Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Doping: V Emirátech trestají rychle...

Pouhý měsíc trvalo dostihovým autoritám ve Spojených arabských emirátech posoudit případ trenéra, jehož svěřenec byl  při lednových dostizích v Jebel Ali  pozitivní na zakázaný ketamin. Trenér Salem Bin Ghadayer obdržel od místních dostihových autorit roční odnětí licence, a  protože jsou Emiráty zemí „kde zítra znamená včera“, stihla tamní dostihová autorita už i projednat trenérovo odvolání a trest potvrdit. Člen místní trenérské špičky tak do března příštího roku nesmí trénovat žádné koně…

Ženy známých mužů – Yvona Töröková

Společně se svým mužem tvoří jeden z nejelegantnějších párů českého dostihového sportu. Ona HR specialistka ve firmě zabývající se izolačními a zateplovacími pracemi, on kouč moderní dostihové centrály ve Zhoři u Jihlavy. V dalším díle naší nepravidelné rubriky nahlédneme k rodinnému krbu manželů Törokových, kteří pod společným příjmením fungují od července loňského roku.

Češi v cizině: Vítězní Janáček i Minařík

První letošní vítězný double na madridské dráze La Zarzuela si dnes zapsal žokej Václav Janáček. Český obhájce španělského šampionátu, který letošní španělskou sezónu po působení v Kataru zahájil se zpožděním, vyhrál i hlavní dostih dnešního programu, Premio Atlantida na 1400 m o 25500 eur pro tříleté klisny v sedle třetí šance Shayi trenéra Alvareze. Janáček má nyní na kontě čtyři letošní španělský vítězství.

V japonské Nakajamě si připsal další vítězný start na konto český žokej Filip Minařík. Vyhrál 1800 m dlouhý test nezvítězivších na pískové dráze v sedle Admire Hibiki. Podle statistik japonské JRA je český host v Japonsku v pořadí žokejů pro rok 2018 aktuálně pětatřicátý s osmi vítěznými zásahy a vyježděnými dotacemi 143 milionů jenů.  

Přes Německo do Ameriky? Berlín láká špičkové vytrvalce

Když se řekne úspěchy v dostizích blacktype, mnohým automaticky naskočí Francie, kde se čeští koně v posledních letech prosazovali i v rámci Arc mítinku. Úspěšnou destinací ale zůstává také Německo. Nejvíce úspěchů tam v minulosti získali vytrvalci. Darsalam vyhrál grupu 1 v Kolíně nad Rýnem a finišoval třetí v Ceně Evropy, Trip To Rhodos triumfoval na listed úrovni v Hamburku i Baden Badenu, a dva kvalitní výsledky si připsal také Autor.

Cheltenham: Zlatý pohár si podmanil Native River

Závěrečný den cheltenhamského Festivalu je podle svého vrcholu lakonicky pojmenován Gold Cup Day. Největší pozornost je pochopitelně soustředěna na vrchol celého Festivalu i britské překážkové sezóny The Timico Cheltenham Gold Cup (stch Gd - 1, 5+, 5 331 metrů, 625 000 Ł). Po dotihu po třech škrtech odstartovalo nakonec odstartovalo patnáct koní, přičemž krátce po startu se diktování tempa ujal Native Dancer (R. Johnson), kterého zvnějšku sledoval sázkový favorit Might Bite (N. de Boinville), zbytek pole následoval s odstupem několika délek vedený Djakadamem (am. Mullins). To pořadí vydrželo až do cílové roviny, kde lídři svedli boj o vítězství, v němž měl nakonec více sil svěřenec Colina Tizzarda Native River, jenž se Might Bitovi nakonec vzdálil až na čtyři a půl délky, nejlepší ze zbytku pole byl outsider Anibale Fly (B. Geraghty), ztrácející na třetím místě další čtyři délky.

Cheltenham: Mullins přepisoval historii

Třetí den cheltenhamského Festivalu - St Patrick's Thursday má dva hlavní vrcholy. Nejbohatším dostihem odpoledne je The Ryanair Steeple Chase (stch Gd-1, 5+, 4 225 metrů, 350 000 Ł), ve které se letos představilo jen šest koní. Zpočátku tempo diktoval vítěz tohoto dostihu z roku 2013 Cue Card (P. Brennan), avšak již krátce po prvním proběhnutí před tribunami ho na čele vystřídal obhájce loňského vítězství v Ryanair Chase Un de Sceaux (P. Townend). Ten udával tempo až do cílové roviny, kde nedokázal najít odpověď na nástup svěřence Henry de Bromheada Balko des Flose (D. Russell). Sedmiletý valach Balko des Flos reprezentující Gigginstown House Stud majitele sponzora dostihu Ryanairu Michaela O'Learyho zvítězil o čtyři a půl délky před sázkovým favoritem Un de Sceaux, třetí s odstupem osmi délek finišoval Cloudy Dream (B. Hughes). Tradičním vrcholem odpoledne však jsou "dlouhé" proutěnky The Sunbets Stayers' Hurdle (pp Gd-1, 4+, 4 828 metrů, 325 000 Ł). Letošní ročník v poli šestnácti koní odvodil sázkaři preferovaný Sam Spinner (J. Colliver), avšak závěru dostihu dominovali jiní. Přesně po 323 dní trvající přestávce poprvé startující Penhill trenéra Willieho Mullinse nakonec o dvě délky porazil vítěze Irish Champion Hurdle Supasundae (R. Power), třetí místo se ztrátou třé délek obsadil Wholestone (A. Coleman). Pro Willieho Mullinse to bylo jubilejní šedesáté vítězství v rámci festivalových dostihů, čímž se doháhl na historicky nejúspěšnějšího trenéra Festivalu Nickyho Hendersona a v průběhu odpoledne ho dokonce z "trůnu" sesadil, když v The Trull House Stud Mares' Novices' Hurdle (pp Gd-2, 4+, 3 382 metrů, 90 000 Ł) zvítězila jím připravovaná Laurina (P. Townend). Její triumf zároveň představoval patnácté vítězství irské ekipy v rámci letošního Festivalu a rozhodlo o tom, že Prestbury Cup letos sponzorovaný sázkovou společností BetBright opět poputuje do Irska.  

Stránky