Velká Pardubická 2013 aneb jezdecká ruleta a Váňova předvolební kampaň

Už od pátku se toužebně obracejí oči těch, které čeká Velká, k nebi. Ale Boha nehledají, jejich přání je mnohem, mnohem přízemnější, a to ať zaprší, či nezaprší - kvalita a pružnost dráhy může totiž hrát pro některé z koní dost zásadní roli.

Hlavní favoritkou je loňská blesková střela Orphee des Blins se svým stálým žokejem. Loni se její náskok zdál neudržitelný, a přece tratí prolétla hladce, rychlostí rakety. Je jasné, že letos bude nejhlídanějším koněm ze strany soupeřů a hitem sázkařů, kterým její kurz rozhodně moc zlatek nepřidá.


Ke změnám ve startovní listině dochází i v průběhu dostihového odpoledne a začíná být velmi zajímavé, jak bude startovni listina vypadat těsně před startem: protože se na start nepostaví Broker, míří jeho žokej Thomas Boyer do sedla valacha Speranzy, a Pavel Kašný se tak ocitá v roli diváka. Také Josef Sovka nebude kvůli zranění v sedle Al Jaze, místo něj je angažován Michal Köhl. A hup, ruleta se otáčí dál... Sesazený Pavel Kašný nakonec usedne do sedla Status Quo a nahradí smolaře Marka Stromského, jenž si zlomil klíční kost.


Přenos České televize nabízí zajímavé záběry z výšky, které dodávají další rozměr. Občas sice nastane „zvukový chaos“, upřít se však nedá výrazně lepší grafika informačních panelů. Snad jen kdyby přenos tak často nerušila trochu amatérská reklama..., ale inu kdo platí...


Ti, kteří nesledovali televizi, měli možnost číst online blog Martina Cápa na http://sport.aktualne.centrum.cz. Ten popisoval nejen klasicky dění, ale i velmi vtipně atmosféru mezi diváky a rozšířil celkové možnosti sledování dění na závodišti, protože online přenos na internetu neprobíhal bez komplikací.


Vraťme se ale k dojmům ze samotného dostihu. Rychlý a hladký start. Na Malé vodě padá britský Mount Sion, vedený Richardem McLernonem a dohlášený Al Jaz s Michalem Köhlem. Od počátku je ve vedení Orphee des Blins s Janem Faltejskem. Tato dvojice vypadá velmi sehraně a v klidu, i když tempo dostihu je dost rychlé. Taxis je famózní a dokonalý. Celé pole jde bez problému, a na to je moc pěkné podívání. Popkovický skok sráží naděje Cantridary a devatenáctiletého velmi diskutovaného amatéra Freddieho Mitchella. Na stejném skoku končí Speranza a Thomas Boyer, stejně jako Budapest s Váňou mladším. Rychlík jménem Orphee des Blins se ale řítí dál. Na Francouzském skoku končí naděje Tomise a Ondřeje Velka a také britského Freneys Wella s Martinem Jamesem Ferrisem. Orphee si v poklidu cválá dál a držet krok se snaží jen Tropic de Brion, Trezor a Kasim. Anglický skok pohřbívá šance nejzkušenějšího zahraničního koně Shalimara Fromentro. Drop je konečnou pro dalšího cizince Zest For Life, kterému ani zkušenosti z Cheltenhamu nestačí na Velkou pardubickou. Při jednom z výběhu na oranici končí i Pavel Kašný se Status Quo. A do cíle se nakonec nedostane ani Trezor, když nešťastně padá na Havlově skoku.


K cíli se už ale řítí s náskokem Orphee des Blins, která suverénně zvládá obhajobu loňského vítězství. S velkým odstupem za ní se bojuje o druhé a další místa - poslední proutěnka: a Tiumen s Josefem Váňou padá. Co z toho, že pád způsobil volný kůň. Situace dostává nový lidský rozměr. Josef Váňa, který se vydává na pěší pochod k cíli, zvedá tribuny, a ty mu aplaudují. Možná jen mě, ale možná i další, proto poté vadí prohlášení (a přihlášení se) k reklamní kampani jistého politika.


Dramatické situace, pády, volní koně, zranění jezdci i koně, o to vše nebyla nouze v rámci programu 123. Velké pardubické.


A jak to celé dopadlo? To asi už víte, stačí možná zmínit, že do cíle se dostalo pouhých šest koní. Letošní Velká byla ve znamení Orphee des Blins, která cílem doslova proletěla a nezadýchal se ani její žokej Jan Faltejsek. Nová éra přichází a nese jméno této francouzské klisny...


Helena Burcal