Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 18 min 46 sek zpět

Rabbit Trhový Štěpánov koupil v Irsku 15 hříbat

13. Listopad 2018 - 11:24

V pátek se v Irsku konala Flat Foal & Breeding Stock Sale, dražba hříbat a chovného materiálu, které se zúčastnila i stáj Rabbit Trhový Štěpánov, která si mezi nabídnutými hříbaty vybrala hned 15 nových posil své stáje, 8 hřebců a 7 klisen. Za hříbata, nakupovaná v cenách od 800 do 3000 euro, zaplatila celkem 25.900 €.


Mezi 15 vybranými hříbaty jsou dva potomci vítěze Epsom Derby Ruler Of The World (Galileo), který má v letošním úvodním ročníku dvouletých i první Gr.1 vítězku. Nadějí české stáje jsou za 3.000 € vydražený ryzák (lot 146) ze čtyřnásobné vítězky v USA a matky jednoho tamního vítěze klisny Razzleberry (Vindication) a za 2.000 € vydražená hnědka (lot 181) z francouzské vítězky Talon Bleu (Anabaa Blue), která v chovu dala devítinásobnou vítězku, v italských listed umístěnou Princesse Leila (Slickly).

Za 2.500 € získala stáj hnědáka (lot 121) po úspěšném sprinterovi Swiss Spirit (Invincible Spirit), druhého potomka vítězky dvou dostihů Miss Manduro (Manduro), umístěné v Premio Buontalenta (L) v Itálii. Jeho mateřský otec Manduro (Monsun), který se do paměti českých turfmanů zapsal úspěšným Black Canyonem, je otcem další z akvizic Rabbitu, za 3.000 € získané hnědky (lot 99) z chovu Windy Farm. Její matka Jawlah (Teofilo) vyběhla jen jednou bez úspěchu a posila Rabbitu je jejím prvním potomkem, je však polosestrou Gr.3 umístěné Yaseer (Dansili) a bába Tadris (Red Ransom) vyhrála dva listed dostihy v Anglii.


Klisna po Manduro, kterou Rabbit získal za 3.000 €, foto Tattersalls.ie
   
Za 3.000 € vydražil Rabbit i lot 75, ryzáka po vítězi Prix Maurice de Gheest (Gr.1, 1300 m) Garswood (Dutch Art), majícím letos na dráze první dvouleté, z nestartovavší Extent (Exceed and Excel), zatím nevyzkoušené matky, které vedle letošního hříběte je matkou roční klisny po Lethal Force. Stejnou sumu zaplatila úspěšná stáj i za tmavou hnědku (lot 64) po coolmorském Requinto (Dansili), užitečném otci dvouletých, z anglické vítězky Dialing Tone (Distant View), matky 4 vítězů včetně listed umístěné Avenue Montaigne (Showcasing).

Za 2.000 € putují do ČR hnědák (lot 98) po sprinterovi Red Jazz (Johannesburg), majícím letos první tříleté, z dvojnásobné vítězky v Německu Jasmina (Monsun), matky 2 vítězů z 5 startujících, dále tmavá hnědka (lot 81) z prvního ročníku sprintera Coulsty (Kodiac) z nestartovavší a v chovu zatím neprověřené Gin and Slim (Dark Angel) a také hnědka (lot 80) z prvního ročníku špičkového dvouletka, vítěze July Stakes (Gr.2) a Richmond Stakes (Gr.2) hřebci Mehmas (Acclamation), který po úvodní sezóně odešel do chovu. Matkou je nestartovavší Furnival (Street Cry), dcera dvojnásobné Gr.3 vítězky Wild Queen (Loup Sauvage), mající na dráze zatím jediného potomka, který získal 5 umístění.

Již výše zmíněný Requinto (Dansili) bude ve stáji Rabbitu zastoupen také za 1.200 € zakoupeným hnědákem (lot 107), prvním potomkem nestartovavší Laguna Sunrise (Footstepsinthesand). Rovnou tisícovku eur stála hnědka (lot 140) po listed vítězi Elzaam (Redoute's Choice), první potomek nestartovavší Poppea (Holy Roman Emperor), dcery vítězky Prestige Stakes (Gr.3) Germiniani (King of Kings).

Do stájí Rabbitu směřuje i čtveřice hříbat zakoupených za 800 €, nejnižší cenu, za jakou se na dražbě hříbata prodávala. Zda i za tuto sumu se dá v Irsku koupit dobrý kůň se nás budou snažit za 2 roky přesvědčit další potomek Elzaama (Redoute's Choice) hnědák (lot 169) z nestartovavší Solary (Danehill), matky 2 vítězů ze 3 startujících potomků, ryzák (lot 180) z prvního ročníku vítěze Coventry Stakes Buratino (Exceed and Excel) z vítězky dvou rovin a jedněch proutěnek Take It Easee (Noverre), matky 1 vítěze ze 3 startujících, dále tmavý hnědák (lot 114) po u nás díky Sir Sunovi již známém plemeníků Power (Oasis Dream) z jednou startovavší a v chovu dosud neprověřené Mabrokah (Lonhro) a také hnědka (lot 102) z prvního ročníku raného a rychlého Alhebayeb (Dark Angel) z jednou umístěné Karadenia (Zamindar), polosestry Gr.3 vítěze Karaktar (High Chaparral), zatím bez startovavších potomků.


Hřebec po Power, získaný stájí Rabbit Trhový Štěpánov za 800 €, foto Tattersalls.ie

Celkem bylo na dražbě prodáno 97 ze 195 nabízených koní, tedy jen polovina našla svého nového majitele, zatímco v loňském roce činil podíl prodaných 59% při vydražených 129 koních z 219 nabídnutých. Tržby tak výrazně klesly o 22%, průměrná cena ale stoupla o 4% na 6.176 €, medián však o 14% klesl na 3.000 €. (miv)
 

Žně českých překážkářů ve Fontainebleau

12. Listopad 2018 - 16:40

Po Miláně a Římu se dařilo českým koním také na překážkovém mítinku ve Fontainebleau. Trojice koní v českém tréninku zde získala vítězství, druhé a třetí místo. Žokejem Josefem Váňou mladším pro stáj Jürgen Heyne vedený Stafettino (It´s Gino).se navíc dokázal prosadit v jednom z vrcholů odpoledne, Prix Paiute  (5+, proutěné překážky, 3800 m, 45.000 euro).


Jedenáctihlavé pole Prix Paiute od startu vodila It´s Jennifer (Martaline) s Felixem de Gilesem a Stafettino cválal na čele pelotonu. Po polovině dostihu se sám pustil do stíhání klisny, přičemž před poslední zatáčkou ho soupeři dostihli. Stafettino ale cválal dál s chutí a Josef Váňa mladší počkal s útokem až na poslední překážku. Po jejím absolvování předvedl Stafettino nejsilnější finiš a dominoval snadno o čtyři a půl délky před Master Danem (Mastercraft). Svěřenec Josefa Váni Stafettino vydělal 21.600 euro, přičemž podle sázkového kurzu 16:1 měl doběhnout předposlední. Ve Francii získal v českém tréninku už třetí vítězství.

Výborný výkon také předvedl v prodejní Prix Hotel Mercure – Chateau de Fontainebleau (5+, steeple, 3850 m, 23.000 euro) letos teprve podruhé startující zástupce stáje Spedition Zavřel Mister Westminster (Hurricane Run), který pod Patrickem Boekhoutem skončil v dostihu o necelou délku na druhém místě.

Úspěchy zástupců českých stájí ve Fontainebleau završil v závěrečné Prix Colonel Beaujean (5+, crosscountry, 4600 m, 21.000 euro) sedmý z Velké pardubické, reprezentant stáje VaZi Bridgeur (Vendangeur) s Jaroslavem Myškou v sedle. Po aktivním průběhu dostihu dokázal získat třetí místo, deset délek za vítězným Rappeur des Mottes (Racinger), který byl favoritem dostihu. Bridgeur měl kurz na vítězství 15:1, což ho předurčovalo k výsledku doběhu na šesté
příčce.

Celkem čeští koně dnes na závodišti ve Fontainebleau získali na dostihových výhrách 30.060 euro!

Michaela Zemanová

Inzerce

Ročci s překážkovým potenciálem na prodej

 

  CHARIYDI (Mariydi - Charente, Lincoln)  CHRISMARY (Mariydi - Chrisanta, Bin Shaddad)  Polobratr vítěze Ceny Labe Cherwicka (L)   Z rodiny vítěze Velké pardubická Chalca

 Indian Eagle vyhrál listed v Římě!

11. Listopad 2018 - 15:51

Český turf získal dnes další, poměrně nečekané blacktype vítězství. Při svém prvním startu v českých službách se v supervytrvalecké Premio Roma Vecchia (L, 3+, 2800 m, 42.900 €) prosadil čtyřletý valach INDIAN EAGLE (Adlerflug) stáje DAR, v jehož sedle byl Silvano Mulas. Jeho listed triumf je nejen vrcholem dosavadní kariéry Indian Eagle, ale i největším úspěchem kariéry jeho trenéra Ludvíka Harise.


Německý odchovanec Indian Eagle získal v německém tréninku H. Greweho 4 vítězství a vydělal 48.500 €, v posledních dvou startech běhal prodejky ve Francii, první o 16.000 € vyhrál, v druhé o 14.000 € v Le Croise-Laroche doběhl druhý a byl zakoupen stájí Dar za 16.320 €. Do dnešní Premio Roma Vecchia (záznam) nastupoval jako třetí favorit v kurzu 4,8:1, v dostihu se prosadil jistě o 2 délky před domácím Menuhinem (Mujahid) s Dariem Vargiu v sedle. (miv)


Fitmin Cup pro Rabbit Trhový Štěpánov

8. Listopad 2018 - 14:34

Pokud by se některá ze sázkových kanceláří, vypisujících kurzy na české dostihy, odhodlala vypsat kurzy na vítěze Fitmin Cupu v roce 2020, byla by stáj Rabbit Trhový Štěpánov zcela jistě horkým favoritem na výhru. Nositelé bílozelených barev nejen že v loňském roce ovládli tradiční chuchelský seriál pro dvouleté koně českého chovu s výraznou převahou, ale tohoto úspěchu dosáhli již potřetí. Navíc vítězí s pozoruhodnou pravidelností - v letech 2014, 2016 a letos.


V letošním seriálu FITMIN CUP 2018 získala stáj Rabbit Trhový Štěpánov tří vítězství a šest umístění, o což se zasloužilo sedm reprezentantů stáje, kteří jsou zároveň všichni vlastními odchovanci. Druhá a třetí příčka patří stájím, jejichž reprezentanti opanovali zbylé dvě položky série: Gold & Turf, zastoupené koněm Big Ben (odchovancem společnosti Acton s.r.o.) a Racing Photo, kterou reprezentoval Well Absolut (odchovanec Hřebčína Napajedla).

V letošním roce bylo do FITMIN CUPU podáno 76 přihlášek, v 5 dostizích seriálu, v nichž si ti nejúspěšnější rozdělili ceny a prémie v celkové výši 400.000 korun, se celkem představilo 31 koní, kteří absolvovali 53 startů. Seriálu se zúčastnilo plných 50,8% všech dvouletých českých odchovanců, kteří letos startovali.


Výsledky FITMIN CUPU 2018

majitel koně stáje zisk Rabbit Trhový Štěpánov Dark Absolu, Goldenton, Fantastic Last, Maestro Alighieri, Motivator Lady, Sara Alighieri, Zamindarton 179 200 Kč Gold & Turf Big Ben 59 550 Kč Racing Photo Well Absolut 55 900 Kč Stáj ŠIMI Gilienne 21 700 Kč Pauzr-Ždírec Temigin 17 750 Kč Lokotrans Avant Tout 17 650 Kč Stáj JB Dream of Love 17 250 Kč Stáj Žďárský Cenná Naděje 15 250 Kč H&H J. Hrudka Salus 6 300 Kč MUDr. Eva Nieslaniková Dalandi 5 950 Kč Filipův kůň Irish Valentine 3 500 Kč


Vítězové jednotlivých dostihů FIMIN CUPU 2018

datum vítěz majitel chovatel 3.6. MOTIVATOR LADY Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Trhový Štěpánov 2.9. DARK ABSOLU Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Trhový Štěpánov 16.9. BIG BEN Gold & Turf Acton s.r.o. 7.10. WELL ABSOLUT Racing Photo Hřebčín Napajedla 28.10. ZAMINDARTON Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Trhový Štěpánov

 

Tomáš Janda jedním z nejaktivnějších kupců u Goffs

7. Listopad 2018 - 8:02

Včera skončila dvoudenní Goffs Autumn Yearling Sale, poslední evropská dražba ročků. Dražba, nabízející ročky v nižších cenových relacích, potvrdila stav, který na trhu panuje - o špičku je stále vyšší zájem, nižší spektrum nabídky se naopak cenově propadá. U Goffs bylo během dvou dnů prodáno 300 z 504 ročků, tj. jen 60%, zatímco před rokem činil podíl prodaných 72%, když bylo prodáno 312 ze 433 nabídnutých. Celkové tržby tak klesly o 25% na 1,641.750 €, průměrná cena o 21% na 5.473 € a medián dokonce o 36% na 3.000 €.


