Fitmin
Legionar. Příběh o nové naděje slovenského chovu plnokrevníka a jeho odhodlané majitelce
Slovenský chov nemá zrovna na růžích ustláno. Totéž lze sice říct o prakticky všech domácích chovech v zemích našich sousedů, zvláště těch nezápadních, Slovensko však v tomto směru drží nezáviděníhodný primát. V loňském roce navíc tamní chov přišel o svého nejzajímavějšího hřebce, Galileova syna Move Your Vision, hřebce ověnčeného třemi tituly šampióna plemeníků na Slovensku a v Maďarsku. Možná mu však roste následovník.
Závěrečný dostihový den slovenské sezóny přinesl dva dostihy vyhrazené dvouletým koním. Tím významnějším byl dvojkový Memoriál MVDr. Pavla Šarišského na 1800 metrů, v němž se po boji s francouzskou rodačkou a dcerou respektovaného Kendargenta (Kendor) Victory Star prosadila domácí odchovankyně Harmica, vedená Sofií Kvízovou. Pro hnědku z chovu Mladena Rihtariče to byl teprve druhý životní start, přičemž ten první si odbyla v největším dostihu dvou dvouleté klisny - Ceně zimní královny. Tam však špatně odstartovala a vzniklou ztrátu už nedokázala eliminovat. Slibná klisna je jedním z pouhých tří potomků plemeníka Legionara, kteří se na dráze ukázali, přičemž vedle Harmicy dokázal zvítězit také Wictor, který v péči Zuzany Kubovičové proměnil oba starty ve vítězství. Třetí startující dvouletek Diamond in Pink absolvoval jediný start, při němž obsadil páté místo.
Kdo je Legionar? Šampión i Kůň roku
Velice slibné výsledky prvních dvouletků, kteří se dokázali prosadit i v konkurenci importovaných koní, přitáhly k Legionarovi opětně pozornost. Té si odchovanec německého Fährhofu užil dost během své dostihové kariéry, kdy, zvláště v její úvodní části, zcela opanoval slovenský turf. Už je to však třináct let, co začal udivovat svými výsledky, v Česku se objevoval jen sporadicky a až po vrcholu své kariéry, a tak stojí za to si jeho tehdejší výsledky připomenout.
Jako dvouletý debutoval v tehdy jedničkové Ceně Muscatita, v níž obsadil čtvrté místo. Triumf si z první jedničky pro dvouleté odnesl pozdější šampión českých dvouletků Renny Storm. I další start se odehrál v dostihu nejvyšší kategorie, dokonce v listed Velké ceně BBAG Baden-Baden, kterou Legionar, připravovaný tehdy Zuzanou Kubovičovou pro stáj UMC, po tuhém boji s rakouským Zwegatem (Areion) o krk vyhrál. Asi málokdo tehdy tušil, že Legionar nenajde přemožitele ani v dalších čtyřech dostizích v řadě. Nicméně už následný start v Karpatské ceně (L), největším slovenském dostihu pro dvouleté, ukázal, že hřebec disponuje mimořádnou třídou. Svým soupeřům tehdy utekl o 10 délek a nebylo divu, že byl po sezóně vyhlášen nejlepším dvouletým hřebcem.
Nepřehlédněte: Dally Hit na připuštění do Irska. Jejím letošním partnerem bude šampión a klasický vítěz Saxon Warrior
Do klasické sezóny vstoupil lehkým triumfem v Ceně trojročných žrebcov, lehce vyhrál i klasickou Velkou jarní cenu, v níž vrátil porážku českému šampiónovi Renny Stormovi. Soupeře nenašel ani ve Starohájském kritériu, slovenském derby trialu, v němž lehce o 2 délky zdolal pozdější českého derby vítěze Mister Aviation (Montjeu). Nebylo divu, že do Slovenského derby odskakoval jako favorit, ale seznámení s distancí 2400 metrů nedopadlo podle očekávání a Legionar finišoval pátý. Ač sezónu zakončil druhým místem v ultravytrvaleckém St. Legeru, v dalších sezónách už běhal více na středních distancích.
Navzdory zklamání z derby v něm hlasující v posezónních anketách viděli nejen nejlepšího tříletého hřebce, ale též nejlepšího mílaře a dokonce nejlepšího koně slovenských drah. Se třemi tituly včetně toho nejcennějšího na jaře nastoupil do nové sezóny, v níž vyhrál Velkou aprílovou cenu i mosteckou Cenu JCČR (při své české premiéře porazil mj. i pozdějšího Koně roku klisnu Dally Hit), tu už však jako svěřenec Michala Ročáka. Formu udržel i v pěti letech, kdy vyhrál tři jedničky včetně Ceny Scottish Rifla (L) a byl zvolen Nejlepším mílařem. Na jedničkové scéně se umístil ještě jako šestiletý, kdy přešel do péče Františka Holčáka, v sedmi letech zkusil dvakrát proutěnky - jedny vyhrál v Průtěnkách šampiónov skončil druhý. Běhal až do devíti let a jeho celková bilance byla výborná. Z 28 rovinových startů získal 12 vítězství, z toho 10 v dostizích nejvyšší kategorie a 12 umístění a vydělal 77 tisíc eur. Na proutěnkách přidal 3 starty, jednou vyhrál, jednou skončil druhý a získal 1950 €.
Osudové setkání
Už jako dvouletý se setkal s Radkou Jurákovou, tehdy ještě studentkou, dnes veterinární lékařkou na koňské klinice v Ostravě a s malou přestávkou se jejich cesty spojily napořád. “Byl to vůbec první kůň, o kterého jsem se starala,“ vzpomíná Radka, která dnes má už čtyři koně. Jednoho holandského teplokrevníka, Primuse, který už ukončil dostihovou kariéru a nyní si užívá důchodu a loňského trojnásobného vítěze Christerra. A samozřejmě Legionara.
Klíčový pro oba, ale především pro další Legionarovu kariéru, byl rok 2016. “Když byl převezen do tréninku k Františku Holčákovi do Velkých Karlovic, neváhala jsem trenérovi zavolat. Do telefonu jsem mu vylíčila celý svůj příběh s Legionarem a on mě pozval, ať se na něj přijedu podívat,” líčí Radka Juráková dál svůj příběh. Návštěva v Karlovicích byla osudná. “Při ní i táta pochopil, že tenhle kůň musí být jednou můj,” vzpomíná s úsměvem. Sice si musela pár měsíců počkat, ale, a to datum si dodnes pamatuje naprosto přesně, 29. dubna 2018 se stala jeho majitelkou a dodnes jí zůstala. “I touto cestou bych moc ráda poděkovala oběma rodičům, že mi umožnili splnit si tento sen.”
Inteligentní kůň s bojovným srdcem
Čím si Legionar svou majitelku získal? “Je to inteligentní kůň s nejlepším a nejbojovnějším srdcem, jakého jsem poznala,” říká s nadšením v hlase. “Ukazoval to už na dráze. Když vyhrál, dobře to věděl a nesl se po dráze jako pán. Po vítězství jej mohl vodit kdokoliv. Ale když nezvítězil, byl naštvaný sám na sebe a dal to patřičně najevo svým chováním. Byl problém odvést jej do boxu, ostříkat jej a nakládání na vozík bylo dost náročné. Pořád jen koukal na dráhu, jako by chtěl říct - pusťte mě tam ještě jednou, teď to dokážu!”
Své prohry už neodčiní, ale zdá se, že by se to mohlo podařit jeho potomkům. Z dvojice dvouletých vítězů těžko dělat dalekosáhlé závěry, podle handicapu jsou však Hermica a Wictor dvěma nejlépe hodnocenými dvouletky slovenského chovu. “Věřím, že jeho potomci po něm zdědili jeho bojovnost. Pokud jí budou mít alespoň z poloviny jako jejich táta, máme se na co těšit,” míní Juráková. Věří, že loňské výsledky k hřebci přilákají nové klisny. Loni Legionar připustil jen jednu, ta navíc na první říji nezůstala březí. “Myslím, že chovatelé čekali, jak se ukáže první ročník a ten se ukázal výborně. Legionar ukázal, že si zaslouží být v chovu a musím poděkovat i Jožkovi Ralbovskému, že se o něj tak skvěle stará.”
Péči o slibného plemeníka mu usnadňuje hřebcova povaha. “Je to neskutečný charakter. Stojí v jedné stáji s klisnami a nemá problém, projít kolem nich do výběhu jen tak na ohlávce. Samozřejmě, že si sem tam lehce zazlobí, ale to je tak všechno. Jiné to je, když dostane štajgr a ví, že se jde připouštět. To už to s ním má trenér složitější, hlavně když jde o první připouštění v sezóně. Když je klisen víc, manipulace s ním je mnohem jednodušší.”
Slibné výsledky by k němu mohly nalákat víc klisen. Vedle kariéry i výborného startu hřebec nabízí i nepochybně zajímavý rodokmen. Otec Lateral (Singspiel), šampión dvouletých hřebců v Itálii a tříletých v Německu, byl po kraťoučké kariéře v Německu prodán do Jižní Afriky, kde si vede velmi dobře. Matka La Dulcero (Dulcero) neběhala, ale v chovu dala vedle Legionara i maďarského listed vítěze Lake Louise, Legionarova pravého bratra. A naprosto excelentní krev najdeme o generaci dál. Bábou Legionara není totiž nikdo menší než legendární La Colorada (Surumu), německá šampiónka dvouletých, ale především excelentní matka, ověnčená titulem Chovná klisna roku, jejímž nejúspěšnějším potomkem byl německý Kůň roku Lomitas (Niniski). Vedle něj dala dalších 5 blacktype potomků, výborně si v chovu vedou i její dcery a vnučky, která stále rozšiřují počet blacktype potomků skvělé rodiny. Třeba si čestné místo v této unikátní rodině vybojuje i Legionar.
Miloslav Vlček
foto archiv Radky Jurákové
Dally Hit na připuštění do Irska. Jejím letošním partnerem bude šampión a klasický vítěz Saxon Warrior
Na dráze vyhrála 12 dostihů, z toho 4 jedničkové, v roce 2016 dokonce získala titul Koně roku. Přesto možná Dally Hit (Ad Valorem) vstoupí do historie jako poslední chovná klisna Hřebčína Napajedla. Tou zatím opravdu je, neboť když ji 9. října 2023 koupila mezinárodně rozkročená stáj Westminster, byla poslední chovnou klisnou společnosti Sygnum s.r.o., tehdejšího i dosavadního majitele hřebčína. Napajedla opustila a odcestovala do Polska, odkud nyní směřuje přes Francii do Irska.
"Dnes večer by měla přijet na Haras de Beaufay a odtud pojede na připuštění do Irska," sdělil našim stránkách bloodstock agent Tomáš Janda, který se stájí Westminster úzce spolupracuje. V Polsku byla Dally Hit loni partnerkou vítěze Grand Prix de Paris (Gr.1) Shakeela (Dalakhani), hřebce patřícího Westminsteru, stojícího v SK Krasne. "Zabřezla, ale bohužel vstřebala. Tím, že je prázdná, jsme se rozhodli toho využít a poslat ji na připuštění do Irska za Saxon Warriorem," dodal Janda.
