Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 2 hodiny 1 min zpět

S trenéry před sezónou (7.) - Tomáš Váňa má dvě naděje do klasických dostihů i prvního potomka skvělé Saši

23. Únor 2024 - 17:33

Zatímco loňskou sezónu zahajoval v Lysé nad Labem působící Tomáš Váňa s 18 svěřenci, do té letošní vstoupí s třináctkou nadějí. Nadějná Shatra měla problémy se šlachou, Fatra Luc odešel do hřebčína do Vlachovic, kde bude plnit roli plemeníka, již dříve stáj opustil skvělý Aztek, poté i Sea The Night a Step Star ukončili kariéru. Loňskou sezónu, během níž získali jeho koně deset vítězství, hodnotí trenér jako dobrou. "Dobří koně se dobře trénují," komentuje ji trenér. "Ale jen když zůstanou zdraví."


Do nové vstoupí se dvěma dvouletky, oba reprezentují tuzemský odchov. Klisnu Dory (Wireless - Doubravka, Arcano) z vlastního chovu majitele Hynka Licehamra trenér popisuje jako malou, drobnou kobylku. "Je podobná matce, kterou jsem též měl v tréninku. Zatím jí musíme šetřit, až zesílí, začne pracovat víc."

Druhým dvouletkem se syn skvělé Saši (Makfi) hnědák Sašek (Chardonney Tcheque) z vlastního chovu Tomáše Váni, který bude hájit barvy jeho stáje Lascar. "Strašně moc narostl, už teď je větší než matka i otec. Perfektně spolupracuje a už teď projevuje zájem o práci," libuje si trenér, který věří, že se Sašek ukáže na dráze brzo. "Oba rodiče měli ranost a je pravděpodobné, že i přes svou výšku to zvládne také," míní. Hřebec byl odchován ve Střelicích a trenér se netají důvěrou k práci rodiny Kubíčkových, u nichž Saša čeká v březnu svého druhého potomka, jehož otcem bude Eagle Top (Pivotal).    


Syn skvělé Saši dvouletý Sašek

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 13
Odešli po sezóně: Zaukhan, Boy Scout, Epic Pass, Sea the Night, Step Star, Shatra, Cidlina, Fatra Luc 
Přihlášky do klasických dostihů: Corsair (Derby, St. Leger), Mr Hammer (Derby, St. Leger)
Stájový personál:  Iveta Váňová, Květa Kačírková, Alena Škotová, Hanka Nikolos, Pepa Galis, dále kovář Libor Kranát a doktorka Schillová s Liborem Hlačíkem

 
Tříletý ročník má čtyři zástupce a ač dva najdeme na přihláškách do klasických dostihů, trenér nevidí ročník až tak silný. Nejvíce věří hřebci Dr. Charváta z jeho vlastního chovu Corsairovi (Zarak - Kolymbia, Kyllachy), který se zatím na dráze neukázal. "Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet, ale zatím všechno zvládá, i když je částečně handicapovaný, protože jako hříbě přišel o pravé oko," vysvětluje trenér, který hřebce skvělého původu nahlásil do obou dlouhých klasik pro hřebce. Na dráze by se měl poprvé ukázat hned v dubnu.

Do klasik je hlášený i Mr Hammer (Highland Reel), který se loni představil na dráze dvakrát, ani jednou se však neumístil. "Je to smolař, měl vleklé zdravotní problémy," vysvětluje trenér loňské výsledky. "Majitel pan Licehamr to s ním chce zkusit jako s hřebcem, tak mu dáme šanci, ale není to srdcem bojovník."

 Corsair  Mr Hammer


Další dva tříletci už byli vykastrováni. Irský rodák Elery (Raven's Pass) změnil stáj, nikoliv však majitele, kterým zůstává Ale Škotová. "Loni se dvakrát umístil, takže už ví, proč je tady," říká o něm trenér. Cílem Maybacha (Free Eagle), který absolvoval jediný start v listopadu v Lysé, kde uzavřel tabuli, je získat handicap. Valach Josefa Gálise bude stejně jako loni běhat za stáj VB.

Jako užitečného handicapového koníka vidí trenér čtyřletého Si Su Henki (Protectionist - Symbol Of Gold, Touch Gold) ze stáje pana Štráchala. "Na podzim vyhrál v Lysé a mohl by jít výš. Je to citlivý rošťák, snad už dospěl," popisuje jej trenér.

Stejně stará Leontynka (Washington DC), loňská vítězka z Lysé, je po operaci karpu. "Byla pořád bolavá na nohy, buď karpy nebo šimbajny," vysvětluje trenér. "Pokud jí vydrží zdraví, bude to určitě šikovná sprinterka." Hodně podobný příběh má klisna Micwe (Tagula). "Je také rychlá a bojovná, jenže stejně tak i dost bolavá.

 Micwe  Si Su Henki


Druhou klisnou pana Rosenfelda v tréninku Tomáše Váni je Triestina (Golden Horn), která loni získala dvě vítězství. "Je to velký dříč, srší energií ať je zima nebo léto. V loňském roce jsme vyzkoušeli delší tratě a asi jí to bude sedět, tak doufám, že by se letos mohla dostat výš," plánuje trenér.    

Ve stáji v Lysé stojí i dva praví sourozenci - čtyřletý Yarmila a o rok starší Yasánek, potomci Dux Scholara (Oasis Dream) a Yes Bubby (Shamardal), vlastní odchovanci Martina Kašpara, běhající za stáj Alegres. "Ukázali, že toto spojení funguje. Yarmila se s dostihy teprve seznamovala a déle jí trvalo, než to pochopila. Přesto si dokázala vyhrát. Z Yasánka vyrostl bojovník a vloni měl opět slušnou formu. Letos by jej majitel rád viděl v Gombě, tak snad se to podaří."

Prohlídku stáje ukončíme o nové posily stáje sedmiletého Spencera (Finjaan) v majetku pana doktora Nováka. "Přišel počátkem ledna po rekonvalescenci, majitel mu dal hodně času, aby se zahojil, tak doufám, že vydrží a bude mu dělat radost."


Yasánek a Sašek

Počasí trenérovi letos moc nepřálo ("buď bylo hodně vody nebo zmrazky"), a tak má v přípravě určité zpoždění. "Se staršími koňmi to tolik nevadí," říká.

Bez stálého jezdce bude Tomáš Váňa spoléhat na stejné jezdce jako loni, záležet bude na tom, kdo bude jak volný i na preferencích jednotlivých majitelů. S potěšením přivítal zprávy o předpokládaných růstech objemu cen v tuzemských dostizích, které spojuje s příchodem, respektive návratem JUDr. Jiřího Charváta do čela Jockey Clubu. "Těší nás, že se vrátil, jen by potřeboval větší podporu a nadšení ode všech. Aby pořadatelé nerušili dostihové dny a nespoléhali na to, že "to Charvát zaplatí". To se nám nelíbí. Dost lidí se to naučilo, ale nemůže vše ležet na bedrech jednoho člověka," míní Tomáš i Iveta Váňovi.

Své povídání o koních ve stáji a plánech na sezónu uzavírají poděkováním. "Jako vždy chceme poděkovat všem, kteří se jakkoliv podílejí na provozu naší stáje i těm, kteří za nás bojují, aby u koní bylo líp." 

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou  Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles          Konstantin Kobzarev  Michal Demo  Jan Demele

 

Derby vítězku Queen of Beaufay letos čeká Intello, Zaracampu připustí Frankelův syn Onesto

21. Únor 2024 - 15:17

Třináct hlav má aktuálně stádo francouzského hřebčína Haras de Beaufay, patřícímu Ing. Jiřímu Trávníčkovi. Čítá jak nové posily nakoupené na evropských dražbách, tak i klisny, které čeští turfmani znají z jejich působení na dostihové dráze v barvách Trávníčkovy DS Pegas. Najdeme mezi nimi i zatím nejúspěšnější vlastní odchovankyni hřebčína ryzku Queen of Beaufay (Zarak), která letos čeká svého prvního potomka po Mare Australis (Australia). Kdo bude jejím dalším partnerem?


Dvojnásobná klasická vítězka letos navštíví hřebce, který má na svém kontě taktéž vítězství v derby, ovšem francouzském. Čtrnáctiletý Intello (Galileo), nyní působící na francouzském Haras de Beaumont, je otcem 12 grupových vítězů a letos, jak jsme Vás již dříve informovali, k němu zamíří i klasická vítězka Lokotransu Eternity (Power).

Druhá česká klasická vítězka ve stádě Jiřího Trávníčka Polyanta (Soldier of Fortune) bude partnerkou šampióna sprinterů Muhaarara (Oasis Dream), otce aktuálně nejúspěšnějšího koně DS Pegas vytrvalce Vert Liberte. Ani Polyanta nebude jedinou chovnou klisnu v majetku českého chovatele, která tohoto hřebce navštíví, protože byl vybrán jako druhý partner české odchovankyně Welluncy (Egerton).

Dvojici klisen posílá Haras de Beaufay ke Kodiacovi (Danehill), polobratrovi vynikajícího Invincible Spirit (Green Desert), jednomu z velmi populárních a úspěšných zdrojů ranosti a rychlosti, jehož potomci se navíc velmi dobře prodávají na dražbách. V irském Tally Ho Stud za 35.000 € připouštějící hřebec bude partnerem irské vítězky a listed umístěné Chocolate Music (Dark Angel) a nestartovavší Amazonky (Camelot).

Hodně zajímavého partnera bude mít pátá z Českého derby Zaracampa (Zarak), kterou připustí letos v chovu debutující Onesto (Frankel). Vítěz Grand Prix de Paris (Gr.1), který finišoval třetí v Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a v jehož rodokmenu najdeme inbreeding na legendární Urban Sea (Miswaki), připouští na Haras d'Etreham za 12.500 €.   

Jiný v chovu debutující Frankelův (Galileo) syn Hurricane Lane, vítěz Irish Derby (Gr.1), bude pro změnu partnerem klisny plemene AQPS Gradee (Network). Hurricane Lane působí jako plemeník pro překážkový chovu pod hlavičkou irského Coolmoru na Grange Stud za 6.000 €. Jiná z překážkových matek Kamelie (Martaline) navštíví nám dobře známého Bathyrhona (Monsun). 

Nepřehlédněte: Wellunca přivedla na svět svého prvního potomka. Klisničku po Holy Roman Emperor

Jednou z novějších posil týmu je před dvěma lety za 60.000 € zakoupená francouzská vítězka Fierte d'Amour (Siyouni), pravá sestra Gr.2 vítězky Mango Tango, zamíří k dalšímu debutantovi Angel Bleu (Dark Angel), dvojnásobnému Gr.1 vítězi ve dvou letech, který stojí na Montfort et Preaux. 

Listed umístěná All For Rome (Holy Roman Emperor), která při obou umístěních v německých listed dostizích měla v sedle Bauyrzhana Murzabayeva, našla partnera v Irsku, kde ji připustí špičkový dvouletek Blackbeard (No Nay Never), vítěz Prix Morny (Gr.1) či Middle Park Stakes (Gr.1), za jehož služby žádá Coolmore 20.000 €. 

Status blacktype koně má i Lexington Grace (Sir Prancealot), jejímž partnerem bude šampión dvouletek Native Trail (Oasis Dream), nová posila týmu šejkových plemeníků na irském Kildangan Stud. Jeho připouštěcí taxa činí 17.500 €.

Novou matku na Haras de Beaufay je sprinterka Clever Candy (Intello), která loni vyhrála v Hamburku listed dostih na 1200 metrů a kterou připustí jeden z nejbohatších dostihových koní historie Mishriff (Make Believe), vítěz Saudi Cupu, Prix du Jockey Club či Dubai Sheema Classic. 

Francouzská vítězka Hermiona (Kitten's Joy), jejíž dvouletý syn Hakuba (Sottsass) se ve Zhoři připravuje na první start, navštíví vítěze Champion Stakes Sealiway (Galiway) a v chovu debutující Bohemia (Oasis Dream) zahájí chovnou kariéru u Hello Youmzain (Kodiac), který je již otcem jiné z dvouletých nadějí DS Pegas hnědáka Dino. (miv)  

Připařovací plán Haras de Beaufay

klisna rodokmen hřebec 2024 KAMELIE Martaline - Kandis, Northern Treat Bathyrhon (Monsun) CHOCOLATE MUSIC Dark Angel - Speedy Sonata, Stravinsky Kodiac (Danehill) AMAZONKA Camelot - Amazone, Adlerflug Kodiac (Danehill) LEXINGTON GRACE Sir Prancealot - Bronze Baby, Silver Charm Native Trail (Oasis Dream) GRADEE Network - Loi du Plus Fort, Snurge Hurricane Lane (Frankel) POLYANTA Soldier of Fortune - Peinture Naive, Wagon Master Muhaarar (Oasis Dream) HERMIONA Kitten's Joy - Darajah, Hard Spun Sealiway (Galiway) FIERTE D'AMOUR Siyouni - Alexandrina, Monsun Angel Bleu (Dark Angel) QUEEN OF BEAUFAY Zarak - Pikardie, Sholokhov Intello (Galileo) ZARACAMPA Zarak - Campanillas, Montjeu Onesto (Frankel) BOHEMIA Oasis Dream - Brasileira, Dubai Destination Hello Youmzain (Kodiac) ALL FOR ROME Holy Roman Emperor - All An Star, Galileo Blackbeard (No Nay Never) CLEVER CANDY Intello - True Course, Dubawi Mishriff (Make Believe)

 

Potřebuje klidný dostih, ale má velmi silný finiš, hodnotí šance před sobotním startem Abhy v Saudské Arábii Ingrid Janáčková Koplíková

20. Únor 2024 - 13:11

Tuto sobotu se NHC Saudi International Handicapu potřetí v jeho pětileté historii představí v Česku trénovaný kůň. U všech tří startujících byla a bude Ingrid Janáčková Koplíková, která nejprve okusila atmosféru tamních dostihů v roli jezdkyně klisny Zariyannky (First Defence), s níž v roce 2021 skončila osmá, zatímco o dva roky později už do Rijádu přicestovala jako trenérka hnědáka Stronger Together (Buratino), který s Christianem Demurem v sedle obsadil skvělou třetí příčku. V sobotu nasedlá do dostihu vítězku loňského Českého derby Abhu (Zelzal).

