Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Cape Freedom a květnová? Ideální míle...

„Cape Freedom je na naše poměry moc dobrý mílař. Bylo načase to s ním ukázat,“ vyjádřil se po doběhu Velké květnové ceny žokej Jaromír Šafář.  Právě on reprezentanta stáje Russian Racing Syndicate k triumfu v pražské Květnové dovedl, a z tribun  měl jeho výkon a vítězství  atributy velké podívané, v jejímž rámci se vítězný kůň dostal k triumfu na poslední chvíli, když Šafář objevil dlouho neexistující skulinu mezi hradbou těl soupeřů.

Olehla: Noble Cliffsovi ve Velké květnové může pomoci Foret

 

S dvěma nadějemi půjde do nedělní Velké květnové ceny Renomia na pražské dráze stáj DS Pegas a trenér Čestmír Olehla.  Zatímco Noble Cliffse si už letos pražské publikum jednou prohlédlo, pro Sagara půjde o sezónní premiéru. Prvně jmenovaný je i přes porážku v předchozím startu pro bookmakery veden jako mírný favorit   mílařského vrcholu českého jara, a trenér doufá, že více než měsíční vítězný půst jeho stáje  skutečně může ukončit.

Holčák: Arcturus po slovenské klasice do Českého derby

 

Zatímco v pražské Velké jarní ceně trenér František Holčák v sobotu neuspěl, v nedělní bratislavské edici se zkušený trenérský matador dočkal plného zásahu. Arcturus ze stáje Meridian pod Jaromírem Šafářem dominoval v pestré mezinárodní konkurenci s velkou jistotou a svým výkonem zaimponoval i českým handicaperům, kteří jej za bratislavské vítězství posadili do čela v Česku chystaných tříletých o pohodlné dva kilogramy před hrdinu pražské „jarní“ Ignacia Reillyho.

Luka: Jarní klasici? Každý je originál

 

Pozici jarního klasického krále v našem regionu si pomalu ale jistě buduje trenér Václav Luka. Jeho bošovická centrála  zásluhou Ignacia Reillyho si připsala ve Velké jarní ceně Pražské plynárenské další jarní klasický triumf i v roce 2019 a vítězství šampionského žáka Davida Lišky nabídlo v Praze líbivé momenty. Pro  oba Václavy Luky – mladšího v roli trenéra a staršího jako spolumajitele – o to líbivější.

Olehla: Near To Be Rich je specifická klisna

S excelentní  bilancí z minulých startů, ale také se stínem pochybností  vzhledem k absenci letošního startu půjde do Jarní ceny klisen na mosteckém hipodromu Near to Be Rich. Reprezentantka stáje DS Pegas naposledy v Karlových Varech vyhrála Gerschův memoriál, od té doby se na dráze v dostizích neobjevila.  Bude  tato taktika platit při první letošní klasice?  Trenér Čestmír Olehla patří k těm, kteří si přejí především klid při startu,  při složité povaze jeho svěřenkyně je toto nedělní přání určitě pochopitelné.

Tůma: Do nedělní klasiky hlavně klid na startu

 

Při pohledu na sázkové kurzy  se zdá, že trenér Pavel Tůma do Mostu v neděli pojede pro vavříny z obou hlavních dostihů. Jenže jistoty v dostihovém světě jsou prakticky neexistující veličinou, a i Tůma si je toho dobře vědom, a tak ambice Be Mastera ve Smolíkově memoriálu i Astorie v Jarní ceně klisen bere realisticky.

 

Váňa: Angkor Wat bojoval s dopingem, Power Zar se zraněním

 

Velmi výrazně si řekl  v posledních dnech na českých drahách o pozornost trenér Josef Váňa. V Karlových Varech jeho Angkor Wat opanoval první „derbytest“ tříletého ročníku s velkou převahou, v Lysé nad Labem zase Power Zar nečekaně vypálil rybník soupeřům na trati tradiční Prvomájové steeplechase a jak sám Váňa připouští,  uzavřel tak vítězný double, o kterém ani ve stáji nebyli ještě před týdnem tak docela přesvědčeni…

Wroblewski: Zboří Master of Gold nevítěznou tradici?

 

Master of Gold odstartoval letošní sezónu třetím triumfem  v Gomba Handicapu v rámci své nejlepší tradice. Nyní by si ale jeho realizační tým přál, aby úspěšný veterán už další tradice nectil a pokusil se naopak vystoupit ze stínu minulých let. Memoriál Jaroslava Maška na 1400 metrů bude pro něj prubířským kamenem….

Stránky