V Coolmoru stojící Saxon Warrior, syn japonského šampión-plemeníka Deep Impacta (Sunday Silence) a irské šampiónky dvouletých klisen Maybe (Galileo), ve dvou letech neporažený vítěz Racing Post Trophy (Gr.1), vyhrál jako tříletý 2000 Guineas (Gr.1) a získal druhá místa v Eclipse Stakes či Irish Champion Stakes. Do irského chovu odešel v roce 2019, loni měl tudíž na dráze druhý ročník tříletých. Zatím má 12 blacktype vítězů včetně vítěze Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1) Victoria Road.
Nepřehlédněte: Chybělo málo a zařadil by se mezi nesmrtelné. Před 51 lety se narodil Kento
Také na našich drahách už se objevili dva jeho potomci a oba si vedli velmi slibně. Breakmoment předloni vyhrál Memoriál JUDR. Otakara Frankenbergera (I.k.), ale po derby, v němž finišoval desátý, se ze zdravotních důvodů na 10 měsíců odmlčel a loňský návrat na dráhu ve Velké dubnové ceně se mu nevydařil. O rok mladší King Warrior loni v únoru získal dvě třetí místa ve Francii a poté lehce vyhrál dvojku v Chuchli a byl jedním z šancových koní do Českého derby. O nemalé důvěře v jeho třídu svědčila i přihláška do Prix de l'Arc de Triomphe, ale z derby byl škrtnut a už se na dráze neukázal.
Miloslav Vlček
Vyšla Klasifikace 2024. Nejlepší výkony loni podali Ponntos, Vert Liberte, Shahbandar a Aigle Vaillant
Devátý ročník Klasifikace 2024, která po sezóně 2016 nahradila někdejší Generální handicap, má stejně jako předešlé dva ročníky v čele stejné jméno - sprintera Ponntose (Power). Svěřenec Miroslava Nieslanika dokonce posunul svou maximální známku, která činila 64,5 kg, na nový vrchol činící 96 kg (rating 102), kterým čeští handicapeři, opírající se též o pohledy svých zahraničních kolegů, udělili za triumf v Gr.2 Prix du Gros-Chene. Nositel barev MUDr. Evy Nieslanikové ale loni podával stabilní výkony a předvedl hned 6 takových, které by jej pasovaly do čela Klasifikace.
Druhým nejlépe hodnoceným koněm loňské sezóny je podle Klasifikace lídr vytrvalců Vert Liberte (Muhaarar) z DS Pegas, jemuž za čtvrté místo v listed Prix Lord Seymour dali handicapeři 91 kg. Další místa obsadili mílaři, konkrétně Shahbandar (Storm The Stars) Jany Dufkové, který za vítězství v Classe 2 Prix Cirrus des Aigles získal 89 kg (rating 98) a zástupce Lokotransu Aigle Vaillant (Wings of Eagles) s 88 kg (rating 96) za vítězství v Schuinsland-reisen-Trophy (I.k.) na 1700 metrů v Německu. Svěřenec Luboše Urbánka bodoval i mezi středotraťaři, kde mu se známkou 87 kg (rating 94) za druhé místo v Classe 2 Prix de Tracy-le-Mont náleží první příčka.
Nepřehlédněte: S Ladislavem Nagym o majitelských a chovatelských prémiích, zvyšování dotací i možném návratu sázek PMU
Z tříletků podal nejlepší výkon Zorken (Goken), zakoupený pro stáj Jany Dufkové po úspěšné dvouleté kariéře ve Francii, kde získal dvě listed vítězství. Úvod sezóny sice 100.000 € akvizici nevyšel, respektive sprinty na grupové úrovni v Dubaji se ukázaly nad jeho síly, na podzim ale znovu předvedl formu, která vyvrcholila vítězstvím v Classe 1 Prix de la Chapelle Saint-Pierre ve Francii, za které získal 88 kg (rating 96) a stanul v čele klasického ročníku. Druhé místo patří stájovému kolegovi Reverso (Wootton Bassett) za druhé místo v listed ve Francii.
Na čele Klasifikace dvouletých stanula ve třech startech neporažená Lada (Time Test) stáje DB Logistic s.r.o., Klasifikaci překážkových koní tentokrát nevévodí koně, úspěšně reprezentující v zahraničí, ale současní vítězové Velké pardubické Godfrey (Great Pretender) a Sexy Lord (Egerton).
S Ladislavem Nagym o majitelských a chovatelských prémiích, zvyšování dotací i možném návratu sázek PMU
Po období stagnace se v posledních letech Jockey Clubu daří posouvat český turf dopředu. Nejlepším ukazatelem změny trendu je objem cen v tuzemských dostizích, který loni meziročně vzrostl o 5,5 miliónu korun a dalších 5 miliónů by měl činit nárůst v letošním roce. Jockey Clubu se podařilo dohodnout s MZe navýšení jeho příspěvku na podporu dostihového provozu, zvýšila se i podpora od Tipsportu a brzo bychom se mohli dočkat i radikálního navýšení podpory tuzemského chovu. O tom všem jsme si povídali s Mgr. Ladislavem Nagym, prezidentem ČSCHPMDK a členem Rady Jockey Clubu.
V zápise z posledního jednání Rady JCČR je povzbuzující zpráva o tom, že MZe chce vyhovět návrhům JC a alokovat prostředky na majitelské a chovatelské prémie, zároveň však uvádí, že pro použití těchto prostředků na prémie bude muset být definován zvláštní program a jako prozatímní řešení bylo dohodnuto podstatné navýšení současné dotace MZe, která bude účtována proti uznatelným nákladům. Můžete přesněji definovat, na co tedy budou použity a v jakém objemu budou vyplaceny?
Zkusím odpovědět trochu zeširoka. Rada JC rozhodla požádat ministerstvo zemědělství o zvláštní prostředky na majitelské a chovatelské prémie. Má tedy jít o prostředky, které budou nad rámec toho, co nám ministerstvo dává, přičemž je třeba zdůraznit, že i samotný příspěvek od ministerstva vzrostl. Vypracováním toho materiálu pověřila Rada mě a já se volně inspiroval francouzským vzorem, který jsem upravil pro naše podmínky. Jako JC argumentujeme, že a) potřebujeme zachovat tuzemský chov a zastavit propad počtu chovných klisen a narozených hříbat; b) tento propad se blíží kritické hranici a pokud klesne pod ni, může to mít závažné důsledky pro celý dostihový provoz; c) tuzemští chovatelé mají jen velmi omezené šance konkurovat dovozu ze zahraničí.
Ten bod c) bych trochu rozvedl. Ve vyspělých zahraničních zemích funguje systém dražeb, kdy chovatel prodá jednoho koně za velmi dobrou cenu… a zbytek si klidně může dovolit prodat pod cenou. Takoví koně jsou pak samozřejmě k mání za výrazně nižší ceny, než jsou náklady na odchování koně u nás. Vzhledem k členství v EU není možné import nějak omezovat. Proto je třeba, aby tuzemští chovatelé měli možnost dosáhnout určité kompenzace. Na jednání na ministerstvu jsme byli pan doktor Charvát, pan ředitel Müller a já, přičemž za ministerstvo byla mimo jiné přítomna i Ing. Krejčí, která nám úžasně pomohla. Myslím, že její pomoc a to, že jsme vystupovali jednotně a srozumitelně, nám hodně pomohlo pana ministra a jeho aparát přesvědčit. Naše argumenty uznali, stejně tak - a to nás velmi potěšilo - pan ministr uznal, že tuzemský chov potřebuje okamžitou pomoc, proto nabídl okamžité řešení v podobě navýšení dotace. Detailní analýzu máme zpracovat v prvním pololetí a budeme jednat dále. Částku s dovolením zatím říkat nebudu, ale do budoucna chceme, aby byl systém majitelských a chovatelských prémií: chovatelské by šly chovateli přímo, majitelské by zase měly ten sekundární efekt, že by motivovali kupce kupovat si koně doma. Tento rok je tedy třeba vnímat jako určitý rozjezd celého projektu, který by měl nakonec výrazně pomoci tuzemským chovatelům a měl by jim kompenzovat to, že dnes jsou nuceni prodávat koně pod náklady.
Jak velký vliv na rozhodnutí státní správy měla neblahá situace kolem Hřebčína Napajedla a ukončení jeho činnosti?
To nedokážu odpovědně říct, ale myslím, že pan ministr a jeho aparát skutečně vnímali závažnost situace tak, jak byla námi popsána. Na druhou stranu, případ Napajedel je součástí a ilustrací tohoto problému. Pokud by se někdy měl chov v Napajedlech obnovit - a já doufám, že se tak stane - nelze čekat, že to někdo bude dělat s vyhlídkou obrovské každoroční ztráty. Řečeno jinými slovy, mít nastaven funkční systém podpory tuzemských chovatelů je základní podmínka, aby taková zařízení jako Napajedla mohla fungovat. To ale jako Rada JC neustále zdůrazňujeme: ohromně si vážíme drobných chovatelů a owner-breederů, zároveň pro zajištění stability (ostatně i kvůli odchovu) potřebujeme velký hřebčín typu Napajedel.
Nepřehlédněte: Ceny klasických dostihů zůstávají nezměněny. Derby se poběží o 2 milióny korun, ostatní o 550 tisíc
Majitelské a chovatelské prémie jsou vedle fungujícího a robusního dostihového provozu s možností uplatnění pro co nejširší spektrum koní zřejmě nejlepší cestou, jak chov podpořit a výsledek jednání je bezpochyby obrovským úspěchem. Chov je ale během na dlouhou trať a od rozhodnutí připustit klisnu k okamžiku, kdy budu moci prodat z ní ročka, uběhne cca dva a půl roku. Chovatelé tudíž potřebují dlouhodobější vize. Letos nás čekají parlamentní volby, po nichž může dojít ke změně politické reprezentace. Jak velké je podle Vás riziko, že by mohla ohrozit dosažené pokroky v jednání?
To samozřejmě nelze předvídat. Stejně tak je třeba zdůraznit, že současný ministr zemědělství projevuje velké pochopení pro chov plnokrevníka. Zároveň musím dodat, že našim argumentům dobře rozumí i zemědělský výbor sněmovny, jehož předseda, pan Ing. Kučera, často na dostihy chodí. Důležité je však podle mě toto: dotace, které se nám daří získávat, jsou podloženy skutečně seriózní argumentací. A pokud se podaří spustit nějaký samostatný program podpory tuzemského chovu plnokrevníka, mělo by to fungovat bez ohledu na změnu politické reprezentace.
Letošní rok by mělo dojít k dalšímu navýšení objemu cen v tuzemských dostizích, celkem o 3,5 miliónu korun. Podle zápisu z jednání Rady by 60% tohoto navýšení měl financovat Jockey Club. Jaké zdroje na to použije?
Právě zdroje, které jsme získali. Je třeba zmínit, že minulému prezidentu JC, panu generálu Bečvářovi, se podařilo vyjednat výrazné navýšení prostředků od ministerstva zemědělství. Nový prezident, pan dr. Charvát, v tomto trendu pokračoval tím, že v Radě navrhl hlasování o průběžném růstu financí. Díky mu za to! Odhlasovali jsme to, a teď je na nás ty peníze někde sehnat. Jak jsem říkal výše, ministerstvo zemědělství nám vychází velmi vstříc. To je dobrá zpráva. Jak už to bývá, je tu i ta špatná: do turfu neproudí peníze od sponzorů mimo turf. Jinými slovy, ti velcí sponzoři jsou většinou subjekty, které jsou v turfu už angažovány majitelsky. Přiznejme si, že tohle úplně zdravé není. Stejně tak je skvělé, že máme velmi dobré partnerství s Tipsportem, ale jako sport nemáme šanci dostat byť jen část peněz z daní, které sázkové kanceláře odvádějí sportu. Na těch dvou posledních věcech je třeba pracovat: bude to pracné, zdlouhavé, s nejistým výsledkem, ale samo se to neudělá. Určitě stojí za to něco v tomto ohledu zkoušet.
