ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Ricardo vyhrál. Po 12.971.

V sedle Tina City na závodišti San Isidro v Argentině vyhrál žokej Jorge Ricardo svůj 12971. dostih přebohaté  jezdecké kariéry. Populární Brazilec, který je a dlouho bude nejúspěšnějším žokejem historie, pokud jde o počty vítězství, ve svých 58 letech jezdí nyní na argentinských mítincích obvykle jen jeden nebo dva dostihy v programu a zdá se, že jeho útok na metu 13 000 vítězství se nemusí vydařit, každopádně ale Ricardo s každým dalším startem v Argentině poutá značnou pozornost. Z aktivních dostihových jezdců je v historických tabulkách za ním nejvýše další pravidelný účastník argentinských dostihů Paolo Falero, který v minulém měsíci překonal hranici 8600 vyhraných dostihů a to jej pasuje na šesté místo historických tabulek

Lukášek dnes jednou úspěšný

Jedno vítězství dnes přidal na letošní katarské konto žokej Tomáš Lukášek. V rámci mítinku v Kataru dnes vyhrál hned úvodní test pro nezvítězivší plnokrevné araby v sedle      Challenge De Ghazal  . Pro Lukáška je to jeho šestý úspěch aktuální sezóny na katarské dráze a v místním pořadí žokejů mu patří prozatím páté místo

Treviso s jedním vítězstvím

 

Jedno vítězství dnes získali čeští vyslanci na  dostizích v italském Trevisu. Za italskými šampionátu mířící dvojice žokej Josef Bartoš a trenér Josef Váňa se vítězně prosadila zásluhou Nanda v úvodním 3500 metrů dlouhém krosu o 6000 eur,  třetí místo zde navíc bral Home Please s Janem Kratochvílem a páté Big Mago pod Janem Faltejskem.  Následné „prodejky“ vyhrál Rastislav Benš v sedle Creep Desbois  (z českých účastníků zde nejvýše dosáhli třetí a čtvrtý König Samur a Sargas, oba chystaní Josefem Váňou starším). Poslední překážky na programu v Trevisu přinesly ještě třetí místo Minuitovi pro změnu opět od J. Váni mladšího.  Po dnešním dni má Váňa mladší za letošní rok na kontě 49 vyhraných dostihů a do vytčené padesátky mu chybí jeden úspěch.

Češi v cizině: Složil vyhrál v Krefeldu, Srnec s hattrickem

V německém Krefeldu se dnes vítězně prosadil Pavel Složil mladší, když vyhrál tamní Herbert Cohn Gedächtnis-Jagdrennen na 3900 metrů v sedle favorizovaného Wutzelmanna.  S Apoleonem zde na druhém místě dokončil  Thomas Boyer. Jedním triumfem si na zdejší dráze posílil německou šampionskou ambici trojnásobný český exšampion Bayjuržan Murzabajev. 

Ve francouzském Nancy se dnes představila početná česká výprava. Nové místo jezdecké jedničky u stáje DS Pegas zahájil Milan Zatloukal pátým místem v sedle Nemá v tamních „prodejkách“. Dvojice účastníků letošní Velké pardubické se zúčastnila pětikilometrového krosu, na jehož trati dokončil Bridgeur pod Jaroslavem Myškou třetí a Talent s Josefem Bartošem dokončil čtvrtý. V rámcovém programu dokončil pátý v dalším z krosů také Emagoul s Jaroslavem Myškou,  zatímco dva svěřenci Pavlíny Baštové se na „tabulová“  místa nedostali.

Ve Varšavě se včera povedlo získat vítězný hattrick žokeji Martinu Srncovi, který už dnes dalším vítězstvím na včerejší úspěch navázat nedokázal.  Kromě dostihu dvouletých koní se mu podařilo hned dvakrát prosadit i v dostizích arabských plnokrevníků.

Breeders´Cup: Jeden úspěch do Evropy, velký double Ortize

Breeders´Cup přinesl jedno evropské vítězství a pro starý kontinent tak zaznamenal v kalifornské Santa Anitě hodně hubený ročník. Nutno ale konstatovat, že  Evropa tentokrát za oceán nevezla tu nejlepší sestavu koní a vítězství Američanů napříč téměř všemi dostihy neznamenalo žádnou senzaci. 

Evropský zásah na letošním Breeders´Cupu přišel poměrně nečekaně. V BC Filly and Mare Turf papírově měla vládnout šestkát v řadě neporažená Sistercharlie,  jenže druhá z předloňského francouzském Oaks svou americkou sérii ukončila v nejméně vhodném momentu. Svěřenkyně Josepha O´Briena Iridessa letos absolvovala bez výrazného výsledku obě ostrovní 1000 Guineas a také irské Oaks, doma ale triumfovala v Pretty Polly Stakes a v Matron Stakes a nyní zapsala žokeji W. Lordanovi asi největší životní úspěch.  Pětiletou domácí Vasiliku udolala jen rozdílem krku.

Velká favoritka selhala také v BC Distaff. Midnight Bissou měla na kontě sérii sedmi vyhraných startů, po nepříliš šťastném průběhu ale na kalifornském písku další triumf nezapsala a nestačila na šestiletou argentinskou rodačku Blue Prize, která pod Joem Bravem neměla problém favoritku udržet za svými zády.

