Oaks – v hlavní roli klobouky

Tak tu máme zase po roce Oaks a já byla opět oslovena, zda bych nenapsala pár řádků o kloboucích pro tuto akci. Z minulého článku víte, jaký klobouk na dostihy si máte vzít, ale víte také, jak vlastně klobouky vznikly a v kterém období to byl doplněk, bez kterého nemohla žena ani muž na ulici? Pojďte si semnou něco málo o kloboucích přečíst.

Klobouk je doložen již na vyobrazeních ze starověké Mezopotámie a Řecka. V Evropě se klobouky hromadně začaly znovu užívat až od 15. století. Klobouk byzantského císaře, římských císařů Zikmunda Lucemburského nebo Rudolfa II. při některých příležitostech nahrazoval panovnickou korunu, stejně jako knížecí klobouk (tzv. Herzogshut) rakouských knížat. Významnými obdobími rozvoje klobouků byly renesance, baroko a historické styly oblékání v 19. století. Klobouky byly a jsou často odznakem důstojenství (panovníků, církevních představitelů), úřadu nebo povolání, byly a dodnes jsou také součástí některých uniforem a livrejů. V minulosti byly klobouky vždy odznakem svobodného člověka, atributem společenského postavení nositele či nositelky a nebylo myslitelné vyjít na ulici prostovlasý/á.

V současnosti je nošení klobouků spíše příležitostné, z praktických důvodů se největší oblibě těší klobouky sluneční. U mužů bývá tradiční typ městského klobouku chápán jako módní prvek nebo určitá extravagance. Ženy většinou užívají klobouky při významných společenských událostech, například bílý klobouk se závojem jako svatební, nebo černý klobouk se závojem jako smuteční. Je slušností pro muže i ženy brát si klobouky na určité události, např. na dostizích se stále nosí pánský klobouk "trilby".

Co se týká současnosti a nošení pokrývek hlavy na společenské události, tak v tomto vynikají hlavně ženy. Velice si oblíbily fascinátory, které nabízejí velkou škálu možností jak zaujmout. Dnes jsou již k sehnání i tematické, které si můžete nechat vyrobit na zakázku.  Pokud zvolíte výraznou až extravagantní pokrývku hlavy, stačí pak už jen jednoduché šaty či kalhotový kostýmek. Nechtěla bych opomenout ani muže, ale ty dnešní na pokrývky hlavy moc nejsou a tak nám nezbývá nic jiného než se kochat gentlemany třeba z Ascotu.

Teď jen zlehka odbočím, při psaní tohoto článku jsem si vzpomněla na můj hodně oblíbený film Alenka v říši divů s  Johnny Deppem, který hrál ve filmu kloboučníka. V jedné scéně, vyrábí pro zlou srdcovou královnu různé klobouky a to je panečku podívaná. Třeba právě jím se můžete inspirovat až budete vytvářet svou kloboukovou variaci do sobotní soutěže v rámci Oaks.

Přeji Vám hezký zážitek a předem gratuluji výherkyni soutěže o nejzajímavější pokrývku hlavy.

Jana Rumerskirch Šafaříková - Váš průvodce při nákupech