ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Melbourne Cup: Bowman s exemplárním "flastrem" (+ video)

Vítězství godolphinského Cross Counter v letošním Melbourne Cuzpu rozjásalo Brity, kteří tento dostih vyhráli vůbec poprvé, i šejka Mohameda al Maktouma, který v letošním roce po prvním triumfu modrých godolphinských barev v Derby získal i další metu, po které dlouho toužil. Kerrin McEvoy, kterého šejk před několika lety v Evropě nechal jezdit ve velkých dostizích, se mu na domácí australské půdě odměnil výborným výkonem.

ENABLE vyhrála BREEDERS´CUP TURF, Accelerate ovládl Classic (+ video)

 

Neuvěřitelná Enable to dokázala. Navzdory všem pochybnostem se stala prvním koněm, který po triumfu v nejbohatším evropském dostihu, Ceně Vítězného oblouku,  triumfovala také v americkém Breeders´Cup Turf. 2400 m dlouhý nejdelší test letošního 35. Ročníku mítinku „světového šampionátu plnokrevníků“. Pod vedením Frankieho Dettoriho  si svěřenyně Johna Gosdena vnější stopou na podmáčené kentucké trávě ve slunečném počasí poradila v velkým odporem ze strany  irské Magical a zakončila svou letošní kampaň triumfem, třetí dokončil domácí Sadler´s Joy

Breeders´ Cup, den druhý: Evropské čekání ukončil Dettori (Video)

Druhý den letošního Breeders´Cupu na závodišti Churchill Downs zalily paprsky slunce,  evropští zástupci ale po vzoru pátečního předprogramu v prvních dostizích nijak nezářili. O první triumf starého kontinentu v „klasických“ dostizích Breeders´ Cupu se postaral velký expert na tento mítink – Frankie Dettori, jehož zkušené oko a pevné nervy vedl k vítězství Expert Eye v BC Mile.
Prvním travnatým dostihem dnešního programu byl ale Breeders' Cup Turf Sprint a v něm se prosadil Stormy Liberal (Stormy Atlantic),  druhý z dubajského Al Quoz Sprint.  Pod žokejem Van Draydenem zopakoval loňský triumf, tentokrát ale už nikoli v pozici velkého outsidera. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint se stěhovalo vítězství do Kanady, když svěřenkyně  Johna Casseho Shamrock Rose (Firts Dude)  udolala  čtyřletou Chalon.  Breeders' Cup Dirt Mile vyhrál čtyřletý City Of Light (Quality Road) pod Javierem Castellanem.

Breeders´Cup, den 1. : Evropa jen s jedním úspěchem pro Godolphin (video)

Evropské ambice v rámci dnešního prvního dne programu Breeders´Cupu v Churchill  Downs skončily nevalně. Početně silná výprava evropských dvouletých ve třech dostizích na travnatém povrchu nenaplnila očekávání, na „dirt“  si tentokrát Evropané s dvouletými ani netroufali.

Zejména silná výprava Aidana O´Briena na podmáčené trávě v Churchill Downs skutečně neexcelovala a jeho svěřenci nenaplnili očekávání v žádném ze svých startů.  V úvodním Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint neodehrál žádnou symfonii favorizovaný Sergei Prokofiev, když triumf na 1100 metrech slavil  Bulletin (City Zip) s Javierem Castellanem v sedle. Třetí místo So Perfect, druhé coolmorské akvizice v dostihu, bylo nakonec pro irské tým nejlepším výsledkem odpoledne. Následující Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf vyhrála domácí favoritka Newspaperofrecord (Lope de Vega)  pod vedením Irada Ortize Juniora, druhým místem rozšířila evropskou bilanci East, již Jamiemu Spencerovi nasedlal Kevin Ryan.