 
"Myslím, že má větší kvalitu než Stronger Together, potřebuje jen klidný dostih. Má velmi rychlých posledních 400 metrů, věřím, že poběží dobře," uvedla trenérka pro tiskovou zprávu pro média, kterou dnes vydali pořadatelé mítinku. Ti zmiňují, že se Abha na dostih připravovala ve Francii, aby v klimaticky příhodnějších podmínkách, než jaké panují v Česku, získala v přípravě náskok. "Trénovala v Cagnes-sur-Mer, kde mám nyní 25 koní," uvedla Koplíková pro tamní Jockey Club. "Je tam slunečno, takže žádná velká změna oproti Saudské Arábii a rozhodně lepší než v České republice, kde bylo i -10 °C!" vysvětluje trenérka. "Pro trenéry z Česka může být těžké se sem dostat, ale Abha má skvělé majitele, chtějí si vyzkoušet běhání v různých zemích a mně se tu líbí, jsou to milí lidé a ti nejlepší koně."

Přestože Abha běží poprvé mimo Evropu, Koplíková si je jistá, že místní pozorovatelé na ní poznají něco povědomého. "Její jméno je arabské, je to město v Saúdské Arábii, a Abha si to tady vyloženě užívá," řekla. "Je to klidná klisna a myslím, že je v dobré kondici," uzavírá před sobotním startem trenérka.

zdroj: Tisková zpráva Jockey Club of Saudi Arabia
foto: JCSA/Mathea Kelley.jpg

S trenéry před sezónou (6.) - Většina koní v tréninku Jana Demeleho pochází z jediné matky - Galantery

18. Únor 2024 - 14:05

Ve stáji měl loni jen pět dostihových koní, s jedinou výjimkou to navíc byli koně tuzemského chovu. Přesto jeho svěřenci získali osm umístění v dostizích nejvyšší kategorie a dva se dokonce dostali mezi tři finalisty boje o titul Nejlepší kůň českého chovu. Oba jsou potomky aktuálně asi nejúspěšnější matky v tuzemském chovu klisny Galantery (Tobougg) a jejich jména ani představovat nemusíme. Ke Gasparinimu (Eagle Top) a Garmoně (Egerton) navíc předloni na podzim k nim přibyla tehdy roční Gordana (Pouvoir Absolu), kterou nyní čeká klasická sezóna. Udeří blesk i po třetí v řadě?    


Do všech tří vytrvaleckých klasických dostihů hlášená Gordana je nejmladším koněm v Demeleho stáji a jediným zástupcem tříletého ročníku. Další odchovankyně Petra Karlíka, která běhá v barvách chovatelovi stáje TIPPLER Group s.r.o., loni absolvovala dva starty bez umístění. "Měla trochu problémy s psychikou a kvůli tomu špatně dýchala, ale druhý start už byl lepší a věřím, že už to bude v pořádku," doufá trenér. "Půjdeme s ní stejnou cestou jako s Gasparinim a Garmonou a snad to klapne," dodává.

Tréninkové středisko: Slušovice (www.jandemele.com)
Počet koní: 5
Odešli po sezóně: nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: Gordana (Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál: Zuzana Krčmářová, Zdeněk Bořutík, vypomáhají Aneta Vágnerová, Aneta Hargašová, Dominika Plšková, Veronika Klimešová, Lucie Polaštíková, fotografka Romana Nevěřilová, Vlastimil Polách, Hana Šimíčková a Natálie Demelová.


Trenér by se určitě nezlobil, kdyby šla ve šlépějích své o rok starší polosestry Garmony (Egerton), která byla loni za peníze ve třech klasických dostizích. "Majitele, mě i všechny ve stáji strašně potěšila. Dokázala, že patří ke špičce," hodnotí loňské výsledky trenér, který si však uvědomuje, že třídové tříleté klisny to mají o rok později, při absenci uceleného programu dostihů pro klisny, velmi těžké. "Výhodou je, že navzdory loňským úspěchům je stále nezvítězivší, a tak by mohla do nějakého maiden dostihu," uvažuje trenér, který pro ni bude vybírat dostihy v zahraničí. "Tady se pro ni budou hledat dostihy těžko, ale uvidíme, až vyjdou propozice."Radost loni udělala i šestiletá Lorelly (Pouvoir Absolu) stáje Latén, která získala své první vítězství, k němuž přidala tři druhá místa a jedno třetí. "Majitelé byli spokojení a to je hlavní," říká trenér o dceři klisny Lorellai (Look Honey), která sice dala vítěze Slovenského derby Love Me (Egerton), ale dosud žádný jiný potomek nezvítězil.  

Na vítězství zatím čeká její vrstevník Golden Warrior (Sleeping Indian). "Teď dostal dva měsíce odpočinek u majitelky paní Svobodové, nyní začne pracovat. Uděláme všechno proto, aby si už zvítězil, loni získal pět umístění," plánuje trenér.

Prohlídku slušovické stáje končíme u její největší hvězdy - Koně roku 2022 Gaspariniho (Eagle Top). Vítěz tří klasických dostihů v sezóně 2022 sice loni žádné vítězství nepřidal, ale získal řadu velmi cenných umístění. "Jsem moc rád, že potvrdil třídu, byť forma už nebyla taková jako o rok dřív. Mrzí mě, že při startech v zahraničí měl trochu smůlu, ale na to se nehraje. Získal tři druhá místa v jedničkách a žádná ostuda nebylo ani třetí místo ve Velké ceně Slovenska," hodnotí trenér hřebcovy loňské výsledky. Jeho letošní program by měl být podobný loňskému. "Opět delší dostihy v Čechách a na Slovensku a zase zkusíme vyjet i někam ven," plánuje trenér. "Je zdravý, v pořádku, odpočinul si, a věřím, že když budeme mít štěstí, mohl by uspět i v blacktype dostihu. To by, myslím, potěšilo nejen nás a pana Karlíka, ale snad každého českého turfmana," říká trenér s hlubokým přesvědčením. 


Rychlá práce Gaspariniho s Golden Warriorem

S pěti dostihovými koňmi si trenér nedělá velkou starost, že by na ně nesehnal jezdce. "Na Gasparinim zůstane Jiří Palík, Garmonu bych rád, aby jezdila Martina Havelková a rád bych i nadále spolupracoval s Jiřinou Andrésovou," plánuje trenér. Tréninkové podmínky byly podle něj letos dobré ("zmrzlo jen na chvíli"), a tak už pomalu vyhlíží propozice, aby předběžné plány dostaly konkrétnější podobu a zjistil, zda i další potomek Galantery ukáže vysokou třídu a postaví se po bok svým starším slavnějším sourozencům.

Miloslav Vlček
foto Romana Nevěřilová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou  Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles          Konstantin Kobzarev  Michal Demo  

 

Další nové posily z Deauville. Tomáš Janda získal tříletou dceru New Bay

15. Únor 2024 - 15:57

Druhý závěrečný den únorové mixed dražby společnosti Arqana v Deauville přinesl rapidní pokles cen oproti loňské seanci (průměrná cena klesla o 42%), čímž klesly i celkové statistiky. Za 241 prodaných (z 309 nabízených) koní kupující zaplatili 2,837 miliónu eur, což je o 23% méně než loni. Procentuálně stejný pokles zaznamenala i průměrná cena, která klesla na 11.772 € a o stejné procento pokles i medián, který dosáhl hodnoty 5.000 €.

 
Druhý den opět nakupoval bloodstock agent Tomáš Janda, ale zatímco z úvodního dne žádná jeho koupě neputuje do českého tréninku, z dvojice středečních nákupů bychom se na našich drahách mohli setkat minimálně s jednou. Tou je za 4.000 € zakoupená tříletá nestartovavší ryzka (lot 341) MEDICEA. Dcera vítěze francouzského derby New Bay (Dubawi) je druhým potomkem dvojnásobné francouzské vítězky Marie de Medicis (Cape Cross), jejíž první potomek ve Francii vyhrál dva dostihy.

Nepřehlédněte: S trenéry před sezónou (5.) - Michal Demo chystá Rex of Thundera i Shining Sky na starty ve Francii

Tomáš Janda je podepsán též pod nákupem roční hnědky (lot 343) francouzského původu s krásným jménem MARYCHA. "Ta zatím zůstane ve Francii, kam půjde poté se rozhodne na podzim," uvedl pro naše stránky Janda. Akvizice pro stáj Westminster je dcerou vítěze Criterium de Saint-Cloud (Gr.1) Morandi (Holy Roman Emperor) a vítězky jednoho dostihu Marie Shams (Gentlewave), matky překážkového vítěze Mon Emperor (Holy Roman Emperor). (miv)    

S trenéry před sezónou (5.) - Michal Demo chystá Rex of Thundera i Shining Sky na starty ve Francii

14. Únor 2024 - 19:20

Před rokem vstoupil mezi tuzemské trenéry, a pokud by se český šampionát držel obvyklých standardů a počítal se podle vydělaných peněz místo podle počtu vítězství, patřila by mu v první sezóně lichotivá 15. příčka, které dosáhl s pouhými sedmi startujícími koňmi. Jedničkou jeho tréninkové centrály byl vítěz Zlatého poháru Rex of Thunder (Night Of Thunder), který se velmi slibně představil i na francouzské blacktype scéně, a výborně si vedla i Shining Sky (Pedro The Great), která bodovala hned ve čtyřech klasických dostizích včetně Českého derby, v němž skončila na pátém místě. 


Do nové sezóny vstoupí slušovický trenér s 12 koňmi včetně trojice dvouletých. Z nich se zatím nejvíc trenérovi líbí na říjnové dražbě ročků v Deauville za 6.000 € zakoupená Polly (Galiway), vnučka vítězky Nassau Stakes (Gr.1) Zahrat Dubai (Unfuwain). "Je to pěkná, narostlá klisna většího rámce, takže spíš se ukáže až v druhé polovině sezóny, ale pracuje, dobře spolupracuje a moc se mi líbí. Viděl bych ji spíš na delší tratě," předpokládá trenér. 

Tuzemský chov reprezentuje Prince Tcheque (Chardonney Tcheque - Pyšná Princezna, Beccari), polobratr Demovy tříleté svěřenkyně Princess Valentine (Egerton). "Sestra se povedla, tak uvidíme, jestli se bude dařit i jemu," říká trenér o odchovanci Bedřicha Staňky, který bude hájit barvy jeho stáje Staňka Uherčice. "Vypadá ranější než Princess Valentine, tak se s nim budeme snažit vyběhnout co nejdříve a orientovat se na dostihy Fitmin Cupu, kde jsou zajímavé prémie," plánuje trenér s hřebcem, který je podle jeho slov sice menší, ale pěkně stavěný.

Tréninkové středisko: Slušovice
Počet koní: 12
Přihlášky do klasických dostihů: Cheeky Boy (VJC, Derby, St. Leger), Princess Valentine (Oaks, St. Leger)
Odešli po sezóně: Leon (neběhal), Tony Boy (uhynul)
Stájový personál: asistent trenéra Petr Vízdal, Jakub Pavlíček, Klára Vajdáková, Jaroslav Majrich
První jezdec stáje: Michal Demo   


Kolekci dvouletků uzavírá Tommy Boy (Intello), který do Slušovic přišel ze stejné dražby jako Polly, byl však násobně dražší - stál 30.000 €. Syn vítěze francouzského derby by podle trenérových představ také mohl vyběhnout poměrně brzo. "Je spíš menší, původ má ranější, tak doufám, že s ním vyběhneme co nejdřív," plánuje. "V práci je to trochu rošťák, ale pracujeme jen dva týdny co rozmrzlo, tak toho zatím o dvouletých moc nevím." 


Dvouletý Tommy Boy na snímku před dražbou

Tříletý ročník je zastoupen dvěma koňmi, oba najdeme na přihláškách do klasických dostihů. Do všech dostihů trojkoruny trenér přihlásil hnědáka stáje Drag Consulting Cheeky Boye (Holy Roman Emperor), který loni absolvoval jeden start, jímž však klasické ambice ani nenaznačil. "Trochu nás zklamal, v práci vypadal dost dobře a proto jsme ho na debut nahlásili do dostihu II. kategorie. Dokonce jsme s ním chtěli do Francie, ale tam nám jej nevzali. Jak absolvoval dostih byl pro nás šok, naprosto bez zájmu a mimo koně. Doufám, že se dal dohromady a ukáže, co si o něm myslím už od loňského května, tedy že je to fakt dobrý kůň."

Výše zmíněná Princess Valentine (Egerton - Pyšná Princezna, Beccari) zakončila loňskou sezónu vítězstvím ve Slušovicích a nyní je hlášená do Oaks s St. Leger. "Pedigree má vytrvalé," vysvětluje trenér. "Je to šikovná kobyla, napoprvé to neklaplo, napodruhé vyhrála. Měla by být do dálky, spíš pozdnější, tak se budeme soustředit na delší dostihy a uvidíme, kam se vyšplhá."  

Kolekci starších vévodí Rex of Thunder

Zbytek stáje tvoří starší koně. Pětiletá Bohemian Rapsody (New Bay) loni jednou vyhrála a dvakrát se umístila, pokaždé ve Slušovicích a i tam budou budou primárně směřovat její kroky i letos. "Je to šikovná trojková kobyla, spíše na menší dráhy jako Slušovice či Bratislava," potvrzuje trenér. "Myslím, že bude opět dělat radost."

Po roční pauze se na dráhu vrací pětiletý Likeawind (Highland Reel). "Teď začal pracovat, zmohutněl, doufám, že se někam dostane," říká trenér o valachovi, který dosud absolvoval jen čtyři starty.

V polovině sezóny přišla do Slušovic od trenéra Koplíka čtyřletá Little Larose (Postponed). Zatím toho moc nepředvedla a trenér s ní počítá hlavně na menší dráhy ve Slušovicích, Bratislavě či Brně, hlavně delší dostihy, možná i bumpery. Stejné dráhy by měly být i cílem stejně starého Partner in Crime (Kessaar) stáje TVD, který Demův trenérský úsek posílil v prosinci. Ač už získal řadu umístění a má vyděláno přes 100 tisíc, zatím je nezvítězivší. "Doufám, že letos už si vyhraje," přeje si trenér. 

Nepřehlédněte: Začala dražba v Deauville. První den nakupovali Hana Juránková a Jaroslav Myška

Veteránem v Demově týmu je osmiletý Uran (Reliable Man), který loni neběhal a předloni vyběhl jen jednou. "Je to dědek, ale pořád veselý, tak proč by neběhal. Uvidíme, co mu zdravotní stav dovolí, majitel říkal něco o překážkách, tak asi budeme v sezóně průběžně probírat co s ním."

