Amerika bude bez lasixu?

Transatlantický dostihový anachronismus možná míří ke svému postupnémukonci. I tak lze číst zprávu, že v několika významných státech americké unie se má v nejbližších dnech rozhodovat o zákazu podávání diuretik dvouletým koním v den dostihů. Praxe, která je v USA povolená, zatímco evropské dostihové paragrafy ji neumožňují, patří k největším rozdílům v rámci dostihových pravidel Evropy a Spojených Států.

Většina dostihových profesionálů v USA používání diuretického lasixu obhajuje s tím, že  nejsou prokázány žádné přímé důsledky jeho používání pro zdraví koní. Jak ale upozorňuje konzultant amerického Jockey Clubu Joe Gorajec, velmi obdobná argumentace se v Americe vedla před deseti lety, kdy byly ještě ve většině zemí Unie povoleny u koní anabolické steroidy.  Tehdy americká dostihová legislativa projevila dostatek přehledu a rozumu a zákaz steroidů se postupně prosadil ve všech významných státech.

Příznivci lasixu dnes argumentují tím, že jeho zákaz poškodí celý dostihový průmysl, nikdo ale nemá k dispozici detailní údaje o tom, čím a jak by dostihy vlastně měly být konkrétně postiženy.  Odpůrci, soustředění většinou kolem  největších provozovatelů dostihů v Kentucky, New Yorku či na Floridě,  se dovolávají zdraví koní, ale i sjednocení legislativy se světem. Dál než ostatní jdou jako obvykle v Kalifornii, kde se bude zřejmě posuzovat návrh na úplný zákaz lasixu pro koně narozené v roce 2018 a později. A zatímco zastánci lasixu se opírají o většinový názor dostihových profesionálů, na druhé straně bude zřejmě slyšet také nikoli nepodstatný hlas celkového veřejného mínění.

Jestli má nová legislativa v USA  šanci na podobné vítězství, jaké zaznamenal zákaz steroidů, to dnes jasné není, zdá se být ale  jasné, že dostihové autority rozhodujících států v nejbližších týdnech dostanou do rukou zásadní otázku směřování amerického turfu….