Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Janáček: Po španělském titulu do Dubaje

   Sedmý titul šampiona mezi španělskými žokeji na rovinách získal v roce 2020 Václav Janáček.  Český žokej, který  se ve Španělsku i letos dostal nad 50 vyhraných dostihů, se vítězně srovnal s atakem domácího tandemu Fayos-Sousa a obhájil svou loňskou šampionskou pozici přesto, že před dvěma měsíci ani sám příliš o dalším titulu neuvažoval…

Excelentní milánský víkend uzařel Ponntos (+ video)

Výborný milánský víkend pro české stáje dnes po včerejším výborném odpoledni na překážkách uzavřelo i jedno rovinové vítězství na dráze v San Siru. Včera se české stáje prosadily ve všech překážkových dostizích programu, přičemž  hlavní překážkový test tamní  podzimní sezóny, Grande Steeple Chase di Milano na 5 kilometrů o 650000 eur,  vyhrál  pro stáj Dr. Charvát a trenéra Pavla Tůmu favorizovaný stříbrný z meranského Gran Premia Northerly Wind pod Janem Faltejskem před váňovským tandemem Notti Magiche a Capivari, čtvrtá zůstala královna wroclawské dráhy Cosmic Magic. Tým trenér  Tůma, žokej Faltejsek uspěl také v proutěných překážkách grupy 2 o 44000 eur  pro tříleté zásluhou Roncala. Corsa siepi dei 4 anni  (gr2,50 050 eur) pro změnu vyhrál pro tým Josefa Váni mladšího  Josef Bartoš s Gangster de Coddes před stájovým kolegou No Pasaran s Janem Kratochvílem, a steeplechase pro čtyřleté (gr.3, 33000 eur)  vyhrál Jan Kratochvíl s Pour Vous et Nous před stájovým kolegou Lordem Dragonem a Avestanem, jehož do Itálie vyslal Greg Wroblewski.

Na vítězství překážkářů dnes v Miláně navázal Ponntos trenéra Miroslava Nieslanika, který pod vedením Milana Zatloukala  vyhrál test dvouletých na 1200 metrů o 19 800 eur a uzavřel tak excelentní české víkendové vystoupení z Lombardie

Most: Verner střídá Lukáška v čele šampionátu

 Poprvé od startu letošní dostihové sezóny dochází ke střídání na pozici vedoucího muže jezdeckého šampionátu na rovinách. Jan Verner,  který dnes zaznamenal dvě vítězství v rámci mosteckých dostihů, střídá  na této pozici Tomáše Lukáška. Verner v Mostě vyhrál v sedle dvouleté Jean Blue a čtyřletého Reine d´Argent. Hlavní mostecký test, Podzimní cena CHARVÁT GROUP na dva kilometry, vyzněl pro Grigri de Lancray pod vedením Venduly Korečkové. I ta zaznamenala v průběhu odpoledne dva zásahy, stejně jako amatérka Sabina Mokrošová, která letos suverénně dominuje českému amatérskému šampionátu

Nagano Gold ve Varšavě: Pokoří polskou "Velkou"?

Zatímco český národ se v neděli pravděpodobně usadí u maratonského přenosu z největšího překážkového dostihu v naší části Evropy, nejlepšího českého koně ve stejném termínu čeká cesta na sever.  Nagano  Gold, který od října roku 2017 startoval výhradně na drahách západně od našich hranic, má namířeno do největšího polského dostihu,  Velké varšavské. V testu, který je dotován 220 000 zlotých (1.35 mil Kč) na trati 2600 metrů se v sedle reprezentanta stáje V3J představí hrdina pražského Poháru žokejů zpřed dvou týdnů Vincent Cheminaud.

Cacophonous skončil v Paříži na "tabuli" (+ video)

Výborný výsledek si veze z Paříže svěřenec Martiny Havelkové Cacophonous. Na startu dnešní grupy 1 – Qatar Prix du Cadran na 4000 metrů, byl český vyslanec největším outsiderem, nakonec ale v devítihlavé konkurenci Cacophonous dokončil pátý a veze si z dostihu dotaci 5,148 eur.  V Prix Dollar (gr.2) na 1950 metrů zůstali čeští zástupci Subway Dancer a Raging Storm na posledních dvou místech. V dražebním dostihu dvouletých společnosti Arqana dokončil Bobik trenéra Jiřího Michala devátý ze sedmnácti startujících.

Cacophonous, který v Paříži startoval v barvách majitele Iva Köhlera, v letošní sezóně zaznamenal v Česku dva vítězné starty v nižších kategoriích a umístil se také druhý a třetí v dalších dostizích, dnešní doběh na hluboké dráze v Paříži je ale nepochybně jeho nejlepším životním výkonem. Dostih vyhrála pětkrát v řadě vítězná svěřenkyně Ira Tonyho Mullinse Princess Zoe, která loni v německém tréninku nebyla nijak mimořádná a na grupové scéně zasáhla takto vysoko na první pokus. Favorizovaný Call the Wind dokončil třetí.

Koplík.: Zvládne Subway Dancer tentokrát měkkou dráhu?

Dvojice svěřenců Zdena Koplíka doplněná jedním koněm v přípravě jeho dcery Ingrid se do Paříže vydali ve čtvrtek odpoledne s cílem zúčastnit se sobotního i nedělního dostihového odpoledne v Longchamp, který  bude tvořit rámec letošní Ceně Vítězného oblouku. Hlavní pozornost mezinárodních médií se bude nepochybně soustředit na pokus fenomenální Enable o zisk třetí „obloukové“ trofeje, v Česku ale jistě budeme sledovat i  starty Cacophonouse, Bobika a trojice od Koplíků ve složení Subway Dancer, Zaryiannka a Raging Storm.

Havelková: Cacophonouse čeká v Paříži životní start

  Sobotní program pařížského dostihového víkendu v Logchamp se může těšit také na několikanásobnou českou účast. Svou první jezdeckou i trenérskou zkušenost na nejslavnější francouzské dráze si užije nejúspěšnější česká jezdkyně posledních let, Martina Havelková. V sedle svého svěřence Cacophonous se v sobotu pustí na trať letošní Prix du Cadran, čtyřkilometrového testu nejlepších evropských supervytrvalců. Po oznámení startujících koní na jeho startovní listině figuruje osm soupeřů zvučných jmen.

Luka: Letošní zimní královna je o něco lepší než loňská

Na trůn mezi českými dvouletými se v Karlových Varech vrátila reprezentantka barev stáje Leram Muguruza.   Vzájemný poměr výsledků s druhou elitní představitelkou ročníku, Gianninou, upravila v Ceně zimní královny na 2:1  a vrátila soupeřce  porážku na dráze, kde její výkon minule vyzněl poněkud jalově.  Žokej Jiří Chaloupka v jejím sedle oslavil první vítězství na scéně nejvyšší kategorie po dvou letech a jednom měsíci….

Stránky