Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Keeneland: Na trávě pod taktovkou Evropanů

Dostihové závodiště Keeneland v Lexingtonu v americkém státu Kentucky letos potřetí hostilo vrchol podzimní části americké dostihové sezóny Breeders‘ Cup. Tento mítink je v posledních letech rozdělen do dvou dnů, když v pátek jsou na programu dostihy pro dvouleté, zatímco v sobotu se předvedou tříletí a starší koně. V rámci páteční pětice dostihů pro dvouleté se dařilo evropským koní, kteří opanovali tři z nich, když dobule zaznamenal irský „Maestro“ Aidan O’Brien, jehož svěřenci Meditate a Victoria Road za asistence Ryana Moorea opanovali oba mílové dostihy na trávě a přinesli mu tak čtrnácté a patnácté vítězství v rámci tohoto mítinku, čímž vyrovnal Chada Browna na třetím místě v historickém pořadí nejúspěšnějších trenérů.

Melbourne Cup: Triumf pro nejvíce zatíženého Gold Tripa

V úterý se na závodišti ve Flemingtonu na předměstí Melbourne uskutečnil 161. ročník jednoho z nejvýznamnějších australských dostihů Lexus Melbourne Cupu, který je s dotací osmi miliónů australských dolarů (bezmála 127 milionů korun) nejbohatším dvoumílovým dostihem a jedním z nejbohatších dostihů na trávě vůbec. V letošním ročníku se poprvé od roku 2005, kdy Makybe Diva završila unikátní vítězný hattrick, prosadil kůň nesoucí nejvyšší váhu a to Gold Trip trenérů Davida Eustace a Ciarona Mahera, kterého vedl jezdec Mark Zahra.

Most: Českomoravská cena pro Caucasiana

Letošní poslední dostihový den na mosteckém Hipodromu se kvůli mlze málem neuskutečnil, avšak počasí se nakonec umoudřilo a dostihový den s hodinovým zpožděním odstartoval. Jeho vrcholem byl 96. ročník Českomoravské ceny Charvát CTS a. s., který jednoznačně ovládl svěřenec Konstantina Kobzareva Caucasian v sedle s jezdcem Lukášem Charvátem. V rámcovém programu se dařilo žokeji Adamu Florianovi, který díky triumfům s Beauty Approach a Askeranou zaznamenal vítězný double.

Urbánek: Královnu běloušů čeká nyní odpočinek

Pátý triumf ze šesti letošních startů si zapsala v neděli v Praze na konto bělka Shabana. Svěřenkyě Luboše Urbánka zapsala „povinné“ vítězství v pražském dostihu běloušů, a po pěti kariérních úspěších na bratislavské dráze poprvé vítězně bodovala také v jiné zemi než na Slovensku.  Žokeji Martinu Laubemu i trenéru Luboši Urbánkovi  spadl nepochybně ze srdce kámen, byť  původní ambice byla s klisnou vyšší, než „jen“ pražští bělouši.

Velká Chuchle: Prezident pro Vert Liberte

V neděli odpoledne za krásného slunečného počasí, které přilákalo jednu z největších diváckých návštěv v letošním roce, hostila pražská Chuchle Aréna předposlední dostihový den tamní letošní dostihové sezóny. Jeho vrcholy byly 101. ročník super vytrvalecké Ceny prezidenta republiky, ve které výbornou podzimní formu potvrdil a letošní tuzemskou neporazitelnost si udržel reprezentant stáje Pegas Vert Liberte (ž. Foret) a 15. ročník mílové Ceny běloušů CK Martin Tour, ve které si se staršími jedničkovými soupeři navzdory vysoké nesené hmotnosti poradila dvojnásobná klasická vítězka ze Slovenska Shabana (ž. Laube). 

Trávníček: Vert Liberte? Nejlepší, jakého máme

Čtyři domácí starty, čtyři vítězství. Letošní bilance Verta Liberté nepotřebuje  dlouhé komentáře. I v pražské Ceně prezidenta potvrdil, že lepšího  vytrvalce na českých drahách aktuálně nemáme a skutečnost, že v průběhu sezóny posbíral triumfy v rámci domácí elity na tratích od 1800 do 3200 metrů signalizuje, že jeho záběr  je skutečně široký.

Baden Baden: Královna z jiné planety

V neděli na závodišti v Iffezheimu v těsném sousedství lázeňského městečka Baden Baden vyvrcholil letošní Sales & Racing Festival dvěma dostihy kategorie Gr. 3. Prvním z nich byl letošní ročník německé zimní královny Preis der Winterkönigin, ve které se suverénním způsobem prosadila favorizovaná Quantanamera (M. Seidl), když zvítězila o více než osm délek před nejlepší z konkurentek, jíž byla Empore (A. Starke). Druhou byla vytrvalecká The Länd Trophy, kterou ovládli tříletí svěřenci trenéra Markuse Kluga, když Well Disposed (A. Starke) o tři a půl délky porazila Lavella (E. Pedroza).

Baden Baden: V pátek startuje Sales & Racing Festival

V pátek na závodišti v Iffezheimu poblíž Baden Baden odstartuje poslední tamní vícedenní mítink letošního roku – prvním dnem bude zahájen tzv. Sales & Racing Festival. Oba dostihové dny tohoto festivalu orámují podzimní aukci společnosti BBAG, která se uskuteční v pátek večer a v sobotu. Během tohoto mítinku se uskuteční celkem 16 dostihů s celkovou dotací 547 000 €.

Stránky