Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Japan Cup vyhrál Oisin Murphy (video)

V Tokiu se dnes konal letošní ročník Japan Cupu,  který byl ve všech směrech zvláštní edicí nejbohatšího japonského dostihu: Běželo se totiž poprvé bez jediného zahraničního účastníka a navíc před nejslabší návštěvou. Nutno ovšem poznamenat, že nejslabší návštěva v Japan Cupu znamenala 80,826 návštěvníků, a že Japan Cup vyhrál alespoň zahraniční jezdec – čtyřiadvacetiletý britský šampion letošního roku Oisin Murphy.

Murphy vedl k vítězství Suave Richarda, který  se letos umístil na třetím místě v Dubai Sheema Classic a jehož majitelé v příštím roce chtějí s tímto koně startovat také na evropské scéně. Britský šampion se přitom do sedla tohoto koně dostal tak trochu dílem náhody, neboť původně měl v Japan Cupu  jezdit druhého favorita Curren Bouquetd'or,  který nakonec skončil na druhém místě se ztrátou tři čtvrtě délky. Murphy ale nebyl schopen na tříletého Curren Bouquetd'or, a tak nakonec musel jezdit pozdějšího vítěze. Favorizovaný Rey de Oro s Williamem Buickem dokončil jedenáctý

Janáček: Ve Španělsku bude boj až do konce

Tři vítězství ma náskok aktuálně v čele  španělského rovinového šampionátu jezdců Václav Janáček na průběžně druhého muže pořadí Ricarda Sousu. Pětinásobný španělský šampion z minulých let tak dotáhl v posledních týdnech hrozivou ztrátu a zdá se, že ve Španělsku se bude  i letos bojovat o šampionát až do posledních mítinků sezóny. 

Drážďany s třetím místem Boomboom Kiss

Solidní třetí místo v Drážďanech ve vrcholné události posledního dne tamní sezóny, Grosser Herbstpreis der Freiberger (listed, 2200 metrů), získal Adam Florian v sedle Boomboom Kiss stáje Lokotrans. Čtyřletý svěřenec Luboše Urbánka  tak potvrdil formu z vítězství v aukčních dostizích v Hannoveru z konce října a uzavřel sezónu ve velkém stylu. Další čeští zástupci v Drážďanech  nezaznamenali žádný mimořádný úspěch, třetí místo veze ještě trenér Neuberg zásluhou Mo My Dream.  Jezdecké úspěchy zaznamenali ovšem René Koplík 2x), Martin Laube a Filip Minařík. Žádný úspěch sice dnes nezaznamenal Bayjuržan Murzabajev, jeho vedení v čele šampionátu ale i přes dnešní double Thomase Pecheura zůstává pětibodové.

Hongkong: Finále roku 2019 zná účastníky

V Hongkongu byl zveřejněn seznam účastníků letošních Hong Kong International Races, kterými každoročně vrcholí dostihová sezóna na travnatých drahách. Poté, co se na přihláškách pro mítink objevil loňský český Kůň roku Subway Dancer, se v Hong Kong Vase nakonec reprezentant stáje Bonanza neobjeví. Na start se nakonec chystá z Evropy po trojici koní z Irska a Británie a jeden francouzský zástupce. Mezi 14 účastníky je šest vítězů dostihů grupy 1, a nejvyšší mezinárodní rating má domácí Exultant. Ze zahraničních účastníků by měl být největším favoritem svěřenec Aidana O´Briena Anthony van Dyck. Do Hong Kong Sprint letos žádný evropský účastník nenastoupí a konkurenci domácím rychlíkům tvoří hosté z Austrálie a Japonska,  přičemž nejvyšší trating si na start ponese domácí Beat the Clock. V Hong Kong Mile bude mít jedno želízko v ohni Británie (Zaaki) a dvě Aidan O´Brien, jenž vysílá také Circus Maximus, ovšem nejvyšší postavení v ratingu si na start ponese domácí Beauty Generation. Vůbec nejlepším zahraničním koněm na mítinku by měl být podle hodnocení mezinárodních handicapperů Magical, jeden z dvou zástupců Aidana O´Briena na startu Hong Kong Cupu, do kterého míří také francouzská Edisa.  Magical je jediným zahraničním koněm, který ve svém dostihu papírově stačí nad nejlepšími domácími zástupci…

Ricardo vyhrál. Po 12.971.

V sedle Tina City na závodišti San Isidro v Argentině vyhrál žokej Jorge Ricardo svůj 12971. dostih přebohaté  jezdecké kariéry. Populární Brazilec, který je a dlouho bude nejúspěšnějším žokejem historie, pokud jde o počty vítězství, ve svých 58 letech jezdí nyní na argentinských mítincích obvykle jen jeden nebo dva dostihy v programu a zdá se, že jeho útok na metu 13 000 vítězství se nemusí vydařit, každopádně ale Ricardo s každým dalším startem v Argentině poutá značnou pozornost. Z aktivních dostihových jezdců je v historických tabulkách za ním nejvýše další pravidelný účastník argentinských dostihů Paolo Falero, který v minulém měsíci překonal hranici 8600 vyhraných dostihů a to jej pasuje na šesté místo historických tabulek

Myška: Závěrečná spokojenost v Nancy i v Chuchli

 

Úspěšné loučení s letošním rokem má za sebou tréninkové středisko Štěpánky Myškové.  Vítězství v pražské Zimním favoritu i třetí místo Bridgeura v největším překážkovém dostihu programu v Nancy  znamenaly jednoznačně úspěšné výsledky a  spokojený byl i Jaroslav Myška, který poslední francouzské starty na svěřencích své manželky pochopitelně absolvoval v pozici jezdce.

Nečekaný pražský "favorit": Rozhodla měkká půda....

Úspěšně se podařilo žokeji Petru Foretovi uzavřít letošní rok, v jehož průběhu ho trápila nepříjemná zranění a také v něm opustil dosavadní působiště u centrály Dostihové stáje Pegas. Se svěřencem Štěpánky Myškové Suprtuplem vyhrál „svůj“ dostih – pražského Zimního favorita, u kterého z dosavadních čtyř edicí vyhrál už potřetí. Suprtupl přitom rozhodně nebyl favoritem a i sám Foret přiznával, že si před startem dostihu myslel spíš umístění, než na to, že by početně vysoce obeslaný test vyhrál.

Tůma: Čekalo se více, ale Kronprinz nezklamal

Čtvrté místo Kronprinze na scéně mílové římské grupy 3 v neděli nepřineslo českému turfu možná očekávané elitní zakončení grupové sezóny na starém kontinentu, nicméně nový reprezentant stáje Dr. Charvát v Itálii dokončil na dotované pozici a i když žokej Convertino z něj nadšený nebyl, předvedl celkem solidní výkon.

Stránky