Sedmdesátiny Františka Holčáka

K sedmdesátinám Františka Holčáka

Petr Feldstein

  Čerstvý jubilant František Holčák, který 6. června 2021 přešel do kategorie statných sedmdesátníků, má dodnes z pochopitelných důvodů nostalgický vztah ke koni, který dal po čase jméno jeho dostihové stáji. V roce 1986 vyhrál jako ne kdovíjak známý trenér z Velkých Karlovic díky němu, Valenciovi, který triumfoval pod jezdcem Karlem Zajkem, poprvé Velkou pardubickou. 

Stejný kůň vedený Angličanem Rogerem Rowellem si pak o šest měsíců později, 4. dubna 1987, obdivuhodně vedl i v Grand National steeplechase. I když je ve výsledcích tohoto 149. ročníku veden mezi non-finishers, protože ho ne vlastní vinou postihl nešťastný pád na 25. překážce, cílem na závodišti v Aintree proběhl jako jediný československý kůň vůbec.

O tři roky později se v jubilejní 100. Velké pardubické naplno prosadil další svěřenec Františka Holčáka – klisna Libentína, opět vedená Karlem Zajkem. 

V roce 1992 stačil František Holčák, univerzální trenér z dvoutisícové obce v podhůří Javorníků a Beskyd, z míst nacházejících se „daleko od hlučícího davu“, dokázal opanovat poslední Československé derby v historii. Byl tehdy ještě stále na počátku famózních překážkových i rovinových úspěchů, coby trenér Barbakana. V jeho sedle dosáhl svého prvního a posledního vítězství v nejvýznamnějším klasickém dostihu Stanislav Koubek. 

V samostatných republikách po rozdělení federace k 1. 1. 1993, triumfoval František Holčák v nejprestižnějším rovinovém dostihu ještě desetkrát. Šestkrát v Českém derby – v roce 1996 to byl Glowing s Wiliamem Lordem, 1999 Ray of Light s Kamilem Píchalem, 2001 Tribal Instinkt s Johnem F. Eganem, 2009 Age of Jape s Jeanem Pierrem Lopezem, 2012 Kadyny s Jiřím Chaloupkou, 2913 Mister Aviation s Jánem Havlíkem; a čtyřikrát i v derby Slovenském – v roce 1999 vyhrál Ray of Light s Kamilem Píchalem, 2009 Age of Jape s Jeanem Pierrem Lopezem, 2019 Arcturus se Zdenko Šmidou, 2020 Troop Comander opět se Zdenko Šmidou.

V rozpětí osmadvaceti let nemá jedenáct derbyových vítězství Františka Holčáka v dějinách našeho turfu obdobu. K tomu je třeba přičíst, že čtyři z jím trénovaných koní, kteří získali pro jeho tréninkovou centrálu a své majitele celkem jedenáct modrých stuh, se stali rovněž držiteli nepochybně ještě cennějšího úspěchu: klasické trojkoruny. Tu českou, vedle derby vyhráli i Velkou jarní cenu a St. Leger, získali Glowing, Tribal Instict a Age of Jape. Mimořádnost tohoto triumfu dosaženého mezi lety 1996 až 2009 vyniká o to víc, že v dějinách našich dostihů dokázali získat klasickou trojkorunu už jen další čtyři koně, přičemž každý z nich byl svěřencem jiného trenéra. Slovenská trojkoruna se stala hrdou kořistí vítěze předloňského derby Arcturuse.

Vraťme se však k neméně vynikajícím koním Františka Holčáka, kteří běhají překážkové dostihy – tedy alespoň k jejich vlajkové lodi a současně výkladní skříni – Velké pardubické. V ní průkopníka Valencia a Libentínu v roce 1990 následovali Rigoletto (1993), Erudit (1994) a Maskul (2005). 

Byl by to ještě dlouhý, předlouhý výčet dalších mimořádných počinů a zásluh skromného, neokázalého valašského rodáka Františka Holčáka o český dostihový sport. Zdaleka se sám si za několik měsíců připomene další pozoruhodné výročí. 12. října uplyne 35 let, tedy přesně polovina jeho dosavadního života, od okamžiku, kdy v roce 1986 začala vítězstvím Valencia ve Velké pardubické jeho nezapomenutelná, i když ve srovnání s dneškem ještě skromná sláva.

Františku Holčákovi, jedné z největších a nejpozoruhodnějších postav historie i současnosti našich dostihů, který si svého zdatného a už také velmi úspěšného a také univerzálního nástupce vychoval ve svém synovi Radkovi (Radek Holčák je trenérem dvou vítězů Českého derby a dvou vítězů Velké pardubické), k jeho významnému životnímu jubileu upřímně a velice rádi gratulujeme.