Již úvodní cen byl velmi aktivní Tomáš Janda, který koupil 5 ročků, druhý den jich ale získal dokonce 9 a dostal se mezi 10 nejaktivnějších kupců podle obratu. Většinu z nákupů druhého dne, celkem 5 ročků, realizoval pro stáj Westminster, přesněji řečeno pro její polské aktivity, a ti tedy putují k našim severním sousedům. Jednoho, za 3.000 € vydražený lot 537, březnový hnědák po Hillstar (Danehill Dancer) z nestartovavší Maritana (Rahy), matky vítěze Champagne Stakes (Gr.2) Close To You (Shinko Forest), koupil Tomáš pro slovenského klienta, s ostatními bychom se měli setkávat na našich drahách.

Už první den vybral Janda pro český turf ročka z prvního ročníku bělouše Kingston Hill (Mastercraftsman), vítěze Racing Post Trophy (Gr.1) ve dvou letech, který v klasickém věku vyhrál anglický St. Leger (Gr.1), doběhl druhý v Epsom Derby (Gr.1) a dnes působí v chovu v irském Coolmoru. Druhý den vydražil hned dva jeho potomky a opět klisny. Za 5.200 € získal lot 528, květnovou hnědku z nestartovavší Magnificent Bell (Octagonal), polosestry listed vítězky a matky blacktype vítěze klisny Esyoueffce (Alzao) a také valacha Manorson (Desert King), který vyhrál listed proutěnky. Sama Magnificent Bell dala zatím 7 potomků, každý z nich se ukázal na dráze, 5 zvítězilo včetně valacha Inventora (Alzao), který ze svých 7 vítězství získal 4 na proutěnkách, kde dosáhl i svého největšího úspěchu - třetího místa v John Smith's Top Novices' Hurdle (Gd2).

Druhá dcera Kingston Hilla, na konci dubna narozená bělka (lot 498), zakoupená za 2.800 €, je dcerou vítězky v Itálii Lally Mut (Muhtathir), matky 3 vítězů ze 3 startovavších potomků.

Vedle začínajícího Kingston Hilla získal Janda i ročka po již dokonale prověřeném hřebci - Kingston Hillovu kolegovi z Coolmoru Rock of Gibraltarovi (Danehill). Jeho v březnu narozený syn (lot 322), vydražený za 5.200 €, je druhým potomkem nestartovavší Classical Ballet (Selkirk), první dosud nevyběhl. Jandova akvizice se může pochlubit velmi zajímavým původem. Bábou hřebce je nestartovavší Razzle (Danzig), pravá sestra Rock of Gibraltarova otce Danehilla a zakoupený ryzák je tak 3x3 prochován na Danziga a Razyanu, oba Danehillovy rodiče, a to prostřednictvím pravých sourozenců. (miv)

       

Rád bych se příští rok posunul ještě výše, říká David Liška

6. Listopad 2018 - 16:57

Rozdílem deseti vítězství na druhého Ferhanova a celkovým  počtem 32 prvenství ovládl letošní rovinový jezdecký šampionát David Liška. Mladému jezdci se tak povedlo nejen stát se nejmladším žokejem historie, ale také jezdcem, který v nejnižším věku kraluje rovinovému žebříčku. Talentovaný Liška úzce spolupracuje s trenérem Lukou, který vysílá svěřence do dostihů po celý rok a je tedy nasnadě, že pro něj ještě sezóna neskončila. I o tom bude v rozhovoru řeč.


Davide, určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že dostihový rok 2018 je pro vás vzhledem k tomu, co se vám všechno jako jezdci povedlo, nezapomenutelný…
Ano, byla to nejlepší sezóna z mých dosavadních.  Jsem za ni moc rád, hodně mi toho v ní vyšlo. A musím poděkovat své přítelkyni a rodině za podporu. A samozřejmě také trenérům a majitelům za příležitosti, které jsem v dostizích dostal. Bez jejich přispění bych toho nedosáhl.

Ze kterých výsledků v sezóně máte největší radost?
Velkou radost jsem měl z 50. vítězství. Je super, že se mi ho podařilo docílil už letos. A také si vážím vítězství v dostizích nejvyšší kategorie s Rapet a Forever Dry. Moc si také cením nedávného vítězství s Fox Tinem ve Francii. I když to byl dostih nižší kategorie, tak konkurence je ve Francii veliká a je tu úplně jiné prostředí než u nás. Jsem rád, že se mi tu povedlo zvítězit i proto, že mým snem je ve Francii jezdit.

A je něco, co se vám nepovedlo?
Ani bych neřekl, že se mi něco vyloženě nepovedlo. Spíše mě zbrzdil problém se zády, kvůli kterému jsem musel přestat jezdit na dostihovém dni ve Slušovicích. A pak jsem ještě jeden mítink, kde jsem měl dobré šance v dostizích, musel vynechat. Ale jinak se mi naštěstí zranění vyhýbají.


Významným dostihovým dnem pro Davida Lišku byl 21. říjen ve Velké Chuchli. Nejprve dosáhl 50. vítězství v sedle klisny Derniery připravované trenérem Ivanem Kubem...

V centru pozornosti bývají na podzim dvouletí – a to i vzhledem k jejich možným šancím na příští sezónu do velkých ročníkových dostihů. Kdo na vás udělal z juniorů, které jste jezdil, nejlepší dojem?
Z tréninkového střediska Bošovice je to Great Gunnar. Ten šel hodně nahoru a myslím, že to může být zajímavý kůň pro Velkou jarní cenu.  A pak na mne udělal dojem Angkor Wat od Váňových. Ještě to nebyl hotový dostihový kůň, ale ukázal potenciál. A myslím, že to nebude kůň na krátké tratě.

Sezóna už pro vás letos skončila, anebo vás ještě uvidíme v zahraničních dostizích?
Měl bych ještě jezdit v Polsku, v Německu a ve Francii. V Polsku mám domluvu s trenérem Maciejem Kacprzykem, že budu pro něho dva týdny, než u nich ve Varšavě skončí sezóna, jezdit. V Německu to bude asi jen jedno rito, ale do Francie bych měl díky spolupráci s trenérem Lukou jezdit po celou zimu.

Jste vysoký a tak by mne zajímalo, jak si udržujete hmotnost do dostihů?
Chodím hodně běhat a také plavu, to jsou tedy pro mne dva doplňkové sporty k ježdění. Je pravdou, že na 55 kilogramů shodit to poslední kilo už trochu bolí, ale v zásadě se nemusím nijak významně omezovat v jídle. Jím tedy vše, ale rozumně, nepřejídám se.


...a o dvě hodiny později opět v sedle svěřenkyně Ivana Kuba Matter of Love načal druhou padesátku vítězství

V létě byste měl dokončit studium na Střední škole dostihového sportu a jezdectví. Máte už domluveno nějaké angažmá po vyučení?
Spolupracuji s trenérem Lukou, což jsem moc rád, a situaci po dokončení školy nijak zatím neřeším.

Zmínil jste, že i v zimě budete jezdit dostihy. Přesto se zeptám, jestli si najdete čas na odpočinek a vyrazíte někam na dovolenou?
S přítelkyní bychom chtěli zaletět na dovolenou a protože máme rádi teplo, bude to někam v moři. Nejspíše v lednu tak na deset dní. Už se na to moc těšíme.

A jaké máte přání pro sezónu 2019?
Aby se mi dařilo ještě více, než letošní rok a abych se ještě posunul výše. A rád bych také v budoucnosti získával zkušenosti na zahraničních drahách – nejspíše v Německu nebo ve Francii, která je mým snem. Lákala by mne i Anglie, ale tam působit jako jezdec je nereálné.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Tomáš Janda vydražil v Goffs 5 ročků

5. Listopad 2018 - 22:05

Dnes začala v Irsku poslední dražba ročků letošní sezóny v Evropě, dvoudenní Goffs Autumn Yearling Sale. Hned úvodní den se do dražby aktivně zapojil bloodstock agent Tomáš Janda, který vydražil 5 ročků. Svůj první nákup, ryzku po Dragon Pulse za 6.200 €, realizoval ve prospěch stáje Westminster, další 4 ročci však putují z Irska do českého tréninku.


Prvním Tomášovým "českým" nákupem byl za 3.500 € zakoupený hnědák (lot 138) po vítězi Epsom Derby Ruler of The World (Galileo), který již má mezi svými prvními dvouletky Gr.1 vítěze. Matka Stormy View (Cozzene) se 4x umístila ve dvou a třech letech, dosud jí vyběhli 4 potomci, z nichž 3 dokázali zvítězit. Klisna je polosestrou evropského šampióna vytrvalců Order Of St George (Galileo) z vynikající rodiny.

Zbytek Jandových nákupů tvořily klisny. Za 1.200 € vydražený lot 205, hnědka po Gale Force Ten (Oasis Dream), je dcerou matky 2 vítězů z 5 startovavších potomků Wicked Maria (Daylami), jejíž syn Bob Heart, běhající v barvách stáje 3 hearts v péči Heleny Vocáskové, letos vyhrál v ČR 2 dostihy.

Otec klasického vítěze Sir Suna, vítěz Irish 2000 Guineas Power (Oasis Dream), bude v českém turfu zastoupen dalším potomkem, za 3.000 € dnes zakoupenou hnědkou, nabízenou jako lot 241. Její matkou je nestartovavší Amber Nectar (Barathea), pravá sestra dvou blacktype koní a matka 2 vítězů ze 3 startujících potomků včetně 5x vítězného valacha Koybig (Kodiac). 

Posledním Tomášovým dnešním náklupem byla za 3.700 € zakoupená bělka (lot 274) z prvního ročníku vítěze Racing Post Trophy (Gr.1), St. Leger (Gr.1) a druhého z Epsom Derby (Gr.1) Kingston Hill (Mastercraftsman). Její matka Biasca (Erhaab) vyběhla jen jednou, je však již matkou 2 vítězů ze 4 startujících potomků a její bába, nestartovavší Beacon (High Top), je též bábou famózní Sarisky (Pivotal), evropské šampiónky, z rodiny, z níž náleží i nejžádanější plemeník letošní připouštěcí sezóny střelický Eagle Top (Pivotal). (miv)
    
 

Slušovické vrcholy pro Delight My Fire a Dangerous Gleama

4. Listopad 2018 - 18:10

Dostihovým dnem ve Slušovicích se dnes uzavřela tuzemská dostihová sezóna. Magnety mítinku byly dva překážkové dostihy první kategorie, kde vítězové slavili úspěch po aktivním průběhu dostihu. Ve Velké slušovické steeplechase cross country Zlínského kraje podruhé zvítězila svěřenkyně Radima Bodláka Delight My Fire, v jejímž sedle byl novopečený šampion Sertash Ferhanov. V Ceně Sergeant Thundera podal suverénní výkon ž. Matuským vedený Dangerous Gleam připravovaný trenérem Popelkou. 


