Marian MOOREEN, 3 KMD Parcours Team 58.0 Hanáček Jaroslav NARELLAN (FR), 3 Lokotrans (CZE) 58.0 Koplík Zdeno PRINCESS RYANA (CZE), 3 MPL Racing CZ (CZE) 58.0 Piruch Jozef PRINCESS VIKTORIA (IRE), 3 Hrubý (CZE) 58.0 Koplík Zdeno RABBIT VAN WINKLE (FR), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Juránek Petr SAŠA (GB), 3 Lascar (CZE) 58.0 Váňa Tomáš SILVER EMPRESS (FR), 3 Sky Group 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. TAFILLY (IRE), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno TANATA (POL), 3 KT OBAL 58.0 Tomková Kristína WAVE OF GRACIE (CZE), 3 BORS Břeclav a.s. (CZE) 58.0 Piruch Jozef ZORIANA (GER), 3 PD Senica 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. Podmienečne prijatá: PRINCESS VIKTORIA (IRE)

 

10605 - 34. Cena Scottish Rifla (Přihl.: 19)
rovina L kat., cena, 4ročné a staršie kone, 1800 m, 13 000 EUR ALBE BACK (GB), 4 Meridian (CZE) 58.0 Koplík Zdeno ALDAR (FR), 5 Ramzan Kadyrov (CZE) 58.0 Šavujev Arslangirej ALDZARB (IRE), 5 Ramzan Kadyrov (CZE) 58.0 Šavujev Arslangirej CONTRIBUTOR (FR), 5 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno FATHER FROST (IRE), 5 Statek Chyše-Váňa (CZE) 58.0 Váňa Josef IDEAL APPROACH (IRE), 5 Lokotrans (CZE) 58.0 Urbánek Luboš LEBOWSKI (POL), 4 Stall Junior Farm (GER) 58.0 Geisler Gerald LEGIONAR (GB), 7 Sky Group 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LONG CROSS (GB), 6 KUBLIHA & SMOLIK HORSE RACING TEAM 58.0 Kubliha Ladislav MONTJEU THIRD (CZE), 4 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Juránek Petr PORTORIKOS (IRE), 4 Autoopravovňa Strnisko 58.0 Daniš Marian QLTÚRA (HUN), 4 Telivér Farm (HUN) 56.5 Kovács Sándor RONJA (IRE), 4 Autoopravovňa Strnisko 56.5 Daniš Marian ROYAL GINO (GER), 4 Stajňa KOVO 58.0 Línek Jaroslav RUN THE RED LIGHT (IRE), 5 Szenttamási i. (HUN) 56.5 Szuna Szabolcs SULMAN, 6 HONOR Racing 58.0 Ročák Michal TAMARIND COVE (IRE), 5 Statek Blata Český Ráj (CZE) 58.0 Váňa Josef TIMEKEEPER (IRE), 4 Statek Blata Český Ráj (CZE) 58.0 Váňa Josef VIVA LEA (CZE), 7 Stall Žak d.o.o. Žiri (AUT) 56.5 Prunk Živa

zdroj: zavodisko.sk

Nancy: triumf Monsieur Bachira, druhé místo Royal Suna

25. Duben 2017 - 15:33

Trenér stáje DS Pegas Dalibor Török dnes velmi úspěšně zahájil kariéru v překážkovém sportu. Jeho svěřenec Monsieur Bachir totiž pod vedením Thomase Beauraina zvítězil ve steplechase na 4200 metrů o 32.000 euro. 

V Nancy ale startovali také další tři čeští koně v rovinových dostizích a dva z nich získali umístění. Nejvýše se dostal Royal Sun druhým místem v prodejním dostihu, které ale také pro něho znamená změnu majitele.

Monsieur Bachir (Bachir) startoval naposledy koncem srpna a dnes na něho čekalo v Prix des Boutons d'Or na 4200 metrů o 32.000 euro sedm soupeřů a 18 překážek. Mezi jeho konkurenty byl také reprezentant stáje RITMO MODE Hubal (Safety Wire), který se letos již dvakrát ve Francii umístil a patřila mu pozice třetího favorita dostihu (6,5:1). V sedle měl svého stálého jezdce a majitele Jana Faltejska. Oba čeští reprezentanti zahájili dostih v zadní části pole, Monsieur Bachir dokonce cválal poslední. Za půlkou dostihu si začal polepšovat, zatímco Hubal nasazené tempo nekceptoval. Do cílové roviny vbíhal Monsieur Bachir druhý a po finiši zvítězil o 4 délky. Hubal jen díky tomu, že v poslední třetině dostihu tři koně spadli nebo byli zadrženi, získal páté peníze. Jeho ztráta na reprezentanta stáje Pegas v cíli byla propastná. Monsieur Bachir měl kurz na vítězství 11,3:1.

