Tisková zpráva DS Pardubice: Do kvalifikace míří i vítěz Velké Mr Spex

Do úvodní kvalifikace míří vítěz Velké Mr Spex

 

Pardubice, 17. května 2023 - Pouhých dvanáct dní po předchozím pardubickém dostihovém dnu mohou diváci znovu zavítat na východočeské závodiště. V sobotu 20. května totiž odstartuje seriál kvalifikačních dostihů pro Velkou pardubickou. První kvalifikace bývá pravidelně kvalitně obsazena. Vždyť od roku 2017 platí, že v ní vždy startoval budoucí vítěz Velké pardubické. Pokračování této série by nebylo překvapením, protože letos míří na start hned několik elitních krosařů.  

 

Z jedenáctky účastníků Ceny města Pardubic – I. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou si na prvním místě zaslouží jmenovat Mr Spex. Svěřenec Luboše Urbánka je totiž vítězem loňské Velké pardubické, v níž o rok dříve obsadil třetí místo. O jeho kvalitách tedy netřeba pochybovat, ale přeci jen vstupy do sezóny mívá vlažnější. První kvalifikace se totiž zúčastnil i v přechozích dvou letech, přičemž obsadil sedmé a osmé místo. V dostihu ho teprve podruhé povede úřadující překážkový šampión Jan Odložil.

Výraznou pozornost poutá také Evžen, který loňskou sezónu pro zranění vynechal. V přechozích letech ovšem svěřenec Štěpánky Myškové posbíral řadu úspěchů. Vždyť třikrát zvítězil na mítinku Velké pardubické. Předloni pak poprvé zamířil do našeho nejbohatšího dostihu a po boji skončil druhý. V jeho sedle nemůže chybět manžel trenérky Jaroslav.

Medailistou z Velké pardubické je rovněž Player (ž. Novák). Svěřenec Lenky Kvapilové v ní totiž v roce 2020 skončil druhý. Dobře si vedl rovněž loni, kdy ovládl srpnovou kvalifikaci a ve vrcholu sezóny obsadil čtvrtou příčku. Hned za ním se tehdy do cíle dostal ve Velké pardubické debutující Argano. Ten pod svým trenérem Martinem Liškou už absolvoval letošní premiéru. V lysolabské Prvomájové steeplechase mu jeho tradičně silná koncovka zajistila třetí příčku. Stanislavem Popelkou připravovaný Lombargini (ž. Faltejsek) v loňské Velké pardubické z šestého místa ztrácel výrazněji, ovšem předloni zazářil vítězstvím v srpnové kvalifikaci.

Do pořadí na předních místech se bude snažit promluvit i dvojice sedmiletých koní. Zvlášť Josefem Váňou starším připravovaný Chelmsford (ž. Kratochvíl) platí za velký talent, když po dvou vítězstvích na mítinku Velké pardubické loni jen o hlavu prohrál v Ceně Labe. Kvalifikaci si každopádně vyzkouší poprvé. To Godfrey (Vyhnálek) už startoval v loňské závěrečné kvalifikaci, ale ta pro něj v podstatě skončila zastavením na malých zahrádkách. Na mítinku Velké pardubické ovšem svěřenec Dalibora Töröka složil reparát vítězstvím v trojkovém handicapu.

Zbylá čtveřice může především překvapit. Slovenský Kaiserwalzer nicméně předloni zvítězil v poslední kvalifikaci. V dostihu ho po bezmála dvouleté pauze povede sám trenér Jaroslav Brečka. Od našich východních sousedů přicestuje také Paris Eiffel (ž. Cagáň). Ten už letos zvítězil v Šuranech, ale v Pardubicích se mu tolik nedaří. Dulcar de Sivola (Borč) se už čtyřikrát dostal do cíle Velké pardubické, přičemž loni své maximum vylepšil sedmým místem. String (ž. Stromský) sbíral úspěchy v menších krosech. Loňskou sezónu vynechal a při vstupu do té letošní na své nejlepší výkony nenavázal.

 

Z rámcových dostihů největší pozornost zasluhuje Cena společnosti Tipsport. V ní se totiž letos poprvé utká elita specialistů na krátké krosy, přičemž na start míří všichni medailisté z loňského Poplerova memoriálu. Jeho vítěz Lianel (ž. Myška) navíc v tomto dostihu triumfoval před rokem. V říjnu na něj každopádně mnoho neztráceli slovenský Mr Zuru (ž. Odložil), který s krosy začal teprve loni, ani stálice mezi „sprinterkou“ elitou Medic (ž. Novák).

 

Zajímavou podávanou slibují rovněž startovní listiny dalších čtyř krosů i jediná klasická steeplechase. V Cena Služeb města Pardubic (III. kat., 3500 m) se totiž diváci mohou těšit na soubor dvojice Hola Que Tal (ž. Myška) – Naarden (ž. Kratochvíl), tedy koní, kteří už letos získali v Pardubicích suverénní vítězství.

 

První dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14 hodin.

(jf)