Breeders´ Cup

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Breeders´Cup: Jeden úspěch do Evropy, velký double Ortize

Breeders´Cup přinesl jedno evropské vítězství a pro starý kontinent tak zaznamenal v kalifornské Santa Anitě hodně hubený ročník. Nutno ale konstatovat, že  Evropa tentokrát za oceán nevezla tu nejlepší sestavu koní a vítězství Američanů napříč téměř všemi dostihy neznamenalo žádnou senzaci. 

Evropský zásah na letošním Breeders´Cupu přišel poměrně nečekaně. V BC Filly and Mare Turf papírově měla vládnout šestkát v řadě neporažená Sistercharlie,  jenže druhá z předloňského francouzském Oaks svou americkou sérii ukončila v nejméně vhodném momentu. Svěřenkyně Josepha O´Briena Iridessa letos absolvovala bez výrazného výsledku obě ostrovní 1000 Guineas a také irské Oaks, doma ale triumfovala v Pretty Polly Stakes a v Matron Stakes a nyní zapsala žokeji W. Lordanovi asi největší životní úspěch.  Pětiletou domácí Vasiliku udolala jen rozdílem krku.

Velká favoritka selhala také v BC Distaff. Midnight Bissou měla na kontě sérii sedmi vyhraných startů, po nepříliš šťastném průběhu ale na kalifornském písku další triumf nezapsala a nestačila na šestiletou argentinskou rodačku Blue Prize, která pod Joem Bravem neměla problém favoritku udržet za svými zády.

V Breeders´Cup Turf se ovšem očekávaný doběh konal. Hrdina Pegasus World Cup ze začátku roku, Bricks and Mortar pod Iradem Ortizem, musel o osmý triumf v řadě perně bojovat, nakonec si jej ale zajistil a je momentálně největším adeptem na zisk trofeje pro amerického Koně roku. Ryan Moore neměl v Santa Anitě svůj den Anthony van Dycka dovedl k třetímu místu jako nejlepšího Evropana, jeho jízda měla ale tentokrát k ideálu daleko. Druhé místo tu vybojoval outsider United, pátým místem pro Německo se blýskl Alounak trenéra Waldemara Hicksta.

Žokej Irad Ortiz získal v Santa Anitě velký double, když na závěr mítinku opanoval oba největší dostihy. V Breeders´Cup Classic o šest milionů dolarů vedl Vino Rosso pro trenéra Todda Pletchera a devátému koni loňského Kentucky Derby pomohl zajistit životní úspěch. Druhé místo uhájil v rovině slábnoucí McKinzie.

ENABLE vyhrála BREEDERS´CUP TURF, Accelerate ovládl Classic (+ video)

 

Neuvěřitelná Enable to dokázala. Navzdory všem pochybnostem se stala prvním koněm, který po triumfu v nejbohatším evropském dostihu, Ceně Vítězného oblouku,  triumfovala také v americkém Breeders´Cup Turf. 2400 m dlouhý nejdelší test letošního 35. Ročníku mítinku „světového šampionátu plnokrevníků“. Pod vedením Frankieho Dettoriho  si svěřenyně Johna Gosdena vnější stopou na podmáčené kentucké trávě ve slunečném počasí poradila v velkým odporem ze strany  irské Magical a zakončila svou letošní kampaň triumfem, třetí dokončil domácí Sadler´s Joy

Breeders´ Cup, den druhý: Evropské čekání ukončil Dettori (Video)

Druhý den letošního Breeders´Cupu na závodišti Churchill Downs zalily paprsky slunce,  evropští zástupci ale po vzoru pátečního předprogramu v prvních dostizích nijak nezářili. O první triumf starého kontinentu v „klasických“ dostizích Breeders´ Cupu se postaral velký expert na tento mítink – Frankie Dettori, jehož zkušené oko a pevné nervy vedl k vítězství Expert Eye v BC Mile.
Prvním travnatým dostihem dnešního programu byl ale Breeders' Cup Turf Sprint a v něm se prosadil Stormy Liberal (Stormy Atlantic),  druhý z dubajského Al Quoz Sprint.  Pod žokejem Van Draydenem zopakoval loňský triumf, tentokrát ale už nikoli v pozici velkého outsidera. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint se stěhovalo vítězství do Kanady, když svěřenkyně  Johna Casseho Shamrock Rose (Firts Dude)  udolala  čtyřletou Chalon.  Breeders' Cup Dirt Mile vyhrál čtyřletý City Of Light (Quality Road) pod Javierem Castellanem.

