Velké životní jubileum Františka Vítka

Dostihový svět dodatečně blahopřeje Františku Vítkovi, vynikajícímu překážkovému jezdci a nesmírně úspěšnému trenérovi k nádhernému životnímu jubileu, osmdesátým narozeninám, které oslavil v pondělí 17. září.

Dvojnásobný vítěz Velké pardubické z let 1963 (s Koranem) a 1965 (s Mocnou), rodák z Puchlovic u Hradce Králové, si až jako trenér splnil sen věnovat se především koním rovinovým. Jako jezdec mohl pro svou vyšší tělesnou váhu startovat převážně ve steeplechase.

Jeho svěřenci vyhráli přes tři desítky klasických dostihů včetně šesti triumfů v tom nejcennějším, v Československém derby. A triumfovali ve více než dvojnásobném počtu dalších špičkových měření sil. František Vítek zcela ovládl na mnoho let československý trenérský šampionát. Jeho spolupráce s žokejem Vlastimilem Smolíkem, se kterým vytvořil ideální, vzájemně se doplňující dvojici trenéra a jeho prvního jezdce, byla dominantním jevem československého dostihového sportu druhé poloviny sedmdesátých a celých osmdesátých letech minulého století.

Skvělému, nesmírně skromnému a charakternímu člověku Františku Vítkovi, čerstvému osmdesátníkovi, jemuž by jeho nesporně už zralý věk určitě nikdo nehádal, přejeme i do budoucna pevné zdraví, radost ze života, a vůbec všechno nejlepší.

(pf)