Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 17 min 57 sek zpět

Dusigrosz stáje Joly vyhrál grupu 2 v Meranu

25. Červen 2017 - 22:32

Dnešní důležitý dostihový den v Meranu obsadili svými svěřenci trenéři Josef Váňa, Radek Holčák a Grzegorz Wroblewski. Vrcholem mítinku byly siepi grupy 2 Premio Criterium Primavera na 3500 metrů, kterou ovládli svěřenci Josefa Váni. Snadného vítězství docílil Dusigrosz s Janem Kratochvílem před Trezorem du Pilori, kterého vedl Josef Váňa ml. Dvakrát zvítězil Josef Bartoš.


Vítězem hlavního dostihu, Premio Criterium di Primavera - Memorial S. Lembo (4l., Gr. 2, siepi, 3500 m, 44.000 euro, záznam dostihu) se stal poprvé v Itálii startující Dusigrosz (Full of Gold) stáje Joly s Janem Kratochvílem v sedle, který o více než dvě délky za sebou zanechal tréninkového kolegu Treizor Du Pilori (Axxos) s Josefem Váňou ml. Délku za ním doběhl na třetím místě dvojnásobný vítěz black-type dostihů v Itálii Santo Cerro (Sorbie Tower). Tabulový doběh uzavřel snadný vítěz z 5. června v Meranu Kubali (Approve) stáje Vasury Kolesa se Sertashem Ferhanovem.

V Premio Or Jack (4+, siepi, 3000 m, 14.000 euro, záznam dostihu) si odbyla překážkový debut Flower of Love (Poets Voice) Stáje Březová se Sertashem Ferhanovem v sedle, která doběhla na čtvrtém místě. O délku ji porazil třetí Gondaro (Sholokhov) s Josefem Váňou ml., který reprezentuje úspěšnou Scuderia Aichner SRL. Gondaro ztrácel v cíli čtyři a půl délky na vítězného Atalana (Azamour), kterého jezdil Josef Bartoš.

Trojnásobný italský šampion měl dnes v Meranu úspěšný den, když ještě snadno o 6 délek zvítězil s tříletým Aventusem (Zebedee) v závěrečné Premio Marlengo (3l., siepi, 3000 m, 11.000 euro, záznam dostihu). Debutant Red Zam (Red Rocks) s Josefem Váňou ml. dostih dokončil s velkou ztrátou na posledním sedmém místě. (mze)

 

Derby-den nepřál favoritům

25. Červen 2017 - 22:05

Stejně jako v Českém derby, ani v dalších šesti dostizích se nepodařilo uspět favorizovaným koním. Velký den měla stáj Dr. Charvát a trenér Pavel Tůma, kteří si připsali double. Kromě úspěchu v Českém derby triumfovali také prostřednictvím Hessoesse v Ceně Wago určené tříletým klisnám. Zlatý pohár byl spanilou jízdou ž. Vokálkové a Always Ond Sunday, kteří triumfovali stylem start-cíl. Tattersalls Mile se stala kořistí podruhé v Česku startujícího Phu Haie a v Ceně TRM byl největším rychlíkem Hello Hobby, který si připsal první jedničkové prvenství.


Chuchelský galaprogram otevřela CENA VÝŽIVOVÝCH PROGRAMŮ FITMIN (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde sice byli tři již startující koně, ale nakonec v boji čtyř dvouletků o vítězství měli nejvíce sil debutanti. O krk před Finiosem (Miships) zvítězil ž. Janem Vernerem vedený QUINTERO (Stormy Jail - Quantera, Seattle Dancer) Stáje Hradec připravovaný Tomášem Váňou. Další krk byla zpět třetí Dark Alighieri (Durante Alighieri), která o krátkou hlavu porazila desetinovou favoritku Drakyádu (Egerton).


Úvodní Cenu výživových programů Fitmin pro české odchovance vyhrál debutující Quintero s ž. Vernerem (foto: Petr Nowicki)

Leaderkou podstatné většiny trati 13. CENY TRM (3+, I. kat., 1200 m, 135.000 Kč) byla vítězka Ceny Jezdectví Kobi (Toylsome), ale ta se nakonec nevešla ani na tabuli. Favorizovaný a nejvíce zatížený Master Of Gold (Gold Away) stačil na čtvrté místo a souboji dvou soupeřů o vítězství přihlížel ze vzdálenosti téměř čtyř délek. Krásný duel spolu svedli tříletý Darien (Blue Coral) a HELLO HOBBY (Intense Focus). Zástupce stáje Lokotrans Hello Hobby přezdívaný "Ježíšek" dokumentoval výbornou formu svěřenců trenéra Luboše Urbánka a pod vedením ž. Petra Foreta si připsal první úspěch v dostihu I. kategorie o půl délky. Zlepšení předvedla třetím místem Anitschka (Arcano). Čas Hello Hobby 1:10,93 patří mezi tři nejrychlejší v Ceně TRM.

Na start 14. TATTERSALLS MILE (3+, I. kat., 1600 m, 135.000 Kč) se po škrtnutí Father Frosta postavila jen pětice koní. Nejprve šéfoval koňskému pelotonu Montjeu Third (Pop Rock), ale po 400 metrech už převzal iniciativu svěřenec Ing. Václava Luky a reprezentant stáj Leram PHU HAI (Elusive City). A i když se ho desetinový favorit Aldar (New Approach) snažil v cílové rovině dostihnout, neměl šanci. Osmiletý hnědák zvítězil pod taktovku Bauyrzhana Murzabayeva o půl délky. Dally Hit (Ad Valorem) tentokrát nepředvedla svůj nejlepší výkon a skončila na třetím místě.


Hello Hobby (ž. Foret) poráží tříletého Dariena v 13. Ceně TRM (foto: Petr Nowicki)

Událostí druhého nejbohatšího dostihu mítinku, 58. CONSEQ ZLATÉHO POHÁRU (3+, I. kat., 2400 m, 150.000 Kč) byl návrat vítěze Českého derby ze sezóny 2015 Touch of Genia (Galileo). Ten si nepočínal marně, ale při svém comebacku se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Dostih již krátce po startu ovládl vítěz ročníku 2014 ALWAYS ON SUNDAY (Sunday Break) s ž. Zuzanou Vokálkovou v sedle a bylo v podstatě rozhodnuto, přestože reprezentant stáje Monte Negro v cílové rovině bočil. Svěřenec Radka Holčáka zvítězil totožným stylem jako loni na Evropském poháru žokejů, kde ho jezdil Gerald Mossé. Velmi dobrý výkon podali také svěřenci Ludvíka Harise, kteří skončili na druhém a třetím místě. Podceňovaný Bonys (Intense Focus) nakonec dokázal o nos porazil Fernanda (Sabiango). Favorizovaný Solar Eclipse (Montjeu) uzavřel tabulový doběh.

Posledním jedničkovým dostihem mítinku byla CENA WAGO (3l. kl., I. kat., 2200 m, 135.000 Kč), tedy největší předzkouška Oaks, které se poběží za čtyři týdny.  Velmi dobrý výkon v ní podala po aktivním průběhu dostihu zástupkyně českého chovu Luxia (Midships), která bojovala o vítězství, ale nakonec měla údernější koncovku HESSOESSE (Cima de Triomphe), kterou vedl ž. Jan Rája. Luxia zaostala za zástupkyní stáje Dr. Charvát a svěřenkyní trenéra Tůmy o třičtvrtě délky. Třetí místo, ale již více než tři délky za vítězkou, patřilo favoritce Coffole (So You Think).


14. Tattersalls Mile se stala kořistí Phu Haie, který pod vedením ž. Murzabayeva porazil favorita Aldara (foto: Petr Nowicki)

Juniorská SIMSONOVA CENA TÜCHLER (2l., II. kat., 1200 m, 100.000 Kč) přinesla radost stáji Rabbit Trhový Štěpánov a trenéru Petru Juránkovi. Druhé vítězství totiž dokázal získat v rozmezí dvou týdnů GOLDEN ALIGHIERI (Durante Alighieri - Golden Sound, Lujain) a tentokrát zvítězil s ještě větším rozdílem. Druhého debutanta Lianela (Champs Elysees) porazil o čtyři délky. Další čtyři délky zpět doběhla stájová kolegyně vítěze Rabbit Bated (Bated Breath), která o krátkou hlavu za sebou zanechala favorizovaného Kissi Boye (Bully Pulpit).
 
