Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Palík: Hrdinou derby po 12 letech

Co všechno zdobí Jiřího Palíka? Třetí nejvyšší počet vítězství mezi českými žokeji v historii. A od neděle také druhý nejrychlejší čas, v jakém bylo historicky vyhráno České derby.  A vůbec historicky nejvyšší finanční pokuta, jaká  byla v Česku jezdci udělena.  Ale i velice vysokých padesát tisíc, které inkasoval jako pozdrav od dostihové komise, přebije nakonec  báječný  pocit vítěze Českého derby. A specialisty, který v novém tisíciletí jako jediný dokáže dovést do cíle tuzemského derby české odchovance.  Po  roce 2005 si na další pražskou modrou stuhu počkal 12 let. Mezitím se z Německa vrátil „oklikou“ přes Hongkong do České republiky. 

Češi v cizině: Další úspěch v Meranu

Ve festival českých zástupců se proměnil  vrchol dnešního odpoledne na dráze v Meranu . V Gr.2 Criterium di Primavera na 3500 metrů o 44000 eur pro čtyřleté koně si triumf zapsal tandem svěřenců Josefa Váni v pořadí Duszigrosz (ž. Kratochvíl)-Treizor du Pilori (ž. Váňa). Třetí místo navíc patřilo Santo Cerro a páté si veze domů Kubali. Dvě vítězství s italskými koňmi patři v Meranu na své konto zapsal Josef Bartoš.Včerejší program v Bratislavě měl  jeden společný rys s Českým derby .

Tůma: Derby? To nám vyhrál Jirka Palík....

Trenér Pavel Tůma dlouho hledal s aktuálním vítězem Českého derby Josephem společnou řeč. Nakonec ji našel možná i s pomocí velezkušeného žokeje  Jiřího Palíka. Ten s koněm,  který v přípravě ukazoval pramálo, vyhrál Frankerbergerův memoriál. Dostih, který je oficiálně evidován jako předzkouška derby, ovšem nad kterým se dosud obvykle mávalo rukou se značným despektem. Tentokrát se ale jeho vítěz trefil do černého.   A dojatý trenér  ani nebyl k vidění při vyhlášení vítězů. Proč?

Velká Chuchle: Derby pro Josepha

První polovina sezóny na dostihovém závodišti v chuchelském Conseq parku v neděli vyvrcholila dostihovým dnem, jehož magnetem byl 97. ročník Českého derby. Dostih skončil velkým překvapením, neboť favorizovaný Black Canyon (ž. Foret) skončil až na desátém místě, naděje stáje Pegas Jiřího Trávníčka na triumf v Derby až do poslední chvíle držel při životě jeho stájový druh Felix, avšak v dramatickém finiši po tuhém boji o krátkou hlavu podlehl Josephovi (ž. Palík) vlastnímu odchovanci prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, který mohl slavit první triumf své stáje v tomto dostihu. Třetí místo dva a půl délky za bojující dvojicí obsadil George Boole (ž. Šara), sen stáje Lokotrans o zisku Trojkoruny vítězem VJC Sir Sunem (ž. Chaloupka) skončil na tři délky vzdáleném čtvrtém místě a doběh na tabuli jeden a půl délky zpět uzavřel Silver Ball (ž. Koplík). Dr. Charvátovi se zadařilo i v rámcových dostizích, když vítězka anulované karlovarské Zimní královny Hessoesse (ž. Rája) ovládla nejdůležitější předzkoušku Oaks Cenu Wago (bývalou Cenu hřebčína Napajedla), když o tři čtvrtiny délky porazila dlouho vedoucí Luxiii (ž. Šafář).

Royal Ascot - Den pátý

Vrcholem posledního pátého dne mítinku Royal Ascot v sobotu byla sprinterská Gr. 1 Diamond Jubilee Stakes (Gr. 1, 4+, 1 207 metrů, 600 000 Ł), ve které se v konkurenci osmnácti soupeřů prosadil svěřenec Jamese Fanshawea The Tin Man v sedle s Tomem Queallym, jenž v těsném doběhu o krk porazil Tasleeta (J. Crowley), třetí s odstupem tří čtvrtin délky finišoval favorizovaný Limato (R. Moore), loňský vítěz Prix de la Foret. V rámcových dostizích se dvakrát prosadili reprezentanti coolmorské tréninkové centrály Ballydoyle (dvouletá September v listed Chesham Stakes a Idaho v Gr. 2 Hardwicke Stakes), což znamenalo, že trenér Aidan O'Brien se po osmé v historii stal nejúspěšnějším trenérem v rámci mítinku. Nejúspěšnějším jezdcem letošního Royal Ascotu se se šesti triumfy stala O'Brienova stájová jednička Ryan Moore.

Pardubice: II. kvalifikace pro Goscatera (průběžně aktualizováno)

V sobotu se na pardubickém závodišti uskutečnilo letošní čtvrté dostihové odpoledne, jehož vrcholem byl druhý ze seriálu kvalikačních dostihů na letošní 127. ročník Velké pardubické Cena města Pardubic - Memoriál mjr, M. Svobody. Stylem start cíl se v něm prosadil svěřenec trenérky Štěpánky Sedláčkové Goscater reprezentující stáj Jeso v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který v cílové rovince o tři čtvrtiny délky odrazil útok Čestmírem Olehlou připravovaného Hegnuse (ž. Novák), odstup třetího v cíli Wild Dangera (ž. Kratochvíl) cíloví rozhodčí výjádřili označením daleko. Z rámcových dostihů zaujalo především druhé letošní vítězství polokrevného valacha Usockem (ž. Guignon), tentokrát ve dvojkové Ceně Komerční banky a hattrick svěřenců Pavla Tůmy v barvách stáje Dr. Charváta, když ve svých dostizích zvítězili Arkalona (ž. Kašný), Nancy (žk. Složil ml.) a Tzigane du Berlais (žk. Složil ml.).

Royal Ascot: Den čtvrtý

Čtvrtý den mítinku Royal Ascot měl dva vrcholy v pobobě Gr. 1 dostihů, kterými byly tříletým koním vyhrazený sprint Commonwealth Cup a klisnám určené mílové Coronation Stakes, přičemž v obou se prosadili zástupci coolmorské tréninkové centrály Ballydoyle - sprintu kraloval ani v šestém životním startu neporažený Cavaraggio, zatímco mezi klisnami na klasické triumfy v anglických a irských 1 000 Guineas navázala Winter, v sedle obou svěřenců Aidana O'Briena byl Ryan Moore.

Stránky