Rozhovor

Česky

Sabina Mokrošová: Rodina a přátele jsou nejvíc, co můžete mít

Rok jako na houpačce zažila vloni dvojnásobná premiantka mezi tuzemskými amatéry z let 2020 a 2021 Sabina Mokrošová. Po raketovém startu v dubnu 2022, kdy prvních pár týdnů vévodila šampionátu profesionálních rovinových jezdců, a létě, jež jí přineslo dvě cenná jedničková vítězství, a to v Ceně Nory Jeane s ryzkou Comming Pulse a ve Velké letní ceně v Mostě s pětiletým specialistou na tuto dráhu Joganvillem, přišla rána v podobě pozitivního vzorku na kokain. Stopka a následné propírání kauzy v médiích na sebe nedaly dlouho čekat a Sabina byla nucena dostihové prostředí na čas opustit. Jak vnímá s odstupem času toto nelehké období, co ve svém životě přehodnotila a proč tráví zimu v Dubaji, na to nám odpověděla v několika otázkách.

Vánoční anketa: Prim hraje cukroví, pohádky a kapr

Kapr nebo řízek? České pohádky nebo americké komedie jako třeba Sám doma či ztřeštěné příhody Clarka Griswolda a jeho rodiny? O tom, jaké cukroví tradičně připravují, na co se rády ve svátečním čase podívají, či jak nejlépe tráví nejkrásnější dny v roce, jsem si povídala s manželkou českého rovinového šampiona 2020 Jana Vernera  Žanetou, s partnerkou v Čechách zdomácnělého polského trenéra Grega Wroblewskiho Ivanou Porkátovou a přítelkyní slovenského žokeje v českých službách Michala Dema Simonou Molkovou.

Jiřina Andrésová: Nejsem úplně typ na válecí dovolené

Letošní rok byl pro ni profesně jako z říše snů. Osmkrát zvítězila v barvách domovské stáje DC Zámrsk, dvakrát se radovala z hattricku na moravské dráze ve Slušovicích, na začátku října pak pokořila hranici stovky vítězství, aby poté na konci sezóny s osmadvaceti plnými zásahy  jako první žena v historii českého dostihového sportu ovládla rovinový šampionát.

Lenka Rájová: Z Francie jsem trochu zklamaná

Pochází z Českých Budějovic a s dostihovými koňmi začínala u Josefa a Marie Bartošových. Několik let strávila pracovně ve Švýcarsku a Anglii, ale jak sama přiznává, nejvíce jí do života dalo působení v šampionské centrále Václava Luky mladšího v Bošovicích a roky strávené u manželů Vítkových, připravujících mladé koně do francouzských dostihů. Lenka Rájová, amatérská jezdkyně, která se dostihům věnuje již 24 let, vítězka evropského utkání amazonek z roku 2010 a od letošního jara také držitelka profesionální trenérské licence, kterou zatím nechává spát…

Josef Saller mladší: Nejsem žádný velký jezdec, spíš se jen vozím

Tento rok byl pro jeho stáj i pro něj osobně velmi úspěšný. Stáj The Sons  of Sharpour zaznamenala jedenáct vítězství a v žebříčku majitelů se poprvé za dobu své existence posunula do top desítky. Svůj podíl na tom mají i nové posily – populární bělouš Torque Power, svou třídu potvrdivší Politicum a překvapení na sprinterských tratích hnědák Caucasian, které během jara získal z trenérského lotu Arslangirije Šavujeva. Trenéra, jehož koním i pracovnímu týmu nabídl na jaře azyl na svém statku v Tušovicích, kde žije s partnerkou a dcerou.

Karolína Hrošková: Na Levín se pokaždé ráda vracím

Je jí 20 let, miluje zvířata, citáty a zábavu se svými vrstevníky. Původně studovala Střední zemědělskou školu v Mladé Boleslavi, odkud pochází, nicméně po roce studia, poznala, že to pro ni není to pravé a přestoupila na SŠDSaJ do Velké Chuchle. A jak se zdá, volba to byla dobrá –v sobotu 29. října 2022 zaznamenala premiérový triumf v sedle bělouše Sorbeta trenéra Michala Kalčíka a učinila tak první krok k vysněné kariéře v dostihovém sportu.

Ženy známých mužů – Kateřina Matysík

Je prototypem dokonalé ženy – krásná, chytrá, úspěšná. Navenek křehká a uvnitř pořádný bojovník, což ostatně dokazují i její výsledky v závodech horských kol. Ptáte se, kdo učaroval dámě, s nezdolnou energií, přirozeným půvabem a nakažlivým úsměvem, který ji neopouští ani v nejvypjatějších momentech?

Trávníček: Vert Liberte? Nejlepší, jakého máme

Čtyři domácí starty, čtyři vítězství. Letošní bilance Verta Liberté nepotřebuje  dlouhé komentáře. I v pražské Ceně prezidenta potvrdil, že lepšího  vytrvalce na českých drahách aktuálně nemáme a skutečnost, že v průběhu sezóny posbíral triumfy v rámci domácí elity na tratích od 1800 do 3200 metrů signalizuje, že jeho záběr  je skutečně široký.

Petra Zedková: Blondie bude bojovat do roztrhání těla

Když jsme si spolu povídaly před šesti měsíci, měla před sebou maturitu na Střední škole zemědělské a za sebou premiérové vítězství v sedle klisny Night Sky. Po 194 dnech je všechno jinak. Z nesmělé dívky, kterou trenéři obsazovali jen poskrovnu, se stala vyhledávaná rovinová jezdkyně, která má na svém kontě již jedenáct triumfů a v neděli se v sedle klisny Blondie představí v prestižní Ceně prezidenta republiky.

Lukáš Charvát: Do každého dostihu dávám vše

Kdyby se v dostihovém sportu uděloval titul skokana roku, patřil by zřejmě k nejžhavějším kandidátům. Lukáš Charvát, původně amatérský jezdec působící ve stáji DAR manželů Kopeckých a od letošní sezóny jednička ve stájích trenéra Konstantina Kobzareva, vyhrál za sedm měsíců už jedenáct dostihů a aktuálně okupuje osmou příčku v šampionátu rovinových jezdců. Jak se cítí po návratu do Krabčic a co mu brzy změní život?

Stránky