Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Palík: Budoucí dostihy? Já jsem optimista...

Loňský vítěz Českého derby Jiří Palík tráví poslední týdny v Německu, kde od loňska působí jako stájová jezdecká jednička majitele Holgera Renze. Ani v Německu ale dnes není o osudu sezóny nic jasného a tak se v Kolíně vyčkává podobně jako u nás, a definitivní plány na letošní rok samozřejmě nemá ani zkušený český jezdec.

Ascot snad bez diváků, Derby hledá azyl

Dostihové dění na evropských drahách v roce 2020 bude nepochybně velmi specifické,  jak potvrzují nejnovější zprávy z dostihově vyspělých zemí. Ve Velké Británii v průběhu úterka bylo potvrzeno, že  klasické dostihy – květnový mítink při 1000 a 2000 Guineas v Newmarketu a červnový při Oaks a Derby v Epsomu, se konat nebudou, a klasické dostihy budou odloženy. Protože se v Británii počítá s rozjezdem rovinové sezóny od začátku května s tím, že dostihy zůstanou prozatím bez diváků, uvažuje se takéo možnosti, že Derby by se nekonalo v Epsomu, protože tamní závodiště je v podstatě součástí  vedlejší vesnice a nelze na něm zabránit shromažďování  návštěvníků.  Za zavřenými dveřmi by se měl odehrát také prestižní mítink Royal Ascot, který je obvykle oslavou  společenského života, letos ale – pokud bude – bude především o koních.  Scénář zavřených dveří dnes chystají také Francouzi, kteří zrušili dostihové mítinky prozatím do konce dubna. Květnové dostihy mají Francouzi vypsané, včetně mítinku jarních cen v Longchamp o druhé květnové neděli.

 

Petrlík: Rádi bychom začali běhat co nejdříve

S jednačtyřiceti koňmi se na letošní sezónu chystal v Pičíně trenér stáje Rabbit Trhový Štěpánov Allan Petrlík. Stejně jako celý turf, i on ale nyní čeká na to, co přinesou nejbližší dny a týdny a jakým směrem se bude vývoj v Česku- a nejenom ten dostihový – dále vyvíjet. Ani v Pičíně se samozřejmě nikdo nechce pouštět do nějakých spekulací…

Televize: Virtuální Grand National porazila "živý" Gold Cup

Virtuální Velká národní, kterou vysílala britská televizní stanice ITV,  měla ani ne poloviční sledovanost než loňský živý přenos.  Přesto se ale na virtuální dostih  dívalo téměř pět milionů diváků a to znamená prakticky třikrát větší sledovanost, než měl letos druhý vrchol ostrovní překážkové sezóny, Cheltenham Gold Cup přesto, že Gold Cup se běžel „naživo“.  Ve srovnání se sledovaností rovinových dostihů je rozdíl ještě větší, loňské Derby v přenosu ITV sledovala jen čtvrtina počtu diváků, kteří v sobotu večer usedli ke sledování počítačové simulace.

Virtuální Velkou národní vyhrál Potters Corner (+ video)

Vítěz loňské prosincové Coral Welsh Grand National Handicap Chase z Chepstow  Potters Corner se stal dnes hrdinou virtuální Velké národní, simulace dostihu,  který se měl odehrát v Aintree.  Žokej  Jack Tudor v jeho sedle by se stal nejmladším vítězem Velké od roku 1934,  kdyby se jednalo o skutečný, a nikoli virtuální dostih.  Tiger Roll, který vyhrál dva minulé ročníky Velké, tentokrát ve virtuálním souboji podlehl vysoké váze a  skončil čtvrtý. Druhé místo v simulovaném dostihu získal poslední  z koní, kteří se dostali na pomyslnou startovní listinu, Walk In The Mill, na třetím místě dokončil druhý favorit Any Second Now. Virtuální Velká národní byla poprvé v historii v nabídce britských bookmakerů s podmínkou, že byly akceptovány sázky do deseti liber a výtěžek z akce věnovaly sázkové firmy na konto národního zdravotnického systému.  Součástí programu virtuální Velké byl také dostih šampionů, v které ve virtuální realitě porazil 39 dalších historických hrdinů z Liverpoolu ten  nejpopulárnější – Red Rum.  Druhé místo za ním vybojoval dvojnásobný hrdina z 19. století Manifesto před vítězem posledních dvou ročníků Tiger Rollem.

Janáček: Španělská sezóna? Možná v červnu...

Dostihový  koloběh se zastavil nejenom u nás, ale i ve většině evropských zemí. Situaci ve Španělsku, které podle smutných čísel patří mezi nejvíce postižené země světa, sleduje z první ruky tamní úřadující žokejský šampion Václav Janáček. Ten letošním španělským tabulkám vévodí s deseti vyhranými dostihy,  uvědomuje si ale, že v nejbližších týdnech žádné další vítězství do sbírky určitě nepřidá.

Stránky