Wroblewski: Merino a Slovenské derby? Pro úspěch nebo do překážek

Na startovní listině 32. Slovenského derby v neděli figuruje pět jmen koní chystaných v České republice. Jediným z nich, který se do Bratislavy chystal „slovenskou cestou“ je svěřenec Grega Wroblewského Merino, reprezentant barev majitelského syndikátu Kölsche Klüngel. Po druhém místě ve Starohájském kritériu z mítinku Turf gala by měl být právě on nejšancovějším z těch účastníků, kteří do slovenské vrcholné klasiky kráčeli slovenskou cestou. Jak ale vidí ambice svého svěřence trenér Greg Wroblewski?

„Věřím, že svou šanci určitě má. Je to jeho teprve třetí start v životě, ale až na dráze se ukáže, jestli tato příprava byla dostatečná. V prvních startech byl hodně zelený, ale nyní už se stává skutečným dostihovým koněm a budeme se těšit, jak svůj úkol zvládne. Jako trenér jsem s ním ve velmi dobré situaci, před startem v derby necítím velký tlak. Start v derby je v jeho plánech trochu navíc, je to zaskákaný kůň, kterého majitel chce vidět na skocích. A když v derby neuspěje, na skoky taky zamíří. Samozřejmě ale v případě úspěchu v derby by byla situace jiná, a bylo by ve hře jeho setrvání na rovině,“ uvažuje Wroblewski. „Jak to kůň zvládne, to uvidíme v neděli, natrénován máme, ale on je velká individualita a má svou hlavu.“

Jestli bude Merinova hlava nastavena na úspěch v derby, to bude jistě zajímat i hlavního majitele syndikátu vlastníků, Ira Philipa Kellyho. Toho zná trenér prozatím z telefonického kontaktu, a je si vědom, že majitel k němu poslal koně jako k překážkovému trenérovi. „Proto jsme také byli dohodnutí, že se jakou dvouletý vůbec nepostaví na start, i když už jsem ho měl v přípravě od ročka a jako dvouletý v tréninku vypadal dobře. Majitel si přál, aby jako tříletý rovnou začal s překážkami, ale povedlo se mi přesvědčit, že to zkusíme s jedním startem na rovině. Napoprvé měl smůlu na boxy, a napodruhé v prvním startu v životě vyhrál o deset délek, i když projev byl hodně zelený a nekoncentrovaný. Na turf gala přišla i selekce na derby, porazila ho klisna od Václava Luky, ale druhé místo bylo velmi dobré a kůň si tím startem zasloužil start v derby. Jenže hlavní majitel nesouhlasil s doplacením dodatečnou přihláškou do Prahy a tvrdil, že pro koně po Amaron je 2400 metrů moc. Nakonec jsme se dohodli aspoň na startu v na Slovensku,“ líčí Wroblewski peripetie s cestou Merina na start Slovenského derby.

A kde vidí Wroblewski pro nedělní test největšího soupeře? Asi příliš nepřekvapí, že jej ztotožňuje s aktuálním sázkovým favoritem číslo jedna. „Asi je to Pirlo. Trenér Pavel Tůma je dnes nejenom můj kamarád, ale taky soused, a má v Pirlovi koně, který v Praze ukázal klasu. Říká se, že černým koněm je na startu San Sebastian, ale my se teď soustředíme hlavně na sebe. Zítra půjde Merino poslední větší trénink, a pak už se bude chystat na neděli,“ říká trenér s dovětkem, že se necítí být výhradně překážkovým trenérem. „V minulosti jsem měl řadu klasických vítězů a ukázal jsem, že koně na rovině připravit umím. Dnes mi ale obvykle rovinové koně do přípravy majitelé nedávají,“ dodává před nedělní šancí pozměnit situaci a zapsat se znovu výrazně do dějin středoevropského rovinového provozu v den, kdy Evropa soustředí pozornost především na fotbal.

„Paradoxní na tom dostihu je situace, že v neděli končí mistrovství Evropy ve fotbale. V Bratislavě se toho dne utkají koně s fotbalovými jmény, a oba jsou po hřebci Amaron. Pirlo dnes už fotbal za Itálii nehraje, ale Merino ve španělské reprezentaci vidět je. Možná, kdyby se nám povedlo v derby uspět, bychom se mohli s tím fotbalistou spojit a nabídnout mu, jestli by si taky nechtěl pořídit nějakého koně,“ říká s nadsázkou Greg Wroblewski. Minimálně v době vzniku tohoto článku byli ostatně Španělé na fotbalovém euru ve hře o titul, a tak si mohl přát úspěch obou Merinů – toho čtyřnohého, ale i jeho dvounohého fotbalového „kmotra“, mimochodem hrajícího fotbal v dostihově vyhlášeném San Sebastianu.