V zápise je klauzule, že toto ujednání platí pro roky 2025 a 2026. Proč?
Nepochybně má smysl si dávat ambiciózní cíle, ale ty cíle musejí být zároveň realistické. Rada JC je demokraticky volená, za pár let její složení může být úplně jiné. Jistě by bylo skvělé přijmout usnesení, že ceny v dostizích mají růst geometrickou řadou, že v dohledné době budeme mít black-type dostih (což je hrozná škoda, že nemáme), ale úplně odpovědné by to nebylo. Myslím si, že je lepší postupovat po dílčích krocích. Vždy pro nejlepší výsledek udělat maximum, doufat v něj, ale slibovat spíše opatrně.
Rada Vás pověřila jednáním s PMU a France Galop ohledně možného návratu nabírání sázek na české dostihu ze strany PMU. Ze zápisu vyplývá, že nějaká jednání už proběhla, můžete k nim něco bližšího říci?
S Ing. Krejčí jsme byli na zasedání dostihových autorit v Paříži, kde jsme oslovili šéfa France Galop pana Poureta. Mluvil jsem s ním krátce, spíš zdvořilostně. Řekl mi, že pro rok 2025 je záležitost už uzavřená, ale že určitá šance je pro rok 2026. Zdůrazňoval, že PMU své aktivity omezuje a preferuje „tradiční“ partnery jako Německu. Na to jsem mu odvětil, že vzhledem k objemu peněz, kteří naši majitelé utratí na francouzských dražbách, a vzhledem k tomu, že čeští chovatelé již vlastní ve Francii dva hřebčíny, je možná na čase přehodnotit to, kdo je tradiční partner. Martina Krejčí vedla další jednání, výsledek je ten, že pro francouzské orgány připravíme informativní brožuru o provázání českého a francouzského turfu a budeme doufat, že se nám nějaké dostihy PMU podaří získat. Stejně jako v případě dotací, i zde je třeba vyvinout maximální možné úsilí a doufat v nejlepší výsledek - stejně jako když chováte nebo trénujete koně. Snad se něco podaří, bude to ale chtít tvrdou práci.
Když jste zmínil zasedání dostihových autorit v Paříži. Co zajímavého přineslo?
Točilo se kolem několika témat, z nichž některá pro nás relevantní nejsou, jiná ano. Myslím, že černý trh se sázkami se nás tolik netýká, to je spíše problém asijských zemí. Částečně se nás týká záležitost dopingu a zde bylo zajímavé slyšet zkušenosti kolegů ze zemí mimo Evropu, zejména co se týče pravomocí dopingových komisařů a jejich úzké spolupráce s orgány činnými v trestním řízení: jako pro člověka ze střední Evropy pro mě bylo překvapivé slyšet, že dopingový komisař může trenérovi nebo stájovému personálu zabavit telefon či počítač a v nich hledat důkazy o dopingu. Každopádně boj proti dopingu u koní bude čím dál ostřejší. Je to dobře a je třeba se na to připravit. Poslední velkou oblastí je welfare a zde, což mě těší, máme náskok. Velká část welfare se totiž týká uplatnění koní vyřazených z dostihového tréninku. Pamatuji si, že kdesi v tištěném Turf magazínu pan Viceník prohlásil velmi moudrou věc o poměru mezi „průmyslem“ a „šetrností“. V tomhle jsme určitě jedni z nejlepších na světě. Naši dostihoví koně, kteří se neuplatní na dráze, nacházejí nové domovy a neputují na jatka - měli bychom to umět prodat. Vedle retrainingu jsou ale i další aspekty welfare a zde musíme být připraveni. Na konferenci se hodně mluvilo o tzv. „social licence“ čili společenské přijatelnosti dostihového sportu. Je jasné - a už to vidíme -, že dostihový sport a vůbec používání koní k práci bude vystavováno tlakům ze strany nejrůznějších aktivistů. Část těch lidí je fanaticky pomýlených, část z nich fungují jako užiteční idioti pro developery a jiné zájmové skupiny (ostatně na příkladu nebohých fiakristů v Praze jsme to viděli dost dobře). Je třeba, aby na tyto tlaky byl dostihový sport připraven a dokázal je nejen odrážet, ale i jim předcházet.
Na závěr se věnujme Vaší roli prezidenta Svazu. V březnu to budou už tři roky, co jste do ní byl zvolen. Když se za nimi ohlédnete, jak byste zrekapituloval činnost Svazu a jeho zástupců v Radě a jiných orgánech JC?
Mám-li být úplně upřímný, čekal jsem, že se mi podaří přesvědčit více lidí, aby se stali aktivními členy Svazu, dojížděli na naše valná shromáždění a diskutovali. Nepovedlo se to v míře, v jaké jsem doufal. Na druhou stranu na tom úplně tak nezáleží. Dostihový sport byl vždycky hodně individualistický a já chápu, že řada lidí prostě nemá chuť se někde organizovat (Já to cítil dlouho podobně a vlastně mě ke vstupu do stuktur přesvědčil můj přítel Jiří Odcházel). Navíc valná shromáždění jsou přístupná všem a stejně tak já jsem otevřený všem podnětům od členů chovatelské a majitelské obce. Za Svaz nás v Radě JC zasedlo několik, včetně bývalého i současného prezidenta JC, někteří, například Mgr. Nový, se výrazně angažují i v dostihovém provozu. Myslím, že všichni máme jeden cíl: aby české dostihy byly na úrovni, aby měly budoucnost a aby nám dávaly radost. Je jasné, že základní podmínkou pro to je co nejširší základna chovatelů a majitelů. O tu je třeba se starat a tu je třeba podporovat. Jak se nám to daří, to musí zhodnotit jiní.
Miloslav Vlček
Vítězná tečka za mítinkem v Cagnes-sur-Mer. Skvělá Vezzana vyhrála nejbohatší dostih závěrečného dne
Úterním dostihovým dnem skončil zimní překážkový mítink v Cagnes-sur-Mer. Svěřencům Josefa Váni mladšího, vesměs reprezentujícím barvy Scudierie Aichner, se rozloučení podařilo na jedničku, a to především zásluhou šestileté VEZZANY (Maxios), která druhého prosince vítězně odstartovala českou účast na prestižním mítinku na azurovém pobřeží a vítězstvím se s ním dnes i rozloučila.
Klisna, která je společně Ange Pitou (Adlerflug), vítězem největších proutěnek celého mítinku, nejúspěšnějším českým koněm letošního mítinku, s Janem Kratochvílem v sedle ovládla nejlépe dotovaný dostih závěrečného dne, steeplechase handicap Prix Jean Fossati (5+, 3800 m, 46.000 €, záznam). Stejně jako druhý zástupce žlutočerných barev Sternkranz (Kamsin) s Josefem Bartošem se v úvodu držela v zadní části pole, od poloviny dostihu si však začala lepšit pozici a v závěrečné třetině se k ní přidal i Sternkranz. Měli štěstí, že se jim podařilo vyhnout kolizi po pádu jednoho z vedoucích koní a v posledním oblouku už cválali na třetím a čtvrtém. Na začátku cílové roviny VEZZANA zaútočila a navzdory jedné z nejvyšších hmotností dokázala útok proměnit v jisté 1 3/4 délkové vítězství před domácím Reve De Prince (Prince Gibraltar), za nímž na třetím místě, se ztrátou jediné délky finišoval Sternkranz (Kamsin).
Nepřehlédněte: Nováček Opasan bude připouštět za 20 tisíc korun, Pouvoir Absolu zlevnil
Za peníze skončili i další dva čeští zástupci, startujících v dostizích přes proutěné překážky. Krokodile Dundee (Jeu St Eloi) doběhl šestý v Prix des Iles de Porquerolles (Classe 3, 5+, 4000 m, 37.000 €, záznam) a Volkov Jelois (Vol de Nuit) o příčku dál v Prix Romantisme - Marcel Maschio (6+, 4000 m, 44.000 €, záznam).
Celková bilance koní Josefa Váni mladšího na letošním mítinku vypadá výborně. Jeho svěřenci si připsali 4 vítězství včetně nejvýznamnějších proutěnek celého mítinku, získali 4 druhá, 9 třetích, 2 čtvrtá a 5 pátých míst a celkem vydělali penalizačních 236.490 €, tedy po přepočtu 5,912.250 Kč.
Miloslav Vlček
Nováček Opasan bude připouštět za 20 tisíc korun, Pouvoir Absolu zlevnil
Dva plemenné hřebce bude v nadcházející připouštěcí sezóně nabízet Hřebčín Vlachovice. Vedle již prověřeného dvacetiletého Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) hřebčín posílil nováček ze Slovenska - tamní trojnásobný Kůň roku a vítěz Českého derby Opasan (French Navy). Vnuk skvělého Shamardala (Giant's Causeway) bude ve své úvodní sezóně připouštět za 20 tisíc korun za březí klisnu, splatných k 1. říjnu. Vedle základního poplatku nabízí i snížený 18.000 Kč pro vítězky dostihů I. kategorie či matky takových vítězů.
I vzhledem k nové konkurenci držitel obou hřebců a majitel hřebčína Radim Pechal přistoupil k redukci poplatku Pouvoir Absolu. Otec klasické vítězky Vignette, šampiónky dvouletých Dark Absolu, zimní královny Willemine či elitních steeplerů Dark Absolut a Del Rey bude v nové sezóně připouštět za 15.000,- Kč, což je o tři tisíce méně než loni. Také u něj hřebčín nabízí dvoutisícovou slevu pro jedničkové vítězky a matky.
Nepřehlédněte: Třináct českých koní loni vydělalo v zahraničí přes milión. Do překonání rekordu v celkovém zisku chybělo 676 tisíc
Opasan je jedním z dvojice nových plemeníků v českém chovu. Vedle něj byl do chovu nově zařazen také bělouš Politicum (Lethal Force), vítěz EJC Leram Million, který bude připouštět v chovu Josefa Pšurného v Uherském Ostrohu. (miv)
Třináct českých koní loni vydělalo v zahraničí přes milión. Do překonání rekordu v celkovém zisku chybělo 676 tisíc
Pouhých 675.519 korun chybělo loni českým koním k tomu, aby vyrovnali rekord v sumě cen získaných za hranicemi naší země z roku 2023. I tak ale v Česku trénovaní koně vydělali v zahraničí po přepočtu penalizačních 76,260.696 Kč, což je druhá nejvyšší suma v historii českého turfu. Navzdory nižšímu počtu startů se o ní větší měrou zasloužili překážkoví koně, kteří vydělali 43,07 miliónu korun, zatímco rovinoví získali 33,18 miliónu.
