ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Zastaví Brexit také Velkou národní? (video)

I dostihový sport ve Velké Británii s napětím čeká na výsledky dnešního „brexitového“ hlasování tamního parlamentu,  které už tak dost zmatenou Británii může vrhnout do ještě silnějšího chaosu.  Několik dní po ohlášeném brexitovém datu se totiž  má konat nejpopulárnější evropský dostih, Velká národní steeplechase.

"Žluté vesty" dorazily i do Chantilly

Dostihový mítink v Chantilly v sobotu měl nečekané rozuzlení: Hlavní roli na něm převzalo hnutí „žlutých vest“. Na tisíc protestantů se vložilo do sobotního mítinku a neumožnili konání mítinku ve stanoveném termínu. Konkrétní  požadavky v souvislosti s dostihovým provozem tentokrát nebyly hlavním tématem narušení dostihového odpoledne, organizátoři se dění v Chantilly věnovali  proto, že prostřednictvím dostihových protestů hodlali získat pozornost další části veřejnosti, která dosud protesty nesledovala.   Mítink v Chantilly nakonec  jejich akce částečně pozastavila, žádné konkrétní požadavky nebo jednání ale z akce nevzešly…

Dale Romans překonal dvoutisícovku

 

Dvaapadesátiletý americký trenér  Dale Romans se dočkal ve floridském Gulstream Parku svého vítězství s číslem 2000.  Získala je klisna Caroline Lewis v dostihu pro nezvítězivší tříleté koně. Romans, který v rámci své kariéry zaznamenal největší úspěch v roce 2005 vítězstvím v Dubai World Cupu,  je rodákem z Kentucky, ale jeho svěřenci Kentucky Derby nikdy nevyhráli. Jediný klasický zásah jeho kariéry trenéra přišel s Shacklefordem v roce 2011 při Preakness Stakes, na kontě má ale také tři vyhrané dostihy Breeders´Cupu. Mezi jeho nejúspěšnější koně patřili vítěz z Dubaje Roses in May a také Kittens Joy, který získal Eclipse Award jako nejlepší  americký kůň na trávě v roce 2004. V roce 2016 Romansův svěřenec Keen Ice zbořil americký sen o neporazitelnosti  Trojkorunového hrdiny American Pharoah vítězstvím v Travers Stakes.

Dettori pojede v Gulfstream Parku mexickou hvězdu (video)

Zatím neporažený vítěz mexické Trojkoruny Kukulkan bude jedním z nejexotičtějších účastníků nejbohatšího dostihu severní Ameriky Pegasus World Cup. Extravagantní dostih v Gulfstream Parku letos čeká třetí ročník, a poprvé se tak stane  za situace, kdy Pegasus nebude nejbohatším dostihem světa. Po předloňské dotaci 12 milionů a loňské 16 milionů dolarů se letos poběží o „pouhých“ devět milionů dolarů. Mexického šampiona, který v posledním startu vyhrál  právě v Gulfstream Parku tamní Clasico del Caribe (video), nepojede šestadvacátého  ledna nikdo jiný než Lanfranco Dettori.

Minařík v Japonsku získal vítězný double

Filip Minařík se i letos na začátku roku dočkal angažmá na japonských drahách, a hned při první prezentaci vykročil do japonského působení více než úspěšně. Podařilo se mi vyhrát dva dostihy. Oba se v Nakajamě konaly na písku a oba na tratích 1800 metrů a jeho první letošní vítězové se jmenují   Underpromise (trenér Hagiwara) a Side Change (Ikegami) 

Lemaire v Japonsku vytvořil rekord

Francouz Christophe Lemaire dosáhl pozoruhodného úspěchu v rámci svého japonského působení. Žokej, který na nejlukrativnější dostihové scéně světa zdomácněl, tam totiž nejenom vyhrál místní jezdecký šampionát se ziskem 215 vyhraných dostihů, ale zároveň pokořil japonský rekord. Ten dosud držela japonská legenda Yutaka Také, který před 13 lety vyhrál 212 krát.  Druhý v šampionátu roku 2018 skončil v Japonsku Mirco Demuro se 153 zásahy

Sv. Mořic: O ledový vrchol není zájem

 

Zklamání zavládlo ve Švýcarsku po uzávěrce přihlášek pro příští ročník Velké ceny Svatého Mořice. 2000 metrů dlouhý dostih o 111 111 franků už tradičně neláká žádné české účastníky, letošní počet přihlášek je ale dvakrát nižší než v minulém roce a to je pro pořadatele velmi nepříjemná zpráva.   Zejména ve Francii  podstatně klesl zájem o největší ledový dostih světa a místo loňských 13 přihlášek letos z Francie přišly jen dvě.  Celkem je přihlášených 15 koní,  z toho tři z Německa a dva z Velké Británie, zbytek zájemců o dostih, konaný 17. Února, pochází z domácích stájí

V Hongkongu vládli domácí /video(

Velmi neúspěšné vystoupení  má za sebou evropská reprezentace na letošním mítinku při Hong Kong International Races. Ty tam jsou doby, kdy Evropané ve všech čtyřech dostizích programu tamního  mítinku mívali nějaké naděje, v letošních roce ale neuspěli ani v tradičně úspěšné Hong Kong Vase na 2400 metrů, Všechny tři kratší testy na závodišti, které hostilo jezdecké soutěže pekingské olympiády, potvrdily marnost evropských snah…

Gary Stevens potřetí ukončil kariéru. Prý definitivně

Třetí a definitivní konec kariéry ohlásil žokej Gary Stevens v pětapadesáti letech. Stevens je trojnásobným vítězem Kentucky Derby a posledním žokejem, které vyhrál nejpopulárnější americké dostih s klisnou (před třiceti lety v sedle Winning Colors).  V roce 1998 přivedl Silver Charma v úspěchu v Dubai World Cupu, v roce 1999 ohlásil pro zdravotní problémy první konec kariéry. Vrátil se po desetiměsíční přestávce a jezdil do druhého odchodu ze scény v roce 2005.    Jeho poslední návrat k dostihům se konal v roce 2013, když se vrátil ze sedmileté zdravotní přestávky a ve stejném roce vyhrál klasické Preakness Stakes a také Breeders´Cup Classic v sedle Mucho Macho Man (foto). Jeho posledním dostihem, po kterém ohlásil definitivní odchod ze scény, byly Bob Hope Stakes v Del Mar,  kde se rozloučil s kariérou třetím místem. Celkem ale v průběhu své kariéry nastřádal více než 5000 vítězství a více než stovku jich zapsal také během působení ve Francii a Velké Británii v rámci evropského angažmá.

Stránky