Jediný evropský triumf prvního dne patří modrým barvám Godolphinu. Z pozice spolufavorita v Breeders´Cup Juvenile Turf se godolphinský Line Of Duty  (Galileo, video) trenéra Applebyho pod Williamem Buickem v závěru posbíral k závěru, kterému nakonec těsně podlehli američtí Uncle Benny a Somelikeithotbrown, které vedli Irad a Jose Ortizové. Line of Duty měl dosud na kontě pouze maiden vítězství v Goodwoodu, v Churchill Downs ale naznačil, že by měl mít zajímavou budoucnost…  Není třeba dodávat, že další O´ Brienovo želízko, spolufavorit Anthony Van Dyck, pod Ryanem Moorem v dostihu nebyl vidět…

V „netravnatých“ testech programu se radovali samozřejmě domácí: Tito's Handmade Vodka Breeders' Cup Juvenile Fillies (Fillies' Grade 1) skončila po excelentním výkonu start-cíl v rukou třetí favoritky Jaywalk (Cross Traffic) pod Joelem Rosariem  a stejný žokej vyhrál i BC Juvenile, když k triumfu v největším dostihu „předprogramu“ dovedl Game Winnera (Candy Ride) pro trenéra Bafferta.

Breeders´Cup: Prolomí Enable "obloukovou" kletbu?

Letošní ročník Breeders´Cupu v Churchill Downs začíná dnes „mládežnickým pátkem“, v jehož  rámci se odehrají dostihy budoucích hvězd, hlavní dění mítinku se ale soustředí do sobotního programu, a to je letos v Kentucky určitě dobře. Nad Louisvillem se totiž v posledních hodinách zastavila tlaková níže a závodiště je nyní hluboce podmáčené. Britský trenér John Gosden se pro Sporting Life dokonce vyjádřil, že je přesvědčen o tom, že kdyby se měly konat jakékoli jiné dostihy, byly by minimálně na travnaté dráze v těchto podmínkách zrušeny.

Subway Dancer mezi zájemci o Hong Kong Cup

Třiasedmdesát přihlášek se sešlo v Hongkongu pořadatelů pro letošní Longines  Hong Kong International Cup. Dostih, který je vypsán na dva kilometry a jeho celková dotace je 28 milionů místních dolarů (tedy 3,2 milionu eur)  je vrcholem tamních mezinárodních dostihů a mezi přihlášenými nechybí ani český zástupce Subway Dancer. Svěřenec Zdena Koplíka po úspěšném vystoupení v Ascotu patří k pětapadesátce zahraničních přihlášených koní, mezi kterými Hong Kong Jockey Club vybere sestavu těch, které na své náklady do Hongkongu na devátého prosince skutečně pozve. Seznam přihlášených do  Longines Hong Kong Cup najdete Zde

Česká senzace v Ascotu: Subway Dancer třetí v Champion Stakes (video)

V senzaci první třídy proměnil český tým dnešní  start v britských Champion Stakes. Subway Dancer,  který do dostihu nastupoval jako totální outsider, totiž vybojoval  neuvěřitelné třetí místo,  když Radek Koplík v jeho sedle v cílové rovině z posledního místa udolal pět soupeřů a daleko neměl ani k druhému místu. Suverénní byl v Champion Stakes favorizovaný Cracksman pod Frankiem Dettorim,  který suverénně odešel od druhého Crystal Ocean  a dominoval o šest délek.  Crystal Ocean nakonec Subway Dancera porazil o tři čtvrtě délky. Subway Dancer,  který se jako první český kůň od dob Darsalama zúčastnil britského dostihu grupy 1, vybojoval historické umístění

Cracksman je dosud nejlepším potomkem fenomenálního Frankela a v Champion Stakes absolvoval svůj poslední životní start, nyní  zamíří do hřebčína. Druhý z Champion Stakes, Crystal Ocean, by se měl nyní vypravit do Breeders´Cupu. Český reprezentant Subway Dancer by se podle informací v Racing Postu nyní mohl pokusit o start  při prosincovém mítinku Hong Kong International Races.

Enable po Oblouku zkusí dobýt Breeders´Cup

Hrdinka Ceny Vítězného oblouku Enable se pokusí stát se prvním koněm, který po úspěchu ve Francii vyhrál také Breeders´Cup Turf. Dostih, který se letos koná v Churchill Downs v Kentucky, je totiž historicky pohřebištěm vítězů Arc de Triomphe, když se jich dosud pokoušelo sedm navázat na úspěch z Paříže za oceánem, ani jeden ale nakonec neuspěl, a neuspěl ani osmý z nich,. Sakhee, který se po Arcu ambiciózně vydal přímo do  Breeders´Cup Classic.

Stránky