Informace JC o stanoviscích RK k návrhům termínové listiny 2015

Nedávno byl zveřejněn návrh termínové listiny 2015 , který byl vypracován pořadateli a o stanovisko Rovinové komise JC ČR k tomuto návrhu a jiným změnám propozic jsme požádali předsedu komise  RNDr. Jana Schulmanna:

Rovinová komise dlouhodobě kritizuje termínovou listinu v podobě, ve které například byla realizována v tomto roce, to jest s mnoha dírami v letních měsících, kdy řada koní nemá možnost uplatnění a naopak jindy s přetlakem mítinků, které si navzájem konkurují. Naším cílem je kontinuální rovinový provoz na závodištích kategorie A, paralelně doplněný dostihovými dny na B a C závodištích, který termíny nekoliduje s pardubickými překážkovými dny a ani si jednotlivá závodiště nekonkurují tentýž den navzájem.   Takové řešení je možné aniž by vyžadovalo jakékoliv navýšení finančních prostředků. Z toho vychází návrh termínové listiny 2015, vypracovaný rovinovou komisí (oba návrhy najdete zde). Myslím, že na první pohled je kvalitativní rozdíl obou návrhů zjevný, návrh rovinové komise přináší mnohem lepší návaznost dostihů I. kategorie ve všech distančních specializacích a také potřebnou kontinuitu i pokrytí distanční škály ve všech ostatních kategoriích. Realizace by samozřejmě vyžadovala především aktivní spolupráci pořadatelů v Mostě a Karlových Varech, kteří doposud chápou své dostihové dny izolovaně a nikoliv jako součást systému a nejsou potřebným změnám nakloněni. Současně JC ČR teprve hledá možné prostředky, kterými by pořadatele k lepší spolupráci motivoval. Návrh pořadatelů se drží v podstatě termínové listiny 2014, se všemi jejími nedostatky a díry v letních měsících pořadatelé navrhují překlenout sérií mítinků v Lysé a Slušovicích, kde by hlavní dostih byl II. kategorie. Rovinová komise se domnívá, že závodiště Lysá a Slušovice nemají pro takovou roli potřebné zázemí a také, že na připravenosti dráhy by bylo v obou případech nutné zapracovat. Navíc slušovický pořadatel až doposud vypisoval z finančních důvodů mítinky na poslední chvíli anebo je naopak dokonce rušil, takže by mohl představovat v systému poměrně nejistý element. Zásadní výhradu má rovinová komise k přesunu termínu Frankenbergerova memoriálu o týden blíže k Červnové ceně, který učinil letos mostecký pořadatel. Tlak na tříleté před Derby je velký a běhat Frankenbergera 14 dnů před Červnovou a pak za tři týdny Derby je nepochybně termínově zcela špatně.

Pokud se týká změn propozic, tak komentář zaslouží zkrácení Velké ceny Pardubic na 2500m. Až doposud byla posledním dostihem pro 2400m elitu Cena Turfu v polovině září a pak do konce sezóny nic, zato jsme měli v říjnu dva nadprůměrně dotované dostihy na 2950 a 3200m rychle za sebou, aniž bychom měli odpovídající dostatek tak extrémně vytrvalých a kvalitních koní. Situace se vyhrotila tím, že pražský pořadatel zkrátil o týden sezónu, aby se vyhnul možnému rušení Ceny prezidenta kvůli nepřízni počasí a tak oba dlouhé dostihy dělilo pouhých 14 dnů. V roce 2013 absolvovali oba tyto dostihy pouze čtyři koně a tři z nich se letos na dráze objevili jen minimálně a bez pozitivního výsledku.  Po diskusi s oběma dotčenými pořadateli jsme společně došli k názoru, že zkrácení pardubického dostihu je v dané termínové situaci nejlepším možným řešením, vytváří chybějící vrchol pro 1 ½ mílové specialisty a ultra vytrvalcům rozhodně nic neubírá na možnosti seberealizace.  

V komentáři k návrhu termínové listiny 2015 se předseda Rovinové komise JC ČR RNDr. Jan Schulmann zmínil o hledání prostředků, které by motivovaly pořadatele k lepší spolupráci. 

 Jistě není žádným tajemstvím ani překvapením, že řada pořadatelů řeší finanční problémy a že cesta ke zkvalitnění našeho dostihového provozu vede pouze přes zajištění nových finančních zdrojů. Ostatně to je obsahem programového prohlášení nového vedení JC ČR. Rovinová komise se domnívá, že hledání nových zdrojů chvíli potrvá a že potřebné změny například v termínové listině, je třeba provést čím dříve tím lépe. Máme za sebou určitou zkušenost z povodní roku 2002, kdy byl založen krizový fond, do kterého majitelé odváděli 5% z výher a tento fond opravdu pomohl k udržení maximální možné míry dostihového provozu i za velmi obtížné situace. Zastával jsem tehdy stanovisko, že v nějaké přijatelné míře by měl být fond zachován a vytvářet rezervu JC ČR na zlé časy, ale k tomu nedošlo. Rovinová komise navrhuje takový fond dočasně obnovit, například zatím na rok 2015 s tím, že by se na jeho naplnění podíleli rovným dílem majitelé a pořadatelé, například tak, že by do něj majitelé odváděli opět 5% z výher a pořadatelé část příjmu z přihlášek a OSK, například z běžných 5% z ceny dostihu za přihlášku a OSK u každého koně by si ponechali 4,5% a 0,5% odvedli do fondu. Takový fond by představoval 4,5 – 5,0 mil Kč/rok  a to je částka, se kterou lze pracovat nejenom na optimalizaci termínové listiny.

 

 

 

RNDr. Jan Schulmann