Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Verner: Šampion se s tlakem vyrovnal

Jan Verner v průběhu letošní  zvláštní dostihové sezóny od jejího startu stíhal v čele českého šampionátu Tomáše Lukáška. Nakonec se mu ho podařilo udolat a v rámci závěrečného dostihového dne už si mohl užívat pocitů, které prožívá šampion, jehož už o titul nelze připravit. Stálý člen užší české jezdecké špičky v posledních letech ale nechystal nějaké bujaré oslavy ani v okamžiku, kdy budou v Česku povoleny…

Evropského Koně roku má Godolphin

Evropským Koněm roku je reprezentant stáje Godolphin Ghayyath.  Hlavní pocty na jubilejních 30. Cartier Awards získala megastáj Godolphin potřetí v jejich historii, musela ale čekat dlouhých 19 let, než se podařilo navázat na korunu Fantastic Lighta z toku 2001. Svěřenec Charlieho Applebyho si díky čtyřem vítězstvím  na scéně gr.1 dostihů zajistil triumf rovněž v kategorii starších koní. Mezi tříletými hřebci navíc výbornou sezónu rodiny Maktoumů potvrdil Palace Pier, který v barvách šejka Hamdana získal pocty nejlepšího tříletého hřebce Evropy. Do třetice získal klan ze Spojených arabských emirátů také cenu pro nejlepšího evropského sprintera, a to zásluhou  šestiletého rychlíka Battaashe, jehož chystá pro změnu Charlie Hills.  Nejlepším vytrvalcem roku se potřetí za sebou stal populární Stradivarius, jehož trenér John Gosden si převzal také „lidskou“ cenu za přínos dostihovému sportu. Zbytek ocenění si do Irska odvezla rodina O´Brienových:  Nejlepší tříletou klisnou byla podle očekávání Love, a její trenér Aidan O´Brien má i nejlepšího dvouletka Van Gogha, mimochodem prvního evropského gr.1 vítěze po American Pharoah.  Aidanův syn Joseph pak chystá nejlepší dvouletou klisnu roku 2020 Pretty Georgeous.

Prosincový Cheltenham se zřejmě dočká diváků

Nečekané překvapení přichystala britským dostihům a dalším sportům britská vláda. Přesto, že epidemiologická situace v Británii v některých oblastech nadále zůstává vysoce nepříznivá, na  sportovní události, které se odehrávají pod otevřeným nebem, se v některých oblastech bude moci v ochozech sejít až 4000 diváků.   V Británii jsou jednotlivé oblasti seřazeny podle stupně infekce ve třech zónách, čtyři tisícovky diváků budou povoleny v těch nejméně zasažených. Prostřední kategorie bude mít k dispozici dvě tisícovky návštěvníků, a pouze ve třetí budou dostihy a další sporty probíhat nadále za zavřenými dveřmi.  Pravděpodobně se tak odehraje před diváky mimo jiné i mezinárodní mítink v Cheltenhamu 11.-12. Prosince. Prozatím ale samozřejmě není jasné, v které kategorii se za dva týdny prestižní závodiště ocitne

Nedorostek: Do Česka se chceme vracet i nadále

  Trenér Bohumil Nedorostek své svěřence letos do Prahy posílal z Německa třikrát. Poprvé při derby s Vivienne Wells dorazit nemohl, sedlal své svěřence také do velkých dostihů v Baden Badenu. Podruhé, při Evropském poháru žokejů, chtěl pražskému publiku představit  neporazitelnou Jin Jin, ale administrativní problém nakonec  start německých koní neumožnil. Až napotřetí klaplo všechno jak mělo. Vivienne Wells se představila v Praze podruhé, a v St. Leger, kde papírově neměla mít soupeře, ho nakonec také nenašla.

Vivienne Wells vyhrála pražský St. Leger

Poslední klasický dostih letošní sezóny v České republice se konal dnes krátce po poledni na závodišti v pražské Chuchli. St. Leger, na jehož startu se sešlo pouhých sedm koní, vyhrála podle očekávání německá favoritka Vivienne Wells, kterou, stejně jako v předchozích startech na českém a slovenském území, vedl Alexander Pietsch.  Z českých koní se nejlépe vedlo Cote Jardin pod Adamem Florianem, který vybojoval očekávané druhé místo.

Stránky