Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Z Pisy s jedním vítězstvím

Jedno vítězství dnes v Pise zapsala dvojice trenér Josef Váňa – žokej Josef Bartoš.  V úvodní Premio Pardubice se prosadil Andoins, který vyhrál 3500 m dlouhou steeplechase pro čtyřleté o 19800 eur.  V dostihu grupy 1 o 60 000 eur Premio Corsa Siepi Nazionale ale přicestoval do Pisy soupeř nad jiné kvalitní, francouzský  Candalex trenéra Macaira, a ten v dostihu také splnil roli favorita a triumfoval před českým zástupcem Morning Starem.

Rekordní americká cena za klusáka (+video)

Na portálu ongait.com došlo k mimořádné online dražbě. Byla v ní totiž nabízena vítězka klusáckého dostihu Hambletonian Atlanta, a její cena v aukci vyšplhala až na 1.55 milionů dolarů, což je historicky nejvyšší americká aukční cena za klusáka. Důvodem nabídnutí Atlanty ve veřejné aukci byla podle vysvětlení majitelů snaha vykoupit pětiprocentní majitelský podíl trenéra Ricka Zerona, který má aktuálně být na šest měsíců suspendován a zaplatit pokutu za porušení dopingových pravidel. Aukce nakonec z pohledu majitelů proběhla úspěšně, neboť novou majitelkou je oficiálně jedna z členek původního syndikátu Michelle Crawfordová.

Winx má třicátý úspěch v řadě (+video)

Nejvýraznější dostihová osobnost současnosti v Austrálii opět zazářila. Winx, která u protinožců absolvovala první dostih své rozlučkové sezóny, se v Royal Randwicku při Apollo Stakes (gr.2, 1400 m)   opět dočkala přepsání místních rekordních knih. Po dnešním triumfu (v tomto dostihu už třetím) se její konto vítězství nenarušených ani jedinou porážkou posunulo na hodnotu rovných třiceti. Klisna v péči Chrise Wallera pod vedením Hugha Bowmana potřebovala jednaosmdesát sekund k tomu, aby přesvědčila, že jako sedmiletá může směle obhajovat pozici nejlepšího koně světa.  Její čas, který je rekordem dostihu,  zároveň dokumentuje, že klisna ani v nejmenším neztrácí nic ze své pozoruhodné výkonnosti.  Příštím startem pro Winx by měl být Happy Clapper, další z vrcholů sezóny na randwickém závodišti

V Pise dnes dvě druhá místa

Po úspěšných vystoupeních v minulých týdnech se dnes na dostizích v Pise čeští vyslanci žádných dalších vítězných zásahů nedočkali.   Trojité vítězství tentokrát na překážkových dostizích slavili Italové, žokej Paolini a trenér Favero. Žokej Josef Bartoš letošní bilanci rozšířil o dvě druhá místa, tentokrát v obou případech vedl svěřence Josefa Váni staršího Star Makera a Option Be, ale v obou dostizích nakonec  tahal za kratší konec…. Josef Váňa, který měl loni touto dobou na kontě už sedm vítězných startů svých svěřenců, tak prozatím letos nadále čeká na první trenérský triumf

Sv. Mořic: Do Velké ceny deset koní

Vyvrcholením ledové sezóny na švýcarském zmrzlém ve Svatém Mořici bude v neděli  tradiční Velká cena, která je s dotací 111 111 franků nejbohatší dostihem celé švýcarské sezóny.  Letošní sezóna na ledě se prozatím obešla bez negativních zkušeností minulých let, i když ledové dostihy tentokrát poutají podstatně méně pozornosti  než před několika lety, právě od letošního ročníku však pořadatelé  hodlají zahájit velký restart zpět ke slávě.

Stránky