Na závěr si trenér nechal obě jedničkové hvězdy - Shining Sky (Pedro The Great) a Rex of Thundera (Night Of Thunder). Společné však nemají jen loňské úspěchy v dostizích nejvyšší kategorie, ale zřejmě i budoucnost. Ta má u obou koní stejný cíl - Francii. "Shining Sky je francouzského původu, takže to s ní zkusíme tak. Tady by se měla jen rozběhnout a pak bude běhat tam, kde se ve Francii vejde. U ní je výhoda, že vyhrála jen jako dvouletá, vybírat jí budeme dostihy pro klisny. Snad se tam chytne," doufá trenér.

To Rex of Thunder se už ve Francii představil, dokonce v blacktype dostizích, a zanechal velmi solidní dojem. v Gr.3 Prix Gontaut-Biron v Deauville skončil pátý a stejné umístění získal i v listed dostihu v Nancy. "Myslím, že na blacktype umístění má, tak proč to dál nezkoušet," předestírá plány se svým nejúspěšnějším svěřencem trenér. "Chtěli bychom s ním, pokud počasí, zdravotní stav a forma dovolí, vyběhnout co nejdřív s tím, že se rozeběhne tady, a pak zamíří do Francie," dodává. 


Rex of Thunder

Trenér nadále zůstává stájovou jedničkou, na nižší váhy počítá s Tomášem Romanem či Michalem Hroudou. "A snad se do sedla vrátí Honza Verner," doufá trenér, který před svou druhou trenérskou sezónou má dobré vyhlídky na další úspěchy.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou  Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles          Konstantin Kobzarev    

 

Začala dražba v Deauville. První den nakupovali Hana Juránková a Jaroslav Myška

14. Únor 2024 - 10:16

V úterý začala v Deauville první letošní francouzská dražba anglického plnokrevníka. I mezi českými stájemi populární February Sale nabídla během úvodního dne 148 koní, z nichž 111 (75%) našlo nové majitele. Průměrná cena meziročně klesla o jedno procento na 15.149 €, medián se snížil o 13% na 7.000 €. Na dražbě nakupovali oba tuzemští bloodstock agenti Tomáš Janda a Hana Juránková, ale zatímco prvně jmenovaný dražil koně jen pro zahraniční majitele, z šesti nákupů Hany Juránkové byly dva realizovány ve prospěch českých stájí.


Za 3.500 € privátně zakoupený dvouletý SOFT MAN (lot 105) je synem překážkového plemeníka Manatee (Monsun), vítěze Prix du Conseil de Paris (Gr.2), a prvním potomkem vítězky jednoho překážkového dostihu Sweet Night (Youmzain).

Trochu překážkový potenciál má i za 3.000 € získaný stejně starý ryzák (lot 120ULTRA'S SON, syn vítěze Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1) plemeníka Ultra (Manduro) a třikrát umístěné Lady Marmalade (Hurricane Run), matky 5 vítězů ze 7 startujících a polosestry listed vítězky Deauville Shower (High Chaparral), matky vítěze Graded proutěnek Bialystok.

Nepřehlédněte: Šampiónka Slivka odchází do chovu. Jejím prvním partnerem bude Limario

Na dražbě nakupoval i Jaroslav Myška, jemuž padly do oka dva dvouletí. Za 9.000 € vydražená klisna SAINTE VICTOIRE (lot 104) je dcerou německého derby vítěze Waldpark (Dubawi), který se nyní solidně etabluje v chovu překážkových koní, a 10x na překážkách umístěné Suffisante (Smadoun), matky dvojnásobného překážkového vítěze Royale Steel (Spanish Moon).

Za 5.000 € Myška dále získal dosud nepojmenovaného hnědáka (lot 110) po australském Gr.3 vítězi Scissor Kick (Redoute's Choice), třetího potomka na dráze ve dvou startech neumístěné Berezina (Big Bad Bob).

Miloslav Vlček

Lady in Pink má prvního potomka. V noci na dnešek se jí narodil hřebeček po Sioux Nation

12. Únor 2024 - 9:48

Kolekce nových nadějí českých chovatelů se zajímavými rodokmeny se v noci z neděle na pondělí rozrostla o další velmi zajímavý přírůstek. Svého prvního potomka přivedla na svět dřívější úspěšná zástupkyně stáje Lokotrans pana Karla Jalového, šestiletá hnědka LADY IN PINK (Adlerflug), které se v Haras de Beaufay narodil hřebeček po jednom z nejpopulárnějších plemeníků v evropském chovu, v irském Coolmoru působícím Sioux Nation (Scat Daddy).

 

Americký rodák Sioux Nation, náležící ke stále populárnější linii Scat Daddy (Johannesburg), byl špičkovým dvouletkem, na jehož kontě jsou mj. triumfy v Phoenix Stakes (Gr.1) a Norfolk Stakes (Gr.2). V chovu působí od roku 2019 a jeho připouštěcí poplatek z tehdejších 12.500 € stoupl na letošních 27.500 €. Od samého počátku je o jeho služby velký zájem, jen v posledních dvou sezónách připustil dohromady 544 klisen a byl nejžádanějším plemeníkem v Anglii a Irsku. V prvních dvou ročnících má 13 blacktype vítězů včetně 9 úspěšných v grupových dostizích.

Nepřehlédněte: Mauricius k neporažení. Potřetí v řadě vyhrál vrcholné Gd1 proutěnky v Pise a prodloužil sérii bez porážky na 8 dostihů

Lady in Pink odešla do chovu jako nezvítězivší, na svém kontě má mj. druhé místo v Karlovarské dvojnásobné míli (I.k.) či třetí místa z Ceny tříletých klisen (I.k.), Ceny prezidenta republiky (I.k.) či švýcarské Jubiläums Grand Prix. O svůj největší úspěch, triumf v Ceně prezidenta republiky, přišla kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly. Letos bude jejím partnerem sprinter City Light (Siyouni), působící na francouzském Haras d'Etreham.Miloslav Vlček
foto LokotransMauricius k neporažení. Potřetí v řadě vyhrál vrcholné Gd1 proutěnky v Pise a prodloužil sérii bez porážky na 8 dostihů

11. Únor 2024 - 18:00

Čeští koně v neděli startovali a bodovali na dvou frontách. Na pokračujícím rovinovém mítinku v Cagnes-sur-Mer běhali svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové, Zdeno Koplíka a Jany Manové, překážkoví koně vyrazili na vyvrcholení zimní sezóny v italské Pise, které nabídlo tři grupové dostihy. A bylo to vyvrcholení pro české stáje mimořádně úspěšné, když se jim podařilo vyhrát všechny tři dostihy a v hlavní obsadit první tři příčky. Lví zásluhu na tom měla stáj italského stavitele Josefa Aichnera Scuderia Aichner, trenér Josef Váňa mladší a žokej Josef Bartoš, kteří jsou podepsáni pod všemi třemi triumfy.


Koncert Bartoše, Váni a Aichnera

V hlavním dostihu Premio Gran Corsa Siepi di Nazionale (Gr.1, 4000 m, 60.000 €, záznam) potvrdil svou mimořádnou třídu úřadující šampión proutěnkářů MAURICIUS (Kapgarde) a po triumfech v předchozích dvou ročnících pod Josefem Bartošem završil hattrick. Osmiletý bělouš jím prodloužil sérii startů bez porážky na 8 dostihů a dotačním ziskem překonal hranici 6 miliónů korun. Délku a půl zpět doběhl na druhém místě jeho stájový kolega Volkov Jelois (Vol de Nuit), třetí místem doplnil úspěch českých koní Machinos (Penny's Picnic).

V proutěnkách pro čtyřleté Premio Criterium d' Inverno (Gr.2, 3500 m, 50.050 €, záznam) se při svém druhém startu v černožlutých barvách prosadil valach FIRST POLAR (Karaktar), zakoupený počátkem roku v prodejce za 24.001 €, jemuž se tak hned v druhém startu podařilo zaplatit vstupné investici. Na druhém místě se ztrátou 11 délek doběhl Poirot (Desert Prince) trenéra Wroblewského. Další tři místa obsadili domácí koně vedení českými žokeji.

Scuderii Aichner patřila i úvodní steeplechase Premio Neni di Zara (Gr.3, 3500 m, 33.000 €, záznam), kterou suverénně ovládl vítěz listopadové prodejky v Trevisu SOPRAN LEGER (Make Believe).

V Cagnes nejlépe Mandarin 

Na francouzském pobřeží na mítinku v Cagnes-sur-Mer se v neděli českým koním dařilo mnohem méně než v předešlých dnech. Z pětice startujících dosáhl na dotované umístěné pouze Mandarin (Elusive City), který obsadil páté místo v Prix Gerard Nougier (Classe 3, 4+, 1300 mAW, 28.000 €, záznam). Jeho tréninková kolegyně Rise Above (Wootton Bassett) skončila o pět příček za ním.

Carlo Biraghi (Galileo) finišoval v Prix du Plateau de Caussols (Classe 3, 4+, 2400 mAW, 20.000 €, záznam) na šestém místě, Limoncella (Birchwood) obsadila v Prix Janine Lefevre Winkfield (Classe 4, 4+, 1600 mAW, 17.000 €, záznam) sedmou příčku a Daddy's Girl (Le Havre) dokončila Prix des Millefonds (Classe 3, 4+, 24.000 €, záznam) čtrnáctá.

Debut klasického adepta Piemonta

V pátek a sobotu startovali v Chantilly a Deauville svěřenci Václav Luky mladšího, na dotované umístění dosáhl jen jediný z nich čtyřletý valach Big Gray (Caravaggio) stáje Bokabau s.r.o., který s Clementem Lecoeuvrem doběhl pátý v nedělní Prix de Balme (4, 1900 mAW, 18.000 €).

O den dříve v Chantilly absolvoval první životní start do Velké jarní ceny hlášený Piemont (Profitable), který v poli devíti koní obsadil osmé místo v debutantům vyhrazené Prix du Rond du Manege (3, 1600 mAW, 27.000 €), v níž na vítěze ztrácel necelých 9 délek. (miv)

S trenéry před sezonou (4.) - Konstantin Kobzarev připravuje v Krabčicích desítku koní

9. Únor 2024 - 7:05

Bilance prvních dvou sezón v roli trenéra je pro Konstantina Kobzareva výborná. Jeho svěřenci získali během nich 11 vítězství ze 78 startů, přičemž osm těchto triumfů se odehrálo v dostizích nejvyšší kategorie. Přesto za tou loňskou, která přinesla 3 vítězství (všechna jedničková) z 50 startů, se trenér neohlíží s plnou spokojeností a byl by rád, kdyby mu ta letošní vyšla lépe. Ve své stáji v Krabčicích na ni připravuje deset koní, z velké části reprezentantů barev stáje The Sons of Sharpour pana Josefa Sallera mladšího.


Nejnovější posilou týmu je v Irsku na zářijové dražbě ročků za 4.000 € zakoupená ryzka s navrženým jménem True Beauty Story po výborném Decorated Knight (Galileo) z nestartovavší Feryyal (Raven's Pass). "Docela pěkná a dobře se pohybuje. Ač je narostlá a mohutná, možná by mohla jako dvouletá vyběhnout," míní o své nejmladší svěřenkyni trenér. 

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 10
Odešli po sezóně: Aaron
Přihlášky do klasických dostihů: Churchill Princess (JCK, Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál:
 Anastasia Kobzareva, Barbora Keraghel


Klasický ročník je zastoupen třemi koňmi, z nichž dva už se na dráze ukázali, zatímco třetí na svoji dostihovou premiéru teprve čeká. Oním čekatelem je hnědák Adal Hit (Postponed), zakoupený, stejně jako výše zmíněná ryzka, na Tattersalls Ireland September Yearling Sale, jen o rok dříve. Ač ke Konstantinu Kobzarevovi přišel už jako roček, mnoho o něm trenér říct nemůže. "Byl velký, narostlý a pozdní, tak si ho po obsednutí vzala majitelka domů do výběhu a vrátil se k nám až na podzim," vysvětluje trenér. "Dlouho nepracoval, tak čekáme, co z něj vyroste."

True Beauty Story  Bounty


Tuzemský rodák Bounty (Tullamore) z vlastního chovu Josefa Sallera mladšího loni vyběhl jednou na počátku listopadu, kdy v Chuchli doběhl čtvrtý v závěrečném dostihu Fitmin Cupu. "S ním je to podobné, je také pozdní, narodil se až v červnu," říká o něm trenér. "Nenápadný, menší, ale snaživý, šikovný, dříč, u něhož nevím, jestli bude hvězdou, ale užitečný kůň by to mohl být," doplňuje.

Předloni za 15.000 gns zakoupená Princess Churchill (Churchill) je dcerou kanadské Gr.3 vítězky Madly Truly (Malibu Moon) a majitel ji přihlásil hned do čtyř klasických dostihů. Loni mnoho nepředvedla, nicméně ze tří startů dva absolvovala v nejlepší společnosti. "Myslel jsem, že bude ranější," komentuje její loňské výsledky trenér. "Přihlásili jsme ji sice i do jarní klasiky, ale nevím, jestli to na ni nebude moc brzo. V každém případě věřím, že je to dobrá kobyla, která by se mohla někam dostat."


Klasická naděje Princess Churchill

Výborně má trenér nazbrojeno mezi staršími koňmi. Čtyřletý ryzák Hidden Colony (Sioux Nation), který loni obsadil mj. třetí místa ve Svatováclavské a Českomoravské ceně, by měl být jednou z opor stáje zvláště na kratších distancích. "Loni to s ním bylo nahoru a dolů, ale myslím, že to bude letos dobrý sprinter a věřím mu. Loni nebyl ještě úplně zralý, teď čekám, že by mohl být o dírku či dvě lepší než v minulé sezóně," doufá.

Stejně stará Ballantines (Footstepsinthesand) má na svém kontě třetí místa z Memoriálu Rudolfa Deyla či dostihu v Lipsku a čtvrté z Jarní ceny klisen, zůstala však nezvítězivší. "Taková poctivá klisna, potřebuje ale měkko," hodnotí ji trenér. "Začne v Česku a pak uvidíme, rádi bychom s ní do zahraničí, kde bychom letos chtěli startovat častěji než loni." Podle trenéra připadají v úvahu především starty na menších německých drahách.  

Mezi loňskými klasiky se neztratil ani Norton (Tai Chi), který získal páté místo v Saint Leger a ještě o příčku výš skončil ve Velké ceně českého turfu. "Stejně jako u Hidden Colony i u něj věřím, že se ještě zlepší. Když přišel, byl hodně chtivý, tak jestli se mi podaří víc ho zklidnit, mohl by z něj být ultravytrvalec. Je to každopádně kvalitní kůň a očekávám od něj hodně, ale má svou hlavu."Kolekci čtyřletých uzavírá druhá z Oaks To Ten Meters (Seahenge). I u ní trenér čeká, že by mohla jít ještě nahoru. "Otázkou je distance. Zkusili jsme s ní Cenu prezidenta, to už na ní asi bylo moc, i když loni byl dostih opravdu hodně kvalitně obsazen," uvažuje trenér.