Vydařené dostihové odpoledne v Conseq Parku uzavřela CENA EBF (3l., III. kat., 1800 m, 60.000 Kč). Jediné vítězství si o derby-mítinku zaknihoval Greg Wroblewski prostřednictvím debutujího POLISH PEARLa (Galileo), který patří stáji Marcelewo. Hnědák je polobratrem Gr. 1 King George VI & Queen Elizabeth Stakes Harbingera (Dansili) a stál jako roček na aukci Tattersalls 425 tisíc liber. S Polish Pearlem završil žokej Bauyrzhan Murzabayev jako jediný z jezdců double. Více než čtyři délky za vítězem dosáhl cíle Hordubal (Muhtathir) a třetím místem překvapil outsider Guillotine Shave (Slickly).

Michaela Zemanová

Související článek: Modrá stuha pro odchovance Jiřího Charváta Josepha


Modrá stuha pro odchovance Jiřího Charváta Josepha

25. Červen 2017 - 20:06

Vrchol tuzemské dostihové sezóny, 97. České derby České podnikatelské pojišťovny, nepřinesl úspěch favoritům dostihu. Black Canyon a Stellar Speed totiž skončili desátý resp. devátý. Mezi 16 účastníky dostihu měl nejsilnější finiš jeden z trojice reprezentantů stáje Dr. Charváta a jediný český odchovanec v poli Joseph, kterého vedl potřetí v derby vítězný žokej Jiří Palík. Po tuhém boji přetlačil nejlepšího ze tří koní stáje Pegas Felixe, v jehož sedle byl další čtyřicátník žokej Jan Rája. Trenér Pavel Tůma, který během víkendu připravil pět vítězů, vyhrál derby poprvé, stejně jako stáj Dr. Charvát, která působí v českém turfu 16. sezónu.

Derby se s výjimkou první čtyřstovky odehrávalo v poctivém tempu po celý dostih a Josephův čas 2:29,19 je druhým nejrychlejším v bezmála stoleté historii dostihu.

Na start 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny s dotací dva a půl milionu korun šel v roli favorita neporažený Black Canyon (Manduro) a do širšího okruhu favoritů patřili rovněž Nagano Gold (Sixties Icon), vítěz Velké jarní ceny Sir Sun (Power) a dosud pouze ve Francii startující Stellar Speed (Tamayuz). Po startu se nikomu příliš nechtělo diktovat tempo a nakonec se objevil v čele Palazzo Corsini (Galileo). Ještě před koncem zatáčky ale převzal iniciativu Nagano Gold sledovaný Fighting Lipsem (Mamool) a blízko jim cválal Black Canyon. Ten se přibližně 300 metrů před cílem dostal do vedení, ale ještě před "distancí" podél bariéry přešel do čela Silver Ball (Rio de la Plata). Rozhodující momenty derby se ale odehrávaly na vnější straně dráhy, kde v lítém boji při svištění bičů usilovali o vítězství Joseph s ž. Jiřím Palíkem a také druhý z Velké červnové ceny Felix (Jukebox Jury), kterého vedl ž. Jan Rája. Nakonec ze souboje o krátkou hlavu vítězně vyšel JOSEPH (Lando - Josselin, Muhtathir). Pěkným finišem přišel na třetí místo dosud v Bratislavě startující George Boole (Art Connoisseur) a velmi dobře si vedl také Sir Sun (Power), přičemž oba byli ještě na začátku cílové roviny vzadu. Reprezentant stáje Lokotrans byl jediným z okruhu favoritů, který dosáhl na dotované umístění. Pátý doběhl Silver Ball a zbývající dotované příčky obsadili Aeneas (Galileo) a Irwin Forge (Fuisse), kterému se před startem nechtělo do boxů. 


Situace na čele krátce po startu 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny (foto: Petr Nowicki)

Vítězný Joseph, který předtím dokázal vyhrát mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera, byl s kurzem 50:1 třetím největším outsiderem dostihu a není bez zajímavosti, že i další dva nejvíce podceňovaní koně, tedy Silver Ball (60:1) a Irwin Forge (55:1), se umístili mezi sedmi nejlepšími v cíli. Derby bylo úspěchem dvou ze čtyř čtyřicátníků žokejů na startu dostihu. Jejich úsilí o vítězství v dostihu ohodnotila Dostihová komise nezvykle vysokými tresty - Jiří Palík dostal sankci za nadměrné použití bičíku ve výši 50.000 Kč a odebrání licence na 1 dostihový den, a Jan Rája obdržel peněžitý trest ve výši 27.500 Kč a zákaz startu na dva dostihové dny.


Velká radost JUDr. Jiřího Charváta a ž. Jiřího Palíka po derby (foto: Petr Nowicki)

Trenér Pavel Tůma prožil velmi silný dostihový měsíc. Během června totiž jeho svěřenci zvítězili osmkrát a z toho pětkrát o tomto víkendu. Úspěch v Českém derby slaví poprvé, celkově je to ale jeho páté vítězství v klasickém dostihu. Joseph je prvním klasickým vítězem z chovu JUDr. Jiřího Charváta, resp. jeho společnosti Charvát Group s.r.o.  Josephovu rodinu v českém chovu založila Jeanmaire (Dansili). Tuto klisnu třetí v Listed v Salisbury zakoupil Jiří Charvát připuštěnou za 56.000 euro. Půl roku poté se Jeanmaire narodila Josephova matka Josselin (Muhtathir). Ta sice nikdy nestartovala, ale jejím prvním počinem v chovu je právě vítěz Českého derby Joseph. 


Slavnostní předávání čestných cen vítězům derby (foto: Petr Nowicki)


Startérka Ing. Soňa Froňková v paddocku s jezdci - účastníky Českého derby (foto: Petr Nowicki)


Michaela Zemanová

Goscater je zpět, znovu vyhrál kvalifikaci na Velkou pardubickou

24. Červen 2017 - 20:58

Suverénně zvítězil v loňské čtvrté kvalifikaci a řekl si tak o dodatečnou přihlášku do Velké pardubické. Jenže pak ho zradilo zdraví. Goscater při letošní červnové kvalifikaci Velká cena města Pardubic – Memoriál mjr. Miloše Svobody ale ukázal, že je zpět, když po boji s jedním z favoritů Hegnusem vybojoval cenné vítězství.


Do druhé kvalifikace na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou odstartovalo deset koní, vedle hrstky zkušených favoritů především nováčci. A také trojice koní, kterým nevyšla květnová kvalifikace, a pokoušeli se o vstupenky do Velké pardubické podruhé. Jediné klisně na startovní listině Modeně se to bohužel nepodařilo, když v průběhu dostihu „ztratila“ svého náhradního jezdce amatéra Michala Mikšovského. Universe of Gracie a také Hegnus se už tentokrát do cíle dostali. Hegnus s žokejem Marcelem Novákem navíc velmi potrápili pozdějšího vítěze Goscatera připravovaného rodinou Myškových. „Bylo sice málo početné pole, ale jeli jsme si to svoje, co jsme potřebovali. Skákal perfektně, i když poslední skok byl trochu krkolomný. Ale nějaké napětí tam být musí,“ vtipkoval vítězný žokej Jaroslav Myška. „Goscater pracuje prakticky jen tři měsíce, protože byl od loňské poslední kvalifikace zraněný, poflakoval se ve výběhu a trénovat začal teprve v dubnu. Udělal dost práce, a to jenom ukazuje, že je to opravdu kvalitní kůň,“ dodal Myška.

Druhou kvalifikaci, ve které musely jezdce měnit hned tři realizační týmy, dokončilo osm koní. Za Goscaterem a Hegnusem doběhli Wild Danger a Theophilos, který v paddocku opět ukázal svůj temperament, a na pátém místě dokončil Universe of Gracie. Kvalifikaci splnili také Val de Guye, Krocoleon a Un Tiep. Vedle Modeny dostih nedokončil zadržený Jantar. Goscater, Hegnus a Krocoleon na přihláškách do Velké pardubické zatím nefigurují, dohlásit je jejich realizační týmy mohou v září. V polovině kvalifikačního seriálu má vstupenky do Velké pardubické celkem devatenáct koní, i když pět z nich na dohlášku do říjnového dostihu ještě čeká.

Druhý červnový mítink oproti zvyklostem nabídl devět dostihů. I přes horké počasí byla dráha pružná a diváci si do areálu pardubického závodiště cestu našli. Dostihový program byl poznamenán velkým počtem změn jezdců, na kvalitě dostihů to ale nijak neubralo.

Tradičně dostihový mítink zahájily dva dostihy přes proutěné překážky. V tom prvním vypsaném pro tříleté koně, v Ceně Dostihového klubu, zvítězil Arkalon s žokejem Pavlem Kašným stylem start - cíl. „Taktitu start - cíl jsme zvolili na poslední chvíli. Je to kůň z dobré rodiny, má překážkový původ. Doufáme, že se nám nezblázní ještě více než je," řekl na adresu "divokého" Arkalona trenér Pavel Tůma.

