Foto: Galerie z Velké červnové ceny
Napsal uživatel pguth dne 7. Červen 2017 - 1:27.Galerii z Velké červnové ceny najdete zde
Galerii z Velké červnové ceny najdete zde
První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu, kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?
Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.
Výbornou sezónu v roce 2024 měli nepochybně koně dostihové stáje Pegas a korunovali ji spoluvítězstvím ve Velké pardubické. O tom, jakou zimu má za sebou kůň, který bude vítězství z Velké obhajovat, ale i další jeho svěřenci, jsme si povídali s trenérem Daliborem Törökem který hlásí, že Godfrey je před letošní sezónou v pořádku a může se těšit na rok, který by měl směřovat k pardubické obhajobě…
Ve svých čtyřiadvaceti letech už toho profesně stihl víc, než mnozí jiní za celou kariéru. Třikrát byl žákovským šampionem, v osmnácti letech se pak stal nejmladším českým žokejem a zároveň šampionem i mezi profesionály, mezi nimiž druhý titul přidal předloni. Během devíti sezon vyhrál celkem 169 dostihů v osmi zemích světa včetně Dubaje. Raketový start dnes již dvojnásobného českého rovinového šampiona sice na čas zastavily problémy s váhou, nicméně právě toto období bylo z hlediska jeho další kariéry rozhodující. Během měsíců, které strávil mimo sedlo, si uvědomil, co je v životě důležité a kde je jeho místo. Dva roky pak strávil ve Velké Chuchli ve stáji trenérky Martiny Havelkové, aby na podzim 2024 naznal, že je čas posunout se dál a zkusit štěstí za hranicemi…O změnách, které nastaly v jeho životě, i o plánech, týkajících se následujících měsíců, si s námi povídal David Liška.
Místo „kufrování“ mezi Francií a Itálií čekal nakonec o víkendu svěřence Josefa Váni mladšího jen exkurz do francouzského Lyonu se startem tandemu koní, povodňová vlna nad Toskánskem totiž odložila dostihy v Trevisu. A jak konstatuje žokej Josef Bartoš, pro potenciální české účastníky vše proběhlo poměrně hladce, protože zrušení dostihů bylo oznámeno včas.
Očekávané starty koní v českém tréninku na dalším mítinku v italském Trevisu se v sobotu nekonaly. Dostihy v Trevisu byly totiž zrušeny vzhledem k tomu, že italské Toskánsko od pátku čelí povodňové vlně a v největším městě Toskánska, Florencii, v pátek napršelo více vody, než je celkový dlouhodobý průměr na měsíc březen. Vlna bleskových povodní v regionu vedla k odřeknutí plánovaných dostihů a řady dalších akcí, náhradní řešení prozatím nebylo pořádající společností Nordesti Ippodromi oznámeno…
V pátek svým čtvrtým dnem a konkrétně jeho pátým dostihem – Zlatým pohárem - vyvrcholil letošní ročník cheltenhamského Festivalu. Vyvrcholení to bylo zvláštní, nečekané a hodně tiché… Do letošního ročníku Zlatého poháru jako desetinový favorit odstartoval obhájce vítězství z posledních dvou let Galopin des Champs a vzhledem k dosavadnímu průběhu sezóny většina z více než šedesáti osmi tisíc diváků v Prestbury Parku očekávala, že se stane svědky historického zápisu a Galopin des Champs se stane pátým koněm ve více než stoleté historii tohoto dostihu, který ho dokáže vyhrát potřetí. Tomu odpovídala i radostná reakce publika, když před předposlední překážkou přešel do vedení, pak ale přišel útok Inothewayurthinkin, který se na poslední překážce dostal do vedení a Galopin des Champs, jehož rezervy vždy vypadaly nekonečné najednou neměl odpověď… a ani tribuny, takže vítěze nikdo nevítal, jen překvapené ticho…
Třetí den cheltenhamského Festivalu je pojmenovaný po irském patronovi svatém Patrikovi St. Patrick’s Thursday a jako jediný z kvarteta festivalových dostihových dní má dva vrcholy – tradiční vytrvalecké proutěnky Stayer’s Hurdle na třímílové distanci, jejichž inaugurační ročník se konal v roce 1912 a relativně „novou“ steeplechase pro koně, jejichž distanční optimum je příliš dlouhé na Champion Chase a současně naopak příliš krátké pro Gold Cup, která byla do programu Festivalu zařazena jako The Festival Trophy, jeden z nových dostihů při jeho rozšíření na čtyřdenní mítink v roce 2005 a které aktuálně nikdo neřekne jinak, než podle aktuálního sponzora, tj. Ryanair Chase. Sv. Patrik nad irskými účastníky ve čtvrtek evidentně držel ochrannou ruku, neboť oba tyto dostihy vyhráli svěřenci irských trenérů – zatímco v Ryanair Chase se suverénně prosadil svěřenec Willieho Mullinse Fact to File vedený Mark Walshem, mezi „dlouhými“ steeplery byl favoritem obhájce loňského prvenství Teahupoo, ten ale v závěru nedokázal odolat útoku stájového kolegy Boba Olingera (R. Blackmore).