Urbánek: Pracuje se s ním parádně

Druhou sezónu v Újezdu u Boskovic letos odstartoval bývalý překážkový jezdec a dlouholetý asistent ve středisku Lukaracing Luboš Urbánek. A po první letošní klasice může být mladý trenér více než spokojený. Jím připravovaný Sir Sun jistě ovládl první díl klasické Trojkoruny a jeho další kroky by měly vést přímo do derby…

Do Velké jarní jste šli bez přípravného startu v nohou, bylo pro vás nedělní vítězství překvapením? 
Abych řekl pravdu, čekal jsem, že půjde hodně dobře. V dostihu byli velmi kvalitní koně, navíc rozběhaní, takže jsem spíš věřil tomu, že bude do pátého místa.

Jiří Chaloupka vedl Sir Suna převážnou část dostihu na chvostu pole. Byla to taktika?
Takhle jsme byli domluvení. Sir Sun se hodně zklidnil oproti loňsku a já jsem Jirkovi říkal, ať nikam nepospíchá. Ať jde koncem a počká na úderný finiš, který Sir Sun má.

Sir Sun ukázal tímto startem velké možnosti, týkající se třeba i zahraničí…
Zahraničí ano, ale pořád myslím, že je to kůň dokola, takže zkusíme derby. Nevím, jestli půjde Červnovou nebo rovnou z fleku derby, protože on se v práci dá nachystat relativně snadno. Důležité je, aby zůstal zdravý.

Jakým je Sir Sun typem koně, pracuje se s ním dobře?
Pracuje se s ním parádně, oproti loňsku se hodně uklidnil.

Bude v jeho sedle i v příštích startech Jiří Chaloupka?
Určitě, pokud bude chtít on, tak to nebudeme měnit.

Jiří Chaloupka se velmi často objevuje v sedlech vašich svěřenců. Máte nějakou dohodu ohledně spolupráce?
Máme dohodu tzv. na pusu. Dohodli jsme se už na začátku sezóny, ale ten začátek byl vlažnější. Nechávám mu vše, co uváží. Obecně vždycky se snažím, aby jezdec ideálně pasoval na koně, a to se v případě Jirky až na výjimky daří.

Máte kromě Sir Suna ještě nějaké schované želízko v ohni?
Myslím si, že ne. V neděli startující Guillotine Shave, o kterém jsem si myslel, že by jím mohl být, má asi nějaký zdravotní problém, který musíme vyřešit. Každopádně derby nestihne, zatím na něj nemá výkonnost.

Je květen a tedy i měsíc, kdy se představí první dvouletí. Vyběhne také někdo od vás?
Mám čtyři dvouleté. Kobylu od pana Kubíčka, tu jsme obsedli, chvíli pracovala a teď je ve výběhu. Je to veliká kobyla s výhledem do překážek. Pak mám hřebce, bratra Oriental Skye, menší koník, ale moc šikovný. Myslím, že ten vyběhne, co nevidět. Dále máme Barabashe. Je to velký kůň, pozdní, který zatím práci moc nezvládá. I proto vyběhne nejdřív na podzim. No a vloni koupil pan Jalový odstávče, šikovnou kobylku, ale už měla šimbajny, tak jí nebudeme trápit a vyběhne, až si o to řekne sama.

V centrále stáje Lokotrans v Újezdu u Boskovic na jižní Moravě jste druhou sezónu. Už jste zabydlení?
Jsme už víceméně zabydlení, podmínky se nám díky majiteli pořád zlepšují. Novou dráhu jsme udělali prakticky týden před Gombou, takže koně si museli rychle zvykat na jiný druh práce. Myslím, že jejich výkonnost půjde postupně nahoru. Snažíme se, aby byli v pohodě, chodí do ohrady  a pracujeme s nimi tak, aby byli spokojení a měli pěkný život. 

foto: Tereza Kučerová