Sezóna plná překvapení a odchodů legend

Velká Chuchle se probouzela po zimních radovánkách na lyžařském okruhu do své 106. sezóny. Naděje se jako každý rok obracely ke tříletému ročníku.

Klasický ročník začal Jarní cenou klisen. Svou nejúspěšnější sezónu zahájila French Quebec, klisna s irským původem ze stáje Jiřího Charváta, trénovaná Čestmírem Olehlou a při všech startech na území ČR vedená žokejem Havlíkem. Je jen škoda, že její cesta nevedla do Derby, protože její výsledky byly velmi slušné (nejhůř byla třetí). Z celého tříletého ročníku to byla právě ona, jejíž výkony byly nejstabilnější.


Velká jarní cena měla vítěze ze stáje Lokotrans, trénovaného Eduardem Kotábem, a tím byl Mystic Swing. Jeho jezdeckým partnerem byl vždy žokej Milan Zatloukal. Ve Velké jarní naplno prodal svou nejlepší formu, když v ostatních absolvovaných dostizích (v Derby devátý) již tak úspěšný nebyl.


Na startu Českého derby se sešlo celkem 16 koní, z nichž dva přicestovali ze Slovenska. Vítězství poměrně jistě vybojoval Kadyny, připravovaný Františkem Holčákem pro stáj Monte Negro. První vítězství v Derby mohl oslavovat žokej Jiří Chaloupka. Stejně jako Mystic Swing, ani Kadyny už na další triumf nedosáhl, v Derby na Slovensku skončil šestý.


Oaks na mostecké dráze vyhrála klisna českého chovu, bělka Merlyp. Šlo vlastně o jediné vítězství v Čechách odchovaného koně v klasických dostizích. V sedle klisny byl žokej Petr Foret a pro stáj Přikryl, s. r. o. ji připravuje Filip Neuberg.


Srpen přinesl smutnou zprávu, a to, že nás navždy opustil žokej Karel Havelka. Byl vůbec prvním rovinovým jezdcem, který získal medaili Za zásluhy od prezidenta ČR. Žokejská legenda, která kromě Derby zvítězila i v mnoha významných mezinárodních dostizích.


Poslední klasický dostih St. Leger  patřil zahraničnímu borci, tmavému hnědákovi Atackovi trenérky Kubovičové a stáje EMOP, který své vytrvalecké kvality potvrdil i za měsíc ve slovenském ekvivalentu, opět vedený žokejem Jaroslavem Línkem.


Suma – sumárum: Letos se mezi tříletými neobjevil žádný mimořádný kůň, jakým byl například před třemi lety Age of Jape. V klasických dostizích se prosadila mezi importy pouze jediná klisna českého chovu.


Z provinčních závodišť byla nejvytíženější Lysá, která kromě pěkně upravené dráhy poskytuje i lepšící se zázemí pro koně a zábavu pro diváky, jako např. živou kapelu, dostihy poníků a neregistrovaných koní, které jsou zde populární.


Pardubice se letos zmítaly v rozmarech počasí a svou sezónu končily za sněhové chumelenice.


Asi největší překvapení se zrodilo nad překážkami a mělo jméno Orphee des Blins. Před letošní Velkou Pardubickou byla nasnadě jasná otázka: Vyhraje Váňa? Toto téma se probíralo asi všude, ale nejvíc tím žili turfmani jediného dne - dne Velké pardubické, letos prvně sobotní. Lidé, kteří normálně dostihy nesledují, usedají ke kouzelným televizním bedničkám a nebo se hloučkují přímo na místě činu. Obhájí či neobhájí dvojice Tiumen-Váňa? Šarmantní Francouzka v barvách DS Pegas doslova prosvištěla kurzem jako raketa a ve velmi dobrém čase. Žokej Jan Faltejsek  prvně vyhrál Vekou Pardubickou a v roli trenéra se také premiérově radoval Greg Wroblewski. Druhý cílem proběhl Ronino v sedle s žokejem Jiřím Kouskem a třetí favorizovaný Tiumen s Josefem Váňou. Ač Josef Váňa nevyhrál, stejně je a vždy bude legendou. V tramvajích a hospodách bude zase rok co řešit - pojede či nepojede Váňa?


