Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Váňa: Vítězné Grosseto bylo bez radosti

Dvě vítězství na prvním dostihovém mítinku letošního roku v italském Grossetu mohla sice trenéra Josefa Váňu těšit, návrat z Itálie však v podání jeho výpravy rozhodně optimistický nebyl. Druhý nepříjemný  pád v průběhu necelého týdne totiž znamenal nešťastnou ztrátu dalšího koně, Le Cirque. A tak Váňa letošní čtyřicáté vítězství v Itálii slavit nemůže.

Češi v cizině: Vítězství v Itálii i v Kataru

Dvakrát se českým zástupcům povedlo vítězně bodovat na mítinku v Grossetu. Triumf si připsali Azamourday pod Josefem Váňou mladší a Strike, jehož vedl Jan Kratochvíl. Trenér Josef Váňa si tak zajistil už své 64. Vítězství letošní sezóny, přičemž plných čtyřicet jich nastřádal právě v Itálii.

 

Jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo si připsal Tomáš Lukášek na dalším dni dostihové sezóny v Kataru. Vítězství si připsal v dostihu místní šesté kategorie na 1700 metrů v sedle majitele libozvučného jména King of Doha. Lukášek má nyní v Kataru na kontě tři vítězné starty

R. Holčák: S Milánem jsme spokojení, ale klobouk dolů před Váňovým vítězem

Mezi českou účastí na posledním velkém milánském překážkovém mítinku se v neděli neztratili ani svěřenci Radka Holčáka, které vesměs vedl žokej Lukáš Matuský. Přesto, že v největším testu odpoledne Kifaaya našel poprvé na podobné scéně v Itálii přemožitele,  velkokarlovický tým se vracel z Itálie spokojeně, a před zimní přestávkou se naladil optimisticky i s výhledem na sezónu roku 2018, na kterou nyní na Valašsku začnou sbírat síly…

Váňa: Vítězství Champ de Bataille mi udělalo radost

S radostí i se smutkem cestovala včera výprava Váňových z italského Milána. Vítězství v největším překážkovém dostihu tamního programu potěšilo, nicméně stejný dostih byl také posledním životním vystoupením vítěze Českého derby 2011 Roches Crosse, a  tak se ve „Váňovcích“ mísily všemožné pocity. Josef Váňa mladší, který s Champ de Bataille udolal zbylou českou konkurenci a  ukousl z dotačního koláče na čtyřicet tisíc eur. 

Milánským překážkám vládli čeští hosté

Suverénní české manévry dnes viděli návštěvníci překážkových dostihl v Miláně. Ze čtyř vypsaných překážkových testů se ani jednou neradovali účastníci z Itálie, Německa, Slovenska nebo Maďarska – bez výjimky všechny dostihy se stěhovaly z pohledu vítězství i většiny dalších umístění do České republiky.  Největší událost odpoledne, Gran Corsa Siepi (gr.2) na 4000 metrů o 95000 eur, se stala kořistí Josefa Váni mladšího, která vedl Champ de Bataille a  letošní posila Váňových stájí od trenéra Cottina se s dostihem poprala tak, jak její jméno signalizuje. Druhé místo po boji získal svěřenec Radka Holčáka Kifaaya s Lukášem Matuským v sedle a třetím a čtvrtým místem český den potvrdili Santo Cero a Tahini, až pátý byl nejlepší z domácích.  Pro trenéra Josefa Váňu  jde letos v jeho rekordní sezóně o dvaašedesáté vítězství, z toho dvaačtyřicáté na italských drahách, kde letos Váňa míří za šampionským titulem. Pro Josefa Váňů mladšího šlo o čtyřiatřicáté vítězství roku 2017 v Itálii a i on má na dohled titul šampiona. 

Dvě vítězství si dnes v Miláně zapsali svěřenci Pavla Tůmy, v proutěných překážkách tříletých dominoval v Premio  GIULIO BERLINGIERI (gr.3, 3600 m) se radoval Arkalon (a třetí byl Holčákův Stuke), a v szteeplechase na 4100 metrů LAINATE vyhrál Northerly Wind (druhé místo Váňův A Pigalle s Janem Kratochvílem, třetí Wroblewského Teds Island pod R. Benšem)… Oba svěřence Pavla Tůmy k vítězství vedl Jan Faltejsek.  Jedno vítězství ukořistil také trenér Radek Holčák a žokej Lukáš Matuský, když v úvodu odpoledne dominovala Flower Of Love proutěných překážkách čtyřletých na 3600 metrů o 21 450 eur. 

