Tiskové informace EJC: Do Prahy přijede Soumillon

 

Informace k Evropskému poháru žokejů 2019

 

  Jubilejní pátý ročník Evropského poháru žokejů (EJC) se blíží. Nejbohatší rovinový mítink střední Evropy se uskuteční v sobotu 28. září na závodiště Velká Chuchle. Hlavním dostihem bude opět nejlépe dotovaný rovinový dostih české sezóny EJC Leram Million (1400 m, 2.6 milionu Kč), kromě něj se diváci mohou těšit i na tři další vrcholy nejvyšší výkonnostní kategorie EJC Lokotrans Middle (1800 m, 750 tisíc Kč), EJC Pemat Trading Long – 41. Velká cena českého turfu (2400 m, 750 000 Kč) a 83. EJC BAK Gerschův memoriál (1400 m, 750 tisíc Kč).

 

  Kromě hvězdných domácích koní stále zůstávají na přihláškách také zájemci z Německa, Francie a Slovenska. „O výsledné podobě startovních listin napoví více poslední uzávěrka přihlášek ve čtvrtek 19. září. Už nyní ale máme signály, že se do Velké Chuchle chystá hned několik zahraničních účastníků a hlavní dostih by se měl běžet za účasti tří různých zemí. Velkou radost nám udělala například dodatečná přihláška hnědáka Big Boots v majetku úspěšné stáje Guido Schmitt do EJC Leram Million. Big Boots minulý měsíc doběhl na třetím místě v největším německém sprinterském dostihu Goldene Peitsche,“ uvedl za pořadatele Tomáš Machovský.

 

  Evropský pohár žokejů vznikl v roce 2015 s unikátním záměrem spojit špičkové domácí koně s hvězdnými mezinárodními žokeji. Vítězem prvního ročníku se stal hvězdný Ital působící ve Francii Cristian Demuro, v dalších letech ho následovali Francouz Thomas Huet a dvakrát Kazach Bauyržan Murzabajev, který se po zisku tří šampiónských titulů v Česku přesunul do Německa a aktuálně je suverénním lídrem statistiky tamních žokejů.

 

  Pět let od svého vzniku je koncept Evropského poháru žokejů stejně atraktivní jako na začátku. „Naší hlavní myšlenkou bylo vytvořit velký dostihový den, který by nebyl pouze výkladní skříní českých rovinových dostihů, ale měl také přesah do vyspělých dostihových zemí a přispěl k větší propagaci celého odvětví v Česku. Dostat špičkové mezinárodní žokeje do Prahy nebylo a není nic jednoduchého. Celý rok cestují mezi vrcholy kalendáře v Anglii, Francii, Irsku nebo USA, na zimu se mnozí z nich přesouvají do Japonska a příliš volných skulin ve svých diářích nemají,“ vysvětluje Machovský.

 

  Ambicí Evropského poháru žokejů zůstává ukázat českým divákům hvězdy, které se za normálních okolností do střední Evropy vůbec nedostanou. „Každý, kdo viděl předešlé ročníky EJC, potvrdí, že dostihy za účasti zahraničních hvězd mají na první pohled vysokou kvalitu, která jim dává nový a někdy až nečekaný náboj. Vidět na vlastní oči špičkové mezinárodní žokeje je nepopsatelný zážitek a důkaz, jak krásný a dramatický může být dostihový sport. Nebál bych se srovnání se zápasem fotbalové Ligy mistrů,“ dodává Machovský.

 

  Nominace jezdců na Evropský pohár žokejů 2019 bude finalizována v příštích dnech. Klíč obsazení pro jednotlivé body programu zůstává stejný jako v předchozích letech. Pro čtveřici vrcholů mítinku si zúčastněné stáje vybírají žokeje v pořadí podle handicapového hodnocení svých koní, v rámcových dostizích se jezdecké obsazení losuje.

 

 

 

Christophe Soumillon: Do Prahy přijíždí „dostihový Messi“

 

 

 

  Na obzoru je událost, která v moderní historii českých dostihů nemá obdoby. Do Velké Chuchle se chystá muž, jehož lze bez nadsázky označit za dostihový protějšek sportovních megahvězd jako Lionel Messi, Cristiano Ronaldo nebo Rafael Nadal. Hlavní hvězdou Evropského poháru žokejů 2019 bude Christophe Soumillon, jeden z kultovních žokejů současnosti. Osmatřicetiletý Belgičan je desetinásobným šampiónem Francie, stájovým jezdcem impéria Aga Khana a s několika málo výjimkami vítězem většiny hlavních světových dostihů. Celkem nasbíral kolem 3500 vítězství, z toho asi 110 na nejvyšším mezinárodním levelu grupy 1.