Návrat Tomáše Lukáška z Malajsie, poznamenaný pádem a zraněním, se nakonec změnil v návrat do Čech, kde by měl v následujícím roce spolupracovat s Václavem Lukou mladším.


Letošní pády a zranění žokejů byly neobvykle dramatické, takže záchranáři měli co dělat a mnohdy létal i vrtulník. Hlavními aktéry byli: Kateřina Hlubučková, Jakub Pavlíček, Tomáš Lukášek, Milan Zatloukal - naštěstí jsou už všichni zase fit.


Konec sezóny proběhl bez tradičního konce, který bývá ve znamení vyhlášení jezdeckých šampiónů a následného posezení na tribuně s úvahami nad koncem sezóny. Nic z toho se nekonalo, dostihy byly pro tuto sezónu bez náhrady zrušeny. A myslím, že to byl den, na který se mnoho lidí těšilo a býval tradicí - inu býval.


Šampionát na rovině získal podruhé Jaromír Šafář jen těsně před druhým Petrem Foretem. Dá se říct, že nenadálý konec sezóny nás připravil o možný dramatický boj o tento titul. Jako třetí se umístil Jan Rája. Trenérský šampionát nakonec nabídl toto pořadí - Václav Luka,Tomáš Váňa,  Allan Petrlík. Milan Mach se stal šampiónem žákovských jezdců a co se týká této kategorie, mezi poměrně vytížené žáky patřil i Radek Man. Martin Laube, letos neprožil úplně šťastnou sezónu, jakou by si přál. A nejlepší profi jezdkyní se stala Vendula Korečková. Amatérům pro rok 2012 vládne Helena Pejšková. Překážkám kraloval Jaroslav Myška a i v této kategorii probíhal boj do poslední chvíle. Marcel Novák se pral doslova jako lev a určitě mu patří náš obdiv.


Překvapením byl odchod žokeje Josefa Bartoše od Josefa Váni. Mnohé to sice zaskočilo, ale kdo ví, jaká budoucí skvělá vítězství to přinese?


V listopadu odešla navždy další z legend, tentokrát legenda, která v sedle klisny Legendy vyhrála Velkou pardubickou, a to jezdec a trenér Ing. Jiří Chaloupka.


Listopad také přinesl start naší vítězky Velké pardubické Orphee des Blins v Cheltenhamu. Do cíle se bohužel nedostala, když byla svým žokejem Janem Faltejskem zadržena.


Skvělým úspěchům se těší naši zahraniční žokejové Václav Janáček, Eliška Kubinová a Filip Minařík. Ti ještě stále bojují na drahách v čase, kdy u nás dráha odpočívá.


Jistým zklamáním roku je ukončení tištěné verze Paddock Revue, časopisu, který se věnoval dostihovému sportu.


Fenomén internetu a Facebooku došel i do dostihových stájí. Tato média nově otevřela možnost informovat dostihové fanoušky i osobní přátele o tom, co děje ve stájích a na dráze. Mnozí toho báječně využívají pro svou reklamu, která může do budoucna přilákat lidi od klávesnic na tribuny dostihových drah.


Dobrým a zajímavým počinem roku se stala tipovací soutěž na internetové stránce www.dostihovetipy.cz. Můžete zde zdarma tipovat, a pokud budete úspěšní, vyhrát i hodnotné ceny.


Stále je potěšitelné, že kromě velkých stájí a majitelských kolosů, se na drahách pořád pohybují i malí majitelé s jedním či dvěma koňmi, kteří věří v jejich schopnosti a své štěstí.


Ačkoliv se u nás většina koní a jezdců připravuje na relax před další sezónou, která přinese nové vítěze, zklamání a naděje, naši koně a jezdci se ještě objevují na zahraničních drahách.


Helena Burcalová