Celkem loni absolvovali naši koně v zahraničí 1612 startů (932 na rovinách, 680 na překážkách), z nichž 219 (93 roviny, 126 překážky) proměnili ve vítězství a v dalších 775 (397 na rovinách a 378 na překážkách) se umístili. Opět tak zisky českých stájí ze zahraničí výrazně překonaly jejich zisky z drah tuzemských, nicméně tento rozdíl by se mohl nyní začít zmenšovat. Především Jockey Club pokračuje v navyšování prostředků v tuzemských dostizích, sekundárně by navíc toto zvýšení mohlo lehce snížit motivaci stájí startovat v zahraničí.
Nepřehlédněte: Zamicův otec Amico Fritz zůstává v Líšni. Jeho připouštěcí poplatek činí 15 tisíc korun
Suverénní jedničkou z pohledu vydělaných dotací byl loni sprinter Ponntos (Power), aktuálně se ucházející o druhý zisk titulu Kůň roku. Svěřenec Miroslava Nieslanika běhal pouze v zahraničí, kde získal dvě grupová a jedno listed vítězství a vydělal přes 5,3 miliónu korun. Celkem 13 koním se podařilo v cizině vydělat přes milión korun, přičemž 10 z nich tyto prostředky vydělalo v překážkových dostizích a jen 3 (Ponntos, Aigle Vaillant a Gasparini) na rovinách. Stojí také jistě za zmínku, že jen 3 koně z této třináctky jsme mohli vidět na našich drahách, přičemž v součtu absolvovali v Česku loni jen čtyři starty. Ange Pitou (Adlerflug) a Vezzana (Maxios) se jednou postavili na start v Pardubicích, Gasparini (Eagle Top), z pohledu vydělaných financí suverénně nejúspěšnější kůň českého chovu, se dvakrát ukázal chuchelským divákům.
Nejúspěšnější čeští koně podle zisku v zahraničí v roce 2024
Miloslav Vlček
Zamicův otec Amico Fritz zůstává v Líšni. Jeho připouštěcí poplatek činí 15 tisíc korun
Po čtyřech sezónách v Hřebčíně Napajedla a dvou v Hřebčíně Střelice přešel loni AMICO FRITZ (Fasliyev) do chovu stáje Belcredi v Líšni u Brna a na stejné stanici zůstává i pro nadcházející sezónu. Otec zimní královny Love Connection a vítěze Velké jarní ceny a dnes plemeníka Zamica bude, stejně jako loni, zájemcům k dispozici za připouštěcí poplatek 15.000 Kč za březí klisnu, pokud k němu chovatel pošle dvě klisny, držitel ujišťuje, že se rozhodně dohodnou na výhodnější ceně.
Nejlepší starší sprinter v Německu vyhrál oba největší sprinty německého kalendáře. Jako čtyřletý uspěl v Goldene Peitsche (Gr.2), následující sezónu opanoval Silberne Peitsche (Gr.3). Vedle toho vyhrál také Benazet Rennen (Gr.3) a Prix Cor de Chasse (L) a umístil se v řadě dalších sprintů včetně Golden Jubilee Stakes (Gr.1) na Royal Ascotu, kde finišoval pátý.
V chovu debutoval v roce 2013 v německém Harzburgu, právě z druhého roku tamního působení pochází německá rodačka Love Connection, která hřebci u nás udělala jméno. V roce 2017 se přesunul na francouzský Haras d'Emyl, od následující sezóny již působil u nás. V prvních dvou sezónách v Napajedlích se těšil velmi slušnému zájmu, první sezónu připustil 20 a druhou 16 klisen, pak však počet jeho partnerek rapidně klesl na 4 respektive 3 v roce 2021. I to bylo důvodem hřebcova stěhování do Střelic.
Nepřehlédněte: Vzpomínky Jaroslava Houry 50 let na dostihové dráze. V. část - Majitelé, hráči a žokejové
Po změně působiště a díky slibným výsledkům prvních tuzemských dvouletků počet partnerek stoupl na 20 a Amico Fritz byl druhým nejžádanějším hřebcem v našem chovu. Ale i ve Střelicích jej v druhé sezóně postihl pokles partnerek a stěhoval se do Líšně, kde loni připustil 9 klisen. To ještě vedle něj stál Sinndarův (Grand Lodge) syn Shaywan (připustil 5 klisen), který však již ukončil chovnou kariéru, byl vykastrován a nyní slouží jako rekreační kůň. Letos by tam měl stát Amico Fritz sám.
Miloslav Vlček
Ange Pitou vyhrál listed proutěnky v Cagnes-sur-Mer, čeští koně slavili hattrick v Pise
Pátý den nového roku přinesl nejen první české vítězství roku 2025, ale ještě další tři plné zásahy, kterých dosáhli v Česku připravovaná koně na drahách v italské Pise a francouzském Cagnes-sur-Mer. Právě ve Francii se zrodil největší úspěch díky "českému" doběhu druhého největšího dostihu dne, listed proutěnek Grande Course de Haies de Cagnes, v nichž čeští koěn získali první a třetí místo a mezi ně se vklínil ve Francii připravovaný kůň, jehož dostihová kariéra též začala v Česku.
Do Grande Course de Haies de Cagnes (L, 5+, 4300 m, 90.000 €, záznam) vyslal trenér Josef Váňa mladší hned tři zástupce, kteří si počínali velmi aktivně. Brzo po startu se do čela dostal Kapteen (Kap Rock) s Benoitem Claudicem, blízko čela na třetím-čtvrtém místě cválal také Ange Pitou (Adlerflug), jemuž Jan Kratochvíl důsledně vybíral nejkratší cestu i za cenu cvalu na nejvíce rozbité části dráhy. V závěrečném oblouku se pak ANGE PITOU ze stáje Josefa Váni posunul k čelu, za začátku cílové roviny převzal vedení a v závěru dokázal odrazit útok domácího Gurzufa (Zelzal), někdejšího svěřence Václava Luky z chovu Viktora Timošenka, a o 1 3/4 délky zvítězil. Kapteen uhájil třetí příčku, Grand De Thaix (Rail Link) byl zadržen.
V hlavním dostihu dne i celého mítinku, Grand Prix de la Ville de Nice (stch Gr.3, 5+, 4600 m, 154.000 €, záznam) skončily naděje obhájce předloňského vítězství Suroita (Linda's Lad) už na druhé překážce, na níž Josefem Bartošem vedený valach udělal chybu a padl. Druhý zástupce žlutočerných barev Scuderie Aichner Mandinko (Kamsin) finišoval šestý.
Další dvě dotovaná umístění přidali First Polar (Karaktar), který doběhl třetí v Prix des Iles de Lerins (Classe 4, 5, 3800 m, 35.000 €, záznam) a Sopran Leger (Make Believe), jemuž v prodejních proutěnkách Prix Pierre Thomas (5+, 3500 m, 20.000 €, záznam) patřila šestá příčka.
První české vítězství se zrodilo v Pise
Předtím, že na azurovém pobřeží nastoupili čeští koně do hry, se rozběhl mítink v Pise, která připravila tří překážkové dostihy a všechny tří se staly kořistí v Česku připravovaných koní. Prvním vítězem letošní sezóny se stal čtyřletý zástupce Scuderie Aichner EXCELLENT DRAGO (Albert Dock), který pod Janem Faltejskem suverénně ovládl úvodní steeplechase pro čtyřleté nováčky Premio Prova d'Assaggio (3500 m, 17.600 €). Třetí doběhl Vesuvio (Holy Ballet) s Terezou Podráskou.
Scuderi Aichner uspěla i v proutěnkách pro čtyřleté Premio Monravel (3500 m, 13.200 €), které vyhrál NIGHT OF DREAMS (Amaron) s Ondřejem Velkem před Hidden Girl (Zarak) s Janem Faltejskem, čtvrtý doběhl Ginger and Lemon (Benvenue), v jehož sedle byla Tereza Podráská.
Dokonce 1-2-3-4 doběh se českým koním podařil ve třetím překážkovém dostihu dne proutěnkách Premio Narni (5+, 3500 m, 11.000 €), v nichž Jan Faltejsek završil double a prvního letošního vítězství se dočkal kůň odchovaný českým subjektem. V poli šesti koní se suverénně s pětidélkovým náskokem před Magicem (Ramonti) s Rostislavem Benšem prosadila šestiletá odchovankyně Jiřího Charváta WHIRL WIND GIRL (Toronado - Dumnonia, Silver Frost), kterou pro stáj prezidenta Jockey Clubu připravuje Pavel Tůma. Třetí finišoval Zanini (Poseidon Adventure) a čtvrtý Palm Springs (Maxios).
Zímní favoritka druhá v prodejce
Už v sobotu se velmi dobře ve Francii v Deauville ukázali i rovinoví koně, kde svěřenci Václava Luky mladšího v barvách stáje Leram získali dvě druhá místa. Jen krk chyběl čtyřletému Piemontovi (Profitable) l úspěchu mezi nezvítězivšími v Prix de Saint-James (4+, 1400 mAW, 18.000 €) a poté zimní favoritka Silver Tower (Kendargent) doběhla o dvě délky druhá v prodejní Prix des Cascades de Mortain (3, 1500 mAW, 19.000 €). Po dostihu byla za 14.141 € prodána.
Další rovinové umístění pak přidal Hank Moody (California Chrome), který v neděli doběhl pátý v trojkovém handicapu na 1800 metrů na písku v Dortmundu.
Miloslav Vlček
Změna na britském trůnu. Šampiónem ostrovních plemeníků se stal děd Politicuma bělouš Dark Angel
Šampiónem plemeníků Anglie a Irska za loňský rok se stal bělouš Dark Angel (Acclamation). Dnes již dvacetiletý plemeník, který je jedním z nejúspěšnějších nositelů ranosti a rychlosti v evropském chovu, získal celkový šampionát poprvé, nicméně pět let po sobě byl šampiónem otců sprinterů a mílařů. Titul získal v době, kdy do českého chovu přichází jeho vnuk Politicum (Lethal Force), který letos zahájí kariéru v chovu Josefa Pšurného v Uherském Ostrohu.
Ostrovní šampionát plemeníků byl v posledních dekádách relativně nudnou záležitostí. Za léta 1992 - 2020, tedy za plných 29 sezón, poznal tamní šampionát jen 4 hřebec, kteří získali titul. V letech 1992 - 2004 vládl Sadler's Wells (Northern Dancer), dvanáctkrát (2008, 2010 - 2020) byl v čele jeho syn Galileo, třikrát v letech 2005 - 2007 získal šampiónský titul Danehill (Danzig) a jednou v roce 2009 se prosadil jeho syn Danehill Dancer. Všichni zmínění plemeníci měli jedno společné - působili v irském Coolmoru.
Po odchodu Galilea se poměry změnily a Coolmore o svůj primát přišel. V roce 2021 se stal šampiónem ostrovních plemeníků nejlepší Galileův syn Frankel, stojící na britském Banstead Manor Stud patřícím pod křídla Juddmonte Farms, o rok později se na trůn konečně dostala i jednička šejka Mohammeda a jeho Dalham Hall Stud Dubawi (Dubai Millennium). Předloni získal druhý titul Frankel a loni, poprvé ve své kariéře, stanul na čele Dark Angel. Stalo se tak po 33 letech poprvé, co šampiónem nebyl nikdo z plemeníků z trojice Coolmore, Darley či Juddmonte.
