Breeders´ Cup

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Baffert: Breeders´Cup mu dal zelenou. S podmínkami

Velký troublemaker amerického turfu poslední doby Bob  Baffert dostal definitivní zelenou – jeho svěřenci se mohou zúčastnit letošního Breeders´Cupu v kalifornském Del Mar. Mítink, který se koná poslední víkend před znovuotevřením amerických hranic pro evropské návštěvníky,  tak nepochybně získá na atraktivitě, Baffert se ale bude muset podrobit speciálním podmínkám poté, co v letošním roce  série skandálů jeho svěřenců s dopingem vyvrcholila pozitivním nálezem u vítěze Kentucky Derby Medina Spirita.

Breeders´Cup: Authentic králem Ameriky, Evropa s čtyřmi úspěchy (videa)

Největší americký dostih roku 2020 vyhrál přesvědčivě Authentic. Hrdina letošního posunutého Kentucky Derby si tak v Breeders´Cup Classic pravděpodobně zajistil  také titul amerického Koně roku. Zatímco včerejší program na Breeders´Cupu v kentuckém Keenelandu evropským stájím z pohledu vítězství nevyšel, dnešní  odpoledne ve slunném Kentucky pro ně znamenalo úspěchy hned v prvních pokusech.

Soumillon má koronavirus, Breeders´ Cup bude bez něj

Belgický žokej Christophe Soumillon se nezúčastní letošního Breeders´Cupu, přímo v dějiští mítinku v Keenelandu byl totiž dvakrát pozitivně testován na koronavirus. Soumillon měl v sobotu jezdit Tarnawu pro trenéra Dermota Welda, který belgického žokeje nyní v Breeders´Cup Turf nahradí Colinem Keanem. „Christophe s klisnou vyhrál dva dostihy grupy jedna a velmi dobře ji zná, ale Colin je skvělý jezdec a věřím, že Christopha důstojně nahradí,“ prohlásila v dějišti Breeders´Cupu irská trenérská legenda Dermot Weld.

Breeders´Cup: Evropa dvakrát druhá, Godolphin má krále amerických dvouletých (+ videa)

Evropské naděje na letošním Breeders´Cupu v kentuckém Keenelandu se v úvodu mítinku nenaplnily. První dva „travnaté“ dostihy mítinku vyzněly ve prospěch domácích, evropští hostě se dostali pouze na "medailová" umístění.  Naděje v BC Juvenile Turf se ukázaly liché, když je ukončil velký domácí outsider. Ani další dostihy evropské hosty na vítěze nekorunovaly, radost po prvním dnu má ale dubajská stáj Godolphin, která je majitelem nejlepšího dvouletka v USA. 

Breeders´Cup: Jaké jsou dnes a zítra evropské šance?

I přes vládnoucí pandemii a rostoucí počty případů na obou stranách Atlantiku se i letos v tradičním termínu koná Breeders´Cup. Dvoudenní formát „mistrovství světa plnokrevníků“ v letošním roce láká celkem 31 evropských koní, kteří na dráze v kentuckém Keenelandu vesměs obsazují dostihy vypsané na travnaté dráze.  Kolik úspěchů z nejbohatšího amerického mítinku letos Evropa přiveze a kde jsou její největší naděje?

Breeders´Cup: Jeden úspěch do Evropy, velký double Ortize

Breeders´Cup přinesl jedno evropské vítězství a pro starý kontinent tak zaznamenal v kalifornské Santa Anitě hodně hubený ročník. Nutno ale konstatovat, že  Evropa tentokrát za oceán nevezla tu nejlepší sestavu koní a vítězství Američanů napříč téměř všemi dostihy neznamenalo žádnou senzaci. 

Evropský zásah na letošním Breeders´Cupu přišel poměrně nečekaně. V BC Filly and Mare Turf papírově měla vládnout šestkát v řadě neporažená Sistercharlie,  jenže druhá z předloňského francouzském Oaks svou americkou sérii ukončila v nejméně vhodném momentu. Svěřenkyně Josepha O´Briena Iridessa letos absolvovala bez výrazného výsledku obě ostrovní 1000 Guineas a také irské Oaks, doma ale triumfovala v Pretty Polly Stakes a v Matron Stakes a nyní zapsala žokeji W. Lordanovi asi největší životní úspěch.  Pětiletou domácí Vasiliku udolala jen rozdílem krku.

Velká favoritka selhala také v BC Distaff. Midnight Bissou měla na kontě sérii sedmi vyhraných startů, po nepříliš šťastném průběhu ale na kalifornském písku další triumf nezapsala a nestačila na šestiletou argentinskou rodačku Blue Prize, která pod Joem Bravem neměla problém favoritku udržet za svými zády.

V Breeders´Cup Turf se ovšem očekávaný doběh konal. Hrdina Pegasus World Cup ze začátku roku, Bricks and Mortar pod Iradem Ortizem, musel o osmý triumf v řadě perně bojovat, nakonec si jej ale zajistil a je momentálně největším adeptem na zisk trofeje pro amerického Koně roku. Ryan Moore neměl v Santa Anitě svůj den Anthony van Dycka dovedl k třetímu místu jako nejlepšího Evropana, jeho jízda měla ale tentokrát k ideálu daleko. Druhé místo tu vybojoval outsider United, pátým místem pro Německo se blýskl Alounak trenéra Waldemara Hicksta.

