Zpravodajství z domova

Palík: Budoucí dostihy? Já jsem optimista...

Loňský vítěz Českého derby Jiří Palík tráví poslední týdny v Německu, kde od loňska působí jako stájová jezdecká jednička majitele Holgera Renze. Ani v Německu ale dnes není o osudu sezóny nic jasného a tak se v Kolíně vyčkává podobně jako u nás, a definitivní plány na letošní rok samozřejmě nemá ani zkušený český jezdec.

Petrlík: Rádi bychom začali běhat co nejdříve

S jednačtyřiceti koňmi se na letošní sezónu chystal v Pičíně trenér stáje Rabbit Trhový Štěpánov Allan Petrlík. Stejně jako celý turf, i on ale nyní čeká na to, co přinesou nejbližší dny a týdny a jakým směrem se bude vývoj v Česku- a nejenom ten dostihový – dále vyvíjet. Ani v Pičíně se samozřejmě nikdo nechce pouštět do nějakých spekulací…

R. Holčák: Koně nejsou na červené tlačítko

Nejasná situace kolem letošní dostihové sezony samozřejmě doléhá na všechny tuzemské tréninkové centrály. Výjimkou nejsou ani Velké Karlovice, které má místní dostihový svět spojeny se jmény rodiny Holčákových.   Zatímco loni trenér Radek Holčák spřádal  v této době úspěšné  plány na vítězné derby, v letošním roce i tady uvažují kdy, a zda vůbec, s koňmi  do dostihů vyběhnou.

Bodlák: Nastal čas přípravu poněkud utlumit

Sezóna, která zcela jistě nezačne tak, jak se ještě před měsícem očekávalo, mění samozřejmě plány všech realizačních týmů  nejenom v České republice. Dvojité problémy a dvojité otázky si klade i trenér Radim Bodlák.  Se svými svěřenci totiž tradičně míří nejenom na české dráhy, ale také do zahraničí. I on nyní tedy může uvažovat jednak nad tím, kdy a jak se bude běhat u nás doma,  ale i nad tím, zda se jeho svěřenci v roce 2020 dostanou do zahraničí.

Bodlák: Nastal čas přípravu poněkud utlumit

Sezóna, která zcela jistě nezačne tak, jak se ještě před měsícem očekávalo, mění samozřejmě plány všech realizačních týmů  nejenom v České republice. Dvojité problémy a dvojité otázky si klade i trenér Radim Bodlák.  Se svými svěřenci totiž tradičně míří nejenom na české dráhy, ale také do zahraničí. I on nyní tedy může uvažovat jednak nad tím, kdy a jak se bude běhat u nás doma,  ale i nad tím, zda se jeho svěřenci v roce 2020 dostanou do zahraničí.

Koplík: Klid v přípravě, špičkovou formě teď nechceme

Současná situace nejenom u nás, ale ani jinde v Evropě dostihovému provozu samozřejmě nepřeje, a prozatím je celoevropskou otázkou, zda a jak se dostihy v roce 2020 znovu rozeběhnou.  Nejenom začátek tuzemské sezóny, ale i cestovní restrikce přitom budou muset samozřejmě řešit i trenéři nejúspěšnějších českých koní poslední doby.  Se stále reálnější hrozbou déledobějšího uzavření hranic poněkud roste i možnost vidět koně typu Nagano Golda nebo Subway Dancera na českých drahách – pokud se ty dostihovému provozu letos otevřou.

Dostihy v krizi: Kentucky Derby má nový termín, Liverpool bez vrcholu, Dubai World Cup bude...

Současná situace v celém světě samozřejmě výrazně postihla dostihový sport. V Česku se nyní čeká na vývoj situace a nejoptimističtější scénáře hovoří o možném začátku sezóny koncem dubna, zatímco jiné počítají i s možností jejího startu až v září.  Stejně nejasno je i v okolních zemích, dostihy v Evropě jako poslední na šest týdnů přerušila i Velká Británie a v průběhu dneška se čeká podobné rozhodnutí i z Irska.

Poměrně bez dalších dopadů na rozběhnutou sezónu pokračují dostihy bez přítomnosti diváků v Hongkongu, který se chystá na tamní derby. Jedna z prvních zemí, které se v souvislosti s infekcí dotkla omezení, prozatím pokračuje v sezóně s naplánovaným počtem dostihů, byť samozřejmě bez přístupu veřejnosti, a plánuje se tam uskutečnit i další plánované vrcholy sezóny.

Ve Spojených Státech prozatím dostihová sezóna probíhala, v těchto dnech je však jasné, že termíny prvních dvou klasických dostihů – Kentucky Derby a Preakness Stakes – se z května přestěhovaly do září. Poslední dostih americké Trojkoruny, Belmont Stakes, prozatím drží původní červnový termín, předpokládá se ale, že je jen otázkou času, kdy se i tento dostih v termínovce přesune na pozdější datum.

Úplně zrušena byla pro letošní rok liverpoolská Velká národní a fanoušci tak přišli o možnost sledování ojedinělého pokusu Tiger Rolla o vítězný hattrick.  Červnové vrcholy sezóny v podobě Royal Ascotu a mítinku při Epsom Derby prozatím zůstávají v kalendáři v platnosti, je ale celkem  pravděpodobné, že ani tyto mítinky neproběhnou podle původních představ.

Dubai World  Cup, desetimilionový vrchol dostihové sezóny ve Spojených arabských emirátech,  by se posledních zpráv ze závodiště Meydan v Dubaji koncem března  konat měl. I ten se ale má odehrát bez diváků a bez jakýchkoli doprovodných akcí.  Přípravy pro samotný dostih jsou ale v plném proudu a momentálně je pravděpodobné, že v Dubaji se běhat bude…

Cheltenham festival - den druhý

Za slunečného ale větrného počasí bude dnes pokračovat druhým dnem cheltenhamský překážkový festival. Vrcholem druhého dne bude krátká dvoumílová steeplechase Queen Mother Champion Chase o 400.000 liber. Jejím favoritem je sedmiletý Defi du Seuil, v jehož sedle ponese žlutozelené barvy Johna P.McManuse vítěz včerejšího vrcholu Barry Geraghty. Uvidíme, zda se dnes bude lépe dařit startování dostihů, když falešný (nepodařený) start postihl hned tři úvodní dostihy včerejšího mítinku, ten první dokonce opakovaně.

Champion Hurdle pro favoritku

Favorizovaná Epatante v sedle s Barrym Gerarthym pro sebe nástupem před poslední proutěnou překážkou rozhodla dnešní vrchol cheltenhamského festivalu Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy (Graded 1) na 3.300 metrů o 470.000 liber. Za suverénní vítězkou získal jisté druhé místo trochu podceněný Sharjah, absolovující dvě třetiny dostihu na chvostu pole. Nicky Henderson přidal po úspěchu v úvodním dostihu (Shishkin v Novice´s Hurdle) další zásah na nejvyšší úrovni a ujal se vedení v trenérském festivalovém šampionátu.    

Bridgeur čtvrtý ve Fontainebleau

Devítiletý reprezentant stáje Jaroslav Zima Bridgeur, pravidelný účastník Velké pardubické, zahájil letošní dostihovou sezónu kvalitním čtvrtým místem v 4.600 metrů dlouhé Prix de Nemours ve francouzském Fontainebleau, cross-country o 22.000 Euro. Veden tradičně Jaroslavem Myškou udával asi od třetí překážky, také tradičně, svižné tempo dostihu.

Stránky