Janáčková Koplíková: Abha je před Bratislavou v dobré formě

Reprezentantka stáje statku Blata Český Ráj Abha v letošním roce zatím čeká na první vítězství. Po startech v Saúdské Arábii a Praze bude její třetí destinací roku 2024 Bratislava, kde jí čeká proti hřebcům náročný úkol ve Velké ceně Slovenska.   Klisna sice už v Českém derby loni prokázala, že si s hřebci umí poradit, ale  trenérka Ingrid Janáčková Koplíková si je dobře vědoma, že tentokrát na její svěřenkyni čeká náročný úkol.

„Chtěli jsme s Abhou startovat ve Francii ve velkém handicapu, ale nakonec by v něm nosila dost velkou váhu, a tak jsme dali přednost Slovensku,“ vysvětluje, proč se klisna místo očekávané cesty na západ nyní vydá opačným směrem. „Majitelé to tam mají rádi, a  i my ve stáji tam rádi zajedeme, v Bratislavě je příjemné prostředí i lidé.“

Bratislavská dráha je ovšem ve srovnání s většinou našich nebo francouzských hipodromů specifická a ne každému koni  starty na ní „sednou“.  „Uvidíme, jak se tam s tím srovná Abha,“ říká její trenérka s důvěrou, že dráha pro klisnu problémem nebude. „Dostih vypadá opravdu dobře, je v něm velká kvalita, ale věříme, že se v něm  Abha neztratí. V tréninku ukazuje, že má dobrou formu a pokud by byla do třetího místa, myslím, že můžeme být spokojeni,“ dodává s tím,  že další průběh letošního roku pro loňskou klasickou hrdinku bude plánován až na základě bratislavské zkušenosti.
V druhém vrcholu bratislavského  odpoledne mezi sprintery nastoupí její tříletý svěřenec Gogoka, tam ale  jde především o test. „Zatím si s ním úplně nevíme rady, jeho výkonnost zatím není taková, jak bychom čekali a zdá se, že to byl možná prostě jen raný dvouletek, který už nepotvrdí to, co naznačil loni…“

V sobotní Velké červnové ceně  nastoupí z jejích tříletých svěřenců Zabyak a klisna Fine Anyway. „U Zabyaka po posledním startu Adam Forian říkal, že mu asi bude vyhovovat, ale protože tříletí mílaři teď dostihy nemají, dohodli jsme se, že zkusíme Velkou červnovou. Když tam vytrvalost nebude, vrátí se   po ní na míli proti starším koním. Fine Anyway  vytrvalá je, tam žádné problémy s distancí nevidím, a vypadá před dostihem dobře.  Rádi bychom s ní byli vpředu,“ říká Ingrid Janáčková Koplíková. Na otázku, zda se může Fine Anyway stát  při Českém derby novou Abhou, ale reaguje opatrně. „Abha je určitě třídovější klisna,“ míní.