Žokej Irad Ortiz získal v Santa Anitě velký double, když na závěr mítinku opanoval oba největší dostihy. V Breeders´Cup Classic o šest milionů dolarů vedl Vino Rosso pro trenéra Todda Pletchera a devátému koni loňského Kentucky Derby pomohl zajistit životní úspěch. Druhé místo uhájil v rovině slábnoucí McKinzie.

ENABLE vyhrála BREEDERS´CUP TURF, Accelerate ovládl Classic (+ video)

 

Neuvěřitelná Enable to dokázala. Navzdory všem pochybnostem se stala prvním koněm, který po triumfu v nejbohatším evropském dostihu, Ceně Vítězného oblouku,  triumfovala také v americkém Breeders´Cup Turf. 2400 m dlouhý nejdelší test letošního 35. Ročníku mítinku „světového šampionátu plnokrevníků“. Pod vedením Frankieho Dettoriho  si svěřenyně Johna Gosdena vnější stopou na podmáčené kentucké trávě ve slunečném počasí poradila v velkým odporem ze strany  irské Magical a zakončila svou letošní kampaň triumfem, třetí dokončil domácí Sadler´s Joy

Breeders´ Cup, den druhý: Evropské čekání ukončil Dettori (Video)

Druhý den letošního Breeders´Cupu na závodišti Churchill Downs zalily paprsky slunce,  evropští zástupci ale po vzoru pátečního předprogramu v prvních dostizích nijak nezářili. O první triumf starého kontinentu v „klasických“ dostizích Breeders´ Cupu se postaral velký expert na tento mítink – Frankie Dettori, jehož zkušené oko a pevné nervy vedl k vítězství Expert Eye v BC Mile.
Prvním travnatým dostihem dnešního programu byl ale Breeders' Cup Turf Sprint a v něm se prosadil Stormy Liberal (Stormy Atlantic),  druhý z dubajského Al Quoz Sprint.  Pod žokejem Van Draydenem zopakoval loňský triumf, tentokrát ale už nikoli v pozici velkého outsidera. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint se stěhovalo vítězství do Kanady, když svěřenkyně  Johna Casseho Shamrock Rose (Firts Dude)  udolala  čtyřletou Chalon.  Breeders' Cup Dirt Mile vyhrál čtyřletý City Of Light (Quality Road) pod Javierem Castellanem.

Breeders´Cup, den 1. : Evropa jen s jedním úspěchem pro Godolphin (video)

Evropské ambice v rámci dnešního prvního dne programu Breeders´Cupu v Churchill  Downs skončily nevalně. Početně silná výprava evropských dvouletých ve třech dostizích na travnatém povrchu nenaplnila očekávání, na „dirt“  si tentokrát Evropané s dvouletými ani netroufali.

Zejména silná výprava Aidana O´Briena na podmáčené trávě v Churchill Downs skutečně neexcelovala a jeho svěřenci nenaplnili očekávání v žádném ze svých startů.  V úvodním Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint neodehrál žádnou symfonii favorizovaný Sergei Prokofiev, když triumf na 1100 metrech slavil  Bulletin (City Zip) s Javierem Castellanem v sedle. Třetí místo So Perfect, druhé coolmorské akvizice v dostihu, bylo nakonec pro irské tým nejlepším výsledkem odpoledne. Následující Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf vyhrála domácí favoritka Newspaperofrecord (Lope de Vega)  pod vedením Irada Ortize Juniora, druhým místem rozšířila evropskou bilanci East, již Jamiemu Spencerovi nasedlal Kevin Ryan.

Jediný evropský triumf prvního dne patří modrým barvám Godolphinu. Z pozice spolufavorita v Breeders´Cup Juvenile Turf se godolphinský Line Of Duty  (Galileo, video) trenéra Applebyho pod Williamem Buickem v závěru posbíral k závěru, kterému nakonec těsně podlehli američtí Uncle Benny a Somelikeithotbrown, které vedli Irad a Jose Ortizové. Line of Duty měl dosud na kontě pouze maiden vítězství v Goodwoodu, v Churchill Downs ale naznačil, že by měl mít zajímavou budoucnost…  Není třeba dodávat, že další O´ Brienovo želízko, spolufavorit Anthony Van Dyck, pod Ryanem Moorem v dostihu nebyl vidět…

V „netravnatých“ testech programu se radovali samozřejmě domácí: Tito's Handmade Vodka Breeders' Cup Juvenile Fillies (Fillies' Grade 1) skončila po excelentním výkonu start-cíl v rukou třetí favoritky Jaywalk (Cross Traffic) pod Joelem Rosariem  a stejný žokej vyhrál i BC Juvenile, když k triumfu v největším dostihu „předprogramu“ dovedl Game Winnera (Candy Ride) pro trenéra Bafferta.

Stránky