Tisková zpráva Agrofert Parku - Ve Stříbrné trofeji kvalita nechybí

Ve Stříbrné trofeji kvalita nechybí

Pardubice, 26. července 2017 - Po třech letech se v Pardubicích opět uskuteční letní dostihy. Při pohledu do historie je ale zřejmé, že červencové dostihy ke zdejší dráze patří. Například před třiceti lety se běhalo v sobotu 25. července a vrcholem programu byl kros na 5500 metrů. V sobotu 29. července 2017 bude upřena pozornost na klasickou steeplechase, Stříbrnou trofej na 4400 metrů. Tento dostih se konal v minulosti v rámci „velkopardubického víkendu“, ale vzhledem k tomu, že se letos krátce po Velké pardubické běží v Praze další významná klasická steeplechase, byla trofej přesunuta na červenec.

Letošní Stříbrnou trofej můžeme brát také jako revanš za Zlatý pohár, který byl na programu druhou červnovou sobotu a stylem start-cíl se prosadil osmiletý Dangerous Gleam, svěřenec Stanislava Popelky v sedle s Josefem Bartošem. Dangerous Gleam bude na startu opět a bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří získat pardubický klasický double. Josefa Bartoše, který má pracovní povinnosti v Itálii, nahradí v sedle žokej Jaroslav Myška. Pravidelní návštěvníci pardubických dostihů moc dobře vědí, že i Myška rád chodí v dostizích stylem start-cíl, a tak by s taktikou předvedenou Bartošem neměl mít problém.

Nejúspěšnější ročník v historii Stříbrné trofeje (pětileté) reprezentují Casper a Playstarabad. Prvně jmenovaný francouzský polokrevník letos startoval čtyřikrát ve Francii, koncem června v Nancy vyhrál, dále se dvakrát umístil, ale v neděli byl zadržen ve Vittelu, tak ho realizační tým přihlásil do Pardubic. Playstarabad měl loni na proutěných překážkách bilanci jak na houpačce, buď vyhrál, nebo dostih nedokončil. Letos se dvakrát představil v Meranu, doběhl druhý a třetí.

Josef Váňa posílá do dostihu Sundaru, vítěze Velikonoční steeplechase z Lysé nad Labem, sedmého z Auteuil a druhého z Merana. Ovšem první červencovou neděli ostře sledovaný dostih pod alpskými velikány nedokončil. Posledním na startovní listině je jedenáctiletý Nikan. Představil se už ve Zlatém poháru, ale jeho pouť skončila už po jednom okruhu na malé vodě. Letos se v Pardubicích představil dvakrát v proutěných překážkách a vždy nenašel přemožitele.

Startovní listiny pátého letošního dostihového dne s osmičkou dostihů čítají celkem 72 koní. Zajímavým jménem v tom prvním je Palazzo Corsini, o kterém se hodně hlasitě mluvilo v souvislosti s letošním Českým derby. Tam před pěti týdny skončil třináctý, a tak ho trenér Grzegorz Wroblewski posílá do překážek.

V proutěných překážkách pro starší na distanci 3500 metrů se poprvé na skocích představí loňský slovenský derby-vítěz Timekeeper. Červnové starty v Bratislavě a francouzském Compiegne se mu nepovedly, tak se realizační tým rozhodl pro změnu disciplíny. Debutem na skocích provede reprezentanta stáje Statek Blata Český ráj zkušený Marcel Novák. Zajímavou rovinovou kariéru má za sebou také šestiletá Mary Yeats. V roce 2014 vyhrála Oaks, klasický dostih pro klisny, na podzim 2015 vyhrála proutěnky v Pardubicích, ale potom měla rok přestávku. Letos absolvovala tři starty na rovině, ale ani v jednom se naplno neprosadila, proto opět vyzkouší překážkový start.

Zajímavou společnost budeme sledovat v Ceně města Pardubice na 4700 metrů. Sedmiletý Tymian už letos podobný dostih v Pardubicích vyhrál, Sixtyseven má splněnou kvalifikaci do letošní Velké pardubické, před čtyřmi roky se ve vrcholu sezóny prezentoval Staus Quo, postupně vzhůru se snaží kráčet šestiletý Bridgeur a Celadon má co napravovat, poslední čtyři starty nedokončil. Letos na mostecké dráze vyhrál Taras a vzhledem k tomu, že se jedná o handicap, můžeme být svědkem nejen dramatického, ale i překvapivého doběhu.