Nepřehlédněte: Střelická sestava beze změn. Nejžádanější plemeníci minulé sezóny mají stejné poplatky jako loni
Děd nováčka v českém chovu bělouše Politicum je, jak jsme již uvedli, především otcem sprinterů a mílařů, což je pro zisk šampionátu poměrně nevýhodné, neboť nejlépe dotované dostihy se i v Anglii běhají především na delších tratích. O to je jeho úspěch cennější. Hlavní podíl na něm měli vítěz Queen Anne Stakes (Gr.1) či Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) mílař Charyn, nyní plemeník francouzského Montfort et Preaux s připouštěcím poplatkem 35.000 €, a Khaadem, který v osmi letech přidal další Gr.1 triumf v Ascotu, když zvítězil, a to již podruhé, v Queen Elizabeth II Jubilee Stakes (Gr.1)
Druhý skončil Dubawi (Dubai Millennium), mj. šestkrát druhý za Galileem, který však měl jen o něco víc než polovinu startujících oproti Dark Angelovi a počet jeho blacktype vítězů je dvojnásobný. Jeho potomkům se dařilo na delších distancích než Dark Angelovi - průměrná vítězná distance tříletých a starších potomků (AWD) u něj loni činila 9,3 furlongu, tedy cca 1870 metrů, zatímco u potomků Dark Angela to bylo 7,5 furlongu, tedy lehce přes 1500 metrů.
Krásným třetím místem se pomalu loučí dlouholetý vládce Galileo (Sadler's Wells), který měl loni na dráze poslední nepříliš početný ročník dvouletých. Mezi tříletými však měl hned několik es včetně vítězky Yorkshire Oaks (Gr.1) Content, která se stala jeho 100. Gr.1 vítězem, či první dva ze St. Leger (Gr.1) Jan Brueghel a Illinois.
Šampionát plemeníků Anglie a Irska 2024
zdroj: Stallionguide.com
Střelická sestava beze změn. Nejžádanější plemeníci minulé sezóny mají stejné poplatky jako loni
Vítězná sestava se nemění. V loňském roce obsadili plemeníci Hřebčína Střelice Eagle Top (Pivotal) a Night Tornado (Night of Thunder) první dvě místa v žebříčku nejžádanějších plemeníků. Pro lídra tuzemského trhu ryzáka Eagle Topa to nebylo nic nového, s výjimkou jediné sezóny, kdy skončil druhý, přilákal ve všech 7 tuzemských připouštěcích sezónách nejvíce klisen ze všech zdejších plemeníků. Night Tornado loni v chovu debutoval a hned se z něj stal největší soupeř Eagle Topa v boji o české matky.
Gaspariniho Eagle Top, který skončil druhý v maďarském šampionátu plemeníků, zatímco v českém mu náležela osmá příčka, loni připustil 23 klisen, Night Tornado jen o jednu méně, zatímco nejaktivnější z jejich pronásledovatelů Limario (Areion) získal 19 partnerek. Eagle Topův připouštěcí poplatek se navzdory úspěchům v minulosti nezměnil a nemění se ani letos - i v tomto roce bude připouštět za 26.000,- Kč za březí klisnu, splatných k prvnímu říjnu.
Nepřehlédněte: Dotace jedniček letos vzroste minimálně o 50 tisíc korun, dvojek o 20 tisíc. Zvyšuje se jízdné a podstatně se navyšuje i příspěvek MZe
Nezměněna zůstává i cena Night Tornada, který bude opět připouštět za 23.000,- Kč a stejná jako loni zůstává i sleva pro klisny s GH 70 kg a více či matky takových potomků, pro které hřebčín nabízí připuštění za 20.000,- Kč. (miv)
Dotace jedniček letos vzroste minimálně o 50 tisíc korun, dvojek o 20 tisíc. Zvyšuje se jízdné a podstatně se navyšuje i příspěvek MZe
Krátce před vánocemi proběhlo poslední loňské jednání Rady Jockey Clubu ČR. To přineslo řadu pozitivních informací především v otázce dalšího zvýšení objemu cen, o které se v tuzemských dostizích bude letos soutěžit, i radikálního navýšení příspěvku Ministerstva zemědělství ČR, které by v budoucnu mělo být směřováno především do podpory tuzemského chovu anglického plnokrevníka. Na lepší odměny se mohou těšit také profesionální jezdci, jimž se letos zvýší jízdné.
V nyní zveřejněném zápise z jednání Jockey Club znovu potvrzuje informace, které zazněly už na tiskové konferenci po skončení dostihové sezóny - růst cen v českých dostizích bude pokračovat i letos. Zatímco v loňském roce byl nárůst prostředků tažen navýšením cen v dostizích nižší kategorie, letos by tomu mělo být naopak - posílením cen dostihů I. a II. kategorie. Předpokládané navýšení o 3,5 miliónu korun v porovnání s loňskem zajistí jak dva přidané dostihové dny (jeden ve Velké Chuchli, druhý v Mostě), tak posílení dotací významných dostihů. Ceny dostihů I. kategorie by měly vzrůst minimálně o 50 tisíc korun, dostihy II. kategorie o 20 tisíc korun. Jak uvádí zápis, navýšením cen dostihů I. kategorie je též "sledováno snížení rozdílu v cenách těchto dostihů proti dostihům kategorie listed". Jockey Club přispěje pořadatelům na navýšení cen 60%, tj. částkou 2 milióny korun a toto ujednání platí jak pro letošní, tak i příští rok.
Velmi pozitivní zprávou pro budoucnost českého turfu je dohoda JC ČR s Ministerstvem zemědělství o podstatném navýšení dotace MZe ve prospěch českých dostihů. Jejím cílem bylo posílil majitelské a chovatelské prémie, nicméně pro tento účel bude muset, jak uvádí zápis. MZe definovat zvláštní program. Proto bylo jako "prozatímní řešení dohodnuto podstatné navýšení současné dotace Ministerstva zemědělství ČR, která bude zúčtována proti uznatelným nákladům. Toto navýšení se kromě jiného použije i na výplatu majitelských a chovatelských prémií a financování nového softwaru zúčtovacího centra," uvádí zápis.
Nepřehlédněte: Před 41 lety angažovaly Slušovice zahraničního trenéra. A rázem překonaly Napajedla
Na víc peněz se mohou těšit i profesionální jezdci. Rada JC schválila úpravu jízdného pro rok 2025. Žokejové se v rovinových dostizích mohou těšit na odměnu ve výši 1000 Kč (dostihy III. - V. kategorie) či 1200 Kč (I. a II. k) oproti dosavadních 800 Kč a 1000 Kč, překážkovým žokejům bude náležet na jízdu odměna 1100 Kč (III. - V. k.) či 1400 Kč (I. a II. k), taktéž v obou případech navýšení o 200 korun. U jezdců, kteří nemají titul žokeje, se jízdné též zvyšuje o 200 Kč na 900 a 1200 Kč na rovinách a 1000 a 1400 Kč na překážkách, žáci si polepší o 100 Kč na 450 Kč a 600 Kč na rovinách či 500 Kč a 700 Kč v překážkových dostizích.
Rada JC dále schválila nákup nové cílové kamery v hodnotě cca 510 tisíc korun a obnovila jednání s francouzskou sázkovou společností PMU, respektive s tamní autoritou France Galop s cílem obnovit nabírání sázek PMU na tuzemské dostihy.
Rada též vyslechla signatáře petice za záchranu Hřebčína Napajedla Aleše Martínka a J. Dražana s tím, že "současný stav, kdy byly za kulturní památku pouze budovy bez pastvin, postrádá pro jakýkoli budoucí chov koní smysl." Rada se následně dohodla na postupu, dle něhož se "Dr. Charvát písemně obrátí s naléhavým dopisem na ministra kultury ČR a za přispění p. Váni se sjedná s ministrem kultury ČR osobní schůzka."
Miloslav Vlček
Nejúspěšnějším evropským producentem blacktype vítězů byl letos Dubawi. Podle absolutního počtu i procenta z potomků
Úspěšnost plemeníků se měří celou řadou metodik. Od zisku potomků, přes procento vítězů, ceny potomků na dražbách až třeba po poměřování průměrné ceny ročků s připouštěcím poplatkem. Nicméně s tím, jak u plemenných hřebců oceňujeme především schopnost produkovat třídové koně, se jako klíčový parametr ukazuje počet vyprodukovaných blacktype vítězů a jejich podíl na celkovém počtu potomků. Jak si podle tohoto kritéria vedli letos nejúspěšnější evropští plemeníci?
Odpověď nám dá statistika serveru Stallionguide, která ukazuje, že letos byl podle počtu evropských blacktype vítězů jednoznačným lídrem šejkův Dubawi (Dubai Millennium). Hřebec, jemuž bude už 23 let, měl letos na evropských drahách 25 blacktype vítězů, o 5 více než nejlepší z jeho soupeřů. Navíc tohoto počtu dosáhl s podstatně nižším počtem startujících potomků než jeho pronásledovatelé, a tak je na čele i podle procenta blacktype vítězů z počtu startujících s mimořádně příznivým podílem ve výši 13,59%.
O druhé místo se s počtem 20 blacktype vítězů dělí Lope de Vega (Shamardal) a Wootton Bassett (Iffraaj). Oba to jsou již ostřílení plemeníci, každý se však nachází v trochu jiné fázi své kariéry. Někdejší Shamalganův (Footstepsinthesand) soupeř Lope de Vega se postupně vypravoval mezi nejlepší světové plemeníky a rok od roku jeho prestiž roste. Odráží se to i na jeho připouštěcím poplatku, který pro nadcházející sezónu činí 175 tisíc eur, což je o 50 tisíc více než letos. Když v roce 2011 začínal, žádal irský Ballylinch Stud za jeho služby jen 15 tisíc.
Wootton Bassett je jen o rok mladší, nicméně nyní jeho chovná kariéra vstupuje do nové části. V srpnu 2021 byl zakoupen irským Coolmorem a letos tak měl na dráze první dvouleté narozené z jeho působení v Irsku. A byli to právě letošní dvouletí, kteří Wootton Bassetta dostali tak vysoko, neboť v nejmladším ročníku měl plných 10 grupových vítězů, z toho 4 uspěli dokonce v Gr.1 dostizích!!! Není divu, že Coolmore jeho již tak vysoký připouštěcí poplatek, který letos činil 200 tisíc eur, ještě rapidně zvýšil na rovných 300 tisíc.
Nepřehlédněte: Poslední letošní mítink v Cagnes-sur-Mer přinesl jedno druhé a dvě třetí místa. Nejlépe si vedla Vezzana
Následuje další z elitních evropských hřebců Sea the Stars (Cape Cross) s 19 blackltype vítězi, jen o jednoho méně mají Night of Thunder (Dubawi) a Frankel (Galileo). Stejného počtu ale dosáhl i otec Queen of Beaufay Zarak (Dubawi), který je bezpochyby jedním z nejslibnějších mladých plemeníků v Evropě.