Na závěr si nechal své dvě největší esa - pětiletého Caucasiana (Holy Roman Emperor) a o tři roky staršího Politicum (Lethal Force), patřícím k nejužší tuzemské špičce. "Oba začnou v Česku, Politicum asi stejně jako loni v Memoriálu Jaroslava Maška, u Caucasiana ještě nevím, možná by ho šel také, uvidíme" plánuje trenér. "Oba pracují jak mají, s Politicem jsme loni několkrát doplatili na průběh dostihu, snad letos to bude lepší," doufá trenér.

Ve stáji nemá stálého žokeje, a tak bude jako loni nejvíce spoléhat na služby Jiřího Palíka, Adama Floriana a Petra Foreta. "Na pevno s nikým domluven nejsem, jsme menší stáj, ale nějak to fungovalo, tak doufám, že bude zase. A že sezóna bude lepší než loňská, i když konkurence bude zase těžší tím, jak všichni kolem nakupují," uzavírá Kobzarev předsezónní rozhovor.  

Miloslav Vlček

Profil plemeníka - EAGLE TOP

8. Únor 2024 - 9:09

Ve Střelicích působící ryzák EAGLE TOP (Pivotal) patří od počátku svého působení k nejžádanějším hřebcům v našem chovu. Prakticky jen v jediné z dosavadních šesti sezón nebyl nejvytíženějším tuzemským plemeníkem, to skončil v pomyslném žebříčku druhý. Počet jeho partnerek sice postupně klesal, ale předloňské úspěchy Gaspariniho způsobily opětovný nárůst počtu připuštěných klisen. 
Dnes už můžeme registrovat více jak šest desítek jeho potomků, narozených od doby, co působí v tuzemském chovu, kteří startovali v rovinových dostizích. To už je počet, který umožňuje poměrně objektivní zhodnocení hřebcových kvalit. Pokusme se nyní o ně.


Připomeňme si ale nejprve hřebcovu kariéru. Ryzák z chovu Lady Bamfordové ve dvou letech neběhal a poprvé se na dráze ukázal až v polovině dubna ve třech letech, kdy o půl délky splnil roli favorita a v Newbury vyhrál dostih pro nezvítězivší na 2200 metrů. V následujícím startu v handicapu na 2400 metrů v Leicesteru, do něhož též odskakoval jako favorit, sice zklamal čtvrtým místem, ale jeho trenéra Johna Gosdena od neodradilo od plánu vyrazit s Eagle Topem do Ascotu na King Edward VII Stakes (Gr.2, 2400 m), v nichž se mu podařilo nečekaně zvítězit, když za sebou o 3 1/4 délky nechal favorizovaného Adelaide (Galileo) a vyběhl skvělý čas 2:27,98, druhý nejlepší v historii dostihu. Poté startoval v největším anglickém meziročníkovém testu na 2400 metrů King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1), kde v silné konkurenci obsadil čtvrté místo za Taghrooda (Sea The Stars), Telescope (Galileo) a Mukhadram (Shamardal), ale porazil irského derby vítěze Trading Leather (Teofilo) či v Irish 2000 Guineas úspěšného Magician (Galileo).

Poté následovala desetiměsíční pauza, kterou ukončil čtvrtým místem v Brigadier Gerard Stakes (Gr.3, 2000 m). Následovalo druhé místo v Hardwicke Stakes (Gr.2, 2400 m) na Royal Ascotu, kde o nos porazil Postponed (Dubawi), který mu záhy porážku vrátil v King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1), kde je opět dělil jen nos, tentokrát však ve prospěch Postponed. Nicméně výkon, který Eagle Top tehdy podal (viz záznam), byl zřejmě nejlepší v celé jeho kariéře. Minimálně podle hodnocení Racing Postu, který mu za něj udělil známku 123 liber.

Ve čtyřech letech absolvoval ještě dva starty. Jako desetinový favorit zklamal třetím místem v Gr.3 The Trial Arc, v samotném Prix de l'Arc de Triomphe pak skončil patnáctý, nicméně na jeho obranu nutno dodat, že v dostihu (záznam) byl dvakrát naremplován. Jako pětiletý už vyběhl jen dvakrát, umístil se pouze v Gr.3 Aston Park Stakes, kde v poli 5 koní dokončil na čtvrtém místě.

Kombinace rychlého otce a vytrvalé matky 

Eagle Top je synem vynikajícího sprintera Pivotala (Polar Falcon), jednoho z nejúspěšnějších plemeníků posledních let, který stejně dobře, jako si vedl v roli otce, se nyní prosazuje v roli otec matek. Producenta 163 blacktype vítězů, který v listopadu 2021 odcválal na věčné pastviny, není třeba blíže představovat. Měli bychom si ale něco víc říct o jeho schopnosti dávat dobré plemeníky. V tomto ohledu byl dlouho pokládán trochu za zklamání. Jeho nejlepším synem byl sprinter Kyllachy, u protinožců si vedl velmi dobře Captain Rio, jehož bratr Liberty Force působil krátce u nás. Na druhou stranu řada jeho synů v chovu očekávání nesplnila, jako třeba Gr.1 mílař Excellent Art.

Dnes už ale jsou všichni v chovu zklamavší synové zapomenuti díky jedinému jménu - Siyouni. Ten před 11 lety začínal v Aga Khanově chovu jako plemeník s poplatkem 7.000 €, dnes však stejný hřebčín na jeho služby požaduje 200 tisíc eur. Hřebec je jedním z nejúspěšnějších hřebců v evropském chovu a dosud dal 73 blacktype vítězů vedených SottsassemSt Mark's Basilicou a naposledy Paddingtonem, kteří všichni nyní působí v chovu v Coolmoru.

Matka Gull Wing, dcera vytrvalce In The Wings (Sadler's Wells), vyhrála listed na 2600 metrů v Nottinghamu a vedle Eagle Topa s Pivotalem dala jak vítězku Park Hill Stakes a třetí z Epsom Oaks The Lark, tak i vítěze největší předzkoušky anglického derby Dante Stakes hřebce Wings of Desire, který stejně jako jeho bratr finišoval na druhém místě v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a nyní působí v jihoafrickém chovu.

Bába Maycocks Bay (Muhtarram), taktéž listed vítězka, se v chovu blýskla excelentní Sariskou, šampiónkou tříletých klisen v Evropě, vítězkou Epsom Oaks, který v Irish Oaks své soupeřky pokořila až ponižujícím způsobem. Sariska je navíc taktéž dcerou Pivotala a tudíž velmi blízkou příbuznou Eagle Topa.

Středoevropská hvězda

Eagle Topovo chovné působení začalo v Anglii v Hedgeholme Stud, kde první sezónu připustil 27 klisen z nichž se narodilo 17 hříbat. Bohužel vesměs připouštěl klisny slabších kariér a rodokmenů a z úvodního ročníku mu mnoho potomků nevyběhlo. Podařilo se mi mezi nimi najít jediného vítěze valacha Boltona, který předloni v lednu lehce vyhrál bumper ve Wetherby.

Ve Střelicích se uvedl ve zcela jiném světle. První sezónu připustil 54 klisen a stal se nejžádanějším hřebcem, ve druhé byl sice až druhým nejvytíženějším plemeníkem po Zazou (Shamardal), ale v následujících třech se znovu na čelo vrátil, byť počet jeho partnerek klesal až k předloňským 32. Loni však v reakci na výsledky prvních tříletých a především Gaspariniho opět stoupl na 48. Významnou část dosud připuštěných klisen tvoří matky zahraničních chovatelů, a tak má Eagle Top početné potomstvo nejen u nás, ale i v Maďarsku a Polsku, a s jeho potomky, narozenými z připuštění u nás, se setkáme i ve Švýcarsku či Německu.

Seznam potomků Eagle Topa narozených z připuštění v ČR a jejich výsledky na rovině*

potomek nar pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (Kč) Gasparini 2019 h Galantery Tobougg 17 5 8 1339200 Surprise of Easter (HUN) 2019 h Squaw City Elusive City 11 5 4 209720 Eagle Babe (FR) 2020 k Dancing Babe Big Shuffle 13 1 9 164100 Ayala 2019 k Angelfire Dark Angel 3 1 2 153216 Carrera 2020 k Coffola So You Think 6 2 2 125200 Anika 2021 k Astorka Arakan 4 0 4 122000 Night Shine 2020 k Novellette Alhaarth 10 1 2 119250 Nadaal (POL) 2019 h Nelmona Jape 13 1 9 118135 Katharsis 2019 k Kaprysna Fast and Furious 9 1 5 110800 Jagga (POL) 2019 k Jagabella Don Corleone 8 2 4 102630 Gratulace 2020 k Grace Of Sand Rip Van Winkle 9 1 4 93500 Yukatan (SVK) 2020 h Yucca Ivan Denisovich 8 0 5 90625 Modus Vivendi 2019 h Morgenröte Sholokhov 5 1 3 90412 Jed Road (SVK) 2020 h Just Call Me Capri 7 0 5 84672 Suhanó Üstökös (HUN) 2019 h Suhanó Shaafi 9 1 5 83880 Cecille 2019 k Carrie Tribal Instinct 12 1 7 82925 Maxmilián 2021 h Rabbit Motivator Motivator 2 2 0 80000 Old Memories 2019 k Old Story Access To Java 19 2 6 75000 Bethany 2020 k Betty Chois Choisir 4 0 4 73800 Sensi Top 2020 k Sun Of Gracie Ivan Denisovich 12 1 7 65075 Old Eagle 2020 v Old Story Access To Java 11 2 4 63000 Wolfi 2019 h Wanillca Strategic Prince 7 1 4 56550 Alda (HUN) 2020 k Adel Steady as a Rock 10 1 8 49847 Thunderstone (HUN) 2019 h That's Me March Groom 7 1 4 47320 Zoja Top 2021 k Rabbit Zamindar Zamindar 2 1 1 43800 Trurl (POL) 2020 h Twoteatoroomtwotwo Indy Champ 3 2 1 43500 Uroboros (POL) 2019 h Uczitelka Tanca Cloword 7 0 6 43400 Samurai Eagle 2019 h Seeking Approval Approve 13 1 3 42750 Livingston 2019 h La Fendi Goldneyev 9 1 6 42400 Noemi 2019 k Novellette Alhaarth 8 0 4 37275 Silenus (HUN) 2019 h Sinabung Dylan Thomas 8 1 1 30640 Neutop (SVK) 2020 k Neukölln Dylan Thomas 11 0 7 25125 Icetyna (CZE) 2021 k Icebee Xtension 5 0 5 24125 Shalow 2021 h Sunaya Shamardal 1 0 1 23040 Wham (SVK) 2021 h Wuelta Move Your Vision 3 0 2 19625 Airy Top 2019 k Airy Fairy Desert King 3 0 2 19200 Airy Eagle (POL) 2021 h Airy Fairy Desert King 2 0 2 19000 Walerie 2020 k Wanillca Strategic Prince 15 0 7 18250 Dara 2021 k Rabbit Dark Angel Dark Angel 2 0 2 18000 Dajla 2019 k Divoká Šárka Jape 8 0 4 16400 Sirael 2019 k Sidney Echo Of Light 4 0 3 14000 Odette 2019 k Old Rose Big Shuffle 7 0 3 12925 Karina 2021 k Kalimera Icemoon 4 0 3 12600 Cantuccio 2020 v Camely One Cool Cat 3 0 3 12000 Sony 2019 v Sun Of Gracie Ivan Denisovich 8 0 3 11500 Danica 2021 k Dánská Princezna House Rules 1 0 1 10350 Anaya 2020 k Astorka Arakan 2 0 2 9125 Jawielkawena (POL) 2020 k Jabella October 1 0 1 7000 Sasiro 2019 v Sasira Belenus 1 0 1 6000 Vlára 2020 k Vltava Rainbows for Life 3 0 1 6000 White Devil 2019 v White Angel Dark Angel 5 0 1 6000 Cashok 2019 v Calliara Hernando 12 0 1 5832 Aurora Australia (HUN) 2019 k Alcobaca Kallisto 2 0 2 5565 Nicaron 2020 h Nicamia In Camera 4 0 3 5150 Armont 2020 h Arcione Librettist 4 0 2 5000 Zázriva 2019 k Zoraya Luna Electric Beat 8 0 1 3000 Egalitaire (FR) 2019 h Iron Belle Belenus 1 0 1 2400 Chandler (HUN) 2020 h Carrie Tribal Instinct 3 0 1 2226 Orla 2020 k Old Rose Big Shuffle 8 0 1 2100 Cape King 2019 v Camely One Cool Cat 2 0 1 2000 Shatra 2020 k Sapsiree Rock of Gibraltar 4 0 1 2000 Jam Karabela (POL) 2019 k Jam-Bella Belenus 1 0 0 0 Lannister 2019 v Lymondka Black Sam Bellamy 1 0 0 0 Poppy Seed 2021 k Puck Fair Paco Boy 1 0 0 0

* Statistiky potomků trénovaných mimo ČR nemusejí být kompletní

Dva jedničkoví vítězové

Podle našich statistik, které u koní trénovaných mimo Českou republiku či Slovensko nemusejí být navzdory našim snahám úplně kompletní, Eagle Topovi na rovinách dosud vyběhlo z prvních tří tuzemských ročníků 64 potomků, z nichž 25 (39%) dokázalo zvítězit. Procento vítězů není vysoké, nicméně částečně se v něm odráží vyšší podíl potomků, kteří zatím běhali jen jako dvouletí. V úvodních dvou ročnících, zahrnujících předloňské a loňské tříleté, je procento vítězů 43,4%, které můžeme označit za lehce nadprůměrně.

Jeho potomci celkem vydělali 4,210.160 Kč, v průměru tedy 65.783 Kč, což je velice solidní hodnota. Podíváme-li se na tabulku všech startujících potomků, můžeme vidět, že hřebec má poměrně nízký počet startujících potomků, kteří se vůbec nevyvedli. Velmi dobře působí i skutečnost, že má vítěze nejen u nás a na Slovensku, ale i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku ba dokonce i v Německu.