Z překážkových vrcholů přišel na řadu dříve Cena Sergeant Thundera (5+, steeplechase I. kat., 3400 m, 150.000 Kč), kde byl po skvělém výkonu v Poplerově memoriálu vysokým favoritem Tiara Man (Muhtathir). Po startu se nejprve ocitnul na čele, ale zanedlouho začal dostih vodit loňský vítěz pardubického Zlatého poháru Dangerous Gleam, který musel vynechat větší část letošní sezóny kvůli zranění z loňského roku. Zástupce stáje www.trdelnik.com-Luka pod vedením ž. Lukáše Matuského cválal s velkou chutí a už v posledním oblouku bylo znát, že na něho dnes nebude nikdo mít. V cíli měl náskok téměř tří délek na Tiara Mana. Třetí místo, o šest délek zpět, získal Rocknrobin (Robin des Pins). Druhého favorita dostihu Starbucka (Tiger Cafe), který dnes neměl svůj den, dokázal odsunout až na pátou příčku nejstarší kůň v poli Médium (Magnus). Úspěch vítězného DANGEROUS GLEAMa (Generous) ještě více zvýrazil úspěšný podzim trenéra Stanislava Popelky, který od října zaznamenal už 9. vítězství. Lukáš Matuský si připsal do šampionátu sedmé prvenství a posunul se v něm na 7. místo.  

Nejznámějším překážkovým dostihem zdejšího závodiště je Velká slušovická steeplechase cross country Zlínského kraje (5+, I. kat., 5200 m, 150.000 Kč). Největší favoritkou 36. ročníku dostihu byla vítězka dostihu z předloňského roku Delight My Fire, kterou nedávno potkala smůla ve Velké pardubické. Do jejího sedla usedl podruhé v životě Sertash Ferhanov, který hned od startu poslal klisnu na špici a zvolil zpočátku pomalejší tempo. To se zrychlilo výrazně v poslední třetině dostihu, kde se dostal na druhé místo v posledních třech startech neporažený All Abou Cossio (Cossio) s Marcelem Novákem v sedle. Tito dva koně měli před poslední zatáčkou výrazný náskok na soupeře a bylo zřejmé, že už nikdo jiný o vítězství bojovat nemůže. Hvězda DS Pod Buchlovem a svěřenkyně trenéra Radima Bodláka DELIGHT MY FIRE (Way of Light) dosáhla pohodlně cíle o téměř pět délek před All About Cossiem. Pěkný výkon podal také Catch Life (Rainbows For Life), který se All About Cossiovi v závěru přiblížil na třetím místě na dvě délky. Tabulové pořadí doplnili s většími odstupy Delifo (Fly to the Stars) a slovenský Quebracho (Lidohill). Trenér Bodlák se radoval z 12. prvenství v sezóně a ze čtvrtého v nejvyšší kategorii. Poslední slušovický mítink otevřela Cena společnosti SWS a.s. (4+, prout. překážky IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč), kde byl vysokým favoritem na překážkách debutující svěřenec Radka Holčáka Intisari, zástupce vytrvalecké špičky posledních tří sezón. Adam Čmiel poslal dobře skákajícího tmavého hnědáka na konci prvního probíhání cílovou rovinou do čela a diktovali tempo šesti soupeřům. Ve druhém kole ještě zvyšoval úspěšný reprezentant stáje Monte Negro svůj náskok na nejblíže cválající Phillipinu (Forever Bond) a Signuma (Arch). Cíle dosáhl INTISARI (Intikhab) zadrženě o 15 délek před Phillipinou. Další tři délky zpět dosáhl cíle Signum, který se letos vrátil na dráhu po zranění. Mladý jezdec Adam Čmiel dokumentoval sedmým vítězstvím svou nejúspěšnější sezónu. Trenér Radek Holčák slaví své již 15. prvenství v sezóně. Dostih také rozhodl o zisku jezdeckého překážkového šampionátu pro Sertashe Ferhanova, kterého Marcel Novák poté již nemohl předstihnout.

Desetinovou favoritkou Ceny EBF (2l., III. kat.,1800 m, 60.000 Kč) byla svěřenkyně trenérky Vocáskové Ladarona (Leading Light), která se také po většinu dostihu starala o tempo. Do cílové roviny ale hůře zatočila a po chvíli na ni zaútočili další tři soupeři, před kterými se nakonec musela sklonit. Těsně před cílem ale spadl z výborně jdoucího Castra (Campanologist) jezdec Florian a přišel tak bohužel o pěkné umístění. O krk se prosadil Michalem Demem vedený bělouš trenérky Vízdalové URAN (Reliable Man) před nejlepším ze čtveřice potomků Age of Japea v dostihu, Mike of Japem. Třetí místo připadlo Ladaroně. Pouhé kvarteto koní se postavilo na start v nejdelším rovinovém dostihu, Ceně společnosti K-K Metal a.s. (3+, III. kat., 3900 m, 45.000 Kč). Pomalé tempo od startu nastavil žák David Liška v sedle 63 kg zatížené Golden Irene (Look Honey), specialistky na mimoňské závodiště, kde letos čtyřikrát vyhrála. Celé pole se až do posledního kola drželo pohromadě. Tam se do dvojice k vedoucí klisně přidala favoritka ORPHANTA (Pop Rock - Olmalia, Sholokhov), zatímco slovenské účastnice ze stáje MPL Racing začaly hodně ztrácet. V cílové rovině 55 kg zatížená Orphanta zrychlila a zvítězila před Golden Irene o čtyři a půl délky. O nesčetné délky zpět získala třetí peníze Tabitha (Egerton). Vítězný Michal Hrouda se 11. prvenstvím posunul do první desítky rovinového šampionátu. Trenérka Eva Záhorová prožívá svou nejúspěšnější sezónu, ve které připravila již osm vítězů.Hned po nejdelším rovinovém dostihu přišla na řadu naopak nejkratší rovinová zkouška, Cena společnosti Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín (3+, III. kat., 900 m, 45.000 Kč). Jezdecky nejlépe se dostih povedl amatéru Jindřichu Fabrisovi, který usadil svého Stormica za Quaff (Big Shuffle), zatímco favoritka Celine My Heart (Dick Turpin) cválala uprostřed pole. V cílové rovině šel dopředu zástupce stáje FVE - Relay JK Levín STORMICO (Stormy Jail - Sorah, House Rules), který dominoval o půl délky před dotahující favoritkou Celine My Heart. Třetí příčkou, třičtvrtě délky za vítězem, při své debutu mile překvapila tříletá Bettsut (Suteki Shinsukekun). Jindřich Fabris zaokrouhlil počet letošních triumfů na pět a trenér Kalčík si připsal během víkendu druhé vítězství, které bylo celkově již 18. v letošním roce.

Ceně Investičních podílových fondů pod značkou Czech Fund (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) potvrdila trenérem Janem Demelem připravovaná GISELLE (Stormy Jail - Golondrina, Security Risk), že se jí na domácí dráze daří. Zvítězila tu totiž v polovině září v mílovém dostihu a soupeřům nedala šanci ani tentokrát. Pod taktovkou ž. Martiny Havelkové triumfovala o více než tři délky před zlepšenou Detekcí (Bully Pulpit) a nedávným vítězem z Prahy My Charlie Manem (Myboycharlie). Tříletá klisna patří stáji Valentine Racing a pro svého trenéra Jana Demeleho získala jeho třetí vítězství v sezóně. Tečku za celou letošní sezónou udělala Cena greiner assistec, s.r.o. a greiner packaging Slušovice, s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 30.000 Kč), kde se v závěru pěkným finišem prosadila favorizovaná bělka RIVERSIDE (Fairlypi - Redmona, Dara Monarch) hájící barvy stáje LOKOTRANS Slovakia CZ.  Druhé místo o dvě délky zpět získal dlouho aktivní Finist (Stormy Jail) před slovenským Tempicem (Campanologist). V sedle vítězky zaznamenala dnešní double Martina Havelková, která se dostala na počet dvaceti vítězství v sezóně.  

Mítink byl úspěšný pro Hřebčín Napajedla, kde se narodila polovina dnešních vítězů.

Michaela Zemanová

záznam dostihového dne

Breeders' Cup Day 2: Enable proti statistikám

3. Listopad 2018 - 19:10

Devíti Gr.1 dostihy, obsazenými elitou světového turfu, dnes v Churchill Downs vyvrcholí 35. ročník Breeders' Cupu, neoficiálního mistrovství světa plnokrevníka. Po včerejším jediném triumfu mají dnes evropští zástupci v ohni hněed několik želízek, která by měla bilanci evropských koní vylepšit v čele s Enable, která však bude bojovat nejen se soupeři, ale i s nepříznivou statistikou vítězů Prix de l'Arc de Triomphe na Breeders' Cupu.

Dostihy je možno opět sledovat na www.breederscup.com, přenáší je i kanál AtTheraces.

Zatímco v pátečním programu převládala vítězství stylem start-cíl, úvodní dostih dnešního dne, Breeders' Cup Filly and Mare Sprint (Gr.1, 3+ kl., 1400 m, 1,000.000 $) ukázal, že i v Churchill Downs se dá vyhrát ze zadu. Do dokonalosti to dovedla v kurzu 26:1 nabízená SHAMROCK ROSE (First Dude), která s Iradem Ortizem odskakovala z boxu s nejvyšším číslem, v oblouku do cílové rovinky byla poslední, v cílové rovince ale prošla středem pole jak nůž máslem a získala nečekané, ale o to pohlednější vítězství. O hlavu za ní skončila Chalon (Dialed In), třetí peníze získala v těsném doběhu Anonymity (Tapit).

Vítězka, jejímž největším úspěchem dosud bylo vítězství v přípravném Gr.2 Raven Run Stakes 20. října v Keenelandu, je prvním Gr.1 vítězem v produkci vítěze Hollywood Gold Cupu (Gr.1) a druhého z Preakness Stakes (Gr.1) First Dude (Stephen Got Even), jehož nejstarší potomci jsou již pětiletí.   
 


Druhý dostih přinesl první obhajobu - v Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 3+, 1100 mT, 1,000.000 $) se stejně jako loni prosadil STORMY LIBERAL (Stormy Atlantic) s Draydenem van Dykem, který dobře odstartoval, pak přenechal vedení World of Trouble (Kantharos), kterého však v závěru po pěkném souboji znovu překonal. Za druhým World of Trouble doběhl se ztrátou třetí Disco Partner (Disco Rico).

Vítězství Stormy Liberala má pro nás trochu hořkou příchuť protože jeho otec Stormy Atlantic je, respektive byl, otcem před pár dny předčasně uhynulého napajedelského plemeníka Stormy Jaila.
 V Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 3+, 1600 m, 1,000.000 $) přidal k dosavadním dvěma Gr.1 úspěchům třetí čtyřletý CITY OF LIGHT (Quality Road), který odskočil jako druhý favorit (4:1) z prvního boxu, Javier Castellano jej poslal do čela, na začátku cílové rovinky ještě od soupeřů odšel, aby jim ukázal, kdo je tady pánem a výsledkem bylo další lehké start-cíl vítězství. Za svěřencem trenéra McCarthyho došel na druhém místě Seeking The Soul (Perfect Soul) a třetí doběhl Bravazo (Awesome Again).

City of Light je synem čtyřnásobného Gr.1 vítěze Quality Road (Elusive Quality), úspěšného mj. ve Florida Derby či Metropolitam Handicapu, který dosud dal dva vítěze na Breeders' Cupu - Hootenanny a Caledonia Road, kteří oba uspěli v dostizích pro dvouleté. Matka Paris Notion (Dehere), polosestra Gr.1 vítězky Fabulous Fast, již dala dva v blacktype dostizích umístěné potomky, City of Light je jejím prvním stakes vítězem. 


Breeders' Cup Day 1

2. Listopad 2018 - 20:48

35. ročník Breeders' Cupu, neoficiálního mistrovství světa plnokrevníků, dnes začal v Churchill Downs. Dvoudenní program doznal oproti předešlým letům několika změn, přidán byl jeden dostih pro dvouleté, Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint na 1100 metrů. Nejmladšímu ročníku je letos poprvé věnován kompletní páteční program, čítající 5 dostihů. Vrcholem úvodního dne je dvoumiliónový Breeders' Cup Juvenile, který se poběží po jedenácté hodině našeho času.


Breeders' Cup přenáčí kanál AtTheraces, volně je možno jej sledovat na www.breederscup.com či na youtube kanále BC.

