Jubilant Tomáš Šatra

Před pětasedmdesáti lety, 10. října 1941, se narodil dodnes činný a stále velmi úspěšný trenér Tomáš Šatra. Trenérskou profesi zahájil ve Velké Chuchli vlastně téměř před půlstoletím, v roce 1970, kdy také hned dosáhl svého prvního z celkových patnácti vítězství v klasických dostizích. St. Leger tehdy vyhrál jeho svěřenec Sigham.

Do listiny vítězů posledního klasického dostihu se Tomáš Šatra pak zapsal ještě dvakrát. Na seznamu více než 700 Šatrových trenérských prvenství jsou i dva triumfy v Českém derby v devadesátých letech minulého století. V roce 1994 to byl Progression, který pak vyhrál i St. Leger, a v roce 1997 skvělá Nora Jeane, která předtím ovládla také Velkou jarní cenu. Zatím posledním úspěšným Šatrovým klasikem je letos stále ještě aktivní Chardonney Tcheque, vítěz Velké jarní ceny z roku 2011. Ten vyhrál v průběhu své kariéry dalších 16 dostihů a vydělal téměř 4 milióny korun. Letos dokázal triumfovat po čtvrté za sebou ve Velké květnové ceně.
Celkem má Tomáš Šatra na svém kontě patnáct klasických vítězství – ještě díky Quintal (JCK 1973), Oáze (JCK 1974), Kentovi (StL 1977), Nanon (JCK a VJC 1978), Shapely Star (JCK 1988), Team Boyovi (VJC 1992) a Playlet (Oaks 1995). A to mu ještě řada dalších unikla jen o vlásek. Ke známým a úspěšným koním, které trénoval v časově méně vzdáleném období, patří kromě Charodonney Tchequea, například Blue Coral, kůň jenž vydělal téměř tři a půl miliónu, nebo víc než třímilionový Mariydi.
Přejeme Tomáši Šatrovi, aby mu zdraví dovolilo pracovat ještě hodně dlouho. A aby pro náš dostihový sport dokázal připravit další výborné koně.
                                                                                                                                 Petr Feldstein