České derby

Luka: Velký soupeř pro derby? Pacific Hill. Soupeři pro Ascot? Všichni!

 

S velkým očekáváním hledí k sobotě trenér Václav Luka a jeho bošovická tréninková centrála. Není divu, na startu Českého derby má dva koně, ale největší pozornost bude upínat ke královskému mítinku v Ascotu, kde se předvede momentálně zřejmě nejlepší český kůň Nagano Gold.  Samotný trenér ale míst v Ascotu džentlmensky přenechal manželce a sám bude dohlížet na start tandemu svých svěřenců v Českém derby. Jak za trojkorunou směřující Ignacius Reilly s B. Murzabajevem,   tam Ramssio pod D. Liškou patří k širšímu okruhu favoritů, a minulé výkony obou naznačují, že to zdaleka není náhoda…

Wöhler: Do Prahy opět na Jockey Cup?

Německý trenér Andreas Wöhler patří dlouhá léta u našeho většího a dostihově nepochybně významnějšího souseda  ke špičce, a skutečnost, že osobnost jeho formátu v posledních týdnech vzala na vědomí český dostihový provoz, je nepochybně pro český turf zajímavou zprávou a signálem, že se české dostihy na rovině mohou stát součástí širšího prostoru. Zvlášť když se Wöhler pražského derby-mítinku osobně zúčastnil, a i přes divoký průběh Českého derby s ním vyjádřil spokojenost.

Endalcev: Další klasická výzva leží v Bratislavě

Trenérský debut Igora Endalceva v Českém derby se nedá popsat jinak než že přišel, viděl a zvítězil. V pražské Chuchli působící trenér postavil na hlavu všechny předpoklady i statistiky a v pátém roce, kdy je držitelem české trenérské licence, prožívá prozatím svou nejúspěšnější sezónu. I v té má ovšem zapsána prozatím na kontě jen tři vítězství. Nicméně jedno z nich nyní pochází z Českého derby. A i když Blessed Kiss patřila k největším outsiderům na startu,  trenér na její konto lakonicky poznamenal: Čekali jsme to…

Velká Chuchle: České derby pro Blessed Kiss

První polovinu dostihové sezóny na závodišti v Praze – Velké Chuchli v neděli uzavřel dostihový den, jehož vrcholem byl nejvýznamnější rovinový dostih sezóny, 98. ročník CPI  Českého derby, ve kterém maximální možný počet šestnácti koní změřil síly o dotaci ve výši 2,5 milionu korun. Překvapivou vítězkou se stala svěřenka v Chuchli sídlícího trenéra Igora Endaltseva Blessed Kiss (ž. Panov), která v závěru dostihu svedla nádherný souboj s německým grupovým vítězem Poldi’s Lieblingem (ž. Hardouin), jehož nakonec porazila po boji krk. V průběhu dne se dařilo tréninkové centrále rodiny Vocáskových, která v rámcových dostizích zaznamenala vítězný hattrick.

 

Top One - bouřlivák, který zraje jak víno

„V práci se nepředře, dělá jen to, co musí. Po startu v Karlových Varech, který se mu nepovedl, byl chvíli v útlumu, ale před Červnovou se vrátil k normálu. Je to velké dítě, hřebec originál,“ právě takto charakterizuje možného černého koně letošního derby Michaela Musialová, donedávna ošetřovatelka a pracovní jezdkyně v mimoňském působišti trenéra Grega Wroblewkiho.

Trávníček: Do derby s Francouzem i klisnou

 

Dva dresy a dvě naděje bude sledovat majitel Jiří Trávníček na trati letošního Českého derby.  Zatímco klisna Carmella je českým divákům dobře známým pojmem  a i přes příslušnost k slabšímu pohlaví už v minulém startu naznačila, že patří v ročníku ke špičce,  Dragon, reprezentující  Trávníčkovu francouzskou stáj Haras de Beaufay,  bude v našich poměrech nováčkem.

Jalový: Favoritem derby je pro mě Saul

 

Nejčastějším dresem, který bude k vidění v rámci vrcholů dostihového víkendu, budou růžové barvy stáje Lokotrans. V kvalifikačním testu v Pardubicích i v Českém derby se objeví po dvou koních. Do  pardubické kvalifikace nastoupí tandem Val De Guye a  Ribelino (foto),  v derby se  pokusí supět Oriental Glory a Mon Cheri. Jak vidí ambice nositelů barev své stáje majitel Karel Jalový?

R. Holčák: Do Pardubic s matadorem, do derby s "mezkem"

 

 

Mezi trenéry, kteří  zbrojí jak na sobotní pardubickou kvalifikaci, tak na nedělní pražský derby-mítink,  patří i velkokarlovický Radek Holčák. Ten  v letošní překážkové sezóně chystá Hegnuse, s nímž se pokusí splnit kvalifikační požadavky v Memoriálu majora Svobody. Tříletý King Heart na startu Českého derby sice už není tak výraznou osobností v rámci klasického ročníku, jako se zdál být na konci loňského roku, velkokarlovický tým by ale nepochybně tuto charakteristiku rád změnil  vrátil reprezentanta modrobílých barev zpět na vrchol ročníkových statistik.

Palík: Hrdinou derby po 12 letech

Co všechno zdobí Jiřího Palíka? Třetí nejvyšší počet vítězství mezi českými žokeji v historii. A od neděle také druhý nejrychlejší čas, v jakém bylo historicky vyhráno České derby.  A vůbec historicky nejvyšší finanční pokuta, jaká  byla v Česku jezdci udělena.  Ale i velice vysokých padesát tisíc, které inkasoval jako pozdrav od dostihové komise, přebije nakonec  báječný  pocit vítěze Českého derby. A specialisty, který v novém tisíciletí jako jediný dokáže dovést do cíle tuzemského derby české odchovance.  Po  roce 2005 si na další pražskou modrou stuhu počkal 12 let. Mezitím se z Německa vrátil „oklikou“ přes Hongkong do České republiky. 

Stránky