Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Bartoš: Tlak v Meranu? Nebylo to příjemné...

Čtvrtý triumf v největším italském překážkovém dostihu v řadě, to je sdělení, které žokeji Josefu Bartošovi osladilo návrat do sedla po dlouhodobé pauze.  Se svěřencem Josefa Váni mladšího L´Estranem dominovali v ryze českém doběhu meranského Gran Premia v podmínkách, jaké pod Alpami koně a jezdci často nezažili…

Demele: Vítězství v Bratislavě? Nejenom splněná povinnost

Třetí klasický vavřín, potvrzení pozice  klasicky nejúspěšnějšího koně v regionu v tříletém ročníku, další mimořádný úspěch pro tuzemský chov. To všechno naplnil Gasparini v Bratislavě v dostihu, na který se nedalo na závodišti prakticky sázet. Vítěz Slovenského derby do tamního St Leger odskakoval v kurzu 1,0:1. Výherní tiket tedy v jeho případě nezaručoval žádnou výhru, trenér Jan Demele toho ale nijak nelitoval.

Merano: L'Estran v Gran Premiu počtvrté...

Devítiletý svěřenec Josefa Váni mladšího L’Estran reprezentující stáj Josefa Aichnera v sedle s žokejem Josefem Bartošem vstoupil mezi legendy, když se stal prvním koněm, který v dosavadní osmdesát tři let trvající historii nejvýznamnějšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano Alti Adige (stch Gd-1, 4+, 5 000 metrů, 250 000 €) dokázal zvítězit počtvrté. Na deštěm zkrápěné dráze v závěru L‘Estran bez většího úsilí odrazil nápor výborně jdoucího First of All (F.

Gasparini v Bratislavě uzavřel klasický hattrick

Svěřenec Jana Demeleho Gasparini pod vedením Jiřího Palíka uzavřel svůj velký klasický hattrick, když triumfoval v bratislavské verzi St. Leger. Reprezentant stáje Tippler Group tentokrát vyhrál 2800 metrů dlouhý test dotovaný 20000 eur převahou půldruhé délky před domácí klisnou Stratosferic pod Martine Liškou, třetí místo tři délky za klisnou jistil Agadir Gold pod Jaroslavem Línkem.

Török: Vert Liberte paří do nejužší špičky

Tři starty, tři vítězství. Bilance Verta Liberte v letošním roce na českých drahách těžko mohla být  lepší. Třetí úspěch přišel v dostihu, který  je s nadsázkou „českým Vítězným Obloukem“ – tedy největší tuzemské mezigenerační vytrvalecké zkoušce, a tak se nabízí úvaha o tom, že je svěřenec Dalibora Töröka aktuálně nejlepším českým vytrvalcem v situaci, když český turf nedisponuje žádným mezinárodně úspěšným nástupcem Nagano Golda či Trip to Rhodose.

Merano: Čeští koně dominují

V Meranu v sobotu odstartoval dvoudenní mítink, který je vyvrcholením italské překážkové sezóny. V úvodní den byly na programu čtyři překážkové dostihy, z toho tři kategorie Graded a ve všech čtyřech se prosadili koně připravovaní v České republice. To konec konců není až takovým překvapením, když si vezmeme, že na startovních listinách těchto čtyřech dostihů figurovalo celkem 25 koní a více než polovina, přesněji 13 je připravováno v ČR. Graded hattrick slavil trenér Josef Váňa mladší a majitel Josef Aichner, naopak ani triumf Red Corala v rámcových proutěnkách pro tříleté nedokázal rozptýlit smutek, který zavládl v realizačním týmu stáje Dr. Charváta po fatálním zranění talentovaného Roncala.

Stránky