Durban July vyhrál Oriental Charm

Největší dostih roku v Jihoafrické republice, Durban July, je pro letošní rok minulostí. Stejně jako  loni v něm oslavil vítězství trenér Brett Crawford, 128. ročník slavného handicapu vyhrál zásluhou tříletého Orienta Charm pod vedením žokeje JP van der Merweho. Ten v cíli 2200 m dlouhého testu uhájil o krk vítězství před  outsiderem  Cousin Caseyem.

Oriental Charm  po dloběhu dostihu musel přežít důkladné zkoumání doběhu rozhodčími, kteří nakonec jeho vítězství potvrdili, žokej van der Merve si ale kromě vítězné trofeje odnesl tak důkladný trest odnětí licence na 16 dostihových dnů za poškození See It Again v cílové rovině.  Čtyřicet tisíc diváků ale nakonec i tak aplaudovalo právě jemu.

Populární See It Again v sedle s P. Strydomem v Durbanu neměl letos vůbec štěstí na průběh dostihu, když se už u  mety 1400 metrů dostal do kolize tří koní a zcela vypadl z tempa,  navíc jej pak do roviny  pozdější vítěz nepustil na pozici poté, co žokej van der Merve  soupeře poškodil. Ten se tak  nakonec  musel spokojit s pátou pozicí poté, co v loňském roce dokončil druhý, i tak seale umístil  dvě místa před letos dosud neporaženým favoritem Green With Envy.  Loňský premiant Winchester Mansion letos v Greyville neměl svůj den a dokončil dvanáctý z osmnácti koní na startu.