Breeders´ Cup

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Justify třináctým hrdinou historie (+video)

Třináctým vítězem klasické Trojkoruny v USA se stal svěřenec Boba Bafferta Justify. Nejdelší trojkorunový dostih, Belmont Stakes, vyhrál rovných 112 dní po svém prvním kariérním startu, a  v pěti týdnech mezi Kentucky Derby a Belmont Stakes vstoupil mezi nesmrtelné.   A nejenom to. Nejdelší a nejnáročnější dostih Trojkoruny vyhrál suverénním stylem start-cíl v mistrovské ukázce odhadu tempa.   

Tady je několik mimořádných zápisků, kterým se Justify a lidé kolem něj zapsali v posledních pěti týdnech do rekordních knih: 

Breeders´Cup, den 2: Fabre opět vítězný: Talismanic vyhrál BC Turf (+ videa)

Dnešní program hlavního představení Breeders´Cupu na dráze Del Mar v americkém San Diegu přinesl několik překvapení a už v předprogramu se mezi ně zařadilo evropské vítězství. Qatar Juvenile Turf Sprint Stakes do samotného Breeders´Cupu nepatří, což je pro Evropu škoda: Triumf si tu připsal Declarationofpeace trenéra O´Briena pod Ryanem Moorem,  když o hlavu udolal godolphinského favorita Sound and Silence.

Jak je důležité mít Mika Smithe se ukázalo v Hands Winery Breeders' Cup Juvenile Fillies. Nejúspěšnější žokej historie mítinku bodoval v sedle Caledonia Road, kterou chystá Ralph Nick. Smith si s ní zapsal komfortní vítězství o tři a tři čtvrtě délky a na dotaz, zda cítí v juniorce „něco ze šampionky“ se dal slyšet, že svět v příštím roce uvidí. Takže se těšme…

Breeders' Cup Turf Sprint měl favoritku v podobě americké hrdinky z Royal Ascotu Lady Aurelie, jenže ta na domácí půdě daleko zaostala za očekáváním. Triumf si zapsal Joel Rosario v sedle  40/1 Stormy Liberal a trenér Peter Miller se radoval ze svého prvního (ale ne posledního) úspěchu v Breeders´Cupu. Evropské ambice v tomto dostihu nijak nenaplnili Marsha (6.) a Washington D.C. (8.)

Šok odpoledne v Del Mar přišel v Breeders' Cup Filly & Mare Sprint. Vítěznou Bar Of Gold pod Iradem Ortizem Juniorem totiž sázkaři poslali na trať s eventuálkou 66:1,  klisna ale po boji o nos udolala kanadskou Ami´s Meda, zatímco favoritka Unique Bella s Mikem Smithem dokončila bez velkého dojmu sedmá.  Vítěz je druhým nejpřekvapivějším hrdinou celé historie Breeders´Cupu.

 

Druhý evropský zásah letošního Breeders´Cupu přišel při Breeders' Cup Filly & Mare Turf . Ani tady nevyhrála favoritka – zklamání přinesla domácí Lady Eli, zatímco nepříliš očekávaný triumf  pro Godolphin zapsala Wuheida pod Williamem Buickem. Ten se tak definitivně vypořádal s letošním nepříjemným zraněním a evropský úspěch navíc potvrdila druhým místem O´Brienova Rhododendron

V Evropě dosud nijak  zvlášť známý trenér Peter Miller si v Del Mar řekl o pozornost jako dvojnásobný vítěz  Breeders´Cupu, když v BC Sprint vyhrál favorizovaný Roy H pod Kentem Desormeauxem v rovině udolal vše, co mu stálo v cestě, a žokej Desormeaux tak po složité životní křižovatce oslavil návrat do velkých dostihů.

 Jak se Williamu Buickovi povedl BC Filly and Mare Turf, tak se mu nepovedla BC Mile.  V sedle Ribchestera se totiž v rozhodujících momentech marně čekal na to, kdy Ribchester zareaguje na zrychlení kanadského favorita World Approval. Ten pod Johnem Velasquezem dominoval s velkým přehledem, když druhé místo za ním udržela papírová dvojka trenéra O´Briena v dostihu Lancaster Bomber

BC Juvenile pak přinesly další velký šok letošního ročníku Breeders´Cupu.  Vůbec poprvé v dějinách mítinku totiž některý z jeho dostihů vyhrál nezvítězivší kůň. Svěřenec Chada Browna Good Magic pod Iradem Ortizem vyhrál přesvědčivě přesto, že v obou předchozích životních startech dokončil vždy druhý. Zklamání v podobě třetího místa vyprodukoval na pobřeží Pacifiku Bolt d´Oro, který do mítinku šel jako vůbec největší favorit ze všech vypsaných dostihů….