Prvním český koněm v akci na závodišti v Nancy byl zástupce stáje Valentina Bukhtoyarova Stellar Speed (Tamauyz), kterého vedl Stephane Breux. V současné době třetí favorit Českého derby podle dlouhodobých kurzů nezklamal, v patnáctihlavém poli Prix Albert et Michel Petitcola na 1950 metrů doběhl čtvrtý, jeden a půl délky za vítěznou Wusten Lady (Rock of Gibraltar) trenéra Waldemara Hicksta. Svěřenec Arslangireje Šavujeva, který cválal většinu dostihu za středem pole, měl v cílové rovině menší kolizi a to ho zřejmě stálo třetí místo, ke kterému mu nakonec chyběl krk.

Hned v následujícím dostihu, prodejní Prix de Commercy na 1350 metrů o 12.000 euro, se ukázali další dva zástupci českého turfu. Ve Francii ostřílenější nositel barev stáje Leram šestiletý Royal Sun (Astronomer Royal) měl v sedle Bayurzhana Murzabayeva, zatímco dalšího reprezentanta Bukhtoyarových barev Akbulata (Invincible Spirit) vedl Stephane Breux. Oba čeští zástupci cválali v první polovině pole, Royal Sun u bariéry a Akbulat z jeho vnější strany. V cílové rovině bílý Royal Sun akceleroval a doběhl druhý. Akbulat měl smůlu, dostal se do skrumáže a nakonec skončil až jedenáctý, pět a půl délky za vítězem. Royal Sun nalezl po dostihu nového majitele a zůstává tedy ve Francii. (mze)

 
 

Do Derby hlášený Noble Cliffs osmý v Compiegne

24. Duben 2017 - 14:49

Francouzské Compiegne a tamní Prix de Villeneuve l'Etang (3l, 1600 m, 26.000 €) vybral trenér Török jako sezónní debut pro pátého z loňské Ceny zimního favorita, do Českého derby hlášeného tříletého ryzáka Noble Cliffse (Canford Cliffs) z DS Pegas, vedeného Théo Bachelotem.


V poli deseti koní se po aktivním průběhu, když odvodil podstatnou část dostihu, Noble Cliffs v závěru propadl na 8. příčku, necelých 9 délek od vítězného Trais Fluors (Dansili). (miv)

 

Mamadysh mě nepřekvapil, Silver Ball ano, říká Arslangirej Šavujev

24. Duben 2017 - 12:10

Velmi úspěšný den prožil včera v pražské Velké Chuchli trenér Arslangirej Šavujev. Ve spolupráci s žokejem Radkem Koplíkem vzešla vítězství jeho koní v obou hlavních dostizích. V Memoriálu Jaroslava Maška dominoval loni nevítězný Dashing Home a v předzkoušce klasické Velké jarní ceny, Memoriálu prof. Václava Michala, výborně zabojoval Mamadysh. Třetí vítězný zásah zařídil další nadějný tříletý kůň Silver Ball, který porazil soupeře imponujícím mnohadélkovým rozdílem a dosáhl kvalitního času na trati 1800 metrů. Čas 1:52,0 je dokonce letošním nejrychlejším časem na této trati. S panem Šavujevem jsme včerejší úspěchy probrali detailněji a zajímali jsme se také o jeho nejbližší dostihové plány.


Tři vítězství ze čtyř startů vašich koní – to je výborný výsledek. Překvapilo vás některé vítězství?
Našim koním jsem věřil, ale měl jsem obavy u Dashing Home. Přece jen měl loni v dostizích problémy spojené s dýcháním. V práci vypadal dobře, ale nevěděli jsme, jestli tomu tak bude i v dostihu. Naštěstí se jeho problém v dostihu neprojevil.

Máte už pro Dashing Homea vybraný další dostih?
Zatím ještě ne. Musíme s ním opatrně. Pro něho je 1200 metrů krátkých a 1600 metrů zase dlouhých.  Uvidíme také, jaký dostane po včerejším vítězství handicap.

Výborný dojem udělal v prvním dostihu tříletý Silver Ball, který zvítězil o 15 délek v kvalitním čase.  Dosáhl rychlejšího času, než jaký zaběhl ve Velké dubnové ceně Father Frost. Silver Ball je přihlášený do derby, budete s ním tedy pokračovat do velkých dostihů?
Silver Ball mě tímhle časem překvapil, zaběhl moc dobrý čas. Nemohu ale ještě říci, jestli bude také vytrvalý. Budeme ho muset ještě vyzkoušet v Mostě v Memoriálu Dr. Frankenbegera a ověřit si tak ve větším dostihu, jestli bude stát i delší tratě.

