Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Urbánek: Eternity i Al Bustan potěšili, napodobí je Ribelino?

Třetím místem korunovala vítězka Jarní ceny klisen Eternity svou snahu získat český „jarní double“. Ve Velké jarní ceně byla nad její síly Zariyaanka a vítězný Rate, Eternity ale neztratila nic na svém kreditu a i Rateův žokej Milan Zatloukal  konstatoval, že  předběhnout tuto klisnu nebylo pro favorita vůbec snadné.

Olehla: Hattrick řízený kvalitou

„Kdy jsem naposledy získal hattrick na rovinách?  Asi nikdy. Určitě ne tak, aby v tom byly dvě  první kategorie,“ uvažoval zkušený trenér Čestmír Olehla v Praze Chuchli poté, co spočítal poháry udílené v rámci dnešního dostihového odpoledne. Tentokrát takovýá velký den přišel na závěr českého dostihového jara roku 2020. Stáj DS Pegas, která dlouhodobě patří na naší scéně k těm, které udávají směr, opět pootočila kormidlem a ostatní se nestačili divit…

Šavujev: Torero snad do derby, do Květnové s pokorou

Možná poněkud překvapivě na startu nedělní Velké jarní ceny chybí účastník z krabčické tréninkové centrály.  Trenér Arsangirej Šavujev přitom má i letos ve stáji zajímavé importy, do  prvního bodu Trojkoruny ale žádný z nich není nachystán.  I tak ale z Krabčic do Chuchle odjede favorit pro druhý z nedělních vrcholů: Pokud Torque Power zopakuje výkon z Velké dubnové ceny, ve Velké květnové může mířit hodně vysoko….

Oblouk bez Nagana,Ignác jde do boje

Uzávěrka přihlášek do pařížské Ceny Vítězného oblouku včera proběhla bez české účasti. Nejbohatší dostih Evropy, který by se měl konat na dráze v Longchamp, se musí letos obejít jen s třemi miliony dotace a zájem o start má v tuto chvíli osmdesát koní včetně tříleté polské klisny Inter Royal Lady. Loňský účastník tohoto dostihu, Nagano Gold, ovšem mezi letošními přihláškami chybí.

Olehla: Rate? Čeká ho zajímavé porovnání

Hrdina loňského Gerschova memoriálu Rate se  svým výkonem při European Jockey Cupu vyšvihl v handicapu na  nejvyšší místo mezi tehdejšími českými dvouletými se značnou  převahou.  V sobotu se na pražské dráze  vykročí Rate se zpožděním do své tříleté kampaně.  S jakými vyhlídkami a plány?

Liška: Ignacius Reilly? Výkon na padesát procent...

Triumfální jízda dostihem, jaký v Česku dlouho nebyl. Velká dubnová cena se středoevropskou elitou středotraťařů našla hrdinu v Ignaciu Reillym. Loňský hrdina Velké jarní ceny definitivně potvrdil, že stáj V3S  nyní disponuje nejenom Koněm roku, ale i plnokrevníkem, který směle může v hodnoceních nejlepších českých koní pomýšlet na pozici korunního prince. „Dubnová, to bylo vlastně takové naše listed, bral jsem ho jako rozběhnutí na dostih stejné kategorie ve Francii. Ale teď pořád nevíme, jak to s tou Francií bude, třeba s ním tady v Praze půjdeme Velkou květnovou cenu“ komentoval úroveň dostihu a vyhlídky  trenér Václav Luka. A žokej David Liška?

Lanfranco Dettori – bavič, žokej i gurmán

 

Chcete – li být úspěšným dostihovým žokejem, nestačí vám disponovat olbřímím talentem kombinovaným s muší váhou. Navíc musíte mít cit. V první řadě pro koně, ale nepochybně řadě také pro jejich majitele a trenéry. Když vycházíte s jedněmi, druhými i třetími jako ten nejlepší ve své generaci, disponujete  všemi předpoklady  stát se žokejskou hvězdou. Když si ale k tomu všemu chcete podrobit také srdce dostihové veřejnosti, nezbývá vám, než do svého resumé přidat vlastnosti a schopnosti dokonalého baviče. Tím, kdo všechny uvedené předpoklady splnil možná nejlíp ze všech žokejů v dějinách, je Frankie Dettori. Rodák z Milána, jehož si zamiloval celý dostihový svět.

(článek z dubnového čísla časopisu Kůň)

Stránky