Zpravodajství ze světa

Evropského Koně roku má Godolphin

Evropským Koněm roku je reprezentant stáje Godolphin Ghayyath.  Hlavní pocty na jubilejních 30. Cartier Awards získala megastáj Godolphin potřetí v jejich historii, musela ale čekat dlouhých 19 let, než se podařilo navázat na korunu Fantastic Lighta z toku 2001. Svěřenec Charlieho Applebyho si díky čtyřem vítězstvím  na scéně gr.1 dostihů zajistil triumf rovněž v kategorii starších koní. Mezi tříletými hřebci navíc výbornou sezónu rodiny Maktoumů potvrdil Palace Pier, který v barvách šejka Hamdana získal pocty nejlepšího tříletého hřebce Evropy. Do třetice získal klan ze Spojených arabských emirátů také cenu pro nejlepšího evropského sprintera, a to zásluhou  šestiletého rychlíka Battaashe, jehož chystá pro změnu Charlie Hills.  Nejlepším vytrvalcem roku se potřetí za sebou stal populární Stradivarius, jehož trenér John Gosden si převzal také „lidskou“ cenu za přínos dostihovému sportu. Zbytek ocenění si do Irska odvezla rodina O´Brienových:  Nejlepší tříletou klisnou byla podle očekávání Love, a její trenér Aidan O´Brien má i nejlepšího dvouletka Van Gogha, mimochodem prvního evropského gr.1 vítěze po American Pharoah.  Aidanův syn Joseph pak chystá nejlepší dvouletou klisnu roku 2020 Pretty Georgeous.

Prosincový Cheltenham se zřejmě dočká diváků

Nečekané překvapení přichystala britským dostihům a dalším sportům britská vláda. Přesto, že epidemiologická situace v Británii v některých oblastech nadále zůstává vysoce nepříznivá, na  sportovní události, které se odehrávají pod otevřeným nebem, se v některých oblastech bude moci v ochozech sejít až 4000 diváků.   V Británii jsou jednotlivé oblasti seřazeny podle stupně infekce ve třech zónách, čtyři tisícovky diváků budou povoleny v těch nejméně zasažených. Prostřední kategorie bude mít k dispozici dvě tisícovky návštěvníků, a pouze ve třetí budou dostihy a další sporty probíhat nadále za zavřenými dveřmi.  Pravděpodobně se tak odehraje před diváky mimo jiné i mezinárodní mítink v Cheltenhamu 11.-12. Prosince. Prozatím ale samozřejmě není jasné, v které kategorii se za dva týdny prestižní závodiště ocitne

Drážďany: Suverén získal double, čeští koně jedno vítězství

Poslední letošní den dostihového roku v německých Drážďanech přinesl nečekané české vítězství, dvojitý zásah suveréna sezóny Bajuržana Murzabajeva a skvělé počasí.  Tříletý svěřenec Miroslava Nieslanika Donn Clifs vyhrál hned na úvod programu 1500 m dlouhý Freiberger Brauhaus-Cup o 3000 eur a zapsal si letos své druhé vítězství. Hlavní dostih programu, Wettstar Grosser Dresdner Herbstpreis kategorie listed na 2200metrů, vyhrál s jistotou Dato vedený A. Pietschem.

Murzabajev mění dres: Míří do Kolína

Letošní německý šampionát vyhraje Bajuržan Murzabajev s nevídaným náskokem.  Někdejší prominent šampionátu v České republice za obhajobou loňského německého titulu kráčel nesmírně suverénně a v aktuálním žebříčku má na kontě 116 vítězných startů, což znamená náskok plných 56 vítězství před momentálně druhým Maximem Pecheurem. Rok, který strávil jako stájová jednička u trenéra Andrease Wöhlera mu tedy vyšel excelentně, přesto ale Murzabajev v příštím roce mění působiště. Jeho novým hlavním chlebodárcem bude trenér Peter Schiergen a stáj  Asterblüte v Kolíně nad Rýnem. Oficiálně oblékne kazašský rodák, který s dostihy začínal v České republice, nový dres od února roku 2021.

