Zpravodajství ze světa

Josephino čtvrtý v Dubaji

Výborná bilance českých účastníků letošního Racing Carnivalu v Dubaji pokračuje. Po úvodním úspěchu Ponntose se tentokrát v akci představil Josephino a i svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové dokončil svůj start „za peníze“.  V dostihu Longines Record Collection na 1400metrů o 75000 dolarů se Josephino pod vedením Francouze Thea Bachelota umístil na velmi solidním čtvrtím místě,  když na vítězného Western Symphony ztratil sedm a čtvrt délky. Reprezentant stáje Jany Dufkové na hluboce nasáklé pískové dráze závodiště Meydan vybojoval 3750 dolarů.

Murzabajev i Bartoš vyhráli grupové dostihy

Po vítězném hattricku na minulém mítinku v Pise se tentokrát musel žokej Josef Bartoš spokojit „jen“ s dvěma vyhranými dostihy z tří překážkových testů.  První grupový test tamní sezóny vyhrál svěenec Josefa Váni mladšího Mauricius, který pod Bartošem s převahou šesti délek vyhrál Premio Gran Corsa Siepi di Pisa o 30000 eur. Pro třetí místo zde navíc doběhl Younes trenéra Zdeňka Seménky před další Váňovou akvizicí Peace Garden. Vítězně pro tandem Bartoš-Váňa skončilo i úvodní Premio Chivas Regal na 3500 metrů zásluhou osmiletého Kapjahr. V Pise vítězně bodovala i stáj Dr.

Flightline Koněm roku, v hodnocení vyrovnal Frankela

Hrdina loňské dostihové sezóny Flightline byl v Londýně vyhlášen nejlepším koněm světa za rok 2022.  Mezinárodní federace dostihových autorit na slavnostní večeru udělala oficiální tečku za minulým rokem potvrzením výsledku,  který si mohli všichni turfmani dát dohromady z hodnocení nejlepších koní světa už v průběhu minulého roku.

Svatý Mořic také s Abrams Creekem

I přes dosavadní pramálo zimní charakter letošní zimy jsou ve Svatém Mořici v plném proudy přípravy na letošní ročník tamních ledových dostihů.  Prozatím v únoru pořadatelé počítají s uspořádáním všech tří plánovaných dostihových dnů a pro letošní Velkou cenu Svatého Mořice na 2000 metrůse jim sešlo 24 přihlášek koní chystaných ve Švýcarsku, Německu, Španělsku a Velké Británii. Jméno českých vyzyvatelů i letos mezi přihlášenými chybí, přesto se ale ve Velké  ceně může objevit starý známý.

Soumillon se po trestu vrací

Christophe Soumillon se po odnětí licence vrací do Francie. Belgický rodák, který loni za nebezpečnou jízdu inkasoval  šedesátidenní odnětí licence a přišel o všechny velké dostihy závěru roku, se objeví v sedle v Chantilly.  První jízdy po návratu do sedla absolvoval Soumillon minulý týden v Jižní Africe, na závodišti Kenilworth ale  v rámci mítinku při tamní King´s Plate se svými koňmi marně  čekal na  první vítězství po dvouměsíční pauze.

Saudi Cup: Dvě česká jména mezi 1400 zájemci

Dvojice potenciálních českých účastníků, to je vizitka přihlášek pro čtvrtý ročník mezinárodního mítinku při Saudi Cupu. Nejbohatší dostih světa koncem února tradičně provází doprovodný program, při kterém mají pořadatelé ambici nalákat velkou mezinárodní konkurenci, a ani letošní edice není výjimkou. Do Rijádu se hlásí koně trénovaní v 2 zemích světa.

Murzabajev v Japonsku pokračuje ve velkém stylu

Skvělým výkonům Bajuržana Murzabajeva při jeho japonském angažmá zdaleka není konec. Kazašský rodák, jehož kariéru žokeje  nastartovaly české dostihy, se  umístil na druhém místě v gr. 3 The Nikkan Kinen na závodišti Chyuko, když vedl Pace Setting pro trenéra Yasudu.  V rámci stejného odpoledne Murzabajev vyhrál jeden z rámcových dostihů v sedle Satono Ramses a v průběžném pořadí japonského šampionátu pro rok 2023 mu aktuálně patří 13. místo s dvěma prvními a pěti druhými místy.

 

Česká výprava dobyla Cagnes-sur-mer

Skvělým způsobem korunovali své počínání v Cagnes-sur-mer čeští zástupci ve finále tamní překážkové zimní série. Žokej Josef Bartoš a trenér Josef Váňa mladší oslavili své dosud největší vítězství na francouzské půdě, když v Grand Prix de la ville  de Nice (gr.3) triumfoval Suroit s převahou čtyř dílek. Suroit tak v průběhu prvních osmi dnů roku 2023 zaznamenal ve Francii dvě vítězství a vydělal přes dva miliony korun, a  skvělým způsobem tak v největším dostihu na skocích v Cagnes-sur-mer  zaskočil za zraněného stájového kolegu Sternkranze.

 

Výborný Ponntos začal v Dubaji třetím místem (+ video)

Skvělou premiéru na závodišti Meydan má za sebou nejlepší český kůň roku 2022 Ponntos. V prvním dni dubajského dostihového karnevalu nastoupil Ponntos ve Spojených arabských emirátech do dostihu rtijaal Dubai Dash Presented by Zabeel Feed na 1000 metrů o 100 000 dolarů a pod žokejem Fresuem získal výborné třetí místo, když jej za sebou nechali jen dva reprezentantu domácí stáje Godolphin Lazuli a Man of Promise . Zbylých 13 soupeřů se svěřenci Miroslava Nieslanika ale dívalo na záda a tříkrálový svátek tak dnes přinesl prozatím největší český úspěch na prestižní dráze ve Spojených arabských emirátech.

Ponntos ve dvacátém životním startu posunul své vydělané dotace nad dva a půl milionu korun a naznačil, že ani mezi elitní společnosti v Emirátech nebude do počtu přesto, že do dnešního dostihu šel u britských bookmakerů s kurzem kolem 40:1. Po tradičním aktivním průběhu se ale ukázalo, že s výjimkou godolphinských zástupců nikdo další na českého vyslance neměl. Reprezentant stáje Evy Nieslanikové tedy začal letošní kampaň nad očekávání skvěle 

Stránky