Zpravodajství ze světa

Brečka veze do Pardubic hrdinu z Liverpoolu: "Je to má jednička"

 

Dvojnásobný vítěz Velké národní steeplechase v Liverpoolu Leighton Aspell bude v sobotu nepochybně  jezdeckou hvězdou odpoledne na pardubickém závodišti. Ostřílený irský matador  se do Pardubic podívá na pozvání slovenského trenéra Jaroslava Brečky, pro kterého už jezdil v minulosti nejenom na středoevropských drahách, ale i v Itálii.   Nyní v Pardubicích  bude Aspell k vidění  celkem čtyřikrát, do hlavního kvalifikačního dostihu ovšem Brečka  (foto) povede svého svěřence Vajgarose sám….

Shergar Cup v Ascotu patřil ženám

Dámský den se zrodil v Ascotu při letošní edici Shergar Cupu. Ojedinělá žokejská soutěž, v níž proti sobě stojí tým žen a tři mužské týmy složená z Británie a Irska, zbytku Evropy a zbytku světa, je jedním z významných bodů britského prázdninového kalendáře už před patnáct let. V letošním ročníku se ale prosadily ženy v sedle v sestavě Hollie Doyleová, Josephine Turnerová a Hayley Turnerová, které ziskem 76 bodů zastínily mužské soupeře, z nichž nejvýše se dostal tým Evropy. Turnerová sama získala trofej pro nejúspěšnějšího žokeje odpoledne, i když jediným jezdce, který si zapsal dvě vítězství, byl Brazilec Joao Moreira. V dresu Evropy jedno vítězství zapsal i u nás dobře známý Švéd Graberg a jednou vyhrál i Němec Andrasch Starke.

Změří Blessed Kiss v Deauville síly s nejsledovanější klisnou Evropy?

 

Zajímavé srovnání čeká ve Francii na vítězku letošního Českého derby Blessed Kiss. Klisna, kterou chystá v Praze Igor Endalcev,  má totiž v neděli namířeno do francouzského Deauville, kde na ni čeká 2500 m dlouhé Prix Minerve. Dostih, v němž narazí na stejně staré vrstevnice z Francie, Německa a Velké Británie, by měl mít na startu gr. 3 vítězku  Taraja, vítězku kategorie listed z červencového Newmarketu Worth Waiting, ale ani jedna z uvedených  určitě nebude koněm, který by širší veřejnost v tomto dostihu příliš zajímal. Do boxů se totiž s českou klasičkou má postavit možná nejsledovanější kůň aktuální Evropy, Zarkamiya. Tříletou dceru Zarkavy a Frankela chystá pro Agu Khana trenér Royer-Dupre a její ambice nejlépe dokumentuje přihláška do podzimní Ceny Vítězného oblouku. Dcera dvou fenomenálních koní prozatím v dostizích absolvovala tři starty a na kontě má dva vyhrané dostihy a jedno druhé místo. V prozatím posledním startu dominovala na scéně kategorie listed

Češi v cizině: Minařík vyhrál německou klasiku (+ video)

Filip Minařík si v neděli v Düsseldorfu připsal další významný úspěch své pbohaté kariéry. Nejúspěšnější žokej české historie dominoval v německém oaks 2200 m dlouhéí Preis der Diana o půl milionu eur. V dostihu Minařík vedl největší favoritku Well Timed a v poli dvanácti klisen  v jejím sedle udolal všechny soupeřky. Protože byla Well Timed favoritkou, připustil Minařík v rozhovorech po doběhu, že před tímto dostihem cítil značnou nervozitu, nakonec se s ní ale vyrovnal mistrovsky.  Svěřenkyně Jean-Pierra Carvalha se nyní má pokusit o úspěch i ve Francii.