Výsledky podle jednotlivých ročníků na rovině

ročník st.pot. vítězů I. um. zisk 2019 31 15 25 104 2,771.075 Kč 2020 22 8 11 80 1,066.545 Kč 2021 11 2 3 21 372.540 Kč celkem 64 25 39 205 4,210.160 Kč

zdroj: Katalog-plemeniku.cz

To nejpodstatnější je však schopnost plodit šampióny. Pokud ji vezmeme doslova, má Eagle Top v dosavadních ročnících dva - Koně roku 2022 a multišampióna Gaspariniho, a pak velkou naději Rabbitu do příští klasické sezóny Maxmiliána, který je loňským šampiónem dvouletých hřebců. Stejný je i počet hřebcových jedničkových vítězů - vedle Gaspariniho uspěl v nejvyšší kategorii také maďarský Surprise of Easter, který doma ovládl Gd3 dostih na 1400 metrů. Maďarská třída je hůře srovnává s naší, hřebcův jediný start ve středoevropské konkurenci v bratislavské Ceně Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka nedopadl dobře - Suprise od Easter v něm skončil desátý.

Zatímco v minulém hodnocení se dalo o potomcích Eagle Topa hovořit v duchu "Gasparini a pak dlouho nic", loňská sezóna vedle triumfu maďarského Surprise of Easter přinesla i klasická umístění Carrery a Eagle Babe, solidně našlápnuto má hřebec i před letošní klasickou sezónou nejen díky Maxmiliónovi, ale též zásluhou na Slovensku úspěšné Aniky, druhé z Karpatské ceny.

Dva jedničkoví vítězové z 64 potomků není oslnivá bilance, na druhou stranu v kontextu dnešní doby a konkurence je pro tuzemského plemeníka nesmírně těžké, se vůbec k nějakému dopracovat. Tady se nabízí zajímavé srovnání s nedávno profilovaným Pouvoir Absolu, jehož podíl jedničkových vítězů je významně vyšší i při nižším počtu potomků, na druhé straně jeho produkce je v porovnání s Eagle Topovou podstatně méně vyrovnaná a má vyšší podíl nevydařených potomků.

 Nejúspěšnější potomci:

  • GASPARINI (hř., nar. 2019 z Galantery po Tobougg), 5 vítězství, 8 umístění, 1,339.200 Kč, Kůň roku ČR 2022Nejlepší tříletý hřebec v ČR 2022, Nejlepší tříletý hřebec v SR 2022, Nejlepší kůň českého chovu v ČR 2022, 1. Slovenské derby, Gd3, St. Leger, L, Slovenský St. Leger, L, 3. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, I.k.
  • MAXMILIÁN (hř., nar. 2021 z Rabbit Motivator po Motivator), Nejlepší dvouletý hřebec v ČR 2023, 2 vítězství ze 2 startů, 1. Pražský zimní favorit, II.k.
  • SURPRISE OF EASTER (HUN) (hř., nar. 2019 z Squaw City po Elusive City), 5 vítězství, 2,996.000 HUF, 1. Káposztásmegyeri díj, Gd3, 4. Budapesti díj, Gd3 
  • Carrera (kl., nar. 2020 z Coffola po So You Think), 2 vítězství, 2 umístění, 125.200 Kč, 3. St. Leger, L
  • Anika (kl., nar. 2021 z Astorka po Arakan), 4 umístění ze 4 startů, 122.000 Kč, 2. Karpatská cena, L, 3. Cena zimnej královnej, I.k.
  • EAGLE BABE (kl., nar. 2020 z Dancing Babe po Big Shuffle), 1 vítězství, 9 umístění, 164.100 Kč, 2. Cena Nory Jeane, I.k., 3. Memoriál Harryho Petrlíka, I.k., 5. Jarní cena klisen, L 
  • Bethany (kl., nar. 2020 z Betty Chois po Choisir), 4 umístění ze 4 startů, 73.800 Kč, 2. Memoriál Rudolfa Deyla, I.k.
  • SUHANÓ ÜSTÖKÖS (HUN) (hř., nar. 2019 z Suhanó po Shaafi), 1 vítězství, 5 umístění, 1,088.500 HUF, 2. Zboray Lśzló emlékverseny, I.k. 
  • THUNDERSTONE (HUN) (hř., nar. 2019 z That's Me po March Groom), 1 vítězství, 4 umístění, 676.000 HUF, 4. Tattersalls díj, I.k.


Záleží na matce

Jak jsme uvedli, Eagle Top je synem excelentního sprintera Pivotala a vytrvalé Gull Wing, na dráze se projevoval v duchu matky. V chovu ukazuje, že je schopen více poloh a záleží především na tom, jakou mu svěříte partnerku. S vytrvalejší Galantery (Tobougg) dal vítěze dvou St. Legerů Gaspariniho, se sprinterkou Squaw City (Elusive City) dal zmíněného Surprise of Easter. Ač sám jako dvouletý neběhal, se zimní královnou Rabbit Motivator (Motivator) byl schopen dát šampióna dvouletých Maxmiliána a s vítězkou Jarnej ceny kobýl Astorkou druhou z Karpatské ceny Aniku.  

Krevně si nelze nevšimnout podílu Sadler's Wellse, 3/4 bratra Eagle Topova praděda v přímé linii Nureyeva a děda Eagle Topovy matky, v rodokmenech nejúspěšnějších Eagle Topových potomků včetně obou šampiónů. Koncentrace krve skvělé Special (Forli), Nureyevovy matky a Sadler's Wellsovy báby, na kterou je klasicky umístěná Carrera dokonce 4x prochována, se zdá být rozumnou cestou, jak Eagle Topův potenciál dále rozvíjet.

Celkově můžeme bezesporu konstatovat, že se Eagle Top uvedl velice dobře a v současnosti se mu v našem chovu jen těžko hledá konkurence.     

Miloslav Vlček

S trenéry před sezónou (3.) - Pavel Poles s dvojicí nových polských posil i osvědčenými oporami

6. Únor 2024 - 17:14

Další úspěšnou sezónu má za sebou takřka výlučně překážkovým dostihům se věnující Pavel Poles, připravující své koně v Olešnici. Stejně jako v předchozích letech i loni byli jeho svěřenci nejčastěji k vidění v polské Wroclawi, která se stává středobodem Polesových trenérských aktivit. Ale nejen ta - s řadou koní by rád běhal i v českém překážkovém svatostánku v Pardubicích a nevylučuje ani účast na dalších českých drahách. Má pro ně připraveno devět koní, mezi nimiž jsou dva nové polské importy, naopak chybí slušovický specialita Letegerto, který odešel do koňského důchodu.  


Z Polska do Olešnice přišli dva noví koně. Mladším z nich je odchovankyně hřebčína Iwno Sundae (Golden Tirol), pronajatá od hřebčína, která by v Česku měla hájit barvy stáje EŽ Praha. "Na rovinách mnoho neuměla, ale je z výborné překážkové rodiny," vysvětluje důvod angažování jednou umístěné klisny trenér, který dřív trénoval i její matku, vítězku dvojkového pardubického krosu Sun Belinu (Belenus). "Když jí to na překážkách nepůjde, vrátí se do Iwna a půjde do chovu," předestírá plány trenér a doplňuje, že snaha zachovat rodinu v tamním chovu byla důvodem, proč hřebčín klisnu nechtěl prodat. Nyní ji čekají překážky, možná vynechá proutky a půjde rovnou do steeplechase. "Uvidíme, jak na tom skokově bude, kdyby ji to šlo, rád bych, aby šla do větších skoků," uvažuje trenér.   

Tréninkové středisko: Olešnice
Počet koní: 9
Odešli z tréninku po sezóně: Letegerto
Stájový personál: Michaela Janků, Jarmila Sedláková


Zatímco Sunday toho na dostihové dráze zatím příliš neukázala, druhá polská akvizice olešnické stáje, pětiletý francouzský rodák Chandalar (Elvstroem), získal v Polsku dvě vítězství v tamní II. a III. kategorii rovinových dostihů. "Teď jsme jej vykastrovali a plánujeme s ním běhat překážkové dostihy. V Polsku běhal velmi dobře, pan Karlík jej koupil jako náhradu za penzionovaného Letegerta," vysvětluje trenér.

Eagle Topův syn Sasiro zakončil loňskou sezónu čtvrtý místem v Ceně ČASCH (I.k.) a na pardubické dráze zůstane. "Ukazuje se tam dobře, i skokově se mu daří, Wroclaw mu zdaleka tolik neseděla," říká trenér na konto polského rodáka v barvách EŽ Praha a.s. 

Jeho stájová družka Severanka (Amico Fritz), pocházející z napajedelského chovu, loni vyhrála tři dostihy v řadě ve Slušovicích, kde absolvovala všechny čtyři starty loňské sezóny. "Udělala nám hodně radosti. Vyplatilo se, že jsme na ni šli opatrně, ukázala, že něco umí, má i dost rychlosti," chválí ji trenér, kterému však dělá trochu starosti, jaké pro ni najde letos dostihy. "Má něco vyděláno a to pak bývá problém se s ní někam vejít," vysvětluje. "Uvidíme, až vyjdou propozice. Ale určitě na ni ani letos nebudeme spěchat a čas ukáže, co všechno v ní je."

Odchovankyně Miroslava Ševčíka, hájící barvy Hřebčína Vlachovice Galánečka (Age Of Jape), začne letošní sezónu později. "Zranila se v ohradě, ještě je v léčení, a tak se na dráze ukáže spíš až v druhé polovině sezóny. Ukázala, že umí dobře skákat a i když na rovině moc neukázala, překážky by jí mohly vyhovovat," říká trenér o klisně, která loni vyhrála jedny proutěnky ve Wroclawi a umístila se i v dalších třech startech, které v Polsku absolvovala.

Galánečka Sasiro


K oporám Polesova týmu patří spolehlivý bělouš Go Canada (Alhebayeb), který loni z pěti startů vytěžil jedno vítězství a tři umístění, vše na dráze ve Wroclawi. "Naše stálice, spolehlivý kůň, co dělá jen radost," pochvaluje si trenér. I letos jej uvidí především polští diváci, možná se však ukáže i v Čechách. "Možná tady něco zkusíme, spíš v lepších dostizích, má hodně vyděláno, a budeme to prokládat Polskem," plánuje trenér, který si polské závodiště nemůže vynachválit. "Dělají to skvěle, každý rok něco nového, hodně toho dělají nejen pro koně, ale i pro lidi, kterých tam na dostihy chodí víc, než vídáme u nás. Ale je nutné tam vozit dobré koně, konkurence roste."

Společně s Go Canada do Wroclawi často putoval také napajedelský rodák Sophist (The Bogberry), který je, stejně jako Severanka, synem Sweet Answer (Peintre Celebre). V loňském roce běhal pouze v Polsku, v šesti startech získal jedno vítězství, dvě druhá a tři třetí místa. "O něm platí totéž co o Go Canada, velkou část loňských startů absolvovali spolu a střídavě byl lepší on a Go Canada," říká trenér. "Čekáme až úplně dozraje, to by mohlo být letos, a zkusíme s ním větší dostihy, cílem je Crystal Cup."


Go Canada a Sophist na wroclawské dráze

Na závěr zbývají dva zástupci stáje Petra Karlíka TIPPLER Group s.r.o.. Osmiletá Galéra (Age of Jape), polosestra předloňského Koně roku Gaspariniho (Eagle Top), zakončila loňskou sezónu překážkovou premiérou na proutěnkách ve Wroclawi. "Přišla k nám na zkoušku, že se zaskáče. Z počátku zlobila, je to tvrdohlaví klisna, ale postupně se ji podařilo zpacifikovat, aby dělala co po ní chceme. Nějak jsme ale nemohli najít cestu do překážek, tak chodila dlouhé roviny a získala jedno vítězství. Letos už ji čekají jen překážky. Kvalitu sice ještě tolik neukázala, ale předvedla, že je dostatečně vytrvalá," předestírá plány s Karlíkovou vlastní odchovankyní trenér. "Myslím, že umí, ale musí se to všechno nějak sejít a klapnout," uzavírá.

Nejstarším koněm ve stáji je devítiletý valach Turion (Roulette), který byl loni ve Wroclawi třikrát za peníze včetně čtvrtého místa v ve vrcholu tamní sezóny Wielke Wroclawske. "Každý rok běhá velké, těžké dostihy ve Wroclawi, letos bychom s ním ale rádi zkusili přejít na Pardubice a na delší tratě. Skokan je to vynikající, kdyby mu to v Pardubicích nešlo, vrátí se do Wroclawi."

 Galéra  Turion


Co se týká jezdeckého obsazení, nepředpokládá trenér oproti loňsku žádné velké změny. "Rád bych opět spolupracoval s Honzou Odložilem, Jakubem Kocmanem a Marcelem Novákem. Věřím, že když nebudou mít jiné závazky, na naše koně si rádi sednou," uzavírá trenér předsezónní rozhovor. 
'
Miloslav Vlček
foto Hana Vytopilová a archiv Pavla Polese
 

S trenéry před sezónou (2.) - Martin Liška má desítku svěřenců, z nichž by dva rád dostal do Velké pardubické

4. Únor 2024 - 17:14

Loňská sezóna byla pro Martina Lišku v roli trenéra z pohledu počtu startů zatím nejrušnější sezónou. Poprvé se také jako trenér mohl radovat z vítězství svého svěřence v dostihu nejvyšší kategorie. Tehdy devítiletý Argano (Lord of England) ze stáje Marka Šimáka skvěle prezentoval svůj překážkový potenciál v zářijové kvalifikaci, kterou lehce ovládl s pětidélkovým náskokem před soupeři. Vrchol překážkové sezóny mu však nevyšel, jak trenér doufal - šance na vylepšení předchozího pátého místa ve Velké pardubické skončily na čtvrté překážce - Taxisově příkopu.  


"Dostih se nepovedl, ale s odstupem času to dnes vidím v trochu jiném světle. Dopadlo to dobře, protože kůň se z dostihu vrátil v pořádku," ohlíží se trenér za loňskou edicí dostihu, který je pro drtivou většinu tuzemských překážkových stájí modlou. Ale píše se nový rok, trenér vyhlíží novou sezónu, do které připravuje devět koní. Vlastně deset, ale jeden se letos na dráze neukáže a postupně zraje pro to, aby dospěl a mohl v následující sezóně prodat svůj potenciál.

