Velké jubileum paní Míly

V pondělí 20. ledna oslavila osmdesáté narozeniny Miloslava Hermansdorferová-Schulzová, první žena u nás a druhá na světě, která vyhrála nejvýznamnější klasický dostih, derby. Byl to v roce 1972, kdy procválala prakticky nikým neohrožována cílem Československého derby v sedle Crapoma nezapomenutelný zážitek nejen pro ni, ale i pro všechny přítomné, kteří se na chuchelském závodišti tehdy sešli. Druhá a dosud poslední žena vyhrála naše derby až po dalších třiceti osmi letech letech. Byla to Maria Magdalena Rossak v sedle Talgada v roce 2010. Její vítězství jakkoli suverénní a při vší úctě k tehdy teprve šestnáctileté jezdkyni a především ke koni, kterého jela, však bylo i dílem řady šťastných shod okolností.

 

Zato Miloslava Hermansdorferová se ke svým úspěchům dostávala postupně a stálo jí to od roku 1955, kdy nastoupila do jezdeckého učiliště tehdy ještě v Trnové u Jílového, mnoho let tvrdé, usilovné práce. V roce 1969 se musela smířit s tím, že pro zranění nemohla v Československém derby jet velkého favorita Reliefa, který pak dostih s Františkem Hulešem v sedle skutečně vyhrál. Nešťastná zlomenina nohy, kterou nedlouho předtím utrpěla při nevýznamném dostihu na táborském závodišti, ji tak s velkou pravděpodobností připravila o světový primát. Tehdy by totiž byla úplně první, nikoli „až“ druhou ženou planety, která by dokázala v národním derby zvítězit.

 

Je vítězkou celkem 150 rovinových dostihů a také první ženou u nás, která dosáhla žokejského titulu. Dařilo se jí i v dostizích přes proutěné překážky, ačkoliv z nich, z těch rovinových nejdřív ostatně také, měla zpočátku velké obavy.

 

Paní Míla při oslavě svých osmdesátin, která se konala v den jejího jubilea ve Střední škole dostihového sportu a jezdectví, prokázala, že je stále ve skvělé fyzické i duševní kondici. Své nejslavnější vítězství v sedle ryzáka Crapoma si vybavuje do všech detailů a samozřejmě na ně nesmírně ráda vzpomíná. V dobré paměti však má i mnoho dalších. Například dva triumfy v Gomba handicapu s koňmi, kteří byli stejně jako Crapom svěřenci nezapomenutelného trenéra Josefa Krištůfka, v roce 1965 s Blatcem a v roce 1975 s Vitaminem. Zdaleka ovšem nejen s nimi tak po celou svou kariéru šířila slávu černobílých čtverců, typických barev stáje PP Kladruby. Ty byly ostatně stejně neodmyslitelné a charakteristické i pro ni.

 

Paní Míla, která žije už řadu let v malém domku v obci Hostomice v samém srdci Brd, mezi Dobříší a Hořovicemi, vzpomíná pochopitelně i na všechny lidi, se kterými přišla v době své jezdecké kariéry do kontaktu a kteří se také stali neodmyslitelnou součástí jejího života. Mnozí z nich jí přišli do učiliště poblahopřát.

 

Za velice milé, bezprostřední a neokázalé setkání při příležitosti osmdesátin paní Miloslavy Hermansdorferová-Schulzové, jehož součástí byl také dokumentární film Vyhrála jsem derby natočený v roce 1973 tehdejší Československou televizí, patří dík všem, kteří je s náležitou péčí připravili

Text a foto z pražské oslavy narozenin M Hermansdorferové Petr Feldstein