 S dvěma vítězstvími se vrátili čeští reprezentanti z překážkového mítinku ve Wroclawi. Největší dostih odpoledne, Wroclawska Trial, se skončil poněkud nečekaně domácím triumfem. Vyhrála Herbata  před českým triem Celadon-Mimir- Poinsettia. Loňský hrdinka velké wroclawské  Delight Mi Fire dokončila na osmém  místě. Dvě česká vítězství zařídili Illdowhatican trenéra Olehly pod J. Odložilem a Mystical Wind trenéra Wroblewského, jehož vedl Niklas Lovén.  Při dostizích ve Varšavě se na tamních rovinách vedlo o víkendu nejlépe z Čechů Martinu  Srncovi, který vyhrál dvakrát, po jednom úspěchu zapsali T Lukášek a M. Březina

Jediným českým vítězem nedělního programu v Meranu byl Josef Bartoš, který dominoval v dostihu na proutěných překážkách s Company of Ring. Svěřenci Josefa Váni Martello a A Pigalle nastupovali do svých startů oba jako favorité, výsledkem jejich snah bylo však jen jedno čtvrté místo, A Pigalle svůj dostih nedokončil.

Aztek uspěl v Bad Harzburgu

Třinácté vítězství v kariéře si připsal sedmiletýž svěřenec Tomáše Váni Aztek na dráze v Bad Harzburgu, kde se  mu podařilo vyhrát Preis vom Männerkarussel o 7700  eur. Dostih  na proutěných překážkách vyhrál  pod vedením Jana Faltejska před  Eggi Dici, jehož v Německu chystá Jan Vovčenko a v Bad Harzburgu jej svěřil Janu Kratochvílovi

Justify ukončil kariéru jako neporazitelný

Letošní 13. hrdina americké Trojkoruny Justify už se na dráze při dostizích neobjeví. Rozhodnutí, které oznámil jeho trenér Bob Baffert znamená, že Justify opouští dráhu jako neporažený kůň, jehož celá kariéra se odehrála v první polovině roku 2018. Justify vyhrál Kentucky Derby jako první kůň od roku 1882, který jako dvouletý nestartoval, a Preakness Stakes si zapsal na konto v nejhustší mlze, jakou kdy druhý dostih Trojkoruny zažil.

Merano opět úspěšné, vyhráli Váňa i Bartoš

Tři vítězství získali čeští jezdci v překážkové části programu mítinku v Meranu. Vítězný double si užil úřadující italský šampion Josef Váňa, který dovedl vítězně do cíle  Martilla v prodejních proutěných překážkách o 13 tisíc eur, a poté  se mu totéž povedlo v sedle Ole Caballera na proutkách o 16 tisíc eur.  Oba vítěze chystá do dostihů Váňův otec Josef Váňa starší. Třetí proutěné překážky programu v Meranu vyhrál pro změnu Váňův předchůdce v pozici italského šampiona Josef Bartoš v sedle Lorda E.

Justify: Budoucnost je prozatím nejasná

 

Vítěz americké Trojkoruny Justify absolvoval první veřejné vystoupení poté, co byly začátkem července oznámeny jeho zdravotní problémy v souvislosti s natékající pravou přední  nohou. Svěřenec Boba Bafferta, který v kariéře nepoznal přemožitele ani v jednom ze svých šest startů, se představil  mediální společnosti  v americkém Del Maru u San Diega. Je možné, že podobné vystoupení tam absolvuje v příštích dnech ještě  před širokou veřejností, jestli se ale ještě  vrátí do dostihů, to momentálně jasné není.  Justify  podle trenéra Bafferta  bude v příštích několika týdnech v klidovém režimu a bude se vyčkávat na výsledky všech vyšetření. Pokud by se návrat na dráhu podařil, směřoval by Baffert svého svěřence s největší pravděpodobností do Breeders´Cup Classic na dráze Churchill Downs.

Nagano Gold jistě vyhrál listed ve Vichy

 

Suverénní vítězství, ohodnocené 26000 eur, si připsal ve Vichy loňský hrdina českého St Leger Nagano Gold. Čtyřletý svěřenec Václava Luky pod vedením Thea Bachelota nastoupil do tamní PRIX HUBERT BAGUENAULT DE PUCHESSE, dostihu kategorie listed na 2400 metrů Reprezentant stáje V3S předvedl zřejmě nejlepší výkon, jaký v letošním roce byl od českého rovinového koně k vidění, a domácí konkurenci za sebou nechal o čtyři a půl délky poté, co s vítězstvím neměl žádný problém.  Nagano Gold zaznamenal  ve svém dvanáctém životním startu své páté vítězství a v průběhu své kariéry už si na konto připsal přes jeden a půl milionu korun

Stránky