Tréninkové středisko: Vápenný Podol
Počet koní: 10
Odešli po sezóně: Anatello, Izyrejka (do chovu), Anebel
Přihlášky do klasických dostihů: Sunset (St. Leger)
Stájový personál:
 trenér, Lucie Winklerová, Hana Kabelková, Hana Míčková, Kateřina Brynychová, Pavlína Nygrýnová, Emma Niklová 


Dvouletka v Liškově stáji nenajdeme žádného, tříletý ročník však má hned dva zástupce a jeden z nich je i hlášen do klasického dostihu. Je jím polský rodák Sunset (Golden Tirol), jehož najdeme na přihláškách do nejdelšího klasického dostihu St. Leger. Nicméně hlavním cílem hnědáka ze stáje Jana Červenky i nadále zůstávají překážkové dostihy, pro které byl zakoupen. "Je to velký, pěkný kůň, dobře se hýbe, z výborné překážkové rodiny," popisuje jej trenér. Impulsem k tomu vyzkoušet jej i na rovinách, byl hřebcův rodokmen, respektive matka Sun Belina (Belenus), která je nejen vítězkou dvojkového krosu v Pardubicích, ale též polosestrou vítěze St. Legeru Sanoka (Jape). "Vytrvalec to bude určitě, zda bude mít i dostatek třídy teprve uvidíme," uvažuje nad startem v poslední klasice trenér.
     

 Serena Chope  Sunset


Novým koněm ve stáji je taktéž tříletá Serena Chope (Kheleyf), která se po diskvalifikaci své dřívější tréninkové družky Morayi stala vítězkou Ceny Masise a k Martinu Liškovi přišla po nepodařené zimní královně v Pardubicích. "Jejím problémem jsou startovací boxy, tak nyní půjde bezboxovou cestou - čekají ji proutěné překážky," plánuje trenér s klisnou, která kromě disciplíny a trenéra změnila i majitele - bude běhat za stáj Nutrin. Trenér jí hodně věří. "Její sourozenci ve Francii vyhrávají překážkové dostihy, prokázala rovinovou třídu, navíc vyrostla, hodně se mění," vypočítává a dodává, že na ní určitě nebude nijak spěchat.

Čtyřleté má trenér ve stáji dva, běhat však letos bude jen jeden - napajedelský odchovanec Claudio (Egerton), hájící barvy Jana Červenky. "Ten mi loni udělal obrovskou radost, celá sezóna byla podařená, výborně se choval, zlepšoval, je to pohodář a bavilo ho to, zkrátka radost takového koně mít," říká trenér o valachovi, který sezónu zakončil krásným druhým místem ve Zlaté sponě tříletých. "Letos ho čekají krosy pro čtyřleté v Pardubicích, ale v létě bychom s ním rádi zkusili Francii.


Claudio ve Zlaté sponě tříletých, v níž doběhl druhý

Druhým čtyřletkem je Arganův polobratr Arzaan (Harzand), vítěz jednoho rovinového dostihu, který přišel od trenérky Pejškové. "S majitelem jsme se po zkušenostech s Arganem dohodli, že mu dáme rok pauzu. Je to úplně jiný typ koně než Argano, i povahou, ale podobně jako on je to velmi pozdní kůň, tak si letos odpočine a příští rok jej čekají překážky."

Na těch se již solidně etabloval pětiletý Precious Rock (Rock of Gibraltar), který loni vyhrál trojkový kros v Pardubicích. Letos jej čeká přechod mezi starší koně, z něhož má trenér trochu obavy. "Pro pětileté koně bývá ten přechod těžký. Začne stejně jako loni v Brně, potom bych s ním rád zkusil kratší krosy v Pardubicích a zakončil je třeba Poplerovým memoriálem. Myslím, že je to kůň do Pardubic a do krosů, uvidíme, jaká mu bude pasovat distance a zda nebude chtít delší."

Jeho stájový kolega Stormmy (Stormy Jail), jak říká trenér oblíbenec majitelů stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura, se "loni usadil v krosech a pasují mu. Dobře skáče, i jeho letos ho čeká náročný přechod mezi pětileté, začne zřejmě Prvomájovou a pak Pardubice," doplňuje trenér.

Nováčkem na překážkách bude stejně starý Valentin Tcheque (Chardonney Tcheque), předloňský vítěz z Koles. "Loni absolvoval jen jeden start, pak nebyl v pořádku a teď jej čeká přechod do skoků. V tréninku skáče už od tří let, dospěl, zesílil, je to pohodář, skáče dobře, tak myslím, že by to mohl být kůň do Pardubic a do krosů, spíše na delší tratě," uvažuje trenér.  

Velkou radost loni trenérovi udělal nyní sedmiletý Čáryjape (Age of Jape) stáje Nutrin, který sezónu zakončil druhým místem v Ceně Labe. U něj není co řešit - zůstane na pardubické dráze a bude směřovat k dalším cílům. "Letos začne zřejmě 1. kvalifikací a pak by absolvoval ještě jednu a na podzim uvidíme, jestli poběží znovu Labe nebo zkusíme ten nejdelší dostih. O tom si trochu rozhodne sám," říká trenér.


Čáryjape

Jeho stájový partner Ho My God (Papal Bull) přešel k trenérovi na konci sezóny a pod jeho přípravou stihl ještě start v Kolesách. "Seděl jsem na něm, když mu byli tři ještě u Pavla Vítka a moc se mi líbil. Proto když byl na prodej, přemluvil jsem majitele stáje Nutrin, aby ho koupili. Vidím v něm krosaře a koně s budoucností, ne ještě letos, ale věřím mu. Začne v Polsku, pak Pardubice, ale chystat jej bude hlavně na podzim, kdyby mohl zkusit Crystal Cup. Hlavní sezónu by měl absolvovat právě podzim - zima, když všechno dobře půjde, mohl by zkusit kros v Nancy na 5 kilometrů."

Procházku po stáji ve Vápenném Podolu končíme u největší hvězdy stáje - loňského vítěze zářijové kvalifikace Argana (Lord of England), který o rok dříve finišoval pátý ve Velké pardubické. Ta mu loni nevyšla, skončil na Taxisu, trenérovou důvěrou v něj to ale nijak neotřáslo. "Je to výjimečný kůň a teď v jeho 10 letech bych řekl, že už téměř dospělý. Dost se na něj těším a byl bych rád, kdyby prodal co umí," vyseknul mu pochvalu trenér. Loňskou sezónu zahájil Prvomájovou, tu letos zřejmě vynechá. "Asi začne první kvalifikací, pak nějaký dostih v létě a Velká pardubická. Zářijová kvalifikace není 5 týdnů ale jen 4 po srpnové, tak tu asi spíš ne. Ale bude pracovat s Čaryjapem, tak si myslím, že přípravný start tolik nebude potřebovat," uvažuje trenér.


Argano při své premiéře ve Velké pardubické

Ač loňská Velká pro trenéra nedopadla jak si přál, výsledek dostihu jej moc potěšil. "Vítězství napajedelského odchovance z malé stáje je pro pro mě i pro ostatní malé stáje obrovskou vzpruhou," říká a na konto potěšujících zpráv z loňské sezóny přidává i výsledky českých koní v zahraničí. "Nejsem tak starý, ale pamatuji doby, kdy se do ciziny jezdilo hlavně kvůli příspěvkům na dopravu a spíš jsme tam dělali ostudu. Dneska naši koně přivážejí skvělé úspěchy, Ponntosovo vítězství v Dubaji bylo něco neuvěřitelného a pro mě výkon roku bylo to, co předvedli Josef Váňa mladší s Pepou Bartošem a Suroitem v Auteuill ve Velké ceně Paříže. To bylo fantastické, navíc srovnejte si, v jakých podmínkách tady připravujeme koně a jaké mají trenéři ve Francii."

Co jej naopak tolik nepotěšilo byly různé příspěvky na sociálních sítích. "Přijde mi škoda, že Česko má tolik tribunních odborníků a že si neudělají trenérské či jezdecké licence. Když mají takové výjimečné schopnosti, neměli by jen psát na Facebook. Vím, že jestli se to stane, tak rychle přijdu o práci, protože jim nebudu stačit, ale když se tím náš turf ještě posune výš, bude to stát za to," dodává s nepatrnou dávkou sarkasmu.

Stejně jako dřív i letos bude v sedlech svých svěřenců většinou trenér, do sedla Čaryjape počítá s Adamem Čmielem a to i proto, že by se mohl potkávat s Arganem. "Hodně si s ním rozuměl a zůstane na něm," říká trenér s tím, že od března k němu začne Čmiel jezdit na práce. Když vše dobře půjde, možná tak na startu letošní Velké pardubické bude mít trenér dva koně. Ale to uvidíme až za osm měsíců.

Miloslav Vlček 

S trenéry před sezónou (1.) - Jiří Chaloupka čeká na návrat Cote Jardina po zranění

2. Únor 2024 - 5:50

Nová dostihová sezóna se kvapem blíží a tak přichází čas našich pravidelných povídání s trenéry, jak jsou na ni připraveni. Prvním, jehož jsme do tradiční rubriky "S trenéry před sezónou" vyzpovídali, je chuchelský kouč Jiří Chaloupka. Tomu se již 11 sezón daří spojovat roli trenéra s vlastní velmi úspěšnou jezdeckou kariérou, a totéž plánuje i v letošním roce. Jaký bude z trenérského hlediska do značné míry záleží na tom, zda se dlouholeté opoře stáje Cote Jardinovi podaří vrátit se na dráhu po zdravotní pauze. 


Zatímco do loňské sezóny vstupoval Jiří Chaloupka s jediným dvouletkem ve stáji, letos připravuje dva. Hnědka Zendaya (Attendu), která do Chuchle přišla z francouzské dražby, náleží ke stejné rodině jako legendární Zarkava (Zamindar) či její úspěšný syn a otec Queen of Beafay Zarak (Dubawi). "Je pěkná a vypadá vyspělá, tak doufám, že letos vyběhne," hodnotí trenér klisnu, která bude reprezentovat stáj DS Sana.

 Zendaya  Gorham's Cave


Zatímco klisnu má trenér ve stáji již od podzimu, druhý dvouletek k němu do stáje dorazil až poslední lednový den. Vlastní odchovanec Josefa Hery hnědák Arés (z Anča po Pop Rock) reprezentuje první v Česku narozený ročník Storm Catova syna Cat Juniora. "Přijel dnes, tak o něm nevím ještě nic, ale je pěkný, narostlý a teprve se bude obsedat," popisuje jej trenér, který zatím netuší, zda se jeho nová posila s datem narození 13. května letos ukáže na dráze. 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 7
Přihlášky do klasických dostihů: žádné
Odešli z tréninku po sezóně: nikdo
Stájový personál: Eva Buriánková, Zuzana Chaloupková, Kristýna Nováková, Markéta Sirová, Saša Zelená, Michaela Molková, Jindřich Fabris, Jaroslav Fabris, Standa Blecha
První jezdec: žokej Jiří Chaloupka


Klasický ročník je zastoupen jediným koněm, ryzákem Gorham's Cave, který je, stejně jako Cote Jardin, synem dvojnásobného Gr.1 vítěze Prince Gibraltara (Rock of Gibraltar). V péči Jiřího Chaloupky je už déle než rok, loni se ale na dráhu nedostal. "Trápily jej šimbajny, a pak to nebylo moc k běhu," vysvětluje trenér absenci startů ve dvou letech. Letos s ním hodlá začít v nižších kategoriích. "Do klasik jsme jej nehlásili, silově je na tom sice dobře, ale že by oslňoval cvalovou akcí, to zrovna ne."

Novým koněm ve stáji je čtyřletý Petrol Express (Zoffany), který přišel z Polska. U našich severních sousedů loni získal jedno vítězství a do Česka a stáje A 11 se dostal poté, co jej stáj Westminster nabídla spolu s dalšími koňmi v polském tréninku k prodeji. "Líbil se mi původově i exteriérově a i v práci se zatím jeví slušně. Pěkně cválá, ale rychlejší práci zatím u nás nešel," říká trenér.

Zklamáním byly pro trenéra výsledky stáj Cajdašrot reprezentující čtyřleté Kerrsy (Recoletos), která ze 4 startů vytěžila jedno třetí místo. "Jako dvouletá měla problémy s kloubkama, loni ji prasklo kopyto," vysvětluje trenér neuspokojivé výsledky klisny, loni hlášené do klasických dostihů. Letos ji čeká jiný program. "Začne v provozních dostizích a uvidíme, co předvede."  

 Petrol Express  Cote Jardin


Radost loni naopak dělal nyní již šestiletý Tom Jovi (Anodin), který získal dvě vítězství. "Potěšil nás, naplnil naše ambice, to, co jsme od něj očekávali. I letos by měl především radost v menších dostizích," plánuje trenér.

Procházku po jeho chuchelské stáji končíme u největší hvězdy trenérova lotu, sedmiletého ryzáka Cote Jardin (Prince Gibraltar). Ryzák stáje Cajdašrot už vydělal před jeden a čtvrt miliónu korun, loňskou sezónu ale ukončil už v červenci. "Měl zdravotní problémy s chrupavkami v kloubcích na předních končetinách," vysvětluje trenér. "Začal kulhat krátce poté, co jsme ho vykastrovali. Teď už trénuje, ale jak na tom skutečně je, uvidíme, až půjde lepší práci. Pokud se problémy vrátí, čekal by ho asi důchod, ale jinak vypadá dobře a byl bych moc rád, kdyby se mu návrat povedl," přeje si trenér.Ten bude stejně jako v předešlých letech jezdeckou jedničkou stáje, šanci jezdit dostanou i Eva Buriánková, Jindřich Fabris a Kristýna Nováková. Mic se nemění ani na jeho spolupráci s Tomášem Duchoňem a strýcem Václavem Chaloupkou.  

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová 

Počet přihlášek do klasických dostihů klesl. Největší zájem je o České derby a Saint Leger

1. Únor 2024 - 12:49

Ve čtvrtek proběhla uzávěrka přihlášek do pětice klasických dostihů. V porovnání s loňským rokem obdržel Jockey Club ČR o necelých 14% méně přihlášek. Zatímco loni jich zaregistroval 212, letos to je jen 183. Největší zájem projevily stáje o České derby a Saint Leger, do nichž bylo shodně přihlášeno 44 koní. U Českého derby došlo meziročně k poklesu o 4 přihlášky, Saint Leger přilákal stejně koní jako loni. Největší propad zaznamenalo Oaks, do něhož bylo přihlášeno 34 klisen, o 20 méně než loni. Mezi přihlášenými do českých klasických dostihů není žádný zahraniční kůň.

