Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Curragh: Dva ze tří vrcholů pro O'Briena

Poslední květnový víkend přišly jarní klasiky na řadu i v Irsku. V sobotu závodiště v Curragh hostilo analogii naší Velké jarní ceny čili Irish 2 000 Guineas, ve kterých pět trvající čekání na triumf prolomil Maestro z Ballydoyle Aidan O’Brien díky pohádkovému příběhu s pohádkově pojmenovaným Paddingtonem (R. Moore), který letošní sezónu začínal v březnu v handicapu na závodišti v Naasu. V neděli si O’Brien připsal druhé Gr. 1 vítězství, když rekonvalescent Luxembourg (R.

Pozvánka víkend: Most s Cenou první dámy

Měsíc květen byl dostihovými událostmi přímo nabitý a na závěr tak přichází mírné uklidnění, když poslední květnový víkend hostí pouze jeden dostihový den – sobotní odpoledne na mosteckém Hipodromu, jehož vrcholem je vytrvalecký handicap první kategorie Cena první dámy ČR (I. kat., 4+, 2 200 metrů, 150 000 Kč), ve kterém se o triumf utká osm koní, přičemž na čele sázkové nabídky je jediný zahraniční účastník tohoto dostihu, slovenská Palmera (ž. Florian), již by největšími soupeři měli být „domáci“ Whirl Wind Girl (ž. Verner), respektive nízko zatížený Respekt (Fialová).

Bratislava: Feschanda vítězkou slovenské JCK

Závodiště v bratislavském Starém Háji v neděli hostilo první z vrcholů slovenské dostihové sezóny – dostihový den se čtyřmi jedničkovými vrcholy včetně obou jarních klasik. Ve všech čtyřech jedničkových dostizích měly své zástupce české stáje, avšak k triumfu jim tentokrát většinou kousek chyběl, jedinou výjimkou byla slovenská analogie 1 000 Guineas aneb Jarná cena kobýl, kterou si jednoznačným způsobem podmanila svěřenka Pavla Tůmy Feschanda, jíž v barvách stáje Dr. Charváta k triumfu dovedl žokej Jan Verner.

Most: JCK pro Salt Mix

První květnovou sobotu hostil mostecký Hipodrom druhý dostihový den letošní sezóny, jehož vrcholem byl 75. ročník úvodního klasického dostihu sezóny Jarní ceny klisen – první klasickou vítězkou letošní sezóny se stala vítězka loňské Ceny zimního favorita Salt Mix v sedle s žokejem Davidem Liškou, pro kterého to bylo první vítěztsví v JCK v kariéře. Bělku stáje BoKaBau, s. r. o. trénuje Václav Luka mladší, pro kterého to osmnácté klasické vítězství v kariéře, konkrétně v JCK po Solemeeně a Lady Westminster třetí. Druhým z jedničkových vrcholů mosteckého sobotního odpoledne byl 29. ročník vytrvaleckého Memoriálu Vlastimila Smolíka, ve kterém se prosadila svěřenka Ingrid Koplíkové Janáčkové Totally Gold, v jejímž sedle žokej Tomáš Lukášek oslavil třetí vítězství v průběhu odpoledne.

Pozvánka na víkend: Sedm jedniček, tři klasiky

První květnový víkend prodloužený o státní svátek, kterým si připomínáme Den vítězství, v bývalém Československu přináší hned tři dostihové dny, během kterých se uskuteční celkem sedm jedničkových dostihů, přičemž tři z nich mají status dostihů klasických. Nabitý program odstartuje v sobotu na mosteckém Hipodromu, kde se uskuteční vytrvalecký Memoriál Vlastimila Smolíka a první klasický dostih tuzemské sezóny, jímž je 75. ročník Jarní ceny klisen. V neděli se pozornost turfmanů přesune do bratislavského Starého Háje, kde nejprve elitní starší vytrvalci utkají ve Velké májové ceně, následovat je budou starší mílaři v Jarní míli a poté se na mílové distanci poměří nejlepší tříletci v tamní edici Jarní ceny klisen, tedy přesněji kobýl a záhy i v prvním dostihu slovenské Trojkoruny Velké jarní ceně. V pondělí pak celý program uzavře první crossový mítink v Pardubicích s vrcholem v podobě Úvodní cross country Koroka.

Lysá nad Labem: Kratochvíl v Prvomájové podeváté

Tradičně na 1. Máje odstartovala letošní dostihová sezóna i na závodišti v Lysé nad Labem a vrcholem byla neméně tradiční Prvomájová steeplechase, která se po dvou leté přestávce vrátila do zajetých kolejí a z vítězství se radovala dvojice trenér Josef Váňa a žokej Jan Kratochvíl, a to díky devítiletému valachovi Aeneovi reprezentujícímu stáj Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových. Rovinovými vrcholy byl dva dostihy třetí kategorie, zatímco ve středotraťařské Ceně Benziny Milovice se suverénně prosadil sázkový favorit Fascing Rock, v dramatické koncovce vytrvalecké Ceně Partyday.cz se předloňská vítězka klasických Oaks Giannah musela sklonit před spolehlivým Decameronem.

Irský zápisník: Večerní předkrm v Naasu

Překážková sezóna 2022/2023 ve Velké Británii a Irsku končí. Do jejího konce zbývá pět dostihových dní, což na zeleném ostrově, v Irsku, představuje pětidenní Punchestown Festival. Tradiční loučení se sezónou naplněné několika velice prestižními dostihy nejvyšší kategorie, celkem bude odběhnuto čtyřicet dostihů. Deník Racing Post na titulní straně informuje, že si můžete vsadit v kurzu 33:1, jestli koně Willieho Mullinse vyhrají všechny grupy 1 na Festivalu.

Česká zahraniční desítka: 5x Wroclaw, 3x Merano a 2x Bratislava

Více než čtyři desítky v Česku připravovaných koní se čtvrtou dubnovou neděli představili na zahraničních drahách. „Češi“ zamířili na tři dráhy, do Bratislavy, polské Wroclawi a do Merana. Ani z jednoho z místa neodjíždějí s prázdnou, a tak se letošní zahraniční bilance podařila vylepšit hned o deset triumfů, tři rovinové a sedm překážkových. Za necelé čtyři měsíce už se podařilo vyhrát za hranicemi 17 rovinových a 31 překážkových zkoušek.

Stránky