Zpravodajství ze světa

Ascot snad bez diváků, Derby hledá azyl

Dostihové dění na evropských drahách v roce 2020 bude nepochybně velmi specifické,  jak potvrzují nejnovější zprávy z dostihově vyspělých zemí. Ve Velké Británii v průběhu úterka bylo potvrzeno, že  klasické dostihy – květnový mítink při 1000 a 2000 Guineas v Newmarketu a červnový při Oaks a Derby v Epsomu, se konat nebudou, a klasické dostihy budou odloženy. Protože se v Británii počítá s rozjezdem rovinové sezóny od začátku května s tím, že dostihy zůstanou prozatím bez diváků, uvažuje se takéo možnosti, že Derby by se nekonalo v Epsomu, protože tamní závodiště je v podstatě součástí  vedlejší vesnice a nelze na něm zabránit shromažďování  návštěvníků.  Za zavřenými dveřmi by se měl odehrát také prestižní mítink Royal Ascot, který je obvykle oslavou  společenského života, letos ale – pokud bude – bude především o koních.  Scénář zavřených dveří dnes chystají také Francouzi, kteří zrušili dostihové mítinky prozatím do konce dubna. Květnové dostihy mají Francouzi vypsané, včetně mítinku jarních cen v Longchamp o druhé květnové neděli.

 

Televize: Virtuální Grand National porazila "živý" Gold Cup

Virtuální Velká národní, kterou vysílala britská televizní stanice ITV,  měla ani ne poloviční sledovanost než loňský živý přenos.  Přesto se ale na virtuální dostih  dívalo téměř pět milionů diváků a to znamená prakticky třikrát větší sledovanost, než měl letos druhý vrchol ostrovní překážkové sezóny, Cheltenham Gold Cup přesto, že Gold Cup se běžel „naživo“.  Ve srovnání se sledovaností rovinových dostihů je rozdíl ještě větší, loňské Derby v přenosu ITV sledovala jen čtvrtina počtu diváků, kteří v sobotu večer usedli ke sledování počítačové simulace.

Virtuální Velkou národní vyhrál Potters Corner (+ video)

Vítěz loňské prosincové Coral Welsh Grand National Handicap Chase z Chepstow  Potters Corner se stal dnes hrdinou virtuální Velké národní, simulace dostihu,  který se měl odehrát v Aintree.  Žokej  Jack Tudor v jeho sedle by se stal nejmladším vítězem Velké od roku 1934,  kdyby se jednalo o skutečný, a nikoli virtuální dostih.  Tiger Roll, který vyhrál dva minulé ročníky Velké, tentokrát ve virtuálním souboji podlehl vysoké váze a  skončil čtvrtý. Druhé místo v simulovaném dostihu získal poslední  z koní, kteří se dostali na pomyslnou startovní listinu, Walk In The Mill, na třetím místě dokončil druhý favorit Any Second Now. Virtuální Velká národní byla poprvé v historii v nabídce britských bookmakerů s podmínkou, že byly akceptovány sázky do deseti liber a výtěžek z akce věnovaly sázkové firmy na konto národního zdravotnického systému.  Součástí programu virtuální Velké byl také dostih šampionů, v které ve virtuální realitě porazil 39 dalších historických hrdinů z Liverpoolu ten  nejpopulárnější – Red Rum.  Druhé místo za ním vybojoval dvojnásobný hrdina z 19. století Manifesto před vítězem posledních dvou ročníků Tiger Rollem.

Minařík se s Japonskem rozloučil vítězně

Žokej Filip Minařík dnes zakončil své letošní japonské působení. V Japonsku se, na rozdíl od Evropy, dostihy za zavřenými dveřmi nadále konají. Minařík dnes startoval na mítinku v Nakajamě při dostizích přeložených z neděle, kdy zaskočila účastníky vánice.  V rámci dnešního programu si nejúspěšnější český žokej historie připsal vítězství v sedle Empty Chair v dostihu na 1200 metrů na pískové dráze o 13800000 jenů. Minařík startoval také v hlavním testu dnešního odpoledne, March Stakes na 1800 metrů,  kde v sedle Time Flyera dokončil na devátém místě.  Minařík by se nyní měl přesunout do Německa, celkem si tentokrát poveze z Japonska 9 vyhraných dostihů.

Dostihy v Británii opět prvního května?

Podle britských zdrojů vedení dostihového sportu na ostrovech pracuje s variantou obnovení dostihového provozu prvního května.  Pro toto datum neexistují žádné záruky, britská dostihová autorita nicméně potvrzuje, že mítinky za zavřenými dveřmi by měly od prvního května probíhat.   Plány pracují s omezeným rozsahem a s variantou, že v prvních dnech by  se počítalo jen s mítinky konanými na třech nebo čtyřech závodištích, která jsou nejlépe vybavena právě pro možnost dostihů bez přítomnosti veřejnosti.

Dettori v těžké době pomáhá Itálii

Mezi velké osobnosti, které se zařadily svými činy do snah o pomoc v současné nešťastné situaci, se zařadil také Lanfranco Dettori. Nejpopulárnější žokej Evropy je sice velkým anglofilem a žije s rodinou ve Velké Británii, nezapomíná ale na své italské kořeny. Žokej, jehož profil najdete i v dubnovém čísle magazínu Kůň,  v době nejtěžší zkoušky pro jeho rodnou zemi založil  aktivitu na podporu italského Červeného kříže, který bojuje s virem v nejhůře postižené zemi v první linii.  Dettoriho aktivitu lze podpořit  zde

Suverénní Tiz The Law vládl v Gulfstream Parku (+video)

Americké dostihy mají hvězdu, jejíž další osud je stejně nejasný, jako osud celé dostihové sezóny. Florida Derby,  které v posledních letech bylo nejsignifikantnější předzkouškou dostihu o věnec z růží v Kentucky, v sobotu totiž za krásného slunného počasí v Gulfstream Parku proběhlo. Za „zavřenými dveřmi“ v něm triumfoval  favorizovaný Tiz The Law trenéra Barcleyho Tagga, kterého vedl  Manuel Franco.

Favorit dostihu  na distance míle a jednoho furlongu se držel od startu na čtvrtém místě,  v oblouku si polepšil a pod rukama se dostal do čela  dřív, než ho musel žokej Franco poprvé důrazněji upozornit. Suverénní vítězství o necelých pět délek by  z Tiz The Law nepochybně udělalo favoritga pro Kentucky Derby, jenže to se má letos konat až v září a je tedy samozřejmě otázkou, jak na tom budou potenciální účastníci s výkonností. Tiz the Law ale nepochybně potvrdil,  že v klasickém ročníku letos v USA patří  k nejužší špičce.  Pokud  jste na videu z vítězného počinu Tiz The Law zaznamenali vítězovy barvy, nápadně  podobné dresu trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena a stáje Köi Dent, vězte, že Tiz The Law startuje za  Sackatoga Stable Paretnership.  Ve stejných barvách současných 32 spolumajitelů už v roce 2003 startoval tehdejší hrdina Kentucky Derby Funny Cide

Kiaran McLaughlin jako trenér končí

Mítink v Gulfstream Parku, který je jedním z mála povolených dostihových mítinků v rámci USA, je místem definitivní rozlučky trenéra Kiarana McLaughlina s kariérou.  Trenér, který v posledních 21 letech zaznamenal triumfy v Dubai World Cupu, Breeders´Cup Classic i dalších velkých dostizích, bude nadále ve spojení s dostihovým děním jako agent žokeje Luise Saeze.

Stránky