Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 18 sek zpět

Od Christiana Demuro přes Geralda Mossé až k Christophe Soumillonovi. Ohlédněme se nejsilnějšími momenty předešlých pěti ročníků EJC

25. Září 2020 - 22:57

V neděli se ve Velké Chuchli uskuteční již šestý ročník European Jockey's Cupu, evropského poháru žokejů. Jeho letošní edice sice bude kvůli protipandemickým opatřením i neúčasti původně nahlášené hvězdy dne Christophe Soumillona těžko překonávat vysoko nastavenou laťku předešlých ročníků, i tak ale jistě bude mimořádnou událostí. Ohlédněme se nyní za dosavadními pěti ročníky a jejich vrcholy 


I. ročník 2015: Excelentní start dal zapomenout na všechny jeho dětské nemoci

První ročník byl jako zjevení. Ač jeho zrod provázely termínové kolize s jinými vrcholy českého kalendáře či námitky, že podobné soutěže žokejů se vesměs neodehrávají v dostizích s nejvyššími cenami, mítink, za jehož zrodem stála stáj Leram a její majitel Milan Kříž, se jednoznačně povedl. V šesti dostizích bylo rozděleno 4,09 miliónu korun, historicky nejvyšší suma vyplacená za jediný pražský mítink, ale především nabídl skvělý sport.

Když jsem vybíral nejhezčí dostih úvodního mítinku, nebo alespoň ten, který nejvíc nadchl mne, nemohl jsem se dlouho rozhodnout, a tak nakonec nabídnu dva. Jedním z nich byl souboj dvou nejlepších tříletých mílařů v Leram European Jockey's Cup Middle (L, 3+, 1800 m, 550.000 Kč). Dostih ve velmi ostrém tempu rozběhl Hidden Flame s Jaroslavem Línkem v sedle, který si vytvořil zhruba dvoudélkový náskok a zavedl pole do cílové rovinky. Tam nejpve přešel do vedení Aldar (New Approach) s ž. Murzabayevem, kterého se jal stíhat zezadu jdoucí Tamarind Cove (Galileo), pilotovaný Václavem Janáčkem. Vítěz Velké ceny Prahy Aldara dostihl a šel přes něj, Aldar se ale nemínil vzdát a tito dva pak předvedli souboj, jaký není často k vidění. Vítězně z něj nakonec vyšel TAMARIND COVE a svůj triumf okořenil i novým rekordem chuchelské dráhy 1:49,98 a stal se prvním koněm, který 1800 metrů v Chuchli zaběhl pod 1:50.   Druhý dostih, který jsem vybral, dal základ triumfu italského šampióna Cristiana Demuro v prvním ročníku Poháru. Součástí úvodního ročníku EJC byl i Leram EJC Sprint, dostih na rovný kilometr, který se však v žádném z dalších ročníků již neopakoval. Důvodem možná byla i skutečnost, že start dostihu na 1000 metrů je v Chuchli těsně před obloukem a velkou roli zde hrají vylosovaná čísla. To pomohlo i k triumfu PRINCE ORPENA (Orpen), ale nebylo by k zástupci stáje Joly spravedlivé odbýt jeho triumf jen faktem, že si vylosoval box č.1. Svěřenci Heleny Blažkové se pod Demurem navíc podařilo nejlépe odskočit ze všech koní a hned po startu měl náskok 1 1/2 délky. V cílové rovině si Demurem mohutně pobízený Prince Orpen držel vedení, ale zvenčí se k němu blížil šampión sprinterů Mikesh (Majestic Missile) v sedle s Filipem Minaříkem. Tomu se podařilo dostat Mikeshe až na úroveň Prince Orpena a dokonce před něj, ale v posledních metrech Prince Orpen ještě zabojoval a po tuhém boji o pouhý nos zvítězil.II. ročník 2016: Přes jarní "předběžné zrušení" další povedený mítink a první triumf Bauyrzhana Murzabayeva 


O druhém ročníku se málem rozhodovalo už v březnu. Tehdy vrcholily spory mezi pořadateli a Jockey Clubem a když v polovině března nebylo jasné, kdy a zda vůbec sezóna začne, pořadatel EJC vydal tiskovou zprávu o "předběžném zrušení"  z důvodu neuzavření smluv o zajištění dostihového provozu s většinou pořadatelů včetně Velké Chuchle. Ale už o 6 dní později oznámil, že EJC, jehož hlavním sponzorem se stala společnost Lokotrans, se na 99% uskuteční. Tehdy uvedl, že vzhledem k neuzavření smlouvy pracuje s "dalšími variantami včetně pronájmu závodiště či přesunu poháru do Bratislavy nebo na jiné české závodiště s uzavřenou smlouvou s Jockey Clubem", nakonec se ale vše zdárně vyřešilo a 24. září se v Chuchli opět sešli špičkoví žokejové v čele s Francouzem Geraldem Mossé a anglickým šampiónem Darryllem Paulem Hollandem, který však nakonec kvůli zranění odjezdil jen dva dostihy. A byl to právě Gerald Mossé, který, ačkoliv skončil v konečném pořadí Poháru třetí za Murzabayevem a Janáčkem, se, alespoň pro mne, postaral o nejsilnější zážitek. 

V EJC Long Elkov Elektro (L, 3+, 2600 m, 600.000 Kč), jehož desetinovým favoritem byl bělouš Meandre (Slickly), byl v sedle ALWAYS ON SUNDAY (Sunday Break) a po startu, po němž se nikomu nechtělo do vedení, se ocitl v čele. Chvíli to vypadalo, že Chuchle uvidí nezáživný a pomalý dostih, ale pak Mossé nechal Holčákova svěřence na dlouhé otěži uvolněně cválat v čele pole. Ten pak v cílové rovince ukázal dostatek sil, aby od soupeřů ještě odešel a uštědřil desetinovému favoritovi Meandre s Umbertem Rispolim 3 1/2 délkovou porážku.   


       
III. ročník 2017: termínový posun a úspěch Francouze Hueta

Třetí ročník se termínově posunul o 3 týdny dopředu, což s sebou přineslo i několik změn. Tou největší bylo sloučení někdejší EJC Long na 2600 metrů s tradičním vytrvaleckým vrcholem podzimního chuchelského kalendáře Velkou cenou českého turfu do dostihu s názvem EJC Long - Velká cena českého turfu na distanci 2400 metrů.  

Mítink opět přinesl řadu krásných dostihů a vybrat z nich jediný nebylo jednoduché, protože v paměti mi žádný z nich výrazně nevyčníval nad ostatními. A to hlavně proto, že pěkné byly takřka všechny. Nakonec jsem vybral vítězství, které mne nejvíce potěšilo - triumf domácí odchovankyně VENILLIE (Rosensturm) v EJC Lokotrans Middle (3+, Listed, 1800 m, 550.000 Kč) a to nejen z vlasteneckých (nebo jak se dnes občas dementně píše nacionalistických) důvodů, ale i proto, že klisna mj. porazila i obhájkyni vítězství Dally Hit, jejíž předešlý triumf a odvážné rozhodnutí ž. Murzabayeva jít sám při bariéře by si též zasloužily dostat se do výběru. Tentokrát však byl nejúspěšnější žokej prvních 4 ročníků Poháru žokejů Murzabayev v sedle favorizované Venillie, které pomohl ke skvělé tečce za výtečnou kariérou.      IV. ročník: Z miliónového EJC Million dvoumiliónový a přílet superhvězdy Gordona Lord Byrona

Čtvrtý ročník Poháru opět posunul laťku výše. Dotace vrcholu mítinku EJC Million stoupla z 1,6 miliónu korun na 2,6 miliónu a dostih se stal po Českém derby druhým nejlépe dotovaným rovinovým dostihem ve střední Evropě. Mítink byl navíc okořeněn účastí nejúspěšnějšího koně, jaký kdy na český dostih ze zahraničí přicestoval - trojnásobného Gr.1 vítěze z anglických, francouzských a australských drah Gordona Lorda Byrona (Byron). Mediálním bonbónkem byla navíc jeho cesta z Irska - desetiletý valach přicestoval na dostihy letadlem a cesta stála jeho majitele Dr. Cyruse Poonawallu více, než kolik mohl získat vítězstvím. Možná však stála i za jeho porážkou - při nepříznivém počasí byla ten den zpožděna řada letů a svěřenec irského trenéra Toma Hogana v Ruzyni přistál s mnohahodinovým zpožděním až kolem půlnoci.  

Nečekaný triumf Troizileta (Wootton Bassett) s Jean-Bernardem Eyquemem nad Gordonem a dalšími v EJC Leram Million byl jistě jedním z vrcholů mítinku, ale při vší úctě k reprezentantu stáje Leram pana Kříže, duchovnímu otci a sponzoru Poháru, mne ze sedadla zvedl více, a to navzdory kolizi v úvodním oblouku, souboj derby vítězky Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) s ROUSSE (Lope de Vega) v EJC Baltro Long - 40. Velké ceně českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč). Vladimirem Panowem vedená Blessed Kiss svedla s Rousse, v jejímž sedle získal podstatné body pro druhé vítězství v Poháru Bauyrzhan Murzabayev, nádherný souboj, při kterém klisny utekly starším soupeřům o 5 délek a z něhož nakonec vyšla vítězně bělka ze stáje Hany Veselé Rousse.      V. ročník: Hvězda jménem Soumillon

Co se týká jezdeckého obsazení, byl z dosavadních pěti ročníků Poháru jedničkou ten poslední, který hostil desetinásobného šampióna francouzských žokejů Christophe Soumillona. Byl vesměs první volbou, a tak nebylo překvapením, že se dostal do sedel nejšancovějších koní a svou chuchelskou premiéru proměnil v zisk celého Poháru. Bylo by ale hodně krátkozraké jeho účinkování omezit jen na toto konstatování. Vyhrál dva dostihy a oba patřily k tomu nejlepšímu, co bylo loni na českých drahách k vidění. Vybírat tak nejsilnější zážitek bylo velmi obtížné. Raketový závěr dvouletého RATE (Reliable Man) v BAK - 83. EJC Gerchově memoriálu byl jedním z nejlepších výkonů, jaký jsem kdy u dvouletka na našich drahách viděl, nádherný byl i souboj v Pemat Trading EJC Long - 41. Velké ceně českého turfu, v níž Darkolva (Dark Angel) nejprve u vnější bariéry bojoval s Ramssiem (Whipper), poté s německým MONPTIM (Mamool) s de Vriesem v sedle, který jej nakonec o plk délky zdolal. Přesto však byl asi nejsilnějším zážitkem Lokotrans EJC Middle. Přispěl k tomu i fakt, že pro WIRELESSE (Kentucky Dynamite) to byl poslední dostih kariéry, tímto dostihem se uzavíral program EJC (poté už proběhl jen dostih trenérů) a Soumillon v něm získal rozhodující body pro zisk poháru, ale cesta svéhlavého koně, který už v paddocku hodně zlobil a v dostihu cválal se ztrátou na konci pole, aby pak v cílové rovině lehce vyhrál, musela chytit za srdce každého.


