St. Leger a jeho NEJ

V neděli 1. září se vrací dostihové dění na centrální závodiště v Praze–Velké Chuchli. Vrcholem programu bude poslední a zároveň nejdelší klasický dostih sezóny– St. Leger. Proč běháme St. Leger a jaká jsou jeho nejzajímavější NEJ? To vše vám přiblíží speciál, věnovaný právě tomuto dostihu. Dnes o těch, kteří získali nejvíce vítězství, a to jak na poli jezdeckém, tak i trenérském či majitelském.


Dostih, který se v Praze běhá od roku 1946 a je pojmenován podle generálporučíka Antonyho Legera, má své kořeny v Anglii. V Doncasteru je na termínové listině od roku 1776 a je vůbec nejstarším ze všech klasických dostihů. Ve světě se běhá na různých distancích, například japonský St. Leger na 3000 metrů, britský na 2937 metrů a irský na 2816 metrů.

V listině vítězů Československého a později Českého St. Legeru figuruje řada hvězdných jmen. Co se týče jezdců, nejúspěšnějším v 67leté historii tohoto dostihu je Karol Šarina, který dokázal zvítězit sedmkrát a jako jediný získal v tomto dostihu i čistý hattrick – 1999 (Bohemian Lad), 2000 (Ballet Du Bolshoi) a 2001 (Tribal Instinct). Za svou kariéru vyhrál celkem 376 dostihů a v letech 1993, 1999 a 2000 vládl rovinovým žokejům. Avšak jeho kariéru ukončil těžký pád v Ceně Masise 2003. Po rehabilitaci se již do dostihového provozu nezapojil, i když pražská dostihová odpoledne pravidelně navštěvuje.


Mezi trenéry drží jednoznačný primát rekordman v počtu trenérských šampionátů (během kariéry jich získal neuvěřitelných sedmnáct) František Vítek, jenž se v St. Legeru radoval z vítězství celkem sedmkrát. Jeho první triumf připadá na rok 1976, kdy pro Státní statek Benešov a jezdce Jaroslava Kunčara připravil Cobalta, posledních úspěchem bývalého napajedelského kormidelníka bylo vítězství Reguluse s Liborem Šindarem v roce 1995.


Mezi majiteli, kteří se mohou pyšnit nejvíce triumfy v posledním klasickém dostihu roku, se čtrnácti vítězi jednoznačně dominuje Hřebčín Napajedla, v jehož barvách jezdila největší esa své doby.