Pozvánka Marcely Klingorové na karlovarskou dvojnásobnou míli

86. KARLOVARSKÁ DVOJNÁSOBNÁ MÍLE
15.6. 2014


Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti bude jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m). Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik málo dalších výjimek. Společně s pražskou podzimní Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům.
Do startovních boxů hlavního dostihu zamíří desítka účastníků. Ukáže svým mužským soupeřům záda jediná klisna v poli? Šance Mamy Charlotte, která v aktuální sezóně zvítězila na tamní dráze v dubnovém dostihu III. kategorie a následně se umístila jako čtvrtá ve dvojkové společnosti, rostou i přes vysokou váhu přítomností Jiřího Chaloupky v jejím sedle. Čtyřletý Fernando (ž.J.Šafář) se bude snažit prodloužit vynikající bilanci 2 letošních startů a 2 vítězství. Kvalitní výkony včetně několika vítězství předváděl v minulém roce Shadow Moon (ž.M.Zatloukal) a letošní dvě čtvrtá místa nemusí zůstat bez odezvy. Květnovým mosteckým 3. místem naznačil nárůst formy Tycho Brahe (ž.B.Murzabayev). Výhodné hmotnostní zatížení může k přednímu umístění pomoci ryzákovi Mainly Rocco (žk. K.Hlubučková). Jeho realizační tým by určitě uvítal prolomení tří smůlovatých druhých míst. Jezdeckým partnerem dvojnásobného premianta z dostihů nižší kategorie Pat´s Gold bude mladý talentovaný Francouz Clément Lheureux. Tmavý hnědák Khalidor (M.Laube) čekal od prvního úspěchu, kterého dosáhl shodou okolností na zdejším závodišti, na ten následující téměř rok. Mezitím vyspěl, poodhalil rezervy a jeho hlavní předností je úderný finiš. Pokud mu chuť do závodění vydrží i tentokrát, přední příčky by mohl atakovat. Pětiletý polský rodák Adiutant (žk.M.Pátková), který úspěšně střídá roviny s překážkami, nebude mít problém prostát délku tratě. Letos startoval třikrát na rovině a pokaždé se dobře umístil. Podobná teorie se hodí také k valachovi Cheri Honey (žk.M.Musialová), který jistě ovládl dostih dlouhý 3.300m přes proutěné překážky na sklonku loňské sezóny. Lord Beccari (ž.M.Havelková) zatím sbírá velmi dobrá umístění v nižších kategoriích a jeho triumf by potěšil především odvážné sázející.


Nedělní program se ponese ve znamení oslav 115. výročí zahájení provozu na karlovarském závodišti. Z událostí, které s tímto významným jubileem souvisejí, namátkou vzpomeňme:


115 let
 30. června 1899 byl za přítomnosti barona Schafflera, knížete Fürstenberga, barona Černína a městského radního Lea Mattoniho zahájen provoz na dostihovém závodišti. V předvečer významné události kapelník Ernst Eberhart uvedl v kavárně Sanssouci svůj nový kvapík „Karlovarské závodiště“. Premiérový dostihový mítink byl čtyřdenní. Již v prvním dni, v neděli 2. července, areál navštívilo i přes nepřízeň počasí na 10 tisíc zvědavých diváků. Při závěrečném dni 9. července se mezi více než 15.000 diváky objevil arcivévoda Friedrich s arcivévodkyněmi Isabellou a Marií Kristinou. Podle dobových záznamů se se věřilo, že nová dráha, podle tehdejších odborníků nejlépe položená v celém Rakousku-Uhersku, zastíní slávu Baden-Badenu. Prvním vítězným koněm na karlovarském závodišti se stala klisna Allewell Fidel ježděná žokejem Kapouskem ze stáje Jeho císařské výsosti arcivévody Otty. Tehdejší radní velice bouřlivě a zcela zištně jásali, neboť doufali v přízeň vlivných kruhů císařského dvora.


110 let
 V roce 1904 vyhrál Cenu města Karlovy Vary, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších karlovarských dostihů, ryzák Bon Mod. Svěřenec barona G. Springera do lázeňského města přijel jako vítěz německého a druhý z maďarského Derby.


105 let
 Nedobrovolná čtyřletá přestávka skončila a v roce 1909 se dostihoví koně na dráhu vrátili. Velkou měrou díky městské radě, která nejenom že svěřila Českému jezdeckému klubu areál včetně stájí s nulovým pronájmem, ale poskytla také potřebné finance na uspořádání mezinárodních dostihů.


95 let
 Po rozpadu Rakouska-Uherska převzal na podzim roku 1919 dráhu ve Dvorech nově vzniklý Československý Jockey-Club.