V druhých proutkách pro čtyřleté a starší koně nazvaných podle memoranda o spolupráci pardubických sportovních klubů HC Dynamo, BK Pardubice a Dostihového spolku, vítězství vybojoval jedenáctiletý Nikan s žokejem Marcelem Novákem. Nikan byl nejstarším koněm v poli. Pro Nováka to bylo letošní jubilejní desáté vítězství v tuzemsku.

Do třetího dostihu Cena za podpory společnosti SEED SERVICE po škrtnutí Status Quo odstartovalo dvanáct koní. Kolem cílové podkovy jich proběhlo devět, na prvním místě Buonarroti s žokejem Janem Kratochvílem. Teprve daleko za nimi dokončili Waikita, Pyšný páv, Nick a Avec Charme. Buonarotti při minulém startu nedokončil a jeho trenér Josef Váňa to vysvětloval nezralostí šestiletého hnědáka. „V minulosti měl velké zdravotní problémy, je zázrak, že se uzdravil a vrátil do dostihů. Budeme rádi, když s ním budeme moct jít na podzim Cenu Vltavy nebo Cenu Labe,“ prozradil Josef Váňa.

Před startem čtvrtého dostihu dne, Ceny společnosti Synthesia a.s. byla ze startovní listiny škrtnuta trojice koní. V konkurenci dvanácti koní zvítězil pětiletý Amadeon, který střídá překážkové dostihy s rovinovými. Zvítězil o čtyři délky před Gloverem a dalšími umístěnými Rabbit Librettistem, Modřínem a Manolem. V sedle vítěze byl Sertash Ferhanov.

Pozornost si také zaslouží Cena Komerční banky na 3300 metrů. Pro koně, kteří zvládají pouze krátké krosy okolo dvou mil, se jedná o vrchol první části sezóny. Vítězství z Poplerova memoriálu při velké pardubické bude obhajovat Tarant. Silnými soupeři by měli být především Chicago a Usockem, který suverénně vyhrál před čtyřmi týdny klání na podobné distanci.

Vypadá to, že králem krátkých krosů bude Usockem. Devítiletý hnědák totiž zvítězil v tomto dostihu už podruhé během pouhých čtrnácti dnů. Tentokrát to bylo v Ceně Komerční banky, v jeho sedle byl opět francouzský žokej Kevin Guignon. Zvítězil o jednu a čtvrt délky před Lad Inem, Starbuckem, Turdusem a Chicagem.

Do Ceny Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic odskočilo pouze šest koní, pět z nich prošlo i kolem cílové podkovy. Turoni byl svým žokejem Jiřím Kouskem zadržen, když nedodržel kurz dostihu. Poprvé v kariéře, avšak s velkým náskokem zvítězila čtyřletá Nancy s žákem Pavlem Složilem ml. před Tanečnicí Lúčnicí, Loretis, Imphalem a Changing Guardem.

Pavel Složil se radoval i hned v následujícím dostihu, když s naprostým přehledem zvítězil v sedle Tzigane du Berlais v Ceně mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Pro trenéra šestiletého hnědáka Pavla Tůmu a stáj dr. Charvát to bylo třetí vítězství dne. „Je to velký, těžký kůň. Do Velké pardubické bude dobrý," řekl na adresu vítězného Tzigane du Berlais trenér Pavel Tůma. Tempo dostihu od začátku podle očekávání udávali Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou, nakonec z toho však bylo až čtvrté místo. Před nimi finišovali Stretton a Silk, která před dvěma týdny v Pardubicích zvítězila. Tabuli doplnil ještě Sheron.

V závěrečné Ceně mladých jezdců se po čtyřech letech na stupně vítězů vrátila Lady Bach, která tak získala své druhé životní prvenství – stejně jako její jezdkyně žákyně Veronika Řezáčová. Za ní finišovali Trivero, Adana, Fascinaating Hill a Delifo.

Dostihový spolek Pardubice

Zlatý bičík soubojem loňských klasických vítězů

24. Červen 2017 - 18:39

Po třech týdnech se dnes vrátil slovenský dostihový provoz do Bratislavy, kde se dnes konal mítink, jehož vrcholem byl 24. Zlatý bičík (I.k., 3+, 1400 m, 7.000 €), na jehož startu se sešlo 11 koní z nichž 5 je trénováno v České republice.


Jeden z nich, loňský vítěz české i slovenské Velké jarní ceny Lagaro (Dalghar) byl favoritem dostihu a také sahal po vítězství, když společně se Sign of the Zodiac přišel v závěru se silným speedem. Ten ale nestačil na domácí ROBBEN SILAND (Dream Ahead) stáje MPL Racing, loňskou vítězku slovenské Jarní ceny klisen, která pod ž. Palíkem českou dvojici odsunula po boji o půl délky na druhé místo. Sign of the Zoadiac na třetím místě ztrácel dalších 3/4 délky, čtvrtá přišla Muffin Princess. (miv)
  

Royal Ascot: The Tin Man vítězem posledního Gr.1 dostihu

24. Červen 2017 - 18:06

Pátým dnem dnes skončil nejslavnější mítink světa Royal Ascot. Nabídl čtyři stakes dostihy včetně poslední Gr.1 zkoušky, kterou je sprint Diamond Jubilee Stakes (Gr.1, 1200 m, 600.000 liber, záznam) pro čtyřleté a starší koně.


V něm se po čase znovu prosadil žokej Tom Queally, bývalá stájová jednička u Henry Cecila a partner Frankel, Midday a dalších hvězd, který po odchodu z Warren Place působil na volné noze. Dnes byl v sedle THE TIN MANA (Equiano), druhého favorita a nakonec měl nejvíce sil, byť stewardi dlouho zkoumali závěr a interference mezi nejlepšími třemi. Druhé místo uhájil Tasleet (Showcasing), třetí peníze získal favorizovaný Limato (Tagula), který byl konfliktem postižen nejvíce. (miv)
 

Timekeeper v Compiegne neuspěl (+ video)

24. Červen 2017 - 16:59

Do listed Grand Prix de Compiegne (L, 4+, 2000m, 60.000 €) dnes vyrazil vítěz loňského Slovenského derby Timekeeper (Galileo), kterého Josef Váňa svěřil žokeji Václavu Janáčkovi.


Dvojici se ale v listed konkurenci nedařilo, Timekeeper doběhl poslední, 5 délek za předposledním koněm. (miv) 

Poker Run třetí v Magdeburgu (+ video)

24. Červen 2017 - 15:06

Jediným českým koněm účastnícím se dnes dostihového odpoledne v Magdeburgu byl reprezentant Stall Vinklarek Poker Run v sedle s Carlosem Henrique. Poker Run si v dostihu na 1550 metrů nepočínal špatně a získal 410 euro za třetí místo. Celkem se tak letos na německých závodištích umístil již potřetí.


V Preis der GWG Gartenstadt Reform eG (4+, kat. E, 1550 m, 3.500 euro, záznam dostihu) čekalo na Poker Runa (Areion) osm dosud nevítězných soupeřů. Svěřenec trenéra Reného Vinklárka i z vysokého startovního čísla dobře odstartoval a v prvním oblouku již cválal na čele. Jeho kralování v dostihu skončilo 200 metrů před cílem, kdy přes něho přešla po chvíli vítězná Si Signora (Dream Ahead) trenéra Pyritze. Na cílové pásce Poker Runa ještě o krátkou hlavu porazil Wellensturm (Sehrezad) vedený Bauyrzhanem Murzabayevem. Za vítězkou zaostal česká zástupce o dvě a půl délky. (mze) 

Vizitky účastníků derby: 16. ZOCK

24. Červen 2017 - 10:55

Pro loňského šampióna dvouletých hřebců Zocka bude České derby již 10. startem kariéry. V tomto směru je společně s George Boolem nejzkušenějším koněm startovního pole. Pomůže mu zkušenost v boji o vavřínový věnec?  

  ZOCK (FR) 
Rock of Gibraltar - Zanet (Enrique)
Majitel: Joly
Chovatel: J.C. Seroul            
Trenér: Helena Blažková
Jezdec: ž. Jaromír Šafář
Vývoj handicapu v ČR: 62-70-69-68-73/77,5-78

Kariéra:
Zock byl zakoupen prostřednictvím Chris Richner Bloodstock na srpnové dražbě ročků v Deauville za 30.000 euro.