Kolesa: Vocásková ukončila Váňovu hegemonii

V sobotu se na závodišti v Kolesách u Kladrub uskutečnil předposlední dostihový letošní tuzemské dostihové sezóny. Leitmotivem tohoto odpoledne byly především souboje o šampionáty, zejména o jezdecký rovinový Lázně Poděbrady Cup a trenérský překážkový Nutrin Cup. Mezi rovinovými jezdci obhájce loňského vítězství žokej Jaromír Šafář díky dvěma triumfům se svěřenci Tomáše Hurta otočil poměr sil s Janem Rájou a před posledním dostihovým dnem příští týden v Mostě vede o jedno vítězství. Letošní tuzemská překážková sezóna v Kolesách skončila a díky triumfu tříleté Famous Valley (S. Ferhanov) v předposledním dostihu - Ceně firmy Dadrus Karel Dachovský po dvaadvaceti letech loňská rovinová trenérská šampionka Helena Vocásková ukončila hegemonii Josefa Váni mezi překážkovými trenéry. Nad překážkami se dařilo i již jistému jezdeckému šampionovi Marcelu Novákovi, který zvítězil dvakrát - stejně jako Josef Bartoš, jenž se díky tomu v šampionátu posunul na konečné třetí místo.

Novák před derniérou: Rád budu za zdravé koně

Poslední letošní mítink na závodišti v Kolesách si zítra žokej Marcel Novák užije již v pozici překážkového žokejského šampiona. To ale samozřejmě neznamená, že by svou nejúspěšnější životní sezónu nechtěl na českých drahách uzavřít  dalším vítězným vkladem, a  tak se původně nepříliš očekávaný šampion na dostihy na specifické dráze v Kolesách samozřejmě těší.

Most: Historický počin Dally Hit

Mostecký Hipodrom v neděli přivítal letošní šestý dostihový den, jehož vrcholem byl 92. ročník jednoho z nejtradičnějších tuemských rovinových dostihů - Českomoravské ceny, který se letos uskutečnil pod patronátem společnosti Bilfinger. Jednoznačnou favoritkou v poli deseti startujících byla obhájkyně loňského vítězství v tomto dostihu, loňský kůň roku, klisna Dally Hit (ž. Rája). Svěřenka trenérky Ivany Pejškové tuto roli v dostihu také bezezbytku potvrdila, když zvítězila o dvě a půl déky před aktivní Efily (ž. Koplíková) a stala se tak prvním koněm, který od roku 1993, kdy se Českomoravská cena vrátila na distanci 1 400 metrů, dokázal svůj triumf zopakovat. Mužem rámcového programu byl bezesporu Jiří Chaloupka, který ke dvěma trenérským triumfům Dudlika a Viktorie Vally, jež oba odjel Adam Florian, přidal i jedno vítězství jako jezdec a v sedle svěřence Jaroslava Drlíka Sheikha Yerbutiho.

Slušovice: Velká slušovická pro Pareta

Druhý a poslední letošní dostihový den se na dostihové dráze ve Slušovicích uskutečnil v sobotu, na kterou připadl státní svátek oslav 99. výročí vzniku samostatného Československa. 28. říjen je tradičním termínem pro poslední ročníky vrcholu slušovické dostihové sezóny Velké slušovické steeplechase. Letošní ročník se stal kořistí desetiletého svěřence trenéra Pavla Polese Pareta, kterého v barvách stáje EŽ Praha k lehkému tří a půl délkovému triumfu před První Láskou dovedl žokej Marcel Novák, který si i díky tomuto triumfu pojistil letošní titul šampiona mezi překážkovými jezdci, neboť před druhým Sertashem Ferhanovem vede již o osm triumfů a do konce sezóny zbývá již jen sedm překážkových dostihů. V rovinové části programu se dařilo shooting star podzimní části sezóny žáku Davidu Liškovi, jenž dokázal zvítězit se dvěma svěřenkami trenérky Heleny Vocáskové Perchtou a Archipenkou.

Stránky