Sport královen je zpět. Čeká ho ale dlouhá cesta...

Britské dostihy jsou zpět. Po rozjezdu provozu v Německu, Francii, ale i Česku, Polsku či Maďarsku se první červen stal dnem konání prvního britského mítinku v Newcastlu. Obrázky, které se ze severu Anglie rozběhly do světa, vysílaly poselství o naději i o strachu. Opatření, která byla k vidění při prvních mítincích v dalších zemích,  přišla  ke slovu i v Británii. Roušky, opuštěné prostory závodiště a veskrze stresující prostředí na straně jedné, úleva a naděje z toho, že se i v kolébce turfu opět běhá na straně druhé.  Cesta k normálu tam ale bude předlouhá... 

Návrat dostihů na ostrovy provázelo i znovuuvedení tištěných novin Racing Post do distribuce tisku. Ožily sázkové firmy a vesměs si pochvalovaly nárůst obratu,  první krok k návratu do normálu byl učiněn. Je ale prakticky nepochybné, že ve Velké Británii bude pro návrat k normálu nutné udělat kroků ještě dlouhou řadu a že dnes není zdaleka jisté, že se tam  v dohledné době návrat k normálu vůbec podaří.

Jisté že, že třiatřicetistránkový manuál, který Britové popsali pravidla návratu  do dostihového provozu, byl podle prvních reakcí naplněn, a tak může dostihová sezóna pokračovat. Prvním vítězem na ostrovní půdě po  nevídané 76 denní pauze se stal Zodiakos pod žokejem Jamesem Sullivanem, a přesto, že se jednalo o dostih class 6,  jeho jméno senzačně proběhlo všemi britskými médii. Jak by ne, na ostrovech čekali na jakéhokoli sportovního vítěze pořádně dlouho. 

Zatímco v Česku pokračuje rozvolňování opatření poměrně svižným tempem a v Chuchle Areně si dělají reálné plány na to, že by se jim v září mělo podařit uspořádat před vysokou diváckou návštěvou jak jubilejní České derby, tak tradiční Jockey Cup, pořadatelé dostihů v Newcastlu z firmy Arena Leisure spřádali opatrné plány na svůj největší dostih roku, St. Leger v Doncasteru. I ten  je plánován na září, jeho pořadatelé však aktuálně pracují s variantou, že do té doby v Británii nadále nebudou dostihy ani jiné sportovní akce „zpřístupněny“  návštěvníkům. Ředitel dostihové sekce Arena Racing Mark Spincer u příležitosti mítinku v Newcastlu  v rozhovoru v rámci dostihového odpoledne vyslovil naději, že aspoň nějací  návštěvníci by v září St Leger navštívit mohli.  „V tuto chvíli nevíme nic bližšího. Přijde do září nějaké uvolnění? Budou smět na dostihy majitelé koní? Dostaneme se na limit 500 lidí?  Osobně nečekám, že by se do srpna model dostihů za zavřenými dveřmi nějak změnil,“ dodal pesimisticky.

A logicky. V zemi, kde se proti dostihům zvedla nevídaná vlna nechtě a odporu v souvislosti s konáním Cheltenham NH Festivalu před obrovskými návštěvami, si musí všichni kolem turfu dávat nesmírný pozor a další kroky v souvislosti s koronavirovou krizí pečlivě vážit.  A plány na dostihy před  běžnými návštěvami tam ještě nikdo nevyslovuje příliš nahlas….