Dostihový infoservis Conseq Parku

III. den metropolitní sezóny: Dostihový den českých lídrů – XVI. British Racing Green Day
Tradiční akcí prvního měsíce sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle je British Racing Green Day, jehož již šestnáctý ročník se koná tuto neděli. Vrcholy programu budou Cena Vodafone & Ocenění českých lídrů (28. Memoriál prof. Václava Michala, I. k., 1400 m, 135 tis. Kč), v níž proti sedmi soupeřům zahájí sezónu loňský juniorský šampión Zock, a Cena Rigips (12. Memoriál Jaroslava Maška, II. k., 1400 m, 100 tis. Kč), mezi jejímiž devíti staršími aktéry se Master of Gold pokusí zopakovat triumf z Gomba handicapu. Celkem se uskuteční osm dostihů, nominováno je 88 koní a 24 jezdců. Úvodní dostih startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin.
Zock a sedm vyzyvatelů
 Na start Ceny Vodafone & Ocenění českých lídrů se postaví osm tříletých hřebců, aspirujících na úspěšnou účast v klasické Velké jarní ceně, která se v Conseq Parku poběží za tři týdny. Největší pozornost poutá držitel titulu Nejlepší dvouletý hřebec Zock (ž. Zatloukal, tr. Blažková, stáj Joly), který ve všech šesti dosavadních startech skončil „na stupních vítězů“, přičemž v Praze vyhrál květnový debut (foto) i červnovou Simsonovu cenu a na konci sezóny se pak naplno prosadil v mostecké Ceně zimního favorita. 
 elmi respektovaným vyzyvatelem bude Gold Evasive (ž. Foret), jenž v zářijovém Gerschově memoriálu před ním obsadil druhou příčku a jehož tým (tr. Török, DS Pegas) vstoupil do sezóny triumfy v Deylově memoriálu a ve Francii. Naopak za pozdějším juniorským šampiónem v podzimních vrcholech finišovali Duke of Darhorse (ž. Murzabajev, tr. Haris, DAR, čtvrtý v Ceně zimního favorita), Mamadysh (ž. Koplík, tr. Šavujev, Valentin Bukhtoyarov, pátý v Gerschově memoriálu) a Landaron (ž. Chaloupka, tr. Juránek, Rabbit Trhový Štěpánov, šestý v Gerschově memoriálu).
 Stájový kolega posledně jmenovaného Riverton (ž. Šafář) pak v říjnu zamířil do Pražského zimního favorita, kde skončil třetí a předčil jednoho z nedělních soupeřů. Tím byl tehdy šestý Darien (ž. Rája, tr. Bartoš, Licehamr-Bartoš), mající už za sebou vítězný sezónní vstup z první pražské dubnové neděle. Sestavu hlavního dostihu pak doplňuje zatím pouze jednou vyběhnuvší Adamant Rock (ž. Verner, tr. Kabelková, Epicos).
 Ze zúčastněných jezdců již Memoriál prof. Michala vyhráli Petr Foret a Radek Koplík třikrát (rekord drží Ferdinand Minařík st. a Vlastimil Smolík s čtyřmi zásahy), Jan Rája, Bauyržan Murzabajev a Jan Verner jednou; z trenérů Arslangirij Šavujev a Petr Juránek jednou; ze stájí pak Rabbit Trhový Štěpánov třikrát a DS Pegas dvakrát.
________________________________________
Prof. Václav Michal byl v oboru chovu anglického plnokrevníka kapacitou evropského formátu. V mládí čerpal zkušenosti v hřebčíně svého strýce, velmi úspěšného chovatele Bedřicha Wagnera, jezdecký kurz pak absolvoval mj. u legendárních armádních jezdců kpt. Poplera či plk. Otta. Již v necelých čtyřiceti letech se stal ředitelem napajedelského hřebčína, po druhé světové válce byl jmenován vedoucím odboru chovu koní na ministerstvu zemědělství. Spoluzakládal mezinárodní kongres pro chov koní, přednášel na vysoké škole, byl autorem mnoha vysoce ceněných odborných prací. Zemřel 24. října 1989.

Master of Gold pro další zlato?
 
Vyhrát v jednom roce Gomba handicap i Memoriál Jaroslava Maška (resp. předchozí Dubnovou cenu) se dosud podařilo pouze Djiboutimu před dvanácti lety, v letošní Ceně Rigips jej může napodobit šestiletý valach stáje TVD, a. s. Master of Gold, který se před třemi týdny v tradičním vrcholu otevření sezóny prosadil jistě o bezmála dvě délky (foto). Svěřence Grega Wroblewskiho tehdy jej vedl trojnásobný polský šampión Szczepan Mazur, nyní jej vystřídá trojnásobný český šampión Bauyržan Murzabajev, jenž minulou neděli vyhrál tři dostihy v Berlíně.
 
I v tomto bodu nedělního programu ale má silné zastoupení stáj Joly, kterou zde reprezentují vítězka Svatováclavské ceny a pátá z Gomba handicapu Anitschka (ž. Rája, tr. Šatra) a nečekaný vítěz loňského ročníku Nyani Tomba (ž. Zatloukal, tr. Blažková).
 
Další dvojici, tentokrát tréninkových, kolegů tvoří premiant předloňské Ceny Jezdectví, jemuž minulý rok úplně nevyšel, Dashing Home (ž. Koplík, tr. Šavujev, Ramzan Kadyrov) a převážně ve Francii, kde se vloni dvakrát umístil, startující Bahama Pa Pa (ž. Šafář, Valentin Bukhtoyarov).
 
Navzdory své bílé barvě by černým koněm dostihu mohl být Sign of the Zodiac (ž. Vokálková, tr. F. Holčák Ray Racing), jehož forma sice pravidelně kulminuje na podzim, kdy finišoval třetí v obou dosavadních ročnících EJC Million, nicméně i v úvodech předešlých sezón již posbíral několik hodnotných umístění.
 
Po zimě poprvé se na dráze objeví sériový handicapový vítěz Sheik Yerbouti (ž. Foret, tr. Drlík, Stáj Elšika), zatímco prominent srpnové Velké ceny BBAG Jarahi (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, Lokotrans) nastoupí čtrnáct dní po osmé příčce z Velké dubnové ceny a druhá klisna v poli Celine My Heart (ž. Korečková, tr. Syslová, Jezdecké potřeby Ostrava) do Prahy znovu přicestuje dva týdny po dosažení premiérového životního vítězství na scéně trojkové sprinterské ceny.
 
Ze zúčastněných jezdců již Memoriál Jaroslava Maška vyhráli Jiří Chaloupka, Radek Koplík, Bauyržan Murzabajev, Jan Rája a Petr Foret jednou; z trenérů Tomáš Šatra dvakrát, Helena Blažková, František Holčák a Greg Wroblewski jednou; ze stájí Joly jednou.
________________________________________
Jaroslav Mašek byl jednou z nejvýraznějších postav našeho poválečného dostihového sportu. Coby žokej vyhrál celkem 126 dostihů a získal šest klasických vítězství. Čs. derby vyhrál v roce 1954 v sedle znamenitého Symbola, s nímž toho roku opanoval i ostatní dva dostihy klasické Trojkoruny. Velkých úspěchů pak dosáhl jako trenér. Natrénoval šest vítězů Čs. derby, jeho svěřenci obsadili zcela unikátně první tři místa v Čs. derby 1973 a v letech 1973 - 1976 vyhráli nejvýznamnější dostih roku čtyřikrát za sebou. V péči měl také skvělou Redaktu, jež se jako starší výrazně prosadila v SRN. Zemřel 6. února 2006.