Mamadysh se při svém čtvrtém životním startu stal poprvé vítězem a hned si vysloužil pozici favorita Velké jarní ceny. O jeho možnostech ale hodně napověděl předchozí francouzský start, kde byl sice poslední, ale blízko vítězného syna Frankela a dalších soupeřů.
Mamadysh mě včerejším vítězstvím nepřekvapil. Sice zatím nevyhrál, ale nepodával špatné výkony. Při svém debutu loni v Deauville běhal s dobrými koňmi, pak ale utíkal špatně na Evropském poháru žokejů v Gerschově memoriálu. A při svém vstupu do letošní sezóny v Maisons Laffitte byl sice poslední, ale jen čtyři a půl délky za vítězem a necelých půl délky za čtvrtým v cíli. Takže to nebyl špatný výkon, utíkal ve Francii solidně. Včera sice vyhrál těsně na poslední chvíli, ale Radek Koplík mi po dostihu říkal, že si byl vítězstvím jistým a Mamadyshe chválil.


Mamadysh a žokej Radek Koplík po vítězství ve včerejším hlavním dostihu, CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ - 28. Memoriálu prof. Václava Michala. Arslangirej Šavujev spolupracuje s Radkem Koplíkem úspěšně od sezóny 2002, kdy společně slavili tři velká vítězství s klisnou Larrimah (foto Petr Nowicki)

Budete tedy pokračovat s Mamadyshem do Velké jarní ceny?
Mamadysh je také hlášený do francouzské Velké jarní ceny, ale já si myslím, že ještě potřebuje na takový dostih čas. Takže půjde český klasický dostih, tedy Velkou jarní cenu. Je to kůň do 1600 metrů.

Všimla jsem si před dekorováním v malém paddocku, že měl Mamadysh přední spěnku ošetřenou fialovou tinkturou. Je po dostihu v pořádku?
Tohle bylo předchozí ošetření podlomu. Už byl dnes, stejně jako naši další včerejší účastníci dostihů v práci, a všichni koně vypadají v pořádku.

Váš letošní klasický ročník vypadá velmi slibně, ještě jsme ale neviděli v Česku v akci vašeho dalšího nadějného tříletka Stellar Speeda.
Stellar Speed zítra poběží dostih na 1950 metrů na závodišti v Nancy. To by měl být také kůň do vytrvaleckých dostihů.  

A otázka na závěr – co vás čeká v nejbližší době?
Jak jsem již zmínil, je to start Stellar Speeda v Nancy a spolu s ním tam také bude startovat čtyřletý Akbulat. A v sobotu v Karlových Varech se bude vracet po přestávce na dráhu Aldar a povezeme tam také k prvnímu tuzemskému startu Skyline Runnera. Jemu to v Rusku na pískové dráze moc nešlo a pan majitel chtěl zkusit, jestli by mu travnatý povrch nesvědčil více.

Michaela Zemanová 


Derby sázky: Black Canyon klesl na 6:1

24. Duben 2017 - 8:27

Ač letos ještě nevyběhl, kurz na triumf loňského působivého vítěze Pražského zimního favorita Black Canyona (Manduro) v Českém derby stále klesá. Z původně vypsaných 10:1 klesl na 8:1, aktuálně je ale k mání již jen za 6:1, čímž se znovu dostal do pozice spolufavorita modré stuhy.


Stejný kurz má i dosavadní favorit Palazzo Corsini (Galileo), kterého Betino už před nedělním vítězstvím nabízelo v tomto kurzu. V kurzech zveřejněných dnes ráno není zaznamenám žádný pohyb u Silver Balla (Rio de la Plata), který stylem zadrženě o 15 délek vyhrál v dobrém čase úvodní dostih včerejšího chuchelského mítinku na 1800 metrů, a který je stále nabízen v kurzu 30:1, ve kterém byl původně vypsán. (miv)

Kompletní sázková nabídka na České derby

Shamalgan má prvního vítěze

24. Duben 2017 - 7:00

Gr.1 vítěz a dvojnásobný Kůň roku České republiky Shamalgan (Footstepsinthesand), od letoška působící v chovu Hřebčína Střelice, má prvního vítěze. Jeho první a zatím jediný startovavší potomek, dvouletý Anima Rock, po pátém místě v debutu včera zvítězil na dráze v Angouleme.


Historicky první vítězství Shamalganova potomka se odehrálo v Prix Restaurant O'Galo Gond Pontouvre (maiden, 2, 1000 m, 11.000 €) a vítěz v něm získal 5.500 €. Vítěz, jehož chovatelem je Mat Daguzan-Garros, který odchoval i Shamalgana, byl zakoupen jako roček na dražbě společnosti Osarus za 15.000 €.

