Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Merano: L'Estran v Gran Premiu počtvrté...

Devítiletý svěřenec Josefa Váni mladšího L’Estran reprezentující stáj Josefa Aichnera v sedle s žokejem Josefem Bartošem vstoupil mezi legendy, když se stal prvním koněm, který v dosavadní osmdesát tři let trvající historii nejvýznamnějšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano Alti Adige (stch Gd-1, 4+, 5 000 metrů, 250 000 €) dokázal zvítězit počtvrté. Na deštěm zkrápěné dráze v závěru L‘Estran bez většího úsilí odrazil nápor výborně jdoucího First of All (F.

Merano: Čeští koně dominují

V Meranu v sobotu odstartoval dvoudenní mítink, který je vyvrcholením italské překážkové sezóny. V úvodní den byly na programu čtyři překážkové dostihy, z toho tři kategorie Graded a ve všech čtyřech se prosadili koně připravovaní v České republice. To konec konců není až takovým překvapením, když si vezmeme, že na startovních listinách těchto čtyřech dostihů figurovalo celkem 25 koní a více než polovina, přesněji 13 je připravováno v ČR. Graded hattrick slavil trenér Josef Váňa mladší a majitel Josef Aichner, naopak ani triumf Red Corala v rámcových proutěnkách pro tříleté nedokázal rozptýlit smutek, který zavládl v realizačním týmu stáje Dr. Charváta po fatálním zranění talentovaného Roncala.

TZ DS Pardubice: Nováček vyzve šampióna - tahákem kvalifikace je souboj Night Moona s Talentem

V tomto týdnu se na Pardubickém závodišti uskuteční poslední dostihy před mítinkem Velké pardubické, což znamená, že na říjnový vrchol bude ladit formu řada překážkových hvězd. Také zářijový mítink je dvoudenní, takže diváci mohou do Pardubic vyrazit už v pátek, ale to hlavní přijde na řadu tradičně v sobotu. Ta bude patřit především závěrečné kvalifikaci na Velkou pardubickou, v níž aktuálně největší krosový talent vyzve loňského vítěze našeho nejslavnějšího dostihu.

Most: Sprinterům ve Svatováclavské kraloval Help

Jediný dostihový den posledního srpnového víkendu hostil mostecký Hipodrom a návrat tohoto závodiště do dostihového provozu po prázdninové přestávce ozdobila hned trojice jedničkových vrcholů. Mezi sprintery ve Svatováclavské ceně, byť při absenci těch úplně nejlepších, zajímavý potenciál naznačil tříletý Help (ž. Zatloukal) trenérky Ingrid Koplíkové Janáčkové, v těsné koncovce tradiční Velké letní ceny poznatky nabyté při vypouštění poníka do dostihu Pony Ligy zužitkovala žk. Sabina Mokrošová a triumfovala v sedle Joganvilla trenéra Nieslaníka, zatímco ve Velké mostecké steeplechase zadrženě zvítězil reprezentant většinového vlastníka mosteckého Hipodromu Dr. Charváta Swinging Thomas (ž. Faltejsek).

Most: Návrat po prázdninách se třemi jedničkami

Poslední srpnový víkend je na programu pouze jediný dostihový den, sobotní odpoledne na Hipodromu Most, na který se dostihové dění vrací po letní přestávce. Návrat to není ledajaký, připravený program včetně hned tří jedničkových dostihů zajišťuje, že se jedná vrchol druhé poloviny mostecké dostihové sezóny.

Netolice: Vítězné hattricky Radka Holčáka a Jana Odložila

Jediným dostihovým dnem uplynulého víkendu bylo dostihové odpoledne na malebném závodišti v jihočeských Netolicích, v těsném sousedství zámku Kratochvíle. Na programu bylo celkem devět dostihů, pět rovinových a čtyři překážkové. Nejvíce se dařilo svěřencům trenéra Radka Holčáka, kteří zvítězili ve dvou rovinových a jednom překážkovém dostihu a žokeji Janu „Čendovi“ Odložilovi, který zvítězil ve třech zbývajících překážkových dostizích, včetně vrcholu odpoledne Velké netolické, která se letos uskutečnila jako Cena Charvát Group s. r. o. a přátel netolických koní a dostihů.

Karlovy Vary: Klisnám v Oaks vládla Vignetta

V neděli odpoledne letošní dostihová sezóna na závodišti v Karlových Varech vyvrcholila 77. ročníkem čtvrtého klasického dostihu sezóny Oaks, nad nimiž v poslední době tradičně drží patronát holding Rabbit CZ. V poli deseti klisen se prosadila jedna ze dvou reprezentantek tuzemského chovu – Hřebčínem Napajedla odchovaná Vignetta vedená žokejem Adamem Florianem, kterou pro stáj Cardboard připravuje trenér Zdeněk Seménka. Pro všechny tři zainteresované subjekty (trenéra, jezdce i majitele) se jednalo o první klasický triumf v kariéře.

Zatloukal: Player ukázal, co v něm pořád je

Majitel stáje Nýznerov Karel Zatloukal není na pardubickém pódiu, kde se dekorují vítězové, žádným nováčkem.  S Marcelem Novákem a trenérkou Lenkou Kvapilovou se ale na pódium dostavil se speciálním pocitem: Player je pro něj totiž koněm kterému se dosud úspěchy spíše vyhýbaly, a i při jeho nesporných kvalitách bylo jména v kariéře zapsáno poslední vítězství v roce 2019.

Váňa ml: Pavlův návrat se v Meranu vydařil

Dva francouzské starty za sebou v minulém týdnu mají reprezentanti stáje Josefa Aichnera v péči Josefa Váni mladšího, z hlediska českého turfu ale byl ve žlutočerných barvách možná zajímavější vítězný návrat Pavla Složila mladšího do dostihového provozu v italském Meranu. Jak viděl na události bohatý týden Josef Váňa mladší?

Stránky