ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Minaříkův double v Baden Badenu

Filip Minařík v Baden Badenu v neděli získal vítězný double, když program celého dne uzavřeli triumfem v sedle 32:1 outsidera Reado, jehož mu nasedlal Pavel Vovčenko. Minařík se po včerejšku s deseti vyhranými dostihy vyšplhal na páté místo německého šampionátu, jemuž vévodíá Bajuržan Murzabajev. Ten v Badden Badenu tentokrát vyhrál jen jednou, zato ale v gr. 3 Derby Trial. S tím, že se svěřencem Andrease Wöhlera Soul Train porazí  favorita Adriana s Andraschem Starkem se v Baden Badenu příliš nepočítalo. GP der Badischen Wirtschaft  (gr.2) na 2200 metrů vyhrál Rene Piechulek v sedle Quest the Moon.

Potvrzeno: Itálie startuje příští týden

Italské dostihy startují, to je oficiální zpráva poté, co dohodu na zahájení  letošního provozu potvrdila italská vláda. První dostihy v Itálii by se měly odehrát v příštím týdnu, na pondělí je stanoven termín prvního klusáckého mítinku.  Cvalové dostihy jsou potvrzeny na 29. května do Říma,  zatímco meranský hipodrom na svých webových stránkách informuje o přesunutí prvního překážkového dostihového dne na 31. května. Toto datum už by - narozdíl od minulých ohlášených startů sezóny - mělo mít požehnání italských úřadů. 

Minařík v Baden Badenu druhý v grupě 2 (+ video)

Vrcholnou událostí dnešního mítinku v Baden Badenu byla gr. 2 Badener Meile (gr.2), jejíž favoritkou byla Bajuržanem Murzabajevem vedená svěřenkyně Andrease Wöhlera Axana. Té se ale nakonec v cílové rovině nepodařilo prosadit a triumf po velkém boji ukořistila Nica, svěřenkyně Andrease Bolteho vedená Adriem de Vriesem. Ta v posledních metrech dotáhla vedoucího Aviateura a sebrala tak grupový úspěchu také Filipu Minaříkovi, jenž se se svěřencem JP Carvalha musel spokojit s těsným druhým místem. Minařík v Baden Baden  získal vítězství hned v úvodu odpoledne s Cape Coral trenéra Suboricse a  první německý úspěch letos si zapsala také Hana Mouchová v sedle outsidera Irukandji. Minařík dnes pokračoval v solidní bilanci poté, co spolu s Murzabajevem včera vyhráli po jednom dostihu také v Drážďanech.

Hannover: Česká jména se prosadila

Vítězný double na čtvrtečních dostizích v Hannoveru předvedl žokej Filip Minařík, který  se radoval s Almou Mater trenéra Nedorostka i s Wow Andrease Suboricse. Dvě vítězství su zaspal v Hannoveru také Bayjuržan Murzabajev, který je momentálně druhý ve svém pokusu o obhajobu loni získaného šampionátu.  Prozatím vedoucím mužem pořadí je Maxim Pecheur, který dovedl ke svému 500. Zásahu Orianu chystanou B. Nedorostkem. Své jubilejní 400. Vítězství v kariéře si zapsal Rene Piechulek, slavit mohl po doběhu Wissam trenérky Evy Fabianové.

Francouzská stopka: Dostihy v Longchamp byly zakázány

Obnovení francouzských dostihů v rozsahu, který si stanovil France Galop,  nemělo dlouhého trvání.   Francouzská vláda totiž odvolala povolení, které vydala pro konání dostihů v takzvaných „rudých“ dekontaminačních zónách, a dostihy v Paříži a blízkém okolí zakázala. Poté, co se v minulých dnech konaly dostihy v Longchamp i Auteuil, se z těchto závodišť pro nejbližší týdny musí dostihy opět vystěhovat.