75 let
 9. července 1939 byla dráha uzavřena, aby sloužila jako vojenské cvičiště. Rychlé koně nahradily těžkopádné tanky.


60 let
 Dříve, než se Koran stal slavným vítězem Velké pardubické, testoval své kvality ve Varech. V roce 1954 absolvoval někdejší svěřenec trenéra Truhláře čtyři rovinové dostihy a jednou zvítězil. O čtyři roky později se vrátil, aby oba překážkové testy (jedním z nich byla Velká karlovarská steeplechase na 4.200m) pod K. Havelkou a M. Šustou pohodlně vyhrál. Stejný program na Korana čekal v následujícím roce. V obou případech zvítězil. Pokaždé s K. Havelkou v sedle.


55 let
 Patnáctinásobný žokejský šampión (7x roviny, 8x překážky) a vítěz Čs. derby z roku 1955 Karel Havelka předvedl jednu ze svých mistrných jízd ve Velké karlovarské steeplechase 1959. Jím ježděný Havran, se kterým ovládl ve stejném roce pardubické proutky na 2.800m, v průběhu dostihu sice upadl, ale Karel Havelka opětovně nasedl a pokračoval v boji.  Dostih vyhrál.


50 let
 Letní mítink roku 1964 okořenil klusácký dostih divadelních, televizních, filmových a varietních umělců. Nechyběla ani ukázka honebního skákání, drezúry a skok mohutnosti. Ale především si ve Velké karlovarské steeplechase pro těsné druhé místo doběhl již zmiňovaný Koran s Františkem Vítkem, sedminásobným československým překážkovým šampiónem a posléze trenérem šesti vítězů Derby (Valdaj 1979, Latina 1980, Arva 1988, Lancelot 1989, Lykeion 1991 a Regulus 1995).


25 let
 Závodiště hostilo v roce 1989 Mezinárodní mítink za účasti Maďarska, Polska a NDR. Záštitu tehdy převzal Čs. Rozhlas a Vřídlo. Velkým lákadlem byla účast Angličana Michaela Richardsona. Jezdec, který během své kariéry absolvoval 25 překážkových dostihů a na svém kontě měl více jak 100 rovinových startů, se v akci představil čtyřikrát. Vyhrál v sedle Talky (III.kat.) a Canavy (V.kat.). Pátý dokončil s Inercjou v Ceně Časopisu Jazdectvo a ve dvojkovém sprintu s koněm Smarty.


 Cenu Stráže míru (I.kat., 2.000m) vyhrál žokej Rudolf Švejda s Vítězem.  Zaznamenal svoji nejúspěšnější sezónu v jezdecké kariéře, během které posbíral 10 vítězství. Jezdil pro Václava Chaloupku, několik let působil v Německu.  S aktivním ježděním přestal v roce 2002.


20 let
 V prvním roce činnosti společnosti Systém 93 s.r.o., která získala závodiště do pronájmu, se uskutečnilo sedm dostihových dní. Vrcholem sezóny 1994 byla srpnová Sprinterská cena. Na Zlatém poháru Filmového festivalu byla mezi známými osobnostmi k vidění country zpěvačka Milena Soukupová, skupina Rangers, mezi manekýnkami se na módním molu procházela Miss Pavlína Babůrková. Ve Velké karlovarské steeplechase triumfoval budoucí vítěz slavnější a náročnější Velké pardubické Cipísek. Z centrálního závodiště ve Velké Chuchli se přestěhovala do Karlových Varů Cena Masise, první důležitý srovnávací test dvouletých koní v dané sezóně. Kromě let 1998 a 1999 je pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě.


 3. července 1994 se na karlovarské dráze naposledy představil v Ceně Dostihového klubu Tochovice patnáctinásobný rovinový šampión a šestinásobný vítěz Čs. Derby Vlastimil Smolík. S Bastienem skončil třetí. Následující den česká dostihová veřejnost oněměla sotva uvěřitelnou zprávou. Vlastimil Smolík podlehl zraněním po autonehodě.


 Lázeňské míle se zúčastnili hned dva zahraniční hosté. Na vítězného veterána Laténa (Kůň roku 1994 a 1988) s Jane Demelem sice neměli, ale druhé a třetí místo si C. Piccioni a A. Shoults vzít nenechali. Prvně jmenovaný kromě v cíli druhé Laureny odjezdil ten den ještě ryzčiny tréninkové kolegyně La Scalu (3. místo v Ceně Masise) a The A La Menthe (5. místo v Oaks).  Adam Francis Shoults, Angličan jezdící v rakouských službách, dovedl do cíle zmiňovaného jedničkového testu na třetím místě Ajantu. Ještě lépe se mu ten den dařilo v Oaks. Zde triumfoval s Vadarou.


