Fantazie pro český turf: Nagano Gold v Ascotu (+video)

Geniální, úžasné, nevěřitelné. Superlativy, kterými  lze poprávu orámovat letošní vystoupení českého zástupce na královském mítinku Royal Ascot,   přinesly dnešní Hardwicke Stakes poté, co Nagano Gold dokončil dostih na druhém místě. A nepoškodit ho hned dvakrát loňský vítěz Derby Masar, kdo ví, zda by nakonec slavil triumf favorizovaný Defoe.   Největší dostih královského mítinku na „klasické“ vytrvalecké distanci jedné míle a čtyř furlongů napsal  jeden z nejúspěšnějších příběhů knihy historie českého turfu.

Letošní královský mítink sobotním programem skončil a přinesl mnoho velkých příběhů. Sedm vítězství Frankieho Dettoriho na cestě za titulem nejlepšího žokeje mítinku jako připomenutí jeho někdejších „magnificent seven“, kterými si právě v Ascotu získal navždy srdce dostihového světa. Úspěch Hayley Turnerové, kterým ukončila 32 let trvající čekání žen na jezdecký úspěch v rámci královského mítinku.  Symfonii Stradivariuse na tratu Gold Cupu. Suverénní kralování Aidana O´Briena mezi trenéry.

Ale to všechno v očích země ze střední Evropy neznamená nic ve srovnání s úspěšným startem Nagano Golda. Kůň ze země, kterou britská televize ITV jednoznačně pasovala na dostihovou nižší ligu, měl totiž velmi blízko k triumfu na královském mítinku, a zapsal si nesporně jeden z nejlepších výsledků českých koní na mezinárodní scéně vůbec.  Krátce po startu dostihu grupy 2 přitom mohlo být ze strany českých ambicí „vymalováno“, neboť godolphinský Masar nešťastně škobrtl a Christophe Soumillon měl v sedle Nagano Golda co dělat, aby se udržel v sedle.  Nagano Gold pak absolvoval dostih na posledním místě, aby v rovině předvedl impozantní závěr, ve kterém nakonec dorážel i na vítězného Dafoea.

„Kolize s Masarem nás stála vítězství,“ svěřil se poté Soumillon v britských médiích s přesvědčením že v silách koně, kterého jezdil, je v letošním roce opanovat dostih grupy 1.   K jednomu takovému je  Nagano Gold přihlášen do Berlína,  ovšem zcela mimo úvahy realizačního týmu  nyní není ani King George na ascotské dráze.