jezdci a science fiction

Musím předeslat, že jsem velmi rád, že v Lysé nad Labem opět uvidíme v české dostihové akci  Tomáše Lukáška.  Kvalitních jezdců není nikdy dost. A  loňský vícešampion určitě v našich poměrech  kvalitním jezdcem je. Ale je  skutečně důvodem k radosti, že se  místo Kuala Lumpuru bude v sobotu prohánět Polabím?  To je na jeho posouzení,  ovšem z hlediska pozorovatele se zdá, že jeho malajská mise neproběhla úplně tak, jak si sám představoval. A to přesto, že v exotické zemi vyhrál i tamní derby.


Čeští žokejové jsou v cizině dnes zajímavým artiklem. Filip Minařík se ověnčil dvěma německými žokejskými tituly, a představuje mezi českými rodáky jistě ten nejtěžší kalibr. Na dostřel k němu se ale přiblížil z hlediska úspěšnosti Václav Janáček, který si v Madridu   v neděli připsal hattrick a udělal velký krok k zisku šampionátu v zemi, která  u nás proslula především fotbalem.  Ta oceánem se zase skvěle prosazuje absolventka chuchelského jezdecké školy Eliška Kubinová. To je trojice, kterou  by českému turfu mohli leckde závidět.   Jenže čeští turfmani ji mohou sledovat pouze prostřednictvím různých  internetových připojení.  Ani jeden z uvedených totiž není doma častým hostem. Minařík se českými drahami mihne jednou za několik let, Janáček  se sice pokouší o častější kontakt, ale ani jeho nevídáme nijak pravidelně.
Tomáš Lukášek se k této  trojici z hlediska mezinárodní úspěšnosti zatím nepřipojil,  což je ovšem dobré k tomu, že ho nyní na českých drahách budeme zřejmě nějakou dobu vídat.   Zdá se ovšem, že jeho toulavé boty   se opět pokusí zamířit  za další zkušeností. A   nikdo by se nedivil, kdyby jej v dohledné době následovali i další kolegové.   Je to pro české dostihy zlé (protože přichází o kvalitní jezdce) nebo dobré (proto, že   získají slušnou propagaci?)? Těžko to vyvážit. Ale jisté se zdá, že  žokejové budou odcházet, pokud se jim otevře příležitost  a lepší podmínky. Stejně jako je tomu v jiných sportech. Kdo by chtěl dveře do ciziny jezdcům zavřít,  ten by je musel doma řádně zmotivovat.  Ale to už jsme v oblasti science fiction.


pg