Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Barthesa poražena, zimní královnou je Fraga

Vítězkou Ceny zimní královny DS  Pegas se na karlovarské dráze stala reprezentantka stáje Leram Fraga, která pod vedením Jana Vernera o půldruhé délky porazila dosud výhradně vítězící Barthesu. Svěřenkyně Václava Luky Fraga tak ve dvou startech zůstává neporažená a přebírá od Barthesy žezlo královny dvouletého ročníku. Třetí o další půl délky zpět dokončila Sterli. V rámcovém programu centrála se jistým úspěchem blýskla také dvouletá Kathy Ames, v jejímž sedle Jan Verner rozjel své úspěšné odpoledne. Dvojkový test v podobě Ceny Jockey Clubu získal Res Judicata pod vedením Jiřího Chaloupky. Res Judicata vyhrál poprvé od svého úspěchu v bratislavské Karpatské ceně dvouletých

Olehla: O Zimní královně, Florianovi i nováčkovi pro Velkou

 

Partnerem vrcholného dostihu víkendového programu v Karlových Varech je Dostihová stáj Pegas, která má na startu dostihu také jedno želízko v ohni v podobě francouzské rodačky Sterli.   Stejně jako ostatní klisny na startu i ona půjde na trať se záměrem potrápit dosavadní suverénku ročníku, Barthesu. Jak vidí její ambice trenér Čestmír Olehla?  Na dalších řádcích čtěte rovněž o tom, jaká bude další spolupráce s leaderem šampionátu žokejů Adamem Florianem a jaké jsou vyhlídky nové akvizice stáje DS Pegas pro  Velkou pardubickou…

Lukášek: Soupeřka pro Barthesu? Nejspíš Fraga

 

Pozice královny dvouletého ročníku bude definitivně potvrzena o víkendu v Karlových Varech, prozatím se ale v roli korunní princezny velmi rezolutně prosazovalo jediné jméno  - Barthesa. Stálým jezdcem svěřenkyně Heleny Vocáskové je žokej Tomáš Lukášek, který v jejím sedle letos nepoznal hořkost porážky a věří, že tuto bilanci si udrží i po největším ročníkovém testu vypsaném pro mladé klisny. 

Luka: V Zimní královně chceme s favoritkou bojovat

Nedělní vrchol karlovarského mítinku – Cena zimní královny – bude týden po  pražském sólu Famous Valley  další příležitostí pro klisnu v tréninku Heleny Vocáskové k prodloužení vítězné série. Barthesa má zatím na kontě vítězné starty tři a v neděli se pokus o čtvrtý triumf. Jako neporažená jde ale do souboje s ní také svěřenkyně Václava Luky Fraga, jež vyhrála jediný dosavadní start, a to na karlovarské dráze.  Tentokrát ji ovšem čeká vyšší kategorie soupeřek a trenér tuší, že to Fraga nebude mít jednoduché.

J. Charvát: Jednou bych rád vyhrál Arc

 

V polovině letošního září překonala stáj Dr. Charvát sto milionů vydělaných na dostihových cenách a stala se tak prvním „stomilionářem“ v českém turfu. Majitel Jiří Charvát za sedmnáct let od prvního vítězství Boralda v roce 2002 prošel s dostihovými koňmi dlouhou cestu vyzdobenou řadou úspěchů, kterou zčásti bilancuje v následujícím rozhovoru:

Koplík: Vítěz Rakouského derby potřebuje čas

Rakouské derby si včera zapsali na konto bratři Koplíkové. Pro Silver Seama, který po boji dominoval  s převahou půl délky, šlo o druhý start pod vedením trenéra Koplíka a o první vítězství. Zdena Koplíka výsledek z Ebreichsdorfu potěšil jistě i proto, že v zahraničí vyhrál se svými svěřenci poprvé od druhého května, a v Rakousku navíc prostřednictvím Ultimate Fight sahal po double, ale Ultimate Fight se nakonec musel sklonit před domácím Do It In Rio.