Excelentní milánský víkend uzařel Ponntos (+ video)

Výborný milánský víkend pro české stáje dnes po včerejším výborném odpoledni na překážkách uzavřelo i jedno rovinové vítězství na dráze v San Siru. Včera se české stáje prosadily ve všech překážkových dostizích programu, přičemž  hlavní překážkový test tamní  podzimní sezóny, Grande Steeple Chase di Milano na 5 kilometrů o 650000 eur,  vyhrál  pro stáj Dr. Charvát a trenéra Pavla Tůmu favorizovaný stříbrný z meranského Gran Premia Northerly Wind pod Janem Faltejskem před váňovským tandemem Notti Magiche a Capivari, čtvrtá zůstala královna wroclawské dráhy Cosmic Magic. Tým trenér  Tůma, žokej Faltejsek uspěl také v proutěných překážkách grupy 2 o 44000 eur  pro tříleté zásluhou Roncala. Corsa siepi dei 4 anni  (gr2,50 050 eur) pro změnu vyhrál pro tým Josefa Váni mladšího  Josef Bartoš s Gangster de Coddes před stájovým kolegou No Pasaran s Janem Kratochvílem, a steeplechase pro čtyřleté (gr.3, 33000 eur)  vyhrál Jan Kratochvíl s Pour Vous et Nous před stájovým kolegou Lordem Dragonem a Avestanem, jehož do Itálie vyslal Greg Wroblewski.

Na vítězství překážkářů dnes v Miláně navázal Ponntos trenéra Miroslava Nieslanika, který pod vedením Milana Zatloukala  vyhrál test dvouletých na 1200 metrů o 19 800 eur a uzavřel tak excelentní české víkendové vystoupení z Lombardie

Tiger Roll opět neuspěl, Čeká ho konec kariéry?

Dvojnásobný hrdina Velké národní Tiger Roll se dnes v Cheltenhamu vrátil na svou oblíbenou krosovou trať, další úspěch na konto si ale nepřipsal a jeho výkon ani trochu nepřipomínal koně, který na stejné trati v rámci Festivalu v minulosti dokázal pravidelně dobíhat na špičce. Dnešní představení Tiger Rolla bylo ale dokonale bez jiskry a liverpoolský hrdina byl v průběhu dostihu zastaven v beznadějné pozici. Nevedlo se ani jeho přemožiteli z letošního Festivalu, francouzský Easysland dokončil v Glenfarclas Cross Country Handicap Chase až čtvrtý, triumf si zapsal Kingswell Theatre, startující jako outsider v kurzu 22:1.

Žokejové ve Francii musí na testy

Francouzské dostihy, které probíhají za zavřenými dveřmi i v současné nepříznivé epidemiologické situaci přistupují k pravidelnému testování jezdců na Covid-19. V desetidenních intervalech budou muset jezdci absolvovat testy, kterými se mají prokazovat autoritám, bez těchto testů nebudou připuštěni ke startu v dostizích. Kromě toho je po žokejích požadováno od 16. Listopadu vyplnit  zdravotní formulář.  Opatření vzniklo v důsledku i negativní publicity, kterou si francouzské dostihy zajistily na letošním Breeders´Cupu.  Před ním byli pozitivně testováni Ioritz Mendizabal (ještě před odletem do USA) a Christophe Soumillon (už v Kentucky), jezdci, kteří původně měli jezdit tři ze čtyř evropských vítězů.  Kromě nich je momentálně ve Francii ze špičky mimo hru po pozitivním testu Cristian Demuro, který má ve Francii stálé působiště.

Wroclaw s jedním českým vítězstvím (+ video)

Jedno vítězství si z dnešního rozlučkového mítinku na wroclawském závodišti přivezli čeští koně. O čestný úspěch se postaral trenér Pavel Poles, žokej Jan Odložil a Nevado, když v ceně o 20000 zlotých pro čtyřleté a starší dominovali o jistých 11 délek. Ve stejném dostihu si překážkovou premiéru odbyl letošní vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka Portorikos a pod P. Složilem mladší zde zůstal pátý, poslední z koní, kteří dostih dokončil. Složil si ovšem v Polsku užil vítězný double na koních místního trenéra Borkowského Minister Wojny a One Way Ticket. Početně bohatá česká účast jinak ve Wroclawi získala „medailové“ umístění jen v úvodním testu programu, který vyhrál Tonerre před Show met he Money trenéra Mimry s Jaroslavem Myškou.

Authentic po triumfu míří do hřebčína

Hrdina Breeders´Cup Classic a pravděpodobný americký Kůň roku 2020 Authentic ukončil kariéru. Hrdina letošního Kentucky Derby po porážce v Preakness Stakes ukončil sezónu skvělým výkonem v Breeders´Cupu. Kůň, který oficiálně startoval v barvách společenství Spendthrift Farm, My RaceHorse Stable, Madaket Stables a Starlight Racing měl při vyhlášení vítězů v Lexingtonu u sebe celkem 51 majitelů, celkem se ale prostřednictvím syndikátů na majitelství Authentica podílelo dokonce 53000 lidí, s kterými se rozloučil nejlepším možným způsobem. Nyní  jako plemeník míří na Spendthrift Farm, kde bude stát vedle svého otce Into Mischief.

Stránky