Němce čeká doba bez biče

Krušné časy  čekají žokeje v Německu. Od prvního ledna je tam totiž vydání licence podmíněno akceptací nových podmínek pro používání biče v dostizích, proti kterému je kontroverzní britská novela z konce loňského léta  slabým odvarem.  Němečtí žokejové, kteří se  při vyjíždění koní v cílové rovině  dopustí podporování koně více než pěti  údery bičíku,   se mohou „těšit“ na exemplární tresty. Za každý další úder nad počet pěti  inkasuje žokej pokutu, rovnající se polovině (u amatérů a žáků čtvrtině) odměny  za jízdu v dostihu, minimálně je však  stanovena částka pěti set eur.) u amatérů 250 eur).   Kromě toho čeká žokeje také odnětí licence, přičemž v případech „recidivy“  se budou tresty zvyšovat.  Nastolení těchto tvrdých pravidel si měla vyžádat jednání se silnými organizacemi ochránců zvířat a v praxi  mohou znamenat pro německé dostihy  řadu velkých problémů.


„Když žokej vyhraje derby a dá koni  přitom šest úderů, může ho to stát deset tisíc,“ vypočítává loňský německý šampion Filip Minařík. „Při většině dostihů třeba v Neussu je zase odměna za ježdění podstatně nižší, než nejnižší možná pokuta. Dost dobře se může stát, že se třeba nějaký amatér vrátí z dostihů s účtenkou na patnáct set eur…“
Jezdecká profese se každopádně dostane v Německu  pod drobnohled a je otázkou, kam se bude po nastolení nového opatření celé německé dostihové prostředí ubírat.  „Každopádně bude problém sem na velké dostihy dostat cizí jezdce.  Nedokážu si představit, jak by reagovali takový Soumillon nebo Dettori, když by vyhráli velký dostih a pak chytli takovouhle pokutu,“ míní Filip Minařík.  Konkrétně Belgičan Soumillon ostatně už byl obětí  nových pravidel o  používání biče ve velké Británii, kde si po vítězství v loňských Champion Stakes  kromě pocitu z dobře vykonané práce odvezl také mastnou pokutu. 
V Británii se poté ovšem povedlo pravidla pro užití bičíku „liberalizovat“  a hrany sporu mezi dostihovými zákonodárci na jedné a jezdci na druhé straně se otupily.   Němci přicházejí s náročnou úpravou nyní a jezdci u našich sousedů si mohou přát jen jediné – aby se i v následném jednání jejich dostihová autorita vydala v britských stopách.  Že by ale jezdcům byla nějak výrazně nakloněna, to se v současnosti nezdá – vždyť loni druhý jezdec šampionátu Alexander Pietsch čerstvě „vyfasoval“  za nebezpečnou jízdu čtyřměsíční odnětí licence a pokutu šesti tisíc eur…