Zpravodajství ze světa

Další francouzský úspěch Janáčkové Koplíkové

Už druhé vítězství v průběhu tohoto týdne zaznamenal v jezdecké a trenérské dvojroli Ingrid Janáčková Koplíková na francouzských drahách. Dnešní triumf slavila v sedle čtyřleté  Numeiry, která v Saint-Cloud ovládla mílový test  třetí kategorie  o jednu a čtvrt délky. Reprezentantka stáje sultána Hariba získala 10 500 eur a zaznamenala v sedmém startu své první vítězství.  Další čeští zástupci v Saint – Cloud Bowdra a Salar Island se dnes na dotovaná místa neprosadili

Minařík Osobností roku 2021 v Německu

Ve volbě Galoppclub Deutschland byl německou dostihovou Osobností roku 2021 zvolen Filip Minařík. Nejúspěšnější český žokej historie, jemuž se jako jedinému Čechovi povedlo dosáhnout na německý šampionský titul, musel v roce 2020 ukončit svou  jezdeckou kariéru, nadále se ale v dostihovém prostředí v rámci možností vyskytuje a letos už se mimo jiné zúčastnil i akce k propagaci dostihů na pražské závodišti.  Minařík získal v tradiční  anketě 35 procent hlasů 

Siglo de Oro vyhrál v Chantilly

Už druhé letošní vítězství  veze z Francie sedmiletý reprezentant stáje Steffen Molks, který pod vedením své trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové dnes dominoval v závěrečném dostihu programu na dráze v Chantilly. V dostihu class 3 na 1600 metrů vyhrál Siglo de Oro po velkém boji s Palimerem  a zajistil si vítěznou prémii 8000 eur.   Ve stejném dostihu dokončil ještě šestý svěřenec Jiřího Michala Bobik.

Churchill Downs: Šok v podobě Rich Strike

Slavné závodiště v Chuchill Downs ve městě Louisville v sobotu hostilo 148. ročník Kentucky Derby (Gd-1, 3 l., 2 000 metrů, 3 000 000 $) první části americké Trojkoruny. V cílové rovině před 147 294 diváky favorizovaný Epicentrer (J. Rosario) dlouho sváděl souboj se Zandonem (F. Prat), když konečně jeho odpor zlomil, na bariéře se jako duch zjevil v kurzu 81:1 nabízený svěřenec Erica Reeda Rich Strike (S. Leon) a zvitězil o tři čtvrtiny délky.

Z Vichy s druhým místem

Ve francouzském Vichy dnes vybojoval reprezentant Scuderia Aichner Passion Return druhé místo a 4320 eur v dostihu na proutěných překážkách na 3700 metrů. Svěřenec Josefa Váni mladšího pod vedením Josefa Bartoše nestačil na vítěze po boji o čtvrt délky a  potvrdil svou velmi solidní bilanci, kdy se z posledních sedmi startů v Itálii a Francii vždy umístil mezi prvními pěti koňmi v cíli.  Nedařilo se naopak Brunch Royalovi, který se nedostal do cíle vrcholu místní krosové sezóny a neomhl  tak rozšířit svou sbírku úspěšných krosových startů.

 

Dvě úspěchy Tůmy i Faltejska ve Wroclawi

Dvě vítězství si při letošní překážkové premiéře dostihů ve Wroclaw zapsali trenér Pavel Tůma a žokej Jan Faltejsek. Napřed si po čtyřech porážkách vzpomněl na vítěznou formu osmiletý Dominique a vyhrál před dalšími českými vyslanci Arlingtonem, Aztekem a Locomotive  test na proutěnkách na 3600 metrů. Druhý triumf dvojice Tůma- Faltejsek přišel zásluhou čtyřletého Greek Desserta, který ve Wroclawi vyhrál už potřetí a ještě tam nenašel přemožitele.

Newmarket: Klasický double pro Doyla

Jezdec James Doyle až do soboty, kdy s godolphinským Coroebusem vyhrál 2 000 Guineas, čekal na své první v některé z britských klasik, se v neděli stal teprve pátým jezdcem v historii, kterému se podařilo vyhrát obě úvodní klasiky v témže roce, když se svěřenkou trenéra George Bougheye Cachet stylem start cíl vyhrál klisnám vyhrazené 1 000 Guineas. Vítězku v cíli nadšeně oslavovalo především dvacet členů majitelského syndikátu Highclere Thoroughbred Racing řízeného Harry Herbertem, stojícího za úspěchy koní jako Petrushka, Motivator či Harbinger.

Český den na závěr překážkové sezóny v Miláně

Vyvrcholení překážkové sezóny na mílánské dráze se dnes konalo podle not trenéra Josefa Váni mladšího, největší dostihy mítinku vyhráli v obou případech koně vedení Pavlem Složilem.  Gran Corsa Siepi di Milano (60 000 eur, 4000 metrů) se stala kořistí Mauricia, zatímco Grande steeple chase di Milano (65 000 eur, 5000 m) vyhrál nezničitelný veterán Notti Magiche.

Newmarket: Godolphin po dvaadvaceti letech

Prvnímu klasickému dostihu letošní sezóny ve Velké Británii Qipco 2000 Guineas Stakes (Gr.1, 3 l. hř. a kl., 1 609 metrů, 500 000 Ł) na závodišti v Newmarketu dominovala stáj Godolphin, když její vyslanci připravovaní Charlie Applebym obsadili první dvě místa, i když v opačném pořadí než se všeobecně očekávalo – zvítězil Coroebus, v jehož sedle James Doyle oslavil svůj první triumf v některé z britských klasik, který o tři čtvrtiny délky předčil favorizovaného Native Trail (W. Buick) a uštědřil mu tak první životní porážku, poprvé v kariéře nezvítězil také s odstupem jeden a půl délky na třetím místě finišující Luxembourg (R. Moore) z lotu trenéra O’Briena, jenž si díky táhlému finiši z konce upevnil pozici favorita letošního ročníku Epsom Derby.

Punchestown: Pohádka pokračuje...

Magnetem Ladies Day, čtvrtého dne punchestownského Festivalu, byly „krátké“ proutěnky Paddy Power Champion Hurdle, o kterých se často spekulovalo jako o možném místě střetnutí irské superstar Honeysuckle s impozantním vítězem cheltenhamských Sky Bet Supreme Novices‘ Hurdle Constitution Hillem anglického trenéra Nickyho Hendersona. A ačkoli sponzor dostihu, sázková společnost Paddy Power, vypsala pro potenciálního vítěze trénovaného v UK bonus 100 000 € valachův majitel Michael Buckley z tohoto souboje vycouval. Navzdory tomu na závodiště dorazilo rekordních 40 984 diváků, kteří sledovali šestnáctý trumf v kariéře dosud neporažené Honeysuckle, přičemž se současně jednalo o její dvanácté vítězství na nejvyšší scéně dostihů Grade 1, čímž překonala legendární klisnu Apple’s Jade. A ještě není konec, ovace publika za zvuků písně Sugar Sugar od The Archies si klisna i její realizační tým můžou vychutnávat i příští rok, kdy by Honeysuckle měla absolvovat svojí rozlučkovou sezónu. 

Stránky