Zock debutoval už 29. května v prvním sezónním dostihu pro dvouleté na 1000 metrů, který jistě o 1 3/4 délky vyhrál. Vítězství si nenechal vzít ani v Simsonově ceně (video), v níž o 2 1/4 délky zdolal Sašu. Z bratislavské Cenu Muscatite (II.k., 1200 m) přivezl třetí peníze, v Ceně Masise (I., 1200 m, video) mu Saša vrátila porážku ze Simsonky a porazila jej o 3 délky.  V Gerschově memoriálu (L, 1400m, video) skončil třetí, na vítězného Sir Sun ztrácel 2 1/2 délky (zdolal všal Dominiqua i Nagano Golda), Sir Sunovi však porážku vrátil hned v následujícím startu a nejdůležitějším dostihu pro dvouleté Ceně zimního favorita (video), kterou po boji finišem vyhrál o hlavu před Dominique.
Letos absolvoval tři starty, výsledky mají spíše sestupnou tendenci. V Ceně tříletých hřebců (video) na 1400 metrů nestačil na Mamadyshe, ve Velké jarní (video) doběhl třetí za Sir Sun a Noble Cliffs, ve Velké červnové, prvním testu na distanci delší než míle, skončil pátý (video).

Rodokmen:
Otcem Zocka je ostřílený coolmorský plemeník Rock of Gibraltar, na dráze excelentní mílař, v chovu otec 117 blacktype vítězů. Průměrná vítězná distance jeho potomků je rovná jedna míle, dokáže ale dát i vytrvalce, jak ukazuje mj. i v ČR působící plemeník Brusco.
Matka Zanet vyhrála jako dvou a tříletá 3 dostihy na distancích od 1550 do 2000 metrů, doběhla též třetí v listed Prix Delahante na 1800 metrů.  Zock je jejím druhým potomkem, jeho o rok starší pravý bratr Zenat vyhrál ve Francii dva dostihy na 1500 a 1600 metrů.   

Resumé:
Šampión dvouletých hřebců je dalším třídovým koněm na startce derby, u kterého panují oprávněné obavy o schopnosti prostát trať 2400 metrů. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ji prostát mohl a proto bude podle nás pro něj maximem zisk nižší dotované pozice. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD
13. DOMINIQUE
14. SIR SUN
15. IRWIN FORGE

Nedělní chuchelský galaprogram s pěti významnými dostihy

23. Červen 2017 - 22:00

Celkem pět jedničkových dostihů a také první větší dostih pro dvouleté koně, Simsonovu cenu, nabídne nedělní dostihový galaprogram v pražském Conseq Parku. Vrcholu odpoledne, 97. Českému derby České podnikatelské pojišťovny, jsme věnovali hodně místa, ale za pozornost určitě stojí i další dostihy dne. Mítinku se také zúčastní šampioni Dally Hit, Mikesh a Touch of Genius. Zaznamenali jsme pro vás slova, která o nich včera zazněla na tiskové konferenci z úst jejich trenérů nebo majitelů. 


Druhým nejvíce dotovaným dostihem odpoledne je 58. Conseq Zlatý pohár na 2400 metrů a určitě hodně sledovaným bude návrat vítěze derby z roku 2015 Touch of Genia (Galileo), který naposledy startoval 17. července 2016 v Bratislavě. "Touch of Genius si v dostihu v Bratislavě přivodil zranění šlachy. Byly mu aplikovány kmenové buňky a museli jsme mu dopřát čas. V práci vypadal výborně, chodil s Aeneasem a s Tamarind Covem. Těšíme se ve Zlatém poháru na něho," svěřil na včerejší tiskové konferenci pan Josef Dufek, majitel stáje Statek Blata Český ráj. Touch of Genia poprvé povede žokej Tomáš Lukášek a společně budou mít devět konkurentů včetně vítězů Zlatého poháru ze sezóny 2014, Always On Sunday (Sunday Break) a Zuzany Vokálkové. Z Velkých Karlovic ale přijede ještě další zajímavý kůň - vítěz deseti dostihů nejvyšší kategorie, sedmiletý Legionar (Lateral). Ten po sedmém místě na Turf Gala přešel od trenérky Kubovičové k Františku Holčákovi a byla pro něho registrována stáj SKY GROUP ČR. Do boje o přední místa patří také vítěz Memoriálu Vastimila Smolíka Solar Eclipse (Montjeu), Fernando (Sabiango) a Victory Bowl (Turtle Bowl). Překvapit ale může trojkový vítěz z Mostu Skyline Runner (Zoffany) s Francouzem Lemaitrem v sedle.

Pouhých šest koní bude mít startu 14. Tattersalls Mile. Její obsazení je však výborné. Spoustu příznivců bude mít Kůň roku a rekordmanka pražské dráhy na 1800 metrů Dally Hit (Ad Valorem), o které včera pohovořila na tiskové konferenci trenérka Ing. Ivana Pejšková. "Letošní zima byla delší, chyběly nám tři týdny. Když bych přípravu uspěchala, skončila by Dally Hit s formou někdy v srpnu. Je důležité, aby třídový kůň udržel formu po celou sezónu. Na to, že je kůň jarní, letní nebo podzimní, se už dnes nehraje. Velkou dubnovou tedy měla Dally Hit jako přípravu, ve Velké květnové ceně už šla lépe a poslední zkoušku, Červnový pohár, vyhrála v rekordním čase.  Dostih se odehrál ve vysokém tempu, ale Dally byla v průběhu dostihu ušetřena a nemusela se v dostihu vydat. Za dva a půl týdne od té doby se dostala do dobré formy, je na tom před Tattersalls Mile dobře."  Dally Hit se podruhé v kariéře poměří s letos ve třech startech neporaženým Aldarem (New Approach) a rovněž podruhé se utká s vítězem Velké dubnové ceny Father Frostem (Rip Van Winkle). Ten v posledních třech startech startoval úspěšně v Milánu, kde rovněž získal dvě druhá místa v grupě 3. A neméně zajímavým účastníkem Tattersalls Mile je reprezentant stáje Leram Phu Hai (Elusive City), který možná tímto dostihem zakončí svou úspěšnou kariéru. Podruhé se ukáže na českém závodišti. Jeho jediný tuzemský start se odehrál v sezóně 2015 v milionovém dostihu na Leram European Jockey´s Cup, kde skončil čtvrtý.Událostí nedělního chuchelského galaprogramu bude také comeback vítěze derby ze sezóny 2015 Touch of Genia. Naposledy na pražském závodišti startoval v září 2015, kdy zvítězil v Leram European Jockey´s Cup Long

Dalším jedničkovým dostihem svátečního programu bude 13. Cena TRM na 1200 metrů. V jedenáctihavém poli je i trojnásobný šampion sprinterů Mikesh (Majestic Misslie), kterého s nadsázkou přirovnává jeden ze spolumajitelů stáje Kelso Stables Martin Cáp k fotbalistovi Rosickému. "Je taky dobrý, má zdravotní historii a je starý... Mikeshovi by více vyhovoval dostih na kilometr, ale takový teď pro něho nebyl. Mikesh nyní ale zažívá druhé mládí, protože pracuje ve dvou koních, dosud trénoval sám. Máme totiž dvouletého koně, kterého učí a pracuje tak více soustředeně než dříve." Zajímavou informací je také to, že se Mikesh zúčastňuje derby-mítinku nepřetržitě od roku 2012. Mezi jeho soupeři v neděli budou např. vítěz Gomba handicapu a v dakších třech dostizích umístěný Master of Gold (Gold Away), první dva koně z Ceny Jezdectví - Kobi (Toylsome) a Hello Hobby (Intense Focus) nebo v Bratislavě velmi úspěšná Efily (Slickly). V poli jsou také dva tříletí koně - účastník Velké jarní ceny Darien (Blue Coral) a nová akvizice stáje DAR Benidiction (Zebedee), která se poprvé prezentovala za středisko Darhorse pátým místem na Turf Gala v dostihu na 1200 metrů.

Derby-den také zahrnuje zkoušku tříletých klisen, 38. Cenu Wago. Mezi devíti adeptkami dostihu není velká favoritka, ale dobré šance mají klisny umístěné v tuzemské resp. slovenské Jarní ceně klisen, tedy Coffola (So You Think) a Celeste (Ryan). Hessoesse (Cima de Triomphe) by měla mít  na víc, než na vítězství ve IV. kategorii a určitě je s ní počítáno do Oaks. Dotované umístění nepřekvapí ani od Tafilly (Red Rocks), která se neprosadila ve slovenských velkých testech pro klisny, ale obsazení Ceny Wago není úplně velké. Samozřejmě se může výrazně zlepšit i některá z klisen startujících dosud pouze v nižších kategoriích.

