Pětaosmdesátiny Marka Skály

2. dubna, pět dnů před zahájením letošní dostihové sezóny, se dožil velkého životního jubilea osmdesátých pátých narozenin, jeden z největších možných a nejvěrnějších turfmanů Marek Skála.Čtyřiačtyřicet let, do roku 2007, fotografoval dostihy a dostihové koně a jezdce, na všech našich, ale nejen našich, závodištích. Za tu dobu vytvořil fotografický archiv těžko vyčíslitelné hodnoty. Sám říká, že představuje přibližně osmdesát tisíc negativů, ze kterých sám zhotovil na sto tisíc fotografií.

 

Ocituji jeho vyjádření staré deset let, když slavil své pětasedmdesátiny: „Statistiku jsem si nikdy nedělal, ale pořádek jsem po celá ta léta udržoval vzorný. Možná, že to bude znít jako velké chlubení, ale jsem přesvědčený, že tak pečlivě popsaný a seřazený fotografický archiv už nikdo nikdy mít nebude. Všechny svoje negativy s kartotékou, jak podle data, tak podle jmen koní, jsem předal Jockey Clubu. Hledání je tak ohromně jednoduché a rychlé.“

 

To mohu potvrdit svými letitými zkušenostmi se spoluprací s Markem. Naposledy, když jsme spolu vybírali jeho snímky do mé knihy o Václavu Chaloupkovi „Dávat koním křídla“, která vyšla před půl rokem.

 

Marek Skála se narodil v roce 1934 v polském Krakově. Má za sebou zajímavý, v dětství však také velmi krušný život. Asi i proto je mimořádně přátelským, laskavým a vstřícným člověkem, který neumí nikoho zarmoutit.

 

Dostihy, kterých se pravidelně zúčastňuje od roku 1951, fotografoval původně sám pro sebe, ale postupně se z něho stal precizní profesionál. Dělal také klusáckého a cvalového handicapera. Postupně se však soustřeďoval na roli, ve které ho vídalo několik generací aktérů i návštěvníků dostihů. Sblížil a skamarádil se se stovkami lidí, kteří si bez něho především chuchelské závodiště vůbec nedovedli a nedovedou představit.

 

Marku, za Dostihový svět ti přejeme ještě mnoho let pevného zdraví. Také hodně štěstí při sázení a především radosti z dostihů!

 

 Petr Feldstein