Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Další čárka zásluhou dvouletého Norska

Téměř tři desítky koní v českém tréninku se ve středu a v sobotu představily na německých drahách v Drážďanech a Mnichově. Tradiční drážďanské Halali na těžké půdě našincům nesvědčilo, pozitivem byla pouze dvě druhá místa a čtyři pátá více než dvou desítek startujících.

Whirl Wind Girl se prosadila v Bupadešti

Sobotní dostihy v Miláně s kvartetem v Česku připravovaných koní mnoho radosti nepřinesly. Nejlepší výsledek dosáhl dvouletý Emblet, který v dostihu na 1200 metrů dokončil na třetím místě, ale s téměř osmi délkovým odstupem na vítěze. Největší pozornost se v Miláně soustředila na St. Leger Italiano na 3000 metrů se sedmičkou startujících a mezi nimi byl i český Kůň roku 2023 Gasparini.

Páteční vítězství v Nancy, v Trevisu jen druhá místa

17. listopad nabídl další starty českých koní na zahraničních drahách. Ve francouzském Nancy se představila trojice koní, nejprve v krosu na pět kilometrů startoval nedávný vítěz z Koles It’s Quini Tiep s Jaroslavem Myškou a dokončil na šestém místě. Bohužel, dotovaných umístění bylo jen pět. V prodejce na 2500 metrů startovala tříletá klisna Let’s Get Loud, kterou nakoupila nedávno v prodejce Jana Dufková a připravuje ji Ingrid Janáčková Koplíková. První start v nových barvách se nepodařil, ale druhý už byl stoprocentní.

Gogoka po měsíci opět vítězný

Dvouletý valach Gogoka po vítězství 19. září změnil majitele. Od té doby reprezentuje růžovobílé barvy Statku Blata Český ráj a daří se mu. V sobotu před Velkou pardubickou vyhrál jedničkový sprint na 1100 metrů v Pardubicích pod Martinou Havelkovou a přesně po měsíci se vrátil do Francie a opět se dokázal na plno prosadit. Pod jezdkyní Perrine Cheyerovou vyhrál stylem start-cíl dostih na 1200 metrů s náskokem tří délek na druhou Perli Chope.

Mnichov: Murzabajev obhájil triumf v Grosser Preis von Bayern

V Mnichově se dnes uskutečnil poslední letošní Gr.1 dostih letošní německé sezóny - Grosser Allianz Preis von Bayern (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 155 000 €), ve které se představil jen kvartet koní. Po startu se nikomu nechtělo do diktování tempa, takže koně šli takřka krokem. Zodpovědnost na sebe nakonec vzal Baujržan Murzabajev v sedle svěřence André Fabreho Junka reprezentujícího stáj bratří Wertheimerových a až do cíle k sobě nikoho nepustil. Čtyřletý Junko zvítězil o tři délky před letošním vítězem hamburské Grosser Hansa - Preis Assistentem (T. Hammer – Hansen), zatímco sázková favoritka India (R. Piechulek), letošní vítězka Preis von Europa, na třetím místě ztrácela další dvě a půl délky. Murzabajev tak obhájil loňský triumf s Tunnesem a před návratem do Německa příští rok se předvedl v nejlepším světle, když se svěřencem Rolanda Dzubasze Va Bene ovládl i druhý nejlépe dotovaný dostih odpoledne aukční dostih společnosti BBAG na distanci 1 600 metrů o 52 000 €.

Kolesa: Triumf v hlavním dostihu zůstal doma

Dostihová dráha v Kolesách u Kladrub v neděli hostila jediný letošní dostihový den tamní sezóny. Na programu byl pestrý mix rovinových a překážkových dostihů, jehož hlavním bodem byl trojkový cross Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a. s., kterému  stylem start cíl kraloval domácí It’s Quini Tiep v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou.

Santa Anita: O’Brienův rekordní zápis v BC Turf

V sobotu v kalifornským sluncem zalité Santa Anitě svým druhým dnem vyvrcholil letošní ročník Breeders' Cupu. Z hlediska evropských účastníků ptaří k nejvýznamnějším dostihům jeho programu vytrvalecký BC Turf, který se jak již jeho název napovídá, odehrává na travnatém povrchu a to na klasické distanci jedné a půl míle. A právě v tomto dostihu v sobotu došlo k historické události, když se irský trenér Aidan O’Brien poté co jeho svěřenec Auguste Rodin v sedle s Ryanem Moorem zvítězil, stal prvním trenérem ve čtyřicetileté historii Breeders‘ Cupu, který v některém z dostihů tohoto mítinku dokázal zvítězit sedmé.

Pražský favorit se suverénním vítězem, Maxmiliánem

V roli top-favorita nastupoval do 7. ročníku Pražského zimního favorita PP Asset Management na 1800 metrů hnědák Zabyak, ale na dvanáctidélkové vítězství z Mostu nenavázal. Musel se sklonit před českým odchovancem Maxmiliánem z Rabbitu Trhový Štěpánov. Ač ryzák odchovaný v Rabbitu hůře odstartoval, v cílové rovince bez problémů kraloval.

Stránky