Dva dostihy jsou v rámci derby-dne také vyhrazeny nejmladšímu ročníku. Dostihové odpoledne otevře Cena výživových programů Fitmin o 60.000 Kč, kde osm debutantů prověří dvakrát umístěná Dark Alighieri (Durante Alighieri) a před třemi týdny druhá Drakyáda (Egerton). Naopak předposledním bodem programu bude tradiční Simsonova cena Tüchler se sedmi startujícími. Kissi Boy (Bully Pulpit), Mambo (Bully Pulpit) a Golden Alighieri (Durante Alighieri) už okusili chuť vítězství. Naopak příbuznou vítěze Irish Saint Leger Sans Frontieres (Galileo), tmavou hnědku Rabbit Bated (Bated Breath), a hnědáka Lianela (Champs Elysees), jehož matka se umístila v německých Listed, čeká dostihová premiéra.

Start prvního dostihu je naplánovaný na 14. hodinu, areál závodiště bude otevřený pro veřejnost již od 12 hodin. Pořadatel doporučuje návštěvníkům, aby si naplánovali příjezd na závodiště ideálně okolo 13. hodiny. Vstupné pro dospělé včetně barevného Dostihového programu je 250 Kč. Mládež do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 61 let zaplatí 100 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Michaela Zemanová

Související článek: Nejzajímavější informace z tiskovky k Českému derby

Vizitky účastníků derby: 15. IRWIN FORGE

23. Červen 2017 - 21:50

Na startu letošního derby jsou tři koně, pro které bude derby premiérou na chuchelské dráze. Zatímco dosud jen ve Francii startujícího Stellar Speeda a v Irsku a na Slovensku běhajícího George Boole čeká v neděli i český debut, jeden ze dvou odchovanců českých chovatelů na startu - Irwin Forge, už jednou v ČR běhal - jako dvouletek ve Slušovicích. Po devíti měsících se vrací na české dráhy v nejtěžším testu své kariéry.  

  IRWIN FORGE (FR) 
Fuisse - Irish Queen (Secret 'n Classy)
Majitel: UTRIN
Chovatel: Manažerská akademie jakosti            
Trenér: Radek Holčák
Jezdec: ž. Zdenko Šmída
Vývoj handicapu v ČR: 59 - 70,5/74 - 75 - 74

Kariéra:
Ve Francii narozený vlastní odchovanec stáje Utrin, respektive Manažerské akademie jakosti.

Hřebec debutoval 17. září ve Slušovicích v trojce na 1600 metrů, ve které obsadil čtvrté místo (video). Od té doby už běhal jen v Bratislavě, kde hned první start - 2. října v trojce na 1600 metrů (video), proměnil to tuhém boji ve vítězství, stejně jako dvojku na 1700 metrů (video).
Vítězně vstoupil i do letošní sezóny, když po tuhém boji o krk vyhrál Cenu trojročných žrebcov (video). Poté finišoval třetí ve slovesnké Velké jarní na 1700 metrů (video), kterou vyhrál George Boole. Poslední start před derby absolvoval rovněž v Bratislavě v tamním Starohájském kritériu na 2000 metrů (video), ve kterém obsadil osmé místo.

Rodokmen:
Irwin Forge pochází z třetího ročníku vítěze Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1, 1600 m) a dalších 4 blacktype dostihů na míli Fuisse (Green Tune), též druhého v Prix du Jockey-Club (Gr.1, 2100 m). Plemeník, působící na Haras du Quesnay s poplatkem 2.500 €, dal zatím jediného blacktype vítěze valacha High Alpha, který vyhrál v Deauville listed na 1600 metrů.
Matka Irish Queen na rovinách nezvítězila, ale doběhla třetí v Ceně trojročných kobýl (I.k., 1700m) , později přešla do překážkovéh provozu a vyhrála cross-country IV. kategorie na 3400 metrů v Pardubicích. Irwin Forge je jejím druhým potomkem, předchozí, klisna Ilissa Desert (Next Desert) získala 4 umístění na tratích 1200 - 1400 metrů.  

Resumé:
Šampión dvouletých hřebců na Slovensku ztrácí v posledních startech dřívější kredit, pravděpodobně i kvůli prodlužování distance. Může mu pomoci nedávná změna prostředí a trenéra, i tak ale patří k outsiderům. (miv)


foto Zenon Kisza

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD
13. DOMINIQUE
14. SIR SUN

Coolmorský Gr.1 double ve 4. dni Royal Ascotu

23. Červen 2017 - 18:30

Předposlední den mítinku Royal Ascot přinesl dvě Gr.1 zkoušky a obě získali svěřenci Aidana O'Briena z coolmorského týmu a oba vedl první jezdec stáje Ryan Moore.


Commonwealth Cup (Gr.1, 3, 1200 m, 400.000 liber, záznam) udržel čisté konto dosud v pěti startech neporažený CARAVAGGIO, už loni v Ascotu úspěšný, který tak korunoval skvělé výsledky předčasně uhynulého Scat Daddy (Johannesburg), kterému v Ascotu vyběhlo 5 potomků a 4 zvítězili. CARAVAGGIO, který před startem zlobil v boxech, v dostihu vcelku bez problémů zdolal dvojici Godolphinu Harry Angel (Dark Angel) - Blue Point (Shamardal).  

Přímo koncertem Aidana O'Briena byl vrchol dne Coronation Stakes (Gr.1, 3 kl., 1600 m, 430.000 liber, záznam), ve kterém jeho svěřnkyně obsadily první tři místa. Roli horké favoritky splnila vítězka anglických i irských 1000 Guineas WINTER (Galileo), která zvítězila o 2 1/4 délky před Roly Poly (War Front), další krk zpět doněhla Hydrangea (Galileo). 

Zajímavé byly i ostatní dostihy. V úvodních Albany Stakes (Gr.3, 2, 1200 m, 80.000 liber, záznam) se znovu prosadil francouzský zástupce, ve dvou startech neporažená DIFFERENT LEAGUE (Dabirsim) trenéra Matthieu Palussiera, v jehož sedle slavil první ascotské vítězství Antoine Hamelin. 
"Ascotské derby" King Edward VII Stakes (Gr.2, 3, 2400m, 225.000 liber, záznam) získal vítěz Dante Stakes a desátý z Epsomu PERMIAN (Teofilo) s Williamem Buickem, půl délky před Khalidim (High Chaparral) a favorizovaným Crystal Ocean (Sea The Stars). (miv)

 

Vizitky účastníků derby: 14. SIR SUN

23. Červen 2017 - 14:05

Tenhle kůň umí překvapit. Loni s eventuálkou 150:10 vyhrál EJC Lokotrans Gerschův memoriál, letos, s eventuálním kurzem 120:10, jistě ovládl druhý klasický dostih sezóny Velkou jarní cenu. Hřebec ze sprinterské linie to rozhodně nebude mít na trati 2400 metrů lehké, ale jak už dvakrát předvedl - tenhle kůň překvapit umí. 

  SIR SUN (FR) 
Power - Summer Stage (In The Wings)
Majitel: Lokotrans
Chovatel: Noorthof Nv            
Trenér: Luboš Urbánek
Jezdec: ž. Jiří Chaloupka
Vývoj handicapu v ČR: 61 - 70,5/72 - 80

Kariéra:
Privátně zakoupený Sir Sun má bohatou dražební historii. Už jako hříbě byl v prosinci 2014 nabídnut na Breeding Stock Sale, kde jej za 6.000 € vydražila Fresnay Agricole S.A.S. O necelý rok později se do Deauville vrátil Sir Sun znovu, tentokrát na listopadovou Autumn Mixed Sale, kde jej za 13.000 € získal George Mullins. V dubnu 2016 byl nabídnut na Breeze-Up dražbě v Doncasteru, kde jej však za 12.000 liber koupil zpět jeho majitel. Objevil se i v katalogu červnové Summer Mixed Sale společnosti Arqana v Deauville, ale z dražby byl nakonec stažen.

Hřebec debutoval pátým místem v trojce v Karlových Varech na 1200 metrů (video), na stejné dráze, ale už distanci 1600 metrů, v polovině srpna doběhl druhý, krk za Polyantou (video). Poté poměrně nečekaně vyhrál Gerschův memoriál (L, 1400 m, video), v němž zdolal Zocka, Dominiqa i Nagano Golda a především - ukázal slušný finiš a předvedl se i jako bojovník. Sezónu zakončil třetím místem v Ceně zimního favorita (L, 1600 m, video), kde také bojoval a možná pro něj přišel cíl o pár cvalových skoků dřív.
Letos absolvoval jediný start - vítězný ve Velké jarní ceně (L, 1600 m, video), kterou vybojoval finišem z posledního místa.  