 
Na přihláškách nechybí prominenti loňské sezóny včetně šampióna dvouletých hřebců a pražského zimního favorita Maxmiliána (Eagle Top), který je hlášený do všech tří dostihů trojkoruny, zatímco mostecký zimní favorit Showpower (Showcasing) byl přihlášen jen do Velké jarní ceny a Českého derby. Naopak mezi přihlášenými chybí jeden z nejambicióznějších podzimních nákupů, za 150.000 gns získaný irský listed vítěz Son of Corballis (Raven's Pass), který podle údajů JC stále čeká na exportní certifikát. Jeho doménou by však měly být krátké tratě, stejně jako v případě dalšího listed vítěze Zorkena (Goken), který nyní testuje sprinty v Dubaji.

Nejvíce přihlášek podal trenér Václav Luka mladší, který je podepsán pod 29 přihláškami, 24 přihlášek odeslali shodně Ingrid Janáčková Koplíková a Allan Petrlík. (miv) 

90201 75. Jarní cena klisen
R L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 27 / 27 APHELIE LIGHT(FR), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš ASTURIAS(FR), 3 Bunty Team 58,0 Luka Václav, Ing. CIOTOLA(IRE), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid CLASH OF THE STARS(IRE), 3 BoKaBau s.r.o. 58,0 Luka Václav, Ing. DANTAWI(IRE), 3 Ekols Skalica ČR 58,0 Luka Václav, Ing. DARA, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ELSA LUCIA(IRE), 3 Hana Veselá 58,0 Seménka Zdeněk FRANCIS GOLD(IRE), 3 OZ Roza s.r.o. 58,0 Korečková Vendula HIDDEN GIRL(FR), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel HOLLY PHELIE(FR), 3 Ecurie Haras de Beaufay CR 58,0 Török Dalibor KUDAFUSHI(IRE), 3 BoKaBau s.r.o. 58,0 Luka Václav, Ing. LIMÁRIA, 3 Michaela-Hruboš 58,0 Bodlák Radim LYNX WESTMINSTER(GER), 3 Westminster Rsce Horses Sp.z o.o. 58,0 Luka Václav, Ing. MATERANA(IRE), 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. MORAYA(FR), 3 DS Kompresory - Kopřiva 58,0 Havelková Martina NUDA VERITAS(IRE), 3 MARKLO 58,0 Kříž Petr OUR LAST ANGEL(FR), 3 Vacek 58,0 Luka Václav, Ing. OWIDIE, 3 EKOFARMA Rybár 58,0 Záhorová Eva POWER OF UNIVERSE(IRE), 3 Stáj Hradec 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid PRINCESS CHURCHILL(IRE), 3 The Sons of Sharpour 58,0 Kobzarev Konstantin RABBIT EAGLES(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RACHEL, 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. RIVER DAWN(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav ROMANCE(FR), 3 Velecký Luboš 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid STARRY NIGHT, 3 Cardboard 58,0 Mimra Zdeněk VERMELHO(IRE), 3 Jana Fialová 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid ZOJA TOP, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan

 

10301 103. CONSEQ Velká jarní cena
R L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 34 / 34 AARON, 3 DAR horse 58,0 Brož Jiří ASTURIAS(FR), 3 Bunty Team 56,5 Luka Václav, Ing. BLACK GANGSTER(FR), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid CLASH OF THE STARS(IRE), 3 BoKaBau s.r.o. 56,5 Luka Václav, Ing. CRESCENDU, 3 DAR horse 58,0 Brož Jiří DANCING LIGHT(POL), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav EMBLET(GB), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav ESKADRA ZERO(IRE), 3 Rustikal HC s.r.o. 56,5 Luka Václav, Ing. FLAUBERT(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva FRANCIS GOLD(IRE), 3 OZ Roza s.r.o. 56,5 Korečková Vendula GABON(IRE), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid CHEEKY BOY(FR), 3 Drag Consulting 58,0 Demo Michal IMPERA(IRE), 3 Leram 56,5 Luka Václav, Ing. KING WARRIOR(IRE), 3 Petra Čapková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid LYNX WESTMINSTER(GER), 3 Westminster Rsce Horses Sp.z o.o. 56,5 Luka Václav, Ing. MAXMILIÁN, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan MORALISTE(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav NUDA VERITAS(IRE), 3 MARKLO 56,5 Kříž Petr OPALKA(FR), 3 Ahmad Saeed Mohammad Ali Alkamda 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid PAN MOON(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva PIEMONT(IRE), 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. PIRLO(GER), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel RABBIT CRYSTAL(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT IDAHO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT PILLAR(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ROMARIO(IRE), 3 Hana Veselá 58,0 Seménka Zdeněk SAN CARLOS, 3 Dobrovolný 58,0 Dobrovolný Karel SAN SEBASTIAN(FR), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš SHOWPOWER(GB), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid SQUARE GARIBALDI(FR), 3 Hrubý 58,0 Havelková Martina STEPPINGSTONE(GER), 3 EXCELENT-K s.r.o. Liberec 58,0 Brož Jiří VERMELHO(IRE), 3 Jana Fialová 56,5 Janáčková Koplíková Ingrid VODNIKOV(FR), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid ZABYAK(FR), 3 Joly 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid

 

10601 104. České Derby
R Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 44 / 44 AMAZING FLOWER(IRE), 3 SV Vondra s.r.o. 56,5 Manová Jana ASTURIAS(FR), 3 Bunty Team 56,5 Luka Václav, Ing. BLACK GANGSTER(FR), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid CLASH OF THE STARS(IRE), 3 BoKaBau s.r.o. 56,5 Luka Václav, Ing. CORSAIR(FR), 3 Dr. Charvát 58,0 Váňa Tomáš DANCING LIGHT(POL), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav DESCHAMPS(FR), 3 EXCELENT-K s.r.o. Liberec 58,0 Brož Jiří ELSA LUCIA(IRE), 3 Hana Veselá 56,5 Seménka Zdeněk ESKADRA ZERO(IRE), 3 Rustikal HC s.r.o. 56,5 Luka Václav, Ing. FLAUBERT(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva GABON(IRE), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid GO CHRISTIAN(GB), 3 Westminster Rsce Horses Sp.z o.o. 58,0 Luka Václav, Ing. GORDANA, 3 TIPPLER Group s.r.o. 56,5 Demele Jan CHAROSA, 3 Stáj Roza 56,5 Korečková Vendula CHEEKY BOY(FR), 3 Drag Consulting 58,0 Demo Michal IMPERA(IRE), 3 Leram 56,5 Luka Václav, Ing. KING WARRIOR(IRE), 3 Petra Čapková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid MAXMILIÁN, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan MORALISTE(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav MR HAMMER(IRE), 3 Licehamr 58,0 Váňa Tomáš NIAMEY(GER), 3 Bergman`s Horses 56,5 Korečková Vendula OPALKA(FR), 3 Ahmad Saeed Mohammad Ali Alkamda 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid PAN MOON(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva PEREGRIN(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor PIRLO(GER), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel PRINCESS CHURCHILL(IRE), 3 The Sons of Sharpour 56,5 Kobzarev Konstantin PROMETHEUS(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor QUEEN`S WILLIAM(GER), 3 EXCELENT-K s.r.o. Liberec 58,0 Brož Jiří RABBIT BLUE BRESIL(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT CRYSTAL(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT IDAHO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT PILLAR(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT SADDEX(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ROMARIO(IRE), 3 Hana Veselá 58,0 Seménka Zdeněk SAMBANY(GER), 3 AGA-Vlachovice 58,0 Holčák Radek SAN CARLOS, 3 Dobrovolný 58,0 Dobrovolný Karel SHOWPOWER(GB), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid SQUARE GARIBALDI(FR), 3 Hrubý 58,0 Havelková Martina STARRY NIGHT, 3 Cardboard 56,5 Mimra Zdeněk TENTED CAMP(GB), 3 Pure Nutrition 56,5 Havelková Martina VODNIKOV(FR), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid WILD SHEEP(IRE), 3 AGA-Vlachovice 56,5 Holčák Radek ZABYAK(FR), 3 Joly 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid ZIRCONNE(FR), 3 Vocetka 58,0 Nováková Jana, Ing.

 

20501 79. Oaks Listed
R L - 3 klisny - 2400 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 34 / 34 ASTURIAS(FR), 3 Bunty Team 58,0 Luka Václav, Ing. CASANDRA, 3 Tide Trade s.r.o. 58,0 Bodlák Radim CLASH OF THE STARS(IRE), 3 BoKaBau s.r.o. 58,0 Luka Václav, Ing. DANICA, 3 K-K Metal a.s. 58,0 Holčák Radek ELSA LUCIA(IRE), 3 Hana Veselá 58,0 Seménka Zdeněk ESKADRA ZERO(IRE), 3 Rustikal HC s.r.o. 58,0 Luka Václav, Ing. GORDANA, 3 TIPPLER Group s.r.o. 58,0 Demele Jan HAVAJKA, 3 DS Rous 58,0 Rous Petr, Ing. HIDDEN GIRL(FR), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel HOLLY PHELIE(FR), 3 Ecurie Haras de Beaufay CR 58,0 Török Dalibor CHAROSA, 3 Stáj Roza 58,0 Korečková Vendula IMPERA(IRE), 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. JAMMINIMINIMINIMUM, 3 DS Helen 58,0 Berthier Kateřina LADY MORANDI(FR), 3 DS Kompresory - Kopřiva 58,0 Havelková Martina LE LATIFA(FR), 3 Nieslaník 58,0 Nieslanik Miroslav LULLABY DI(FR), 3 Foreli 58,0 Luka Václav, Ing. MATERANA(IRE), 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. NIAMEY(GER), 3 Bergman`s Horses 58,0 Korečková Vendula NIKOLETA(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor OUR LAST ANGEL(FR), 3 Vacek 58,0 Luka Václav, Ing. OWIDIE, 3 EKOFARMA Rybár 58,0 Záhorová Eva PRINCESS CHURCHILL(IRE), 3 The Sons of Sharpour 58,0 Kobzarev Konstantin PRINCESS VALENTINE, 3 Staňka Uherčice 58,0 Demo Michal QUIERA(IRE), 3 Marek Šimák 58,0 Pejšková Ivana, Ing. RABBIT EAGLES(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT JET(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT MALINAS(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT MAXIOS(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan STARRY NIGHT, 3 Cardboard 58,0 Mimra Zdeněk STELLA, 3 TJ Brno Dvorska 58,0 Vymazal Josef TENTED CAMP(GB), 3 Pure Nutrition 58,0 Havelková Martina VIVAHENY, 3 Orling 58,0 Seménka Zdeněk WILD SHEEP(IRE), 3 AGA-Vlachovice 58,0 Holčák Radek ZOJA TOP, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan 10801 79. CONSEQ ST LEGER
R L - 3 klisny a hřebci - 2800 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 44 / 44 ASTURIAS(FR), 3 Bunty Team 56,5 Luka Václav, Ing. AZARAX(GB), 3 Luka-Vedral 58,0 Záhorová Eva BLACK GANGSTER(FR), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid CORSAIR(FR), 3 Dr. Charvát 58,0 Váňa Tomáš DANCING RIO, 3 Roman 58,0 Kvapilová Lenka DANICA, 3 K-K Metal a.s. 56,5 Holčák Radek ELSA LUCIA(IRE), 3 Hana Veselá 56,5 Seménka Zdeněk ESKADRA ZERO(IRE), 3 Rustikal HC s.r.o. 56,5 Luka Václav, Ing. FLAUBERT(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva GABON(IRE), 3 Jana Dufková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid GO CHRISTIAN(GB), 3 Westminster Rsce Horses Sp.z o.o. 58,0 Luka Václav, Ing. GORDANA, 3 TIPPLER Group s.r.o. 56,5 Demele Jan CHAROSA, 3 Stáj Roza 56,5 Korečková Vendula CHEEKY BOY(FR), 3 Drag Consulting 58,0 Demo Michal KING WARRIOR(IRE), 3 Petra Čapková 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid LADY MORANDI(FR), 3 DS Kompresory - Kopřiva 56,5 Havelková Martina MAXMILIÁN, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan MR HAMMER(IRE), 3 Licehamr 58,0 Váňa Tomáš NIAMEY(GER), 3 Bergman`s Horses 56,5 Korečková Vendula NIKOLETA(FR), 3 DS Pegas 56,5 Török Dalibor OPALKA(FR), 3 Ahmad Saeed Mohammad Ali Alkamda 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid PAN MOON(FR), 3 Cardboard 58,0 Záhorová Eva PIRLO(GER), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel PRINCESS CHURCHILL(IRE), 3 The Sons of Sharpour 56,5 Kobzarev Konstantin PRINCESS VALENTINE, 3 Staňka Uherčice 56,5 Demo Michal PROMETHEUS(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor QUEEN`S WILLIAM(GER), 3 EXCELENT-K s.r.o. Liberec 58,0 Brož Jiří RABBIT BLUE BRESIL(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT CRYSTAL(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT IDAHO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT PILLAR(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT SADDEX(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ROMARIO(IRE), 3 Hana Veselá 58,0 Seménka Zdeněk SAMBANY(GER), 3 AGA-Vlachovice 58,0 Holčák Radek SAN CARLOS, 3 Dobrovolný 58,0 Dobrovolný Karel STARRY NIGHT, 3 Cardboard 56,5 Mimra Zdeněk SUNSET(POL), 3 Jan Červenka 58,0 Liška Martin TENTED CAMP(GB), 3 Pure Nutrition 56,5 Havelková Martina VIVAHENY, 3 Orling 56,5 Seménka Zdeněk VLADYKA, 3 DC Zámrsk MUDr. Bruna 58,0 Andrés Dušan WILD SHEEP(IRE), 3 AGA-Vlachovice 56,5 Holčák Radek WIN KING, 3 M+M Kvapilovi 58,0 Kvapilová Lenka ZABYAK(FR), 3 Joly 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid ZIRCONNE(FR), 3 Vocetka 58,0 Nováková Jana, Ing.

zdroj: Jockey Club ČR

Zamicův otec Amico Fritz se stěhuje do Líšně. Bude stát vedle Shaywana

31. Leden 2024 - 8:59

Otec klasického vítěze Zamica a zimní královny Love Connection AMICO FRITZ (Fasliyev) mění působiště. Po čtyřech sezónách v Hřebčíně Napajedla a dvou ve Střelicích bude letos chovatelům k dispozici ve stáji Belcredi u Bohuslava Jochmana v Brně - Líšni. Připouštěcí poplatek zůstává na 15 tisících korun, pokud chovatel doveze více jak jednu klisnu, nabízí držitel individuální slevy.

