ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

War of Will v Preakness Stakes našel spravedlnost

Nejkratší dostih americké klasické Trojkoruny, Preakness Stakes, neměly v noci na neděli evropského času na startu ani vyloženého favorita, ani žádného z vítězů Kentucky Derby.  Na startu nebyl ani v Kentucky diskvalifikovaný vítěz Maximum Security, ani v Churchill Downs druhý a nakonec vítězný Country House, po 23 letech první vítěz Kentucky Derby, který v Preakness chyběl.

Do Oblouku míří Enable i Nagano Gold

Mezi jednaosmdesáti přihláškami do letošní Ceny Vítězného oblouku na pařížském hipodromu Longchamp nechybí podle očekávání jméno Nagano Golda. Reprezentant stáje V3J, chystaný v Bošovicích Václavem Lukou, se do dostihu o 5 milionů eur může podívat, pokud průběh letošní sezóny jeho vysoké ambice potvrdí. Na kontě má zatím vítězství ve společnosti listed a třetí místo z Gr.3 Prix d'Hedouville. Na  přihláškách pro Oblouk nechybí hrdinka předchozích dvou ročníků Enable, která se na podzim může pokusit o historický hattrick. V minulosti se do nejhohatšího evropského dostihu postavili tři v Česku trénovaní koně-Tullamore trenéra Zdena Koplíka, a Mikhail Glinka a Meandre, které poslal na start Arslangirej Šavujev

Murzabajev útočí na německé vavříny

Bayjuržan Murzabajev se v minulých dnech několikrát vyjádřil v tom smyslu, že by své někdejší české žokejské tituly doplnil o podstatně cennější německý „pohárek“ . A o víkendu tomuto cíli vykročil vstříc s velkým důrazem. Připsal si totiž v jeho průběhu půltucet vítězných startů, a posunul se za Maxima Pecheura na druhou příčku německého šampionátu.  Navíc si řekl i o nominaci na německou „jízdu roku“, když v Hoppegartenu v dostihu tříletých na 2200 metrů výtečně odjezdil Andora a porazil i legendárního Andasche Starkeho. Video jeho vítězného startu najdete zde

Ruby Walsh ukončil kariéru

Konec kariéry ohlásila jedna z nejvýraznějších osobností překážkových dostihů současnosti. Ruby Walsh, třetí nejúspěšnější překážkový žokej historie,  se v posledních letech prosazoval především ve spolupráci s irským trenérem Williem Mullinsem, a stal se legendou nejenom v Irsku a na britských ostrovech, ale i ve Francii nebo v Japonsku.  V průběhu 24 let své úspěšné kariéry se stal mimo jiné historicky nejúspěšnějším žokejem cheltenhamského překážkového Festivalu, a hned jedenáctkrát na tomto vrcholném podniku překážkového světa převzal odměnu pro nejúspěšnějšího jezdce.

Kentucky Derby: Favorit vyklidil cestu Baffertovi?

 

Nejslavnější americký dostih, Kentucky Derby, se v sobotu odehraje na závodišti Churchill Downs bez favorita. Suverén Arkansas Derby Omaha Beach byl totiž trenérem Mandelou škrtnut pro dýchací potíže, a cesta k triumfu se tak otevřela trenéru Bobu Baffertovi. Jeho trojice Roadster, Improbable a Game Winner totiž na startovní listině dostihu o tři miliony dolarů sdílí nyní pozice spolufavoritů a papírově by se právě mezi ní mělo rozhodovat o vítězi.

Německá double Korpase i Minaříka

Na německých drahách se dnes dařilo zavedeným „českým firmám“. Jan Korpas, který ještě před sedmi lety vedl Bremen Plana ve Velké pardubické, oslavil vítězný trenérský double při velikonočních dostizích v Hannoveru. Jeho Dantos dokonce pod Mircem Sannou vyhrál tamní Cup der Privatbank ODDO BHF na 2000 metrů se sázkovou  eventuálkou více než 20:1. Druhé vítězství se Zaphiras Adventure mu navíc pomohl realizovat český žokej Martin Laube. Jeho kolega Filip Minařík zase zaznamenal vítězný double na úvod dostihového odpoledne v Kolíně nad Rýnem a po návratu z Japonska se už propracoval do aktuální první desítky pořadí německého šampionátu

Žokej Cohen: 60 dní za udeření jiného jezdce...

Šedesát dostihových dní si nezajezdí americký žokej David Cohen. Exemplární trest mu vyměřili stevardi na závodišti Hot Springs v Arkansasu, kde Cohen podle jejich výkladu úmyslně  bičem zasáhl dalšího žokeje Edgara Moralese. Cohen se bránil, že ke kontaktu došlo neúmyslně a že neměl žádný úmysl druhého jezdce zasáhnout,  podle rozhodčích ale incident zavinil a jednal úmyslně. Jeden z nejtvrdších trestů v arkansaských dostizích  můžete posoudit sami.

Češi v cizině: Vyhráli Minařík i Janáček

Po vítězství si v neděli zapsali oba nejúspěšnější žokejové české historie. V Düsseldorfu se k jednomu vítězství prosadil žokej Filip Minařík.  Trojnásobný německý šampion se po návratu z japonského angažmá začíná znovu prosazovat na německých drahách v partnerství s trenérem JP Carvalhem.

Jednou se vítězně prosadil také Václav Janáček na madridské La Zarzuele. Český žokej nadále atakuje nejvyšší pozice španělského pořadí.

Týden po české Velké dubnové ceně se dostih se stejným jménem a stejnou distancí konal i v Bratislavě. I přes silnou českou výpravu na startu se stala Velká dubnová v Bratislavě  domácí záležitostí, vyhrála ji klisna Mooreen s Michalem Abíkem před maďarským Eminens a předloňským vítězem tohoto testu  v Bratislavě Ideal Approachem.

Winx se loučila vítězně. Vyhrála 33krát v řadě (video)

Australské závodiště Royal  Randwick se stalo scénou posledního dostihového vystoupení Winx, největší současné hrdinky dostihové scény. Její 33. konsekutivní vítězství přišlo v Queen Elisabeth´s Stakes v Sydney před vyprodaným závodištěm, které klisně při posledním startu kariéry připravilo neskutečné ovace.  Klisna,  jejíž výsledky vymazaly vzpomínky na největší koně australské historie,  už se nikdy nemá vrátit na dostihové dráhy, a její vítězství nad japonským hostem Klugerem zároveň znamenalo jubilejní stý triumf na scéně grupy 1 pro jejího trenéra Chrise Wallera.  Neuvěřitelná klisna nyní odchází do  hřebčína, a ve světovém turfu po ní zůstává nezacelitelná mezera.

Stránky