  
Miloslav Vlček


Favoritem Evropského poháru žokejů je Maxim Pecheur. Tipsport jej vypsal v kurzu 3:1

25. Září 2020 - 12:51

Favoritem šestého ročníku European Jockeys' Cupu je podle Tipsportu německý žokej Maxim Pecheur. Tipsport šance na triumf při jeho premiéře v poháru ohodnotil kurzem 3:1. Těsně za ním následuje Francouz Vincent Cheminaud, který narychlo zaskočil za Christophe Soumillona a jehož sázková kancelář ocenila kurzem 3,2:1.

 
Třetí šancí je Tomáš Lukášek (4,5:1), sledovaný Adamem Florianem (8,5:1), Jaroslavem Línkem a Janem Vernerem (oba 15:1). S malou šancí na úspěch nastupuje podle Tipsportu Alexander Pietch (25:1) i Anthony Crastus (35:1), stejně jako Jan Rája (60:1), který však nastoupí jako první divoká karta a nezúčastní se všech dostihů.

Maxim Pecheur – Německo

Narozen: 1990
Počet vítězství: přes 500

Největší úspěchy: Idee Deutsches Derby (Gr.1, 2017 Windstoss), Henckel Preis der Diana – German Oaks (Gr.1, 2019 Diamanta), Grosser Preis der Landeshauptstadt Dresden (Gr.3, 2019 Brian Ryan).
V rámci letošního Evropského poháru žokejů přijíždí poprvé do Prahy Maxim Pecheur, jeden z nejúspěšnějších žokejů nastupující generace v Německu. 30letý rodák ze Sárska loni vyhrál 98 dostihů, což by po mnoho let s přehledem stačilo na titul šampióna, ale Pecheur jezdí v éře Bauyržana Murzabajeva, a tak se po velkém souboji musel spokojit s druhým místem. Stejnou příčku s největší pravděpodobností obsadí i v letošní statistice. Už v učení u trenérů Christiana von der Recke a Geralda Geislera na sebe upozornil jako velký jezdecký talent, ale po přechodu mezi profesionály se jeho kariéra přibrzdila a několik let dostával jen minimum příležitostí. Bodem obratu byla pracovní nabídka od čtyřnásobného šampióna trenérů Markuse Kluga. Pecheur se přestěhoval do Kolína nad Rýnem a začalo se mu dařit. Definitivní zlom přišel před třemi lety, kdy se těsně před německým derby zranila stájová jednička Adrie de Vries. Angažmá na hřebci Windstossovi dostal právě Pecheur a vybojoval pro hřebčín Röttgen první vítězství v derby od roku 1959. Od té doby pravidelně ukazuje, že se od něj dočkáme ještě velkých věcí. Loni dovedl klisnu Diamantu k triumfu v německém Oaks a letos v květnu se přehoupl přes hranici 500 vítězství. Nezapomenutelný zůstává také loňský 13. červenec, kdy Pecheur v Drážďanech vyhrál šest ze sedmi startů.

zdroj: Tisková zpráva EJC

Premiéra řeckých koní, Soumillonova "rozcvička" a čtyři jedničkové dostihy. I chuchelská sobota nabídne atraktivní program

24. Září 2020 - 16:37

Českého turfmana čeká velmi nabitý prodloužený víkend. Ač je pozornost soustředěna hlavně na VI. ročník European Jockeys' Cupu, v pondělí pokračuje sezóna v Lysé, elitní překážkáři směřují na víkendové vyvrcholení sezóny v Meranu a také sobotní chuchelský program rozhodně stojí za vidění.

 
Zmatky kolem pořádání a nepořádání letošního EJC vedly k tomu, že Chuchle vypsala mítink, do něhož se z loňského programu EJC přestěhovaly Velká cena českého turfu a Gerschův memoriál a přidala další jedničku na 1100 metrů. Ty v programu zůstaly i poté, co bylo oznámeno konání EJC a tak si oba mítinky zčásti konkurují, byť EJC zase vypsala zcela nové dostihy. A tak z pohledu účasti nejlepších koní sobotní mítink až tolik za nedělním programem nezaostává.

Událostí dne bude historicky první start koní trénovaných v Řecku, kteří se postaví na start 42. Velké ceny Prahy Meridian Team a Lokotrans Subotica (L, 3+, 1600 m, 600.000 Kč), kde se v sedle Rabbit Havany (Havana Gold) poprvé tento víkend představí i desetinásobný francouzský šampión Christophe Soumillon. Příhodně pojmenovaná Historic Event (Invincible Spirit) s Beysimem Ferhanovem i stejně stará Pyjamarama (Exceed and Excel), do jejíhož sedla angažoval trenér Nikolai Ivanov Tomáše Lukáška, nabízejí srovnání skrze své francouzské starty, kde je tamní handicaper ohodnotil 30, respektive 27 kilogramy, což z nich rozhodně favoritky nedělá.

Ačkoliv je dostih historicky nejvýznamnějším mílovým srovnávacím testem mezi ročníky, ten klasický bude zastoupen jediným koněm - třetí z Jarní ceny klisen (L) Achird (Archipenko), jejíž první test se staršími v Tattersalls Mile ale rezultoval v osmé místo. 

Nepřehlédněte: Jubilejní Velká pardubická bude. Dotace se ale snižuje na 3 milióny a soborní mítink ruší

Jednoznačným favoritem tak zůstává Torque Power (Toronado), do jehož sedla angažoval trenér Šavujev Jaroslava Línka. Čtyřletý bělouš letos ještě nevyhrál, ale ve výše zmíněné Tattersalls Mile předvedl nádherný souboj s Ignaciem Reillym a Mr Rightem, za kterými získal těsné třetí místo. Stabilním členem mílařské špičky je pětiletý Sagar (Excelebration), ale poslední dva starty nebyly moc výrazné. 

Kurzy na vítěze Velké ceny Prahy. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde 


Druhým vrcholem dne je 42. Velká cena českého turfu Charvát Group a Lokotrans Slovakia (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč). Ani zde není klasický ročník příliš zastoupen - stejně jako ve Velké ceně Prahy se proti starším vydal bojovat jediný tříletý a opět jej vyslala stáj MUDr. Evy Nieslanikové. Je jím šestý z Českého derby Rusel (Pedro The Great), do jehož sedla se poprvé vyhoupně Tomáš Lukášek.

Také favorizovaného Arcturuse (Fast Company) pojede žokej, který se v jeho sedle dosud neukázal - Jan Verner. Čtyřletý hnědák proměnil ve vítězství třetinu z devíti startů v barvách stáje Meridian, nicméně byly jimi všechny tři dostihy slovenské trojkoruny. V Chuchli dosud nevyhrál, ale před třemi týdny ve Zlatém poháru skončil druhý, dvě a půl délky za Ramssiem.

Po třech zahraničních startech se na české dráhy vrací pětiletý Boomboom Kiss (Kentucky Dynamite), který je jedním ze dvou koní se statusem blacktype v dostihu. Ale zatímco Boomboom Kiss získal v listed Drážďanech "jen" třetí místo, Indian Eagle (Adlerflug) dokázal listed v Římě vyhrát. To ale bylo v listopadu 2018, pak následovala dlouhá pauza a návrat šestým místem v zářijovém Zlatém poháru. Vysoké mabice má tým pětiletého valacha Cacophonouse (Cacique), hlášeného do Gr.1 Prix du Cadran. Minule však svěřenec Martiny Havelková těsně o nos nestihl dvojku na 2400 metrů a více by mu seděla delší trať.     V 84. Gerschově memoriálu - Ceně K-K Metal, a.s. (I.k., 2, 1400 m, 150.000 Kč) se již zkušenému Kmotrovi (Epaulette) postaví excelentně debutující Rex of Thunder (Night of Thunder), sprinterská Cena Leram a Lokotrans Agro (I.k., 3+, 1100 m, 150.000 Kč) má favorita ve třetím ze Svatováclavské ceny Lexceedovi (Exceed and Excel). (miv)  

Jubilejní Velká pardubická bude. Dotace se ale snižuje na 3 milióny a sobotní mítink ruší

24. Září 2020 - 10:45

Jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou bude. Její pořadatel, Dostihový spolek a.s. se rozhodl legendární dostih uspořádat i přes restriktivní opatření spojená s šířením onemocnění Covid-19. Divácká návštěvnost sice bude muset být výrazně omezena a dojde také ke změně dostihového programu, kontinuita a tradice nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy ale zůstane zachována.


Podle nejaktuálnějších opatření ministerstva zdravotnictví se může venkovní akce účastnit maximálně 2000 osob. Pro akci, na které se zpravidla schází okolo 20 – 25 tisíc diváků, je to výrazné omezení. „Areál závodiště je rozlehlý, máme dostatečnou kapacitu otevřených tribun, jsme akce pod širým nebem. I to jsou důvody, proč jsme v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a snažíme se ještě jednat o výjimkách či úpravách pro naše potřeby,“ říká ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller. „Prozatím ale musíme pracovat s variantou 2000 osob, a to je důvod, proč jsme bohužel nemohli obnovit prodej vstupenek.

V současné době povolenou kapacitu vyplňují obchodní partneři, bez kterých by se akce konat nemohla, a držitelé vstupenek zakoupených už na jaře letošního roku. Tyto vstupenky zůstávají v platnosti. Je však možné, že někteří jejich majitelé budou osloveni kvůli nutnosti změny místa k sezení. „Omezení počtu diváků má platit 14 dnů, to znamená že by mělo skončit dva nebo tři dny před Velkou pardubickou. Pokud bude zrušeno a budeme se moct vrátit k vyšším kapacitám, okamžitě začneme znovu prodávat,“ slibuje Müller.