Nový dostih Breeders' Cupu, zmíněný Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint pro dvouleté na 1100 metrů, odstartoval krátce po somé hodině večerní našeho času páteční program. Navzdory miliónové dotaci je dostih vzhledem ke své premiéře klasifikován jako listed, i tak ale přilákal zajímavou sestavu 16 dvouletků. Dostih se prakticky rozhodl už na startu, kde z boxů vyrazil jako střela druhý favorit dostihu BULLETIN (City Zip), vedený Javierem Castellanem a do cíle už před sebe nikoho nepustil. Další z dlouhé řady vítězů trenéra Todda Pletchera v cílové rovině bojoval s dalším z domácích zástupců outsiderkou Chelsea Cloisters (First Samurai), který však vítěze nedokázala ohrozit. Evropští zástupci horko těžko akceptovali pekelné tempo vítěze, skvělým finišem ale vybojovala třetí pěníze druhá šance Aidana O'Briena v dostihu So Perfect (Scat Daddy), v jejímž sedle byl Wayne Lordan. 

 

Přitažlivý program při loučení se sezónou ve Slušovicích

2. Listopad 2018 - 19:48

Poslední slovo v sezóně bude mít slušovické závodiště, kde se od 11:30 h odehraje derniéra celé letošní dostihové sezóny. Převahu mezi osmi dostihy sice mají rovinové zkoušky, ale mezi třemi překážkovými chody jsou dva dostihy nejvyšší kategorie o 150.000 Kč. Kromě toho je připravený pro návštěvníky zajímavý doprovodný program. Stejně jako loni se bude konat Spillers dostih osobností  Velké pardubické na koních plemene hafling, který by měli vybojovat Marek Stromský, Pavel Kašný, Václav Chaloupka, Vlastimil Knápek a Jaroslav Brečka. Tečku za posledním slušovickým mítinkem udělá dostih klusáků plemene Trotteur Francais. 


Z obou vrcholů odpoledne přijde dříve na řadu Cena Sergeant Thundera, steeplechase na 3400 metrů s devíti účastníky. Vynikající výkon podal v Poplerově memoriálu svěřenec trenéra Bodláka a zástupce stáje Antique Art UH Tiara Man (Muhtathir), který vyhrál nad soupeři rozdílem třídy. V jeho sedle opět bude Sertash Ferhanov, který vede šampionát o čtyři vítězství před Marcelem Novákem, a i když jsou ještě zítra čtyři překážkové dostihy v Kolesách, je  velmi pravděpodobné, že se stane poprvé šampionem. Tiara Man za sebou v Poplerově memoriálu zanechal jednoho ze svých nedělních soupeřů Starbucka (Tiger Cafe), který byl desetinovým favoritem dostihu a skončil až čtvrtý. Starbucka povede ž. Marcel Novák. Dalším velmi známým jménem na startce je Dangerous Gleam (Generous Gleam). Loňskému vítězi Zlatého poháru se ale letos tolik nedařilo.

Dalších šest koní dosud startovalo v nižších kategoriích. Svěřenec Františka Holčáka Rocknrobin (Robin des Pres) byl letos čtyřikrát druhý. K vítězství měl velmi blízko při posledním startu v Podzimní brněnské steeplechase, kde prohrál jen o krk s Tamasem (Royal Court). Beslan (Le Havre) se vrátil letos na dráhu po dvouleté pauze a při posledním startu v Brně doběhl druhý za Thirteen Diamonds (Diamond Green). Účastnice St. Legeru v sezóně 2016 Fangoria (Belenus) letos na jaře zaběhla velmi dobře v Meranu, a po pauze se jí na podzim už tolik nevedlo. La Milla (Mill Pond) se na podzim dvakrát umístila ve Slušovicích a v Pardubicích, a může dosáhnout na nižší umístění. Nejstaršími koňmi v poli jsou desetiletí Médium (Magnus) a Typhonic (Magnus). Prvně jmenovaný se na zdejší dráze loni prosadil na závěr sezóny v menším dostihu, zatímco Typhonic se vrací na dráhu po pauze trvající tři a půl roku.


Trenér Radim Bodlák pošle ve Slušovicích na start dva velmi šancové koně. Kromě Delight My Fire ve Velké slušovické steeplechase to bude i nedávný vítěz Poplerova memoriálu Tiara Man v Ceně Sergeant Thundera (foto: Andrea Zavadilová)

Krátce po 14. hodině bude odmávnuta tradiční 36. Velká slušovická steeplechase crosscountry Zlínského kraje na 5200 metrů. Loňský vítěz Pareto na startu chybí, ale je tu hvězdná Delight My Fire (Way of Light), která s Niklasem Lovénem dostih vyhrála před dvěma lety. Nyní bude v jejím sedle Sertash Ferhanov, jenž se s ní seznámil v srpnu ve Wroclawi. Zástupkyně DS pod Buichlovem bude mít v dostihu vážného soupeře a tím je v posledních třech startech neporažený All About Cossio (Cossio), který zaznamenal vítěznou sérii tří dostihů v Meranu, mezi kterými byly i dva Graded dostihy. Ve Slušovicích nikdy nestartoval, ale jeho jezdec Marcel Novák zná zdejší dráhu velmi dobře. Kromě Delight My Fire je na startu i další letošní účastník Velké pardubické, slovenský Vajgaros (Rosnstrum), do jehož sedla se vrací trenér Brečka. Výborný Catch Life (Rainbows For Life), předloni ve Velké slušovické druhý za Delight My Fire a loni čtvrtý, má letos slabší sezónu, ale i tak se s ním stále musí počítat. Naposledy startoval ve Śvýcarsku, kde byl druhý.

Druhá polovina startovního pole Velké slušovické vyhlíží méně ambiciozně. Druhý svěřenec Jozefa Brečky Quebracho (Lidohill) sice letos dvakrátr vyhrál a třikrát byl druhý, ale ve slovenských dostizích nebyla tak velká konkurence. Waikita (Magnus) doběhla na třetím místě v Ceně Lady Brandisové, a přestože přišla pěkným finišem, na vítěznou tréninkovou kolegyni Poinsetti (Egerton)  ztrácela hodně délek. Sorgenio (Egerton) byl třetí v Memoriálu Evy Palyzové a v posledních třech startech se mu nedařilo. Delifo (Fly to the stars) zvítězil v menším dostihu ve Slušovicích v září, ale v Ceně Vltavy se na dotovaná místa nedokázal prosadit.

Součástí slušovického odpoledne také je vůbec nejdelší rovinový dostih, Cena společnosti K-K Metal a.s. se čtyřmi kandidáty, a nejkratší dostih, Cena společnosti Samohýl Motor a.s Volkswagen Zlín, který má trať jen 900 metrů. Na jejím startu je mj. kvalitní Celine My Heart (Dick Turpin), nedávné vítězky zdejších sprintéských testů Dapa (Bully Pulpit), Kostiya (Dark Ange) a Pardonie (Bully Pulpit), či spolehlivý Stormico (Stormy Jail).

Jedním ze dvou nejpočetněji obsazených dostihů mítinky je Cena EBF pro dvouleté koně na 1800 metrů. Ve dvanáctihlavém poli je dokonce pět potomků letos debutujícího plemeníka Age of Jape (Jape). Favoritkou dostihu ale bude nejspíše Ladarona (Leading Light) umístěná v každém ze svých čtyř startů. V úvodní proutěnkářské Ceně společnosti SWS a.s. si odbude překážkovou premiéru vítěz mj. Velké ceny Slovenska Intisari (Intikhab), který při svém posledním startu koncem září dominoval v dostihu na 3000 metrů v Meranu.

Michaela Zemanová 


  
 

 
 

V sobotu do Koles na předposlední dostihový den sezóny

1. Listopad 2018 - 18:54

Předposledním dnem letošní dostihové sezóny bude sobotní mítink v Kolesách, kde se letos budou konat dostihy poprvé (začátek prvního dostihu je už v 12:00 hod). Na úvod se odběhnou tři rovinové dostihy a po nich budou následovat čtyři dostihy pro překážkové koně. Dostihový den je tentokrát složený ze zkoušek dvou nejnižších kategorií. Hlavním dostihem je Memoriál Michala Köhla, crosscountry na 3700 metrů o 50.000 Kč. Dva velmi zajímavé koně pošle do dostihu Josef Váňa.Roli favorita třetího ročníku vzpomínkového dostihu na známého překážkového jezdce, vítěze více než 70 dostihů Michala Köhla, zřejmě obdrží nedávný účastník Ceny Vltavy Rabbit Hawk Wing (Haw Wing), který tu v minulosti dokázal hlavní dostih konaný tehdy o kategorii výše vyhrát. Povede ho mladý jezdec Patrick Boekhout, zatímco na jeho tréninkového kolegu Strike (Tiger Hill) usedne další talentovaný mladý jezdec Michal Mikšovský. Strike toho hodně za poslední sezóny naběhal v Itálii, kde dokázal vyhrát steeplechase i krosový dostih. Nyní se ale vrací na dráhu po několikaměsíční odmlce. Na své měsíc staré vítěztsví z Brna by určitě chtěl navázat Thirteen Diamonds (Diamond Green), který sbírá vítězství hlavně na menších drahách. Woody (Tiger Cafe) letos startoval pouze v Pardubicích, ale v sobotu se vrátí na dráhu, kde se mu podařilo už dvakrát vyhrát. Určitě patří do širšího okruhu favoritů dostihu. Před dvěma roky dokázala vyhrát na koleské dráze Moravanka (Tiger Cafe), které se daří hlavně na menších drahách. Letos zvítězila v Netolicích. Polokrevný Canton (Minds Music) se v poslední době spíše hledá, ale v Kolesách před dvěma roky docílil jednoho ze svých dvou vítězství. Ferino (Ryan) a Scare Crow (Scater) ještě stále splňují označení "nezvítězivší."

Z překážkového programu zaujme i Cena společnosti Střechmont, s.r.o. na 3600 metrů o 40.000 Kč. Krosový dostih má sice statut V. kategorie, ale startuje v něm hned několik zajímavých koní. Moula (Magnus) před čtyřmi roky dokázal přejít kurz Velké pardubické, na proutěných překážkách se v minulosti dařilo Dessonovi (Denon), spolehlivou překážkářkou je Creola Tiger (Tiger Cafe) a zlepšení v minulém startu naznačil nejmladší sourozenec Trezora Treb (Roulette), který bude startovat teprve počtvrté v kariéře. Za očekáváním zatím zůstává na překážkách kdysi druhá v Polském Oaks Francaise (Soldier of Fortune).


Jedním z šancových koní v hlavním dostihu v Kolesách, Memoriálu Michala Köhla, bude Rabbit Hawk Wing, kterého ještě před dvěma roky jezdil Josef Váňa. V sobotu bude v jeho sedle počtvrté Patrick Boekhout

Z trojice rovinových dostihů je jeden vyhrazený koním nejmladšího dostihového ročníku. Ceny společnosti "Dům u černého koně" na 2000 metrů se zúčastní osm koní, u nichž realizační týmy předpokládají vytrvalecké vlohy. Je mezi nimi také účastník Pražského zimního favorita Goldenton (Egerton), v jehož sedle bude již jistý letošní šampion David Liška. Zlepšení se dá také předpoklat u jeho tréninkového kolegy Marchanda (Egerton). Dosud dvakrát startujícího a podruhé doběhnuvšího blízko tabule. Trenér Haris nasazuje syna Leo Gali Lewise Gal (Bully Pulpit), kterému napodruhé uniklo poslední dotované umístění jen o nos. Zlepšit se oproti posledním startům ale může kdokoliv ze zbývající pětice. 

V Ceně obce Kladruby nad Labem by měl potvrdit dobrý výsledek z Ceny běloušů CK Martin Tour Chartum (Rosensturm), zatímco spolehlivost doporučuje Rabbita Makfi (Makfi) a Zlomka (Bully Pulpit). Na domácí dráze může být silný Malq (Prince Kirk). Premiéru si v dostihu odbudou dva tříletí potomci plemeníka Egertona z výborných dostihových klisen, vítězek Oaks. Destiny Star je dcerou Determinacji (Sorbie Tower) a Zamingerton je synem Rabbit Zamindar (Zamindar).

Michaela Zemanová

Stormy Jail uhynul

1. Listopad 2018 - 11:58

Na následky fatálního zranění ve výběhu uhynul ve věku 14 let plemeník STORMY JAIL (Stormy Atlantic), otec jednoho z nejúspěšnějších koní českého chovu posledních let, šampióna dvouletých hřebců a vítěze velkého handicapu ve Francii Renny Storma. Napajedelský plemeník patřil po počátečním vlažném přístupu chovatelů k žádaným hřebcům, v roce 2014 byl nejvytíženějším plemeníkem v našem chovu, letos připustil 14 klisen.