Grupové vrcholy v Evropě: Radost pro Dettoriho i Welda (+videa)

Další den, další triumf na scéně grupy 1. Tak pokračoval víkend v podání dvojice žokej Frankie Dettori a trenér John Gosden.  Ti dnes svou pozornost přesunuli do Longchamp, a před pařížskými diváky opanovali jednu z předzkoušek Ceny Vítězného oblouku. Na tradičním mítinku vyhrála Prix Vermeille (2400m, gr.1)  vítězka z Royal Ascotu Star Catcher, nevedlo se naopak další Gosdenově akvizici Anapurně, majitelce britského Oaks.  Další předzkoušky Vítězného oblouku (obě gr.2, 2400 m)  si za neúčasti Dettoriho rozebrali domácí: Prix Foy pro 5 leté a starší favorit Waldgeist trenéra Fabreho s žokejem  Boudotem a Prix Niel  pro tříleté rovněž favorizovaný hrdina francouzského derby Sottsass (ž. Demuro, tr. Rouget).

V Curragh dnes diváci viděli hned čtyři testy grupy 1, a první dva si podmanil trenér Aidan O´Brien. Spriterské Flying Five Stakes vyhrál nečekaně v minulých startech neúspěšný Fairyland s Ryanem Moorem, a Moyglare Stud Stakes dvouletých klisen na sedm furlongů vyhrála rovněž pod Moorem  klisna dobře zapamatovatelného jména Love před majitelkou méně zapamatovatelného jména, favorizovanou Daahyeh (pro ty ze čtenářů, kteří nehovoří somálsky, toto jméno znamená v somálštině čas…).  National Stakjes pro stejně staré hřebce si odvezl do Anglie dosud neporažený godolhinský  Pinatubo s W. Buickem, a v irském St Leger vypálil všem rybník starý lišák Dermot Weld. I když na startu měli otec a syn O´Brienovi sedm koní z deseti startujících, Irish St Leger si připsala jeho svěřenkyně Search for a Song, mimochodem jediný tříletý kůň na startu irského St Leger. Vedl ji Chris Hayer a  Ryan Moore si s Kew Gardens zapsal druhé místo před Southern France.

Češi v cizině: Florian řádil v Bratislavě, Kratochvíl v Meranu

Čtyři vítězství dnes zaznamenal leader českého žokejského šampionátu na rovinách Adam Florian, který hostoval na mítinku v Bratislavě. Největším z jeho vítězství byl úspěch ve Velké ceně BBAG pro dvouleté na 1400 metrů, v níž vedl Eternity pro stáj Lokotrans.  České barvy se radovaly i v Proutěnkách šampionů o 4200 eur, kde byl první v cíli Signum trenérky Havlíčkové pod vedením Michala Kubíka. Hlavní dostih odpoledne, Starohájskou steeplechase, vyhrála bez českých účastníků domácí favoritka Meny Bay s Jaroslavem Brečkou, rovinovou Tatranskou cenu na 1200  maďarský Crushing Power před Efily.

Německý St Leger v Dortmundu vyhrál britský favorit Ispolini, kterého pro stáj Godolphin chystá Ch. Appleby a jezdil ho James Doyle. Čtyřletý valach dominoval před domácím Yukonem, třetí dokončil Filip Minařík s outsiderem Moonshinerem. Jíří Palík v sedle Accona dokončil na sedmém místě. PO jednom úspěchu si v rámcových dostizích v Dortmundu zapsali Filip Minařík i Bajuržan Murzabajev.

Dvou úspěchů v Meranu se dočkal žokej Jan Kratochvíl, Napřed vyhrál se svěřencem Josefa Váni staršího Mushrae siepi na 3300 metrů o 15000 Eur, a poté s polským Light of Home proutěnky pro tříleté bez české účasti. Druhý triumf českých koní v Meranu zajistil v jediné steeplechase odpoledne Jan Faltejsek s Quinze de la Rose trenéra Zdeňka Seménky před dalším českým vyslancem Ole Caballero s Jiřím Kouskem.

Stránky