Jako skutečný kouzelník se na Breeders´Cupu opět ukázal francouzský trenér Andre Fabre. Mezi evropskou enklávou na startu BC Turf vypadal jeho Talismanic jako jeden  z nejslabších koní, kteří se ze starého kontinentu do Kalifornie vypravili, jenže na dráze v Del Maru bylo nakonec všechno jinak.  Mickael Barzalona v sedle čtyřletého hřebce stáje Godolphin totiž svůj první start v Breeders´Cupu proměnil v triumf po výborném závěru v triumf před domácím Beach Patrol, závěr obhájce triumfu Highland Reela stačil jen na třetí místo.  Na startu nakonec chyběl předběžný favorit Ulysses, k jehož škrtu pro zranění došlo dopoledne před startem mítinku… 

Breeders´Cup Sprint prozatím nevyplacen....

Dvanáct z třinácti dostihů letošního Breeders´Cupu se dočkalo výplaty dotací poté, co California Horse Racing Board oznámila, že v nich nebylyl shledány žádné závady ve výsledcích dopingové kontroly. Breeders´Cup Sprint však prozatím zůstává nevyplacený s tím, že ve věci probíhá další šetření, jehož výsledky  by měly být známy přibližně do tří týdnů, a  výplata tedy má proběhnout kolem poloviny prosince. V souvislosti s šetřením nebyla uvedena žádná jména a není tedy jasné, koho se šetření může týkat. Breeders´Cup Sprint v Santa Anitě vyhrál  svěřenec Boba Bafferta Drefong, který udolal favorizovaného Masochistic a poslal Bafferta už popáté v historii do prostoru pro vítěze BC Sprint. 

Breeders´Cup: Beholder vyrovnala Goldikovu, potřetí dobyla Breeders´Cup (+videa)

Fantastický závěr předvedl divákům první den letošního Breeders´Cupu. BC Distaff, největší dostih prvního dne programu, přinesl očekávaný souboj mimořádných klisen americké scény vedených jezdeckými legedami.  Jedenáctkrát neporažená tříletá  Songbird podlehla o nos šestileté Beholder, která si pod vedením Garyho Stevense zapsala třetí vítězství v Breeders´Cupu  a navázala na úspěch ve stejném dostihu v roce 2013, o rok dříve se stala královnou dvouletých klisen. Beholder je tak po Goldikově druhým  koněm v dějinách, který na Breeders´Cupu vyhrál třikrát.

Dozvuky Breeders´Cupu: Pharoah míří do Asfhord Stud

Největší koňský hrdina planety, American Pharoah, se dnes loučí s trenérem Bobem Baffertem. Právě dnes měl totiž naplánovánu cestu ze závodiště v Keenelandu do Ashford Stud,  kde bude od nadcházející připouštěcí sezóny plnit povinnosti plemeníka. Po demolici soupeřů na trati Breeders´Cup  Classic se American Pharoah vrátil do stáje ve výborné kondici a trenér Baffert  na posledním setkání s novináři dokonce hovořil i o tom, že jeho svěřenec by mohl ihned nastoupit na start dalšího dostihu. 

American Pharoah vyhrál dostihový Grand Slam! (+video)

Závodiště v Keenelandu se dnes navěky zapsalo do historie dostihového sportu. Právě  na něm se totiž zrodil historický první Grand Slam,  když aktuální majitel americké klasické Trojkoruny vyhrál Breeders´Cup Classic,  nejbohatší americký dostih. American Pharoah  svých sedm soupeřů smetl ze scény obdobně,  jako to předvedl v letošním roce už několikrát, a pod vedením Victora Espinozy si zapsal poslední triumf své veleúspěšné kariéry. Pěti miliony dolarů dotovaný BC Classic pro něj byl posledním dostihovým startem v barvách Zayat Stables,   Kůň, který po 37 letech ukončil čekání na dalšího vítěze klasické Trojkoruny,  tak zároveň suverénně potvrdil svou pozici nejlepšího plnokrevníka planety. Šest a tři čtvrtě délky za ním do cíle dorazil outsider Effinex, dalších pět délek chybělo Honor Code, evropský vyslanec Gleneagles  dostih nezvládl a docválal osmý. 

American Pharoah uzavřel svou dostihovou kariéru devátým vítězstvím a poté, co přišel v Saratoze o letošní neporanitelnost, dnes drtivě porazil i svého přemožitele z Travers  Stakes Keen Ice, který v Keenelandu v dostihu prakticky nebyl vidět. Svěřenec Boba Bafferta se nyní bude stěhovat do americké filiálky coolmorského hřebčína ověnčený přezdívkami jako  Secretariat  jednadvacátého století.

O Breeders´Cupu čtěte rovněž: Golden Horn poražen Found

Breeders´Cup, část II. - Found porazila Golden Horna (+videa, průběžně aktualizováno)

Poslední z „travnatých“ dostihů letošního Breeders´Cupu přinesl přece jenom druhé evropské vítězství na mítinku. Ani tady ale nevyhrál favorit… Poslední start kariéry Golden Horna nebyl zlatým vrcholem. Longines Breeders´Cup Turf  se ukázal pro hrdinu anglického Derby a Ceny Vítězného oblouku úkolem navíc,  a kdo se těšil,  že letošní Breeders´Cup korunuje prvního společného vítěze „Oblouku“ a BC Turf v jednom roce, odjížděl z Keenelandu zklamaný.

Stránky