 

   Na jeho příjezdu do Prahy má klíčový podíl trenér Václav Luka mladší, který Soumillona angažoval na hřebce Nagano Golda v rámci letošního mítinku Royal Ascot. Výsledkem bylo historické druhé místo českého koně v grupě 2 Hardwicke Stakes před zraky královny Alžběty II. Hnědák stáje Syndikát V3J udělal v červnu na Soumillona dojem. „Christophe byl po doběhu nadšený. Říkal, že má obrovskou radost, neboť rád pomáhá malým dostihovým zemím. Měl velký zájem jet Nagano Golda také v říjnové Ceně vítězného oblouku, nakonec však musí upřednostnit japonského koně. Na jeho chuti podpořit dostihové Česko to však nic nemění, a tak ochotně souhlasil, že poprvé v kariéře přijede do Velké Chuchle. Pro naše dostihy to bude historický den, neboť Christophe je jedním z největších a nejzářivějších jmen našeho sportu,“ vysvětluje Václav Luka.


 

 

Christophe Soumillon se narodil 4. června 1981 v belgickém Schaerbeeku jako syn překážkového žokeje Jeana-Marca. Vyučil se ve francouzském Chantilly u trenéra Cédrica Boutina a své první vítězství získal už v šestnácti letech. Rychle si získal pověst „zázračného dítěte“ francouzských dostihů. Už jako devatenáctiletý mladík vyhrál pět dostihů v jeden den a vyrovnal tím národní rekord. Následovala řada dalších úspěchů a milníků. Od roku 2017 je evropským rekordmanem v počtu vítězství za jeden kalendářní rok (306) a desetkrát získal „Cravache d’Or“ (zlatý bičík) pro nejlepšího žokeje ve Francii. „To je něco, o čem se mi jako mladému jezdci ani nesnilo. S každým dalším rokem je zisk šampionátu těžší a těžší. Beru to jako výsledek toho, že jsem obklopen špičkovým týmem a že nadále tvrdě pracuji,“ řekl Soumillon po zatím posledním titulu v roce 2018. Do patnácti šampionátů legendárního Yvese Saint-Martina mu zbývá ještě pět zlatých bičíků a belgický žokej ujišťuje, že hodlá setrvat v sedle ještě dalších deset let.

 

  Pokud zůstaneme u srovnání s velkými sporty, Soumillon pravidelně boduje v „grand slamech“ a obléká dresy dostihových obdob Barcelony, Realu Madrid či Chelsea. V jeho případě to jsou zejména zeleno-červené barvy Aga Khana, ale i královská modrá dubajského Godolphinu a další. V sedle hnědáka Thunder Snow ovládl poslední dva ročníky Dubai World Cupu, na kontě má i dvě vítězství v nejbohatším evropském dostihu Ceně vítězného oblouku v Paříži (2003 Dalakhani, 2008 Zarkava). Okusil i úspěchy v americkém Breeders‘ Cup Turf, lukrativním Japan Cupu, britském King George VI and Queen Elizabeth Stakes a také v několika různých derby.

 

  Dlouhý je i seznam hvězdných plnokrevníků, které Soumillon dovedl k významným vítězstvím. Kromě již zmíněných Thunder Snowa, Zarkavy a Dalakhaniho mezi nimi byli Cirrus des Aigles, Almanzor, Hurricane Run, Anabaa Blue, Rail Link, Dylan Thomas, Vazirabad, Shirocco, Darjina, Excelebration, Whipper, Makfi, Planteur, Clodovil, Silver Frost, Sea The Moon, kultovní maďarský sprinter Overdose nebo hongkongský šampión Good Ba Ba.

 

  Samotný Soumillon nejraději vzpomíná na fantastickou klisnu Zarkavu ze stáje svého současného zaměstnavatele Aga Khana, s níž vyhrál všech sedm dostihů její kariéry včetně Ceny vítězného oblouku a Prix de Diane. „Zarkava byla naprostým vrcholem mé kariéry. Potkat se s tak talentovanou kobylkou a zvládnout spolu sérii startů bez porážky mi přineslo obrovskou satisfakci. Už tenkrát jsem si vážil, čeho jsme spolu dosáhli a dnes si toho vážím ještě více,“ řekl Soumillon v nedávném rozhovoru pro server TRC.

 

  Za svůj oblíbený dostih považuje právě zmiňovanou Cenu vítězného oblouku. „Souvisí to i s tím, že nejraději jezdím v pařížském Longchamp. Vyhrál jsem velké dostihy po celém světě, ale v Longchamp miluji to nezaměnitelnou atmosféru. Závodiště leží pět kilometrů pěšky od Eiffelovy věže na nádherném místě v srdci Buloňského lesíka. Každý podzim tam jezdí tisíce Angličanů, protože se tam skvěle cítí, stejně jako celá řada diváků z dalších evropských zemí. Cena vítězného oblouku je naším největším dostihem, svou náročností myslím snese srovnání s fotbalovým mistrovstvím světa. Každý tady chce vyhrát a není to nic snadného,“ popisuje.

 

  Ačkoli se Christophe Soumillon celou kariéru specializuje na rovinové dostihy, příležitostně neváhá změnit disciplínu. Pro zábavu si několikrát s úspěchem vyzkoušel překážkové i klusácké dostihy. Legendární byly jeho suverénní triumfy ve vrcholných dostizích přes proutěné překážky Grande Course de Haies d’Auteuil na Mandalim a Grand Course de Haies des 3 Ans s hnědákem Hippomenem.

