ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Norové mají vítěze Trojkoruny (+ video)

Na norském hipodromu Övrevoll se měnily historické zápisy. Ve středu tam totiž vyhrál Norsk St Leger Privilegiado (Sea The Moon), a protože stejný kůň letos vyhrál také Norsk Guineas a Norsk Derby,  hlásí Norové pro letošní rok vítěze klasické Trojkoruny. Svěřenec Nielse Petersena vyhrál v Norsku šest ze svých devíti startů a stal se pátým koněm v norské historii, který na severu vyhrál Trojkorunu po  Trainers Seat (1976), Dalby Jaguar (1981), Sunorius (1987) a Without Fear (2011.)

Hongkong kvůli protestům odvolal dostihy

Dostihový provoz v Hongkongu se pro dnešek zastavil. Hong Kong Jockey Club odvolal dnešní dostihový den, který měl proběhnout na centrálním závodišti v Happy Valley. Dostihový provoz v Happy Valley i a hlavním závodišti v Hongkongu, Sha Tin, dosud nebyl nijak narušen probíhajícími protesty, nyní se ale HKJC rozhodl dostihy odvolat, protože byly indikovány možné protidostihové akce.  Mítinku v Happy Valley se měl zúčastnit i kůň v částečném majetku pročínského aktivisty, právníka Junia Ho, a právě proti jeho osobě čekalo vedení Jockey Clubu možné protiakce.

Třetí muž Velké se prosazuje v USA

Žokej Thomas Garner, kterého si příznivci českých dostihů pamatují především z loňské Velké pardubické, kde vedl třetího v cíli Strettona, se „uchytil“ v USA.  I když doma v Británii v sezóně 2018-2019 odjezdil jen čtyři vítěze, v Americe je spojen se jménem momentálně nejsledovanějšího překážkového koně severní Ameriky.

S Winstonem C vyhráli společně srpnový New York Turf Writers Cup Hurdle Handicap v Saratoze a v pátek se chystají na start v prestižnm Lonesome Glory Handicapu na proutěných překážkách v Belmont Parku. Pokud by Winston C vyhrál i tento dostih, je pravděpodobné, že by mu neunikla Eclipse Award  pro nejlepšího překážkového koně v USA.

Grupové vrcholy v Evropě: Radost pro Dettoriho i Welda (+videa)

Další den, další triumf na scéně grupy 1. Tak pokračoval víkend v podání dvojice žokej Frankie Dettori a trenér John Gosden.  Ti dnes svou pozornost přesunuli do Longchamp, a před pařížskými diváky opanovali jednu z předzkoušek Ceny Vítězného oblouku. Na tradičním mítinku vyhrála Prix Vermeille (2400m, gr.1)  vítězka z Royal Ascotu Star Catcher, nevedlo se naopak další Gosdenově akvizici Anapurně, majitelce britského Oaks.  Další předzkoušky Vítězného oblouku (obě gr.2, 2400 m)  si za neúčasti Dettoriho rozebrali domácí: Prix Foy pro 5 leté a starší favorit Waldgeist trenéra Fabreho s žokejem  Boudotem a Prix Niel  pro tříleté rovněž favorizovaný hrdina francouzského derby Sottsass (ž. Demuro, tr. Rouget).

V Curragh dnes diváci viděli hned čtyři testy grupy 1, a první dva si podmanil trenér Aidan O´Brien. Spriterské Flying Five Stakes vyhrál nečekaně v minulých startech neúspěšný Fairyland s Ryanem Moorem, a Moyglare Stud Stakes dvouletých klisen na sedm furlongů vyhrála rovněž pod Moorem  klisna dobře zapamatovatelného jména Love před majitelkou méně zapamatovatelného jména, favorizovanou Daahyeh (pro ty ze čtenářů, kteří nehovoří somálsky, toto jméno znamená v somálštině čas…).  National Stakjes pro stejně staré hřebce si odvezl do Anglie dosud neporažený godolhinský  Pinatubo s W. Buickem, a v irském St Leger vypálil všem rybník starý lišák Dermot Weld. I když na startu měli otec a syn O´Brienovi sedm koní z deseti startujících, Irish St Leger si připsala jeho svěřenkyně Search for a Song, mimochodem jediný tříletý kůň na startu irského St Leger. Vedl ji Chris Hayer a  Ryan Moore si s Kew Gardens zapsal druhé místo před Southern France.

Češi v cizině: Florian řádil v Bratislavě, Kratochvíl v Meranu

Čtyři vítězství dnes zaznamenal leader českého žokejského šampionátu na rovinách Adam Florian, který hostoval na mítinku v Bratislavě. Největším z jeho vítězství byl úspěch ve Velké ceně BBAG pro dvouleté na 1400 metrů, v níž vedl Eternity pro stáj Lokotrans.  České barvy se radovaly i v Proutěnkách šampionů o 4200 eur, kde byl první v cíli Signum trenérky Havlíčkové pod vedením Michala Kubíka. Hlavní dostih odpoledne, Starohájskou steeplechase, vyhrála bez českých účastníků domácí favoritka Meny Bay s Jaroslavem Brečkou, rovinovou Tatranskou cenu na 1200  maďarský Crushing Power před Efily.

Německý St Leger v Dortmundu vyhrál britský favorit Ispolini, kterého pro stáj Godolphin chystá Ch. Appleby a jezdil ho James Doyle. Čtyřletý valach dominoval před domácím Yukonem, třetí dokončil Filip Minařík s outsiderem Moonshinerem. Jíří Palík v sedle Accona dokončil na sedmém místě. PO jednom úspěchu si v rámcových dostizích v Dortmundu zapsali Filip Minařík i Bajuržan Murzabajev.

