Zpravodajství

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Palík: Hrdinou derby po 12 letech

Co všechno zdobí Jiřího Palíka? Třetí nejvyšší počet vítězství mezi českými žokeji v historii. A od neděle také druhý nejrychlejší čas, v jakém bylo historicky vyhráno České derby.  A vůbec historicky nejvyšší finanční pokuta, jaká  byla v Česku jezdci udělena.  Ale i velice vysokých padesát tisíc, které inkasoval jako pozdrav od dostihové komise, přebije nakonec  báječný  pocit vítěze Českého derby. A specialisty, který v novém tisíciletí jako jediný dokáže dovést do cíle tuzemského derby české odchovance.  Po  roce 2005 si na další pražskou modrou stuhu počkal 12 let. Mezitím se z Německa vrátil „oklikou“ přes Hongkong do České republiky. 

Češi v cizině: Další úspěch v Meranu

Ve festival českých zástupců se proměnil  vrchol dnešního odpoledne na dráze v Meranu . V Gr.2 Criterium di Primavera na 3500 metrů o 44000 eur pro čtyřleté koně si triumf zapsal tandem svěřenců Josefa Váni v pořadí Duszigrosz (ž. Kratochvíl)-Treizor du Pilori (ž. Váňa). Třetí místo navíc patřilo Santo Cerro a páté si veze domů Kubali. Dvě vítězství s italskými koňmi patři v Meranu na své konto zapsal Josef Bartoš.Včerejší program v Bratislavě měl  jeden společný rys s Českým derby .

Tůma: Derby? To nám vyhrál Jirka Palík....

Trenér Pavel Tůma dlouho hledal s aktuálním vítězem Českého derby Josephem společnou řeč. Nakonec ji našel možná i s pomocí velezkušeného žokeje  Jiřího Palíka. Ten s koněm,  který v přípravě ukazoval pramálo, vyhrál Frankerbergerův memoriál. Dostih, který je oficiálně evidován jako předzkouška derby, ovšem nad kterým se dosud obvykle mávalo rukou se značným despektem. Tentokrát se ale jeho vítěz trefil do černého.   A dojatý trenér  ani nebyl k vidění při vyhlášení vítězů. Proč?

Velká Chuchle: Derby pro Josepha

První polovina sezóny na dostihovém závodišti v chuchelském Conseq parku v neděli vyvrcholila dostihovým dnem, jehož magnetem byl 97. ročník Českého derby. Dostih skončil velkým překvapením, neboť favorizovaný Black Canyon (ž. Foret) skončil až na desátém místě, naděje stáje Pegas Jiřího Trávníčka na triumf v Derby až do poslední chvíle držel při životě jeho stájový druh Felix, avšak v dramatickém finiši po tuhém boji o krátkou hlavu podlehl Josephovi (ž. Palík) vlastnímu odchovanci prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, který mohl slavit první triumf své stáje v tomto dostihu. Třetí místo dva a půl délky za bojující dvojicí obsadil George Boole (ž. Šara), sen stáje Lokotrans o zisku Trojkoruny vítězem VJC Sir Sunem (ž. Chaloupka) skončil na tři délky vzdáleném čtvrtém místě a doběh na tabuli jeden a půl délky zpět uzavřel Silver Ball (ž. Koplík). Dr. Charvátovi se zadařilo i v rámcových dostizích, když vítězka anulované karlovarské Zimní královny Hessoesse (ž. Rája) ovládla nejdůležitější předzkoušku Oaks Cenu Wago (bývalou Cenu hřebčína Napajedla), když o tři čtvrtiny délky porazila dlouho vedoucí Luxiii (ž. Šafář).

Goscater přesvědčil o svých kvalitách. Pustí ho dál jeho zdraví?

Trenérka Štěpánka Myšková i její manžel, žokej Jaroslav Myška, si v pátek a v sobotu užili překážkových úspěchů do sytosti. Po zásahu s Capferretem ve francouzském Auteuil přišla „srdcovka“ v podobě vítězství Goscatera na trati pardubické kvalifikace, a jeho opětovné vstoupení do obrazu, pokud jde o žhavé kandidáty na solidní výsledek následně i v nejbohatším českém dostihu letošního roku. Souboj dvou českých odchovanců v cílové rovině navíc nabídl i strhující podívanou, takže dostih, nad jehož úrovní se před startem vznášel otezník, nakonec dostihové labužníky musel uspokojit.

Stránky