 

  Soumillon je známý jako jeden z největších „šoumenů“ dostihového světa, jehož výkony rostou se zvyšujícím se tlakem a očekáváními. „Pro mě dělá výjimečnost konkrétního dostihu publikum. Čím více lidí přijde na závodiště, tím lepší atmosféra a podívaná vzniká. Vezměte si fotbal – když se hraje před poloprázdným hledištěm, nebude předváděná hra stát za moc, i kdyby běhali po trávníku nejlepší hráči světa. Stejné je to v dostizích. Na zaplněném závodišti stoupá tlak, cítíte napětí ve vzduchu a hluk tribun. A můžete se odrazit k velkému výkonu. Pokud vím, že jsem nezklamal diváky, jsem spokojený i v případě, že se mi nepodaří zvítězit. V tomhle jsou dostihy výjimečné. Jen málo jiných sportů umí vyvolat tak velké rozpětí emocí na půdorysu pouhých dvou minut,“ prohlašuje Soumillon.

 

 


 

 

Český kůň v Ceně vítězného oblouku

 

  Nejúspěšnější český dostihový kůň současnosti Nagano Gold ladí formu na nejtěžší start své kariéry. Pětiletý hřebec stáje Syndikát V3J, který doběhl druhý na mítinku Royal Ascot a při všech čtyřech letošních startech získal dotovaná umístění na evropské scéně blacktype, poběží v nejbohatším evropském dostihu Qatar Prix de l‘ Arc de Triomphe (Gr. 1, 2400 m). Pěti miliony eur dotovaný vrchol podzimní sezóny se koná v neděli 6. října na pařížském závodišti Longchamp. Kromě svěřence trenéra Václava Luky zůstává na přihláškách 80 dalších špičkových koní z celého světa.

 

  „Znalci francouzské scény říkají, že v letošní Ceně vítězného oblouku poběží maximálně čtrnáct nebo patnáct koní. Více budeme vědět po škrtání 30. září a uzávěrce startovní listiny 2. října,“ říká Václav Luka. Nagano Gold se stane historicky čtvrtým koněm trénovaným v Česku na startu slavného dostihu. V roce 2009 doběhl vítěz Českého derby Tullamore s Václavem Janáčkem na 16. místě, o tři roky později byl Mikhail Glinka třináctý a zatím nejlepším výsledkem českého turfu je desátá příčka bělouše Meandra ze sezóny 2013.

 

  Do sedla Nagano Golda se v Longchamp vrátí vítěz Epsom Derby Mickael Barzalona, který hřebce vedl už při jeho dubnovém vítězství v listed Prix Lord Seymour na stejné dráze. „Christophe Soumillon má závazek na japonském koni, zatímco Mickael Barzalona je tentokrát volný. V minulých startech musel jezdit pro svou stáj, ale celou dobu jsme zůstali v kontaktu. Mám radost, že našeho koně pojede další z jezdců, kteří ho znají z osobní zkušenosti,“ dodal Luka.

 

 

 

Další plány českého šampióna Davida Lišky

 

  Jeho nástup na dostihovou scénu byl raketový. Rodákovi z jihočeských Albrechtic Davidu Liškovi stačily pouhé čtyři sezóny, aby se nesmazatelně zapsal do povědomí nejen dostihové veřejnosti. Už v sedmnácti letech slavil vítězství v klasickém St. Legeru na hřebci Nagano Goldovi a jako osmnáctiletý se stal šampiónem jezdců na rovině. Jako prvnímu Čechovi od roku 1930 se mu podařilo dosáhnout této mety ještě před vyučením.

 

  Po úspěšném zakončení studia na Střední škole dostihového sportu a jezdectví letos v červnu rovnou získal titul žokeje. Aktuálně má na kontě už 75 vítězství, z toho tři ve Francii a bodovat dokázal také na Slovensku a v Polsku.

 

  Do sezóny 2019 vstoupil Liška opět ve velkém stylu. Na jaře si v sedle teprve podruhé v životě startujícího Ignaciuse Reillyho připsal Velkou jarní cenu a v červenci dovedl hnědku Falcon Baby k úspěchu v dalším klasickém dostihu Oaks na závodišti v Karlových Varech. Zářil i na prestižním mítinku Turf Gala, kde na koních Ventaron, Wireless a Beau Massagot ze stáje Leram slavil unikátní hattrick.

 

  V září se však štěstěna obrátila k talentovanému jezdci zády. Po nešťastném pádu v Bratislavě si zlomil zápěstí a přišel o celou řadu atraktivních angažmá včetně Ramssia v St. Legeru nebo Falcon Baby ve slovenském Oaks. David Liška se však dívá dopředu a naplno pracuje na brzkém dostihovém comebacku. Těší se především na říjnový odlet do Dubaje, kde bude v dalších měsících působit.