Tisková zpráva DS Pardubice: Na startu Velké bude 15 koní

Na startu 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bude patnáct koní

 

Pardubice/Praha, 30. září 2022 - Jen hodinu po uzávěrce startovních listin se v Praze uskutečnilo slavnostní losování startovních čísel pro letošní ročník Velké pardubické. Na jejím startu by mělo být 15 koní z České a Slovenské republiky. Startovní čísla jim z osudí vytáhl trojnásobný vítěz Velké pardubické, čtyřnásobný vítěz Gran Premio Merano Josef Bartoš. Toho diváci uvidí v sedle devítiletého hnědáka stáje Scuderia Aichner Bruch Royala, kterého připravuje trenér Josef Váňa ml.

 

Josef Bartoš jako první z osudí vylosoval číslo tři. To ponese druhý nejstarší ve startovním poli 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, dvanáctiletý svěřenec trenéra Stanislava Popelky Stretton. V jeho sedle bude žokej Thomas Garner, který z minulých sezon už pardubickou dráhu zná. Trenér Popelka do dostihu posílá trojici koní. Kromě Strettona to je ještě Lombargini (ž. Jan Odložil) s číslem 12 a také vítěz závěrečné kvalifikace Imphal s číslem 4. Do jeho sedla trenér angažoval žokeje Jaroslava Myšku, pro kterého to bude jubilejní dvacátá Velká pardubická.

Možná šťastnou třináctku přisoudil los slovenskému účastníkovi, jedenáctiletému bělouši Starovi. V jeho sedle bude jeho trenér, žokej Jaroslav Brečka. Dnes šestapadesátiletý žokej ve Velké pardubické zvítězil přesně před třiceti lety v sedle Quirinuse.

Posledním číslem v osudí byla jednička. Tu ponese nejstarší kůň v poli, vítěz z roku 2017 No Time To Lose (ž. Ondřej Velek). Je jedním ze dvou svěřenců Josefa Váni staršího. Jeho druhý startující kůň je Dusigrosz s číslem 9, v jehož sedle bude žokej Marek Stromský. Trenér Luboš Urbánek do sedla Mr Spexe angažoval žokeje Lukáše Matuského, který střídá zraněného Jana Kratochvíla. Mr Spex ponese startovní číslo 7. Obhájce loňského vítězství Talent trenérky Hany Kabelkové bude mít čtrnáctku.

„Patnáct koní na startu je optimální startovní pole. Byl by rád, kdyby patnáct koní bylo i v cíli. Věřím, že můj Brunch Royal tohle pole zpestří. Ale jako černého koně bych viděl Mr Spexe,“ komentoval startovní listinu žokej Josef Bartoš. Ve hře čísel ale šestce žádný význam nedává. „Šestka pro mě v životě zatím nic neznamená. Ale může se to změnit,“ připustil.

 

V rámci tiskové konference, která losování startovních čísel doprovázela, si její hosté také tipovali vítěze. Prezident Jockey Clubu ČR Josef Bečvář svého favorita vidí v Playerovi, generální ředitel Tipsport holdingu má svůj osobní tip Bruch Royal. Obchodní ředitel titulárního partnera, Slavia pojišťovny, Karel Bezděka se přiklonil k Imphalovi – stejně jako ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller. „Nebudu tipovat, ale mám přání. Přál bych vítězství člověku, který je ohromně pracovitý, poctivý, ve Velké pardubické obsadil snad všechny dotované příčky – je to vítězství mu schází. Tím člověkem je Jaroslav Myška.“ Předseda představenstva Dostihového spolku Petr Kvaš sází na slovenského Stara. „Má třináctku, navíc je to bílý kůň,“ řekl v narážce na znak města Pardubice Petr Kvaš.

 

 

STARTOVNÍ LISTINA 132. VELKÉ PARDUBICKÉ SE SLAVIA POJIŠŤOVNOU

 

1

NO TIME TO LOSE(GB), 13 

ž. Ondřej Velek

Paragan Horseboxes s.r.o.

2

ARGANO, 8

ž. Martin Liška

Marek Šimák

3

STRETTON, 12

ž. Thomas Garner

Nýznerov

4

IMPHAL(POL), 9 

ž. Jaroslav Myška

Quartis-Zámecký Vrch

5

KAISERWALZER(GER), 9

am. Patrick Mullins

DS Millennium (SVK)

6

BRUNCH ROYAL(FR), 9 

ž. Josef Bartoš

Scuderia Aichner SRL

7

MR SPEX(GER), 8

ž. Lukáš Matuský

Lokotrans

8

CHICNAME DE COTTE(FR), 10 

ž. Ludovic Solignac

Quartis-Zámecký Vrch

9

DUSIGROSZ(FR), 9 

ž. Marek Stromský

Joly

10

DULCAR DE SIVOLA(FR), 9

Josef Borč

DiJana Dobšice

11

SACAMIRO, 9

Jakub Kocman

Jezdecký oddíl Beňov

12

LOMBARGINI(GER)*, 11

ž. Jan Odložil

EŽ Praha a.s.

13

STAR(GER), 11

ž. Jaroslav Brečka

MPL Racing (SVK)

14

TALENT, 11

ž. Pavel Složil ml.

DS Kabelkovi

15

PLAYER, 10

ž. Marcel Novák

Nýznerov