Zpravodajství ze světa

Enable po Oblouku zkusí dobýt Breeders´Cup

Hrdinka Ceny Vítězného oblouku Enable se pokusí stát se prvním koněm, který po úspěchu ve Francii vyhrál také Breeders´Cup Turf. Dostih, který se letos koná v Churchill Downs v Kentucky, je totiž historicky pohřebištěm vítězů Arc de Triomphe, když se jich dosud pokoušelo sedm navázat na úspěch z Paříže za oceánem, ani jeden ale nakonec neuspěl, a neuspěl ani osmý z nich,. Sakhee, který se po Arcu ambiciózně vydal přímo do  Breeders´Cup Classic.

Češi v cizině: Hattricky pro Bartoše i Palíka

Na dráze ve Štrasburku se prezentoval tandem svěřenců Pavla Tůmy. Reprezentant barev stáje Dr. Charvát Korfu vyhrál prodejní dostih Prix de la Moder o 14000 eur pod vedení žokeje Scardina, a na překážkách pak v 4200 m dlouhém testu o 31000 eur skončil Peintre Elusif pod Janem Faltejskem třetí.

Madridu upevnil své vedení ve španělském rovinovém šampionátu Václav Janáček, který na La Zarzuele vyhrál dva dostihy včetně vrcholné události dnešního odpoledne, Premio Carlos Sobrino / Critérium De Potrancas na 1400 metrů pro dvouleté.  Dvakrát byl dnes úspěšný také Bajuržan Murzabajev  při posledním letošním rostihovém mítinku na dráze v Berlíně Hoppegartenu. Vítěz Evropského poháru žokejů z Prahy je v německém šampionátu i po třech vítězstvích tohoto víkendu sedmý.

Vítězný hattrick v Meranu zaznamenal žokej Josef Bartoš.  Český žokej dvakrát vyhrál s italskými koňmi, jedno vítězství pak dosáhl také se svěřencem Josefa Váni Saxo Solem. V Premio Steeple Chases d´Italia byl sice favoritem francouzský Soufflenheim s Jamesem Reveleym, ten se ale do cíle nedostal a  doběh ovládl „Váňovci“ Saxo Sol a Piton des Neiges. Do Česka se stěhuje i  vítězství z proutěnek na 3550 m zásluhou Mushrae s Josefem Váňou mladším

Vítězný hattrick v Bratislavě si připsal také žokej Jiří Palík.  Na tamním mítinku vyhrál i  Podzimní Handicap na 1800 metrů v sedle Portorikose, když po boji porazil Lagoase pod vedením Jiřího Chaloupky. Vrcholy sezóny dvouletých na Slovensku skončily triumfem maďarské Crushing Power pod žokejem Pavlíčkem a domácího O´ffensive pod M. Demem.

V Longchamp se na závěr "obloukového" mítinku prezentoval i vítěz EJC Million Troizilet. Svěřenec Václava Luky v handicapu na 1400 metrů o 70 000 eur potvrdil výbornou formu posledních týdnů a vrací se domů s velmi dobrý třetím místem z Handicap de Flyers

Enable obhájila ve Vítězném oblouku (+ video)

Strhující souboj dvou největších favoritek dnes viděli diváci v pařížském Longchamp.  Cenu Vítězného oblouku nakonec vyhrála obhájkyně loňského triumfu Enable pod vedením Frankieho Dettoriho, která v posledních metrech odolala neuvěřitelnému zrychlení Sea of Class pod Jamesem Doylem. Ta  se v cílové rovině dostala v posledního místa až na první, ke své smůle ale první pozici stihla až několik metrů za cílovým mezníken. Enable se tak zařadila do výjimečné rodiny dvojnásobných vítězů nejbohatšího dostihu Evropy, trenér John Gosden ovšem naznačil, že by se mohla jako první kůň v dějinách pokusit i o trojnásobný triumf.

Darkolva opanoval slovenský St Leger

Čistě českou záležitostí byly nakonec vrcholy dnešního odpoledne na závodišti v Bratislavě. Velkokarlovický trenérský mág František Holčák si na poslední pokus v letošní sezóně zařídil do síně slávy další klasický triumf, když Darkolvu nasedlal Zdenkovi Šmidovi  k triumfu v dnešním Charvátg St Leger. Jeho svěřenec navázal v 2800 metrů dlouhém testu na mostecké vítězství z minulého startu a o dvě délky zastínil Be Mastera s Janem Vernerem, další místa si rozebrali Oriental Glory a  Mount Q. V Ceně Whisky pro klisny obhájila až po boji vítěznou pozici z Velké ceny Prahy svěřenkyně Tomáše Váni Saša pod Vendulou Korečkovou, půl délky zpět zaostala domácí Moreen

Češi v cizině: Double pro Bartoše

Jubilejní 150. Ročník Rakouského derby v Ebreichsdorfu vyhrál suverénně Jaroslav Línek v sedle Gugus des Brieres trenérky Tamary Richterové. Druhé místo po boji získal Res Judicata trenéra Pavla Tůmy před německým  I’m A Dreamer 

Dvě vítězství na mítinku v Meranu zapsal Josef  Bartoš  s italskými Big Riot a Relco Sud Ovest, jediné vítězství v Česku chystaného koně si zapsal  Nils pod Janem Fltejskem v úvodním krosu o 10000 eur

Melbourne Cup: Vyšší peníze, vyšší zájem...