Nepřehlédněte: Handicapy: Eternity přeskočila Opasaba a je na čele průběžného hodnocení tříletých koní

Epidemiologická situace a důsledky opatření se začínají projevovat i na ekonomice obchodních partnerů. Proto se Dostihový spolek rozhodl sloučit sobotní dostihy s nedělním mítinkem. Znamená to, že v sobotu 10. října bude dostihový den zrušen, a část jeho dostihů se přesune na neděli 11. října. Na programu tak bude celkem 10 dostihů včetně vrcholu v podobě 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. „Předložili jsme Jockey Clubu ČR návrh nových propozic, ve kterém dochází i k úpravám dotací, Velká pardubická se poběží se o tři miliony korun,“ dodává ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller s tím, že během dne pořadatel na odměnách pro umístěné koně vyplatí celkovou částku pět milionů korun.

I přes jarní krizi se nám podařilo rozběhnout dostihovou sezonu, zvládli jsme uspořádat kompletní kvalifikační seriál. Byla by velká škoda, kdybychom to nedotáhli do konce. Chceme za podpory našich obchodních partnerů dát možnost realizačním týmům a dostihovým stájím zúročit celoroční snahu a práci,“ doplňuje Jaroslav Müller.

zdroj: Tisková zpráva

Je to obrovská výzva pořádat Pohár za tak dynamicky se měnících pravidel, zaznělo dnes na tiskovce k EJC

23. Září 2020 - 11:53

Dnes proběhla na tribuně Chuchle Areny Praha tisková konference před VI. ročníkem Evropského poháru žokejů spojená s losováním čísel, v jednom případě i žokejů, do dostihů, které budou součástí nedělního Poháru. Vedle zástupce chuchelského pořadatele a ředitele pořadatelské TMM s.r.o. Martina Pecky se jí zúčastnil za pořadatele Poháru Tomáš Machovský a také trenér Václav Luka mladší, od počátku spolupracující s pořadateli Poháru.


Letošní ročník proběhne za nestandardních podmínek daných hygienickými opatřeními, které se odrazily i na účasti zahraničních žokejů. "Nebylo to jednoduché, protože řada zemí uplatňuje vůči nám restrikce," uvedl na dotaz, jak složité bylo v době Covidu-19 získat pro účast na Poháru zahraniční žokeje Václav Luka. "Ze Švédska nebo z ostrovů jsme sem nebyli schopní jezdce dostat, takže z tohoto pohledu jsem rád, že nakonec je sestava jezdců velmi zajímavá  návrat Christopha Soumillon je myslím obrovský úspěch a je na co se těšit," uvedl Luka. "Z jezdců vedle Soumillona musím vedle Soumillona vypíchnout německého žokeje Maxima Pecheura, který loni statečně bojoval s Bauyrzhanem Murzabayevem o titul šampióna. Je to mladý žokej s velkou budoucností. Je tady poprvé, patří k naprosté německé špičce. A pak francouzského Anthony Crastuse, ten k nám také přijede poprvé. Patří k tamní špičce, je to taková její stálice s řadou úspěchů na grupové úrovni." 

Složitost přípravy letošního EJC potvrdil za pořadatele i Tomáš Machovský. "Je to obrovská výzva připravit jej v tak dynamicky se měnících pravidlech kvůli pandemii, jak pro nás, tak pro naše partnery. Řada z nich letos upustila kvůli pandemii od partnerství, ti kteří s námi zůstali, projevili obrovskou vůli s námi zůstat, za což jim velmi děkuji. Odrazem současného stavu je, že čekáme jaká pravidla dnes budou ve 13 hodin vyhlášena, takže je to hodně náročné." Jak později dodal, jednou z věcí, o které bude letošní Pohár ochuzen, je i tradiční Afterparty. "Bylo by to od nás nezodpovědné a asi i nemožné ji za stávajících podmínek uspořádat."

Slova Tomáše Machovského potvrdil i Martin Pecka. "Nás se to týká po celý průběh sezóny. Potvrzuji, že nejhorší je pracovat s nejistotou, když nevíme, co máme připravovat na příští týden. Na druhou stranu si myslím, že jsme se s tím poprali poměrně efektivně a jen doufám, že tento víkend ještě proběhne v předpokládaném duchu a že budeme moci nějakým způsobem dokončit sezónu ještě celkem rozumně a logicky, abychom ji minimálně na konci října Saint Legerem." Ohledně pravidel, jaká budou platit během víkendového mítinku v Chuchli a která se budou odrážet od dnešních informací Ministerstva zdravotnictví dodal Pecka, že "budeme na našich stránkách aktuálně informovat veřejnost o pravidlech, jaká budou nastavena. Pokud bude někdo hledat informace, najde je na stránkách Chuchle Areny Praha nebo Poháru žokejů, kde budeme důsledně a konkrétně informovat o tom, co je vlastně platné."  (miv) 

Záznam tiskové konference a losování z EquiTV     

Janda koupil v Newmarketu dalších 5 ročků Mezi nimi i dceru Holy Roman Emperora za 24.000 liber

22. Září 2020 - 21:39

Druhým dnem dnes pokračovala Tattersalls Ireland September Yearling Sale, kterou pořadatelé kvůli opatřením proti šíření koronaviru přemístili z irské základny do Newmarketu. Stejně jako včera i dnes byl na ní velmi aktivní bloodstock agent Tomáš Janda, který vydražil pět ročků. Převládaly mezi nimi klisny, které získal čtyři, zatímco hřebce jen jediného.


Také nejdražší Jandovou akvizicí je klisna - jako lot 288 nabízená hnědka po prověřeném coolmorském plemeníkovi Holy Roman Emperor (Danehill), kterou vydražil za 24.000 Ł. Její matkou je vítězka ve třech letech Nancy Astor (Shamardal), matka jednoho vítěze ze dvou startovavších potomků a také polosestra na Slovensku solidně běhajícího Akbulata (Invincible Spirit). Bába Summers Lease (Pivotal) je pravou sestrou Gr.3 vítěze Needwood Blade a polosestrou dalších 3 blacktype koní.

I další Jandova akvizice je dcerou úspěšného coolmorského plemeníka, prověřeného i na našich drahách. Za 6.000 Ł zakoupená hnědka (lot 315) má za otce klasického vítěze Footstepsinthesand (Giant's Causeway), jehož dcera Muguruza v neděli ovládla Cenu zimní královny. Matka Pearl Blue (Exceed and Excel) vyhrála 7 dostihů a zatím má na dráze jediného nezvítězivšího potomka. Bába Sanfrancullinan (Bluebird) dala Gd2 umístěného proutěnkáře, na překážkách se dařilo i potomkům prabáby Harir.

Nepřehlédněte: Tomáš Janda koupil v Newmarketu čtyři ročky. Nejdražší Camelotova dcera stála 32.000 liber  

Za stejnou sumu získal Tomáš Janda i hnědku (lot 445) po Aclaim (Acclamation) z na dráze nevýrazné With Colour (Rainbow Quest), která však již dala šest vítězů a její dcery dva další. Stejného otce, vítěze Prix de la Foret (Gr.1) Aclaima, má i za 4.500 Ł zakoupená hnědka (lot 274) z vítězky Miss Giler (High Chaparral), která finišovala čtvrtá v Lingfield Oaks (L). Ta má zatím na dráze jediného a dosud neumístěného potomka. Bába Funday (Daylami) se umístila v listed, prabába Morina (Lyphard) dala mj. i Gr.1 vítěze Mons (Deploy).

Jediným hřebcem mezi Jandovými dnešními nákupy byl dnes za 7.500 Ł zakoupený (lot 321) syn vítěze Champion Stakes (Gr.1) Fascinating Rocka (Fastnet Rock) a třikrát umístěné Pixie's Blue (Hawk Wing), matky tří vítězů ze šesti startujících potomků a polosestry dvou listed vítězů. (miv)

          

Konečná nominace EJC: Pět cizinců proti pěti Čechům

22. Září 2020 - 10:59

Christophe Soumillon, Anthony Crastus, Maxim Pecheur, Alexander Pietsch a Jaroslav Línek budou tvořit mezinárodní konkurenci letošního Evropského poháru žokejů. V konečné nominaci je doplňuje pět Čechů včetně dvou udělených divokých karet.

Den před uzávěrkou startovních listin byla uzavřena konečná nominace jezdců pro šestý ročník Evropského poháru žokejů, která se rodila ve složitých podmínkách pandemie Covidu-19 a souvisejících opatření napříč Evropou.


Oproti předběžné nominaci došlo ke škrtu tří jezdců a nově přibyli na seznam německý šampión Alexander Pietsch a druhý muž loňské i letošní české statistiky Jan Verner. Divoké karty byly uděleny Janu Rájovi a Martině Havelkové, která se stane první startující jezdkyní v šestileté historii EJC.

Evropský pohár žokejů se koná v neděli 27. září v Chuchle Areně Praha. Oznámení startujících koní proběhlo v úterý dopoledne, slavnostní deklarace jezdců a losování startovních čísel se uskuteční v rámci tiskové konference ve středu 23. září od 10:00 na terase tribuny Chuchle Areny Praha.

Nominace EJC 2020
Anthony Crastus – Francie
Adam Florian – Česká republika
Jaroslav Línek – Slovensko
Tomáš Lukášek – Česká republika
Maxim Pecheur – Německo
Alexander Pietsch - Německo
Christophe Soumillon – Belgie
Jan Verner – Česká republika

Divoká karta č. 1: Jan Rája
Divoká karta č. 2: Martina Havelková


zdroj: Tisková zpráva EJC

 

Velkou pardubickou podpoří stát, její konání je však kvůli koronaviru stále nejisté

21. Září 2020 - 21:02

Jak dnes uvedla Česká televize, podpoří letošní 130. Velkou pardubickou podpoří částkou dva a půl milionu korun stát. Návrh ministra zemědělství schválila vláda. Peníze dostane prostřednictvím magistrátu v Pardubicích pořadatel – Dostihový spolek. O osudu letošního ročníku ale zatím ještě není rozhodnuto, kvůli pandemii koronaviru panuje kolem konání velká nejistota.


Velká pardubická je každoročně významnou událostí Pardubic, letošní jubilejní 130. ročník bude ale silně poznamenán pandemií koronaviru. Vynucená nízká návštěvnost se výrazně promítne do ekonomiky slavného závodu. Pořadatel dostihu – Dostihový spolek – z poloviny vlastněný radnicí, požádal stát o pomoc. Náklady na říjnovou neděli už dosahují skoro 13 a půl milionu korun a bude potřeba víc. Vloni dostal spolek pět milionů, letos chce polovinu.