Breeders´Cup, den 1. : Evropa jen s jedním úspěchem pro Godolphin (video)

Evropské ambice v rámci dnešního prvního dne programu Breeders´Cupu v Churchill  Downs skončily nevalně. Početně silná výprava evropských dvouletých ve třech dostizích na travnatém povrchu nenaplnila očekávání, na „dirt“  si tentokrát Evropané s dvouletými ani netroufali.

Zejména silná výprava Aidana O´Briena na podmáčené trávě v Churchill Downs skutečně neexcelovala a jeho svěřenci nenaplnili očekávání v žádném ze svých startů.  V úvodním Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint neodehrál žádnou symfonii favorizovaný Sergei Prokofiev, když triumf na 1100 metrech slavil  Bulletin (City Zip) s Javierem Castellanem v sedle. Třetí místo So Perfect, druhé coolmorské akvizice v dostihu, bylo nakonec pro irské tým nejlepším výsledkem odpoledne. Následující Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf vyhrála domácí favoritka Newspaperofrecord (Lope de Vega)  pod vedením Irada Ortize Juniora, druhým místem rozšířila evropskou bilanci East, již Jamiemu Spencerovi nasedlal Kevin Ryan.

Jediný evropský triumf prvního dne patří modrým barvám Godolphinu. Z pozice spolufavorita v Breeders´Cup Juvenile Turf se godolphinský Line Of Duty  (Galileo, video) trenéra Applebyho pod Williamem Buickem v závěru posbíral k závěru, kterému nakonec těsně podlehli američtí Uncle Benny a Somelikeithotbrown, které vedli Irad a Jose Ortizové. Line of Duty měl dosud na kontě pouze maiden vítězství v Goodwoodu, v Churchill Downs ale naznačil, že by měl mít zajímavou budoucnost…  Není třeba dodávat, že další O´ Brienovo želízko, spolufavorit Anthony Van Dyck, pod Ryanem Moorem v dostihu nebyl vidět…

V „netravnatých“ testech programu se radovali samozřejmě domácí: Tito's Handmade Vodka Breeders' Cup Juvenile Fillies (Fillies' Grade 1) skončila po excelentním výkonu start-cíl v rukou třetí favoritky Jaywalk (Cross Traffic) pod Joelem Rosariem  a stejný žokej vyhrál i BC Juvenile, když k triumfu v největším dostihu „předprogramu“ dovedl Game Winnera (Candy Ride) pro trenéra Bafferta.

Breeders´Cup: Prolomí Enable "obloukovou" kletbu?

Letošní ročník Breeders´Cupu v Churchill Downs začíná dnes „mládežnickým pátkem“, v jehož  rámci se odehrají dostihy budoucích hvězd, hlavní dění mítinku se ale soustředí do sobotního programu, a to je letos v Kentucky určitě dobře. Nad Louisvillem se totiž v posledních hodinách zastavila tlaková níže a závodiště je nyní hluboce podmáčené. Britský trenér John Gosden se pro Sporting Life dokonce vyjádřil, že je přesvědčen o tom, že kdyby se měly konat jakékoli jiné dostihy, byly by minimálně na travnaté dráze v těchto podmínkách zrušeny.

Justify třináctým hrdinou historie (+video)

Třináctým vítězem klasické Trojkoruny v USA se stal svěřenec Boba Bafferta Justify. Nejdelší trojkorunový dostih, Belmont Stakes, vyhrál rovných 112 dní po svém prvním kariérním startu, a  v pěti týdnech mezi Kentucky Derby a Belmont Stakes vstoupil mezi nesmrtelné.   A nejenom to. Nejdelší a nejnáročnější dostih Trojkoruny vyhrál suverénním stylem start-cíl v mistrovské ukázce odhadu tempa.   

Tady je několik mimořádných zápisků, kterým se Justify a lidé kolem něj zapsali v posledních pěti týdnech do rekordních knih: 

Breeders´Cup, den 2: Fabre opět vítězný: Talismanic vyhrál BC Turf (+ videa)

Dnešní program hlavního představení Breeders´Cupu na dráze Del Mar v americkém San Diegu přinesl několik překvapení a už v předprogramu se mezi ně zařadilo evropské vítězství. Qatar Juvenile Turf Sprint Stakes do samotného Breeders´Cupu nepatří, což je pro Evropu škoda: Triumf si tu připsal Declarationofpeace trenéra O´Briena pod Ryanem Moorem,  když o hlavu udolal godolphinského favorita Sound and Silence.