Rodokmen:
Sir Sun pochází z prvního ročníku vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1, 1600) Powera, který jako dvouletek vyhrál National Stakes (Gr.1, 1400 m) a finišoval na druhém místě v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). V úvodním ročníku má coolmorský plemeník zatím 5 blacktype vítězů, kterým vévodí na Novém Zélandu narozená Gift of Power, která jako dvouletá vyhrála Wakefield Challenge Stakes (Gr.2, 1100 m). Všech 5 stakes vítězů získalo blacktype vítězství ve dvou letech, Power zatím nemá žádného tříletého blacktype vítěze.
Matka Summer Stage neběhala, ale již dala včetně Sir Suna 4 vítěze. Nejlépe si z nich vedla Summer Star (Medicean), vítězka listed bumperu na 3200 metrů. Také Summer Quality (Duke of Marmalade) dokázala uspět na delších distancích, v Deauville vyhrála na all-weatheru handicap na 2500 metrů, její otec však měl podstatně dále distanční optimum než otec Sir Suna.

Resumé:
Možná to v souvislosti s úvodníkem k této vizitce bude vypadat trochu podivně, ale jestli je na startce letošního derby kůň, u kterého by nás nepřekvapilo skoro žádné umístění, je jím Sir Sun. Hřebec bezesporu disponuje vysokou třídou, silným finišem a, podíváte-li se třeba na poslední metry Gerschova memoriálu, i odhodláním nepustit soupeře před sebe. Na druhou stranu je vnukem sprintera Oasis Dreama, jehož synové vesměs dávají rané a rychlé koně a přesně tak se zatím projevuje i Sir Sunův otec Power. Více šancí na to prostát derby trať dává mateřská část rodokmenu, především mateřský otec In The Wings, nicméně ani v dalších generacích moc vytrvalosti nenajdeme. Myslím, že 1600 nemusí být jeho strop, ale moc nevěřím, že by v poctivém dostihu dokázal prostát jeden a půl míle. Vzhledem ke své třídě však může pomýšlet na tabulové umístění. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD
13. DOMINIQUE


Capferret s ž. Myškou ovládli Listed v Auteuil (+ video)

23. Červen 2017 - 12:52

Velkého úspěchu dnes dosáhli v Auteuil stáj Meridian manželů Poledníkových, trenérka Štěpánka Myšková a v neposlední řadě žokej Jaroslav Myška. Pětiletý vraník Capferret totiž neprohrál v českém tréninku ani potřetí za sebou a dokázal s převahou vyhrát Listed o 155.000 euro, steeplechase Prix Rigoletto na 4400 metrů. Pět týdnů týdnů po úspěchu v rámcovém dostihu v Auteuil dokázal Capferret získat 55.200 euro za vítězství v Listed.


Na start Prix Rigoletto (5+, steeplechase, 4400 m, 155.000 euro) se postavilo sedm koní a zástupce tréninkového střediska Valy Capferret se vydal na trať s 18 překážkami v pozici až šesté šance (7:1). Dostih od startu v pomalejším tempu vodil Saint Richard (Turgeon), za kterého usadil Jaroslav Myška Capferreta. Saint Richard cválal na čele s několikadélkovým náskokem, ale na začátku poslední třetiny dostihu se soupeři dostali do těsného kontaktu. Jaroslav Myška poslal Capferreta do čela tři překážky před cílem a po posledním skoku snadno odrazil snahy soupeřů a zvítězil o dvě a půl délky před Viking De Balme (Cachet Noire) a Mon Nickson (Nickname). Favorizovaný Unzo Du Bara (Network) skončil až čtvrtý. (mze)  

Vizitky účastníků derby: 13. DOMINIQUE

23. Červen 2017 - 11:33

Když v roce 2009 vydražil Chris Richner za 10 tisíc eur ve Francii ročního hřebce z klisny Dentelle, jistě netušil, že díky němu bude za pár let pozorně sledovat všechny další její potomky, hledat je na dražbách i nabízet chovateli privátní nákup. Vyplatilo se a v neděli bude mít Dominique možnost to ještě umocnit.      

  DOMINIQUE (FR) 
Motivator - Dentelle (Apeldoorn)
Majitel: Dr. Charvát
Chovatel: Jean-Pierre Colombu                   
Trenér: Pavel Tůma
Jezdec: ž. Jaroslav Línek
Vývoj handicapu v ČR: 63 - 68 - 72,5/76 - 74,5

Kariéra:
Dominique byl zakoupen na říjnové dražbě ročků v Deauville prostřednictvím Christiana Richnera za 40.000 €.

Debut absolvoval už na konci června v Bratislavě, kde jistě o 3/4 délky pěkným finišem vyhrál dostih IV. kategorie na 1000 metrů (video). Poté se postavil na start Gerschova memoriálu (L, 1400 m, video), ve kterém skončil čtvrtý, 2 3/4 délky od vítězného Sir Sun a krk za Zockem, ale před Nagano Gold. Sir Sunovi porážku vrátil v Ceně zimního favorita (L, 1600 m, video), ale těsně podlehl Zockovi.
Letošní sezónu otevřel sedmým místem ve Velké jarní ceně (video), poté se postavil na start Velké červnové ceny (video), v níž skončil šestý za pěticí koní, s nimiž se střetne i v derby. 

Rodokmen:
Dominique se synem prvního ze čtyř Montjeuových vítězů Epsom Derby Motivatora. Otec 24 blacktype vítězů v čele s famózní Treve, dvojnásobnou vítězkou Prix de l'Arc de Triomphe, je zdrojem vytrvalosti.
Matka Dentelle je českým turfmanům dobře známá díky trojici svých potomků, kteří patřili či patří k domácí špičce. My Old Husband (Gentlewave), kterého později Jiří Charvát přesunul do francouzského tréninku, vyhrál v zemi galského kohouta dva listed dostihy na 2400 metrů, jeho o 4 roky mladší polosestra Dumnonia (Silver Frost) vyhrála Jarní cenu klisen v Čechách i na Slovensku a doběhla druhá v listed v Itálii.  

Resumé:
Dominique není koněm, kterému by chyběla vytrvalost, ovšem zatím se zdá, že k úspěchu v Českém derby mu schází trochu třídy. Podle nás by vrcholem pro něj byl zisk dotovaného místa za tabulí. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD

Vizitky účastníků derby: 12. NAGANO GOLD

23. Červen 2017 - 9:11

Je to kůň, který se k dosud neohroženému Black Canyonovi přiblížil na nejkratší vzdálenost - v Karlových Varech na něj ztrácel jen krátkou hlavu. Nutno dodat, že tehdy nosil o 4 kilogramy víc, ale tenhle nenápadný bojovník, pořízený za zlomek cen svých soupeřů, bude chtít favorita prohnat i bez váhového zvýhodnění. Dokáže to?  

  NAGANO GOLD (GB) 
Sixties Icon - Never Enough (Monsun)
Majitel: Syndikát V3J
Chovatel: J. Knight & E. Cantillon             
Trenér: Grzegorz Wroblewski
Jezdec: ž. Bauyrzhan Murzabayev
Vývoj handicapu v ČR: 64,5/67 - 72 - 74,5

Kariéra:
Nagano Gold byl zakoupen jako odstávče na Tattersalls December Foals Sale za 3.500 gns..

Hřebec debutoval 4. září loňského roku v Chuchli, kde v dostihu EBF na 1400 metrů (video) doběhl druhý, krk za Gold Evasive. O tři týdny později se postavil jako favorit na start Gerschova memoriálu (L, 1400 m, video), ve kterém skončil až sedmý, z nedělních soupeřů jej zdolali Sir Sun, Zock a Dominique.
Do letošní sezóny vstoupil hned v prvním dostihu sezóny, chuchelské čtyřce na 1800 metrů (video), kterou jistě pěkným finišem vyhrál, 3 1/4 délky před vodícím Silver Ball.  V Jarní ceně Fredricks & von der Horst (II.k., 2000 m, video) jen těsně prohrál s Black Canyonem, ovšem dostával od něj čtyři kilogramy. Čtyři délky za ním skončil Fighting Lips, další dvě ztrácel Aeneas. Poslední vystoupení před Českým derby absolvoval v chuchelské trojce na 2400 metrů (video), kterou stylem start-cíl lehce o 15 délek před Aeneasem proměnil ve vítězství.  

