Zpravodajství ze světa

Německá double Korpase i Minaříka

Na německých drahách se dnes dařilo zavedeným „českým firmám“. Jan Korpas, který ještě před sedmi lety vedl Bremen Plana ve Velké pardubické, oslavil vítězný trenérský double při velikonočních dostizích v Hannoveru. Jeho Dantos dokonce pod Mircem Sannou vyhrál tamní Cup der Privatbank ODDO BHF na 2000 metrů se sázkovou  eventuálkou více než 20:1. Druhé vítězství se Zaphiras Adventure mu navíc pomohl realizovat český žokej Martin Laube. Jeho kolega Filip Minařík zase zaznamenal vítězný double na úvod dostihového odpoledne v Kolíně nad Rýnem a po návratu z Japonska se už propracoval do aktuální první desítky pořadí německého šampionátu

Žokej Cohen: 60 dní za udeření jiného jezdce...

Šedesát dostihových dní si nezajezdí americký žokej David Cohen. Exemplární trest mu vyměřili stevardi na závodišti Hot Springs v Arkansasu, kde Cohen podle jejich výkladu úmyslně  bičem zasáhl dalšího žokeje Edgara Moralese. Cohen se bránil, že ke kontaktu došlo neúmyslně a že neměl žádný úmysl druhého jezdce zasáhnout,  podle rozhodčích ale incident zavinil a jednal úmyslně. Jeden z nejtvrdších trestů v arkansaských dostizích  můžete posoudit sami.

Češi v cizině: Vyhráli Minařík i Janáček

Po vítězství si v neděli zapsali oba nejúspěšnější žokejové české historie. V Düsseldorfu se k jednomu vítězství prosadil žokej Filip Minařík.  Trojnásobný německý šampion se po návratu z japonského angažmá začíná znovu prosazovat na německých drahách v partnerství s trenérem JP Carvalhem.

Jednou se vítězně prosadil také Václav Janáček na madridské La Zarzuele. Český žokej nadále atakuje nejvyšší pozice španělského pořadí.

Týden po české Velké dubnové ceně se dostih se stejným jménem a stejnou distancí konal i v Bratislavě. I přes silnou českou výpravu na startu se stala Velká dubnová v Bratislavě  domácí záležitostí, vyhrála ji klisna Mooreen s Michalem Abíkem před maďarským Eminens a předloňským vítězem tohoto testu  v Bratislavě Ideal Approachem.

Winx se loučila vítězně. Vyhrála 33krát v řadě (video)

Australské závodiště Royal  Randwick se stalo scénou posledního dostihového vystoupení Winx, největší současné hrdinky dostihové scény. Její 33. konsekutivní vítězství přišlo v Queen Elisabeth´s Stakes v Sydney před vyprodaným závodištěm, které klisně při posledním startu kariéry připravilo neskutečné ovace.  Klisna,  jejíž výsledky vymazaly vzpomínky na největší koně australské historie,  už se nikdy nemá vrátit na dostihové dráhy, a její vítězství nad japonským hostem Klugerem zároveň znamenalo jubilejní stý triumf na scéně grupy 1 pro jejího trenéra Chrise Wallera.  Neuvěřitelná klisna nyní odchází do  hřebčína, a ve světovém turfu po ní zůstává nezacelitelná mezera.

Češi v cizině: Subway Dancer nestartoval, Nando vyhrál

V pařížském Longchamp měl dnes startovat v gr.2 Prix d´Harcourt český úřadující Kůň roku Subway Dancer, pro nepředložení  nezbytné dokumentace ale na start nebyl připuštěn. Gr. 2 test se odehrál pod taktovkou stáje Godolphin, vítězství pro trenéra Applebyho  zajistil William Buick v sedle   Gaiyyath před dalším godolphinským zástupcem Soleil Marin

V Miláně dnes trenér Josef Váňa získal vítězství  hned v úvodním překážkovém testu odpoledne, do sedla Nanda angažoval Josefa Bartoše. Stejný tandem bral v následujících dvou překážkových testech druhá místa zásluhou Morning Star i Option Be. Druhé místo z úvodního dostihu si zapsala také trenérka Jana Nováková, jejíž Hades s Niklasem Lovénem nestačil pouze na uvedeného Nanda.