Ryzák Shamalgan působil v letech 2014 a 2015 ve francouzském chovu, loni se znovu vrátil na jednu sezónu dostihovou dráze a poté byl pronajat Hřebčínem Střelice. (miv)

Inzerce:


Chuchelský festival koní trenéra Šavujeva, hattrick i pro žokeje Šafáře

23. Duben 2017 - 19:50

Tři týdny po hattricku Grega Wroblewského byl pražský Conseq Park svědkem dalšího trojitého trenérského zásahu. Arslangirej Šavujev působící ve středisku Darhorse v Krabčicích zahájil svůj velký den patnáctidélkovým vítězstvím tříletého Silver Balla v úvodním dostihu, pokračoval vítězstvím start-cíl Dashing Homea ve výborně obsazené CENĚ RIGIPS a do třetice byl v dekorovacím centru za vítězství v hlavní zkoušce, CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ. Jeho Mamadysh se totiž stal po vítězství o krk nad Zockem favoritem Velké jarní ceny. Oba vrcholy odpoledne vyhrál Arslangirej Šavujev ve spolupráci s ž. Radkem Koplíkem. Svůj velký jezdecký den měli ale také ž. Jaromír Šafář, který zvítězil třikrát, a jezdkyně Kateřina Hlubučková. Ta dosáhla 50. prvenství v kariéře a rozšířila řady českých žokejů.Dva týdny po klisnách dostali možnost změřit své síly před klasickým dostihem také hřebci v CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ (28. Memoriálu prof. Václava Michala)(3l. hř.+kl., I. kat, 1400 m, 135.000 Kč). Sázkovým favoritem dostihu byl zástupce stáje DS Pegas Gold Evasive (Evasive). Druhý z Gerschova memoriálu Gold Evasive se také dlouho v dostihu staral o tempo. V lahovickém oblouku se k němu přidal do dvojice Duke of Darhorse (Duke of Marmalade). V cílové rovině zaútočili na stále vedoucího bělouše další tři koně, kteří se postarali o adrenalinový závěr hlavního dostihu. Nejblíže bariéře bojoval nejlepší český odchovanec v dostihu Riverton (Egerton), uprostřed zrychloval šampion Zock (Rock of Gibraltar) a vnějškem se řítil před dvěma týdny ve Francii rozběhaný MAMADYSH (Pivotal). Spolupráce ž. Radka Koplíka a Arslangireje Šavujeva byla opět úspěšná, Mamadysh totiž dokázal porazit rovněž výtečně běžícího Zocka o krk. Půl délky za ním předvedl výborný výkon také reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov Riverton. Gold Evasive doběhl čtvrtý a nezklamal ani pátý Darien (Blue Coral). Majitel Valentin Bukhtoyarov tak má nyní favorita Velké jarní ceny, kterého navíc odchoval.

Hlavnímu dostihu předcházela rovněž výborně obsazená CENA RIGIPS (12. Memoriál Jaroslava Maška) (4+, II. kat., 1400 m, 100.000 Kč).  Role desetinového favorita náležela vítězi Gomba handicapu Master of Goldovi (Gold Away). Svěřenec trenéra Wrolblewskiho nezklamal, ale v cílové rovině nenašel recept na dostihnutí skvěle jdoucího DASHING HOME (Dashing Blade). Toho totiž poslal žokej Radek Koplík po startu do čela a diktoval svižné tempo osmi kvalitním soupeřům. V cíli měl repreznetant stáje Ramzana Kadyrova náskok tří a půl délky na zmíněného Master of Golda. Šok způsobila svým třetím místem největší outsiderka dostihu Celine My Heart (Dick Turpin), která měla kurz na vítězství 30:1 a přitom zaostala na třetím mísstě jen o délku za Master of Goldem. Nečekané bylo také čtvrté místo Sheika Yerboutiho. Ten o krk porazil bělouše Sig of the Zodiaca (Clodovil). Anitschka (Arcano) doběhla až šestá. Slavnostní dekorování vítězů CENY VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ (28. Memoriálu prof. Václava Michala). Při druhém vrcholu odpoledne, CENĚ RIGIPS (12. Memoriál Jaroslava Maška), přebíral čestné ceny stejný vítězný tým, jen žokej Radek Koplík byl oblečený v dresu stáje Ramzana Kadyrova (foto: Petr Nowicki)

Další tříletý svěřenec trenéra Šavujeva a rovněž zástupce stáje Valentin Bukhtoyarov SILVER BALL (Rio de la Plata) prohrál při svém vstupu do sezóny s Nagano Goldem, ale vítězství v dnešním úvodním dostihu, CENĚ KAPLAN (3l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč), si už nenechal vzít. Hnědák přihlášený do Českého derby a Saint Legeru svižně odstartoval a po úvodních 200 metrech už kraloval osmi soupeřům. V lahovickém oblouku utíkal tmavý hnědák vedený ž. Jaromírem Šafářem soupeřům asi o deset délek. V cílové rovině pokračoval Silver Ball ve vysokém tempu a soupeři neměli sebemenší naději ho dostihnout.  V cíli byl o 15 délek před Negbenem (Sharpour). Třetí Golden Sarah (Durante Alighieri) již ztrácela na vítěze v cíli 20 délek.