Rodokmen:
Nagano Gold pochází z pátého ročníku vítěze anglického St. Leger (Gr.1, 2800 m) a Jockey Club Stakes (Gr.2, 2400 m) Sixties Icon (Galileo). Ten dosud dal 7 blacktype vítězů včetně argentinského Gr.1 vítěze Sixties Song, vítěze nejslavnějšího jihoamerického dostihu Gran Premio Internacional Carlos Pellegrini (Gr.1, 2400 m). V Evropě je většinou partnerem klisen s rychlým pedigree, a tak jeho evropští blacktype potomci jsou úspěšní na kratších distancích než je 2400 metrů.
Matka, Monsunova dcera Never Enough, neběhala, ale již dala blacktype vítěze - valacha Jamr (Singspiel), vítěze Abu Dhabi Championship (Gr.3, 2200 m) a další 4 vítěze.  

Resumé:
Nepochybně jeden z nejvážnějších uchazečů o úspěch. Rodokmen nedává pochyb o jeho vytrvalosti, tu nakonec dostatečně demonstroval i na dráze, kde dokázal nejen vyhrát start-cíl, ale též vyhrát silným finišem, kterým překonal soupeře. Z tohoto pohledu se ukazuje jako méně "zranitelný" oproti favorizovanému Black Canyonovi, který zatím předvedl jen jeden styl, otázkou je, zda na něj má i dostatek třídy. Podle rodokmenu by mu dva měsíce od souboje s Black Canyonem měly pomoci, nicméně ani Black Canyon jistě nezůstal stát, přesto si myslím, že i s vyrovnanými hmotnostmi může favorita potrápit. Měl by bojovat o medailové pozice. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS

2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL

9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS


Vizitky účastníků derby: 11. NOBLE CLIFFS

22. Červen 2017 - 22:12

Čtyři ročky koupila stáj Pegas před dvěma lety na evropských dražbách a tři z nich se dostali na startovní listinu Českého derby. Už nyní rozhodně zajímavou bilanci by tato trojice v neděli ráda ještě okořenila dotovaným umístěním a nejlépe vítězstvím, na které majitel stáje Jiří Trávníček čeká řadu let. Řeší nyní ve Zhoři dilema, zda jít s každým koněm sólo, či jednoho obětovat ve prospěch ostatních? 

  NOBLE CLIFFS (FR) 
Canford Cliffs - Noble Ginger (Generous)
Majitel: DS Pegas
Chovatel: Mr Dieter Burkle                   
Trenér: Dalibor Török
Jezdec: ž. Jack Mitchell
Vývoj handicapu v ČR: 65,5 - 69,5/69,5 - 79

Kariéra:
Noble Cliffs byl zakoupen jako roček prostřednictvím Janda Bloodstock na říjnové dražbě ročků v Deauville za 40.000 €.

Noble Cliffs absolvoval svůj debut ve Francii, kde ve Vichy v dostihu na 1600 metrů v polovině srpna skončil na 14. místě. O měsíc později se poprvé představil českým divákům ve Velké Chuchli a tamní trojku na 1600 metrů (video) pro sebe rozhodl stylem start-cíl a výrokem velmi lehce 5. Sezónu uzavřel pátým místem v Ceně zimního favorita (video).
Letošní sezónu odstartoval 24. dubna v Compiegne v dostihu o 26.000 € na 1600 metrů, kde skončil osmý z deseti koní. Druhý a zatím poslední start absolvoval ve Velké jarní ceně (L, 1600 m, video), ve které skončil na druhém místě. 

Rodokmen:
Noble Cliffs pochází z druhého ročníku skvělého mílaře Canford Cliffse (Tagula), pětinásobného Gr.1 vítěze, který zvítězil mj. v Irish 2000 Guineas, Queen Anne Stakes, Sussex Stakes či St James's Palace Stakes. Do chovu byl zařazen v Coolmoru, ale prvními výsledky výrazně neoslnil. Dosud dal 7 stakes vítězů, nejlepším z nich je dvouletý Gr.2 vítěz na distanci 1200 metrů Painted Cliffs. Na blacktype úrovni jeho potomci vesměs sbírají úspěchy na distancích do jedné míle, mezi jeho stakes vítězi ale najdeme zajímavou výjimku - australského valacha Dorset Noble, který v Jižní Africe vyhrál East Cape Derby (Gr.3) na 2400 metrů a jehož matka je, stejně jako matka Noble Cliffse, dcerou vítěze Epsom Derby Generouse.
Matka Noble Ginger vyhrála jako tříletá debut na 2100 metrů, na stejné distanci získala i třetí místo v Gr.3 Prix de Flore a páté v listed na 2400 metrů. 

Resumé:
Noble Cliffs od Velké jarní ceny nestartoval a dosud nešel delší distanci než 1600 metrů. Jeho otec byl předním mílařem, nicméně vlivy na mateřské straně rodokmenu dávají Noble Cliffsovi šance i na delších distancích. Disponuje solidní třídou, ovšem teoreticky je z trojice koní DS Pegas pro derby zřejmě nejslabší a je otázkou, zda do derby nenastoupí s cílem dělat tempo a pomáhat Black Canyonovi spíše než realizovat vlastní ambice. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL

9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS


Ascot Day 3: Order of St George obhajobu nestihl

22. Červen 2017 - 18:00

Vrcholem třetího dne mítinku Royal Ascot byl jeden z nejstarších a nejslavnějších dostihů vůbec - supervytrvalecký Gold Cup (Gr.1, 4+, 40000 m, 400.000 liber, záznam), ve kterém loňské vítězství obhajoval a v roli desetinového favorita odskakoval Order of St George (Galileo).

Pětiletý svěřenec Aidana O'Briena sice podal heroický výkon, na vítězství to ale nestačilo. Ryan Moore v jeho sedle si nechal příliš utéct čelo dostihu, a v polovině rovinky se zdálo, že ze zadu útočící favorit nemá šanci vyhrát. Ten však ještě zapnul, míjel soupeře za soupeřem a dostal se až na úroveň vedoucího BIG ORANGE (Duke of Marmalade), nakonec ale cílová fotografie rozhodla, že vítězem se Big Orange, připravovaný Michaelem Bellem, kterého skvěle odjezdil James Doyle. 

Big Orange, který dosud získal čtyři Gr.2 vítězství, je pátým Gr.1 vítězem bývalého coolmorského plemeníka, nyní v Jižní Africe působícího Duke of Marmalade (Danehill), mj. též otce vítězky našeho Oaks Saltanat.  

První dostih třetího dne Norfolk Stakes (Gr.2, 2, 1000m, 100.000 liber, záznam) znovu ukázal, jakou ztrátou pro Coolmore, respektive jeho americkou pobočku Ashford Stud, byl předčasný odchod plemeníka Scat Daddy (Johannesburg). Po včerejším vítězství Con Te Partiro v Sandringham Stakes (L) dnes další triumf přidal 16:1 nabízený SIOUX NATION, díky němuž si Aidan O'Brien a Ryan Moore přidali další do bohaté kolence ascotských vítězství. Druhý skončil Santry (Harbour Warch), třetí Cardsharp (Lonhro).

Ještě lépe si však vedli potomci šejkova plemeníka Dubawi (Dubai Millennium), kteří dnes získali grupový double. Nejprve pátý z Epsom Derby BENBATL (Dubawi) ve službách Godolphinu vyhrál Hampton Court Stakes (Gr.3, 3, 2000 m, 90.000 liber, záznam) a hned vzápětí svěřenkyně Johna Gosdena CORONET (Dubawi) skvělým finišem získala pod Olivierem Peslierem "ascotské oaks" Ribblesdale Stakes (Gr.2, 3, 2400 m, 215.000 liber, záznam), když těsně před cílovou páskou překonala majitelku excelentního původu Frankel - Midday klisnu Mori. (miv) 

Nejzajímavější informace z tiskovky k Českému derby

22. Červen 2017 - 16:14

Dnes před polednem se v hotelu Park Inn v Praze 2 konala tisková konference k 97. Českému derby České podnikatelské pojišťovny konanému pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Na ní se hovořilo nejen o pěti jedničkových dostizích, ale rovněž o bohatém doprovodném programu. Vzhledem k omezené kapacitě parkovacích míst doporučuje ředitel Drahoš příjezd do Velké Chuchle okolo 13. hodiny, kdy už je připraven pro návštěvníky zajímavý program. Hosty tiskové konference byli rovněž trenérka Ivana Pejšková a majitelé Ing. Václav Luka a Josef Dufek, od kterých jsme se dozvěděli několik zajímavých vět. 