V Breeders´Cup Turf se ovšem očekávaný doběh konal. Hrdina Pegasus World Cup ze začátku roku, Bricks and Mortar pod Iradem Ortizem, musel o osmý triumf v řadě perně bojovat, nakonec si jej ale zajistil a je momentálně největším adeptem na zisk trofeje pro amerického Koně roku. Ryan Moore neměl v Santa Anitě svůj den Anthony van Dycka dovedl k třetímu místu jako nejlepšího Evropana, jeho jízda měla ale tentokrát k ideálu daleko. Druhé místo tu vybojoval outsider United, pátým místem pro Německo se blýskl Alounak trenéra Waldemara Hicksta.

Žokej Irad Ortiz získal v Santa Anitě velký double, když na závěr mítinku opanoval oba největší dostihy. V Breeders´Cup Classic o šest milionů dolarů vedl Vino Rosso pro trenéra Todda Pletchera a devátému koni loňského Kentucky Derby pomohl zajistit životní úspěch. Druhé místo uhájil v rovině slábnoucí McKinzie.

Breeders´Cup: První den vládli domácí (+video)

Letošní edice Breeders´Cupu se koná na závodišti v Santa Anitě a  prozatím se zdá, že v Kalifonii letos hostům z Evropy mnoho důvodů k radosti hostitelé nenabídnou.  Všechny dostihy dvouletých totiž opanovali domácí. 

BC Juvenile Turf presented by Coolmore America se stalo kořistí domácího spolufavorita Structor. Svěřenec Chada Browna těžil ze skvělého přehledu Joseho Ortize, který do roviny vytočil tak jak potřeboval a dominoval s převahou tří čtvrtin délky. Evropskké ambice shořely s Arizonou, jehož Ryan Moore provedl k finiši příliš pozdě na to, aby stihl víc než páté místo.  Vítězný Structor se podle trenéra Chada Browna nyní z trávy  vrátí na klasické americké ovály a zkusí se prosadit v Kentucky Derby.

Na startu BV Juvenile Fillies žádná evropská zástupkyně nebyla, a přece vyhrála klisna s evropskou příchutí – British Idiom.  Ta je nositelkou barev, které před několika lety proslavila slavná Zenyatta, a pod Javierem Castellanem dnes překonala v souboji favoritek Donnu Veloce s převahou pouhého krku.

V travnatém BC Juvenile Fillies byla sice na startu evropských účastnic téměř  převaha,  ani v tomto případě se ale Evropa triumfu nedočkala. Naděje jí sebrala nijak prozatím nijak výrazná Sharing s žokejem Francem, která ojednu a čtvrt délky porazila Daahyeh s Williamem Buickem a pro páteční „mládežnický“ program dala Evropě zapomenout na vítězné naděje.  Ani třetí „travnatý“ dostih dne, Juvenile Turf Sprint, totiž evropské nájezdníky nezastihl v dobré rozpoložení a triumf si zde odnesl favorit Four Wheel Drive pod Irade Ortizem juniorem.

Největší šok programu přinesl BC Juvenile (video), v němž byl jednoznačným favoritem Eight Rings ze stáje Boba Bafferta, ten ale skončil až šestý a nečekaným králem se v Breeders´Cupu stal outsider  Storm the Court, jenž pod Flavienem Pratem odkázal na těsné druhé místo dalšího z podceňovaných – Anneau d´Or. Storm the Court navíc vyhrál stylem téměř start-cíl

Subway Dancer na přihláškách do Hong Kong Vase

Český zástupce Subway Dancer figuruje na seznamu přihlášek pro Hong Kong Vase, jeden z dostihů prosincového mezinárodního mítinku v Hongkongu. Svěřenec Zdena Koplíka, který v neděli vyhrál na scéně grupy 2 ve Francii, je mezi 72 přihlášenými, z nichž šedesát je ze zahraničí. 2400 metrů dlouhý Hong Kong Vase se koná osmého prosince. Mezinárodní mítink v Hongkongu už v minulosti viděl v akci Shamalgana, ten ovšem startoval už v době, kdy v české přípravě nebyl.  Pokud se tedy Subway Dancer do jihovýchodní Asie vydá, šlo by o první start českého koně v této světové dostihové baště.

Enable zůstane v tréninku i jako šestiletá

Tajné přání většiny světových turfmanů se vyplnilo.  Nejlepší kůň světa  v letošním roce se (prozatím) neloučí s kariérou porážkou. Pětiletá Enable, jejíž vítězná série skončila v Ceně Vítězného oblouku, se představí v dostizích i jako šestiletá.  Nečekanou novinku potvrdil její trenér John Gosden, žádné dostihové cíle ale nebyly momentálně jmenovány. Enable  se s největší pravděpodobností pokusí získat svůj třetí Oblouk a dá se čekat, že k tomuto cíli bude směřována celá její šestiletá kampaň.  Arc bude v příštím roce slavit stoleté výročí a klisna, která vyhrála dvanáct z posledních třinácti startů, by mezi jeho účastníky nepochybně byla ozdobou.

Stránky