Předpokládám, že drtivá většina jmen z 39 nejúspěšnějších plemeníků vám něco říká, ale v seznamu najdete dvě jména, která vám mohou znít cize. Prvním z nich je jmenovec trenéra DS Pegas hřebec Török (Singspiel) a druhým hřebec Luxor (Dustant Relative). První je irským rodákem, druhý se narodil v Turecku, kde oba úspěšně běhali a nyní velmi úspěšně působí v chovu. Luxor dokonce stanovil nový turecký rekord v počtu tamních Gr.1 vítězů a je považován za nejlepšího plemeníka v turecké historii. (miv)
Plemeníci podle počtu blacktype vítězů v Evropě v roce 2024
zdroj: Stallionguide.com
Před 65 lety přišel do Napajedel L'Amiral. Skvělý plemeník a ještě lepší mateřský otec
Pomineme-li období prvních let budování Hřebčína Napajedla pod dohledem Aristida Baltazziho, nepřišlo do našeho chovu moc zajímavějších plemeníků než ten, který do Napajedel dorazil na druhý vánoční svátek roku 1959. Tehdy branou našeho nejslavnějšího chovu projel kamión, v němž stál dvanáctiletý hnědák francouzského původu L'Amiral. Syn vítěze Grand Prix de Paris Admiral Drake (Craig An Eran) a Vatellorovy dcery Hurrylor přišel do Československa po úspěšné dostihové kariéře i příznivém přijetí francouzskými chovateli, které po odchodu hřebce do Československa vyústilo v zajímavé výsledky i v tamním chovu.
V roce 1947 v chovu paní Volterrové na Haras de l'Orme narozený L'Amiral běhal od dvou do pěti let na francouzských, ale také anglických drahách. Třídu ukázal hned v první sezóně, o čemž svědčí tehdejší třetí místo v Grand Criterium, dnešním Gr.1 dostihu. Jako tříletý vyhrál Prix Hocquart na 2400 metrů (dnes Gr.2) a Priix de Ferriers, cenná byla i jeho druhá místa v dalších dostizích, nyní klasifikovaných jako grupových, Prix Eugene Adam a Při Greffulhe. V říjnu se dokonce postavil na start Prix de l'Arc De Triomphe, dnešním nejvýznamnějším dostihu Evropy, a ani tam se neztratil, když finišoval třetí. První ze dvou vítězství v něm tehdy získal legendární Tantiéme, syn plemeníka Deux pour Cent, též dříve působícího v Napajedlích. A jistě stojí za zmínku i fakt, že druhý doběhl tříletý Alizier, syn plemeníka Téléférique (Bacteriophage), otce nejlepšího poválečného koně Československa Liberála. Když už spojujeme L'Amiralovu kariéru s koňmi, kteří ovlivnili český chov, nesmíme zapomenout ani na L'Amiralův start v Epsom derby (záznam). Pozdější napajedelský plemeník se v něm sice neumístil, vítězství si však odnesl Djebelův syn Galcador, jehož dceru Corteganu v roce 1962 koupil v Deauville Lerche pro napajedelské stádo.
Později napajedelský plemeník L'Amiral, vzpínající se před zraky královny, mladíčka Piggota i Colomba psí dečky z Někdo to rád horké
Ve čtyřech letech L'Amiral zvítězil v Grand Prix du Printemps na 2400 metrů a Prix Carravala na distanci 2800 metrů, získal též třetí místo Grand Prix de Deauville a Grand Prix de Saint-Cloud. Znovu se vypravil i do Epsomu a tentokrát zabodoval, když v Coronation Cupu, který opanoval legendární Tantiéme, skončil čtvrtý. Ve své poslední sezóně L'Amiral získal Shewsburry Stakes a vylepšil umístění z Coronation Cupu,v němž finišoval třetí. Celkem za svou kariéru získal z 22 startů 5 vítězství a 9 umístění.
L'Amiral (na bariéře) finišuje třetí v Prix de l'Arc de Triomphe. Vítězé Deux pour Centův syn Tantiéme
Krev, která žije dodnes
Po skončení dostihové kariéry jej paní Volterrová zařadila do vlastního chovu, v němž L'Amiral připustil celkem 70 klisen. A nevedl si rozhodně špatně. Jeho nejlepší potomek valach Sailor dvakrát zvítězil v Grand Prix de Deauville, vyhrál též Prix Maurice de Nieuill a získal celou řadu cenných umístění včetně třetího místa v Prix Jean Prat, dnes dostihu Gr.1 klasifikace. Do análů světového chovu se však L'Amiral zapsal především prostřednictvím své dcery Belle Angevine, vítězky jednoho dostihu, prodané v roce 1962 na keenelandské November Sale za 5.700 dolarů.
Belle Angevine, kterou pro svůj chov získal jeden z tehdejším velikánů Nelson Bunker Hunt, dala v chovu vítězku Poule d'Essai des Pouliches a Prix de Diane, tedy francouzské JCK a Oaks Gazalu, ověnčenou titulem šampiónky tříletých klisen sezóny 1967. Ještě lépe si Gazala vedla v chovu, v němž dala šampióna dvouletých a Gr.1 vítěze Mississipiana (Vaguely Noble), premianta Irish St. Leger Gonzalese (Vaguely Noble), v amerických grupových dostizích bodujícího Best of Both (J.O. Tobin) a především vítěze francouzského derby hřebce Youth (Ack Ack).
Youth v barvách Nelsona Bunker Hunta vyhrál 8 z 11 startů, uspěl též v Prix Lupin, Washington D.C. International či Prix Greffulfe a později se stal velmi úspěšným plemeníkem, mj. i otcem vítěze Epsom derby Teenoso. Jedním ze 124 vítězů, které v chovu dal, byl i hnědák Turn Back the Time, který krátce působil i v našem chovu. A pokud připomínáme tuzemské plemeníky, nesmíme zapomentout ani na další dceru Gazaly klisnu Expediency (Vaguely Noble), v roce 1980 prodanou na dražbě chovných klisen v USA za 925 tisíc dolarů, která o 4 roky později přivedla na svět vítěze Badener Meile (Gr.3) Bin Shaddad (Riverman), který tři sezóny působil v chovu Vítězslava Vandy.
Plemeník evropského kalibru
Koupí L'Amirala získala Napajedla plemeníka evropského kalibru a dala mu velmi dobrou příležitost. Během sedmi sezón v moravském hřebčíně hřebec připustil 140 tamních matek, dalších 8 klisen k němu poslali ostatní chovatelé, ze kterých se podle dat Františka Lercheho narodilo 31 hřebečků a 36 klisniček. Větší využití limitoval jen L'Amiralův charakter. Lerche jej v publikaci Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla popisuje jako hřebce nervózního temperamentu se zákeřnou povahou, kterou zdědil po svém otci Admiral Drake.
L'Amiral v Napajedlích
I přesto se dokázal v našem chovu uplatnit naprosto mimořádným způsobem. Ač žádnému z jeho potomků se nepodařilo zvítězit v Československém derby, ve zbylých klasických dostizích získali jeho potomci 7 vítězství. Moloděc v roce 1964 uspěl v Saint Leger, o rok později Litava zvítězila v Jarní ceně klisen a v roce 1966 dcera Dvina vyhrála nejen Jarní cenu klisen, ale též Velkou jarní cenu (v mrtvém doběhu s Corvetem) a Memoriál ing. Bohumila Tichoty (Oaks). Další dvě klasická vítězství zaznamenal L'Amiral v roce 1969, v němž Lastura zvítězila v Jarní ceně klisen a Lyže opanovala Oaks.
Century, Bohyně Lucretia, Lyže & spol.
Skutečnou perlou se však ukázal především v roli otce matek. Jeho dcera Bohyně, na dráze nijak výjimečná, doplnila k výčtu klasických úspěchů i kýžené derby, který vyhrál její syn Bohatier (Hviezdar), ještě mnohem více slávy však L'Amiralovi přinesla v roce 1968 narozená vnučka po polském Balustrade z Ceres (L'Amiral). Původně pojmenovaná Censura, záhy rychle přejmenovaná na Century, vyhrála Jarní cenu klisen, Velkou jarní cenu i Oaks a po sezóně byla zvolena historicky prvním Koněm roku. V chovu pak založila mimořádnou rodinu, ze které vzešel nejen derby vítěz Cedros (Mehari), ale i famózní Centurie (Lincoln) či výtečný Census (Amyndas) a celá řada dalších špičkových koní.
Skvělou matkou se ukázala také Lyže, matka Lysandera (Silver), Lýkovce (Donald), Lymphe (Waidwerk) a především Lucretie (Negresco), umístěné ve čtyřech klasických dostizích včetně třetího místa v derby, posléze matky druhé z derby, Oaks i St. Leger Lucinky (Northern) a báby šampióna Lucreta (Sectori).
Z L'Amiralových dcer se narodila řada dalších hvězd československého turfu jako Lorenzo (Arcaro), Oáza (Royal David), Vitamin (Wiesenklee), Valid (Arcaro), Divizna (Behistoun), Mayor (Royal David) a početný je též zástup jeho v chovu úspěšných vnuček i pravnuček.
Po sedmi sezónách v napajedelském chovu byl především kvůli charakteru L'Amiral v srpnu 1966 zapůjčen a později i prodán hřebčínu Drůběžnictví Xaverov, kde 23. února 1970 uhynul.
Miloslav Vlček
Před 62 lety dostal český turf mimořádný dárek. Jeho stopy jsou patrné dodnes
Vánoční dárky mají různé podoby. Ten, který československý stát nadělil před 62 lety napajedelskému hřebčínu, měl podobu 11 plnokrevných klisen, nakoupených pro náš největší chov na dražbě v Deauville. Do Československa tyto klisny přišly právě na Štědrý den 24. prosince 1962 a na dlouhá léta výrazně ovlivnily nejen chov Hřebčína Napajedla, ale velmi silně se na několik generací propsaly i do podoby československého turfu. Mimo jiné i třemi vítězi našeho derby.
Byl to první velký poválečný nákup chovných klisen, jehož cílem bylo oživit mateřské stádo v Napajedlích. František Lerche, který o rok dříve převzal řízení napajedelského hřebčína, před lety ve vyprávění, zaznamenaném Antonínem Jelínkem a zveřejněném v Dostihovém zpravodaji 7/1980, nutnost nákupu vysvětloval právě potřebou nové krve. "Krev se neosvěžovala, vařilo se z toho, co bylo doma. Hřebčín nutně potřeboval plemeníka. Hřebci byli tenkrát relativně levní, ovšem pro nás, kteří jsme neměli peníze, byly jejich ceny i tak nedostupné. Tak jsem uvažoval: Hřebce koupit nemůžeme. Nakoupíme březí klisny a z narozených hříbat bude snad polovina hřebečků. Z těch se některý uplatní na dostihové dráze a bude ho možno použít v chovu." Jak však později Lerche poznamenal, nebyl to správný předpoklad. "Neuvědomil jsem si, že dostihy u nás nejsou svou kvalitou vlastně žádnou zkouškou výkonnosti. To jsem si však uvědomil až později..."
Kapka u nosu mohla přijít draho
První nákup v době, kdy výjezdy na dražby do západní Evropy byly pro většinu populace nemyslitelné i pokud by se chtěli jen podívat, s sebou nesl svá rizika. Jak Lerche později přiznal, "o zahraničních dražbách jsem ve skutečnosti nevěděl nic." Na dražbu se tak vydal s podporou zástupce tehdejšího podniku zahraničního obchodu Koospolu, nicméně ani ta mu nezabránila ve faux pas, k němuž v dražební hale došlo. Lerche, zvyklý na systém dražby v Napajedlích, byl tamním stylem dražení hned v úvodu velmi zaskočen a málem se mu vymstil. "Musím říct, že v Deauville nevedou dražební terčíky. Dražitel doslova instinktivně vyhledává kupce a reaguje na sebemenší pohyb. Chtěl jsem si kapesníkem utřít kapku u nosu a tím mě okamžitě pojal do dražby. S hrůzou jsem čekal, jestli někdo přihodí, protože první kůň, kterého bych takto koupil, by byl valach! Naštěstí poslední zájemce přihodil ještě sto franků a vysvobodil mě. Do konce dražby jsem se už neodvážil zvednout kapesník k nosu."
