Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Velká Chuchle: Největší trumfy před jarními klasikami drží Ingrid Koplíková

I druhý letošní dostihový den v Chuchle Aréně Praha měl dva jedničkové vrcholy, tentokráte se oba odehrávaly na distanci mezi 1 400 metrů, která tvoří předěl mezi sprinterskými a mílařskými dostihy. Chronologicky prvním z nich byl 35. ročník Memoriálu profesora Václava Michala, nejvýznamnější přípravný dostih pro hřebce před klasickou Velkou jarní cenou a podobně jako v předzkoušce Jarní ceny klisen Memoriálu Rudolfa Deyla, která se uskutečnila minulý týden na Hipodromu v Mostě jí dominovali svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové, když zvítězil loňský Zimní favorit Showpower (ž. Lukášek), před tréninkovým kolegou Vodnikovem (ž. Zatloukal). Následoval 19. ročník Memoriálu Jaroslava Maška, ve kterém své síly změřili čtyřletí a starší – i zde byl desetinovým favoritem svěřenec Ingrid Koplíkové a dvojnásobný únorový vítěz z Francie Shahbandar (ž. Lukášek), který však v závěru nestačil na od startu vedoucího tempaře Caucasiana (ž. Florian), loňského vítěze mostecké Českomoravské ceny.

 

Brno: I zdejší překážkový vrchol zůstal bez vítěze

V sobotu odpoledne odstartovala letošní dostihová sezóna i na Moravě, neboť závodiště v Brně – Dvorskách hostilo dostihový den, jehož vrcholy byly tradiční Jarní moravská míle a Jarní brněnská steeplechase. V rovinovém vrcholu Jarní moravské míli se prosadila favorizovaná svěřenka Allana Petrlíka Rabbit Coulsty vedená žokejem Michalem Demem, zatímco Jarní brněnská steeplechase pokračuje v letošní smůle hlavních překážkových vrcholů a stejně jako Jarní cena pardubického závodiště zůstala bez vítěze, když všichni jezdci udělali chybu v kvůli nepříznivému počasí upraveném kurzu dostihu.

Bratislava: Překvapivou vítězkou Blue River

Bratislavský Starý háj hostil v sobotu odpoledne druhý dostihový den letošní sezony. Zatímco při premiéře 6. dubna byl k vidění kombinovaný program, rovinových a překážkových klání, tentokrát hrály prim roviny. Největší pozornost se soustředila na 26. ročník Velké aprílové ceny Respect Slovakia na 1800 metrů. S ambicemi nastupovala stáj Lokotrans, která poslala do dostihu pětiletého Aigle Vaillanta. Pod Martinem Laubem byl hlavním režisérem dění, ale v poslední stovce metrů nestačil na dvojici Blue River a Manatan.

Velká Chuchle: Rex of Thunder pokořil Abhu

V neděli, za takřka letního počasí a před velmi početnou návštěvou odstartovala v pražské Chuchle Aréně letošní tuzemská dostihová sezóna. Úvodní dostihový den měl na programu celkem osm dostihů se dvěma vrcholy v podobě 97. ročníku sprinterského Gomba Handicapu, který se stal kořistí Konstantinem Kobzarevem připravovaného Hidden Colonyho (ž. Florian) a 66. ročníku Velké dubnové ceny, v jejíž dramatické koncovce se prosadil loňský vítěz Zlatého poháru Rex of Thunder (ž. Demo), když o délku porazil vítězku derby Abhu (ž. Lukášek). 

Bratislava: Dvě česká vítězství nad překážkami

V sobotu odstartovala dostihová sezóna u našich východních sousedů čili na Slovensku. Ve stínu souboje o pobyt na bratislavském hradě na příštích pět let hostilo závodiště v petržalském Starém háji dostihový den sestávající z osmi dostihů. Největší pozornost byla upřena na dva jedničkové dostihy pro tříleté koně – Cenu trojročných žrebcov a Cenu trojročních kobýl – nejvýznamnější přípravné dostihy na obě jarní klasiky, které bude bratislavské závodiště hostit v neděli 5. května. Mezi hřebci se podle očekávání prosadil kůň v maďarském tréninku, avšak nebyl to favorizovaný Sommerprinz (ž. Liška), nýbrž na listopadové dražbě Arquana zakoupený Exact (Perović), mezi klisnami zazářila domácí Harmony (ž. Havelková) před českou Witch in Pink (ž. Laube).

Dubaj: Suverénní Laurel River, Ponntos poslední...

Dostihová sezóna ve Spojených arabských emirátech v sobotu na dubajském závodišti Meydan vyvrcholila Dubai Wolrd Cup Night, tedy dostihovým dnem, jehož hlavním bodem je Dubai World Cup, někdejší nejbohatší dostih světa, jehož letošní dotace činila 12 milionů amerických dolarů. Vedle DWC byla na programu řada dalších významných dostihů, přičemž Al Quoz Sprint měl na startu i v česku trénovaného účastníka, kterým nebyl nikdo jiný než loňský kůň roku Ponntos, jehož realizační tým po zdařilé zimě akceptoval pozvánku pořadatelů k účasti v tomto pro Ponntose distančně ne úplně vyhovujícím dostihu. 

Meydan: Ponntos se rozloučil čtvrtým místem

Na dubajském závodišti Meydan se v sobotu uskutečnila tzv. Super Saturday, tedy dostihový den plný přípravných dostihů na vrchol tamní dostihové sezóny, kterým 30. března bude dostihový den vrcholící 27. ročníkem Dubai World Cupu, během kterého bude na dotacích rozděleno 30,5 milionů amerických dolarů. V rámci Super Saturday se uskutečnilo celkem 6 grupových dostihů doplněných dvěma se statutem listed. Jednim ze smiňovaných grupových dostihů byla i kilometrová Gr. 3 Nad Al Sheba Turf Sprint Sponsored By Emirates Skywards na trávě, ve které svou letošní dubajskou kampaň ukončil loňský český kůň roku Ponntos, který v sedle s Adrie de Vriesem finišoval na čtvrtém místě s odstupem pěti délek od vítězné tříleté Frost at Dawn (M. Barzalona), která překvapivě porazila favorizovanou godolphinskou Star of Mystery (W. Buick).

Druhé vítězství Shahbandara na Riviéře, dva úspěchy v Trevisu

Čtyřletý Shahbandar, vítěz zářijového Millionu ve Velké Chuchli, je na závodišti v Cagnes sur Mer ve skvělé formě. Sedmý únorový den vyhrál dostih Quinté na 1500 metrů a v neděli 25. února vyhrál na stejné distanci dostih classe 2, když měl v sedle opět Theo Bachelota.

Stránky