Britský průšvih na nás neplatí?

Britská dostihová scéna  prožila den v šoku.  Způsobily jej anabolické steroidy. Konkrétně  stanozolol a ethylestaron.   Jejich pozůstatky se totiž nacházely v organismech koní v newmarkestkých stájích trenéra Al  Zarooniho.  Trenér na sebe vzal veškerou odpovědnost a čeká se, že v průběhu středy bude oznámen další postup dostihových autorit. Až  do okamžiku, kdy bude jejich šetření  uzavřeno a vysloven jejich závěr, nehodlá událost komentovat oficiálně nikdo, kdo je napojený na stáj Godolphin.


Jak se zdá, není ostatně momentálně co komentovat. Anabolika nerostou na stromech, nejsou součástí žádných omítek,  a  jejich prostřednictvím nedochází ani ke kontaminaci vody.  Jinými slovy řečeno – náhodně  se do organismů jedenácti koní dostat nemohly. Skutečnost,  že se něco takového stalo právě ve stáji Godolphin,  je pro samotné Brity   dalším překvapením, protože právě „modří“ jsou  na ostrovech  obvykle synonymem pro  dodržování všech pravidel a   regulí.
Zatímco ostrovní dostihový tisk se prozatím omezuje na konstatování faktů a zveřejnění  prohlášení  různých subjektů, činných v dostihovém sportu, větší deníky a webové komentáře jsou dál. A není to pro dostihy lichotivé čtení,  v němž se rozvíjejí různé konspirační teorie  o tom, zda není Al Marooniho případ jen špičkou ledovce, který nyní začne propouštět  další a další tajnosti.
Naštěstí jsou ale tyhle myšlenky jen spekulacemi médií,  která  jdou po senzacích hlava – nehlava.   Minimálně prozatím.   Zajímavou reakci na vzniklou situaci nabízejí britští bookmakeři, většina firem totiž vrací sázky, uzavřené na klasické dostihy   na „postižené“ godolphinské koně a  dělá tak nevynucené vstřícné gesto vůči  sázkařům, kteří se mohou praxí trenéra Al Zarooniho cítit poškozeni.
Co si z toho všeho má odnést český turfman? Těžko soudit. Godolphin ani nic podobného nemáme, steroidy u nás zaznamenány dlouhodobě nejsou, můžeme si ale  nad britskou realitou jen mávnout rukou se slovy, že tohle na nás neplatí? Obávám se, že ne…
Petr Guth