 
"Rozhodli jsme se pro dalšího plemeníka jako je Amico Fritz, aby si u nás chovatelé mohli vybrat z jednoho kratšího hřebce a z jednoho delšího. Amico Fritz je prověřený hřebec dobré výkonosti, který už dál řadu úspěšných koní, tak proto nebylo nad čím uvažovat a s majitelem jsme se dohodly na podmínkách vyhovujících oběma stranám. I papírově jsou to odlišní hřebci, což se nám líbí a určitě nebude konkurovat jeden druhému. Věřím, že oba dostanou šanci," uvedl pro naše stránky hřebcův držitel.

Nepřehlédněte: Torque Power bude na Slovensku připouštět za 500 €. Nahlášeny jsou k němu již tři jedničkové klisny

Vítěz obou největších německých sprintů Goldene Peitsche (Gr.2) a Silberne Peitsche (Gr.3) přišel do Česka po čtyřech sezónách v německém a a jedné ve francouzském chovu, kde sice mnoho příležitosti nedostal, nicméně z jeho druhého německého ročníku vzešla výše zmíněná česká zimní královna Love Connection.

Miloslav Vlček
foto Magda Hamříková

Torque Power bude na Slovensku připouštět za 500 €. Nahlášeny jsou k němu již tři jedničkové klisny

30. Leden 2024 - 18:49

Jedním z hřebců, které letos čeká první sezóna v chovu, je bělouš TORQUE POWER (Toronado). Dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy (L) ale nezahájí chovné působení u nás, nýbrž na Slovensku v chovu Jána Madarásze v Šuranech. Někdejší reprezentant stáje Valentina Bukhtoyarova, posléze hájící barvy Josefa Sallera mladšího a jeho stáje The Sons of Sharpour, bude připouštět za poplatek 250 € + dalších 250 € k 1.10. za zjištění březosti.

 
Hřebec, který nadále zůstává v majetku Josefa Sallera mladšího, má už nahlášeny tři klisny jedničkové výkonnosti. Jednou z nich je někdejší středoevropská sprinterská hvězda Alfkona (Areion), k úspěšnému mílaři směřuje i vítězka Velké májové ceny (I.k.) Trixi (Fairlypi).

Majitel mu hodlá svěřit bělku Calistegii (Nombre Premier), která před 17 lety finišovala druhá v Jarní ceně klisen (L). "Už je jí dvacet, ale je pořád vypadá dobře a je ve skvělé formě," uvedl pro naše stránky Saller. "Každý z mých hřebců u ní dostal šanci, jak Sharpour, tak Normen i Tullamore, dostane ji i Torque Power."

Britský rodák Torque Power má za sebou bohatou kariéru, které vévodí zmíněná dvě vítězství ve Velké ceně Prahy. Kromě nich se umístil v dalších 14 jedničkových dostizích. Dvakrát startoval i ve Francii, kde jako tříletý finišoval na druhém místě v Classe 1 dostihu ve Vichy a o rok později stanul v Saint-Cloud na startu Gr.3 Prix Perth. Obsadil v ní páté místo, v dostihu však startovalo jen pět koní.

Nepřehlédněte: Listopadový nákup Dufkových z prodejky Vodnikov obsadil při debutu v nových barvách třetí místo

Hřebec je synem nejlepšího evropského tříletka sezóny 2013, excelentního mílaře Toronada (High Chaparral), jehož největšími úspěchy byla vítězství v Gr.1 Queen Anne Stakes a Sussex Stakes. Chovnou kariéru začal v anglickém National Stud, odkud se po třech sezónách přesunul do Francie na Haras de Bouquetot, od loňského roku už zůstal natrvalo v Austrálii, kam už předtím pravidelně pendloval.

Matka Verba (Anabaa), trojnásobná vítězka, vyhrála Prix Altipan (L), doběhla druhá v Chartwell Fillies Stakes (Gr.3), Prix Ceres (L) či Prix de Saint-Cyr (L) a třetí v Prix Miesque (Gr.3). V chovu dosud dala 6 vítězů z 6 startujících potomků, z nichž si vedle Torque Powera vedl nejlépe jeho pravý bratr Byford, trojnásobný vítěz ve Francii, úspěšný i v Quinté+ handicapu, který je v tamním handicapu hodnocen 40,5 kilogramy.   

Spolehlivou matkou byla i bába Tambura (Kaldoun), pravá sestra listed vítězky Floresty, která dala 14 startujících potomků, z nichž 10 zvítězilo, z toho tři v blacktype dostizích. V nich se umístila i dcera Tadorne, posléze matka Gr.2 vítěze Pinsona a bába Gr.3 vítěze Armora. Grupového vítěze dokázala dát i další dcera Tambury Viva Maria (Kendor), matka premianta Craven Stakes (Gr.3) Native Khana (Azamour).   

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza

Vítězka Jarní ceny klisen Eternity v pondělí porodila dalšího potomka. Kobylku po Kew Gardens

29. Leden 2024 - 10:32

Dvojnásobná klasická vítězka ETERNITY (Power), která uspěla v Jarní ceně klisen (L) v Mostě a ve Veľkej jarnej ceně (L) v Bratislavě, v pondělí ráno přivedla na svět dalšího potomka. Úspěšné zástupkyni stáje Lokotrans se narodila kobylka, jejímž otcem je vítěz anglického St. Legeru Kew Gardens (Galileo), který působí jako primárně překážkový plemeník na irském Castle Hyde Stud, patřící pod křídla Coolmoru.

 
Eternity běhala od dvou do tří let, během nichž absolvovala 9 startů, z nichž vytěžila 3 vítězství a 4 umístění. Vedle zmíněné dvojice klasických triumfů zvítězila jako dvouletá ve Velké ceně BBAG (L), na svém kontě má i druhé místo v Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k.) a třetí místa v Gerschově memoriálu (L) a Velké jarní ceně (L). Neztratila se ani na blacktype scéně, kde v německé Grosser Preis der Burckhardt Metall Glas GmbH L) v Hannoveru vybojovala čtvrté místo. V chovu již dala nyní dvouletou bělku Eternitys Grey (The Grey Gatsby), která je nyní v tréninku Luboše Urbánka. Letos bude Eternity partnerkou vítěze francouzského derby Intella (Galileo). (miv)Koněm roku Ponntos. Hřebec Evy Nieslanikové získal i titul šampióna sprinterů a nejlepšího staršího koně

27. Leden 2024 - 20:00

V sobotu 27. ledna 2024 proběhl v pražském hotelu Olšanka Galavečer českého turfu, pořádaný Jockey Clubem České republiky. Tradiční součástí a hlavním bodem programu tohoto společen-ského setkání osobností české dostihové scény je i předání cen v jednotlivých kategoriích ankety Koně roku a také předání Ceny za dlouhodobý přínos dostihovému sportu a Ceny za mimořádný přínos dostihovému sportu.

 
Anketa dostihových odborníků a výsledky na dráze stanovily Koněm roku 2023, a tedy absolutního vítěze, koně Ponntos ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové stejnojmenné majitelky. Na druhém místě se umístil Suroit ze stáje Scuderia Aichner SRL, třetí pak skončil First Of All ze stáje Dr. Charvát.

Zajímavostí tohoto ročníku bylo, že o vítězství Ponntose rozhodl až jeho start z 22. prosince 2023. V té době už byly uzavřeny výsledky ankety, ale protože v kategorii Kůň roku jsou bodovány také výsledky na dráze, díky vítězství v Listed dostihu v Dubaji Ponntos přeskočil Suroita. Dodejme, že se jednalo o vskutku historický úspěch, protože šlo o premiérové české vítězství za hranicemi Evropy.

Součástí slavnostního ceremoniálu bylo samozřejmě také vyhlášení třech nejlepších účastníků hned ve čtyřech seriálech, konaných na českých dostihových závodištích pod názvy BoKaBau Ladies Cup 2023 pod patronací společnosti BoKaBau s.r.o., Pohár překážkových jezdkyň sponzorovaný společností AKUMULÁTORY – Táborský s.r.o. a Lázně Poděbrady Cup v rovinových dostizích a překážkových dostizích. Posledně jmenovaný seriál tradičně a dlouhodobě podporuje společnost Lázně Poděbrady a.s. Seznam umístěných jezdkyň a jezdců přinášíme níže.

Nepřehlédněte: Ponntos zraje jako víno. V Gr.2 v Meydanu obsadil po skvělém výkonu druhé místo

Jockey Club ČR uděluje dlouhodobě také čestné ceny významným osobnostem dostihového sportu. Za rok 2023 rozhodla Rada JC ČR, podobně jako v předchozím roce, o udělení hned několika těchto ocenění. Cenu za dlouhodobý přínos dostihovému sportu převzal pan Vladislav Fedorowicz, mimo jiné jezdecký vítěz Českého Derby z roku 1973 a dlouholetý úspěšný trenér. Bohužel, již pouze in memoriam, byly uděleny další dvě ceny. Prvním z oceněných in memoriam byl pan Filip Minařík, dosud nejúspěšnější český jezdec s celkovým počtem 1770 vítězství, druhým potom pan MVDr. Jiří Janda, bývalý úspěšný trenér a dlouholetý činovník Dostihového spolku a.s. v Pardubicích.

Cena za mimořádný přínos dostihovému sportu byla za rok 2023 Radou Jockey Clubu ČR udělena společnosti TIPSPORT.net a.s., která je také hlavním partnerem Jockey Clubu České republiky.

Výsledky anket a šampionátu:

1. Nejlepší dvouletý hřebec
Maxmilián, stáj Rabbit Trhový Štěpánov, majitel Ing. Zdeněk Jandejsek

2. Nejlepší dvouletá klisna
Ciotola, stáj Statek Blata Český ráj, majitel Jana Dufková

3. Nejlepší tříletý hřebec/valach
Magic Merlin, stáj Lokotrans, majitel Karel Jalový

4. Nejlepší tříletá klisna
Abha, stáj Statek Blata Český ráj, majitel Jana Dufková

5. Nejlepší starší kůň
Ponntos, stáj MUDr. Eva Nieslaniková, majitel MUDr. Eva Nieslaniková

6. Nejlepší sprinter
Ponntos, stáj MUDr. Eva Nieslaniková, majitel MUDr. Eva Nieslaniková

7. Nejlepší mílař
Ignacius Reilly, stáj Syndikát V3J, majitel Ing. Václav Luka

8. Nejlepší vytrvalec
Magic Merlin, stáj Lokotrans, majitel Karel Jalový

9. Nejlepší proutěnkář
Mauricius, stáj Scuderia Aichner SRL, majitel Josef Aichner

10. Nejlepší steepler
First Of All, stáj Dr. Charvát, majitel JUDr. Ing. Jiří Charvát

11. Nejlepší kůň v cross country
Sacamiro, stáj Jezdecký oddíl Beňov, majitel Jezdecký oddíl Beňov

12. Nejlepší kůň českého chovu
Sacamiro, stáj Jezdecký oddíl Beňov, majitel Jezdecký oddíl Beňov

13. KŮŇ ROKU 2023
PONNTOS, stáj MUDr. Eva Nieslaniková, majitel MUDr. Eva Nieslaniková

BOKABAU LADIES CUP 2023
1. Martina Havelková
2. Alena Plimlová
3. Lucie Fialová

POHÁR PŘEKÁŽKOVÝCH JEZDKYŇ 2023
1. Tereza Polesná
2. Lenka Neprašová
3. Veronika Řezáčová

LÁZNĚ PODĚBRADY CUP 2023 - PŘEKÁŽKY
1. Jan Faltejsek
2. Jakub Kocman
3. Jan Odložil

LÁZNĚ PODĚBRADY CUP 2023 – ROVINY
1. David Liška
2. Martina Havelková
3. Petr Foret

zdroj: Tisková zpráva Jockey Clubu ČR

Ponntos zraje jako víno. V Gr.2 v Meydanu obsadil po skvělém výkonu druhé místo

26. Leden 2024 - 17:42

Už dvakrát byl Ponntos (Power) zvolen Nejlepším sprinterem ČR a nikdo soudný nepochybuje o tom, že v sobotu si z Olšanky odnese další titul šampióna sprinterů a možná ještě nějaké navíc. Přesto se však nemohu ubránit dojmu, že až nyní dozrál do své nejlepší formy. Stejně jako při prosincovém vítězství v listed Ertijaal Dubai Dash i v pátek ukázal, že už není "jen" koněm s brilantním startem a rychlostí, která čeká, zda mu síly vydrží až do cíle, ale dokáže na distanci ještě reagovat na případný útok soupeřů a znovu zrychlit.   

 
To opět předvedl v Blue Point Sprint presented by Longines, Gr.2 dostihu na rovném kilometru o 850 tisíc dirhamů. Opět v sedle s Antoniem Fresu odskakoval do výborně obsazeného sprintu jako čtvrté šance s kurzem 10:1. Znovu ukázal, jak silnou zbraní je jeho rychlost po startu, po němž se hned usadil na čele, sledován druhým českým zástupcem Zorkenem (Goken). Ale zatímco Zorkenovi začaly už v polovině dostihu ubývat síly a začal se propadat, Ponntos si držel soupeře za sebou. Zhruba 250 metrů před cílem ještě dokázal zareagovat na pobídku a v tu chvíli se zdálo, že míří vstříc největšímu úspěchu své kariéry. Ze zadních pozic ale přišel drtivý nástup tříleté zástupkyně Godolphinu STAR OF MYSTERY (Kodiac) s Mickaelem Barzalonou, která českého zástupce odkázala o 1 3/4 délky na druhé místo, krk před čtyřletým Tajallou (Kessaar). Zorken skončil předposlední.

Za skvělé druhé místo získal Ponntos, který byl vyhlášen nejlépe upraveným koněm dostihu, 170 tisíc dirhamů, podle přepočtu 1,037.000 Kč, díky čemuž se jeho dosavadní zisk zvýšil na 6,347.094 korun.Kabirkhan skutečnou hvězdou


Excelentně si vedl i čtyřletý KABIRKHAN (California Chrome), před příchodem do Dubaje připravovaný v Rusku Arslangirejem Šavujevem. Dosud jen jednou, v loňském Ruském derby poražený ryzák, po lehkém triumfu Dubai Island Handicapu potvrdil v nejlépe dotovaném dostihu dne, Gr.1 Al Maktoum Challenge presented by Longines roli favorita a opět s obrovskou převahou a náskokem 4 3/4 délky pro sebe rozhodl i Gr.1 dostih. Za 12 tisíc dolarů zakoupený ryzák nyní bezpochyby zamíří do Dubai World Cupu, kde po výkonech, které dosud v Meydanu předvedl, rozhodně nebude bez šancí.


Miloslav Vlček 

Stránky