Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Váňa: Vyzraje Forever Dry až pro St Leger?

Mezi  trenéry,  kteří o víkendových vrcholech hrají „na dvou frontách“, celkem pochopitelně  nechybí ani ten největší (nikoli vzrůstem, ale počtem koní v tréninku).  Josef Váňa, který dnes posílá dva svěřence do bojů v Auteuil, se chystá do boje jak v pardubické kvalifikaci, tak v českém derby, ovšem z hlediska ambicí v „modré stuze“ tuší, že Forever Dry  je koněm, kterému může ještě cosi chybět.

Stoute novým rekordmanem mítinku Royal Ascot

 

Sir Michael Stoute se dnes stylově stal rekordmanem mítinku Royal Ascot. V Prince of Wales Stakes (gr.1)  jeho svěřenec  Poet’s Word nečekaně  pod vedením  Jamese Doylea zdolal jednoznačného favorita Craksmana a zapsal si tak své největší kariérní vítězství.  Vítězství znamenalo zároveň už 76. Vítězství svěřenců Michaela Stouta na královském mítinku, a tím se newmarketský  trenér osamostatnil v pozici nejúspěšnějšího trenéra v dějinách mítinku, kterou dosud se 75  výhrami sdílel s Henrym Cecilem.

R. Holčák: Do Pardubic s matadorem, do derby s "mezkem"

 

 

Mezi trenéry, kteří  zbrojí jak na sobotní pardubickou kvalifikaci, tak na nedělní pražský derby-mítink,  patří i velkokarlovický Radek Holčák. Ten  v letošní překážkové sezóně chystá Hegnuse, s nímž se pokusí splnit kvalifikační požadavky v Memoriálu majora Svobody. Tříletý King Heart na startu Českého derby sice už není tak výraznou osobností v rámci klasického ročníku, jako se zdál být na konci loňského roku, velkokarlovický tým by ale nepochybně tuto charakteristiku rád změnil  vrátil reprezentanta modrobílých barev zpět na vrchol ročníkových statistik.

Tůma mezi Longchamp a Chuchlí: Do derby s nejmenším koněm

 

Týden plný cestování za významnými testy čeká trenéra Pavla Tůmu. Napřed se vydá v roli doprovodu úřadujícího Koně roku do Paříže, poté se zastaví v Pardubicích při kvalifikaci o Velkou a vše vyvrcholí v neděli při Českém derby. Na jeho startovní listině má sice dva koně, s největší pravděpodobností  ale nakonec nasedlá jen jednoho, a to mezi účastníky  toho nejmenšího…

Karlovy Vary: Český Melbourne Cup pro Raviellu

V pátek se na závodišti v Karlových Varech uskutečnil třetí letošní a celkově pátý dostihový den, na který přijímala sázky franouzská splečnost PMU. Hlavním dostihem byla Karlovarská dvojnásobná míle, český ekvivalent nejslavnějšího australského dostihu,  dvoumílového handicapu s názvem Melbourne Cup. V letošním ročníku, který se odehrál devadesát let poté, co měl tento dostih v Karlových Varech premiéru se prosadila svěřenka trenérky Evy Záhorové Raviella v sedle s žokejkou Martinou Havelkovou. Loni druhá Raviella měla tentokrát v koncovce nejvíce sil a zvítězila jistě o tři čtvrtiny délky před sázkovým favoritem Amadeonem (B. Ferhanov), třetí se stejným odstupem finišovala druhá favoritka Vědma (ž. Andrésová).

Trenér Noseda čelí dopingovému případu

Podle zprávy, která se jako první objevila na serveru deníku Guardian, mají britské dostihy nový dopingový případ. Kůň  Walk In The Sun, který byl v tréninku Jeremyho Nosedy, byl v Lingfieldu po vítězném únorovém startu pozitivně testován na metabolit kokainu. Noseda nyní zřejmě nbude potrestán BHA a výše jeho trestu bude se zájmem sledována celou dostihovou veřejností, v jeho případě totiž nejde o první prohřešek, před dvěma lety uvízl v síti dopingových kontrol jiný z jeho koní. Majitelé Walk In The Sun, stáj Phoenix Thoroughbreds, přesunula od Nosedy své koně už v minulém měsíci.  Šestapadesátiletý Noseda trénuje koně v Newmarketu a mimo jiné má na kontě i klasická vítězství v irských 2000 Guineas nebo v britském i irském St Leger.

Velká Chuchle: Suverénní Coffola

Hlavním dostihem předposledního dostihového odpoledne první poloviny sezóny na závodišti v Praze – Velké Chuchli byl 15. ročník Červnového poháru, pro tříleté koně poslední příležitost, jak vylepšit svůj rating před uzávěrkou startovní listiny na vrchol rovinové sezóny České derby. Po škrtnutí derby vítěze z roku 2016 Gontchara se do pozice jednoznačné favoritky dostihu dostala svěřenka Václava Luky mladšího Coffola a v sedle s aktuálním lídrem jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cupu žákem Davidem Liškou svoji roli potvrdila, když zvítězila stylem start cíl o půl délky před jediným tříletkem v poli startujících Oriental Glory (ž. Palík).

Stránky