Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Pozvánka na víkend: Slušovický předkrm a nedělní klasické menu

Na nadcházející víkend jsou připraveny dva dostihové dny – v sobotu bude letošní druhého odpoledne hostit centrální moravské závodiště ve Slušovicích, kde bude hlavním bodem programu dvojková steeplechase Cena moravských podnikatelů, zatímco v neděli se v Chuchle Aréně Praha uskuteční jeden z vrcholů první poloviny tuzemské sezóny – 101. ročník Velké jarní ceny, první části klasické Trojkoruny.

Pozvánka na víkend: Klasika pro klisny a první překážková jednička

O tomto víkendu se v tuzemsku uskuteční dva dostihové dny, v sobotu je na mosteckém Hipodromu na programu letošní druhé dostihové odpoledne, jehož vrcholem bude první klasický dostih sezóny - 74. ročník Jarní ceny klisen, zatímco v neděli letos poprvé otevře své brány centrální překážkové závodiště v Pardubicích, kde největší pozornost poutá první jedničkový překážkový dostih aktuální sezóny Úvodní cross country Koroka. V neděli početná výprava tuzemských rovinových koní zamíří na Slovensko do Bratislavy, kde se uskuteční první z vrcholů slovenské dostihové sezóny, a to dostihový den hned se čtyřmi jedničkovými vrcholy v pobodě obou jarních klasik, Jarnej míle a vytrvalecké Veľké májové ceny.

Punchestown: Pohádka pokračuje...

Magnetem Ladies Day, čtvrtého dne punchestownského Festivalu, byly „krátké“ proutěnky Paddy Power Champion Hurdle, o kterých se často spekulovalo jako o možném místě střetnutí irské superstar Honeysuckle s impozantním vítězem cheltenhamských Sky Bet Supreme Novices‘ Hurdle Constitution Hillem anglického trenéra Nickyho Hendersona. A ačkoli sponzor dostihu, sázková společnost Paddy Power, vypsala pro potenciálního vítěze trénovaného v UK bonus 100 000 € valachův majitel Michael Buckley z tohoto souboje vycouval. Navzdory tomu na závodiště dorazilo rekordních 40 984 diváků, kteří sledovali šestnáctý trumf v kariéře dosud neporažené Honeysuckle, přičemž se současně jednalo o její dvanácté vítězství na nejvyšší scéně dostihů Grade 1, čímž překonala legendární klisnu Apple’s Jade. A ještě není konec, ovace publika za zvuků písně Sugar Sugar od The Archies si klisna i její realizační tým můžou vychutnávat i příští rok, kdy by Honeysuckle měla absolvovat svojí rozlučkovou sezónu. 

Punchestown: Další dva vrcholy pro Mullinse

Třetí den punchestownského Festivalu měl dva Grade 1 vrcholy a v obou se prosadili svěřenci Willieho Mullinse – ve vytrvaleckých Ladbrokes Stayers Hurdle svůj loňský triumf obhájil Klassical Dream, zatímco mezi nováčky v dvoumílové Barberstown Castle Novice Chase zvitězil Blue Lord, v sedle obou dvou byl Paul Townend. V rámci tohoto Festivalu se zatím uskutečnilo osm Grade 1 dostihů, přičemž koně připravovaní Willie Mullinsem vyhráli sedm z nich. Dnes jsou na programu další dva a minimálně v Paddy Power Champion Hurdle by se měla prosadit konkurence a to De Bromheadova Honeysuckle (R. Blackmore), která bude usilovat o další prodloužení své rekordní série čítající již patnáct dostihů bez porážky.

Punchestown: Zrodilo se monstrum...

Hlavní zprávou z druhého dne punchestownského Festivalu je, že Willie Mullins má v tréninku opravdové monstrum – osmiletý Allaho, dvojnásobný vítěz cheltenhamské Ryanair Chase se po více než dvou letech vrátil na třímílovou distanci a svůj potenciál v Ladbrokes Punchestown Gold Cupu (stch Gd-1, 5+, 4 938 metrů, 275 000 €) otestoval proti hvězdné sestavě soupeřů čítající dva vítěze cheltenhamského Zlatého poháru (Al Boum Photo, Minella Indo), obhájce loňského vítězství v tomto dostihu (Clan des Obeaux) a vítěze loňské King George v Kemptonu (Tornado Flyer) takovým způsobem, že z ní udělal naprostý průměr…

Punchestown: Úvod plný překvapení

Úvodní den punchestownského Festivalu byl plný překvapení. Jeho vrcholem byla dvoumílová William Hill Champion Chase, ve které dle očekávání hráli prim oba svěřenci Willieho Mullinse, avšak překvapil způsob jakým si vítěz cheltenhamské Queen Mother Champion Chase Energumene poradil s obhájcem loňského triumfu Chacun pour Soiem. Zbývající Grade 1 dostihy však přinesly mnohem větší překvapení – v Bective Stud Champion Novice Hurdle se i díky prozíravému manévru svého jezdce Jacka Kennedyho prosadil 20:1 nabízený Elliottův Mighty Potter, zatímco favorizovaný Sir Gerhard nestačil na více než třetí místo a v Dooley Insurance Group Champion Novice Chase svému realizačnímu připravil „další“ zklamání Bob Olinger, který byl po nevýrazném průběhu z dostihu stažen a nechal tak vyniknout Willie Mullinsem připravovaného Capodanno, z něhož se podle slov jeho trenéra klube velice nadějný kůň pro cheltenhamský Gold Cup.

Punchestown: Na úvod souboje Mullinsových hvězd

Zatímco britská překážková sezóna vyvrcholila v sobotu v Sandownu exhibicí tamního trenéra šampiona Paula Nichollse, tu irskou čeká pětidenní finále v podobě punchestownského Festivalu, jehož klíčovou postavou by neměl být nikdo jiný než Willie Mullins, který v rámci posledních pěti ročníků tohoto mítinku nasedlal celkem 69 vítězů. A hned v rámci úvodního dne nachystal fanouškům dvě lahůdky v podobě soubojů svých hvězdných svěřenců.

Slušovice: Další triumfy pro Rabbit

V sobotu odstartovala dostihová sezóna i centrálním moravském závodišti ve Slušovicích. Úvodní dostihový den nabízel sedm dostihů, jež byly kombinací všech druhů dostihů – čtyři byly rovinové, dvě steeplechase a jeden přes proutěné překážky. Hlavním rovinovým dostihem bylo trojkové maiden pro tříleté Cena společnosti D Plast, a. s., ve kterém, jak jinak než stylem start cíl, výbornou formu koní z pičínské tréninkové centrály vedené Allanem Petrlíkem zužitkoval teprve podruhé v životě startující Rabbit Showcasing v sedle s žokejkou Jiřinou Andrésovou.

Brno: Pod taktovkou Milana Zatloukala

Dostihové závodiště v Brně – Dvorskách na Bílou sobotu hostilo první moravský dostihový den letošní sezóny, jehož součástí byly i první letošní překážkové dostihy. Rovinovému programu doslova dominoval žokej Milan Zatloukal, který z pěti rovinových dostihů čtyři vyhrál (včetně hlavního rovinového dostihu Jarní moravské míle) a jednou skončil druhý.

Stránky