Komentáře

Česky

Josef Váňa slaví významné jubileum

Legenda českého dostihového sportu Josef Váňa dnes slaví sedmdesáté narozeniny.    Josef Váňa jako trenér a jezdec vyhrál celkem devatenáctkrát Velkou pardubickou mezi lety 1987 (kdy získal první se svých vítězství v sedle Železníka) a 2019 (jako trenér zapsal jedenáctý úspěch zásluhou Theophila) a vytvořil tak zřejmě nepřekonatelný rekord nejznámějšího českého dostihu.

Frankel nebo Baaeed…?

Čtyřletý Baaeed (Sea the Stars) je poslední dobou čím dál více srovnáván s fenomenálním Frankelem (Galileo), jehož čtyřletou kariéru aktuálně de facto kopíruje. Zásadním rozdílem je, že Frankel byl nepochybně rannějším koněm, neboť kariéru zahájil již jako dvouletý a již v tomto věku se dokázal prosadit na nejvyšší scéně, když vyhrál Dewhurst Stakes, jako tříletý pak na jaře přidal i klasický triumf v 2 000 Guineas a Sussex Stakes vyhrál poprvé jako tříletý.

Ohlédnutí za letošním ročníkem klusáckého Elitloppetu ve Švédsku

Krajina galského kohúta je v klusáckom športe na rozdiel od cvalového v Európe dominantná. Všetky čísla a štatistiky prezrádzajú  monopolné postavenie. Za nimi je v klusáckom rebríčku Švédsko, tretia priečka patrí Taliansku. Vo Francúzsku je najsledovanejším klusáckym magnetom koncom januára na rozsiahlom parížskom  hipodróme Vincennes Prix d' Amérique;  určená pre 4-11-ročné  klusáky na 2700 m (štart z otočky) s prémiou rovných milión eur. Vo Švédsku je kultovým zápolením koncom mája na klusáckom závodisku Solvalla neďaleko Štokholmu Elitloppet. Už 71.edícia bola vypísaná obvykle, ide o dostihy na pozvanie. Dve rozjazdy na 1609 m s ôsmimi účastníkmi, z každej postupujú prví štyria do finále. V oboch batériach je vyčlenených na výhry  v prepočte 58 503 eur. Vo finále bojoval oktet  šprintérov o lukratívnych 989 626 eur (v prepočte zo švédskych korún).

Pardubická hala: Dostihy přijdou zkrátka?

Projekt nové haly v Pardubicích v těsném sousedství pardubického závodiště v minulých dnech vyvolal řadu emocí.  Majitel hokejového  Dynama Pardubice Petr Dědek  přišel s odvážným projektem stánku, který by se v Pardubicích měl stát jednou z nejmodernějších hal v Evropě. V těsném sousedství závodiště by měl vyrůst kolos, který podle jeho zastánců přinese městu, hokeji i dostihovém provozu mnoho pozitiv a jistot do budoucnosti.

Odešel "plemeník plemeníků"

Jak informoval coolmorský hřebčín, ve věku 23 let odešel Galileo, asi nejvýznamnější plemeník světa v posledních 15 letech. Vítěz Derby z roku 2001  pro svého majitele pršel skvělou dostihovou kariérou v čele s triumfem v Derby roku 2001, ještě podstatně významnější roli měl  ale jako plemeník. Majitel coolmorského hřebčína John Magnier o něm řekl, že mimořádný plemeník za sebou nechal potomstvo nebývalých rozměrů a kvality.

Sedmdesátiny Františka Holčáka

K sedmdesátinám Františka Holčáka

Petr Feldstein

  Čerstvý jubilant František Holčák, který 6. června 2021 přešel do kategorie statných sedmdesátníků, má dodnes z pochopitelných důvodů nostalgický vztah ke koni, který dal po čase jméno jeho dostihové stáji. V roce 1986 vyhrál jako ne kdovíjak známý trenér z Velkých Karlovic díky němu, Valenciovi, který triumfoval pod jezdcem Karlem Zajkem, poprvé Velkou pardubickou. 

Vzpomínka na Chrise Richnera

Švýcarský občan Chris Richner se v České republice objevil kolem roku 1999 a brzy se tu stal významným majitelem dostihových koní. Zpočátku bylo jeho velkou ambicí vyhrát Velkou pardubickou. Řadu dostihových koní vlastnil po vstupu na českou scénu v tréninkových střediscích  v Lysé nad Labem a v Mimoni. Po několika letech dojíždění mezi Švýcarskem a Českou republikou se rozhodl žít převážně v České republice a založil si svého vlastní tréninkové středisko vedené trenérem Pavlem Kinským.

odešel šejk Hamdan

Po odchodu saúdského prince Chalída Abdullaha ztratil dostihový svět v krátkém čase druhého člena elitní skupiny nejvýznamnějších dostihových majitelů minulých dekád. Šejku Hamdanu al- Maktúmovi bylo pětasedmdesát let, a v dostihovém světě se pohyboval více než třicet let. Je starším bratrem dubajského vládce šejka Mohameda al-Maktouma  a v dostizích se svými koňmi vyhrál nejvýznamnější testy na všech kontinentech.

Zemřel Ing. Josef Vraný

Smutná zpráva dorazila ze západních Čech, kde včera ve věku 84 let podlehl krátké nemoci Ing. Josef Vraný. Tento rodák z Opavy, dostihový nadšenec, který svou nezištnou pomocí stál poslední tři desetiletí za úspěchy své dcery, trenérky Pavlíny Baštové z Osvinova, se jako majitel stáje Statek Stráž dočkal úspěchů i na nejvyšší scéně. Sám si nejvíce cenil třetího místa bělouše Chalcedona ve Velké pardubické 1995, přestože dvě jedničková vítězství mu přinesli jiní koně shodně na trati "domácí" Velké karlovarské steeplechase.

Stránky