z domova

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Tůma: Derby? To nám vyhrál Jirka Palík....

Trenér Pavel Tůma dlouho hledal s aktuálním vítězem Českého derby Josephem společnou řeč. Nakonec ji našel možná i s pomocí velezkušeného žokeje  Jiřího Palíka. Ten s koněm,  který v přípravě ukazoval pramálo, vyhrál Frankerbergerův memoriál. Dostih, který je oficiálně evidován jako předzkouška derby, ovšem nad kterým se dosud obvykle mávalo rukou se značným despektem. Tentokrát se ale jeho vítěz trefil do černého.   A dojatý trenér  ani nebyl k vidění při vyhlášení vítězů. Proč?

Velká Chuchle: Derby pro Josepha

První polovina sezóny na dostihovém závodišti v chuchelském Conseq parku v neděli vyvrcholila dostihovým dnem, jehož magnetem byl 97. ročník Českého derby. Dostih skončil velkým překvapením, neboť favorizovaný Black Canyon (ž. Foret) skončil až na desátém místě, naděje stáje Pegas Jiřího Trávníčka na triumf v Derby až do poslední chvíle držel při životě jeho stájový druh Felix, avšak v dramatickém finiši po tuhém boji o krátkou hlavu podlehl Josephovi (ž. Palík) vlastnímu odchovanci prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, který mohl slavit první triumf své stáje v tomto dostihu. Třetí místo dva a půl délky za bojující dvojicí obsadil George Boole (ž. Šara), sen stáje Lokotrans o zisku Trojkoruny vítězem VJC Sir Sunem (ž. Chaloupka) skončil na tři délky vzdáleném čtvrtém místě a doběh na tabuli jeden a půl délky zpět uzavřel Silver Ball (ž. Koplík). Dr. Charvátovi se zadařilo i v rámcových dostizích, když vítězka anulované karlovarské Zimní královny Hessoesse (ž. Rája) ovládla nejdůležitější předzkoušku Oaks Cenu Wago (bývalou Cenu hřebčína Napajedla), když o tři čtvrtiny délky porazila dlouho vedoucí Luxiii (ž. Šafář).

Goscater přesvědčil o svých kvalitách. Pustí ho dál jeho zdraví?

Trenérka Štěpánka Myšková i její manžel, žokej Jaroslav Myška, si v pátek a v sobotu užili překážkových úspěchů do sytosti. Po zásahu s Capferretem ve francouzském Auteuil přišla „srdcovka“ v podobě vítězství Goscatera na trati pardubické kvalifikace, a jeho opětovné vstoupení do obrazu, pokud jde o žhavé kandidáty na solidní výsledek následně i v nejbohatším českém dostihu letošního roku. Souboj dvou českých odchovanců v cílové rovině navíc nabídl i strhující podívanou, takže dostih, nad jehož úrovní se před startem vznášel otezník, nakonec dostihové labužníky musel uspokojit.

Pardubice: II. kvalifikace pro Goscatera (průběžně aktualizováno)

V sobotu se na pardubickém závodišti uskutečnilo letošní čtvrté dostihové odpoledne, jehož vrcholem byl druhý ze seriálu kvalikačních dostihů na letošní 127. ročník Velké pardubické Cena města Pardubic - Memoriál mjr, M. Svobody. Stylem start cíl se v něm prosadil svěřenec trenérky Štěpánky Sedláčkové Goscater reprezentující stáj Jeso v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který v cílové rovince o tři čtvrtiny délky odrazil útok Čestmírem Olehlou připravovaného Hegnuse (ž. Novák), odstup třetího v cíli Wild Dangera (ž. Kratochvíl) cíloví rozhodčí výjádřili označením daleko. Z rámcových dostihů zaujalo především druhé letošní vítězství polokrevného valacha Usockem (ž. Guignon), tentokrát ve dvojkové Ceně Komerční banky a hattrick svěřenců Pavla Tůmy v barvách stáje Dr. Charváta, když ve svých dostizích zvítězili Arkalona (ž. Kašný), Nancy (žk. Složil ml.) a Tzigane du Berlais (žk. Složil ml.).

Derby jako citová investice – Lubošovo princátko Sir Sun

Láska. Porozumění. Oddanost. Společná vůle bojovat a zvítězit. Slov, vystihujících letošní téma derby portrétů, by se našlo zcela jistě ještě víc. Neplýtvejme však jimi, ani časem, který neúprosně běží vstříc dni D a pojďme si  představit také druhého z letošních účastníků dostihu o modrou stuhu, který je také bez nadsázky „citovou investicí“ svého trenéra - Luboše Urbánka.

Derby jako citová investice – Maminčin mazánek Zock

Láska. Porozumění. Oddanost. Společná vůle bojovat a zvítězit. Slov, vystihujících letošní téma derby portrétů, by se našlo zcela jistě ještě víc. Neplýtvejme však jimi, ani časem, který neúprosně běží vstříc dni D a pojďme si  představit alespoň dva z letošních účastníků dostihu o modrou stuhu, kteří jsou bez nadsázky „citovou investicí“ svých trenérů. Jsou jimi šampion mezi dvouletými v ČR za rok 2016 Zock a vítěz prvního dílu klasické Trojkoruny Sir Sun. A jelikož dámy mají přednost, začínáme výletem do Lysé nad Labem, kde ze „stájového obdélníku“ zvědavě vykukuje a naslouchá, co vše o něm prozradí jeho dámy – trenérka Helena Blažková a ošetřovatelka Alice Paškrtová, ryzák Zock.

Kratochvíl: S vítězem Ceny města Pardubic pro další Cenu města Pardubic?

Vítěz Ceny města Pardubic z května Wild Danger by měl patřit k hlavním favoritům Ceny města Pardubic konané na konci června. Zítřejší druhá  kvalifikace svěřence Josefa Váni opět  uvidí v akci pod vedení šampion – žokeje českých překážkářů Jana Kratochvíla, a  jezdec se netají tím, že půjdou na start i tentokrát s vysokými ambicemi.

K. Jalový: Se Sir Sunem chceme za Trojkorunou, s Al Bustanem do Francie

Šestnáct koní bude v neděli usilovat o  zápis do historických knih českého „modré stuhy“, jediný ale může udělat druhý krok na cestě ke klasické Trojkoruně. Sir Sun, reprezentující  barvy stáje Lokotrans, se letos postaví na start teprve podruhé. Napoprvé nečekaně, ale poměrně jistě, opanoval  Velkou jarní cenu.  Ani tentokrát nebude  patřit k největším favoritům, ale to jeho realizačnímu týmu jistě nevadí ve spřádání úvah o tom,  že se v Praze Chuchli dočká ceněného poháru, který byl stejným barvám upřen ve Švédsku po Al Bustanově triumfu v tamní Velké národní….

Stránky