Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Váňa ml.: Soupeři v Gran Premiu jsou nároční, uspět s nimi ale můžeme

Třináctka koní se v neděli postaví na start letošní edice meranského Gran Premia, největšího italského překážkového dostihu. Čtveřici svých svěřenců nakonec pošle na trať Josef Váňa,  další velkou českou nadějí bude Al Bustan pod  Janem Faltejskem,  hubená meranská léta z hlediska Gran Premia chtějí ale také ukončit Francouzi, kteří mají na startu hned čtyři zástupce.  K tomu všemu připočtěme další výpravu v Německu působícího trenéra Pavla Vovčenka a dostáváme zajímavou sestavu, na kterou se těší i průběžný leader italského jezdeckého šampionátu, Josef Váňa mladší. Ten si pro Gran Premio vybral Broughtona, jenž se v poslední meranské předzkoušce s obhájcem loňského triumfu Mazhilisem podělil o druhé místo za Al Bustanem

Bodlák: Wroclawský úspěch naznačil, že Delight My Fire je na správné cestě

Vítězství Delight My Fire před devíti dny ve Velké Wroclawské pro klisnu bylo letošním první velkým zásahem po sérii umístění,  jak ale konstatuje trenér Radim Bodlák,  v případě jeho hvězdné svěřenkyně není žádný důvod k panice:  i před triumf v největší polské steeplechase totiž na klisnu vrchol letošní sezóny teprve čeká, a dostaví se na pardubické dráze…

Velká Chuchle: Zlatý pohár pro Tahiniho

Chuchelský Conseq Park v neděli hostil druhý dostihový den podzimní části tamní sezóny, který uskutečnil pod patronátem společnosti Elektrizace železnic Praha, a. s.. Největší pozornost byla soustředěna na 11. ročník Zlatého poháru EŽ Praha, nejdelšího a nejbohatšího tuzemského dostihu přes proutěnné překážky. V dostihu se suverénně prosadil favorizovaný svěřenec trenéra Josefa Váni staršího Tahini v sedle s žokejem Janem Kratochvílem, když ve finiši odešel od soupeřů a triumfoval s náskokem osmi délek před Mustamirem (ž. Stromský), který ve finiši o necelé dve délky předstihl někdejšího dvojnásobného vítěze Ceny prezidenta Azteka (ž. Kousek). V rámcových dostizích se dařilo vyslancům tréninkové centrály rodiny Vocáskových, kteří ovládli úvodní dva dostihy programu - v Bratislavě rozběhaná dvouletá Arakanie (ž. Janáčková) jistě ovládla úvodní Cenu společnosti Sudop Praha, a. s. a čtyřletý Hasan (Ferhanov) si půl hodiny poté bez problémů poradil se soupeři na proutěnými překážkami v Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r. o..

Pardubice: Úspěšný návrat Power Zara

V sobotu odpoledne se na pardubickém dostihovém závodišti uskutečnil dostihový den, jehož vrcholem čtvrtý kvalifikační dostih pro letošní ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou Cena města Pardubic - Euro Equus. Dostih z velké části v poctivém tempu odvodil žokej Jaroslav Myška v sedle Bridgeura, avšak ve finiši o dvě délky nestačil na pospupně se do dostihového provozu vracejícího Power Zara, kterého pro šampionskou centrálu trenéra Josefa Váňi odjel Sertaš Ferhanov, stříbrnou příčku však vůči závěru Sisi Merble (ž. Kratochvíl) o půl délky uhájil. Po posledním z kvarteta kvalifikačních dostihů má podmínky pro start ve 127. Velké pardubické splněno 32 koní, přičemž dvacet z nich je do vrcholu překážkové sezóny i přihlášeno, pro zbývající je klíčové datum 21. září, kdy mají poslední možnost být do Velké dohlášeni.

Mimoň: Trenérské šampionáty mají nové lídry

V neděli odpoledne hostilo závodiště v Mimoni letošní čtvrtý a poslední dostihový den. Na programu bylo celkem osm dostihů, v nichž byl paritně zastoupen rovinový i překážkový provoz. Zatímco rovinové části programu díky triumfům Anshoy a Tialine kralovali trenér Ludvík Haris, stáj DAR a žák David Liška, v jeho překážkové polovině se z double radoval realizační tým němčické tréninkové centrály zaštítěné trenérkou Helenou Vocáskovou, jejichž vyslanci Michelangelo a Famous Valley ovládli oba dostihy přes proutěné překážky, když oba pro stáj pana Stanislava Chudáčka odjezdil Sertash Ferhanov. Zajímavostí je, že oba úspěšní trenéři se díky těmto výsledkům posunuli do čela příslušných trenérský šampionátů - Ludvík Haris v rovinovém před Grega Wroblewského a Helena Vocásková před Josefa Váňu v překážkovém.