Irské derby zchudne, ale zůstane ve stejném termínu

Irsko bylo poslední z „velkých“ dostihových zemí Evropy, kde se letos zastavil provoz, a bude také patřit k posledním, kde by se dostihová kola měla opět rozjet. Podle současného plánu by se irské dostihy měly znovu dostat ke slovu osmého června a i když nemá dojít k posunu termínu Irish Derby (26. červen), dotace nejbohatšího irského testu se má snížit o padesát procent na 750 000 eur.  K posunům v termínech v Irsku muselo dojít u 1000 a 2000 Guineas, které se mají v Curragh konat 12 a 13 června. První dostihy by měl vidět Punchestown, závodiště, které letos přišlo o největší mítink v podobě překážkového festivalu.

Minařík má double z Kolína nad Rýnem

Spolupráce s trenéry „krajany“  se dnes v Kolíně nad Rýnem vyplatila žokeji Filipu Minaříkovi. Ten totiž v závěru odpoledne získal vítězný double poté, co napřed  vyhrál 1400 m dlouhý test o 6 tisíc eur v sedle favorizovaného   Bravehearta, jehož chystá Jan Korpas, a poté v posledním dostihu nabitého programu, handicapu na 2200 metrů o 3000 eur, dominoval s outsiderem El Commandante chystaným Pavle Vovčenkem. Hlavní dostih programu v Kolíně  znamenal první porážku týmu trenér Grewe žokej Starke ve velkých testech tříletých na německých drahách v letošním roce. 1600 m dlouhé Schwarzgold-Rennen (gr.3) totiž nevyhrála favorizovaná Schwesterherz, ale No Limit Credit, již Andreas Suborics nasedlal  Clementu Lecoeuvrovi. Záznam tohoto dostihu najdete zde

Preakness Stakes znají termín, Belmont Stakes mohou být kratší

Dostihové Preakness Stakes se odehrají v říjnu. Závodiště Pimlico ohlásilo nový termín druhého dostihu americké Trojkoruny dlouho poté, co se Kentucky Derby vzhledem k epidemii koronaviru přesunulo na první zářijovou neděli. Na nejkratší trojkorunový dostih se fanoušci budou  moc na stanici NBC podívat o měsíc později: Preakness Stakes se letos odehrají čtyři týdny po Kentrucky  Derby.  Tradiční rozdíl mezi oběma dostihy přitom jsou týdny dva.  Prozatím letos není jasno o třetím dostihu americké Trojkoruny, Belmont Stakes. V New Yorku  zatím není jasno o tom, kdy se bude moci uvažovat o znovuzahájení dostihového provozu, a tak se zástupce Belmont Parku prozatím nechtějí pouštět do spekulací ohledně Belmont Stakes,  které se tradičně konají tři týdny po Preakness.   Při zasazení dostihu v Pimlico do říjnového termínu ale  v dalších termínech hrozí termínová kolize s Breeders´Cupem, který se každoročně běhá začátkem listopadu a letos je vypsán na 6.-7. listopadu v Keenelandu…  V souvislosti s těmito skutečnostmi se v souvislosti s Trojkorunou uvažuje i o tom, že by Belmont Stakes mohly termínově  letos být předsunuty před jeden nebo i oba další dostihy, a ani jejich distance na úrovni 2400 metrů by nemusela zůstat zachována.

Minařík i Murzabajev vyhráli

Po jednom vítězství si zapsali na dostizích v Dusseldorfu žokekové Filip Minařík a Bayjuržan Murzabajev. Zatímco Minařík v aktuálním německém šampionátu „klepe na dveře“ elitní desítky,  obhájce titulu v Německu Murzabajev aktuálně německému pořadí vévodí. V dnešních dostizích v Kolíně nad Rýnem nastoupí do vrcholné události odpoledne, mílových Schwarzgold Rennen, z tohoto tandemu jen Murzabajev, Minaříkovi se ale otvírají slušné šance v listed vytrvaleckých  Racebets.de Steher Cup na 3000 metrů, jeho Moonshiner je podle sázkových kurzů v dostihu druhým favoritem

Stránky