 
Stormy Jail se k nám dostal z listopadové dražby ročků v Newmarketu, kde byl vydražen za 48.000 gns. V barvách Jozefa Rosiny a jeho stáje Red Arrows debutoval ve dvou letech slibným velmi lehkým vítězstvím v Bratislavě. Že jde o koně nemalého potenciálu potvrdil v úvodu tříleté kariéry, kterou odstartoval zadrženým jedenáctidélkovým vítězstvím v jedničkové Velké ceně Arqana na 1300 metrů. To bylo ale jeho poslední vítězství. V následujících startech získal řadu umístění v dostizích nejvyšší kategorie, mj. doběhl druhý v Ceně trojročných žrebcov za Proud Borisem, za kterým doběhl druhý i ve Slovenské Velké jarní ceně, ale byl diskutabilně přesunut na třetí místo, čtvrtý finišoval v Ceně Ministerstva podohospodárstva SR na mítinku Turf Gala. Ve čtyřech letech už se mu přiliš nedařilo, ze všech tří startů v jedničkové společnosti odešel se sedmým místem. 

Následující sezónu zahájil chovnou kariéru v Hřebčíně Napajedla. Jeho hlavním devizou byl výborný původ - otec Stormy Atlantic (Storm Cat), člen elitního klubu plemeníků se 100 a více blacktype vítězi, patří k nejúspěšnějším synům Storm Cata v chovu, matka Jalisco (Machiavellian) doběhla druhá v listed v Ascotu, bába Las Flores (Sadler's Wells), třetí z italských Oaks, dala v chovu 5 blacktype vítězů (podrobné informace o rodině i otci naleznete v Katalogu-plemeniku.cz), mezi kterými najdeme dalšího českého plemeníka Sleeping Indiana (Indian Ridge). Start mu ale neusnadnil příliš vysoký připouštěcí poplatek, později jeho kariéru zkomplikoval konkurs na bývalého vlastníka i spor o to, kdo je hřebcovým majitelem.

Z prvního ročníku, čítajícího pouhých 8 startovavších potomků, vzešel v úvodu zmíněný vítěz Gerchova memoriálu a posléze šampión dvouletých hřebců Renny Storm, který po druhém místě ve Velké jarní ceně začal sbírat peníze ve Francii, kde mj zvítězil v 52.000 € dotované Prix de la Chartreuse. Renny Storm měl podstatný podíl na zvýšení zájmu o služby hřebce, díky němuž byl v sezóně 2014 nejžádanějším plemeníkem v českém chovu. Z tohoto ročníku, letos tříletého, pochází např. loňská šampiónka dvouletých klisen na Slovensku Maková Panenka či Quintero, který k loňskému druhému místu v Karpatské ceně (L) přidal letos druhé místo ve Velké jarní ceně na Slovensku. (miv)


Máme štěstí na koně, říká Michal Kalčík

30. Říjen 2018 - 18:51

Kdyby existovala kategorie Skokan roku mezi držiteli trenérských licencí, určitě by jí letos získal Michal Kalčík. Úspěšný klusácký jezdec a trenér totiž obdržel licenci až v polovině dubna a přesto se hned od jara dokázal zařadit mezi top 5 trenérů v průběžném pořadí šampionátu. V něm je nyní před posledními  mítinky se 16 vítězstvími pátý. S trenérem Kalčíkem jsme si povídali nejen o sezóně, ale také jsme trochu nahlédli pod pokličku tréninkového střediska Levín, kde se společně s manželkou Monikou stará o přípravu 11 plnokrevníků a 9 klusáků.


První cvalové koně jste pořizovali do vašeho střediska pro stáj FVE - Relay JK Levín v létě v sezóně 2015. Co vlastně bylo pro úspěšné osobnosti klusáckých dostihů impulsem pro angažování se ve cvalovém odvětví dostihů?

Klusácký sport už v té době trochu stagnoval. Ale asi ještě větší pobídkou pro nás bylo to, že tu v té době trénoval koně Greg Wroblewski. Skamarádili jsme se s ním a s jeho partnerkou, a chtěli jsme zkusit starat se i o cvalové koně. Nejprve jsme pracovali pod vedením Ivany Porkátové, tedy Gregovy partnerky. Pak ale z Levína i s koňmi odešli, a začali jsme spolupracovat s trenérkou Martou Bielikovou, která je blízko nás.

Vzhledem k tomu, že máte s manželkou Monikou dlouholeté zkušenosti při tréninku klusáků, tak asi bylo logickým vyústěním začít sami trénovat cvalové koně, jejichž počet se u vás každou sezónu zvyšoval…
Ano, usilovali jsme o získání trenérské licence, byla by škoda to nezkusit. Takže když byl po delší době vypsán kurz pro zájemce o získání trenérské licence ve slovenské  Šale, tak jsem se do něho přihlásil. A úspěšně jsem ho v březnu zakončil. Pak samozřejmě ještě následovala zkouška z Dostihového řádu na Jockey Clubu ČR. A po druhém dostihovém dnu v Praze jsem obdržel licenci trenéra.


Monika Kalčíková s jezdci oblečenými do dresu stáje FVE - Relay JK Levín před dostihem v paddocku (foto: Andrea Zavadilová)

Už od samotného začátku se cvalovým koním z vaší stáje daří. Za tři a půl sezóny dokázali vyhrát 33 dostihů. V letošním roce ale byli zástupci oranžovočerných barev s emblémem klusáka dekorováni jako vítězové dokonce  17x… Co myslíte, že nejvíce stojí za vašimi úspěchy?
Určitě máme štěstí na koně a ti jsou u nás spokojení. Ke každému koni přistupujeme individuálně a snažíme se, aby koně trávili hodně času venku. Chodí proto také pravidelně do výběhu, někteří z nich i plavou v bazéně. I když při  přípravě cvalových koní využíváme letitých zkušenosti z tréninku klusáckých koní, tak také sbíráme zkušenosti od kolegů trenérů.

Zmínil jste bazén, což je jedna ze dvou vašich tréninkových možností, kterou v jiném středisku v Česku nenajdeme. Chodí plavat všichni koně?
Bazén je samozřejmě jen sezónní záležitostí. Je to hlavně vhodné pro koně se zdravotními problémy.  Z cvalových koní chodí u nás plavat asi polovina. Je to trochu riskantní na učení – řada koní se bojí do úzkého bazénu vstoupit. Takže mohou s tím být problémy u temperamentních koní. V září byl u nás v bazénu také Talent trenérky Kabelkové, který tu absolvoval plaváním část přípravy na Velkou pardubickou. Měl ze vstupu do bazénu nejprve strach a moc nechybělo, abychom to s ním raději vzdali. Ale na poslední chvíli se přemohl a do bazénu vstoupil. Nakonec plaval úžasně a bavilo ho to. A zvládal docela velké objemy.


Vítěz první letošní kvalifikace na Velkou pardubickou Talent při plavání v bazéně na Levíně (foto: Viktor Král)

Tou druhou vaší neobvyklou možností je speciální stroj za auto, za který se připnou koně a mohou tak najednou klusat za autem až tři. Vím, že tuto pomůcku už léta využíváte při tréninku klusáků. Naučili jste na to i cvalové koně?
Stejně jako bazén, tak také stroj, využíváme jen jako doplněk při tréninku, protože naši koně nechodí každý pod sedlo. Na stroj chodí všichni naši cvaláci. Musíme být samozřejmě opatrní při prvním zapřažení za stroj, aby nezískali špatný zážitek. Takže si sednu na konstrukci stroje a držím koně na vodítku, aby nebyli hned napoprvé připoutáni napevno, a na stroj si nejprve zvykli. A většinou stačí jedna nebo dvě takové jízdy a koně už pak pracují za strojem v pohodě.

O téměř třetinu vašich vítězství se postaral Tropical Bond, který je u vás první sezónu. Čím je letošní šestinásobný vítěz výjimečný?
Je to pracovitý a hodný koník. Utíká dobře pod každým jezdcem a vždy ze sebe v dostihu vydá všechno. Na začátku měl handicap 58 a teď už má 80 kilogramů, dostal se tedy během sezóny hodně vysoko. V podstatě už by patřil do jedniček.

Je také vidět, že dobře koně menežujete a nebojíte se posadit i méně zkušené jezdce.
Ano, to je součást naší strategie, dát šanci i žákovským jezdcům a amatérům, a využít v dostizích jejich úlevy.  A musím říci, že jsme s většinou spokojeni. Dodrží, co jim před dostihem řekneme. Máme je rádi, ale je také pravda, že na některé koně určitě více platí zkušená profesionální ruka, i přes kila navíc.


Nejúspěšnějším svěřencem trenéra Kalčíka je Tropical Bond s vizitkou 13 startů, 6 vítězství, 6 umístění a zisku 220 tisíc Kč v aktuální sezóně. Snímek zachycuje jeho poslední vítězství s žákyní Zuzanou Míčovou (foto: Andrea Zavadilová)

Stáj FVE - Relay JK Levín je postavena převážně na starších handicapových koních. Neměli byste rádi ve stáji také koně do vyšších kategorií anebo mladé koně do ročníkových dostihů?
Pokud by se našel nějaký majitel s takovými ambicemi a umístil by k nám takového koně do tréninku, samozřejmě bychom se nebránili.

Na základě vašich výsledků už také trénujete koně jiného majitele. S tím souvisí i moje otázka na posezónní  obměnu koní ve stáji. Jak asi velká by měla být?
Mizurimu se v posledních startech dařilo, pan inženýr Luka byl spokojený a řekl nám, že nám dá do tréninku další koně. Mizuri by měl po dostihu v Kolesách odejít na skoky, ale namísto něj by měli přijít dva koně. A co se týče obměny koní, tak nějaká velká se u nás nechystá. Už odešla I Love Bugaboo a možná ještě skončí jeden nebo dva starší koně. Nechceme nějak zásadně navyšovat počet koní ve stáji, abychom se mohli všem dobře věnovat.

Otázka na závěr – jak moc jste spokojeni se sezónou?
Určitě musíme být spokojení, sezóna je super, nad očekávání. Měli jsme letos trochu více koní a to znamená více šancí, ale jen jeden kůň nás vyloženě zklamal a tím byla I Love Bugaboo. A pak po loňské výborném roce má trochu plonkovou sezónu Roony. Ale celkově jsme s manželkou moc s letošní sezónou spokojeni.

Michaela Zemanová


Na Levíně jako doplněk tréninku využívají také auto se strojem k pohybování koní

Dárek ke 100. výročí založení České republiky

28. Říjen 2018 - 20:39

Milí čtenáři, 
naše země dnes slaví 100 let od svého vzniku a protože dostihový sport má na našem území ještě hlubší kořeny, i on může slavit 100 let v České republice. Mám tu čest i radost, že Vám u této příležitosti mohu předat dárek, který jsme pro Vás ke stému výročí připravili. Má hodně společného s naším turfem i dnešním jubileem České republiky.


Před pár týdny mne Pavel Viceník, spoluautor Dostihového řádu, muž, který léta dohlížel na čistotu našeho turfu, ale především celoživotní příznivec dostihového sportu požádal, zda by Vám mohl prostřednictvím našich stránek předat jako dárek k dnešnímu výročí databázi, kterou leta budoval. Nejedná se o jen tak ledajakou databázi - zahrnuje všechny tříleté koně, narozené v roce 1918 a později, kteří byli klasifikováni v ČSR podle údajů Dostihových kalendářů a později Dostihových ročenek v letech 1921 až 2017. Koně v ní (a je jich cca 13 tisíc)  jsou většinou klasifikováni dle generálního handicapu - GH (v posledních letech klasifikací tříletých). V letech, kdy generální handicap nebyl veden (koně narození v letech 1918-1921 a 1929-1935), jsou koně klasifikováni v pořadí podle vyhraných dotací a položka GH není uvedena.

Pro umožnění průběžného porovnání výkonnosti je všem klasifikovaným koním přiřazen tak zvaný relativní generální handicap - RGH, který je vyjádřením relativní výkonnosti koně na základě jeho umístění v ročníku. Ročník je rozdělen do deseti tříd (tzv. decilů) s četností 10 % z celkového počtu koní v ročníku. Nejlepším deseti procentům je přiřazen RGH 95, a dále sestupně, až nejhorším deseti procentům je přiřazen RGH 05. Kromě výkonnosti jsou v databázi uvedeny další základní charakteristiky – barva, pohlaví, příslušnost k rodině a sufix země původu. Podstatnou součástí databáze je pětigenerační původ každého koně.

