Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Palík: Budoucí dostihy? Já jsem optimista...

Loňský vítěz Českého derby Jiří Palík tráví poslední týdny v Německu, kde od loňska působí jako stájová jezdecká jednička majitele Holgera Renze. Ani v Německu ale dnes není o osudu sezóny nic jasného a tak se v Kolíně vyčkává podobně jako u nás, a definitivní plány na letošní rok samozřejmě nemá ani zkušený český jezdec.

Janáček: Španělská sezóna? Možná v červnu...

Dostihový  koloběh se zastavil nejenom u nás, ale i ve většině evropských zemí. Situaci ve Španělsku, které podle smutných čísel patří mezi nejvíce postižené země světa, sleduje z první ruky tamní úřadující žokejský šampion Václav Janáček. Ten letošním španělským tabulkám vévodí s deseti vyhranými dostihy,  uvědomuje si ale, že v nejbližších týdnech žádné další vítězství do sbírky určitě nepřidá.

Saudi Cup pro Maximum Security (+video)

Pohádku Tisíce a jedné noci tak trochu připomíná příběh dnešního Saudi Cupu, nejbohatšího dostihu, který historie viděla. Dvacet milionů amerických dolarů bylo ve hře pro  jeho nejlepší účastníky na závodišti krále Abdulazize a největší podíl si připsal čtyřletý Maximum Security. Tentýž Maximum Security, který se v loňském roce jako první dostal do cíle Kentucky Derby a následně byl z vítězné pozice diskvalifikován. Tentokrát ale odolal velkému závěru svých soupeřů a z tratě dlouhé 1800 metrů si odvezl prozatím nejvyšší cenu v dostihových dějinách. Satisfakce za výsledek největšího amerického dostihu tedy v jeho podání měla příchuť sladké arabské kávy. 

Svatý Mořic: Do Velké ceny chce devět účastníků

Do Velké ceny Svatého Mořice jsou po včerejším termínu škrtů přihlášení pouze koně ze Švýcarska, Německa a Velké Británie. V pozici favoritů jsou na sázkovém trhu momentálně svěřenci domácího trenéra Miroslava Weisse Nimrod a Samurai,  následovaní britským zástupce Berrahrim, kterého do Švýcarska deleguje trenér Best. Aktuálně je do dostihu přihlášeno devět koní. Vrchol sezóny na zmrzlém jezeře aktuálně vyhlíží mrazivější počasí, na programu by měl být příští neděli a tradičně jde o nejbohatší dostih švýcarské sezóny, ve hře bude 111 111 švýcarských franků.

Lukášek v Kataru s hattrickem

 

Úspěšné odpoledne má za sebou dnes žokej Tomáš Lukášek. Na závodišti v Kataru zažil jeden ze svých nejlepších okamžiků kariéry na arabském poloostrově, když získal čistý hattrick a vyhrál tři po sobě jdoucí dostihy dnešního programu. V aktuálním pořadí žokejů na katarské dráze patří Lukáškovi čtvrté místo,  s jednadvaceti vyhranými dostihy už v polovině katarského dostihového kalendáře atakuje svou zatím nejúspěšnější sezónu z předloňské zimy, kdy zde dosáhl celkem 25 vítězství

Luka: Double z Deauville silně potěšilo

První a poslední české vítězství roku 2019 má v držení jeden a tentýž trenér, jedna a tatáž stáj a dokonce i jeden a tentýž kůň. Nine ou Four vyhrál v Deauville třetího ledna, a stejně si počínal i třicátého prosince.  Mezi své vítězné počiny vložil reprezentant stáje devět nevítězných pokusů,  nakonec ale svůj realizační tým potěšil dalším kvalitním výkonem a ve třiapadesátém životním startu se přiblížil hranici dvou milionů vydělaných korun

Úspěšné loučení nových šampionů

 

 

 

Šampionské tituly v zemích svého aktuálního  působení si připsali někdejší mnohonásobní vládci pořadí  českých žokejů.

Šestý titul si ve Španělsku zapsal na konto Václav Janáček, a provedl to stylovým způsobem. Vyhrál poslední dostih programu ve vánočním  Madridu a poté se stejně rozloučil i se závěrečným mítinkem španělské sezóny v Dos Hermanas.  Janáček se tak vrátil na loni uvolněný španělský jezdecký trůn na závěr sezóny,  ve které absolvoval dvaatřicet startů také na českých drahách a v českém šampionátu mu patřilo 16. místo.

Bayjuržan Murzabajev při návratech do Česka sice v 13 startech nevyhrál ani jednou, po závěrečných dostizích roku v Německu toho ale nemusel nijak výrazně litovat. Jeho první šampionská sezóna v Německu mu totiž vynesla 111 vyhraných dostihů, z nichž poslední hattrick si na konto zapsal právě v Dortmundu při posledním německém dostihovém zvonění roku 2019. Filip Minařík skončil v německém šampionátu letos šestý, Martin Laube devatenáctý, v první čtyřicítce se umístili také Jiří Palík, Jaromír Šafář a René Koplík

Stránky