V roli desetinového favorita šel na start v dalším dostihu vypsaném pro tříleté koně, CENĚ DERMACOL (3l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) svěřenec Grega Wroblewskiho PALAZZO CORSINI (Galileo), který se stal po svém suverénním vítězství z první chuchelské neděle předběžným sázkovým favoritem Českého derby. Aktivně pojal dostih minule za Palazzem druhý Orssio (Orpen), zatímco samotný Palazzo Corsini cválal pod vedením ž. Murzabayeva ve středu pole. Ke konci lahovického oblouku se posunoval dopředu vnější stopou a v cílové rovině předvedl finiš. Orssio se ale dlouho nevzdával a tak nakonec reprezentant Stáje Marcelewo zvítězil tentokrát jen o délku a čtvrt. Třetí místo patřilo klisně Natalie Naty (Vocalised).


Dashing Home (ž. Radek Koplík) zvítězil stylem start-cíl ve druhém vrcholu chuchelského odpoledne (foto: Petr Nowicki)

Třetí položka chuchelského programu, CENA GERLACH (3+, IV., kat., handicap, 1200 m, 40.000 Kč), byla měřením sil tříletých koní se staršími. Zástupci ročníku 2014 vyšli z boje se staršími kolegy se ctí. Stylem start-cíl totiž dosáhla vítězství tříletá svěřenkyně trenérky Maršíčkové GLOBAL GIRL (Call Me Big), která se tak zároveň zbavila označení nezvítězivší. Žokej Jaromír Šafář při svém dnešním druhém vítězství přiměl klisnu k půldékové převaze nad o rok starším Aristotelem (Bully Pulpit), který nosil o 4,5 kilogramy méně. Na třetím místě byla klasifikována další tříletá klisna Archipenka (Archipenko).

Šestý dostih odpoledne, CENA EXPOBANK (4+, V. kat., handicap, 1800 m, 20.000 Kč), patřil sice nejslabší třídě koní, ale pro vítěznou jezdkyni Kateřinu Hlubučkovou bude mít navždy velkou důležitost. Přinesl jí totiž jubilejní padesáté vítězství a to znamená, že bude již napříště používat titul žokej. Mladá jezdkyně vedla v dostihu málo zatíženou reprezentantku stáje DS Jeníkov EOWYN (Bretigny) připravovanou trenérkou Menclovou, se kterou zvítězila již na konci loňské sezóny v Mostě.  Tentokrát společně o třičtvrtě délky porazili Aigera (Tiger Cafe) a třetí Akacii (Enjoy Plan).

Následující CENA ARCADIS - l. oddělení (4+, III. kat., handicap, 1800 m, 60.000 Kč) přinesla úspěch nejstaršímu účastníkovi v poli, osmiletému TROPovi (Bully Pulpit), který se solidně rozběhal před třemi týdny na zdejší dráze. Svěřenec trenéra Jelena a zástupce dostihových barev Stáje Pěčín - Jelen byl pod vedením ž. Jana Vernera u cílového mezníku s dvoudékovým náskokem na poctivého Luska (High Extreme), který ho minule porazil. Lusk v boji o druhé místo o krátkou hlavu za sebou udržel Namid Stara (Namid). 64 kilogramy zatížený loni třetí z Velké jarní ceny Johnny Whistle (Silver Whistle) skončil o půl délky za nimi.

Vydařené dostihové odpoledne v Conseq Parku uzavřelo druhé odělení dostihu, CENA DAIKIN - II. oddělení (4+, III. kat., handicap, 1800 m, 60.000 Kč). O dobře odvedené práci handicaperů svědčí skutečnost, že devět účastníků dostihu od sebe dělilo v cíli pět a půl délky. O vítězství bojovala trojice koní. Od startu vedoucího Shahnoura Aznavoura (Azamour) nakonec o krk porazil při svém vstupu do sezóny reprezentant stáje Gabriela-Trachtová MAGIC TIROL (Golden Tirol) a žokej Jaromír Šafář tak završil jezdecký hattrick. Za vítězným svěřencem trenéra Tomáše Hurta se strhl lítý boj o druhé peníze. Na úroveň Shahnoura Aznavoura se totiž dotáhl favorizovaný Singapore Spice (Sandwaki) a ani cílová kamera nerozluštila, kdo z nich byl na cílové pásce dříve.


Michaela ZemanováTrialy na slovenské klasiky do českých stájí

23. Duben 2017 - 19:05

Dva trialy na úvodní slovenské klasiky tvořily páteř dnešního mítinku v Bratislavě. V obou se 1-2 prosadili zástupci českých stájí, oba vítězové do Bratislavy přicestovali z Velkých Karlovic, oba jsou navíc českými odchovanci, jejichž matky byly připuštěné v zahraničí.


