Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Šafář: Po vydařeném roce zůstává v Německu

 Jaromír Šafář se předloni s českými drahami loučil s titulem šampiona, když přijal novou výzvu v Německu a kývl na trvalou spolupráci trenéru Pavlu Vovčenkovi.  Nyní má za sebou první „německou“ sezónu, v jejímž rámci sbíral ale pilně starty i v českých a slovenských dostizích. Šampionské pocty mu ovšem zůstaly ve všech třech zemích tentokrát vzdáleny, i tak ale hodnotí poslední sezónu pozitivně…

Dale Romans překonal dvoutisícovku

 

Dvaapadesátiletý americký trenér  Dale Romans se dočkal ve floridském Gulstream Parku svého vítězství s číslem 2000.  Získala je klisna Caroline Lewis v dostihu pro nezvítězivší tříleté koně. Romans, který v rámci své kariéry zaznamenal největší úspěch v roce 2005 vítězstvím v Dubai World Cupu,  je rodákem z Kentucky, ale jeho svěřenci Kentucky Derby nikdy nevyhráli. Jediný klasický zásah jeho kariéry trenéra přišel s Shacklefordem v roce 2011 při Preakness Stakes, na kontě má ale také tři vyhrané dostihy Breeders´Cupu. Mezi jeho nejúspěšnější koně patřili vítěz z Dubaje Roses in May a také Kittens Joy, který získal Eclipse Award jako nejlepší  americký kůň na trávě v roce 2004. V roce 2016 Romansův svěřenec Keen Ice zbořil americký sen o neporazitelnosti  Trojkorunového hrdiny American Pharoah vítězstvím v Travers Stakes.

Dettori pojede v Gulfstream Parku mexickou hvězdu (video)

Zatím neporažený vítěz mexické Trojkoruny Kukulkan bude jedním z nejexotičtějších účastníků nejbohatšího dostihu severní Ameriky Pegasus World Cup. Extravagantní dostih v Gulfstream Parku letos čeká třetí ročník, a poprvé se tak stane  za situace, kdy Pegasus nebude nejbohatším dostihem světa. Po předloňské dotaci 12 milionů a loňské 16 milionů dolarů se letos poběží o „pouhých“ devět milionů dolarů. Mexického šampiona, který v posledním startu vyhrál  právě v Gulfstream Parku tamní Clasico del Caribe (video), nepojede šestadvacátého  ledna nikdo jiný než Lanfranco Dettori.

V. Luka: Rok 2018 byl opět úspěšný

Svěřenci trenéra Válava Luky i v letošním roce patřili mezi nejúspěšnější české vyslance na francouzských dostihových drahách, a jak už se stalo zvykem, ani v posledních týdnech starého roku a v prvních dnech roku nového jejich aktivita nepolevuje.  Trenér bošovické centrály má tedy nyní napilno více než většina jeho kolegů, i tak si ale našel několik vět na bilancování další poměrně  úspěšné sezóny…

Wroblewski: Smolař Neo se našel na písku

Trenér Greg Wrobewski vyhrál osmého dubna Gomba handicap a jistě netušil, že zásluhou Master of Golda zapsal své poslední letošní tuzemské vítězství. Přesto ale nebyla ani letošní sezóna z pohledu jeho svěřenců neúspěšná,  slušný počet vítězství totiž vozil ze zahraničí. To (zatím) poslední obstaral pětiletý Neo na pískové dráze v německém Dortmundu po triumfu o lehkých jedenáct délek. Výsledek, který byl šokem pro německé sázkaře, přišel poté, co stejný kůň předtím v Německu zapsal dvě poslední místa.  Jak se tak velkou změnu povedlo zařídit?

Gary Stevens potřetí ukončil kariéru. Prý definitivně

Třetí a definitivní konec kariéry ohlásil žokej Gary Stevens v pětapadesáti letech. Stevens je trojnásobným vítězem Kentucky Derby a posledním žokejem, které vyhrál nejpopulárnější americké dostih s klisnou (před třiceti lety v sedle Winning Colors).  V roce 1998 přivedl Silver Charma v úspěchu v Dubai World Cupu, v roce 1999 ohlásil pro zdravotní problémy první konec kariéry. Vrátil se po desetiměsíční přestávce a jezdil do druhého odchodu ze scény v roce 2005.    Jeho poslední návrat k dostihům se konal v roce 2013, když se vrátil ze sedmileté zdravotní přestávky a ve stejném roce vyhrál klasické Preakness Stakes a také Breeders´Cup Classic v sedle Mucho Macho Man (foto). Jeho posledním dostihem, po kterém ohlásil definitivní odchod ze scény, byly Bob Hope Stakes v Del Mar,  kde se rozloučil s kariérou třetím místem. Celkem ale v průběhu své kariéry nastřádal více než 5000 vítězství a více než stovku jich zapsal také během působení ve Francii a Velké Británii v rámci evropského angažmá.

Petrlík:Spokojenost konce sezóny zvýšila patnáctka posil

Foto: Tattersalls IrelandSpokojeně hodnotí trenér Allan Petrlík první kompletní sezónu po návratu do pičínské centrály stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Jak by také ne, v letošním roce si jeho svěřenci zapsali na českých drahách pětadvacet vítězství, a on sám se v trenérské roli dostal přes hranici tří stovek vyhraných dostihů. V tuzemském šampionátu sice skončil druhý za momentálně nedostižnou Helenou Vocáskovou,  jinak ale  při pohledu na sezónu nevidí velká negativa.

Melbourne Cup: Bowman s exemplárním "flastrem" (+ video)

Vítězství godolphinského Cross Counter v letošním Melbourne Cuzpu rozjásalo Brity, kteří tento dostih vyhráli vůbec poprvé, i šejka Mohameda al Maktouma, který v letošním roce po prvním triumfu modrých godolphinských barev v Derby získal i další metu, po které dlouho toužil. Kerrin McEvoy, kterého šejk před několika lety v Evropě nechal jezdit ve velkých dostizích, se mu na domácí australské půdě odměnil výborným výkonem.

Stránky