Toto jsou peníze, které nepoužijeme na výhru, ale které použijeme na veškeré náklady spojené s pořádáním Velké pardubické. Údržba areálu a další náklady,“ tvrdí ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller pro Českou televizi.

Dostihový spolek uvažuje o tom, že 130. Velkou pardubickou odloží na příští rok. Potom by ovšem letos na státní dotaci neměl nárok. Další variantou je dostih bez diváků, jen před kamerami České televize. Takový scénář počítá s ochotou sponzorů přispět aspoň částečně z pozice loajálních podporovatelů, ale bez osobní účasti v lóžích.

K pořádání 130. ročníku Velké pardubické potřebujeme kapacitu aspoň tisíc lidí,“ říká Müller. Na Velké pardubické bylo vloni 23 tisíc diváků, na tribunách i volně v areálu. To se letos jistě nemůže opakovat.

Nově jmenovaný ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) kvůli epidemické situaci doporučuje závod bez diváků.  „Varianta před televizními kamerami, to znamená bez diváků, by z epidemiologického hlediska byla zcela jistě bezpečnější.“ Podle něj budou muset všechny hromadné akce být značně omezeny, a pokud by se závod konal s fanoušky, je nutné, aby fungoval v rámci přijatých opatření. 

Pokud se Velká pardubická aspoň v improvizovaných podmínkách v neděli 11. října poběží, třeba i jako jediný dostih, chce pořadatel vypsat její dotaci aspoň na tři miliony korun, tedy o dva miliony méně než vloni.

zdroj: Česká televize

 

Stáj Leram a trenér Luka obhájili loňské vítězství v Ceně zimní královny. Po Fraze se prosadila Muguruza

20. Září 2020 - 17:24

Málokdo mohl dnes z Karlových Varů odjíždět spokojenější než trenér Václav Luka mladší. Čtyřnásobný šampión českých trenérů stejně jako loni přebíral cenu pro trenéra vítězky Ceny zimní královny, kterou se letos stala Muguruza, a také a přihlížel prvnímu vítězství svého syna Matyáše, který dovedl vítězně do cíle Hofergirl.


Ačkoliv jako favoritka odskakovala do 39. Ceny zimní královny DS Pegas (NL, 2 kl., 1600 m, 550.000 Kč) vítězka Ceny Masise Giannina (Sir Percy), dostih byl jednoznačnou záležitostí bělky MUGURUZY (Footstepsinthesand). Pod žokejem Jiřím Chaloupkou se rychle z prostředku čela propracovala do vedení, které převzala už na protější rovině, na začátku cílové roviny měla náskok dvou délek, který do cíle navýšila na tři a odčinila tak zklamání z Ceny Masise. Druhé peníze získala Giannina, krk před Sparkle Shout (Red Jazz), zatímco nejlepší z domácích odchovankyň čtvrtá Solemeena (Shamalgan) ztrácela dalších 1 1/4 délky.   
Po loňském triumfu Fragy tak dvojice Luka - Leram získala další zimní královnu. Pro trenéra Luku to byl již čtvrtý úspěch v tomto dostihu a vyrovnal jím rekord, který drží trenér Allan Petrlík.

Muguruza, kterou stáj Leram získala prostřednictvím Tomáše Jandy za 22.000 €, je dalším úspěšným ročkem ze zářijové dražby společnosti Tattersalls Ireland, jejíž další edice začíná zítra. Klisna je dcerou vítěze 2000 Guineas Footstepsinthesand (Giant's Causeway), který si v českém turfu vybudoval velmi dobré jméno díky koním jako Shamalgan či Partyday. Matka Cutie Pie (Mastercraftsman) neběhala a Mauguruza je jejím druhým potomkem. Neběhala ani bába Danse Grecque (Sadler's Wells), ale v chovu dokázala dát 4 vítěze včetně klisny Tannery (Dylan Thomas), vítězky E.P. Taylor Stakes (Gr.1).


Arslangirej Šavujev získal první letošní vítězství, trenérka Vocásková hattrick

Druhým vrcholem dne byla 33. Cena Jockey Clubu ČR (II.k., 3+, 2000 m), v níž se poprvé od vítězství ve Slovenském derby 2018 divákům představil Mon Cheri (Makfi). Návrat, nyní již v barvách Statku Domoradice, se ale třetímu z Českého derby nevydařil a poté, co se v dostihu držel blízko čela na třetím místě, zůstal v cílové rovině stát a spadl na poslední místo. Podstatně lépe si vedl loňský vítěz Velké květnové ceny CAPE FREEDOM (Cape Cross), který už před distancí převzal vedení a neohrožován soupeři lehce zvítězil, 3 1/4 délky před Australien (Olympic Glory). V sedle vítěze, který zajistil trenéru Šavujevovi první letošní triumf, byl žokej Radek Koplík.

Vary dnes hostily nejen zimní královnu, ale pro dvouleté připravily též Cenu společnosti EBF (III.k., 2, 1400 m), v níž se také prosadil kůň z Tattersalls Ireland September Yearling Sale valach GREENHORN (Ruler Of The World) stáje Velorex - Pirk, kterého Tomáš Janda získal za 14.500 €. V sedle svěřence Heleny Vocáskové byl žokej David Liška. Stejný realizační tým trenér - jezdec - majitel stáj i za vítězstvím tříleté odchovankyně Františka Vocáska SAHARY (Pop Rock - Sicílie, Moonjaz) v závěrečné supervytrvalecké Ceně Holoubek koncern (IV.k., 3+, 3000 m). Její vítězství završilo dnešní hattrick němčické centrály a trenérky Vocáskové, o jehož druhý díl se v jedné ze dvou steeplechase dnešního programu Ceně Statku Chyše (stch IV.k., 3200 m) postarala favorizovaná WESTERNERKA (Westerner). Až čtvrtý skončil druhý z loňského derby Angkor Wat (Nathaniel) a zklamání přinesl i druhé želízko v ohni stáje Joly Dusigrosz (Full of Gold), který v Ceně JOSEFA VÁNI za podpory KarBoBau, s.r.o., DS Jasna, Paragan s.r.o. (stch II., 4200 m) skončil až třetí. Po boji s Aztekem (Moonjaz) dosáhl prvního vítězství v českém tréninku šestiletý valach SKINS ROCK (Skins Game) trenéra Seménky, který loni získal dvě překážková vítězství ve Francii.      

Vedle Sahary se dnes prosadila ještě jedna klisna českého chovu již osmiletá CANDLE IN THE WIND (Look Honey - Chutney Mary, Indian Danehill) z chovu Stall Amor, která své čtvrté kariérní vítězství získala v Ceně Jaromír Maruna Elektro Servis (hdcp V.k., 3+, 2000 m), do které jej trenérka Helena Voršilková nasedlala svému synovi žokej Adamu Florianovi.

A na dnešní mítink jistě nezapomene amatér Matyáš Luka, který dva týdny po jejím vítězství ve dvojkovém handicapu v Chuchli dnes v trojkovém handicapu Ceně Galerie umění Karlovy Vary (III.k., 3+, 1600 m) dovedl vítězně do cíle svěřenkyni Ingrid Janáčkové Koplíkové HOFERGIRL (Harbour Watch) a získal první vítězství své krátké jezdecké kariéry. (miv)

Chuchle ruší dostihový den 4. října. Kvůli epidemiologické situaci

18. Září 2020 - 11:02

Jak dnes uvedla Chuchle Arena Praha na svých internetových stránkách, rozhodl se pořadatel pražských dostihů zrušit "na základě dosavadního nepříznivého vývoje a očekávaného výhledu dalších restrikcí pro pořádání hromadných akcí" mítink plánovaný na 4. října. Jeho vrcholem měl být 18. Memoriál Harryho Petrlíka (I.k.), plánován byl i další díl Fitmin Cupu 2020.


Před třemi dny zrušilo plánovaný sobotní mítink i Závodisko Bratislava, též kvůli epidemiologické situaci v České republice, z níž měla na mítink přijet řada účastníků a především českých jezdců, kteří byli uvedeni na startovních listinách 60% koní. (miv)
 

Na Evropský pohár žokejů míří Soumillon, Crastus či Pecheur

17. Září 2020 - 14:13

Devět jezdců z osmi různých zemí by se mělo zúčastnit letošního ročníku Evropského poháru žokejů (EJC), který se uskuteční v neděli 27. září v Chuchle Areně Praha. Svou účast přislíbily hvězdy jako Christophe Soumillon, Adrie de Vries, Anthony Crastus nebo druhý muž německé statistiky Maxim Pecheur. Českou republiku budou reprezentovat Tomáš Lukášek a loňský šampion Adam Florian, v jednání je ještě účast některého z italských žokejů.


Nejbohatší rovinový mítink české dostihové sezóny vyhlíží svou šestou a v mnoha ohledech nejtěžší edici v dosavadní historii, připravovanou za přísných hygienických opatření v době pandemie onemocnění Covid-19. Právě s poukazem na současný nepříznivý epidemiologický vývoj zveřejňují pořadatelé seznam nominovaných žokejů bez záruky a vyhrazují si právo případných změn, pokud si to vynutí vývoj příštích dnů.

V tuto chvíli samozřejmě nejsme schopni predikovat další opatření v Praze ani celé České republice. Všichni nominovaní jezdci již přislíbili svou účast a mají zakoupené letenky. Vzhledem k vývoji kolem Covidu-19 ale musíme počítat i s případným černým scénářem, že bude potřeba na poslední chvíli reagovat na případné zhoršení situace,” řekl za pořadatele Jiří Vávra.

V rámci čtvrteční uzávěrky přihlášek však znovu zopakoval, že konání samotné akce není v ohrožení. “Jsme si vědomi zodpovědnosti vůči zúčastněným stájím i dostihové veřejnosti a jsme odhodláni EJC uspořádat i v případě, že by zahraniční jezdci nemohli dorazit a museli být nahrazeni domácí špičkou,” dodal Vávra.