Jako první se odběhla Cena trojročných kobýl (I.k., 3kl., 1700 m, 7.000 €), ve které se taktovky chopila domácí Astorka (Arakan), na protější rovince cválala s dvoudélkovým náskokem a zavedla pole do cílové rovinky. Tam se dlouho držela v čele, ale na posledních metrech přes ní přešla nejprve středem jdoucí Celeste (Ryan), obě však záhy překonala zvenčí jdoucí DAJUKA (Jukebox Jury), která do cílové rovinky točila jako poslední. Odchovankyně K-K Metal a.s. Ing Kochana, v jehož barvách získala své první vítězství, je produktem spojení dvojnásobné trojkové vítězky na rovinách a jednoho krosu v Pardubicích, též čtvrté v Ceně zimní královny a Memoriálu Rudolfa Deyla Dánské Princezny (House Rules - Delinka, Mill Pond) s vítězem Irish St Leger (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu), působícím v Německu. O 3/4 délky druhá skončila napajedelská odchovankyně Celeste (Ryan), na Astorku zbylo třetí místo. V sedle vítězky, připravované Radkem Holčákem, byl ž. Róbert Šara.

Start Cenu trojročných žrebcov (I.k., 3 hř., 1700 m, 7.000 €) se opozdil kvůli nekonečně dlouhému zavádění koní do boxů, před kterými nakonec zůstali stát Killwort a Oroblanco. Po startu se ujal vedení úřadující loňský slovenský šampión dvouletých hřebců Irwin Forge (Fuisse) s ž. Laubem, přes kterého na protější rovince přešel tréninkový kolega King's Shilling (Bellamy Road), který také zavedl pole do cílové rovinky. Tak znovu zapnul Irwin Force, jemuž se cestu k vítěznému sezónnímu debutu snažil zmařit dvojkový vítěz z úvodní bratislavské neděle Connor (Silver Front), v jehož sedle zaskočila za indisponovaného Martina Srnce zaskočila Ingrid Janáčková, ale svěřenec Františka Holčáka IRWIN FORGE po tuhém boji o krk vítězství uhájil. King's Shilling skončil třetí, čtvrtá příčka patřila Unique Pilotovi (Kyllachy). Druhý jedničkový vítěz dne v péči Františka Holčáka je též produktem owner-breedera stáje Utrin (společnosti Manažerská akademie jakosti) a i on je úspěšným propagátorem připuštění v zahraničí, kam jeho matka, v jedničkách umístěná Irish Queen (Secret 'n Classy) vycestovala za plemeníkem Fuisse (Green Tune), vítězem mílové Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) a druhým ve francouzském derby.

Úspěšný den českých stájí i českého chovu podtrhlo i jisté vítězství čtyřletého SIRIUSE (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit) z chovu trenéra Zdeňka Seménky, který se Zdenko Šmidou v sedle vyhrál pro stáj Euroframe-Váňová dvojkovou Cenu Bratislavských novín (II.k., 4+, 1400 m, 3.600 €). (miv)

Reaper pátý ve Strasbourgu

23. Duben 2017 - 17:31

Osmiletý reprezentant stáje Wrbna Racing Reaper vstoupil do letošní sezóny dnes odpoledne svou první účastí za tréninkové středisko Valy u Přelouče a zároveň prvním startem na francouzském závodišti. V crosscountry  na 5200 metrů ve Strasbourgu skončil pod vedením ž. Jaroslava Myšky na pátém místě.


Registanin syn Reaper (Sholokhov) se postavil společně s  dalšími osmi soupeři na start 5200 metrů dlouhé crosscountry Prix Ucello du Lac o 18.000 euro. V cíli patřilo Reaperovi páté místo, přibližně 20 délek za Tornado De Kerser (Kapgarde), který pod vedením Thomase Beauraina pohodlně splnil roli favorita dostihu (2,1:1). Reaper vydělal 810 euro. (mze)

Brněnské vrcholy pro Tripolise a rychlou Quaff

22. Duben 2017 - 20:50

Zahájení dostihové sezóny v Brně proběhlo za chladného a místy deštivého počasí. Hlavní bod rovinového programu, Jarní moravskou míli - Cenu LOKO-TRANS s.r.o., ovládly klisny a ženy v jejich sedlech. Po taktice start-cíl se prosadila svěřenkyně Martina Bělky Quaff, která pod vedením Kateřiny Hlubučkové udržela za sebou snahu mnohem méně zatížené Ultimy. V jejím sedle byla ž. Martina Havelková, která zvítězila během brněnského dostihového dne dvakrát. Jarní brněnskou steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje přinesl vítězství týmu okolo trenéra Antonína Nováka, který do dostihu vyslal devítiletého Tripolise s Janem Odložilem. Polovinu ze čtyř překážkových dostihů vyhrál ž. Marcel Novák, který tak zahájil  letošní překážkovou sezónu výtečně. Se čtyřmi vítězstvími je zatím nejúspěšnějším překážkovým jezdcem.