Letošní Melbourne Cup na dráze ve Flemingtonu se může pochlubit rekordní australskou dotací,  ta byla totiž navýšena na 7.3 milionu australských dolarů a proti loňsku narostla o rovný milion. Vytrvalecký test zároveň letos přilákal o třiačtyřicet  přihlášených více než v loňském ročníku, o start usiluje momentálně 183 koní včetně padesátky těch chystaných mimo Austrálii. Mezi nimi nechybí ani dvojice německých zástupců trenérů Schiergena a Wöhlera, s početnou enklávou počítá na startu i stáj Godolphin a nechybí ani irská sestava, která obhajuje loňské vítězství. Joseph O´Brien, který loni nečekaně dominoval, má tentokrát ve hře svého svěřence Master of Reality. První dva z loňska, Rekindling ani Johannes Vermeer, mezi přihlášenými nejsou.

Most: Na sprinterský trůn usedl Henrytheaeroplane

V sobotu odpoledne vyvrcholila letošní dostihová sezóna na Hipodromu Most dostihovým dnem se třemi jedničkovými vrcholy. Již druhým rokem má tomto závodišti nový domov jeden z nejstarších dostihů u nás, tradiční vrchol sprinterské sezóny Svatováclavská cena, která se tentokrát po dramatickém půběhu stala kořistí svěřence Štěpánky Myškové Henrytheaeroplanea (ž. Laube), jenž přesně načasovaným finišem na cílové pásce těsně o krk předstihl už už po vítěztsví sahajícího Mr. Righta (ž. Janáček). Další dvě jedničky mají čistě mosteckou historii - překážkoví koně mají svůj tamní vrchol v podobě Velké mostecké steeplechase, v níž se letos drtivým závěrem prosadil loni třetí Peintre Elusif (ž. Faltejsek) ze stáje majoritního akcionáře mosteckého závodiště Dr. Charváta a středotraťařská Velká letní cena, jež byla v průběhu odpoledne hejtmanem Ústeckého kraje zařazena mezi rodinné stříbro tohoto kraje a ve které triumfoval Františkem Holčákem připravovaný Darkolva v sedle s legionářem Václavem Janáčkem.

Winx skvělým zrychlením opanovala Winx Stakes (+ video)

 

Neuvěřitelná kariéra klisny Winx pokračuje. Oblíbenkyně australského publika se vrátila po zimní přestávce do akce při příležitosti dostihu, který od letoška nosí její jméno. Winx Stakes  (dříve Warwick Stakes, gr.1 1400 m)  v Randwicku absolvovala potřetí v řadě a po třetí v řadě v nich nenašla přemožitele, tentokrát po zázračném zrychlení z předposlední pozic e.  Její  vítězství pod Hughem Bowmanem znamená triumf číslo 26. V řadě, a zároveň  pro ni znamená překonání hranice 19 milionů australských dolarů  (cca 12.1 mil EUR) v získaných dotacích.

Brečka veze do Pardubic hrdinu z Liverpoolu: "Je to má jednička"

 

Dvojnásobný vítěz Velké národní steeplechase v Liverpoolu Leighton Aspell bude v sobotu nepochybně  jezdeckou hvězdou odpoledne na pardubickém závodišti. Ostřílený irský matador  se do Pardubic podívá na pozvání slovenského trenéra Jaroslava Brečky, pro kterého už jezdil v minulosti nejenom na středoevropských drahách, ale i v Itálii.   Nyní v Pardubicích  bude Aspell k vidění  celkem čtyřikrát, do hlavního kvalifikačního dostihu ovšem Brečka  (foto) povede svého svěřence Vajgarose sám….

Shergar Cup v Ascotu patřil ženám

Dámský den se zrodil v Ascotu při letošní edici Shergar Cupu. Ojedinělá žokejská soutěž, v níž proti sobě stojí tým žen a tři mužské týmy složená z Británie a Irska, zbytku Evropy a zbytku světa, je jedním z významných bodů britského prázdninového kalendáře už před patnáct let. V letošním ročníku se ale prosadily ženy v sedle v sestavě Hollie Doyleová, Josephine Turnerová a Hayley Turnerová, které ziskem 76 bodů zastínily mužské soupeře, z nichž nejvýše se dostal tým Evropy. Turnerová sama získala trofej pro nejúspěšnějšího žokeje odpoledne, i když jediným jezdce, který si zapsal dvě vítězství, byl Brazilec Joao Moreira. V dresu Evropy jedno vítězství zapsal i u nás dobře známý Švéd Graberg a jednou vyhrál i Němec Andrasch Starke.

Stránky