Zpravodajství z chovu

American Pharoah má prvního potomka

Fenomén amerického turfu roku 2015 má prvního potomka. Hřebeček, který má jako první na světě v kolonce otec uvedeno jméno American Pharoah se narodil v půl jedné ráno místního času v kentuckém Versailles na Brookdale Farm a jeho matkou je nezvítězivší čtyřletá Kakadu (Tizway) . Jejím majitelem je majitel chilského pasu Oussama Aboughazale

American Pharoah připustil první klisnu

Nejsledovanější kůň světa v posledním roce, American Pharoah, má za sebou v kentucké Ashford Stud první zkušenost plemeníka. Vůbec první klisnou, kterou loňský hrdina americké Trojkoruny připustil, byla jedenáctiletá Untouched Talent. Klisna byla v minulosti mj. matkou vítěze Arkansas Derby Bodemeistera, který dostihovou kariéru absolvoval e stejných barvách jako American Pharoah. Podle sdělení americké pobočky coolmorského hřebčína je pro letošní sezónu American Pharoah „vyprodaný“ i přes poplatek 200 000 dolarů, některé prameny ale uvádějí, že vybraní majitelé za tuto cenu dostali příležitost připustit u hvězdného hřebce dvě klisny za cenu jedné.

Newmarket: Národní hřebčín zavírá brány

Britský národní hřebčín pro příští dny  tak trochu přestává být „národním“.  Jedna z mála chovatelských operací, která je obvykle přístupna široké veřejnosti,  je totiž nucena uzavřít brány. Veřejné prohlídky národního hřebčína jsou podle informace Racing Postu pozastaveny do odvolání poté, co byl v hřebčíně prokázán nebezpečný virus. Pravděpodobným  zdrojem nákazy je nejmenovaná klisna, která byla dovezena na připuštění ze zahraničí. Připouštěcí sezóna by měla na National Stud začít 14, února. JHřebčínm pro ni letos disponuje sestavou hřebců Dick Turpin, Gregorian, Pastoral Pursuits, Roderic O'Connor a Toronado

Majestic Missile v českém chovu (otázky pro R. Kopeckého)

Příchod plemeníka Majestic Missile do českého centra Darhorse  je událostí, jakých se v prostředí českého chovu anglického plnokrevníka neuděje mnoho. V souvislosti s příchodem otce populárního Mikeshe do Česka jsme položili řediteli centra DARHORSE Rostislavu Kopeckému několik otázek. Jeho odpovědi si můžete přečíst v následujících řádcích.

Jak jste spokojený s aktuální skladbou plemeníků v centru DARHORSE a chybí vám plemeník, kterým byste rád, tuto nabídku v budoucnu doplnil?

Saltanat prodána za 170000 guinejí

Česká klasická vítězka Saltanat byla v Newmarketu v rámci tamní December Mare Sale prodána za 170 000 guinejí (tedy téměř 7 milionů korun).  Saltanat, která je aktuálně březí po Sidney's Candy, koupila Rabbah Bloodstock den poté, co její polosestra, vítězka Oaks Qualify, měnila na stejné dražbě majitele za 1.6 milionu guinejí. Saltanat v České republice reprezentovala barvy stáje Ardaka Amirkulova, který ji svěřil do tréninku Artura Resulova. Pod jeho vedením vyhrála v roce 2013 české Oaks a na konci roku 2014 ji Amirkulov prodal za 20 000 eur.

Overdose v hřebčíně podlehl kolice (+video)

Maďarský dostihový zázrak jménem Overdose je po smrti. Letos desetiletý hřebec, který v poslední době plnil povinnosti plemeníka v hřebčínu Lindenhof, podle následkům těžké koliky a po první sezóně v německém hřebčíně tak turf definitivně opustil. Overdose v letech 2007 a 2011 vládl středoevropským sprinterům a prezentoval se i ve špičkových sprinterských dostizích ve Francii a ve Velké Británii.   Na konto si připsal jako Svěřenec Sándora Ribarszkiho a posléze Jozefa Roszívala  čtyři grupová vítězství a triumfem v italské grupě se také rozloučil s mimořádně úspěšnou kariérou, kterou však doprovázely značné zdravotní problémy. Do hřebčína nastoupil v maďarské Bábolně, odkud se pro poslední sezónu přesunul do Německa 

