Zpravodajství ze světa

Češi v cizině: Další úspěch v Meranu

Ve festival českých zástupců se proměnil  vrchol dnešního odpoledne na dráze v Meranu . V Gr.2 Criterium di Primavera na 3500 metrů o 44000 eur pro čtyřleté koně si triumf zapsal tandem svěřenců Josefa Váni v pořadí Duszigrosz (ž. Kratochvíl)-Treizor du Pilori (ž. Váňa). Třetí místo navíc patřilo Santo Cerro a páté si veze domů Kubali. Dvě vítězství s italskými koňmi patři v Meranu na své konto zapsal Josef Bartoš.Včerejší program v Bratislavě měl  jeden společný rys s Českým derby .

Royal Ascot - Den pátý

Vrcholem posledního pátého dne mítinku Royal Ascot v sobotu byla sprinterská Gr. 1 Diamond Jubilee Stakes (Gr. 1, 4+, 1 207 metrů, 600 000 Ł), ve které se v konkurenci osmnácti soupeřů prosadil svěřenec Jamese Fanshawea The Tin Man v sedle s Tomem Queallym, jenž v těsném doběhu o krk porazil Tasleeta (J. Crowley), třetí s odstupem tří čtvrtin délky finišoval favorizovaný Limato (R. Moore), loňský vítěz Prix de la Foret. V rámcových dostizích se dvakrát prosadili reprezentanti coolmorské tréninkové centrály Ballydoyle (dvouletá September v listed Chesham Stakes a Idaho v Gr. 2 Hardwicke Stakes), což znamenalo, že trenér Aidan O'Brien se po osmé v historii stal nejúspěšnějším trenérem v rámci mítinku. Nejúspěšnějším jezdcem letošního Royal Ascotu se se šesti triumfy stala O'Brienova stájová jednička Ryan Moore.

Royal Ascot: Den čtvrtý

Čtvrtý den mítinku Royal Ascot měl dva vrcholy v pobobě Gr. 1 dostihů, kterými byly tříletým koním vyhrazený sprint Commonwealth Cup a klisnám určené mílové Coronation Stakes, přičemž v obou se prosadili zástupci coolmorské tréninkové centrály Ballydoyle - sprintu kraloval ani v šestém životním startu neporažený Cavaraggio, zatímco mezi klisnami na klasické triumfy v anglických a irských 1 000 Guineas navázala Winter, v sedle obou svěřenců Aidana O'Briena byl Ryan Moore.

Capferret opět vyhrál ve Francii

Jedno vítězství a jedno šesté místo dnes získali svěřenci trenérky Myškové na mítinku v Auteuil.  Capferret stáje Meridian pod vedením žokeje Myšky vyhrál Prix Rigoletto na 4400 metrů a zapisuje si dotaci 55 200 eur: Capferret vyhrál o dvě a půl délky a letos je ve třech francouzských startech neporažený. V Prix Pharaon  na 3600 m se pak ještě umístil Lodgian Whistle na šestém místě.

Royal Ascot - Den třetí

Vrcholem třetího dne mítinku Royal Ascot je supervytrvalecký Gold Cup (Gr. 1, 4+, 4 014 metrů, 400 000 Ł), jehož historie sahá až do období napolonských válek, neboť prní ročník se uskutečnil již v roce 1807. Na startovní listině figurovalo čtvrtnáct koní, včetně obhájce loňského triumfu Order of St George (R. Moore). Tempo po většinu dostihu diktoval James Doyle v sedle svěřence Micaela Bella Big Orange, který se koncem května vítězně rozcvičil v sandownské Gr. 2 Henry II Stakes, zatímco obhájce se pohyboval v zadní části pole. V cílové rovině Order of St George stejně jako loni obíhal soupeře z vnější strany, avšak tentokrát jeho drtivý speed nestačil na všechny soupeře - k vedoucímu Big Orange se dokázal přiblížit, dostat ho pod tlak, ale předstihnout ho nestačil. Big Orange, syn coolmorského plemeníka Duke of Marmalade, který v rámci Royal Ascotu v roce 2008 vyhrál Prince of Wales's Stakes, nakonec udržel první příčku o krátkou hlavu, třetí místo s odstupem šesti délek za bojující dvojící obsadil Harbour Law (J. Crowley).