Rovinový vrchol programu, Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o. (4+, III. kat., handicap, 1600 m, 45.000 Kč) měl ve svém poli obdivuhodného dvanáctiletého Tuluma, který už v Brně vyhrál šest dostihů, ale ryzák se tentokrát na měkké dráze a s nejvyšší nesenou  hmotností nedokázal vejít na tabuli. V cíli tak bojovaly o vítězství dvě klisny vedené úspěšnými jezdkyněmi. Navzdory vyšší hmotnosti o devět kilogramů dokázala o půl délky zvítězit nad Ultimou (Two-Twenty-Two) a ž. Havelkovou sprinterka QUAFF (Big Shuffle), která pod vedením Kateřiny Hlubučkové diktovala tempo soupeřům už od startu a ještě dokázala odvrátit útok soupeřky. Třetím místem potvrdil kvalitní rozběhání ve Velké Chuchli před dvěma týdny Monte Christo (Tiger Cafe). S větším odstupem za nejlepšími doběhl čtvrtý Stinger (Sholokhov) a tabuli doplnila Zoraya Luna (Electric Beat). Svěřenkyně trenéra Martina Bělky a zástupkyně stáje DS Ondra, Matyáš a Flash Quaff tak zvítězila již posedmé ve své kariéře. Její vítězný distanční rozptyl je po dnešním dostihu 700 metrů.

O půl hodiny později byla odstartován hlavní překážkový chod, Jarní brněnská steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje (5+, III. kat., steeplechase, 4100 m, 80.000 Kč), kterého se zúčastnilo devět koní. V cílové rovině se dostal do vedení Stefan (Ray Of Light)  s ž. Lukášem Matuským a zdálo se, že zvítězí, ale nakonec dominoval s dvoukilogramovou výhodou TRIPOLIS  (Varadar) s Janem Odložilem, kteří zvítězili o necelé dvě délky. Třetí místo obsadil Purple Heart (Egerton). Vítězného Tripolise připravuje zkušený Antonín Novák a reprezentuje úspěšné překážkové středisko a stáj Malá Morávka.

Poslední dva dostihy v pondělí v Lysé nad Labem ovládli zástupci nové stáje Bellicus racing připravovaní MVDr. Petrem Kantkem a stejný tým přebíral čestnou cenu také za vítězství v úvodním dostihu brněnského mítinku, Ceně Letiště Brno - Memoriálu Jiřího Císaře (4+, IV. kat., handicap, 1400 m, 30.000 Kč). O první dotaci  bojovali v dostihu dokonce dva jejich koně. Nejsilnější závěr měla nejstarší účastnice dostihu OUR LASS (Oratorio). Zástupkyni rodiny Yockera a Yokoma, která naposledy zvítězila před téměř dvěma lety, přiměla ž. Martina Havelková k vítězství o krk před ryzákem Rabbit Lopede Vega (Lope de Vega) a další krk zpět získala třetí místo stájová kolehyně vítězky Kitty Lot (Camacho). 

Mezi tříletými plnkrevníky v Ceně společnosti MIKROP ČEBÍN, a.s. a Autodopravy Vlček (3letí, IV. kat., 1900 m, 30.000 Kč) vstoupila vítězně do sezóny PRINCESS RYANA (Ryan), která hájí dostihové barvy MPL Racing CZ a připravuje ji Jozef Piruch. Poprvé vítěznou klisnu vedl ž. Martin Laube. Vnučka skvělé Polynésie se prosadila o jeden a třičtvrtě délky před Scrapperem (Tiger Cafe) a pro třetí místo přišla Franciska (Ray of Light). 

Poslední rovinovou zkouškou, a zároveň závěrečným dostihem celého mítinku, byla vytrvalecká Cena BLANENSKÝCH ŽIVNOSTNÍKů (4+, IV. kat., handicap, 30.000 Kč).  Na měkké dráze triumfovala nejméně zatížená šestiletá Scyrisova dcera HEURE Stáje Lucie K. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Derycha měla v sedle ž. Martinu Havelkovou, která se tak prosadila v prvním a také v posledním dostihu odpoledne a v aktuální sezóně vyhrála už třikrát. Jen o krátkou hlavu zaostala za vítězkou Vadeona Two (Egerton) a v handicapovém dostihu doběhli v kontaktu i další tři umístění koně na čele s Portatile (Tiger Cafe).

Třetí vítězství v aktuální sezóně si kromě trenéra Kantka připsala také Martina Růžičková. Jí připravovaný čtyřletý hnědák ROYAL FLYER (Suestado) nenašel v Cena JEZAT s.r.o. a Stolařství SÁŇKA I.oddělení (4l., V. kat., steeplechase, 3200 m, 30.000 Kč) rovnocenného soupeře a pod vedením ž. Marcela Nováka dominoval o 8 délek před bojujícími Ferinem (Ryan) a stájovou kolegyní Nigertou (Egerton). Odchovanec majitele stáje BoKa Seniors pana Boháčka Royal Flyer se loni zúčastnil Zlaté spony tříletých, kde doběhl šestý. Premiérový start ve steeplechase mu přinesl první životní vítězství. 

