z domova

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Koplík: Kam po britském úspěchu? Hongkong, Dubaj, nebo zimní přestávka?

Senzační jízda českého zástupce Subway Dancera až k třetímu místo z britských Champion Stakes se stala jednou z největších  story uplynulého víkendu, pokud jde o dostihové dění na britských ostrovech. Úspěšná výprava je dnes už doma a  po úspěšném výletu si užívá příjemných starostí – úvah o tom, zda se první  v Česku chystaný kůň vydá na prosincový megamítink v Hongkongu pří tamních Hong Kong International Races. A to je rozhodování,  jaké v českých poměrech ještě nikdo neabsolvoval a také už možná nikdy neabsolvuje.

Velká Chuchle: Chiouboucar naznačil potenciál pro derby

Centrální rovinové závodiště v pražské Velké Chuchli v neděli hostilo předposlední dostihový den tamní letošní sezóny, přičemž v hlavní roli byli tentokrát potencionální dvouletí vytrvalci. V 3. ročníku Pražského zimního favorita se jistě o dvě a čvrt délky před Zafirem (ž. Foret) prosadil karlovarský vítěz Chiouboucar (ž. Korečková), kterého Pavlína Sůrová připravuje pro stáj Estrella. V rámcových dostizích hatrricku dosáhl žokej Petr Foret, dvakrát se z vítězství radovali žáci Taťána Mášová a hlavně David Liška, pro kterého první nedělní triumf byl zároveň i padesátým v kariéře.

Tůma: King Archie potěšil, přes zimu by měl dospět

Šest dní poté, co v tréninkové centrále ve Dvorech získali vítězství ve Velké pardubické, na konto tamní centrály  připadl také největší tuzemský dostih dvouletých. Mostecký Zimní favorit, dotovaný 550 tisíci Kč, se stal jistou kořistí Kinga Archieho, který tak potvrdil svůj triumf z pražského EJC poté, co v jeho sedle jedno ze čtyř mosteckých vítězství sobotního odpoledne vybojoval žokej Václav Janáček.

Koplíkové se Subway Dancerem v ascotských Champion Stakes

 

Zatímco ve Francii jsou koně chystaní v Česku pravidelnými hosty, do země, která je kolébkou dostihového sportu, si najdou koně v české přípravě jen výjimečně. Ještě výjimečněji pak startují v Británii v dostizích grupy 1. Právě to se ale bude realizovat v sobotu, kdy trenér Zdeno Koplík (foto) nasedlá svého svěřence Subway Dancera, aby se v sedle s jeho bratrem Radkem zúčastnil tamních  Qipco Champion Stakes. Na vítěze dvoukilometrového testu v Ascotu čeká přibližně šestadvacet milionů korun,  v konkurenci, která ale v sobotu odpoledne čeká, to není zrovna částka, o které by česká výprava mohla uvažovat.

Bodlák: S Tiara Manem i Delight My Fire ještě do Slušovic

Trenér Radim Bodlák patřil v Pardubicích k těm, které doběh Velké až tak nezajímal. Jeho želízka v ohni, Delight My Fire, se totiž rozhodující fáze netýkaly, a klisna tak po loňské excelentní sezóně tak spíše potvrdila letošní výsledkové rozpaky. Její trenér  je však v souvislosti s ní nadále optimistou, a po  pardubických dostizích vlastně  nejenom s ní. Tiara Man totiž nečekaně získal úspěch v Memoriálu kpt. poplera ukázal jako zajímavý kůň.

Luka: Nagano Gold s Wirelessem míří do Chantilly

Zatímco nedostihová veřejnost horečnatě probírá okolnosti letošní Velké pardubické, ta dostihová se může těšit na víkend.   Nagano Gold, který v letošním  roce zajistil nejkvalitnější  zahraniční výsledek českého koně, se totiž chystá na start 2400 m dlouhé Prix du conseil Paris o 130 000 eur, kterým by měl uzavřít letošní úspěšnou sezónu. A protože se koní z Bošovic v posledních týdnech daří, ani on by tentokrát neměl být bez šancí…  

Holčák: Hegnus za rok znovu o vítězství?

Druhé místo ve Velké pardubické. Pozice vděčná i nevděčná.  Na jedné straně je vyznamenáno slávou a dotací,  k jakým se v „obyčejných“ českých dostizích nelze ani přiblížit, na druhou stranu je ale provázeno věčnou otázku – co kdyby se to a to udělalo jinak. Nemohlo z toho být i první místo a zápis do knihy nesmrtelných?  Žokej Marek Stromský, který si druhé místo letos odnesl,  při odchodu z dráhy jednoznačně konstatoval: „Úspěch to je. Veliký. Já se perfektně svezl, ale našel se jeden lepší kůň. I tak, díky celému týmu od Holčáků za tu jízdu, bylo to výborné.“

Tůma: Tzigane? "Bahňák", který překvapil i trenéra

 

Nový hrdina Velké pardubické Tzigane Du Berlais už je doma ve Dvorech, a podle trenéra Pavla Tůmy se prozatím tváří relativně spokojeně.   Další letošní start mimo území České republiky však trenér jako  příliš pravděpodobný nevidí, i když se už včera v Pardubicích objevily spekulace o cestě letošního hrdiny Velké do britského Cheltenhamu, na závodiště, které v minulosti marně dobývala taková esa pardubického provozu jako byli Peruán nebo Registana.

Pardubice: Tzigane du Berlais a pátý triumf pro Jana Faltejska

Sluncem zalité pardubické závodiště v neděli odpoledne hostilo dostihový den, kterým vyvrcholila letošní překážková sezóna - dostihový den jehož vrcholem byl 128. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Letošní ročník Velké nabídl dramatickou podívanou - početné davy diváků přivedl do varu drtivý závěr sedmiletého Tzigane du Berlais, v jehož sedle se z pátého triumfu ve Velké radoval žokej Jan Faltejsek. Reprezentant stáje prezidenta Jockey Clubu ČR Dr. Charváta, kterého ve Dvorcích na Brutálsku připravuje trenér Pavel Tůma, díky nejsilnější koncovce zvítězil jistě o tři délky před Hegnusem (ž. Stromský), jenž o hlavu předčil Strettona (ž. Garner), čtvrtý odstupem dvou a půl délky finišoval Zarif (ž. Romano) a pětici nejlepších se ztrátou o čtvrtinu délky menší uzavřel obhájce loňského vítězství No Time to Loose (ž. Váňa ml.) Po stáj Dr. Charváta je to druhé vítězství v historii Velké pardubické, které přišlo dvanáct let po premiérovém triumfu s Decent Fellowem, trenér Pavel Tůma okusil pocit vítězství v nejznámějším tuzemském dostihu poprvé.

 

Stránky