Dvou úspěchů v Meranu se dočkal žokej Jan Kratochvíl, Napřed vyhrál se svěřencem Josefa Váni staršího Mushrae siepi na 3300 metrů o 15000 Eur, a poté s polským Light of Home proutěnky pro tříleté bez české účasti. Druhý triumf českých koní v Meranu zajistil v jediné steeplechase odpoledne Jan Faltejsek s Quinze de la Rose trenéra Zdeňka Seménky před dalším českým vyslancem Ole Caballero s Jiřím Kouskem.

Koplíci se Silver Seamem vyhráli Rakouské derby

Svěřenec Zdena Koplíka Silver Seam, vedený Radkem Koplíkem, vyhrál dnešní Rakouské derby v Ebreichsdorfu. 2200 m dlouhý test o 15000 eur vyhrál před slovenskou vyslankyní Cody (v sedle s Jaromírem Šafářem), až třetí skončil německý favorit Number One Run. Cody do cílové roviny přešla přes vedoucího Silver Seama, v něm ale nakonec Radek Koplík vydoloval dost sil aby se po bariéře opět dostal do čela a svůj náskok udržel . Na startovní listině nakonec zůstalo pět koní, z nichž dostih absolvovali čtyři, Tanzania zůstala přes startovacími boxy

 

Dostihy ve světě: Dettori kraluje v Británii, O´Brien doma (+videa)

Neskutečná sezóna Frankieho Dettoriho měla dnes další pokračování v nejstarším klasickém dostihu. St Leger v Doncasteru vyhrál Dettori v sedle favorizovaného Logician. Ten byl po minulém startu v Yorku pro St Leger velkým favoritem a svou roli splnil do puntíku, svěřenec Johna Gosdena navíc vytvořil rekordní čas. Pro Dettoriho se jednalo už o patnáctý úspěch letošního roku na scéně grupy 1. Trenér Gosden věří, že Logician, který pro letošní roku už dostane zasloužený odpočinek, může v příští sezóně nahradit Enable a na tratích  kolem 2400 metrů se rvát o nejvyšší místa v Evropě. Prozatím je na jeho kontě pět startů, které všechny proměnil ve vítězství

Ve znamení klisen se odehrály dnešní Irish Champion Stakes v Leopardstownu. Triumf ukořistila „věčně druhá“ čtyřletá  Magical pod Ryanem Moorem, která trenéru Aidanu O´Brienovi ve vrcholu irského podzimu dopřála první vítězství od roku 2011. Aby si O´Brien mohl svůj úspěch vychutnat, i druhé a třetí místo patřilo jeho svěřencům – druhá dokončila Magic Wand a třetí třílety Anthony van Dyck. Čtvrté místo po nešťastném průběhu patřilo japonské návštěvnici Deidre, která tak potvrdila dominanci klisen.

 

V Hoppegartenu se dnes dařilo jezdcům s vazbami na Česko i Slovensko. Shodně po dvou vítězstvích si v rámci dnešního mítinku zapsali leader německého šampionát Bayjuržan Murzabajev, ale také Filip Minařík a Jozef Bojko. Murzabajev potvrdil své suverénní vedení v aktuálním německém šampionátu a zdá se, že je na úspěšné cestě k překonání mety sta vítězství v jedné sezóně, Bojko se dnešním doublem dotáhl na páté místo a Minařík je aktuálně osmý.

Justify měl podle NY Times pozitivní doping

Loňský vítěz americké Trojkoruny Justify měl pozitivní dopingový nález. Tuto zprávu zveřejnily  prestižní New York Times s tím, že pozitivní nález se měl týkat látky scopolamin, která byla v jeho systému prokázána při loňském Santa Anita Derby, konaném necelý měsíc před Kentucky Derby.  Kalifornská dostihová autorita potvrdila deníku, že případ řešila, ale protože se definitivní výsledky testů objevily až po samotném Kentucky Derby, rozhodla se případ odložit bez projednání.

Látka, na kterou byl Justify pozitivní, patří do skupiny nejméně závažných substancí a v Kalifornii se za ní uděluje trenérům pokuta ve výši 500 dolarů. I kdyby se případ dostal k projednání před Kentucky Derby, Justify by měl právo se dostihu zúčastnit, a protože jeho další testy byly čisté, nic by to neměnilo ani na jeho triumfech v Kentucky, v Preakness Stakes i v Belmont Stakes.

Trenér Bob Baffert pozitivní nález vysvětluje kontaminací krmiva s tím, že odhalená látka je v Kalifornii často přítomna u kontaminací. Baffert dříve s podobným prohřeškem nikdy neměl problémy a důrazně se ohrazuje proti tomu, aby jméno nynějšího coolmorského plemeníka bylo spojováno s dopingem.  Jak Justify v Santa Anita Derby loni vyhrál, to se můžete podívat na videu.

Crystal Ocean ukončil dostihovou kariéru

Majitel druhého nejvyššího ratingu v celosvětové klasifikaci za letošní rok ukončil kariéru. Svěřenec Michaela Stouta Crystal Ocean utrpěl zranění v tréninku a jeho dostihové působení je u konce. Vítěz letošních Prince of Wales´Stakes z Royal Ascotu získal největší pozornost vyrovnaným soubojem a těsnou prohrou s Enable při King George VI and Queen Elizabeth Quipco Stakes v červenci (na videu), v dostihu, který jim oběma zajistil nejvyšší handicapové známky. Crystal Ocean získal osm vítězství ze sedmnácti startů a ani jednou v kariéře nedokončil žádný dostih na horším než třetím místě.

Stránky