Nápad věnovat volně ke stažení pro všechny zájemce takovou databázi se mi moc líbil, ale po diskuzích s autorem jsme došli k závěru, že lépe než nabídnout databázi v programu MS Access, s níž ne každý dokáže pracovat, by bylo vytvořit webovou aplikaci, která by suplovala podstatnou část dotazů, kterou lze na databázi vznést a do které by byla vložena data z oné databáze. Byl jsem potěšen, že jsme tak vedle Pavla mohli svou troškou do mlýny přispět i my, tj. redakce těchto stránek a také společnost Blacktypepedigree, s.r.o., která zajistila programátorské práce. Výsledkem je databáze kterou najdete na stránkách www.turf100.czJAK S DATABÁZÍ PRACOVAT?

Na titulní stránce najdete vyhledávací políčko a tři možné varianty vyhledávání. Tou nejzákladnější je dle jména - zadáte jméno a aplikace Vám nalezne koně, pokud splňuje onu podmínku - byl klasikován jako tříletý v ČR, a u něj výši handicapu, výši GHR, barvu, rok narození, rodinu z níž pochází a pětigenerační rodokmen.

Rozšířené vyhledávání nabízí možností mnohem více. Začnu tím posledním, tj. rokem narození. Zadání např. roku 1925 Vám umožní zjistit, jací tříletí koně zde v roce 1928 soupeřili v dostizích, u každého najdete základní údaje, tabulku s výsledky navíc můžete třídit dle všech uvedených dat, tj. podle otce, mateřského otce, ale též GH a RGH. Databáze tak poskytuje unikátní možnost nahlédnout do historie našeho turfu, podívat se, s jakými koňmi v ročníku soupeřili Masis, Lyon, ale třeba i vítěz prvního Československého derby Boxerl.

V rošířeném hledání ale můžete listovat ve všech v databázi uvedených koní všech ročníků třeba podle otce, ale můžete i zadat jeho kombinaci s mateřským otcem a také pro takovou kombinaci zadat požadovanou výši GH či RGH. Zajímá Vás třeba, jak si vedl Behistoun s dcerami Masise? Jednoduše zadáte Behistouna jako otce, Masise do políčka otec matky a najdete hned 30 koní, kteří byli hodnoceni v GH tříletých.   

Věřím, že pro Vás, stejně jako mne, bude zábavou vrátit se ke koním, které si pamatujete ze svých dostihových začátků, nebo k hřebcům, jejichž potomky jste před lety sledovali a fandili jim.

Ač i v rozšířeném hledání lze vyhledávat i jen podle jména otce, tomuto vyhledávání jsme vyhradili vlastní vyhledávací políčko. Umožní Vám totiž i částečné zhodnocení plemeníka. Vedle seznamu všech potomků, kteří byli klasifikováni, přináším databáze též grafické rozdělení klasifikované populace tříletých dle RGH, kde samozřejmě čím vyšší podíl potomků v RGH 95, 85, 75 atd. a čím nížší v těch nejnižších jako RGH 5 či 15, značí velmi úspěšného hřebce. Ale jak známo, vše je relativní a samozřejmě u každého hřebce záleží na výběru partnerek, tudíž v grafu najdete i srovnání s polosourozenci - tj. s koňmi ze stejných matek, z nichž pocházejí potomci sledovaného hřebce, ale po jiných plemenících. Databáze Vám tak ukáže, jak vysoký podíl elitních potomků měl například Scottish Rifle, ale třeba i rozpačité výsledky tříletých potomků Ryana, který svého času přilákal díky připouštěcímu poplatku 1 Kč nejvyšší počet klisen v republice. Databáze má tudíž hodnotu nejen historickou, ale obsahuje množství dat, která mohou pomoci i současným chovatelům.

Protože databáze vznikala od roku cca 1982, tedy ještě před počítačovou érou a byla postupně doplňována informacemi, tak jak se otvíraly jejich nové zdroje, je zřejmé, že může obsahovat (a zcela jistě i obsahuje) chyby. Upozornění uživatelů na chyby a omyly je vítáno a přispěje k užitné hodnotě této databáze.

Prosím užijte si hledání v databázi, která nechce být jen dárkem k výročí naší země, ale i připomenutím a poctou všem (včetně celé řady z Vás), kteří se na dostihovém sportu v naší zemi během oněch 100 let podíleli.

Miloslav Vlček

Cenu prezidenta ovládli tříletí na čele s Be Masterem

28. Říjen 2018 - 18:29

Poslední velký rovinový dostih, Sherlog 98. Cenu prezidenta republiky, udělal tečku za letošní sezónou na pražském závodišti. Stejně jako již několik srovnávacích testů předtím, tak i tradiční ultravytrvalecký test vyzněl ve prospěch tříletých koní. Trenér Pavel Tůma vítězstvím Be Mastera s ž. Janem Vernerem v sedle završil výborný říjen, který mu přinesl triumfy ve čtyřech významných dostizích - vedle pardubických triumfů Tzigane du Berlais a Anakinga to byl také úspěch v Ceně zimního favorita s King Archiem minulou sobotu. Jediné double se během mítinku povedlo trenéru Allanu Petrlíkovi a stáj Rabbit Trhový Štěpánov, kteří také ovládli poslední díl seriálu Fitmin Cupu. 


Pět tříletých a pět koní čtyřletých a starších nastoupilo dnes na start posledního rovinového dostihu nejvyšší kategorie sezóny, Sherlog 98. Cena prezidenta republiky (3+, I. kat., 3200 m, 150.000 Kč). O tempo v supervytrvaleckém dostihu se až do cílové roviny staral Mount Q (Mount Nelson), zatímco favorit Barabash (Intense Focus) cválal okolo páté příčky. V kontaktu s čelem dostihu byl také Be Master, kterého vedl žokej Jan Verner na třetí pozici. Cílová rovina byla plně záležitostí tříletých koní. Na Mount Q totiž zaútočili tři jeho vrstevníci. Vnější stranou dráhy předvedl silný finiš zástupce stáje Dr. Charváta BE MASTER (Masterstroke), kterému po úspěchu v Memoriálu Dr. Frankenbergera kvůli nízkému handicapu zůstalo zapovězeno České derby, a dnes naplno českému publiku ukázal, co v něm vězí. Pod taktovkou Jana Vernera dominoval o tři a půl délky před poprvé v nejlepší společnosti startujícím sériovým vítězem Sapientim (Egerton). Třičtvrtě délky za ním docvál do cíle třetí Barabash. Mezi něho a pátého Mount Q se jako nejlepší ze starších koní překvapivě vklínil Urbi et Orbi (Observatory), který byl největším outsiderem dostihu. Devátým místem se rozloučil se svou dlouholetou výbornou kariérou vítěz čtyř velkých dostihů Always on Sunday (Sunday Break). Trenér Pavel Tůma si připsal do rovinového šampionátu sedmé vítězství, z toho ale čtvrté v nejvyšší kategorii. Žokej Jan Verner získal letos 14. triumf a první v nejvyšší třídě.  

O adrenalin nebyla nouze v úvodní překážkové Ceně EŽ Praha, a.s. ve spolupráci s Českou televizí (4+, prout. překážky II. kat., 3300 m, 120.000 Kč). Vysokou favoritkou dostihu byla svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové Famous Valley, která neprohrála v posledních šesti dostizích. O tempo se staral od počátku dostihu Jaroslav Myška s Taste of Rockem (Myboycharlie), zatímco v zadní části kompaktního pole cválala favoritka a za ní ještě nedávný vítěz z Pardubic Čáriray (Ray of Light). FAMOUS VALLEY (Famous Name) se v posledním oblouku dostala do čela a dopředu se také posouval Čáriray. Bohužel předposlední překážka přinesla pád tří koní a tak nakonec dostih platně dokončila jen polovina startujících. Reprezentantka stáje Stanislav Chudáček musela ještě na posledních 150 metrech bojovat o vítězství s Čárirayem, ale Sertash Ferhanov už vítězství nepustil a o půldruhé délky přivedl klisnu k vítězství. Daleko za nimi jako poslední dorazil do cíle na třetím místě Quinze de la Rose (Turtle Bowl).  Vítězný tým - tedy majitel Stanislav Chudáček, trenérka Vocásková a Sertash Ferhanov - dnes také převzali čestné ceny za vítězství v překážkovém seriálu Elektrizace železnic Praha a.s. 

Devět talentovaných žáků a mladých jezdců změřilo síly na startu posledního dílu seriálu Hipospol Cupu, Ceny Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap IV. kat.,1800 m, 40.000 Kč). Po startu se nekompromisně dostala do čela dvojice zástupců stáje Rabbit Trhový Štěpánov, Morgan (Durante Alighieri) a preferovanější Rabbit Win (Rip Van Winkle). V cílové rovině přešla do čela tříletá RABBIT WIN (Rip Van Winkle), na kterou ale ještě zaútočil matador Chuan Che (Jazz Dancer). Žákyně Simona Laubeová ale dokázala žáka Milana Davida v sedle Chuana Che přejezdit a zvítězila o třičtvrtě délky před ním. Třetí příčka patřila Davidu Liškovi, který vedl Determis (Dandoun). Po dostihu předávala ceny vítězům legendární jezdkyně Miloslava Hermansdorferová. V celoročním seriálu Hipospolu Cupu zvítězila celkově Simona Laubeová, která ho vyhrála i v loňském roce.

Třetím dostihem, Cenou společnosti Dibaq, a.s. – výrobce značky Fitmin (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), se uzavřel také tradiční celoroční seriál Fitmin Cup určený dvouletkům českého chovu. Se vstupem do boxů měli problémy tři koně, a bohužel Oresto (Midships) ke svému debutu nakonec nenastoupil. Osmihlavému poli dlouho šéfovala Gilienne (Stormy Jail), ale v polovině roviny začal získávat převahu ZAMINDARTON (Egerton - Rabbit Zamindar), Zamindar). Při svém čtvrtém startu a za podpory žáka Davida Lišky získal své první vítězství velmi lehce o sedm délek před klisnou Gilienne. Třetí příčku získal stájový kolega vítěze Maestro Alighieri (Durante Alighieri). David Liška tak už zaznamenal své 31. vítězství v sezóně a náskok na druhého Beysima Ferhanova navýšil o 9" zásahů". Allan Petrlík si 24. vítězstvím upevnil druhou příčku v šampionátu trenérů na rovině.


Vítězové Sherlog 98. Ceny prezidenta republiky - trenér Pavel Tůma, žokej Jan Verner a tříletý zástupce stáje Dr. Charváta Be Master, který letos vyhrál už potřetí 

Favoritovi, resp. favoritce Gansenblumchen (Elusive Pimpernel),  se nedařilo ani v Ceně Auto Jarov Kunratice (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč). V cílové rovině vystřídala vedoucí Simonu Laubeovou a Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven) žokej Martina Havelková v sedle svého svěřence Herbeboise (Scyris) a zdálo se, že druhé letošní vítězství je pro tuto dvojici na dosah, ale vnější stranou dráhy ještě uplatnil dlouhý táhlý finiš MY CHARLIE MAN (Myboycharlie). V souboji dvou nejúspěšnějších jezdkyň působících v Česku nakonec uspěla Vendula Korečková, která v sedle 60,5 kg zatíženého svěřence trenérky Lenky Syslové a zástupce stáje R & L porazila o hlavu o 11 kg méně zatíženého Herbeboise. Třetí místo o třičtvrtě délky zpět získal Petingo Dancer (Near Dancer). Lenka Syslová může slavit třetí vítězství v sezóně a ž. Korečková letošní dvacáté na české dráze.

