Zpravodajství ze světa

Enable už je třetím koně světa

Triumf v Ceně vítězného oblouku pomohl svěřenkyni Johna Gosdena Enable na třetí místo aktuálního pořadí World Thoroughbred Rating. Enable, která je dnes jednoznačně nejlepším koněm Evropy, se posunula v ratingu na známku 128. Pořadí dlouhodobě vládne americký Arrogate, který sice v posledních dvou startech prohrál, jeho rating 134 ale nadále stačí na světovou nadvládu. Druhé místo hodnocení patří australské supeklisně Winx se známkou 132.

Winx drží neporazitelnost, vyhrála po 21. v řadě (video)

Pořadové číslo 21 zapsala do své vítězné série australská fenoménka dnešních dnů Winx přípravě na pokus o vítězný hattrick v Cox Plate tentokrát přijela, viděla a zvítězila v Seppelt Turnbull Stakes o půl milionu dolarů. Pod vedením Hugha Bowmana Winx dorazila tentokrát do cíle s převahou šesti a půl délek a nemusela se tedy prát podobně, jako při spektakulárním triumfu v posledním startu. Vítězství Winx bylo celkem čtyřiadvacáté v její kariéře.

Francie chystá krosový "souboj národů"

 Zatímco v Česku se víkendová pozornost soustředí v dostizích jednoznačně do východních Čech, ve Francii chystají na specifickém závodišti Nuillé-sur-Vicoin nový mezinárodní projekt v dostihových cross-country. Dva z tamních vypsaných dostihů se budou konat jako jezdecký souboj tří zemí – Velké Británie, Francie a Německa. Ze všech zemí jsou nominováni dva jezdci – po jednom profesionálovi a jednom amatérovi. Pikantní je, že Německo reprezentuje jako profesionál nám dobře známý Paul Andrew Johnson, který v minulosti získal s českými koňmi řadu úspěchů na dráze v Meranu. Německou nominaci s ním dotváří Sonia Daroszewská, Francouzi nominují tandem Cédric Gabard a Sylvain Dory, a  britský tandem tvoří Will Easterby a Bill Hicks

Chantilly: Enable pokořila i Oblouk

Nejvýznamnější evropský komparační dostih tříletého ročníku se staršími Prix de l'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €), jehož se letos uskutečnil 96. ročník, vzhledem ke stále probíhající rekonstrukci domovského závodiště v Longchamp, podruhé za sebou našel azyl na dráze v Chantilly. V dostihu se suverénním způsobem prosadila tříletá klisna Enable, kterou pro Khalida Abdullaha v Newmarketu připravuje John Gosden, a kterou bezchybně odjel populární Frankie Dettori, jenž v "Oblouku" zaznamenal unikátní pátý triumf.

Chantilly: Úspěšné české odpoledne

Na závodišti v Chantilly severně od Paříže v sobotu odstartoval tradiční mítink, který o den později vyvrcholí 96. ročníkem nejbohatšího evropského dostihu Prix de l'Arc de Triomphe. I letos se v rámci tohoto úvodního dne představila řada v tuzemsku trénovaných koní, konkrétně čtyři a všichni se dokázali umístit na dotovaných příčkách - Donuts Reyor finišoval čtvrtý v handicapu o 70 000 €, Subway Dancer obsadil druhé místo v Gr. 2 Prix Dollar, Trip to Rhodos v hlavním dostihu odpoledne supervytrvalecké Gr. 1 Prix du Cadran získal výborné třetí místo a Wireless uzavřel tabuli v mílové Gr. 2 Prix Daniel Wildenstein.

Dubaj: Plány na World Cup se nemění

Dostihová autorita ve Spojených arabských emirátech potvrdila „jízdní  řád“ tamních dostihového „Karnevalu“ na začátku roku 2018 včetně technikálií vrcholného mítinku dubajského kalendáře, který se bude konat 31. Března 2018.  Dubai World Cup se opět bude konat s dotací deseti milionů dolarů jako druhý nejbohatší dostih světového kalendáře, nemění se ani dotace travnatých testů Dubai Turf a Sheema Classic, které jsou vypsány o  šest milionů dolarů.  V rámci karnevalu došlo k přesunu Singspiel St. a Dubawi St.  z kategorie listed na grupy 3, a Meydan Sprint se posunuje z gruyp 3 na grupu 2

Lukášek s Bush Brave vyhrál i Velkou varšavskou(+ video)

Poté, co v letošním roce vyhrál žokej Tomáš Lukášek ve Varšavě všechny tři dostihy tamní Trojkoruny, dnes potvrdil v sedle Bush Bravea dominanci na polské scéně roku 2017 ve Velké Varšavské. Největší dostih polského podzimu Lukášek vyhrál v sedle trojkorunového hrdiny s převahou třinácti délek a ani tentokrát tedy na 2600 metrů dlouhé trati nenašel Bush Brave sobě rovného soupeře.  Lukášek vyhrál i další z elitních dostihů dnešního  programu ve Varšavě, Nagrodu Mosznej na 1600 metrů, a to po boji o půl délky v sedle Jagienky.  V tomto dostihu solidní třetí místo získal svěřenec Pavla Tůmy Dominique, kterého vedl A Reznikov

Český double v Bratislavě

Tři vrcholy dnešního bratislavského mítinku se vesměs stěhovaly do zahraničí, dvakrát slavily české barvy a jednou se úspěch stěhoval do Rakouska. Ve sprinterské Tatranské ceně totiž Mr Righta porazil rakouský Culdaff a zabránil tak českému vítěznému hattricku. Poté totiž Cenu Whisky na 1800 metrů vyhrála Saša trenéra Tomáše Váni  pod Jaromírem Šafářem  a vrcholm dvouleté sezóny na Slovensku v podobě Karpatské ceny opanoval Red Iudicata pod Jakubem Pavlíčkem. Svěřenec Pavla Tůmy o půldruhé délky udolal dalšího českého zástupce Quintera.

Al Bustan vyhrál meranské Gran Premio

Dostihové Merano dnes zažilo vyvrcholení tamní překážkové sezóny, a triumf v Gran Premio Merano Alto Adige se opět stěhuje do České republiky. Tentokrát se o něj ale nezasloužil tým kolem trenéra Josefa Váni, ale letos snovou sezónu prožívající Al Bustan, jehož Stanislav Popelka chystá pro stáj Lokotrans. Největší italskou steeplechase vyhrál Al Bustan pod vedením žokeje Jana  Faltejska poté, co v rovině udolal francouzského favorita sázkového trhu Marinase. Ten si zajistil druhé místo, jež nakonec jen těsně uhájil před nejlepším příslušníkem kvartetu trenéra Váni, Broughtonem, jehož vedl Josef Váňa mladší. Al Bustan se tak stal prvním koněm, kterému se podařilo vyhrát  největší překážkové dostihy ve Švédsku i v Itálii, a provedl to navíc v průběhu jediné sezóny

Merano: Zásah pro Kifaayu

Pětiletý reprezentant stáje Monte Negro Kifaaya si dnes v Meranu zapsal prozatím největší úspěch kariéry, když triumfoval v hlavním dostihu sobotního programu, Gran Corsa Siepi di Merano. Kifaaya, který loni už v Itálii vyhrál dva grupové testy, se tentokrát postavil proti elitě na proutěných překážkách  a pod vedením Lukáše Matuského ji vyhrál s převahou pěti délek. Svěřenec Radka Holčáka  po méně výrazných jarních výsledcích tedy nyní našel formu, kterou potřeboval, a v dotačních ziscích se v rámci své kariéry posunul přes dva miliony korun.

Stránky