Zpravodajství ze světa

Merano: Vítězství pro Hidden Flame

Jediné české vítězství v Meranu se dnes zrodilo na rovině. Hned na úvod odpoledne tam vyhrál Hidden Flame, který pod Federiocem Bossou vyhrál Premio Turistica Tirolo na 1600 metrů.  Překážky se v Meranu dnes soustředily na proutěnkářskou dráhu a na té si vedla v  Premio Raiffeisenkasse Tirol nejlépe slovenská Meny Bay pod svým trenérem Jaroslavem Brečkou, která porazila české favority v pořadí Noble House – Notti Magiche – Aztek. Posledním českým vítězem z Merana na skocích tak zůstává ze čtvrtka L´Estran, který tam udolala Al Bustana, Duszigrosze i hrdinu pardubického Zlatého poháru Northerly Wind

Minařík úspěšný v Shergar Cupu

Velké pocty se dostalo českému turfu při tradičním sobotní Shergar Cupu v britském Ascotu. Filip Minařík se stal členem týmu evropských žokejů, který v tradičním měření s domácími žokeji,  „zbytkem světa“ a týmem žen v sedle letos získal druhé místo.  V hodnocení jednotlivců v průběhu odpoledne Minařík dokončil soutěž na velmi dobrém třetím místě. Nejúspěšnější český žokej v historii byl prvním Čechem, který se při Shergar Cupu představil.

Saudi Cup nabízí 20 milionů dolarů

Devětadvacátého února 2020 je datum, které bylo stanoveno pro konání prvního ročníku nového nejbohatšího dostihu světa. Po letech, kdy se o tento primát přetahovaly Dubai World Cup a floridský Pegasus, se novým nositelem primátu stane Saudi Cup, konaný na pískovém King Abdulaziz Racetrack v saúdskoarabském Rijádu. Dotace nového vrcholu dostihového kalendáře je stanovena na 20 milionů dolarů, z nichž polovina bude čekat na vítězného koně.

Bodlák: Vítěz Českého derby si vyzkouší Wroclaw

Zatímco stěhování letošního vítěze derby Pacific Hilla je čerstvou událostí, nad kterou se ještě „nezavřela voda,“ jeden z jeho předchodců v seriálu o vládcích modré stuhy, Gontchar, měnil působiště už před koncem loňského roku. Svou premiéru pod novým trenérem si však má odbýt až o nadcházejícím víkendu, kdy ho trenér Radim Bodlák veze na překážkové závodiště do Wroclawi. Skákat se ale s někdejším derbystou nechystá….

Glorious Goodwood: Pod taktovkou favoritů a Japonky

 

Dostihový mítink Glorious Goodwood se v Británii v tomto týdnu odehrál většinou pod taktovkou favoritů, přinesl ale i velká překvapení. V rámci britských reálií Goodwood přinesl další velké úspěchy tandemu Frankie Dettori-John Gosden.

 

Dnešní vrchol, King George Qatar Stakes (gr.2) na pěti furlonzích, opanoval pětiletý valach Battaash v barvách šejka Maktouma al Maktouma,  jehož vedl Jim Crowley. Jednoznačný favorit obhájil loňský triumf a spravil si chuť po druhém místě v Royal Ascotu při Kings Stand Stakes. Šok mítinku se urodil v Nurthorpe Stakes  (gr.1), kde včera šokovala svět japonská Deidre.

Skvělá Enable dominovala v Ascotu: Vyhrála po jedenácté v řadě (+video)

Neuvěřitelná Enable to opět dokázala. Klisna, které patřily minulé dva ročníky Ceny Vítězného oblouku, se pod vedením Frankieho Dettoriho vrátila na ascotskou dráhu dva roky poté, cop zde ovládla King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes (gr.1), a dnes ve stejném dostihu opět dominovala, byť pouze s převahou krku před Crystal Ocean. Lanfranco Dettori v jejím sedle dominoval po jedenácté v řadě,  jejich společná neuvěřitelná série se táhne od května roku 2011.

(nejen) Češi v cizině: Murzabajev potvrdil německé vedení

Červencové čekání na vítězství ve Španělsku ukončil žokej Václav Janáček dnes v San Sebastiánu, když se dočkal úspěchu v posledním dostihu mítinku v sedle Liberri trenéra Arizkorrety. Janáčkovi průběžně patří mezi španělskými jezdci druhé místo, na Ricarda Sousu v čele šampionátu ztrácí tři vítězství

Dva vítězné zásahy si na konto v Bad Harzburgu zapsal průběžný leader německého šampionátu žokejů Bayjuržan Murzabajev. „odchovanec“ české dostihové scény   si tak ve své nejúspěšnější německé sezóně jistil průběžné vedení v šampionátu na mítinku, kde se jednou trefil také průběžně třetí muž šampionátu Jozef Bojko, a jednou vyhrál také René Koplík.   Mítink v Düsseldorfu byl zase jednou úspěšný pro Filipa Minaříka.

V Meranu dnes pro české účastníky přišla doba stříbrná. Ani jeden český překážkář se nedostal na vítěznou pozici, druhá místa si ale postupně připsali Quinze de la Rose trenéra Seménky s Janem Faltejskem a Star Man a Big Fly Josefa Váni mladšího pod Janem Kratochvílem.

V Bratislavě se koně českých stájí dnes vítězně příliš neprosazovali, dařilo se pouze Tech Jury pod L. Charvátem v závěrečných „čtyřkách“.  Mezi jezdci se na dnešním mítinku prosadili také Martin Srnec a Michaela Musialová.

Palík: V Bratislavě můžeme jen překvapit

Po prvním místě v pražském a třetím v hamburském derby bude v neděli v Bratislavě v akci i žokej Jiří Palík. Zatímco ale v Praze se mu podařilo zvítězit a v Německu vybojoval třetí místo, na Slovensku bude patřit do skupiny outsiderů, kteří by překvapili doběhem na dotovaných pozicích.  Bell Elysees má dosud na kontě vítězství pouze v pražské Ceně Klokánku Hostivice, mezi špičkou se prozatím výrazně neprosadil.

Palík: Šance v německém derby? Určitě ano

Jubilejní 150. Ročník oslaví v neděli v Hamburku Německé derby, dostih, který  tvoří dominantu dostihového kalendáře.   S reálnou šancí do něj nastoupí i Jiří Palík, žokej, který před necelými třemi týdny slavil triumf v „předjubilejním“ 99. Ročníku derby Českého. Nyní v sedle Accona  by měl v Hamburku patřit ke druhému sledu favoritů a sám velmi dobře ví, že šance na ojedinělý „derby-double“ jsou v jeho podání živé….

Zrušená Wroclaw: Vedro dostihům nepřálo

Dostihová Wroclaw se v neděli na dostihový mítink těšila marně. Vedro, které svíralo střední Evropu, si v Polsku vyžádalo zrušení tamních dostihů v zájmu zdraví koní i lidí. Restrikce provozu přijali v souvislosti s počasím také dostihové autority v jiných evropských zemích. Zrušení polského překážkového dne mělo z nich ale na český turf největší dopad, wroclawských dostihů se i tentokrát měla zúčastnit řada českých koní.

Stránky