Stronach dostane cenu za celoživotní přínos

Podnikatel rakouského původu Frank Stronach se stane koncem ledna prominentem letošního ročníku Eclipse Awards, cen, kterými v USA hodnotí největší čtyřnohé i dvounohé osobnosti dostihového roku.  Zatímco koňské ceny jsou předmětem volby a jejich odtajnění proběhne až v rámci vyhlášení, některé  z těch ostatních už své budoucí majitele znají. Cenu za přínos dostihovému sportu  na 47. Ročníku Eclipse Awards tak nakonec dostane Frank Stronach. A přitom je to tentýž rakouský rodák, jemuž příznivci turfu u našich sousedů mnohdy nemohou přijít na jméno v souvislosti s projektem centra v Ebreichsdorfu.

Stronach ovšem patří na americkém kontinentu k nejúspěšnějším majitelům i chovatelům a je také jedním z nejvýznamnějších provozovatelů dostihových závodišť a dostihových sázek. Kolem dostihového sportu se vlastně těžko hledá obor, do kterého by v Americe úspěšně nepronikl. V dostizích působí od roku 1962, kdy se stal majitelem svého prvního koně, a svou kariéru dovedl až k loňskému založení nejbohatšího dostihu světa, Pegasus World Cupu.

 

Stronach není při přebírání Eclipse Award žádným nováčkem. V minulosti cenu už osmkrát převzal jako nejlepší chovatel roku, čtyřikrát získal cenu pro nejúspěšnějšího majitele roku, a pět cen získali koně, kteří běhali v jeho majetku.  Tentokrát se v areálu svého střediska v Gulfstream Parku  tedy dočká  ceny nejcennější