Výbornou zprávou je avizovaný návrat loňského vítěze celkového hodnocení Christopha Soumillona, který minulou neděli dovedl českého Nagano Golda k třetímu místu v pařížském Prix Foy. Do Prahy se chtějí vrátit i Eduardo Pedroza, Adrie de Vries či Vladimir Panov. Vůbec poprvé se mají českým divákům představit stále úspěšnější Němec Maxim Pecheur či Francouz Anthony Crastus.

V hlavním dostihu mítinku, EJC Million s dotací 1,2 milionu korun, zůstává po čtvrtečním posledním škrtání 10 uchazečů. Proti českým a německým koním se postaví poprvé v historii také kůň trénovaný v Řecku. Trenér Nikolai Ivanov dohlásil čtyřletého valacha Hellenic Spirit ze stáje Elia Constructions SA, do EJC Middle byl dohlášen jeho o rok starší tréninkový kolega Garlizan.

Další podrobnosti o letošním Evropském poháru žokejů budou zveřejněny v pátek 18. září, oficiální tisková konference s losováním startovních čísel a oznámení jezdeckého obsazení jednotlivých koní proběhne ve středu 23. září od 10:00.

Seznam jezdců:
Anthony Crastus – Francie
Adam Florian – Česká republika
Jaroslav Línek – Slovensko
Tomáš Lukášek – Česká republika
Vladimir Panov – Rusko
Eduardo Pedroza – Panama
Maxim Pecheur – Německo
Christophe Soumillon – Belgie
Adrie de Vries – Nizozemsko

zdroj: Tisková zpráva EJC

Závodisko Bratislava ruší sobotní dostihový mítink. Kvůli opatřením státu vůči českým účastníkům

16. Září 2020 - 14:00

Zhoršující se epidemiologická situace v České republice, kvůli níž Slovensko výrazně zpřísnilo podmínky pro občany České republiky při příjezdu na Slovensko, vedla Závodisko Bratislava ke zrušení dostihového dne, který se měl konat tuto sobotu. Opatření včetně povinnosti předložit při přechodu hranic negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin výrazně zkomplikovala účast českých koní a především jezdců, kteří byli uvedeni na 60% koní na startovních listinách.

"Vzhledem k tomu a ve snaze minimalizovat riziko masivního odhlašování koní během dostihového dne Závodisko po komunikaci s jezdci, trenéry a majiteli zrušilo dostihový den 19.9. v Bratislavě. Náhradní den bude vypsaný s novými propozicemi, pravděpodobně v termínu na začátku měsíce listopadu," uvedlo dnes Závodisko na svých internetových stránkách.

Jako Meandrův triumf v Preis von Europa či Shamalganovo umístění ve francouzské klasice. Racing Post hodnotí Nagano Goldovo nedělní umístění vysoko

14. Září 2020 - 16:01

Včerejší třetí místo v Arc předzkoušce Prix Foy (Gr.2) sice z pohledu získané ceny nepatří zdaleka k Nagano Goldovým (Sixties Icon) nejlepším výsledkům (na jeho výši se však podepsala i "koronavirová" redukce cen francouzských vrcholů), pokud se na něj ale podíváme optikou Racing Post ratingů, je pátým nejlépe hodnoceným výkonem koně v českém tréninku v moderní historii. Byť se o toto místo dělí s dalšími čtyřmi koňmi.

 
Handicapeři Racing Postu ocenili včerejší výkon, při němž svěřenec Václava Luky mladšího zaostal jen délku a čtvrt za skvělým Stradivariem (Sea The Stars) a o krátký krk více za loňským premiantem Epsom Derby Anthony Van Dyckem (Galileo), známkou 116 liber. Ta je o libru nižší než kolik Nagano Goldovi přisoudili za druhé místo v červnové Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a dokonce o 4 libry nižší než druhé místo v loňských Hardwicke Stakes (Gr.2), v historickém kontextu ale patří k nejlepším známkám, jaké kůň v českém tréninku získal.Stejnou známku mj. získal i Shamalgan (Footstepsinthesand) při dvou svých nejlepších výkonech, kterých dosáhl pod taktovkou Arslangireje Šavujeva - třetím místě v klasické Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a druhém v Prix Eugene Adam (Gr.2). Stejně Racing Post hodnotil i bělouše Meandre (Slickly) když vyhrál Preis von Europa (Gr.1), ale také v Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1), kde doněhl desátý. A stejné hodnocení si vysloužil i Subway Dancer (Shamalgan) když šokoval Ascot třetím místem v Champion Stakes (Gr.1). (miv)

Nejlépe hodnocené výkony koní v českém tréninku podle Racing Post ratingů

rating kůň dostih umístění 121 Darsalam Rheinland-Pokal (Gr.1) 1. 120 Nagano Gold Hardwicke Stakes (Gr.2) 2. 117 Nagano Gold Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) 2. 117 Apollo Star GP der Landeshauptstadt Dusseldorf (Gr.3) 1. 116 Nagano Gold Prix Foy (Gr.2) 3. 116 Darsalam Betty Barclay-Rennen (Gr.3) 1. 116 Meandre Preis von Europa (Gr.1) 1. 116 Meandre Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) 10. 116 Shamalgan Prix Eugene Adam (Gr.2) 2. 116 Shamalgan Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) 3. 116 Subway Dancer Champion Stakes (Gr.1) 3. 116 Darsalam St Leger Stakes (Gr.1) 6. 115 Subway Dancer Prix du Conseil de Paris (Gr.2) 1. 115 Dux Scholar Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 2. 115 Dux Scholar Prix de la Foret (Gr.1) 4. 113 Subway Dancer Prix Dollar (Gr.2) 2. 113 Meandre Grosser Preis von Baden (Gr.1) 3. 112 Shamalgan Oettingen-Rennen (Gr.2) 1. 112 Mikhail Glinka Preis der Sparkassen-Finanzgruppe (Gr.3) 1. 112 Meandre Grosser Preis von Berlin (Gr.1) 3. 111 Darsalam Preis von Europa (Gr.1) 3. 111 Subway Dancer Grand Prix du Marseille (L) 3. 111 Trip To Rhodos Prix du Cadran (Gr.1) 4. 110 Trip To Rhodos Prix Kergorlay (Gr.2) 3. 109 Nagano Gold Grand Prix de Deauville (Gr.2) 3. 109 Nagano Gold Prix Hubert Baguenault de Puchesse (L) 1. 109 Subway Dancer Grand Prix de Vichy (Gr.3) 3. 109 Nagano Gold Prix Lord Seymour (L) 1. 109 Trip To Rhodos Prix de Barbeville (Gr.3) 3. 109 Subway Dancer Prix Gontaut-Biron (Gr.3) Diskv. 108 Wireless Prix de Montretout (L) 1. 108 Autor St Leger Italiano (Gr.3) 1. 108 Wireless Prix Jacques de Bremond (L) 2. 108 Wireless Prix de Montretout (L) 2. 108 Wireless Prix Quincey Barriere (Gr.3) 2. 108 Wireless Prix Jacques Laffitte (L) 2. 108 Trip To Rhodos Prix du Carrousel (L) 2. 108 Wireless Prix Bertrand du Breuil (Gr.3) 3. 108 Wireless Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 4. 108 Shamalgan Premio Vittorio di Capua (Gr.1) 5. 108 Shamalgan Premio Vittorio di Capua (Gr.1) 5. 108 Trip To Rhodos Prix du Cadran (Gr.1) 6. 107 Donn Halling St Leger Italiano (Gr.3) 1. 107 Nagano Gold Grand Prix de Deauville (Gr.2) 4. 107 Wireless Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) 5. 107 Trip To Rhodos Prix Gladiateur (Gr.3) 5. 107 Shamalgan Prix Dollar (Gr.2) 6. 107 Shamalgan Prix Dollar (Gr.2) 6. 107 Donn Halling Grand Prix de Deauville (Gr.2) 7. 107 Trip To Rhodos Prix Kergorlay (Gr.2) 8.


Související článek: Nagano Gold opět ukázal co umí. V Prix Foy skvělým finišem vybojoval třetí místo

  

Cosmic Magic ovládla "Wielkou wroclawskou". Ve vrcholu vratislavské sezóny startovali jen čeští koně

13. Září 2020 - 21:38

V dramatickém finiši vrcholu sezóny na Toru Partynice Wielke Wroclawske (5+, 5000 m, 200.000 zl) se dnes po souboji s aktivním Rekim (Look Honey) prosadila pětiletá svěřenkyně Radima Bodláka COSMIC MAGIC (Kamsin) s Niklasem Lovénem, který nosil barvy stáje U krále Matyáše UH.


Letos ve třech startech neporažená klisna potvrdila nejen výbornou formu, ale i svou afinitu k wroclavskému závodišti, na kterém proměnila ve vítězství pět z dosavadních sedmi startů. V dostihu, kde po škrtnutí jediného polského zástupce na startovní listině běželi jen u Česku trénovaní koně, o 2 1/4 délky zdolala obájce loňského vítězství Rekiho s Pavlem Složilem mladším, třetí skončil Sztorm (Enjoy Plan), který společně s Rekim v tlačil na tempo. Další místa obsadili Dallina (Ruten), Pareto (Rainbows for Life), Larizano (Jape) a Imphal (Golden Tirol), který získal poslední sedmé peníze.

O další dvě česká vítězství se postarali čeští odchovanci konkrétně čtyřletá DARALARA (Durante Alighieri - Dedarina, Zaha) z chovu Václava Luky, která v chovatelových barvách a pod vedením ž. Pavlíny Filipové suverénně s náskokem 23 délek ovládla rovinovou Nagrodu Unico Logistics (záznam) na 3200 metrů o 16.000 zlotých, a šestiletá APAS ROCKA (Pop Rock) z chovu Františka Vocáska, která ve službách stáje Nýznerov a trenéra Popelky vyhrála lehce o 7 délek závěrečnou steeplechase Nagroda Galeriusa o Puchar Stajni Wyscigovej Kolesa (záznam) na 3400 metrů o 20 tisíc zlotých.  

Nepřehlédněte: Nagano Gold opět ukázal co umí. V Prix Foy skvělým finišem vybojoval třetí místo

V druhém vrcholu polské překážkové sezóny Wielke Partynicke (záznam), proutěnkách o 70 tisíc zlotých na 4200 metrů sice čeští koně na vítězství nedosáhli, nicméně v sedle vítězného SPASSKI (Jukebox Jury) hájil dobré jméno českého turfu Pavel Složil mladší. Druhé místo, 3 1/2 délky za vítězem, obsadila svěřenkyně Grega Wroblewského ze stáje St. John's Annie Reilly (Sulamani).   