V Berlíně se při prvním mítinku letošního roku  prosadil k jednomu vítězství Bayjuržan  Murzabajev, další  pokud jezdců s českou minulostí se v Hoppegartenu s vítěznou odezvou nesetkaly, a stejně se tentokrát vedlo také Václav Janáčkovi v Madridu.

Velká národní: Tiger Roll navázal na velkého Red Ruma (+ video)

Poprvé od dob nezapomenutelného Red Ruma ma Velká národní v Liverpoolu vítěze, který dokázal vyhrát dva ročníky v řadě. Jmenuje se Tiger Roll, patří do stáje trenéra Gordona Elliotta a před dnešní gigantickou návštěvou na závodišti v Aintree jej k vítězství dovedl Davy Russell.  Místo pro oslavy mají také týmy kolem druhého v cíli, outsidera Magic of Light, a třetího Rathvindena.  Naopak smutně skončila Velká národní pro Up For Review, který skončil svou pouť dostihem a bohužel i životem hned na prvním skoku.

Velká národní: Uspějí letos ženy v sedle či v paddocku?

Letošní Velká národní steeplechase startuje v Aintree v sobotu v 18.15 a stejně jako v jiných letech je i letos jedním z vrcholů britské dostihové sezóny. Pro politikou unavené a znechucené Brity je velmi dobrou příležitostí přenést pozornost  od nekonečného parlamentního maratonu k celonárodní pouti, kterou se Velká v mnoha ohledech stává.

Váňa: Na upravené dráze v Miláně potěšili hlavně čtyřletí (+video)

 

Spokojenost, ale i zklamání si z prvních letošních dostihů na skocích v Miláně přivezla český výprava. Trenér Josef Váňa mladší zapsal jedno vítězství,  a na nově postavené dráze tak zaznamenal vítěznou premiéru. Pro příští milánské testy věří, že je se svými svěřenci na dobré cestě,  radost mu udělali především čtyřletí.

Neděle v zahraničí: Jeden úspěch v Miláně

Stříbrný z pražského derby vyhořel

Účastník loňského Českého derby Poldi´s Liebling odstartoval svou letošní kampaň při premiéře německého dostihového provozu na trávě v Krefeldu, a svěřenec Andrease Wöhlera  si určitě nepočínal nijak  hvězdně přesto, že na start šel s eventuálním vítězným kurzem 1.4:1. Pod vedeny Bayjuržana Murzabajeva ale  na trati 2050 metrů skončil v šestihlavém poli čtvrté, sedm a půl délky za vítězným  Boscacciem.  Pro těsně druhého koně loňského Českého derby určitě nejde o skvostný vstup do sezóny

Milánský start dirigoval Romano

Dva ze tří dostihů na skocích při letošních mstartu sezóny skokanů v Miláně si zapsal na konto trenér i žokej Raffaele Romano,  jen jednou se prosadil trenér Josef Váňa mladší a žokej Jan Kratochvíl. V Premio Corona Ferrea na 3000 metrů vybojoval triumf Landann před dalším Váňovým svěřencem Kapjahrem, jehož vedl Jiří Kousek.

Janáček "doma" nebodoval

Václav Janáček nenavázal v Madridu na dvojitý čtvrteční triumf z hipodromu Dos Hermanas a poté, co na La Zarzuele v neděli dosáhl nejlépe na třetí místo, se mu vedoucíá muž španělského šampionátu R. Sousa o jeden vítězný zásah vzdálil... 

Češi v cizině: Vítězství v Japonsku i v Madridu

Jedno vítězství na mítinku v Madridu zapsal Václav Janáček. V aktuální španělské sezóně mu patří druhé místo, když dosud nastřádal ve Španělsku devět vítězných zásahů

Jednou úspěšný byl také Filip Minařík, když triumfoval v japonské Nakajamě. Minařík z devětaosmdesáti startů v dostizích JRA  na své konto připsal jedenáct plných zásahů

Největší dostih programu dostihů v Trevisu se stal kořistí české výpravy,  trenér Josef Váňa mladší do  něj nasedlal Notti Magiche. V Premio X St.-Ch. Di Treviso na 3500 metrů vyhrál před dalším českým vyslancem Kingem Arturem trenéra Pavla Polese. V rámcovém programu v Trevisu vyhrávali koně v italském tréninku

Stránky