Pět otázek pro…Ladislava Nagye

Profesně je uznávaným překladatelem z angličtiny, v dostihových kruzích pak je především znám jako ten, který připravuje trojnásobného českého sprinterského krále Mikeshe. O populárním „Kocourovi“ a jeho budoucnosti jsme si povídali s Ladislavem Nagyem.

První zářijovou neděli skončil Mikesh čtvrtý v prestižním maďarském sprinterském testu Overdose díj. Předpokládám, že po povedeném běhání panuje v realizačním týmu spokojenost…
Spokojeni jsme velice. Po dvou nevydařených startech na jaře jsem byl víceméně rozhodnut, že Mikesh už běhat nebude. V rozhodující chvíli nám ale dobře poradila naše kamarádka Iva Miličková, jejíž pomoc se ukázala být velkým přínosem. Následný start v Berlíně celkem vyšel, byť hluboká dráha rozhodně není tím, co by Mikesh preferoval. Teď jdeme start od startu, důležité je, aby ho běhání bavilo. Z každého dostihu, v němž doběhne za peníze, se radujeme. Je jasné, že v osmi letech už je veterán a o svých kvalitách už nemusí nikoho přesvědčovat. Nemáme žádná přehnaná očekávání, na druhou stranu kůň jeho kalibru v trojkách rozhodně kariéru končit nebude.

V Maďarsku jste běhali úplně poprvé. Jaký dojem na vás udělala budapešťská dráha?
Byla perfektní, a také přístup organizátorů byl velmi vstřícný, ustájení snad nejlepší, jaké jsme kdy měli. Všechno fungovalo skvěle a moc se nám na závodišti líbilo. Pokud to jen trochu půjde, do Budapešti se určitě vrátíme. Musíme moc poděkovat i za neutuchající podporu fanoušků, ať už na facebooku nebo přímo na závodištích. Letos za Mikeshem cestovali příznivci do Hannoveru i Budapešti, což je naprosto úžasné a motivuje to celý náš tým.

Co “Kocoura” čeká dál?
No, další dostih. (smích) Výběr je trochu složitý, protože dostihů na 1000 metrů moc v širším okolí není. V úvahu připadá jeden start v Německu a možná start ve Svatováclavské ceně, ale to je ještě poměrně vzdálená budoucnost.

Vrátí se do jeho sedla Jiří Chaloupka?
To záleží asi hodně i na tom, kde budeme běhat, a zda nebude Jiří vázán svými jinými dlouhodobými závazky. Jak známo, tak coby držitel trenérské licence v některých zemích jezdit nemůže, proto musíme hledat jiné jezdce. V Hannoveru jsme v jezdeckém obsazení šlápli vedle, nicméně Daniele Porcu v Berlíně i Jiří Palík v Budapešti odvedli fantastickou práci. Zejména v případě Jirky Palíka jsem byl moc rád, že na něj psychicky nedopadlo nespravedlivé obvinění mostecké dostihové komise. Je to neobyčejně poctivý a vysoce profesionální rajťák a v Budapešti to znovu prokázal.

Jak to bude v příštím roce: zůstane Mikesh i nadále na dráze, nebo zkusí své štěstí třeba v chovu?
Jak už jsem říkal, pokud ho dostihy budou bavit, tak může pokračovat. Samozřejmě nám záleží na tom, aby se měl dobře. Dokud to zdraví a další okolnosti umožní, rádi bychom ho ještě několikrát ukázali na dráze. Vše ostatní je otevřené. Zatím nemáme žádné signály o tom, že by některý ze zdejších chovatelů byl ochoten dát Mikeshovi šanci jako plemeníkovi. Podle našeho názoru sice ukázal vlastnosti, třídu a potřebnou tvrdost, aby se o něčem takovém dalo uvažovat, ale situace českého chovu je nelehká a je nám jasné, že zde působí řada perspektivnějších hřebců. Pokud by se našel zájemce o chovné využití Mikeshe, rádi mu vyjdeme vstříc. V opačném případě čeká Mikeshe po skončení kariéry zasloužený důchod, byť jak konkrétně bude vypadat, to ještě nevíme.