Nepřehlédněte: Zariyannka pátá v rakouském derby


Druhá místa z Wroclawi vezou také Sophist (The Bogberry), který v Nagrodě Toru Wyscigowego w Pardubicach (záznam), proutěnkách na 2800 metrů, nestačil na domácího Kiera (Alandi) (Ida skončila pátá), a Diana Jape (Age of Jape), kterou ve steeplechase na 3850 metrů o 20 tisíc zlotých (záznam) zdolal domácí ONE WAY TICKET (Glavalcour) také s Pavlem Složilem  v sedle. I zbytek tabule obsadili čeští koně v pořadí Avestan (New Approach), Filip (Intello), Hamis (Camill).

Na dotované příčky dosáhli čeští zástupci i v úvodních proutěnkách pro tříleté na 2800 metrů (záznam), ve kterých obsadil třetí místo vlastní odchovanec Jiřího Trávníčka High In The Sky (Manduro) a páté Independent Black (Diamond Green). (miv)
 

Nagano Gold opět ukázal co umí. V Prix Foy skvělým finišem vybojoval třetí místo

13. Září 2020 - 17:46

Další skvělý výsledek Nagano Golda (Sixties Icon) je na světě. Šestiletý hnědák Syndikátu V3J s Christophe Soumillonem v sedle čelil silné konkurenci v jednom z dnešních Arc trialů na dráze v Longchamp. Po skvělém finiši z konce pole dokázal pod Christophe Soumillonem vybojovat krásné třetí místo a mj. vrátit porážku Way to Paris (Champs Elysees).

 
Jako největší outsider společně se Skywardem (Camelot) nastupoval dnes svěřenec Václava Luky mladšího na start Qatar Prix Foy (Gr.2, 4+, 2400 m, 90.000 €, záznam) a nebylo divu. Proti někdejšímu odstávčeti za 3.500 gns nastupoval již několik sezón nejlepší ostrovní supervytrvalec Stradivarius (Sea The Stars), loňský vítěz Epsom Derby Anthony Van Dyck (Galileo) či Nagano Goldův přemožitel z Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) Way to Paris

Dostih pro Nagana začal drobným incidentem, když se hřebec odskakující z prvního boxu ostře doleva, lehce otřel o zadek Way to Paris. Soumillon jej usadil na konci poli, zatímco čelo obsadil Anthony Van Dyck vedený Mickaelem Barzalonou, za kterým se usadil desetinový favorit Stradivarius s Dettorim. Ač na prvních dvou místech cválali ostrovní koně, nasadil Barzalona s Antonym Van Dyckem typicky francouzské falešné tempo. Nicméně nasadil jej ze svého pohledu správně, protože na čele vydržel až do cíle a Stradivarius, pro něhož měl být dostih testem jak zvládne 2400 metrů v Longchamp, na něj na cílové pásce ztrácel krátký krk. Nagano Gold se až do cílové roviny držel na konci pole, pak i z pomalejšího tempa dokázal předvést svůj pověstný finiš, kterým minul tři soupeře a druhému Stradivariovi se přiblížil na vzdálenost 1 1/4 délky.

Pro Nagano Golda to bylo již sedmé umístění v grupovém dostihu, za které stáj získala 9.450 €. Po jeho započtení se Nagano Gold blíží hranici 7 miliónů zisku (miv)

Tři ročci přes milión i nová posila české stáje. Taková byla Vente de Sélection, výběrová dražba v Deauville

12. Září 2020 - 11:40

Francouzská Arqana, lídr dražebních společností v kontinentální Evropě, léta pořádá v srpnu svou elitní dražbu ročků, která se v posledních letech ustálila na formátu dvoudenní výběrové části, na kterou třetí den navazuje tzv. V2, nabízející cenově dostupnější ročky. Koronavirus ale zamával i dražebním trhem, a tak místo srpnové letos Arqana pod novým názvem Vente de Sélection uspořádala obdobnou dražbu v zářijovém termínu.


Ta skončila včera a zaznamenala navzdory okolnostem solidní výsledky. Ze 416 nabídnutých ročků odešlo prodáno 310 (74,52%) a dalších 8 ročk bylo prodáno privátně bezprostředně po dražbě. Celkové tržby se blížily hranici 38 miliónů eur, průměrná cena činila 121.605 € a medián rovných 70 tisíc eur.

Nejdražším ročkem dražby byla bloodstock agentem Oliverem St. Lawrencem, svého času spolupracujícím i s řadou českých majitelů, zakoupená ryzka (lot 251) po Dubawi (Dubai Millennium) z jednou umístěné Starlet's Sister (Galileo). Navzdory chabé dostihové kariéře patří Starlet's Sister k nejúspěšnějším matkám současnosti - dosud dala 6 hříbat, 5 z nich již dosáhlo dostihového věku a tři zvítězili. Fádní statistiky počtu vítězů oživí, pokud uvedeme jejich jména -  vítězka Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1) a dalších 6 Gr.1 dostihů Sistercharlie (Myboycharlie), v loňském francouzském derby i letošní Prix Ganay (Gr.1) úspěšný Sottsass (Siyouni) a vítězka Prix Bertrand de Tarragon (Gr.3) a Gr.2 umístěná My Sister Nat (Acclamation).


Bejdražší kůň dražby, polosestra vítěze francouzského derby Sottssase. Foto Arqana

Novým majitelem dražebního lídra je Nasser Al Khalifa v partnerství s KHK Racing. Klisna bude trénována v Anglii, trenér by měl být oznámen v nejbližších dnech. Stojí za zmínku, že dražbou prošli i sourozenci nejdražší klisny a vedli si dost rozdílně. Sistercharlie, pozdější vítězky sedmi Gr.1 dostihů, byla prodána jen za 12.000 €, zatímco Sottsass, prodávaný o tři roky později již s referencemi své úspěšné polosestry, dosáhl částky 340.000 €.

Klisnu na dražbě nabízela Écurie des Monceaux, která přivedla i druhého nejdražšího koně hřebce (lot 199) po Galileo (Sadler's Wells) z Prudenzia (Dansili), pravého bratra skvělé Magic Wand z rodiny, která dala i Durante Alighieriho (Galileo), a další 2 ročky z pětice nejdražších.

Závěrečný den nakupoval i Christian Richner, který pro českého klienta vydražil na 20.000 € lot 345, tmavého hnědáka francouzského původu po Dream Ahead (Diktat). Matka Dragonnade (Victory Note) běhala až do 8 let a vyhrála 9 dostihů, zakoupený roček je jejím čtvrtým potomkem. (miv)
   

Anaking se po čtyřech letech vrací do Chuchle, Slušovice čeká maratón deseti dostihů

11. Září 2020 - 10:13

Před čtyřmi lety začala v 2. Agrofert Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni v Chuchli, dostihu s jepičím životem ale tehdy vypsaném s miliónovou dotací, česká část kariéry dnes desetiletého valacha Anakinga (Astarabad). Hnědák Dr. Charváta při svém prvním startu v českém tréninku zdolal desetinového favorita Fafintadenient a připsal si první vítězství pro modrožluté barvy. Od té doby přešel z péče Myškových k Pavlu Tůmovi, a ač absolvoval jen skromných 11 startů, 8 z nich proměnil ve vítězství.

 

Triumfoval nejen v Pardubicích, kde vyhrál dvě Stříbrné trofeje, Křišťálový pohár a letos i Zlatý pohár, ale také v Miláně, kde opanoval Gd1 Premio Gran Corsa Siepi di Milano a loňskou sezónu zakončil velmi působivým vítězstvím ve Francii. Do letošní sezóny vstoupil druhým místem v únorových Gd1 siepi v Pise, kde o půl délky podlehl Beau Saonois, jemuž dával jeden kilogram a na konci července stylem zadrženě 8 ovládl pardubický Zlatý pohár. S žokejem Faltejskem v sedle bude horkým favoritem nedělního chuchelského vrcholu 14. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha a.s. (pp I.k., 4+, 4200 m), v němž jej čeká 5 soupeřů.

Josef Váňa mladší proti šampiónovi vyšle dvojici Capivari (Yeats) - Sansiro (Rajsaman). Vážnějším soupeřem se zdá být prvně jmenovaný, do jehož sedla Váňa povolal Josefa Bartoše. Capivari se zúčastnil i zmíněných únorových Gd1 proutěnek v Pise, kde na Anakinga ztrácel 1 1/2 délky. Druhou šancí Scuderie Aichner je vítěz z Pisy Sansiro s Jaroslavem Myškou, který počátkem července nestačil v jedničkové Ceně Tipsportu v Pardubicích pouze na skvělého Azteka.

Mimořádnou třídou předvedl osmiletý valach stáje Meridian Capferret (Day Flight), ale letos po téměř dvouleté pauze v prvních dvou startech neuspěl. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne Adam Čmiel. První start pod novými barvami čeká Kifaayu (Intikhab), jemuž se ale také zatím nedaří navázat na své nejlepší výsledky a z trojice letošních pardubických startů si odnesl shodně pátá místa. Nejméně zkušeným koněm v poli je dosud nezvítězivší Dragon (Planteur), který sice získal i třetí místo v 45.000 € proutěnkách v Auteuil, ale v této konkurenci bude outsiderem.

Kurzy na vítěze Zlatého poháru. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
 
Z rámcového chuchelského programu zaujme dvojkový vytrvalecký handicap Cena společnosti Sudop Brno, spol. s r.o., v němž se pokusí z kategorie nezvítězivších vymanit tříletý Shamalann (Canford Cliffs), kterého však čekají například ostřílený Orpheus (Stormy Jail) nebo další příslušník klasického ročníku Avignon (Pouvoir Absolu).    

Nepřehlédněte: Československé derby 1951. Podívejte se, jak vyhrál polský Pink Pearl

Chuchle Arena Praha v neděli uvidí také další dostih dvouletých jehož pole s výjimkou jediného Tom Jovi (Anodin) tvoří dosud nestartovavší koně, mezi nimiž je i další potomek úspěšné Kolymbie (Kyllachy), ve Francii narozená ryzka Kiotari (Kyllachy). Sobota bude patřit Slušovicím


V sobotu se letos potřetí otevřou brány slušovického závodiště. To po rozdělení jendoho dostihu nabízí dokonce 10 dostihů včetně dvou steeplechase a jednoho dostihu přes proutěné překážky. Nejlépe dotovanými dostihy jsou obě steeplechase. V Ceně Vlastimila Knápky, vítěze Velké pardubické (IV.k., 4+, 3200 m) absolvuje svou překážkovou premiéru předloňský vítěz Starohájského kritéria Thisisthekey (Authorized), který mezitím změnil trenéra a je připravován na Slovensku Jánem Cagáněm.