Cortegana, první Lercheho nákup v Deauville
Začátky byly těžké i jinak. Lerche brzo zjistil, že klisny, které chtěl koupit v první řadě, nezíská. "Vyvolávací ceny byly mnohem vyšší, než byl můj limit. Nemohl jsem soupeřit ani s ředitelem hřebčína Agy Khana, který seděl kousek pode mnou vedle své manželky, zdobené platinovými skvosty a brilianty, které se hodily k jejímu perziánovému kožichu, natož s Japonci, kteří bezstarostně zvedali ceny a nakupovali za rekordní částky." Po tomto poznání Lerche změnil taktiku. "Především jsem se zaměřil jen na předznamenané klisny a dražil vždy jen do limitu, který jsem měl k dispozici. Úlovkem prvního dne pak byla klisna Cortegana a halou znělo oznámení: ´Klisnu Corteganu koupil pan Koospol z Prahy, Československo.´"
Ceny zveřejněné až o 18 let později
První napajedelský úlovek rozhodně nebyl nezajímavý. Cortegana (Galcador) ze slavného chovu Marcela Boussaca byla klisnou s vysokou koncentrací tehdy špičkové krve: byla 3x3 prochována na Djebelova otce Tourbillona, 3x4 na Nearcova otce Pharose, navíc pocházela z rodiny Tourbillonovy matky Durban (Durbar), na níž byla 4x4x4 prochována. Vynikající byl i její otec Galcador (Djebel), který vyhrál anglické derby a doběhl druhý z Poule d'Essai des Poulains.
Čeští zástupci vedení Lerchem, na jejichž popud dražitel následně opravil svá hlášení z "pana Koospola z Prahy" na Státní hřebčín Napajedla, po Corteganě získali ještě dalších 10 matek. Dlouho nebylo veřejně známé, za kolik Lerche vlastně klisny zakoupil a Lerche na dotazy, kolik klisny stály, záměrně neodpovídal. "Tazatelé si snad mysleli, že jsem vázán nějakým státním tajemstvím," vysvětloval 18 let poté, kdy poprvé byly ceny klisen zveřejněny. "Nic takového. Prostě jsem nechtěl nákupní ceny zveřejnit, protože by to mohlo rozdělit klisny na "dobré" a "špatné". Myslím, že jsem měl pravdu."
Z dnešního pohledu můžeme říct, že přece jen lze najít určitou závislost mezi cenou klisny a úspěchy rodiny, kterou zde založila, jak naznačuje výše uvedená tabulka se seznamem klisen a největšími úspěchy rodiny. Většina z nich ale ve své době hrála podstatnou roli a formovala tehdejší chov i dostihový provoz u nás. A nejen prostřednictvím rodin.
Jak Lerche původně plánoval, s výjimkou jediného Crana (Cambremer) všichni hřebci, kteří do Československa dorazili "in utero" v tělech matek, dostali příležitost v chovu. Flox (Cambremer) z Flower Pie sice působil jen v zemském chovu, Donald (Norman - Donadola), Coral (Krakatao - Coralyse) a Calé (Tanerko - Caléche) v plnokrevném. Velmi užitečným plemeníkem byl především vítěz Saint Leger Donald, mj. otec zimního favorita a později též solidního plemeníka Silvanera.
Coral sice absolvoval jen 4 starty, z nichž 3 včetně Ceny zimního favorita proměnil ve vítězství, ale navzdory krátké kariéře dostal i on šanci v chovu a to dokonce v Napajedlích. Bohužel hřebec, který byl prvním zástupcem dnes vládnoucí Nearcovy dynastie v našem chovu, předčasně uhynul na zauzlení střev v 8 letech. Byla to škoda, protože se ukazoval velmi nadějně a dobře si vedly v chovu i jeho dcery. Jednou z nejúspěšnějších byla vítězka Velké červnové ceny a druhá ze třech klasických dostizích Valeriána, později matka vítěze Velké jarní ceny Vagraje (Behistoun).
Do plnokrevného chovu si našel cestu i Calé a ač v něm nijak neproslul a většina pamětníků si z jeho nepočetné potomstvo pamatuje jen kvůli problematickému charakteru, v jednom směru dosáhl naprosto výjimečného úspěchu. Jeho dcera Heraldika dala po Caramelovi, synovi Cranory, hřebce jménem Heraldik, který měl mimořádný význam v teplokrevném chovu ve světě. Několik jeho potomků uspělo i na Olympijských hrách a ve své době byl považován za nejlepšího plnokrevníka v teplokrevném chovu.
Přežije alespoň Relation?
Ač se každé zakoupené klisně či některé z jejích dcer podařilo dát jedničkového koně, dnes už většinu z nich v našem chovu nenajdeme. Zachránit by se mohla už jen jediná - rodina založená klisnou Relation. Klisna z chovu slavného francouzského chovatelé Duprého sama dala vítěze Československého derby Reliefa (Masis) a v naší modré stuze uspěl o pár generací později i její prapravnuk Regulus (Lincoln). Do historie se zapsala i Regulusova matka Redakta (Dakota), trojnásobná klasická vítězka, ale především nejlepší starší klisna v SRN v roce 1985, kde se stala prvním a dosud jediným českých odchovancem, který zvítězil v blacktype dostizích. Historickým mezníkem bylo i vítězství Redaktina pravnuka Renny Storma (Stormy Jail) v 52.000 € Quinté+ handicapu ve Francii.
Redakta a její syn Regulus, pozdější vítěz Československého derby. Foto Jana Filipská
V loňském roce byla ještě připuštěna praprapravnučka Relation tehdy jedenadvacetiletá Renaissance (High Extreme), působící v chovu Hřebčína Vlachovice, ale zůstala jalová. Jestli zároveň zůstane poslední zástupkyní rodin, založených z nákupů roku 1962, ukáže tato či příští sezóna. V Česku ještě najdeme několik klisen z této rodiny, takových, které letos běhaly (například Rachel, Renasi, Rapedolka, Reggiemi, Rumělka či Roxette), tak i takové, které na první start čekají. Snad se mezi nimi najde nějaká, která dokáže rodinu a s ní odkaz Lercheho legendárního nákupu, v našem chovu udržet.
Miloslav Vlček
Ponntos při pokusu o dubajskou obhajobu čtvrtý, Luka ukázal v Deauville dalšího nadějného dvouletka
Po tříměsíční pauze se na dráhu vrátil úřadující Kůň roku i předběžný favorit pro volbu letošní sprinter Ponntos (Power). Svěřenec Miroslava Nieslanika se přesunul z Tušimic do Dubaje, aby se pokusil o obhajobu loňského vítězství v listed sprintu na 1000 metrů o půl miliónů dirhamů, pro který do jeho sedla angažovala stáj MUDr. Evy Nieslanikové irského žokeje Pata Cosgrave.
Do Ertijaal Dubai Dash Sponsored By Emaar (L, 3+, 1000 m) nastupoval český zástupce v pozici třetího favorita v kurzu 7:2. Nejúspěšnějšího sprinterovi české historie se ale tentokrát nevydařil start tak jako obvykle a na čelo se dostal až do dvoustech metrech. Zhruba v polovině dostihu jej Cosgrave začal vyjíždět, 400 metrů před cílem se na něj dotáhl druhý favorit dostihu COVER UP (Exceed And Excel), od mezníku 200 metrů ale začal český zástupce slábnout a 100 metrů před cílem přes něj přešli také favorizovaný Bilhayl (Shamardal), který loni za Ponntosem skončil druhý, a ještě outsider Bombay Bazaar (Kodiac) a Ponntos skončil čtvrtý, 2 1/4 délky od vítěze. Ten vyběhl čas 0:55,94, o necelou sekundu lepší než loni Ponntos. Za čtvrté místo získal český zástupce 25.000 dirhamů, což je přes 150 tisíc korun.
Luka ukázal dalšího nadějného dvouletka
V posledních dnech představila bošovická centrála ve Francii několik nadějných dvouletků a dalšího slibného koně pro příští klasickou sezónu ukázal Václav Luka mladší dnes v Chantilly. Debutující Yamanaka (Sottsass), který před třemi týdny odmítl vstoupit do startovacích boxů, dnes s Hugo Besnierem finišoval proti rozběhaným soupeřům třetí, 3/4 délky od druhého, v Classe 2 Prix de la Grande Folie (2, 1900 mAW, 34.000 €, záznam).
Stejně stará Calla Fonda (Hello Youmzain) skončila sedmá v maiden Prix du Jardin des Cascades (2 kl., 1600 mAW, 30.000 €) a vítěz Velké ceny Prahy Bellator (Havana Grey) skončil desátý v Classe 2 Prix du Chateau du Heron Blanc (4+, 1600 mAW, 27.000 €).
Miloslav Vlček
Někdejší šampión sprinterů Mikesh končí chovnou kariéru. Po sedmi letech v chovu
Byl jedním z nejúspěšnějších sprinterů v historii českého turfu. Třikrát v řadě byl zvolen jejich šampiónem, dokázal se navíc opakovaně umístit i na blacktype scéně v Německu a Itálii, což žádný jiný sprinter před ním nepředvedl. Po šesti sezónách na dráze odešel hnědák MIKESH (Majestic Missile) do chovu u Josefa Pšurného v Uherském Ostrohu, kde strávil sedm připouštěcích sezón a jak se zdá, ta letošní, během níž připustil 4 plnokrevné klisny, byla jeho poslední.
“Měl dlouhodobé zdravotní problémy, s nimiž dokázal hrdinně běhat, ale zhoršují se. Ještě by jej měl prohlédnout veterinář, ale i vzhledem k dosavadním výsledkům jeho potomků už s největší pravděpodobností připouštět nebude,” uvedl pro naše stránky hřebcův spolumajitel Ladislav Nagy, který se významně podílel i na Mikeshově přípravě během hřebcovy dostihové kariéry.
Ta byla skutečně bohatá - během šesti sezón od tří do osmi let absolvoval 41 startů, 8 z nich proměnil ve vítězství, osmkrát finišoval na druhém místě a získal i stejný počet třetích míst, přičemž svému majitel syndikátu Kelso Stables vydělal 1,630.325 Kč. Jeho forma rostla postupně, ale už na konci tříleté sezóny dokázal obsadit druhé místo v Českomoravské ceně. Ve čtyřech letech vyhrál svou první jedničku - Cenu Mikrop Čebín a.s., v pěti nejenže zvítězil ve sprinterském vrcholu tuzemského kalendáře Svatováclavské ceně (I.k.), ale získal i druhé místo v listed Hoppegartener Fliegerpreis v Německu. V následujících sezónách získal ještě tři blacktype umístění a také triumf v populárním Gomba handicapu.
Nepřehlédněte: Milník mezi chovateli. Jiří Trávníček jako první tuzemský chovatel překonal Hřebčín Napajedla
V roce 2018 začal připouštět v chovu Josefa Pšurného, ale postupem času se ukázalo, že nebyl schopen vlastní sprinterské vlohy předávat svým potomkům. Ve čtyřech ročnících, které dosáhly dostihového věku, měl 9 startujících potomků (dalších 11 Jockey Clubem registrovaných potomků nevyběhlo), z nichž se žádnému nepodařilo zvítězit a jen 3 dosáhli na dotované umístění. Nejlépe si z nich vedli dva letošní tříletí - Cenzána, která získala 6 umístění z 11 startů a vydělala 27.050 Kč a Reggiemi, která dosáhla stejného počtu umístění ze 7 startů a získala 25.575 Kč.
