ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Dominique panoval v Pise (video)

V italské Pise se dnes zrodilo první letošní české grupové vítězství. Pozici favorita v hlavním dostihu odpoledne, gr.3  Gran Corsa Siepi di Pisa o 30000 eur, naplnil do puntíku Dominique. Reprezentant stáje Dr. Charvát, jehož Pavel Tůma nasedlal Janu Faltejskovi, zastínili o pět a půl délky Bowler Hat, třetí místo vybojoval Beau Saonois pod Janem Kratochvílem a i zbylá „tabulová“ místa jistili čeští vyslanci Gap Pierji a Skins Rock. Hlavní dostih programu byl dnes v Pise jediným českým vítězstvím,  v Corsa Siepi dei 4 Anni pařilo Milsueldos třetí místo a  v jediné steeplechase programu brali Andoins a Kapjahr druhé a třetí místo.

Pegasus World Cup vyhrál favorit (+ video)

Reprezentant stáje Korea Racing Authority Knicks Go (Paynter) dnes vyhrál pátý ročník Pegasus World Cupu na závodišti Gulfstream Park na Floridě. Vítěz Breeders´Cup Dirt Mile vyhrál jako favorit už čtvrtý dostih v řadě, když – stejně jako při Breeders´Cupu – za sebou na druhém místě nechal  Jesus´Team, tentokrát s převahou dvou a tří čtvrtin délky.  Z celkové dotace tří milionů dolarů si vítěz připsal 1,6 milionu, a zároveň získal automatickou nominaci na startovní listinu Saudi Cupu, nejbohatšího dostihu naší planety, který se koná 20. Února na závodišti krále Abdulazize v Rijádu.  Svěřence trenéra Brada Coxe na Floridě jezdil Joel Rosario.

Bartoš: V Pise se sejde solidní konkurence

Nedělní dostihový program v Pise vyvrcholí grupovým testem – Gran Corsa Siepi di Pisa o 30 000 eur na 3500 metrů. Výbornou dosavadní bilanci  reprezentantů stáje Dr. Charvát se pokusí potvrdit v Pise už letos vítězný Dominique, v cestě mu ale bude stát milánský  hrdina z listopadu Skins Rock trenéra Zdeňka Seménky a s dvojicí zástupců jde do boje i italské šampionská centrála trenéra Josefa Váni mladšího.  Jak vidí její nedělní vyhlídky žokej Josef Bartoš?

Francouzi nahradí část loňských cen dostihů

Vedení francouzského dostihové sportu oznámilo, že po loňském zkrácení cen v dostizích bude po uzávěrce loňského roku majitelům vyplaceno ještě celkem osm milionů eur, aby  se snížily původně realizované ztráty na cenách dostihů z  loňského roku. Francouzský dostihový sport v loňském roce zaznamenal velký výpadek na cenách dostihů a už v srpnu France Galop oznámil úmysl nahradit majitelům něco z ušlých dotací. Propad příjmů po uzavření 4000 sázkových pokladen v obchodech  je dnes  označován za hlavní důvod nenaplnění původně očekávaného objemu cen v dostizích  245 milionů eur.  Skutečně bylo ve Francii v loňském roce vyplaceno jen 185 milionů, a i s osmimilionovou kompenzací bude tedy roku 2020 znamenat značný propad.

Juddmonte Farms pokračuje i po skonu majitele

   Jeden z nejúspěšnějších majitelů ve dostihovém světě,  saúdský princ Chálid Abdula, zemřel minulé úterý ve věku třiaosmdesáti let.  Saúdský monarcha, jehož plné jméno v anglickém přepisu znělo Khalid ibn Abdullah ibn Abdul Rahman ibn Faisal ibn Turki ibn Abdullah ibn Muhammad ibn Saud ibn Muhammad ibn Muqrin Al Saud,  proslul jako majitel Juddmonte Farms a pod  jeho jménem nebo jménem jeho hřebčína se na světových dostihových drahách prezentovali nejlepší koně planety  jako Dancing Brave, Frankel, Arrogate nebo Enable (foto).  

Hamelin zářil v Hongkongu

Neuvěřitelný výsledek dnes na závodišti Sha Tin v Hongkongu mohl odměnit ty, kteří by věřili francouzskému žokeji Antoinu Hamelinovi. Francouz do dnešních dostihů vstupoval s nepříznivou bilancí 51 dostihů, v kterých se nedočkal vítězství, dnes ale postupně zvítězil v sedlech Golden Link, Family Folks, Ping Hai Bravo, Hongkong Great a Tempest Express. Jeho pět vítězů by v  kombinaci znamenalo vítězný sázkový poměr 456 013: 1. Hamelin nikdy předtím nedosáhl pěti vítězství v průběhu jednoho odpoledne ani ve své rodné Francii a dnešní výsledek označil za vrchol své dosavadní kariéry

Německé statistiky roku 2020: Méně dostihů, sázky se držely

Tisková zpráva německého dostihového   provozu za rok 2020,  zveřejněná začátkem tohoto týdne,   potvrzuje výrazný pokles počtu dostihů i celkových dotací v těžkém roce 2020.  Vyhlídky pro letošní rok však má německý turf poměrně nadějné  a pokud se podaří  v nejbližších měsících stabilizovat situaci, mohou se naši sousedé letos dočkat až o třetinu vyššího počtu dostihů než v minulé sezóně.

V Cagnes-Sur-Mer dvě hodnotná umístění

Velmi zdatně si dnes vedli čeští zástupci na startu dostihů ve francouzském Cagnes-Sur-Mer. I když se jim nepodařilo dosáhnout na vítězství, přivezou si z Francie umístění z největších dostihů programu a to je ve francouzské konkurenci velmi dobrý počin. V listed testu Grande course de haies de Cagnes na 4300 metrů se na druhé místo dostal Capivari, který pod Josefem Bartošem nestačil pouze na vítězného Tenerife, za nímž zaostal o dvě a půl délky a vybojoval si dotaci 12 480 eur.

Ještě blíže k vítězství měl v Cagnes Sur Mer Sternkranz, který pod Josefem Bartošem absolvoval Grand Prix de la ville de Nice,   steeplechase na 4600 metrů. V té zaostal jednu a tři čtvrtě délky za vítězným Berjou, což však v tomto případě stačilo „jen“ na třetí místo. Přesto, že dnes ani jeden svěřenec Josefa Váni mladšího na vítězství nedosáhl, znamená ale dnešní výsledek úspěšný vklad směrem k dalšímu průběhu letošního roku

Češi v cizině: S umístěním z Deauville

Z trojice českých zástupců, kteří se dnes představili ve francouzském Deauville, se nejlépe vedlo  Cassalovi ze stáje Martina Bláhy. Čtyřletý Cassal  v testu na 2500 metrů dokončil na dotovaném pátém místě pod vedením žokeje Eddyho Hardouina, a  navázal na čtvrté umístění, které na stejném závodišti získal čtvrté umístění. Allamfó ani Crush On Me se tentokrát v Deauville mezi dotované pozice nedostali.

První start ve Spojených arabských emirátech má za sebou žokej Václav Janáček. Po premiéře v Jebel Ali ho v příštích dnech čekají mítinky v Sharjah a Abu Dhabí.  Žokej Tomáš Lukášek v Kataru zahájil novou část sezony dvěma druhými a dvěma třetími místy, celkově má v aktuální sezóně na kontě 15 vítězství a patří mu páté místo v průběžném hodnocení žokejů.

Stránky