Ten, u kterého stojí Tullamore

Svého prvního plnokrevníka si pořídil zhruba před čtyřiceti lety, kdy vlastnit koně jako soukromník bylo téměř nemožné. Milan Tykal, majitel dostihové stáje Military Nové Hrady, se svého snu chovat a připravovat koně nikdy nevzdal, i když mu osud vždy nakloněn nebyl. Vloni se mu podařilo získat do chovu českého derby-vítěze z roku 2008 Tullamora, od kterého si mnohé slibuje…

Chovem a provozem dostihové a sportovní stáje se zabýváte již řadu let. Kolik máte v současnosti svěřenců?
Se ženou máme v současné době sedmnáct koní.  To je osud lidí, kteří mají rádi plnokrevníky, chtějí s nimi běhat a zároveň z nich mít opravdovou radost. Určitě mi potvrdí každý majitel, který je zároveň chovatelem, že start jeho svěřence jsou pak vždy velké nervy. Vede k němu totiž velmi dlouhá a náročná cesta od narození, přes odchov, až po samotnou přípravu.

Chovné klisny, hříbata, ale i koně do dostihů, jak vypadá aktuálně struktura Vaší stáje?
Co se týče chovu, stádo jsme zúžili na pět chovných klisen Siberian Moon, Vignola, Well Done, Lady Macbeth a Mariette. V nejbližší době zařadíme do chovu dvouletou Similu, která je po Egerton ze Siberian Moon. Nevíme, zda ji necháme běhat, či nebude připravována pro zkoušky ČT. Je to určitý paradox, neboť oba rodiče jsou zapsáni v ČT a ona sama má vynikající exteriér.

Dvouletá Simila (Egerton - Siberian Moon)

Podle jakých kritérií jste chovné klisny vybírali?
Při výběru chovných klisen jsem upřednostnil především svoje pocity v sedle, pokud to bylo možné, důležitý byl ale i exteriér, pohyb a vhodnost do teplokrevného chovu. Jako milovník všestrannosti bych byl rád, kdyby naši odchovanci, pokud nebudou mít dostatečnou výkonnost, skončili ve sportu. Současně je to i určitá opatrnost, plynoucí z vývoje prémií a budoucnosti chovu A 1/1.

V prosinci loňského roku jste získali derby-vítěze z roku 2008 Tullamora, jak k tomu došlo?
Téměř dva roky jsme se snažili najít hřebce, který by odpovídal našim představám původem, exteriérem a povahou. Nebylo to lehké, hledali jsme i v zahraničí. Abychom překlenuli toto období, použili jsme v chovu v roce 2014 Heretica po kterém se narodila dvě hříbata – Simoon (Siberian Moon) a Verenika (Vignola). Tullamora jsme měli vyhlédnutého dlouho zejména kvůli původu, ale podařilo se nám ho zakoupit až na konci loňského roku. Podle našeho názoru patří svým excelentním původem mezi několik vynikajících hřebců, kteří  v  českém chovu nedostali příležitost prokázat své kvality jako plemeníci.  I když jsme malá stáj, pokusíme se mu tuto šanci dát.  V roce 2015 připustil všechny naše chovné klisny – v tomto trendu bychom rádi pokračovali dál a byli bychom rádi, kdyby se v dalších letech počet připuštěných klisen zvýšil. Nabídka připouštění bude v katalogu hřebců pro rok 2016.

Tullamore (Theatrical(IRE)-Bungalow(USA))

Kromě chovu se věnujete také dostihům…
V naší dostihové přípravě je potomek Accesse to Java Fr Acces, kterého jsem pošetřil na tříletý ročník. Zakoupen byl jako odstávče jenom proto, že je potomkem Accesse, kterého jsme pořídili jako prvního chovného hřebce (utracen pro zranění po první připouštěcí sezoně). Jeho poslední potomci Macces a Vacesa by měli být v přípravě v letošním roce.

Českým odchovancům se v posledních letech až nebývale daří, bodují na rovinách (např. Aztek, Love Me) i na překážkách (např. Al Jaz, Larizano). Co to, podle Vás, o českém chovu vypovídá?
Český chov, resp. odchovanci se začínají prosazovat i v těch nejvyšších kategoriích, a to znamená, že jsou konkurenceschopní i přes masivní reklamu a podporu dovozu ze zahraničí. Každý musí zhodnotit sám, zda se mu investované peníze do zahraničního nákupu vyplatí a nečeká ho jen zklamání. Nemá smysl rozebírat podmínky českého chovu, které všichni znají. Smutné je například to, že zaštiťující organizace chovu plnokrevníka není ani schopná na svých stránkách zveřejnit seznam platných hřebců. Jen díky přispěvatelům do fondu majitelů je možné vyplácet alespoň nějaké částky majitelům koní českého chovu, samotní chovatelé však vycházejí naprázdno. Dělat dále svůj chov lze jenom z radosti chovatele-majitele.


    
Ptala se a fotila Jana Syručková, foto Milana Tykala Šárka Votavová