ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Palík: V Bratislavě můžeme jen překvapit

Po prvním místě v pražském a třetím v hamburském derby bude v neděli v Bratislavě v akci i žokej Jiří Palík. Zatímco ale v Praze se mu podařilo zvítězit a v Německu vybojoval třetí místo, na Slovensku bude patřit do skupiny outsiderů, kteří by překvapili doběhem na dotovaných pozicích.  Bell Elysees má dosud na kontě vítězství pouze v pražské Ceně Klokánku Hostivice, mezi špičkou se prozatím výrazně neprosadil.

Palík: Šance v německém derby? Určitě ano

Jubilejní 150. Ročník oslaví v neděli v Hamburku Německé derby, dostih, který  tvoří dominantu dostihového kalendáře.   S reálnou šancí do něj nastoupí i Jiří Palík, žokej, který před necelými třemi týdny slavil triumf v „předjubilejním“ 99. Ročníku derby Českého. Nyní v sedle Accona  by měl v Hamburku patřit ke druhému sledu favoritů a sám velmi dobře ví, že šance na ojedinělý „derby-double“ jsou v jeho podání živé….

Zrušená Wroclaw: Vedro dostihům nepřálo

Dostihová Wroclaw se v neděli na dostihový mítink těšila marně. Vedro, které svíralo střední Evropu, si v Polsku vyžádalo zrušení tamních dostihů v zájmu zdraví koní i lidí. Restrikce provozu přijali v souvislosti s počasím také dostihové autority v jiných evropských zemích. Zrušení polského překážkového dne mělo z nich ale na český turf největší dopad, wroclawských dostihů se i tentokrát měla zúčastnit řada českých koní.

Merano:Notti Magiche před Al Bustanem

Druhý den  meranského mítinku na konci června se odehrával ve znamení českých úspěchů, a slavit mohli tentokrát především trenér Josef Váňa mladší a v Meranu tentokrát ve velké formě jezdící Jan Faltejsek. Společně vyhráli oba největší překážkové dostihy odpoledne, když krosový test grupy 3 o 40 000 eur vyhrál Broughton  a gr. 1  Gr. Steeplechase di Europa se stala kořistí Notti Magiche. Druhé místo  za Notti Magiche o dvě a půl délky zpět uhájil Al Bustan před dalšími českými vyslanci Zanini a Almost Human, V největším dostihu programu meranských překážek s dotací 65000 eur se tentokrát neobjevil žádný francouzský host, ale na startu byl  také jen jediný Ital, všichni ostatní účastníci přicestovali z Česka…  Dvě vítězství si v Meranu připsal také Jan Kratochvíl, v úvodním dostihu programu s Lord Dragon a v posledním s Prince d´Orage.

Faltejskův grupový double v Meranu

Dvě česká vítězství přinesl první den dvoudenního vyvrcholení jarních dostihů v italském Meranu. Svěřenec Radka Holčáka Stuke pod vedením Jana Faltejska vyhrál Gran Corsa Sieppi na 4000 metrů o 60 000 eur, vítězný trenér z českého derby  tentokrát vítěze nachystal pro stáj K+K Metal a  třetím grupovým  vítězstvím v Meranu  ho posunul nad dotační hranici dvou milionů korun.   Třetí ve stejném dostihu byl Champ de Bataille trenéra Váni mladšího pod Janem Kratochvílem, který vyhrál v Meranu poslední dostih programu, steeplechase B ETFLAG.IT MOBILE na 3550 metrů s Mushrae Josefa Váni staršího. V druhém grupovém testu odpoledne, Criteriu di Primavera pro čtyřleté, se také radoval Jan Faltejsek,  tentokrát ale v sedle italského Edidinda, který zastínil Holčákova favorita King Heart pod Markem Stromským.

Fantazie pro český turf: Nagano Gold v Ascotu (+video)

Geniální, úžasné, nevěřitelné. Superlativy, kterými  lze poprávu orámovat letošní vystoupení českého zástupce na královském mítinku Royal Ascot,   přinesly dnešní Hardwicke Stakes poté, co Nagano Gold dokončil dostih na druhém místě. A nepoškodit ho hned dvakrát loňský vítěz Derby Masar, kdo ví, zda by nakonec slavil triumf favorizovaný Defoe.   Největší dostih královského mítinku na „klasické“ vytrvalecké distanci jedné míle a čtyř furlongů napsal  jeden z nejúspěšnějších příběhů knihy historie českého turfu.

Royal Ascot: Radost v dešti pro Dettoriho (+video)

Druhý den ascotského královského mítinku ve středu přinesl nejlepší výsledek, jaký si mohli řadoví návštěvníci přát. V deštivém počasí se totiž v dvou největších testech odpoledne konal pověstný „flying dismount“ v podání živé legendy, Lanfranca Dettoriho. Italský rodák dokázal v Queen Mary Stakes pro dvouleté klisny zaskočit soupeřky v sedle 18:1 nabízené Raffle Prize trenéra Marka Johnstona, aby následně zviditelnil další legendu, Sira Michaela Stouta. V Prince of Wales ´Stakes pro čtyřleté a starší vyhrál s Crystal Oceanem a potvrdil, že mu ascotské závodiště nadále mimořádně svědčí. Crystal Ocean mimochodem loni na stejné dráze při podzimních Champion Stakes o jediné místo porazil českého zástupce Subway Dancera.

Belmont Stakes s překvapením (+video)

Sir Winston s žokejem Joelem Rosariem vyhrál Belmont Stakes.  Poslední dostih americké Trojkoruny panoval nečekaně před favorizovaným Tacitus,  vítěz Preakness Stakes War of Will dokončil v New Yorku na posledním místě.  V rámci mítinku se představil také vítěz Dubai World Cupu, v Runhappy Metropolitan Handicap na něj zbylo třetí místo za favorizovanými Mitole a McKinzie

 

Bojko se podívá na mítink Belmont Stakes

Slovenský žokej Jozef Bojko,  který dlouhodobě působí v Německu u trenéra Wöhlera, získal nečekané angažmá pro mítink v americkém Belmont Parku. V rámci festivalu, který v sobotu vyvrcholí klasickými Belmont Stakes, se Bojko postaví na start pro Ameriku unikátního dostihu. Belmont Gold Cup Invitational (gr.2, 3200 m) je jedním z dvou nejdelších rovinových dostihů, které se v USA na graded – úrovni konají, a Bojko v nich v pátek povede irského zástupce Raa Atoll.  Svěřenec Ira Luka Comera vyhrál pod Bojkovým vedením v Berlíně tamní Oleander Rennen a jejich společný triumf zajistil koni i žokejovi nominaci na americký mítink.  Gold Cup v Belmontu se koná v pátek v nočních hodinách evropského času

Stránky