High Chaparral utracen (+video)

Smutnou zprávu v neděli vyslal do světa irský hřebčín Coolmore - ve věku necelých šestnácti let musel být při operaci koliky kvůli protrženému tenkému střevu uspán jeden z nejvýznamnějších plemeníků tohoto hřebčína a potažmo i celého současného chovu v globálním měřítku High Chaparral. Jeden z nejlepších synů legendárního Sandler's Wellse narozený 1. března 1999 záhájil svoji dostihovou kariéru jako dvouletý v září 2001 a do října 2003 se na dráze objevil celkem třináctkrát, přičemž deset z těchto startů dokázal proměnit ve vítězství a z toho šest na nejvyšší úrovni v dostizích se statutem Group 1. Triumf v Racing Post Trophy z něj udělal jednoho z nejvýše hodnocených dvouletků roku 2001 a v následujícím roce tuto skutečnost potvrzoval, když poté co porazil stájového kolegu Hawk Winga zvítězil v Epsom Derby, o pár týdnů k tomuto triumfnu přidal i vítězství v irské analogii a sezónu uzavřel prvním triumfem v Breeders' Cup Turf. Na dráze zůstal i jako čtyřletý, avšak do své poslední sezóny vstoupil opožděně až v její druhé polovině, nicméně stihl ještě porazit Falbrava s Alamsharem a Islington na scéně Irish Champion Stakes a svou kariéru uzavřel druhým vítězstvím v BC Turf, tentokráte po současném doběhu s Jorahem.

Tattersalls: Rekordní rok za deset miliard korunovala rekordní klisna

Na nejvyšší cenu, která byla v roce 2014 vyplacena za koně kdekoli na světě v rámci dražebních akcí, si  veřejnost musela počkat na prosincovou aukci v Newmarketu. Tamní Tattersalls December pokračovala v loni naznačeném trendu a za čtyři dny zaznamenala obrat prakticky 85 milionů guinejí, čímž v celkovém ročním hodnocení pomohla společnosti Tattersalls k dalšímu rekordu v podobě celkového ročního obratu 263,411,173 guinejí (tedy cca 10 miliard korun).  Tento  údaj znamená pro Tattersalls proti loňsku nárůst o 6 procent.  Nejdražším koněm prosincové dražby a také nejdražším koněm roku 2014 na světě se stala loňská irská klasická vítězka Just the Judge, kterou koupila dvojice majitelských subjektů China  Horse Club a šejk Fahad, který stojí za značkou Qatar Racing.  Za klisnu, která byla předtím v majetku šejka Fahda v kombinaci s rodinou Sangsterových,  musí uhradit 4,5 milionu guinejí.

Tapit má vyprodáno i za 300 tisíc dolarů

Bělouš Tapit, jehož potomstvo v roce 2014 vydělalo v USA přes 15 milionů dolarů (a to je severoamerický rekord…) pro příští sezónu zdvojnásobuje připouštěcí poplatek.  Korunní klenot hřebčína Gainesway je pro sezónu 2015 k mání za 300 000 dolarů, ani tato částka ale případnému zájemci dnes už nezaručí prakticky nic: I za dvojnásobnou cenu je totiž pro  celou připouštění sezónu Tapit v Gainesway už dnes vyprodaný…


Foto Gainesway Farms

Mark of Esteem byl uspán v Newmarketu

Po krátké nemoci přišel na šejkova Dalham Stud v Newmarketu uspán Mark of Esteem,  otec vítěze anglického Derby 2006 Sira Percyho, a jeden z koní, kteří se v Ascotu přímo podíleli na nezapomenutelných Magnificent 7 Frankieho Dettoriho. Mark of Esteem tehdy vyhrál Queen Elizabeth II Stakes výkonem, za který v ratingu získal známku 137, a tu v tomto dostihu překonal až fenomenální Frankel.  Klasický vítěz 2000 Guineas v hřebčínu působil deset sezón a dal čtyři vítěze dostihl grupy I.

Stránky