ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Japonské derby vyhrál Australan Lane (+ video)

Po druhém místě v místní variaci na 2000 Guineas vyhrál dnešní japonské derby (Tokyo Yoshun) Tastiera, svěřenec trenéra Noriukiho Horiho.  Ve 2400 metrů dlouhém dostihu jej vedl Australan Damien Lane, který bude jednou z hvězd festivalu Royal Ascot. V Japonsku Lane   jezdí úspěšně od letošního dubna a zisk tamního derby je prozatím samozřejmě jeho největším úspěchem, v rámco odpoledne ale vyhrál hned čtyři dostihy a derby je jeho pátým letošním  zásahem na scéně japonské grupy 1.   Dosud neporažený favorit Sol Oriens se v závěru nebezpečně dotahoval, nakonec ale jeho velký závěr na vítězství nestačil.

Curragh: Dva ze tří vrcholů pro O'Briena

Poslední květnový víkend přišly jarní klasiky na řadu i v Irsku. V sobotu závodiště v Curragh hostilo analogii naší Velké jarní ceny čili Irish 2 000 Guineas, ve kterých pět trvající čekání na triumf prolomil Maestro z Ballydoyle Aidan O’Brien díky pohádkovému příběhu s pohádkově pojmenovaným Paddingtonem (R. Moore), který letošní sezónu začínal v březnu v handicapu na závodišti v Naasu. V neděli si O’Brien připsal druhé Gr. 1 vítězství, když rekonvalescent Luxembourg (R.

Murzabajev vyhrál další grupu v Paříži

Žokej Bajuržan Murzabajev získal další velký úspěch svého francouzského angažmá. V sedle svěřence Andreho Fabra First Minister vyhrál gr. 3 Prix Hocquart v Longchamp na 2200 metrů.  Reprezentant stáj Michaela Tabora absolvoval letos pod Murzabajevem třetí start, tentokrát se ale poprvé dočkal vítězství. Půldruhé délky zpět za ním zaostal dlouho vedoucí Harry Way, který má letos na kontě už třetí druhé místo v dostizích grupy 3.  First Minister je hlášen do francouzského derby, které se koná  příští neděli, a rovněž do podzimní Ceny Vítězného Oblouku.

 

Janáček: Opasan překvapil kvalitním výkonem

 Dva rekonvalescenti se dali v sobotu dohromady v Lyonu, aby   se pokusili o společný úspěch v listed dostihu Prix Bedel na 2400 metrů. Porazili sice většinu soupeřů včetně českého Verta Liberte, nakonec ale hrdina Českého derby zpřed tří let Opasan pod vedením španělského jezdeckého šampiona Václava Janáčka skončili druzí. Jak ale Janáček konstatuje, dosáhli  ve Francii více, než sám od loňského vítěze Velké ceny Slovenska čekal.

Auteuil: Suroit pátý v Grand steeplechase de Paris

Devítiletý hnědák Suroit navázal na své předchozí skvělé starty na francouzských drahách a ve vrcholu francouzské překážkové sezony, Grand steeplechase de Paris na 6000 metrů, obsadil výborné páté místo. Majitel Josef Aichner byl samozřejmě nadšen, příchodu Suroita do paddocku zvedl palce na obou rukou a vodičku políbil. „Jsem nadšen, byl to výborný výkon.“

Murzabajev vyhrál vrchol mítinku v Baden Badenu

 Návrat Bajuržana Murzabajeva na německé dráhy nakonec přece jenom skončil velkým vítězstvím.  Zatímco první odpoledne v Baden Badenu skončilo pro někdejšího českého šampiona sérií neúspěchů, v rámci nedělního mítinku Murzabajev vyhrál v Baden Badenu hlavní dostih programu.  Pro svého někdejšího zaměstnavatele Andrease Wöhlera jezdil v Grosser Preis Badener Wirtschaft (gr2)  pětiletého Northen Rulera a na 2200 metrů dlouhé trati jej dovedl k lehkému vítězství o jednu a půl délky. 

Baffert je zpět. Na Preakness Stakes se radoval i plakal (+ video)

Sedmdesátiletý Bob Baffert je definitivně zpět. Legendární trenér vyhrál poosmé klasické Preakness Stakes zásluhou svého svěřence National Treasure, jehož k triumfu dovedl zkušený John Velasquez.  Triumf na závodišti Pimlico Racecourse  zároveň znamenal konec tažení za Trojkorunou v podání Mage, který do cílové roviny točil s velkou ztrátou na nejlepší a nestihl více než třetí místo.

Stránky