Češi v cizině: Polyanta s klasickým double, Lukášek s Trojkorunou (+ video)

Hrdinka českého Oaks Polyanta dnes v Bratislavě na své konto zapsala druhé klasické vítězství., Po českém totiž triumfovala i ve Slovenském  Oaks, když na 2000 metrů dlouhé trati dominovala dvě délky před Sašou. Druhé překážkové vystoupení pod vedením trenéra Františka Holčáka absolvoval v Bratislavě někdejší slovenský hrdina Legionar, v Proutěnkách šampionů se ale musel sklonit před maďarským Diplomatou, letos mj druhým z meranské Gran Corsa Siepi. V Meranu tehdy vítězný Meny Bay tentokrát před domácím publikem neuspěl přesto, že do jeho sedla byl opět angažován dvojnásobný hrdina Velké národní Leighton Aspell, a skončil třetí. Aspell ovšem v Bratislavě vyhrál alespoň v rámcové steeplechase s Charmene

Z Merana tentokrát veze vítězný double žokej Josef Bartoš.  Vyhrál i v hlavním dostihu odpoledne,  PR. PIERO E FRANCO RICHARD na 3900 m )gr.3), když vedl Atalana a po boje s Ole Caballleo pod Jiřím Kouskem uhájil triumf. Z tandemu „Váňovců“ dopadl dostih lépe pro čtvrtého Jana Kratochvíla se Secret Sinner, Le Moulleau s Josefem Váňou mladším v cíli klasifikován nebyl.

Na trati grupy 3 Prix Quincy Barriere v Deauville se výborně odprezentoval svěřenec Václava Luky Wireless, když mílový dostih dokončil po boji druhý. Pod vedením Thea Bachelota nestačil jen na vítězného  Attendu

Tomáš Lukášek vybojoval polskou Trojkorunu. V tamní verzi St Leger  dnes v sedle Bush Brave opakoval triumfy z Velké jarní i z derby a na trati 2800 metrů dominovali společně s převahou pěti a půl délky před Largo Forte s M. Abíkem. V průběhu víkendu šlo o jediné polské Lukáškovo vítězství, po dvou čárkách ale ve Varšavě zapsali M. Srnec i M. Březina. 

V Baden Badenu hned v úvodním testu programz třetím místem bodovala další svěřenkyně Václava Luky Coffola pod vedením B. Murzabajeva. V rámci nedělního mítinku se jednou vítězně prosadil Filip Minařík a jednou Jozef Bojko. 

V San Sebastiánu vyhrál tentokrát Václav Janáček „jen“ jeden dostih, v čele  aktuálního španělského šampionátu má ale už komfortní jedenáctibodový náskok a  zdá se, že na konci léta má karty rozdány velmi nadějně. 

Most: Oslavy plné překvapení

V sobotu odpoledne se na mosteckém Hipodromu uskutečnil dostihový den, v jehož rámci toto závodiště oslavilo výročí dvaceti let své existence. Slavnostní dostihový den měl dva vrcholy, přičemž oba skončily poměrně překvapivými doběhy. Ve 20. ročníku rovinové Velké letní ceny Ústeckého kraje se prosadil tříletý Passepartout v sedle s žokejkou Kateřinou Hlubučkovou, zatímco výkon jeho favorizovaného vrstevníka vítěze letošího Českého derby Josepha měl k ideálu daleko a dostihová komise dokonce jeho jezdce žokeje Jiřího Palíka potrestala odnětím jezdecké licence na dva dostihové dny za nedostatečnou podporu koně v cílové rovině. Favoritem překážkové PH Hydraulik Velké mostecké steeplechase byl letošní dvojnásobný jedničkový vítěz Sundara (ž. Kratochvíl), ale po pádu dostih nedokončil, zatímco jeho stájový kolega Theophilos (ž. Bartoš) ve finiši o jeden a čtvrt délky nestačil na svěřence Pavla Kašného Catch Lifa se svým trenérem v sedle. V rámcových dostizích se dařilo Ludvíkem Harisem připravovaným reprezentantům krabčické tréninkové centrály, když v Ceně EBF zvítězila debutující dvouletá Lareona (ž. Laube) a v následující Ceně holdingu Inelsev tříletá ryzka Benidiction (ž. Rája).

 

Staffetino suverénně panoval v Dieppe

Ve francouzském Dieppe se dnes prosadil vítězně svěřenec Josefa Váni Staffetino, který pod vedením  trenérova syna Josefa drtivě o třicet délek  vyhrál tamní  Prix Delaporte na 3900 metrů o 22000 eur. Staffetino tím potvrdil  úvahy o tom, že v českých poměrech patří mezi výjimečné překážkáře, a  na konto stáje Svenja – Váňa zapsal 10 560 eur.  Bývalý svěřenec německého trenéra Dzubasze letos  v tréninku Josefa Váni absolvoval čtvrtý start a podruhé zvítězil, přičemž svému trenérovi  zajistil už 52. triumf v roce 2017.

Petrlík: V Pičíně se soustředí na dvouleté, Love Me a Rabbit Well do důchodu

Dvě vítězství reprezentantů stáje Rabbit Trhový Štěpánov v Netolicích znamenala pro trenéra Allana Petrlíka úspěšný vstup do „stejné řeky“ v působení u centrály, kde se v minulosti stal šampionem tuzemských trenérů. Po trenérské změně na konci července se koně z tréninkové centrály v Pičíně představili v akci poprvé, a staronový trenér s jejich výsledky neskrývá spokojenost, byť samozřejmě hodnotu netolických vítězství nijak nepřeceňuje.

Stránky