Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

L’Estran se probral, Kratochvílův hattrick

Jarní překážkový vrchol italské sezony hostilo v neděli odpoledne závodiště Maia. V Grande steeplechase D’Europa na 4600 metrů zažíval sezónní premiéru First of All s Janem Faltejskem, vyzyvateli mu byli především L’Estran a Gangster de Coddes ze Scuderia Aichner SRL. Už jedenáctiletý L’Estran měl prokázat, že ještě nepatří do starého železa, v posledních čtyřech startech na výhru nedosáhl, ale překvapivě měl ve finiši lepší koncovku než First of All a poprvé v kariéře vyhrál jarní vrchol.

Šest čárek v Meranu a Partynicích

Neděle nabídla pokračování překážkové sezony v Meranu i v polských Partynicích. Na obou drahách startovala početná skupina koní připravovaných v České republice. Na obou drahách se podařilo připsat tři vítězství, a tak letošní zahraniční bilance v překážkových dostizích čítá čtyři desítky triumfů mimo Slovensko.

Závěr Grand steeplechase de Paris byl Gran Diose

Třetí květnová neděle je tradičním termínem nejlépe dotovaného a nejprestižnějšího francouzského překážkového dostihu Grand steeplechase de Paris. Dostihu, jehož historie se začala psát před 150 lety. Na start klání na distanci 6000 metrů s 23 překážkami se v letošním roce postavilo 13 koní po jednom předstartovním škrtu. Favoritem dostihu byl teprve pětiletý Juntos Ganamos, který pouze při debutu dokončil druhý, poté vyhrával, ale dvakrát se do cíle pro pád nedostal.

Mauricius šestým v pořadí

Nedělní odpoledne nabídlo další překážkový dostihový den v severoitalském Meranu. Platně byly dokončeny tři překážkové dostihy, dva s českým vítězstvím. Kros na 4100 metrů vyhrála loňská účastnice Velké pardubické Santa Klara v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Náskok před druhým Normandy Dela Vega byl pouze třičtvrtě délky, ale i to stačilo na sedmý triumf ze 14 vystoupení v cross country dostizích.

Myška: Sexy Lord? Soupeř těžkého kalibru...

Žokej Jaroslav Myška byl v minulých letech jako jezdec u všech čtyř vítězství osmiletého Sexy Lorda, ve středečním Memoriál MVDr. Jiřího Jandy – Úvodní steeplechase Koroka na pardubické dráze ale povede hrdinu loňské Ceny Vltavy Un Reve Dautomne, kterého v Kolesách také pomáhá chystat své manželce Štěpánce.   S jakými ambicemi do středečního dostihu půjde a jak vidí ambice Sexy Lorda pod vedením Ondřeje Velka?

Punchestown: Willie Mullins dál láme rekordy

Čtvrtý den punchestownského Festivalu měl dva vrcholy v podobě dostihů nejvyšší kategorie Grade 1. Oba vyhráli svěřenci Willieho Mullinse, State Man a Ballyburn, čímž trenérský mág z Closuttonu vylepšil svůj rekord v počtu Gd-1 vítězství v rámci jedné sezóny (dosavadním rekordem bylo 34 vítězství, kterých Mullinsovi svěřenci dosáhli v sezóně 2015/2016, včerejší triumf Il Etait Temps v The Barberstown Castle Novice Chase byl třicátým pátým na nejvyšší úrovni v této sezóně, takže tyto mají pořadová číslo 36 a 37 a navíc Ballyburnův triumf byl 4 378 v Mullinsově trenérské kariéře, čímž o jeden překonal legendárního Dermota Welda a stal se trenérem, který v Irsku připravil nejvíce vítězů.

 

Punchestown: Galopin des Champs poražen

I druhý den punchestownského Festivalu měl na programu tři dostihy nejvyšší kategorie Grade 1, přičemž jeho vrcholem byl Ladbrokes Punchestown Gold Cup, který byl dalším pokračováním rivality mezi Mullinsovým Galopin des Champs a Fastorslowem Martna Brassila, která odstartovala právě v loňském ročníku punchestownského Gold Cupu, když Fastorslow porazil čerstvého vítěze cheltenhamského Gold Cupu Galopin des Champs. Na začátku letošní sezóny v John Durkan Memorial ho porazil znovu, Galopin dokončil dokonce až třetí, když se před něj dostal i tréninkový kolega Appreciate It. Znovu se utkali až v únoru v Leopardstownu při Irish Gold Cup, kde mu Galopin porážku vrátil a jeho vítězstvím skončil i letošní ročník cheltenhamského Gold Cupu, v němž Fastorslow ztratil jezdce. Punchestownská dráha, obzvláště když je pevnější, však více sedí Fasorslowovi, který ve středu v Ladbrokes Punchestown Gold Cupu opět Galopina des Champs porazil a překazil mu zisk unikátního trebble leopardstownského, cheltenhamského i punchestownského Gold Cupu, což se povedlo jen Sizing Johnovi v roce 2017.

Lysá nad Labem: Aeneas obhájil triumf v Prvomájové steeplechase

První den měsíce května je tradičním termínem pro dostihové odpoledne na závodišti v Lysé nad Labem, jehož vrcholem je Prvomájová steeplechase. Nejinak tomu bylo i letos a v hlavním dostihu svůj loňský triumf obhájil svěřenec Josefa Váni staršího Aeneas, v sedle reprezentanta stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových však jeho stálého partnera žokeje Jana Kratochvíla (kromě loňské Prvomájové spolu v Lysé třikrát vyhráli i červencový Memoriál Evy Palyzové) vystřídal žokej Lukáš Matuský. Vrcholem rovinové části programu byly dva dostihy třetí kategorie – mílová Cena Benzina Milovice, ve které se prosadil svěřenec Stanislava Popelky Australien v sedle s žokejem Petrem Foretem a vytrvalecká Cena hřebčína DAR Horse, součást Conseq série dostihů pro koně českého chovu, jež se stala kořistí Pavlem Hlavatým připravovaného Old Eagla vedeného žokejem Jiřím Chaloupkou.

Stránky