 Ceně Karlových Varů (CH, 2.000m) dominovaly ženy.  Romana Neslerová zvítězila se svěřencem trenérky ing. Pejškové Taktem.


15 let
 V Ceně 100 let Karlovarského závodiště (I.kat., 2.000m) podlehla bělka Librilla, vítězka St. Legeru 1997, pětiletému Nikodemusovi (ž.M.Knauer, tr.ing. Pejšková).


 Dalšími známými jedničkovými vítězi byli v průběhu sezóny Hyphen v Ceně města KV, Sammetsman v Poháru nadace FF a Thessalon ve Velké karlovarské steeplechase.


10 let
 Pořadatelé se kromě ojedinělého třídenního festivalového mítinku pustili v roce 2004 do experimentu, který v Čechách neměl obdoby. V průběhu pracovního týdne uspořádali odpolední dostihový mítink (doprovodný program při setkání evropských šlechticů). Ve středové části závodiště vyrostlo golfové hřiště s celoplošným automatickým zavlažovacím zařízením, které zajišťuje dokonalý povrch dostihové dráhy. Pro bezpečné a pohodlné převádění koní ze stájí na dráhu nově slouží podzemní tunel.


 V ceně Masise (NL, 1.200m) zvítězil Jazz Dancer, šampión dvouletých hřebců a vítěz všech nejdůležitějších testů dvouletých koní.
 
 Novou tradici začíná psát specifická Letní cena klisen, srovnávací zkouška tříletých klisen se staršími. První ročník ovládla stylem start - cíl tříletá Francouzka Nana D´Anjou. V jejím sedle byla Kristýna Bezděková.  První, a dosud jediná žena, která tento dostih vyhrála.


 V Zářijové ceně (NL, 1.000m) podle očekávání zadrženě triumfoval bílý suverén Scyris s ž. D. Andrésem, jeden z nejlepších tuzemských sprinterů současnosti.


 Darsalam, první vítěz grupy 1 připravovaný v českých podmínkách, absolvoval Cenu Města Karlovy Vary jako přípravný start pro zahraniční starty.


 Jan Rája překonal tehdejší rekord šampióna Vlastimila Smolíka v počtu vítězství v jedné sezóně.  Také zásluhou čtyř karlovarských triumfů z celkových 37 (Yotony, Latwing, Irsay Oliver, Gold Papilio).


 Pohár FF (NL, 1.000m) vyhrál hnědák Palmare, držitel rekordu na kilometrové trati.


 Ferdinand Minařík dosáhl triumfem v Karlovarské dvojnásobné míli (II.kat., 3.200m) s koněm Vivace jubilejního 90. vítězství kariéry.


 Skot Gary Hind vyhrál s Poderosem dvoukilometrový jedničkový Audi Cup.  Patří k největším světoběžníkům ve světě turfu. Počet zemí, ve kterých jezdil, překročil třicítku. Je potěšitelné, že kromě Spojených arabských emirátů, Turecka, Indie, Ameriky, Austrálie, Macaa, Tuniska a většiny evropských států od severu po jih působil také u nás. Žokejský šampión Dubaje, Kataru a Bahrajnu mnoho dostihů odjezdil pro trenéra J. Gosdena. S jeho svěřenci dosáhl grupových úspěchů (Pollen Count, Francie 1994, Prix Quincey, Gr 3, Leap For Joy, Itálie 1995, Premio Omenoni, Gr 3, Squeak, Anglie 1997, Lancashire Oaks, Gr 3). Byl jedním z prvních žokejů stáje Godolphinu. Spolupráci s trenérem Saeedem bin Suroorem započal před dvaceti lety. Kromě nezapomenutelného Lammtarry, Hallinga či Shantou sedlal další koně jako např. Cezanne (Dubai1994, Dubai Triple Crown, Gr 1), Medaaly (Anglie 1996, Racing Post Trophy,Gr 1) nebo Spindrift (Dubai 1999, Dubai Triple Crown, Gr 1). Dříve, než se Gary Hind z českého dění vytratil, dosáhl ještě vítězství na karlovarské dráze s koňmi Moloko (2003) a Hefner´s Choice (2008).


5 let
 V Ceně Masise se na prvních dvou místech umístily výrazné koňské osobnosti - Ramble On a především Shamalgan (Kůň roku 2010 a 2011).


 


Časový program:


14.30   1.dostih (III.kat.,  1.600m)
15.00   2.dostih (IV.kat.,  1.400m)
15.30   3.dostih (III.kat.,  1.200m)
16.00   4.dostih (II.kat.,  3.200m)
16.30   5.dostih (IV.kat., 2.000m)
17.00   6.dostih (steeplechase, III.kat., 3.200m)
17.30   7.dostih (V.kat., 2.000m)


Marcela Klingorová