Favoritem druhé steeplechase Ceny Hřebčína Vlachovice s podporou spolku Dostihy Slušovice (IV.k., 4+, 4200 m) je desetiletý valach AGA-Vlachovice Bugsie Malone (Mahler), který k nám po sezóně 2018 přicestoval jako vítěz pěti irských překážkových dostihů a jednoho point-to-point, v českých službách ale na vítězství zatím stále čeká.  

Ve sprintu na 1100 metrů Ceně hejtmana Zlínského kraje (III.k., 3+) se po téměř 14 měsících vrací na dráhu již desetiletý Prince Orpen (Orpen), vítěz European Jockey's Cup Sprint z roku 2015, v Ceně ministra zemědělství Ing. Miroslava Tomana (II.k., 1600 m) pro dvouleté mimo jiné debutuje ve Francii narozená odchovakyně Lokotrans Slovakia Meghan (Exosphere), polosestra vítězky Jarnej ceny kobýl Wild Love (Planteur).

Slušovický mítink začíná ve 14.00 hodin, přesnos z něj opět najdete na YouTube kanále slušovického závodiště.
 

Před pár lety stála v Napajedlích, minulý týden její prapravnučka vyhrála Gr.3 dostih

9. Září 2020 - 21:00

Výsledek Shadwell Dick Poole Fillies' Stakes (Gr.3) pro dvouleté klisny, které se odběhly minulý čtvrtek v Salisbury, měl zvláštní příchuť pro český chov. Jisté vítězství v něm získala dvouletá Happy Romance (Dandy Man), která se sice narodila v irském Redpender Stud Ltd, nicméně její prabába před časem stála v Napajedlích. Jmenovala se Princess Silca Key (Grundy).


Z Československa do Anglie a zase zpátky

Příběh klisny, z jejíž rodiny už vyšla víc jak desítka blacktype koní a která se ještě před tím, než se takto proslavila, dostala do českého chovu, se začal psát už v roce 1969. Tehdy mladá slečna Anna dokončovala v Československu maturitu a krátce po ní odešla do Anglie. Neodcházela z politických důvodů, ale protože měla ráda dostihové koně a šla za nimi. Získala práci v dostihové stáji trenéra Erica Cousinse, mj. prvního trenéra slavného Roberta Sangstera. Když před lety vzpomínala na své začátky, nemohla zapomenout na tehdejší přijímací pohovor. "Protože jsem vážila o dvě kila víc, než trenér požadoval, musela jsem je během týdne dostal dolů. Tehdy byla taková praxe, že vás před přijetím do stáje zvážili a pokud jste měli více než požadovali, nevzali vás. Já tehdy zhubla raději o tři kila, abych měla jistotu, že tu práci dostanu."

Dostala a nastoupila do stáje sousedící s jinou, ve které pracoval jako žokej John Friar. A tak se stalo, že když se Anna mohla v roce 1974 poprvé podívat znovu do Čech, přijela už jako paní Friarová a se dvěma dětmi. A o dalších 18 let později, tedy v roce 1992, se i s manželem natrvalo do Česka vrátila - do rodného Meclova. O tři roky později přivezli do Čech i tři chovné klisny - Hawaiian Song (Henbit), Slipwillow (Forzando) a také Princess Silca Key (Grundy).

"Chtěli jsme zlepšit český chov, a tak jsme se snažili vybrat zajímavé klisny," svěřila se mi před lety paní Frierová, když jsem ji a jejího manžela v Meclově navštívil. "Dvě byly  po vítězích Epsom derby. Henbit, otec Hawaiian Song, byl nádherný kůň a derby vyhrál, jak se později zjistilo, se zlomenou kostí. V chovu byl ale úspěšný spíše jako otec překážkových koní. Princess Silca Key byla po Grundym, který také vyhrál Derby, ale především King George, kde porazil Bustina a tento dostih je dodnes považován za dostih století." Jak ale již tehdy paní Friarová dodala, v chovu Grundy zdaleka tak úspěšný nebyl. "Věřím, že když kůň dostane na dráze hodně zabrat, projeví se to na jeho výsledcích v chovu," vysvětlovala mi tehdy. 

Rodina, která plodí blacktype koně

Princess Silcu Key Friarovi koupili krátce po Tattersalls December Sale v roce 1995, na které byla prodána. "Museli jsme za ni připlatit," vzpomí­nala paní Friarová, která tehdy společně s manželem prokázala mimořádný odhad při jejím nákupu. Již tehdy byla Princess Silca Key matkou klisny Silca-Cisa (Hallgate), umístěné v listed dostihu a na dráhu se chystal syn Azizzi (Indian Ridge), který o dva roky později doběhl druhý v Gr.3 Phoenix Sprint Stakes v Leopardstownu. Jeho úspěch hodnotu tehdy již "české" chovné klisny zvýšil, ale o podstatné proniknutí do světových análů se postarala její dcera Silca-Cisa produkcí šam­pión­ky Golden Silcy (Inchinor) a vítězky Gr.1 Prix Morny Silca's Sister (Inchinor).

Tím ale úspěchy rodiny neskončily. Silca-Cisa dala v chovu ještě trojnásobného listed vítěze Green Manalishi (Green Desert) či listed umístěné Silca Legend (Efisio) či Muso Corto (Reprimand), ale také druhou z Moyglare Stud Stakes (Gr.1) Silca Chiave (Pivotal), dnes už také producentku blacktype potomků. Tou je i jednou ve dvou letech umístěná dcera Silca-Cisy For Evva Silca (Piccolo), matka japonského Gr.3 vítěze Meiner Eternel (Tamayuz) či v irských listed vítězného hřebce Warsaw (Danehill Dancer). I ona umí předávat dát schopnost produkovat špičkové plnokrevníky, jak ukázala minulý týden právě Happy Romance (Dandy Man), první blacktype vítěz z nestartovavší Rugged Up (Marju), dcery For Evva Silcy.

Pokud bychom spočetli všechny blacktype koně pocházející z rodiny založené Princess Silca Key, dostaneme se k číslu 14, což je mimořádně pěkné číslo vzhledem k tomu, že nejmladší blacktype vítěz z její rodiny má Princess Silcu ve čtvrté generaci, ostatní o generace dřív.  
 
V českém chovu neuspěla

Když Princess Silca Key přišla na přelomu let 1995/96 do Česka, měla na kontě jen jediného - svou výše zmíněnou dceru Silca-Cisu. Klisna k nám dorazila březí po Anshan (Persian Bold), po kterém přivedla 21. května 1996 svého prvního českého potomka - ryzáka Prince Anshan. Ten v barvách stáje Artes-Friar Stud vyběhl pětkrát, ale ani jednou se neumístil.

Prvním partnerem Princess Silcy u nás byl ryzák Monseigneur (Granustark). "Když jsme přišli do Čech, tak Monseigneur byl jediný hřebec, kterého jsme zde znali," vzpomínala před lety paní Friarová, kterou Monseigneur uchvátil v Epsom derby, kde skvěle běžel. "Epsom je ale náročná dráha, on byl hodně velký kůň a nemohl ten roh vytočit. Kdyby se derby běželo jinde, věřím, že by vyhrál," byla tehdy chovatelka přesvědčena. Z vybraného spojení narozená Primoneta běhala třikrát, ale také se neumístila. Přesto jí Friarovi zařadili do chovu, ale ani její dcera Poetry in Motion (Rainbows for Life) na dráze nevynikla.

Friarovi klisnu na rok pronajali Napajedlům, jimž v roce 1999 porodila po Dara Monarchovi klisnu Primadonu. Ta si vedla ze všech zdejších potomků Princess Silcy Key nejlépe. V barvách napajedelského hřebčína vyhrála v květnu 2002 menší dostih ve Slušovicích, ale následně obsadila čtvrtá místa ve Slušovickém Oaks (CH) a Moravském derby (I.k.) a páté v Ceně SCHPMDK (CH). Z trojice jejích startovavších potomků jeden zvítězil, nezvítězivší dcera Prima Lunette (Varadar) získala několik umístění v jedničkové společnosti.    


Primoneta s paní Friarovou

Bohužel Princess Silca Key odešla předčasně - uhynula jako šestnáctiletá a dlouhou kariéru neměly ani její dcery. Dnes tak v chovu není po někdejším působení Princess Silcy Key ani památky. Přesto, že její krev nadále plodí koně schopné vyhrávat grupové dostihy.

Miloslav Vlček

Opasan to dokázal! Jubilejní 100. České derby vyhrál před Vivienne Wells

6. Září 2020 - 20:06

Kvůli koronaviru posunuté do nejzazšího termínu v historii, nicméně nikoliv narozdíl od velké části evropských derby dotačně redukované jubilejní 100. České derby se dnes odběhlo v Chuchle Areně Praha. Po suverénních výkonech ve dvou trialech v něm potvrdil roli jasného favorita slovenský OPASAN (French Navy), který pod svým stálým partnerem žokejem Radkem Koplíkem opět předvedl skvělý finiš, kterým získal nejcenější úspěch své dosavadní kariéry.


O rozruch se už dopoledne postaral trenér Luka když kvůli teplotě škrtnul vítěze Velké červnové ceny Markoniho LP (Glavalcour). Opasanův kurz, který bezprostředně před derby dnem poprvé vzrostl na 3:1, po této informaci opět klesl na 2,85:1 a na startovní listinu se posunul i slovenský Spartico (Maxios). Ale již nikoliv jeho původně nahlášená jezdkyně ž. Pavlína Filipová, kterou pro derby nahradil žokej Martin Laube.