"V neděli nás čeká vrcholný dostih sezóny, ale i ostatní dostihy jsou velice zajímavé," řekl na úvod tiskové konference ředitel TMM s.r.o. Petr Drahoš. "Derby má silného favorita, ale pole je také velmi zajímavé. Především bych chtěl doporučit návštěvníkům dostihů včasný příjezd na závodiště. Pokud přijedou na 13. hodinu, budou moci v klidu zaparkovat a shlédnout módní přehlídku a výstavu obrazů Davida Denta. Rád bych také poděkoval hlavnímu sponzorovi České podnikatelské pojišťovně a rovněž generálnímu partneru areálu závodiště společnosti Conseq, bez které bychom nemohli řadu aktivit dělat." 

"Máme ke koním velmi blízko," odpovídal na otázku, zda-li bude v neděli v Chuchli přítomný, Ing. Richard Siuda, ředitel prodeje Conseq Investment. "Naším hlavním akcionářem je pan Vedral a s Velkou Chuchlí nás pojí spolupráce nejen ohledně dostihů, ale také prostřednictvím Skiparku a Kola pro život. Takže určitě nemůžeme v neděli ve Velké Chuchli chybět."

Majitel úspěšné stáje Statek Blata Český Ráj Josef Dufek svěřil, jaké jsou ambice s jejich Aeneasem, kterému se přezdívá Ananas. "Jsme zvědavi, jestli u Aenease bude pokračovat vzestup. Zpočátku působil zeleně, ale od jezdců jsme dostávali informace, že má potenciál. Máme velkou radost, že se dostal do derby a potěší nás umístění na tabuli. Jdeme do dostihu s čistou hlavou, na rozdíl od předchozích dvou let, kdy jsme byli favority." 

Radost z účasti v derby má také spolumajitel Nagano Golda, Ing. Václav Luka. "Je pro nás štěstím, že může Nagano startovat v derby. Je nejlacinějším koněm ve startovní listině. Při jeho nákupu jsme doufali, že bude užitečným koněm a tím, že je v derby, předčil naše očekávání. V derby rozhodne štěstí a dobrý průběh dostihu a tak nebudeme zklamaní, pokud získá páté nebo šesté místo. Původně přišel trenér s tím, že by ho mohl jezdit Dettori, ale ten nakonec odmítl angažmá kvůli oslavě své dcery. Mezitím se ale zranil, takže by ho stejně nemohl jezdit. Jsme rádi, že našeho koně jede Bauyrzhan Murzabayev, který má velkou motivaci a daří se mu v Německu, kde se rychle zařadil mezi špičkové jezdce. Po minulém víkendu už je devátý v německém šampionátu." 

Úspěšná trenérka Ing. Ivana Pejšková prezentovala na obsazení derby a jeho účastníky následující názor: "Jestli je derby-kůň dobrý, se ukáže až v srpnu a později, kdy se bude měřit se špičkou čtyřletých a starších koní. Účastníky derby bych rozdělila do tří skupin. Třetina koní nebudou vytrvalci, další třetina koní bude dobrých a bude se od srpna měřit se staršími koňmi, a zbývající třetina koní nedosahuje potřebných kvalit. Black Canyon ze startovní listiny vykukuje, ale zatím nepředvedl vytrvalost. Všichni ostatní koně mají šanci na dobré umístění - samozřejmě při potřebném štěstí a dobrém průběhu dostihu. Já si hlavně přeji, aby se derby odehrálo bez kolizí a v pěkném stylu. Dráha je dobře kropená, takže bude zapotřebí trochu štěstíčka. Mým opatrným tipem na vítěze derby je Nagano Gold. Dívala jsem se také na záznamy dostihů, kde běhal. V dostihu z poloviny května, kdy porazil Aenease o 15 délek, startoval i náš Argano, který byl třetí. Na základě tohoto výsledku jsme ho s majitelem škrtli z derby. Nagano vyhrál s lehkostí a radostí o tolik délek a za zbývající čas do derby nebylo možné natrénovat Argana, který je navíc pozdnější, aby mohl v derby uspět." 

Na tiskové konference vzhledem k současnému tropickému počasí také padla očekávaná otázka na předpokládaný stav dráhy. "Myslím, že by mohla být 3,3 až 3,4. Dopoledne před dostihy už kropit nebudeme, aby dráha nebyla kluzká." A jakou očekává Petr Drahoš v neděli  návštěvnost? "Vzhledem k horkému počasí něco přes 5000 lidí. To by bylo pro nás dobré číslo, nebyl by problém s parkováním. Rád bych ale ještě pozval trenéry a majitele na návštěvu stánku Tattersalls vedle dekorovacího paddocku. Je tam zajištěna tlumočnice, takže se vůbec není třeba obávat domluvy. Byli bychom rádi, kdyby stánek majitelé a trenéři stánek navštívili, a zeptali se, na to, co je zajímá, aby zástupci Tattersalls měli pocit, že jsou jejich prostředky dobře investovány." Aktivní účastníky dostihů bude jistě zajímat to, že před každým z osmi dostihů bude v paddocku vybrán "nejlépe upravený kůň" a jeho vodič obdrží právě od společnosti Tattersalls odměnu 500 Kč a láhev sektu Znovín Znojmo.

Součástí doprovodného programu také bude mezi druhým a třetím dostihem v malém paddocku slavnostní křest knihy "Sázka na outsidera" o Seabiscuitovi autorky Laury Hillenbrandové. Knihu bude křtít Josef Váňa společně s vydavatelem Josefem Joskem a bude možné si ji na závodišti zakoupit. 

Na tiskové konferenci se kromě 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny probírali také další jedničkové nedělní dostihy. Informace k nim obohacené o hlasy zástupců majítelů a trenérů přineseme zítra.

Michaela Zemanová 


Vizitky účastníků derby: 10. FIGHTING LIPS

22. Červen 2017 - 11:44

Z celá řady derby kandidátů Jiřího Charváta se po derby stali hvězdy poté, co se vrátili na kratší distance. To Fighting Lipse jistě nečeká. Polobratra druhého z Deutsches St. Leger sice též možná čekají větší úspěchy než tuto neděli, ale spíše s vyhlídkou na Saint Leger či jiné dostihy, ve kterých prodá své vytrvalecké vlohy.   

  FIGHTING LIPS (IRE) 
Mamool - Fair Dream (Dashing Blade)
Majitel: Dr. Charvát
Chovatel: Stall Parthenaue                   
Trenér: Pavel Tůma
Jezdec: ž. Jakub Pavlíček  
Vývoj handicapu v ČR: 55/61,5 - 68,5 - 73,5

Kariéra:
Zakoupen jako roček na zářijové dražbě v Baden-Badenu prostřednictvím Chris Richner Bloodstock za 55.000 €.

Fighting Lips debutoval devátým místem v poli deseti koní 28. srpna loni v bratislavské čtyřce na 1600 metrů (video). O dva měsíce později ve Slušovicích v trojce na 1800 metrů už si vedl podstatně lépe (video) a poté, co si dostih odvodil, skončil druhý délku za Stuke.
Letošní sezónu otevřel vítězstvím (video) v chuchelské čtyřce na 2400 metrů, poté finišoval na třetím místě v karlovarské Jarní ceně Fredricks & von der Horst (II.k., 2000 m, video) za Black Canyonem a Nagano Gold (ovšem před Aenasem), na bojující dvojici však ztrácel 4 délky. Ve Velké červnové (video) skončil čtvrtý.  

Rodokmen:
Fighting Lips je synem je synem vítěze Grooser Preis von Baden (Gr.1, 2400 m), Preis von Europa (Gr.1, 2400 m) či Yorkshire Cupu (Gr.2, 2800 m) Mamoola (In The Wings). Otec 7 blacktype vítězů se i v chovu projevuje jako zdroj vytrvalosti, jeho nejlepší potomek, dvojnásobný Gr.2 vítěz Lucas Cranach, mj. skončil třetí v Melbourne Cupu (Gr.1, 3200 m). 
Matka Fair Dream (Dashing Blade) se umístila v listed na 1800 metrů. Její nejúspěšnější potomek a zároveň pravý bratr Fighting Lipse Fair Boss doběhl druhý v Deutsches St. Leger (Gr.3, 2800 m).

Resumé:
Fighting Lips je koněm, kterému nebude dělat distance 2400 metrů problém, naopak na ní v poctivém dostihu může trochu získat oproti třídovějším, ale méně distančně vybaveným konkurentům. Jeho třída není malá, ale v nabitém poli letošní derby vidíme řadu třídovějších koní a jeho šance spíše v boji o umístění na tabuli. (miv)

foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE


Stránky