Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Coral Eclipse: Soumillon poprvé vyhrál v Sandownu a dostal dvanáctidenní trest

Letošní ročník Coral Eclipse Stakes na závodišti v Sandownu nabídl dokonalou podívanou. V dostihu se představilo šest vyrovnaných koní, kteří svedli napínavý souboj o vítězství, v něm se po šedesátidvou letech prosadil kůň trénovaný ve Francii, konkrétně Jeanem Claudem Rougetem připravovaný letošní vítěz francouzského derby Vadeni v sedle s belgickou jezdeckou superstar Christophe Soumillonem, pro kterého to bylo první vítězství na tomto závodišti v kariéře a pocity ze svého triumfu se nechal unést natolik, že za nepozornou jízdu po projetí cílem dostal od stewardů trest odnětí licence na dvanáct dní.

Vrchol sezóny pro Queen of Beaufay

Získat vlastní hřebčín a v něm odchovat toho správného koně se nakonec ukázalo jako ta správná cesta k triumfu v Českém derby i pro Jiřího Trávníčka, který se o triumf v tomto dostihu, respektive jeho předchůdci Československém derby snaží již od osmdesátých let minulého století, kdy svoje dostihové aktivity zahájil ještě v rámci tehdejšího JZD Práče. A paradoxně hned první hříbě odchované v normandském Haras de Beaufay, klisna ambiciózně pojmenovaná Queen of Beaufay, tuto misi dotáhla do zdárného konce, když v neděli zvítězila  ve 102. ročníku Českého derby. Dokonalost tohoto příběhu narušuje snad jen fakt, že dcera stále oblíbenějšího Aga Khanova plemeníka Zaraka (první a nejlepší potomek fenomenální Zarkavy po Dubawim) a Trávníčkovy ve Francii narozené odchovankyně Pikardie, má díky tomu, že Haras de Beaufay se nachází ve Francii francouzský suffix. O první triumf v tuzemském derby se jednalo i pro trenéra Dalibora Töröka a žokeje Petra Foreta.

 

Karlovy Vary: Vedro nejvíce svědčilo Wilantosovi

Za tropického vedra, kdy teplota dosahoval až 35 stupňů Celsia, se uskutečnilo letošní premiérové dostihové odpoledne na závodišti v Karlových Varech. Hlavním dostihem byl supervytrvalecký handicap Dvojnásobná karlovarská míle, ve které se prosadil svěřenec Grega Wroblewského Wilantos v sedle s žokejem Petrem Foretem, v rámcových dostizích se dařilo žokejce Vendule Korečkové, která dosáhla hattricku, přičemž to druhé nedělní vítězství s Dragon Arrowem bylo jubilejním dvoustým v její jezdecké kariéře.

Royal Ascot: Frankie je zpět...

Čtvrtý den mítinku Royal Ascot měl dva vrcholy. Sprinterský Commonwealth Cup určený tříletým hřebcům a klisnám, který se stal kořistí spolufavorita Perfect Power v sedle s někdejším vítězem European Jockeys Cupu Christophe Soumillonem a Coronation Stakes pro tříleté mílařky, ve kterých roli favoritky potvrdila svěřenka Johna & Thady Gosdenových Inspiral, kterou vedl… FRANKIE DETTORI, jenž se po mizérii vrcholící ve čtvrtek, kdy se pokazilo snad všechno, co se pokazit mohlo (včetně dodatečného trestu za nadměrné použití bičíku v sedle Stradivaria), konečně dočkal prvního letošního vítěze v rámci Royal Ascotu. Za zmínku stojí také start cíl triumf tříletého Changingoftheguard (R. Moore) ve vytrvalecké Gr. 2 King Edward VII Stakes, který znamenal jubilejní 80. vítězství v rámci mítinku pro jeho trenéra Aidana O’Briena. 

Pardubice: Páteční prolog (TZ DS Pardubice)

Čtyřmi rovinovými a dvěma dostihy přes proutěné překážky se v pátek na Pardubickém závodišti rozběhl dvoudenní dostihový mítink. Hned tři koně dokázali obhájit svá vítězství ze svých posledních dostihových vystoupení. To nejcennější získal v Ceně města Pardubic pětiletý ryzák Brexit, kterého opět vedl žokej Pavel Složil mladší.

Royal Ascot: Jeden den kuře, druhý den peří...

Vrcholem třetího dne mítinku Royal Ascot byl supervytrvalecký Gold Cup (Gr. 1, 4+, 4 014 metrů, 500 000 Ł), ve kterém o nesmrtelnost v podobě vyrovnání Yeatsova rekordu čtyř triumfů v tomto dostihu usiloval svěřenec Johna a Thady Gosdenových Stradivarius, kterého měl k vytouženému triumfu dovést nejúspěšnější aktivní jezdec v historii tohoto mítinku Frankie Dettori. Jenže populárnímu Frankiemu se letos v Ascotu nedaří snad vůbec nic, vzpomeňme na středeční anabázi s kapucí v boxech a tentokrát Stradivariovi v dostihu moc nepomohl, takže výsledkem bylo až třetí místo, když z osmého vítězství v tomto dostihu se díky Kypriovi (R. Moore) radoval Aidan O’Brien.

Pozvánka na víkend: Dvoje Pardubice a Karlovy Vary

V polovině června je pro dostihové příznivce připraven „prodloužený“ víkend, kdy je dostihy možné vyrazit hned tři dni po sobě – v pátek a v sobotu do Pardubic a v neděli se poprvé v letošn sezóně otevřou brány závodiště v Karlových Varech. Program připravený na pardubickém závoditi v neděli vyvrcholí trojici jedničkových dostihů na čele s II. kvalifikací na Velkou pardubickou, vrcholem nedělního odpoledne v Karlových Varech  bude český Melbourne Cup aneb Dvojnásobná karlovarská míle.

Lukášek: Návrat z Ascotu s velkými dojmy

Žokej Tomáš Lukášek má za sebou první životní zkušenost s královským mítinkem v Ascotu. A přesto, že  Pontosův výsledek nakonec nebyl takový,  jak jsme si mnozí dělali naděje, a přesto, že zpáteční cesta se díky problémům pražského letiště proměnila pro jeho rodinu v nepříjemnou anabázi, vrátil se zkušený žokej nabitý velkými zážitky…

Stránky