Zpravodajství ze světa

Sv. Mořic: O ledový vrchol není zájem

 

Zklamání zavládlo ve Švýcarsku po uzávěrce přihlášek pro příští ročník Velké ceny Svatého Mořice. 2000 metrů dlouhý dostih o 111 111 franků už tradičně neláká žádné české účastníky, letošní počet přihlášek je ale dvakrát nižší než v minulém roce a to je pro pořadatele velmi nepříjemná zpráva.   Zejména ve Francii  podstatně klesl zájem o největší ledový dostih světa a místo loňských 13 přihlášek letos z Francie přišly jen dvě.  Celkem je přihlášených 15 koní,  z toho tři z Německa a dva z Velké Británie, zbytek zájemců o dostih, konaný 17. Února, pochází z domácích stájí

V Hongkongu vládli domácí /video(

Velmi neúspěšné vystoupení  má za sebou evropská reprezentace na letošním mítinku při Hong Kong International Races. Ty tam jsou doby, kdy Evropané ve všech čtyřech dostizích programu tamního  mítinku mívali nějaké naděje, v letošních roce ale neuspěli ani v tradičně úspěšné Hong Kong Vase na 2400 metrů, Všechny tři kratší testy na závodišti, které hostilo jezdecké soutěže pekingské olympiády, potvrdily marnost evropských snah…

Gary Stevens potřetí ukončil kariéru. Prý definitivně

Třetí a definitivní konec kariéry ohlásil žokej Gary Stevens v pětapadesáti letech. Stevens je trojnásobným vítězem Kentucky Derby a posledním žokejem, které vyhrál nejpopulárnější americké dostih s klisnou (před třiceti lety v sedle Winning Colors).  V roce 1998 přivedl Silver Charma v úspěchu v Dubai World Cupu, v roce 1999 ohlásil pro zdravotní problémy první konec kariéry. Vrátil se po desetiměsíční přestávce a jezdil do druhého odchodu ze scény v roce 2005.    Jeho poslední návrat k dostihům se konal v roce 2013, když se vrátil ze sedmileté zdravotní přestávky a ve stejném roce vyhrál klasické Preakness Stakes a také Breeders´Cup Classic v sedle Mucho Macho Man (foto). Jeho posledním dostihem, po kterém ohlásil definitivní odchod ze scény, byly Bob Hope Stakes v Del Mar,  kde se rozloučil s kariérou třetím místem. Celkem ale v průběhu své kariéry nastřádal více než 5000 vítězství a více než stovku jich zapsal také během působení ve Francii a Velké Británii v rámci evropského angažmá.

Melbourne Cup: Bowman s exemplárním "flastrem" (+ video)

Vítězství godolphinského Cross Counter v letošním Melbourne Cuzpu rozjásalo Brity, kteří tento dostih vyhráli vůbec poprvé, i šejka Mohameda al Maktouma, který v letošním roce po prvním triumfu modrých godolphinských barev v Derby získal i další metu, po které dlouho toužil. Kerrin McEvoy, kterého šejk před několika lety v Evropě nechal jezdit ve velkých dostizích, se mu na domácí australské půdě odměnil výborným výkonem.

ENABLE vyhrála BREEDERS´CUP TURF, Accelerate ovládl Classic (+ video)

 

Neuvěřitelná Enable to dokázala. Navzdory všem pochybnostem se stala prvním koněm, který po triumfu v nejbohatším evropském dostihu, Ceně Vítězného oblouku,  triumfovala také v americkém Breeders´Cup Turf. 2400 m dlouhý nejdelší test letošního 35. Ročníku mítinku „světového šampionátu plnokrevníků“. Pod vedením Frankieho Dettoriho  si svěřenyně Johna Gosdena vnější stopou na podmáčené kentucké trávě ve slunečném počasí poradila v velkým odporem ze strany  irské Magical a zakončila svou letošní kampaň triumfem, třetí dokončil domácí Sadler´s Joy

Breeders´ Cup, den druhý: Evropské čekání ukončil Dettori (Video)

Druhý den letošního Breeders´Cupu na závodišti Churchill Downs zalily paprsky slunce,  evropští zástupci ale po vzoru pátečního předprogramu v prvních dostizích nijak nezářili. O první triumf starého kontinentu v „klasických“ dostizích Breeders´ Cupu se postaral velký expert na tento mítink – Frankie Dettori, jehož zkušené oko a pevné nervy vedl k vítězství Expert Eye v BC Mile.
Prvním travnatým dostihem dnešního programu byl ale Breeders' Cup Turf Sprint a v něm se prosadil Stormy Liberal (Stormy Atlantic),  druhý z dubajského Al Quoz Sprint.  Pod žokejem Van Draydenem zopakoval loňský triumf, tentokrát ale už nikoli v pozici velkého outsidera. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint se stěhovalo vítězství do Kanady, když svěřenkyně  Johna Casseho Shamrock Rose (Firts Dude)  udolala  čtyřletou Chalon.  Breeders' Cup Dirt Mile vyhrál čtyřletý City Of Light (Quality Road) pod Javierem Castellanem.

