Portréty favoritů derby - Talar

Prvním z favoritů Českého derby, kterého vám představíme, je vítěz Velké jarní ceny Talar.

TALAR (GB)
Whipper(USA)-Tashreefat(IRE) (Danehill(USA))
Hnědák valach, narozený 11. 5. 2010
Trenér: Václav Luka, stáj: GM Electronic
Kariéra: 4 starty / 1 vítězství, z toho 2013: 3 starty / 1 vítězství
zisk: 455 400 Kč
PH ČR 2013: 93,5

Vítěz Velké jarní ceny má na svém kontě celkem čtyři starty. Dostihový debut si Talar odbyl druhým místem v Chuchli, v dostihu III. kategorie na 1200 metrů, žádný z jeho tehdejších soupeřů ale v letošní tříleté špičce nefiguruje. V únoru a dubnu dvakrát vycestoval do Francie a na závodištích Lyon la Soie a Salon-de-Provence získal v 1800m dostizích čtvrté a šesté místo. Ve Velké jarní se prosadil drtivým finišem po vnější straně dráhy, když byl ještě při výběhu do cílové roviny na posledním místě. Z účastníků derby přitom o 1 ¼ délky porazil Mister Westminstera, čtvrtý a pátý doběhli Maestro Quercus a Barateus, sedmý Rabbit Motivman a dvanáctý Mister Aviation. Triumfoval na měkké půdě (5,6), stejně tak i jeho předchozí starty se odehrály na měkčím podkladu.

Rodokmen Talara nápadně připomíná původ derby-vítěze 2011 Roches Crosse. Společného mají nejen otce Whippera, ale i otce matky Danehilla. Stejně jako v případě Roches Crosse, který sice dokázal v derby zvítězit, ale 2400 metrů je již za jeho distančním optimem a později se prosazoval v dostizích okolo míle, původ Talara ukazuje spíše na mílařské předpoklady.