Debutují ve Velké – Jan Odložil

Velká pardubická – nejtěžší překážkový dostih starého kontinentu, jedinečná podívaná, která rok co rok láká na pardubické závodiště i k obrazovkám nejen skalní příznivce turfu. Překážkový vrchol roku, k němuž upínají své šance snad všichni majitelé, trenéři i jezdci v překážkovém provozu…. V našem miniseriálu vám představíme trojici jezdců, kteří atmosféru tohoto dostihu v neděli okusí poprvé. Jaké jsou jejich pocity, a která překážka je pro ně strašákem? Na tyto otázky nám jako třetí a zároveň poslední v pořadí odpovídal Jan Odložil.

Kariéra čtyřiadvacetiletého rodáka z Palonína odstartovala 19. července 2008 na závodišti v Kolesách u Kladrub, kde v sedle klisny Leily svou první steeplechase nedokončil. První dvě sezóny absolvoval mladý jezdec pouze pár seznamovacích startů, a to především na menších provinčních drahách – Kolesa, Brno, Netolice, Albertovec. Jeho první plný zásah přišel v červnu 2010 v Pardubicích, kdy se sedmiletým San Kairem v tréninku svého otce doslova „zdecimoval“ čtrnáctku soupeřů v čtyřkové cross-country na 4 000 metrů. Jako amatérský jezdec ani v dalších letech příliš startů neabsolvoval, proto i čekání na další plný zásah bylo poměrně dlouhé, trvalo téměř tři roky. Ten přišel 24. května 2013 opět v Pardubicích, tentokrát však v bumperu na 2 900 metrů. Vítězství bylo zároveň úspěšnou premiérou ryzáka Celadona, který se v neděli postaví na start Ceny Vltavy.

Po třech vítězných bumperech v sedlech koní Čestmíra Olehly v roce 2013 přišel další vítězný půst. Ten trval do května 2015. Právě v roce 2015 se pak poprvé Jan Odložil objevil také v sedle svého partnera do letošní Velké, bělouše Ter Milla. Polokrevník, který bude v neděli pokoušet své štěstí ve Velké pardubické potřetí (dvakrát ji nedokončil) sice nepatří k favoritům, ale jeho „akcie“ podstatně zvyšuje hluboká půda, jež by podle předpovědí počasí mohla v neděli v Pardubicích být.

Jaké jsou Vaše pocity před první Velkou?
Na Velkou se těším. Jsem rád, že jsem dostal důvěru od majitele i trenéra a moc si toho vážím.

Připravoval jste se na Velkou nějak speciálně třeba s ohledem na kondici, apod.?
Letos jezdím hodně, takže fyzičku se snažím udržovat celý rok. Jinak mám dobrý pocit, cítím se naprosto fit!

Velký Taxisův příkop… Je tím skokem, kterého se v neděli nejvíce obáváte?
V kursu je spousta těžkých skoků. Důležité bude, abychom se nezamotali do nějaké kolize. Ter Mill je dobrý skokan, známe se navzájem dost dobře, i proto věřím, že to bude bez problému.

Jaké jsou Vaše ambice?
Budeme se snažit udělat co nejlepší výsledek a zúročit tak naši celoroční práci. Jinak věřím, že si dostih i užijeme.

Pole patnácti koní v letošní Velké se zdá být hodně vyrovnané. Máte v něm svého favorita?
Je tam řada kvalitních koní, ale stát se může cokoli a vyhrát může kdokoli.

foto: Romana Altenburgerová