Breeders´Cup, den 1. : Evropa jen s jedním úspěchem pro Godolphin (video)

Evropské ambice v rámci dnešního prvního dne programu Breeders´Cupu v Churchill  Downs skončily nevalně. Početně silná výprava evropských dvouletých ve třech dostizích na travnatém povrchu nenaplnila očekávání, na „dirt“  si tentokrát Evropané s dvouletými ani netroufali.

Zejména silná výprava Aidana O´Briena na podmáčené trávě v Churchill Downs skutečně neexcelovala a jeho svěřenci nenaplnili očekávání v žádném ze svých startů.  V úvodním Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint neodehrál žádnou symfonii favorizovaný Sergei Prokofiev, když triumf na 1100 metrech slavil  Bulletin (City Zip) s Javierem Castellanem v sedle. Třetí místo So Perfect, druhé coolmorské akvizice v dostihu, bylo nakonec pro irské tým nejlepším výsledkem odpoledne. Následující Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf vyhrála domácí favoritka Newspaperofrecord (Lope de Vega)  pod vedením Irada Ortize Juniora, druhým místem rozšířila evropskou bilanci East, již Jamiemu Spencerovi nasedlal Kevin Ryan.

Jediný evropský triumf prvního dne patří modrým barvám Godolphinu. Z pozice spolufavorita v Breeders´Cup Juvenile Turf se godolphinský Line Of Duty  (Galileo, video) trenéra Applebyho pod Williamem Buickem v závěru posbíral k závěru, kterému nakonec těsně podlehli američtí Uncle Benny a Somelikeithotbrown, které vedli Irad a Jose Ortizové. Line of Duty měl dosud na kontě pouze maiden vítězství v Goodwoodu, v Churchill Downs ale naznačil, že by měl mít zajímavou budoucnost…  Není třeba dodávat, že další O´ Brienovo želízko, spolufavorit Anthony Van Dyck, pod Ryanem Moorem v dostihu nebyl vidět…

V „netravnatých“ testech programu se radovali samozřejmě domácí: Tito's Handmade Vodka Breeders' Cup Juvenile Fillies (Fillies' Grade 1) skončila po excelentním výkonu start-cíl v rukou třetí favoritky Jaywalk (Cross Traffic) pod Joelem Rosariem  a stejný žokej vyhrál i BC Juvenile, když k triumfu v největším dostihu „předprogramu“ dovedl Game Winnera (Candy Ride) pro trenéra Bafferta.

Breeders´Cup: Prolomí Enable "obloukovou" kletbu?

Letošní ročník Breeders´Cupu v Churchill Downs začíná dnes „mládežnickým pátkem“, v jehož  rámci se odehrají dostihy budoucích hvězd, hlavní dění mítinku se ale soustředí do sobotního programu, a to je letos v Kentucky určitě dobře. Nad Louisvillem se totiž v posledních hodinách zastavila tlaková níže a závodiště je nyní hluboce podmáčené. Britský trenér John Gosden se pro Sporting Life dokonce vyjádřil, že je přesvědčen o tom, že kdyby se měly konat jakékoli jiné dostihy, byly by minimálně na travnaté dráze v těchto podmínkách zrušeny.

Subway Dancer mezi zájemci o Hong Kong Cup

Třiasedmdesát přihlášek se sešlo v Hongkongu pořadatelů pro letošní Longines  Hong Kong International Cup. Dostih, který je vypsán na dva kilometry a jeho celková dotace je 28 milionů místních dolarů (tedy 3,2 milionu eur)  je vrcholem tamních mezinárodních dostihů a mezi přihlášenými nechybí ani český zástupce Subway Dancer. Svěřenec Zdena Koplíka po úspěšném vystoupení v Ascotu patří k pětapadesátce zahraničních přihlášených koní, mezi kterými Hong Kong Jockey Club vybere sestavu těch, které na své náklady do Hongkongu na devátého prosince skutečně pozve. Seznam přihlášených do  Longines Hong Kong Cup najdete Zde

Stránky