Zpravodajství ze světa

L’Estran se probral, Kratochvílův hattrick

Jarní překážkový vrchol italské sezony hostilo v neděli odpoledne závodiště Maia. V Grande steeplechase D’Europa na 4600 metrů zažíval sezónní premiéru First of All s Janem Faltejskem, vyzyvateli mu byli především L’Estran a Gangster de Coddes ze Scuderia Aichner SRL. Už jedenáctiletý L’Estran měl prokázat, že ještě nepatří do starého železa, v posledních čtyřech startech na výhru nedosáhl, ale překvapivě měl ve finiši lepší koncovku než First of All a poprvé v kariéře vyhrál jarní vrchol.

Povedené odpoledne v Halle

Několik koní připravovaných v České republice vyrazilo v sobotu odpoledne do Halle, kde bylo na programu sedm rovinových dostihů a tři z nich vyhráli koně připravovaní v Česku. Dařilo se zejména dvojici trenér Jiří Brož a jezdec Tomáš Roman, kteří si připsali dvě vítězství. Několik koní ještě dosáhlo na dotovaná umístění. Počet zahraničních rovinových vítězství (mimo Slovensko) se v letošním roce podařilo zaokrouhlit na dvacet.

Šest čárek v Meranu a Partynicích

Neděle nabídla pokračování překážkové sezony v Meranu i v polských Partynicích. Na obou drahách startovala početná skupina koní připravovaných v České republice. Na obou drahách se podařilo připsat tři vítězství, a tak letošní zahraniční bilance v překážkových dostizích čítá čtyři desítky triumfů mimo Slovensko.

Závěr Grand steeplechase de Paris byl Gran Diose

Třetí květnová neděle je tradičním termínem nejlépe dotovaného a nejprestižnějšího francouzského překážkového dostihu Grand steeplechase de Paris. Dostihu, jehož historie se začala psát před 150 lety. Na start klání na distanci 6000 metrů s 23 překážkami se v letošním roce postavilo 13 koní po jednom předstartovním škrtu. Favoritem dostihu byl teprve pětiletý Juntos Ganamos, který pouze při debutu dokončil druhý, poté vyhrával, ale dvakrát se do cíle pro pád nedostal.

Německo: Po mnichovském vítězství umístění v Berlíně

Po včerejším mnichovském zásahu klisny Storm Kodi, kterou pro Jiřího Brože jezdil na mnichovské  dráze Tomáš Roman, se dnes představili čeští koně v berlínském Hoppgartenu a i když se tentokrát nepovedlo dosáhnout na další vítězství, špatně si rozhodně čeští zástupci nevedli.   Do The Curragh Trophy (1400 m, agl 1)  nastoupila hned trojice českých vyslanců, a Caucasian v pozici druhého favorita dostih pod vedením Vladimira Panowa tradičně odvodil, až se před něj pár metrů před cílem dostal o pět a půl kilogramu níže zatížený French Conte.

Preakness Stakes: Radost pro 88 letou trenérskou legendu a 2570 majitelů

149. ročník Preakness Stakes na závodišti Pimlico se dnes odehrál v jednu hodinu a jednu minutu  ráno středoevropského letního času za účasti pouhých osmi koní. Z původní startovní listiny vypadl největší favorit, Muth, a tak se zdála být cesta otevřena pro hrdinu Kentucky Derby Mystik Dana. Ten  pod vedením Briana Hernandeze odskakoval do dostihu na trať jedné míle a půldruhého furlongu jako favorit, v cíli na blátivé dráze ale jen těsně udržel druhé místo. Oslavy v cíli se totiž konaly v podání žijící legendy amerických dostihů – trenéra D.

Preakness Stakes: Mystik Dan není favoritem

Preakness Stakes, druhý díl americké dostihové Trojkoruny, je  pro severní Ameriku prvním ukazatelem šancí na dobytí letošní klasické Trojkoruny. Usilovat o ni bude Mystik Dan, který po fantastickém souboji opanoval Kentucky Derby a na Pimlico Race Course se pokusí svou pozici obhájit proti osmičlenné konkurenci. V ní  budou chybět další úspěšní koně z Kentucky. Sierra Leone, který byl v derby druhý, se má zúčastnit až Belmont Stakes, zatímco třetí Forever Young  už se vrátil do Japonska a vynechá celý zbytek americké Trojkoruny.

Mauricius šestým v pořadí

Nedělní odpoledne nabídlo další překážkový dostihový den v severoitalském Meranu. Platně byly dokončeny tři překážkové dostihy, dva s českým vítězstvím. Kros na 4100 metrů vyhrála loňská účastnice Velké pardubické Santa Klara v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Náskok před druhým Normandy Dela Vega byl pouze třičtvrtě délky, ale i to stačilo na sedmý triumf ze 14 vystoupení v cross country dostizích.

Ponntosova paráda v Longchamp

Nejlepší dostihový kůň České republiky minulého roku, Ponntos, potvrdil v neděli odpoledne v Longchamp svoji mimořádnou třídu. Podruhé v kariéře vyhrál Prix de Saint-Georges, grupu 3 na 1000 metrů v Longchamp. Stejně jako v roce 2022 vyhrál o dvě a půl délky. Změnil se ovšem žokej, legendárního Lanfranca Dettoriho vystřídal Mickael Barzalona, muž s dětskou tváří. Barzalona se stal patnáctým jezdcem, který byl v sedle Ponntose v jeho kariéře.

Stránky