Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Faltejsek: Gatsby? Milánský vítěz je ještě děcko...

Čtyřletý Gatsby pod vedením Jana Faltejska vyhrál v Miláně tamní Premio Spegasso. Zatímco pro čtyřletého svěřence Pavla Tůmy ze stáje Dr. Charvát šlo o druhé životní vítězství ve třetím startu, Jan Faltejsem vyhrál letos v Itálii podeváté,  z toho podruhé v rámci milánského mítinku. I když šlo tentokrát o největší překážkový dostih programu, svůj úspěch ovšem nijak nepřeceňoval.

Bartoš: Ve Francii se našla cesta - na krosy...

První dostihový den  pro překážkové koně mají za sebou pro letošní rok v italském Milánu.  Pro Italy dopadly tamní dostihy nad očekávání dobře, tradiční export nejvyšších cen do Česka se totiž tentokrát nekonal i přes účast několika českých stájí.  Zvítězit se ale nepodařilo ani té, která italským dostihům v posledních dvou letech vládla.  Proč, to naznačuje žokej Josef Bartoš. A hodnotí také vítězný start ve Francii, kde s Brunch Royalem slavil triumf v tamním krosu.

Liverpool bez Tiger Rolla. A co Cheltenham?

Tiger Roll se definitivně nezúčastní letošní Velké národní steeplechase a nebude se tak pokoušet o to, aby jako první kůň historie napodobil Red Ruma a ikonický dostih v Liverpoolu vyhrál třikrát.  V prohlášení majitele pod hlavičkou  Gigginstown Stud s uvádí, že o škrtnutí fenoména posledních dvou konaných ročníků (2018 a 2019) rozhodla nefér stanovená váha, kterou Tiger Rollovi přidělil britský handicaper.

Tiger Roll ve Velké národní? Stále není jasno..

Sága kolem startu Tiger Rolla v letošní Velké národní steeplechase nekončí. Dvojnásobný vítěz, který po zrušení loňského ročníku nemohl obhajovat vítězství v roce 2020, se letos může stát prvním koněm, který by vyrovnal rekord legendárního Red Ruma a vyhrál by Velkou národní steeplechase třikrát. Majitel irského veterána Michael O´Leary se ovšem vyslovil, že pokud bude handicaperem chloubě jeho stáje přidělena nadměrná váha pro Velkou, nechá koně raději běhat jinde, jde se k němu zachovají „férověji.“

Bartoš: V Pise se sejde solidní konkurence

Nedělní dostihový program v Pise vyvrcholí grupovým testem – Gran Corsa Siepi di Pisa o 30 000 eur na 3500 metrů. Výbornou dosavadní bilanci  reprezentantů stáje Dr. Charvát se pokusí potvrdit v Pise už letos vítězný Dominique, v cestě mu ale bude stát milánský  hrdina z listopadu Skins Rock trenéra Zdeňka Seménky a s dvojicí zástupců jde do boje i italské šampionská centrála trenéra Josefa Váni mladšího.  Jak vidí její nedělní vyhlídky žokej Josef Bartoš?

Olehla: Nový start v Jeseníkách

Začátkem prosince byla oznámena zpráva o tom, že trenér Čestmír Olehla už nebude trenérem dostihové stáje DS Pegas a že opouští tréninkovou centrálu ve Zhoři. Ukončení spolupráce úspěšné centrály se zkušeným trenérem přišlo po dvou letech vzájemné spolupráce. Jaké bude pokračování profesní kariéry muže, který  se do naší dostihové historie zapsal v souvislosti s takovými jmény, jako byli Železník nebo Registana?

Faltejsek: Do plné formy je ještě co pilovat

Dvojité vítězství z italské Pisy si přivezl z prvního vystoupení letošní sezóny žokej Jan Faltejsek.  S Night Moonem a Dominiquem zaznamenal vítězné starty, bilanci navíc vylepšil i druhým místem se Swinging Thomasem, a po zranění z Trevisa tak už zaznamenal v Itálii tři vítězství a potvrdil návrat do formy i když sám uznává, že do plné kondice mu ještě něco chybí.

Treviso: Vítězná Cheminee, Bartoš šampionem

Dvě vítězství přinesl Štědrý den českým koní na mítinku v italském Trevisu. Hlavní dostih, Corsa Siepi i Treviso, znamenala vítězný návrat Jana Faltejska po zranění do sedla. V 3500 m dlouhém testu o 22000 eur v sedle Cheminee dominoval v sedle reprezentantky stáje dr. Charvát před dvojicí „Váňovců“ No Pasaran – Chicago, tabuli navíc uzavřela Dallina a dostih tak skončil dokonalým českým triumfem. Trenér Pavel Tůma tak zaznamenal v kariéře vítězství s pořadovým číslem 198.

Italský titul žokeje šampiona obhájil Josef Bartoš, který v Trevisu vyhrál Premio Treviso na proutěných překážkách o 7700 eur v sedle Prouchki. Jan Faltejsek tedy nakonec k titulu českého šampiona na překážkách italský titul nepřipojil.

Wroblewski: Do Trevisa na Štědrý den pro nadílku?

Netradičně na Štědrý den se pro letošní rok uzavře v Itálii dění roku 2020 na dostihových překážkách. Mítink na regionální dráze v Trevisu při této příležitosti vyvrcholí  dostihem kategorie listed  Corsa Siepi di Treviso o 22000 eur, na jehož start míří i solidní česká konkurence. Jednou z jejích členek bude i čtvrtá z letošní Velké wroclawské Dallina, jejíž trenér Grzegorz Witold Wroblewski věří, že se klisna může v Trevisu vrátit k letním úspěšným výsledkům, její poslední starty ale úspěchem neskončily…

Stránky