Víkend v rytmu překážek

První poprázdninový víkend potěší srdéčko všech turfmanů, kteří preferují překážky. Nejen sobotní pardubický, ale výjimečně i nedělní pražský mítink nabízí zajímavě obsazené překážkové vrcholy, slibující napínavou podívanou.

Poslední šance dostat se na startovní listinu Velké je tu!

Deset odvážných, z nichž pouze tři, a to sedmiletý Aucun Soucis (Borč) o rok starší Val De Guye (ž. Bartoš) - oba v tréninku Stanislava Kováře, a osmiletý Sixtyseven (ž. Novák) trenérky Petry Jirátové mají již jistou účast v překážkovém vrcholu roku. To je vizitka čtvrté a poslední letošní kvalifikace na Velkou pardubickou, která bude hlavním dostihem sobotního odpoledne v Pardubicích.

Vyrovnané pole, v němž může překvapit snad opravdu každý, i tak by se dal charakterizovat dostih, který odstartuje krátce před třetí hodinou odpolední. Jediným letos neporaženým účastníkem kvalifikace je polský Salam. Devítiletý ryzák v péči trenérky Iwony Wroblewské všechny tři letošní starty proměnil v jistá vítězství, prozatím poslední se zrodilo na začátku prázdnin v Lysé nad Labem. Jeho největšími konkurenty by dle papírového umístění měli být Power Zar (Ferhanov), Pyšný Páv (ž. Matuský) a Bridgeur (ž. Myška). Zatracovat nelze však ani další například před třemi lety dvakrát v kvalifikacích na dotovaných příčkách umístěnou Sisi Merble (Kratochvíl), reprezentanta stáje DS Pegas, jenž Velkou již třikrát ovládla prostřednictvím fenomenální klisny Orphee Des Blins, Makléře (Kubík) či nejstaršího, letos již jedenáctiletého ryzáka Status Quo (Mach), umístěného v dostihu nižší kategorie.

Kdo zvedne nad hlavu Zlatý pohár?

Pevné místo v tuzemském překážkovém kalendáři a jistou prestiž má i tradiční podzimní Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha, a. s., který bude vrcholem již jedenáctého letošního dostihového odpoledne v Conseq Parku Velká Chuchle. Na jeho startovní listině figuruje celkem devět účastníků, které si krátce představíme. Hned dva svěřence vyšle do boje Josef Váňa. Jsou jimi letos již dvakrát vítězný reprezentant stáje Scuderia-Tania-Váňa Tahini (ž. Kratochvíl) a v barvách manželů Dufkových startující Le Cirque (Ferhanov), jehož čeká po dvou startech v Itálii letošní česká premiéra. Rovněž dva aktéři, ovšem od různých trenérů, přicestují „za pohárem“ z Velkých Karlovic. Jedná se o v létě na skoky úspěšně přesměrovanou Flower Of Love (Vyhnálek) a talentovaného Mustamira (ž. Stromský) z trenérského lotu valašského kouzelníka Františka Holčáka. Skvělou rovinovou třídou může vypálit soupeřům rybník populární ryzák Aztek. Svěřenec trenéra Tomáše Váni, naposledy vybojoval těsné vítězství v Karlových Varech a v jeho sedle bude stejně jako před měsícem zkušený Jiří Kousek. Obhájce loňského triumfu v Zlatém poháru Adiutant, letos vyběhl pouze na rovině a v jeho sedle se představí rovinový žokej Jan Verner. Ten si občas překážkami zpestřuje svou jezdeckou kariéru a nevede si v tomto ohledu vůbec špatně, o čemž svědčí již šest překážkových triumfů. Zahraniční jezdecké obsazení pro svého zástupce Dangerous Gleama v podobě rutinovaného Paula Andrewa Johnsona zvolili trenér Stanislav Popelka a majitel stáje www.trdelnik.com-Luka Radek Luka. Zda jim přinese štěstí, uvidíme v neděli krátce po půl páté odpolední. V průběhu celého roku drží velmi slušnou formu svěřenci trenéra Luboše Urbánka. Mladý kouč, který druhým rokem připravuje koně v majetku Karla Jalového v tréninkovém středisku v Újezdě u Boskovic, má v poháru také své želízko v ohni. Je jím šestiletý Wicker Stone (ž. Liška), který letos ze čtyř startů, třikrát dosáhl na dotované příčky. Posledním účastníkem pražského Poháru je ryzák francouzského původu Boisblanc (Odložil), čtvrtý z karlovarského Poháru Josefa Váni, který se představil českému dostihovému publiku zatím jen dvakrát.