Vysokým favoritem 12. ročníku Ceny běloušů CK Martin Tour (3+, II. kat., 1600 m, 100.000 Kč) byl účastník jedničkových dostihů Facts And Figures (Galileo). Ten ale dnes neměl svůj den, špatně odstartoval a nakonec skončil s odstupem na posledním čtvrtém místě. Dostih ovládl po taktice start - cíl zástupce stáje DAR FINIOS (Midships - Finity Run, Hurricane Run). V jeho sedle byl v Německu působící žokej Jaromír Šafář, který zaznamenal 12. vítězství na tuzemské dráze. O dvě a půl délky zpět zůstal spolehlivý Sirius (Stormy Jail) a pěkný výkon předvedl i teprve popáté startující Chartum (Rosensturm), který byl za ním v cíli o necelou délku zpět. Loňskému šampion-trenérovi Ludvíku Harisovi se daří, tohle bylo už 19. vítězství na rovině a v šampionátu mu patří třetí příčka.

Na Cenu CPI Hotels (3+, handicap III.kat., 1200 m, 60.000 Kč) určitě bude rád vzpomínat žokej Jiří Chaloupka, který si právě v tomto dostihu připsal jubilejní 200. vítězství na pražské dráze a stal se tak 10. jezdcem, který dokázal dosáhnout tak vysokého počtu vítězství. V dostihu vedl svěřence jednoho z nejzkušenějších trenérů Jaroslava Drlíka SHEIKa YERBOUTIho (Look Honey - Sonka, Desert Prince). Ten nesl nejvyšší hmotnost v poli 62,5 kg a přesto dokázal porazit o 12,5 kg méně zatíženého favorita dostihu Tapaja (Sabiango). Třetí peníze získala vítězka předchozích dvou startů Lady Hortenzie (Heretic).

Vzhledem k rozbité dráze se startovní pole v závěrečném dostihu, Ceně CPI Property Group (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč) rozdělilo na dvě skupiny. Tři koně cválali podél bariéry a dalších šest na vnější straně dráhy. Na konci oblouku se pole dostalo k sobě a v cílové rovině se koně roztáhli po celé šířce dráhy. Roli favorita snadno splnil nejblíže divákům cválající ORPHEUS (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), který pod taktovkou Michala Hroudy dominoval o téměř čtyři délky před spolehlivým Mystic Golferem (Torlus). Třetí příčku získal dlouho vedoucí a málo zatížený Noble Fox (Generous). Vítěz patří stáji Ekofarma Rybár. Trenérce Evě Záhorové se v posledních dvou sezónách hodně daří. Stejně jako loni, tak i letos jí připravovaní koně vyhráli sedm dostihů.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Dostihové loučení s pardubickou sezonou ukázalo na šampiony

28. Říjen 2018 - 6:28

Vrcholem Závěrečného dostihové dne byla Cena města Pardubic, kterou pro sebe vybojoval svěřenec trenérky Hany Kabelkové TURDUS (Montbard). V sedle sedmiletého hnědáka byl žokej Lukáš Matuský.
Hlavní hvězdou závěrečné Ceny města Pardubice byl ostřílený bělouš Ter Mill, který v tomto dostihu zvítězil před třemi lety. Letošní vítězství ale bral další z favoritů – sedmiletý Turdus, kterého pro stáj Quartis – Zámecký vrch připravuje trenérka Hana Kabelková.


S žokejem Lukášem Matuským se po celý dostih drželi prakticky na čele startovního pole, i když byl Turdus podle svého jezdce „čumivý“. „On frčí, ale jak uvidí skok, začne koukat a soustředit se na odskok. Ale vždy se s tím nakonec výborně popasuje, je to výborný skokan. Vyhrál zaslouženě. Ale byl strašně „vyčuměný“ na to, jak to tady výborně pozná. Myslel jsem, že mi velký anglický skok vybočí jak v minulosti Izynka. Ale naštěstí jsme to dali a vyhráli,“ komentoval průběh dostihu Lukáš Matuský. Za Turdusem finišoval druhý Dulcar de Sivoly s Josefem Borčem, kterého náskok vítězné duo odrazilo až v závěrečném finiši. Třetí místo bral Ter Mill v sedle s Janem Odložilem před Caline de Juilley (ž. Marcel Novák), Vernois (Richard Bartoň) a Cote Mer (Patrick Boekhout). Valtz byl žokejem Janem Faltejskem zadržen.

Při závěrečném dostihovém mítinku se v Pardubicích dařilo žokeji Marcelu Novákovi, který zvítězil dvakrát – stejně jako pardubický šampion Sertash Ferhanov. Novák lehce zvítězil v sedle MANSURACeně podporované společností PROVET a vzápětí v sedle pětiletého ZATAROCeně Nadace pro rozvoj města Pardubic. Dvě vítězství Sertashe Ferhanova upevnilo jeho náskok v pardubickém šampionátů jezdců, který vyhrál s celkovými deseti letošními vítězstvími. Poprvé „čerstvý“ žokej zvítězil v úvodních proutkách tříletých na 3200 metrů Cena podporovaná grafickým studiem Tasou v sedle GOLD HAVANNAH, podruhé v následujících proutkách na 3400 metrů v sedle MERELLYMemoriálu Jiřího Šindlera, třiatřicetinásobného startéra Velké pardubické. Oba tyto koně připravuje trenérka Helena Vocásková. „V Pardubicích se mi jezdí dobře, mám to tady rád. Koně mi běhají skvělým způsobem. Nesmím ale usnout na vavřínech. Už se těším na další sezonu,“ komentoval své vítězství v pardubickém šampionátu Sertash Ferhanov.

Jednou se zadařilo také žokeji Marku Stromskému, který uspěl v Ceně Tzigane du Berlais – vítěze 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Byl v sedle pětiletého hnědáka SHEGERTONA, který zvítězil poprvé ve své kariéře. Shegertona připravuje trenér Stanislav Popelka, který „bodoval“ ještě v úplně posledním dostihu dne. V Ceně podporované tiskárnou V Ráji zvítězil jeho LORD JAGMIN s Janem Odložilem v sedle. Popelka nakonec zvítězil v šampionátu trenérů. S trenérkou Vocáskovou nasbírali oba shodně devět vítězství a pět druhých míst. Rozhodla až místa třetí, kdy jich Popelka měl celkem devět.

Tisková zpráva Dostihového spolkuNejen Cena prezidenta při pražském zamykání sezóny

26. Říjen 2018 - 15:44

Sedmi rovinami a jednou zkoušku přes proutěné překážky (uskuteční se jako první dostih už ve 12. hodin) se v neděli zavřou brány za letošní sezónou na pražském závodišti. Mítink vygraduje Sherlog 98. Cenou prezidenta republiky na 3200 metrů o 150.000 Kč. Na jejím startu bude desítka kandidátů, z nichž je polovina tříletých. Většina z nich patří ke špičce ročníku. Pozornost určitě bude mít žokej Jiří Chaloupka, který má z aktivních jezdců na svém kontě nejvíce výher v dostihu. Šestinásobný vítěz tentokrát povede Always on Sundaye (Sunday Break), který se dostihu již dvakrát zúčastnil. V sezóně 2015 byl druhý za Aztekem.


Zástupce stáje Monte Negro se Ceny prezidenta zúčastnil i loni, kdy byl sedmý a společně s Raviellou (Pop Rock) jsou jedinými dvěma koňmi z loňského pole, kteří budou na startu i letos. Raviella tehdy skončila čtvrtá a je specialistkou na ultravytrvalecké dostihy. Ostatně povede ji znovu Martina Havelková, se kterou vyhrála v létě Karlovarskou dvojnásobnou míli. Další tři zástupci starších koní startují spíše mimo největší dostihy. Urbi et Orbi (Observatory) má letos na svém kontě čtyři umístění ve společnosti koní druhé kategorie a takhle dlouhou trať si vyzkouší poprvé. To samé platí i o vítězi dostihu na 2600 metrů z Bratislavy Arlingtonovi (Fly to the Stars), který je stájovým a tréninkovovým kolegou Ravielly. Naopak Vědma více než polovinu startů ve své kariéře absolvovala na tratích 3000 metrů a delších. Může se mj. pochlubit třetí příčkou z Karlovarské dvojnásobné míle.

Jak jsme již zmínili v úvodu, na start Ceny prezidenta republiky zamíří kvinteto kvalitních tříletků, kteří budou mít hmotnostní výhodu. K preferovaným koním by měl patřit Barabash (Intense Focus), který zazářil v posledních dvou startech. Nejprve se umístil jako třetí (nejlepší z hřebců) v klasickém Saint Legeru a poté ovládl 2600 metrů dlouhý dvojkový handicap, kde se 60 kilogramy mj. porazil o více než dvě délky o 2,5 kg méně zatíženého Arlingtona a dokonce o sedm délek stejně zatíženou Vědmu. Barabashe povede David Liška. Kvalitu také najdeme u dalšího zástupce stáje Lokotrans, kterým je klisna Kihnu (Campanologist). Ta byla nejen čtvrtá v Oaks, ale především třetí v EJC Long Elektro alias Velké ceně českého turfu, kde porazila Always on Sundaye. Hodně příznivců také asi bude mít Be Master (Masterstroke), který se umístil v českém i slovenském St. Legeru. Výtečnou kariérou se může pochubit Sapienti (Egerton), který neprohrál už čtyřikrát za sebou. Nešel však zatím přes 2400 metrů a měřil síly nejvýše ve třetí kategorii. To Mount Q (Mount Nelson) patří mezi širší špičku tříletého ročníku,což dokumentoval například čtvrtou příčkou ve Slovenském St. Legeru.


Tříletí mají v Sherlog 98. Ceně prezidenta republiky velkou šanci se prosadit. Jedním z nich je třetí ze Saint Legeru Barabash. V jeho sedle bude David Liška (foto: Andrea Zavadilová)

K závěru tuzemské pražské sezóny také tradičně patří mílová Cena běloušů CK Martin Tour o 100 tisíc Kč, která se bude konat už podvanácté. Bohužel letos se našlo jen kvarteto nositelů bílé barvy, které majitelé a trenéři chtěli vyslat do dostihu. Nejtřídovějším z nich je loni v dostihu třetí Facts And Figures (Galileo), který se stal letos stabilním účastníkem dostihů nejvyšší kategorie, o čemž svědčí mj. jeho třetí místo z Bratislavské míle. Facts And Figures ponese nejvyšší hmotnost v poli, ale ani to by ho nemělo ohrozit. Sirius (Stormy Jail) totiž vyhrál dostih jen třetí kategorie a příliš nebezpečně nevypadá ani duo tříletků. Ambicioznějším z nich je čtvrtý z Velké jarní ceny Finios (Midships), který ale střídá lepší výsledky s horšími. Chartum (Rosentsurm) byl do dostihu dohlášený. Má na svém kontě zatím jen čtyři starty se třemi umístěními ve čtvrté kategorii.

Dalším dostihem druhé třídy v rámci posledního pražského dostihového odpoledne bude proutěnkářská Cena EŽ Praha, a.s. ve spolupráci s Českou televizí o 120.000 Kč na  trati 3300 metrů. V dostihu je šest kvalitních koní. Nesená hmotnost a výkony předurčují k roli favoritky Famous Valley (Famous Name), která bude útočit na sedmé vítězství v řadě za sebou. Klisna stáje Stanislav Chudáček je totiž neporažená od loňského září a přestože na překážkách je zatím dosud nejvýše vítězkou dostihu čtvrté kategorie, její mnohadélkové triumfy dávají tušit mnohem větší potenciál. Porovná se mj. s Čárirayem (Ray of Light), který dominoval při Velké pardunické ve steeplechase na 3900 metrů před Mazhilisem. Kvality klisny prověří také vítěz krátkého siepi z květnového Merana Quinze de la Rose (Turtle Bowl), který ale od tohoto vítězstvi nestartoval. Kvalitním překážkářem je také teprve čtyřletý Taste of Rock (Myboy Charlie), umístěný ve Francii a naposledy pátý v Křišťálovém poháru. Tialine (Martaline) startovala zatím na překážkách jen dvakrát a napodruhé byla druhá v Meranu. Urban Joy (Galileo) má zatím z dostihu jen jednu překážkovou zkušenost.

Jeden dostih je v rámci odpoledne vyhrazený dvouletým koním. Cenou společnosti Dibaq, a.s. - výrobce značky Fitmin o 60.000 Kč  se uzavře celoročný seriál Fitmin Cupu pro české odchovance. 1400 metrů dlouhý dostih vybojuje desítka koní. Dokonce čtyři z nich vyšle do dostihu trenér Allan Petrlík. Je mezi nimi také účastník Pražského zimního favorita Goldenton (Egerton) a minule zlepšený Zamindarton (Egerton). Nejšancověji ale vypadá polosestra Al Bustana (Medecis) a Avereho (Black Sam Bellamy) Avant Tout (Rajsaman), která se v obou svých startech umístila. Naposledy prohrála jen s pozdějí vítězkou Ceny zimní královny Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a  pátým z Ceny zimního favorita Big Benem (Mikhail Glinka). 

