Japan Cup pro velezkušeného Japonce, Evropané neuspěli
Japonské dostihy sice v letošním roce nezískaly ve světových dostizích tolik úspěchů, jako bylo zvykem v minulých letech, ale domácí japonská pevnost stojí pevně ve svých základech. To potvrdil i letošní Japan Cup, do jehož 44. ročníku si sice zahraniční účastníci dělali velké naděje na ukončení 18 leté japonské vítězné série, nakonec ale zůstalo právě jen u těch nadějí. Domácí 55 letý matador Yutaka Také dovedl k vítězství favorita Do Deuce poté, co v jeho sedle předvedl mistrovskou taktiku a zcela „nejaponsky“ s ním vyhrál poté, co v průběhu dostihu jim patřilo i poslední místo…
Evropští účastníci ve světle posledních ročníků Japan Cupu přijeli v očekávání selektivního tempa, jenže 2400 metrů dlouhý test o půl miliardy jenů se odvíjel docela jinak. Goliath i Auguste Rodin tak část svých nadějí pohřbili už proto, že s podobným vývojem evidentně nikdy v jejich realizačních týmech nepočítal. To nejstarší žokej na startu Také nikam nespěchal, nachystal si s Do Deucem zdrcující útok a protože tokijské závodiště zná jako málokdo jiný, načasoval si útok právě tak, aby si zapsal svůj pátý triumf v největším mezinárodním dostihu své země.
O druhé místo za favorizovaným svěřencem trenéra Tomimučiho se poprali Durezza s Williamem Buickem a Shin Emperor (R. Sakai), ani jeden z nich ale nakonec nestačil na vítěze, který je mimo jiné posledním japonským koněm, který přemohl loňského hrdinu Japan Cupu Exuinoxe. Do Deuce nad ním jako tříletý vyhrál v Japonském derby, předloňskou sezónu ovšem zakončil mizerným vystoupením v Ceně Vítezného oblouku. Loni pak do své kariéry přidal úspěch ve vánočních Arima Kinen, do kterých má namířeno i letos a měl by v nich zakončit svou úspěšnou kariéru na dostihových drahách.
Evropští účastníci v Tokiu nakonec skončili za očekáváním, když nejlépe si vedl Goliath na šestém místě, Auguste Rodin se loučil s dostihovým provozem osmým místem a německý Fantastic Moon dokončil jedenáctý