Foret: Každé derby se počítá

  Portal inkasoval po vítězném derby v průběžném hodnocení handicapovou výslužku 81.5 kilogramů. O dva víc, než vyinkasovala za triumf v derby jeho předchůdkyně v pozici hrdiny derby v bílém dresu, Queen of Beaufay. Pro žokeje Petra Foreta však Portal není koněm, který by ve vzpomínkách klisnu porážel.

„To vůbec ne. Když vyhrajete první derby, je to něco, co se nedá srovnat. První úspěch v derby je něco, co si člověk od mládí přeje, chce právě to, aby se mu to jednoho dne povedlo. A když to vyšlo, stal se z toho nezapomenutelný zážitek.  Dnešní vítězství, to je něco jiného. Samozřejmě, vyhrát derby, to se počítá, ať se to povede v jakékoli zemi, a mám z toho velikou radost, ale taky jsem rád, že to mám za sebou. Šli jsme do toho jako favorit, a to máte vždycky takovou situaci, že se to buď povede, nebo můžete těžce prohrát.“

V posledních stovkách metrů cesty za druhou modrou stuhou pro stáj DS Pegas už byla ale možnost porážky poměrně vzdálená. „Na začátku roviny jsem cítil, že má Portal dost síly a že mám hodně pod sebou, ale doufal jsem, že se přes koně dostaneme až celkem pozdě. Jenže na čelo jsme se dostali někde u distančního mezníku, a to jsem věděl, že mi začíná trochu boj. On totiž ještě rozhodně není hotový dostihový kůň, a tak jsem čekal, že jestli někdo přiletí zezadu, bude to blízko nám, abych ještě mohl nějak zareagovat. To byl vlastně ten nejtěžší moment, jinak se ukázalo, že jsem pod sebou měl zvíře s obrovskou sílou, jenom ještě moc nechápe, jak ji použít.“

Stará dostihová pravda hovoří o tom, že derby vyhrává nejšťastnější kůň v ročníku, a porci štěstí za svým úspěchem viděl i Petr Foret. „Většina koní měla na trati kolize, bylo jich docela hodně, ale my jsme se jim vyhnuli, kolem mě se tam nic neudálo.“

A jak vidí Foret možnosti zařazení svého svěřence do vytrvalecké elity třeba v okamžiku, kdy Portal dostihově „dospěje?“ „To je těžko říct, vlastně ještě ani nevíme, jaká je kvalita tady toho tříletého ročníku, jak se zařadí mezi starší koně. Myslím ale, že jestli se dostane na dostih kolem tří kilometrů na větší dráze, může toho docela dost ukázat i v zahraničí.“

I Petr Foret se stal součástí závanu nové atmosféry, kterou do Prahy přivezli příznivci Václava Janáčka a NIca Valleho z Madridu, a užil si jejich hlučného a radostného přijetí. „Je to moc dobře pro dostihy, jsou to lidi, kteří přijeli fandit, a přejí ten úspěch všem.  I díky nic se tady povedlo vytvořit to správné prostředí.  Asi je tam vidět jiná mentalita, je to trošku něco jiného, než na co jsme zvyklí, a je to příjemná změna,“ liboval si čerstvě dvojnásobný vítěz Českého derby v Praze.

Galerii z derby.odpoledne v Praze najdete zde