Co hrozí letním dostihům?

Dostihový kalendář  letošního léta na českých drahách neoplývá letos zrovna přebytkem akcí, přesto se ale může zdát,  že dostihy v letních měsících vlastně nikomu nechybí. Přitom v roce 2010 se na českých drahách v průběhu měsíců července a srpna konalo dvacet dostihových dní, letos  by se jich po odložení dostihů v Kolesách mělo odehrát třináct, a to je nepochybně značný rozdíl.  Proč tomu tak je?

Samozřejmě, stále více českých stájí zkouší své štěstí v zahraničí,  ovšem i rostoucí počet zahraničních startů může odůvodnit nárůst v jednotkách a nikoli v desítkách koní, kteří teoreticky nyní v létě nemají kde běhat.   Stejně tak pokles celkového počtu koní v tréninku zdaleka není tak drastický, aby mohl uspokojivě zdůvodnit uvedený rozdíl.

Při pohledu na startovní listiny a přihlášky letních mítinků se dnes zdá, jako by letní dostihy nikomu nechyběly. S čestnou výjimkou přihlášek pro Pardubice  na příští sobotu totiž letní startovní listiny nepřetékají jmény účastníků a účastnic.  Vždyť jediný dostihový mítink v Česku o nadcházejícím víkendu, slušovické rovinové dostihy, měly po přihláškách sedm dostihů z celkového počtu devíti otevřených z důvodu nedostatečného zájmu. A ani po dohláškách nepředstavují startovní listiny v mnoha případech něco, nad čím by si pořadatelé mohli mnout ruce.

A není to zdaleka jen problém Slušovic, nijak podstatně lépe na tom není ani jediná „áčková“ dráha, která v létě udržuje pravidelný provoz. Už samotné klasické Oaks v Karlových Varech v červenci  mělo na startu osm klisen jen čtyři týdny poté, co před Českým derby proběhla tradiční tlačenice o právo účasti.   Na výborně (s ohledem na panující počasí) nachystanou karlovarskou dráhu se v příštím týdnu sice chystá poměrně slušný počet koní, i tak ale i v západních Čechách zůstávají tři dostihy otevřené, včetně nově vypsaných překážek, které by teoreticky měly představovat pro české koně slušné lákadlo k proběhnutí na kvalitní „zelené“ dráze, jakých v létě v regionu mnoho není.

Je pochopitelné, že panující vedra  v řadě stájí mohou znamenat vztyčení varovného ukazováku směrem k úvahám o odložení dalších startů na podzimní dny. Jenže do konce sezóny pak budou zbývat dva měsíce, a mnoho šancí letos běhat už nebude.  A kromě toho -  nezájem potenciálních účastníků o letní dostihy zcela jistě nepovede k nárůstu jejich počtu někam k úrovni zpřed osmi let.  Spíše naopak, partneři závodišť si totiž mohou velmi snadno situaci zanalyzovat a dojít k závěru, že partnerství s letními dostihy není nejlepším marketingovým tahem.  Nemá–li k tomu dojít, bylo by velmi dobře, kdyby se alespoň startovní listiny zbývajících letních rovinových i překážkových dostihů zaplnily….