Michaela Zemanová
Jockey Club zveřejnil termínovou listinu 2019, Jarní cena klisen se stěhuje do Mostu

25. Říjen 2018 - 19:10

Jockey club České republiky zveřejnil na svých internetových stránkách Radou JCČR schválenou Termínovou listinu na rok 2019. Ta počítá na příští sezónu s 54 dostihovými mítinky, což je o 5 dostihových dnů méně než v letošním roce a nejnižší počet dnů za dobu existence samostatné České republiky. Oproti letošní sezóně dochází v listině k několika podstatných změnám.


Tou nejpodstatnější změnou v Termínové listině je přesun Jarní ceny klisen z Velké Chuchle na mostecké závodiště, kde se poběží v neděli 5. května. Z Mostu se naopak do Chuchle po dlouhých letech vrací derby trial Memoriál dr. Frankenbergera, který bude součástí nabité dostihové soboty 11. května, kdy se v Chuchli poběží též Velká jarní cena a Velká květnová cena. Přesouvá se, ale jen termínově, Pražský zimní favorit, který už nebude konkurovat původní Ceně zimní favorita, která se nyní koná v Mostě, ale přesune se až na 9. listopadu na závěrečný den chuchelské, ale i celé české sezóny.

Přesuny vesměs souvisí s nižším počtem dostihových dnů ve Velké Chuchli, která na rok 2019 plánuje 14 dostihových dnů oproti letošním 18. Nově naopak Chuchle přidá jeden mítink během letní pauzy - v pátek 12. července. (miv) 
 

Miliónové trefy českých koní aneb finanční úspěch Subway Dancera v historickém kontextu

25. Říjen 2018 - 10:44

Sobotní třetí místo Subway Dancera (Shamardal) v Qipco Champion Stakes (Gr.1) nebylo jen zcela mimořádným sportovním výsledkem, ale umístění v druhém nejlépe dotovaném dostihu anglického kalendáře bylo i skvělým počinem finančním. Takovým, jakého rovinový kůň trénovaný u nás dosud nedosáhl. Na následujících řádcích se jej pokusíme zařadit do kontextu dalších finančně nejúspěšnějších zásahů českých koní.


Za třetí místo v 1,3 milióny liber dotovaných Champion Stakes náleží Subway Dancerovi, respektive jeho majiteli a týmu kolem něj, 139.880 liber, což je podle přepočtové tabulky 4,056.520 korun. Podíváme-li se do historie, žádnému rovinovému koni, trénovanému v ČR, se dosud nepodařilo v jediném dostihu dosáhnout srovnatelného zisku. A to ani často vzpomínanému Gr.1 vítězi Darsalamovi, jehož 13 let starý úspěch v Rheinland Pokal vynesl majiteli zisk 95.000 €, podle tehdejšího přepočtu dle každoročně stanovované přepočtové tabulky 2,897.500 Kč. Od té doby ale česká měna významně posílila a srovnatelný eurový výdělek by letos majiteli přinesl už "jen" 2,422.500 Kč. To nakonec potvrzuje i příklad bělouše Meandra (Slickly), který před 5 lety vyhrál jiný německý Gr.1 dostih Preis von Europa s dotací dokonce 100.000 € pro vítěze, ovšem v přepočtu na koruny byl jeho zisk nižší než Darsalamův - získal přesně 2,6 miliónu korun.Podíváme-li se na tabulku nejvyšších výher českých koní v zahraničí, respektive její část věnovanou rovinovým výsledkům, nelze si nevšimnout že sobotní úspěch Subway Dancera narušil dosavadní hegemonii svěřenců Arslangireje Šavujeva v barvách zahraničních majitelů. Vedle Darsalama a Meandra k nim patří také nezapomenutelný Shamalgan (Footstepsinthesand), který svého finančně nejhodnotnějšího výsledku také nedosáhl v dostihu, který by vyhrál, ale zásluhou druhého místa v Gr.2 Prix Eugene Adam. Ta byla tehdy dotována na Gr.2 dostih nezvykle vysokou částkou 400 tisíc eur, z nichž Shamalgan získal 88 tisíc eur, tedy více než za své Gr.1 vítězství v Itálii (dosažené však během doby, kdy nebyl v českém tréninku). Dnes už by se mu to nepodařilo - dotace Prix Eugene Adam klesla hned následující rok na 130.000 € a na této úrovni se drží dodnes. Vedle Subway Dancera je jediným nešavujevovým koněm mezi českými rovinovými koňmi s miliónovým ziskem za jediný dostih svěřenec Václava Luky Wireless (Kentucky Dynamite), který za předloňský triumf ve 100 tisícové Grand handicapu v Deauville inkasoval 47.000 € - po přepočtu 1,269.000 korun. A pak také Holčákův svěřenec Age of Jape (Jape), kterému však v roce 2009 stačilo vyrazit na Slovensko a vyhrát tamní 67.000 eur dotované derby. Ani jemu by se ale už dnes za úspěch ve slovenské modré stuze nepodařilo dostat do "miliónového" žebříčku. Slovenské derby od té doby trochu zchudlo a koruna posílila - a tak si Mon Cheri (Makfi) z letošního ročníku, dotovaného 64.000 €, odnesl už jen 816.000 Kč.

Finanční relativitu úspěchu sportovně srovnatelných výkonů ale ještě lépe demonstrují výhry v překážkových dostizích. Subway Dancerovo třetí místo v Champion Stakes je sice finančně nejlepším výsledkem českého koně na rovinách, pokud ale do hodnocení zařadíme i výsledky z překážkových dostihů, musí se spokojit s druhým místem. To první náleží polskému odchovanci v péči Čestmíra Olehly Masinimu (Dixieland) za vítězství v Gran Premio Merano v roce 2004, za které stáj Wrbna inkasovala 5,808.000 Kč - historicky nejvyšší sumu, získanou českou stájí za jediný výsledek. Tu ale umožnila i souhra příznivých okolností - Itálie tehdy svůj překážkový vrchol dotovala částkou 414.000 € a přepočtový kurz koruny k euru byl 33:1. Loni za úspěch ve stejném dostihu, dotovaném ale už jen 250 tisíc eur, získal Al Bustan (Medecis) po přepočtu na koruny jen polovinu toho, co o 14 let dříve Masini.


Triumf Masiniho stáje Wrbna Racing v Gran Premiu 2004 zůstává finančně nejúspěšnějším startem českého koně v zahraničí

Miliónové výhry koní v českém tréninku na zahraničních drahách

rok stát typ kat. kůň stáj um. zisk 2004 ITY Stch Gd-1 MASINI(POL) Wrbna Racing 1 5 808 000 Kč 2018 GB R Gd-1 SUBWAY DANCER(IRE) Bonanza 3 4 056 520 Kč 2006 ITY Stch Gd-1 KOLORADO(POL) Wrbna Racing 1 4 031 000 Kč 2014 ITY Stch Gd-1 ALPHA TWO(POL) Stall Evi - Váňa 1 2 970 000 Kč 2017 ITY Stch Gd-1 AL BUSTAN(IRE) Lokotrans 1 2 970 000 Kč 2016 ITY Stch Gd-1 MAZHILIS(FR) Köi Dent 1 2 970 000 Kč 2005 GER R Gd-1 DARSALAM(IRE) Stáj Turan 1 2 897 500 Kč 2013 ITY Stch Gd-1 ALPHA TWO(POL) Stall Evi - Váňa 1 2 860 000 Kč 2013 GER R Gd-1 MEANDRE(FR) Ramzan Kadyrov 1 2 600 000 Kč 2010 FRA R Gd-2 SHAMALGAN(FR) Ardak Amirkulov 2 2 464 000 Kč 2004 ITY Stch Gd-1 MASINI(POL) Wrbna Racing 1 2 173 875 Kč 2004 GER R Gd-2 DARSALAM(IRE) Stáj Turan 1 2 046 000 Kč 2004 ITY Stch Gd-2 MANOU(GER) Dr. Charvát 1 1 683 000 Kč 2005 ITY Stch Gd-1 KOLORADO(POL) Wrbna Racing 1 1 607 350 Kč 2017 FRA Stch L CAPFERRET(FR) Meridian 1 1 490 400 Kč 2010 FRA R Gd-1 SHAMALGAN(FR) Ardak Amirkulov 3 1 440 180 Kč 2010 ITY Stch Gd-1 BUDAPEST(IRE) Jasna 2 1 428 000 Kč 2004 ITY Stch Gd-2 MANOU(GER) Dr. Charvát 1 1 402 500 Kč 2007 ITY Stch Gd-1 MASINI(POL) Wrbna Racing 1 1 332 800 Kč 2016 FRA R - WIRELESS(FR) Leram 1 1 269 000 Kč 2008 ITY Stch Gd-1 DIKTYS Wrbna Racing 1 1 261 400 Kč 2005 ITY PP Gd-1 DUCE(POL) Wrbna Racing 1 1 192 550 Kč 2017 FRA R Gd-2 SUBWAY DANCER(IRE) Bonanza 2 1 188 000 Kč 2006 ITY Stch Gd-1 PESSOA(GER) Köi Dent 2 1 160 000 Kč 2012 FRA R Gd-2 DUX SCHOLAR(GB) Ramzan Kadyrov 2 1 144 000 Kč 2006 ITY PP Gd-1 PIEDMONT(GER) Stall Nicole Kull-Váňa 1 1 133 900 Kč 2006 ITY PP Gd-1 MEGA HIT(POL) Nýznerov 1 1 109 250 Kč 2012 ITY Stch Gd-1 IMPREZER(POL) Stall Evi - Váňa 2 1 105 000 Kč 2017 ITY PP Gd-1 CHAMP DE BATAILLE(FR) Scuderia Aichner SRL 1 1 090 125 Kč 2016 FRA R Gd-3 SUBWAY DANCER(IRE) Bonanza 1 1 080 000 Kč 2005 GER R Gd-3 DARSALAM(IRE) Stáj Turan 1 1 067 500 Kč 2006 ITY PP Gd-2 DIKTYS Wrbna Racing 1 1 047 625 Kč 2009 ITY PP Gd-1 PARACCHINI(GER) Hexion-Váňa 1 1 045 500 Kč 2009 ITY PP Gd-1 PARACCHINI(GER) Hexion-Váňa 1 1 045 500 Kč 2009 ITY PP Gd-1 ROYAL MOUGINS(GB) Dr. Charvát 1 1 045 500 Kč 2011 GER R Gd-2 SHAMALGAN(FR) Ardak Amirkulov 1 1 040 000 Kč 2018 ITY Stch Gd-1 AL BUSTAN(IRE) Lokotrans 2 1 020 000 Kč 2009 SLO R Gd-1 AGE OF JAPE(POL) Bača Palkovice 1 1 005 000 Kč


Příklad Gran Premia ukazuje, že podobné žebříčky mají omezenou vypovídací schopnost a jsou do určité míry jen hrátkami s kurzem koruny a proměnlivou výší cen stejných dostihů. Pohled na samotný vrchol žebříčku ale přináší i jednu velmi pozitivní skutečnost - k finančně výjimečnému výsledku nemusíte investovat do nákupu koně obrovské částky. Případ Masiniho, který na dražbě v Polsku padl do oka majitelce a ta jej navzdory neúspěšné dvouleté kariéře koupila za v přepočtu 24 tisíc korun, je známý. Ač majitelku trenér za zmíněný nákup počastoval slovy, že si bude muset trénovat sama, nakonec z Masiniho v jeho péči vyrostl nejbohatší kůň novodobé historie našeho turfu. Velmi lacino byl získán i samotný Subway Dancer, kterého Chris Richner získal jako nestartovavšího tříletka na podzimní dražbě společnosti Arqana za 3.000 €. I Darsalam může sloužit jako příklad mimořádně výhodné koupě - jako dvouletek byl po sezóně na dražbě koní v tréninku získán za 6.500 gns.

Šance na úspěch je otevřená všem.

Miloslav Vlček 

Stránky