Otázku, zda se derby poběží v solidním čase nebo zda budu jezdci taktizovat ve snaze neujmout se taktovky, zodpověděl velmi záhy Alexandr Pietsch a stejně jako v Oaks poslal do čela tempařku Vivienne Wells (Authorized). Do prvního oblouku vbíhali za ní Polish King (Camelot) na bariéře, Swinging Thomas (Dylan Thomas) zvenčí a mezi nimi Francimor (Free Eagle), blízko byl i Rusel (Pedro The Great), na páté šesté pozici Rate (Reliable Man) a uprostřed pole Troop Commander (War Command). Favorizovaný Opasan, odskakující z boxu č. 15, neměnil vítěznou taktiku a Koplík jej usadil na konci pole za dalším koncovkářem Zariyannkou (First Defence). Už u kanálu měla Vivienne Wells náskok tří délek před polem, později jej ještě o délku zvýšila. Na protilehlé rovince se jinak pořadí příliš neměnilo, jen Opasan i Zariyannka si začali lepšit pozice, na konci pole začínal ztrácet Renasi. Do cílové roviny vbíhala jako první Vivienne Wells sledovaná Swinging Thomasem a Polish Kingem, ale zatímco druzí dva začali brzo slábnout, čtvrtý Francimor se záhy posunul na druhou příčku. Klíčový však byl okamžik, kdy Radek Koplík nasměroval Opasana do prostoru mezu Ruselem s Swinging Thomasem, slovenský hnědák následně nasadil svůj pověstný finiš a ač se stejně jako v minulých startech tlačil k bariéře a Koplík jej musel rovat, stačilo to na jisté půldélkové vítězství před statečnou Vivienne Wells. Pěkným finišem se na úroveň třetího Francimora dostal Troop Commander a tito dva se nakonec museli rozdělit o třetí místo v mrtvém doběhu. Tabuli uzavřel Rate, šestý finišoval Rusel a poslední dotace zbyla na Core Jardin. Osmá pozice patřila Swinging Thomasovi, devátým místem zklamala Zariyannka.

Vítězný Opasan, trénovaný Jozefem Chodůrem pro stáj BORMANN, vyběhl průměrný čas 2:33,36, na kterém se podepsala především vlažnější úvodní část dostihu. Jak jeho jezdec tak i trenér uspěli v Českém derby poprvé. "V oblouku jsem měl plné ruce, bál jsem se jen špatných koní přede mnou, aby nezůstali stát moc brzo," komentoval průběh dostihu Koplík. Spokojen byl i trenér Chodúr, který však Opasana zřejmě nepošle na start Slovenského derby. "Teď uvidíme jak zregeneruje po dostihu. Rýsuje se Slovenské derby, ale to asi vynecháme, je to krátká doba on přece jen vydá ze sebe v dostizích všechno, bývá unavený a nechceme riskovat jeho zdraví, tak počkáme asi až na český Saint Leger," uvedl do České televize na téma dalších Opasanových plánů.      Opasan, zakoupený stájí Bormann jako roček na Tattersalls December Yearling Sale za 5.500 gns, je synem vítěze 11 dostihů (včetně čtveřice Gr.3) od míle do 2000 metrů French Navy (Shamardal), působícího od roku 2016 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, kde připouští za 4.000 €. Letos má tedy první tříletý ročník a Opasan je jedním z deseti jeho vítězů, zatím žádný neuspěl v blacktype dostizích.
Matka Ouija's Sister (Groom Dancer) neběhala, Opasan je jejím pátým startovavším potomkem a druhým vítězem po Abrahams Blessing, který ač byl synem rychlého Fasliyeva (Nureyev) vyhrával na utravytrvaleckých distancích. Bába Cruinn a Bhord (Inchinor), vítězka 3 dostihů, je polosestrou evropské šampiónky a sedminásobné Gr.1 vítězky Ouijy Board (Cape Cross), matky vítěze Epsom Derby Australia (Galileo).          

Záznam derby dne z České televize

Jedničkový double pro bošovickou centrálu Václava Luky 

Škrtnutí Markoniho LP i neúspěch v Derby desáté Fragy si trenér Václav Luka mladší vynahradil hattrickem v rámcovém programu včetně vítězství v obou dalších jedničkových dostizích. Mimořádně pohledný a napínavý souboj nabídla 17. Tattersalls Mile (I.k., 3+, 1600 m) v jejímž hvězdami nabitém poli bojovali v závěru o vítězství Ignacius Reilly (Worthadd), týden po triumfu ve Svatováclavské startující Mr Right (Echo of Light) a po dvou jalových výkonech opět brilantní Torque Power (Toronado). V cíli byl nakonec o hlavu první bělouš Syndikátu V3J IGNACIUS REILLY s Janem Rájou, který ohlásil konec jezdecké kariéry. Druhé peníze patřily Mr Rightovi, který už na začátku cílové roviny převzal vedení a pak bojoval až do konce a třetí, taktéž o hlavu, finišoval zvenčí útočící Torque Power, opět jdoucí ze zadních pozic. Čtvrtý skončil Black Canyon (Manduro), Kronprinz (Lord of England) po zklamání z Memoriálu Vlastimila Smolíka na 2400 metrů neuspěl ani na míli a doběhl předposlední před Magic Baronem (Dabirsim), který však o většinu šancí přišel už na startu.  

Ignacius Reilly, kterého si vybral Václav Luka starší jako odstávče na Tattersalls December Sale, kde za něj zaplatil 3.000 gns, je synem bohužel již uhynulého hnědáka Worthadd (Dubawi), vítěze Derby Italiano (Gr.2, 2200 m), který však většinu kariéry strávil na mílových tratích, na nichž vyhrál Gr.2 Premio Ribot a Premio Carlo Vittadini a získal druhé místo v anglických Lockinge Stakes (Gr.1).
Matka In The Pink, dcera sprintera Indian Ridge (Ahonoora), vyhrála 3 dostihy na tratích 1400 - 1600 metrů. V chovu dala 4 vítěze, valach Pink Coat (Alhaarth) uspěl v listed proutěnkách, ostatním se dařilo hlavně na mílových tratích.Po třech startech ve Francii se do Chuchle po téměř roční paouze vrátil loňský vítěz Saint Leger stáje Hrubý RAMSSIO (Whipper) s ž. Václavem Janáčkem, který ve hvězdně obsazeném 61. J&T Zlatém poháru (I.k., 4+, 2400 m) znovu předvedl co umí a jistě o 2 1/2 zvítězil. Druhé a třetí místo obsadili slovenští Koně roku Arcturus (Fast Company) a Zoriana (Jukebox Jury), kterým příliš nevyhovovalo vlažné tempo úvodu dostihu nasazené navrátivším se rekonvalescentem Indian Eaglem (Adlerflug) a dost pulovali, čtvrtá skončila Palmera (Jukebox Jury). Více než konečný čas 2:38,76 vypovídají o průběhu prvních fáze dostihu časy úvodních čtyřstovek 31,11 a 28,26.

Za 4.000 euro ve Francii stájí Hrubý zakoupený Ramssio je synem plemeníka Whippera (Miesque's Son), který vyhrál tři dostihy grupy 1. Jako dvouletý ovládl Prix Morny, ve třech letech přidal další Gr.1 triumf v Prix Maurice Le Marois a ve čtyřech letech zvítězil v Prix Maurice de Gheest. Ovlivnil český turf skrze vítěze Českého derby a dvou dostihů Graded 1 na italských překážkách Roches Crosse, dalšího klasického vítěze Talara i Settler's Sona, který v Chantilly vyhrál pod vedením trenéra Michala Listed na 3000 metrů. Ramssiova matka Rampoldina neběhala a v chovu zatím dala 6 startovavších potomků, z nichž 5 zvítězilo. Ramssio je 3x3 prochován na Sadler's Wellse. 

Ale Chuchle to dnes nebyly jen jedničkové dostihy. První ročník Memoriálu Tomáš Šatry (hdcp II.k., 3+, 1800 m) rozhodl nástup pouhými 49 kilogramy zatížené outsiderky HOFERGIRL (Harbour Watch) na konci oblouku, která si pod Michaelou Musialovou vytvořila na začátku cílové roviny rozhodující náskok, který sice soupeři stahovali, ale nestáhli. Délku za hnědkou stáje Bella horse, kterou připravuje Ingrid Janáčková Koplíková, skončil Galios (Bully Pulpit) 

Z rámcových dostihů nás samozřejmě zajímal také další díl Fitmin Cupu 2020 Cena portálu Fitmin & TURF Magazín (III.k., 2, 1400 m), na jehoř startovní listině bylo 13 dvouletků, ale 4 z nich zůstali na startu. Lehké vítězství získala favorizovaná SOLEMEENA (z Serena, Rainbows for Life), odchovankyně svého majitele Martina Bláhy, a stala se první vítězkou po Shamalganovi (Footstepsinthesand) na českém území. V sedle svěřenkyně Václava Luky mladšího, který tímto dostihem načal svůj dnešní hattrick, byl žokej Petr Foret. 

Hezky výkon podala v úvodní Ceně prezidenta Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 3+, 1200 m) čtyřletá dosud nezvítězivší METLAKATLA (Alaska River - Merbela, Bully Pulpit), která s 51 kg na hřbetu odskočila ve sprintu z boxu č. 14 na čelo a pod Taťánou Mášovou už před sebe až do cíle nikoho nepustila. Odchovankyni Ladislava Nagyho a Miloše Komance, též členy majitelského syndikátu Kelso Stables, trénuje právě Ladislav Nagy, pro něhož to bylo první vítězství v kariéře.  Pro první kariérní vítězství si vedle Metlakatly dnes docválala i čtyřletá CHOP CHOP (Rip Van Winkle) stáje Arenzo v Ceně Wago (hdcp III.k., 3+, 1200 m) a v závěrečné Ceně Autosalonu Dajbych (hdcp III.k., 3+, 2400 m) načal třetí stovku kariérních double žokej Václav Janáček, který dovedl vítězně do cíle čtyřletého valacha stáje Přikryl s.r.o. GRIGRI DE LANCRAY (Rail Link).   

Miloslav Vlček

Blesková zpráva: Markoni LP nestartuje v Derby

6. Září 2020 - 9:53

Jubilejní 100. České derby se poběží bez vítěze nejvýznamnější předzkoušky. Před chvílí byl z jeho startovní listiny škrtnut vítěz Velké červnové ceny srbský rodák Markoni LP (Glavalcour) trenéra Václava Luky mladšího, reprezentující stáj Lastin Put LP. Naopak mezi startující se tak posouvá pod čarou uvedený slovenský Spartico (Maxios) trenérky Kubovičové ze stáje Jakáb.

 
Kurz favorizovaného Opasana po oznámení škrtu Markoniho klesl ze 3 na 2,85:1, Spartico je nabízen v kurzu 55:1. (miv)

Stránky