Druhé oddělení překážkového dostihu, Cena dostihové stáje QUARTIS - ZÁMECKÝ VRCH II.oddělení (4l., V. kat., steeplechase, 3200 m, 30.000 Kč) se stalo kořistí dalšího potomka vítěze 16 významných dostihů a blacktype koně Ryana (Generous). Byla jím čtyřletá klisna stáje Kameňák s.r.o. Loretis, která startovala v předjaří dvakrát v Itálii. Svěřenkyně trenéra Kováře vedená Janem Derychem o  tři délky porazila debutujícího Kornelia (Jape) a Internu (Tempeltänzer).

Problematickým dostihem byla Cena K-K METAL a.s. (5+, IV., kat, steeplechase, 3400 m, 50.000 Kč). Nejenže pět z jedenácti účastníků bylo v průběhu dostihu svými jezdci zadrženo po podezření na zranění, ale po dostihu byl diskvalifikovaný Thirteen Diamonds (Diamond Green), který sice proběhl cílem s převahou na prvním místě, ale v cílové rovině vybočil až do písku. Vítězství tak připadlo reprezentantovi stáje Vymazal FLICKERovi (Scyris) a ž. Marcelu Novákovi, který si tak připsal během brněnského mítinku double a letos již zvítězil počtvrté. O délku zpět doběhl druhý Rabbit King´s Best (King´s Best) a jen krk za ním Mahony (Look Koney). Flicker, kterého trénuje pan Josef Vymazal, se může pochlubit velmi dobrou bilanci - z posledních sedmi startů vyhrál už popáté. A na brněnské dráze se celkově prosadil také již popáté. 

Michaela Zemanová

 

 

Milán: Na úvod vítězství Josefa Bartoše

22. Duben 2017 - 15:39

Dnešní dostihový den v Miláně obsazuje trenér Josef Váňa čtyřmi koňmi. Kromě tří překážkářů změří síly s italskými koňmi také nedávný vítěz Velké dubnové ceny Father Frost, který se popasuje se sedmi koňmi v dostihu na 1700 metrů. Jako první ale startoval bělouš Billy Silver, z něhož bohužel v dostihu tří koní Josef Váňa ml. spadl na předposlední překážce.


Josef Váňa ml. byl po pádu minulou sobotu z Alphea v Miláně v nemocnici, ale nevynechal už ani následující italský překážkový mítink. V prodejní steeplechase Premio Gian Giacomo Durini na 4000 metrů o 20.000 euro vedl zástupce Scuderia Giacobbe-Váňa Billy Silvera (Gentlewave), se kterým většinu dostihu odvodil. Ze druhé pozice je sledoval Josef Bartoš, který byl partnerem pětiletého Recently Acquired (Beat Hollow). V poslední čtvrtině dostihu ale začal tlačit na tempo také favorizovaný Raffaele Romano s Dominatem (Sholokhov). Billy Silver bohužel špatně skočil předposlední překážku a Josef Váňa se neudržel v sedle. V cílové rovině na favorita zaútočil Josef Bartoš, který nakonec nejméně zatíženého Recently Acquired dovedl k vítězství o hlavu. (mze)

 

Felix šestý v Chateaubriant

22. Duben 2017 - 13:05

Do českého derby hlášený ryzák DS Pegas Felix (Jukebox Jury) absolvoval dnes sezónní debut ve francouzském Chateaubriant, kde se se Stephanem Breuxem postavil na start Prix de Chantilly (3, 1950 m, 30.000 €).


Největší outsider v poli se bohužel o šanci podstatněji promluvit do výsledku připravil už na startu, kde získal několik délek ztráty. Tu v průběhu dostihu zlikvidoval, v závěru bojoval o místo na tabuli, nakonec skončil šestý, ale i toto umístění mu zajistilo zisk ve výši 1.050 €. Vítězství získal Clear For Take Off (Soldier Hollow) (na snímku). (miv)

   

Z Fontainebleau bez peněz

21. Duben 2017 - 20:19

Čtveřice koní v českém tréninku dnes startovala ve francouzském Fontainebleau, kam se svými vyrazili trenéři Václav Luka, Jiří Michal a Jürgen Albrecht. Ani jednomu z koní se však nepodařilo dosáhnout na dotovanou pozici.


Nejblíže jí byla Camellia of Gracie (Early March), která v Prix du Massif Forestier (Class E, 3000 m, 14.000 €) s Martinou Lukovou doběhla šestá, Tsar Noir (Redback) s Hugo Boutinem skončil ve stejném dostihu na desátem místě.  Z dvojice koní trenéra Albrechta v Prix de la Chapelle La Reine (Class D, 1100 m, 28.000 €) si lépe vedl Kool and the Gang (Elusive City), který s Cyrille Stefanem skončil devátý, Exclusive Potion (Elusive City), vedený Theo Bachelotem, doběh uzavřel. (miv)


Stránky