Royal Ascot - Den druhý

V středu druhým dnem pokračoval prestižní mítink Royal Ascot, jehož vrcholem byl nejlépe dotovaný dostih celého mítinku - dvoukilometrové Prince of Wales's Stakes (Gr. 1, 4+, 2 004 metry, 750 000 Ł). V dostihu se představilo osm koní, mezi nimiž sázkaři přiřkli roli favorita godolphinskému Jacku Hobbsovi (W. Buick), březnovému vítězi Dubai Sheema Classic. Diktování tempa se krátce po startu ujal druhý ze zástupců stáje Godolphin v dostihu Scottish (J. Doyle), avšak z této stájové taktiky profitoval spíše coolmorský světoběžník Highland Reel (R. Moore), který si díky tomu nemusel dostih vodit sám podobně jako Coronation Cup začátkem června v Epsomu. Scottish zavedl pole do cílové roviny a ve vedení zůstal až zhruba dvě stě merů před cíl. tam přes něj konečně přešel Highland Reel, který se však musel bránit nástupu koní z druhé vlny, především Decorated Knighta (A. Atzeni) a Ulyssese (J. Crowley), ze zadní části pole snažil přiblížit i Jack Hobbs. Už už to vypadalo, že útočící koně půjdou před Highland Reela,avšak ten dokázal zareagovat, akceleroval a o vítězi bylo rozhodnuto - svěřenec trenéra Aidana O'Briena Highland Reel si připsal šestý triumf na scéně dostihu Group 1 a se ziskem 5 947 052 Ł stal se historicky třetím nejbohatším koněm v evropském tréninku. Jeden a čtrvt délky za Highland Reelem druhý finišoval vítěz březnového Tattersalls Gold Cup Decorated Knight, který o krátkou hlavu porazil Stoutova Ulyssese, jenž zkompletoval doběh 1 - 2 - 3 pro coolmorskou plemenickou superstar Galilea. Favorizovaný Jack Hobbs v závěru odpadl a doběhl poslední.

Royal Ascot - Den první

První dnem v úterý odstartoval míting Royal Ascot - nejprestižnější dostihový mítink na světě. Během pěti dní se v rámci tohoto mítinku uskuteční celkem třicet dostihů, během nichž se rozdělí suma dotací v celkové výši 6 665 000 liber. Osm z těchto dostihů má nejvyšší statut Group 1, přičemž tři z nich jsou na programu hned první den. Jsou to mílové dostihy pro starší koně, pro tříleté hřebce a kilometrový sprint. Na rychlé dráze se běhaly rekordní časy a zatímco mezi staršími mílaři se prosadil favorizovaný vítěz Lockinge Stakes Ribbchester (W. Buick), zbývající vrcholy nabídly překvapení, triumf loňské impozantní vítězky Queen Mary Stakes Lady Aurelie (J. Velazquez) mezi spintery ještě takovým šokem nebyl, ale triumf Barney Roye (J. Doyle) a až čtvrté místo dvojnásobného jarního klasika Churchilla mezi tříletými mílaři ano.

Royal Ascot letos bez Dettoriho

Mítink Royal Ascot se v letošním roce bude muset obejít bez Lanfranca Dettoriho. Ten měl původně  po zranění z minulého týdne stihnout dnešní start mítinku,  včera večer se ale objevily spekulace, že Dettori nebude na startu dnešních dostihů, a v průběhu dne se potvrdila zpráva, že nebude v letošním roce jezdit v Royal Ascotu vůbec. Nejpopulárnější evropský žokej měl dnes jezdit čtyři koně, přičemž americká Lady Aurelia, kterou obvykle v Evropě jezdil, vyhrála spinterské King´s Stand Stakes (gr.1)…

Češi v cizině: Janáčkův hattrick, Váňa už má 41 úspěchů (+videa)

Jednačtyřicet, to je po dnešku číslo reprezentující počet trenérských vítězství Josefa Váni v letošním roce.  Tři body k dosavadní bilanci „Váňovci“ přidali v Meranu, když triumf Armana s Josefem Váňou mladším v Premio Grande Steeple-chase di Roma - Memorial Paolo Meandri na 5 kilometrů byl poněkud komplikovaný. Dostih se napřed nekonal poté, co pořadatelé připravili špatný kurs,  nakonec se odběhl jako závěrečný test odpoledne a Arman se v něm podělil o triumf s dalším českým zástupcem Talentem, vedeným Markem Stromským. Kromě hlavního dostihu vyhrál Váňa ještě s Morning Star, třetí do party mezi vítězi z jejich tréninkové centrály byl na mranské rovině Marywill. Jedno jezdecké vítězství v italských službách si ještě zapsal Marek Stromský.

Al Bustan vyhrál švédskou Velkou národní (+video), double pro Bartoše

Český triumf ve švédské verzi Velké národní  letos přišel.  Po loňském druhém místě ve Strömsholmu se letos prosadil v pozici poměrně jednoznačného favorita dostihu reprezentant stáje Lokotrans Al Bustan, kterého trenér Stanislav Popelka nasedlal Josefu Bartošovi. Český úspěch v dostihu na 4500 metrů o 280 000 švédských korun  navíc podtrhl třetím místem další svěřenec Stanislava Popelky Marcus Aurelius pod vedením Dušana Andrése. Rockinger se do cíle Velké národní nedostal, Ve Svenskt Champion Hurdle si Bartoš v sedle Taurita zapsal čtvrté místo, Andrés s Vicodym dokončil pátý, když jistý triumf si zapsal u nás dobře známý Niklas Lovén v sedle Calvadose.

Na závěr odpoledne ještě pak trenér Popelka, žokej Bartoš a stáj Lokotrans získali vítězný double, když Familjen Perssons Minneslöpning o 80 000 švédských korun vyhrál další reprezentant růžových barev Thirteen Diamonds. Třetí v tomto dostihu dokončil odchovanec M. Ševčíka Princ Bajaja, nyní trénovaný ve Švédsku.

Stránky