Zpráva JCČR: Zajímavé zkušenosti pro české dostihy

Zajímavé zkušenosti pro české dostihy

Počet startů v Česku připravovaných koní v zahraničí stoupá, navíc nežijeme v izolaci, už čtvrt století můžeme využívat otevřených hranic. Zajímavou inspirací pro nás mohou být zkušenosti kolegů ze zahraničí, jen je dokázat správně transformovat do českých podmínek. Mezinárodní konference dostihových autorit IFHA (International Conference of Horseracing Authorities) je každoroční příležitostí nejen k získání zkušeností, výměně názorů, ale také prezentaci českého turfu ve světě. 

Den po letošní Prix de l’Arc de Triomphe (v pondělí 6. října 2014) se v Paříži, v sídle francouzské dostihové autority, France Galop, konala již 48. Mezinárodní konference dostihových autorit za účasti 49 zemí z celého světa. Českou republiku reprezentovali prezident Jockey Clubu ČR ČR Jiří Charvát a sekretář Jockey Clubu ČR Martina Krejčí. Poprvé se zástupci dostihových autorit sešli v Paříži v roce 1967 a od té doby se setkávají pravidelně každý podzim. Letos se nejprestižnější světové dostihové setkání konalo pod vedením šéfa Mezinárodní federace dostihových autorit IFHA Louise Romaneta. 

Kromě profesních záležitostí, probíhaly také atraktivní prezentace zahraničních přednášejících, někteří se ani nepohybují v dostihovém prostředí, ale jejich zkušenosti a praktické rady jsou inspirující nejen v dostihově vyspělých zemích. Čeští vyslanci ocenili především příspěvky Doruma Haralda z norské sázkové společnosti TOTO a Park Yang-Tae z Jižní Korey. Nejen politikou, ale také dostihovým sportem v současné době hýbou sociální sítě nebo média, a tak jedna sekce byla vyhrazena právě „Strategii sociálních médií“, kde prezentovali velice zajímavé příspěvky David Sternberg z fotbalové „továrny“ Manchester United a Wolfgang Breyer z BMW. Oba představili marketingové nástroje těchto firem a naznačili jejich využití v dostihovém prostředí. Marketingové zkušenosti mají postavené na historii firem, úspěších, fanouškovské základně, sociálních médiích, kvalitních webových stránkách a dalších atributech, u nás spíše podceňovaných. 

„Našim úkolem je oslovit některé přednášející, abychom od nich mohli čerpat zkušenosti a potřebné informace pro měnící se české dostihy,“ doplnil po návratu z francouzské metropole prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát. 

Závěr konference proběhl ve slavnostním hávu v historické budově francouzského Jockey clubu, kde přijímala gratulace ke druhému vítězství v „Oblouku“ paní Christiane „Criquette“ Head-Maarek s rodinou. O den dříve jí připravovaná Treve se stala teprve sedmým koněm historii, který dokázal zopakovat triumf v neprestižnějším kontinentálním dostihu na 2400 metrů. 

Pokud si chcete prohlédnout atmosféru a zajímavé příspěvky ze 48. Mezinárodní konference dostihových autorit, videa jsou k dispozici na stránkách Mezinárodní federace dostihových autorit www.ifhaonline.org. K dispozici jsou záznamy nejen z letošního roku, ale také let 2012 a 2013, včetně zkratek z několika ročníků předchozích.

Petr Malík

Poznámka na závěr prezidenta Jockey Clubu ČR

Z tohoto setkání jsem si odnesl pár závěrů: 

1. V dostihovém světě nás nikdo nezná. A to ani jako zemi, ani nikoho osobně. 

2. Třebaže v hospodářském světě došlo v chápání našeho regionu k určitému posunu, zde stále platí teritoriální označení „Ostblock“. Jedinou osobou z našeho regionu, která má využitelné osobní kontakty je JUDr. Marián Šurda. 

3. Máme-li se jako členský Turf formálně emancipovat, pak vedle budování osobních vztahů musíme vyhrávat rovinové black-type dostihy. Překážky jsou mimo rozlišovací schopnost čelních funkcionářů. 

JUDr. Ing. Jiří Charvát