“Nyní jej bude čekat důchod,” říká na konto další budoucnosti hřebce Nagy, který je rozhodnut zajistit patnáctiletému Mikeshovi důstojný zbytek života. “Pan Pšurný projevil přání, aby u něj dožil, za což jsem rád,” dodává, a tak bývalý hvězda českého turfu a miláček chuchelského publika zůstane v prostředí, na které je zvyklý.
Miloslav Vlček
foto Magda Hamříková
Milník mezi chovateli. Jiří Trávníček jako první tuzemský chovatel překonal Hřebčín Napajedla
V záplavě všech šampionátů a žebříčků hodnotících uplynulou dostihovou sezónu na českých drahách, jak je nabízí stránky Jockey Clubu ČR, trochu zapadla jedna zlomová událost. Šampiónem chovatelů podle celkového zisku na rovinách i na překážkách se letos stal Jiří Trávníček, jehož odchovanci v Česku vydělali téměř 2,3 miliónu korun. V polistopadové historii se tak stalo vůbec poprvé, kdy tuzemský chovatel dokázal v tomto žebříčku překonat dlouhá léta kralující Hřebčín Napajedla.
Ač se napajedelský skalp zdá být méně cenný v době, kdy historicky nejúspěšnější chovatel naší země už chovatelskou činnost nevykonává, nadále jsou Napajedla největším chovatelem, alespoň pokud velikost poměřujeme počtem odchovanců, které má na dostihové dráze. Letos mu na našich drahách startovalo 43 koní, což je téměř čtyřnásobek oproti Trávníčkovým 11 a téměř trojnásobek oproti chovateli s druhým nejvyšším počtem odchovanců, jímž s 15 koňmi byla společnost Acton s.r.o.
Trávníček navíc není jen v čele šampionátu, ale prostřednictvím svého francouzského hřebčína Haras de Beaufay mu náleží také šestá příčka. Zatímco pod vlastním chovatelovým jménem běhají především koně narození před rokem 2019 (výjimkou jsou snad jen tříletá Nikoleta (Holy Roman Emperor) a čtyřletý Storm of Beaufay (Kap Rock)), od zahájení činnosti francouzského hřebčína mají Trávníčkovi odchovanci v kolonce chovatel uvedeno Ecurie Haras de Beaufay.
Nepřehlédněte: Rolando opouští český chov. Campanologistův syn byl na rok pronajat na Slovensko
Ti už dnes početně i na českých drahách početně převyšují koně, u nichž je jako chovatel uveden přímo Jiří Trávníček, v letošním roce však především díky Godfreyovi (Great Pretender) se starším koním dařilo víc a dovedli Trávníčka až na vrchol kombinovaného šampionátu chovatelů podle celkového zisku.
V polistopadové historii našeho chovu se stalo pouze dvakrát, že by Hřebčín Napajedla někdo v celkovém šampionátu chovatelů překonal. Poprvé k tomu došlo v roce 2009, kdy se šampiónem chovatelů stala polská SK Moszna. Bylo to v době vrcholících aktivit polských chovatelů a jejich odchovanců na našich drahách, kdy Moszna tehdy měla v Česku 21 startujících odchovanců (Napajedla 123) a mezi nimi i vítěze Velké pardubické Tiumena (Beaconsfield). O osm let později Napajedla překonal anglický Carmel Stud, a to díky jedinému koni, jímž byl taktéž vítěz Velké pardubické - No Time To Lose (Authorized). Tehdy měla Napajedla na dráze už "jen" 67 odchovanců... (miv)
Šampionát chovatelů v Česku podle zisku na rovinách a překážkách
zdroj: Jockey Cub ČR
Rolando opouští český chov. Campanologistův syn byl na rok pronajat na Slovensko
Po čtyřech sezónách v českém chovu, byť z úvodní stihl jen malou část, opouští tuzemský chov desetiletý plemeník ROLANDO (Campanologist). Jeho majitel Viktor Eichler, u něhož na farmě ve Světlicích hřebec dosud působil, Rolanda na jednu sezónu pronajal na Slovensko. Tam bude stát v chovu Jana Kuchárika v Belé pri Martině, od něhož a s ním spolupracujícího chovatele by měl hřebec dostat 4 klisny. Kolik dalších slovenských matek k němu najde cestu ukáže až připouštěcí sezóna.
Eichlera, který Rolanda nabídl prostřednictvím Katalogu plnokrevníků, vedla k pronájmu hřebce především snaha trochu si uvolnit ruce, aby vedle svého civilního zaměstnání měl čas na další rozvoj farmy ve Světlicích. Tam se Rolando dosud těšil solidnímu zájmu chovatelů - letos připustil desítku klisen, z nichž devět zabřezlo.
Rolando sice přišel do českého chovu už v roce 2021, ale až v průběhu připouštěcí sezóny, a stihl připustit jedinou klisnu, která navíc nezabřezla. První ročky má tak až letos a kolekce 5 potomků v příštích sezónách naznačí, jak si Rolando jako plemeník povede.
Nepřehlédněte: Vzpomínky Jaroslava Houry 50 let na dostihové dráze. II. část - Poprvé v Chuchli
Na dráze byl úspěšným středotraťařem, jehož největším úspěchem bylo vítězství v listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrů, kde na jeho kontě skončil mj. i nejbohatší rovinový kůň české historie Subway Dancer. Hřebec je synem Gr.1 vítěze Campanologista (Kingmambo), který sice uhynul pouhé dva roky po zařazení do chovu, přesto dokázal dát dva Gr.1 vítěze. Hřebcova matka Rosa di Brema (Lomitas) založila skvělou rodinu, z níž pravidelně v posledních letech vycházejí pravidelně koně blacktype úrovně včetně vítěze Sprint Cupu (Gr.1) Regionala (Territories), vítěze Derby Italiano (Gr.2) Tokyo Golda (Kendargent) či slibně začínajícího plemeníka Fa Ul Sciur (Farhh).
V Česku hřebec připouštěl za 18.000 Kč za březí klisnu. Slovenský poplatek ještě nebyl na pevno stanoven, neměl by však překročit hranici 400 €, tedy cca 10 tisíc korun. (miv)
Francis Gold slovenským Koněm roku, další tituly šampiónů získali Gasparini a Worth Choice
Páteční Galavečerer slovenského turfu udělal definitivní tečku za tamní dostihovou sezónou 2024. Vedle vyhlášení již známých šampiónů uplynulé sezóny podle získaných vítězství galavečer především odtajnil výsledky ankety 120 majitelů, trenérů, jezdců a dostihových expertů o nejlepší koně uplynulé sezóny, ale i o jezdce a trenéra roku. Výsledky potvrdily úspěšnost českých koní na slovenských drahách, když si z Bratislavy odvezli pět titulů šampiónů včetně toho nejhodnotnějšího.
Ten získala tříletá hnědka Francis Gold (Kodiac), reprezentující mladou českou stáj OZ Roza s.r.o. pana Františka Rozy, která především díky triumfu ve Slovenském derby, doplněném vítězstvím v tamním Oaks, druhým místem v Ceně Arvy a třetím ve Veľké októbrové ceně dostala 29,2% hlasů a těsně porazila dalšího zástupce klasického ročníku domácího Boulevard Blanqui (Ultra).
Vendulou Korečkovou připravovaná klisna si navíc z Bratislavy odvezla titul Nejlepší tříletá klisna, který získala s velkým náskokem. Dav tituly si z Bratislavy odvezl také tým předloňského Koně roku ČR Gaspariniho (Eagle Top), který byl vyhlášen jak Nejlepším vytrvalcem, tak získal i titul Nejlepší starší kůň. V kategorii Nejlepší sprinter obhájil loňské vítězství Worth Choice (Worthadd), který své kategorii dominoval naprosto suverénně, když získal 75% hlasů, nejvíc ze všech vyhlášených šampiónů.
Jezdcem roku se stal Jaroslav Línek, trenérkou Zuzana Kubovičová a jako talent roku byla vyhlášena česká jezdkyně Sofie Kvízová. Za mimořádný přínos dostihovému sportu obdrželi čestné plakety Margita Firbasová, dlouholetá zaměstnankyně někdejšího PP Šamorín a později dostihový rozhodčí a pan Ivan Uhrovčík, dlouhá léta působící jako rozhodčí u váhy. (miv)
Výsledky ankety:
Nejlepší dvouletá klisna:
1. LOCH SWAN (Gregorian) (34,2% hlasů), majitel: FeD, spol. s r.o., trenér: Jozef Chodúr
2. Rain Bee (24,2%), 3. Bella Mimi (17,5%)
Nejlepší dvouletý hřebec/valach:
1. IWANHOE (Fascinating Rock) (36,7%), MPL Racing, Marián Štangel
2. Wictor (30%), 3. Moon in Pink (25%)
Nejlepší tříletá klisna:
1. FRANCIS GOLD (Kodiac) (51,7%), OZ Roza s.r.o., Vendula Korečková
2. Ninna Best (16,7%), 3. Eskadra Zero (10%)
Nejlepší tříletý hřebec/valach:
1. BOULEVARD BLANQUI (Ultra) (73,3%), Stajňa Egl, Zuzana Kubovičová
2. Hájek (13,3%), 3. Termini (5,8%)
Nejlepší starší klisna:
1. MUSTELA (War Command) (56,7%), Dermek Racing/VeVe Racing, Jaroslav Línek
2. Free Folie (17,5%), 3. Blue River (15%)
Nejlepší starší hřebec/valach:
1. GASPARINI (Eagle Top) (46,7%), TIPPLER Group s.r.o., Jan Demele
2. Manatan (28,3%), 3. Worth Choice (10,8%)
Nejlepší sprinter:
1. WORTH CHOICE (Worthadd) (75%), Vasury Kolesa, Štěpánka Myšková
2. Capitano (11,7%), 3. Little Lord (4,2%)
Nejlepší mílař:
1. BOULEVARD BLANQUI (Ultra) (47,5%), Stajňa Egl, Zuzana Kubovičová
2. Manatan (18,3%), 3. Mustela (10%)
Nejlepší vytrvalec:
1. GASPARINI (Eagle Top) (35%), TIPPLER Group s.r.o., Jan Demele
2. Francis Gold (23,3%), Ninna Best (15%)
Nejlepší kůň slovenského chovu:
1. BLUE RIVER (Fairlypi) (23,3%), Stajňa Caruso, Jaroslav Línek
2. Rhapsody (15,8%), Anika (15%)
Nejlepší proutěnkář:
1. MARANELLO ROSSO (Al Wukair), Lokotrans Slovakia, Marián Štangel
2. Falcon X (23,3%), Celestine (10%)
Nejlepší steepler:
1. FORT RYAN (Ryan), MPL Racing, Jaroslav Brečka
2. Hakimpour (20%), 3. Iarak (10,8%)
KŮŇ ROKU:
1. FRANCIS GOLD (Kodiac) (29,2%), OZ Roza s.r.o., Vendula Korečková
2. Boulevard Blanqui (27,5%), 3. Gasparini (15,8%)
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »