Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Češi v cizině: Vítězní Janáček i Minařík

První letošní vítězný double na madridské dráze La Zarzuela si dnes zapsal žokej Václav Janáček. Český obhájce španělského šampionátu, který letošní španělskou sezónu po působení v Kataru zahájil se zpožděním, vyhrál i hlavní dostih dnešního programu, Premio Atlantida na 1400 m o 25500 eur pro tříleté klisny v sedle třetí šance Shayi trenéra Alvareze. Janáček má nyní na kontě čtyři letošní španělský vítězství.

V japonské Nakajamě si připsal další vítězný start na konto český žokej Filip Minařík. Vyhrál 1800 m dlouhý test nezvítězivších na pískové dráze v sedle Admire Hibiki. Podle statistik japonské JRA je český host v Japonsku v pořadí žokejů pro rok 2018 aktuálně pětatřicátý s osmi vítěznými zásahy a vyježděnými dotacemi 143 milionů jenů.  

Breeders´Cupu hrozí rozpad? Classic chce Florida...

Americký Breeders´Cup, mítink, který si v posledních patnácti letech dělá nárok na označení „mistrovství světa plnokrevníků“, stojí před možným rozdělením: Mítink, který se tradičně koná o prvním listopadovém víkendu,  by se měl podle návrhu části členů jeho vedení rozdělit s tím, že by se čtyři dostihy konaly až v prosinci na floridské dráze Gulfstream Park. Mezi těmito dostihy by nechyběl ani vrchol celého mítinku, Breeders´Cup Classic.  Místo něj navrhují „inovátoři“ zařadit do programu „klasického“ Breeders´Cupu  nový dostih, určený speciálně pro tříleté, který by se konal na klasické americké distanci dvou kilometrů a který by byl určený výhradně tříletým koním a stal by se jakousi oficiální čtvrtou částí Trojkoruny. 

A. Petrlík: Za návrat do Pičína jsem vděčný

Čtyřnásobný šampion rovinových trenérů v České republice Allan Petrlík  působí od loňského podzimu v pičínské tréninkové centrále stáje Rabbit Trhový Štěpánov.  V ní chystá na letošní dostihy celkem 37 koní a byl by rád, aby o koních se zelenobílým dresem bylo i v letošním roce  slyšet. 

Minařík má další vítězný double

Další dvě vítězství si dnes na své japonské misi připsal žokej Filip Minařík. Zvítězil na závodišti v Nakajamě,  když napřed v 1200 m dlouhém testu pro nezvítězivší ba pískové dráze  vyhrál v sedle favorita Fumimasa Takahashi, poté pak dovedl k vítězství také Musee Alien, outsidera dostihu na 1600 metrů na travnaté dráze. Minařík s ním vyhrál v kurzu na vítězství 266:10

Winx vyrovnala rekord Johna Henryho (+video)

Neuvěřitelný příběh australské superhvězdy Winx pokračuje. Klisna, která je v letošním roce zapsána mezi potenciálními účastníky mítinku červnového mítinku Royal Ascot, se vrátila na dráhy na sydneyském závodišti Randwick a zapsala si na něm neuvěřitelné 16. vítězství na scéně grupy 1 a zároveň třiadvacáté vítězství, když vyhrála už potřetí za sebou tamní Chipping Norton Stakes. Winx vyrovnala světový rekord amerického valacha Johna Henryho v počtu vyhraných gr 1 dostihů a schází jí ještě dva úspěchy k sérii pětadvaceti vítězství bez porážky, kterou měla na koně další fenomenální klisna z australských drah Black Caviar.

Ricardo už má 12 852 zásahů

Jorge Ricardo v průběhu února roku 2018 osaměl na prvním místě světového pořadí žokejů z hlediska počtu vyhraných dostihů. Brazilský žokej na argentinských drahách dokázal vyhrát dalších 8 distihů, a tak uzavřel účet letošního února na známce 12 852 vyhraných dostihů. Kanaďan Russell Baze, který už ukončil aktivní kariéru, má na  svém životním kontě 12 844 vítězství. Třetí místo v historických tabulkách patří  Laffitu Pincayovi s 9530. Z aktivních jezdců je v historických tabulkách nejvýše další Brazilec Pablo Falero s 8181 vítězstvími.   

Luka: Z Francie nyní bez vítězství, ale přesto jsme spokojení

Bez výrazných výsledků se vrátili svěřenci Václava Luky z posledních několika startů ve Francii. V těchto mrazivých dnech z Bošovic žádná další výprava do země galského kohouta nestartuje, přesto je ale Luka momentálně spokojen a věří, že sezóna se v tomto raném stádiu rozjíždí tak, jak je třeba. Důležitější souboje totiž na bošovické teprve čekají, a dnes není důvod k obavám, že by se na nich něco mělo vyvíjet špatně…

Minařík uspěl s outsiderem v Nakajamě

Žokej Filip Minařík dnes vyhrál prozatím největší dostih svého japonského působení. V Nakajamě se prosadil velmi nečekaně v testu na 1800 metrů o 29,1 milionu jenů (tedy cca 5,5 milionu korun) v sedle Bear In Mind trenéra Kata. Bear In Mind v šestnáctihlavém startovním poli nastupoval s totalizátorovou eventuálkou 513:10 a podle sázkařů tak byl na startu jedenáctou šancí

Stránky