Jak je důležité mít Mika Smithe se ukázalo v Hands Winery Breeders' Cup Juvenile Fillies. Nejúspěšnější žokej historie mítinku bodoval v sedle Caledonia Road, kterou chystá Ralph Nick. Smith si s ní zapsal komfortní vítězství o tři a tři čtvrtě délky a na dotaz, zda cítí v juniorce „něco ze šampionky“ se dal slyšet, že svět v příštím roce uvidí. Takže se těšme…

Breeders' Cup Turf Sprint měl favoritku v podobě americké hrdinky z Royal Ascotu Lady Aurelie, jenže ta na domácí půdě daleko zaostala za očekáváním. Triumf si zapsal Joel Rosario v sedle  40/1 Stormy Liberal a trenér Peter Miller se radoval ze svého prvního (ale ne posledního) úspěchu v Breeders´Cupu. Evropské ambice v tomto dostihu nijak nenaplnili Marsha (6.) a Washington D.C. (8.)

Šok odpoledne v Del Mar přišel v Breeders' Cup Filly & Mare Sprint. Vítěznou Bar Of Gold pod Iradem Ortizem Juniorem totiž sázkaři poslali na trať s eventuálkou 66:1,  klisna ale po boji o nos udolala kanadskou Ami´s Meda, zatímco favoritka Unique Bella s Mikem Smithem dokončila bez velkého dojmu sedmá.  Vítěz je druhým nejpřekvapivějším hrdinou celé historie Breeders´Cupu.

 

Druhý evropský zásah letošního Breeders´Cupu přišel při Breeders' Cup Filly & Mare Turf . Ani tady nevyhrála favoritka – zklamání přinesla domácí Lady Eli, zatímco nepříliš očekávaný triumf  pro Godolphin zapsala Wuheida pod Williamem Buickem. Ten se tak definitivně vypořádal s letošním nepříjemným zraněním a evropský úspěch navíc potvrdila druhým místem O´Brienova Rhododendron

V Evropě dosud nijak  zvlášť známý trenér Peter Miller si v Del Mar řekl o pozornost jako dvojnásobný vítěz  Breeders´Cupu, když v BC Sprint vyhrál favorizovaný Roy H pod Kentem Desormeauxem v rovině udolal vše, co mu stálo v cestě, a žokej Desormeaux tak po složité životní křižovatce oslavil návrat do velkých dostihů.

 Jak se Williamu Buickovi povedl BC Filly and Mare Turf, tak se mu nepovedla BC Mile.  V sedle Ribchestera se totiž v rozhodujících momentech marně čekal na to, kdy Ribchester zareaguje na zrychlení kanadského favorita World Approval. Ten pod Johnem Velasquezem dominoval s velkým přehledem, když druhé místo za ním udržela papírová dvojka trenéra O´Briena v dostihu Lancaster Bomber

BC Juvenile pak přinesly další velký šok letošního ročníku Breeders´Cupu.  Vůbec poprvé v dějinách mítinku totiž některý z jeho dostihů vyhrál nezvítězivší kůň. Svěřenec Chada Browna Good Magic pod Iradem Ortizem vyhrál přesvědčivě přesto, že v obou předchozích životních startech dokončil vždy druhý. Zklamání v podobě třetího místa vyprodukoval na pobřeží Pacifiku Bolt d´Oro, který do mítinku šel jako vůbec největší favorit ze všech vypsaných dostihů….

Jako skutečný kouzelník se na Breeders´Cupu opět ukázal francouzský trenér Andre Fabre. Mezi evropskou enklávou na startu BC Turf vypadal jeho Talismanic jako jeden  z nejslabších koní, kteří se ze starého kontinentu do Kalifornie vypravili, jenže na dráze v Del Maru bylo nakonec všechno jinak.  Mickael Barzalona v sedle čtyřletého hřebce stáje Godolphin totiž svůj první start v Breeders´Cupu proměnil v triumf po výborném závěru v triumf před domácím Beach Patrol, závěr obhájce triumfu Highland Reela stačil jen na třetí místo.  Na startu nakonec chyběl předběžný favorit Ulysses, k jehož škrtu pro zranění došlo dopoledne před startem mítinku… 

Breeders´Cup Sprint prozatím nevyplacen....

Dvanáct z třinácti dostihů letošního Breeders´Cupu se dočkalo výplaty dotací poté, co California Horse Racing Board oznámila, že v nich nebylyl shledány žádné závady ve výsledcích dopingové kontroly. Breeders´Cup Sprint však prozatím zůstává nevyplacený s tím, že ve věci probíhá další šetření, jehož výsledky  by měly být známy přibližně do tří týdnů, a  výplata tedy má proběhnout kolem poloviny prosince. V souvislosti s šetřením nebyla uvedena žádná jména a není tedy jasné, koho se šetření může týkat. Breeders´Cup Sprint v Santa Anitě vyhrál  svěřenec Boba Bafferta Drefong, který udolal favorizovaného Masochistic a poslal Bafferta už popáté v historii do prostoru pro vítěze BC Sprint. 

Stránky